Цивільний процесуальний кодекс України
( ст.289 - ст.428 )
( ст.1 - ст.122 ( 1501-06 ) ( ст.123 - ст.288 ( 1502-06 ) ( Постатейні матеріали ( 1504-06 ) ( Додатки ( 1505-06 ) )
Розділ IV
ПРОВАДЖЕННЯ СПРАВ У КАСАЦІЙНІЙ І НАГЛЯДНІЙ ІНСТАНЦІЯХ
Глава 40
Касаційне оскарження рішення суду і внесення на
нього касаційного подання прокурора
( Назва глави 40 в редакції Закону N 2857-12 від 15.12.92 )
Стаття 289. Право касаційного оскарження рішення і
внесення на нього касаційного подання
Сторони та інші особи, які брали участь у справі, мають правооскаржити у касаційному порядку судове рішення повністю абочастково.
Прокурор або заступник прокурора в межах повноваженьвідповідно до пункту 2 статті 120 цього Кодексу вносить касаційнеподання на рішення суду незалежно від того, чи брав він участь уданій справі. Помічники прокурорів, прокурори управлінь і відділіввносять касаційні подання тільки по справах, у розгляді яких вонибрали участь.
Касаційні скарги і касаційні подання на рішення районного(міського) суду, міжрайонного (окружного) суду, військового судугарнізону подаються відповідно до Верховного Суду Республіки Крим,обласного, Київського і Севастопольського міських судів,військових судів регіонів, Військово-Морських Сил, а на рішенняВерховного Суду Республіки Крим, обласного, Київського іСевастопольського міських судів, міжобласного суду та військовихсудів регіонів, Військово-Морських Сил - до Верховного СудуУкраїни.
Стаття 290. Рішення, що не підлягають касаційному оскарженню
Рішення Верховного Суду України, а також районних, міських,міжрайонних (окружних) судів по скаргах на неправильності усписках виборців та на дії органів і службових осіб у зв'язку знакладенням адміністративних стягнень касаційному оскарженню непідлягають, на них не може бути внесено подання прокурора.
Стаття 291. Строки касаційного оскарження і внесення
касаційного подання прокурора
Касаційні скарги на рішення районних (міських) судів,міжрайонних (окружних) судів, Верховного суду Республіки Крим,обласного, Київського і Севастопольського міських судів,міжобласного суду, військових судів може бути подано протягомдесяти днів з наступного дня після проголошення рішення. В такийже строк може бути внесено касаційне подання прокурора.
У випадках, передбачених частиною четвертою статті 209 цьогоКодексу, строк касаційного оскарження, внесення поданняобчислюється з дня, наступного після того, який призначено судомдля ознайомлення з мотивованим рішенням.
Стаття 291-1. Строки розгляду справи у касаційній інстанції
Суд касаційної інстанції повинен розглянути справу, щонадійшла за касаційною скаргою або поданням, у день, призначенийсудом першої інстанції. В разі особливої складності справи або вінших виняткових випадках розгляд справи може бути перенесеновідповідно головою Верховного Суду Республіки Крим, обласного,Київського і Севастопольського міських судів, військового судурегіону, Військово-Морських Сил - в межах десятиденного строку,Головою Верховного Суду України або його заступниками - в межахмісячного строку.
Про перенесення розгляду справи суд касаційної інстанціїповідомляє осіб, які беруть участь у справі.
Стаття 292. Зміст касаційної скарги, подання
Касаційна скарга, подання повинні містити в собі:
1) найменування суду, якому адресується скарга, подання;
2) найменування особи, яка подає скаргу, подання;
3) суть рішення, на яке подано скаргу чи внесено подання, танайменування суду, який його постановив;
4) вказівку на те, в чому полягає неправильність рішення;
5) просьбу особи, яка подає скаргу, подання;
6) перелік письмових матеріалів, що додаються до скарги,подання.
Касаційна скарга підписується особою, яка подає скаргу, абоїї представником. Касаційне подання підписується прокурором.
До касаційної скарги, поданої представником, повинна бутидодана довіреність або інший документ, що посвідчує повноваженняпредставника, якщо в справі немає такого повноваження.
До касаційної скарги, подання додаються копії скарги, поданнявідповідно до числа осіб, які брали участь у справі.
( Стаття 292 із змінами, внесеними згідно з Указом ПВР від15.10.66; Законом N 2857-12 від 15.12.92 )
Стаття 293. Порядок подачі касаційної скарги, внесення
подання
Касаційну скаргу, подання в письмовій формі подають через судпершої інстанції, який вирішив справу.
До касаційної скарги, не оформленої відповідно до вимог,передбачених статтею 292 цього Кодексу, і не оплаченої державниммитом, застосовуються правила статті 139 цього Кодексу.
( Стаття 293 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2857-12 від15.12.92 )
Стаття 294. Надіслання копій касаційної скарги, подання
особам, які брали участь у справі, та передача
справи до вищестоящого суду
Одержавши касаційну скаргу, подання, суд не пізнішенаступного дня надсилає копії касаційної скарги, подання всімособам, зазначеним у статті 289 цього Кодексу.
По закінченні касаційного строку суд надсилає касаційнускаргу, подання разом із справою до суду касаційної інстанції,призначивши в межах місячного строку день її розгляду.
Стаття 295. Пояснення на касаційну скаргу, подання
Особи, які брали участь у справі, вправі представитипояснення на касаційну скаргу, подання як в суд, що постановиврішення, так і в суд касаційної інстанції.
Стаття 296. Приєднання співучасників до касаційної
скарги сторони
Співучасники та треті особи мають право приєднатися докасаційної скарги, поданої особою, на стороні якої вони виступали.Заява про приєднання до касаційної скарги державним митом неоплачується.
( Стаття 296 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2857-12 від15.12.92 )
Стаття 297. Повідомлення про розгляд справи за касаційною
скаргою, поданням
Особи, які подають касаційні скарги безпосередньо до суду,сповіщаються про день слухання справи усно, а в разі надходженнявід них касаційних скарг поштою - письмовим повідомленням.
Інші особи, які брали участь у справі, сповіщаються про деньслухання справи письмовим повідомленням, що надсилається їм разомз копією касаційної скарги, подання.
Список справ, призначених до розгляду в касаційному порядку,вивішується в приміщенні суду касаційної інстанції не пізніше якза день до їх розгляду.
Стаття 298. Право сторін та інших осіб, які брали участь у
справі, давати пояснення в суді касаційної
інстанції
Сторони та інші особи, які брали участь у справі, якщо вониз'являться в судове засідання, повинні бути допущені судом до дачіпояснень.
( Стаття 298 із змінами, внесеними згідно з Указом ПВР N 1461-10від 23.01.81 )
Стаття 299. Відкликання, доповнення, зміна касаційного
подання та відмова від касаційної скарги
Прокурор, який вніс касаційне подання, вправі до початкурозгляду справи в судовому засіданні відкликати, доповнити абозмінити подання.
Вищестоящий прокурор, його заступник до початку розглядусправи в судовому засіданні вправі доповнити або змінити касаційнеподання.
Сторона, яка подала касаційну скаргу, має право відмовитисьвід неї. Відмова не приймається, якщо вона суперечить законові абопорушує чиї-небудь права та охоронювані законом інтереси.
( Стаття 299 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2857-12 від15.12.92 )
Стаття 300. Подання нових матеріалів
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, маютьправо як до початку, так і під час розгляду справи в судікасаційної інстанції подавати додаткові матеріали, що стверджуютьабо спростовують скаргу чи подання.
Стаття 301. Забезпечення порядку в судовому засіданні
Головуючий в засіданні суду вживає необхідних заходів дозабезпечення в судовому засіданні належного порядку, керуючисьстаттями 162 і 164 цього Кодексу.
Стаття 302. Початок розгляду справи
Головуючий відкриває судове засідання і оголошує, яка справа,за чиєю скаргою або поданням та на рішення якого суду підлягаєрозглядові. Головуючий з'ясовує, хто з осіб, які брали участь усправі, з'явився, та перевіряє їх особу, а також повноваженняслужбових осіб і представників.
( Стаття 302 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2857-12 від15.12.92 )
Стаття 303. Оголошення складу суду і роз'яснення права
відводу
Головуючий оголошує склад суду, а також прізвища прокурора,перекладача і роз'яснює особам, які беруть участь у справі, їхправо заявляти відводи.
Підстави для відводів, порядок вирішення заявленого відводу інаслідки задоволення таких заяв визначаються статтями 18-23 цьогоКодексу.
Стаття 304. Роз'яснення особам, які беруть участь у
справі, їх прав і обов'язків
Головуючий роз'яснює особам, які беруть участь у справі, їхпроцесуальні права і обов'язки.
Стаття 305. Наслідки неявки в судове засідання осіб,
які беруть участь у справі
В разі неявки в судове засідання будь-кого з осіб, які берутьучасть у справі, належним чином не повідомлених про час і місцерозгляду справи, суд відкладає розгляд справи.
Неявка зазначених у цій статті осіб, належним чиномповідомлених про час і місце розгляду справи, не перешкоджаєрозглядові справи. Проте суд вправі і в цих випадках, визнавшипричини неявки поважними, відкласти розгляд справи.
Про неявку без поважних причин прокурора або адвоката судповідомляє відповідно вищестоящого прокурора або президію колегіїадвокатів.
Стаття 306. Вирішення судом клопотань і заяв осіб, які
беруть участь у справі
Клопотання і заяви осіб, які беруть участь у справі, з усіхпитань, пов'язаних з розглядом справи в касаційній інстанції,вирішуються судом після заслухання думки інших осіб, які берутьучасть в справі.
( Стаття 306 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2857-12 від15.12.92 )
Стаття 307. Розгляд справи
Розгляд справи починається доповіддю головуючого або одного зчленів суду, який викладає обставини справи, рішення суду тадоводи касаційної скарги, подання, письмові пояснення на касаційнускаргу, подання та зміст поданих до суду нових матеріалів.
Після доповіді головуючого або члена суду сторони та іншіособи, які беруть участь у справі, дають свої пояснення, причомупершою дає пояснення сторона, яка подала касаційну скаргу. Якщорішення оскаржили обидві сторони, першим дає пояснення позивач.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, вправінаводити і такі доводи, що не були зазначені в касаційній скарзі.
Коли справа розглядається за поданням, то після доповідічлена суду про обставини справи прокурор обгрунтовує касаційнеподання.
( Стаття 307 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2857-12 від15.12.92 )
Стаття 308. Участь у касаційній інстанції представників
громадських організацій і трудових колективів
До участі в розгляді справи в касаційному порядку за ухвалоюсуду допускаються представники громадських організацій і трудовихколективів, які не є стороною в справі. При цьому, якщо вони бралиучасть у суді першої інстанції, повторних повноважень непотребується.
( Стаття 308 із змінами, внесеними згідно з Указом ПВР N 1461-10від 23.01.81 )
Стаття 309. Відмова позивача від позову та мирова угода
сторін
Відмова позивача від позову або мирова угода сторін, укладенапісля подачі касаційної скарги чи подання, повинні бутипредставлені в письмовій формі на затвердження суду касаційноїінстанції. До прийняття відмови від позову або до затвердженнямирової угоди суд роз'яснює позивачеві або сторонам наслідки їхпроцесуальних дій.
При прийнятті відмови позивача від позову або призатвердженні мирової угоди суд касаційної інстанції скасовуєпостановлене рішення і закриває провадження в справі.
В разі відхилення відмови від позову або відхилення мировоїугоди сторін з підстав, передбачених частиною п'ятою статті 103цього Кодексу, суд розглядає справу в касаційному порядку.
Стаття 310. Обов'язки касаційної інстанції
При розгляді справи в касаційному порядку суд по наявних всправі і додатково поданих сторонами та іншими особами, які берутьучасть у справі, матеріалах перевіряє законність і обгрунтованістьрішення суду першої інстанції як в оскарженій, так і внеоскарженій частині, а так само щодо осіб, які не подали скарг.
Суд не зв'язаний доводами касаційної скарги або подання ізобов'язаний перевірити справу в повному обсязі.
( Стаття 310 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2857-12 від15.12.92 )
Стаття 311. Повноваження касаційної інстанції
Суд, розглянувши справу в касаційному порядку, вправі своєюухвалою:
1) залишити рішення без зміни, а касаційну скаргу або подання- без задоволення;
2) скасувати рішення повністю або частково і направити справуна новий розгляд до того ж суду в іншому складі суддів або доіншого суду першої інстанції;
3) скасувати рішення повністю або частково і закритипровадження в справі або залишити заяву без розгляду;
4) змінити рішення або постановити нове рішення, не передаючисправи на новий розгляд, якщо по справі не вимагається збиранняабо додаткової перевірки доказів, обставини справи встановленісудом першої інстанції повно і правильно, але допущено помилку взастосуванні норм матеріального права.
Стаття 312. Підстави для скасування рішення суду в
касаційному порядку
Підставами для скасування рішення суду в касаційному порядкуі передачі справи на новий розгляд до суду першої інстанції є:
1) неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, якісуд вважає встановленими;
3) невідповідність висновків суду, викладених у рішенні,обставинам справи;
4) порушення або неправильне застосування норм матеріальногоабо норм процесуального права.
Не може бути скасоване правильне по суті рішення суду з однихлише формальних міркувань.
Стаття 313. Порушення або неправильне застосування норм
матеріального права
Норми матеріального права вважаються порушеними абонеправильно застосованими:
1) якщо суд не застосував закону, який треба було
застосувати;
2) якщо суд застосував закон, який не треба булозастосовувати;
3) якщо суд неправильно витлумачив закон.
Стаття 314. Порушення або неправильне застосування
норм процесуального права
Порушення або неправильне застосування норм процесуальногоправа є підставою до скасування рішення лише при умові, якщо цепорушення призвело або могло призвести до неправильного вирішеннясправи.
Рішення в усякому разі підлягає скасуванню, якщо:
1) справа розглянута неправомочним складом суду;
2) справа розглянута з порушенням таємниці нарадчої кімнати; 3) при розгляді справи були порушені правила про мову, якоюведеться судочинство (стаття 9 цього Кодексу);
4) рішення не підписане будь-яким з суддів або підписане нетими суддями, які зазначені в рішенні;
5) рішення постановлено не тими суддями, які входили доскладу суду, що розглядав справу;
6) протокол судового засідання відсутній у справі або непідписаний головуючим і секретарем судового засідання;
7) справу розглянуто у відсутності будь-кого з осіб, якіберуть участь у справі, не повідомлених про час і місце судовогозасідання;
8) суд вирішив питання про права і обов'язки осіб, які небули притягнуті до участі в справі.
Стаття 315. Скасування рішення з закриттям провадження
в справі або залишенням заяви без розгляду
Рішення суду підлягає скасуванню в касаційному порядку ззакриттям провадження в справі або залишенням заяви без розгляду зпідстав, зазначених у статтях 227 і 229 цього Кодексу.
( Стаття 315 із змінами, внесеними згідно з Указом ПВР N 1461-10від 23.01.81 )
Стаття 316. Прийняття вищестоящим судом справи до
свого розгляду по першій інстанції
Суд касаційної інстанції в разі повторного скасування рішеннясуду першої інстанції повинен обговорити питання про прийняттясправи до свого розгляду по першій інстанції, про що зазначає вухвалі.
( Стаття 316 із змінами, внесеними згідно з Указом ПВР N 1461-10від 23.01.81 )
Стаття 317. Ухвала касаційної інстанції і порядок її
постановлення
По справі, розглянутій в касаційному порядку, суд постановляєухвалу в нарадчій кімнаті, в якій ніхто не має права бутиприсутнім, крім складу суду в даній справі.
Судді не мають права розголошувати міркувань, що буливисловлені в нарадчій кімнаті.
Ухвала постановляється більшістю голосів, викладається вписьмовій формі і підписується всім складом суду.
В нарадчій кімнаті може бути викладено і підписано складомсуду резолютивну частину ухвали, а виготовлення її повного тексту(стаття 318 цього Кодексу) відкладено на строк до 7 днів.
Ухвала касаційної інстанції проголошується з додержаннямправил, викладених у статті 212 ( 1502-06 ) цього Кодексу.
( Стаття 317 із змінами, внесеними згідно з Указом ПВР N 1461-10від 23.01.81; в редакції Закону N 27/96-ВР від 02.02.96 )
Стаття 318. Зміст ухвали суду касаційної інстанції
В касаційній ухвалі повинно бути зазначено: час і місцепостановлення ухвали, найменування і склад суду, який постановивухвалу, дані про участь в касаційній інстанції прокурора та іншихосіб, які брали участь у справі, за чиєю скаргою або поданнямрозглядалась справа в касаційній інстанції, найменування рішення,на яке подано скаргу чи внесено подання, зміст цього рішення, атакож доводи, викладені в скарзі або поданні, і результатирозгляду скарги або подання.
При залишенні рішення без змін у касаційній ухваліобов'язково повинно бути зазначено, якими конкретними данимиспростовуються доводи скарги або подання, з посиланням навідповідні матеріали справи.
В разі скасування або зміни рішення в ухвалі обов'язковозазначається, в чому полягає неправильність рішення, який закон ів чому саме його порушено і чим спростовуються мотиви, що їхпокладено в основу рішення.
Якщо рішення скасовується з передачею справи на новийрозгляд, в ухвалі повинно бути зазначено, які обставини слідз'ясувати при новому розгляді справи.
( Стаття 318 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2857-12 від15.12.92 )
Стаття 319. Обов'язковість вказівок суду касаційної
інстанції
Викладені в ухвалі вказівки суду, що розглядає справу вкасаційному порядку, є обов'язковими для суду, який зановорозглядає дану справу.
Суд, який розглядає справу в касаційному порядку, не вправівстановлювати або вважати доведеними обставини, що не буливстановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати наперед питанняпро достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, проперевагу одних доказів над іншими, а також про те, яка має бутизастосована норма матеріального права і яке рішення має бутипостановлене при новому розгляді справи.
( Стаття 319 із змінами, внесеними згідно з Указом ПВР N 1461-10від 23.01.81 )
Стаття 320. Окремі ухвали касаційної інстанції
Суд касаційної інстанції, виявивши під час розгляду справи вкасаційному порядку окремі помилки, допущені судом першоїінстанції, а також недоліки в роботі підприємств, установ,організацій і службових осіб, може разом з касаційною ухвалоюпостановити окрему ухвалу з приводу цих недоліків та помилок інадіслати її відповідним підприємствам, установам, організаціям,службовим особам або трудовим колективам, які зобов'язані вмісячний строк повідомити суд про вжиті ними заходи.
( Стаття 320 із змінами, внесеними згідно з Указом ПВР N 1461-10від 23.01.81 )
Стаття 321. Законна сила ухвали касаційної інстанції
Ухвала суду касаційної інстанції оскарженню не підлягає інабирає законної сили з моменту її проголошення.
( Стаття 321 із змінами, внесеними згідно з Указом ПВР N 1461-10від 23.01.81 )
Стаття 322. Розгляд касаційних скарг, що надійшли після
розгляду справи в касаційному порядку
Суд касаційної інстанції повинен прийняти до розглядукасаційні скарги осіб, які брали участь у справі, що були подані увстановлений строк або після поновлення пропущеного строку, аленадійшли до суду після розгляду справи в касаційному порядку закасаційними скаргами інших осіб, які брали участь у справі, чи закасаційним поданням, і постановляє по них додаткову касаційнуухвалу.
У випадках, коли додаткова касаційна ухвала тягне за собоюскасування або зміну раніше постановленої касаційної ухвали, судпостановляє окрему ухвалу, якою доводить про це до відома головивідповідного суду для вирішення питання про принесення подання.
Глава 41
Касаційне оскарження ухвали суду першої інстанції
та внесення на нього окремого подання прокурора
( Назва глави 41 в редакції Закону N 2857-12 від 15.12.92 )
Стаття 323. Ухвали, на які можуть бути подані скарги
чи внесені окремі подання прокурора
На ухвали суду першої інстанції, крім ухвал Верховного СудуУкраїни, окремо від рішення суду може бути протягом десяти днів знаступного дня після їх оголошення подано до суду касаційноїінстанції скарги сторонами та іншими особами і внесено окреміподання прокурором у разі, коли зазначені особи і прокурор бралиучасть у справі:
1) у випадках, передбачених статтями 39, 81, 83, 89, 132,136, 157, 213, 214, 215, 223, 347, 357, 360, 366, 370, 372, 373,378, 379, 417, 421 цього Кодексу;
2) якщо вони перешкоджають дальшому рухові справи.
Заперечення проти ухвал, що не підлягають оскарженню, можнавключити до касаційної скарги або окремого подання.
Стаття 324. Подача скарги і внесення окремого подання
на окрему ухвалу
Окрема ухвала, постановлена судом в порядку, передбаченомустаттями 235 і 248-8 цього Кодексу, може бути у встановленомупорядку оскаржена особою, відносно якої постановлена окремаухвала, на неї може бути внесено окреме подання.
Стаття 325. Порядок подачі скарги і внесення окремого
подання та їх розгляду
Скарги і окремі подання на ухвали суду першої інстанціїподаються і розглядаються в тому ж порядку, що і касаційні скарги,подання.
( Стаття 325 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2857-12 від15.12.92 )
Стаття 326. Повноваження суду касаційної інстанції при
розгляді скарг, окремих подань на ухвали
суду першої інстанції
Суд касаційної інстанції вправі:
1) залишити ухвалу без змін, а скаргу чи окреме подання - беззадоволення;
2) скасувати ухвалу і передати питання на розгляд суду першоїінстанції;
3) скасувати ухвалу і вирішити питання по суті.
( Стаття 326 із змінами, внесеними згідно з Указом ПВР N 1461-10від 23.01.81; Законом N 2857-12 від 15.12.92 )
Глава 42
Перегляд у порядку судового нагляду рішень, ухвал
і постанов суду, що набрали законної сили
Стаття 327. Рішення, ухвали і постанови, що можуть
бути опротестовані
Рішення, ухвали і постанови суду, що набрали законної сили,можуть бути переглянуті в порядку судового нагляду за протестамислужбових осіб, зазначених у статті 328 цього Кодексу.
Стаття 328. Особи, які мають право опротестовувати рішення,
ухвали і постанови суду, що набрали законної
сили
Опротестовувати в порядку нагляду рішення, ухвали, постановисуду, що набрали законної сили, мають право:
1) Голова Верховного Суду України, Генеральний прокурорУкраїни та їх заступники - рішення, ухвали і постанови будь-якогосуду України, за винятком постанов Пленуму Верховного СудуУкраїни;
2) голови Верховного суду Республіки Крим, обласного,Київського і Севастопольського міських судів та їх заступники,прокурор Республіки Крим, області, міст Києва, Севастополя та їхзаступники - рішення, ухвали районного (міського), міжрайонного(окружного) суду, а також касаційні ухвали судової колегії вцивільних справах Верховного суду Республіки Крим, обласного,Київського і Севастопольського міських судів;
3) голова військового суду регіону, Військово-Морських Сил,військовий прокурор (на правах прокурора області), їх заступники -рішення, ухвали військового суду гарнізону.
Стаття 329. Витребування справ
Службові особи, зазначені в статті 328 цього Кодексу, а такожрайонні і міські прокурори та прокурори гарнізонів вправівитребувати від відповідних судів цивільну справу для вирішенняпитання про наявність підстав для принесення протесту в порядкусудового нагляду.
Якщо особа, яка витребувала справу, не має права принесенняпротесту на дане рішення, ухвалу або постанову, вона в необхіднихвипадках входить з поданням про принесення протесту в порядкусудового нагляду до вищестоящої службової особи, яка має правопринесення протесту.
При відсутності підстав для принесення протесту про цеповідомляється особа, за заявою якої справа була витребувана дляперевірки, з зазначенням мотивів відмови, а справа повертається досуду за належністю.
Стаття 330. Суди, що розглядають протести
Справи в порядку нагляду розглядають:
1) президія Верховного суду Республіки Крим, обласного,Київського та Севастопольського міських судів - за протестамиГолови Верховного Суду України, Генерального прокурора України таїх заступників, голів Верховного суду Республіки Крим, обласного,Київського, Севастопольського міських судів та їх заступників,прокурора Республіки Крим, області, міст Києва, Севастополя та їхзаступників - на рішення і ухвали районних (міських) судів,міжрайонних (окружних) судів та на касаційні ухвали Верховногосуду Республіки Крим, обласних судів, Київського іСевастопольського міських судів;
2) військовий суд регіону, Військово-Морських Сил - запротестами Голови Верховного Суду України, Генерального прокурораУкраїни та їх заступників, голови військового суду регіону,Військово-Морських Сил та їх заступників, військових прокурорів(на правах прокурора області) - на рішення і ухвали військовихсудів гарнізонів;
3) судова колегія в цивільних справах Верховного Суду України- за протестами Голови Верховного Суду України, Генеральногопрокурора України та їх заступників - на рішення і ухвали районних(міських) судів, міжрайонних (окружних) судів, Верховного судуРеспубліки Крим, обласних судів, Київського і Севастопольськогоміських судів, міжобласного суду;
4) військова колегія Верховного Суду України - за протестамиГолови Верховного Суду України, Генерального прокурора України таїх заступників - на рішення і ухвали військових судів гарнізонів,регіонів, Військово-Морських Сил та на касаційні ухвали військовихсудів регіонів, Військово-Морських Сил;
5) Пленум Верховного Суду України - за протестами ГоловиВерховного Суду України, Генерального прокурора України та їхзаступників - на рішення і ухвали судової колегії в цивільнихсправах і військової колегії Верховного Суду України.
Стаття 331. Зупинення виконань рішень, ухвал та
постанов, що набрали законної сили
Службові особи, яким надано право принесення протестів упорядку нагляду, можуть зупинити виконання відповідних рішень,ухвал і постанов до закінчення провадження в порядку нагляду.
Принесення протесту на рішення суду, прийняте по скарзі нанеправомірні дії службової особи, що ущемляють права громадянина,зупиняє виконання рішення до закінчення провадження в порядкунагляду.
( Стаття 331 із змінами, внесеними згідно з Указом ПВР N 5803-11від 25.04.88 )
Стаття 332. Надіслання копій протесту особам, які беруть
участь у справі, і повідомлення їх про час і
місце розгляду справи
Службова особа, приносячи протест у порядку нагляду, повиннадодати до нього копії протесту відповідно до числа осіб, які бралиучасть у справі.
Верховний Суд України або Верховний Суд Республіки Крим,обласний, Київський і Севастопольський міські суди, військовий судрегіону, Військово-Морських Сил надсилає сторонам та іншим особам,які брали участь у справі, копії протесту з таким розрахунком, щобвони мали можливість подати письмові пояснення на протест ідодаткові матеріали по справі. В необхідних випадках одночасно знадісланням копії протесту сторони та інші особи, які берутьучасть у справі, повідомляються про час і місце розгляду справи.
Стаття 333. Право осіб, які беруть участь у справі, подати
пояснення на протест і взяти участь у розгляді
справи
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, маютьправо подати письмові пояснення на протест.
Особи, повідомлені про час і місце розгляду справи, якщо вониз'являться, допускаються до участі в її розгляді. Неявка їх неперешкоджає розглядові справи.
Стаття 334. Відкликання та зміна протесту
Службова особа, яка принесла протест у порядку нагляду, маєправо відкликати, змінити або доповнити його до початку розглядусправи судом. Протест може бути доповнений або зміненийвищестоящим прокурором. Про відкликання протесту суд повідомляєосіб, які беруть участь у справі. В ході розгляду справи протестне може бути ні відкликано, ні змінено.
Стаття 335. Розгляд справ за протестами
При розгляді справ у порядку судового нагляду застосовуютьсяправила, викладені в статтях 301-307 цього Кодексу, з винятками ідоповненнями, зазначеними в цій статті.
Справа за протестом на рішення, ухвалу, постанову, що набрализаконної сили, розглядається президіями Верховного суду РеспублікиКрим, обласного, Київського і Севастопольського міських судів тавійськовим судом регіону, Військово-Морських Сил не пізніш якчерез двадцять днів, а в судовій колегії в цивільних справах та увійськовій колегії Верховного Суду України - не пізніш як черезодин місяць з дня надходження справи з протестом.
Справи за протестами в порядку судового нагляду в президіїВерховного суду Республіки Крим, обласного, Київського іСевастопольського міських судів доповідає голова, заступникголови, член президії або суддя Верховного суду Республіки Крим,обласного, Київського і Севастопольського міських судів, увійськовому суді регіону, Військово-Морських Сил, в судовійколегії в цивільних справах і військовій колегії Верховного СудуУкраїни - Голова, заступник Голови або один із суддів, а в ПленуміВерховного Суду України - Голова, заступник Голови або члениПленуму, які раніше не брали участі в розгляді цієї справи.
Доповідач викладає обставини справи, рішення, ухвали іпостанови в даній справі та зміст протесту.
Особи, які брали участь у справі та були повідомлені про часі місце розгляду справи, якщо вони з'явились в судове засідання,дають пояснення після доповіді справи.
У розгляді справи в порядку судового нагляду бере участьпрокурор, який підтримує принесений ним або вищестоящим прокуроромпротест або висловлює свою думку у справі, яка розглядається запротестом голови суду або його заступника.
Стаття 336. Обов'язки суду при розгляді справи в порядку
нагляду
При розгляді справи в порядку нагляду суд по наявних у справіі додатково поданих матеріалах перевіряє законність іобгрунтованість рішення, ухвали і постанови як в опротестованій,так і в неопротестованій частині, а так само щодо осіб, незазначених у протесті.
Суд не зв'язаний доводами протесту і зобов'язаний перевіритисправу в повному обсязі.
Стаття 337. Повноваження суду, який розглядає справу в
порядку нагляду
Суд, розглянувши справу в порядку нагляду, своєю ухвалою абопостановою вправі:
1) залишити рішення, ухвалу, постанову без змін, а протест -без задоволення;
2) скасувати рішення, ухвалу або постанову повністю абочастково і направити справу на новий розгляд до суду першої абокасаційної інстанції;
3) скасувати рішення, ухвалу або постанову повністю абочастково і закрити провадження в справі чи залишити заяву безрозгляду;
4) залишити в силі одне з раніше постановлених у справірішень, одну з ухвал чи постанов;
5) змінити рішення, ухвалу чи постанову або постановити новерішення, не передаючи справи на новий розгляд, якщо по справі невимагається збирання або додаткової перевірки доказів, обставинисправи встановлені судом першої інстанції повно і правильно, аледопущено помилку в застосуванні норм матеріального права.
( Стаття 337 із змінами, внесеними згідно з Указом ПВР N 1461-10від 23.01.81 )
Стаття 338. Підстави для скасування в порядку нагляду
рішень, ухвал або постанов суду
Підставами для скасування в порядку нагляду рішень, ухвал чипостанов суду є їх необгрунтованість або істотні порушення нормматеріального чи норм процесуального права.
Рішення, ухвала або постанова суду підлягають скасуванню впорядку нагляду з закриттям провадження в справі чи залишеннямзаяви без розгляду з підстав, передбачених статтями 227 і 229цього Кодексу.
( Стаття 338 із змінами, внесеними згідно з Указом ПВР N 1461-10від 23.01.81 )
Стаття 339. Ухвали та постанови по протестах в порядку
судового нагляду
Постанови президій Верховного суду Республіки Крим, обласних,Київського і Севастопольського міських судів, ухвали військовихсудів регіонів, Військово-Морських Сил, ухвали судової колегії вцивільних справах і військової колегії Верховного Суду України,постанови Пленуму Верховного Суду України постановляються здодержанням правил, передбачених статтею 17 цього Кодексу.
Ухвала військового суду регіону, Військово-Морських Сил,судової колегії в цивільних справах і військової колегіїВерховного Суду України, постановлена за протестом в порядкусудового нагляду, підписується всім складом суду.
Постанова президії Верховного суду Республіки Крим,обласного, Київського і Севастопольського міських судівпідписується головуючим у засіданні президії, а постанова ПленумуВерховного Суду України - головуючим та секретарем Пленуму.
В засіданні Пленуму Верховного Суду України ведетьсяпротокол, який підписується головуючим та секретарем Пленуму.
Стаття 340. Зміст ухвал і постанов, постановлених у
порядку судового нагляду
В постанові президії Верховного суду Республіки Крим,обласного, Київського і Севастопольського міських судів, в ухвалівійськового суду регіону, Військово-Морських Сил, ухвалі судовоїколегії в цивільних справах і військової колегії Верховного СудуУкраїни, в постанові Пленуму Верховного Суду України повинно бутизазначено: час і місце розгляду справи; склад суду, який бравучасть у розгляді справи; прізвище прокурора, прізвище доповідача;обставини справи; зміст рішення, ухвали суду першої інстанції, атакож усі інші ухвали та постанови у справі; зміст протесту;мотиви постанови, а в разі передачі справи на новий розгляд -також суд, до якого передається справа.