• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України

Національний банк України  | Постанова від 31.03.2023 № 42
Документ підготовлено в системі iplex
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
31.03.2023 № 42
Про затвердження змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 144 від 09.11.2023 № 162 від 14.12.2023 )
Відповідно до статей 7, 15, 56 Закону України "Про Національний банк України", статей 21, 27, 28, 29, 30, 39 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", з метою забезпечення виконання Національним банком України функцій щодо державного регулювання у сфері ринків фінансових послуг Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Зміни до:
( Підпункт 1 пункту 1 втратив чинність на підставі Постанови Національного банку № 144 від 09.11.2023 )
2) Положення про застосування Національним банком України заходів впливу у сфері державного регулювання діяльності на ринках небанківських фінансових послуг, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 01 лютого 2021 року № 12 (зі змінами), що додаються;
3) Положення про організацію, проведення та оформлення результатів інспекційних перевірок учасників ринків небанківських фінансових послуг, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 26 лютого 2021 року № 22, що додаються;
4) Положення про вимоги до структури власності надавачів фінансових послуг, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 14 квітня 2021 року № 30, що додаються.
2. Унести зміни до:
( Підпункт 1 пункту 2 втратив чинність на підставі Постанови Національного банку № 162 від 14.12.2023 )
2) постанови Правління Національного банку України від 01 лютого 2021 року № 12 "Про затвердження Положення про застосування Національним банком України заходів впливу у сфері державного регулювання діяльності на ринках небанківських фінансових послуг" (зі змінами), доповнивши її після пункту 3 новим пунктом 3-1 такого змісту:
"3-1. Учасник ринку небанківських фінансових послуг, якщо до закінчення строку, установленого в рішенні про застосування заходу впливу, прийнятого відповідно до Положення, нормативно-правовий акт Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України або Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, норму якого було порушено, втратив чинність, у строк, визначений у такому рішенні, забезпечує приведення своєї діяльності у відповідність до вимог нормативно-правового акта Національного банку, який містить аналогічну норму.".
3. Національний банк України приймає рішення про визнання структури власності надавача фінансових послуг непрозорою відповідно до Положення про вимоги до структури власності надавачів фінансових послуг, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 14 квітня 2021 року № 30, у порядку, що діяв до набрання чинності цією постановою, якщо структуру власності надавача фінансових послуг не приведено у відповідність до вимог щодо її прозорості в строк, установлений Національним банком України відповідно до пункту 49 розділу VII Положення про вимоги до структури власності надавачів фінансових послуг, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 14 квітня 2021 року № 30, у редакції, що діяла до набрання чинності цією постановою.
4. Департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ (Сергій Савчук) після офіційного опублікування довести до відома небанківських надавачів платіжних послуг інформацію про прийняття цієї постанови.
5. Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування.

Голова

А. Пишний
ПОГОДЖЕНО:

Перший віце-прем’єр-міністр України -
Міністр економіки України




Ю. Свириденко
( Зміни до Положення про встановлення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення діяльності учасниками ринку небанківських фінансових послуг, їх суспільну важливість, на підставі яких визначається періодичність проведення планових інспекційних перевірок, та порядок їх застосування втратили чинність на підставі Постанови Національного банку № 144 від 09.11.2023 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
31.03.2023 № 42
ЗМІНИ
до Положення про застосування Національним банком України заходів впливу у сфері державного регулювання діяльності на ринках небанківських фінансових послуг
1. У розділі I:
1) пункт 2 після слів "(далі - законодавство про захист прав споживачів)," доповнити словами "порушення вимог щодо структури власності надавача фінансових послуг, умов провадження діяльності з надання фінансових послуг, здійснення яких потребує відповідної ліцензії (ліцензійних умов),";
2) підпункт 1 пункту 3 викласти в такій редакції:
"1) застосуванням Національним банком заходів впливу за порушення учасниками ринку небанківських фінансових послуг валютного законодавства, законодавства, що регулює діяльність на платіжному ринку, законодавства про захист прав споживачів на платіжному ринку, а також законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення;";
3) підпункти 1, 2 пункту 5 викласти в такій редакції:
"1) документ, у якому зафіксовані порушення або зазначені ознаки здійснення ризикової діяльності, - документ, складений за результатами інспекційної перевірки, безвиїзного нагляду/розгляду справ про порушення прав споживачів фінансових послуг, нагляду за додержанням законодавства України про захист прав споживачів фінансових послуг і контролю за дотриманням законодавства України про рекламу фінансових послуг або за результатами контролю за дотриманням вимог щодо структури власності надавача фінансових послуг, умов провадження діяльності з надання фінансових послуг, уключаючи діяльність ЕКА, здійснення яких потребує відповідної ліцензії (ліцензійних умов) (далі - документ, у якому зафіксовані порушення);
2) ліцензія - ліцензія на провадження діяльності з надання фінансових послуг, уключаючи ліцензію на діяльність ЕКА/ліцензія на торгівлю валютними цінностями, видана Національним банком (крім банківської ліцензії), або ліцензія на провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів), видана Національним банком, Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України або Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг;".
2. У розділі III:
1) пункт 8 доповнити двома новими підпунктами такого змісту:
"6) контролю за дотриманням вимог нормативно-правового акта Національного банку, що визначає вимоги до структури власності;
7) нагляду за дотриманням умов провадження діяльності з надання фінансових послуг, уключаючи діяльність ЕКА, здійснення яких потребує відповідної ліцензії (ліцензійних умов).";
2) розділ після пункту 14 доповнити новим пунктом 14-1 такого змісту:
"14-1. Національний банк має право прийняти рішення про застосування заходу впливу у формі електронного документа відповідно до Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг", Закону України "Про електронні довірчі послуги" та законодавства України з питань організації документування управлінської інформації або в паперовій формі.";
3) підпункт 2 пункту 15 викласти в такій редакції:
"2) повідомляє про прийняте рішення учасника ринку небанківських фінансових послуг або відповідальну особу небанківської фінансової групи (у разі застосування заходу впливу до небанківської фінансової групи) шляхом надсилання рішення про застосування заходу впливу у:
формі електронного документа - на електронну адресу учасника ринку небанківських фінансових послуг/відповідальної особи небанківської фінансової групи для здійснення офіційної комунікації з Національним банком разом із супровідним листом, підписаним кваліфікованим електронним підписом (далі - КЕП) уповноваженої посадової особи Національного банку; або
паперовій формі (або у формі паперової копії електронного документа/документа в паперовій формі, засвідченої в порядку, установленому законодавством України) - на поштову адресу учасника ринку небанківських фінансових послуг/відповідальної особи небанківської фінансової групи (далі - поштова адреса), рекомендованим листом разом із копією супровідного листа, засвідченого в порядку, установленому законодавством України.";
4) розділ після пункту 15 доповнити трьома новими пунктами 15-1-15-3 такого змісту:
"15-1. Національний банк у разі прийняття з урахуванням вимог законодавства рішення про застосування заходу впливу до учасника ринку небанківських фінансових послуг/небанківської фінансової групи, місцезнаходження якого/учасників якої відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є населений пункт територіальної громади/територія, який/яка відповідно до законодавства віднесені до території активних бойових дій або тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України згідно з переліком, що формується у порядку, установленому Кабінетом Міністрів України, за умови, що стосовно відповідного населеного пункту територіальної громади/території не визначено дати завершення бойових дій/дати завершення тимчасової окупації (далі - територія активних бойових дій), повідомляє такого учасника ринку небанківських фінансових послуг/відповідальну особу небанківської фінансової групи про прийняте рішення про застосування заходів впливу в порядку, визначеному в абзаці другому підпункту 2 пункту 15 розділу III цього Положення (за умови, якщо електронна адреса такої особи не розташована на заборонених законодавством України ресурсах/сервісах).
15-2. Національний банк оприлюднює рішення про застосування заходу впливу до учасника ринку небанківських фінансових послуг/небанківської фінансової групи, місцезнаходження якого/учасників якої є територія активних бойових дій, на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку у строк, визначений в абзаці першому пункту 15 розділу III цього Положення, з дотриманням вимог щодо захисту інформації з обмеженим доступом (у разі неможливості доставлення електронного повідомлення засобами автоматизованих систем або, якщо електронна адреса учасника ринку небанківських фінансових послуг/учасника небанківської фінансової групи, місцезнаходження якого/якої є територія активних бойових дій, розташована на заборонених законодавством України ресурсах/сервісах).
15-3. Учасник ринку небанківських фінансових послуг/відповідальна особа небанківської фінансової групи, місцезнаходження якого/якої є територія активних бойових дій, вважається належним чином повідомленим(ною) про прийняте рішення про застосування заходу впливу до такого учасника ринку небанківських фінансових послуг/небанківської фінансової групи в порядку, визначеному в пункті 15-2 розділу II цього Положення, з робочого дня, наступного за днем оприлюднення прийнятого рішення про застосування заходу впливу на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку.";
5) розділ після пункту 17 доповнити новим пунктом 17-1 такого змісту:
"17-1. Учасник ринку небанківських фінансових послуг, щодо якого Національний банк застосував захід впливу, зобов’язаний усунути порушення, що стало підставою для застосування заходу впливу, у строк, визначений у такому рішенні Національного банку (у разі визначення такого строку).";
6) пункт 18 викласти в такій редакції:
"18. Національний банк запрошує керівника учасника ринку небанківських фінансових послуг/відповідальної особи небанківської фінансової групи/ уповноважену особу ЕКА, іншу особу, яка стала об’єктом перевірки Національного банку та щодо якої повинно бути прийнято рішення, представника уповноваженого органу управління у відповідності до Закону про ЕКА (далі - запрошена особа) у разі розгляду Правлінням/Комітетом з питань нагляду/уповноваженою посадовою особою Національного банку питання щодо застосування заходу впливу для участі в засіданні з метою надання пояснень/заперечень стосовно допущених порушень.
Запрошення надсилається не пізніше ніж за п’ять робочих днів до дати проведення засідання Правління/Комітету з питань нагляду/розгляду питання про застосування заходу впливу уповноваженою посадовою особою Національного банку на електронну адресу або в паперовій формі на поштову адресу учасника ринку небанківських фінансових послуг/відповідальної особи небанківської фінансової групи.
Учасник ринку небанківських фінансових послуг/відповідальна особа небанківської фінансової групи для участі в засіданні Правління/Комітету з питань нагляду/розгляді питання про застосування заходу впливу уповноваженою посадовою особою Національного банку має надати Національному банку інформацію (ідентифікаційні дані) про запрошену особу в порядку та обсязі, зазначених в запрошенні Національного банку [у разі неможливості участі запрошеної особи в засіданні Правління/Комітету з питань нагляду особисто надати інформацію про представника/представників учасника ринку небанківських фінансових послуг/відповідальної особи небанківської фінансової групи/запрошеної особи (далі - представник)].
Запрошена особа/представник має право брати участь у засіданні особисто або дистанційно за допомогою засобів аудіо-, візуального зв’язку. Конкретний спосіб участі в засіданні запрошеної особи/представника Національний банк визначає у відповідному запрошенні.
Не надання інформації щодо участі запрошеної особи/представника, відсутність (нез’явлення або невзяття участі дистанційно запрошеної особи/ представника на/в засідання/засіданні Правління/Комітету з питань нагляду або під час розгляду питання про застосування заходу впливу уповноваженою посадовою особою Національного банку, не проходження запрошеною особою/ представником ідентифікації не є підставою для відкладення Правлінням/ Комітетом з питань нагляду або уповноваженою посадовою особою Національного банку розгляду питання щодо застосування заходів впливу до учасника ринку небанківських фінансових послуг/небанківської фінансової групи.";
7) у пункті 21 слова та цифри "статтями 41 та 41-1" замінити словом та цифрами "статтею 41";
8) пункт 25 викласти в такій редакції:
"25. Учасник ринку небанківських фінансових послуг/відповідальна особа небанківської фінансової групи подає Національному банку документи/копії документів/інформацію, визначені в пункті 29, абзаці другому пункту 30, пункті 31 розділу IV, пунктах 41, 42, 45, 46 розділу V, пункті 54 розділу VI, пункті 62 розділу VII, пунктах 75, 82-84 розділу IX, пунктах 89, 92, 101 розділу XI, пункті 108 розділу XII, пункті 114, абзаці другому пункту 115, пункті 116, абзаці другому пункту 118, пункті 121 розділу XIII, пункті 130 розділу XIV, пунктах 142, 144 розділу XVI, абзаці третьому пункту 149, пунктах 151, 153, 160 розділу XVII, пункті 166 розділу XVIII, пункті 172, абзаці першому пункту 174, пункті 175 розділу XIX, пункті 182 розділу XX, пунктах 187, 188, 191, 192 розділу XXI, пунктах 200, 202, 203 розділу XXII цього Положення, одним із таких способів:
1) у формі електронного документа з накладанням КЕП через вебпортал Національного банку, розміщений на вебсторінці: https://portal.bank.gov.ua;
2) у формі електронного документа з накладанням КЕП електронним повідомленням на офіційну електронну поштову скриньку Національного банку:nbu@bank.gov.ua.
Електронні документи, які подаються Національному банку, мають бути повними, належної якості (у яких можна прочитати всі зазначені в них відомості) та у визначених форматах, структурі та вигляді (включаючи у форматі doc,.docx,.rtf,.xls,.xlsx, або.pdf);
3) у паперовій формі з одночасним обов’язковим поданням електронних копій цих документів без накладання КЕП на цифрових носіях інформації [компакт-дисках (CD, DVD) або USB-флешнакопичувачах].
Електронні копії документів створюються шляхом сканування з документів у паперовій формі з урахуванням таких вимог:
документ сканується у файл формату pdf;
сканована копія кожного окремого документа зберігається як окремий файл;
файл повинен мати коротку назву латинськими літерами, що відображає зміст і реквізити документа;
документи, що містять більше однієї сторінки, скануються в один файл;
роздільна здатність сканування має бути не нижче ніж 300 dpi.";
9) розділ після пункту 25 доповнити новим пунктом 25-1 такого змісту:
"25-1. Сторінки (аркуші) копії документів, які передаються учасником ринку небанківських фінансових послуг/відповідальною особою небанківської фінансової групи до Національного банку в паперовій формі, повинні бути пронумеровані, прошиті та на зворотному боці останнього аркуша такої копії в місці скріплення ниток наклеюється папір розміром 50 х 50 міліметрів і на ньому зазначається напис: "Пронумеровано та прошито... арк." (зазначається кількість аркушів цифрами та словами) і проставляється відмітка про засвідчення копії документа в порядку, визначеному в абзаці третьому пункту 25-1 розділу III цього Положення.
На лицьовому боці у верхньому правому куті першого аркуша копії документа проставляється відмітка "Копія".
Копії документів, які передаються учасником ринку небанківських фінансових послуг/відповідальною особою небанківської фінансової групи до Національного банку в паперовій формі, мають бути належної якості (що дає змогу прочитати всі зазначені в них відомості), засвідчуються підписом керівника/уповноваженої особи учасника ринку небанківських фінансових послуг/відповідальної особи небанківської фінансової групи із зазначенням найменування його/її посади, власного імені, прізвища, дати засвідчення та проставленням напису "Згідно з оригіналом".".
3. У підпункті 2 пункту 53 розділу VI слова "реквізити, на які" замінити словами "реквізити рахунку Національного банку, на який".
4. У розділі VII:
1) у заголовку розділу слова "на провадження діяльності з надання фінансових послуг" виключити;
2) пункт 55 викласти в такій редакції:
"55. Рішення про тимчасове зупинення ліцензії, рішення про відкликання (анулювання) ліцензії, уключаючи анулювання ліцензії на здійснення діяльності ЕКА (далі - рішення про відкликання ліцензії) приймає Правління/Комітет з питань нагляду.";
3) в абзаці першому пункту 59:
слова "на провадження діяльності з надання фінансових послуг" виключити;
цифри "10" замінити цифрами "11";
абзац доповнити словами ", та у разі порушення законодавства про захист прав споживачів, відповідно до вимог частини першої статті 28 Закону про споживче кредитування.";
4) у пункті 60 слова "на провадження діяльності з надання фінансових послуг" виключити;
5) підпункт 1 пункту 62 доповнити словами ", який має містити інформацію про вжиті заходи для усунення причин, що сприяли вчиненню порушення";
6) підпункт 1 пункту 63 викласти в такій редакції:
"1) приймає рішення про поновлення дії ліцензії не пізніше 20 робочих днів із дня отримання Національним банком від учасника ринку небанківських фінансових послуг документів, визначених у пункті 62 розділу VII цього Положення;";
7) розділ після пункту 63 доповнити новим пунктом 63-1 такого змісту:
"63-1. Перебіг строку прийняття рішення про поновлення дії ліцензії, яка була тимчасово зупинена, зупиняється:
1) на строк до отримання Національним банком додаткових/уточнюючих документів, інформації, пояснень та поновлюється з дня, наступного за днем їх отримання;
2) у разі прийняття Національним банком рішення про проведення позапланової інспекційної перевірки учасника ринку небанківських фінансових послуг, який надав документи, визначені в пункті 62 розділу VII цього Положення, і поновлюється з дати розгляду Комітетом з питань нагляду результатів такої позапланової інспекційної перевірки.".
5. Пункт 66 розділу VIII викласти в такій редакції:
"66. Ознаками систематичного порушення небанківською фінансовою установою законних вимог Національного банку, наявність яких може бути підставою для прийняття Національним банком рішення про призначення тимчасової адміністрації згідно з пунктом 1 частини першої статті 46 Закону про фінансові послуги, є:
1) невиконання небанківською фінансовою установою протягом останніх 12 місяців двох або більше законних вимог Національного банку, визначених у пунктах 15, 19 частини першої статті 28 та/або частиною шостою статті 29 Закону про фінансові послуги;
2) невиконання небанківською фінансовою установою протягом останніх 12 місяців двох або більше заходів впливу Національного банку у вигляді зобов’язання вжити заходів для усунення порушення та/або вжити заходів для усунення причин, що сприяли вчиненню порушення, або тимчасового зупинення ліцензії;
3) повторне вчинення небанківською фінансовою установою порушення законодавства про фінансові послуги в частині дотримання обов’язкових критеріїв і нормативів достатності капіталу та платоспроможності, ліквідності, прибутковості, якості активів та ризиковості операцій та інших показників і вимог, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами протягом 90 днів з дня застосування Національним банком заходів впливу за порушення, визначені в підпункті 3 пункту 66 розділу VIII цього Положення.".
6. У розділі IX:
1) пункт 76 доповнити новим абзацом такого змісту:
"План відновлення фінансової стабільності кредитної спілки наведено в додатку до цього Положення.";
2) пункт 77 викласти в такій редакції:
"77. План відновлення фінансової стабільності небанківської фінансової установи:
1) може містити інші положення, спрямовані на відновлення фінансової стабільності та усунення виявлених порушень законодавства України про фінансові послуги;
2) засвідчується підписами керівника, а також головного бухгалтера небанківської фінансової установи/особи, яка здійснювала актуарні розрахунки (у разі здійснення таких розрахунків для страховика). Така особа має відповідати кваліфікаційним вимогам до осіб, які можуть займатися актуарними розрахунками та посвідчувати їх, відповідно до законодавства.
Страховик під час складання додатків до Плану відновлення фінансової стабільності має впевнитися є чи немає потреби додавати до нього документ, визначений в підпункті 2 пункту 78 розділу IX цього Положення.";
3) у підпункті 1 пункту 78 слова "звітні дані" замінити словами "дані звітності".
7. У розділі X:
1) абзац другий пункту 86 виключити;
2) абзац другий пункту 87 виключити.
8. Положення доповнити новим додатком такого змісту:
"Додаток
до Положення про застосування
Національним банком України
заходів впливу у сфері державного
регулювання діяльності на ринках
небанківських фінансових послуг
(пункт 76 розділу IX)
ПЛАН
відновлення фінансової стабільності кредитної спілки
I. Опис структури та змісту
1. План відновлення фінансової стабільності кредитної спілки (далі - План) складається з таких розділів:
1) аналіз причин, які призвели до порушення;
2) помісячний графік відновлення порушених нормативів, інших показників фінансового стану кредитної спілки до повного усунення порушення в межах строку виконання плану відновлення фінансової стабільності;
3) детальний опис заходів щодо виконання плану відновлення фінансової стабільності;
4) строки виконання плану відновлення фінансової стабільності;
5) порядок і форма звітування про виконання плану відновлення фінансової стабільності;
6) ключові показники, яких планується досягти під час виконання плану відновлення фінансової стабільності;
7) ризики, що впливають на виконання плану відновлення фінансової стабільності, та заходи, яких вживатиме кредитна спілка для запобігання та мінімізації таких ризиків.
2. У розділі "Аналіз причин, які призвели до порушення" зазначаються:
1) основні недоліки в діяльності кредитної спілки щодо надання фінансових послуг своїм членам та іншим кредитним спілкам (далі - недоліки), які призвели до вчинення або мали істотний вплив на вчинення кредитною спілкою порушень та можуть включати:
суттєве зростання витрат на формування резерву забезпечення покриття втрат від неповернених позичок унаслідок зростання прострочення наданих кредитною спілкою кредитів;
здійснення ризикової кредитної політики кредитної спілки (концентрація кредитних ризиків; суттєва частка кредитів, наданих пов’язаним із кредитною спілкою особам);
низький рівень диверсифікації категорій позичальників (доходи позичальників мають сезонне коливання, сфера зайнятості позичальників чутлива до змін ринкової кон’юнктури, викликаних, у тому числі зовнішніми факторами, - військові дії, упровадженням Урядом карантину та інших обмежень);
неефективність роботи з простроченими кредитами;
отримані збитки від операційної діяльності кредитної спілки;
недостатність доходів та/або надмірність витрат, у тому числі і операційних;
зростання зобов’язань за внесками (вкладами) на депозитних рахунках членів кредитної спілки швидшими темпами, ніж зростання наданих кредитів;
скорочення обсягів наданих кредитів швидшими темпами, ніж зобов’язань за внесками (вкладами) на депозитних рахунках членів кредитної спілки;
низька якість оцінки кредитоспроможності позичальників перед видачою кредитів;
неефективність процентної політики (перевищення процентних ставок за залученими внесками (вкладами) на депозитні рахунки членів кредитної спілки над процентними ставками за наданими кредитами);
зростання поточних операційних витрат та витрат, пов’язаних з обслуговуванням зобов’язань кредитної спілки;
зростання витрат, пов’язаних із діяльністю відокремлених підрозділів кредитної спілки, та необґрунтованою чисельністю найманих працівників кредитної спілки;
зростання питомої ваги непродуктивних активів;
неефективна політика управління основним капіталом кредитної спілки (збиткова діяльність, немає відрахувань з доходу кредитної спілки до резервного капіталу);
неефективність систем управління ризиками, внутрішнього контролю або їх окремих компонентів;
2) зобов’язання, що для усунення порушення та відновлення фінансової стабільності кредитна спілка своєчасно виконає всі заходи Плану, затвердженого Національним банком.
3. Розділ "Помісячний графік відновлення порушених нормативів, інших показників фінансового стану кредитної спілки до повного усунення порушення в межах строку виконання плану відновлення фінансової стабільності" включає інформацію щодо:
1) прогнозних значень розрахункових показників, яких планується досягти під час виконання Плану, перелік яких визначено в таблиці 1 додатка до Положення про застосування Національним банком України заходів впливу у сфері державного регулювання діяльності на ринках небанківських фінансових послуг (далі - Положення), з помісячною деталізацією;
2) динаміки відновлення ключових показників, яких планується досягти під час виконання Плану, перелік яких визначено в таблиці 1 додатка до Положення, з помісячною деталізацією.
4. У розділі "Детальний опис заходів щодо виконання плану відновлення фінансової стабільності" зазначається детальна інформація щодо заходів, які кредитна спілка зобов’язується виконати для усунення порушень та відновлення фінансової стабільності, такі заходи можуть включати:
1) підтримку/відновлення розміру основного/капіталу;
2) удосконалення системи управління основним капіталом;
3) збільшення розміру вступних та обов’язкових внесків;
4) скорочення операційних витрат;
5) збільшення доходів;
6) скорочення частки непродуктивних активів;
7) реструктуризації кредитів;
8) удосконалення системи управління ризиками, внутрішнього контролю;
9) посилення моніторингу за виданими кредитами, запровадження системи раннього реагування на несплату/несвоєчасну сплату за виданими кредитами починаючи з сьомого дня прострочення;
10) удосконалення процесу роботи з позичальниками;
11) удосконалення системи заходів щодо повернення прострочених кредитів;
12) удосконалення процентної політики;
13) підтримку/відновлення рівня ліквідності;
14) підтримку балансу ліквідності;
15) реорганізацію кредитної спілки (злиття, приєднання).
5. Кредитна спілка в розділі "Строки виконання плану відновлення фінансової стабільності" визначає конкретні строки виконання заходів, визначених у Плані, з урахуванням пункту 81 розділу IX Положення.
6. У розділі "Порядок і форма звітування про виконання плану відновлення фінансової стабільності" зазначаються:
1) форма звіту про виконання плану відновлення фінансової стабільності кредитної спілки (таблиці 2 та 3 додатка);
2) щомісячне (до ________________________ числа, наступного за звітним місяцем)
(цифрове позначення дати)
подання звіту про виконання Плану до Національного банку у формі електронного документа з накладеним кваліфікованим електронним підписом електронним повідомленням на офіційну електронну поштову скриньку Національного банку - nbu@bank.gov.ua.
7. У розділі "Ключові показники, яких планується досягти під час виконання плану відновлення фінансової стабільності, їх прогнозні значення та строки досягнення" (таблиця 4 додатка) зазначаються показники, наведені в таблиці 1 додатка.
8. У розділі "Ризики, що впливають на виконання плану відновлення фінансової стабільності та заходи, яких уживатиме кредитна спілка для запобігання та мінімізації таких ризиків" зазначаються:
1) перелік ризиків, які впливають/можуть вплинути на виконання Плану;
2) ймовірність настання ризиків, які впливають/можуть вплинути на виконання Плану, визначена кредитною спілкою;
3) сценарії виконання Плану з урахуванням переліку ризиків та ймовірності їх настання;
4) заходи щодо запобігання та мінімізації ризиків, які впливають/можуть вплинути на виконання Плану.
9. План може містити інші положення, спрямовані на відновлення фінансової стабільності та усунення виявлених порушень законодавства України про фінансові послуги.
10. До Плану додаються:
1) прогнозна фінансова звітність, складена станом на останню дату кожного місяця в межах строку виконання Плану;
2) прогнозні дані звітності, складені станом на останню дату кожного місяця в межах строку виконання Плану, у складі залежно від нормативів та обмежень, яких вимагається досягнути;
3) інформація про всі припущення, використані кредитною спілкою під час прогнозування показників звітності;
4) зобов’язання, що для усунення порушення та відновлення фінансової стабільності своєчасно виконає всі заходи Плану, затвердженого Національним банком.
II. Ключові/розрахункові показники, яких планується досягти під час виконання плану відновлення фінансової стабільності
Таблиця 1

з/п
Ключові показники Розрахункові показники
номер показника базові показники номер показника додаткові показники
1 2 3 4 5 6
1 Норматив фінансової стійкості (К1) 1.1 Капітал
2 1.2 Загальна сума зобов’язань кредитної спілки
3 Норматив достатності капіталу (К2) 2.1 Загальна сума активів кредитної спілки
4 2.2 Основний капітал у значенні, визначеному нормативно-правовим актом, який встановлює фінансові нормативи, що є обов’язковими для дотримання кредитними спілками
5 Буфер запасу капіталу 3.1 Буфер запасу (Б1) 3.1.1 Загальна сума активів кредитної спілки
6 3.1.2 Кількість адміністративно-територіальних одиниць (далі - АТО), у яких є відокремлені підрозділи кредитної спілки, крім АТО, у якої є кредитна спілка згідно з її місцезнаходженням як юридичної особи
7 3.2 Буфер запасу (Б2) 3.2.1 Загальна сума активів кредитної спілки
8 3.2.2 Залишок внесків (вкладів) на депозитні рахунки
9 Норматив кредитного ризику (К3) 4.1 Сума залишку зобов’язань перед кредитною спілкою за кредитними договорами всіх пов’язаних із кредитною спілкою осіб
10 4.2 Капітал
11 Норматив концентрації кредитних ризиків (К4) 5.1 Сума залишку зобов’язань за кредитами, наданими 10 членам кредитної спілки, із найбільшими такими залишками
12 5.2 Основний капітал у значенні, визначеному нормативно-правовим актом, який встановлює фінансові нормативи, що є обов’язковими для дотримання кредитними спілками
13 Норматив запасу ліквідності (К5) 6.1 Прийнятні активи 6.1.1 Величина кожного активу, включеного до суми прийнятних активів
14 6.2 Розрахунковий запас ліквідності 6.2.1 Сума залишку додаткових пайових внесків членів кредитної спілки
15 6.2.2 Сума залишку зобов’язань за внесками (вкладами) членів кредитної спілки на депозитні рахунки
16 Якість кредитного портфеля 7.1 Загальний обсяг кредитного портфеля
17 7.2 Прострочені кредити
18 Співвідношення операційних витрат і загальної суми фактично отриманих доходів, зменшених на процентні витрати 8.1 Загальна сума операційних витрат
19 8.2 Загальна сума отриманих доходів
20 8.3 Загальна сума витрат, пов’язаних із залученням коштів
21 Обмеження розміру кредиту, наданого одному члену кредитної спілки 9.1 Загальна сума зобов’язань кредитної спілки
21 Обмеження розміру кредиту, наданого одному члену кредитної спілки 9.2 Сума зобов’язань перед одним членом кредитної спілки
23 Обмеження загальної суми залучених на договірних умовах кредитів 10.1 Загальна сума залучених на договірних умовах кредитів банків, кредитів об’єднаної кредитної спілки, грошових коштів інших установ та організацій 23 Обмеження загальної суми залучених
24 10.2 Загальна сума зобов’язань кредитної спілки
25 10.3 Капітал
26 Обмеження частки непродуктивних активів 11.1 Загальна сума непродуктивних активів 11.1.1 Величина кожного активу, включеного до суми прийнятних активів
27 11.2 Основний капітал у значенні, визначеному нормативно-правовим актом, який встановлює фінансові нормативи, що є обов’язковими для дотримання кредитними спілками
III. Аналіз виконання ключових та розрахункових показників
Таблиця 2

з/п
Показники Значення показника на момент порушення Місяць Відхилення Виконання Плану
план факт абсолютне значення відносне значення
1 2 3 4 5 6 7 8
IV. Аналіз виконання заходів щодо виконання плану відновлення фінансової стабільності кредитної спілки
Таблиця 3

з/п
Запланований захід Виконання заходу
1 2 3
IV. Ключові показники, яких планується досягти під час виконання плану відновлення фінансової стабільності кредитної спілки
Таблиця 4

з/п
Показники Значення показника на момент порушення Значення показника, яке планується досягти під час виконання Плану Строки, у які планується досягти запланованого значення показника Обґрунтування строків
1 2 3 4 5 6
VI. Пояснення до додатка
1. Під час заповнення таблиці 4 розділу V ураховується перелік ключових показників, зазначений в таблиці 1 розділу II додатка.".
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
31.03.2023 № 42
ЗМІНИ
до Положення про організацію, проведення та оформлення результатів інспекційних перевірок учасників ринків небанківських фінансових послуг
1. У розділі I:
1) у пункті 2:
підпункт 6 після слів "програми перевірки," доповнити словами "та питань позапланової перевірки,";
підпункт 8 викласти в такій редакції:
"8) керівник об’єкта перевірки - одноосібний виконавчий орган або голова колегіального виконавчого органу, а в разі його відсутності - член колегіального виконавчого органу або член ради (наглядової, спостережної - за наявності) об’єкта перевірки або інша посадова особа об’єкта перевірки, яка виконує обов’язки керівника об’єкта перевірки на період його тимчасової відсутності;";
2) підпункт 8 пункту 3 викласти в такій редакції:
"8) контролю за дотриманням об’єктом перевірки вимог Закону про фінансові послуги, Законів України "Про страхування", " Про фінансові механізми стимулювання експортної діяльності", законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг, у тому числі вимог щодо взаємодії із споживачами та іншими особами при врегулюванні простроченої заборгованості (вимог щодо етичної поведінки), інших вимог законодавства України, що регулює діяльність із надання небанківських фінансових послуг, уключаючи нормативно-правові акти Національного банку (далі - законодавство про регулювання діяльності з надання фінансових послуг);".
2. У розділі II:
1) в абзаці другому пункту 14 слово "запевнення" замінити словом "повідомлення";
2) у пункті 16:
у підпункті 3 слова "систем автоматизації операцій" замінити словами "всіх інформаційних систем (систем автоматизації операцій)";
підпункт 7 після слів "контактною особою" доповнити словами ", уповноваженою представляти інтереси небанківської фінансової установи,";
підпункт 8 викласти в такій редакції:
"8) призначати та проводити інтерв’ю з особою, уповноваженою представляти інтереси небанківської фінансової установи, та іншими працівниками об’єкта перевірки за погодженням із керівником інспекційної групи та з попереднім повідомленням контактної особи об’єкта перевірки.
Питання та відповіді під час інтерв’ю фіксуються в письмовій формі.".
3. У розділі III:
1) заголовок розділу викласти в такій редакції:
"III. Права та обов’язки особи, уповноваженої представляти інтереси небанківської фінансової установи, та працівників об’єкта перевірки ";
2) пункти 18, 19 викласти в такій редакції:
"18. Особа, уповноважена представляти інтереси небанківської фінансової установи, має право вимагати від інспекторів дотримання обов’язків, визначених у пункті 17 розділу II цього Положення, оскаржувати дії інспекторів перед керівником інспекційної групи, куратором інспекційної перевірки, уповноваженою посадовою особою Національного банку.
19. Особа, уповноважена представляти інтереси небанківської фінансової установи, і працівники об’єкта перевірки не мають права чинити будь-який тиск на членів інспекційної групи та створювати перешкоди чи будь-яким іншим чином обмежувати їх дії щодо здійснення інспекційної перевірки.";
3) у пункті 20:
абзаци перший, другий викласти в такій редакції:
"20. Особа, уповноважена представляти інтереси небанківської фінансової установи, зобов’язана:
1) забезпечити членам інспекційної групи безперешкодний доступ до всіх документів та інформації об’єкта перевірки [у паперовій або в електронній формі (у вигляді електронних файлів, копій документів, виготовлених методом сканування або створення фотокопій, електронних документів, засвідчених КЕП відповідної уповноваженої особи], уключаючи тих, що містять інформацію з обмеженим доступом, або їх надсилання електронною поштою, або передавання на змінних носіях інформації;";
підпункт 3 після слів "інформаційних систем," доповнити словами "(систем автоматизації операцій, облікової і реєструючої системи),";
підпункт 4 викласти в такій редакції:
"4) забезпечити інспекційну групу в день початку інспекційної перевірки службовим приміщенням, яке відповідає вимогам щодо санітарно-епідеміологічних та санітарно-гігієнічних норм, із правом користування ним упродовж усього періоду проведення інспекційної перевірки. Приміщення має бути обладнане потрібними меблями, шафою для зберігання документів (яка закривається на ключ або з можливістю її опечатування), комп’ютерною технікою. Особа, уповноважена представляти інтереси небанківської фінансової установи, у разі відсутності можливості виділити інспекційній групі ізольоване від працівників об’єкта перевірки службове приміщення, ураховуючи чисельність цієї групи та за згодою керівника інспекційної групи, зобов’язана забезпечити виділення окремих робочих місць, обладнаних відповідно до зазначених вище вимог.
Особа, уповноважена представляти інтереси небанківської фінансової установи, у разі відсутності можливості забезпечити виконання вимог підпункту 4 пункту 20 розділу III цього Положення зобов’язана надати інспекційній групі інформацію і документи [або їх копії, засвідчені (за запитом керівника інспекційної групи) у порядку, установленому в підпункті 10 пункту 20 розділу III цього Положення], зазначені в підпункті 1 пункту 20 розділу III та пункті 36 розділу VI цього Положення, для їх опрацювання поза місцезнаходженням об’єкта перевірки з дотриманням порядку, установленого в пунктах 38, 39 розділу VI цього Положення, а в разі їх неналежної якості (включаючи низьку роздільну якість шрифту), яка ускладнює опрацювання документів, надає на вимогу керівника інспекційної групи для вилучення оригінали документів, потрібних для подальших наглядових дій;";
у підпункті 10:
слова "керівника об’єкта перевірки" замінити словами "особи, уповноваженої представляти інтереси небанківської фінансової установи,";
слово "його" замінити словом "її";
підпункт доповнити новим абзацом такого змісту:
"Письмові пояснення, копії документів, витягів з них, що надаються у формі електронних документів/їх копій, мають бути підписані/засвідчені шляхом накладання КЕП відповідної уповноваженої особи об’єкта перевірки.";
4) розділ доповнити новим пунктом такого змісту:
"20-1. Керівник об’єкта перевірки зобов’язаний з метою створення умов для проведення інспекційної перевірки в разі тимчасової відсутності/ неможливості виконувати свої обов’язки, шляхом призначення особи, яка виконує обов’язки керівника об’єкта перевірки на період тимчасової відсутності керівника об’єкта перевірки.".
4. У розділі IV:
1) пункт 21 викласти в такій редакції:
"21. Національний банк повідомляє об’єкт перевірки про проведення планової інспекційної перевірки не пізніше ніж за 10 календарних днів до її початку.
Національний банк надсилає повідомлення про проведення планової інспекційної перевірки засобами електронної пошти або поштового зв’язку у випадку, визначеному в пункті 21-1 розділу IV цього Положення.
Повідомлення про проведення планової інспекційної перевірки, яке складено в електронній формі, підписується кваліфікованим електронним підписом уповноваженої посадової особи Національного банку та надсилається електронною поштою Національного банку на електронну адресу об’єкта перевірки, зазначену в Державному реєстрі фінансових установ.