• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про Міністерство юстиції України

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Положення від 02.07.2014 № 228
Редакції
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Положення
  • Дата: 02.07.2014
  • Номер: 228
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Положення
  • Дата: 02.07.2014
  • Номер: 228
  • Статус: Документ діє
Редакції
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 2 липня 2014 р. № 228
Київ
Про затвердження Положення про Міністерство юстиції України
Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Положення про Міністерство юстиції України, що додається.

Прем'єр-міністр України

А.ЯЦЕНЮК

Інд. 70


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 2 липня 2014 р. № 228
ПОЛОЖЕННЯ
про Міністерство юстиції України
( У тексті Положення слова "державна реєстрація друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб’єктів інформаційної діяльності" в усіх відмінках виключено на підставі Постанови КМ № 128 від 10.02.2023 )( У тексті Положення слова "засіб масової інформації" в усіх відмінках і формах числа замінено словом "медіа" згідно з Постановою КМ № 629 від 24.06.2023 )
1. Міністерство юстиції України (Мін’юст) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Мін’юст є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, державну політику з питань банкрутства, у сфері нотаріату, організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) (далі - виконання рішень), державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації обтяжень рухомого майна, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, реєстрації статуту територіальної громади м. Києва, реєстрації статутів Національної академії наук та національних галузевих академій наук, у сфері виконання кримінальних покарань та пробації, з питань утримання військовополонених, у сфері правової освіти населення; забезпечує формування державної політики у сфері архівної справи і діловодства та створення і функціонування державної системи страхового фонду документації; забезпечує реалізацію державної політики у сфері стягнення в дохід держави активів осіб, щодо яких застосовано санкції.
( Абзац другий пункту 1 в редакції Постанов КМ № 17 від 21.01.2015, № 1129 від 25.12.2015, № 343 від 18.05.2016; із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 615 від 08.09.2016, № 669 від 30.08.2017, № 356 від 10.05.2018, № 1068 від 11.12.2019, № 394 від 01.04.2022, № 635 від 27.05.2022 )
Мін’юст є державним органом з питань банкрутства.
Мін’юст є органом, уповноваженим на забезпечення проведення перевірки, передбаченої Законом України "Про очищення влади".
( Пункт 1 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 563 від 16.10.2014 )( Абзац п'ятий пункту 1 виключено на підставі Постанови КМ № 160 від 24.02.2016 )
2. Мін’юст у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
3. Основними завданнями Мін’юсту є:
1) забезпечення формування та реалізація державної правової політики, політики з питань банкрутства;
( Підпункт 1 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 160 від 24.02.2016, № 797 від 21.08.2019, № 380 від 06.05.2020 )
2) забезпечення формування державної політики у сфері архівної справи і діловодства та створення і функціонування державної системи страхового фонду документації;
( Підпункт 2 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 17 від 21.01.2015, № 343 від 18.05.2016 )
2-1) забезпечення проведення перевірки, передбаченої Законом України "Про очищення влади";
( Пункт 3 доповнено підпунктом 2-1 згідно з Постановою КМ № 563 від 16.10.2014 )
2-2) забезпечення формування та реалізація державної політики у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації обтяжень рухомого майна, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, реєстрації статуту територіальної громади м. Києва, реєстрації статутів Національної академії наук та національних галузевих академій наук;
( Пункт 3 доповнено підпунктом 2-2 згідно з Постановою КМ № 17 від 21.01.2015; в редакції Постанови КМ № 1129 від 25.12.2015; із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 615 від 08.09.2016, № 669 від 30.08.2017 )
2-3) забезпечення формування та реалізація державної політики у сфері організації примусового виконання рішень;
( Пункт 3 доповнено підпунктом 2-3 згідно з Постановою КМ № 17 від 21.01.2015 )
2-4) забезпечення своєчасного, повного і неупередженого виконання рішень у порядку, встановленому законодавством;
( Пункт 3 доповнено підпунктом 2-4 згідно з Постановою КМ № 17 від 21.01.2015 )
2-5) забезпечення формування та реалізація державної політики у сфері виконання кримінальних покарань та пробації;
( Пункт 3 доповнено підпунктом 2-5 згідно з Постановою КМ № 343 від 18.05.2016 )
2-6) забезпечення формування системи наглядових, соціальних, виховних та профілактичних заходів, які застосовуються до засуджених та осіб, узятих під варту;
( Пункт 3 доповнено підпунктом 2-6 згідно з Постановою КМ № 343 від 18.05.2016 )
2-7) контроль за дотриманням прав людини і громадянина, вимог законодавства щодо виконання і відбування кримінальних покарань, реалізацією законних прав та інтересів засуджених та осіб, узятих під варту;
( Пункт 3 доповнено підпунктом 2-7 згідно з Постановою КМ № 343 від 18.05.2016 )
2-8) забезпечення формування та реалізація державної політики у сфері правової освіти, правової обізнаності, інформування населення, доступу громадян до джерел правової інформації;
( Пункт 3 доповнено підпунктом 2-8 згідно з Постановою КМ № 669 від 30.08.2017 )
2-9) забезпечення формування та реалізація державної політики з питань утримання військовополонених;
( Пункт 3 доповнено підпунктом 2-9 згідно з Постановою КМ № 394 від 01.04.2022 )
2-10) забезпечення реалізації державної політики у сфері стягнення в дохід держави активів осіб, щодо яких накладено санкцію у виді блокування активів, у тому числі вжиття заходів до виявлення та розшуку активів таких фізичних та юридичних осіб, зазначених у відповідних рішеннях Ради національної безпеки і оборони України;
( Пункт 3 доповнено підпунктом 2-10 згідно з Постановою КМ № 635 від 27.05.2022; в редакції Постанови КМ № 997 від 15.09.2023 )
2-11) забезпечення проведення перевірки ділової репутації покупця (потенційного покупця) медіа;
( Пункт 3 доповнено підпунктом 2-11 згідно з Постановою КМ № 983 від 02.09.2022 )
3) здійснення загального управління у сфері надання безоплатної первинної правничої допомоги та безоплатної вторинної правничої допомоги;
( Підпункт 3 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1163 від 07.11.2023 )
4) забезпечення самопредставництва Мін’юсту як органу державної влади, який у випадках, передбачених законом, бере участь у справах та діє у судах України від імені та в інтересах держави, зокрема через територіальні органи Мін’юсту; здійснення захисту інтересів України у Європейському суді з прав людини, під час урегулювання спорів і розгляду в закордонних юрисдикційних органах справ за участю іноземних суб’єктів та України;
( Підпункт 4 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 380 від 06.05.2020 )
4-1) забезпечення представництва та самопредставництва інтересів Кабінету Міністрів України у судах України у випадках, передбачених законом, зокрема через територіальні органи Мін’юсту;
( Пункт 3 доповнено підпунктом 4-1 згідно з Постановою КМ № 380 від 06.05.2020 )
4-2) забезпечення самопредставництва Мін’юсту як органу, якому надано право звертатися до суду в інтересах осіб, які не мають в Україні постійного місця проживання, під час розгляду справ у судах України у випадках, передбачених Конвенцією про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей;
( Пункт 3 доповнено підпунктом 4-2 згідно з Постановою КМ № 380 від 06.05.2020 )
4-3) забезпечення захисту інтересів України в Європейському суді з прав людини під час розгляду справ про порушення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, координації виконання його рішень, а також інформування Комітету міністрів Ради Європи про стан виконання рішень Європейського суду з прав людини;
( Пункт 3 доповнено підпунктом 4-3 згідно з Постановою КМ № 629 від 24.06.2023 )
5) експертне забезпечення правосуддя;
6) організація роботи нотаріату;
( Підпункт 7 пункту 3 виключено на підставі Постанови КМ № 1068 від 11.12.2019 )
8) запобігання та протидія легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення (щодо адвокатських бюро, адвокатських об’єднань та адвокатів, які здійснюють адвокатську діяльність індивідуально; нотаріусів; суб’єктів господарювання, що надають юридичні послуги; осіб, які надають послуги щодо створення, забезпечення діяльності або управління юридичними особами, трастами та іншими утвореннями без статусу юридичної особи);
( Підпункт 8 пункту 3 в редакції Постанови КМ № 463 від 10.06.2020; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 11 від 05.01.2024 )
9) здійснення міжнародно-правового співробітництва, забезпечення дотримання і виконання зобов’язань, узятих за міжнародними договорами України з правових питань.
4. Мін’юст відповідно до покладених на нього завдань:
1) розробляє проекти законів та інших нормативно-правових актів;
1-1)здійснює підготовку та подання Кабінетові Міністрів України пропозицій щодо застосування, скасування та внесення змін до спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), що вносяться Кабінетом Міністрів України на розгляд Ради національної безпеки і оборони України відповідно до Закону України "Про санкції", та бере участь у формуванні, реалізації та моніторингу ефективності державної санкційної політики з питань, що належать до його компетенції;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 1-1 згідно з Постановою КМ № 772 від 07.07.2022 )
2) розробляє пропозиції щодо вдосконалення законодавства та подає їх в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України;
2-1) узагальнює практику застосування законодавства та надає методичні рекомендації з питань, що належать до його компетенції;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 2-1 згідно з Постановою КМ № 669 від 30.08.2017 )
3) здійснює правову експертизу проектів законів, інших актів законодавства, які подаються на розгляд Кабінету Міністрів України, та проектів законів, які подаються на розгляд Верховної Ради України іншими суб’єктами права законодавчої ініціативи, нормативно-правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
4) готує зауваження і пропозиції до прийнятих Верховною Радою України законів, що надійшли на підпис Президентові України;
5) проводить гендерно-правову експертизу актів законодавства;
6) здійснює в установленому законодавством порядку антикорупційну експертизу нормативно-правових актів та проектів нормативно-правових актів, а також розробляє за її результатами рекомендації щодо усунення виявлених факторів, що спричиняють або можуть спричинити вчиненню корупційних та пов’язаних з корупцією правопорушень;
( Підпункт 6 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 301 від 14.05.2015 )( Підпункт 7 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 301 від 14.05.2015 )
8) здійснює державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, а також інших органів, акти яких відповідно до законодавства підлягають державній реєстрації;
9) скасовує рішення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади, а також інших органів, акти яких відповідно до законодавства підлягають державній реєстрації;
10) здійснює контроль за додержанням законодавства про державну реєстрацію нормативно-правових актів органами виконавчої влади, які є суб’єктами нормотворення, а також іншими органами, акти яких відповідно до законодавства підлягають державній реєстрації, та за його результатами і в разі потреби вимагає подання нормативно-правових актів для державної реєстрації або їх скасування, вносить пропозиції про усунення виявлених порушень і недоліків та притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у допущених порушеннях;
( Підпункт 10 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 619 від 24.05.2022 )( Підпункт 11 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 868 від 09.10.2019 )( Підпункт 12 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 160 від 24.02.2016 )( Підпункт 13 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 128 від 10.02.2023 )( Підпункт 14 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 160 від 24.02.2016 )
15) здійснює експертизу проектів законів, інших актів законодавства, які подаються на розгляд Кабінету Міністрів України, та проектів законів, які подаються на розгляд Верховної Ради України іншими суб’єктами права законодавчої ініціативи, а також нормативно-правових актів, що підлягають державній реєстрації, на відповідність положенням Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практиці Європейського суду з прав людини;
( Підпункт 15 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 629 від 24.06.2023 )
16) підтримує тексти актів законодавства у контрольному стані, веде їх облік та здійснює зберігання; веде облік та здійснює зберігання чинних міжнародних договорів України, актів законодавства держав, з якими здійснюється обмін правовою інформацією;
17) забезпечує ведення Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, надання інформації з нього;
18) здійснює офіційне опублікування нормативно-правових актів, чинних міжнародних договорів України, рішень Європейського суду з прав людини щодо України в інформаційному бюлетені "Офіційний вісник України";
( Підпункт 19 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 360 від 14.04.2021 )( Підпункт 20 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 868 від 09.10.2019 )( Підпункт 21 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 868 від 09.10.2019 )( Підпункт 22 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 868 від 09.10.2019 )( Підпункт 23 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 868 від 09.10.2019 )( Підпункт 24 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 868 від 09.10.2019 )( Підпункт 25 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 380 від 06.05.2020 )
26) здійснює інформування громадян про їх права і свободи, правову політику держави, реалізацію проектів, пов’язаних із правовою освітою населення;
( Підпункт 26 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 963 від 14.12.2016; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 669 від 30.08.2017 )
27) сприяє розвитку надання юридичних послуг з метою реалізації прав, свобод і законних інтересів громадян та юридичних осіб;
28) взаємодіє з центральними органами виконавчої влади з питань реалізації Закону України "Про безоплатну правничу допомогу";
( Підпункт 28 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1163 від 07.11.2023 )
29) затверджує нормативно-правові акти з питань функціонування системи надання безоплатної правничої допомоги та надання такої допомоги відповідно до закону;
( Підпункт 29 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 575 від 09.08.2017, № 1163 від 07.11.2023 )( Підпункт 30 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1163 від 07.11.2023 )
31) бере участь у розробленні та розповсюдженні освітніх програм у сфері захисту прав, свобод і законних інтересів громадян;
32) надає роз’яснення з питань, пов’язаних з діяльністю Мін’юсту, його територіальних органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства, а також стосовно актів, які ним видаються;
32-1) аналізує результати діяльності та вживає заходів для підвищення ефективності функціонування територіальних органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 32-1 згідно з Постановою КМ № 343 від 18.05.2016 )
32-2) проводить відповідно до законодавства перевірки діяльності територіальних органів Мін’юсту, зокрема з питань виконання кримінальних покарань, підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління Мін’юсту, зокрема утворених для виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 32-2 згідно з Постановою КМ № 128 від 10.02.2023 )
32-3) проводить відповідно до законодавства службові розслідування стосовно осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 32-3 згідно з Постановою КМ № 128 від 10.02.2023 )
33) організовує розгляд звернень громадян з питань, пов’язаних із діяльністю Мін’юсту, його територіальних органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління, а також стосовно актів, які ним видаються;
( Підпункт 34 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 380 від 06.05.2020 )
35) відповідає за впровадження та функціонування системи безоплатної вторинної правничої допомоги;
( Підпункт 35 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1163 від 07.11.2023 )
36) приймає рішення про утворення територіальних відділень Координаційного центру з надання правничої допомоги;
( Підпункт 36 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 575 від 09.08.2017; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1163 від 07.11.2023 )
37) забезпечує підвищення професійного рівня працівників центрів з надання безоплатної правничої допомоги;
( Підпункт 37 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1163 від 07.11.2023 )
38) встановлює порядок ведення Координаційним центром з надання правничої допомоги Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правничу допомогу;
( Підпункт 38 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 17 від 21.01.2015; в редакції Постанов КМ № 575 від 09.08.2017, № 1163 від 07.11.2023 )( Підпункт 39 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1163 від 07.11.2023 )
40) сприяє створенню організаційних, економічних, інших умов, необхідних для реалізації процедур відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, у тому числі процедур банкрутства державних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі;
( Підпункт 40 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 797 від 21.08.2019; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 882 від 19.08.2023 )
41) організовує систему підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації арбітражних керуючих;
( Підпункт 41 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 797 від 21.08.2019 )
42) визначає вимоги для отримання свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого, затверджує порядок складення кваліфікаційного іспиту особами, які мають намір здійснювати діяльність арбітражних керуючих, видає та анулює свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого, видає дублікат і переоформлює свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого, тимчасово зупиняє право на здійснення діяльності арбітражного керуючого;
( Підпункт 42 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 797 від 21.08.2019 )
43) формує та веде Єдиний реєстр арбітражних керуючих України, Єдиний реєстр боржників, відносно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), що є складовими частинами автоматизованої системи "Банкрутство та неплатоспроможність";
( Підпункт 43 пункту 4 в редакції Постанов КМ № 797 від 21.08.2019, № 882 від 19.08.2023 )
44) встановлює порядок подання відомостей (інформації), необхідних для ведення Єдиного реєстру арбітражних керуючих України та Єдиного реєстру боржників, відносно яких відкрито провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність);
( Підпункт 44 пункту 4 в редакції Постанов КМ № 797 від 21.08.2019, № 882 від 19.08.2023 )
45) встановлює порядок проведення аналізу фінансово-господарського стану суб’єктів господарювання щодо наявності ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства та організовує проведення такого аналізу при відкритті провадження у справах про банкрутство державних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі;
( Підпункт 45 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 797 від 21.08.2019; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 882 від 19.08.2023 )
46) складає на запити суду, прокуратури або іншого уповноваженого органу висновки про наявність ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства;
( Підпункт 46 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 797 від 21.08.2019 )
47) визначає та затверджує примірну форму плану санації та плану реструктуризації;
( Підпункт 47 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 797 від 21.08.2019 )
48) затверджує форму декларації про майновий стан боржника у справі про неплатоспроможність;
( Підпункт 48 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 797 від 21.08.2019; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 882 від 19.08.2023 )
49) визначає вимоги до форми та порядку ведення реєстру вимог кредиторів;
( Підпункт 49 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 797 від 21.08.2019 )
50) розробляє та затверджує типові документи щодо проведення процедур банкрутства, методичні рекомендації;
( Підпункт 50 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 797 від 21.08.2019 )
51) затверджує за погодженням з Укрдержархівом правила ведення діловодства та архіву арбітражного керуючого, затверджує порядок ведення і подання статистичної звітності, оперативної звітності та інформації арбітражними керуючими, встановлює опис і порядок використання посвідчення та печатки арбітражних керуючих;
( Підпункт 51 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 797 від 21.08.2019 )
52) встановлює порядок здійснення контролю за діяльністю арбітражних керуючих, перевірки організації їх роботи, дотримання арбітражними керуючими вимог законодавства з питань банкрутства та здійснює такий контроль; бере участь у справі про банкрутство і користується процесуальними правами та несе процесуальні обов’язки учасника у справі про банкрутство;
( Підпункт 52 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 797 від 21.08.2019 )
53) забезпечує доступ арбітражних керуючих до державних баз даних і реєстрів, держателем яких є Мін’юст, зокрема електронних, що містять інформацію про боржників, їх майно та кошти;
( Підпункт 53 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 797 від 21.08.2019 )
53-1) забезпечує відповідно до Закону України "Про очищення влади":
проведення перевірки, передбаченої зазначеним Законом;
формування та ведення Єдиного державного реєстру осіб, щодо яких застосовано положення Закону України "Про очищення влади", надання інформації із зазначеного Реєстру та оприлюднення на власному веб-сайті відомостей з нього;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 53-1 згідно з Постановою КМ № 563 від 16.10.2014 )
53-2) звертається до Вищої ради правосуддя та/або Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з поданням про звільнення суддів у випадках, визначених Законом України "Про очищення влади";
( Пункт 4 доповнено підпунктом 53-2 згідно з Постановою КМ № 563 від 16.10.2014; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 128 від 10.02.2023 )
54) бере участь у справах, діє в судах України від імені та в інтересах Кабінету Міністрів України (самопредставництво органу державної влади), зокрема через територіальні органи Мін’юсту;
( Підпункт 54 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 380 від 06.05.2020 )
54-1) бере участь у справах, діє в судах України від імені та в інтересах держави у випадках, передбачених законом, зокрема через територіальні органи Мін’юсту;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 54-1 згідно з Постановою КМ № 380 від 06.05.2020 )
54-2) представляє інтереси Кабінету Міністрів України у судах України;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 54-2 згідно з Постановою КМ № 380 від 06.05.2020 )
54-3) звертається до суду з позовами та бере участь у справах про застосування санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини першої статті 4 Закону України "Про санкції";
( Пункт 4 доповнено підпунктом 54-3 згідно з Постановою КМ № 635 від 27.05.2022 )
55) вирішує у межах повноважень, передбачених законом, питання, що випливають із загальновизнаних норм міжнародного права та міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України;
56) здійснює міжвідомчу координацію із захисту інтересів держави в судах України під час розгляду справ, стороною або третьою особою в яких є Кабінет Міністрів України, міністерства або інші центральні органи виконавчої влади;
( Підпункт 56 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 380 від 06.05.2020 )
57) забезпечує представництво інтересів держави, Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, його посадових осіб під час урегулювання спорів, розгляду в закордонних юрисдикційних органах справ за участю іноземного суб’єкта та України;
58) забезпечує підготовку документів та представництво України в Європейському суді з прав людини під час розгляду справ про порушення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод;
( Підпункт 58 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 629 від 24.06.2023 )
59) забезпечує координацію виконання рішень Європейського суду з прав людини у справах проти України та звітує перед Комітетом міністрів Ради Європи про стан їх виконання;
( Підпункт 59 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 629 від 24.06.2023 )
60) звертається до суду з позовами та бере участь у справах про відшкодування збитків, завданих Державному бюджету України внаслідок виплати відшкодування за рішеннями Європейського суду з прав людини, зокрема через територіальні органи Мін’юсту;
( Підпункт 60 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 380 від 06.05.2020 )
61) залучає юридичних радників, зокрема іноземних, для захисту прав та інтересів держави в закордонних юрисдикційних органах під час урегулювання спорів, розгляду в закордонних юрисдикційних органах справ за участю іноземного суб’єкта та України, а також забезпечення представництва України в Європейському суді з прав людини;
( Підпункт 61 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 669 від 30.08.2017 )
62) організовує відповідно до законодавства експертне забезпечення правосуддя та проведення науково-дослідних робіт у галузі судової експертизи;
63) забезпечує організацію роботи Центральної експертно-кваліфікаційної комісії при Мін’юсті і Науково-консультативної та методичної ради з проблем судової експертизи при Мін’юсті;
64) видає та анулює свідоцтва про присвоєння кваліфікації судового експерта фахівцям, які не є працівниками державних спеціалізованих установ, та фахівцям науково-дослідних установ судових експертиз Мін’юсту;
( Підпункт 64 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 128 від 10.02.2023 )
65) здійснює науково-методичне та організаційно-управлінське забезпечення діяльності судових експертів, які не є працівниками державних спеціалізованих установ; визначає порядок здійснення контролю за дотриманням законодавства з питань судово-експертної діяльності судовими експертами, які не є працівниками державних спеціалізованих установ, та здійснює такий контроль;
( Підпункт 65 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 128 від 10.02.2023 )
66) забезпечує ведення Державного реєстру атестованих судових експертів та Реєстру методик проведення судових експертиз;
67) організовує науково-методичне забезпечення судово-експертної діяльності та здійснює організаційно-управлінські функції щодо діяльності науково-дослідних установ судових експертиз Мін’юсту; визначає порядок здійснення контролю за дотриманням законодавства з питань судово-експертної діяльності науково-дослідними установами судових експертиз Мін’юсту та здійснює такий контроль;
( Підпункт 67 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 128 від 10.02.2023 )
68) координує діяльність міністерств та інших центральних органів виконавчої влади з питань розвитку судової експертизи; забезпечує організацію роботи Координаційної ради з проблем судової експертизи при Мін’юсті;
69) здійснює державне регулювання нотаріальної діяльності, зокрема встановлює умови допуску громадян та посадових осіб органів місцевого самоврядування, уповноважених на вчинення нотаріальних дій, передбачених законом (далі - уповноважені особи), до провадження нотаріальної діяльності, здійснює контроль за організацією нотаріату та нотаріальної діяльності уповноважених осіб, керівництво державними нотаріальними конторами, перевіряє організацію нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, видає та анулює в установленому законом порядку свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, видає уповноваженим особам свідоцтво про право на вчинення нотаріальних дій щодо оформлення спадкових прав, встановлює порядок виготовлення та знищення печатки приватного нотаріуса, вимоги до робочого місця (контори) приватного нотаріуса та уповноважених осіб; затверджує положення про державний нотаріальний архів, порядок проходження стажування уповноваженими особами, порядок проведення перевірки організації нотаріальної діяльності державних, приватних нотаріусів та уповноважених осіб, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, порядок підвищення кваліфікації працівників органів нотаріату, нотаріусів, помічників нотаріусів та уповноважених осіб, установлює правила професійної етики нотаріусів, здійснює аналітично-методичне забезпечення нотаріальної діяльності, узагальнює та регулює нотаріальну практику, готує для нотаріусів та уповноважених осіб роз’яснення з питань, що належать до компетенції Міністерства;
( Підпункт 69 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 17 від 21.01.2015; в редакції Постанови КМ № 191 від 08.04.2015; зміни до підпункту 69 пункту 4 додатково див. в Постанові КМ № 1129 від 25.12.2015; із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 615 від 08.09.2016, № 997 від 15.09.2023 )
70) забезпечує ведення Єдиної державної електронної системи е-нотаріату, Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів, Єдиного реєстру нотаріусів, Державного реєстру обтяжень рухомого майна, Спадкового реєстру, Єдиного реєстру довіреностей;
( Підпункт 70 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 997 від 15.09.2023 )
71) забезпечує в установленому законодавством порядку організацію доступу до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Мін’юст;
( Підпункт 71 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1129 від 25.12.2015 )
72) забезпечує організацію роботи Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату, Комісії з питань застосування заходів впливу за порушення вимог законодавства, що регулює діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, та комісії з питань складення іспиту із спадкового права посадовими особами органів місцевого самоврядування, уповноваженими на вчинення нотаріальних дій;
( Підпункт 72 пункту 4 в редакції Постанов КМ № 191 від 08.04.2015, № 511 від 17.07.2015; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 463 від 10.06.2020 )
73) здійснює підготовку нотаріально оформлених документів для їх консульської легалізації, надає консульським установам і дипломатичним представництвам допомогу з питань вчинення нотаріальних дій;
74) проставляє апостиль на офіційних документах, що видаються органами юстиції та судами, державними архівними установами, на виписках з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, а також на призначених для використання на території іноземних держав документах, що оформляються нотаріусами;
( Підпункт 74 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 17 від 21.01.2015; із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1129 від 25.12.2015, № 806 від 09.11.2016, № 128 від 10.02.2023, № 629 від 24.06.2023 )( Підпункт 75 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1068 від 11.12.2019 )( Підпункт 76 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1068 від 11.12.2019 )( Підпункт 77 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1068 від 11.12.2019 )( Підпункт 78 пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 1068 від 11.12.2019 )
79) здійснює регулювання і нагляд за діяльністю суб’єктів первинного фінансового моніторингу - адвокатських бюро, адвокатських об’єднань та адвокатів, які здійснюють адвокатську діяльність індивідуально; нотаріусів; суб’єктів господарювання, що надають юридичні послуги; осіб, які надають послуги щодо створення, забезпечення діяльності або управління юридичними особами, трастами та іншими утвореннями без статусу юридичної особи, шляхом проведення планових та позапланових перевірок, у тому числі безвиїзних;
( Підпункт 79 пункту 4 в редакції Постанов КМ № 511 від 17.07.2015, № 463 від 10.06.2020; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 11 від 05.01.2024 )
80) забезпечує надання методологічної, методичної та іншої допомоги суб’єктам первинного фінансового моніторингу - адвокатським бюро, адвокатським об’єднанням та адвокатам, які здійснюють адвокатську діяльність індивідуально; нотаріусам; суб’єктам господарювання, що надають юридичні послуги; особам, які надають послуги щодо створення, забезпечення діяльності або управління юридичними особами, трастами та іншими утвореннями без статусу юридичної особи (в тому числі надає рекомендації та роз’яснення з питань застосування законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення);
( Підпункт 80 пункту 4 в редакції Постанов КМ № 511 від 17.07.2015, № 463 від 10.06.2020; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 11 від 05.01.2024 )
81) проводить перевірку наявності професійної підготовки відповідальних працівників та організації професійної підготовки інших працівників суб’єктів первинного фінансового моніторингу, залучених до проведення первинного фінансового моніторингу;
( Підпункт 81 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 463 від 10.06.2020 )
81-1) проводить в установленому законодавством порядку перевірку ділової репутації покупця (потенційного покупця) медіа на підставі звернення такого покупця (потенційного покупця) та надсилає Раді національної безпеки і оборони України результати перевірки з оцінкою інформації про виявлення відповідності або невідповідності покупця (потенційного покупця) вимогам Закону України "Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів)", а також інформує відповідного покупця (потенційного покупця) про результати перевірки;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 81-1 згідно з Постановою КМ № 983 від 02.09.2022 )
82) інформує Держфінмоніторинг про дотримання суб’єктами первинного фінансового моніторингу - адвокатськими бюро, адвокатськими об’єднаннями та адвокатами, які здійснюють адвокатську діяльність індивідуально; нотаріусами; суб’єктами господарювання, що надають юридичні послуги; особами, які надають послуги щодо створення, забезпечення діяльності або управління юридичними особами, трастами та іншими утвореннями без статусу юридичної особи, вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, в тому числі про виявлені порушення та заходи, вжиті для їх усунення та/або недопущення у подальшій діяльності;
( Підпункт 82 пункту 4 в редакції Постанови КМ № 511 від 17.07.2015; із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 463 від 10.06.2020, № 11 від 05.01.2024 )
83) готує пропозиції щодо укладення міжнародних договорів України з питань міжнародно-правових відносин та правового співробітництва у цивільних і кримінальних справах, у галузі міжнародного приватного права, захисту прав людини;
83-1) здійснює координацію та контроль діяльності відділів державної реєстрації актів цивільного стану;
( Пункт 4 доповнено підпунктом 83-1 згідно з Постановою КМ № 17 від 21.01.2015; в редакції Постанови КМ № 1129 від 25.12.2015 )
83-2) здійснює відповідно до законодавства державний контроль за виконанням виконавчими органами сільських, селищних, міських рад делегованих повноважень з питань державної реєстрації актів цивільного стану;
( Пункт 4 доповнено новим підпунктом 83-2 згідно з Постановою КМ № 354 від 27.05.2015; в редакції Постанови КМ № 1129 від 25.12.2015; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 727 від 14.07.2021 )
83-3) надає практичну і методичну допомогу консульським установам та дипломатичним представництвам України за кордоном щодо державної реєстрації актів цивільного стану;
( Пункт 4 доповнено підпунктом згідно з Постановою КМ № 17 від 21.01.2015; в редакції Постанови КМ № 1129 від 25.12.2015 )
83-4) забезпечує виконання міжнародних договорів про правову допомогу та правові відносини у цивільних та сімейних справах, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, в частині витребування за кордоном документів про реєстрацію актів цивільного стану та виконання прохань про надання правової допомоги з питань, що належать до компетенції органів державної реєстрації актів цивільного стану, а також подання у межах повноважень, передбачених законом, інших документів, що стосуються особистих або майнових прав та інтересів фізичних чи юридичних осіб;