• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про вимоги до системи управління кредитною спілкою

Національний банк України  | Постанова, Звіт, Класифікація, Перелік, Форма типового документа, Положення від 02.02.2024 № 15
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова, Звіт, Класифікація, Перелік, Форма типового документа, Положення
  • Дата: 02.02.2024
  • Номер: 15
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова, Звіт, Класифікація, Перелік, Форма типового документа, Положення
  • Дата: 02.02.2024
  • Номер: 15
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
02 лютого 2024 року № 15
Про затвердження Положення про вимоги до системи управління кредитною спілкою
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 77 від 28.06.2024 )
Відповідно до статей 7, 15, 55-1, 56 Закону України "Про Національний банк України", статей 21, 23, 24 Закону України "Про фінансові послуги та фінансові компанії", статей 3, 17, 22, 25-28, 32, 37 Закону України "Про кредитні спілки", з метою встановлення вимог до системи управління кредитних спілок, державне регулювання та нагляд за діяльністю яких здійснює Національний банк України, Правління Національного банку України постановляє:
1. Затвердити Положення про вимоги до системи управління кредитною спілкою (далі - Положення), що додається.
2. Кредитним спілкам до 30 червня 2024 року включно:
1) запровадити систему управління відповідно до вимог Положення (крім глави 5 розділу II Положення);
2) подати до Національного банку України письмове запевнення в довільній формі про:
приведення з урахуванням пункту 5 розділу XI Закону України "Про кредитні спілки" своїх внутрішніх документів, діяльності та складу органів управління у відповідність до вимог Закону України "Про кредитні спілки", якщо кредитна спілка мала статус кредитної спілки до 01 січня 2024 року;
запровадження системи управління відповідно до вимог Положення (крім глави 5 розділу II Положення).
2-1. Національний банк України за умов, визначених у пункті 2-2 цієї постанови, не складає документа, в якому зафіксовано порушення, та не застосовує до кредитної спілки, яка мала статус кредитної спілки станом на 01 січня 2024 року та не привела свою діяльність у відповідність до вимог Положення у строк, зазначений в пункті 2 цієї постанови, заходів впливу за порушення вимог Положення в частині приведення у відповідність до вимог Положення своєї діяльності стосовно:
1) впровадження та функціонування компонентів системи внутрішнього контролю кредитної спілки, визначених у підпунктах 1, 3, 5 пункту 79 глави 6 розділу III Положення, - до 31 грудня 2024 року;
2) впровадження заходів з контролю за обліковою та реєстраційною системою, іншими інформаційними системами та технологіями, що використовуються в кредитній спілці, а також заходів з контролю за інформаційними потоками та комунікаціями, визначених у пункті 136 глави 13, главі 14 розділу III Положення, - до 30 червня 2025 року.
( Постанову доповнено новим пунктом 2-1 згідно з Постановою Національного банку № 77 від 28.06.2024 )
2-2. Національний банк України не складає документа, в якому зафіксовано порушення, та не застосовує заходів впливу відповідно до пункту 2-1 цієї постанови за умови надання кредитною спілкою Національному банку України не пізніше 15 липня 2024 року:
1) інформації про неможливість приведення діяльності, визначеної у пункті 2-1 цієї постанови, у відповідність до вимог Положення у визначений в пункті 2 цієї постанови строк з обґрунтуванням причин;
2) опису заходів (етапів), спрямованих на приведення діяльності, визначеної у пункті 2-1 цієї постанови, у відповідність до вимог Положення, із зазначенням строку, протягом якого діяльність кредитної спілки буде приведена у відповідність до вимог Положення. Дата завершення такого строку не може перевищувати строків, визначених у пункті 2-1 цієї постанови.
( Постанову доповнено новим пунктом 2-2 згідно з Постановою Національного банку № 77 від 28.06.2024 )
3. Департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ (Сергій Савчук) після офіційного опублікування довести до відома кредитних спілок інформацію про прийняття цієї постанови.
4. Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування, крім глави 5 розділу II Положення, яка набирає чинності з 01 січня 2025 року.

Голова

А. ПИШНИЙ
Інд. 33
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
02 лютого 2024 року № 15
ПОЛОЖЕННЯ
про вимоги до системи управління кредитною спілкою
I. Загальні положення
1. Основні положення та терміни
1. Це Положення розроблено відповідно до Закону України "Про Національний банк України", Закону України "Про фінансові послуги та фінансові компанії" (далі - Закон про фінансові послуги), Закону України "Про кредитні спілки" (далі - Закон про кредитні спілки), з метою підвищення ефективності корпоративного управління в кредитних спілках шляхом організації системи управління, системи внутрішнього контролю, системи управління ризиками, функції внутрішнього аудиту в кредитних спілках та визначає вимоги щодо організації та функціонування ефективної системи управління кредитною спілкою, включаючи вимоги щодо прозорості організаційної структури з чітким розподілом обов’язків та повноважень органів управління та контролю, ефективності системи внутрішнього контролю [сукупність заходів з управління ризиками, контролю за дотриманням норм (комплаєнс), внутрішнього аудиту], належного рівня системи стримувань та противаг.
2. Терміни в цьому Положенні вживаються в таких значеннях:
1) агрегування даних щодо ризиків - виявлення, збір та оброблення даних про ризики, включаючи класифікацію, сегментацію, об’єднання чи розподіл даних про ризики, з урахуванням вимог щодо складання звітності про ризики, що дає змогу оцінити діяльність кредитної спілки з урахуванням її ризик-апетиту;
2) бізнес-процес - сукупність взаємопов’язаних або взаємодіючих видів діяльності, спрямованих на створення певного продукту або послуги;
3) виконавчий орган кредитної спілки (далі - виконавчий орган) - правління або одноосібний виконавчий орган кредитної спілки;
4) винагорода - матеріальна виплата в грошовій формі та/або захід негрошового стимулювання голови або члена наглядової ради кредитної спілки (далі - рада), голови або члена правління, одноосібного виконавчого органу, впливової особи за виконання покладених на нього (неї) посадових обов’язків, яка включає всі фіксовані та/або змінні складові винагороди, визначені умовами укладеного між таким членом ради, таким головою або членом правління чи одноосібним виконавчим органом кредитної спілки (далі - член виконавчого органу), такою впливовою особою та кредитною спілкою цивільно-правового / трудового договору / контракту [далі - договір (контракт)] та/або рішенням загальних зборів членів кредитної спілки - для членів ради, рішенням ради - для членів виконавчого органу, ключових осіб, членів кредитного комітету, які не є членами правління, рішенням виконавчого органу - для інших впливових осіб;
5) виплати зі звільнення - компенсаційні виплати, пов’язані з достроковим розірванням договору (контракту) з членом ради / виконавчого органу кредитної спілки або впливовою особою за ініціативою кредитної спілки та можливими обмеженнями щодо діяльності такої особи після припинення її повноважень [якщо такі виплати визначені в договорі (контракті)];
6) внутрішні документи кредитної спілки (далі - внутрішні документи) - документи, затверджені з урахуванням вимог цього Положення органом управління кредитної спілки в межах його компетенції у формі політики за окремим напрямом діяльності кредитної спілки, положення, порядку, інструкції, методики, регламенту, процедури, правил, розпорядження, рішення, наказу або в іншій формі;
7) внутрішній аудит - незалежна, об’єктивна діяльність з надання впевненості та консультаційних послуг щодо оцінки систем та процесів кредитної спілки, що має приносити користь кредитній спілці та поліпшувати її діяльність;
8) внутрішній контроль - процес, інтегрований в усі процеси та корпоративне управління кредитної спілки, спрямований на досягнення операційних, інформаційних, комплаєнс-цілей діяльності кредитної спілки;
9) внутрішня аудиторська перевірка - комплекс експертно-аналітичних, оціночних, перевірочних та інших форм заходів, спрямованих на забезпечення діяльності кредитної спілки, пов’язаної з ухваленням її відповідними органами управлінських рішень та виконанням функцій відповідно до законодавства України і внутрішніх документів кредитної спілки, з метою проведення незалежної оцінки процесів корпоративного управління, управління ризиками і контролю в кредитній спілці та надання рекомендацій щодо вдосконалення системи внутрішнього контролю та мінімізації виявлених ризиків;
10) впливова особа - ключова особа, головний бухгалтер, працівник, відповідальний за проведення фінансового моніторингу, член кредитного комітету кредитної спілки, інша особа (крім члена ради / виконавчого органу), з якою кредитна спілка уклала договір (контракт), визначена згідно з політикою винагороди кредитної спілки особою, професійна діяльність якої має значний вплив на профіль ризику кредитної спілки;
11) декларація схильності до ризиків - внутрішній документ, який визначає сукупну величину ризик-апетиту, види ризиків, які кредитна спілка прийматиме або уникатиме з метою досягнення свого плану діяльності, та рівень ризик-апетиту щодо кожного з таких ризиків (індивідуальний рівень);
12) диверсифікація - метод пом’якшення ризику, який полягає в обмеженні впливу факторів ризику за рахунок уникнення надмірної концентрації за одним портфелем і застосовується як щодо активних, так і пасивних операцій;
13) допустимий рівень ризику - максимальна величина ризику, яку кредитна спілка в змозі прийняти за всіма видами ризиків з огляду на рівень її капіталу, здатність адекватно та ефективно управляти ризиками, а також з урахуванням обмежень, встановлених законодавством України;
14) змінна винагорода - складова винагороди члена ради / виконавчого органу, впливової особи, яка не є фіксованою винагородою згідно з цим Положенням;
15) зовнішній аудитор - суб’єкт аудиторської діяльності, що відповідно до законодавства України здійснює перевірку фінансової звітності, регуляторної звітності та інформації щодо діяльності кредитної спілки;
16) ідентифікація ризиків - процес виявлення, розпізнавання та опису ризиків. Ідентифікація ризиків передбачає ідентифікацію джерела ризику, подій та/або зміни конкретних обставин, що спричиняють (можуть спричинити) ризики, а також їх можливих наслідків;
17) інформаційна безпека - комплекс організаційних заходів кредитної спілки, програмних і техніко-технологічних засобів, що функціонують на всіх організаційних рівнях кредитної спілки та забезпечують захист інформації від випадкових та/або навмисних загроз, наслідком реалізації яких може стати порушення доступності, цілісності, конфіденційності інформації щодо діяльності кредитної спілки або її клієнтів;
18) інформаційна система щодо управління ризиками - сукупність технічних засобів, методів і процедур, що забезпечують реєстрацію, зберігання, оброблення, моніторинг і своєчасне формування достовірної інформації для звітування (інформування), аналізу та прийняття своєчасних та адекватних управлінських рішень щодо управління ризиками;
19) ключові особи кредитної спілки - особи, на яких кредитна спілка покладає виконання функцій управління ризиками, контролю за дотриманням норм (комплаєнс) та внутрішнього аудиту:
головний внутрішній аудитор (керівник підрозділу внутрішнього аудиту або особа, на яку покладено виконання функції із здійснення внутрішнього аудиту);
головний комплаєнс-менеджер [керівник підрозділу з контролю за дотриманням норм (комплаєнс) або особа, на яку покладено виконання функції із здійснення контролю за дотриманням норм (комплаєнс)];
головний ризик-менеджер (керівник підрозділу з управління ризиками або особа, на яку покладено виконання функції з управління ризиками);
20) комплаєнс-ризик - імовірність виникнення збитків/санкцій, додаткових втрат або недоотримання запланованих доходів або втрати репутації внаслідок невиконання кредитною спілкою вимог законодавства України, стандартів об’єднань учасників ринку фінансових послуг, дія яких поширюється на кредитну спілку, правил добросовісної конкуренції, правил корпоративної етики, виникнення конфлікту інтересів, а також внутрішніх документів кредитної спілки;
21) кредитний ризик - імовірність виникнення збитків або додаткових втрат або недоотримання запланованих доходів унаслідок невиконання боржником / контрагентом узятих на себе зобов’язань відповідно до умов договору;
22) культура управління ризиками - дотримання визначених кредитною спілкою принципів, правил, норм кредитної спілки, спрямованих на поінформованість усіх працівників кредитної спілки щодо прийняття ризиків та управління ризиками;
23) ліміт ризику - обмеження, установлені кредитною спілкою для контролю за величиною ризиків, на які наражається кредитна спілка протягом своєї діяльності;
24) моніторинг ризиків - процес систематичного нагляду за ризиками, за системою і процесом контролю та управління ризиками з метою виявлення відхилень від їх прийнятного рівня та/чи ефективності;
25) операційний ризик - імовірність виникнення збитків або додаткових втрат або недоотримання запланованих доходів унаслідок недоліків або помилок в організації внутрішніх процесів, навмисних або ненавмисних дій працівників кредитної спілки або інших осіб, збоїв у роботі систем кредитної спілки або внаслідок впливу зовнішніх факторів;
26) оцінювання ризиків - процес порівняння результатів аналізу ризиків з встановленими схильністю до ризиків та прийнятним рівнем ризику з метою прийняття рішень щодо подальшої обробки ризиків;
27) перегляд ризиків - діяльність, проваджувана з метою визначення адекватності ідентифікованих кредитною спілкою ризиків, їх рівнів, адекватності та ефективності встановленої системи і процесу контролю та управління ризиками цілям кредитної спілки;
28) передавання ризику - передавання кредитною спілкою своєї відповідальності за ризик третім особам за винагороду зі збереженням наявного рівня ризику;
29) періодичні заходи з моніторингу - заходи з моніторингу системи внутрішнього контролю кредитної спілки, що періодично здійснюються згідно з окремими процедурами діяльності кредитної спілки;
30) підрозділи контролю - підрозділ з управління ризиками, підрозділ з контролю за дотриманням норм (комплаєнс), підрозділ внутрішнього аудиту;
31) політика винагороди - система загальних підходів, принципів і способів формування управлінських рішень у сфері оплати праці (винагороди) членів ради / виконавчого органу та впливових осіб кредитної спілки;
32) пом’якшення ризиків - комплекс заходів, спрямованих на зменшення ймовірності виникнення ризику та/або зменшення впливу ризику на результати діяльності кредитної спілки;
33) поточні заходи з моніторингу - заходи з моніторингу системи внутрішнього контролю кредитної спілки, вбудовані в процеси кредитної спілки та здійснюються на постійній основі;
34) прийнятний ризик - ризик, рівень якого не перевищує обґрунтованого рівня ризику або комбінації ризиків;
35) програма стимулювання - матеріальна виплата в грошовій формі та/або захід негрошового стимулювання члена ради / виконавчого органу, впливової особи кредитної спілки на підставі заздалегідь визначених критеріїв, що є одним з компонентів винагороди і може включати соціальний пакет або пільги в грошовій / негрошовій формі (забезпечення житлом або компенсацію витрат на житло, компенсацію витрат на страхування, пенсійні відрахування, забезпечення службовим автомобілем або компенсацію витрат на користування автомобілем у службових цілях, надання товарів і/або послуг безкоштовно або за пільговою ціною);
36) процентний ризик - імовірність виникнення збитків або додаткових втрат або недоотримання запланованих доходів унаслідок впливу несприятливих змін процентних ставок на активи та/або зобов’язання кредитної спілки;
37) процес - сукупність взаємопов’язаних, повторюваних, послідовних і згрупованих за відповідною однотипною ознакою дій та/або завдань, та/або операцій, яка забезпечує виконання відповідної функції кредитної спілки та досягнення визначених цілей;
38) регламент - обов’язковий для виконання порядок дій (прийняття рішень) працівниками кредитної спілки, спрямований на здійснення їх повноважень у процесі виконання функцій;
39) ризик - імовірність виникнення збитків або додаткових втрат або недоотримання доходів, або невиконання стороною договірних зобов’язань унаслідок впливу негативних внутрішніх та зовнішніх факторів;
40) ризик інформаційної безпеки (складова операційного ризику) - імовірність виникнення збитків або додаткових втрат, або недоотримання запланованих доходів унаслідок порушення конфіденційності, цілісності, доступності даних в інформаційних системах кредитної спілки, недоліків або помилок в організації внутрішніх процесів або настання зовнішніх подій, включаючи кібератаки або неадекватну фізичну безпеку. Ризик інформаційної безпеки включає кіберризик;
41) ризик інформаційно-комунікаційних технологій (складова операційного ризику) - імовірність виникнення збитків або додаткових втрат або недоотримання запланованих доходів унаслідок несправності або невідповідності інформаційно-комунікаційних технологій бізнес-потребам кредитної спілки, що може призвести до порушення їх сталого функціонування, або недоліків в організації управління такими технологіями;
42) ризик ліквідності - імовірність виникнення збитків або додаткових втрат або недоотримання запланованих доходів унаслідок неспроможності кредитної спілки забезпечувати фінансування зростання активів та/або виконання своїх зобов’язань у належні строки;
43) ризик репутації - імовірність виникнення збитків або додаткових втрат або недоотримання запланованих доходів унаслідок несприятливого сприйняття іміджу кредитної спілки клієнтами, контрагентами, членами кредитної спілки, регуляторними та контролюючими органами;
44) ризик-апетит (схильність до ризику) - сукупна величина за всіма видами ризиків та окремо за кожним із ризиків, визначених наперед та в межах допустимого рівня ризику, щодо яких кредитна спілка прийняла рішення про доцільність / необхідність їх утримання з метою досягнення його стратегічних цілей та виконання плану діяльності кредитної спілки;
45) система винагороди - сукупність заходів матеріального стимулювання та нематеріального заохочення членів ради / виконавчого органу, впливових осіб кредитної спілки, спрямованих на забезпечення ефективного корпоративного управління, управління ризиками, урахування стратегічних цілей кредитної спілки та сприяння дотриманню корпоративних цінностей;
46) система негрошового стимулювання - сукупність заходів кредитної спілки з надання членам ради / виконавчого органу, впливовим особам у негрошовій формі фіксованої та/або змінної винагороди;
47) система стримування та противаг - розподіл повноважень між органами управління та/або підрозділами кредитної спілки (включаючи підрозділи контролю або осіб, на яких кредитна спілка покладає виконання функцій управління ризиками, комплаєнсу та внутрішнього аудиту), який забезпечує взаємну підконтрольність, а також унеможливлює (упереджує) можливість прийняття органами управління рішень, які можуть призвести до негативних наслідків у діяльності кредитної спілки;
48) система управління ризиками - сукупність належним чином задокументованих і затверджених політики, методик і процедур управління ризиками, які визначають порядок дій, спрямованих на здійснення систематичного процесу виявлення, вимірювання, моніторингу, контролю, звітування та мінімізацію (зниження до контрольованого рівня) усіх суттєвих ризиків діяльності кредитної спілки з урахуванням складності, обсягів, видів, характеру здійснюваних кредитною спілкою операцій, організаційної структури та профілю ризику кредитної спілки, особливостей діяльності кредитної спілки як значимої (за наявності такого статусу);
49) стратегічний ризик - імовірність виникнення збитків або додаткових втрат або недоотримання запланованих доходів унаслідок неправильних управлінських рішень та неадекватного реагування на зміни в бізнес-середовищі;
50) структурний підрозділ кредитної спілки (далі - підрозділ) - структурна одиниця кредитної спілки, яка має визначені функції в діяльності кредитної спілки, відмінні від функцій інших одиниць і входить до структури кредитної спілки як організаційно відособлена від інших підрозділів кредитної спілки її частина;
51) уникнення ризику - відмова від здійснення певних операцій або припинення ділових відносин, які наражають кредитну спілку на ризик;
52) фіксована винагорода - складова винагороди члена ради / виконавчого органу, впливової особи кредитної спілки, яка одночасно:
має наперед визначений розмір відповідно до умов цивільно-правового або трудового договору (контракту), укладеного між кредитною спілкою та членом ради / виконавчого органу, впливовою особою;
відповідає рівню професійного досвіду, місцю члена ради / виконавчого органу, впливової особи в організаційній структурі кредитної спілки та рівню її відповідальності;
не залежить від результатів діяльності кредитної спілки;
є гарантованою та такою, що не може бути змінена, скасована, затримана або витребувана для повернення кредитною спілкою, крім як у випадках, визначених законодавством України;
має прозорі та зрозумілі умови визначення, нарахування та виплати;
має постійний характер виплати протягом усього періоду виконання членом ради / виконавчого органу, впливовою особою своїх функцій у кредитній спілці;
не стимулює до прийняття ризиків, які не є прийнятними за звичайних умов;
53) функції - напрями діяльності суб’єктів внутрішнього контролю та структурних одиниць, в яких відображаються та конкретизуються їхні завдання, сутність і призначення;
54) функціональний контроль - контрольна діяльність, яка здійснюється працівниками кредитної спілки, відповідальними за здійснення внутрішнього контролю, на регулярній основі з метою забезпечення контролю за виконанням функціональних обов’язків працівниками кредитної спілки відповідно до їх посадових інструкцій;
55) юридичний ризик (складова операційного ризику) - імовірність виникнення збитків або додаткових втрат, або недоотримання запланованих доходів унаслідок неочікуваного застосування норм законодавства України через можливість їх неоднозначного тлумачення або внаслідок визнання недійсними умов договору у зв’язку з їх невідповідністю вимогам законодавства України.
Інші терміни в цьому Положенні вживаються у значеннях, наведених у Законі про фінансові послуги, Законі про кредитні спілки та інших законодавчих актах України і нормативно-правових актах Національного банку України (далі - Національний банк).
2. Сфера регулювання
3. Це Положення визначає вимоги до системи управління кредитною спілкою, включаючи:
1) вимоги до:
забезпечення організації ефективної системи корпоративного управління відповідно до вимог, встановлених Законом про кредитні спілки та цим Положенням;
створення системи внутрішнього контролю, що включає систему управління ризиками, контроль за дотриманням норм (комплаєнс) та внутрішній аудит, згідно з вимогами, встановленими Законом про кредитні спілки та цим Положенням;
визначення політики винагороди в кредитній спілці, її перегляду, а також здійснення контролю за реалізацією такої політики;
2) критерії віднесення кредитних спілок до категорії значимих кредитних спілок;
3) порядок складання та подання до Національного банку звітів та іншої інформації, визначеної в главі 29 розділу VI цього Положення;
4) порядок здійснення Національним банком контролю за дотриманням кредитними спілками вимог до системи управління.
4. Вимоги цього Положення поширюються на кредитні спілки та об’єднані кредитні спілки.
5. Вимоги цього Положення стосовно підрозділу з управління ризиками, підрозділу з контролю за дотриманням норм (комплаєнс) (далі - підрозділ комплаєнсу), підрозділу внутрішнього аудиту поширюються на осіб, на яких покладено виконання функції з управління ризиками, здійснення контролю за дотриманням норм (комплаєнс), внутрішнього аудиту - головного ризик-менеджера, головного комплаєнс-менеджера, головного внутрішнього аудитора відповідно.
II. Загальні вимоги до системи управління кредитною спілкою
3. Організація системи управління кредитною спілкою
6. Система управління кредитною спілкою повинна відповідати вимогам, визначеним Законом про кредитні спілки та цим Положенням.
7. Кредитна спілка зобов’язана організувати систему управління кредитною спілкою з урахуванням розміру, особливостей діяльності кредитної спілки, її плану діяльності, переліку та обсягів послуг, що нею надаються, профілю ризику, значимості кредитної спілки (за наявності такого статусу).
Система управління з метою врахування особливостей діяльності кредитної спілки, плану діяльності, переліку та обсягів послуг, що надаються кредитною спілкою може враховувати спрямування на сталий розвиток.
План діяльності кредитної спілки може включати оцінку впливу екологічних, соціальних та управлінських факторів на довгострокову стійкість кредитної спілки, а також визначати потреби щодо мінімізації негативного впливу цих факторів на діяльність кредитної спілки та забезпечення підтримки належних знань керівників кредитної спілки з екологічних, соціальних і управлінських питань.
Важливим компонентом забезпечення сталого розвитку кредитної спілки (у разі врахування спрямування на сталий розвиток у системі управління кредитної спілки) є система управління екологічними та соціальними ризиками. Рада має право інтегрувати систему управління екологічними та соціальними ризиками в загальну систему управління ризиками.
Кредитна спілка зобов’язана на постійній основі забезпечувати відповідність своєї системи управління вимогам Закону про кредитні спілки, цього Положення.
8. Система управління кредитною спілкою повинна відповідати вимогам щодо прозорості організаційної структури, яка передбачає чіткий розподіл повноважень органів управління та контролю, що забезпечується:
1) наявністю в організаційній структурі письмового опису основних функцій кредитної спілки;
2) відповідністю організаційної структури плану діяльності кредитної спілки, її зрозумілістю, внутрішньою несуперечливістю та прозорістю для зацікавлених осіб, працівників, членів кредитної спілки, недопущенням надмірної або недоцільної складності організаційної структури;
3) врахуванням в організаційній структурі всіх органів управління, підрозділів та посад, що діють у кредитній спілці, включаючи організацію системи внутрішнього контролю кредитної спілки та організацію системи управління ризиками.
9. Система управління кредитною спілкою повинна відповідати вимогам щодо забезпечення підконтрольності між радою та правлінням / одноосібним виконавчим органом, посадовими особами та підрозділами кредитної спілки, а також унеможливлення (запобігання) прийняття зазначеними органами, особами, підрозділами рішень, що можуть призвести до негативних наслідків у діяльності кредитної спілки, що забезпечується:
1) чітким, узгодженим, виконуваним, актуальним та задокументованим розподілом обов’язків, функцій та повноважень. Такий розподіл включає обов’язки, функції та повноваження ради, утворених радою комітетів (включаючи ті, утворення яких є обов’язковим згідно із законодавством України), виконавчого органу, утворених виконавчим органом комітетів (включаючи ті, утворення яких є обов’язковим згідно із законодавством України), підрозділів контролю;
2) визначенням правил та процедур прийняття рішень щодо діяльності кредитної спілки, делегування повноважень;
3) врахуванням вимог щодо обіймання посад у кредитній спілці, встановлених у пунктах 86, 88 глави 7 розділу III цього Положення;
4) належною системою стримувань і противаг.
10. Внутрішні документи кредитної спілки щодо організації системи управління повинні відповідати вимогам законодавства України, вимогам цього Положення.
Кредитна спілка має право об’єднувати окремі внутрішні документи в один або кілька документів, не порушуючи вимог Закону про кредитні спілки та цього Положення.
11. Керівник, ключова особа кредитної спілки протягом часу обіймання посади в кредитній спілці зобов’язані відповідати кваліфікаційним вимогам (вимогам до ділової репутації та професійної придатності), установленим нормативно-правовим актом Національного банку з питань авторизації надавачів фінансових послуг та умов здійснення ними діяльності.
12. Голова правління об’єднаної кредитної спілки, значимої кредитної спілки, голова, члени ради об’єднаної кредитної спілки, значимої кредитної спілки, головний бухгалтер об’єднаної кредитної спілки, значимої кредитної спілки, головний ризик-менеджер, головний комплаєнс-менеджер, головний внутрішній аудитор об’єднаної кредитної спілки, значимої кредитної спілки вступає на посаду після його погодження Національним банком у порядку, визначеному нормативно-правовим актом Національного банку з питань авторизації надавачів фінансових послуг та умов здійснення ними діяльності.
13. Перед призначенням особи на посаду керівника або ключової особи кредитної спілки така кредитна спілка зобов’язана перевірити відповідність цієї особи кваліфікаційним вимогам (вимоги щодо бездоганної ділової репутації та професійної придатності), визначеним нормативно-правовим актом Національного банку з питань авторизації надавачів фінансових послуг та умов здійснення ними діяльності (далі - кваліфікаційні вимоги).
14. Кредитна спілка перевіряє відповідність кандидата на посаду керівника кредитної спілки, ключової особи кредитної спілки кваліфікаційним вимогам в порядку, визначеному внутрішніми документами кредитної спілки з урахуванням вимог нормативно-правового акта Національного банку з питань авторизації надавачів фінансових послуг та умов здійснення ними діяльності, до призначення такої особи.
15. Кредитна спілка зобов’язана здійснювати постійний контроль за відповідністю керівника, ключової особи кредитної спілки кваліфікаційним вимогам.
16. Рада має право утворювати з числа її членів постійно діючі або тимчасові комітети залежно від розміру, організаційної структури кредитної спілки, видів, обсягів і характеру здійснюваних кредитною спілкою операцій, профілю ризику кредитної спілки, особливостей діяльності кредитної спілки як значимої (за наявності такого статусу).
17. Рада об’єднаної кредитної спілки зобов’язана утворити виключно з числа своїх членів постійно діючі комітети (кожний у складі не менше трьох членів ради):
1) комітет з питань аудиту (аудиторський комітет) (далі - аудиторський комітет);
2) комітет з управління ризиками;
3) комітет з винагород.
18. Рада кредитної спілки, яка не є об’єднаною кредитною спілкою, має право створити комітети, визначені в підпунктах 1-3 пункту 17 глави 3 розділу ІІ цього Положення, або встановити, що вирішення питань, що належать до повноваження зазначених комітетів, здійснюється радою.
19. Голова ради не може бути головою аудиторського комітету або комітету з управління ризиками.
Одна й та сама особа не може бути одночасно головою аудиторського комітету та комітету з управління ризиками.
Комітет ради не може складатися з тієї самої групи членів, які складають інший комітет ради. Голова або член одного комітету ради можуть бути членом іншого комітету ради, але голова одного комітету не може бути головою іншого в той самий час.
20. Порядок утворення та діяльності комітетів ради встановлюється статутом кредитної спілки та/або положенням про раду, а також положеннями про комітети ради, що затверджуються радою.
Повноваження та вимоги до комітетів ради, включаючи аудиторський комітет, комітет з управління ризиками, комітет з винагород, визначаються з урахуванням вимог Закону України "Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність", Закону про кредитні спілки, включаючи вимоги щодо забезпечення радою організації ефективної системи корпоративного управління, функціонування комплексної та адекватної системи внутрішнього контролю кредитної спілки, включно з системою управління ризиками і внутрішнім аудитом, та контролю за ефективністю її функціонування, та цього Положення щодо системи внутрішнього контролю, системи управління ризиками, внутрішнього аудиту.
21. Рада утворює комітети для попереднього вивчення і підготовки до розгляду на засіданні ради питань, що належать до компетенції ради.
22. Комітети ради вивчають і подають на розгляд раді виключно ті питання, які належать до їх повноважень.
23. Рада є відповідальною за роботу своїх комітетів.
24. Повноваження аудиторського комітету в межах забезпечення радою функціонування комплексної та адекватної системи внутрішнього контролю кредитної спілки (включаючи внутрішній аудит) включають:
1) надання раді рекомендацій щодо затвердження положення про підрозділ внутрішнього аудиту, порядку роботи та затвердження планів підрозділу внутрішнього аудиту (планів проведення внутрішнього аудиту) у кредитній спілці та бюджету підрозділу внутрішнього аудиту;
2) моніторинг та перевірку ефективності підрозділу внутрішнього аудиту кредитної спілки, які включають оцінку результатів діяльності головного внутрішнього аудитора, надання рекомендацій раді щодо затвердження розміру винагороди головного внутрішнього аудитора та працівників підрозділу внутрішнього аудиту;
3) аналіз та обговорення звітів підрозділу внутрішнього аудиту / головного внутрішнього аудитора за результатами здійснених ним перевірок та періодичних звітів про роботу підрозділу внутрішнього аудиту / головного внутрішнього аудитора;
4) надання раді рекомендацій щодо призначення або звільнення з посади головного внутрішнього аудитора, працівників підрозділу внутрішнього аудиту;
5) надання раді пропозицій щодо вжиття заходів з усунення в установлені строки недоліків у діяльності підрозділу внутрішнього аудиту / головного внутрішнього аудитора, виявлених Національним банком;
6) надання раді рекомендацій щодо усунення недоліків у системі внутрішнього контролю, урегулювання випадків недотримання політики, вимог законів України, цього Положення, а також інших проблем, виявлених внутрішніми та зовнішніми аудиторами;
7) оцінювання не рідше одного разу на рік ефективності систем внутрішнього контролю та управління ризиками кредитної спілки;
8) ужиття визначених радою заходів з метою впровадження та забезпечення керівниками кредитної спілки та керівниками підрозділів контролю функціонування ефективної системи та процесів внутрішнього контролю. Ця система та процеси розробляються таким чином, щоб забезпечити якість у таких сферах і аспектах, як складання звітності та надання її зацікавленим особам у визначені строки, моніторинг дотримання вимог законодавства України і внутрішньої політики кредитної спілки, ефективність і результативність операцій та забезпечення використання активів винятково в бізнес-цілях;
9) моніторинг процесу складання фінансової звітності та отриманого фінансового результату діяльності кредитної спілки;
10) моніторинг цілісності фінансової інформації, що надається кредитною спілкою, та будь-яких офіційних заяв, які стосуються фінансових результатів кредитної спілки;
11) інформування загальних зборів кредитної спілки, ради про результати обов’язкового аудиту фінансової звітності;
12) моніторинг виконання завдань з обов’язкового аудиту фінансової звітності та інших обов’язкових завдань;
13) оцінювання незалежності суб’єктів аудиторської діяльності, які надають послуги з обов’язкового аудиту;
14) проведення прозорого конкурсу з відбору суб’єктів аудиторської діяльності та обґрунтування рекомендацій за його результатами;
15) моніторинг упровадження кредитною спілкою облікової політики, діючої суттєвої якісної практики з бухгалтерського обліку, включаючи розрахунки та розкриття фінансової звітності, перегляд відповідності та послідовності бухгалтерських методів, що використовуються кредитною спілкою, та надання рекомендацій і пропозицій щодо забезпечення достовірності інформації;
16) надання раді рекомендацій щодо обрання або зміни суб’єкта аудиторської діяльності для проведення зовнішнього аудиту кредитної спілки;
17) надання раді рекомендацій щодо затвердження умов отримання послуг суб’єкта аудиторської діяльності та розміру його винагороди;
18) перевірку та контроль за дотриманням суб’єктом аудиторської діяльності принципів незалежності та об’єктивності;
19) обговорення з суб’єктом аудиторської діяльності основних питань, які виникають у результаті зовнішнього аудиту кредитної спілки, усіх виявлених суттєвих недоліків у системі внутрішнього контролю, пов’язаних із процесом складання фінансової звітності;
20) взаємодію з внутрішніми та зовнішніми аудиторами кредитної спілки;
21) перевірку вжиття виконавчим органом необхідних заходів з усунення недоліків, спрямованих на реалізацію рекомендацій і висновків внутрішніх та зовнішніх аудиторів у встановлені ними строки;
22) складання проєкту бюджету ради та подання його на затвердження раді;
23) подання раді не рідше одного разу на рік звіту про виконання покладених на комітет функцій;
24) підготовку матеріалів до засідань ради та надання звітів раді з питань, що належать до сфери відповідальності комітету;
25) виконання інших функцій щодо зовнішнього аудитора, залученого кредитною спілкою, організації внутрішнього аудиту, визначених у кредитній спілці з урахуванням вимог пункту 20 глави 3 розділу II цього Положення та дотриманням обмежень щодо конфлікту інтересів.
25. Повноваження комітету з управління ризиками в межах забезпечення радою функціонування комплексної та адекватної системи внутрішнього контролю кредитної спілки (включаючи систему управління ризиками) включають:
1) моніторинг за дотриманням кредитною спілкою встановленого сукупного рівня ризик-апетиту та рівня ризик-апетиту щодо кожного з видів ризику;
2) моніторинг упровадження стратегії та політики управління ризиками;
3) контроль за виконанням головним ризик-менеджером, головним комплаєнс-менеджером, підрозділами з управління ризиками та контролю за дотриманням норм (комплаєнс) покладених на них функцій;
4) надання раді рекомендацій щодо підбору, призначення та припинення повноважень головного ризик-менеджера, головного комплаєнс-менеджера;
5) надання раді рекомендацій, консультацій, пропозицій з питань управління ризиками для прийняття нею рішень;
6) контроль за станом виконання заходів щодо оперативного усунення недоліків у функціонуванні системи управління ризиками, виконання рекомендацій і зауважень підрозділу внутрішнього аудиту / головного внутрішнього аудитора, зовнішніх аудиторів, Національного банку та інших контролюючих органів;
7) контроль за врахуванням стратегії управління ризиками в діяльності кредитної спілки;
8) розроблення обов’язкових до розгляду радою заходів щодо мінімізації ризиків;
9) подання раді не рідше одного разу на квартал звітів про виконання покладених на комітет з управління ризиками функцій;
10) виконання інших функцій та повноважень з питань управління ризиками, визначених у кредитній спілці з урахуванням вимог пункту 20 глави 3 розділу II цього Положення та дотриманням обмежень щодо конфлікту інтересів.
26. Голова комітету з управління ризиками невідкладно ініціює скликання позачергового засідання ради в разі значного збільшення ризиків кредитної спілки та потреби прийняття рішень щодо вжиття необхідних попереджувальних заходів.
27. Повноваження комітету з питань винагород в межах забезпечення радою функціонування комплексної та адекватної системи внутрішнього контролю кредитної спілки включають:
1) розроблення та контроль за дотриманням політики винагород, здійснення не рідше одного разу на рік оцінки впровадження політики винагороди в кредитній спілці, яка включає питання врахування ризиків, розміру капіталу, ліквідності під час визначення розміру змінної частини винагороди впливовим особам;
2) надання рекомендацій раді з питань формування системи винагороди та забезпечення відповідності винагороди культурі управління ризиками, затвердженій схильності кредитної спілки до ризиків, фінансовим результатам і системі внутрішнього контролю, а також вимогам законодавства України;
3) забезпечення комунікації та координації з комітетом ради з управління ризиками (у частині визначення винагороди, передбаченої системою винагороди);
4) оцінку практики виплати винагороди за потенційні надходження (доходи), строки та ймовірність отримання яких є невизначеними, й узгодження цих виплат із фінансовим станом кредитної спілки та його перспективами;
5) регулярний перегляд та надання рекомендацій раді щодо актуалізації політики винагород;
6) надання щорічних рекомендацій раді щодо визначення розміру винагород особам, на яких поширюється політика винагород;
7) виконання інших функцій та повноважень з питань визначення політики винагороди у кредитній спілці, забезпечення її перегляду щороку, а також здійснення контролю за реалізацією такої політики, визначених у кредитній спілці з урахуванням вимог пункту 20 глави 3 розділу II цього Положення та дотриманням обмежень щодо конфлікту інтересів.
28. Комітети ради мають право:
1) на доступ до будь-якої інформації, яка потрібна для виконання ними своїх завдань;
2) отримувати регулярні звіти, інформацію на запит, рекомендації та дані від підрозділу внутрішнього контролю щодо поточного профілю ризиків кредитної спілки, лімітів ризику, будь-яких виявлених порушень;
3) періодично переглядати зміст, обсяги та регулярність надання підрозділом внутрішнього контролю інформації про ризики;
4) за потреби залучати до процесів прийняття рішень чи оцінки відповідні підрозділи кредитної спілки.
29. Виконавчий орган з метою управління ризиками та організації кредитної діяльності кредитної спілки зобов’язаний утворити постійно діючий кредитний комітет у складі не менше трьох осіб.
Членами кредитного комітету можуть бути члени правління, працівники кредитної спілки, інші особи, які не є працівниками кредитної спілки, за умови укладання договорів про нерозголошення інформації, що стала їм відома під час виконання обов’язків, та про відповідальність за належне виконання ними своїх обов’язків.
Голова правління / одноосібний виконавчий орган кредитної спілки є членом кредитного комітету за посадою.
Головою кредитного комітету не може бути головний ризик-менеджер.
Членом кредитного комітету не може бути керівник підрозділу внутрішнього аудиту (головний внутрішній аудитор) кредитної спілки.
Виконавчий орган має право утворювати інші комітети.
30. Система управління кредитною спілкою має забезпечувати визначення порядку організації роботи ради, виконавчого органу, а також порядку організації роботи комітетів ради / виконавчого органу у внутрішніх положеннях, що регламентують діяльність ради / виконавчого органу, комітетів ради / виконавчого органу.
31. Система управління кредитною спілкою має передбачати перегляд внутрішніх положень кредитної спілки та за потреби внесення змін до них:
1) періодично, не рідше ніж один раз на три роки, якщо інша періодичність не визначена законодавством України та цим Положенням;
2) у разі змін у законодавстві України, вимоги якого поширюються на кредитну спілку, на виконання рекомендацій та зауважень за результатами перевірок підрозділу внутрішнього аудиту / головного внутрішнього аудитора, зовнішніх аудиторів, Національного банку, змін у діяльності кредитної спілки, в інших випадках, визначених внутрішніми документами кредитної спілки.
4. Вимоги до визначення політики винагороди в кредитній спілці
32. Визначення та реалізація політики винагороди в кредитній спілці здійснюються з урахуванням розміру, особливостей діяльності кредитної спілки, її стратегічних цілей, плану діяльності, переліку та обсягів послуг, що нею надаються, профілю ризику, значимості кредитної спілки (за наявності такого статусу), бюджету та декларації схильності до ризиків.
33. Політика винагороди є внутрішнім документом кредитної спілки, яка затверджується радою. Рада у визначеному нею порядку здійснює оцінку та контроль за реалізацією політики винагороди.
34. Політика винагороди визначає:
1) критерії для встановлення:
базової фіксованої частини винагороди, яка відображає рівень професійного досвіду та організаційної відповідальності з огляду на посадові обов’язки працівника;
змінної частини винагороди, яка відображає послідовне та виважене з огляду на ризики виконання обов’язків із результатом, що перевищує вимоги посадових обов’язків працівника;
2) застосування кредитною спілкою:
практики фіксованої винагороди, яка не залежить від фінансового результату кредитної спілки, досягнення цілей, виконання повноважень (включаючи таку практику щодо нових працівників);
практики змінної винагороди за потенційні надходження (доходи), строки та ймовірність отримання яких є невизначеними;
виплати в разі звільнення до з’ясування ефективності діяльності, досягнення цілей, виконання повноважень;
3) випадки (критерії) відстрочення / зменшення / скасування / повернення змінної частини винагороди, а також може визначати форми виплати змінної частини винагороди;
4) обсяг інформації про виплату винагороди, яка включається до річного звіту кредитної спілки.
35. Політика винагороди має містити порядок визначення особи, професійна діяльність яких має значний вплив на загальний профіль ризику кредитної спілки, та включати такі питання:
1) визначення органів управління / підрозділів / посадових осіб, відповідальних за визначення осіб, професійна діяльність яких має значний вплив на загальний профіль ризику кредитної спілки;
2) критерії для визначення осіб, професійна діяльність яких має значний вплив на загальний профіль ризику кредитної спілки. Такі критерії можуть ураховувати потенційний вплив професійної діяльності осіб на профіль ризику кредитної спілки на основі повноважень і обов’язків цих осіб, показників ризику та ефективності діяльності кредитної спілки, можливості таких осіб суттєво впливати на:
формування облікової політики, політики винагороди, політики, що регламентує надання фінансових послуг, політики запровадження нових продуктів / послуг у кредитній спілці, політики, що визначає порядок здійснення внутрішнього контролю, управління ризиками, внутрішнього аудиту;
прийняття рішень із напрямів діяльності кредитної спілки, включаючи діяльність з надання фінансових послуг, інвестиційну діяльність.
Критерії враховують усі ризики, на які може наражатися кредитна спілка;
3) оформлення результатів визначення осіб, професійна діяльність яких має значний вплив на загальний профіль ризику кредитної спілки, включаючи затвердження переліку цих осіб;
4) періодичність (але не рідше одного разу на рік) перегляду переліку осіб, професійна діяльність яких має значний вплив на загальний профіль ризику кредитної спілки;
5) повідомлення загальним зборам про осіб, професійна діяльність яких має значний вплив на загальний профіль ризику кредитної спілки;
6) особливості виплати змінної частини винагороди особам, професійна діяльність яких має значний вплив на загальний профіль ризику кредитної спілки (включаючи порядок визначення її розміру, порядок прийняття рішення про виплату / відстрочення / зменшення / повернення змінної частини винагороди особам, професійна діяльність яких має значний вплив на загальний профіль ризику кредитної спілки).
36. Політика винагороди має містити опис системи винагороди членів ради / виконавчого органу, впливових осіб кредитної спілки, що включає:
1) основні засади запровадженої в кредитній спілці системи винагороди членів ради / виконавчого органу, впливових осіб, складові винагороди (запровадження лише фіксованої винагороди чи поєднання фіксованої та змінної винагороди), структуру такої винагороди (види фіксованої та змінної винагороди), критерії визначення розміру та/або порядок розрахунку розміру винагороди (окремо щодо кожного виду фіксованої та змінної винагороди), порядок оцінки виконання цих критеріїв;
2) інформацію щодо програми стимулювання членів ради / виконавчого органу, впливових осіб (за наявності такої програми / програм), яка включає інформацію про умови надання заохочувальних і компенсаційних виплат, і причинно-наслідкового зв’язку між ефективністю роботи та змінною винагородою члена ради / виконавчого органу, впливової особи;
3) принципи та параметри системи негрошового стимулювання (за наявності в кредитній спілці такої системи);
4) інформацію про додаткове пенсійне забезпечення або порядок виплати винагороди в разі дострокового виходу на пенсію членів ради / виконавчого органу, впливових осіб (у разі запровадження кредитною спілкою системи додаткового пенсійного забезпечення або порядку виплат винагороди в разі дострокового виходу на пенсію для членів ради / виконавчого органу, впливових осіб);
5) розподіл повноважень щодо прийняття рішень про винагороду;