• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про організацію діяльності відомчої воєнізованої охорони Міністерства палива та енергетики України

Міністерство палива та енергетики України  | Наказ, Протокол, План, Форма типового документа, Акт, Зразок, Положення від 08.10.2007 № 480
Реквізити
  • Видавник: Міністерство палива та енергетики України
  • Тип: Наказ, Протокол, План, Форма типового документа, Акт, Зразок, Положення
  • Дата: 08.10.2007
  • Номер: 480
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство палива та енергетики України
  • Тип: Наказ, Протокол, План, Форма типового документа, Акт, Зразок, Положення
  • Дата: 08.10.2007
  • Номер: 480
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ПАЛИВА ТА ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
08.10.2007 N 480
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
12 листопада 2007 р.
за N 1262/14529
Про організацію діяльності відомчої воєнізованої охорони Міністерства палива та енергетики України
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості N 806 від 31.10.2013 )
, та з метою правового регулювання діяльності відомчої воєнізованої охорони Міністерства палива та енергетики України
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити:
1.1. Положення про відомчу воєнізовану охорону Міністерства палива та енергетики України (далі - Положення), що додається.
1.2. Положення про предмети, правила носіння та норми належності форменого одягу персоналу підрозділів відомчої воєнізованої охорони Міністерства палива та енергетики України, що додається.
2. Нормативно-правові акти, зазначені в п. 1 цього наказу, набирають чинності з 1 січня 2008 року.
3. Керівникам державних підприємств, що належать до сфери управління Мінпаливенерго та господарських товариств, щодо яких Мінпаливенерго здійснює управління корпоративними правами держави (далі - підприємства):
3.1. Привести до 31 грудня 2007 року організацію, документальне забезпечення та діяльність відомчої воєнізованої охорони у відповідність до вимог цього Положення, ужити заходів щодо надійної охорони об'єктів підприємств.
3.2. Організувати вивчення основних вимог Положення працівниками відомчої воєнізованої охорони.
4. Директору Департаменту фізичного захисту, пожежної безпеки та безпеки життєдіяльності (Іванову П.А.):
4.1. Подати ці Положення на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
4.2. Надати керівникам зазначених підприємств методичну допомогу щодо організації охорони відповідно до цього Положення.
5. Скасувати з 1 січня 2008 року накази Міністерства енергетики та електрифікації України від 17.03.92 N 42 "Про затвердження Керівництва з організації воєнізованої охорони об'єктів Міненерго України", від 02.08.96 N 135 "Про затвердження Тимчасового положення про відомчу воєнізовану охорону Міністерства енергетики та електрифікації України", наказ Міністерства палива та енергетики України від 13.01.2006 N 6 "Про затвердження Положення про відомчу воєнізовану охорону Міністерства палива та енергетики України".
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Недашковського Ю.О.
Міністр
ПОГОДЖЕНО:
В.о. Голови Державного комітету
України з питань регуляторної
політики та підприємництва
Голова Державного комітету
ядерного регулювання України
Перший заступник Голови
Державного комітету України
з промислової безпеки, охорони
праці та гірничого нагляду
Заступник Міністра праці
та соціальної політики України
Заступник Міністра внутрішніх
справ України
Голова ЦК Профспілки працівників
енергетики та електротехнічної
промисловості України
Ю.Бойко



К.Ващенко

О.А.Миколайчук



Г.М.Суслов

М.О.Солдатенко

В.Г.Фатхудінов


С.С.Шишов
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства палива
та енергетики України
08.10.2007 N 480
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
12 листопада 2007 р.
за N 1262/14529
ПОЛОЖЕННЯ
про відомчу воєнізовану охорону Міністерства енергетики та вугільної промисловості України
( У заголовку та тексті Положення слова "Міністерство палива та енергетики України" у всіх відмінках замінено словами "Міністерство енергетики та вугільної промисловості України" у відповідних відмінках; слова "підрозділи відомчої воєнізованої охорони" у всіх відмінках замінено словами "відокремлені підрозділи відомчої воєнізованої охорони" у відповідних відмінках згідно з Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості N 806 від 31.10.2013 )
I. Загальні положення
1.1. Це Положення розроблено відповідно до Законів України "Про електроенергетику", "Про нафту і газ", "Про фізичний захист ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання", "Про ліцензування певних видів господарської діяльності", Кодексу України про адміністративні правопорушення, інших нормативно-правових актів та визначає засади створення, керівництва, комплектування відомчої воєнізованої охорони Міністерства енергетики та вугільної промисловості України (далі - Мінпаливенерго), права, обов'язки працівників відомчої воєнізованої охорони (далі - працівники охорони), порядок здійснення охорони особливо важливих об'єктів підприємств паливно-енергетичного комплексу (далі - ПЕК), які належать до сфери управління Мінпаливенерго та господарських товариств, щодо яких Мінпаливенерго здійснює управління корпоративними правами держави.
( Пункт 1.1 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості N 806 від 31.10.2013 )
1.2. Відомча воєнізована охорона - спеціалізоване охоронне підприємство, що здійснює охорону особливо важливих об'єктів електроенергетичного, ядерно-промислового, вугільно-промислового, торфодобувного та нафтогазового комплексів, визначених законодавством (далі - об'єкти ПЕК), які належать до сфери управління Міненерговугілля України та господарських товариств, щодо яких Міненерговугілля України здійснює управління корпоративними правами держави.
Спеціалізоване охоронне підприємство - підприємство, створене відповідним рішенням Міненерговугілля України для забезпечення охорони об'єктів ПЕК, яке відповідає загальним до охоронного підприємства та спеціальним (технічним) вимогам щодо охорони цих об'єктів.
До відомчої воєнізованої охорони належить спеціалізоване охоронне підприємство - державне підприємство "Управління відомчої воєнізованої охорони" (далі - Державне підприємство).
Державне підприємство очолює Генеральний директор, який призначається Міністром енергетики та вугільної промисловості за погодженням з головою відповідної місцевої державної адміністрації відповідно до чинного законодавства.
( Пункт 1.2 розділу I в редакції Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості N 806 від 31.10.2013 )
1.3. Відомча воєнізована охорона у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Президента України, актами Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами МВС України, іншими нормативно-правовими актами та цим Положенням.
( Абзац перший пункту 1.3 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості N 806 від 31.10.2013 )
Державне підприємство складається з підрозділів управління, відокремлених загонів, команд, груп та відділень, команд службового собаківництва.
( Абзац другий пункту 1.3 розділу I в редакції Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості N 806 від 31.10.2013 )
Керівники об'єктів, що перебувають під охороною, зобов'язані надати Державному підприємству службові та вартові приміщення для розміщення відокремлених підрозділів відомчої воєнізованої охорони. Утримання, поточний та капітальний ремонт зазначених приміщень здійснюються за рахунок підприємств, об'єкти яких охороняються.
( Пункт 1.3 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості N 806 від 31.10.2013 )
1.4. З метою визначення організації, системи й способів охорони, чисельності персоналу відокремлених підрозділів відомчої воєнізованої охорони Міністерства енергетики та вугільної промисловості України наказом Мінпаливенерго створюється Міжвідомча комісія з організації охорони об'єкта (далі - МВК) у складі представників Мінпаливенерго, підприємства, об'єкта, що охороняється, територіальних органів МВС України та інших заінтересованих органів (за їх згодою).
За результатами роботи МВК складається Акт Міжвідомчої комісії з організації охорони об'єкта (далі - Акт МВК) (додаток 1), який затверджується Міністром енергетики та вугільної промисловості України або його заступником.
( Абзац другий пункту 1.4 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості N 806 від 31.10.2013 )
В Акті МВК визначаються:
- вид охорони, розміщення постів і маршрутів, кількість працівників охорони, контрольно-пропускних пунктів, відокремлених приміщень, що підлягають охороні та обладнанню засобами охоронної сигналізації, службових і побутових приміщень;
- озброєння, види та засоби зв'язку, засоби індивідуального захисту та спеціальні засоби самооборони;
- заходи з підготовки об'єкта до передання під охорону та терміни їхнього здійснення.
До Акта МВК додається:
- схема організації охорони;
- перелік режимних приміщень, що підлягають охороні оперативним чергуванням варти;
- розрахунок охоронників для обслуговування інженерно-технічних засобів охорони (далі - ІТЗО).
Примірники Акта МВК зберігаються:
- перший примірник - в структурному підрозділі Мінпаливенерго, на який покладено функції методичного та загального керівництва відокремленими підрозділами відомчої воєнізованої охорони;
- другий - на підприємстві, об'єкти якого підлягають охороні;
- третій - в підрозділі охорони, що здійснює охорону об'єкта.
Робота МВК проводиться завчасно з урахуванням термінів, необхідних для проектування й обладнання об'єктів, що охороняються інженерно-технічними засобами охорони, та виконання інших охоронних заходів.
Приймання об'єкта під охорону здійснюється комісією у складі представників об'єкта та відокремленого підрозділу відомчої воєнізованої охорони згідно з наказом керівника підприємства, об'єкт якого приймається під охорону, після виконання заходів, які визначено МВК.
Зменшення чисельності працівників відомчої воєнізованої охорони у зв'язку з упровадженням технічних засобів охорони або поліпшенням організації служби без зменшення числа об'єктів, що охороняються, не допускається.
1.5. Основними завданнями відомчої воєнізованої охорони є:
1.5.1. Контроль за проходженням персоналу та відвідувачів на об'єкт (з об'єкта) охорони, пересуванням його територією, переміщенням майна, яке перебуває на об'єкті, відповідно до порядку, установленого керівником об'єкта, що охороняється, з урахуванням вимог чинного законодавства України, у тому числі шляхом:
- застосування контрольно-пропускного та внутрішньооб'єктового режимів;
- використання технічних засобів охоронного призначення;
- використання службових собак.
1.5.2. Фізична охорона - безпосередні дії працівників охорони за місцезнаходженням об'єкта, спрямовані на виявлення, запобігання та припинення:
- несанкціонованих проникнень на об'єкт, що охороняється (на територію, у приміщення);
- перебування осіб, яким не надано відповідних повноважень, на об'єкті, що охороняється;
- протиправного заволодіння майном на об'єкті, що охороняється, шляхом крадіжки, грабежу, розбійного нападу, шахрайства тощо;
- протиправного використання майна на об'єкті охорони особами, яким не надано відповідних повноважень;
- заподіяння майнової шкоди об'єкту, що охороняється, шляхом очевидних порушень промислової безпеки та охорони праці, належних умов зберігання майна, або внаслідок стихійного лиха, аварії, катастрофи та інших надзвичайних подій за відсутності протиправних дій щодо об'єктів охорони.
1.5.3. Оперативне реагування - негайні, починаючи з мінімально необхідних, дії працівників охорони, у тому числі за повідомленням третіх осіб, за фактами протиправних дій щодо об'єктів охорони або на події та обставини, що завдають (можуть завдати) майнову шкоду, а також становлять очевидну загрозу персоналу об'єкта охорони, іншим громадянам та працівникам охорони, з визначенням конкретного місця можливого правопорушення чи виникнення небезпечних обставин, їх індивідуалізації, локалізації, а в разі потреби - нейтралізації, у тому числі припинення протиправних дій або інших згубних для майна наслідків.
1.5.4. Дотримання режиму охорони матеріальних носіїв інформації, що містять інформацію з обмеженим доступом.
1.6. Відомча воєнізована охорона відповідно до покладених на неї завдань:
- розробляє відомчі положення, правила, документи з організації охорони, внутрішньооб'єктового режиму, що затверджуються наказами Мінпаливенерго;
- веде облік порушень охоронного режиму та їхніх наслідків, готує звітні та інформаційні матеріали за результатами охоронної діяльності, бере участь у службових розслідуваннях за фактами розкрадання майна об'єктів охорони, порушень внутрішньооб'єктового режиму, надає пропозиції щодо запобігання їм;
- здійснює добір, підготовку, підвищення кваліфікації працівників відомчої воєнізованої охорони, працює з кадровим резервом;
- здійснює організаційні заходи щодо зміцнення трудової дисципліни та охорони праці працівників та надає пропозиції керівництву Мінпаливенерго щодо заохочення працівників, надання їм матеріальної допомоги.
1.7. Керівники об'єктів, що перебувають під охороною, і начальники відокремлених підрозділів відомчої воєнізованої охорони відповідають за забезпечення надійної охорони об'єктів, службову діяльність підрозділів, стан пропускного та внутрішньооб'єктового режимів, обладнання об'єктів інженерно-технічними засобами охорони, а відокремлених приміщень - засобами охоронної сигналізації.
1.8. Працівникам охорони видається посвідчення працівника відокремленого підрозділу відомчої воєнізованої охорони Міністерства енергетики та вугільної промисловості України встановленого зразка ( додаток 2). Посвідчення має вигляд картки - розміром 90х60 мм. На лицьовому боці нанесено дві рівновеликі горизонтальні смуги синього і жовтого кольорів і розміщено написи "Відомча воєнізована охорона Міністерства енергетики та вугільної промисловості України" та "Посвідчення".
На зворотному боці чорнилом чорного кольору записуються найменування відокремленого підрозділу відомчої воєнізованої охорони, прізвище, ім'я та по батькові працівника охорони і його посада.
У лівому куті посвідчення вклеюється фотокартка розміром 2х3 см. Після підпису посвідчення начальником підрозділу на нижній частині посвідчення в лівому куті фотокартки накладається відбиток печатки відокремленого підрозділу відомчої воєнізованої охорони. Посвідчення запаюється в поліетилен або ламінується. Бланки посвідчень є документом суворого обліку.
1.9. Працівники охорони під час виконання службових обов'язків зобов'язані носити формений одяг зі знаками розрізнення, що відповідають займаній посаді.
II. Організація діяльності та склад відомчої воєнізованої охорони
2.1. Загальне керівництво відомчою воєнізованою охороною здійснює Міністр енергетики та вугільної промисловості України або за його рішенням заступник Міністра. Координацію діяльності та контроль здійснює структурний підрозділ Мінпаливенерго, до компетенції якого належить методичне та загальне керівництво відомчою воєнізованою охороною.
2.2. Безпосереднє керівництво відокремленими структурними підрозділами відомчої воєнізованої охорони здійснюють керівники зазначених підрозділів, загальне керівництво - керівник Державного підприємства або уповноважені ним посадові особи.
( Пункт 2.2 розділу II в редакції Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості N 806 від 31.10.2013 )
2.3. Перелік посад працівників структурних підрозділів Державного підприємства та відокремлених структурних підрозділів відомчої воєнізованої охорони визначається штатним розписом, що затверджується в установленому чинним законодавством порядку.
( Пункт 2.3 розділу II в редакції Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості N 806 від 31.10.2013 )
2.4. Охорона особливо важливих об'єктів ПЕК здійснюється відокремленими структурними підрозділами відомчої воєнізованої охорони відповідно до укладених договорів.
( Розділ II доповнено новим пунктом 2.4 згідно з Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості N 806 від 31.10.2013 )
2.5. Заступники керівника Державного підприємства, головний бухгалтер та керівник юридичної служби призначаються на посади і звільняються з посад керівником Державного підприємства за погодженням з Міненерговугіллям України.
( Розділ II доповнено новим пунктом 2.5 згідно з Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості N 806 від 31.10.2013 )
2.6. Залежно від штатної чисельності підрозділи поділяються на:
1) загони:
I групи - понад 350 працівників;
II групи - від 200 до 350 працівників;
III групи - від 75 до 200 працівників;
2) команди:
I групи - від 50 до 75 працівників;
II групи - від 35 до 50 працівників;
III групи - від 15 до 35 працівників;
3) групи - від 10 до 15 працівників;
4) відділення - від 6 до 10 працівників.
2.7. Чисельність відокремленого підрозділу відомчої воєнізованої охорони визначається кількістю постів, установлених на підставі Акта МВК з урахуванням особливостей об'єктів, що охороняються.
Пости можуть бути постійними або тимчасовими, внутрішніми або зовнішніми, денними або нічними. Залежно від терміну несення служби та режиму роботи підприємств, об'єкти яких охороняються, пости поділяються на добові (24-годинні), двозмінні (16-годинні), напівдобові (12-годинні) та однозмінні (8-годинні).
Чисельність працівників відокремленого підрозділу відомчої воєнізованої охорони встановлюється з розрахунку:
на один цілодобовий пост - 6 одиниць;
на двозмінний пост - 4 одиниці;
на напівдобовий - 3 одиниці;
на однозмінний пост - 2 одиниці.
Для підрозділів, які охороняють об'єкти, що розташовані на території радіаційного забруднення, яка визначена чинним законодавством України, чисельність установлюється:
- на цілодобовий пост - 7 одиниць;
- на двозмінний пост - 5 одиниць;
- на напівдобовий - 4 одиниці;
- на однозмінний пост - 3 одиниці.
( Пункт 2.8 розділу II виключено на підставі Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості N 806 від 31.10.2013 )
III. Працівники охорони
3.1. Працівниками охорони можуть бути особи, які пройшли відповідну підготовку і на професійній основі виконують функції з організації та здійснення заходів охорони об'єктів.
3.2. До працівників охорони належать:
- керівники, їхні заступники та інші працівники, які виконують функції з керівництва та контролю за діяльністю відокремлених підрозділів відомчої воєнізованої охорони;
- охоронники, які безпосередньо виконують функції з охорони об'єктів;
- вожаті службових собак, які забезпечують їхнє використання в охоронній діяльності;
- фахівці, які виконують роботи зі спорудження, монтажу, експлуатації, обслуговування й ремонту інженерно-технічних засобів охоронного призначення й засобів зв'язку та є штатними працівниками відомчої воєнізованої охорони.
3.3. Для охоронників згідно з чинним законодавством України визначено кваліфікаційні вимоги.
3.4. На посади працівників охорони не може бути призначено:
- осіб, які не досягли повноліття;
- осіб, які за станом здоров'я відповідно до висновку закладу охорони здоров'я не можуть виконувати обов'язки працівника охорони;
- особи, які перебувають на обліку в закладах охорони здоров'я з діагнозом психічного захворювання, алкоголізму чи наркоманії;
- особи, які визнані судом недієздатними або обмежено дієздатними;
- особи, яким пред'явлено звинувачення у вчиненні злочину, - до вирішення питання про їхню винність у встановленому законом порядку;
- особи, які засуджені за злочини, у тому числі судовими органами інших держав, а також які після відбуття покарання мають непогашену чи не зняту в установленому порядку судимість;
- особи, звільнені з правоохоронних органів та військової служби в порядку дисциплінарного стягнення, якщо з дня звільнення не минуло року;
- особи, яких за вироком суду позбавлено право обіймати певні посади або займатися певною діяльністю;
- іноземці та особи без громадянства.
Не допускаються до виконання функцій з охорони об'єктів працівники охорони, які не пройшли спеціальної підготовки відповідно до займаної посади, інструктажів та навчання з питань охорони праці.
Відомості про особу під час вирішення питання про можливість прийняття її на роботу до відокремленого підрозділу відомчої воєнізованої охорони збираються за її згодою та є конфіденційною інформацією, що захищається відповідно до чинного законодавства України.
3.5. На працівників охорони поширюються законодавство про працю й державне соціальне страхування.
3.6. Якщо виконання службових обов'язків передбачає доступ до державної таємниці або виконання особливих робіт, оформляються допуски відповідної форми згідно з вимогами чинного законодавства України.
3.7. Керівники відокремлених підрозділів відомчої воєнізованої охорони відповідають за підбір працівників охорони та комплектацію відокремлених підрозділів відомчої воєнізованої охорони.
3.8. Працівники охорони виконують покладені на них обов'язки відповідно до графіків чергувань, що складаються з урахуванням специфіки роботи на об'єктах, що охороняються.
3.9. У відокремлених підрозділах відомчої воєнізованої охорони ведеться щомісячний облік робочого часу. Час, відведений працівникам відомчої воєнізованої охорони для інструктажу, пересування на пост, з поста, службової підготовки, перебування у вартовому приміщенні в резерві, зараховується до робочого часу. Перерва для приймання їжі та короткочасного відпочинку до робочого часу не зараховується. Тривалість такої перерви обумовлюється в колективному договорі, що укладається між керівником об'єкта, який охороняється, або вповноваженою ним особою, та органом, уповноваженим трудовим колективом відомчої воєнізованої охорони, і використовується працівниками охорони на свій розсуд. На цей час вони можуть відлучатися з місця роботи. Не допускається залучення працівників охорони в період перебування на службі до виконання завдань, не пов'язаних з охороною об'єкта.
3.10. Для працівників охорони встановлюється обов'язкова професійна підготовка з розрахунку 50 годин на рік у межах робочого часу. Особи, прийняті до відокремлених підрозділів відомчої воєнізованої охорони, проходять початкову підготовку за встановленою 16-годинною програмою.
3.11. Працівники охорони відповідно до чинного законодавства України забезпечуються спеціальними засобами самооборони, засобами індивідуального захисту, вогнепальною зброєю, засобами зв'язку.
3.12. Працівникам охорони, які не засвоїли матеріальної частини зброї, правил її застосування або не виконали нормативів навчальних стрільб, зброю видавати заборонено. Відповідальність за порушення обліку й організації зберігання зброї та боєприпасів, спеціальних засобів самооборони, сигналізації, зв'язку, а також за правильне їхнє використання покладається на керівника об'єкта, що охороняється, та на керівника відокремленого підрозділу відомчої воєнізованої охорони.
Працівники охорони, які згідно з чинним законодавством України не отримали дозволу на право носіння зброї, під час виконання службових обов'язків забезпечуються спеціальними засобами самооборони.
IV. Права, обов'язки та відповідальність працівників охорони
4.1. Працівники охорони під час виконання функцій з охорони об'єктів мають право:
4.1.1. У випадках, прямо передбачених законами України, з метою припинення адміністративних правопорушень, коли вичерпано інші заходи впливу, встановлення особи, складення протоколу про адміністративне правопорушення у разі неможливості складання його на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов'язковим, забезпечення своєчасного і правильного розгляду справ та виконання постанов по справах про адміністративні правопорушення допускаються адміністративне затримання особи, особистий огляд, огляд речей і вилучення речей та документів.
4.1.2. Старша у місці розташування об'єкта, що охороняється, посадова особа відомчої воєнізованої охорони може проводити у випадках та порядку, передбачених законодавством України, адміністративне затримання особи, вилучення речей та документів, що є знаряддям або безпосередньо об'єктом правопорушення, виявлених під час затримання, особистий огляд або огляд речей.
4.1.3. Перевіряти в осіб документи, пред'явлення яких є необхідним за правилами пропускного режиму, у разі якщо це покладено в установленому порядку на підрозділ охорони.
4.1.4. Перевіряти справність огорожі, технічних засобів охорони, у разі виявлення несправностей, ужити заходи до їхнього усунення.
4.1.5. Перевіряти відповідність супровідним документам найменування та кількість матеріальних цінностей, які вивозяться за межі території або ввозяться на територію об'єкта, що охороняється, і з цією метою здійснювати огляд транспортних засобів, якими ці цінності перевозяться.
4.1.6. Повідомляти органи внутрішніх справ про осіб, підозрюваних у скоєнні злочину, а також про осіб, які виявили непокору законній вимозі працівника відомчої воєнізованої охорони під час виконанням ним службових обов'язків.
4.1.7. Входити безперешкодно в будь-який час доби на територію та у приміщення об'єкта, що охороняється:
- для їхнього огляду, зокрема, з використанням службових собак, з метою виявлення осіб, які незаконно перебувають на об'єкті, що охороняється;
- з метою припинення злочину або переслідування осіб, підозрюваних у вчиненні злочину;
- під час стихійного лиха та за інших надзвичайних обставин.
4.1.8. Тимчасово обмежувати або забороняти доступ осіб та в'їзд транспорту на об'єкти, що охороняються, з метою запобігання вчиненню злочинів або адміністративних правопорушень, а також у разі виникнення надзвичайних обставин, що загрожують громадській безпеці, нормальному функціонуванню об'єкта, що охороняється.
4.1.9. Отримувати на письмовий запит в установленому порядку від керівників об'єктів, що охороняються, відомості, необхідні для здійснення заходів охорони.
4.2. Працівники охорони відповідно до покладених на них завдань із питань охорони об'єктів зобов'язані:
4.2.1. Забезпечувати цілісність і недоторканність об'єктів та майна, прийнятих під охорону.
4.2.2. Припиняти посягання на об'єкти, що охороняються, майно та працівників охорони, порушення режиму роботи об'єкта та/або режиму в зоні його охорони, пропускного та внутрішньооб'єктового режимів.
4.2.3. Негайно повідомляти відповідні правоохоронні органи про протиправні посягання на об'єкти, що охороняються, та інші протиправні дії, вчинені як на об'єкті, так і на прилеглій до нього території.
4.2.4. Забезпечувати недоторканність місця вчинення злочину до прибуття представників правоохоронних органів.
4.2.5. Утримувати зброю, спеціальні засоби самооборони, засоби зв'язку та автотранспорту в постійній готовності для застосування та використання за призначенням.
4.2.6. Не відволікатися від виконання службових обов'язків, нікому не передавати зброю та спеціальні засоби самооборони, включаючи осіб, яким підпорядковані.
4.2.7. Негайно доповідати начальнику варти (чергової зміни), старшому службового наряду, а у відповідних випадках особам, яким підпорядковані варти й службові наряди, про несправність інженерно-технічних засобів охоронного та охоронно-пожежного призначення, засобів зв'язку.
4.2.8. Терміново повідомляти підрозділи пожежної охорони про виявлені пожежі на об'єкті, що охороняється, і вживати заходів для її ліквідації відповідно до правил з промислової безпеки та охорони праці.
4.2.9. Зберігати таємницю, що охороняється законом, а також конфіденційну інформацію про діяльність на об'єктах, що охороняються, не розголошувати відомості про приватне життя громадян, що стали відомі у зв'язку з виконанням службових обов'язків. У разі розголошення такої інформації працівники охорони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.
4.2.10. Суворо дотримуватися правил особистої безпеки, вимог з охорони праці та пожежної безпеки.
4.3. За невиконання або неналежне виконання покладених на працівників охорони обов'язків, перевищення наданих їм повноважень винні особи несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.
V. Організація охорони об'єктів
5.1. Охорона об'єктів, залежно від їхнього розташування, оснащення технічними засобами охорони, інших особливостей виконується за вартовим та звичайним розрахунками відповідно до Акта МВК.
Усі дані щодо організації охорони об'єктів зазначаються у літерній справі на об'єкти, що охороняються, відокремленим підрозділом відомчої воєнізованої охорони (додаток 3).
Літерна справа складається з таких розділів:
Розділ 1:
- характеристика об'єкта.
Розділ 2:
- Акт МВК з організації охорони об'єкта;
- план охорони об'єкта;
- план взаємодії;
- копія схеми дислокації постів із зазначенням маршрутів безпечного руху працівників охорони;
- копії наказів керівника об'єкта, що охороняється, про пропускний та внутрішньооб'єктовий режими, інші керівні матеріали;
- копії наказів керівника об'єкта, що охороняється, про пропускний та внутрішньооб'єктовий режими;
- копії інструкцій з протипожежної і техніки безпеки;
- копії наказів про прийняття об'єкта під охорону та про зміни виду охорони;
- матеріали перевірки технічного стану охорони (первинний акт обстеження, довідка про готовність об'єкта до прийняття під охорону, повторні акти обстеження, довідки контрольних перевірок за усуненням недоліків).
Розділ 3:
- аркуш обліку інформації, що направляється керівнику об'єкта, що охороняється, до правоохоронних та інших зацікавлених органів;
- аркуш обліку висновків, службових розслідувань, спецповідомлень щодо крадіжок, які допущені або відвернені;
- аркуш обліку спільних заходів відокремленого підрозділу відомчої воєнізованої охорони, керівника об'єкта, що охороняється, органів внутрішніх справ;
- аркуш обліку інформації про скарги та заяви на якість охорони;
- аркуш обліку перевірок літерної справи.
Один із заступників начальника відокремленого підрозділу відомчої воєнізованої охорони відповідає за ведення літерних справ на особливо важливі об'єкти ПЕК. Літерна справа реєструється в канцелярії підрозділу і має реєстраційний номер. Літерні справи зберігаються в металевому сейфі (шафі) начальника відокремленого підрозділу відомчої воєнізованої охорони. Через 5 років після зняття охорони з об'єкта літерна справа знищується. Охорона об'єктів організовується керівником підприємства за Актом МВК та безпосередньо здійснюється вартами та нарядами відомчої воєнізованої охорони.
Службовий наряд - один або кілька працівників охорони, які здійснюють заходи охорони та поділяються:
- за складом: на одинарні, парні та змішані (відомча охорона + працівники органів внутрішніх справ);
- за способом несення служби: пост, маршрут, мобільна група.
Кількість постів (маршрутів) залежить від дислокації об'єкта, що охороняється, протяжності та конфігурації периметра, оснащення технічними засобами охорони та інших особливостей.
Залежно від специфіки об'єктів, що охороняються, розташування та інших особливостей їх охорона може бути організована:
- на контрольно-пропускних пунктах;
- безпосередньо в приміщенні об'єкта, що охороняється, або на прилеглій до нього території;
- по периметру огорожі об'єкта, що охороняється;
- на особливо важливих ділянках об'єкта, що охороняється, у найбільш уразливих місцях його території;
- мобільними групами.
5.2. Постом (маршрутом) називається встановлене дислокацією місце або ділянка території, де працівник охорони виконує свої службові обов'язки.
Протяжність постів (маршрутів) визначається, виходячи з конкретних особливостей об'єктів, що охороняються, оперативної ситуації, що склалася, і не повинна перевищувати 6-8 км у разі здійснення заходів охорони на автомобілі, 3-5 км - на мотоциклі, 2-3 км - на велосипеді та 1-1,5 км - у разі пішого несення служби.
5.3. Підготовка нарядів охорони до несення служби
Заступаючи на службу, персонал охорони прибуває за 15 хвилин до інструктажу у визначене місце його проведення, в оголошеній формі одягу, маючи при собі посвідчення, свисток, ліхтар, блокнот, авторучку, а водій - додатково посвідчення водія. Тривалість інструктажу не повинна перевищувати 30 хвилин.
Місцем проведення інструктажу може бути спеціально обладнане, з використанням схем (макетів), інших наочних посібників, технічних заходів тощо приміщення підрозділу охорони та підохоронного об'єкта, де охоронні заходи здійснюються окремим підрозділом охорони (загін, команда, варта або група з охорони окремого об'єкта), або центральний пост охорони на визначеній території.
5.3.1. У разі неможливості прибуття працівника охорони у визначене місце на інструктаж (віддалений пост тощо), як виняток, його інструктаж відповідальною особою може проводитися по телефону, під час доповіді охоронника про заступання на охорону об'єкта, про що робиться запис у журналі інструктажів працівників охорони (додаток 4), у графах, де проставляються підписи осіб, яких інструктують, та осіб, які проводять інструктаж, здійснюється запис: "Інструктаж проведено по телефону". У подальшому в обов'язковому порядку під час здійснення фізичного контролю проводиться інструктаж на місці з відповідним записом про це в журналі прийняття-здавання поста (маршруту) та перевірок несення служби (додаток 5), у журналі центрального поста команди (дільниці) N (додаток 6), бортовому журналі службового автомобіля _______ відокремленого підрозділу відомчої воєнізованої охорони (додаток 7) тощо.
5.3.2. Керівник відокремленого підрозділу відомчої воєнізованої охорони забезпечує своєчасне прибуття нарядів на інструктаж, перевіряє їхню готовність, зовнішній вигляд, визначає місця служби. Для визначення готовності водіїв до несення служби перед інструктажем проводиться їхній медичний огляд.
Перед інструктажем працівників охорони начальник варти проводить індивідуальні співбесіди з охоронниками, які здійснюватимуть охоронні заходи з використанням вогнепальної зброї. При цьому він вивчає моральну, психологічну та фізичну готовність охоронників до несення служби зі зброєю та індивідуально, стосовно кожного працівника приймає рішення щодо видачі (невидачі) зброї. Не підготовлений персонал охорони до несення служби не допускається.
Персонал охорони, який заступає на службу, отримує зброю, бортові журнали, засоби зв'язку, спеціальні засоби самооборони, інше спорядження.
Інструктаж нарядів проводиться відповідальними за його підготовку і проведення особами із числа керівного складу за раніше розробленим та затвердженим планом проведення інструктажу з працівниками охорони, які заступають на службу (додаток 8). До проведення інструктажів можуть залучатися працівники територіальних органів внутрішніх справ.
5.3.3. Особа, яка проводить інструктаж, доводить інформацію про оперативну ситуацію, ставить завдання кожному наряду, перевіряє знання нормативних-правових актів, що регламентують діяльність відокремлених підрозділів відомчої воєнізованої охорони, відпрацьовує ввідні завдання з тактики дій працівників у типових та екстремальних ситуаціях.
Увідні завдання з тактики дій персоналу охорони в типових та екстремальних ситуаціях періодично, не менше одного разу на 6 місяців, з урахуванням оперативної обстановки й наявного досвіду роботи поновлюються та ускладнюються особою, відповідальною за організацію служби відокремленого підрозділу відомчої воєнізованої охорони.
5.3.4. В обов'язковому порядку під час проведення інструктажів нарядів, які заступають на службу, протягом 15-20 хвилин проводиться практичне відпрацювання тактики дій щодо виконання завдань, поставлених перед персоналом охорони з охорони об'єктів, громадського порядку, забезпечення при цьому заходів особистої безпеки, а також тренувань щодо поводження з вогнепальною зброєю та прийомів рукопашного бою. Результати інструктажу щодобово зазначаються в журналі інструктажів працівників охорони.
5.3.5. Після перевірки готовності персоналу охорони до служби та інструктажу керівником відокремленого підрозділу відомчої воєнізованої охорони проводиться аналіз результатів несення служби за добу, що минає, виявлених недоліків і упущень, ставляться конкретні завдання з охорони з урахуванням оперативної ситуації, що склалася, звертається увага на особливості несення служби на конкретних постах та оголошується розподіл персоналу охорони по постах (маршрутах).
VI. Організація охорони об'єктів вартами
6.1. Варта - озброєний підрозділ (група) відомчої воєнізованої охорони, призначений для охорони особливо важливих об'єктів ПЕК.
Варта може запроваджуватися за наявності від 2-х до 20-ти постів і залежно від особливостей об'єкта, що охороняється, призначається на 8, 12 або 24 години. До складу варти входять:
- начальник варти - за відсутності штатної посади виконання обов'язків покладається на начальника групи або командира відділення;
- помічник начальника варти - призначається за наявності на об'єкті (об'єктах), що охороняється, трьох та більше постів;
- у разі використання у варті службових (сторожових) собак призначається другий помічник начальника варти із числа осіб, що зайняті їхнім обслуговуванням;
- вартові - із числа охоронників.
За наявності на об'єкті, що охороняється, охоронної й охоронно-пожежної сигналізації, центрів спостереження для їхнього технічного обслуговування до складу варти може включатися черговий оператор інженерно-технічних засобів охорони відокремленого підрозділу відомчої воєнізованої охорони.
Для безпосередньої охорони об'єктів із складу варти виставляються чатові. Чатовий - це озброєний охоронник відомчої воєнізованої охорони, який виконує завдання із забезпечення охорони та захисту дорученого йому поста.
Постом називається все доручене для охорони та захисту чатовому, а також місце або ділянка місцевості, на якій він виконує свої обов'язки.
6.2. До складу окремого поста входять:
- старший поста, який призначається з найбільш підготовлених охоронників;
- вартові - із числа охоронників.
6.3. Варта підпорядковується начальнику відокремленого підрозділу відомчої воєнізованої охорони, начальнику варти (старшому окремого поста) і його помічнику.
6.4. Для прийняття їжі працівникам охорони у варті надається: за 8-годинного графіка роботи - до 1 години, 12-годинного - до 1 години 30 хвилин, 24-годинного - 2 години. Час, відведений для прийняття їжі, до робочого часу не входить і використовується працівниками охорони на свій розсуд. На цей час вони можуть відлучатися з місця роботи.
6.5. Підготовка варти до несення служби покладається на керівника відокремленого підрозділу відомчої воєнізованої охорони (начальника загону, команди, групи, командира відділення).
6.5.1. Працівники охорони, призначені на службу, прибувають за 30 хвилин до зміни варт на підготовку варти до служби та розвод у спеціально встановлене керівником відокремленого підрозділу відомчої воєнізованої охорони місце. Начальник варти, перевіривши прибуття всіх охоронників, що заступають на службу, складає постову відомість (додаток 9).
Для розводу варти працівники шикуються за порядком нумерації постів, маючи на правому фланзі начальників варт, за якими шикуються їхні помічники. Кожна варта шикується у дві шеренги за порядком номерів постів.
6.5.2. Особа, яка здійснює розвод, з'ясовує стан здоров'я, оглядає зовнішній вигляд особового складу варти, перевіряє його належну підготовку до несення служби, забезпечення озброєнням, засобами індивідуального захисту, спеціальними засобами самооборони, зв'язку, а також морально-психологічний та емоційний стан; перевіряє знання загальних і особливих обов'язків, правил застосування зброї, вимог техніки безпеки та дотримання заходів особистої безпеки при несенні служби; оголошує розподіл особового складу за постами й склад першої зміни. Після перевірки готовності варт до несення служби проводиться інструктаж, під час якого аналізуються результати несення служби варт, що змінюються, виявлені недоліки й упущення, ставляться конкретні завдання для охорони з урахуванням оперативного стану, що склався, звертається увага на особливості несення служби на кожному посту.
Для розпізнання охоронниками одним одного в умовах поганої видимості на розсуд начальника підрозділу охорони, від якого призначені варти, можуть застосовуватись паролі, числові перепустки, змінні жетони.
6.6. Пароль - установлене на кожен день умовне слово, яке є підтвердженням того, що варта (наряд), що прибуває на зміну, дійсно призначена для цієї мети. Для пароля обирається, як правило, назва будь-якого міста.
Перед розводом керівником відокремленого підрозділу відомчої воєнізованої охорони, який призначає варту, начальнику варти під розписку в спеціальному зошиті вручаються записки з новим і старим паролями.
Під час опитування пароль повідомляється тільки запискою, без оголошення. Після ознайомлення з паролем записка негайно знищується. У разі розголошення пароля його дія припиняється і встановлюється новий пароль.
6.7. Числова перепустка - умовне число, яке начальник варти повідомляє складу варти на інструктажі. Усіх осіб, які наближаються до поста і не знають умовної числової перепустки, чатовий затримує, про що негайно доповідає начальнику варти. Наприклад: числова перепустка - 15. Чатовий називає особі, що наближається до поста, цифру 10. Останній у відповідь повинен назвати цифру 5 (10 + 5 = 15).
6.8. Після інструктажу начальник варти прямує разом із вартою у вартове приміщення, відрекомендовується начальнику варти, що змінюється, вручає записку зі старим паролем, приймає в нього за описом зброю, боєприпаси і змінні жетони й видає зброю вартовим першої зміни під розписку в книзі видачі зброї.
6.9. Переконавшись, що зміна готова до несення служби, начальник варти персонально оголошує кожному вартовому номер і характер поста, особливі обов'язки, тривалість несення служби, порядок і способи користування технічними засобами зв'язку і сигналізації, наявність сусідніх постів і способи зв'язку з ними та вартовим приміщенням, заходи особистої безпеки.
6.10. Заряджання й розряджання зброї здійснюються тільки за командою начальника варти або його помічника й під його безпосереднім наглядом.
Зброя заряджається тільки безпосередньо перед виходом на пости, а розряджається - негайно після повернення у вартове приміщення в спеціально відведених і обладнаних кулеуловлювачами місцях.
За відсутності кулеуловлювачів ствол зброї має бути направлено угору (під кутом 45-60 градусів) і вбік від житлових приміщень. У вартовому приміщенні зброя зберігається в спеціальній кімнаті в розрядженому стані. Заряджені пістолети й револьвери у вартовому приміщенні є лише в начальника варти і його помічника.
Зброя заряджається й розряджається за правилами, зазначеними в настановах зі стрілецької справи для відповідних видів зброї.
6.11. Приймання й здавання постів здійснюються або в присутності начальників варти, що змінюється, і нової варти, чи їхніх помічників, або самостійно вартовим за змінним жетоном, який є підтвердженням того, що вартовий прибув для зміни чатового. Змінні жетони в кількості, відповідній кількості постів, зберігаються у вартовому приміщенні в шафі (ящику), що замикається, і видаються вартовим начальником варти або його помічником під час відправлення чергової зміни на пости.
6.11.1. Переміщення змін на пости й із постів здійснюється строєм, при цьому вартові тримають карабіни (гвинтівки) у положенні "на ремінь", а пістолети (револьвери) - у кобурах на спорядженні зверху куртки (кожуха) на правому стегні. У літній формі одягу без куртки кобура носиться на брючному ремені.
6.11.2. Під час здавання поста чатовий, що змінюється, словами передає вартовому номер поста, що охороняється, перелічує те, що перебуває під охороною, і повідомляє особливості поста. Після словесного здавання поста вартовий зобов'язаний у присутності чатового перевірити справність замків, пломб, печаток, засобів пожежогасіння, зв'язку й сигналізації, оглянути сховища, огорожі. Закінчивши приймання-здавання поста, чатовий і вартовий доповідають про це начальникам варт під час зміни варт, начальнику варти під час несення служби.
6.11.3. У разі самостійної зміни постів чатовий розпочинає здавання поста, переконавшись у відповідності пред'явленого йому прибулим вартовим змінного жетона варти (поста) установленого зразка. Закінчивши приймання поста, прибулий для зміни вартовий передає змінний жетон чатовому, що змінився, і телефоном або за радіозв'язком доповідає начальнику варти про прийняття поста.
Якщо під час приймання-здавання поста виявлено недоліки, питання про приймання-здавання поста вирішується начальниками варт на місці або після повідомлення начальнику відокремленого підрозділу відомчої воєнізованої охорони, який призначає варту.
6.11.4. Перехід вартового на положення чатового й у зворотному порядку визначається моментом доповіді про приймання-здавання поста начальникам варт, а в разі самостійної зміни - підписом у журналі прийняття-здавання поста (маршруту) та перевірок несення служби з наступним повідомленням начальнику варти.
6.11.5. Вартові прямують на зміну чатових, а також після зміни з поста - до вартового приміщення за маршрутами, визначеними табелем постів (додаток 10) або вказаними начальником варти, і виконують при цьому обов'язки дозорних.
У разі, якщо вартовий, що прямує на пост (з поста), помітив на об'єкті, що охороняється, будь-яке порушення, він доповідає про це начальнику варти безпосередньо після прибуття до вартового приміщення, телефоном - після прибуття на пост або через особу, яку він змінив, а в невідкладних випадках самостійно вживає заходів для усунення виявлених порушень.
6.11.6. Після повернення з постів вартові розряджають зброю, доповідають начальнику своєї варти про здавання постів, помічені ними під час прямування до вартового приміщення порушення, здають змінні жетони.
6.11.7. Після закінчення приймання-здавання постів, зброї, боєприпасів, документації і майна варти начальники варт (що змінюється і нової) підписують постову відомість попередньої варти, у якій роблять запис про всі виявлені недоліки та порушення, і доповідають про проведену зміну керівнику відокремленого підрозділу відомчої воєнізованої охорони, яким їх призначено.
Моментом, що визначає заступання на службу нової варти, є підпис начальників варт у постовій відомості про приймання-здавання варти.
6.11.8. Виставлення чатових на нові пости, а також зняття їх зі скасованих постів здійснюються особисто начальником варти на підставі наказу (розпорядження) керівника відокремленого підрозділу відомчої воєнізованої охорони, від якого призначена варта. Про виставлення (зняття) постів у цих випадках робиться позначення в постовій відомості.