• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Деякі питання захисту дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Склад колегіального органу, Порядок від 29.10.2024 № 1240
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Склад колегіального органу, Порядок
  • Дата: 29.10.2024
  • Номер: 1240
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Склад колегіального органу, Порядок
  • Дата: 29.10.2024
  • Номер: 1240
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 29 жовтня 2024 р. № 1240
Київ
Деякі питання захисту дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 423 від 11.04.2025 )
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок створення, ведення, доступу до Реєстру відомостей щодо дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, що додається.
2. Утворити Міжвідомчу комісію з питань верифікації відомостей щодо дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, у складі згідно з додатком.
3. Затвердити Положення про Міжвідомчу комісію з питань верифікації відомостей щодо дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, що додається.
4. Внести зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються.
5. Установити, що:
1) Єдиний реєстр осіб, у тому числі дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перетворюється на Реєстр осіб, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, та Реєстр відомостей щодо дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України;
2) інформація про дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, які були включені до Єдиного реєстру осіб, у тому числі дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, підлягає перенесенню до Реєстру відомостей щодо дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України.
6. Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, обласним, Київській міській військовим адміністраціям разом з іншими державними органами забезпечувати щомісяця подання Міністерству юстиції інформації про дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, з метою внесення такої інформації до Реєстру відомостей щодо дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України.
7. Міністерству юстиції:
забезпечувати здійснення верифікації даних з метою проведення перевірки інформації про дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України;
( Абзац другий пункту 7 в редакції Постанови КМ № 423 від 11.04.2025 )
забезпечувати обмін з Міжнародним комітетом Червоного Хреста, Центральним агентством з розшуку Міжнародного комітету Червоного Хреста та іншими міжнародними організаціями інформацією про дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України;
надавати Міністерству закордонних справ інформацію, необхідну для захисту прав та інтересів дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України.
8. Міністерству закордонних справ після отримання інформації, передбаченої абзацом четвертим пункту 7 цієї постанови, невідкладно забезпечувати взаємодію з міжнародними організаціями з метою захисту прав та інтересів дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України.
9. Обласним, Київській міській військовим адміністраціям проводити інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо важливості передачі інформації про дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, Міністерству юстиції.
10. Міністерству з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за участю державного підприємства "Український національний центр розбудови миру" забезпечити протягом місяця з дня набрання чинності цією постановою передачу відомостей про дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, до Міністерства юстиції.
( Пункт 11 виключено на підставі Постанови КМ № 423 від 11.04.2025 )
12. Міністерству юстиції та Міністерству з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій забезпечити у двотижневий строк після набрання чинності цією постановою розміщення на своїх офіційних веб-сайтах інформації про перетворення Єдиного реєстру осіб, у тому числі дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, для інформування громадськості.

Прем'єр-міністр України

Д. ШМИГАЛЬ

Інд. 73


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 29 жовтня 2024 р. № 1240
ПОРЯДОК
створення, ведення, доступу до Реєстру відомостей щодо дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України
1. Цей Порядок визначає механізм створення, ведення, доступу до Реєстру відомостей щодо дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, механізм верифікації таких відомостей, та їх використання.
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 423 від 11.04.2025 )
2. Терміни, що вживаються у цьому Порядку, мають таке значення:
верифікація - комплекс заходів з установлення відповідності та підтвердження відомостей щодо дітей, які були депортовані або примусово переміщені у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України;
( Пункт 2 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 423 від 11.04.2025 )
депортована у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України дитина (далі - депортована дитина) - будь-яка особа віком до 18 років (повноліття), яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання шляхом виселення або інших примусових дій з території, на якій вона законно перебувала, за відсутності підстав, що допускаються міжнародним правом, на територію держави-агресора або на територію іншої держави;
( Абзац третій пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 423 від 11.04.2025 )
особова справа дитини - оформлена та візуалізована програмними засобами Реєстру відомостей щодо депортованих дітей інформація про наявні відомості щодо депортації або примусового переміщення дитини у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України;
( Пункт 2 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 423 від 11.04.2025 )
примусово переміщена у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України дитина (далі - примусово переміщена дитина) - будь-яка особа віком до 18 років (повноліття), яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання шляхом виселення або інших примусових дій з території, на якій вона законно перебувала, за відсутності підстав, що допускаються міжнародним правом, в межах тимчасово окупованої території України;
( Абзац п’ятий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 423 від 11.04.2025 )
Реєстр відомостей щодо дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Реєстр відомостей щодо депортованих дітей), - інформаційно-комунікаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, захист, облік, відображення, оброблення реєстрових даних та надання реєстрової інформації про дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України.
Публічними реєстраторами та створювачами реєстрової інформації є посадові особи Мін’юсту.
3. Реєстр відомостей щодо депортованих дітей створюється та функціонує на підставі Закону України "Про публічні електронні реєстри" та містить відомості з обмеженим доступом (персональні дані).
4. Власником Реєстру відомостей щодо депортованих дітей та виключних майнових прав на його програмне забезпечення є держава в особі Мін’юсту.
Держателем Реєстру відомостей щодо депортованих дітей та володільцем інформації, що обробляється в Реєстрі відомостей щодо депортованих дітей, є Мін’юст.
Адміністратором та технічним адміністратором Реєстру відомостей щодо депортованих дітей є державне підприємство "Національні інформаційні системи", що належить до сфери управління Мін’юсту.
5. Ведення Реєстру відомостей щодо депортованих дітей здійснюється державною мовою.
Реєстр відомостей щодо депортованих дітей створюється та ведеться Мін’юстом.
Реєстр відомостей щодо депортованих дітей ведеться у цілодобовому режимі, крім випадків планових та позапланових профілактичних та/або технічних робіт, пов’язаних з усуненням технічних та/або методологічних помилок чи технічного збою в роботі, тривалість яких визначається адміністратором Реєстру відомостей щодо депортованих дітей.
6. Об’єктами Реєстру відомостей щодо депортованих дітей є інформація про депортованих дітей або примусово переміщених дітей.
7. Захист інформації у Реєстрі відомостей щодо депортованих дітей здійснюється відповідно до законодавства у сфері захисту інформації в інформаційно-комунікаційних системах.
8. Фінансування робіт, пов’язаних із створенням, веденням та забезпеченням функціонування Реєстру відомостей щодо депортованих дітей, його програмно-технічних засобів здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, коштів міжнародної технічної та/або поворотної чи безповоротної фінансової допомоги міжнародних організацій та інших джерел, не заборонених законодавством.
9. Реєстр відомостей щодо депортованих дітей функціонує з метою забезпечення збору та узагальнення інформації про депортованих дітей або примусово переміщених дітей.
Відомості з Реєстру відомостей щодо депортованих дітей використовуються виключно з метою захисту прав та інтересів депортованих дітей або примусово переміщених дітей.
10. Надання доступу (підключення) до Реєстру відомостей щодо депортованих дітей його користувачам здійснюється адміністратором Реєстру відомостей щодо депортованих дітей за погодженням з Мін’юстом.
11. Користувачами Реєстру відомостей щодо депортованих дітей є Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, посадові особи Мінсоцполітики, працівники державного підприємства "Український національний центр розбудови миру", що належить до сфери управління Мінрозвитку, правоохоронних органів та державних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями та Об’єднаного центру з координації пошуку та звільнення військовополонених, незаконно позбавлених волі осіб внаслідок агресії проти України при СБУ, які отримали відповідний доступ до Реєстру відомостей щодо депортованих дітей.
( Пункт 11 в редакції Постанови КМ № 423 від 11.04.2025 )
12. Користувач Реєстру відомостей щодо депортованих дітей отримує доступ до нього після проходження процедури електронної ідентифікації та автентифікації з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, кваліфікованого електронного підпису відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".
13. Обробка та захист персональних даних здійснюються з дотриманням вимог Законів України "Про захист персональних даних" та "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах".
Користувачі Реєстру відомостей щодо депортованих дітей здійснюють обробку персональних даних з метою, визначеною абзацом другим пункту 9 цього Порядку.
14. Право на отримання інформації з Реєстру відомостей щодо депортованих дітей мають:
депортовані діти (інформація про себе);
примусово переміщені діти (інформація про себе);
члени сімей дітей, визначених в абзацах другому і третьому цього пункту (інформація про дітей, визначених в абзацах другому і третьому цього пункту);
законні представники дітей, визначених в абзацах другому і третьому цього пункту (інформація про дітей, визначених в абзацах другому і третьому цього пункту);
державні органи, державне підприємство "Український національний центр розбудови миру" у цілях, визначених цим Порядком.
Забороняється надавати іншим особам за їх зверненням інформацію, внесену до Реєстру відомостей щодо депортованих дітей відповідно до цього Порядку, крім випадків, установлених законом.
15. Інформація у Реєстрі відомостей щодо депортованих дітей зберігається безстроково.
Інформація з Реєстру відомостей щодо депортованих дітей надається суб’єктам, визначеним в абзацах другому - п’ятому пункту 14 цього Порядку, у формі витягу, який затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, сформованого програмними засобами Реєстру.
( Пункт 15 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 423 від 11.04.2025 )
Інформація з Реєстру відомостей щодо депортованих дітей надається у формі витягу на безоплатній основі з дотриманням вимог Закону України "Про захист персональних даних".
Суб’єктам, визначеним абзацом шостим пункту 14 цього Порядку, інформація з Реєстру відомостей щодо депортованих дітей надається у формі відповіді на відповідні запити.
( Пункт 15 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 423 від 11.04.2025 )
Реєстрова інформація у Реєстрі відомостей щодо депортованих дітей формується за допомогою засобів його ведення з обов’язковим присвоєнням їй реєстрового номера, фіксацією дати та часу її формування.
16. Електронна інформаційна взаємодія між Реєстром відомостей щодо депортованих дітей та іншими електронними інформаційними ресурсами здійснюється засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів "Трембіта" з дотриманням вимог Законів України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", "Про захист персональних даних", "Про публічні електронні реєстри", "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах". У разі відсутності технічної можливості передачі даних засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів електронна інформаційна взаємодія може здійснюватися з використанням інших інформаційно-комунікаційних систем із застосуванням в них відповідних комплексних систем захисту інформації з підтвердженою відповідністю за результатами державної експертизи в порядку, встановленому законодавством.
17. Інформаційними джерелами, які є підставою для внесення інформації до Реєстру відомостей щодо депортованих дітей, є інформація, отримана від:
державних органів, органів місцевого самоврядування;
фізичних та юридичних осіб, що володіють інформацією, необхідною для створення Реєстру відомостей щодо депортованих дітей.
Інформація про депортованих дітей або примусово переміщених дітей подається зазначеними суб’єктами у формі письмових звернень (повідомлень).
З метою забезпечення функціонування Реєстру відомостей щодо депортованих дітей публічний реєстратор може використовувати інформацію, що міститься у базах даних, створених неурядовими організаціями, а також міжнародними організаціями.
( Пункт 17 в редакції Постанови КМ № 423 від 11.04.2025 )
17-1. Публічний реєстратор після надходження до Мін’юсту відомостей щодо дітей, які могли бути депортовані або примусово переміщені у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, проводить збір, аналіз та перевірку таких відомостей, за результатом яких з використанням програмних засобів Реєстру відомостей щодо депортованих дітей формує особову справу дитини.
Умовою для формування особової справи дитини є наявність відомостей, достатніх для ідентифікації дитини (зокрема прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дата народження), а також щодо можливої депортації або примусового переміщення дитини у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України від одного з джерел, визначених пунктом 17 цього Порядку.
( Порядок доповнено пунктом 17-1 згідно з Постановою КМ № 423 від 11.04.2025 )
17-2. У разі надходження відомостей щодо депортації або примусового переміщення дитини перед формуванням особової справи дитини такі відомості підлягають обов’язковій перевірці шляхом застосування таких способів:
з’ясування джерел надходження відомостей (відомості надходять від джерел, визначених пунктом 17 цього Порядку);
пошук підтверджень відомостей шляхом здійснення відповідних запитів, зокрема до міжнародних організацій;
аналіз змісту отриманих відомостей;
технічні (автоматизовані) способи перевірки відомостей (забезпечується шляхом здійснення запитів до держателів реєстрів, баз даних тощо);
узгодження інформації, зокрема шляхом проведення аналізу отриманих відомостей з метою виявлення можливих розбіжностей щодо відомостей, отриманих з різних джерел. У разі наявності розбіжностей у відомостях щодо однієї дитини перевага надається інформації, наданій державним органом, до компетенції якого належить відповідне питання.
З метою підтвердження відомостей публічний реєстратор може робити запити для отримання додаткових відомостей. Під час здійснення заходів щодо перевірки відомостей публічний реєстратор може отримувати в установленому порядку відомості про дитину з наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз даних, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, в обсязі, необхідному для ідентифікації дитини.
( Порядок доповнено пунктом 17-2 згідно з Постановою КМ № 423 від 11.04.2025 )
17-3. До особової справи дитини вносяться відомості, передбачені пунктом 23 цього Порядку.
Особова справа дитини формується з присвоєнням їй реєстрового номера, фіксацією дати та часу її формування.
( Порядок доповнено пунктом 17-3 згідно з Постановою КМ № 423 від 11.04.2025 )
17-4. Після формування особової справи дитини публічний реєстратор подає таку справу на розгляд Міжвідомчої комісії з питань верифікації відомостей щодо дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Міжвідомча комісія).
( Порядок доповнено пунктом 17-4 згідно з Постановою КМ № 423 від 11.04.2025 )
17-5. Міжвідомча комісія на своєму засіданні розглядає питання про верифікацію (підтвердження) достовірності факту депортації або примусового переміщення дітей у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України та діє відповідно до Положення про Міжвідомчу комісію з питань верифікації відомостей щодо дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 жовтня 2024 р. № 1240 "Деякі питання захисту дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України", - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2025 р. № 423.
За результатами розгляду Міжвідомчою комісією питання про верифікацію (підтвердження) відомостей щодо дітей та надання нею пропозицій про таку верифікацію відповідні пропозиції фіксуються у протоколі.
Інформація про верифікацію (підтвердження) достовірності факту депортації або примусового переміщення дітей у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України до Реєстру відомостей щодо депортованих дітей вноситься публічними реєстраторами протягом десяти днів з дня розгляду відповідного питання Міжвідомчою комісією.
У разі коли щодо окремої дитини чи дітей Міжвідомчою комісією не надано пропозиції про верифікацію (підтвердження), зазначений факт фіксується у протоколі.
У разі отримання (надходження) додаткових відомостей щодо відповідної дитини питання про верифікацію (підтвердження) достовірності факту її депортації або примусового переміщення у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України повторно виноситься на засідання Міжвідомчої комісії.
( Порядок доповнено пунктом 17-5 згідно з Постановою КМ № 423 від 11.04.2025 )
18. До Реєстру відомостей щодо депортованих дітей вносяться такі відомості:
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) особи, яка звернулася в інтересах депортованої дитини або примусово переміщеної дитини;
контактні дані особи, яка звернулася в інтересах депортованої дитини або примусово переміщеної дитини;
інформація про родинні зв’язки депортованої дитини або примусово переміщеної дитини з особою, яка звернулася в інтересах такої дитини;
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) депортованої дитини або примусово переміщеної дитини;
дата народження депортованої дитини або примусово переміщеної дитини;
свідоцтво про народження депортованої дитини або примусово переміщеної дитини (за наявності);
реєстраційний номер облікової картки платника податків депортованої дитини або примусово переміщеної дитини (за наявності);
( Абзац восьмий пункту 18 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 423 від 11.04.2025 )
відомості про паспортні документи депортованої дитини або примусово переміщеної дитини (за наявності);
унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі депортованої дитини або примусово переміщеної дитини (за наявності);
соціальний статус депортованої дитини або примусово переміщеної дитини;
інформація про батьків, потенційних опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів, кандидатів у патронатні вихователі та опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів, патронатних вихователів, а також служби у справах дітей за місцем походження дитини, депортованої дитини або примусово переміщеної дитини, та/або за місцем виявлення дитини місцевими органами виконавчої влади та/або органами місцевого самоврядування;
інформація про місце проживання/місце перебування депортованої дитини або примусово переміщеної дитини;
інформація про обставини депортації або примусового переміщення у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України;
інша інформація, що може бути використана в цілях цього Порядку.
19. Технічна база функціонування Реєстру відомостей щодо депортованих дітей складається з основного та резервного центрів обробки даних.
Основний центр обробки даних Реєстру відомостей щодо депортованих дітей забезпечує збирання, накопичення, збереження, облік, відображення, автоматизовану обробку реєстрованих даних та змін до них, що зберігаються у хронологічному порядку, та надання реєстрової інформації.
Резервний центр обробки даних Реєстру відомостей щодо депортованих дітей забезпечує надійність збереження інформації у базі даних Реєстру відомостей щодо депортованих дітей шляхом дублювання інформації та результатів її обробки на основному центрі обробки даних в онлайн-режимі.
Основний та резервний центри обробки даних не підлягають розміщенню в одному приміщенні.
20. Адміністратор Реєстру відомостей щодо депортованих дітей:
1) забезпечує:
адміністрування, технічну підтримку та безперебійне функціонування Реєстру;
доступ користувачів до Реєстру відомостей щодо депортованих дітей відповідно до цього Порядку;
здійснення заходів щодо забезпечення захисту Реєстру відомостей щодо депортованих дітей та інформації, що міститься в ньому;
збереження інформації, що міститься в Реєстрі відомостей щодо депортованих дітей;
2) здійснює:
запровадження механізму електронної ідентифікації користувача для доступу до Реєстру відомостей щодо депортованих дітей;
надання/припинення доступу користувачам Реєстру відомостей щодо депортованих дітей;
ведення обліку користувачів Реєстру відомостей щодо депортованих дітей, яким надано доступ до Реєстру відомостей щодо депортованих дітей, з використанням засобів електронної ідентифікації особи;
технічну та інформаційну підтримку користувачів Реєстру відомостей щодо депортованих дітей;
3) проводить:
постійний моніторинг технічного стану Реєстру відомостей щодо депортованих дітей та захищеності інформації, що міститься в ньому;
навчання користувачів Реєстру відомостей щодо депортованих дітей під час його впровадження та функціонування;
інші дії, пов’язані з роботою Реєстру відомостей щодо депортованих дітей.
21. Користувачі Реєстру відомостей щодо депортованих дітей:
несуть відповідальність за розголошення інформації, що міститься у Реєстрі відомостей щодо депортованих дітей;
звертаються до держателя Реєстру відомостей щодо депортованих дітей з пропозиціями (зауваженнями) щодо роботи Реєстру відомостей щодо депортованих дітей;
забезпечують підтримку в актуальному стані кваліфікованого сертифіката відкритого ключа, його скасування, блокування та поновлення для авторизації в Реєстрі відомостей щодо депортованих дітей.
22. Інформування суб’єктів інформаційної взаємодії і правоволодільців про порушення цілісності реєстрової інформації, її несанкціонованої обробки здійснюється відповідно до вимог Закону України "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах".
23. Інформування правоволодільця про запити будь-яких осіб щодо інформації про нього, а також про збирання, оброблення, внесення такої інформації до Реєстру відомостей щодо депортованих дітей, її зміну та видалення здійснюється за його зверненням відповідно до даних, що містяться в Реєстрі відомостей щодо депортованих дітей.
24. Реєстр відомостей щодо депортованих дітей починає функціонувати з дня, визначеного Мін’юстом у рішенні про початок його функціонування, яке оприлюднюється на офіційному веб-сайті Мін’юсту.
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 29 жовтня 2024 р. № 1240
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
СКЛАД
Міжвідомчої комісії з питань верифікації відомостей щодо дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України
Заступник Міністра юстиції з питань європейської інтеграції, голова Міжвідомчої комісії
Директор департаменту державної реєстрації Мін’юсту, заступник голови Міжвідомчої комісії
Начальник (головний спеціаліст) відділу з питань організації діяльності Міжвідомчої комісії з питань верифікації відомостей щодо дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, Мін’юсту, секретар Міжвідомчої комісії
Радник - уповноважений Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації (за згодою)
Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (за згодою)
Директор Департаменту (начальник Управління) Офісу Президента України (за згодою)
Директор Департаменту (начальник Управління) Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (за згодою)
Директор департаменту (начальник управління) Мінрозвитку
Директор департаменту (начальник управління) Мінсоцполітики
Директор департаменту (начальник управління) МЗС
Директор департаменту (начальник управління) Служби зовнішньої розвідки (за згодою)
Директор департаменту (начальник управління) Головного управління розвідки Міноборони (за згодою)
Директор департаменту (начальник управління) СБУ (за згодою)
Керівник Об’єднаного центру з координації пошуку та звільнення військовополонених, незаконно позбавлених волі осіб внаслідок агресії проти України при СБУ (за згодою)
Директор департаменту (начальник управління) Офісу Генерального прокурора (за згодою)
Директор департаменту (начальник управління) Національної поліції
Директор департаменту (начальник управління) Державної служби у справах дітей
Директор департаменту (начальник управління) Держприкордонслужби
Директор департаменту (начальник управління) ДМС
( Склад в редакції Постанови КМ № 423 від 11.04.2025 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 29 жовтня 2024 р. № 1240
ПОЛОЖЕННЯ
про Міжвідомчу комісію з питань верифікації відомостей щодо дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України
1. Міжвідомча комісія з питань верифікації відомостей щодо дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Міжвідомча комісія), є тимчасовим консультативно-дорадчим органом Кабінету Міністрів України.
2. Міжвідомча комісія у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції і законів України, актами Кабінету Міністрів України та цим Положенням.
3. Основним завданням Міжвідомчої комісії є розгляд питання про верифікацію (підтвердження) достовірності факту депортації або примусового переміщення дітей у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України.
( Пункт 3 в редакції Постанови КМ № 423 від 11.04.2025 )
4. Міжвідомча комісія відповідно до покладених на неї завдань:
1) опрацьовує та проводить перевірку інформації, що надійшла до міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, військових адміністрацій, інших державних органів, про дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України;
2) надсилає необхідні запити міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, військовим адміністраціям, іншим державним органам, за потреби уточнює інформацію про депортованих або примусово переміщених дітей;
3) розглядає питання про верифікацію (підтвердження) достовірності факту депортації або примусового переміщення дітей у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України та надсилає до Мін’юсту відповідні пропозиції.
( Підпункт 3 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 423 від 11.04.2025 )
5. Міжвідомча комісія має право:
1) отримувати в установленому порядку від міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, військових адміністрацій, інших державних органів інформацію з метою виконання покладених на неї завдань;
2) залучати до участі у своїй роботі представників центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками), а також незалежних експертів (консультантів) (за згодою);
3) організовувати проведення нарад та інших заходів з питань, що належать до її компетенції.
6. Міжвідомча комісія під час виконання покладених на неї завдань взаємодіє з державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями.
7. Головою Міжвідомчої комісії є заступник Міністра юстиції з питань європейської інтеграції.
Персональний склад Міжвідомчої комісії затверджується її головою.
( Пункт 7 в редакції Постанови КМ № 423 від 11.04.2025 )
8. Формою роботи Міжвідомчої комісії є засідання, що проводяться за рішенням її голови не рідше ніж один раз на місяць.
Засідання Міжвідомчої комісії веде її голова, а в разі його відсутності за дорученням голови - інший член Міжвідомчої комісії.
Голова Міжвідомчої комісії може прийняти рішення про проведення засідання у режимі реального часу (он-лайн) з використанням відповідних технічних засобів, зокрема через Інтернет, або про участь члена Міжвідомчої комісії у засіданні Міжвідомчої комісії в такому режимі.
Підготовку матеріалів для розгляду на засіданнях Міжвідомчої комісії забезпечує її секретар.
Засідання Міжвідомчої комісії вважається правоможним, якщо на ньому присутні більш як половина її складу.
9. На своїх засіданнях Міжвідомча комісія опрацьовує отримані матеріали та відомості щодо депортації або примусового переміщення дітей у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України.
Пропозиції вважаються схваленими, якщо за них проголосувало більш як половина присутніх на засіданні членів Міжвідомчої комісії. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого на засіданні.
( Пункт 9 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 423 від 11.04.2025 )
Пропозиції Міжвідомчої комісії за результатами розгляду питання про верифікацію (підтвердження) достовірності факту депортації або примусового переміщення дітей у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України фіксуються у протоколі, який підписується головуючим та секретарем і надсилається усім членам Міжвідомчої комісії.
( Абзац третій пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 423 від 11.04.2025 )
( Абзац четвертий пункту 9 виключено на підставі Постанови КМ № 423 від 11.04.2025 )
10. Організаційне, інформаційне, матеріально-технічне забезпечення діяльності Міжвідомчої комісії здійснює Мін’юст.
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 29 жовтня 2024 р. № 1240
ЗМІНИ,
що вносяться до деяких постанов Кабінету Міністрів України
1. Пункт 4 Положення про Міністерство юстиції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 липня 2014 р. № 228 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 54, ст. 1455), доповнити підпунктом 95-19 такого змісту:
"95-19) забезпечує ведення Реєстру відомостей щодо дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, а також забезпечує верифікацію відомостей про цих дітей;".
2. У постанові Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2023 р. № 339 "Деякі питання захисту осіб, у тому числі дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України" (Офіційний вісник України, 2023 р., № 45, ст. 2396):
у назві та тексті постанови слова "Єдиного", ", в тому числі дітей" та ", у тому числі дітей" виключити;
у пункті 2:
підпункт 1 викласти в такій редакції:
"1) міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, обласні, Київська міська військові адміністрації разом з іншими державними органами забезпечують щомісяця подання інформації про осіб (крім дітей), депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, до державного підприємства "Український національний центр розбудови миру" з метою внесення такої інформації до Реєстру осіб, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України;";
абзац четвертий підпункту 2 виключити;
підпункт 4 виключити;
у назві та тексті Порядку слова "Єдиного", ", в тому числі дитина" ", в тому числі дитини" ", в тому числі дітей" та ", у тому числі дітей" в усіх відмінках виключити;
в абзаці четвертому пункту 2 слова "Про охорону дитинства" виключити;
у пункті 16:
абзац сьомий виключити;
в абзаці восьмому:
слова ", реєстраційний номер облікової картки платника дитини" замінити словом "особи";
слова "паспортні документи дитини" замінити словами "паспортні документи особи";
абзаци десятий і одинадцятий виключити.
3. У Порядку виявлення та повернення дітей, депортованих або примусово переміщених внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 14 травня 2024 р. № 551 (Офіційний вісник України, 2024 р., № 47, ст. 2928):
1) абзац другий пункту 6 після слів "Український національний центр розбудови миру" доповнити словом ", Мін’юст";
2) пункт 7 викласти в такій редакції;
"7. У повідомленні зазначається вся наявна інформація, яка відома про дитину, її законних представників та необхідна для внесення до Реєстру відомостей щодо дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Реєстр), відповідно до Порядку створення, ведення, доступу до Реєстру відомостей щодо дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 жовтня 2024 р. № 1240.";
3) у пункті 8:
в абзаці першому слова "вносить інформацію про дитину до Реєстру і" виключити;
в абзацах другому і третьому слова "Український національний центр розбудови миру" замінити словом "Мін’юст".