• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Деякі питання захисту прав дитини та надання послуги патронату над дитиною

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Перелік, Договір, Форма типового документа, Висновок, Порядок від 20.08.2021 № 893
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 20 серпня 2021 р. № 893
Київ
Деякі питання захисту прав дитини та надання послуги патронату над дитиною
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити такі, що додаються:
Порядок створення та діяльності сім’ї патронатного вихователя, влаштування, перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя;
Порядок виплати соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя та оплати послуги патронату над дитиною;
Типовий договір про патронат над дитиною;
Примірний договір про умови запровадження та організацію функціонування послуги патронату над дитиною, що надаватиметься сім’єю патронатного вихователя.
2. Рекомендувати обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям, органам місцевого самоврядування забезпечити в кожній територіальній громаді запровадження та організацію функціонування послуги патронату над дитиною, що надаватиметься сім’єю патронатного вихователя, розвиток соціальних послуг з підтримки сімей з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах.
3. Внести до постанов Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 "Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини" (Офіційний вісник України, 2008 р., № 76, ст. 2561) і від 26 травня 2021 р. № 615 "Деякі питання забезпечення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа житлом та підтримки малих групових будинків" (Офіційний вісник України, 2021 р., № 50, ст. 3073) зміни, що додаються.
4. Визнати такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України згідно з переліком, що додається.

Прем'єр-міністр України

Д.ШМИГАЛЬ

Інд. 73


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 20 серпня 2021 р. № 893
ПОРЯДОК
створення та діяльності сім’ї патронатного вихователя, влаштування, перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя
( У тексті Порядку слово "Нацсоцслужба" у всіх відмінках замінено словами "Державна служба у справах дітей" у відповідному відмінку згідно з Постановою КМ № 898 від 09.08.2024 )
1. Цей Порядок визначає механізм запровадження та організації функціонування сім’ї патронатного вихователя, надання послуги патронату над дитиною, яка перебуває у складних життєвих обставинах, здійснення заходів щодо її захисту та забезпечення права на догляд, виховання в безпечному та сприятливому сімейному середовищі.
Патронат над дитиною згідно із статтею 252 Сімейного кодексу України це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.
Метою патронату над дитиною є забезпечення захисту прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом з батьками/законними представниками, надання їй та її сім’ї послуг, спрямованих на реінтеграцію дитини у сім’ю або надання дитині відповідного статусу для прийняття подальших рішень з урахуванням найкращих інтересів дитини щодо забезпечення її права на виховання в сім’ї або в умовах, максимально наближених до сімейних.
3. Служба у справах дітей районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення), сільської, селищної ради (далі - служба) щороку на підставі аналізу випадків та причин потрапляння дітей у складні життєві обставини відповідно до пункту 13 Порядку організації надання соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2020 р. № 587 "Про організацію надання соціальних послуг" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 57, ст. 1781), визначає потребу територіальної громади у запровадженні послуги патронату над дитиною з визначенням кількості патронатних сімей та надає пропозиції структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення), сільських, селищних рад (далі - структурний підрозділ з питань соціального захисту населення), який забезпечує здійснення заходів з планування та забезпечення розвитку послуг соціального супроводу сімей і дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах.
4. Пошук та первинний відбір кандидатів у патронатні вихователі та їх помічники (далі - кандидат у помічники) забезпечує служба у співпраці з центром надання соціальних послуг/центром соціальних служб або іншим закладом, установою, що надає в територіальній громаді соціальні послуги незалежно від форми власності (далі - соціальний заклад), або фахівцем із соціальної роботи, якщо соціальний заклад в громаді відсутній, також центром зайнятості.
( Абзац перший пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 633 від 30.05.2024 )
Пошук кандидатів у патронатні вихователі та їх помічників на рівні територіальної громади здійснюється шляхом проведення інформаційних кампаній, співбесід і консультацій з особами, які виявили бажання виконувати обов’язки патронатного вихователя, помічника патронатного вихователя, зокрема з числа безробітних.
( Абзац другий пункту 4 в редакції Постанови КМ № 633 від 30.05.2024 )
Особи, які відповідають вимогам, зазначеним у пункті 5 цього Порядку, але не мають особи, яка готова бути помічником патронатного вихователя і надавати допомогу у догляді за дитиною/дітьми, влаштованими під патронат, подають до служби заяву про намір стати патронатним вихователем та надання допомоги у пошуку кандидата у помічники патронатного вихователя для надання послуги патронату над дитиною.
( Пункт 4 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 633 від 30.05.2024 )
Служба у разі отримання такої заяви:
( Пункт 4 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 633 від 30.05.2024 )
у співпраці із соціальним закладом або фахівцем із соціальної роботи, якщо соціальний заклад у територіальній громаді відсутній, центром зайнятості здійснює пошук особи, готової бути помічником патронатного вихователя;
( Пункт 4 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 633 від 30.05.2024 )
інформує особу, яка звернулася із заявою, про результати її розгляду.
( Пункт 4 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 633 від 30.05.2024 )
Інформування громадськості про суть та зміст патронату над дитиною забезпечується Мінсоцполітики, МКІП, Державною службою у справах дітей, обласними, Київською та Севастопольською міськими, районними у мм. Києві та Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, державними та комунальними засобами масової інформації, соціальними закладами, установами, неурядовими організаціями, волонтерами шляхом розміщення соціальної реклами, інформаційних та довідкових матеріалів на своїх офіційних веб-сайтах в соціальних мережах, а також в процесі своєї професійної діяльності спеціалістами служб у справах дітей, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення та закладів соціального захисту населення, центрів надання адміністративних послуг, центрів зайнятості тощо.
5. Кандидатом у патронатні вихователі може бути особа, в тому числі фізична особа - підприємець, яка провадить підприємницьку діяльність за визначеним видом економічної діяльності (КВЕД 97.00 та/або КВЕД 88.91, та/або КВЕД 85.59, та/або КВЕД 87.90) відповідно до відомостей з ЄДРПОУ (далі - особа, яка провадить підприємницьку діяльність), яка виявила бажання виконувати обов’язки патронатного вихователя на професійній основі, а також:
( Абзац перший пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1434 від 19.11.2024 )
може створити влаштованій дитині належні умови для проживання, навчання та розвитку, здійснення санітарно-гігієнічних процедур;
має повнолітнього члена своєї сім’ї (чоловіка або дружину, сина чи доньку, іншого члена сім’ї) чи іншу повнолітню особу, яка готова бути помічником патронатного вихователя та разом з кандидатом у патронатні вихователі пройти навчання і надавати допомогу у догляді за дитиною, влаштованою під патронат.
Патронатними вихователями не можуть бути особи, які:
виховують власну дитину віком до трьох років, дитину з інвалідністю підгрупи А або дитину, хвору на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитину, яка потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність;
є опікунами, піклувальниками, прийомними батьками чи батьками-вихователями;
обмежені у дієздатності; визнані недієздатними;
позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені;
перебувають на обліку сімей/осіб, які опинилися у складних життєвих обставинах;
стосовно яких було прийнято рішення органу опіки та піклування або суду про відібрання дитини;
перебувають під слідством;
були усиновлювачами (опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями), патронатними вихователями дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним (було припинено опіку, піклування чи діяльність прийомної сім’ї або дитячого будинку сімейного типу), або договір про патронат над дитиною було розірвано з їх вини;
перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері;
зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами; страждають на хвороби, перелік яких затверджений МОЗ;
були засуджені за кримінальні правопорушення проти життя і здоров’я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 150-1, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324, 442 Кримінального кодексу України, або мають не погашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших кримінальних правопорушень;
перебувають на профілактичному обліку в органах Національної поліції як кривдники відповідно до Порядку взяття на профілактичний облік, проведення профілактичної роботи та зняття з профілактичного обліку кривдника уповноваженим підрозділом органу Національної поліції України, затвердженого наказом МВС від 25 лютого 2019 р. № 124;
за станом здоров’я потребують постійного стороннього догляду;
проживають (перебувають) на території активних бойових дій та тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, включених до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, для яких не визначено дату завершення бойових дій або тимчасової окупації, затвердженого Мінреінтеграції.
Також патронатними вихователями не можуть бути особи, члени сім’ї яких проживають на спільній житловій площі з патронатним вихователем та мають обмеження, визначені абзацами п’ятим - двадцятим пункту 5 цього Порядку.
( Пункт 5 в редакції Постанови КМ № 633 від 30.05.2024 )
5-1. Послуга патронату над дитиною надається патронатним вихователем та його помічником.
Помічником патронатного вихователя може бути особа із числа повнолітніх членів сім’ї патронатного вихователя (чоловік або дружина, син чи донька, інший член сім’ї), інша повнолітня особа, у тому числі особа, яка провадить підприємницьку діяльність, не має обмежень, передбачених абзацами п’ятим - двадцятим пункту 5 цього Порядку, пройшла відповідне навчання та надає допомогу патронатному вихователю у догляді за дитиною, влаштованою під патронат.
Загальна тривалість робочого часу помічника патронатного вихователя не може перевищувати 40 годин на тиждень.
( Пункт 5-1 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1434 від 19.11.2024 )
Загальна тривалість робочого часу помічника патронатного вихователя, якого залучено до надання послуги патронату над дитиною, влаштованою в сім’ю патронатного вихователя, в якій на утриманні перебуває одна дитина, крім випадків, коли влаштована дитина є дитиною віком до одного року або малолітньою (неповнолітньою) вагітною, або є дитиною з числа депортованих/тимчасово переміщених (евакуйованих) дітей, або дитиною з інвалідністю, або дитиною, яка має тяжкі захворювання, розлади, травми, стани відповідно до переліку тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність, надання такій дитині соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1161 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 9, ст. 306; 2020 р., № 12, ст. 481), не може перевищувати 24 годин на тиждень.
( Пункт 5-1 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1434 від 19.11.2024 )( Порядок доповнено пунктом 5-1 згідно з Постановою КМ № 633 від 30.05.2024 )
6. Особа, яка виявила бажання стати кандидатом у патронатні вихователі, та особа, готова бути помічником патронатного вихователя (далі - кандидат у помічники), подають до служби за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання (перебування):
( Абзац перший пункту 6 в редакції Постанови КМ № 633 від 30.05.2024 )
1) спільну заяву про намір надавати послугу патронату над дитиною;
( Підпункт 1 пункту 6 в редакції Постанови КМ № 633 від 30.05.2024 )
2) заяву про згоду на влаштування дитини до сім’ї патронатного вихователя від усіх членів сім’ї, а також осіб, які фактично проживають разом з кандидатом у патронатні вихователі, в тому числі біологічних дітей, якщо вони досягли такого віку та розвитку, що можуть її висловити;
3) висновки про стан здоров’я кандидата у патронатні вихователі, кандидата в помічники та осіб, які фактично проживають разом з кандидатом у патронатні вихователі, складені за формою згідно з додатками 4 і 5 до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 "Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини" (Офіційний вісник України, 2008 р., № 76, ст. 2561);
( Підпункт 3 пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 633 від 30.05.2024 )
4) довідки про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством, кандидата у патронатні вихователі та осіб, які досягли 14-річного віку і проживають разом з ним, кандидата у помічники;
( Підпункт 4 пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 633 від 30.05.2024 )
5) копії таких документів:
паспортів кандидата у патронатні вихователі та кандидата в помічники або за технічної можливості електронні копії паспорта громадянина України у вигляді відображення в електронній формі інформації, що міститься у паспорті громадянина України у формі картки, а також інформації про місце проживання (за наявності), що подаються засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі - Портал Дія);
паспорта іноземця або посвідки на постійне проживання, що посвідчує особу без громадянства; або електронну копію одного з передбачених Податковим кодексом України документів з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків, що за технічної можливості подається засобами Порталу Дія (крім іноземців та осіб без громадянства);
документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням кандидата у патронатні вихователі (крім випадків, коли таке право власності або користування зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно);
витягу із запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (для осіб, які провадять підприємницьку діяльність);
витягу з реєстру платників єдиного податку (для осіб, які провадять підприємницьку діяльність, - у разі обрання спрощеної системи оподаткування).
Строк дії документів, зазначених у підпунктах 2-4 цього пункту, на момент створення сім’ї патронатного вихователя не повинен перевищувати 12 місяців з дати їх видачі.
Заяви разом із необхідними документами подаються в паперовій чи за технічної можливості в електронній формі.
Якщо органом місцевого самоврядування або військово-цивільною адміністрацією створено центр надання адміністративних послуг, заява та необхідні документи подаються через такий центр.
Заяви разом з необхідними документами для взяття на облік приймаються адміністраторами центру надання адміністративних послуг виключно під час формування електронної справи.
За наявності електронної інформаційної взаємодії між державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами або організаціями, у володінні яких перебуває інформація, необхідна для надання послуги патронату над дитиною, така інформація особою, яка виявила бажання стати кандидатом у патронатні вихователі, не подається.
( Підпункт 5 пункту 6 в редакції Постанови КМ № 633 від 30.05.2024 )
7. Організацію заходів з первинного відбору кандидатів у патронатні вихователі та їх помічники забезпечує служба шляхом:
( Абзац перший пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 633 від 30.05.2024 )
1) інформування та консультування осіб, які виявили бажання надавати послугу патронату над дитиною, щодо мети, завдань, особливостей надання такої послуги та її оплати, процедури її організації в громаді, вимог до кандидатів у патронатні вихователі та критеріїв їх відбору, зазначених у пункті 5 цього Порядку, прав та обов’язків патронатного вихователя та його помічника, надання переліку документів, необхідних для подальшого проходження первинного відбору, відповідно до пункту 6 цього Порядку;
( Підпункт 1 пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 633 від 30.05.2024 )
2) реєстрації документів, зазначених у пункті 6 цього Порядку, та їх перевірки протягом десяти робочих днів з дати їх надання. Служба має право проводити перевірку наданих кандидатом у патронатні вихователі та кандидатом в його помічники документів, у тому числі шляхом надсилання запитів до відповідних органів, установ, організацій;
( Підпункт 2 пункту 7 в редакції Постанови КМ № 633 від 30.05.2024 )
3) надсилання не пізніше ніж через три робочих дні з дати отримання документів запиту на проведення оцінки сімейної ситуації та житлово-побутових умов сім’ї кандидата у патронатні вихователі до соціального закладу/фахівця із соціальної роботи у разі відповідності наданих кандидатом у патронатні вихователі документів вимогам пунктів 5 і 6 цього Порядку.
( Абзац перший підпункту 3 пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 633 від 30.05.2024 )
Соціальний заклад/фахівець із соціальної роботи із залученням психолога протягом п’яти робочих днів після надходження запиту проводить за місцем фактичного проживання кандидата у патронатні вихователі оцінку сімейної ситуації та житлово-побутових умов сім’ї кандидата у патронатні вихователі (далі - оцінка).
Оцінка проводиться з метою виявлення сприятливих факторів та ризиків щодо спроможності кандидата у патронатні вихователі надавати послугу патронату над дитиною в своїй сім’ї, що, зокрема, передбачає:
визначення готовності кандидата у помічники виконувати обов’язки помічника патронатного вихователя;
( Абзац четвертий підпункту 3 пункту 7 в редакції Постанови КМ № 633 від 30.05.2024 )
психологічну готовність всіх членів сім’ї, у тому числі дітей, які не досягли 18-річного віку та проживають з кандидатом у патронатні вихователі на спільній житловій площі до влаштування в їх сім’ю дитини (в тому числі дитини з інвалідністю);
наявність відповідних умов для безпечного та комфортного проживання дитини, влаштованої до сім’ї патронатного вихователя.
За підсумками проведеної оцінки соціальний заклад/фахівець із соціальної роботи готує висновок про оцінку сімейної ситуації та житлово-побутові умови сім’ї кандидата у патронатні вихователі за формою згідно з додатком 1 та надсилає його службі.
8. Після отримання висновку про оцінку сімейної ситуації та житлово-побутові умови сім’ї кандидата у патронатні вихователі та у разі успішного проходження кандидатом у патронатні вихователі і кандидатом у помічники первинного відбору служба протягом п’яти робочих днів:
готує направлення на навчання за програмою підготовки патронатних вихователів згідно з додатком 2 для кандидата у патронатні вихователі та кандидата у помічники;
надсилає зазначене направлення офіційним листом відповідному обласному, Київському міському центру соціальних служб (далі - регіональний центр) для організації навчання;
інформує про зазначене кандидата в патронатні вихователі та кандидата у помічники.
Кандидату у патронатні вихователі, який не пройшов первинний відбір, або кандидату у помічники служба надає обґрунтовану письмову відповідь з поясненням причин, на яких базувалася відмова.
( Пункт 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 633 від 30.05.2024 )
9. Навчання кандидатів у патронатні вихователі та кандидатів у помічники за програмою підготовки патронатних вихователів, затвердженою Мінсоцполітики, протягом одного місяця з моменту отримання направлення забезпечує відповідний регіональний центр шляхом залучення до проведення навчання тренерів, які мають сертифікат за даною програмою, з числа працівників регіонального центру, представників громадських, благодійних організацій, закладів вищої освіти тощо.
( Абзац перший пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 633 від 30.05.2024 )
Регіональний центр на підставі направлень, отриманих від служб, формує навчальні групи з підготовки патронатних вихователів та їх помічників, а також визначає графік, місце та умови проведення навчання, інформує про них кандидатів у патронатні вихователі, кандидатів у помічники патронатних вихователів та службу, яка направила кандидатів на навчання; здійснює інші організаційні заходи для забезпечення якісної підготовки патронатних вихователів та їх помічників.
( Абзац другий пункту 9 в редакції Постанови КМ № 633 від 30.05.2024 )
Фінансові витрати, пов’язані з проїздом кандидатів у патронатні вихователі та їх помічників до місця проведення навчання та у зворотному напрямку, а також з їх проживанням у період проходження навчання, можуть покриватися за рахунок місцевих бюджетів, регіонального центру, організацій, благодійних фондів, а також інших джерел, не заборонених законодавством, або за власний рахунок кандидатів у патронатні вихователі.
( Абзац третій пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 633 від 30.05.2024 )
10. За результатами навчання регіональний центр протягом 20 календарних днів після його завершення:
( Абзац перший пункту 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 633 від 30.05.2024 )
видає рекомендацію про можливість надання послуги патронату над дитиною кандидату у патронатні вихователі та кандидату в помічники, які успішно завершили повний курс навчання, або вмотивовану відмову у наданні такої рекомендації;
( Абзац другий пункту 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 633 від 30.05.2024 )
письмово інформує відповідну службу, яка направила їх на навчання, та надсилає копію документа, виданого кандидату у патронатні вихователі та кандидату в помічники за результатами навчання.
( Абзац третій пункту 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 633 від 30.05.2024 )
11. За результатами первинного відбору та на підставі отриманої рекомендації служба готує рішення органу опіки та піклування про запровадження послуги патронату над дитиною та проект договору про умови запровадження та організацію функціонування послуги патронату над дитиною, що надаватиметься сім’єю патронатного вихователя (далі - договір про умови запровадження патронату), примірна форма якого затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2021 р. № 893 "Деякі питання захисту прав дитини та надання послуги патронату над дитиною".
( Абзац перший пункту 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 633 від 30.05.2024 )
Після укладення договору про умови запровадження патронату служба протягом трьох робочих днів вносить інформацію про патронатного вихователя та його помічника до Єдиного банку даних про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім’ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів.
( Абзац другий пункту 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 633 від 30.05.2024 )
12. Районні у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад протягом п’яти робочих днів після укладення договору про умови запровадження патронату нараховують з відповідного місцевого бюджету поворотну фінансову допомогу (далі - поворотна допомога), що виплачується патронатному вихователю для своєчасного задоволення потреб дитини у догляді, вихованні та реабілітації (далі - потреби дитини), влаштованої до сім’ї патронатного вихователя, до моменту отримання державної соціальної допомоги.
Поворотна допомога надається на основі договору про умови запровадження патронату в межах коштів, передбачених у відповідному місцевому бюджеті на відповідні цілі та в межах бюджетного року.
Поворотна допомога надається на безоплатній основі. Плата за користування грошовими коштами не стягується з патронатного вихователя.
Сума поворотної допомоги повинна відповідати встановленому розміру соціальної допомоги з розрахунку одночасного влаштування до сім’ї патронатного вихователя двох дітей і становить 2,5 прожиткового мінімуму на кожну дитину відповідного віку (до шести років та від шести до 18 років).
Поворотна допомога перераховується на особовий рахунок патронатного вихователя, відкритий у відповідній банківській установі для отримання соціальної допомоги на утримання дитини у сім’ї патронатного вихователя, та є перехідним залишком, який використовується патронатним вихователем для задоволення потреб іншої дитини, влаштованої до сім’ї патронатного вихователя, чи у разі затримки виплат соціальної допомоги і поновлюється патронатним вихователем таким чином, щоб перед наступним влаштуванням дитини до сім’ї патронатного вихователя на відповідному рахунку сума цього залишку дорівнювала сумі попередньо виплаченої поворотної допомоги.
Умови надання, використання та повернення поворотної допомоги регулюються договором про умови запровадження патронату.
Повернення поворотної допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів до загального фонду місцевого бюджету, з якого вона була виплачена, не пізніше ніж через 12 місяців у встановленому законодавством порядку.
Патронатний вихователь має право достроково повернути отриману поворотну допомогу до відповідного місцевого бюджету.
Контроль за строками надання та повнотою повернення поворотної допомоги покладається на головного розпорядника.
У разі влаштування дитини до сім’ї патронатного вихователя в іншу територіальну громаду поворотна допомога патронатному вихователю виплачуються з місцевого бюджету територіальної громади, за місцем якої функціонує сім’я патронатного вихователя.
( Пункт 12 в редакції Постанови КМ № 1434 від 19.11.2024 )
13. До сім’ї патронатного вихователя можуть бути влаштовані діти, які перебувають у складних життєвих обставинах, що негативно впливають чи можуть вплинути на їх життя, здоров’я та розвиток, в тому числі:
діти, які залишилися без батьківського піклування, в тому числі ті, які перебувають у закладі охорони здоров’я, тимчасово влаштовані в сім’ю громадян, центр соціально-психологічної реабілітації дітей або до закладу інституційного догляду та виховання дітей згідно з пунктом 31 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 "Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини";
діти, які перебували в інших формах сімейного виховання;
малолітні/неповнолітні вагітні чи малолітні/неповнолітні породіллі з немовлям, які залишилися без батьківського піклування або перебувають у складних життєвих обставинах.
14. Передача дитини до сім’ї патронатного вихователя здійснюється за наказом служби та акта про факт передачі дитини за формою згідно з додатком 2 до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 "Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини".
Прийняття наказу служби про передачу дитини до сім’ї патронатного вихователя здійснюється на підставі одного з таких документів:
акта про покинуту чи знайдену дитину; дитину, яку батьки (матір або батько), інші родичі або законні представники відмовилися забрати з пологового будинку, іншого закладу охорони здоров’я, у разі відсутності відомостей про місце перебування батьків/законних представників, а також наявності безпосередньої загрози життю чи здоров’ю дитини;
рішення органу опіки та піклування про негайне відібрання дитини відповідно до акту проведення оцінки рівня безпеки дитини за формою згідно з додатком 10 до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 "Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини";
акта про виявлення розлученої із сім’єю дитини, яка не є громадянином України, за формою згідно з додатком 1 до Порядку взаємодії державних органів та органів місцевого самоврядування під час виявлення розлучених із сім’єю дітей, які не є громадянами України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2016 р. № 832 (Офіційний вісник України, 2016 р., № 93, ст. 3041);
заяви/звернення про влаштування дитини до сім’ї патронатного вихователя від батька або матері або обох батьків чи особи, яка є законним представником дитини, чи самої дитини, в якій зазначені складні життєві обставини, що підтверджують необхідність влаштування дитини до сім’ї патронатного вихователя.
До заяви додається копія паспорта або інший документ, що посвідчує особу та її статус по відношенню до дитини. У разі подання заяви про влаштування дитини до сім’ї патронатного вихователя іноземною особою також надається документ, що посвідчує особу та законність перебування її та дитини на території України.
У разі коли один із батьків подав письмову заяву про свою незгоду на влаштування дитини до сім’ї патронатного вихователя, служба разом із соціальним закладом/фахівцем з соціальної роботи додатково вивчає сімейну ситуацію та виносить питання щодо доцільності влаштування дитини до сім’ї патронатного вихователя на розгляд комісії з питань захисту прав дитини.
У разі коли мати або батько дитини, яка потребує влаштування до сім’ї патронатного вихователя, є неповнолітніми (малолітніми), крім їх заяви необхідна письмова згода їх батьків (одного з них)/законних представників. У разі ненадання ними такої згоди служба з’ясовує обставини та ймовірні причини конфлікту інтересів, здійснює дії в найкращих інтересах малолітньої дитини та її неповнолітніх батьків.
Наявність письмової згоди дитини на влаштування до сім’ї патронатного вихователя є обов’язковою, якщо вона досягла такого віку та розвитку, що може її висловити, крім випадків, зазначених в абзацах третьому і четвертому цього пункту.
За необхідності влаштування дитини з інвалідністю до сім’ї патронатного вихователя передача такої дитини до зазначеної сім’ї здійснюється у разі наявності відповідних умов для проживання дитини з інвалідністю, готовності патронатного вихователя здійснювати її догляд, виховання та реабілітацію, визначення організації/закладу/установи, яка буде надавати необхідні медичні, освітні, реабілітаційні послуги цій дитині та консультувати патронатного вихователя.
У разі влаштування дитини до сім’ї патронатного вихователя в іншу територіальну громаду дитина приймається у сім’ю патронатного вихователя на підставі наказу служби за місцем функціонування сім’ї патронатного вихователя, який видається за клопотанням служби за місцем проживання (перебування) дитини, та акта про факт передачі дитини за формою згідно з додатком 2 до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 "Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини" (Офіційний вісник України, 2008 р., № 76, ст. 2561; 2021 р., № 69, ст. 4386). Копії наказу та акта про факт передачі дитини протягом одного робочого дня передаються службі, яка подала клопотання про потребу у влаштуванні дитини.
( Пункт 14 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 633 від 30.05.2024 )
15. Орган опіки та піклування протягом семи робочих днів з моменту передачі дитини приймає рішення/розпорядження про її влаштування до сім’ї патронатного вихователя з урахуванням дати, зазначеної в акті про факт передачі дитини, та укладає договір про патронат над дитиною (далі - договір про патронат), типова форма якого затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2021 р. № 893 "Деякі питання захисту прав дитини та надання послуги патронату над дитиною".
Батьки/законні представники дитини є стороною зазначеного договору про патронат у разі, коли влаштування дитини до сім’ї патронатного вихователя здійснено за їх заявою.
Батьки/законні представники дитини передають службі копію свідоцтва про народження дитини або за технічної можливості електронну копію відображення в електронній формі інформації, що міститься у свідоцтві про народження, виготовленому на паперовому бланку, що подається засобами Порталу Дія (для дітей з інвалідністю, дітей віком до трьох років, які належать до групи ризику щодо отримання інвалідності), або інший документ, що посвідчує особу, медичну картку дитини (у разі наявності), інші документи, необхідні для задоволення потреб дитини (медичні довідки та висновки, документи, що підтверджують освітній рівень дитини, тощо).
У разі влаштування дитини в сім’ю патронатного вихователя в іншу територіальну громаду орган опіки та піклування такої громади на умовах і у строки, визначені цим пунктом, приймає рішення/розпорядження про влаштування дитини до сім’ї патронатного вихователя та укладає договір про патронат. Договір про патронат підписується патронатним вихователем, органами опіки та піклування за місцем проживання (перебування) дитини і за місцем функціонування сім’ї патронатного вихователя та повинен визначати розмежування функцій між органами опіки та піклування, передбачених у договорі про патронат над дитиною.
( Пункт 15 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 633 від 30.05.2024 )
16. До сім’ї патронатного вихователя можуть бути одночасно влаштовані тільки діти, які виховувалися в одній сім’ї або є рідними братами та сестрами, в тому числі братами та сестрами вже попередньо влаштованих до сім’ї патронатного вихователя дітей.
Загальна кількість дітей, влаштованих до сім’ї патронатного вихователя, визначається наявністю умов для проживання, догляду, виховання та реабілітації кожної такої дитини, зазначених у договорі про умови запровадження патронату.
Між влаштуванням дитини до сім’ї патронатного вихователя обов’язковим є період не менше трьох календарних днів для здійснення патронатним вихователем санітарно-гігієнічних процедур у його помешканні.
17. У разі влаштування до сім’ї патронатного вихователя новонародженої дитини структурний підрозділ з питань соціального захисту населення територіальної громади забезпечує отримання патронатним вихователем одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" або грошової компенсації відповідно до законодавства.
18. На кожну влаштовану дитину служба передає патронатному вихователю:
1) наказ служби про передачу дитини до сім’ї патронатного вихователя;
2) акт про факт передачі дитини до сім’ї патронатного вихователя;
3) довідку про стан здоров’я дитини за результатами її первинного огляду на момент влаштування до сім’ї патронатного вихователя або виписку із закладу охорони здоров’я, в якому перебувала дитина;
4) копію свідоцтва про народження дитини (у разі наявності) або за технічної можливості електронну копію відображення в електронній формі інформації, що міститься у свідоцтві про народження, виготовленому на паперовому бланку, що подається засобами Порталу Дія (для дітей з інвалідністю, дітей віком до трьох років, які належать до групи ризику щодо отримання інвалідності), або інший документ, що посвідчує особу;
5) медичну картку дитини, карту щеплень дитини (у разі наявності);
6) копії медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років, індивідуальної програми реабілітації дитини з інвалідністю (у разі влаштування дитини з інвалідністю);
7) копії документів, що підтверджують освітній рівень дитини, копію індивідуальної програми розвитку дитини (у разі наявності);
8) договір про патронат.
Патронатному вихователю також можуть бути передані інші наявні у дитини документи, письмові рекомендації щодо особливостей її виховання, догляду, лікування чи реабілітації, зберігання контактів дитини з її батьками/законними представниками, родичами, а також щодо інших питань.
Відсутність у дитини документів, що посвідчують її особу, не є перешкодою для влаштування до сім’ї патронатного вихователя.
Обов’язковими на момент передачі дитини є документи, зазначені в підпунктах 1-3 цього пункту, інші документи повинні бути передані патронатному вихователю не пізніше ніж протягом семи робочих днів після передачі дитини.
19. На кожну дитину в період її перебування у сім’ї патронатного вихователя патронатний вихователь веде журнал спостережень, який передається службі для використання в роботі щомісяця та для долучення до особової справи дитини після її вибуття.
У журналі спостережень щотижня здійснюються записи, що відображають важливу інформацію про фізичний та емоційний стан дитини, її досягнення у розвитку, поведінкові прояви, в тому числі за результатами спілкування з батьками, родичами, описуються проблеми та вжиті патронатним вихователем заходи для їх розв’язання, а також фіксуються пропозиції щодо надання послуг дитині іншими суб’єктами, здійснення її захисту та заходів по відношенню до її батьків/законних представників.
Записи у журналі спостережень використовуються службою в процесі планування роботи щодо захисту дитини, розроблення рішень щодо реінтеграції дитини у сім’ю чи пошуку альтернативної форми сімейного влаштування та під час засідань міждисциплінарної команди, комісії з питань захисту прав дитини, розгляду справи в суді.
20. Безпосереднє ведення справи дитини, влаштованої до сім’ї патронатного вихователя, забезпечує служба за місцем перебування дитини на обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, первинному обліку дітей, які залишилися без батьківського піклування, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, яка, зокрема:
( Абзац перший пункту 20 в редакції Постанови КМ № 633 від 30.05.2024 )
організовує роботу міждисциплінарної команди, включаючи до її складу патронатного вихователя;
розробляє та координує виконання індивідуального плану соціального захисту дитини відповідно до пунктів 20 і 21 Порядку забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2020 р. № 585 "Про забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 57, ст. 1779);
здійснює контроль за умовами догляду, виховання та реабілітації дитини у сім’ї патронатного вихователя, закладах, установах та організаціях, які надають послуги влаштованій до сім’ї патронатного вихователя дитині;
у разі влаштування дитини в сім’ю патронатного вихователя з іншої територіальної громади порядок та умови здійснення контролю за умовами догляду, виховання та реабілітації дитини визначаються договором про патронат над дитиною, укладеним відповідно до пункту 15 цього Порядку;
( Пункт 20 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 633 від 30.05.2024 )
ініціює надання необхідних дитині послуг іншими наявними в територіальній громаді спеціалістами, організаціями або їх замовлення, закупку в інших надавачів.
21. Служба інформує патронатного вихователя:
про влаштування дитини до сім’ї патронатного вихователя не пізніше ніж за добу (з урахуванням періоду, визначеного пунктом 16 цього Порядку);
про вибуття дитини у разі її тривалого перебування у сім’ї патронатного вихователя з урахуванням строку, необхідного для підготовки дитини до її реінтеграції в сім’ю або влаштування в сім’ю чи в умови, максимально наближені до сімейних, завчасно або не пізніше ніж за добу у разі виникнення непередбачуваних обставин, що прискорюють чи затримують повернення дитини в сімейне середовище;
про надання дозволу на спілкування дитини з батьками/родичами/законними представниками або встановлення контакту дитини з потенційними опікунами, усиновлювачами, прийомними батьками, батьками-вихователями;
про час та дату, умови і місце зустрічі з батьками/родичами/законними представниками або встановлення контакту дитини з потенційними опікунами, усиновлювачами, прийомними батьками, батьками-вихователями не пізніше ніж за добу з урахуванням режиму дня та зайнятості дитини та патронатного вихователя, крім випадків, коли умови та процедури зустрічі дитини з батьками/законними представниками зазначені у договорі про патронат, де вони є третьою стороною цього договору;
про перебіг розгляду справи дитини у суді (пов’язаної з позбавленням батьківських прав, усиновленням або встановленням опіки та піклування над дитиною), за потреби та відповідно до законодавства ініціює участь патронатного вихователя у судових засіданнях;
про наявність/відсутність у дитини декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу (далі - декларація);
про результати розгляду справи дитини комісією з питань захисту прав дитини тощо.
22. Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення відповідно до індивідуального плану соціального захисту дитини з метою подолання дитиною, батьками/законними представниками дитини складних життєвих обставин, що призвели до її влаштування до сім’ї патронатного вихователя, організовує надання соціальних послуг дитині та її батькам/законним представникам.
Фахівець з соціальної роботи за місцем проживання батьків/законних представників дитини розробляє план соціального супроводу сім’ї дитини за формою , затвердженою наказом Мінсоцполітики від 13 липня 2018 р. № 1005, та організовує його виконання з урахуванням найкращих інтересів дитини, влаштованої до сім’ї патронатного вихователя, визначає завдання, які повинні виконати батьки/законні представники дитини, здійснює моніторинг стану їх виконання, надає підтримку батькам/законним представникам у подоланні складних життєвих обставин, за потреби ініціює надання інших послуг; інформує міждисциплінарну команду про стан батьків/законних представників та їх готовність здійснювати догляд та виховання дитини, наявні ризики та перешкоди у подоланні складних життєвих обставин.
23. У разі влаштування до сім’ї патронатного вихователя дитини з інвалідністю чи дитини з порушеннями здоров’я орган місцевого самоврядування забезпечує пристосування жилого приміщення патронатного вихователя до потреб дитини.
За потреби орган місцевого самоврядування безоплатно забезпечує дитину технічними та іншими засобами реабілітації з урахуванням її індивідуальних особливостей, якщо такі засоби не передбачені Порядком забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані технічні засоби та інші засоби реабілітації, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2012 р. № 321 (Офіційний вісник України, 2012 р., № 31, ст. 1146).
24. Фактичному влаштуванню дитини до сім’ї патронатного вихователя передує її первинний огляд закладом охорони здоров’я за місцем її виявлення, попереднього проживання або за місцем проживання патронатного вихователя, за результатами якого надається довідка про стан здоров’я дитини або виписка із закладу охорони здоров’я, в якому перебувала дитина на момент її влаштування до сім’ї патронатного вихователя.
Патронатний вихователь щодо дитини, влаштованої до сім’ї патронатного вихователя, в установленому законодавством порядку зобов’язаний за потреби звернутися до надавача медичних послуг за місцем свого фактичного проживання щодо:
вибору лікаря, який буде надавати первинну медичну допомогу протягом перебування дитини у сім’ї патронатного вихователя, та укладення з ним декларації. У разі наявності декларації за попереднім місцем проживання дитини дія її декларації тимчасово припиняється;
надання дитині медичної допомоги в стаціонарних умовах;
проходження обстеження дитини та підготовки висновку про стан здоров’я, фізичного та розумового розвитку дитини з метою влаштування до закладу освіти, а також уточнення (встановлення), спростування чи підтвердження діагнозу або встановлення дитині інвалідності;
підготовки медичного висновку про дитину з інвалідністю та індивідуальної програми реабілітації дитини з інвалідністю;
визначення потреби у стаціонарній медичній допомозі в умовах медичного, реабілітаційного закладу, лікувально-профілактичного чи санаторно-курортного закладу, який надає необхідні для дитини послуги;
визначення потреби у медичних послугах та лікарських засобах за програмою медичних гарантій.
Орган опіки та піклування приймає рішення щодо питань, пов’язаних з проведенням складних дороговартісних обстежень, лікування дитини, операційного втручання, протезування, потреби у придбанні для дитини реабілітаційного обладнання, засобів реабілітації чи пересування.