• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів

Верховна Рада України  | Закон від 08.07.2011 № 3677-VI
Документ підготовлено в системі iplex
визначати в установленому порядку строки заборони вилову водних біоресурсів в рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах) та забезпечувати контроль за їх дотриманням;
( Абзац дев’ятнадцятий частини першої статті 10 виключено на підставі Закону № 2989-IX від 21.03.2023 )
здійснювати перевірку знарядь лову, контролювати їх кількість, перевіряти відповідність вимогам законодавства у галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів;
( Абзац двадцятий частини першої статті 10 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2989-IX від 21.03.2023 )( Абзац двадцять перший частини першої статті 10 виключено на підставі Закону № 2989-IX від 21.03.2023 )
здійснювати передбачені законодавством заходи щодо регулювання рибальства;
( Абзац двадцять третій частини першої статті 10 виключено на підставі Закону № 2989-IX від 21.03.2023 )
виконувати функції контролю, спостереження та нагляду в районах відкритого моря відповідно до міжнародних договорів України;
використовувати за погодженням із Міністерством внутрішніх справ України спеціальні транспортні засоби, які мають графічні забарвлення, написи та емблему;
інші повноваження відповідно до закону.
Органи рибоохорони під час здійснення охорони виключної (морської) економічної зони мають такі повноваження:
зупиняти та оглядати в установленому порядку риболовні судна, судна, що здійснюють інші операції, пов’язані з промислом у виключній (морській) економічній зоні, судна, що здійснюють рибальство, а також перевіряти документи на здійснення промислу та інших робіт;
( Абзац другий частини другої статті 10 в редакції Закону № 2989-IX від 21.03.2023 )
зупиняти або припиняти промисел та інші роботи у разі порушення вимог Закону "Про виключну (морську) економічну зону України" або відсутності дозволу (погодження) на їх проведення;
складати протоколи про вчинення правопорушення у виключній (морській) економічній зоні;
застосовувати штрафні санкції у випадках, передбачених законом;
безоплатно користуватися транспортними послугами та засобами зв'язку риболовних суден іноземних держав, що здійснюють промисел або інші роботи у виключній (морській) економічній зоні згідно з міжнародними договорами України або дозволами.
( Абзац шостий частини другої статті 10 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2989-IX від 21.03.2023 )
Під час виконання службових обов'язків посадові особи органів рибоохорони мають право на носіння форми встановленого зразка, а також на носіння і застосування табельної зброї та інших спеціальних засобів відповідно до закону.
Органи рибоохорони є правоохоронними органами, які для виконання їх повноважень держава забезпечує транспортними засобами, приладами спостереження, зброєю, відео- і фототехнікою, спецодягом тощо.
У разі загибелі (смерті) працівника органів рибоохорони у зв'язку з виконанням ним службових обов'язків його сім'ї, а у разі її відсутності його батькам виплачується одноразова грошова допомога в розмірі десятирічної заробітної плати за останньою посадою, яку він обіймав, у порядку та на умовах , визначених Кабінетом Міністрів України.
( Частина п'ята статті 10 в редакції Закону № 5462-VI від 16.10.2012 )
У разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику органів рибоохорони у зв'язку з виконанням ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала у період роботи в органах рибоохорони або не пізніше ніж через три місяці після звільнення з роботи в органах рибоохорони чи пізніше цього строку, але внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце у період роботи в органах рибоохорони, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічної заробітної плати за останньою посадою, яку він обіймав, у порядку та на умовах , визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником органів рибоохорони у період роботи в органах рибоохорони у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
( Частина шоста статті 10 в редакції Закону № 5462-VI від 16.10.2012 )
Посадові особи органів рибоохорони мають право залучати до охорони водних біоресурсів громадських інспекторів рибоохорони. Положення про громадських інспекторів рибоохорони затверджує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері рибного господарства та рибної промисловості.
( Частина сьома статті 10 в редакції Закону № 5462-VI від 16.10.2012 )
Держава гарантує посадовим особам органів рибоохорони та членам їхніх сімей захист честі, гідності, здоров'я та майна від кримінально протиправних та інших протиправних дій.
( Частина восьма статті 10 із змінами, внесеними згідно із Законом № 720-IX від 17.06.2020 )
Стаття 11. Повноваження Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій у галузі рибного господарства
До повноважень Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій у галузі рибного господарства належать:
розроблення, затвердження і реалізація в межах своїх повноважень місцевих програм охорони, використання та відтворення водних біоресурсів;
організація та здійснення заходів у межах своїх повноважень щодо охорони водних біоресурсів і поліпшення середовища їх існування;
здійснення інших повноважень відповідно до закону.
Розділ III
БІОРЕСУРСИ ТА РИБОГОСПОДАРСЬКІ ВОДНІ ОБ'ЄКТИ (ЇХ ЧАСТИНИ)
Стаття 12. Водні біоресурси
До водних біоресурсів належать:
водні біоресурси, які перебувають в умовах природної волі внутрішніх морських вод, територіального моря, континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони, транскордонних вод, рибогосподарських водних об’єктів (їх частин) та у водах за межами юрисдикції України;
( Абзац другий статті 12 в редакції Закону № 2989-IX від 21.03.2023 )
водні біоресурси, які перебувають у водних об'єктах у межах територій природно-заповідного фонду, а також види, занесені до Червоної книги України.
( Абзац третій статті 12 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2989-IX від 21.03.2023 )
Стаття 13. Рибогосподарські водні об'єкти (їх частини), які використовуються для цілей рибного господарства
Рибогосподарські водні об'єкти (їх частини) поділяються на рибогосподарські водні об'єкти загальнодержавного та місцевого значення.
До рибогосподарських водних об'єктів загальнодержавного значення належать:
внутрішні морські води і територіальне море (з лиманами та естуаріями), виключна (морська) економічна зона України;
поверхневі води (озера, водосховища, річки, канали), що розташовані і використовуються на території більш як однієї області, а також їх притоки всіх порядків.
До рибогосподарських водних об'єктів (їх частин) місцевого значення належать водні об'єкти (озера, річки та їх притоки всіх порядків, водосховища), що розташовані і використовуються у межах однієї області та не належать до водних об'єктів загальнодержавного значення.
Розділ IV
НАУКОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РИБНОГО ГОСПОДАРСТВА. ДЕРЖАВНИЙ МОНІТОРИНГ, ДЕРЖАВНИЙ ОБЛІК І ДЕРЖАВНИЙ КАДАСТР ВОДНИХ БІОРЕСУРСІВ ТА РИБОГОСПОДАРСЬКИХ ВОДНИХ ОБ'ЄКТІВ (ЇХ ЧАСТИН)
Стаття 14. Наукове забезпечення
Наукове забезпечення рибного господарства здійснюють рибогосподарські та інші спеціалізовані науково-дослідні установи (наукові спостерігачі), наукові підприємства та організації, селекційні центри, основними завданнями яких є:
( Абзац перший частини першої статті 14 із змінами, внесеними згідно із Закону № 2989-IX від 21.03.2023 )
проведення державного моніторингу запасів водних біоресурсів та стану рибогосподарських водних об'єктів (їх частин);
( Абзац другий частини першої статті 14 із змінами, внесеними згідно із Закону № 2989-IX від 21.03.2023 )
проведення наукових досліджень з оцінки стану, вивчення біології та середовища існування водних біоресурсів, збирання біологічних і промислово-статистичних даних, розроблення лімітів спеціального використання водних біоресурсів;
( Абзац третій частини першої статті 14 в редакції Закону № 2989-IX від 21.03.2023 )
розроблення ефективних екологічно безпечних методів профілактики хвороб водних біоресурсів;
розроблення та створення нових знарядь лову;
( Абзац п’ятий частини першої статті 14 із змінами, внесеними згідно із Закону № 2989-IX від 21.03.2023 )
розроблення методів управління та раціонального використання водних біоресурсів, їх збереження і відтворення у водах під юрисдикцією України, відкритому морі, а також у водах під юрисдикцією інших держав відповідно до міжнародних договорів України;
розроблення та удосконалення методів підвищення продуктивності рибогосподарських водних об'єктів (їх частин) шляхом введення аквакультури, створення нових високопродуктивних об'єктів рибництва на селекційно-генетичній основі;
розроблення нових ресурсозберігаючих технологій і технологій переробки водних біоресурсів;
розроблення та удосконалення методів виробництва з водних біоресурсів харчових, лікувально-профілактичних препаратів, біологічно активних речовин, кормів і харчових добавок для населення та сільськогосподарських тварин;
участь у створенні міжнародної системи збереження та управління біоресурсами в Азово-Чорноморському басейні і відкритому морі, налагодження та підтримка зв'язків з іноземними рибогосподарськими і науковими установами та організаціями;
маркетингові дослідження у рибному господарстві, промисловому рибальстві, розроблення стратегії подальшої діяльності суб'єктів рибного господарства, промислового рибальства та охорони водних біоресурсів, підвищення їх конкурентоспроможності, забезпечення інтеграції у міжнародні організації;
створення інвестиційних проектів, планів розвитку, реконструкції та реструктуризації підприємств;
використання галузевих трудових, матеріальних та фінансових ресурсів.
Фінансування наукових досліджень у галузі охорони, використання та відтворення водних біоресурсів, аквакультури, діяльності рибогосподарських і наукових установ та організацій здійснюється за рахунок Державного бюджету України, коштів інноваційних програм і проектів та інших джерел, не заборонених законом.
Стаття 15. Державний моніторинг і ведення державного обліку та державного кадастру водних біоресурсів і рибогосподарських водних об'єктів (їх частин)
( Назва статті 15 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2989-IX від 21.03.2023 )
Державний облік, державний моніторинг, державний кадастр водних біоресурсів, а також державний облік та державний реєстр рибогосподарських водних об'єктів (їх частин) ведуться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, з метою визначення сучасного стану, планування, організації і здійснення заходів щодо охорони водних біоресурсів, їх раціонального використання та відтворення.
Державний моніторинг водних біоресурсів здійснюється з метою забезпечення сталого використання водних біоресурсів та недопущення їх виснаження.
Державний кадастр водних біоресурсів є складовою частиною державного кадастру тваринного світу і ведеться відповідно до законодавства.
Результатом ведення державного обліку рибогосподарських водних об'єктів (їх частин) є створення відповідного реєстру. Державний реєстр рибогосподарських водних об'єктів (їх частин) ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, в порядку , встановленому Кабінетом Міністрів України.
Державний облік водних біоресурсів здійснюється шляхом наукових досліджень, пов'язаних з визначенням чисельності водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах, а також контролю за одержанням достовірної інформації про обсяги їх використання, загибелі або знищення.
Фінансування робіт з ведення державного обліку, державного моніторингу, державного кадастру водних біоресурсів, а також державного обліку та державного реєстру рибогосподарських водних об'єктів (їх частин) здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Розділ V
ОХОРОНА ВОДНИХ БІОРЕСУРСІВ ТА ДЕРЖАВНИЙ КОНТРОЛЬ У ГАЛУЗІ РИБНОГО ГОСПОДАРСТВА
Стаття 16. Зміст охорони водних біоресурсів та основні шляхи її забезпечення
Охорона водних біоресурсів та основні шляхи її забезпечення визначаються відповідно до цього Закону, законів України "Про тваринний світ", "Про охорону навколишнього природного середовища" та інших нормативно-правових актів.
Стаття 17. Основні вимоги до охорони середовища перебування водних біоресурсів
При розміщенні, проектуванні, будівництві, реконструкції, технічному переоснащенні та введенні в експлуатацію підприємств, споруд, інших об'єктів, при проведенні різних робіт на землях водного фонду, які можуть негативно впливати на стан водних біоресурсів, виконавці таких робіт зобов'язані виконувати заходи щодо збереження сприятливих умов для існування, відтворення, міграції та зимівлі водних біоресурсів, а також забезпечувати недоторканність ділянок, що становлять особливу цінність для охорони і відтворення водних біоресурсів.
Експлуатація водозабірних споруд та інших об'єктів, застосування технологій без рибозахисних пристроїв забороняється.
Особи, які здійснюють експлуатацію гідротехнічних споруд рибогосподарських водних об'єктів (їх частин), зобов'язані утримувати в належному технічному стані рибогосподарські та рибозахисні споруди, дотримуватися вимог технологічних, ветеринарно-біологічних, санітарно-епідеміологічних заходів та своєчасно проводити їх капітальний ремонт.
Під час розвідки та видобування корисних копалин, користування надрами континентального шельфу, створення на ньому штучних островів, установок та інших споруд обов'язково вживаються заходи щодо охорони водних біоресурсів та рибогосподарських водних об'єктів (їх частин).
На рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах), що становлять особливу цінність для охорони і відтворення водних біоресурсів, права користувачів природних ресурсів можуть обмежуватися відповідно до закону.
Для рибогосподарських водних об'єктів (їх частинах) встановлюються екологічні нормативи якості води. Зазначені нормативи розробляються і встановлюються відповідно до законодавства.
( Частина шоста статті 17 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2989-IX від 21.03.2023 )
За забруднення водних об'єктів наднормативними скидами забруднюючих речовин забруднювач несе відповідальність відповідно до закону.
Рівень води в рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах) має бути достатнім для забезпечення природного відтворення та життєдіяльності гідробіонтів. Підвищення або зниження рівня води у водних об'єктах (їх частинах) погоджується з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства.
( Частина восьма статті 17 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2989-IX від 21.03.2023 )
Стаття 18. Охорона анадромних видів риб
Україна як держава походження анадромних видів риб - осетра, севрюги, білуги, шипа, азово-чорноморського (дунайського) оселедця, вирезуба, атлантичного лосося, дунайського лосося та інших забезпечує їх збереження шляхом охорони та регулювання їх промислу.
Розроблення та виконання заходів щодо охорони та регулювання використання анадромних видів риб, які формуються у річках та лиманах України, за межами виключної (морської) економічної зони здійснюються на основі міжнародних договорів України.
Для забезпечення раціонального використання анадромних видів риб, які формуються у річках та лиманах України, за межами виключної (морської) економічної зони України можуть вживатися також інші заходи щодо їх збереження та управління промислом відповідно до законодавства та міжнародних договорів України.
Іноземці, іноземні юридичні особи за порушення, допущені за межами виключної (морської) економічної зони України, пов'язані з промислом анадромних видів риб, які формуються у річках та лиманах України, несуть відповідальність згідно з вимогами міжнародного права.
Стаття 19. Особливості охорони водних біоресурсів Азово-Чорноморського басейну
Охорона водних біоресурсів Азово-Чорноморського басейну здійснюється з урахуванням необхідності створення сприятливих умов для відтворення та збільшення запасів осетрових та інших видів водних біоресурсів шляхом обмеження кількості знарядь лову, риболовних суден, а також потужності риболовних суден, заборони застосування певних видів знарядь лову та припинення їх спеціального використання з урахуванням положень міжнародних договорів України.
( Частина перша статті 19 із змінами, внесеними згідно із Законами № 867-VIII від 08.12.2015, № 2989-IX від 21.03.2023 )( Частину другу статті 19 виключено на підставі Закону № 867-VIII від 08.12.2015 )
Стаття 20. Відшкодування шкоди, завданої рибному господарству внаслідок знищення або погіршення стану водних біоресурсів та середовища їх перебування внаслідок господарської та іншої діяльності
Шкода, завдана рибному господарству внаслідок знищення або погіршення стану водних біоресурсів та середовища їх перебування внаслідок господарської та іншої діяльності, підлягає відшкодуванню за рахунок осіб, які безпосередньо здійснювали або замовляли здійснення такої діяльності.
Стаття 21. Державний контроль за провадженням рибогосподарської діяльності
Державний контроль за провадженням рибогосподарської діяльності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, з метою забезпечення:
( Абзац перший статті 21 із змінами, внесеними згідно із Законом № 5462-VI від 16.10.2012 )
реалізації державної політики у галузі вивчення, охорони, відтворення, раціонального використання водних біоресурсів, їх переробки та ведення аквакультури;
підтримання балансу між виробничими потужностями користувачів, наявними запасами водних біоресурсів та їх репродуктивним потенціалом;
виконання зобов'язань за міжнародними договорами України щодо збереження та раціонального використання водних біоресурсів під час провадження рибогосподарської діяльності у водах за межами юрисдикції України;
запобігання виснаженню рибогосподарських водних об'єктів (їх частин);
державного контролю за якістю імпортованої в Україну продукції водних біоресурсів;
( Абзац шостий статті 21 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1193-VII від 09.04.2014 )
захисту прав і законних інтересів юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, які одержали квоти на добування (вилов) водних біоресурсів, шляхом регулювання імпорту в Україну тих видів водних біоресурсів, які використовуються у водних об'єктах України вітчизняними користувачами.
( Абзац сьомий статті 21 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2989-IX від 21.03.2023 )
Стаття 22. Громадський контроль за провадженням рибогосподарської діяльності
Громадський контроль у галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів здійснюється громадськими інспекторами рибоохорони.
Громадський контроль громадських інспекторів рибоохорони у галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів здійснюється відповідно до положення про них, яке затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері рибного господарства та рибної промисловості.
( Частина друга статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законом № 5462-VI від 16.10.2012 )
Розділ VI
ОСОБЛИВОСТІ ВИДАЧІ ДОЗВІЛЬНИХ ДОКУМЕНТІВ У ГАЛУЗІ РИБНОГО ГОСПОДАРСТВА
Стаття 23. Документи дозвільного характеру, що видаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства
( Назва статті 23 із змінами, внесеними згідно із Законом № 5462-VI від 16.10.2012 )
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, видає такі документи дозвільного характеру:
( Абзац перший статті 23 із змінами, внесеними згідно із Законом № 5462-VI від 16.10.2012 )( Абзац другий статті 23 виключено на підставі Закону № 1193-VII від 09.04.2014 )( Абзац третій статті 23 виключено на підставі Закону № 1193-VII від 09.04.2014 )
дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах);
дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів за межами юрисдикції України;
форма реєстрації уловів (реекспорту) антарктичного та патагонського іклачів;
дозвіл на імпорт та експорт зразків видів дикої фауни і флори, сертифікати на пересувні виставки, реекспорт та інтродукцію з моря зазначених зразків, які є об'єктами регулювання Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення, в частині осетрових риб і виробленої з них продукції;
( Абзац сьомий статті 23 в редакції Закону № 1193-VII від 09.04.2014 )
підтвердження законності вилучення водних біоресурсів з середовища їх існування та переробки продуктів лову;
( Абзац дев'ятий статті 23 виключено на підставі Закону № 1193-VII від 09.04.2014 )
інші документи дозвільного характеру, передбачені міжнародними договорами України.
Стаття 24. Особливості видачі дозвільних документів у галузі рибного господарства
Видача дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах), дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів за межами юрисдикції України, форми реєстрації уловів (реекспорту) антарктичного та патагонського іклачів, дозволу на імпорт та експорт зразків видів дикої фауни і флори, сертифікатів на пересувні виставки, реекспорт та інтродукцію з моря зазначених зразків, які є об'єктами регулювання Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення, в частині осетрових риб і виробленої з них продукції, підтвердження законності вилучення водних біоресурсів із середовища їх існування та переробки продуктів лову (у разі необхідності суб'єкту господарювання для здійснення зовнішньоторговельних операцій) здійснюється на безоплатній основі центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства.
Дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах) або письмове повідомлення про відмову у видачі такого дозволу видається протягом п’яти робочих днів з дня подання суб’єктом господарювання пакета документів, необхідних для одержання дозволу, згідно з установленим Кабінетом Міністрів України порядком.
( Частина друга статті 24 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1726-VIII від 03.11.2016 )
Дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах) видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, крім видів водних біоресурсів, занесених до Червоної книги України.
Строк дії дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах) становить п'ять років.
Підставою для відмови у видачі дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах) є:
( Абзац другий частини п’ятої статті 24 виключено на підставі Закону № 1726-VIII від 03.11.2016 )
подання суб'єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання дозволу згідно з установленим Кабінетом Міністрів України переліком;
виявлення в документах, поданих суб'єктом господарювання, недостовірних відомостей;
відсутність науково обґрунтованої інформації щодо спеціального використання водних біоресурсів (рішень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства);
відсутність частки нерозподіленого ліміту водних біоресурсів;
систематичні (три і більше) грубі порушення протягом року законодавства з охорони, використання та відтворення водних біоресурсів;
несплата на час розгляду питання про видачу дозволу штрафних санкцій або наявність невідшкодованої шкоди, завданої рибному господарству;
наявність простроченої заборгованості перед державним або місцевим бюджетом;
використання виділеної кількості водних біоресурсів менш як на 75 відсотків протягом попередніх чотирьох років.
Дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах) анулюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, у разі:
звернення суб'єкта господарювання із заявою про анулювання дозволу;
ліквідації юридичної особи або припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, якій видано дозвіл;
рішення суду про скасування дозволу;
систематичних (три і більше) грубих порушень протягом попереднього року законодавства з охорони, використання та відтворення водних біоресурсів;
встановлення факту надання в заяві та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації.
Дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів за межами юрисдикції України або письмове повідомлення про відмову у видачі такого дозволу видається протягом тридцяти календарних днів з дня затвердження наказу центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, щодо розподілу прав на спеціальне використання водних біоресурсів за межами юрисдикції України. Дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів за межами юрисдикції України видається на кожне рибальське судно, строк дії зазначеного дозволу не може перевищувати дванадцяти календарних місяців.
Підставою для відмови у видачі дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів за межами юрисдикції України є:
несвоєчасне подання суб'єктом господарювання пакета документів, необхідних для одержання дозволу згідно з установленим Кабінетом Міністрів України переліком;
подання суб'єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання дозволу згідно з установленим Кабінетом Міністрів України переліком;
виявлення в документах, поданих суб'єктом господарювання, недостовірних відомостей;
занесення рибальського судна до переліку суден, задіяних у незаконному рибальстві.
Дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів за межами юрисдикції України анулюється у разі:
порушення рибальським судном правил та режимів промислу;
порушення рибальським судном вимог законодавства з охорони, використання та відтворення водних біоресурсів, міжнародних договорів України;
занесення рибальського судна до переліку суден, задіяних у незаконному рибальстві;
цілеспрямованого промислу водних біоресурсів, що підпадає під дію мораторію або заборони використання водних біоресурсів, який установлюється відповідними міжнародними договорами України та міжнародними компетентними органами;
використання рибальським судном заборонених знарядь промислу;
цілеспрямованого пошкодження суднової апаратури, що унеможливлює здійснення дистанційного контролю за рибальським судном;
фальсифікації або приховування розпізнавальних знаків, назви або порту реєстрації рибальського судна;
закінчення строку дії суднових документів.
Рішення про анулювання дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах), дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів за межами юрисдикції України видається особисто або надсилається суб'єкту господарювання - юридичній чи фізичній особі поштовим відправленням з описом вкладення не пізніше п'яти робочих днів з дня видання наказу. Дія зазначених дозволів припиняється через п'ятнадцять робочих днів з дня прийняття рішення про їх анулювання.
Форма реєстрації уловів антарктичного та патагонського іклачів або письмове повідомлення про відмову в її видачі оформлюється протягом десяти календарних днів з дня отримання запиту від судновласника - юридичної або фізичної особи, судно якого здійснювало вилучення зазначених видів риб, чи від імпортера, який здійснює імпорт відповідної продукції в Україну.
Дозвіл на імпорт та експорт зразків видів дикої фауни і флори, сертифікати на пересувні виставки, реекспорт та інтродукцію з моря зазначених зразків, які є об'єктами регулювання Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення, в частині осетрових риб і виробленої з них продукції або письмове повідомлення про відмову в їх видачі видаються протягом тридцяти календарних днів з дня отримання від суб'єкта господарювання запиту щодо здійснення відповідної зовнішньоторговельної операції. У разі необхідності підготовки висновку наукової установи щодо існування потенційної загрози виживанню виду внаслідок міжнародної торгівлі його зразками строк розгляду поданих документів продовжується на тридцять календарних днів. З метою зменшення негативного впливу на живі зразки вживаються заходи щодо скорочення строку розгляду документів, поданих заявником для видачі сертифіката, до трьох робочих днів з дня отримання документів для розгляду.
Підтвердження законності вилучення водних біоресурсів із середовища їх існування та переробки продуктів лову (у разі необхідності суб'єкту господарювання для здійснення зовнішньоторговельних операцій) або письмове повідомлення про відмову у видачі підтвердження видається протягом десяти календарних днів з дня отримання запиту від судновласника, судно якого здійснювало вилучення водних біоресурсів із середовища їх існування, власника судна або суб'єкта господарювання, що здійснює переробку продуктів лову.
Строк дії форм реєстрації уловів антарктичного та патагонського іклачів і дозволу на імпорт та експорт зразків видів дикої фауни і флори, сертифікатів на пересувні виставки, реекспорт та інтродукцію з моря зазначених зразків, які є об'єктами регулювання Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення, в частині осетрових риб і виробленої з них продукції, які є разовими, обмежується строком завершення зовнішньоторговельних операцій із конкретним вантажем зазначених видів риб.
Підтвердження законності вилучення водних біоресурсів із середовища їх існування та переробки продуктів лову обмежується строком завершення зовнішньоторговельних операцій з конкретним вантажем водних біоресурсів.
Підстави для відмови у видачі форми реєстрації уловів антарктичного та патагонського іклачів, дозволу на імпорт та експорт зразків видів дикої фауни і флори, сертифікатів на пересувні виставки, реекспорт та інтродукцію з моря зазначених зразків, які є об'єктами регулювання Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення, в частині осетрових риб і виробленої з них продукції, підтвердження законності вилучення водних біоресурсів із середовища їх існування та переробки продуктів лову (у разі необхідності суб'єкту господарювання для здійснення зовнішньоторговельних операцій) та їх анулювання визначаються Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
Підстави для переоформлення, видачі дублікатів документів дозвільного характеру в галузі рибного господарства визначаються Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
Порядок видачі документів дозвільного характеру або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання документів дозвільного характеру в галузі рибного господарства встановлюється Кабінетом Міністрів України.
( Постанови КМ № 800, № 801 )( Стаття 24 із змінами, внесеними згідно із Законом № 5462-VI від 16.10.2012; в редакції Закону № 1193-VII від 09.04.2014 )
Розділ VII
ВИКОРИСТАННЯ ВОДНИХ БІОРЕСУРСІВ
Стаття 25. Види використання водних біоресурсів
Використання водних біоресурсів, які перебувають у стані природної волі, здійснюється в порядку загального і спеціального використання.
Стаття 26. Загальне використання водних біоресурсів
Громадяни мають право використовувати безоплатно водні біоресурси в наукових, культурно-освітніх та виховних цілях для задоволення естетичних, оздоровчих, рекреаційних та інших потреб без вилучення їх з природного середовища, а також здійснювати любительське рибальство у водних об'єктах загального користування в межах встановлених законодавством обсягів безоплатного вилову водних біоресурсів.
( Стаття 26 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2989-IX від 21.03.2023 )
Стаття 27. Спеціальне використання водних біоресурсів
Спеціальне використання водних біоресурсів здійснюється шляхом їх добування (вилову) з природного середовища (крім любительського рибальства у водних об’єктах загального користування в межах та обсягах безоплатного добування (вилову) і включає:
( Абзац перший частини першої статті 27 в редакції Закону № 2989-IX від 21.03.2023 )
промислове рибальство;
дослідний вилов;
( Абзац третій частини першої статті 27 в редакції Закону № 2989-IX від 21.03.2023 )( Абзац четвертий частини першої статті 27 виключено на підставі Закону № 2989-IX від 21.03.2023 )( Абзац п'ятий частини першої статті 27 виключено на підставі Закону № 2989-IX від 21.03.2023 )( Абзац шостий частини першої статті 27 виключено на підставі Закону № 2989-IX від 21.03.2023 )
любительське рибальство у водних об’єктах загального користування, що перевищує встановлені обсяги безоплатного добування (вилову).
( Абзац сьомий частини першої статті 27 в редакції Закону № 2989-IX від 21.03.2023 )
Законодавством можуть визначатися й інші види спеціального використання водних біоресурсів.
Спеціальне використання водних біоресурсів здійснюється у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах), внутрішніх морських водах, територіальному морі, виключній (морській) економічній зоні та на континентальному шельфі України в порядку , визначеному Кабінетом Міністрів України, а у відкритому морі та у виключних економічних зонах іноземних держав - відповідно до умов міжнародних договорів України або законодавства іноземних держав.
( Частина третя статті 27 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2989-IX від 21.03.2023 )
Спеціальне використання водних біоресурсів іноземцями, іноземними юридичними особами у виключній (морській) економічній зоні і на континентальному шельфі України здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України відповідно до міжнародних договорів України.
Використання водних біоресурсів, які перебувають у межах ізольованих природних або штучно створених водних об'єктів, наданих у користування для потреб аквакультури, не належить до спеціального використання і здійснюється в порядку, визначеному власниками цих водних біоресурсів.
Стаття 27-1. Декларування права на промислове рибальство та дослідний вилов
Для здійснення промислового рибальства, дослідного вилову та отримання дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) (для здійснення промислового рибальства, дослідного вилову) суб’єкт рибного господарства щороку, до 1 вересня, зобов’язаний задекларувати право на промислове рибальство та/або дослідний вилов шляхом подання декларації в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг або Єдиної державної електронної системи управління галуззю рибного господарства до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства. Така декларація подається в електронній формі з дотриманням вимог законодавства у сферах електронних довірчих послуг та електронної ідентифікації.
У декларації на промислове рибальство, дослідний вилов зазначається така інформація (відомості):
повне найменування, місцезнаходження, ідентифікаційний код (для юридичних осіб) або прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), задеклароване (зареєстроване) місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) (не зазначається фізичною особою, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відмітку у паспорті, подається серія (за наявності) та номер паспорта);
про наявність матеріально-технічної бази - риболовних суден, знарядь лову, рибоприймального пункту;
про сплату податків та обов’язкових платежів у галузі рибного господарства;
про документ про включення риболовного судна до системи дистанційного контролю риболовних суден;
про договір на право здійснення дослідного вилову в рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах), укладений суб’єктом рибного господарства з науковою установою, яка здійснюватиме дослідний вилов.
Суб’єкти рибного господарства, до яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи відповідно до Закону України "Про санкції", не мають права подавати декларацію на промислове рибальство та дослідний вилов.
Для визначення суб’єкта рибного господарства, який здійснюватиме дослідний вилов, та укладення з ним договору на право здійснення дослідного вилову в рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) наукова установа до 1 липня відповідного року зобов’язана оприлюднити програму на проведення дослідного вилову водних біоресурсів у Єдиній державній електронній системі управління галуззю рибного господарства та/або на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства.
Суб’єкт рибного господарства несе відповідальність за достовірність поданої інформації (відомостей).
( Закон доповнено статтею 27-1 згідно із Законом № 2989-IX від 21.03.2023 - зміни набирають чинності з дня повідомлення на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, про початок роботи Єдиного державного вебпорталу електронних послуг або Єдиної державної електронної системи управління галуззю рибного господарства, але не пізніше 1 липня 2023 року )
Стаття 27-2. Порядок функціонування Єдиної державної електронної системи управління галуззю рибного господарства
Єдина державна електронна система управління галуззю рибного господарства містить інформацію про:
суб’єктів рибного господарства, користувачів водних біоресурсів та їхню діяльність;
водні біоресурси (водні біологічні ресурси) та їх обіг;
декларування права на промислове рибальство та дослідний вилов;
ліміти спеціального використання водних біоресурсів, квоти добування (вилову);
режими промислу та режими рибогосподарської експлуатації рибогосподарського водного об’єкта;
документи дозвільного характеру в галузі рибного господарства;
договори на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) та договори на право здійснення дослідного вилову в рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах);
рибоприймальні пункти та їхню діяльність;
рибогосподарські водні об’єкти (їх частини);
риболовні судна, знаряддя лову;
товарно-транспортні накладні (ттн-риба);
фізичних осіб, які здійснюють любительське рибальство;
простежуваність водних біоресурсів;
звітність у сфері рибного господарства;
реєстри, пов’язані з галуззю рибного господарства.
Ведення та адміністрування Єдиної державної електронної системи управління галуззю рибного господарства забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства.
Держателем Єдиної державної електронної системи управління галуззю рибного господарства є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства.
Адміністратором Єдиної державної електронної системи управління галуззю рибного господарства є державне підприємство, яке належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства.
Порядок функціонування, наповнення та ведення Єдиної державної електронної системи управління галуззю рибного господарства затверджується Кабінетом Міністрів України.
( Закон доповнено статтею 27-2 згідно із Законом № 2989-IX від 21.03.2023 )
Стаття 28. Ліміти спеціального використання водних біоресурсів
Спеціальне використання водних біоресурсів здійснюється відповідно до лімітів спеціального використання водних біоресурсів.
Порядок встановлення лімітів спеціального використання водних біоресурсів затверджується Кабінетом Міністрів України.
( Стаття 28 в редакції Закону № 2989-IX від 21.03.2023 )
Стаття 29. Порядок встановлення лімітів спеціального використання водних біоресурсів
Ліміти спеціального використання водних біоресурсів поділяються на:
ліміти спеціального використання водних біоресурсів для здійснення промислового рибальства;
ліміти спеціального використання водних біоресурсів для здійснення дослідного вилову.
Підставою для встановлення лімітів спеціального використання водних біоресурсів є науково-біологічні обґрунтування, розроблені науковими установами, що належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, науковими установами, що належать до сфери управління Національної академії наук України та Національної академії аграрних наук України, на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, які подаються щороку, до 15 серпня, до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства.
Ліміти спеціального використання водних біоресурсів затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері рибного господарства та рибної промисловості.
( Стаття 29 в редакції Закону № 2989-IX від 21.03.2023 )
Стаття 30. Розподіл ліміту на квоти спеціального використання водних біоресурсів та прогнозів допустимого вилову
Ліміти вилову водних біоресурсів розподіляються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства.
За рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, ліміти вилову водних біоресурсів, а також прогнози допустимого вилову можуть розподілятися на квоти:
користувачів для промислу;
наукових установ та організацій;
для здійснення контрольного вилову органами рибоохорони;
для здійснення рибальства з навчальними та культурно-освітніми цілями;
добування (вилову) водних біоресурсів для здійснення рибальства з метою рибництва, відтворення та акліматизації водних біоресурсів;
добування (вилову) водних біоресурсів з метою організації любительського та спортивного рибальства.
До 15 відсотків встановленого ліміту або прогнозу допустимого вилову за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, можуть попередньо не розподілятися на окремі квоти та залишатися як резерв для подальшого поповнення вищезазначених квот у разі їх вичерпання під час здійснення промислу.
Переважне право на одержання квот добування (вилову) водних біоресурсів для здійснення спеціального використання мають суб'єкти рибного господарства - користувачі водних біоресурсів, які:
традиційно (три і більше років) здійснюють спеціальне використання водних біоресурсів;
використовували протягом попередніх трьох і більше років квоти не менш як на 75 відсотків;
мають власну матеріально-технічну базу (плавзасоби, холодильні ємності, засоби добування, пристрої та механізми, що використовуються для переробки) для здійснення рибогосподарської діяльності;
здійснюють рибницько-меліоративні заходи, що забезпечують поліпшення санітарного стану рибогосподарських водних об'єктів (їх частин).
Після затвердження у встановленому порядку центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері рибного господарства та рибної промисловості, лімітів або прогнозів допустимого вилову центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства, укладає договори на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах) з користувачами строком на п'ять років. Квоти розраховуються пропорційно до даних державної статистики за останні чотири роки, що передують розрахунковому, про обсяг добутих (виловлених) кожним користувачем водних біоресурсів у середньому за рік. Відповідно до заявки користувача за ним може закріплюватися квота менша, ніж розрахована до принципів, визначених у цій статті.
Договори на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах) можуть укладатися за результатами аукціонів, що проводяться для реалізації квот або прогнозів допустимого вилову, що вивільняються внаслідок припинення права користувачів на спеціальне використання водних біоресурсів, або з резерву.
Типовий договір на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах) встановлює Кабінет Міністрів України.
Організатором аукціонів з продажу права на укладення договорів на право спеціального використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах) є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства.