• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про внесення змін до Указу Президента України від 7 листопада 2001 року N 1053

Президент України  | Указ, Форма типового документа, Положення від 27.12.2007 № 1262/2007
Указ
Президента України
Про внесення змін до Указу Президента України від 7 листопада 2001 року N 1053
У зв'язку з цим абзац п'ятий статті 1 Указу виключити;
2) затвердити Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України (додається).
2. Цей Указ набирає чинності з дня його опублікування.

Президент України

В.ЮЩЕНКО

м. Київ,
27 грудня 2007 року
№ 1262/2007


ЗАТВЕРДЖЕНО
Указом Президента України
від 27 грудня 2007 року № 1262/2007
ПОЛОЖЕННЯ
про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України
( У тексті Положення слова "вищі навчальні заклади" та "навчальні (освітні) заклади" в усіх відмінках замінено відповідно словами "заклади вищої освіти" та "заклади освіти" у відповідному відмінку згідно з Указом Президента № 757/2019 від 17.10.2019 )
I. Загальні засади
1. Це Положення визначає порядок проходження військової служби за контрактом особами офіцерського складу, сержантського і старшинського складу, рядового складу Служби безпеки України (далі - військовослужбовці Служби безпеки України), виконання ними військового обов'язку в запасі та особливості проходження військової служби в особливий період.
( Абзац перший пункту 1 в редакції Указу Президента № 465/2015 від 05.08.2015 )
Це Положення застосовується також до відносин, що виникають у зв'язку з проходженням у Службі безпеки України кадрової військової служби особами офіцерського складу до їх переходу в установленому порядку на військову службу за контрактом або звільнення з військової служби.
Порядок проходження служби у військовому резерві Служби безпеки України визначається Положенням про проходження громадянами України служби у військовому резерві Служби безпеки України, яке затверджується Президентом України.
( Пункт 1 доповнено абзацом згідно з Указом Президента № 465/2015 від 05.08.2015 )
2. До осіб рядового складу Служби безпеки України, які проходять військову службу за контрактом, належать громадяни, прийняті на військову службу за контрактом осіб рядового складу та призначені на посади рядового складу, яким присвоєно відповідні армійські або корабельні військові звання рядового складу.
До осіб сержантського і старшинського складу Служби безпеки України, які проходять військову службу за контрактом, належать громадяни, прийняті на військову службу за контрактом осіб сержантського і старшинського складу та призначені на посади сержантського та старшинського складу, яким присвоєно відповідні військові звання сержантського або старшинського складу.
До осіб офіцерського складу Служби безпеки України належать громадяни, які проходять кадрову військову службу або військову службу за контрактом осіб офіцерського складу, яким присвоєно військові звання від молодшого лейтенанта і вище*.
__________
* Тут і далі під зазначеними в цьому Положенні армійськими військовими званнями офіцерського складу маються на увазі і рівні їм корабельні військові звання офіцерського складу.
Офіцерський склад Служби безпеки України поділяється на молодший, старший і вищий.
( Пункт 2 в редакції Указу Президента № 465/2015 від 05.08.2015 )
3. Військовослужбовцям Служби безпеки України та військовозобов’язаним (особам, які перебувають у запасі) присвоюються такі військові звання:
Армійські Корабельні
Рядовий склад
солдат матрос
старший солдат старший матрос
Сержантський і старшинський склад
Молодший сержантський і старшинський склад
молодший сержант старшина 2 статті
сержант старшина 1 статті
Старший сержантський і старшинський склад
старший сержант головний старшина
головний сержант головний корабельний старшина
штаб-сержант штаб-старшина
Вищий сержантський і старшинський склад
майстер-сержант майстер-старшина
старший майстер-сержант старший майстер-старшина
головний майстер-сержант головний майстер-старшина
Офіцерський склад
Молодший офіцерський склад
молодший лейтенант молодший лейтенант
лейтенант лейтенант
старший лейтенант старший лейтенант
капітан капітан-лейтенант
Старший офіцерський склад
майор капітан 3 рангу
підполковник капітан 2 рангу
полковник капітан 1 рангу
Вищий офіцерський склад
бригадний генерал коммодор
генерал-майор контр-адмірал
генерал-лейтенант віце-адмірал.
До військових звань осіб офіцерського складу медичної та юридичної служб, які мають відповідну освіту та займають відповідну штатну посаду, додаються слова "медичної служби" та "юстиції".
До військових звань громадян, які перебувають у запасі чи у відставці, додаються слова "запасу" або "у відставці".
( Пункт 3 в редакції Указу Президента № 475/2020 від 28.10.2020 )
4. Комплектування Служби безпеки України військовослужбовцями здійснюється згідно з цим Положенням шляхом:
а) прийняття громадян на військову службу за контрактом;
б) призову громадян на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період із запасу Служби безпеки України, у тому числі тих, які проходять службу у військовому резерві, з метою доукомплектування Служби безпеки України.
( Підпункт "б" пункту 4 в редакції Указу Президента № 465/2015 від 05.08.2015; із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 757/2019 від 17.10.2019 )
5. Для військовослужбовців Служби безпеки України згідно з цим Положенням встановлено такі види військової служби:
військова служба за контрактом осіб рядового складу;
( Абзац другий пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 465/2015 від 05.08.2015 )
військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу;
( Пункт 5 доповнено абзацом згідно з Указом Президента № 465/2015 від 05.08.2015 )
військова служба за контрактом осіб офіцерського складу;
військова служба за призовом осіб офіцерського складу;
( Пункт 5 доповнено новим абзацом згідно з Указом Президента № 757/2019 від 17.10.2019 )
військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.
( Пункт 5 доповнено новим абзацом згідно з Указом Президента № 757/2019 від 17.10.2019 )
6. Граничний вік перебування на військовій службі у Службі безпеки України визначається відповідно до частини першої статті 22 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
( Пункт 6 в редакції Указу Президента № 165/2020 від 04.05.2020 )
7. Військовослужбовці Служби безпеки України, які досягли граничного віку перебування на військовій службі, підлягають звільненню в запас або у відставку в порядку, визначеному цим Положенням.
Військовослужбовці Служби безпеки України, які мають високу професійну підготовку, досвід практичної роботи на займаній посаді, на їх прохання та за наявності позитивного висновку військово-лікарської комісії щодо придатності військовослужбовця за станом здоров'я для проходження військової служби можуть бути залишені в порядку, встановленому Головою Служби безпеки України, на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі на строк до 5 років.
( Абзац другий пункту 7 в редакції Указу Президента № 348/2012 від 24.05.2012; із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 165/2020 від 04.05.2020 )
Залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі осіб офіцерського складу здійснюється Головою Служби безпеки України.
Залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі осіб рядового, сержантського і старшинського складу здійснюється начальниками підрозділів (органів, закладів, установ) Служби безпеки України, яким надано право приймати на військову службу за контрактом осіб рядового, сержантського і старшинського складу Служби безпеки України.
Залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі військовослужбовців Служби безпеки України, відряджених до державних органів, установ і організацій для виконання завдань в інтересах безпеки держави із залишенням на військовій службі, здійснюється Головою Служби безпеки України за письмовим клопотанням керівників відповідних державних органів, установі організацій.
Військовослужбовці Служби безпеки України, залишені на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, можуть бути звільнені з військової служби до закінчення строку, на який вони залишені на службі, на підставах, передбачених частинами другою - шостою статті 26 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу".
( Абзац шостий пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 757/2019 від 17.10.2019 )
8. Військовослужбовці Служби безпеки України з дозволу прямих начальників можуть навчатися у закладах вищої освіти.
Військовослужбовцям, які прийняті на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу після здобуття освітнього ступеня бакалавр або магістр за державним замовленням, дозволяється навчатися в інших закладах вищої освіти без відриву від служби після проходження ними строку служби, який дорівнює часу їхнього навчання для здобуття попередньої вищої освіти.
( Пункт 8 в редакції Указу Президента № 465/2015 від 05.08.2015 )
II. Прийняття на військову службу. Укладення контракту
9. Контракт про проходження військової служби у Службі безпеки України - письмова угода, що укладається між громадянином України і державою, від імені якої виступає Служба безпеки України, для встановлення правових відносин між сторонами під час проходження військової служби.
Контракт укладається за зразком, що додається, у двох примірниках, підписується особою, яка вступає на військову службу, і відповідною посадовою особою Служби безпеки України згідно з пунктами 11 і 14 цього Положення, скріплюється гербовою печаткою підрозділу (органу, закладу, установи) і зберігається кожною із сторін.
Контракт є підставою для видання наказу про прийняття особи на військову службу за контрактом або для продовження військової служби за новим контрактом.
( Абзац третій пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 757/2019 від 17.10.2019 )
10. Громадяни України приймаються на військову службу за контрактом до Служби безпеки України відповідно до статті 20 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
( Пункт 10 в редакції Указів Президента № 465/2015 від 05.08.2015, № 757/2019 від 17.10.2019, 165/2020 від 04.05.2020 )
10-1. Стосовно кандидатів на зайняття військових посад проводиться спеціальна перевірка у порядку, встановленому законом.
( Положення доповнено пунктом 10-1 згідно з Указом Президента № 465/2015 від 05.08.2015 )
11. Право підписання першого контракту від імені Служби безпеки України надається:
а) Голові Служби безпеки України - з військовослужбовцями (військовозобов'язаними), які призначаються на посади (проходять військову службу на посадах), за якими штатом передбачено військові звання вищого офіцерського складу, і з особами вищого офіцерського складу;
( Підпункт "а" пункту 11 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 475/2020 від 28.10.2020 )
б) першому заступникові Голови Служби безпеки України - з випускниками вищих військових навчальних закладів Служби безпеки України;
в) відповідному начальнику (командиру), до повноважень якого віднесено призначення на посади, які вони займають (на які вони призначаються), - з особами офіцерського складу у військових званнях до полковника (капітана 1 рангу) включно, крім зазначених у підпункті "а" цього пункту;
г) начальнику (командиру), якому Головою Служби безпеки України надано право приймати на військову службу військовослужбовців (військовозобов'язаних) зазначених категорій, - з військовослужбовцями (військовозобов'язаними), які призначаються на посади рядового, сержантського і старшинського складу.
12. Перший контракт про проходження військової служби у Службі безпеки України набирає чинності з дня:
зарахування до списків особового складу Служби безпеки України;
( Пункт 12 доповнено новим абзацом згідно з Указом Президента № 21/2013 від 16.01.2013 )
призначення військовослужбовця на посаду;
видання наказу про прийняття військовослужбовця на військову службу за контрактом, якщо він не переміщується на іншу посаду, - для осіб, які перебувають на військовій службі;
присвоєння первинного офіцерського звання - для випускників вищих військових навчальних закладів Служби безпеки України.
( Абзац п’ятий пункту 12 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 475/2020 від 28.10.2020 )
13. Перший контракт про проходження військової служби у Службі безпеки України укладається на такі строки в календарному обчисленні:
з громадянами, які приймаються на військову службу за контрактом на посади рядового складу, - 3 роки;
з громадянами, які приймаються на військову службу за контрактом на посади сержантського і старшинського складу, - від 3 до 5 років;
з громадянами, які приймаються на військову службу за контрактом на посади офіцерського складу, яким первинне військове звання присвоєно після проходження повного курсу військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу або в порядку атестування осіб до присвоєння первинних військових звань офіцерського складу запасу, - від 2 до 5 років, а для інших громадян - від 1 до 5 років;
з військовослужбовцями, які закінчили вищі військові навчальні заклади або військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти за програмою підготовки для проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу та оволоділи спеціальностями льотного складу авіації і приймаються на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу, - 10 років, а з тими, хто оволодів іншими спеціальностями і приймається на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу, - 5 років.
( Пункт 13 доповнено новим абзацом згідно з Указом Президента № 165/2020 від 04.05.2020 )
Для осіб, які приймаються на військову службу за контрактом у період з моменту оголошення мобілізації до часу введення воєнного стану або оголошення рішення про демобілізацію та призначаються на посади, строки військової служби в календарному обчисленні встановлюються відповідно до абзаців другого - п'ятого цього пункту.
( Абзац шостий пункту 13 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 165/2020 від 04.05.2020 )
Для військовослужбовців строкової військової служби та військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, які під час дії особливого періоду вислужили не менше 11 місяців, осіб, звільнених з військової служби під час дії особливого періоду, які приймаються на військову службу за контрактом у період з моменту оголошення мобілізації до часу введення воєнного стану або оголошення рішення про демобілізацію, строк військової служби в календарному обчисленні встановлюється шість місяців. Строк проходження військової служби для таких військовослужбовців може бути продовжено за новими контрактами на шість місяців або на строки, визначені абзацами восьмим -одинадцятим пункту 14 цього Положення. У разі закінчення особливого періоду або оголошення рішення про демобілізацію дія таких контрактів припиняється достроково.
( Абзац сьомий пункту 13 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 165/2020 від 04.05.2020 )
Строк контракту обчислюється повними роками, крім випадків, коли контракт укладається з військовослужбовцем:
до досягнення граничного віку перебування на військовій службі;
до досягнення граничного віку перебування в запасі (для осіб, які досягли граничного віку перебування на військовій службі);
на шість місяців в порядку, передбаченому абзацом сьомим цього пункту.
Строк контракту з особами офіцерського складу Служби безпеки України, яким до досягнення граничного віку перебування на кадровій військовій службі залишилося менше 5 років, при переході на військову службу за контрактом визначається строком, який залишився до досягнення ними встановленого граничного віку перебування на військовій службі.
( Пункт 13 в редакції Указу Президента № 757/2019 від 17.10.2019 )
14. Новий контракт укладається у разі:
закінчення строку дії попереднього контракту про проходження військової служби;
продовження військової служби після досягнення граничного віку перебування на військовій службі;
зміни військовослужбовцем одного виду військової служби на інший;
поновлення на військовій службі у зв’язку із незаконним звільненням з військової служби, якщо строк попереднього контракту про проходження військової служби закінчився.
У випадках, передбачених абзацами другим і третім цього пункту, новий контракт укладається не пізніш як за два місяці до закінчення строку чинного контракту і діє з дня, наступного після дня закінчення попереднього контракту.
Строк проходження військової служби може бути продовжено за новим контрактом до досягнення граничного віку перебування на військовій службі:
для осіб рядового складу - на 3 роки;
( Абзац восьмий пункту 14 в редакції Указу Президента № 165/2020 від 04.05.2020 )
для осіб сержантського і старшинського складу - на строк від 3 до 5 років;
( Абзац дев'ятий пункту 14 в редакції Указу Президента № 165/2020 від 04.05.2020 )
для осіб офіцерського складу - на строк від 5 до 10 років.
Для осіб офіцерського складу, які мають право на пенсію за вислугу років, за їх бажанням строк проходження військової служби за новим контрактом може бути продовжено на строк від 2 до 10 років до досягнення граничного віку перебування на військовій службі.
Право підписання нового контракту від імені Служби безпеки України надається посадовим особам, зазначеним у пункті 11 цього Положення.
У разі настання особливого періоду для військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, дія контракту продовжується понад встановлені строки:
з моменту оголошення мобілізації - протягом строку її проведення, який визначається рішенням Президента України, крім випадків, визначених пунктом 3 частини п’ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу";
з моменту введення воєнного стану - до оголошення демобілізації, крім випадків, визначених пунктом 3 частини п’ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу".
В особливий період (крім проведення мобілізації та введення воєнного стану) для військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та строк контракту яких закінчився, за їх бажанням військова служба може бути продовжена за новим контрактом на строк від 1 до 10 років, але не більше ніж до досягнення граничного віку перебування на військовій службі, крім випадків, визначених абзацом восьмим пункту 13 цього Положення.
( Абзац шістнадцятий пункту 14 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 165/2020 від 04.05.2020 )( Пункт 14 в редакції Указів Президента № 348/2012 від 24.05.2012, № 757/2019 від 17.10.2019 )
15. Дія контракту припиняється:
у день закінчення його строку - у разі продовження військовослужбовцю Служби безпеки України військової служби за новим контрактом;
у день набрання чинності контрактом про проходження іншого виду військової служби;
у день, зазначений у наказі про виключення військовослужбовця Служби безпеки України зі списків особового складу Служби безпеки України.
16. Військовослужбовцям Служби безпеки України, які перебувають у довготривалих закордонних відрядженнях, беруть участь в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, та військовослужбовцям Служби безпеки України, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами або для догляду за дитиною, строк контракту (якщо він закінчується після виїзду у відрядження, район проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, або після надання таких відпусток) вважається продовженим на період їх перебування у зазначених відрядженнях чи відпустках, у районі проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.
( Пункт 16 в редакції Указів Президента № 465/2015 від 05.08.2015, № 757/2019 від 17.10.2019 )
III. Військові звання
17. Військові звання офіцерського, рядового, сержантського і старшинського складу присвоюються військовослужбовцям Служби безпеки України і військовозобов'язаним з урахуванням їх освіти, рівня фізичної підготовленості, ділових і моральних якостей, організаторських здібностей, професійної підготовки, досвіду служби, посади, яку вони займають, та інших умов, передбачених цим Положенням.
( Абзац перший пункту 17 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 757/2019 від 17.10.2019 )
Особам, які перебувають на виборних посадах в органах державної влади та органах місцевого самоврядування, чергові військові звання присвоюються з урахуванням військових звань за посадами, на яких вони перебували до обрання.
( Абзац третій пункту 17 виключено на підставі Указу Президента № 372/2020 від 03.09.2020 )
Строк відбування військовослужбовцями Служби безпеки України покарання у вигляді службового обмеження для військовослужбовців, арешту, тримання в дисциплінарному батальйоні не зараховується до строку вислуги років для присвоєння чергового військового звання.
( Абзац четвертий пункту 17 в редакції Указу Президента № 757/2019 від 17.10.2019 )
17-1. Час перебування військовослужбовця у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відпустці для догляду за дитиною, яка потребує домашнього догляду, тривалістю, визначеною B медичному висновку, зараховується до строку вислуги у військовому званні.
( Положення доповнено пунктом 17-1 згідно з Указом Президента № 372/2020 від 03.09.2020 )
18. Військові звання рядового складу, сержантського і старшинського складу Служби безпеки України присвоюються особам, які виявили бажання добровільно проходити військову службу відповідно за контрактом осіб рядового складу, сержантського і старшинського складу і відповідають вимогам військової служби.
( Абзац перший пункту 18 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 465/2015 від 05.08.2015 )
За військовослужбовцями Служби безпеки України та військовозобов'язаними, які приймаються на військову службу за контрактом осіб рядового складу, сержантського і старшинського складу Служби безпеки України, зберігаються військові звання рядового складу, сержантського і старшинського складу, присвоєні їм до прийняття на військову службу за контрактом.
( Абзац другий пункту 18 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 465/2015 від 05.08.2015 )
19. Громадянам, прийнятим на військову службу за контрактом осіб рядового складу Служби безпеки України, яким раніше не присвоювалися військові звання, одночасно з призначенням на посади присвоюється військове звання солдата (матроса).
( Пункт 19 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 465/2015 від 05.08.2015 )
20. Військове звання старшого солдата (старшого матроса) присвоюється:
а) військовослужбовцям у званні солдата (матроса) при призначенні їх на посади, за якими штатами передбачено звання старшого солдата (старшого матроса);
б) солдатам (матросам) у порядку заохочення.
21. Військове звання молодшого сержанта (старшини 2 статті) присвоюється:
а) громадянам України, які не мають військових звань сержантського і старшинського складу, прийнятим на військову службу за контрактом осіб сержантського і старшинського складу, одночасно з призначенням на посади сержантського і старшинського складу;
( Підпункт "а" пункту 21 в редакції Указу Президента № 465/2015 від 05.08.2015 )
б) військовослужбовцям Служби безпеки України, які проходять військову службу за контрактом осіб рядового складу, при прийнятті на військову службу за контрактом осіб сержантського і старшинського складу, одночасно з призначенням на посади сержантського і старшинського складу.
( Підпункт "б" пункту 21 в редакції Указу Президента № 465/2015 від 05.08.2015 )
22. Чергові військові звання сержанта (старшини 1 статті), старшого сержанта (головного старшини), головного сержанта (головного корабельного старшини), штаб-сержанта (штаб-старшини), майстер-сержанта (майстер-старшини), старшого майстер-сержанта (старшого майстер-старшини), головного майстер-сержанта (головного майстер-старшини) військовослужбовцям Служби безпеки України присвоюються у послідовному порядку за умови відсутності незнятих дисциплінарних стягнень та відповідності чергового звання військовому званню, передбаченому штатною посадою, та після закінчення встановленого строку вислуги у попередньому військовому званні.
( Пункт 22 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 475/2020 від 28.10.2020 )
23. Строки вислуги у військових званнях для осіб рядового складу, сержантського і старшинського складу Служби безпеки України, які перебувають на військовій службі, встановлюються:
солдата (матроса), старшого солдата (старшого матроса), молодшого сержанта (старшини 2 статті), сержанта (старшини 1 статті), старшого сержанта (головного старшини) - 6 місяців
головного сержанта (головного корабельного старшини) - 1 рік
штаб-сержанта (штаб-старшини), майстер-сержанта (майстер-старшини), старшого майстер-сержанта (старшого майстер-старшини) - 3 роки.
Особам, які приймаються на військову службу за контрактом осіб рядового складу, сержантського і старшинського складу Служби безпеки України із запасу, присвоюється військове звання на один ступінь вище від військового звання, яке вони мають у запасі, у разі закінчення встановленого строку вислуги в попередньому військовому званні, передбаченого пунктом 80, але не вище від військового звання, передбаченого за посадою, на яку їх призначають.
( Пункт 23 в редакції Указу Президента № 475/2020 від 28.10.2020 )
24. Штаб-сержантам (штаб-старшинам), які виявили високі професійні, ділові та моральні якості під час виконання військового обов’язку та досягли високих показників у службовій діяльності, чергове військове звання може бути присвоєне в порядку заохочення достроково, після закінчення не менше половини встановленого строку вислуги в попередньому військовому званні та за умови проходження служби не менше одного року на посадах, штатно-посадова категорія яких відповідає військовому званню майстер-сержанта (майстер-старшини).
Військове звання майстер-сержанта (майстер-старшини) може бути присвоєне також штаб-сержантам (штаб-старшинам), які прослужили бездоганно і безперервно у військових званнях штаб-сержанта (штаб-старшини) протягом 10 років незалежно від займаної посади.
( Пункт 24 в редакції Указу Президента № 475/2020 від 28.10.2020 )
25. Військові звання рядового, сержантського і старшинського складу Служби безпеки України присвоюються Головою Служби безпеки України, його заступниками або начальниками підрозділів (органів, закладів, установ), яким надано право приймати на військову службу за контрактом осіб рядового, сержантського і старшинського складу Служби безпеки України.
26. Військове звання молодшого лейтенанта присвоюється військовослужбовцям, військовозобов'язаним і жінкам, які мають вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем підготовки бакалавра, споріднену з профілем службової діяльності, під час атестування до офіцерського складу.
27. Військове звання лейтенанта присвоюється:
а) молодшим лейтенантам, у яких закінчився строк вислуги у цьому званні;
б) військовослужбовцям, які закінчили вищі військові навчальні заклади Служби безпеки України з очною формою підготовки.
Військовослужбовцям Служби безпеки України, які звільняються з військової служби безпосередньо після закінчення вищого військового навчального закладу через сімейні обставини або за станом здоров'я, присвоюється військове звання лейтенанта запасу;
в) військовослужбовцям, військовозобов'язаним і жінкам, які мають вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем підготовки не нижче спеціаліста, споріднену з профілем службової діяльності, під час атестування до офіцерського складу.
28. Первинне офіцерське звання військовослужбовцям Служби безпеки України присвоюється Головою Служби безпеки України.
( Пункт 28 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 475/2020 від 28.10.2020 )
29. Чергові військові звання молодшого та старшого офіцерського складу Служби безпеки України присвоюються:
а) першим заступником Голови Служби безпеки України - до підполковника (капітана 2 рангу) включно;
б) Головою Служби безпеки України - до полковника (капітана 1 рангу).
30. Вищому офіцерському складу Служби безпеки України військові звання присвоюються Президентом України за поданням Голови Служби безпеки України.
31. Строки вислуги у військових званнях для осіб офіцерського складу Служби безпеки України, які перебувають на військовій службі, встановлюються:
молодшого лейтенанта, лейтенанта - 2 роки;
старшого лейтенанта, капітана (капітан-лейтенанта) - 3 роки;
майора (капітана 3 рангу) - 4 роки;
підполковника (капітана 2 рангу)
( Абзац п'ятий пункту 31 в редакції Указу Президента № 560/2022 від 05.08.2022
)
- 5 років.
полковника (капітана 1 рангу)
( Абзац шостий пункту 31 в редакції Указу Президента № 560/2022 від 05.08.2022
)
- 2 роки
Для офіцерів, які закінчили вищі військові навчальні заклади за денною формою навчання, здобули ступінь бакалавра і отримали диплом з відзнакою чи здобули ступінь магістра, встановлюється строк вислуги у первинному військовому званні офіцерського складу - один рік.
( Абзац сьомий пункту 31 в редакції Указу Президента № 757/2019 від 17.10.2019 )
Строк вислуги у присвоєному військовому званні обчислюється від дня видання наказу про присвоєння цього звання, крім випадку, передбаченого абзацом четвертим пункту 39 цього Положення.
( Абзац восьмий пункту 31 в редакції Указу Президента № 560/2022 від 05.08.2022 )
Офіцерам, прийнятим на військову службу із запасу, до строку вислуги у військовому званні зараховується час перебування їх у військовому званні в запасі пропорційно до строків вислуги у військових званнях для офіцерів запасу, встановлених пунктом 80 цього Положення.
( Абзац дев’ятий пункту 31 в редакції Указу Президента № 757/2019 від 17.10.2019 )
32. Чергові офіцерські звання військовослужбовцям Служби безпеки України присвоюються послідовно в разі відповідності чергового звання військовому званню, передбаченому штатною посадою, та після закінчення встановленого строку вислуги у попередньому військовому званні.
Особам офіцерського складу Служби безпеки України за старанність, розумну ініціативу та сумлінне виконання службових обов’язків Головою Служби безпеки України в порядку заохочення може бути:
достроково присвоєно чергове військове звання до полковника (капітана 1 рангу) включно - після закінчення не менше половини встановленого строку вислуги у попередньому військовому званні і за умови проходження служби не менше одного року на посадах, штатно-посадова категорія яких відповідає черговому військовому званню;
присвоєно військове звання на один ступінь вище від військового звання, передбаченого штатною посадою, - після закінчення встановленого строку вислуги в попередньому військовому званні.
Військове звання у порядку заохочення достроково може бути присвоєне один раз за весь період проходження військової служби.
( Пункт 32 в редакції Указу Президента № 475/2020 від 28.10.2020 )
33. Чергові військові звання офіцерського складу до полковника (капітана 1 рангу) включно аспірантам (ад'юнктам) і докторантам вищих військових навчальних закладів Служби безпеки України присвоюються з урахуванням вимог пункту 32 цього Положення:
під час навчання - у разі відповідності чергового військового звання званню за штатною посадою, яку офіцер займав перед вступом до аспірантури (ад'юнктури) чи докторантури, без урахування наступних змін (підвищення чи пониження), внесених до штату за цією посадою;
після закінчення аспірантури (ад'юнктури) чи докторантури - у разі відповідності чергового військового звання званню за штатною посадою, на яку офіцер призначається після закінчення навчання.
34. Присвоєння офіцерських звань військовослужбовцям Служби безпеки України (крім осіб вищого офіцерського складу) проводиться відповідно до цього Положення в порядку, який визначається Головою Служби безпеки України.
Подання до присвоєння чергового військового звання у порядку заохочення достроково або на один ступінь вище за військове звання, передбачене штатною посадою, та військового звання полковника (капітана 1 рангу) розглядаються колегією Служби безпеки України.
( Абзац третій пункту 34 виключено на підставі Указу Президента № 560/2022 від 05.08.2022 )( Абзац четвертий пункту 34 виключено на підставі Указу Президента № 560/2022 від 05.08.2022 )( Абзац п'ятий пункту 34 виключено на підставі Указу Президента № 560/2022 від 05.08.2022 )( Абзац шостий пункту 34 виключено на підставі Указу Президента № 560/2022 від 05.08.2022 )
35. У разі прийняття на військову службу до Служби безпеки України для заміщення посад рядового, сержантського і старшинського та офіцерського складу осіб, звільнених зі служби в Міністерстві внутрішніх справ України, Національній поліції України, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, підрозділах податкової міліції, органах виконання покарань, цивільного захисту, прокуратури, які мають спеціальні звання або класні чини, таким особам присвоюються військові звання в порядку переатестування з урахуванням їх спеціальних звань або класних чинів.
( Абзац перший пункту 35 в редакції Указів Президента № 21/2013 від 16.01.2013, № 757/2019 від 17.10.2019 )
Військовослужбовцям, які мають армійські (корабельні) військові звання, у разі призначення на посади, за якими штатом передбачено корабельні (армійські) військові звання, відповідні військові звання присвоюються в порядку переатестування. В такому ж порядку присвоюються військові звання особам офіцерського складу Служби безпеки України, які мають відповідну освіту, в разі призначення на посади (звільнення з посад), за якими штатом передбачено військові звання з додаванням слів "медичної служби" чи "юстиції".
Присвоєння військовослужбовцям Служби безпеки України відповідних військових звань у порядку переатестування проводиться одночасно з прийняттям їх на військову службу за контрактом або призначенням на відповідні посади.
Особам, які мають спеціальні звання вищого начальницького складу органів, зазначених в абзаці першому цього пункту, спеціальні звання вищого складу поліції, вищі класні чини, військові звання вищого офіцерського складу присвоюються у порядку переатестування Президентом України відповідно до законодавства. До прийняття рішення про переатестування осіб у військових званнях вищого офіцерського складу таким особам при прийнятті на військову службу до Служби безпеки України присвоюється військове звання полковника.
( Пункт 35 доповнено новим абзацом згідно з Указом Президента № 757/2019 від 17.10.2019 )
36. Строк вислуги у військовому званні військовослужбовцям Служби безпеки України, переатестованим на рівноцінне військове звання, обчислюється від дня видання наказу про присвоєння їм військового звання (спеціального звання, класного чину), яке вони мали до переатестування, без урахування періоду, коли особа не проходила службу (роботу), що передбачає наявність спеціального звання (класного чину).
( Абзац перший пункту 36 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 757/2019 від 17.10.2019 )
Час перебування в запасі у військовому званні нижчому, ніж спеціальне звання (класний чин), що було присвоєно до прийняття особи на військову службу до Служби безпеки України та переатестування на рівноцінне військове звання, до строку вислуги для присвоєння чергового військового звання не зараховується.
( Пункт 36 доповнено новим абзацом згідно з Указом Президента № 757/2019 від 17.10.2019 )
37. Усунення військовослужбовців від виконання службових обов'язків здійснюється відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.
Військовослужбовець, стосовно якого складено протокол про адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, може бути відсторонений від виконання службових повноважень за рішенням начальника (командира) до закінчення розгляду справи судом.
( Абзац другий пункту 37 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 475/2020 від 28.10.2020 )
Відсторонення військовослужбовця, якому повідомлено про підозру у вчиненні злочину у сфері службової діяльності, від виконання повноважень на посаді здійснюється відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
( Абзац третій пункту 37 в редакції Указу Президента № 465/2015 від 05.08.2015 )( Абзац четвертий пункту 37 виключено на підставі Указу Президента № 465/2015 від 05.08.2015 )
Військовослужбовцям Служби безпеки України, яких усунуто від виконання службових обов'язків, відсторонено від виконання повноважень на посаді, відсторонено від виконання службових повноважень, а також військовослужбовцям, стосовно яких здійснюється кримінальне провадження, чергові військові звання не присвоюються.
У подальшому подання до присвоєння військових звань таким військовослужбовцям здійснюється залежно від результатів проведених заходів та прийнятих рішень.
( Пункт 37 в редакції Указу Президента № 21/2013 від 16.01.2013 )
38. Військовослужбовці Служби безпеки України можуть бути позбавлені військового звання за вироком суду у зв'язку із засудженням за вчинення тяжкого чи особливо тяжкого злочину.
( Пункт 38 в редакції Указу Президента № 560/2022 від 05.08.2022 )
39. Пониження у військовому званні на один ступінь осіб сержантського і старшинського складу (крім молодшого сержанта (старшини 2 статті), осіб офіцерського складу (крім молодшого лейтенанта) Служби безпеки України, які перебувають на військовій службі, може застосовуватися як вид дисциплінарного стягнення в порядку, передбаченому Дисциплінарним статутом Збройних Сил України.
Військовослужбовці Служби безпеки України сержантського і старшинського складу у разі накладення на них дисциплінарного стягнення, передбаченого пунктом "є" статті 48 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, можуть бути понижені у військовому званні не нижче військового звання молодшого сержанта (старшини 2 статті) із одночасним призначенням на нижчу посаду.
Військовослужбовці Служби безпеки України, на яких було накладено дисциплінарні стягнення, передбачені пунктами "д" - "є" статті 48 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, після закінчення строку дії або дострокового зняття таких стягнень у попередньому військовому званні та/або на посаді не поновлюються.
Військовослужбовцям Служби безпеки України, пониженим у військовому званні, чергове військове звання присвоюється за умови відповідності чергового звання військовому званню, передбаченому штатною посадою, та після закінчення встановленого строку вислуги у пониженому військовому званні, який обчислюється з дня видання наказу про накладання відповідного дисциплінарного стягнення.
( Пункт 39 в редакції Указу Президента № 560/2022 від 05.08.2022 )
40. Пониження осіб офіцерського складу (крім осіб вищого офіцерського складу) Служби безпеки України у військовому званні на один ступінь або їх пониження в посаді (крім посад, призначення на які та звільнення з яких здійснюється Президентом України) у порядку дисциплінарного стягнення провадиться Головою Служби безпеки України.
Права начальників (командирів) щодо пониження у військовому званні на один ступінь, пониження в посаді, пониження у військовому званні з переведенням на нижчу посаду осіб сержантського і старшинського складу у порядку дисциплінарного стягнення визначаються Головою Служби безпеки України.
( Пункт 40 в редакції Указів Президента № 757/2019 від 17.10.2019, № 475/2020 від 28.10.2020, № 560/2022 від 05.08.2022 )
40-1. Військовослужбовцям Служби безпеки України чергове військове звання не присвоюється:
за наявності у військовослужбовця дисциплінарного стягнення - до його зняття;
військовослужбовцям, яким за вироком суду призначено покарання, не пов'язане з позбавленням чи обмеженням волі, або яких звільнено від відбування покарання з випробуванням, - до погашення або зняття судимості;
військовослужбовцям, засудженим до покарання у виді арешту, тримання у дисциплінарному батальйоні, службового обмеження для військовослужбовців, - під час відбування цих покарань";
( Розділ III доповнено пунктом 40-1 згідно з Указом Президента № 560/2022 від 05.08.2022 )
IV. Призначення на посади та переміщення по службі, призупинення військової служби
( Назва розділу IV в редакції Указу Президента № 165/2020 від 04.05.2020 )
41. Перелік військових посад, що підлягають заміщенню особами вищого офіцерського складу у Службі безпеки України, затверджується Президентом України за поданням Голови Служби безпеки України, а посад інших військовослужбовців - Головою Служби безпеки України.
Військові посади, що підлягають заміщенню військовослужбовцями Служби безпеки України, і відповідні цим посадам військові звання визначаються спеціальними переліками та передбачаються в штатах.
Окремі військові посади у мирний час (на умовах строкового трудового договору) можуть заміщатися цивільними особами у порядку, встановленому Головою Служби безпеки України.
42. Призначення на посади заступників Голови Служби безпеки України, начальників відповідних підрозділів Центрального управління згідно із законодавством, регіональних органів та ректора Національної академії Служби безпеки України здійснюється Президентом України за поданням Голови Служби безпеки України.
( Пункт 42 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 280/2008 від 28.03.2008 )