• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обовязкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України

Пенсійний фонд України  | Постанова, Інструкція від 03.06.1999 № 4-6 | Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 4-6 від 03.06.99
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
5 липня 1999 р.
за N 436/3729
Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою Пенсійного фонду N 1-3 від 29.01.2000 ) ( Щодо змін додатково див. Лист Пенсійного фонду N 04/1836 від 07.04.2000 )
Відповідно до пунктів 4 та 9 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 1994 року N 345, та враховуючи зміни в чинному законодавстві України з пенсійного страхування, правління Пенсійного фонду України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Інструкцію про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України (додається).
2. Визнати такою, що втратила чинність, Інструкцію про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, а також обліку надходження і витрачання його коштів, затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 6 вересня 1996 року за N 11-1 і зареєстровану у Міністерстві юстиції України 24 вересня 1996 року за N 550/1575 зі змінами і доповненнями, затвердженими постановою правління Пенсійного фонду України 29 липня 1997 року N 5-4 і зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 18 серпня 1997 року за N 321/2125.
3. Управлінню надходження доходів та юридичному відділу Пенсійного фонду подати Інструкцію для реєстрації до Міністерства юстиції України.
Голова правління Б.О.Зайчук
Затверджено
Постанова правління
Пенсійного фонду України
03.06.99 N 4-6
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
5 липня 1999 р.
за N 436/3729
Інструкція про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України
1. Загальні положення
1.1. Інструкція розроблена відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 1994 року N 345, Закону України від 26 червня 1997 року N 400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів і визначає порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями (надалі - Підприємства), незалежно від форм власності і господарювання, виду діяльності, галузевої належності, та фізичними особами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також їх облік у Пенсійному фонді України.
2. Платники збору
2.1. Платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є:
2.1.1. Суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи й організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
2.1.2. Філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, що не мають статусу юридичної особи і розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади.
2.1.3. Фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які не використовують працю найманих працівників, а також адвокати, їх помічники, приватні нотаріуси, інші особи, які не є суб'єктами підприємницької діяльності і займаються діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу.
2.1.4. Фізичні особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), та фізичні особи, які виконують роботи (послуги) згідно з цивільно-правовими договорами, у тому числі члени творчих спілок, творчі працівники, які не є членами творчих спілок тощо.
2.1.5. Юридичні та фізичні особи, що здійснюють операції з купівлі-продажу валют.
2.1.6. Суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють торгівлю ювелірними виробами із золота (крім обручок), платини й дорогоцінного каміння.
2.1.7. Юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів, крім легкових автомобілів, якими забезпечуються інваліди, та тих автомобілів, які переходять у власність спадкоємцям за законом.
3. Ставки збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів
3.1. Відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" з наступними змінами та доповненнями встановлено такі ставки збору на обов'язкове державне пенсійне страхування:
3.1.1. Для платників збору, визначених у підпунктах 2.1.1, 2.1.2 пункту 2.1 цієї Інструкції, - 32 відсотки фактичних витрат на оплату праці працівників, які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці" (крім сум виплат, що не враховуються при визначенні бази нарахування страхових внесків відповідно до пункту 2 статті 5 Декрету Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян") , а також винагороди, що виплачуються громадянам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру.
3.1.2. Для підприємств, установ та організацій, де працюють інваліди, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування визначається окремо за ставкою 4 відсотки від об'єкта оподаткування для працюючих інвалідів та за ставкою 32 відсотки від об'єкта оподаткування для інших працівників такого підприємства.
Для підприємств всеукраїнських громадських організацій інвалідів, де кількість інвалідів становить не менш 50 відсотків загальної чисельності працюючих, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування визначається за ставкою 4 відсотки від об'єкта оподаткування для всіх працівників цих підприємств.
3.1.3. Для платників збору, визначених у підпункті 2.1.3, та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, визначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - у розмірі 32 відсотків від суми оподатковуваного доходу (прибутку), яка обчислена в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства України.
3.1.4. Для платників збору, визначених у підпункті 2.1.4 пункту 2.1 цієї Інструкції, - сукупний оподатковуваний дохід, обчислений відповідно до законодавства України:
1 відсоток від сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України, якщо сукупний оподатковуваний дохід не перевищує 150 гривень.
2 відсотки від сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України, якщо сукупний оподатковуваний дохід перевищує 150 гривень.
3.1.5. Для платників збору, визначених у підпунктах 2.1.1, 2.1.2, 2.1.3 пункту 2.1 цієї Інструкції, - 32 відсотки суми винагород, які виплачуються фізичним особам за договорами цивільно-правового характеру.
3.1.6. Для платників збору, визначених у підпункті 2.1.5 пункту 2.1 цієї Інструкції, - у розмірі 1 відсотка суми операції з купівлі-продажу валют.
3.1.7. Для платників збору, визначених у підпункті 2.1.6 пункту 2.1 цієї Інструкції, - у розмірі 5 відсотків вартості реалізованих ювелірних виробів із золота (крім обручок), платини і дорогоцінного каміння.
3.1.8. Для платників збору, визначених у підпункті 2.1.7 пункту 2.1 цієї Інструкції, - у розмірі 3 відсотків вартості легкового автомобіля, визначеної відповідно до договорів купівлі-продажу, довідок-рахунків торговельних організацій, договорів міни, довідок органів митної служби, актів експертної оцінки вартості автомобіля, інших документів, що підтверджують цю вартість.
3.1.9. Для громадян, які відповідно до пункту "а" статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" бажають зарахувати до стажу роботи, що дає право на трудову пенсію, періоди трудової діяльності, коли працівник не підлягав соціальному страхуванню, згідно з постановою Верховної Ради України від 17 червня 1993 року N 3290-XII "Про порядок введення в дію Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про пенсійне забезпечення" - 33,3 відсотка середньомісячного заробітку працівника відповідної галузі народного господарства на час призначення пенсії за кожний місяць роботи, зазначений заявником.
3.1.10. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 1998 року N 1064 "Про встановлення максимальної величини фактичних витрат суб'єктів господарювання на оплату праці працівників, суми оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу, з яких справляються збори (внески) до соціальних фондів" з суми оподатковуваного доходу, яка перевищує 1000 гривень на місяць у розрахунку на кожного працюючого, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування не нараховується.
3.1.11. Підприємства та організації, на яких працівники вийшли на пенсію на пільгових умовах, понад суми збору, нарахованого за вищезазначеними ставками, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, у таких розмірах:
50 відсотків від пенсій, призначених у 1991 році;
60 відсотків від пенсій, призначених у 1992 році;
70 відсотків від пенсій, призначених у 1993 році;
80 відсотків від пенсій, призначених у 1994 році;
90 відсотків від пенсій, призначених у 1995 році;
100 відсотків від пенсій, призначених з 1996 року.
4. Реєстрація та облік платників
4.1. Реєстрація платників збору
4.1.1. Платники, перелічені в підпунктах 2.1.1 (юридичні особи), 2.1.2 пункту 2.1, зобов'язані зареєструватися в органах Пенсійного фонду в районах (містах) за юридичною адресою.
4.1.2.Платники, зазначені в підпунктах 2.1.1 та 2.1.3 (фізичні особи-суб'єкти підприємницької діяльності) пункту 2.1, зобов'язані зареєструватися за постійним місцем проживання.
4.1.3. Якщо розрахунки оплати праці працівників районних (міських) установ, які фінансуються з бюджету, проводяться виконавчими органами місцевої влади і самоврядування (централізованими бухгалтеріями), то платниками збору, які підлягають реєстрації, є ці органи.
4.1.4. Платники збору - юридичні особи, філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи і розміщені на території іншої, ніж юридична особа, територіальної громади, та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності зобов'язані зареєструватися в органах Пенсійного фонду України в 10-денний термін з дня одержання відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 травня 1998 року N 740 "Про порядок державної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності" свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності чи прийняття рішення про створення установи, організації або з дня укладання угоди, у т.ч. цивільно-правового характеру з найманим працівником.
4.1.5. Облік в органах Пенсійного фонду платників, зазначених у підпунктах 2.1.1, 2.1.2, 2.1.3 пункту 2.1 цієї Інструкції, здійснюється на підставі одержаного з органу державної реєстрації інформаційного повідомлення. Юридичні та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, визначені підпунктами 2.1.5, 2.1.6, 2.1.7 пункту 2.1, окремого обліку та реєстрації не потребують, але в облікових регістрах має бути позначено, що такі особи є платниками зборів за ставками, визначеними підпунктами 3.1.6, 3.1.7 та 3.1.8 пункту 3.1 цієї Інструкції.
4.1.6. Для реєстрації в органах Пенсійного фонду платники збору - юридичні особи, зазначені в підпунктах 2.1.1 та 2.1.2 пункту 2.1 цієї Інструкції, подають:
заяву за формою згідно з додатком 1;
завірені копії таких документів:
свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності;
довідки про внесення до Державного реєстру підприємств та організацій України, присвоєння ідентифікаційного коду органом статистики для юридичних осіб.
4.1.7. Платники збору, зазначені в підпунктах 2.1.1 (фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників) та 2.1.3 пункту 2.1 цієї Інструкції, для реєстрації в органах Пенсійного фонду подають:
заяву за формою згідно з додатком 1;
завірені копії таких документів:
свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності;
угоди про наймання на роботу фізичної особи (для платників, які використовують працю найманих працівників).
4.1.8. На основі документів, визначених у підпунктах 4.1.6, 4.1.7 пункту 4.1 цієї Інструкції, проводяться відповідні записи в журналах обліку, а одержані документи підшиваються до справи, на якій проставляється реєстраційний номер платника збору.
4.1.9. Після реєстрації платникові збору видаються повідомлення за формою згідно з додатком 2 та довідка для пред'явлення в банк згідно з додатком 3, яка подається в установу банку при відкритті рахунків.
4.1.10. Комерційні банки при відкритті відповідних банківських рахунків зобов'язані вимагати зазначену довідку Пенсійного фонду України від платників, визначених підпунктами 2.1.1, 2.1.2 та 2.1.3 пункту 2.1 цієї Інструкції щодо зазначеної реєстрації.
4.1.11. Усі довідки, видані платникові, реєструються в журналі.
4.1.12. Якщо платник в установлений термін не зареєструвався, то орган Пенсійного фонду має право припинити його операції на рахунках у банках та притягти платника до адміністративної відповідальності відповідно до чинного законодавства.
4.2. Перереєстрація платників збору
4.2.1. У разі зміни назви платника, організаційно-правової форми суб'єкта підприємницької діяльності, а також форми власності або зміни юридичної адреси орган Пенсійного фонду на підставі інформаційного повідомлення з органу державної реєстрації та заміненого свідоцтва про державну реєстрацію здійснює відповідні зміни в реєстраційних справах платників.
У разі зміни прізвища, імені чи по батькові або місця проживання підприємця-громадянина орган Пенсійного фонду на підставі інформаційного повідомлення з органу державної реєстрації та заміненого свідоцтва про державну реєстрацію здійснює відповідні зміни в реєстраційних справах платників.
4.2.2. Якщо відповідні зміни відбулися у межах територіального обслуговування органу Пенсійного фонду, то вони вносяться до справи платника без зміни її реєстраційного номера.
4.2.3. Якщо платник за новою юридичною адресою розташований за межами території обслуговування органу Пенсійного фонду, то він зобов'язаний у 15-денний термін провести розрахунки з органом Пенсійного фонду за попереднім місцем реєстрації і знятися з обліку. За новою адресою платник підлягає реєстрації в порядку і терміни, визначені цією Інструкцією.
У разі недодержання платником, що знімається з обліку, порядку обчислення та сплати збору, подання недостовірної звітності, порушення строків її подання проводиться документальна перевірка правильності розрахунків платника збору і складається акт у трьох примірниках, у якому зазначається нова юридична адреса. Якщо платник має недоїмку за збором, то йому нараховується пеня у встановленому порядку. У 10-денний термін проводяться остаточні розрахунки на підставі акта перевірки.
У разі неплатоспроможності платника борг на підставі акта перевірки враховується за новим місцем його реєстрації.
Після проведення остаточних розрахунків на основі заяви платник збору знімається з обліку, його справа закривається і за новим місцем реєстрації не передається, його реєстраційний номер надалі не використовується. Платежі платника, що знявся з обліку, враховуються в базі даних до кінця поточного року.
4.3. Зняття з обліку платника збору
4.3.1. У разі повідомлення платника або уповноваженого ним органу про те, що ним подано заяву про скасування державної реєстрації, або на підставі рішення арбітражного суду, прийнятого за умов, визначених Положенням про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, орган Пенсійного фонду проводить документальну перевірку розрахунків за платежами. На основі акта перевірки платник розраховується з Пенсійним фондом.
4.3.2. Якщо підприємство, яке ліквідується, є фінансово не спроможним, то його борги відображаються в довідці в трьох примірниках, один з яких надсилається ліквідаційній комісії, що створюється в установленому порядку, другий - правонаступнику (якщо він є).
4.3.3. Заборгованість погашається ліквідаційною комісією або правонаступником (якщо він є), щодо якого вживаються заходи щодо стягнення коштів відповідно до чинного законодавства.
4.3.4. Погашення боргів зі збору проводиться у порядку черговості їх стягнення відповідно до Закону України "Про банкрутство".
4.3.5. Якщо підприємство, яке ліквідовується, має заборгованість з виплати заробітної плати, у тому числі й нарахованої за останній звітний місяць, відповідно до чого строк внесення нарахованого збору ще не настав, то ліквідаційна комісія зобов'язана включити належну суму сплати коштів до ліквідаційного балансу підприємства і оформити це надходження особливим актом. В акті зазначаються правонаступник підприємства (якщо він визначений), сума належних платежів і дата їх внесення, яка не може бути пізнішою від дати, встановленої підприємству для її виплати до ліквідації.
Копії актів, підписаних ліквідаційною комісією і правонаступником (якщо він визначений), подаються до відповідного органу Пенсійного фонду за місцем реєстрації підприємства, що підлягає ліквідації, і правонаступника.
Якщо належна сума платежів, що мають уноситись підприємством, яке ліквідовується, перевищує суму, зазначену в акті, то правонаступник зобов'язаний внести повністю всю належну суму і одночасно внести відповідні зміни до балансу, одержаного від ліквідаційної комісії.
4.3.6. Зняття з обліку платника збору проводиться на підставі інформаційного повідомлення органу державної реєстрації про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи або суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи за умов, визначених чинним законодавством.
4.3.7. Орган Пенсійного фонду закриває справу платника збору. Реєстраційний номер ліквідованого платника збору надалі не використовується, його платежі враховуються в базі даних до кінця поточного року.
5. Порядок обчислення і строки сплати збору та інших платежів
5.1. Обчислення і строки сплати збору, інших платежів підприємствами-платниками, визначеними підпунктами 2.1.1, 2.1.2 пункту 2.1
5.1.1. Обчислення збору до Пенсійного фонду зазначеною категорією платників здійснюється щомісячно за ставками, визначеними підпунктами 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.5 пункту 3.1 цієї Інструкції. При цьому не мають значення джерела фінансування, виплат, статті витрат і види платіжних документів (розрахунково-платіжні відомості, особові рахунки, за якими проводились розрахунки оплати праці).
5.1.2. У разі одержання від підприємств доходів у натуральній формі, тобто продукцією їх власного виробництва, розмір доходу працівника обчислюється за середньою відпускною ціною продукції стороннім споживачам у поточному місяці, коли проведено нарахування доходів. Якщо в поточному місяці така продукція не реалізовувалась, то її вартість обчислюється за середньою відпускною ціною місяця попередньої реалізації, але не нижчою від собівартості. Вартість натуральної продукції інших виробників при визначенні доходу для нарахування збору обчислюється за ціною її придбання.
5.1.3. Збір з оплати праці (доходу, винагороди), одержаної в іноземній валюті, сплачується у гривнях. Доходи, одержані в іноземній валюті, перераховуються у гривні за офіційним курсом валют, що діяв на дату одержання доходу.
5.1.4. Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачується одночасно з одержанням коштів в установах банків на оплату праці.
У разі недостатності в платників збору коштів на оплату праці і сплату збору в повному обсязі, видача коштів на оплату праці і сплата збору здійснюються у пропорційних розмірах.
Якщо комерційні банки не забезпечують перерахування платниками збору до Пенсійного фонду під час видачі їм коштів на виплату заробітної плати відповідно до статті 11 Указу Президента України від 28 лютого 1997 року N 187/97 "Про заходи щодо забезпечення наповнення державного бюджету та посилення фінансово-бюджетної дисципліни", то вони сплачують за рахунок власних коштів до Пенсійного фонду суму, яка дорівнює несплаченому боржником збору, що підлягав сплаті пропорційно виданим коштам на заробітну плату в установленому порядку.
Якщо комерційні банки добровільно не сплачують зазначеної суми, то органи Пенсійного фонду стягують її у судовому порядку.
5.1.5. У разі виплати заробітної плати з коштів, одержаних з виручки від реалізації продукції чи надання послуг, а також натуроплатою, наступного дня після кожної зазначеної виплати платники зобов'язані перерахувати до Фонду відповідні суми збору.
5.1.6. Для зарахування коштів платників Пенсійного фонду в установах банку відкривається поточний рахунок на балансовому рахунку N 2560 "Державні позабюджетні фонди", де відображаються їх надходження та використання. Рахунок відкривається у порядку, встановленому Національним банком України.
5.1.7. Нарахований збір, інші платежі платники сплачують безготівковим перерахуванням відповідних сум із своїх банківських рахунків на рахунок органу Пенсійного фонду в установі банку.
Особи, які користуються найманою працею і не мають рахунків в установах банків, сплачують збір поштовим переказом або через установи банків.
5.1.8. У разі несвоєчасного зарахування коштів з вини установи банку вона несе відповідальність відповідно до статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21.01.93 N 8-93 "Про стягнення не внесених в строк податків і неподаткових платежів", пункту 3 постанови Верховної Ради України від 25.06.93 N 3324-XII "Про норматив обігу платіжних документів в Україні" та Закону України від 22.11.96 N 543/96-ВР "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань".
5.2. Обчислення і строки сплати збору фізичними особами, які працюють на умовах трудового договору (контракту), та фізичними особами, які виконують роботи (послуги) згідно з цивільно-правовими договорами, в тому числі членами творчих спілок, творчими працівниками, які не є членами творчих спілок тощо
5.2.1. Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачується всіма категоріями осіб (фізичними особами), які працюють на умовах найму (у тому числі особами, які працюють за договорами цивільно-правового характеру, в тому числі членами творчих спілок, творчими працівниками, які не є членами творчих спілок, а також працюючими пенсіонерами).
Заяву про сплату збору зазначені особи не подають.
5.2.2. Збір нараховується та утримується з усіх видів виплат, що відповідно до законодавства належать до сукупного оподатковуваного доходу.
Збір з фізичних осіб перераховують платники, зазначені в підпунктах 2.1.1, 2.1.2 та 2.1.3 пункту 2.1 (окрім фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які не використовують працю найманих працівників) на рахунок органу Пенсійного фонду в строки, передбачені підпунктом 5.1.4 пункту 5.1 цієї Інструкції.
5.3. Обчислення збору і строки сплати його фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності
5.3.1. Збір з фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, адвокатів, їх помічників, приватних нотаріусів та інших осіб, які не є суб'єктами підприємницької діяльності і займаються діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу, нараховується на чистий дохід, що підлягає оподаткуванню, тобто на різницю між валовим доходом (виручкою у грошовій та натуральній формі) і документально підтвердженими витратами, що пов'язані з одержанням доходу, на підставі витягів з податкових декларацій. При цьому не враховуються суми акцизного збору і податку на додану вартість. Такі витяги, завірені податковою інспекцією, подаються платником до Пенсійного фонду в 15-денний строк після закінчення кварталу. При визначенні чистого доходу фізичної особи - підприємця не враховуються заробітна плата та винагороди, одержані на умовах, зазначених у пункті 2.1.4 цієї Інструкції, тому що нарахування збору на них повинно здійснювати підприємство, що виплачує винагороду, крім випадків, якщо суми винагород виплачені підприємством (фірмою), що є самостійною іноземною юридичною особою.
5.3.2. Збір обчислюється і сплачується щоквартально із сум фактично одержаного доходу за звітний період (квартал) не пізніше як 20 квітня, 20 липня, 20 жовтня і 1 лютого року наступного за звітним. При цьому сплата збору за четвертий квартал календарного року провадиться авансом до 15 грудня із суми очікуваного (оцінного) доходу за цей період.
5.3.3. Якщо прибутковий податок від заняття підприємницькою діяльністю сплачується з розрахункового доходу за фіксованими розмірами податку (патентами), тобто зазначена діяльність здійснюється після придбання патенту, то збір до Пенсійного фонду нараховується і сплачується авансово з тієї суми доходу, з якої встановлюється розмір прибуткового податку, тобто плата за патент.
Платники - суб'єкти підприємницької діяльності особисто реєструють патенти в органах Пенсійного фонду в 3-денний строк після їх придбання і одночасно сплачують страхові внески з розрахункового доходу.
Придбання патентів не звільняє громадян від подання до органів Пенсійного фонду витягів з декларацій.
5.3.4. Якщо громадянин одержав більший дохід (прибуток), ніж передбачено в розрахунку плати за патент, то проводиться перерахунок суми збору. Різниця між цією сумою і сумою, сплаченою протягом кварталу, має бути відшкодована в установлені строки, а в разі виникнення заборгованості за Пенсійним фондом різниця сум може бути врахована при наступному платежі або повернута платникові за його заявою до органу Пенсійного фонду в 15-денний строк.
5.3.5. Якщо платники, зазначені в підпункті 2.1.3 пункту 2.1 цієї Інструкції, не мають рахунків в установах банків, то стягнення заборгованості за збором до Пенсійного фонду проводиться за виконавчими написами нотаріусів або в судовому порядку.
5.3.6. У разі припинення підприємницької діяльності сплата збору проводиться до 1 числа місяця, що йде за місяцем подачі відповідної заяви до органу державної реєстрації.
5.3.7. Орган Пенсійного фонду видає довідку про сплату збору за формою згідно з додатком 4 платникам, що припинили підприємницьку діяльність або змінили місце проживання, а також для подання її до органів соціального захисту населення при призначенні або перерахунку пенсії.
5.4. Обчислення і строки сплати збору з операцій з купівлі-продажу валют
5.4.1. Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з купівлі-продажу валют сплачують платники у такому порядку.
5.4.2. Уповноважені банки та їх клієнти разом із заявками на купівлю іноземної валюти подають платіжні доручення щодо перерахування на рахунки органів Пенсійного фонду, де вони перебувають на обліку як платники цього збору, сум збору, які слід сплатити за ставкою, визначеною підпунктом 3.1.6 пункту 3.1 цієї Інструкції.
При цьому банки сплачують зазначений збір у гривнях із суми, витраченої на купівлю валюти для власних потреб і для здійснення готівкових обмінних операцій.
5.4.3. Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, який сплачується фізичними особами з операцій купівлі-продажу валют, перераховується уповноваженими банками на рахунок органів Пенсійного фонду, в яких ці банки зареєстровані як платники збору, в розмірі одного відсотка обсягу продажу готівкової іноземної валюти, обчисленого за курсом продажу без урахування суми збору.
Уповноважені банки щоденно ведуть облік сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на таких рахунках:
в установах комерційних банків - на окремому аналітичному рахунку балансового рахунку N 3620 "Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами";
в установах Національного банку - на окремому аналітичному рахунку балансового рахунку N 4715 "Кредиторська заборгованість за податками та обов'язковими платежами".
Уповноважені банки перераховують суми сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на рахунки органів Пенсійного фонду в такому порядку:
якщо протягом операційного дня банку сума збору, що обліковується, дорівнює або перевищує 50 гривень, - протягом наступного операційного дня;
якщо протягом операційного дня банку сума збору, що обліковується, менше ніж 50 гривень, - не пізніше того операційного дня, коли така сума збору досягне 50 гривень.
5.5. Обчислення і строки сплати збору з операцій з продажу ювелірних виробів із золота (крім обручок), платини і дорогоцінного каміння
5.5.1. Платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з продажу ювелірних виробів із золота (крім обручок), платини і дорогоцінного каміння є платники, визначені підпунктом 2.1.6 пункту 2.1 цієї Інструкції.
5.5.2. Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з продажу ювелірних виробів із золота сплачується за ставкою, визначеною підпунктом 3.1.7 пункту 3.1 цієї Інструкції.
5.5.3. Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з продажу ювелірних виробів із золота, платини і дорогоцінного каміння сплачується в такому порядку:
якщо протягом робочого дня сума збору, яка обліковується, дорівнює або перевищує 50 гривень, - протягом наступного робочого дня;
якщо протягом робочого дня сума збору, яка обліковується менше ніж 50 гривень, - не пізніше того робочого дня, коли сума збору досягне 50 гривень.
5.5.4. Документом, що підтверджує продаж ювелірного виробу із золота, платини і дорогоцінного каміння, є касовий чек, що видається покупцеві, в якому сума збору на обов'язкове державне пенсійне страхування включається до загального податку, що сплачується під час купівлі товару. Платники цього збору, зазначені в підпункті 2.1.6 пункту 2.1 цієї Інструкції, ведуть бухгалтерський облік суми збору шляхом відокремлення від суми загального податку, яка відповідає збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
5.5.5. Платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, зазначені в підпункті 2.1.6 пункту 2.1 цієї Інструкції, ведуть окремий облік продажу ювелірних виробів із золота, платини і дорогоцінного каміння.
5.6. Обчислення і строки сплати збору з операцій з відчуження легкових автомобілів
5.6.1.Платниками цього збору є підприємства всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають права власності на легкові автомобілі шляхом:
купівлі легкових автомобілів, у тому числі у виробників або торговельних організацій (крім випадків забезпечення автомобілями інвалідів згідно із законодавством);
міни;
дарування (безоплатної передачі);
успадкування (крім випадків успадкування легкового автомобіля за законом);
з інших підстав, передбачених законодавством.
5.6.2. Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів сплачується за ставкою, визначеною підпунктом 3.1.8 пункту 3.1 цієї Інструкції.
5.6.3. Органи державтоінспекції здійснюють реєстрацію легкових автомобілів лише за умови сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується документом про сплату збору.
5.6.4. Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів сплачується платниками цього збору через установи банків на рахунки місцевих органів Пенсійного фонду за місцем реєстрації легкового автомобіля.
5.6.5. Суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що сплачуються платниками відповідно до пунктів 5.4, 5.5, 5.6 цієї Інструкції, зараховуються на окремі аналітичні рахунки, які відкриті на балансовому рахунку N 2560, місцевих органів Пенсійного фонду незалежно від поточних платежів, які здійснюються відповідно до законодавства, перераховуються на аналітичні рахунки Кримського республіканського, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь Пенсійного фонду наступного робочого дня після їх надходження і використовуються лише для рівномірного погашення заборгованості районів і міст з виплати пенсій.
6. Облік платників та коштів, що надходять у складі фіксованого та єдиного податку від юридичних та фізичних осіб
6.1. Органи Пенсійного фонду створюють окрему облікову базу платників (юридичних, фізичних), які обрали спосіб оподаткування доходів за фіксованим та єдиним податком. Інформацію з цього приводу регіональні органи Пенсійного фонду отримують в органах Державної податкової адміністрації України на підставі Угоди про інформаційне співробітництво між Пенсійним фондом України та Державною податковою адміністрацією України від 24 квітня 1999 року.
6.2. Платники, визначені підпунктами 2.1.1, 2.1.2 та 2.1.3 пункту 2.1 цієї Інструкції, які підпадають під дію статті 14 Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.92 N 13-92 "Про прибутковий податок з громадян" в редакції Закону України від 13.02.98 N 129/98-ВР "Про внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян" та Указу Президента України від 03.07.98 N 727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва", у випадку зміни способу оподаткування доходів, зобов'язані провести повний розрахунок з органами Пенсійного фонду.
6.3. До Пенсійного фонду України органами місцевого бюджету перераховуються 10 відсотків від суми фіксованого податку.
6.4. До Пенсійного фонду України відділення Державного казначейства України наступного дня після надходження сум коштів єдиного податку перераховують 40 відсотків від сум цього податку.
6.5. За найманих працівників суб'єкти підприємницької діяльності - юридичні особи, які обрали спосіб оподаткування у вигляді єдиного податку, перераховують утриманий із заробітної плати найманих працівників 1 або 2 відсотки на загальних підставах.
7. Відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату пенсій за віком на пільгових умовах
7.1. Плату до Пенсійного фонду України на покриття витрат на виплату пенсій за віком на пільгових умовах уносять підприємства незалежно від форм власності та господарювання.
7.2. Витрати на виплату пенсій за віком на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.
При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується для визначення частки в повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсії на пільгових умовах.
Наприклад, громадянину для призначення пенсії на пільгових умовах потрібно мати стаж роботи 20 років. Фактично він має стаж роботи 22 роки, з них на підприємствах:
N 1 - 15 років (останнє місце роботи),
N 2 - 4 роки (попереднє місце роботи),
N 3 - 3 роки.
Для визначення частки плати враховується стаж на підприємствах:
N 1 - 15 років,
N 2 - 4 роки,
N 3 - 1 рік.
7.3. У разі ліквідації або зміни власника підприємства зазначену плату Пенсійному фонду України вносять їх правонаступники.
7.4. Витрати на виплату пенсій за віком на пільгових умовах особам, які працювали за межами України, відшкодовуються Пенсійному фонду в порядку, визначеному відповідними міждержавними угодами.
7.5. Підприємства щомісячно вносять до Пенсійного фонду України авансові суми плати на виплату пенсій за віком на пільгових умовах, що призначені в минулих і поточному роках.
Авансові суми плати обчислюються підприємствами самостійно на підставі призначених пенсій на пільгових умовах у минулих і поточному роках.
Остаточна сума плати за звітний рік, визначена на підставі повідомлення органу Пенсійного фонду за формою згідно з додатком 5, вноситься підприємствами до 25 січня року, наступного за звітним.
7.6. Орган Пенсійного фонду України обчислює розмір плати для підприємств на підставі відомостей органів соціального захисту населення, які подаються відповідно органу Пенсійного фонду до 10 січня наступного року за формою згідно з додатком 6.
7.7. У разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають потрібний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення для зазначених підприємств у 2 примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства.
7.8. Суми внесеної до Пенсійного фонду плати підприємства відображають у звіті про нарахування збору на обов'язкове державне пенсійне страхування й інших надходжень та витрачання коштів Пенсійного фонду за формою 4-ПФ згідно з додатком 7.
8. Організація персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування
8.1. Персоніфікований облік здійснюють Пенсійний фонд України та його органи на місцях (далі - уповноважений орган) в Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, відділи в районах та містах.
Упровадження системи персоніфікованого обліку (надалі - СПОВ) здійснюється згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 1998 року N 832 "Про заходи щодо поетапного впровадження у Пенсійному фонді автоматизованого персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування".
8.2. Відомості про фізичних осіб, що пов'язані з визначенням права на виплати з Пенсійного фонду та їх розмір за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням, збираються і зберігаються у документальній та електронній формі органами Пенсійного фонду в установленому порядку протягом життя фізичної особи та впродовж 75 років після її смерті.
8.3. На кожну фізичну особу відкривається персональна облікова картка з постійним індивідуальним індентифікаційним номером Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів.
У персональній обліковій картці застрахованої особи містяться її анкетні дані, накопичуються щорічні звіти про сплату страхового збору (внесків) та відомості про стаж роботи з усіх місць роботи, а також відомості про нарахування, сплату пенсій фізичній особі та надання їй соціальних послуг.
8.4. Роботодавці (платники збору) зобов'язані в установленому порядку подавати достовірні відомості про фізичних осіб, які працюють у них, до органів Пенсійного фонду, а також надавати на вимогу фізичної особи копії документів з відомостями про неї щодо персоніфікованого обліку.
Порядок надходження відомостей про фізичних осіб, а також звітність від роботодавця до системи персоніфікованого обліку здійснюються згідно з нормативними документами, визначеними Пенсійним фондом України.
9. Визначення недоїмки і пені за несвоєчасну сплату платежів
9.1. Відповідно до статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року N 8-93 "Про стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів" (у редакції Закону України від 26 грудня 1996 року N 653/96-ВР "Про внесення змін до статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України "Про стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів") та на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11 серпня 1998 року N 1251 "Про стан і додаткові заходи щодо виплати пенсій, погашення заборгованості з обов'язкових платежів до державного та місцевих бюджетів, недоїмки до Пенсійного фонду і Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення" суми своєчасно не сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування вважаються простроченою заборгованістю (недоїмкою) і стягуються з нарахуванням пені. Пеня нараховується на суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, включаючи день сплати, з розрахунку 120 відсотків річних від облікової ставки Національного банку України, що діяла в період наявності недоїмки.
Платники збору (фізичні особи - підприємці, адвокати та інші), які не мають рахунків в установах банків, а також ті, що виплачують заробітну плату з виручки від реалізації продукції і надання послуг чи в натуральній формі, перераховують збір готівкою до Пенсійного фонду через установи банків та підприємства зв'язку наступного дня після виплати належних працівникам сум. Не внесена в цей строк зазначеною категорією платників сума збору вважається простроченою заборгованістю (недоїмкою) і стягується з нарахуванням пені в розмірі, передбаченому в абзаці першому цього пункту, за кожний день порушення строку, починаючи з наступного дня після виплати належних працівникам сум.
Умовні приклади розрахунку:
Підприємство допустило тимчасову затримку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на суму 500 гривень на 12 днів. Облікова ставка Національного банку України на день завершення перевірки становила 35 відсотків річних.
Ставка Національного банку України
для визначення розміру пені - 35%
Розрахунок ставки для визначення
розміру пені - (35х120):100 = 42%
Розрахунок одноденного розміру
пені - 42%:360=0,117%=0,12%
Розрахунок суми пені за порушення
строку сплати - (500 грн.х0,12%)х12:100% = 7 грн.20 коп.
За 12 днів затримки сплати збору до Пенсійного фонду на суму 500 гривень платнику нараховано пеню за кожний день прострочки, включаючи день сплати, на суму 7 грн. 20 коп.
При розрахунку одноденного розміру ставки пені застосовується заокруглення до двох знаків після коми в загальному порядку арифметичного заокруглення.
9.2. Нарахування пені на прострочені платежі платників, зазначених у підпунктах 2.1.1, 2.1.2, 2.1.3., 2.1.5., 2.1.6, 2.1.7 пункту 2.1 цієї Інструкції, проводиться ними або органами Пенсійного фонду.
Пеня на пеню не нараховується.
9.3. При надходженні документів на сплату недоїмки в першу чергу погашається недоїмка, а потім - пеня. Якщо за платниками до наступного чергового строку сплати збору рахується недоїмка за збором, то вона погашається в такому порядку: спочатку погашається недоїмка минулих років, потім послідовно: пеня за цю недоїмку, недоїмка за перший строк платежу поточного року, пеня за цю недоїмку і т.д., після цього погашаються платежі за чергові строки сплати, які не надійшли в поточному році. При стягненні недоїмки за рішенням суду в першу чергу покриваються судові витрати на її стягнення.
9.4. Органи Пенсійного фонду України відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року N 8-93 "Про стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів" у виняткових випадках можуть на прохання платника надавати відстрочки і розстрочки для сплати недоїмки.
Постановами Кабінету Міністрів України від 11 серпня 1998 року N 1251 "Про стан і додаткові заходи щодо виплати пенсій, погашення заборгованості з обов'язкових платежів до державного та місцевих бюджетів, недоїмки до Пенсійного фонду і Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення" та від 16 листопада 1998 року N 1810 "Про заходи щодо поліпшення ситуації з виплати заробітної плати, грошового забезпечення, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат на 1998 - 1999 роки" заборонено до повного погашення заборгованості з виплати пенсій та допомог, що фінансуються з Пенсійного фонду, приймати рішення щодо звільнення суб'єктів господарювання від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування або зменшення розміру цього збору.
10. Порядок нарахування пені на суму недоїмки
10.1. Пеня, нарахована на суми недоїмки, зараховується до бюджету Пенсійного фонду.
10.2. Днем сплати збору та пені вважається:
а) при перерахуванні платежу з рахунку платника - день списання установою банку суми платежу з рахунку платника, незалежно від часу її зарахування на рахунок Фонду;
б) при внесенні готівкою - день внесення готівки в банківську установу чи підприємство зв'язку.
10.3. Нарахування пені проводиться, починаючи з наступного дня після настання строку сплати збору до дня сплати включно. Наприклад, строк сплати відповідно до одержання заробітної плати в банку - 10 червня, списано з рахунку платника - 19 червня; пеня нараховується за 9 днів (з 11 по 19 червня включно).
Якщо строк сплати збігається з вихідним (святковим) днем, то пеня нараховується, починаючи з наступного робочого дня після вихідного (святкового) дня.
10.4. За несвоєчасне зарахування до Пенсійного фонду платежів банківська установа сплачує пеню за кожний день прострочення в розмірі, передбаченому законодавством (Закон України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" від 22.11.96 N 543/96-ВР).
З платника за ці дні пеня не стягується.
11. Стягнення недоїмки з підприємств, установ, організацій
11.1. Відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 21.01.93 N 8-93 "Про стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів" суми недоїмки за збором стягуються з платників - юридичних осіб у безспірному порядку за розпорядженням Пенсійного фонду за формою згідно з додатком 8 за весь час ухилення від сплати збору, крім випадків, передбачених чинним законодавством.
11.2. Розпорядження про безспірне стягнення сум недоїмки не видаються, якщо платники своєчасно подали до установи банків платіжні доручення на перерахування збору. Після закінчення строку сплати належних платежів платники не мають права без згоди відповідних органів Пенсійного фонду відкликати з установ банків невиконані платіжні доручення на перерахування цих платежів.
11.3. Стягнення недоїмки за платежами в разі відсутності коштів на рахунках може бути звернено на майно підприємств, установ, організацій відповідно до чинного законодавства.
11.4. Відповідно до Порядку безспірного списання (стягнення) коштів з рахунків в іноземній валюті суб'єктів підприємницької діяльності (крім банків) на території України, затвердженого Постановою Правління Нацбанку України від 10 жовтня 1996 року N 261, органам Пенсійного фонду надано право безспірно стягувати з рахунків суб'єктів підприємницької діяльності в іноземній валюті заборгованість до Пенсійного фонду.
11.5. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 2 серпня 1996 року N 890 "Про заходи щодо погашення заборгованості за обов'язковими платежами до Пенсійного фонду за рахунок продукції власного виробництва та майна" підприємства та організації всіх форм власності, які здійснюють підприємницьку діяльність у сфері агропромислового комплексу і мають прострочену заборгованість (недоїмку) за обов'язковими платежами до Пенсійного фонду (разом з нарахованими в установленому порядку сумами пені), у разі відсутності в них коштів можуть погашати цю заборгованість шляхом передачі товарів власного виробництва та іншого належного їм майна для наступної їх реалізації відповідно до Порядку погашення суб'єктами підприємницької діяльності агропромислового комплексу заборгованості по обов'язкових платежах до Пенсійного фонду за рахунок продукції власного виробництва та майна, затвердженого спільним наказом Пенсійного фонду України та Міністерства сільського господарства і продовольства від 4 квітня 1997 року N 32/111 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 квітня 1997 року за N 152/1956.
11.6. Постановою Кабінету Міністрів України від 11 вересня 1997 року N 1015 "Про погашення підприємствами агропромислового комплексу заборгованості перед Пенсійним фондом" з наступними змінами та доповненнями дозволено сільськогосподарським товаровиробникам погашати заборгованість із сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування продукцією власного виробництва із зарахуванням її у виконання регіонального замовлення.
11.7. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 1998 N 75 "Про додаткові заходи щодо забезпечення надходження збору на обов'язкове державне пенсійне страхування" з наступними змінами та доповненнями підприємства можуть здійснювати погашення заборгованості шляхом оформлення її векселями.