• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Інструкції про організацію виконання Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України

Служба безпеки України  | Наказ, План, Протокол, Схема, Список, Форма типового документа, Інструкція від 14.10.2008 № 772
СЛУЖБА БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
14.10.2008 № 772
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
31 грудня 2008 р.
за № 1323/16014
Про затвердження Інструкції про організацію виконання Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України
Відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 27 грудня 2007 року № 1262 ,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію про організацію виконання Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України (далі - Інструкція), що додається.
2. Начальникам підрозділів Центрального управління, регіональних органів, органів військової контррозвідки, керівникам навчальних, наукових, науково-дослідних та інших закладів, установ Служби безпеки України та Штабу Антитерористичного центру при Службі безпеки України організувати вивчення Інструкції особовим складом та суворо дотримуватися її вимог у практичній діяльності.
3. Начальнику Управління роботи з особовим складом забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. З цим наказом ознайомити особовий склад Служби безпеки України.
Т.в.о. Голови СлужбиВ.Наливайченко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
Служби безпеки України
14.10.2008 №772
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
31 грудня 2008 р.
за № 1323/16014
ІНСТРУКЦІЯ
про організацію виконання Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України
I. Загальні засади
1.1. Ця Інструкція визначає механізм реалізації вимог Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України (далі - Положення).
1.2. Застосування вимог Положення до військовослужбовців здійснюється рішеннями начальників, яким надано таке право Положенням і наказами Служби безпеки України. Ці рішення оформляються наказами по особовому складу, які підписуються керівництвом Служби безпеки України або керівниками підрозділів Центрального управління, регіональних органів, органів військової контррозвідки, навчальних, наукових, науково-дослідних та інших закладів, установ Служби безпеки України та Штабу Антитерористичного центру при Службі безпеки України (далі - органи, підрозділи, заклади, установи).
У разі тимчасової відсутності зазначених начальників рішення з питань проходження військової служби приймаються особами, на яких покладено або за якими посадовими обов'язками передбачено тимчасове виконання обов'язків за цими посадами.
1.3. На військовослужбовців, які подаються до присвоєння військового звання (пониження у військовому званні, поновлення у військовому званні), призначення на посади (крім призначення на рівні посади без зміни профілю службової діяльності) або звільнення з військової служби, в органах, підрозділах, закладах, установах Служби безпеки України оформляються подання до присвоєння чергового військового звання (додаток 1), подання до присвоєння чергового військового звання полковник, у порядку заохочення (додаток 2), подання до пониження, поновлення у військовому званні (додаток 3), подання до призначення (додаток 4), подання до звільнення з військової служби (додаток 5), які підписуються їх прямими начальниками та направляються в порядку підпорядкування через підрозділи кадрового забезпечення для прийняття рішення начальниками, зазначеними в пункті 1.2 цього розділу. Зазначені подання готуються підрозділами, в яких проходять військову службу вказані військовослужбовці (крім подань до призначення на посади в інші органи, підрозділи, заклади, установи та їх структурні підрозділи, які готуються цими органами, підрозділами, закладами, установами та їх структурними підрозділами). Організаційно-методичне забезпечення їх підготовки здійснює Управління роботи з особовим складом.
( Абзац перший пункту 1.3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 494 від 16.09.2010 ; в редакції Наказу Служби безпеки № 178 від 28.05.2021 )
У поданнях щодо призначення на посади, присвоєння чергового військового звання "полковник", достроково або на один ступінь вище від військового звання, передбаченого штатною посадою, пониження у військовому званні, поновлення у військовому званні зазначаються стисла характеристика ділових та моральних якостей військовослужбовця, професійна підготовка, відповідність кваліфікаційним вимогам, рівень фізичної підготовки, стан справ на ділянці роботи, за яку він відповідає, досягнуті результати.
( Абзац другий пункту 1.3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказами Служби безпеки № 163 від 22.04.2013 , № 776 від 05.12.2015 ; в редакції Наказів Служби безпеки № 864 від 31.05.2019 , № 178 від 28.05.2021 )
При переміщенні в інший орган, підрозділ, заклад, установу в поданнях також зазначаються підстави для цього, у тому числі й висновок військово-лікарської комісії (якщо військовослужбовець подається до переміщення за станом його здоров'я або сімейними обставинами у зв'язку зі станом здоров'я членів його сім'ї).
Переміщення військовослужбовців на рівні посади (до начальника відділу включно) в межах органу, підрозділу, закладу, установи Служби безпеки України без зміни профілю службової діяльності здійснюється на підставі рапортів, погоджених прямим начальником, до повноважень якого віднесено призначення військовослужбовців на посади, які вони займатимуть.
( Пункт 1.3 розділу I доповнено новим абзацом четвертим згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 ; із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 864 від 31.05.2019 )
Призначення військовослужбовця, який перебуває у розпорядженні відповідного начальника, здійснюється на підставі подання до призначення (додаток 4 до цієї Інструкції).
( Пункт 1.3 розділу I доповнено новим абзацом п’ятим згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
У разі оформлення подання до звільнення з військової служби у ньому зазначається: підстава для оформлення документів до звільнення; коли і ким проведено бесіду про звільнення; чи ознайомлений військовослужбовець із розрахунком вислуги років (у разі наявності права на пенсію за вислугу років); порядок подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, для військовослужбовців СБУ, які звільняються з військової служби; право військовослужбовця на носіння військової форми одягу; клопотання про вид заохочення; інформація про використання військовослужбовцем передбачених законодавством відпусток та необхідність виплати грошової компенсації за невикористані дні відпусток; пропозиції про припинення доступу до державної таємниці.
( Абзац шостий пункту 1.3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 ; в редакції Наказу Служби безпеки № 178 від 28.05.2021 )
Крім того, у поданнях робиться висновок про доцільність вчинення зазначених у цих поданнях дій: призначення на посади; присвоєння військового звання (у тому числі й достроково); пониження у військовому званні; поновлення у військовому званні; звільнення з військової служби.
( Абзац сьомий пункту 1.3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 178 від 28.05.2021 )
Якщо за результатами службового розслідування уповноваженою посадовою особою в межах її компетенції прийнято рішення про пониження у військовому званні чи поновлення у військовому званні, підготовка відповідних подань не здійснюється.
( Абзац пункту 1.3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказами Служби безпеки № 163 від 22.04.2013 , № 864 від 31.05.2019 , № 178 від 28.05.2021 )
Безпосередні начальники, яким не надано право підпису подання із зазначених питань, можуть порушувати клопотання про це шляхом подання рапорту в порядку підпорядкування.
У разі прийняття громадян на військову службу за контрактом у Службу безпеки України та заміщення військових посад цивільними особами складаються відповідні висновки згідно з нормативно-правовими актами Служби безпеки України, що регламентують порядок комплектування кадрами органів, підрозділів, закладів і установ Служби безпеки України.
1.4. Військовослужбовці, які досягають граничного віку перебування на військовій службі у наступному році та виявили бажання залишитися на військовій службі понад граничний вік, подають до 20 липня поточного року в установленому порядку рапорти на ім’я начальників, які відповідно до пункту 7 Положення мають право приймати рішення про залишення на військовій службі понад граничний вік .
Начальники, у підпорядкуванні яких військовослужбовці проходять військову службу, письмово викладають свою позицію щодо доцільності залишення військовослужбовців на військовій службі понад граничний вік, про що робиться відмітка на рапорті військовослужбовця. Рапорти з позицією начальника органу, підрозділу, закладу, установи в установленому порядку до 01 серпня поточного року передаються до підрозділів кадрового забезпечення.
На підставі отриманих рапортів підрозділи кадрового забезпечення у період з 10 серпня до 20 серпня поточного року направляють військовослужбовців на медичний огляд до закладу охорони здоров’я Служби безпеки України для визначення ступеня придатності до військової служби за відповідною графою згідно з чинним законодавством України.
Про результати проходження медичного огляду підрозділ кадрового забезпечення інформує начальника органу, підрозділу, закладу, установи для прийняття ним рішення щодо порушення клопотання про залишення на військовій службі понад граничний вік або про звільнення.
Клопотання (у вигляді рапорту) про залишення особи офіцерського складу на військовій службі понад граничний вік готується начальником органу, підрозділу, закладу, установи на ім’я Голови Служби безпеки України та погоджується із заступником Голови Служби безпеки України (згідно з розподілом функціональних обов’язків). За результатами погодження органом, підрозділом, закладом, установою готуються персональні списки офіцерів, рекомендованих до залишення на військовій службі понад граничний вік (додаток 6 до цієї Інструкції), та до 01 листопада поточного року надсилаються до Управління роботи з особовим складом разом із клопотаннями, рапортами військовослужбовців та документами про результати проходження ними медичного огляду для узагальнення та затвердження Головою Служби безпеки України або особою, яка виконує його обов’язки.
На військовослужбовців, які досягають граничного віку перебування на військовій службі згідно із Законом України "Про військовий обов’язок і військову службу" та стосовно яких не прийнято рішення про залишення на військовій службі понад граничний вік, безпосередні та прямі начальники повинні своєчасно, але не пізніше ніж за місяць до досягнення військовослужбовцем граничного віку перебування на військовій службі, підготувати подання до звільнення з військової служби (додаток 5 до цієї Інструкції) у запас або у відставку та не пізніше ніж за 20 днів до досягнення військовослужбовцем граничного віку перебування на військовій службі надіслати узгоджене подання до Управління роботи з особовим складом Служби безпеки України або підрозділу кадрового забезпечення.
Рішення про залишення осіб рядового складу, сержантського і старшинського складу на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі приймається начальником органу, підрозділу, закладу, установи, у підпорядкуванні якого вони проходять військову службу. Прийняттю такого рішення має передувати здійснення заходів, передбачених абзацами першим – четвертим цього пункту. Персональні списки осіб рядового складу, сержантського і старшинського складу, стосовно яких прийнято рішення про залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, щороку до 01 грудня надсилаються до Управління роботи з особовим складом.
У такому самому порядку здійснюється продовження військової служби військовослужбовцям, яких залишено на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі на строк, менший ніж до досягнення ними граничного віку перебування в запасі.
Щодо прийнятих рішень про залишення військовослужбовців на військовій службі понад граничний вік оголошується їм особисто прямими начальниками. В особових справах цих осіб (розділ 10 послужного списку) записується, чиїм рішенням і на який строк вони залишені на службі понад граничний вік.
Військовослужбовцям, стосовно яких не прийнято рішення про залишення на військовій службі понад граничний вік, начальниками органів, підрозділів, закладів, установ оголошується (під особистий підпис військовослужбовців у листку бесіди, який долучається до частини "Особова справа" матеріалів особової справи військовослужбовця) про їх звільнення в запас або у відставку.
( Пункт 1.4 розділу I в редакції Наказу Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
1.5. У разі звільнення військовослужбовців з військової служби, переміщення між підрозділами, органами, закладами, установами Служби безпеки України або переведення до іншого військового формування підрозділи кадрового забезпечення видають їм обхідний аркуш. Контроль за службовою діяльністю таких військовослужбовців та своєчасністю внесення відміток до обхідних аркушів покладається на безпосередніх начальників військовослужбовців. Після заповнення обхідний аркуш передається до підрозділу кадрового забезпечення за попереднім місцем служби військовослужбовця для долучення до матеріалів особової справи. На підставі заповненого обхідного аркуша військовослужбовці отримують припис, після чого (у разі звільнення з військової служби чи переведення до іншого військового формування) видається наказ про виключення зі списків особового складу.
( Розділ I доповнено новим пунктом 1.5 згідно з Наказом Служби безпеки № 864 від 31.05.2019 )
1.6. Прийняття та здавання посади здійснюються у порядку, визначеному Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України. Строк прийняття та здавання посади не повинен перевищувати 20 днів.
Військовослужбовець приймає і здає посаду на підставі наказу або рішення відповідного начальника.
Військовослужбовець, який здає посаду, також здає визначеній його прямим начальником посадовій особі (особам) усі матеріальні цінності, зброю, техніку, засоби, документи, матеріальні носії інформації, особисту номерну металеву печатку, які за ним обліковуються.
( Розділ I доповнено новим пунктом 1.6 згідно з Наказом Служби безпеки № 864 від 31.05.2019 )
1.7. Для отримання дозволу на навчання у закладі вищої освіти для здобуття ступеня вищої освіти молодший бакалавр, бакалавр або магістр вперше без відриву від служби військовослужбовці подають рапорти у порядку підпорядкування на ім’я прямих начальників. Дозволом на навчання є відповідні резолюції на цих рапортах, які зберігаються в матеріалах особових справ військовослужбовців. У рапорті зазначаються військове звання, прізвище, ім’я, по батькові, займана посада, рівень освіти військовослужбовця, назва закладу вищої освіти, до якого бажає вступити військовослужбовець, галузь знань та спеціальність, за якою буде проводитися навчання.
У разі, якщо військовослужбовець офіцерського складу, який здобув безоплатну вищу освіту за кошти державного або місцевого бюджету, висловив бажання навчатися в інших закладах вищої освіти без відриву від служби, він подає рапорт у порядку підпорядкування, в якому обов’язково вказує відомості щодо строку військової служби для визначення його права на таке навчання відповідно до пункту 8 Положення .
( Пункт 1.7 розділу I в редакції Наказу Служби безпеки № 178 від 28.05.2021 )
II. Прийняття на військову службу. Укладення контракту
2.1. Прийняття громадян на військову службу за контрактом здійснюється відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" , Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України , цієї Інструкції та інших нормативно-правових актів Служби безпеки України, що регламентують порядок комплектування кадрами органів, підрозділів, закладів, установ Служби безпеки України.
2.2. Контракт оформляється на одному аркуші формату А4 з двох сторін. Один примірник контракту після його підписання видається громадянину, який уклав контракт, а другий (з особистим підписом громадянина про отримання одного примірника контракту) долучається до частини "Особова справа" матеріалів особової справи військовослужбовця.
Перший контракт про проходження військової служби не може бути укладено, а громадянин не може бути прийнятий на військову службу за контрактом у разі, якщо:
стосовно особи здійснюється кримінальне провадження;
особа має судимість за вчинення злочину, якщо така судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку (крім реабілітованої особи), або на особу протягом останнього року накладалося адміністративне стягнення за вчинення корупційного або військового адміністративного правопорушення;
особа під час проходження військової (спеціальної) служби, роботи була звільнена з військової (спеціальної) служби у запас через службову невідповідність, у зв’язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем, у зв’язку з обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили, яким призначено покарання у виді позбавлення військового, спеціального звання, рангу, чину або кваліфікаційного класу, позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, у зв’язку з позбавленням військового (спеціального) звання в дисциплінарному порядку;
до особи застосована заборона, передбачена Законом України "Про очищення влади" , до закінчення строку дії такої заборони;
особа не надала згоду на проведення перевірок, передбачених законодавством;
особа на час прийняття на військову службу не припинила членство у складі політичних партій або громадських організацій;
особа на час прийняття на військову службу не припинила в установленому порядку державну реєстрацію підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;
час, що залишився громадянинові до досягнення граничного віку перебування на військовій службі, є меншим за строк першого контракту про проходження військової служби, крім випадків, визначених частинами третьою, п’ятою статті 23 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" ;
особа перебуватиме у відносинах прямої організаційної та правової залежності від близької особи в значенні, наведеному в частині першій статті 1 Закону України "Про запобігання корупції" ;
особа має громадянство (підданство) іншої держави;
( Пункт 2.2 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки № 178 від 28.05.2021 )
стосовно особи набрало законної сили рішення суду про визнання її активів або активів, набутих за її дорученням іншими особами або в інших передбачених статтею 290 Цивільного процесуального кодексу України випадках, необґрунтованими та їх стягнення в дохід держави.
( Пункт 2.2 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки № 178 від 28.05.2021 )( Пункт 2.2 розділу II в редакції Наказу Служби безпеки № 864 від 31.05.2019 )
2.3. Прийняття громадян на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу з присвоєнням первинного офіцерського звання здійснюється наказами Голови Служби безпеки України, а військовослужбовців і військовозобов’язаних із числа офіцерів у званнях до полковника (капітана 1 рангу) включно - наказами першого заступника Голови Служби безпеки України.
( Абзац перший пункту 2.3 розділу II в редакції Наказу Служби безпеки № 178 від 28.05.2021 )
Прийняття громадян на військову службу за контрактом осіб рядового складу, сержантського і старшинського складу (підпункт "г" пункту 11 Положення) та продовження їм військової служби за новим контрактом здійснюється наказами заступників Голови Служби безпеки України, начальників органів, підрозділів, закладів, установ, яким надано право видання наказів по особовому складу.
( Абзац другий пункту 2.3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
У разі прийняття громадян призовного віку на військову службу за контрактом осіб рядового складу, громадян призовного віку та військовозобов’язаних за контрактом осіб сержантського і старшинського складу та офіцерського складу підрозділи кадрового забезпечення органів, підрозділів, закладів, установ, до яких прийнято таких військовослужбовців, зобов’язані письмово інформувати про цей факт районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки за місцем реєстрації зазначених військовослужбовців для зняття їх з військового обліку.
( Абзац третій пункту 2.3 розділу II в редакції Наказів Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 , № 178 від 28.05.2021 )
2.4. Особи офіцерського складу, які перебувають на кадровій військовій службі, можуть перейти на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу лише в добровільному порядку. Якщо при переході на такий вид військової служби в осіб офіцерського складу до досягнення граничного віку перебування на військовій службі залишилося менше 5 років (абзац шостий пункту 13 Положення ), то строк першого контракту визначається строком, що залишається до досягнення ними встановленого граничного віку перебування на військовій службі. У такому випадку у пункті 5 контракту вказується лише дата початку та закінчення строку контракту.
2.5. Нові контракти укладаються посадовими особами, визначеними у пункті 11 Положення .
Військовослужбовці, які бажають продовжити військову службу, відповідно до пункту 6 контракту про проходження військової служби у Службі безпеки України, форма якого наведена у додатку до Положення (далі - контракт), не пізніше ніж за чотири місяці до закінчення строку дії контракту подають у порядку підпорядкування рапорт прямому начальнику, який має право підписання контракту від імені Служби безпеки України з цим військовослужбовцем.
( Абзац другий пункту 2.5 розділу II в редакції Наказу Служби безпеки № 178 від 28.05.2021 )
Військовослужбовець, який без поважних причин своєчасно не повідомив у встановленому порядку про свій намір укласти новий контракт про проходження військової служби, підлягає звільненню з військової служби в установленому порядку. У цьому випадку з військовослужбовцем проводяться бесіди в порядку, визначеному пунктом 7.4 розділу VII цієї Інструкції.
Військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом та виявили бажання залишитись на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, подають рапорти щодо укладання нового контракту у порядку, визначеному пунктом 1.4 розділу I цієї Інструкції.
За результатами розгляду рапортів військовослужбовців про намір укласти новий контракт начальниками, до повноважень яких віднесено затвердження атестації, приймається рішення про проведення атестування таких військовослужбовців відповідно до підпункту "б" пункту 51 Положення .
( Пункт 2.5 розділу II доповнено новим абзацом п’ятим згідно з Наказом Служби безпеки № 178 від 28.05.2021 )
У разі відсутності наміру щодо укладання нового контракту з військовослужбовцем про проходження військової служби з боку Служби безпеки України рішення про недоцільність проведення їх атестування та недоцільність укладання нового контракту приймається посадовою особою, уповноваженою відповідно до пункту 11 Положення підписувати новий контракт від імені Служби безпеки України.
( Пункт 2.5 розділу II доповнено новим абзацом шостим згідно з Наказом Служби безпеки № 178 від 28.05.2021 )
Рішення, передбачені абзацами п’ятим та шостим цього пункту, оформлені у вигляді резолюцій на рапортах військовослужбовців, доводяться до них особисто та є повідомленням відповідно до пункту 6 контракту наміру щодо укладання (недоцільності укладання) нового контракту про проходження військової служби з боку Служби безпеки України.
( Пункт 2.5 розділу II доповнено новим абзацом сьомим згідно з Наказом Служби безпеки № 178 від 28.05.2021 )
У разі, якщо військовослужбовцем з поважних причин не подано рапорт про намір укласти новий контракт про проходження військової служби у строк, передбачений пунктом 6 контракту, рішення про проведення атестування таких військовослужбовців відповідно до підпункту "б" пункту 51 Положення або про недоцільність проведення їх атестування у зв’язку з відсутністю наміру щодо укладання нового контракту про проходження військової служби з боку Служби безпеки України доводиться до них особисто під час індивідуальної бесіди, що оформлюється довідкою за підписами начальників, зазначених у абзацах п’ятому та шостому цього пункту.
( Пункт 2.5 розділу II доповнено новим абзацом восьмим згідно з Наказом Служби безпеки № 178 від 28.05.2021 )
Остаточне рішення про укладання з військовослужбовцями нового контракту або відмову в укладанні контракту у разі, якщо їм було повідомлено про намір укладання з ними контракту, приймається посадовими особами, зазначеними у пункті 11 Положення , з урахуванням результатів атестування. Таке рішення доводиться до військовослужбовців не пізніше 10 робочих днів після затвердження атестації.
( Пункт 2.5 розділу II доповнено новим абзацом дев'ятим згідно з Наказом Служби безпеки № 178 від 28.05.2021 )
Новий контракт, у тому числі контракт про проходження іншого виду військової служби, не укладається у разі, якщо за результатами атестування, проведеного в порядку, встановленому цією Інструкцією, військовослужбовець атестований з висновками про недоцільність укладення нового контракту або про звільнення з військової служби після закінчення строку контракту, а також може не укладатись у випадках, визначених абзацами третім - одинадцятим пункту 2.2 цього розділу.
( Абзац десятий пункту 2.5 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 178 від 28.05.2021 )
Управління роботи з особовим складом та підрозділи кадрового забезпечення щороку до 01 грудня поточного року складають на наступний рік списки військовослужбовців, у яких закінчується строк контракту в наступному році. Ці списки до 10 грудня надсилаються (передаються) до підрозділів, де проходять службу військовослужбовці, для ознайомлення та подальшої організації відповідної роботи.
( Пункт 2.5 розділу II в редакції Наказу Служби безпеки № 864 від 31.05.2019 )
2.6. Військовослужбовці, які перебувають у довготривалих закордонних відрядженнях, беруть участь в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, відпустках у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустках для догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, відпустках для догляду за дитиною, яка потребує домашнього догляду, тривалістю, визначеною в медичному висновку, своє повернення з них оформляють поданими рапортами, які є підставою для видання відповідних наказів по особовому складу. У разі закінчення строку дії контракту під час їх відсутності на постійному місці служби (перебування у відпустках) строки дії таких контрактів вважаються продовженими до повернення зазначених військовослужбовців до постійного місця служби (виходу з відпусток), а також на строк, необхідний для прийняття рішення щодо доцільності (недоцільності) укладення нового контракту, але не більше ніж на один місяць.
Військовослужбовцям, у яких строк дії контракту закінчився в період між днем звільнення з військової служби та днем набрання судовим рішенням законної сили про визнання наказу про звільнення незаконним та його скасування, строк дії контракту вважається продовженим до дати видання наказу про поновлення на військовій службі, а також на строк, необхідний для прийняття рішення щодо доцільності (недоцільності) укладення нового контракту, але не більше ніж на один місяць з дати видання наказу про поновлення на військовій службі.
Військовослужбовцям, у яких строк дії контракту закінчився в період між днем призупинення військової служби та днем набрання законної сили виправдувальним вироком, закриття кримінального провадження відповідно до пунктів 1-3 частини першої статті 284 Кримінального процесуального кодексу України або призначення вироком суду покарання у виді службового обмеження військовослужбовця, арешту з відбуттям на гауптвахті або триманням у дисциплінарному батальйоні, строк дії контракту вважається продовженим до дати видання наказу про скасування призупинення військової служби, а також на строк, необхідний для прийняття рішення щодо доцільності (недоцільності) укладення нового контракту, але не більше ніж на один місяць з дати видання такого наказу.
У всіх випадках про продовження строку контракту видається наказ по особовому складу посадової особи, до повноважень якої віднесено право підписання нового контракту від імені Служби безпеки України.
Нові контракти з такими військовослужбовцями можуть укладатися, на їх прохання, на строк, передбачений пунктом 14 Положення .
( Пункт 2.6 розділу II в редакції Наказу Служби безпеки № 178 від 28.05.2021 )
2.7. Якщо у військовослужбовців, яких планується направити у довготривале закордонне відрядження, строк контракту закінчується у період перебування у такому відрядженні або раніше ніж через чотири місяці після їх повернення, новий контракт з такими військовослужбовцями може укладатися перед їх вибуттям у відрядження на строки, визначені пунктом 14 Положення . Новий контракт про проходження військової служби набирає чинності з дня, наступного за днем закінчення строку попереднього контракту.
( Розділ II доповнено новим пунктом 2.7 згідно з Наказом Служби безпеки № 178 від 28.05.2021 )
2.8. Укладення нового контракту з військовослужбовцем Служби безпеки України, який досяг граничного віку перебування на військовій службі (абзац сьомий пункту 14 Положення , здійснюється з розрахунку, що останнім днем його військової служби буде день досягнення ним граничного віку перебування в запасі залежно від наявного у нього військового звання.
( Абзац перший пункту 2.8 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 178 від 28.05.2021 )
У разі укладення контракту з військовослужбовцем до досягнення граничного віку перебування на військовій службі або до досягнення граничного віку перебування в запасі (для осіб, які досягли граничного віку перебування на військовій службі) у контракті зазначається конкретна дата його закінчення.
( Пункт розділу II доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки № 864 від 31.05.2019 )( Розділ II доповнено новим пунктом згідно з Наказом Служби безпеки № 163 від 22.04.2013 ; із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
2.9. Управління роботи з особовим складом та підрозділи кадрового забезпечення контролюють дотримання строків укладання нових контрактів.
Безпосередні начальники організовують роботу з підготовки матеріалів для звільнення військовослужбовців відповідно до цієї Інструкції у зв’язку із закінченням строку контракту та забезпечують своєчасне їх подання до Управління роботи з особовим складом та підрозділів кадрового забезпечення.
Військовослужбовці перед укладенням нового контракту понад граничний вік перебування на військовій службі направляються для визначення ступеня придатності до військової служби на огляд до військово-лікарських комісій завчасно, з таким розрахунком, щоб висновок про стан здоров’я надійшов до органу, підрозділу, закладу, установи не пізніше ніж за чотири місяці до закінчення строку попереднього контракту.
( Розділ II доповнено новим пунктом згідно з Наказом Служби безпеки № 864 від 31.05.2019 )
III. Військові звання
3.1. Військові звання військовослужбовцям присвоюються в послідовному порядку з урахуванням вимог пунктів 17-25 та 31, 32 Положення наказами прямих начальників, яким надано право приймати громадян на військову службу за контрактом осіб рядового складу, сержантського і старшинського складу та офіцерського складу.
( Абзац перший пункту 3.1 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 ; в редакції Наказу Служби безпеки № 178 від 28.05.2021 )
Військовозобов’язаним, прийнятим за контрактом на військову службу із запасу, до строку вислуги у військовому званні зараховується час перебування їх у військовому званні в запасі пропорційно до строків вислуги, встановлених пунктом 80 Положення .
( Абзац другий пункту 3.1 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 178 від 28.05.2021 )
Військовослужбовцям, поданим до призначення на вищі посади, за якими штатом передбачено вище військове звання, його присвоєння здійснюється з урахуванням вимог пунктів 22, 23 та 31, 32 Положення одночасно (одним наказом по особовому складу) з призначенням на посаду за умови закінчення встановленого строку вислуги у попередньому військовому званні.
( Абзац третій пункту 3.1 розділу III в редакції Наказу Служби безпеки № 178 від 28.05.2021 )( Абзац четвертий пункту 3.1 розділу III виключено на підставі Наказу Служби безпеки № 163 від 22.04.2013 )
Присвоєння військових звань здійснюється наказами по особовому складу.
( Пункт 3.1 розділу III доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
3.2. Первинне офіцерське звання особам рядового, сержантського і старшинського складу присвоюється одночасно з прийняттям їх на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу з урахуванням вимог пункту 26 і підпункту "в" пункту 27 Положення та призначенням на відповідну штатну посаду.
( Пункт 3.2 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 178 від 28.05.2021 )
3.3. З метою своєчасного присвоєння військовослужбовцям чергових військових звань Управління роботи з особовим складом та підрозділи кадрового забезпечення органів, підрозділів, закладів, установ щороку до 20 листопада розробляють графіки присвоєння чергових військових звань військовослужбовцям у наступному році (далі – Графік), що підписуються начальниками підрозділів, які безпосередньо здійснюють кадрове забезпечення цих підрозділів, органів, закладів, установ, та направляються у відповідні структурні підрозділи у складі органів, підрозділів, закладів, установ Служби безпеки України для подальшої організації роботи та контролю.
( Абзац перший пункту 3.3 розділу III в редакції Наказу Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
Подання до присвоєння чергових військових звань надсилаються до підрозділів кадрового забезпечення не пізніше ніж за 45 діб до закінчення встановленого строку вислуги у попередньому військовому званні, а до Управління роботи з особовим складом відповідні подання повинні бути надіслані не пізніше ніж за місяць до закінчення встановленого строку вислуги у попередньому військовому званні.
( Пункт 3.3 розділу III доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
3.4. У випадках, передбачених законодавством, чергові військові звання військовослужбовцям не присвоюються.
( Пункт 3.4 розділу III в редакції Наказу Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
3.5. Пропозиції щодо присвоєння відповідного військового звання в порядку переатестування (пункт 35 Положення ) викладаються у висновку про прийняття на військову службу за контрактом, поданні до призначення на посаду або в окремому рапорті.
Особам, які мають спеціальні звання вищого начальницького складу, спеціальні звання вищого складу поліції, вищі класні чини, військові звання вищого офіцерського складу присвоюються в порядку переатестування Президентом України.
( Пункт 3.5 розділу III доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 ; в редакції Наказу Служби безпеки № 178 від 28.05.2021 )
До прийняття рішення про переатестування осіб у військових званнях вищого офіцерського складу таким особам при прийнятті на військову службу до Служби безпеки України присвоюється військове звання полковника, якщо таке звання не було присвоєне раніше.
( Пункт 3.5 розділу III доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки № 178 від 28.05.2021 )
3.6. Військовослужбовці, які перебувають у розпорядженні відповідних начальників (крім зазначених у пункті 37 Положення ), можуть подаватись до присвоєння чергового військового звання після закінчення встановленого строку вислуги у попередньому званні за умови відповідності чергового звання військовому званню, передбаченому штатом за останньою займаною посадою, за рішенням начальників, у розпорядженні яких вони перебувають.
( Пункт 3.6 розділу III в редакції Наказу Служби безпеки № 864 від 31.05.2019 )
3.7. Пониження у військовому званні на один ступінь, поновлення у попередньому званні осіб рядового, сержантського і старшинського складу (відповідно до пункту 39 Положення ) здійснюються наказами заступників Голови Служби безпеки України, начальників органів, підрозділів, закладів, установ, яким надано право видання наказів по особовому складу щодо присвоєння цих звань.
( Абзац перший пункту 3.7 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 178 від 28.05.2021 )
Військовослужбовці, які були понижені у військовому званні, можуть поновлюватися в порядку заохочення у попередньому військовому званні, незалежно від займаної посади, за умови позитивної характеристики:
особи рядового, сержантського і старшинського складу (крім прапорщиків (мічманів), старших прапорщиків (старших мічманів) - не раніше як через 6 місяців із дня пониження;
особи офіцерського складу, прапорщики (мічмани), старші прапорщики (старші мічмани) - не раніше як через один рік із дня пониження.
Поновлення у військовому званні здійснюється наказами начальників, які приймали рішення про пониження у військовому званні, або їх прямими начальниками.
3.8. Наказ про присвоєння військових звань, позбавлення цих звань чи пониження у військових званнях доводиться до військовослужбовців в установленому порядку одразу після його надходження або надходження витягу з цього наказу до відповідного органу, підрозділу, закладу, установи. На підставі цього наказу підрозділ кадрового забезпечення вчиняє відповідні записи в облікових документах військовослужбовців.
3.9. Військовослужбовцям, звільненим з військової служби, але не виключеним зі списків особового складу, чергові військові звання присвоюються з урахуванням вимог пункту 31 Положення за посадою, яку вони займали перед звільненням з військової служби.
3.10. Чергові військові звання військовослужбовцям, яким за вироком суду було призначено покарання, не пов’язане з позбавленням чи обмеженням волі, або яких звільнено від відбування покарання з випробуванням та такі судимості були погашені або зняті, присвоюються за умови закінчення строку вислуги у попередньому військовому званні. У цьому разі до строку вислуги років для присвоєння чергового військового звання не зараховується строк, протягом якого військовослужбовцям було призначене покарання, крім випадків, передбачених частиною восьмою статті 55 Кримінально-виконавчого кодексу України .
( Розділ III доповнено новим пунктом згідно з Наказом Служби безпеки № 864 від 31.05.2019 )
IV. Призначення на посади та переміщення по службі, призупинення військової служби
( Заголовок розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 178 від 28.05.2021 )
4.1. Військовослужбовці Служби безпеки України призначаються на посади, що передбачені в штатах Служби безпеки України.
Кваліфікаційні вимоги до військових посад у Службі безпеки України визначаються відповідно до вимог законодавства.
Переміщення по службі військовослужбовців Служби безпеки України здійснюється на підставі подання до призначення або рапорту, у випадках, визначених у абзаці четвертому пункту 1.3 розділу І цієї Інструкції.
( Пункт 4.1 розділу IV в редакції Наказів Служби безпеки № 864 від 31.05.2019 , № 178 від 28.05.2021 )
4.2. Порядок заміщення військових посад цивільними особами визначається законодавством України.
( Пункт 4.2 розділу IV в редакції Наказу Служби безпеки № 864 від 31.05.2019 )
4.3. Призначення військовослужбовців на штатні посади з урахуванням вимог пункту 43 Положення здійснюється:
на керівні посади від начальника відділу, завідувача кафедри, їм рівних і вище (крім випадків, коли законодавством України встановлений інший порядок призначення на посади) - наказами Голови Служби безпеки України;
( Абзац другий пункту 4.3 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 163 від 22.04.2013 )
на інші посади - наказами заступників Голови Служби безпеки України або начальників органів, підрозділів, закладів, установ, яким надано право видання наказів по особовому складу.
При переміщенні військовослужбовців по службі (з урахуванням пункту 45 Положення враховується стан їх здоров'я та рівень фізичної підготовки.
( Пункт 4.3 розділу IV доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки № 163 від 22.04.2013 ; із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 864 від 31.05.2019 )
Не призначаються на вищі посади військовослужбовці, які мають не зняті в установленому порядку дисциплінарні стягнення.
( Пункт 4.3 розділу IV доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки № 163 від 22.04.2013 ; в редакції Наказу Служби безпеки № 864 від 31.05.2019 )
4.4. Строк тимчасового виконання обов’язків за посадою та рішення про звільнення військовослужбовця від виконання обов’язків за основною посадою визначаються в наказі про покладання на військовослужбовця таких обов’язків. У разі прийняття рішення про звільнення військовослужбовця від виконання обов’язків за основною посадою тимчасове виконання обов’язків за цією посадою може покладатись на інших військовослужбовців у межах строків тимчасового виконання обов’язків за іншою посадою військовослужбовцем, який займає цю посаду.
( Абзац перший пункту 4.4 розділу IV в редакції Наказів Служби безпеки № 864 від 31.05.2019 , № 178 від 28.05.2021 )
Заборонено покладати тимчасове виконання обов’язків за посадами офіцерського складу на військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом осіб рядового складу, сержантського і старшинського складу.
( Пункт 4.4 розділу IV доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
Покладання тимчасового виконання обов’язків за вакантною або не вакантною посадою на інших військовослужбовців проводиться з урахуванням вимог підпункту "е" пункту 43 Положення .
( Пункт 4.4 розділу IV доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 ; в редакції Наказів Служби безпеки № 864 від 31.05.2019 , № 178 від 28.05.2021 )
4.5. Громадяни України, у разі їх прийняття на військову службу за контрактом, призначаються на вакантні посади в органи, підрозділи, заклади, установи, для комплектування яких здійснювались їх підбір і вивчення. Якщо на момент прийняття такої особи на військову службу за контрактом зазначена посада виявиться не вакантною, особа призначається на іншу рівну посаду з такими ж кваліфікаційними вимогами до неї, у тому числі в іншому органі, підрозділі, закладі, установі.
Вакантною вважається посада, яка є не укомплектованою, а також посада, яку обіймав військовослужбовець, звільнений з військової служби, переведений до іншого військового формування або переміщений до іншого органу, підрозділу, закладу, установи, але не виключений зі списків особового складу.
( Пункт 4.5 розділу IV в редакції Наказів Служби безпеки № 163 від 22.04.2013 , № 178 від 28.05.2021 )
4.6. Переміщення по службі в іншу місцевість військовослужбовців, які мають потребу за станом свого здоров'я або станом здоров'я членів їхніх сімей змінити місце служби (проживання), провадиться відповідно до підпункту "д" пункту 43 Положення за їх рапортами в порядку підпорядкування та на підставі медичного висновку про доцільність зміни місця проживання чи потреби догляду за членами сім'ї.
До членів сім'ї військовослужбовця належать його (її) дружина (чоловік), їх діти і батьки. До членів сім'ї також відносяться інші особи, якщо вони постійно проживають разом з військовослужбовцем і ведуть з ним спільне господарство. Таке переміщення може бути проведене й у разі проживання зазначених осіб окремо від сім'ї військовослужбовця.
При переміщенні військовослужбовців за підпунктом "е" пункту 46 Положення визначена службова потреба у посиленні відповідної ділянки зазначається у поданні до призначення.
( Пункт 4.6 розділу IV доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки № 178 від 28.05.2021 )
Військовослужбовці, які переміщуються за підпунктом "е" пункту 46 Положення в обов’язковому порядку подають рапорти, у яких зазначають про свою згоду на переміщення, посаду та структурний підрозділ регіонального органу (органу військової контррозвідки регіонального дислокування), у якому планується їх призначення.
( Пункт 4.6 розділу IV доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки № 178 від 28.05.2021 )