• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Імплементаційне Рішення Комісії (ЄС) 2018/945 від 22 червня 2018 року про інфекційні захворювання та повязані особливі проблеми у сфері охорони здоровя, які повинні підпадати під епідеміологічний нагляд, а також про відповідні визначення випадків

Європейський Союз | Рішення, Список, Міжнародний документ від 22.06.2018 № 2018/945
Реквізити
  • Видавник: Європейський Союз
  • Тип: Рішення, Список, Міжнародний документ
  • Дата: 22.06.2018
  • Номер: 2018/945
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Європейський Союз
  • Тип: Рішення, Список, Міжнародний документ
  • Дата: 22.06.2018
  • Номер: 2018/945
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
06.07.2018
UA
Офіційний вісник Європейського Союзу
L 170/1
(До Розділу V: Економічне та галузеве співробітництво
Глава 22. Громадське здоров’я)
ІМПЛЕМЕНТАЦІЙНЕ РІШЕННЯ КОМІСІЇ (ЄС) 2018/945
від 22 червня 2018 року
про інфекційні захворювання та пов’язані особливі проблеми у сфері охорони здоров’я, які повинні підпадати під епідеміологічний нагляд, а також про відповідні визначення випадків
(Текст стосується ЄЕП)
ЄВРОПЕЙСЬКА КОМІСІЯ,
Беручи до уваги Рішення Європейського Парламенту і Ради № 1082/2013/ЄС від 22 жовтня 2013 року про серйозні транскордонні загрози здоров’ю та скасування Рішення № 2119/98/ЄС (- 1), зокрема його статтю 6(5)(a) і (b),
Оскільки:
(1) Відповідно до Рішення Європейського Парламенту і Ради № 2119/98/ЄС (- 2), Рішенням Комісії 2000/96/ЄС (- 3) встановлено список інфекційних захворювань та особливих проблем у сфері охорони здоров’я, які належить охопити епідеміологічним наглядом у мережі Співтовариства.
(2) Рішенням Комісії 2002/253/ЄС (- 4) було встановлено визначення випадків інфекційних захворювань, перелічених у Рішенні 2000/96/ЄС, які підлягають реєстрації у мережі Співтовариства.
(3) Додатком до Рішення № 1082/2013/ЄС встановлено критерії вибору інфекційних захворювань і пов’язаних особливих проблем у сфері охорони здоров’я, які належить охопити епідеміологічним наглядом у рамках мережі.
(4) Список захворювань і пов’язаних особливих проблем у сфері охорони здоров’я, встановлений Рішенням 2000/96/ЄС, потребує оновлення, щоб відображати захворюваність і поширеність захворювань, потреби Європейського Союзу та його держав-членів, а також щоб забезпечувати відповідність критеріям, передбаченим у додатку до Рішення № 1082/2013/ЄС .
(5) Список визначень випадків захворювань потребує оновлення з огляду на нові наукові дані та розвиток лабораторних діагностичних критеріїв і практики.
(6) Як список захворювань, так і список визначень випадків захворювань приведені у відповідність до номенклатури Всесвітньої організації охорони здоров’я відповідно до Міжнародної статистичної класифікації хвороб та проблем, пов’язаних зі здоров’ям, 10-ий перегляд (МКХ-10).
(7) Оновлений список захворювань має охоплювати зазначені нижче інфекційні захворювання, що загрожують громадському здоров’ю, які виникли або знову з’явилися останнім часом, відповідно до критеріїв, наведених у додатку до Рішення № 1082/2013/ЄС про критерії вибору інфекційних захворювань і особливих проблем у сфері охорони здоров’я, які повинні підпадати під епідеміологічний нагляд:
- чікунгунья: з огляду на автохтонні спалахи вірусних інфекцій чікунгуньї в Італії (2007 рік) та Франції (2010 і 2014 роки), поширеність у Середземноморському басейні компетентних переносників (Aedes albopictus ) і повернення мандрівників з ендемічних районів, необхідно запровадити систематичний нагляд для запобігання поширенню вірусу чікунгуньї в Союзі,
- денґе: масштабний спалах денґе на Мадейрі у 2012 році та наявність компетентних переносників (Aedes mosquitos), зокрема у середземноморських державах-членах, підкреслюють потребу у додатковому нагляді для запобігання поширенню вірусу денґе в Союзі,
- вірус Зіка: інфікування вагітної жінки вірусом Зіка може призвести до народження дітей з тяжкими неврологічними вадами. Надзвичайно важливим є раннє виявлення та нагляд за особами, які повертаються з уражених районів. Дані нагляду необхідні для вжиття поінформованих медико-санітарних заходи з метою запобігання появі та поширенню вірусу Зіка в Союзі,
- лайм-нейробореліоз: передавання лайм-нейробореліозу, який є ускладненням хвороби Лайма, що спричиняється бактерією Borrelia burgdorferi і передається людині через укуси інфікованих кліщів, є проблемою для Союзу. Необхідно запровадити систематичний нагляд для моніторингу його епідеміології, щоб підтримувати заходи для попередження та контролю хвороби та її ускладнень.
(8) Відповідно до статті 9 Регламенту Європейського Парламенту і Ради (ЄС) № 851/2004 (- 5), Європейський центр профілактики і контролю захворюваності ("ЄЦКЗ") на запит Комісії надав наукову допомогу щодо встановлення визначень випадків захворювань для таких інфекцій, як чікунгунья, денґе, лайм-нейробореліоз і вірус Зіка, та щодо перегляду визначень випадків для деяких інших захворювань (- 6), а також щодо перегляду визначень випадків захворювань, які стосуються інфекційних хвороб, пов’язаних із наданням медичної допомоги та антибіотикорезистентності (- 7). Визначення випадків захворювань слід змінити відповідним чином.
(9) Заходи, передбачені в цьому Рішенні, відповідають висновку Комітету про серйозні транскордонні загрози здоров’ю, утвореного відповідно до статті 18 Рішення № 1082/2013/ЄС.
(10) Відповідно, рішення 2000/96/ЄС і 2002/253/ЄС слід замінити цим Рішенням,
УХВАЛИЛА ЦЕ РІШЕННЯ:
Інфекційні захворювання та особливі проблеми у сфері охорони здоров’я, які повинні бути охоплені мережею епідеміологічного нагляду, перелічено у додатку I.
Для цілей надання даних для епідеміологічного нагляду за інфекційними захворюваннями та особливими проблемами у сфері охорони здоров’я, переліченими у додатку I, держави-члени застосовують визначення випадків захворювань, наведені у додатку II.
Рішення 2000/96/ЄС та 2002/253/ЄС скасовано. Покликання на зазначені рішення необхідно тлумачити як покликання на це Рішення.
Це Рішення набуває чинності на 20-ий день після його публікації в Офіційному віснику Європейського Союзу.
Вчинено у Брюсселі 22 червня 2018 року.
За Комісію
Президент
Jean-Claude JUNCKER
__________
(-1) ОВ L 293, 05.11.2013, с. 1.
(-2) Рішення Європейського Парламенту і Ради № 2119/98/ЄС від 24 вересня 1998 року про встановлення мережі епідеміологічного нагляду та контролю інфекційних захворювань у Співтоваристві (ОВ L 268, 03.10.1998, с. 1).
(-3) Рішення Комісії 2000/96/ЄС від 22 грудня 1999 року про інфекційні захворювання, які все більшою мірою повинні бути охоплені мережею Співтовариства на підставі Рішення Європейського Парламенту і Ради № 2119/98/ЄС (ОВ L 28, 03.02.2000, с. 50).
(-4) Рішення Комісії 2002/253/ЄС від 19 березня 2002 року про встановлення визначень випадків інфекційних захворювань, що підлягають реєстрації у мережі Співтовариства на підставі Рішення Європейського Парламенту і Ради № 2119/98/ЄС (ОВ L 86, 03.04.2002, с. 44).
(-5) Регламент Європейського Парламенту і Ради (ЄС) № 851/2004 від 21 квітня 2004 року про заснування Європейського центру профілактики і контролю захворюваності (ОВ L 142, 30.04.2004, с. 1).
(-6) Ботулізм, бруцельоз, кампілобацилярний ентерит, лямбліоз, гонококові інфекції, лістеріоз, краснуха, сальмонельозний ентерит, інфекція спричинена шигатоксин/веротоксин-продукуючими E. coli, шигельоз, сифіліс і вроджений сифіліс, правець, туберкульоз, тиф і паратиф, кашлюк, ентерит спричинений бактеріями Yersinia enterocolitica або Yersinia pseudotuberculosis, а також інфекційні хвороби, пов’язані із наданням медичної допомоги.
(-7) Загалом, і більш конкретно, кампілобацилярний ентерит, гонококові інфекції, сальмонельозний ентерит, шигельоз, туберкульоз та інфекції кровотоку, спричинені специфічними патогенами, зокрема Staphylococcus aureus (чутливість до метициліну та інших протистафілококових бета-лактамів), Enterococcus faecium і Enterococcus faecalis (чутливість до глікопептидів), Klebsiella pneumoniae і Escherichia coli (чутливість до карбапенемів та до колістину в карбапенем-резистентних ізолятах), Pseudomonas aeruginosa і види Acinetobacter (чутливість до карбапенемів).
ДОДАТОК I
Інфекційні захворювання та особливі проблеми у сфері охорони здоров’я, які повинні бути охоплені мережею епідеміологічного нагляду
1. ЗАХВОРЮВАННЯ
Сибірка (антракс)
Ботулізм
Бруцельоз
Кампілобацилярний ентерит
Чікунгунья
Хламідійна інфекція, у тому числі хламідійна (венерична) лімфогранульома (ЛГВ)
Холера
Хвороба Крейтцфельда-Якоба
Криптоспоридіоз
Денґе
Дифтерія
Ехінококоз
Лямбліоз
Гонококові інфекції
Гемофільна інвазивна інфекція
Гепатит A, гострий
Гепатит B
Гепатит C
Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ-інфекція) та синдром набутого імунодефіциту (СНІД)
Грип
Грип штаму A/H5N1
Легіонельоз
Лептоспіроз
Лістеріоз
Лайм-нейробореліоз
Малярія
Кір
Менінгококова інвазивна інфекція
Епідемічний паротит
Кашлюк
Чума
Стрептококова інвазивна пневмонія
Гострий поліомієліт
Ку-гарячка
Сказ
Краснуха
Синдром вродженої краснухи
Сальмонельозний ентерит
Тяжкий гострий респіраторний синдром (ТГРС)
Інфекція, спричинена шига/веротоксинпродукуючими E. coli (STEC/VTEC), у тому числі гемолітико-уремічний синдром (ГУС)
Шигельоз
Натуральна віспа
Сифіліс
Вроджений сифіліс
Правець
Кліщовий вірусний енцефаліт
Вроджений токсоплазмоз
Трихінельоз
Туберкульоз
Туляремія
Тиф і паратиф
Вірусні геморагічні гарячки (ВГГ)
Вірус гарячки Західного Нілу
Жовта гарячка
Ентерит, спричинений бактеріями Yersinia enterocolitica або Yersinia pseudotuberculosis
Хвороба, спричинена вірусом Зіка
Хвороба, спричинена вродженим вірусом Зіка
2. ОСОБЛИВІ ПРОБЛЕМИ У СФЕРІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я
2.1. Нозокоміальні інфекції
2.2. Антибіотикорезистентність
ДОДАТОК II
1. ПОЯСНЕННЯ ГРУП, ВИКОРИСТАНИХ У ВИЗНАЧЕННІ ТА КЛАСИФІКАЦІЇ ВИПАДКІВ
КЛІНІЧНІ КРИТЕРІЇ
Клінічні критерії включають основні та належні ознаки і симптоми захворювання, які окремо або у комбінації відповідають явній або схожій клінічній картині захворювання. Вони дають загальний опис захворювання і не обов’язково вказують на всі ознаки, необхідні для індивідуального клінічного діагнозу.
ЛАБОРАТОРНІ КРИТЕРІЇ
Лабораторні критерії мають форму лабораторних методів, які використовують для підтвердження випадку. Зазвичай, тільки одного з перерахованих досліджень достатньо, щоб підтвердити випадок. Якщо необхідна комбінація методів для лабораторного підтвердження, то це чітко зазначається. Тип зразка біологічного матеріалу, який повинен бути зібраний для лабораторних досліджень, визначають тільки тоді, коли певні типи зразка вважають відповідними для підтвердження діагнозу. Для деяких погоджених виняткових випадків включено лабораторні критерії для імовірного випадку. Такі лабораторні критерії складаються із списку лабораторних методів, які можуть бути використані для підкріплення діагнозу випадку, проте вони не є підтверджувальними.
ЕПІДЕМІОЛОГІЧНІ КРИТЕРІЇ ТА ЕПІДЕМІОЛОГІЧНИЙ ЗВ’ЯЗОК
Епідеміологічні критерії вважаються дотриманими, якщо може бути встановлений епідеміологічний зв’язок.
Епідеміологічний зв’язок протягом інкубаційного періоду визначається як один із таких шести станів:
- передавання від людини до людини: факт того, що особа мала контакт із людиною із лабораторно підтвердженим випадком захворювання таким чином, що мала змогу заразитися;
- передавання від тварини до людини: факт того, що особа мала контакт із твариною з лабораторно підтвердженим зараженням/колонізацією таким чином, що мала змогу заразитися;
- контакт зі спільним джерелом: факт того, що на особу вплинуло таке саме спільне джерело або фактор передавання інфекції, що і на людину з підтвердженим випадком захворювання;
- контакт із зараженими харчовими продуктами/питною водою: факт того, що особа споживала харчові продукти або питну воду з лабораторно підтвердженим забрудненням, або споживала потенційно забруднені продукти тваринного походження з лабораторно підтвердженою інфекцією/колонізацією;
- вплив довкілля: факт того, що особа купалася у воді або мала контакт із забрудненим природним джерелом, що було лабораторно підтверджено;
- лабораторний вплив: факт того, що особа працювала в лабораторії, де є потенціал для небезпечного впливу.
Особа може вважатися епідеміологічно пов’язаною з підтвердженим випадком, якщо хоча б один випадок у ланцюгу передавання був лабораторно підтверджений. У разі спалаху інфекції з фекально-оральним або повітряним шляхом передавання, ланцюг передавання не обов’язково повинен бути встановлений для того, щоб вважати випадок епідеміологічно пов’язаним.
Передавання може відбуватися одним або декількома такими шляхами:
- повітряним: потрапляння часток аерозолю від інфікованої особи на слизові оболонки інших осіб при чханні, кашлі, плюванні, співі або розмові, або коли мікробний аерозоль, розсіяний в повітрі, вдихають інші особи;
- контактним: прямий контакт із інфікованою особою (фекально-оральний, повітряно-крапельний шляхи, шкірний або статевий контакт) або твариною (наприклад укуси, дотик), або непрямий контакт із інфікованим матеріалом або предметами (інфіковані матеріали, біологічні рідини, кров);
- вертикальним: від матері до дитини, часто в період внутрішньоутробного розвитку або в результаті випадкового обміну рідинами організму зазвичай протягом перинатального періоду;
- трансмісивним: передавання від інфікованих комарів, кліщів, мух та інших комах, які передають захворювання людині через укус;
- аліментарним: споживання потенційно забруднених харчових продуктів або питної води.
КЛАСИФІКАЦІЯ ВИПАДКІВ
Випадки класифікують на "можливі", "імовірні" та "підтверджені". Інкубаційні періоди захворювань надані у додатковій інформації для полегшення оцінювання епідеміологічних зв’язків.
МОЖЛИВИЙ ВИПАДОК
Можливий випадок означає випадок, класифікований як можливий для цілей реєстрації. Це зазвичай випадок, що відповідає клінічним критеріям, як описано у визначенні випадку, без епідеміологічних чи лабораторних доказів відповідного захворювання. Визначення випадку як можливого має високу чутливість і низьку специфічність. Це дає змогу брати до уваги більшість випадків захворювання, але при цьому в таку категорію можуть бути включені і деякі хибно позитивні випадки.
ІМОВІРНИЙ ВИПАДОК
Імовірний випадок означає випадок класифікований як імовірний для цілей реєстрації. Це зазвичай випадок із клінічними критеріями та епідеміологічним зв’язком, як описано у визначенні випадку. Лабораторні тести для імовірних випадків вказані тільки для деяких захворювань.
ПІДТВЕРДЖЕНИЙ ВИПАДОК
Підтверджений випадок означає випадок класифікований як підтверджений для цілей реєстрації. Підтверджені випадки мають бути лабораторно підтверджені та можуть відповідати або не відповідати клінічним критеріям, як описано у визначенні випадку. Визначення випадку як підтвердженого дуже специфічне і менш чутливе, тому більша частина виявлених підтверджених випадків буде справжньою, хоча деякі випадки й не будуть враховані.
Клінічні критерії для деяких захворювань не згадуються тому, що перебіг багатьох гострих випадків відбувається безсимптомно (наприклад, гепатит A, B і C, кампілобактеріоз, сальмонельоз), хоча ці випадки можуть бути важливими з точки зору охорони здоров’я на національному рівні.
Підтверджені випадки входять до однієї із трьох підкатегорій, перелічених нижче. Випадки відносять до однієї з таких підкатегорій у процесі аналізу даних із використанням змінних, зібраних у контексті інформації щодо випадку.
ЛАБОРАТОРНО ПІДТВЕРДЖЕНИЙ ВИПАДОК З КЛІНІЧНИМИ КРИТЕРІЯМИ
Випадок відповідає лабораторним критеріям для підтвердженого випадку та клінічним критеріям, включеним до визначення випадку.
ЛАБОРАТОРНО ПІДТВЕРДЖЕНИЙ ВИПАДОК ІЗ НЕВІДОМИМИ КЛІНІЧНИМИ КРИТЕРІЯМИ
Випадок відповідає лабораторним критеріям для підтвердженого випадку, але немає інформації про клінічні критерії (наприклад, тільки результати лабораторного дослідження).
ЛАБОРАТОРНО ПІДТВЕРДЖЕНИЙ ВИПАДОК БЕЗ КЛІНІЧНИХ КРИТЕРІЇВ
Випадок відповідає лабораторним критеріям для підтвердженого випадку, але не відповідає клінічним критеріям визначення випадку або є безсимптомним.
Примітка: Щодо деяких умов, що підлягають нагляду, структура визначення випадків не відповідає типовій структурі визначення випадків, наприклад, у випадках хвороби Крейтцфельда-Якоба (ХКЯ), інфекційних хвороб, пов’язаних із наданням медичної допомоги, та антибіотикорезистентності.
2. СПИСОК АБРЕВІАТУР
1. ГМП: гострий млявий параліч
2. СНІД: синдром набутого імунодефіциту
3. АМР: антибіотикорезистентність, антимікробна резистентність
4. Anti-HBc: антитіла до антигенів вірусу гепатиту В
5. anti-HCV: специфічні антитіла до вірусу гепатиту C
6. ГРІ: гостра респіраторна інфекція
7. БАЛ: бронхоальвеолярний лаваж
8. БЦЖ: бацила Кальметта-Герена
9. ІКС: інфекції кісток і суглобів
10. ІКС-КІСТ: остеомієліт
11. ІКС-ДИСК: інфекція міжхребцевих дисків
12. ІКС-СУГ: інфекція суглобів або синовіальних сумок
13. БоНТ: ботулонейротоксин
14. ІК: інфекція кровотоку
15. КАІК-ЦВК: катетер-асоційована інфекція кровотоку - центральний венозний катетер
16. ДЗКД: діярея, зумовлена Clostridium difficile
17. КУО: колонієутворювальні одиниці
18. ХКЯ: хвороба Крейтцфельда-Якоба
19. ЦМВ: цитомегаловірус
20. CNRL: Мережа референс-лабораторій з грипу людини ЄС
21. ЦНС: центральна нервова система
22. ЦНС-ВЧІ: інфекція центральної нервової системи - внутрішньочерепна інфекція
23. ЦНС-МЕН: інфекція центральної нервової системи - менінгіт або вентрикуліт
24. ЦНС-СА: інфекція центральної нервової системи - спінальний абсцес без менінгіту
25. КАІК-ПВК: катетер-асоційована інфекція кровотоку - периферійний венозний катетер
26. КАІК: катетер-асоційована інфекція кровотоку
27. СВК: синдром вродженої краснухи
28. ЧВКН: час відновлення капілярного наповнення
29. СМР: спинномозкова рідина
30. КТ: комп’ютерна томографія
31. ІССС: інфекція серцево-судинної системи
32. ІССС-КАРД: інфекція серцево-судинної системи - міокардит або перикардит
33. ІССС-ЕНДО: інфекція серцево-судинної системи - ендокардит
34. ІССС-МЕД: інфекція серцево-судинної системи - медіастиніт
35. ІССС-ВАСК: інфекція серцево-судинної системи - артеріальна або венозна інфекція
36. пРІФ: пряма реакція імунної флуоресценції
37. пРІФ-ТП: пряма реакція імунної флуоресценції на Treponema pallidum
38. ДНК: дезоксирибонуклеїнова кислота
39. ДЗА: дистальний захищений аспірат
40. EARS-Net: Європейська мережа нагляду за антибіотикорезистентністю
41. ЄЦКЗ: Європейський центр профілактики і контролю захворюваності
42. ЕТВ: епідеміологічні точки відсікання
43. ЕЕГ: електроенцефалографія
44. ОВНГ: інфекція ока, вуха, носа, горла чи рота
45. ОВНГ-КОН: інфекція ока, вуха, носа, горла чи рота - кон’юнктивіт
46. ОВНГ-ВУХО: інфекція ока, вуха, носа, горла чи рота - мастоїдит
47. ОВНГ-ОКО: інфекція ока, вуха, носа, горла чи рота - інфекція ока, крім кон’юнктивіту
48. ОВНГ-РОТ: інфекція ока, вуха, носа, горла чи рота - ротової порожнини (рота, язика або ясен)
49. ОВНГ-СИНУ: інфекція ока, вуха, носа, горла чи ротової порожнини - синусит
50. ОВНГ-ВДШ: інфекція ока, вуха, носа, горла чи рота - верхніх дихальних шляхів, фарингіт, ларингіт, епіглоттіт
51. ЄФНТ: Європейська федерація неврологічних товариств
52. ІФА: імуноферментний аналіз
53. ELISA: ферментний імуносорбентний аналіз
54. ЕМ: електронна мікроскопія
55. EUCAST: Європейський комітет з випробування антимікробної чутливості
56. FAMA: реакція імунної флуоресценції на мембранний антиген
57. FTA-abs: абсорбція флуоресцентного трепонемного антитіла
58. ГНП: гарячка невідомого походження
59. ШКІ: інфекція шлунково-кишкової системи
60. ШКІ-ІКД: інфекція шлунково-кишкової системи - інфекція, зумовлена з Clostridium difficile
61. ШКІ-ГЕ: інфекція шлунково-кишкової системи - гастроентерит (крім ІКД)
62. ШКІ-ШКТ: інфекція шлунково-кишкової системи - шлунково-кишковий тракт (стравохід, шлунок, тонка та товста кишка, пряма кишка), крім гастроентериту та апендициту
63. ШКІ-ГЕП: інфекція шлунково-кишкового тракту - гепатит
64. ШКІ-ВЧІ: інфекція шлунково-кишкового тракту - внутрішньочеревна інфекція, не зазначена в інших пунктах, у тому числі жовчного міхура, печінки (за винятком вірусного гепатиту), селезінки, підшлункової залози, очеревини, піддіафрагмального чи субдіафрагмального простору, або інших внутрішньочеревних тканин або областей, не вказаних в інших пунктах
65. ІПНМД: інфекційні хвороби, пов’язані із наданням медичної допомоги
66. HbeAg: антиген-е гепатиту B
67. HbsAg: поверхневий антиген гепатиту B
68. HBV-DNA: ДНК вірусу гепатиту B
69. HCV-core: ядерний антиген вірусу гепатиту C
70. HCV-RNA: РНК вірусу гепатиту C
71. ВІЛ: вірус імунодефіциту людини
72. ГУС: гемолітико-уремічний синдром
73. ІАП: інтубатор-асоційована пневмонія
74. нРІФ: непряма реакція імунної флуоресценції
75. IgG: імуноглобулін G
76. IgM: імуноглобулін M
77. ГПЗ: грипоподібні захворювання
78. ЛГВ: лімфогранульома (венерична)
79. ЛПС: ліпополісахариди
80. ІНДШ: інфекція нижніх дихальних шляхів, інша ніж пневмонія
81. ІНДШ-БРОН: інфекція нижніх дихальних шляхів - бронхіт, трахеобронхіт, бронхіоліт, трахеїт, без ознак пневмонії
82. КЕ: кліщовий енцефаліт
3. ВИЗНАЧЕННЯ ВИПАДКІВ ІНФЕКЦІЙНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ
3.1. СИБІРКА (АНТРАКС)
Клінічні критерії
Будь-яка особа, яка має одну з таких клінічних форм:
Шкірна сибірка
Принаймні одне з таких двох:
- папульозний або везикульозний висип;
- вдавлений чорний струп із навколишнім набряком.
Шлунково-кишкова сибірка
- гарячка або лихоманка;
ТА принаймні одне з таких двох:
- сильний біль у животі;
- пронос.
Легенева сибірка
- гарячка або лихоманка;
ТА принаймні одне з таких двох:
- гостра дихальна недостатність;
- при рентгенологічному дослідженні підтверджується розширення у медіастинальній області.
Менінгеальна/менінгоенцефалітична сибірка
- гарячка;
ТА принаймні одне з таких трьох:
- конвульсії;
- втрата свідомості;
- менінгеальні ознаки.
Сибіркова септицемія
Лабораторні критерії
Принаймні один із таких двох:
- виділення Bacillus anthracis із клінічного зразка
- виявлення нуклеїнової кислоти Bacillus anthracis у клінічному зразку
Позитивний результат назального мазка без клінічних симптомів не сприяє підтвердженню діагнозу випадку.
Епідеміологічні критерії
Принаймні один із таких трьох епідеміологічних зв’язків:
- передавання від тварини до людини;
- контакт зі спільним джерелом;
- контакт із зараженими харчовими продуктами/питною водою.
Класифікація випадків
A. Можливий випадок - Не застосовується
B. Імовірний випадок
Будь-яка особа, яка відповідає клінічним критеріям із епідеміологічним зв’язком
C. Підтверджений випадок
Будь-яка особа, яка відповідає клінічним та лабораторним критеріям
Примітка: якщо національна система нагляду не фіксує клінічні симптоми, усі особи із лабораторно підтвердженими випадками реєструються як особи з підтвердженими випадками.
3.2. БОТУЛІЗМ
Клінічні критерії
Будь-яка особа, яка має одну з таких клінічних форм:
Харчовий і рановий ботулізм
Принаймні одне з таких двох:
- двобічне ураження черепних нервів (наприклад, диплопія, нечіткість зору, дисфагія, бульбарна недостатність);
- периферичний симетричний параліч.
Ботулізм немовлят
Будь-яке немовля з принаймні однією з таких шести ознак:
- закреп;
- млявість;
- труднощі зі смоктанням або годуванням;
- птоз;
- дисфагія;
- загальна м’язова слабкість.
Цей тип ботулізму зазвичай зустрічається у немовлят (віком < 12 місяців), але може виникнути також у дітей віком старше 12 місяців та іноді у дорослих зі змінами шлунково-кишкової анатомії та мікрофлори
Лабораторні критерії
Принаймні один із таких трьох:
- виділення бактерій Clostridia, що утворюють БоНТ (наприклад, Clostridium botulinum, C. baratii, C. butyricum ), при ботулізмі немовлят (із випорожнень) або при рановому ботулізмі (з рани);
- виявлення ботулонейротоксинів у клінічному зразку;
- виявлення генів, які кодують ботулонейротоксини, у клінічному зразку.
Епідеміологічні критерії
Принаймні один із таких двох епідеміологічних зв’язків:
- контакт зі спільним джерелом (наприклад, харчові продукти, спільне/повторне використання голок та інших пристроїв);
- контакт із зараженими харчовими продуктами/питною водою
Класифікація випадків
A. Можливий випадок - Не застосовується
B. Імовірний випадок
Будь-яка особа, яка відповідає клінічним критеріям із епідеміологічним зв’язком
C. Підтверджений випадок
Будь-яка особа, яка відповідає клінічним та лабораторним критеріям
3.3. БРУЦЕЛЬОЗ
Клінічні критерії
будь-яка особа з гарячкою
ТА принаймні одним із таких семи клінічних симптомів:
- пітливість (профузна, із неприємним запахом, особливо нічна);
- озноб;
- артралгія;
- слабкість;
- депресія;
- головний біль;
- анорексія.
Лабораторні критерії
Принаймні один із таких трьох:
- виділення патогенних для людини видів Brucella spp. із клінічного зразка;
- виявлення специфічних антитіл до патогенних для людини видів Brucella (стандартна реакція аглютинації, реакція фіксації комплементу, ELISA);
- виявлення нуклеїнової кислоти патогенних для людини видів Brucella spp. у клінічному зразку.
Епідеміологічні критерії
Принаймні один із таких п’яти епідеміологічних зв’язків:
- контакт із зараженими харчовими продуктами/ питною водою;
- контакт із продуктами від зараженої тварини (молоком або молочними продуктами);
- передавання від тварини до людини (заражених секретів або органів, наприклад, вагінальних виділень, плаценти);
- контакт зі спільним джерелом;
- лабораторний вплив.
Класифікація випадків
A. Можливий випадок - Не застосовується
B. Імовірний випадок
Будь-яка особа, яка відповідає клінічним критеріям із епідеміологічним зв’язком
C. Підтверджений випадок
Будь-яка особа, яка відповідає клінічним та лабораторним критеріям
Примітка: якщо національна система нагляду не фіксує клінічні симптоми, усі особи із лабораторно підтвердженими випадками реєструються як особи з підтвердженими випадками.
3.4. КАМПІЛОБАЦИЛЯРНИЙ ЕНТЕРИТ
Клінічні критерії
Будь-яка особа принаймні з одним із таких трьох клінічних симптомів:
- пронос;
- біль у животі;
- гарячка.
Лабораторні критерії
Принаймні одне з таких двох:
- виділення патогенних для людини видів Campylobacter spp. із клінічного зразка;
- виявлення нуклеїнової кислоти виду Campylobacter spp. у клінічному зразку.
Примітка: повинно бути здійснене випробування антимікробної чутливості видів Campylobacter spp. на репрезентативній підгрупі ізолятів
Епідеміологічні критерії
Принаймні один із таких п’яти епідеміологічних зв’язків:
- передавання від тварини до людини;
- передавання від людини до людини;
- контакт зі спільним джерелом;
- контакт із зараженими харчовими продуктами/питною водою;
- вплив довкілля.
Класифікація випадків
A. Можливий випадок - Не застосовується
B. Імовірний випадок
Будь-яка особа, яка відповідає клінічним критеріям із епідеміологічним зв’язком
C. Підтверджений випадок
Будь-яка особа, яка відповідає клінічним та лабораторним критеріям
Примітка: якщо національна система нагляду не фіксує клінічні симптоми, усі особи із лабораторно підтвердженими випадками реєструються як особи з підтвердженими випадками.
Антибіотикорезистентність
Результати випробувань антимікробної чутливості повинні бути зареєстровані відповідно до методів та критеріїв, погоджених ЄЦКЗ і державами-членами, як визначено у протоколі ЄС щодо гармонізованого моніторингу антибіотикорезистентності ізолятів Salmonella і Campylobacter (- 1) у людини.
3.5. ЧІКУНГУНЬЯ
Клінічні критерії (- 2)
- гарячка
Лабораторні критерії (- 3)
A. Імовірний випадок
- виявлення IgM антитіл, специфічних для чікунгуньї, в індивідуальному зразку сироватки крові.
B. Підтверджений випадок
Принаймні одне з таких чотирьох:
- виділення вірусу чікунгунья з клінічного зразка;
- виявлення нуклеїнової кислоти вірусної чікунгуньї у клінічному зразку;
- виявлення IgM антитіл, специфічних для чікунгуньї, в індивідуальному зразку сироватки крові ТА підтвердження реакцією нейтралізації;
- сероконверсія або збільшення у чотири рази титру антитіл, специфічних для чікунгуньї, в парних сироватках.
Епідеміологічні критерії
Наявність в анамнезі подорожі або проживання у районі, де було зареєстровано постійне передавання чікунгуньї, протягом двотижневого періоду до появи симптомів
Класифікація випадків
A. Можливий випадок - Не застосовується
B. Імовірний випадок
Будь-яка особа, яка відповідає клінічним та епідеміологічним критеріям, та лабораторним критеріям для імовірного випадку
C. Підтверджений випадок
Будь-яка особа, яка відповідає лабораторним критеріям для підтвердженого випадку
Примітка: результати серологічного тесту необхідно інтерпретувати залежно від попереднього впливу інших флавівірусних інфекцій та наявності чи відсутності вакцинації проти флавівірусів. Підтверджені випадки у таких ситуаціях доцільно підтверджувати аналізом нейтралізації сироватки крові чи іншими аналогічними аналізами.
3.6. ХЛАМІДІЙНА ІНФЕКЦІЯ, У ТОМУ ЧИСЛІ ХЛАМІДІЙНА (ВЕНЕРИЧНА) ЛІМФОГРАНУЛЬОМА (ЛГВ)
Клінічні критерії
Будь-яка особа, яка має одну з таких клінічних форм:
Хламідійна інфекція не ЛГВ
Принаймні одне з таких шести:
- уретрит;
- епідидиміт;
- гострий сальпінгіт;
- гострий ендометрит;
- цервіцит;
- проктит.
У новонароджених дітей принаймні одне з таких двох:
- кон’юнктивіт;
- пневмонія.
ЛГВ
Принаймні одне з таких п’яти:
- уретрит;
- виразка статевих органів;
- пахова лімфаденопатія;
- цервіцит;
- проктит.
Лабораторні критерії
Хламідійна інфекція не ЛГВ
Принаймні один із таких трьох:
- виділення Chlamydia trachomatis зі зразка з аногенітальної зони чи кон’юнктиви;
- виявлення Chlamydia trachomatis методом прямої реакції імунної флуоресценції у клінічному зразку;
- виявлення нуклеїнової кислоти Chlamydia trachomatis у клінічному зразку.
ЛГВ
Принаймні одне з таких двох:
- виділення Chlamydia trachomatis зі зразка з аногенітальної зони чи кон’юнктиви;
- виявлення нуклеїнової кислоти Chlamydia trachomatis у клінічному зразку.
ТА
- виявлення серовару (генотипу) L1, L2 або L3
Епідеміологічні критерії
Епідеміологічний зв’язок шляхом передавання від людини до людини (статевий контакт або вертикальне інфікування)
Класифікація випадків
A. Можливий випадок - Не застосовується
B. Імовірний випадок
Будь-яка особа, яка відповідає клінічним критеріям із епідеміологічним зв’язком
C. Підтверджений випадок
Будь-яка особа, яка відповідає лабораторним критеріям
3.7. ХОЛЕРА
Клінічні критерії
Будь-яка особа принаймні з одним із таких двох симптомів:
- пронос;
- блювання.
Лабораторні критерії
- виділення Vibrio cholerae із клінічного зразка
ТА
- виявлення антигена O1 або O139 в ізоляті
ТА
- виявлення холерного ентеротоксину або гена холерного ентеротоксину в ізоляті
Епідеміологічні критерії
Принаймні один із таких чотирьох епідеміологічних зв’язків:
- контакт зі спільним джерелом;
- передавання від людини до людини;
- контакт із зараженими харчовими продуктами/питною водою;
- вплив довкілля.
Класифікація випадків
A. Можливий випадок - Не застосовується
B. Імовірний випадок
Будь-яка особа, яка відповідає клінічним критеріям із епідеміологічним зв’язком
C. Підтверджений випадок
Будь-яка особа, яка відповідає клінічним лабораторним критеріям;
Примітка: якщо національна система нагляду не фіксує клінічні симптоми, усі особи із лабораторно підтвердженими випадками реєструються як особи з підтвердженими випадками.
3.8. ХВОРОБА КРЕЙТЦФЕЛЬДА-ЯКОБА (ХКЯ)
Передумови
- Будь-яка особа з прогресуючим нейропсихіатричним розладом із тривалістю хвороби принаймні 6 місяців
- Профілактичні огляди не свідчать про альтернативний діагноз
- Відсутня медична історія впливу гормонів гіпофіза людини або пересадки твердої мозкової оболонки
- Відсутні свідчення доказів генетичної форми трансмісивної губчастоподібної енцефалопатії
Клінічні критерії
Будь-яка особа з принаймні чотирма з таких п’яти симптомів:
- ранні психіатричні симптоми (- 4);
- стійкі болючі симптоми порушення чутливості (- 5);
- атаксія;
- міоклонія, або хорея, або дистонія;
- деменція.
Діагностичні критерії
Діагностичні критерії для підтвердженого випадку:
- невропатологічне підтвердження: губчастоподібна зміна і велике осадження пріонових білків з флоридними бляшанками по всьому головному мозку та мозочку
Діагностичні критерії для імовірного або можливого випадку:
- ЕЕГ не відображає типовий вигляд (- 6) спорадичної ХКЯ (- 6) на ранніх стадіях хвороби;
- двостороння висока інтенсивність сигналу таламуса при МРТ мозку;
- позитивні результати біопсії мигдаликів (- 7).
Епідеміологічні критерії
Епідеміологічний зв’язок шляхом передавання від людини до людини (наприклад, переливання крові)
Класифікація випадків
A. Можливий випадок
Будь-яка особа, яка відповідає передумовам
ТА
- яка відповідає клінічним критеріям
ТА
- із негативним ЕЕГ для спорадичної ХКЯ (- 6)
B. Імовірний випадок
Будь-яка особа, яка відповідає передумовам
ТА
- яка відповідає клінічним критеріям
ТА
- із негативним ЕЕГ для спорадичної ХКЯ (- 8)
ТА
- позитивні результати МРТ мозку
АБО
- будь-яка особа, яка відповідає передумовам
ТА
- позитивні результати біопсії мигдаликів
C. Підтверджений випадок
будь-яка особа, яка відповідає передумовам
ТА
яка відповідає діагностичним критеріям для підтвердженого випадку
3.9. КРИПТОСПОРИДІОЗ
Клінічні критерії
Будь-яка особа принаймні з одним із таких двох симптомів:
- пронос;
- біль у животі.
Лабораторні критерії
Принаймні одне з таких чотирьох:
- виявлення ооцист Cryptosporidium у випорожненнях;
- виявлення Cryptosporidium у вмісті кишківника або у зразках біопсії тонкої кишки;
- виявлення нуклеїнової кислоти Cryptosporidium у випорожненнях;
- виявлення антигена Cryptosporidium у випорожненнях.
Епідеміологічні критерії
Один із таких п’яти епідеміологічних зв’язків:
- передавання від людини до людини
- контакт зі спільним джерелом
- передавання від тварини до людини
- контакт із зараженими харчовими продуктами/питною водою
- вплив довкілля
Класифікація випадків
A. Можливий випадок - Не застосовується
B. Імовірний випадок
Будь-яка особа, яка відповідає клінічним критеріям із епідеміологічним зв’язком
C. Підтверджений випадок
Будь-яка особа, яка відповідає клінічним та лабораторним критеріям
Примітка: якщо національна система нагляду не фіксує клінічні симптоми, усі особи із лабораторно підтвердженими випадками реєструються як особи з підтвердженими випадками.
3.10. ДЕНҐЕ
Клінічні критерії (- 9)
- гарячка
Лабораторні критерії (- 10)
A. Імовірний випадок
- виявлення IgM антитіл, специфічних для денґе, в індивідуальному зразку сироватки крові
B. Підтверджений випадок
Принаймні одне з таких п’яти:
- виділення вірусу денґе з клінічного зразка;
- виявлення вірусної нуклеїнової кислоти денґе у клінічному зразку;
- виявлення вірусного антигена денґе у клінічному зразку;
- виявлення IgM антитіл, специфічних для денґе, в індивідуальному зразку сироватки крові ТА підтвердження реакцією нейтралізації;
- сероконверсія або збільшення у чотири рази титру антитіл, специфічних для денґе, в парних сироватках
Епідеміологічні критерії
Наявність в анамнезі подорожі або проживання у районі, де зареєстроване постійне передавання денґе, протягом двотижневого періоду до появи симптомів
Класифікація випадків
A. Можливий випадок - Не застосовується
B. Імовірний випадок
Будь-яка особа, яка відповідає клінічним та епідеміологічним критеріям, та лабораторним критеріям для імовірного випадку
C. Підтверджений випадок
Будь-яка особа, яка відповідає лабораторним критеріям для підтвердженого випадку.
3.11. ДИФТЕРІЯ
Клінічні критерії
Будь-яка особа, яка має одну з таких клінічних форм:
класична респіраторна дифтерія:
захворювання верхніх дихальних шляхів із ларингітом, або назофарингітом, або тонзилітом
ТА
плівчасте нашарування, що щільно прилягає/псевдоплівчасте нашарування
легка респіраторна дифтерія:
захворювання верхніх дихальних шляхів із ларингітом, або назофарингітом, або тонзилітом
БЕЗ
плівчастого нашарування, що щільно прилягає/псевдоплівчастого нашарування
шкірна дифтерія:
ураження шкіри
дифтерія іншої локалізації:
ураження кон’юнктиви або слизових оболонок
Лабораторні критерії
Виділення токсин-продукуючих штамів Corynebacterium diphtheriae, Corynebacterium ulcerans або Corynebacterium pseudotuberculosis з клінічного зразка.
Епідеміологічні критерії
Принаймні один із таких епідеміологічних зв’язків:
- передавання від людини до людини
- передавання від тварини до людини
Класифікація випадків
A. Можливий випадок
Будь-яка особа, яка відповідає клінічним критеріям для класичної респіраторної дифтерії
B. Імовірний випадок
Будь-яка особа, яка відповідає клінічним критеріям для дифтерії (класичної респіраторної дифтерії, легкої респіраторної дифтерії, шкірної дифтерії, дифтерії інших локалізацій ) з епідеміологічним зв’язком із підтвердженим випадком захворювання людини чи епідеміологічним зв’язком із передаванням від тварини до людини