визначати в установленому порядку строки заборони вилову водних біоресурсів в рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах) та забезпечувати контроль за їх дотриманням;
( Абзац дев’ятнадцятий частини першої статті 10 виключено на підставі Закону № 2989-IX від 21.03.2023 )
здійснювати перевірку знарядь лову, контролювати їх кількість, перевіряти відповідність вимогам законодавства у галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів;
( Абзац двадцятий частини першої статті 10 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2989-IX від 21.03.2023 )( Абзац двадцять перший частини першої статті 10 виключено на підставі Закону № 2989-IX від 21.03.2023 )
здійснювати передбачені законодавством заходи щодо регулювання рибальства;
( Абзац двадцять третій частини першої статті 10 виключено на підставі Закону № 2989-IX від 21.03.2023 )
виконувати функції контролю, спостереження та нагляду в районах відкритого моря відповідно до міжнародних договорів України;
використовувати за погодженням із Міністерством внутрішніх справ України спеціальні транспортні засоби, які мають графічні забарвлення, написи та емблему;
інші повноваження відповідно до закону.
Органи рибоохорони під час здійснення охорони виключної (морської) економічної зони мають такі повноваження:
зупиняти та оглядати в установленому порядку риболовні судна, судна, що здійснюють інші операції, пов’язані з промислом у виключній (морській) економічній зоні, судна, що здійснюють рибальство, а також перевіряти документи на здійснення промислу та інших робіт;
( Абзац другий частини другої статті 10 в редакції Закону № 2989-IX від 21.03.2023 )
зупиняти або припиняти промисел та інші роботи у разі порушення вимог Закону "Про виключну (морську) економічну зону України" або відсутності дозволу (погодження) на їх проведення;
складати протоколи про вчинення правопорушення у виключній (морській) економічній зоні;
застосовувати штрафні санкції у випадках, передбачених законом;
безоплатно користуватися транспортними послугами та засобами зв'язку риболовних суден іноземних держав, що здійснюють промисел або інші роботи у виключній (морській) економічній зоні згідно з міжнародними договорами України або дозволами.
( Абзац шостий частини другої статті 10 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2989-IX від 21.03.2023 )
Під час виконання службових обов'язків посадові особи органів рибоохорони мають право на носіння форми встановленого зразка, а також на носіння і застосування табельної зброї та інших спеціальних засобів відповідно до закону.
Органи рибоохорони є правоохоронними органами, які для виконання їх повноважень держава забезпечує транспортними засобами, приладами спостереження, зброєю, відео- і фототехнікою, спецодягом тощо.
У разі загибелі (смерті) працівника органів рибоохорони у зв'язку з виконанням ним службових обов'язків його сім'ї, а у разі її відсутності його батькам виплачується одноразова грошова допомога в розмірі десятирічної заробітної плати за останньою посадою, яку він обіймав, у порядку та на умовах , визначених Кабінетом Міністрів України.
( Частина п'ята статті 10 в редакції Закону № 5462-VI від 16.10.2012 )
У разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику органів рибоохорони у зв'язку з виконанням ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала у період роботи в органах рибоохорони або не пізніше ніж через три місяці після звільнення з роботи в органах рибоохорони чи пізніше цього строку, але внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце у період роботи в органах рибоохорони, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічної заробітної плати за останньою посадою, яку він обіймав, у порядку та на умовах , визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником органів рибоохорони у період роботи в органах рибоохорони у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
( Частина шоста статті 10 в редакції Закону № 5462-VI від 16.10.2012 )
Посадові особи органів рибоохорони мають право залучати до охорони водних біоресурсів громадських інспекторів рибоохорони. Положення про громадських інспекторів рибоохорони затверджує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері рибного господарства та рибної промисловості.
( Частина сьома статті 10 в редакції Закону № 5462-VI від 16.10.2012 )
Держава гарантує посадовим особам органів рибоохорони та членам їхніх сімей захист честі, гідності, здоров'я та майна від кримінально протиправних та інших протиправних дій.
( Частина восьма статті 10 із змінами, внесеними згідно із Законом № 720-IX від 17.06.2020 )
Стаття 11. Повноваження Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій у галузі рибного господарства
До повноважень Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій у галузі рибного господарства належать:
розроблення, затвердження і реалізація в межах своїх повноважень місцевих програм охорони, використання та відтворення водних біоресурсів;
організація та здійснення заходів у межах своїх повноважень щодо охорони водних біоресурсів і поліпшення середовища їх існування;
здійснення інших повноважень відповідно до закону.
Розділ III
БІОРЕСУРСИ ТА РИБОГОСПОДАРСЬКІ ВОДНІ ОБ'ЄКТИ (ЇХ ЧАСТИНИ)
Стаття 12. Водні біоресурси
До водних біоресурсів належать:
водні біоресурси, які перебувають в умовах природної волі внутрішніх морських вод, територіального моря, континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони, транскордонних вод, рибогосподарських водних об’єктів (їх частин) та у водах за межами юрисдикції України;
( Абзац другий статті 12 в редакції Закону № 2989-IX від 21.03.2023 )
водні біоресурси, які перебувають у водних об'єктах у межах територій природно-заповідного фонду, а також види, занесені до Червоної книги України.
( Абзац третій статті 12 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2989-IX від 21.03.2023 )
Стаття 13. Рибогосподарські водні об'єкти (їх частини), які використовуються для цілей рибного господарства
Рибогосподарські водні об'єкти (їх частини) поділяються на рибогосподарські водні об'єкти загальнодержавного та місцевого значення.
До рибогосподарських водних об'єктів загальнодержавного значення належать:
внутрішні морські води і територіальне море (з лиманами та естуаріями), виключна (морська) економічна зона України;
поверхневі води (озера, водосховища, річки, канали), що розташовані і використовуються на території більш як однієї області, а також їх притоки всіх порядків.
До рибогосподарських водних об'єктів (їх частин) місцевого значення належать водні об'єкти (озера, річки та їх притоки всіх порядків, водосховища), що розташовані і використовуються у межах однієї області та не належать до водних об'єктів загальнодержавного значення.
Розділ IV
НАУКОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РИБНОГО ГОСПОДАРСТВА. ДЕРЖАВНИЙ МОНІТОРИНГ, ДЕРЖАВНИЙ ОБЛІК І ДЕРЖАВНИЙ КАДАСТР ВОДНИХ БІОРЕСУРСІВ ТА РИБОГОСПОДАРСЬКИХ ВОДНИХ ОБ'ЄКТІВ (ЇХ ЧАСТИН)
Стаття 14. Наукове забезпечення
Наукове забезпечення рибного господарства здійснюють рибогосподарські та інші спеціалізовані науково-дослідні установи (наукові спостерігачі), наукові підприємства та організації, селекційні центри, основними завданнями яких є:
( Абзац перший частини першої статті 14 із змінами, внесеними згідно із Закону № 2989-IX від 21.03.2023 )
проведення державного моніторингу запасів водних біоресурсів та стану рибогосподарських водних об'єктів (їх частин);
( Абзац другий частини першої статті 14 із змінами, внесеними згідно із Закону № 2989-IX від 21.03.2023 )
проведення наукових досліджень з оцінки стану, вивчення біології та середовища існування водних біоресурсів, збирання біологічних і промислово-статистичних даних, розроблення лімітів спеціального використання водних біоресурсів;
( Абзац третій частини першої статті 14 в редакції Закону № 2989-IX від 21.03.2023 )
розроблення ефективних екологічно безпечних методів профілактики хвороб водних біоресурсів;
розроблення та створення нових знарядь лову;
( Абзац п’ятий частини першої статті 14 із змінами, внесеними згідно із Закону № 2989-IX від 21.03.2023 )
розроблення методів управління та раціонального використання водних біоресурсів, їх збереження і відтворення у водах під юрисдикцією України, відкритому морі, а також у водах під юрисдикцією інших держав відповідно до міжнародних договорів України;
розроблення та удосконалення методів підвищення продуктивності рибогосподарських водних об'єктів (їх частин) шляхом введення аквакультури, створення нових високопродуктивних об'єктів рибництва на селекційно-генетичній основі;
розроблення нових ресурсозберігаючих технологій і технологій переробки водних біоресурсів;
розроблення та удосконалення методів виробництва з водних біоресурсів харчових, лікувально-профілактичних препаратів, біологічно активних речовин, кормів і харчових добавок для населення та сільськогосподарських тварин;
участь у створенні міжнародної системи збереження та управління біоресурсами в Азово-Чорноморському басейні і відкритому морі, налагодження та підтримка зв'язків з іноземними рибогосподарськими і науковими установами та організаціями;
маркетингові дослідження у рибному господарстві, промисловому рибальстві, розроблення стратегії подальшої діяльності суб'єктів рибного господарства, промислового рибальства та охорони водних біоресурсів, підвищення їх конкурентоспроможності, забезпечення інтеграції у міжнародні організації;
створення інвестиційних проектів, планів розвитку, реконструкції та реструктуризації підприємств;
використання галузевих трудових, матеріальних та фінансових ресурсів.
Фінансування наукових досліджень у галузі охорони, використання та відтворення водних біоресурсів, аквакультури, діяльності рибогосподарських і наукових установ та організацій здійснюється за рахунок Державного бюджету України, коштів інноваційних програм і проектів та інших джерел, не заборонених законом.
Стаття 15. Державний моніторинг і ведення державного обліку та державного кадастру водних біоресурсів і рибогосподарських водних об'єктів (їх частин)
( Назва статті 15 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2989-IX від 21.03.2023 )
Державний облік, державний моніторинг, державний кадастр водних біоресурсів, а також державний облік та державний реєстр рибогосподарських водних об'єктів (їх частин) ведуться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, з метою визначення сучасного стану, планування, організації і здійснення заходів щодо охорони водних біоресурсів, їх раціонального використання та відтворення.
Державний моніторинг водних біоресурсів здійснюється з метою забезпечення сталого використання водних біоресурсів та недопущення їх виснаження.
Державний кадастр водних біоресурсів є складовою частиною державного кадастру тваринного світу і ведеться відповідно до законодавства.
Результатом ведення державного обліку рибогосподарських водних об'єктів (їх частин) є створення відповідного реєстру. Державний реєстр рибогосподарських водних об'єктів (їх частин) ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, в порядку , встановленому Кабінетом Міністрів України.
Державний облік водних біоресурсів здійснюється шляхом наукових досліджень, пов’язаних з визначенням чисельності водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах), а також контролю за одержанням достовірної інформації про обсяги їх використання, загибелі або знищення засобами Єдиної державної електронної системи управління галуззю рибного господарства.
( Частина п'ята статті 15 в редакції Закону № 2989-IX від 21.03.2023 - зміна набирає чинності з дня повідомлення на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, про початок роботи Єдиного державного вебпорталу електронних послуг або Єдиної державної електронної системи управління галуззю рибного господарства, але не пізніше 1 липня 2023 року )
Фінансування робіт з ведення державного обліку, державного моніторингу, державного кадастру водних біоресурсів, а також державного обліку та державного реєстру рибогосподарських водних об'єктів (їх частин) здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Розділ V
ОХОРОНА ВОДНИХ БІОРЕСУРСІВ ТА ДЕРЖАВНИЙ КОНТРОЛЬ У ГАЛУЗІ РИБНОГО ГОСПОДАРСТВА
Стаття 16. Зміст охорони водних біоресурсів та основні шляхи її забезпечення
Охорона водних біоресурсів та основні шляхи її забезпечення визначаються відповідно до цього Закону, законів України "Про тваринний світ", "Про охорону навколишнього природного середовища" та інших нормативно-правових актів.
Стаття 17. Основні вимоги до охорони середовища перебування водних біоресурсів
При розміщенні, проектуванні, будівництві, реконструкції, технічному переоснащенні та введенні в експлуатацію підприємств, споруд, інших об'єктів, при проведенні різних робіт на землях водного фонду, які можуть негативно впливати на стан водних біоресурсів, виконавці таких робіт зобов'язані виконувати заходи щодо збереження сприятливих умов для існування, відтворення, міграції та зимівлі водних біоресурсів, а також забезпечувати недоторканність ділянок, що становлять особливу цінність для охорони і відтворення водних біоресурсів.
Експлуатація водозабірних споруд та інших об'єктів, застосування технологій без рибозахисних пристроїв забороняється.
Особи, які здійснюють експлуатацію гідротехнічних споруд рибогосподарських водних об'єктів (їх частин), зобов'язані утримувати в належному технічному стані рибогосподарські та рибозахисні споруди, дотримуватися вимог технологічних, ветеринарно-біологічних, санітарно-епідеміологічних заходів та своєчасно проводити їх капітальний ремонт.
Під час розвідки та видобування корисних копалин, користування надрами континентального шельфу, створення на ньому штучних островів, установок та інших споруд обов'язково вживаються заходи щодо охорони водних біоресурсів та рибогосподарських водних об'єктів (їх частин).
На рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах), що становлять особливу цінність для охорони і відтворення водних біоресурсів, права користувачів природних ресурсів можуть обмежуватися відповідно до закону.
Для рибогосподарських водних об'єктів (їх частинах) встановлюються екологічні нормативи якості води. Зазначені нормативи розробляються і встановлюються відповідно до законодавства.
( Частина шоста статті 17 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2989-IX від 21.03.2023 )
За забруднення водних об'єктів наднормативними скидами забруднюючих речовин забруднювач несе відповідальність відповідно до закону.
Рівень води в рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах) має бути достатнім для забезпечення природного відтворення та життєдіяльності гідробіонтів. Підвищення або зниження рівня води у водних об'єктах (їх частинах) погоджується з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства.
( Частина восьма статті 17 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2989-IX від 21.03.2023 )
Стаття 18. Охорона анадромних видів риб
Україна як держава походження анадромних видів риб - осетра, севрюги, білуги, шипа, азово-чорноморського (дунайського) оселедця, вирезуба, атлантичного лосося, дунайського лосося та інших забезпечує їх збереження шляхом охорони та регулювання їх промислу.
Розроблення та виконання заходів щодо охорони та регулювання використання анадромних видів риб, які формуються у річках та лиманах України, за межами виключної (морської) економічної зони здійснюються на основі міжнародних договорів України.
Для забезпечення раціонального використання анадромних видів риб, які формуються у річках та лиманах України, за межами виключної (морської) економічної зони України можуть вживатися також інші заходи щодо їх збереження та управління промислом відповідно до законодавства та міжнародних договорів України.
Іноземці, іноземні юридичні особи за порушення, допущені за межами виключної (морської) економічної зони України, пов'язані з промислом анадромних видів риб, які формуються у річках та лиманах України, несуть відповідальність згідно з вимогами міжнародного права.
Стаття 19. Особливості охорони водних біоресурсів Азово-Чорноморського басейну
Охорона водних біоресурсів Азово-Чорноморського басейну здійснюється з урахуванням необхідності створення сприятливих умов для відтворення та збільшення запасів осетрових та інших видів водних біоресурсів шляхом обмеження кількості знарядь лову, риболовних суден, а також потужності риболовних суден, заборони застосування певних видів знарядь лову та припинення їх спеціального використання з урахуванням положень міжнародних договорів України.
( Частина перша статті 19 із змінами, внесеними згідно із Законами № 867-VIII від 08.12.2015, № 2989-IX від 21.03.2023 )( Частину другу статті 19 виключено на підставі Закону № 867-VIII від 08.12.2015 )
Стаття 20. Відшкодування шкоди, завданої рибному господарству внаслідок знищення або погіршення стану водних біоресурсів та середовища їх перебування внаслідок господарської та іншої діяльності
Шкода, завдана рибному господарству внаслідок знищення або погіршення стану водних біоресурсів та середовища їх перебування внаслідок господарської та іншої діяльності, підлягає відшкодуванню за рахунок осіб, які безпосередньо здійснювали або замовляли здійснення такої діяльності.
Стаття 21. Державний контроль за провадженням рибогосподарської діяльності
Державний контроль за провадженням рибогосподарської діяльності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, з метою забезпечення:
( Абзац перший статті 21 із змінами, внесеними згідно із Законом № 5462-VI від 16.10.2012 )
реалізації державної політики у галузі вивчення, охорони, відтворення, раціонального використання водних біоресурсів, їх переробки та ведення аквакультури;
підтримання балансу між виробничими потужностями користувачів, наявними запасами водних біоресурсів та їх репродуктивним потенціалом;
виконання зобов'язань за міжнародними договорами України щодо збереження та раціонального використання водних біоресурсів під час провадження рибогосподарської діяльності у водах за межами юрисдикції України;
запобігання виснаженню рибогосподарських водних об'єктів (їх частин);
державного контролю за якістю імпортованої в Україну продукції водних біоресурсів;
( Абзац шостий статті 21 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1193-VII від 09.04.2014 )
захисту прав і законних інтересів юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, які одержали квоти на добування (вилов) водних біоресурсів, шляхом регулювання імпорту в Україну тих видів водних біоресурсів, які використовуються у водних об'єктах України вітчизняними користувачами.
( Абзац сьомий статті 21 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2989-IX від 21.03.2023 )
Стаття 22. Громадський контроль за провадженням рибогосподарської діяльності
Громадський контроль у галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів здійснюється громадськими інспекторами рибоохорони.
Громадський контроль громадських інспекторів рибоохорони у галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів здійснюється відповідно до положення про них, яке затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері рибного господарства та рибної промисловості.
( Частина друга статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законом № 5462-VI від 16.10.2012 )
Розділ VI
ОСОБЛИВОСТІ ВИДАЧІ ДОЗВІЛЬНИХ ДОКУМЕНТІВ У ГАЛУЗІ РИБНОГО ГОСПОДАРСТВА
Стаття 23. Документи дозвільного характеру, що видаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства
( Назва статті 23 із змінами, внесеними згідно із Законом № 5462-VI від 16.10.2012 )
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, видає такі документи дозвільного характеру:
( Абзац перший статті 23 із змінами, внесеними згідно із Законом № 5462-VI від 16.10.2012 )( Абзац другий статті 23 виключено на підставі Закону № 1193-VII від 09.04.2014 )( Абзац третій статті 23 виключено на підставі Закону № 1193-VII від 09.04.2014 )
дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (для здійснення промислового рибальства, дослідного вилову);
( Абзац четвертий частини першої статті 23 в редакції Закону № 2989-IX від 21.03.2023 - зміна набирає чинності з дня повідомлення на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, про початок роботи Єдиного державного вебпорталу електронних послуг або Єдиної державної електронної системи управління галуззю рибного господарства, але не пізніше 1 липня 2023 року )
дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів за межами юрисдикції України;
форма реєстрації уловів (експорту, реекспорту) антарктичного та патагонського іклачів;
( Абзац шостий частини першої статті 23 в редакції Закону № 2989-IX від 21.03.2023 - зміна набирає чинності з дня повідомлення на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, про початок роботи Єдиного державного вебпорталу електронних послуг або Єдиної державної електронної системи управління галуззю рибного господарства, але не пізніше 1 липня 2023 року )
дозвіл на імпорт та експорт зразків видів дикої фауни і флори, сертифікати на пересувні виставки, реекспорт та інтродукцію з моря зазначених зразків, які є об'єктами регулювання Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення, в частині осетрових риб і виробленої з них продукції;
( Абзац сьомий статті 23 в редакції Закону № 1193-VII від 09.04.2014 )
підтвердження походження водних біоресурсів (сертифікат законності вилучення водних біоресурсів із середовища їх існування для експорту продуктів лову, сертифікат реекспорту імпортованих продуктів лову, форма підтвердження переробки імпортованих продуктів лову для їх експорту);
( Абзац восьмий частини першої статті 23 в редакції Закону № 2989-IX від 21.03.2023 - зміна набирає чинності з дня повідомлення на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, про початок роботи Єдиного державного вебпорталу електронних послуг або Єдиної державної електронної системи управління галуззю рибного господарства, але не пізніше 1 липня 2023 року )( Абзац дев'ятий статті 23 виключено на підставі Закону № 1193-VII від 09.04.2014 )
інші документи дозвільного характеру, передбачені міжнародними договорами України.
Порядок видачі, відмови у видачі, переоформлення, анулювання документів дозвільного характеру в галузі рибного господарства встановлюється Кабінетом Міністрів України.
( Статтю 23 доповнено частиною другою згідно із Законом № 2989-IX від 21.03.2023 - зміна набирає чинності з дня повідомлення на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, про початок роботи Єдиного державного вебпорталу електронних послуг або Єдиної державної електронної системи управління галуззю рибного господарства, але не пізніше 1 липня 2023 року )
Стаття 24. Особливості видачі документів дозвільного характеру в галузі рибного господарства
Видача, відмова у видачі, переоформлення, анулювання дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (для здійснення промислового рибальства, дослідного вилову), крім видів водних біоресурсів, занесених до Червоної книги України, та водних біоресурсів у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів за межами юрисдикції України, форми реєстрації уловів (експорту, реекспорту) антарктичного та патагонського іклачів, підтвердження походження водних біоресурсів (сертифікат законності вилучення водних біоресурсів із середовища їх існування для експорту продуктів лову, сертифікат реекспорту імпортованих продуктів лову, форма підтвердження переробки імпортованих продуктів лову для їх експорту) здійснюються в електронній формі, у тому числі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг або Єдиної державної електронної системи управління галуззю рибного господарства, на безоплатній основі центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства.
Строк дії дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (для здійснення промислового рибальства, дослідного вилову) не може перевищувати один календарний рік.
Для одержання дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (для здійснення промислового рибальства) суб’єкт рибного господарства подає відповідну заяву за формою, встановленою Кабінетом Міністрів України.
Дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (для здійснення промислового рибальства) видається протягом двох робочих днів з дня подання відповідної заяви суб’єктом рибного господарства, після укладення договору на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах), що укладається за результатами аукціону з продажу права на укладення такого договору, який проводиться для реалізації квот добування (вилову).
Строк дії договору на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах), договору на право здійснення дослідного вилову в рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) не може перевищувати один календарний рік.
Істотними умовами договору на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах), договору на право здійснення дослідного вилову в рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) є:
сторони договору;
предмет договору;
права і обов’язки сторін;
відповідальність сторін;
порядок розгляду та вирішення спорів;
строк дії договору;
порядок припинення дії договору;
обставини непереборної сили.
Після отримання дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (для здійснення промислового рибальства) суб’єкт рибного господарства протягом 15 календарних днів надсилає засобами Єдиної державної електронної системи управління галуззю рибного господарства до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, підтвердження внесення плати за договір на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах), укладений за результатами аукціону з продажу права на укладення такого договору.
У разі ненадання дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (для здійснення промислового рибальства) у строк, визначений цією статтею, суб’єкт рибного господарства набуває право на провадження діяльності за принципом мовчазної згоди на підставі договору на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах).
Для одержання дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (для здійснення дослідного вилову) суб’єкт рибного господарства подає:
заяву про одержання дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (для здійснення дослідного вилову) за формою, встановленою Кабінетом Міністрів України;
інформацію про укладений договір на право здійснення дослідного вилову в рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах).
Дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (для здійснення дослідного вилову) видається протягом п’яти робочих днів з дня подання суб’єктом рибного господарства відповідної заяви у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Заява та інформація, необхідні для одержання дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (для здійснення промислового рибальства, дослідного вилову), подаються суб’єктами рибного господарства в електронній формі, засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг або Єдиної державної електронної системи управління галуззю рибного господарства, до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства.
Підставою для відмови у видачі дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (для здійснення промислового рибальства) є відсутність договору на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах).
Підставою для відмови у видачі дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (для здійснення дослідного вилову) є:
подання суб’єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання дозволу;
виявлення недостовірних відомостей у поданих документах;
систематичне вчинення (три і більше разів протягом попереднього календарного року) грубих порушень законодавства у сфері охорони, використання та відтворення водних біоресурсів;
несплата, станом на день розгляду питання про видачу дозволу, штрафних санкцій або невідшкодування шкоди, завданої рибному господарству, за попередній календарний рік;
наявність, станом на день подання заяви про одержання дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (для здійснення дослідного вилову), простроченої заборгованості перед державним або місцевим бюджетом із плати за спеціальне використання водних біоресурсів;
невключення риболовного судна до системи дистанційного контролю риболовних суден;
відсутність права власності або договору оренди (фрахтування) на риболовне судно, рибоприймальний пункт;
відсутність договору на право здійснення дослідного вилову в рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах).
Дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (для здійснення промислового рибальства, дослідного вилову) анулюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, з таких підстав:
заява суб’єкта рибного господарства про анулювання дозволу;
ліквідація юридичної особи або припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, якій видано дозвіл;
рішення суду про анулювання дозволу;
ненадання підтвердження внесення плати за договір на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах), що укладається за результатами аукціону з продажу права на укладення такого договору, протягом 15 календарних днів;
систематичне вчинення (три і більше разів протягом календарного року) грубих порушень законодавства у сфері охорони, використання та відтворення водних біоресурсів;
виявлення недостовірних відомостей у поданих документах.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав:
встановлення факту подання недостовірних відомостей у заяві про видачу документа дозвільного характеру або в документах, що подаються разом із такою заявою;
здійснення суб’єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення з наданням достатнього часу для їх усунення.
Рішення про анулювання дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (для здійснення промислового рибальства, дослідного вилову) видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, не пізніше п’яти робочих днів з дня видання відповідного наказу.
Дія дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (для здійснення промислового рибальства, дослідного вилову) припиняється через 10 робочих днів з дня прийняття рішення про його анулювання.
Після анулювання дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (для здійснення промислового рибальства, дослідного вилову) квота добування (вилову) за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, включається до договору на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах), право на укладення якого в подальшому реалізується на аукціоні.
Дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (для здійснення промислового рибальства, дослідного вилову) переоформлюється у разі:
виявлення у виданому дозволі технічної помилки;
зміни зазначених у дозволі відомостей щодо риболовних суден, дозволених знарядь лову, рибоприймальних пунктів.
За наявності підстави для переоформлення дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (для здійснення промислового рибальства, дослідного вилову) користувач водних біоресурсів зобов’язаний протягом двох робочих днів з дня виникнення такої підстави подати до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, заяву про переоформлення дозволу та документи, що підтверджують зазначені у заяві зміни.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, протягом двох робочих днів з дня отримання заяви про переоформлення дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (для здійснення промислового рибальства, дослідного вилову) та підтвердних документів зобов’язаний перевірити подану інформацію та видати переоформлений дозвіл з урахуванням зазначених змін або відмовити у переоформленні дозволу.
Підставою для відмови у переоформленні дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (для здійснення промислового рибальства, дослідного вилову) є подання неповного пакета документів, необхідних для переоформлення дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (для здійснення промислового рибальства, дослідного вилову).
Користувач водних біоресурсів, який подав заяву про переоформлення дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (для здійснення промислового рибальства, дослідного вилову), у період переоформлення дозволу здійснює спеціальне використання водних біоресурсів на підставі зазначеної заяви.
Строк дії переоформленого дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (для здійснення промислового рибальства, дослідного вилову) не може перевищувати строк дії, зазначений у дозволі, що переоформлявся.
Непереоформлений у встановлений строк дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (для здійснення промислового рибальства, дослідного вилову) є недійсним.
Для одержання дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів за межами юрисдикції України суб’єкт рибного господарства подає:
заяву про одержання дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів за межами юрисдикції України за формою, встановленою Кабінетом Міністрів України, до якої додаються:
відомості про знаряддя лову - у разі вимоги міжнародної організації з управління рибальством або прибережної держави, у водах якої планується здійснювати спеціальне використання водних біоресурсів;
документи, що підтверджують право власності або користування суб’єкта рибного господарства на риболовні судна, зареєстровані у встановленому законодавством порядку;
свідоцтво про право плавання під Державним Прапором України;
класифікаційне свідоцтво;
документ про включення риболовного судна до системи дистанційного контролю риболовних суден, що відповідає вимогам законодавства України та надає можливість відстеження позиції риболовного судна;
інші документи відповідно до вимог, передбачених міжнародними договорами України, законодавством відповідних іноземних держав або актами міжнародних організацій з управління рибальством, у зоні юрисдикції яких планується здійснювати спеціальне використання водних біоресурсів риболовним судном під Державним Прапором України.
Дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів за межами юрисдикції України або повідомлення про відмову у видачі такого дозволу видається протягом 30 календарних днів з дня надходження відповідної заяви та документів, що подаються разом з нею.
У разі надання Україні міжнародною організацією з управління рибальством або прибережною державою права на здійснення спеціального використання водних біоресурсів за межами юрисдикції України або виділення лімітів спеціального використання водних біоресурсів у межах районів їхньої відповідальності дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів за межами юрисдикції України або повідомлення про відмову у видачі такого дозволу видається після видання наказу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, про розподіл прав на спеціальне використання водних біоресурсів за межами юрисдикції України, але не пізніше 30 календарних днів з дня надходження заяви суб’єкта рибного господарства та документів, що подаються разом з нею.
Дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів за межами юрисдикції України видається на кожне риболовне судно окремо.
Підставою для відмови у видачі дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів за межами юрисдикції України є:
відсутність права на спеціальне використання водних біоресурсів за межами юрисдикції України або виділених лімітів спеціального використання водних біоресурсів (у разі наміру здійснювати спеціальне використання в районах відповідальності міжнародних організацій з управління рибальством або водах прибережних держав);
відсутність ліцензії на провадження господарської діяльності з промислового вилову водних біоресурсів за межами юрисдикції України;
негативне рішення щодо рибальського судна або здійснення спеціального використання водних біоресурсів за межами юрисдикції України, ухвалене міжнародною організацією або прибережною державою, в зоні юрисдикції якої планується здійснювати спеціальне використання водних біоресурсів;
подання неповного пакета документів, необхідних для отримання дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів за межами юрисдикції України;
виявлення недостовірних відомостей у поданих документах;
невідповідність поданих документів вимогам міжнародного законодавства та законодавства України;
внесення риболовного судна до переліку суден, задіяних у незаконному, непідзвітному та нерегульованому рибальстві;
неподання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, інформації про обсяги добування (вилову) водних біоресурсів за межами юрисдикції України за попередній календарний рік (у разі здійснення спеціального використання за межами юрисдикції України);
наявність простроченої заборгованості перед державним або місцевим бюджетом за спеціальне використання водних біоресурсів.
Строк дії дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів за межами юрисдикції України не може перевищувати 12 календарних місяців.
Дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів за межами юрисдикції України анулюється з таких підстав:
заява користувача водних біоресурсів про анулювання дозволу;
ліквідація юридичної особи або припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;
анулювання ліцензії на провадження господарської діяльності з промислового вилову водних біоресурсів за межами юрисдикції України;
порушення риболовним судном правил та режимів промислу;
порушення риболовним судном вимог законодавства у сфері охорони, використання та відтворення водних біоресурсів, міжнародних договорів України;
внесення риболовного судна до переліку суден, задіяних у незаконному, непідзвітному та нерегульованому рибальстві;
цілеспрямований промисел водних біоресурсів, що підпадають під дію мораторію або заборони на використання водних біоресурсів, встановлених відповідними міжнародними договорами України та міжнародними компетентними органами;
використання риболовним судном заборонених знарядь лову;
цілеспрямоване пошкодження суднової апаратури, що унеможливлює роботу системи дистанційного контролю риболовного судна;
фальсифікація або приховування розпізнавальних знаків, назви або порту реєстрації риболовного судна;
закінчення строку дії суднових документів;
рішення суду про анулювання дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів за межами юрисдикції України.
Рішення про анулювання дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів за межами юрисдикції України видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, протягом п’яти робочих днів з дня видання відповідного наказу.
Дія дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів за межами юрисдикції України припиняється через 10 робочих днів з дня прийняття рішення про його анулювання.
Дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів за межами юрисдикції України переоформлюється у разі:
виявлення у виданому дозволі технічної помилки;
зміни дозволених знарядь лову;
зміни дозволених для спеціального використання видів водних біоресурсів або їх обсягів;
зміни капітана риболовного судна, яке здійснює спеціальне використання водних біоресурсів за межами юрисдикції України.
У разі виникнення підстави для переоформлення дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів за межами юрисдикції України користувач водних біоресурсів зобов’язаний протягом двох робочих днів з дня виникнення підстави подати до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, заяву про переоформлення дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів за межами юрисдикції України та документи, що підтверджують зазначені у заяві зміни.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, протягом двох робочих днів з дня отримання заяви про переоформлення дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів за межами юрисдикції України та документів, що підтверджують зазначені у заяві зміни, зобов’язаний перевірити подану інформацію та видати переоформлений дозвіл з урахуванням зазначених змін або відмовити у переоформленні дозволу.
Підставою для відмови у переоформленні дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів за межами юрисдикції України є:
подання неповного пакета документів, необхідних для переоформлення дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів за межами юрисдикції України;
виявлення недостовірних відомостей у поданих документах.
Строк дії переоформленого дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів за межами юрисдикції України не може перевищувати строк дії дозволу, що переоформлювався.
Непереоформлений у встановлений строк дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів за межами юрисдикції України є недійсним.
Для одержання форми реєстрації уловів (експорту, реекспорту) антарктичного та патагонського іклачів користувач водних біоресурсів, риболовне судно якого здійснювало добування (вилов) антарктичного та патагонського іклачів, або суб’єкт рибного господарства, що здійснює експорт, реекспорт відповідної продукції, подає запит про одержання форми реєстрації уловів (експорту, реекспорту) антарктичного та патагонського іклачів (далі - запит) за формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Запит подається за 10 календарних днів до заходження риболовного судна з уловом антарктичного та патагонського іклачів у порт вивантаження або до дати вивезення антарктичного та патагонського іклачів з митної території України.
Форма реєстрації уловів (експорту, реекспорту) антарктичного та патагонського іклачів видається користувачу водних біоресурсів, риболовне судно якого здійснювало добування (вилов) антарктичного та патагонського іклачів, або суб’єкту рибного господарства, що здійснює експорт, реекспорт такої продукції, відповідно до Заходу зі збереження 10-05 Системи документації уловів видів Dissostichus, затвердженого Комісією зі збереження морських живих ресурсів Антарктики.
Строк дії форми реєстрації уловів (експорту, реекспорту) антарктичного та патагонського іклачів обмежується строком відповідної зовнішньоторговельної операції.
Форма реєстрації уловів (експорту, реекспорту) антарктичного та патагонського іклачів або повідомлення про відмову у видачі такої форми видається протягом 10 календарних днів з дня надходження запиту.
Підставою для відмови у видачі форми реєстрації уловів (експорту, реекспорту) антарктичного та патагонського іклачів є:
виявлення недостовірних відомостей у запиті;
негативний висновок про результати проведених експертизи та обстежень або інших наукових і технічних оцінок, необхідних для видачі форми реєстрації уловів (експорту, реекспорту) антарктичного та патагонського іклачів.
Форма реєстрації уловів (експорту, реекспорту) антарктичного та патагонського іклачів анулюється з таких підстав:
заява користувача водних біоресурсів або суб’єкта рибного господарства про анулювання форми реєстрації уловів (експорту, реекспорту) антарктичного та патагонського іклачів;
ліквідація юридичної особи або припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, якій видано форму реєстрації уловів (експорту, реекспорту) антарктичного та патагонського іклачів;
рішення суду про анулювання форми реєстрації уловів (експорту, реекспорту) антарктичного та патагонського іклачів;
виявлення недостовірних відомостей у документах, поданих користувачем водних біоресурсів або суб’єктом рибного господарства для отримання форми реєстрації уловів (експорту, реекспорту) антарктичного та патагонського іклачів.