ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
31.03.2023 № 42 |
Про затвердження змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 144 від 09.11.2023 № 162 від 14.12.2023 № 167 від 20.12.2023 № 183 від 25.12.2023 )
Відповідно до статей 7, 15, 56 Закону України "Про Національний банк України", статей 21, 27, 28, 29, 30, 39 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", з метою забезпечення виконання Національним банком України функцій щодо державного регулювання у сфері ринків фінансових послуг Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Зміни до:
( Підпункт 1 пункту 1 втратив чинність на підставі Постанови Національного банку № 144 від 09.11.2023 )( Підпункт 2 пункту 1 втратив чинність на підставі Постанови Національного банку № 183 від 25.12.2023 )( Підпункт 3 пункту 1 втратив чинність на підставі Постанови Національного банку № 167 від 20.12.2023 )
4) Положення про вимоги до структури власності надавачів фінансових послуг, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 14 квітня 2021 року № 30, що додаються.
2. Унести зміни до:
( Підпункт 1 пункту 2 втратив чинність на підставі Постанови Національного банку № 162 від 14.12.2023 )
2) постанови Правління Національного банку України від 01 лютого 2021 року № 12 "Про затвердження Положення про застосування Національним банком України заходів впливу у сфері державного регулювання діяльності на ринках небанківських фінансових послуг" (зі змінами), доповнивши її після пункту 3 новим пунктом 3-1 такого змісту:
"3-1. Учасник ринку небанківських фінансових послуг, якщо до закінчення строку, установленого в рішенні про застосування заходу впливу, прийнятого відповідно до Положення, нормативно-правовий акт Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України або Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, норму якого було порушено, втратив чинність, у строк, визначений у такому рішенні, забезпечує приведення своєї діяльності у відповідність до вимог нормативно-правового акта Національного банку, який містить аналогічну норму.".
3. Національний банк України приймає рішення про визнання структури власності надавача фінансових послуг непрозорою відповідно до Положення про вимоги до структури власності надавачів фінансових послуг, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 14 квітня 2021 року № 30, у порядку, що діяв до набрання чинності цією постановою, якщо структуру власності надавача фінансових послуг не приведено у відповідність до вимог щодо її прозорості в строк, установлений Національним банком України відповідно до пункту 49 розділу VII Положення про вимоги до структури власності надавачів фінансових послуг, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 14 квітня 2021 року № 30, у редакції, що діяла до набрання чинності цією постановою.
4. Департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ (Сергій Савчук) після офіційного опублікування довести до відома небанківських надавачів платіжних послуг інформацію про прийняття цієї постанови.
5. Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування.
Голова | А. Пишний |
ПОГОДЖЕНО: Перший віце-прем’єр-міністр України - Міністр економіки України | Ю. Свириденко |
( Зміни до Положення про встановлення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення діяльності учасниками ринку небанківських фінансових послуг, їх суспільну важливість, на підставі яких визначається періодичність проведення планових інспекційних перевірок, та порядок їх застосування втратили чинність на підставі Постанови Національного банку № 144 від 09.11.2023 )( Зміни до Положення про застосування Національним банком України заходів впливу у сфері державного регулювання діяльності на ринках небанківських фінансових послуг втратили чинність на підставі Постанови Національного банку № 183 від 25.12.2023 )( Зміни до Положення про організацію, проведення та оформлення результатів інспекційних перевірок учасників ринків небанківських фінансових послуг втратили чинність на підставі Постанови Національного банку № 167 від 20.12.2023 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
31.03.2023 № 42
ЗМІНИ
до Положення про вимоги до структури власності надавачів фінансових послуг
( Див. текст )
1. У розділі I:
1) абзац перший пункту 1 викласти в такій редакції:
"1. Це Положення розроблено згідно із Законами України "Про Національний банк України", "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" (далі - Закон про фінансові послуги), Закону України "Про платіжні послуги" та визначає вимоги до структури власності, порядок подання відомостей про структуру власності до Національного банку України (далі - Національний банк) небанківськими фінансовими установами, небанківськими надавачами фінансових платіжних послуг, особами, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги, (далі - надавач фінансових послуг), надавачами обмежених платіжних послуг, юридичними особами, які звертаються до Національного банку за отриманням ліцензії на провадження діяльності з надання фінансових послуг або авторизації діяльності з надання фінансових\обмежених платіжних послуг.";
2) розділ після пункту 1 доповнити новим пунктом 1-1 такого змісту:
"1-1. Вимоги цього Положення, що стосуються надавачів фінансових послуг, застосовуються до надавачів обмежених платіжних послуг.";
3) у пункті 3:
підпункти 2, 5 викласти в такій редакції:
"2) вирішальний вплив на управління або діяльність юридичної особи - пряме та/або опосередковане володіння однією особою самостійно чи спільно з іншими особами акціями або правом голосу за акціями, часткою в статутному (складеному) капіталі юридичної особи в розмірі 50 і більше відсотків та/або незалежна від формального володіння можливість здійснення такого впливу на управління та/або діяльність юридичної особи;";
"5) значний вплив на управління або діяльність юридичної особи - пряме та/або опосередковане володіння однією особою самостійно чи спільно з іншими особами голосуючими акціями, часткою в статутному (складеному, пайовому) капіталі або правом голосу за акціями, часткою в статутному (складеному, пайовому) капіталі юридичної особи в розмірі від 10 до 50 відсотків та/або незалежна від формального володіння можливість, здійснення рівнозначного впливу на управління та/або діяльність юридичної особи;";
пункт після підпункту 11 доповнити новим підпунктом 11-1 такого змісту:
"11-1) надавач фінансових платіжних послуг - платіжні установи, малі платіжні установи, установи електронних грошей, оператори поштового зв’язку, що мають право на надання фінансових платіжних послуг;";
підпункти 21, 22 викласти в такій редакції:
"21) юридична особа, яка має намір провадити діяльність з надання фінансових послуг, - юридична особа, яка звертається до Національного банку з метою отримання ліцензії в порядку, визначеному нормативно-правовим актом Національного банку, що встановлює порядок видачі ліцензії надавачам фінансових послуг, нормативно-правовим актом Національного банку з питань авторизації діяльності надавачів фінансових платіжних послуг та обмежених платіжних послуг;
22) юридичне право власності в трастовій конструкції (далі - юридичне право власності) - право юридичного володіння, користування та розпорядження майном на користь та в інтересах вигодоодержувачів (бенефіціарів).";
абзац тридцять третій після слова "послуги," доповнити словами " Законі України "Про платіжні послуги",";
4) абзац другий пункту 14 доповнити словами та цифрами ", та/або в разі неотримання підтвердження доставлення, визначеного в пункті 42-1 розділу V цього Положення.";
5) пункт 15 викласти в такій редакції:
"15. Національний банк за потреби в отриманні додаткових пояснень, інформації та/або документів із метою уточнення відомостей, наведених у поданих до Національного банку документах та потрібних для прийняття Національним банком рішень відповідно до цього Положення, має право запитувати в надавача фінансових послуг, його власників істотної участі та остаточних ключових учасників надання таких пояснень, інформації та/або документів, а також установлювати строк для надання таких пояснень, інформації та/або документів, але не менше ніж 10 робочих днів із дня направлення письмового запиту Національного банку.";
6) у пункті 17:
цифру "5" замінити цифрами "10";
слово "отримання" замінити словом "направлення".
2. У розділі III:
1) у пункті 29:
підпункти 1, 3 викласти в такій редакції:
"1) відомості про структуру власності надавача фінансових послуг дають змогу визначити:
усіх осіб, які мають пряму та/або опосередковану одноосібну та/або спільну істотну участь у надавачі фінансових послуг або можливість значного або вирішального впливу на управління та/або діяльність надавача фінансових послуг (не застосовується до юридичних осіб, які мають намір провадити діяльність з надання фінансових послуг);
усіх ключових учасників усіх юридичних осіб у ланцюгу володіння корпоративними правами надавача фінансових послуг;
характер взаємозв’язків між надавачем фінансових послуг та/або особами, зазначеними вище;";
"3) набуття/збільшення одноосібної/спільної істотної участі в страховику, надавачі фінансових платіжних послуг погоджено всім особам, які володіють такою істотною участю в порядку, установленому законодавством України (не застосовується до юридичних осіб, які мають намір провадити діяльність з надання фінансових послуг).
Ознаки спільного володіння істотною участю наведено в нормативноправовому акті Національного банку, що регулює порядок набуття/збільшення істотної участі в надавачі фінансових послуг;";
пункт доповнити новим підпунктом такого змісту:
"5) про набуття/збільшення істотної участі в надавачі фінансових послуг (крім страховика та надавача фінансових платіжних послуг) було повідомлено Національний банк у порядку, установленому законодавством України (не застосовується до юридичних осіб, які мають намір провадити діяльність з надання фінансових послуг).";
2) підпункт 6 пункту 30 викласти в такій редакції:
"6) надавач фінансових послуг не подав достатніх доказів того, що заявлена структура власності надавача фінансових послуг відповідає вимогам розділу III цього Положення, або того, що будь-яка особа, яка входить до складу 10 найбільших остаточних ключових учасників у структурі власності надавача фінансових послуг, не є номінальним (довірчим) власником.".
3. У розділі IV:
1) у пункті 37:
абзац перший викласти в такій редакції:
"37. Надавач фінансових послуг протягом 15 робочих днів із дати змін у складі відомостей про структуру власності зобов’язаний подати до Національного банку документи про структуру власності станом на дату таких змін, якщо такі зміни стосуються:";
пункт доповнити новим абзацом такого змісту:
"Датою змін у складі відомостей про структуру власності в разі збільшення статутного капіталу акціонерного товариства за рахунок додаткових внесків є дата видачі свідоцтва про реєстрацію випуску акцій.";
2) пункт 38 викласти в такій редакції:
"38. Власники істотної участі та ключові учасники в структурі власності надавача фінансових послуг зобов’язані надавати надавачу фінансових послуг оригінали або нотаріально засвідчені копії правочинів, унаслідок виконання яких відбудуться зміни, передбачені в пункті 37 розділу IV цього Положення, а також іншу інформацію, потрібну для виконання надавачем фінансових послуг вимог, передбачених цим Положенням, протягом семи робочих днів із дня, укладання таких правочинів/настання інших обставин, інформація про які потрібна надавачу фінансових послуг для виконання ним вимог, передбачених цим Положенням.";
3) абзац другий пункту 39 викласти в такій редакції:
"Інформація, яку надавач фінансових послуг розміщує на власному вебсайті в мережі Інтернет, повинна відображати інформацію, що була зазначена в документах про структуру власності, поданих до Національного банку, та бути доступною на безоплатній основі всім заінтересованим особам.".
4. Розділ V викласти в такій редакції:
"V. Контроль Національного банку за дотриманням вимог щодо структури власності надавача фінансових послуг
42. Національний банк направляє письмову вимогу надавачу фінансових послуг у разі наявності обставин, що можуть свідчити про недотримання надавачем фінансових послуг вимог цього Положення:
1) у формі електронного документа, підписаного КЕП уповноваженої посадової особи Національного банку, - на електронну пошту надавача фінансових послуг для офіційної комунікації з Національним банком; або
2) у паперовій формі/у формі паперової копії електронного документа, засвідченого уповноваженою посадовою особою Національного банку (у разі неотримання Національним банком підтвердження доставлення письмової вимоги на електронну пошту протягом двох робочих днів із дня її направлення), - на поштову адресу надавача фінансових послуг.
42-1. Письмова вимога, повідомлення про визнання структури власності непрозорою, листи, що надсилаються Національним банком відповідно до вимог цього Положення, вважаються належним чином відправленими надавачу фінансових послуг:
1) у формі електронного документа - за умови отримання на електронну пошту/електронну поштову скриньку Національного банку підтвердження доставлення відповідних документів на електронну пошту надавача фінансових послуг для офіційної комунікації з Національним банком протягом двох робочих днів із дня їх направлення;
2) у паперовій формі/у формі паперової копії електронного документа - за умови їх направлення рекомендованим листом на поштову адресу надавача фінансових послуг у порядку, визначеному в підпункті 2 пункту 42 розділу V цього Положення.
43. Національний банк зазначає в письмовій вимозі:
1) підстави, що зумовили потребу її направлення;
2) перелік інформації/документів/копій документів, які потрібно надати Національному банку, та/або питання, на які Національний банк вимагає надати пояснення;
3) строк надання відповіді надавачем фінансових послуг на письмову вимогу, але не менше ніж 10 робочих днів із дня направлення письмової вимоги.
43-1. Національний банк має право зазначити в письмовій вимозі опис фактів, які свідчать про недотримання надавачем фінансових послуг вимог щодо структури власності, має право вимагати надання додаткових пояснень, а також зазначити перелік заходів, які надавачу фінансових послуг, власникам істотної участі в ньому та ключовим учасникам у структурі власності надавача фінансових послуг рекомендується вжити для приведення структури власності надавача фінансових послуг у відповідність до вимог цього Положення. Національний банк установлює форму та спосіб подання додаткових документів з урахуванням вимог, зазначених у пункті 7 розділу I цього Положення.
Національний банк установлює форму та спосіб подання додаткових документів з урахуванням вимог, зазначених у пункті 7 розділу I цього Положення.
44. Національний банк за результатами здійснення контролю за дотриманням надавачем фінансових послуг вимог цього Положення:
1) складає доповідну записку в разі недотримання надавачем фінансових послуг вимог, зазначених у розділі III цього Положення;
2) складає акт про правопорушення за формою, визначеною розпорядчим актом Національного банку, у разі виявлення порушень інших, ніж порушення, визначені в підпункті 1 пункту 44 розділу V цього Положення.
45. Національний банк з метою підтвердження або спростування підстав уважати, що структура власності надавача фінансових послуг є непрозорою, а також для визначення наявності значного чи вирішального впливу особи на управління або діяльність надавача фінансових послуг незалежно від формального володіння, враховує інформацію, отриману з офіційних джерел, від надавача фінансових послуг, будь-яких осіб у структурі власності надавача фінансових послуг, державних органів України та інших держав та/або інших осіб, яка свідчить про:
1) наявність інших власників істотної участі в надавачі фінансових послуг (крім особи, щодо якої Національним банком було виявлено факт набуття істотної участі в надавачі фінансових послуг або збільшення істотної участі в надавачі фінансових послуг до рівня, визначеного в частині чотирнадцятій статті 9 Закону про фінансові послуги, без отримання письмового погодження Національного банку або Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг);
2) здатність особи впливати на обрання/призначення керівників, головного бухгалтера, ключових осіб надавача фінансових послуг;
3) можливість особи брати участь у прийнятті рішень з основних стратегічних напрямів діяльності надавача фінансових послуг (вплив на бізнесмодель, організаційну структуру, систему внутрішнього контролю надавача фінансових послуг, на порядок та умови надання фінансових послуг надавачем фінансових послуг) незалежно від того, чи обіймає ця особа посаду керівника та/або отримує винагороду чи іншу компенсацію за виконання таких функцій у надавачі фінансових послуг;
4) репутаційні критерії, перелік яких визначено в додатку 5 до цього Положення;
5) реєстраційні критерії, перелік яких визначено в додатку 6 до цього Положення;
6) операційні критерії, перелік яких визначено в додатку 7 до цього Положення;
7) економічні критерії, перелік яких визначено в додатку 8 до цього Положення.".
5. У розділі VII:
1) у пункті 49 слова "із моменту отримання" замінити словами "із дня направлення";
2) абзац перший пункту 50 викласти в такій редакції:
"50. Національний банк за результатами розгляду доповідної записки, визначеної в підпункті 1 пункту 44 розділу V цього Положення, приймає рішення про визнання структури власності надавача фінансових послуг непрозорою [рішення приймає Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг (далі - Комітет з питань нагляду)], якщо структуру власності надавача фінансових послуг не приведено у відповідність до вимог щодо її прозорості.".
6. У додатках до Положення:
1) додатки 1-4 викласти в такій редакції:
"Додаток 1
до Положення про вимоги
до структури власності
надавачів фінансових послуг
(у редакції постанови Правління
Національного банку України
31.03.2023 № 42
(пункт 12 розділу I)
ПОВІДОМЛЕННЯ
про подання відомостей про структуру власності юридичної особи
( Див. текст )
Додаток 2
до Положення про вимоги
до структури власності
надавачів фінансових послуг
(у редакції постанови Правління
Національного банку України
31.03.2023 № 42
(підпункт 2 пункту 34 розділу IV)
ВІДОМОСТІ
про остаточних ключових учасників у структурі власності юридичної особи
( Див. текст )
Додаток 3
до Положення про вимоги
до структури власності
надавачів фінансових послуг
(у редакції постанови Правління
Національного банку України
31.03.2023 № 42
(підпункт 3 пункту 34 розділу IV)
ВІДОМОСТІ
про власників істотної участі в юридичній особі
( Див. текст )
Додаток 4
до Положення про вимоги
до структури власності
надавачів фінансових послуг
(у редакції постанови Правління
Національного банку України
31.03.2023 № 42
(підпункт 4 пункту 34 розділу IV)
ПАРАМЕТРИ
підготовки/заповнення схематичного зображення структури власності юридичної особи
1. Інформація, зазначена на схематичному зображенні структури власності юридичної особи (далі - схема), повинна повністю відповідати інформації, уключеній до відомостей про остаточних ключових учасників та відомостей про власників істотної участі.
2. Найменування юридичної особи наводиться у прямокутнику, який складається з нерозривних ліній, та розміщується за можливості у верхній частині аркуша.
3. Інформація щодо власників істотної участі в юридичній особі, остаточних ключових учасників юридичної особи та ключових учасників юридичних осіб у всіх ланцюгах володіння участю в юридичній особі наводиться в окремих прямокутниках, які складаються з нерозривних ліній.
4. Щодо власників істотної участі, остаточних ключових учасників та ключових учасників у структурі власності юридичної особи наводиться така інформація (в окремому прямокутнику щодо кожної відповідної особи):
1) щодо фізичних осіб - громадян України - повне прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) українською мовою та назва країни громадянства (Україна);
2) щодо фізичних осіб - іноземців та осіб без громадянства - повне прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) англійською мовою та їх транслітерація українською мовою, а також назва країни, громадянином якої є особа, або назва країни місцезнаходження (для осіб без громадянства) українською мовою. Якщо особа є громадянином кількох країни, - наводяться назви всіх країн;
3) щодо юридичних осіб, країною реєстрації/місцезнаходження яких є Україна, - повне найменування українською мовою та назва країни реєстрації/місцезнаходження особи (Україна). Допускається скорочення назви організаційно-правової форми юридичних осіб;
4) щодо юридичних осіб та фондів, які зареєстровані/місцезнаходженням яких є іноземні країни, - повне найменування англійською мовою та його транслітерація українською мовою, а також назва країни реєстрації/місцезнаходження особи українською мовою. Допускається скорочення назви організаційно-правової форми юридичних осіб.
5. Інформація про повне найменування українською мовою та назва країни реєстрації/місцезнаходження особи (Україна) пайового інвестиційного фонду та компанію з управління активами, яка діє в інтересах такого фонду, наводиться в одному окремому прямокутнику, який складається з нерозривних ліній.
6. Інформація про учасників трастової конструкції [фізичних та/або юридичних осіб, які уклали трастову угоду, захисника трасту (за наявності), інших осіб, які здійснюють значний та/або вирішальний вплив на управління та діяльність фізичних і юридичних осіб у трастовій конструкції] наводиться в такому порядку:
1) інформація про кожного учасника трастової конструкції наводиться з урахуванням вимог пунктів 3, 4 додатка до Положення про вимоги до структури власності надавача фінансових послуг;
2) інформація про всіх учасників трастової конструкції обводиться прямокутником із пунктирних ліній та зазначається назва "Трастова конструкція".
7. Відносини власності між особами, які відображені на схемі, зображуються у вигляді нерозривних стрілок.
Інші взаємозв’язки між особами, відображеними на схемі, зображуються у вигляді пунктирних стрілок.
8. Розмір участі осіб у ланцюгу володіння наводиться в прямокутнику, який складається з нерозривних ліній, що має бути розміщений на стрілці, яка поєднує відповідних осіб.
Особливості/характер взаємозв’язку між особами, відображеними на схемі, наводиться у прямокутнику з пунктирних ліній, який має бути розміщений на пунктирній стрілці, що зображує наявність такого взаємозв’язку.
9. Текст і всі лінії (фігури) мають бути чорного кольору. Заливка фігур має бути білого кольору. Допускається використання інших кольорів за наявності в структурі власності понад п’яти рівнів володіння корпоративними правами юридичної особи виключно для полегшення сприйняття взаємозв’язків між особами, зображеними на схемі.
10. Схема має бути розміщена на одному аркуші. Допускається використання кількох аркушів за наявності в структурі власності понад п’яти рівнів володіння корпоративними правами юридичної особи.
11. Якщо ключові учасники юридичної особи володіють менше ніж 100% корпоративних прав такої особи, у схемі наводиться інформація щодо розміру частки, яка належить особам, що не є ключовими учасниками такої юридичної особи.
12. Схема в електронному вигляді складається у форматі pdf та має забезпечувати можливість контекстного пошуку будь-якої розміщеної на ній інформації.";
2) у пункті 11 додатка 6 слова "надавача фінансових послуг" замінити словами "юридичної особи";
3) в абзаці першому пункту 5 додатка 7 слова "надавача фінансових послуг" замінити словами "юридичної особи";
4) додаток 8 викласти в такій редакції:
"Додаток 8
до Положення про вимоги
до структури власності
надавачів фінансових послуг
(у редакції постанови Правління
Національного банку України
31.03.2023 № 42
(підпункт 7 пункту 45 розділу V)
ПЕРЕЛІК
економічних критеріїв
1. Фінансовий стан власника істотної участі в юридичній особі є не співмірним/недостатнім для володіння корпоративними правами юридичної особи та/або іншої юридичної особи у структурі власності юридичної особи.
2. Неможливість підтвердження власником істотної участі відповідності власного фінансово-майнового стану вимогам, визначеним нормативноправовим актом Національного банку України з питань ліцензування юридичних осіб.
3. Розмір грошових коштів власника істотної участі в юридичній особі, розміщених на рахунках у банках, менше ніж 500000 гривень.
4. Постійний мінімальний або нульовий залишок грошових коштів за наявності значних оборотів за рахунками (за даними виписок).
5. Немає доходів або вони формуються переважно за рахунок непрофільних (неосновних) видів діяльності.
6. Операційні грошові потоки від’ємні протягом останніх кількох років та/або бізнес фінансується переважно за рахунок фінансової допомоги.
7. Наявність значних зовнішніх та/або внутрішніх довгострокових запозичень від фізичних та/або юридичних осіб (крім банків), які не входять до структури власності юридичної особи.
8. Майновими та/або фінансовими поручителями за угодами, що передбачають запозичення коштів, є юридичні та/або фізичні особи, які не відображені в структурі власності юридичної особи.".
( Зміни до Положення про здійснення Національним банком України безвиїзного нагляду на ринках небанківських фінансових послуг втратили чинність на підставі Постанови Національного банку № 162 від 14.12.2023 )