• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Інструкції про організацію виконання Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України

Служба безпеки України  | Наказ, План, Протокол, Схема, Список, Форма типового документа, Інструкція від 14.10.2008 № 772
СЛУЖБА БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
14.10.2008 № 772
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
31 грудня 2008 р.
за № 1323/16014
Про затвердження Інструкції про організацію виконання Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Служби безпеки № 624 від 25.09.2009 № 710 від 03.11.2009 № 494 від 16.09.2010 № 635 від 15.12.2010 № 163 від 22.04.2013 № 776 від 05.12.2015 )
1. Затвердити Інструкцію про організацію виконання Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України (далі - Інструкція), що додається.
2. Начальникам підрозділів Центрального управління, регіональних органів, органів військової контррозвідки, керівникам навчальних, наукових, науково-дослідних та інших закладів, установ Служби безпеки України та Штабу Антитерористичного центру при Службі безпеки України організувати вивчення Інструкції особовим складом та суворо дотримуватися її вимог у практичній діяльності.
3. Начальнику Управління роботи з особовим складом забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. З цим наказом ознайомити особовий склад Служби безпеки України.
Т.в.о. Голови СлужбиВ.Наливайченко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
Служби безпеки України
14.10.2008 №772
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
31 грудня 2008 р.
за № 1323/16014
ІНСТРУКЦІЯ
про організацію виконання Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України
I. Загальні засади
1.1. Ця Інструкція визначає механізм реалізації вимог Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України (далі - Положення).
1.2. Застосування вимог Положення до військовослужбовців здійснюється рішеннями начальників, яким надано таке право Положенням і наказами Служби безпеки України. Ці рішення оформляються наказами по особовому складу, які підписуються керівництвом Служби безпеки України або керівниками підрозділів Центрального управління, регіональних органів, органів військової контррозвідки, навчальних, наукових, науково-дослідних та інших закладів, установ Служби безпеки України та Штабу Антитерористичного центру при Службі безпеки України (далі - органи, підрозділи, заклади, установи).
У разі тимчасової відсутності зазначених начальників рішення з питань проходження військової служби приймаються особами, на яких покладено або за якими посадовими обов'язками передбачено тимчасове виконання обов'язків за цими посадами.
1.3. На військовослужбовців, які подаються до присвоєння військового звання (пониження у військовому званні, позбавлення військового звання, поновлення у військовому званні), призначення на посади (крім призначення на рівні посади без зміни профілю службової діяльності) або звільнення з військової служби, в органах, підрозділах, закладах, установах Служби безпеки України оформляються подання на бланках (додатки 1-5 до цієї Інструкції), які підписуються їх прямими начальниками та направляються в порядку підпорядкування через підрозділи кадрового забезпечення для прийняття рішення начальниками, зазначеними в пункті 1.2 цієї Інструкції. Зазначені подання готуються підрозділами, в яких проходять військову службу вказані військовослужбовці (крім подань до призначення на посади в інші органи, підрозділи, заклади, установи та їх структурні підрозділи, які готуються цими органами, підрозділами, закладами, установами та їх структурними підрозділами за погодженням з прямими начальниками військовослужбовців). Організаційно-методичне забезпечення їх підготовки здійснює Управління роботи з особовим складом.
( Абзац перший пункту 1.3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 494 від 16.09.2010 )
У поданнях щодо призначення на посади, присвоєння чергового військового звання, пониження у військовому званні, позбавлення військового звання, поновлення у військовому званні, присвоєння достроково чергового військового звання зазначається стисла характеристика ділових та моральних якостей військовослужбовця, професійна підготовленість, стан справ на ділянці роботи, за яку він відповідає, досягнуті результати.
( Абзац другий пункту 1.3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказами Служби безпеки № 163 від 22.04.2013, № 776 від 05.12.2015 )
При переміщенні в інший орган, підрозділ, заклад, установу в поданнях також зазначаються підстави для цього, у тому числі й висновок військово-лікарської комісії (якщо військовослужбовець подається до переміщення за станом його здоров'я або сімейними обставинами у зв'язку зі станом здоров'я членів його сім'ї).
Переміщення військовослужбовців на рівні посади (до заступника начальника відділу включно) в межах органу, підрозділу, закладу, установи Служби безпеки України без зміни профілю службової діяльності здійснюється на підставі рапортів, погоджених прямим начальником, до повноважень якого віднесено призначення військовослужбовців на посади, які вони займатимуть.
( Пункт 1.3 розділу I доповнено новим абзацом четвертим згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
Призначення військовослужбовця, який перебуває у розпорядженні відповідного начальника, здійснюється на підставі подання до призначення (додаток 4 до цієї Інструкції).
( Пункт 1.3 розділу I доповнено новим абзацом п'ятим згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
У разі оформлення подання до звільнення з військової служби у ньому зазначається: що стало підставою для оформлення документів до звільнення; коли і ким проведено бесіду про звільнення; чи ознайомлений військовослужбовець із розрахунком вислуги років; його ставлення до звільнення; обставини, що визначають необхідність звільнення за вказаними в поданні підпунктами і пунктами Положення; право військовослужбовця на носіння військової форми одягу; клопотання про вид заохочення; інформація про використання військовослужбовцем передбачених законодавством відпусток та необхідність виплати грошової компенсації за невикористані дні відпусток; пропозиції про припинення доступу до державної таємниці.
( Абзац шостий пункту 1.3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
Крім того, у поданнях робиться висновок про доцільність вчинення зазначених у цих поданнях дій: призначення на посади; присвоєння військового звання (у тому числі й достроково); пониження у військовому званні; позбавлення військового звання; поновлення у військовому званні; звільнення з військової служби.
Подання, за якими приймаються рішення керівництвом Служби безпеки України, підписуються керівниками органів, підрозділів, закладів, установ, а в департаментах Центрального управління Служби безпеки України - начальниками відповідних самостійних підрозділів. Якщо за результатами службового розслідування уповноваженою посадовою особою в межах її компетенції прийнято рішення про пониження у військовому званні, позбавлення військового звання чи поновлення у військовому званні, підготовка відповідних подань не здійснюється.
( Абзац пункту 1.3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 163 від 22.04.2013 )
Безпосередні начальники, яким не надано право підпису подання із зазначених питань, можуть порушувати клопотання про це шляхом подання рапорту в порядку підпорядкування.
У разі прийняття громадян на військову службу за контрактом у Службу безпеки України та заміщення військових посад цивільними особами складаються відповідні висновки згідно з нормативно-правовими актами Служби безпеки України, що регламентують порядок комплектування кадрами органів, підрозділів, закладів і установ Служби безпеки України.
1.4. Військовослужбовці, які досягають граничного віку перебування на військовій службі у наступному році та виявили бажання залишитися на військовій службі понад граничний вік, подають до 20 липня поточного року в установленому порядку рапорти на ім'я начальників, які відповідно до пункту 7 Положення мають право приймати рішення про залишення на військовій службі понад граничний вік.
Начальники, у підпорядкуванні яких військовослужбовці проходять військову службу, письмово викладають свою позицію щодо доцільності залишення військовослужбовців на військовій службі понад граничний вік, про що робиться відмітка на рапорті військовослужбовця. Рапорти з позицією начальника органу, підрозділу, закладу, установи в установленому порядку до 01 серпня поточного року передаються до підрозділів кадрового забезпечення.
На підставі отриманих рапортів підрозділи кадрового забезпечення у період з 10 серпня до 20 серпня поточного року направляють військовослужбовців на медичний огляд до закладу охорони здоров'я Служби безпеки України для визначення ступеня придатності до військової служби за відповідною графою згідно з чинним законодавством України.
Про результати проходження медичного огляду підрозділ кадрового забезпечення інформує начальника органу, підрозділу, закладу, установи для прийняття ним рішення щодо порушення клопотання про залишення на військовій службі понад граничний вік або про звільнення.
Клопотання (у вигляді рапорту) про залишення особи офіцерського складу на військовій службі понад граничний вік готується начальником органу, підрозділу, закладу, установи на ім'я Голови Служби безпеки України та погоджується із заступником Голови Служби безпеки України (згідно з розподілом функціональних обов'язків). За результатами погодження органом, підрозділом, закладом, установою готуються персональні списки офіцерів, рекомендованих до залишення на військовій службі понад граничний вік (додаток 6 до цієї Інструкції), та до 01 листопада поточного року надсилаються до Управління роботи з особовим складом разом із клопотаннями, рапортами військовослужбовців та документами про результати проходження ними медичного огляду для узагальнення та затвердження Головою Служби безпеки України або особою, яка виконує його обов'язки.
На військовослужбовців, які досягають граничного віку перебування на військовій службі згідно із Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" та стосовно яких не прийнято рішення про залишення на військовій службі понад граничний вік, безпосередні та прямі начальники повинні своєчасно, але не пізніше ніж за місяць до досягнення військовослужбовцем граничного віку перебування на військовій службі, підготувати подання до звільнення з військової служби (додаток 5 до цієї Інструкції) у запас або у відставку та не пізніше ніж за 20 днів до досягнення військовослужбовцем граничного віку перебування на військовій службі надіслати узгоджене подання до Управління роботи з особовим складом Служби безпеки України або підрозділу кадрового забезпечення.
Рішення про залишення осіб рядового складу, сержантського і старшинського складу на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі приймається начальником органу, підрозділу, закладу, установи, у підпорядкуванні якого вони проходять військову службу. Прийняттю такого рішення має передувати здійснення заходів, передбачених абзацами першим – четвертим цього пункту. Персональні списки осіб рядового складу, сержантського і старшинського складу, стосовно яких прийнято рішення про залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, щороку до 01 грудня надсилаються до Управління роботи з особовим складом.
У такому самому порядку здійснюється продовження військової служби військовослужбовцям, яких залишено на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі на строк, менший ніж до досягнення ними граничного віку перебування в запасі.
Щодо прийнятих рішень про залишення військовослужбовців на військовій службі понад граничний вік оголошується їм особисто прямими начальниками. В особових справах цих осіб (розділ 10 послужного списку) записується, чиїм рішенням і на який строк вони залишені на службі понад граничний вік.
Військовослужбовцям, стосовно яких не прийнято рішення про залишення на військовій службі понад граничний вік, начальниками органів, підрозділів, закладів, установ оголошується (під особистий підпис військовослужбовців у листку бесіди, який долучається до частини "Особова справа" матеріалів особової справи військовослужбовця) про їх звільнення в запас або у відставку.
( Пункт 1.4 розділу I в редакції Наказу Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
1.5. Для отримання дозволу на здобуття першої вищої освіти у вищих навчальних закладах без відриву від служби військовослужбовці подають рапорти у порядку підпорядкування на ім'я прямих начальників, зазначених у пункті 8 Положення. Дозволом на навчання є відповідні резолюції на цих рапортах, які зберігаються в особових справах військовослужбовців. У рапорті зазначаються військове звання, прізвище, ім'я, по батькові, займана посада, освіта військовослужбовця, назва навчального закладу, до якого бажає вступити військовослужбовець, напрям підготовки та спеціальність, за якою буде проводитися навчання.
( Абзац перший пункту 1.5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 494 від 16.09.2010 )
У разі якщо військовослужбовець офіцерського складу висловив бажання навчатися в інших вищих навчальних закладах без відриву від служби після здобуття освітнього ступеня бакалавр або магістр за державним замовленням, він подає рапорт у порядку підпорядкування, в якому обов'язково вказує відомості щодо строку військової служби для визначення його права на таке навчання відповідно до пункту 8 Положення.
( Абзац другий пункту 1.5 розділу I в редакції Наказу Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
II. Прийняття на військову службу. Укладення контракту
2.1. Прийняття громадян на військову службу за контрактом здійснюється відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" , Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, цієї Інструкції та інших нормативно-правових актів Служби безпеки України, що регламентують порядок комплектування кадрами органів, підрозділів, закладів, установ Служби безпеки України.
2.2. Контракт оформляється на одному аркуші формату А4 з двох сторін. Один примірник контракту після його підписання видається громадянину, який уклав контракт, а другий (з особистим підписом громадянина про отримання одного примірника контракту) долучається до частини "Особова справа" матеріалів особової справи військовослужбовця.
Контракт для прийняття на військову службу не може бути укладено з громадянами, які були звільнені з військової (спеціальної) служби, роботи: за службовою невідповідністю; у зв'язку з обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили, яким призначено покарання у виді позбавлення волі, обмеження волі, позбавлення військового звання (спеціального звання чи класного чину) чи позбавлення права займати певні посади; у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем та за аналогічними підставами.
( Абзац другий пункту 2.2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 494 від 16.09.2010 )
2.3. Прийняття громадян на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу із присвоєнням першого офіцерського звання, військовослужбовців і військовозобов'язаних у званні полковника здійснюється наказами Голови Служби безпеки України, а військовослужбовців і військовозобов'язаних із числа офіцерів у званнях до підполковника включно - наказами першого заступника Голови Служби безпеки України.
Прийняття громадян на військову службу за контрактом осіб рядового складу, сержантського і старшинського складу (підпункт "г" пункту 11 Положення) та продовження їм військової служби за новим контрактом здійснюється наказами заступників Голови Служби безпеки України, начальників органів, підрозділів, закладів, установ, яким надано право видання наказів по особовому складу.
( Абзац другий пункту 2.3 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
У разі прийняття громадян призовного віку на військову службу за контрактом осіб рядового складу (підпункт "а" пункту 10 Положення), громадян призовного віку та військовозобов'язаних за контрактом осіб сержантського і старшинського складу (підпункт "б" пункту 10 Положення) та військовозобов'язаних за контрактом осіб офіцерського складу (підпункт "в" пункту 10 Положення) підрозділи кадрового забезпечення органів, підрозділів, закладів, установ, до яких прийнято таких військовослужбовців, зобов'язані письмово інформувати про цей факт військовий комісаріат за місцем реєстрації зазначених військовослужбовців для зняття їх з військового обліку.
( Абзац третій пункту 2.3 розділу II в редакції Наказу Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
2.4. Особи офіцерського складу, які перебувають на кадровій військовій службі, можуть перейти на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу лише в добровільному порядку. Якщо при переході на такий вид військової служби в осіб офіцерського складу до досягнення граничного віку перебування на військовій службі залишилося менше 5 років (абзац шостий пункту 13 Положення), то строк першого контракту визначається строком, що залишається до досягнення ними встановленого граничного віку перебування на військовій службі. У такому випадку у пункті 5 контракту вказується лише дата початку та закінчення строку контракту.
2.5. Нові контракти укладаються прямим начальником, до повноважень якого віднесено призначення на посади військовослужбовців, які вони займають.
Управлінням роботи з особовим складом та підрозділами кадрового забезпечення щороку до 01 грудня поточного року складаються на наступний рік списки військовослужбовців, у яких закінчується строк контракту в наступному році. Ці списки до 10 грудня надсилаються (передаються) в підрозділи, де проходять службу військовослужбовці, для ознайомлення та подальшої організації відповідної роботи.
( Пункт 2.5 розділу II доповнено новим абзацом другим згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
Управління роботи з особовим складом та підрозділи кадрового забезпечення контролюють дотримання строків укладання нових контрактів.
( Пункт 2.5 розділу II доповнено новим абзацом третім згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
Під час дії особливого періоду строк контракту з військовослужбовцем, який не висловив бажання укладати новий контракт про проходження військової служби, продовжується до закінчення особливого періоду, про що робиться відповідний запис в послужному списку військовослужбовця.
( Пункт 2.5 розділу II доповнено новим абзацом четвертим згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
Безпосередні начальники організовують роботу з підготовки матеріалів для звільнення таких військовослужбовців відповідно до цієї Інструкції у зв'язку із закінченням строку контракту та забезпечують своєчасне їх подання до Управління роботи з особовим складом та підрозділів кадрового забезпечення. Рішення за такими матеріалами приймаються після закінчення особливого періоду, крім випадків, коли військовослужбовець висловив бажання продовжити військову службу та з ним укладено новий контракт.
( Пункт 2.5 розділу II доповнено новим абзацом п'ятим згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
У разі закінчення строку контракту у період, починаючи з дня звільнення військовослужбовця з військової служби до дня набрання законної сили судовим рішенням про визнання наказу про звільнення незаконним та його скасування, новий контракт може укладатись на прохання військовослужбовця з дати видання наказу про поновлення на військовій службі на строки, встановлені пунктом 14 Положення.
( Пункт 2.5 розділу II доповнено новим абзацом шостим згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
Військовослужбовці перед укладенням нового контракту понад граничний вік перебування на військовій службі направляються для визначення ступеня придатності до військової служби на огляд до військово-лікарських комісій завчасно, з таким розрахунком, щоб висновок про стан здоров'я надійшов до органу, підрозділу, закладу, установи не пізніше ніж за чотири місяці до закінчення строку попереднього контракту.
2.6. Військовослужбовці, які перебувають у довготривалих закордонних відрядженнях, та військовослужбовці, які перебувають у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, для догляду за дитиною та у яких строк контракту вважається продовженим на період перебування у зазначених відрядженнях чи відпустках, своє повернення з них оформляють поданими рапортами, які є підставою для видання відповідних наказів по особовому складу.
( Абзац перший пункту 2.6 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
Нові контракти з такими військовослужбовцями можуть укладатися, на їх прохання, з дня повернення з відряджень та відпусток на строк, передбачений пунктом 14 Положення.
2.7. Укладення нового контракту з військовослужбовцем Служби безпеки України, який досяг граничного віку перебування на військовій службі (абзац шостий пункту 14 Положення, здійснюється з розрахунку, що останнім днем його військової служби буде день досягнення ним граничного віку перебування в запасі залежно від наявного у нього військового звання.
( Розділ II доповнено новим пунктом 2.7 згідно з Наказом Служби безпеки № 163 від 22.04.2013; із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
III. Військові звання
3.1. Військові звання рядового складу, сержантського і старшинського складу присвоюються в послідовному порядку з урахуванням вимог пунктів 17-25 Положення наказами прямих начальників, яким надано право приймати громадян на військову службу за контрактом осіб рядового, сержантського і старшинського складу (абзац другий пункту 2.3 цієї Інструкції).
( Абзац перший пункту 3.1 розділу III із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
Особам офіцерського складу, прийнятим за контрактом на військову службу із запасу, до строку вислуги у військовому званні зараховується час перебування їх у військовому званні в запасі пропорційно до строків вислуги, встановлених пунктом 80 Положення.
Особам офіцерського складу, поданим до призначення на вищі посади, за якими штатом передбачено вище військове звання, його присвоєння здійснюється з урахуванням вимог пунктів 31 і 32 Положення одночасно (одним наказом по особовому складу) з призначенням на посаду та за умови закінчення встановленого строку вислуги у попередньому військовому званні.
( Абзац четвертий пункту 3.1 розділу III виключено на підставі Наказу Служби безпеки № 163 від 22.04.2013 )
Присвоєння військових звань здійснюється наказами по особовому складу.
( Пункт 3.1 розділу III доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
3.2. Перше офіцерське звання особам рядового, сержантського і старшинського складу присвоюється одночасно з прийняттям їх на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу з урахуванням вимог пункту 26 і підпункту "в" пункту 27 Положення та призначенням на відповідну штатну посаду.
3.3. З метою своєчасного присвоєння військовослужбовцям чергових військових звань Управління роботи з особовим складом та підрозділи кадрового забезпечення органів, підрозділів, закладів, установ щороку до 20 листопада розробляють графіки присвоєння чергових військових звань військовослужбовцям у наступному році (далі – Графік), що підписуються начальниками підрозділів, які безпосередньо здійснюють кадрове забезпечення цих підрозділів, органів, закладів, установ, та направляються у відповідні структурні підрозділи у складі органів, підрозділів, закладів, установ Служби безпеки України для подальшої організації роботи та контролю.
( Абзац перший пункту 3.3 розділу III в редакції Наказу Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
Подання до присвоєння чергових військових звань надсилаються до підрозділів кадрового забезпечення не пізніше ніж за 45 діб до закінчення встановленого строку вислуги у попередньому військовому званні, а до Управління роботи з особовим складом відповідні подання повинні бути надіслані не пізніше ніж за місяць до закінчення встановленого строку вислуги у попередньому військовому званні.
( Пункт 3.3 розділу III доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
3.4. У випадках, передбачених законодавством, чергові військові звання військовослужбовцям не присвоюються.
( Пункт 3.4 розділу III в редакції Наказу Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
3.5. Пропозиції щодо присвоєння відповідного військового звання в порядку переатестування (пункт 35 Положення) викладаються у висновку про прийняття на військову службу за контрактом, поданні до призначення на посаду або в окремому рапорті.
Особам, які мають спеціальні звання вищого начальницького складу, а також працівникам та колишнім працівникам прокуратури, які мають відповідні класні чини, військові звання вищого офіцерського складу присвоюються в порядку переатестування Президентом України.
( Пункт 3.5 розділу III доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
3.6. Військовослужбовцям, які перебувають у розпорядженні відповідного начальника (крім зазначених у пункті 37 Положення), чергове військове звання присвоюється після закінчення встановленого строку вислуги у попередньому званні за умови відповідності чергового звання військовому званню, передбаченому штатом за останньою займаною посадою.
3.7. Позбавлення військового звання, пониження у військовому званні на один ступінь, поновлення у попередньому званні осіб рядового, сержантського і старшинського складу (відповідно до пункту 39 Положення) здійснюються наказами заступників Голови Служби безпеки України, начальників органів, підрозділів, закладів, установ, яким надано право видання наказів по особовому складу щодо присвоєння цих звань.
Військовослужбовці, які були понижені у військовому званні, можуть поновлюватися в порядку заохочення у попередньому військовому званні, незалежно від займаної посади, за умови позитивної характеристики:
особи рядового, сержантського і старшинського складу (крім прапорщиків (мічманів), старших прапорщиків (старших мічманів) - не раніше як через 6 місяців із дня пониження;
особи офіцерського складу, прапорщики (мічмани), старші прапорщики (старші мічмани) - не раніше як через один рік із дня пониження.
Поновлення у військовому званні здійснюється наказами начальників, які приймали рішення про пониження у військовому званні, або їх прямими начальниками.
3.8. Наказ про присвоєння військових звань, позбавлення цих звань чи пониження у військових званнях доводиться до військовослужбовців в установленому порядку одразу після його надходження або надходження витягу з цього наказу до відповідного органу, підрозділу, закладу, установи. На підставі цього наказу підрозділ кадрового забезпечення вчиняє відповідні записи в облікових документах військовослужбовців.
3.9. Військовослужбовцям, звільненим з військової служби, але не виключеним зі списків особового складу, чергові військові звання присвоюються з урахуванням вимог пункту 31 Положення за посадою, яку вони займали перед звільненням з військової служби.
IV. Призначення на посади та переміщення по службі
4.1. Військовослужбовці Служби безпеки України призначаються на штатні посади, які передбачені в Службі безпеки України та затверджені відповідними нормативно-правовими актами. Переміщення по службі військовослужбовців Служби безпеки України здійснюється на підставі оформленого відповідного подання (додаток 4 до цієї Інструкції). Прийняття та здавання посади здійснюється у порядку, визначеному Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України.
Кваліфікаційні вимоги до певних категорій посад у Службі безпеки України визначаються згідно із законодавством.
( Пункт 4.1 розділу IV доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
При переміщенні військовослужбовців між підрозділами, органами, закладами, установами їм підрозділами кадрового забезпечення видається обхідний аркуш, форму якого визначено окремим нормативно-правовим актом Служби безпеки України. Після заповнення обхідний аркуш передається до підрозділу кадрового забезпечення за попереднім місцем служби військовослужбовця для долучення до матеріалів особової справи.
( Пункт 4.1 розділу IV доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
4.2. Заміщення військових посад цивільними особами і посад з подвійною тарифікацією (які можуть заміщатися як військовослужбовцями, так і цивільними особами (державними службовцями або іншими особами, які уклали трудовий договір із Службою безпеки України) визначається окремими нормативно-правовими актами Служби безпеки України.
( Абзац другий пункту 4.2 розділу IV виключено на підставі Наказу Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
4.3. Призначення військовослужбовців на штатні посади з урахуванням вимог пункту 43 Положення здійснюється:
на керівні посади від начальника відділу, завідувача кафедри, їм рівних і вище (крім випадків, коли законодавством України встановлений інший порядок призначення на посади) - наказами Голови Служби безпеки України;
( Абзац другий пункту 4.3 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 163 від 22.04.2013 )
на інші посади - наказами заступників Голови Служби безпеки України або начальників органів, підрозділів, закладів, установ, яким надано право видання наказів по особовому складу.
При переміщенні військовослужбовців по службі (з урахуванням пункту 45 Положення враховується стан їх здоров'я.
( Пункт 4.3 розділу IV доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки № 163 від 22.04.2013 )
При призначенні військовослужбовців на керівні посади від начальника відділу, прирівняних до такої посади і вище, стан їх здоров'я визначається за результатами медичного огляду.
( Пункт 4.3 розділу IV доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки № 163 від 22.04.2013 )
4.4. Строк тимчасового виконання обов'язків визначається в наказі про покладання на військовослужбовця таких обов'язків.
Заборонено покладати тимчасове виконання обов'язків за посадами офіцерського складу на військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом осіб рядового складу, сержантського і старшинського складу.
( Пункт 4.4 розділу IV доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
Покладання тимчасового виконання обов'язків за посадою на інших військовослужбовців проводиться з урахуванням їх відповідності кваліфікаційним вимогам (у разі їх наявності) до цієї посади.
( Пункт 4.4 розділу IV доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
4.5. Громадяни України, у разі їх прийняття на військову службу за контрактом, призначаються на вакантні посади в органи, підрозділи, заклади, установи, для комплектування яких здійснювались їх підбір і вивчення. Якщо на момент прийняття такої особи на військову службу за контрактом зазначена посада виявиться не вакантною, особа призначається на іншу аналогічну за статусом та функціональним призначенням посаду, у тому числі в іншому органі, підрозділі, закладі, установі.
( Абзац перший пункту 4.5 розділу IV в редакції Наказу Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
Вакантною вважається посада, яка є не укомплектованою, а також посада, яку обіймав військовослужбовець, звільнений з військової служби, але не виключений зі списків особового складу.
( Пункт 4.5 розділу IV в редакції Наказу Служби безпеки № 163 від 22.04.2013 )
4.6. Переміщення по службі в іншу місцевість військовослужбовців, які мають потребу за станом свого здоров'я або станом здоров'я членів їхніх сімей змінити місце служби (проживання), провадиться відповідно до підпункту "д" пункту 43 Положення за їх рапортами в порядку підпорядкування та на підставі медичного висновку про доцільність зміни місця проживання чи потреби догляду за членами сім'ї.
До членів сім'ї військовослужбовця належать його (її) дружина (чоловік), їх діти і батьки. До членів сім'ї також відносяться інші особи, якщо вони постійно проживають разом з військовослужбовцем і ведуть з ним спільне господарство. Таке переміщення може бути проведене й у разі проживання зазначених осіб окремо від сім'ї військовослужбовця.
4.7. Особи офіцерського складу Служби безпеки України, які мають вищу освіту і досвід роботи за фахом, з письмового дозволу начальників відповідних органів, підрозділів, закладів, установ можуть залучатися на умовах сумісництва або погодинної оплати праці до науково-педагогічної чи наукової діяльності на вакантних посадах науково-педагогічного і наукового складу навчальних закладів, наукових та науково-дослідних установ системи Служби безпеки України.
Залучення військовослужбовців до медичної практики здійснюється відповідно до Законів України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" , Основи законодавства України про охорону здоров'я та інших актів законодавства.
Військовослужбовці, які у вільний від виконання обов'язків військової служби час мають намір займатися викладацькою, науковою і творчою діяльністю, медичною практикою, інструкторською та суддівською практикою із спорту, інформують про це начальників відповідних органів, підрозділів, закладів, установ шляхом подання у порядку підпорядкування відповідних рапортів з подальшим (протягом двох робочих днів з дня виникнення відповідних правовідносин) інформуванням про початок здійснення зазначеної діяльності чи практики.
( Пункт 4.7 розділу IV доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки № 163 від 22.04.2013 )
Військовослужбовець призначається на умовах службового сумісництва на вакантну посаду науково-педагогічного чи наукового складу навчального закладу Служби безпеки України, військового навчального підрозділу Служби безпеки України у складі іншого навчального закладу, науково-дослідної установи Служби безпеки України і звільняється з цієї посади Головою Служби безпеки України, його першим заступником (заступником), який відповідно до розподілу функціональних обов'язків здійснює загальне керівництво відповідним навчальним закладом, військовим навчальним підрозділом Служби безпеки України у складі іншого навчального закладу або науково-дослідною установою Служби безпеки України.
( Пункт 4.7 розділу IV доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
Виконання службових обов'язків за такою посадою здійснюється у вільний від виконання службових обов'язків за основною посадою час. При цьому норма службового навантаження за сумісництвом не може перевищувати чотирьох годин на день і повного робочого дня у вихідний день, а загальна тривалість службового навантаження за сумісництвом протягом місяця не повинна перевищувати половини місячної норми службового навантаження за основною посадою.
( Пункт 4.7 розділу IV доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
Призначення та звільнення з посади здійснюються за мотивованим рапортом ректора навчального закладу, начальника військового навчального підрозділу Служби безпеки України у складі іншого навчального закладу, директора науково-дослідної установи Служби безпеки України, погодженим з начальником (ректором, директором) органу, підрозділу, закладу, установи, в якому проходить службу відповідний військовослужбовець.
( Пункт 4.7 розділу IV доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
Обмеження на сумісництво можуть запроваджуватися Головою Служби безпеки України щодо військовослужбовців, які за основними посадами зайняті на роботах зі шкідливими умовами праці, військовослужбовців, виконання обов'язків військової служби яких пов'язано з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або здійснюється в особливих природних географічних, геологічних, кліматичних і екологічних умовах та умовах підвищеного ризику для життя і здоров'я, додаткова робота яких може призвести до наслідків, що негативно позначаться на стані їхнього здоров'я та безпеці діяльності (виробництва). Обмеження також поширюються на вагітних жінок.
( Пункт 4.7 розділу IV доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
Науково-педагогічна або наукова діяльність за сумісництвом здійснюється за умови повного і ефективного виконання військовослужбовцем функціональних (посадових) обов'язків за основною посадою та на посаді за сумісництвом. У разі недотримання цієї вимоги начальник (ректор, директор) органу, підрозділу, закладу, установи, де військовослужбовець призначений на посаду на умовах сумісництва або основну посаду, може ініціювати питання щодо звільнення його у встановленому порядку із посади, на яку він призначений на умовах сумісництва.
( Пункт 4.7 розділу IV доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
Призначення військовослужбовців на посади за сумісництвом здійснюються із дотриманням кваліфікаційних вимог (у разі їх наявності) до відповідних посад.
( Пункт 4.7 розділу IV доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
Не є роботою за сумісництвом робота, визначена в додатку до Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій , затвердженого наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів України від 28 червня 1993 року № 43, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 червня 1993 року за № 76.
( Пункт 4.7 розділу IV доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
Оплата науково-педагогічної або наукової діяльності військовослужбовців, призначених на умовах сумісництва на посади науково-педагогічного чи наукового складу, здійснюється в розмірі до 50 відсотків посадового окладу за посадою, на яку військовослужбовець призначений на умовах сумісництва, без додаткових виплат (надбавок, доплат та премій). Гарантії соціального захисту військовослужбовців, призначених на посади на умовах сумісництва, визначаються відповідно до законодавства за основною посадою.";
( Пункт 4.7 розділу IV доповнено новим абзацом згідно з Наказом Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
4.8. В органах, підрозділах, закладах, установах формується резерв кандидатів для просування по службі на керівні посади від начальника відділу і вище.
( Абзац перший пункту 4.8 розділу IV в редакції Наказу Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
Порядок формування резерву кандидатів для просування по службі та організації роботи з військовослужбовцями, включеними до цього резерву, визначається окремим нормативно-правовим актом Служби безпеки України.
( Абзац другий пункту 4.8 розділу IV в редакції Наказу Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
Під час переміщення по службі на рівні посади осіб, зарахованих до резерву, у поданнях до призначення (службових характеристиках) зазначається про те, що вони перебували в резерві за попереднім місцем служби.
Під час переміщення військовослужбовців з вищих посад на нижчі (пункт 46 Положення) їх прямими начальниками з ними проводиться бесіда, яка оформляється довідкою (рапортом). Довідка (рапорт) долучається до матеріалів особової справи військовослужбовця. Військовослужбовці, які переміщуються на нижчі посади на підставі підпункту "д" пункту 46 Положення, подають відповідний рапорт у порядку підпорядкування.
Наказ про переміщення військовослужбовця на нижчу посаду доводиться до нього в установленому порядку. На підставі цього наказу підрозділи кадрового забезпечення вчиняють відповідні записи в облікових документах військовослужбовця.
4.9. Зарахування військовослужбовців у розпорядження відповідних начальників (пункт 48 Положення) – це визначення їх тимчасового службово-посадового становища, коли вони проходять військову службу у підпорядкуванні відповідних начальників, але без призначення на конкретні посади.
Зарахування у розпорядження відповідних начальників проводиться наказами по особовому складу з обов'язковим визначенням дати початку та закінчення терміну розпорядження та доводиться до відома військовослужбовців, які зараховані в зазначене розпорядження, під особистий підпис їх начальниками в установленому порядку. У розпорядження Голови Служби безпеки України зараховуються лише начальники органів, закладів, установ та підрозділів Центрального управління, які призначаються та звільняються з посад Президентом України за поданням Голови Служби безпеки України. Інші начальники з числа зазначених осіб зараховуються у розпорядження заступників Голови Служби безпеки України відповідно до розподілу функціональних обов'язків. На підставі цих наказів підрозділи кадрового забезпечення вчиняють відповідні записи в облікових документах таких військовослужбовців.
Зарахування у розпорядження відповідних начальників за службовою потребою (підпункт "а" пункту 48 Положення) допускається тільки стосовно тих військовослужбовців, які закінчили вищий військовий навчальний заклад Служби безпеки України, перед призначенням їх на посаду, та тих, які переміщуються по службі з одного органу, підрозділу, закладу, установи до іншого.
Зарахування у розпорядження відповідного начальника за підпунктом "д" пункту 48 Положення не повинно перевищувати трьох місяців і допускається на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії:
про непридатність або обмежену придатність до військової служби;
про непридатність до військової служби зі зняттям з військового обліку;
про непридатність до військової служби в мирний час, обмежену придатність у воєнний час – якщо військовослужбовець не висловив бажання продовжувати військову службу в особливий період.
Начальники, у розпорядженні яких перебувають військовослужбовці, зобов'язані організовувати їх службову діяльність, здійснювати контроль за нею відповідно до вимог військових статутів Збройних Сил України, Положення, інших нормативно-правових актів та несуть відповідальність за дотримання встановлених термінів перебування підлеглих у розпорядженні. Вони зобов'язані своєчасно, до закінчення терміну перебування в розпорядженні, ініціювати призначення таких військовослужбовців на відповідні посади чи у разі наявності підстав вживати заходів щодо їх звільнення з військової служби. Рішення щодо подальшого службового використання військовослужбовців, які перебувають у розпорядженні Голови Служби безпеки України або його заступників, приймаються відповідно Головою Служби безпеки України або його заступниками. Управління роботи з особовим складом здійснює загальний контроль за дотриманням встановлених термінів перебування військовослужбовців Служби безпеки України у розпорядженні відповідних начальників, а стосовно військовослужбовців, які перебувають у розпорядженні Голови Служби безпеки України, також вносить пропозиції щодо їх подальшого службового використання.
На військовослужбовців, які перебувають у розпорядженні начальника органу, підрозділу, закладу, установи, до призначення на посаду або звільнення з військової служби може покладатися:
виконання окремих завдань, що визначаються тимчасовими функціональними обов'язками, які затверджуються наказом (розпорядженням) по органу, підрозділу, закладу, установі протягом 5 робочих днів з дати видання наказу про зарахування у розпорядження військовослужбовця або надходження такого наказу в орган, підрозділ, заклад, установу;
тимчасове виконання обов'язків за вакантною (невакантною) посадою, про що видається відповідний наказ по особовому складу з урахуванням вимог пункту 4.4 цього розділу.
Про виконання окремих обов'язків (завдань) чи тимчасове виконання військовослужбовцем обов'язків за вакантною (невакантною) посадою йому доводиться під особистий підпис під час ознайомлення з таким наказом (розпорядженням).
На військовослужбовців, зарахованих у розпорядження за підпунктом "ж" пункту 48 Положення, забороняється покладати виконання окремих обов'язків (завдань) або тимчасове виконання обов'язків за посадами, що передбачає виконання консультативно-дорадчих, організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських обов'язків.
У разі направлення військовослужбовця, який перебуває в розпорядженні, на навчання у вищому військовому навчальному закладі Служби безпеки України (або навчальному підрозділі у складі іншого навчального закладу) з відривом від виконання службових обов'язків він зараховується у розпорядження керівника цього навчального закладу (навчального підрозділу) за службовою потребою згідно з підпунктом "а" пункту 48 Положення, про що видається відповідний наказ.
( Пункт 4.9 розділу IV в редакції Наказу Служби безпеки № 776 від 05.12.2015 )
4.10. Зарахування військовослужбовців у розпорядження прямих начальників у разі скорочення штатів або проведення організаційних заходів (підпункт "б" пункту 48 Положення) здійснюється за рішенням Голови Служби безпеки України на підставі мотивованих рапортів відповідних начальників у разі звільнення їх з посад у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням у Службі безпеки України або її органах, підрозділах, закладах, установах інших організаційних заходів. При проведенні організаційно-штатних змін, унаслідок яких передбачається скорочення посад військовослужбовців, разом з організаційно-штатними пропозиціями подаються в установленому порядку пропозиції щодо подальшого використання військовослужбовців, посади яких скорочуватимуться.
З військовослужбовцем, якого звільнено з посади у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів та зараховано у розпорядження, начальник, у розпорядження якого він зарахований, або один із його заступників (з військовослужбовцем, який зарахований у розпорядження Голови Служби безпеки України, – Голова Служби безпеки України чи за його дорученням один із його заступників або начальник Управління роботи з особовим складом) проводить бесіду, під час якої ознайомлює його з наказом про зарахування у розпорядження, роз'яснює права та обов'язки, пов'язані з перебуванням у розпорядженні, доводить тимчасові функціональні обов'язки на період перебування у розпорядженні, а також попереджає про те, що у разі, якщо до завершення строку перебування у розпорядженні він не буде призначений на штатну посаду відповідно до пунктів 44–46 Положення, у встановленому порядку вирішуватиметься питання про можливість його подальшого використання на військовій службі. Результати цієї бесіди оформлюються довідкою (рапортом), яка (який) долучається до частини "Особова справа" матеріалів особової справи військовослужбовця.