• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку відбування покарання засуджених військовослужбовців у виді тримання в дисциплінарному батальйоні

Міністерство оборони України  | Наказ, Заява, Перелік, Повідомлення, Форма типового документа, Порядок від 04.06.2021 № 155
Реквізити
  • Видавник: Міністерство оборони України
  • Тип: Наказ, Заява, Перелік, Повідомлення, Форма типового документа, Порядок
  • Дата: 04.06.2021
  • Номер: 155
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство оборони України
  • Тип: Наказ, Заява, Перелік, Повідомлення, Форма типового документа, Порядок
  • Дата: 04.06.2021
  • Номер: 155
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
04.06.2021 № 155
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
26 серпня 2021 р.
за № 1124/36746
Про затвердження Порядку відбування покарання засуджених військовослужбовців у виді тримання в дисциплінарному батальйоні
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства оборони № 395 від 23.12.2021 № 169 від 27.03.2023 № 256 від 24.04.2024 )
Відповідно до вимог статей 17, 71-85 Кримінально-виконавчого кодексу України, Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 року № 671 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 730), та з метою визначення порядку і умов відбування покарання військовослужбовцями, засудженими до тримання в дисциплінарному батальйоні, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок відбування покарання засуджених військовослужбовців у виді тримання в дисциплінарному батальйоні, що додається.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства оборони України від 18 травня 2015 року № 215 "Про затвердження Інструкції про порядок відбування покарання засуджених військовослужбовців у виді тримання в дисциплінарному батальйоні", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 11 червня 2015 року за № 691/27136 (зі змінами).
3. Головнокомандувачу Збройних Сил України забезпечити подання цього наказу в установленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Міністр оборони України

А. Таран

ПОГОДЖЕНО:

Перший заступник Голови Служби
безпеки України

Міністр внутрішніх справ України

Голова Державної прикордонної
служби України
генерал-майор

Командувач Національної гвардії України
генерал-полковник

Голова Служби зовнішньої розвідки України

Уповноважений Верховної Ради України
з прав людини

Голова Спільного представницького органу
об’єднань профспілок

Заступник Генерального прокурора

Керівник Секретаріату Спільного
представницького органу сторони роботодавців
на національному рівні

Т.в.о. Міністра інфраструктури України

Міністр охорони здоров’я України

Перший віце-прем’єр-міністр України -
Міністр економіки України

Перший заступник Голови Державної
служби спеціального зв’язку та захисту
інформації України




В. Малюк

А. Аваков



С. Дейнеко


М. Балан

В. Кондратюк


Л. Денісова


Г. Осовий

М. Якубовський



Р. Іллічов

Д. Абрамович

В. Ляшко


О. Любченко



Д. Маковський
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
оборони України
04 червня 2021 року № 155
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
26 серпня 2021 р.
за № 1124/36746
ПОРЯДОК
відбування покарання засуджених військовослужбовців у виді тримання в дисциплінарному батальйоні
( У тексті Порядку посилання на додатки 5-8 вважати відповідно посиланнями на додатки 8-11 згідно з Наказом Міністерства оборони № 169 від 27.03.2023 )( У тексті Порядку слова "Центрального управління Служби правопорядку" та "охорони здоров’я Збройних Сил України" замінено словами "органу управління Служби правопорядку, у підпорядкуванні якого знаходиться дисциплінарний батальйон," та "охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України" відповідно згідно з Наказом Міністерства оборони № 256 від 24.04.2024, з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає умови відбування покарання військовослужбовцями, засудженими до тримання в дисциплінарному батальйоні.
2. У цьому Порядку наведені нижче терміни вживаються в таких значеннях:
близькі родичі - члени сім’ї військовослужбовця, до яких належать його подружжя, батьки, діти, всиновлювачі, всиновлені, рідні брати і сестри, дід, баба, онуки;
дисциплінарний батальйон - військова частина, яка утримується на окремому штаті та призначена для забезпечення виконання кримінального покарання стосовно військовослужбовців, яких вироком суду, що набрав законної сили, засуджено до тримання в дисциплінарному батальйоні;
засуджені військовослужбовці, змінний склад - військовослужбовці (крім військовослужбовців-жінок), яких вироком суду, що набрав законної сили, засуджено за вчинення кримінального правопорушення та яким призначено покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні;
постійний склад - військовослужбовці підрозділів охорони, забезпечення, а також військовослужбовці управління дисциплінарного батальйону.
3. Загальне керівництво дисциплінарним батальйоном здійснює Міністр оборони України через начальника Військової служби правопорядку у Збройних Силах України - начальника Головного управління Військової служби правопорядку Збройних Сил України (далі - начальник Головного управління Служби правопорядку).
Начальник органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України (далі - орган управління Служби правопорядку), у підпорядкуванні якого знаходиться дисциплінарний батальйон, здійснює контроль за діяльністю дисциплінарного батальйону, дотриманням вимог законодавства та цього Порядку, а також забезпечує добір і розстановку кадрів офіцерського складу, контролює режим та умови тримання засуджених військовослужбовців, організацію праці, військове навчання, соціально-виховну роботу із засудженими військовослужбовцями.
( Абзац другий пункту 3 розділу I в редакції Наказу Міністерства оборони № 256 від 24.04.2024 )
Командир дисциплінарного батальйону забезпечує дотримання вимог законодавства та цього Порядку під час тримання засуджених військовослужбовців у дисциплінарному батальйоні.
( Пункт 3 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства оборони № 395 від 23.12.2021 )
4. Підставою для тримання засуджених військовослужбовців у дисциплінарному батальйоні є вирок суду, який набрав законної сили.
Відбування покарання засуджених військовослужбовців у виді тримання в дисциплінарному батальйоні передбачає виправлення та перевиховання засуджених у дусі чесного ставлення до праці та військової служби, суворого додержання ними Конституції, законів України, Військової присяги та статутів Збройних Сил України та запобігання вчиненню ними нових кримінальних та інших правопорушень.
Основними засобами виправлення і ресоціалізації засуджених військовослужбовців є встановлений порядок виконання та відбування покарання (режим), суспільно корисна праця, соціально-виховна робота, громадський вплив, військове навчання.
Засоби виправлення та ресоціалізації засуджених військовослужбовців застосовуються з урахуванням виду покарання, характеру, ступеня суспільної небезпеки, мотивів вчинення кримінального правопорушення та поведінки засудженого, а також його ставлення до праці та виконання вимог статутів Збройних Сил України.
5. З метою здійснення контролю за порядком та умовами утримання засуджених військовослужбовців, забезпечення реалізації їх прав на отримання правової допомоги та проведення відповідних перевірок право на безперешкодне відвідування дисциплінарного батальйону мають:
особи, визначені у частині першій статті 24 Кримінально-виконавчого кодексу України;
начальник Головного управління Служби правопорядку та його прямі начальники;
посадові особи Головного управління Військової служби правопорядку Збройних Сил України (далі - Головне управління Служби правопорядку) - під час виконання заходів повсякденної діяльності, спланованих у Головному управлінні Служби правопорядку, та за письмовим дорученням начальника Головного управління Служби правопорядку;
інші особи в порядку, установленому законодавством.
Результати проведених такими особами перевірок заносяться до книги обліку роботи у військовій частині старших командирів (начальників) (додаток 1), яка зберігається в адміністративній групі (стройовій частині) дисциплінарного батальйону.
II. Направлення засуджених військовослужбовців до дисциплінарного батальйону
1. Військовослужбовці, засуджені до покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні, до набрання вироком суду законної сили в установленому законодавством порядку тримаються на гауптвахтах Військової служби правопорядку у Збройних Силах України (далі - гауптвахта) або продовжують виконувати обов’язки військової служби у військовій частині (установі).
Після набрання законної сили вироком суду, яким військовослужбовця засуджено до покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні, підготовку до відправлення такого військовослужбовця для відбування покарання до дисциплінарного батальйону організовують:
якщо військовослужбовець тримався на гауптвахті,- начальник органу управління Служби правопорядку, у зоні діяльності якого розташована гауптвахта;
( Абзац третій пункту 1 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 256 від 24.04.2024 )
якщо військовослужбовець продовжував виконувати обов’язки військової служби у військовій частині,- командир (начальник) військової частини (установи).
Організація відправлення засудженого військовослужбовця до дисциплінарного батальйону здійснюється начальником органу управління Служби правопорядку в десятиденний строк з моменту одержання розпорядження про виконання судового рішення.
2. Військовослужбовці, засуджені до покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні, направляються до дисциплінарного батальйону під конвоєм Служби правопорядку в установленому порядку.
Організація конвоювання засуджених військовослужбовців здійснюється в установленому законодавством порядку.
3. Командир (начальник) військової частини (установи), де проходить військову службу засуджений військовослужбовець, після отримання інформації від начальника органу управління Служби правопорядку про надходження до органу управління Служби правопорядку копії судового рішення, що набрало законної сили, та розпорядження про виконання судового рішення, повинен, до прибуття конвою у військову частину забезпечити, за необхідності, засудженого військовослужбовця військовою формою одягу (за сезоном), а також передати начальнику конвою належним чином оформлені документи та речі засудженого військовослужбовця, а саме:
супровідний лист;
військові перевізні документи до місця призначення (на кожного засудженого військовослужбовця);
документ, що посвідчує особу військовослужбовця;
особову справу (для військовослужбовців строкової військової служби - обліково-послужну картку);
службову картку;
службову характеристику;
медичну книжку;
атестат на продовольство (крім офіцерів, які проходять військову службу за контрактом);
речовий та грошовий атестати;
опис особистих речей засудженого (у двох примірниках), підписаний командиром (начальником) військової частини (установи) та засудженим.
У день передачі засудженого військовослужбовця конвою Служби правопорядку командир (начальник) військової частини (установи) зобов’язаній організувати його медичний огляд, а для військовослужбовців строкової служби - також миття в лазні, заміну натільної білизни.
4. У разі якщо військовослужбовець тримався на гауптвахті відповідний командир (начальник) військової частини (установи) повинен, після отримання інформації від начальника органу управління Служби правопорядку про надходження до органу управління Служби правопорядку копії судового рішення, що набрало законної сили, та розпорядження про виконання судового рішення, до відправлення конвою Служби правопорядку до дисциплінарного батальйону, надати начальнику органу управління Служби правопорядку, у підпорядкуванні якого знаходиться гауптвахта, грошовий атестат військовослужбовця.
5. Начальник конвою, який приймає засудженого військовослужбовця для відправлення до дисциплінарного батальйону, зобов’язаний перевірити наявність документів на засудженого військовослужбовця та в разі відсутності будь-якого з них негайно доповісти про це начальнику органу управління Служби правопорядку або командиру (начальнику) військової частини (установи) з метою вжиття заходів щодо усунення недоліків до моменту відправлення такого військовослужбовця до дисциплінарного батальйону.
III. Прийняття засуджених військовослужбовців до дисциплінарного батальйону
1. Прийняття засуджених військовослужбовців, які прибули до дисциплінарного батальйону, здійснюється командиром дисциплінарного батальйону або його заступником разом з командиром дисциплінарної роти (командиром групи утримання офіцерів), начальником адміністративної групи (стройової частини) та начальником медичної служби - начальником медичного пункту дисциплінарного батальйону (медичним працівником) у приміщенні, визначеному наказом командира дисциплінарного батальйону.
Усі засуджені військовослужбовці, які прибули до дисциплінарного батальйону, підлягають обов’язковому обшуку та медичному огляду, а їх обмундирування і натільна білизна - спеціальній обробці (пранню).
Засуджений військовослужбовець передається безпосередньо начальником конвою разом із документами та особистими речами.
2. Особистий обшук засуджених та огляд їх особистих речей проводяться відповідно до вимогрозділу VIII цього Порядку.
3. Командир дисциплінарного батальйону (його заступник) під час прийому засуджених військовослужбовців:
організовує прийняття від начальника конвою засуджених військовослужбовців, про що повинен розписатися в другому примірнику опису особистих речей засудженого військовослужбовця, супровідному листі та завірити їх гербовою печаткою;
проводить особисту бесіду з кожним засудженим військовослужбовцем, що прибув, під час якої з’ясовує: склад його сім’ї, освіту, рід занять до призову або прийому на військову службу, посаду, яку він обіймав до засудження, скарги, побажання та інші питання, які можуть впливати на його виправлення та ресоціалізацію, задоволення його релігійних потреб;
доводить під підпис засудженому військовослужбовцю порядок та умови відбування покарання, його права, обов’язки, при цьому звертає особливу увагу на порядок застосування зброї чатовими або особовим складом варти у випадку порушення засудженим військовослужбовцем режиму тримання в дисциплінарному батальйоні, а також вручає відповідну пам’ятку із зазначенням прав, обов’язків, заборон і обмежень засуджених військовослужбовців, а також єдиного телефонного номера системи надання безоплатної правової допомоги, телефонних номерів гарячих ліній Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, відповідної прокуратури та Державного бюро розслідувань;
зараховує засудженого військовослужбовця до списків дисциплінарної роти (групи утримання офіцерів) з дня його прибуття;
щоденно доповідає начальнику органу управління Служби правопорядку, у підпорядкуванні якого знаходиться дисциплінарний батальйон, а також інформує в установленому порядку начальника відділу організації охорони Головного управління Служби правопорядку про загальну кількість засуджених військовослужбовців, які тримаються в дисциплінарному батальйоні, та кількість прийнятих (звільнених) за добу.
4. Про прийом засудженого військовослужбовця до дисциплінарного батальйону командир дисциплінарного батальйону протягом трьох діб письмово повідомляє суд, яким винесено вирок, та направляє повідомлення за формою, наведеною в додатку 2, одному з членів сім’ї або близьких родичів за вибором засудженого військовослужбовця, у якому вказується місцезнаходження дисциплінарного батальйону та роз’яснюються права засудженого.
5. Перший примірник опису особистих речей засудженого залишається в адміністративній групі (стройовій частині) дисциплінарного батальйону. Гроші, що належать засудженому військовослужбовцю, зараховують на особовий рахунок засудженого.
Ордени, медалі, відзнаки, документи на них, цінності, що належать засудженому військовослужбовцю, зберігаються у приміщенні, визначеному командиром дисциплінарного батальйону, в опечатаному сейфі (металевій шафі), а інші особисті речі засудженого військовослужбовця - в кімнаті для зберігання особистих речей дисциплінарної роти (групи утримання офіцерів).
6. У випадку відсутності того чи іншого документа (речей) засудженого або невідповідності атестатів на засудженого командир дисциплінарного батальйону або його заступник приймає засудженого, робить відповідні відмітки в першому та другому примірниках опису особистих речей засудженого, ставить свій підпис та скріплює його гербовою печаткою, про що доповідає начальнику органу управління Служби правопорядку, у підпорядкуванні якого знаходиться дисциплінарний батальйон, повідомляє командира військової частини, з якої направлено засудженого, а також начальника органу управління Служби правопорядку, у зоні діяльності якого дислокується військова частина, для вжиття відповідних заходів щодо усунення виявлених недоліків.
7. Після отримання інформації від начальника органу управління Служби правопорядку про виявлені під час прийому засудженого військовослужбовця недоліки командир військової частини, з якої прибув засуджений, протягом 5 робочих днів надає до дисциплінарного батальйону документи або речі, які були відсутні під час прийому, та інформує начальника органу управління Служби правопорядку, в зоні діяльності якого дислокується військова частина, про усунення недоліків.
8. Начальник медичної служби - начальник медичного пункту дисциплінарного батальйону (медичний працівник) під час прийняття засудженого військовослужбовця в установленому порядку проводить його медичний огляд. Якщо під час огляду виявлено, що засуджений військовослужбовець має тілесні ушкодження, ознаки тортур, травм, включаючи психічні, чи явні ознаки захворювання, начальник медичної служби - начальник медичного пункту дисциплінарного батальйону (медичний працівник) та командир дисциплінарного батальйону негайно вживають заходів щодо надання такому військовослужбовцю невідкладної медичної допомоги та направлення до закладу охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України для подальшого лікування.
У таких випадках начальник медичної служби - начальник медичного пункту дисциплінарного батальйону (медичний працівник) робить запис у відповідній книзі медичного огляду та в медичній книжці засудженого військовослужбовця.
У разі виявлення тілесних ушкоджень у засудженого військовослужбовця начальник медичної служби - начальник медичного пункту дисциплінарного батальйону (медичний працівник) складає довідку, визначену в пункті 3 глави 1 розділу II Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, затвердженого наказом Міністерства юстиції України, Міністерства охорони здоров’я України від 15 серпня 2014 року № 1348/5/572, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 серпня 2014 року за № 990/25767.
Про факт виявлення тілесних ушкоджень у засудженого військовослужбовця командир дисциплінарного батальйону негайно письмово інформує відповідного прокурора.
Після прийняття засудженого військовослужбовця до дисциплінарного батальйону заступник командира дисциплінарного батальйону з морально-психологічного забезпечення організовує вивчення його документів, зазначених ділових якостей та морально-психологічного стану і проводить з ним індивідуальну бесіду. До повного вивчення особи, але не більше десяти діб, засуджений військовослужбовець утримується окремо від інших засуджених військовослужбовців. У цей період з ним проводяться заняття з предметів загальновійськової підготовки та заняття з охорони праці.
9. Інформація про кожного засудженого військовослужбовця, який прибув до дисциплінарного батальйону, заноситься до книги обліку засуджених військовослужбовців ( додаток 3 ).
На кожного засудженого військовослужбовця, який прибув до дисциплінарного батальйону, заводиться особова справа, в якій зберігаються:
копія обвинувального вироку суду та розпорядження про виконання судового рішення, а у разі перегляду вироку - копії апеляційної/касаційної ухвали (постанови) суду;
документ, що засвідчує особу військовослужбовця;
обліково-послужна картка (для військовослужбовців строкової військової служби);
службова картка;
службова характеристика;
завірена копія витягу з наказу по особовому складу відповідного командира (начальника) про зарахування засудженого військовослужбовця в розпорядження;
опис особистих речей засудженого військовослужбовця;
інші документи, що стосуються відбування покарання засудженим військовослужбовцем.
IV. Розміщення та охорона засуджених військовослужбовців
1. Дисциплінарний батальйон розташовують окремо від інших військових частин гарнізону.
Територія та приміщення, призначені для розміщення та обслуговування засуджених військовослужбовців (далі - територія змінного складу), надійно відокремлюються парканом (ґратами) від адміністративної території дисциплінарного батальйону.
2. Засуджені військовослужбовці розміщуються у казармі окремо від військовослужбовців постійного складу (у разі розміщення дисциплінарного батальйону в одній будівлі - у відокремлених суцільними дверима та ґратами приміщеннях). У казармі, де розміщуються засуджені військовослужбовці, має бути інформаційний стенд з правами, обов’язками, заборонами і обмеженнями засуджених, військовослужбовців, а також єдиним телефонним номером системи надання безоплатної правової допомоги, телефонними номерами гарячих ліній Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, відповідної прокуратури та Державного бюро розслідувань.
3. Вікна і двері приміщень, в яких розміщують засуджених військовослужбовців, обладнують металевими ґратами, а двері також обладнують механічними та, за можливості, додатково - електромеханічними замками.
Двері (вхідні ворота) у розташування (на територію) змінного складу обладнуються звуковою сигналізацією та відчиняються тільки з дозволу чергового дисциплінарного батальйону.
4. Дозвіл на в’їзд (виїзд) автомобільного транспорту на територію (з території) змінного складу надається та огляд здійснюється в порядку, визначеному Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України.
5. Для охорони засуджених військовослужбовців у дисциплінарному батальйоні призначається варта.
Організація вартової служби здійснюється відповідно до вимог Статуту гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України, Інструкції з організації вартової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 24 жовтня 2016 року № 553, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14 листопада 2016 року за № 1475/29605 (далі - Інструкція з організації вартової служби у Збройних Силах України).
V. Режим тримання засуджених військовослужбовців
1. Засуджені військовослужбовці зобов’язані дотримуватися вимог режиму, встановлених Кримінально-виконавчим кодексом України, цим Порядком та іншими нормативно-правовими актами.
Засуджені військовослужбовці зобов’язані виконувати законні накази та розпорядження посадових осіб дисциплінарного батальйону.
Обов’язки, права і взаємовідносини особового складу, що випливають з умов служби в дисциплінарному батальйоні, визначаються статутами Збройних Сил України та цим Порядком.
2. Військовослужбовці, які відбувають покарання в дисциплінарному батальйоні, виконують обов’язки та користуються правами, встановленими законодавством для військовослужбовців строкової військової служби, з обмеженнями, передбаченими Кримінально-виконавчим кодексом України. Усі засуджені військовослужбовці незалежно від їхнього військового звання та характеру попередньої служби перебувають як солдати і носять єдині встановлені для даного дисциплінарного батальйону форму одягу та знаки розрізнення.
Засуджені військовослужбовці з числа осіб офіцерського складу утримуються окремо від інших категорій засуджених військовослужбовців.
3. Для засуджених військовослужбовців встановлюється шестиденний робочий тиждень з одним вихідним днем. Розпорядок дня у дисциплінарному батальйоні (додаток 4) встановлюється командиром дисциплінарного батальйону. У розпорядку дня має бути передбачено час для виконання робіт на виробництві та проведення навчальних занять тривалістю 40 годин на тиждень, нічний сон - вісім годин на добу, приймання їжі - три рази на день.
Засуджені військовослужбовці залучаються до праці на підприємствах, в установах та організаціях, які належать до сфери управління Міністерства оборони України, у майстернях дисциплінарного батальйону, а також за дорученням Міністра оборони України - до робіт з інженерного обладнання позицій (районів), будівництва інженерних споруд з метою зміцнення обороноздатності держави, відновлення інфраструктури населених пунктів в умовах особливого періоду, у тому числі воєнного стану чи в бойовій обстановці, а також після їх завершення - до закінчення відбудовного періоду, який закінчується в момент офіційного оголошення про це.
4. На роботи і заняття в межах території змінного складу засуджені військовослужбовці пересуваються у супроводі службової особи постійного складу дисциплінарної роти (групи утримання офіцерів), призначеної командиром дисциплінарної роти (командиром групи утримання офіцерів).
На роботи і заняття поза територією змінного складу у межах розташування дисциплінарного батальйону, а також за межі розташування дисциплінарного батальйону засуджених військовослужбовців виводять у складі груп під охороною озброєного конвою та на підставі письмового наказу командира дисциплінарного батальйону.
Пересування без конвою засуджених військовослужбовців із числа тих, що виправляються, поза територією змінного складу у межах розташування дисциплінарного батальйону здійснюється у супроводі службової особи постійного складу дисциплінарної роти (групи утримання офіцерів), призначеної командиром дисциплінарної роти (командиром групи утримання офіцерів). Перелік засуджених військовослужбовців, що виправляються, визначається наказом командира дисциплінарного батальйону.
5. Якщо виконання робіт засудженими військовослужбовцями необхідно проводити протягом тривалого часу та на значній відстані від місця дислокації дисциплінарного батальйону, а також у випадках виконання робіт з інженерного обладнання позицій (районів), будівництва інженерних споруд з метою зміцнення обороноздатності держави, відновлення інфраструктури населених пунктів в умовах особливого періоду, у тому числі воєнного стану чи в бойовій обстановці, а також після їх завершення - до закінчення відбудовного періоду, здійснюється переміщення засуджених військовослужбовців до місця виконання робіт залізничним або в окремих випадках, залежно від умов обстановки,- автотранспортом.
У разі прийняття в установленому порядку рішення про переміщення засуджених військовослужбовців до місця виконання робіт залізничним транспортом начальник Головного управляння Служби правопорядку до початку переміщення надає до органу військових сполучень Збройних Сил України заявку на перевезення засуджених військовослужбовців залізничним транспортом. У заявці вказуються дата, час та станція завантаження, а також Регіональна філія АТ "Укрзалізниця", кількість рухомого складу (кількість вагонів та місць) та станція призначення.
З отриманням доручення начальника Головного управління Служби правопорядку про організацію переміщення засуджених військовослужбовців з дисциплінарного батальйону до визначеного місця виконання робіт начальник органу управління Служби правопорядку, у підпорядкуванні якого знаходиться дисциплінарний батальйон, та командир дисциплінарного батальйону організовують підготовку особового складу варти для супроводу засуджених військовослужбовців. Командир дисциплінарного батальйону надсилає представника до начальника залізничної станції завантаження для узгодження питання щодо відбору вагонів та подальшого здійснення контролю їх підготовки до перевезення засуджених військовослужбовців.
( Абзац третій пункту 5 розділу V із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 256 від 24.04.2024 )
До складу варти для супроводу засуджених військовослужбовців призначаються: начальник варти, помічник начальника варти та вартові за кількістю постів і змін, за потреби - помічник начальника варти із служби вартових собак, розвідні, водії транспортних засобів, кухар.
Під час перевезення засуджених військовослужбовців у складі військового ешелону, крім варти, призначаються помічник начальника варти з матеріально-технічного забезпечення, розшукова група у складі начальника розшукової групи та його помічника, три - чотири стрільці, а також радіотелефоніст та фельдшер (медичний працівник).
Особовий склад варти розміщується в критому вагоні або пасажирському вагоні.
Кількість особового складу варти визначається характером завдання, яке виконується, і складає: у купейному вагоні - три особи, у спеціальному вагоні - три особи, у плацкартному вагоні - три особи, в автомобілі - три особи.
Під час перевезення засуджених військовослужбовців місця виставлення чатових визначаються таким чином:
у плацкартному вагоні - один чатовий біля вхідних дверей вагону, де розміщуються спальні місця плацкартного вагона;
у коридорі спеціального вагона - один чатовий;
у купейному вагоні - один чатовий біля вхідних дверей у вагон, де розміщуються спальні місця купейного вагона;
під час висадки (посадки) засуджених додатково ззовні вагона і в тамбурі, через який здійснюється посадка (висадка),- по одному чатовому;
у спеціальних автомобілях - біля дверей кузова;
у вантажному автомобілі - у кузові на лавці в передній частині кузова автомобіля обличчям до засуджених, при цьому засуджені розташовуються на лавках кузова обличчям у бік, протилежний рухові. На стоянці вантажного автомобіля чатовий виставляється ззовні біля кузова.
У разі перевезення засуджених військовослужбовців у трьох або більше автомобілях до складу варти призначається розшукова група, що переміщується в кінці колони на окремому автомобілі.
Організація підготовки та несення служби вартами для супроводу засуджених військовослужбовців здійснюється відповідно до вимог Статуту гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України та Інструкції з організації вартової служби у Збройних Силах України.
6. З метою належної організації режиму утримання засуджених військовослужбовців під час виконання ними робіт наказом командира дисциплінарного батальйону призначається відповідальний, яким за посадою є заступник командира батальйону, а також призначається особовий склад з числа постійного складу дисциплінарного батальйону у кількості, необхідній для забезпечення режиму утримання.
Після прибуття засуджених військовослужбовців та особового складу дисциплінарного батальйону до місця виконання робіт заступник командира дисциплінарного батальйону організовує обладнання місця розміщення засуджених військовослужбовців, визначає порядок здійснення охорони, а також організовує взаємодію з керівником об’єкта щодо порядку виконання робіт.
Проживання засуджених військовослужбовців та особового складу дисциплінарного батальйону на місці виконання робіт здійснюється у наметових містечках в установленому законодавством порядку. При цьому забезпечується надійна охорона засуджених та створюються належні побутові умови, що відповідають санітарним нормам та правилам. Відповідна матеріальна база (огородження, позначки, намети, необхідна документація тощо) зберігається в дисциплінарному батальйоні та використовується виключно за призначенням.
Після виконання робіт засуджені військовослужбовці та особовий склад дисциплінарного батальйону повертаються до пункту постійної дислокації в установленому законодавством порядку.
7. Охорону засуджених і належний контроль під час роботи чи занять забезпечують конвойні, які зобов’язані стежити, щоб засуджені військовослужбовці не допускали порушень режиму та встановленого порядку відбування покарання і не спілкувалися зі сторонніми особами.
Про всі порушення, вчинені засудженими військовослужбовцями, конвойні доповідають командиру дисциплінарної роти (командиру групи утримання офіцерів).
Кількість та озброєння конвойних у кожному окремому випадку визначаються в наказі командира дисциплінарного батальйону.
Засуджених військовослужбовців до конвоювання не залучають.
8. У разі спроби втечі засудженого військовослужбовця, вчинення ним нападу або опору конвойні мають право застосовувати заходи фізичного впливу, спеціальні засоби, а в крайньому разі - вогнепальну зброю у порядку, установленому Статутом гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України, Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України, Законом України "Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України" та Правилами застосування спеціальних засобів військовослужбовцями Військової служби правопорядку у Збройних Силах України під час здійснення службових обов’язків, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2003 року № 83.
Про застосування (використання) фізичної сили, спеціальних засобів або зброї начальник варти негайно доповідає черговому дисциплінарного батальйону та після закінчення несення служби складає рапорт про застосування заходів фізичного впливу, вогнепальної зброї і спеціальних засобів. Черговий дисциплінарного батальйону після отримання інформації від начальника варти негайно повідомляє командира дисциплінарного батальйону.
Командир дисциплінарного батальйону про поранення або смерть засудженого військовослужбовця, що сталися внаслідок застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів, а також про всі випадки застосування вогнепальної зброї негайно доповідає начальнику органу управління Служби правопорядку, у підпорядкуванні якого знаходиться дисциплінарний батальйон, а також у письмовій формі повідомляє відповідного прокурора.
Засудженому військовослужбовцю, до якого були застосовані фізична сила спеціальні засоби або зброя, в обов’язковому порядку проводиться медичний огляд та за потреби - негайно надається медична допомога.
Про результати медичного огляду робиться відмітка у відповідній книзі медичного огляду та в медичній книжці засудженого військовослужбовця.
У разі необхідності засудженому військовослужбовцю, викликається екстрена медична допомога.
9. Засуджених військовослужбовців, що виправляються, за виключенням осіб офіцерського складу, можуть призначати днювальними дисциплінарної роти.
Помічниками чергового групи утримання офіцерів можуть призначати засуджених офіцерів, на яких покладаються завдання щодо підтримання внутрішнього порядку в приміщеннях групи утримання офіцерів, а також на закріпленій за групою території.
Черговими групи утримання офіцерів та черговим дисциплінарної роти призначаються виключно військовослужбовці постійного складу.
VI. Обладнання та застосування системи відеоспостереження
1. З метою забезпечення режиму тримання засуджених військовослужбовців, попередження вчинення ними втеч та інших кримінальних правопорушень, попередження порушень встановленого законодавством порядку відбування покарання, здійснення контролю за порядком несення служби особовим складом варти у дисциплінарному батальйоні встановлюється система відеоспостереження.
2. Система відеоспостереження забезпечує дистанційне візуальне спостереження за поведінкою засуджених військовослужбовців, порядком несення служби вартою та виконанням своїх обов’язків посадовими особами дисциплінарного батальйону.
Автоматизовані робочі місця системи відеоспостереження будуються на базі персонального комп’ютера, на який транслюється інформація від відеокамер. Автоматизовані робочі місця встановлюються у приміщенні начальника варти та чергового частини дисциплінарного батальйону.
Запис відеоінформації, що надходить від відеокамер, здійснюється на жорсткий диск у цифровому форматі. Ємність жорсткого диска має забезпечувати можливість зберігання відеоінформації від усіх підключених відеокамер не менше ніж 30 діб.
3. Відеокамери у дисциплінарному батальйоні встановлюються:
у вартовому приміщенні;
у місцях несення служби чатовими;
у спальних приміщеннях, де розміщуються засуджені військовослужбовці;
біля входу до казарми, де розміщуються засуджені військовослужбовці;
у їдальні;
у кімнатах для зберігання особистих речей засуджених військовослужбовців;
у місцях прийому та видачі посилок і передач;
у місцях для прання та кімнаті для сушіння обмундирування та натільної білизни;
у кімнаті (місці) побутового обслуговування;
у місцях (на майданчику) для виконання фізичних вправ;
у місцях для зберігання книжкового фонду, газет та журналів;
у місцях для ведення телефонних переговорів;
біля входу до кімнати проведення тривалих побачень;
у кімнаті для проведення короткострокових побачень;
на внутрішніх та зовнішніх огорожах периметру, що охороняється;
на контрольно-пропускному пункті;
між зовнішніми та внутрішніми дверима входу на територію змінного складу.
4. Для роботи в умовах обмеженої освітленості, у вечірній та нічний час відеокамери оснащуються інфрачервоним підсвічуванням.
5. Електроживлення систем відеоспостереження здійснюється від основних та резервних засобів електроживлення.
Основними засобами електроживлення є трансформаторні підстанції.
Як резервні засоби електроживлення застосовуються альтернативні трансформаторні підстанції, дизель-електричні станції та бензоелектричні агрегати. Як засоби підключення резервного електроживлення застосовуються прилади автоматичного введення резервного живлення та джерело безперервного живлення із зовнішніми акумуляторними батареями.
Засоби електроживлення мають забезпечувати:
номінальну потужність усіх споживачів системи відеоспостереження з урахуванням запасу потужності в 1,5 раза;
переключення між основним та резервним засобами електроживлення за допомогою джерела безперервного живлення із підтриманням автономної роботи обладнання споживача протягом не менше години;
стабільність напруги в межах норм, установлених для системи відеоспостереження;
контроль за параметрами напруги й струму;
захист споживачів від коротких замикань, перевантажень, а акумуляторних батарей - від глибокого розряду;
автономне перемикання засобів електроживлення;
надійність, безпеку та зручність обслуговування.
6. Установлення систем відеоспостереження здійснюється військовослужбовцями постійного складу дисциплінарного батальйону або фахівцями спеціалізованих організацій з дозволу командира дисциплінарного батальйону.
Вид, кількість відеокамер, необхідних для обладнання об’єктів дисциплінарного батальйону, визначаються з урахуванням їх функціонального призначення і технічних характеристик, а також необхідності виконання завдань із забезпечення режиму, попередження втеч та інших кримінальних правопорушень, порушень встановленого законодавством порядку відбування покарання.
Місця встановлення відеокамер, їх вид та кількість, розподіл їх підключення до автоматизованих робочих місць визначаються комісією, яка утворюється наказом командира дисциплінарного батальйону. Комісію очолює заступник командира дисциплінарного батальйону.
За результатами роботи комісії складається акт про встановлення технічних засобів нагляду і контролю (додаток 5), який затверджується командиром дисциплінарного батальйону.
Акт про встановлення системи відеоспостереження складається у двох примірниках. Перший примірник акта направляється до органу управління Служби правопорядку, у підпорядкуванні якого знаходиться дисциплінарний батальйон, другий - залишається в дисциплінарному батальйоні та після завершення робіт із встановлення технічних засобів нагляду і контролю долучається до відповідної справи.
( Абзац п'ятий пункту 6 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 256 від 24.04.2024 )
Забороняється залучення засуджених та сторонніх осіб до робіт із встановлення відеокамер, їх використання, технічного обслуговування та поточного ремонту.
7. Посадові особи, які використовують та обслуговують систему відеоспостереження, забезпечують схоронність та використання відеокамер за призначенням.
8. Контроль за використанням відеокамер здійснюється посадовою особою, призначеною командиром дисциплінарного батальйону.
9. Для забезпечення захисту прав і законних інтересів засуджених, фіксування фактів правопорушень та кримінальних правопорушень, вчинених засудженими, неналежного виконання посадовими особами дисциплінарного батальйону їх службових обов’язків, фіксування випадків невиправданого або надмірного застосування до засуджених заходів фізичного впливу, спеціальних засобів і вогнепальної зброї посадові особи дисциплінарного батальйону використовують портативні відеореєстратори.
10. Відеоінформація з портативних відеореєстраторів переноситься на окремий жорсткий диск, який перебуває на інвентарному обліку та зберігається в замкненій шухляді стола або в сейфі чергового частини дисциплінарного батальйону. Відеоінформація на жорсткому диску повинна зберігатися не менше ніж 30 діб.
Зберігання, видача, приймання та контроль за використанням портативних відеореєстраторів посадовими особами дисциплінарного батальйону, а також зберігання та використання відеоінформації забезпечуються посадовими особами, призначеними наказом командира дисциплінарного батальйону, або особами, які виконують їх обов’язки.
11. Портативний відеореєстратор застосовується посадовими особами дисциплінарного батальйону під час:
проведення перевірок наявності засуджених військовослужбовців, у тому числі тих, які перебувають за межами території змінного складу;
приймання їжі засудженими військовослужбовцями в їдальні;
виведення засуджених на роботу та повернення з роботи;
проведення занять;
перевірки засуджених, яким надано довготривале побачення;
прийняття новоприбулих засуджених військовослужбовців до дисциплінарного батальйону;
проведення особистих обшуків засуджених військовослужбовців без роздягання та огляду їх речей, оглядів осіб, які прибули на побачення, їхніх речей та одягу, транспортних засобів, а також об’єктів дисциплінарного батальйону;
застосування до засуджених військовослужбовців заходів фізичного впливу, спеціальних засобів та вогнепальної зброї.
12. Доступ особового складу варти та посадових осіб дисциплінарного батальйону до роботи з відеоінформацією, яка надходить від відеокамер (портативних відеореєстраторів), реалізується за допомогою програмних та апаратних засобів обмеження доступу (паролі, захищені протоколи обміну тощо), захищених від несанкціонованого втручання в канали передачі цієї інформації. Право доступу до роботи з відеоінформацією, яка надходить від відеокамер (портативних відеореєстраторів), мають посадові особи, призначені наказом командира дисциплінарного батальйону.
13. Забороняється використання відеокамер та портативних відеореєстраторів:
у кімнатах для вмивання та туалетах, душових кімнатах (місце, обладнане душовою кабіною);
у кімнатах для медичного працівника (місце, обладнане для проведення медичного огляду), у яких проводяться медичні обстеження (огляди) засуджених військовослужбовців, а також особистий обшук із роздяганням;
у кімнатах для проведення тривалих побачень.
14. Інформація про застосування в дисциплінарному батальйоні системи відеоспостереження доводиться командиром дисциплінарного батальйону (його заступником) до відома засуджених військовослужбовців під час прибуття до дисциплінарного батальйону, про що такі особи ставлять особистий підпис у книзі доведення до засуджених військовослужбовців інформації про застосування в дисциплінарному батальйоні системи відеоспостереження (додаток 6). У разі відмови засудженого військовослужбовця від підпису, командир дисциплінарного батальйону (його заступник) зазначає про це в графі 4 додатка 6. Одночасно засудженому військовослужбовцю надається можливість зазначати в графі 4 про причини відмови. Крім того, інформація про застосування системи відеоспостереження розміщується з лівої (правої) сторони входу до території змінного складу дисциплінарного батальйону або входу до інших приміщень, визначених цим Порядком, які знаходяться поза територією змінного складу, шляхом встановлення попереджувального знака: "Увага! Працює система відеоспостереження" (додаток 7).
15. Інформація, що надходить від відеокамер та портативних відеореєстраторів, має зберігатися не менше ніж 30 діб, за винятком фото-, аудіо-, відеоінформації, що може бути використана як докази, передбачені нормами Кримінального процесуального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення, строк зберігання якої забезпечується протягом усього часу провадження.
16. Інформація, що фіксується із застосуванням відеокамер (портативних відеореєстраторів), є інформацією з обмеженим доступом.
17. Інформація, що фіксується із застосуванням відеокамер (портативних відеореєстраторів), надається третім особам:
на підставі ухвали слідчого судді, суду;
на офіційні запити органів прокуратури, а також органів досудового розслідування в межах провадження у справах про кримінальне чи адміністративне правопорушення.
Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини, його представнику та учасникам груп національного превентивного механізму під час відвідувань дисциплінарного батальйону у разі необхідності перевірки достовірності інформації, отриманої від засудженого військовослужбовця, щодо порушень встановленого законодавством порядку стосовно утримання засудженого. Перегляд такої відеоінформації здійснюється у приміщенні (місці), визначеному командиром дисциплінарного батальйону, у присутності посадової особи дисциплінарного батальйону.
18. Відеокамери (портативні відеореєстратори), що використовуються на об’єктах дисциплінарного батальйону, мають відповідати державним стандартам, бути сертифікованими в Україні та пройти експлуатаційні випробування на об’єктах виправних/виховних колоній.
Забороняється використовувати відеокамери та портативні відеореєстратори, що не пройшли сертифікацію та можуть становити небезпеку для життя і здоров’я військовослужбовців постійного складу, працівників, відвідувачів дисциплінарного батальйону та засуджених.
( Порядок доповнено розділом VI згідно з Наказом Міністерства оборони № 169 від 27.03.2023 )
VII. Умови та порядок оплати праці засуджених військовослужбовців
1. Засуджені військовослужбовці отримують оплату за працю на підприємствах, в установах та організаціях, які належать до сфери управління Міністерства оборони України, та в майстернях дисциплінарного батальйону, а також за проведення робіт з інженерного обладнання позицій (районів), будівництва інженерних споруд, відновлення інфраструктури населених пунктів.
Засуджені військовослужбовці залучаються до робіт з благоустрою дисциплінарного батальйону і прилеглих до нього територій не більш як дві години на день, безоплатно та в порядку черговості, визначеної командиром дисциплінарного батальйону.
У разі тимчасового припинення роботи (виробничого процесу) не з вини засуджених військовослужбовців їх на весь час такого припинення виводять до розташування дисциплінарного батальйону (наметового містечка).
Використання праці засуджених військовослужбовців на посадах, пов’язаних з матеріальною відповідальністю, забороняється.
2. Праця засуджених військовослужбовців організовується з додержанням правил охорони праці, техніки безпеки і виробничої санітарії відповідно до вимог законодавства про працю.
Залучення засуджених військовослужбовців до робіт зі шкідливими умовами праці, а також робота в надурочний час, у вихідні дні здійснюється та оплачується відповідно до вимог Кодексу законів про працю України.
3. Нормування праці засуджених військовослужбовців здійснюється відповідно до розділу VI Кодексу законів про працю України .
Засуджені військовослужбовці можуть залучатись до робіт з дотриманням норм робочого часу, відповідно до законодавства.
До тривалості робочого часу засуджених військовослужбовців не включається час:
перевірок наявності засуджених військовослужбовців на робочих місцях, проведення огляду й обшуку виробничих об’єктів, якщо це призводить до зупинки виробничого процесу;
слідування на роботи за межі розташування дисциплінарного батальйону;