• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства оборони України

Міністерство оборони України  | Наказ від 24.04.2024 № 256
Реквізити
  • Видавник: Міністерство оборони України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 24.04.2024
  • Номер: 256
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство оборони України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 24.04.2024
  • Номер: 256
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
24.04.2024 № 256
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
10 травня 2024 р.
за № 687/42032
Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства оборони України
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
Відповідно до вимог статті 615 Кримінального процесуального кодексу України, статей 4, 8 та 19 Закону України "Про попереднє ув’язнення", Порядку примусового годування та умов тримання засуджених та осіб, взятих під варту, які відмовляються від прийняття їжі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2023 року № 385, Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 року № 671 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 730), та з метою приведення актів Міністерства оборони України у відповідність до вимог законодавства НАКАЗУЮ:
1. Внести до наказу Міністерства оборони України від 03 листопада 2020 року № 394 "Про затвердження Порядку тримання засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 січня 2021 року за № 38/35660, такі зміни:
1) у пунктах 3-6 слова "охорони здоров’я Збройних Сил України" замінити словами "охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України";
2) пункт 4 після слова "Житомир" доповнити словами ", Старокостянтинів, Біла Церква, Луцьк".
( Наказ доповнено пунктом 1 згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
2. Затвердити Зміни до деяких нормативно-правових актів Міністерства оборони України, що додаються.
3. Головнокомандувачу Збройних Сил України забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Міністр оборони України

Р. Умєров

ПОГОДЖЕНО:

Віце-прем’єр-міністр з відновлення України -
Міністр розвитку громад, територій
та інфраструктури України

Міністр охорони здоров’я України

Міністр внутрішніх справ України

Командувач Національної гвардії України
бригадний генерал

Голова Державної прикордонної служби України
генерал-майор

Голова Державної служби спеціального зв’язку
та захисту інформації України
майор

Заступник Голови Служби безпеки України

Голова Служби зовнішньої розвідки України

Уповноважений
Верховної Ради України з прав людини

Заступник Генерального прокурора

Голова Спільного представницького органу
об’єднань профспілок

Керівник Секретаріату
Спільного представницького органу
сторони роботодавців на національному рівні





О. Кубраков

В. Ляшко

І. Клименко


О. Півненко


С. Дейнеко



Ю. Мироненко

С. Наумюк

О. Литвиненко


Д. Лубінець

А. Войтенко


Г. Осовий



Р. Іллічов
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
оборони України
24 квітня 2024 року № 256
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
10 травня 2024 р.
за № 687/42032
ЗМІНИ
до деяких нормативно-правових актів Міністерства оборони України
( Пункт 1 виключено на підставі Наказу Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
1. У Порядку тримання засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців, затвердженому наказом Міністерства оборони України від 03 листопада 2020 року № 394, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 12 січня 2021 року за № 38/35660:
( Підпункт 1 пункту 1 виключено на підставі Наказу Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )( Підпункт 2 пункту 1 виключено на підставі Наказу Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
1) у розділі I:
пункт 1 після слів "на гауптвахтах" доповнити розділовим знаком ",";
у пункті 2:
абзац третій викласти в такій редакції:
"гауптвахта - спеціальне приміщення, обладнане для виконання покарання щодо військовослужбовців, засуджених до арешту, військовослужбовців, на яких накладено адміністративне стягнення у виді арешту з утриманням на гауптвахті, тримання узятих під варту та затриманих військовослужбовців;";
в абзаці четвертому слово "десяти" замінити словом "п’ятнадцяти";
абзац сьомий викласти в такій редакції:
"кімната для тимчасово затриманих військовослужбовців (далі - КТЗ) - приміщення для тримання затриманих та заарештованих військовослужбовців, яке обладнується на гауптвахті чи у разі відсутності гауптвахти - у будівлі органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні);";
після абзацу восьмого доповнити абзацом такого змісту:
( Абзац дев'ятий підпункту 1 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
"окреме ізольоване приміщення казарменого типу Служби правопорядку (далі - ізольоване приміщення) - приміщення для тримання узятих під варту військовослужбовців, яке обладнується на гауптвахті;";
У зв’язку з цим абзаци дев’ятий-одинадцятий вважати абзацами десятим-дванадцятим відповідно;
( Підпункт 1 пункту 1 доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
пункт 3 викласти в такій редакції:
"3. Про початок функціонування гауптвахти (КТЗ) видається письмовий наказ відповідного начальника органу управління Служби правопорядку. Спеціальної палати - письмовий наказ відповідного керівника закладу охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України.";
в абзаці другому пункту 7 слова "начальник Головного управління Служби правопорядку" замінити словами "начальник Військової служби правопорядку у Збройних Силах України - начальник Головного управління Військової служби правопорядку Збройних Сил України (далі - начальник Головного управління Служби правопорядку)";
абзац другий пункту 8 викласти в такій редакції:
"Організація несення служби черговими змінами, а також конвоювання засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців здійснюються відповідно до вимог Порядку організації несення служби черговими змінами охорони і конвоювання підрозділів Військової служби правопорядку у Збройних Силах України та конвоювання засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців, затвердженого наказом Міністерства оборони України 05 липня 2022 року № 178, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 серпня 2022 року за № 924/38260 (далі - Порядок організації несення служби черговими змінами охорони і конвоювання підрозділів Військової служби правопорядку у Збройних Силах України та конвоювання засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців).";
2) абзац двадцять четвертий пункту 2 розділу III після цифр "1363" доповнити словами та цифрами "(у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2015 року № 110)";
3) у розділі IV:
пункт 2 доповнити новим абзацом такого змісту:
"У період дії воєнного стану в Україні та протягом двох років після його припинення чи скасування, з метою тримання узятих під варту військовослужбовців, на гауптвахті може(уть) обладнуватися ізольоване(і) приміщення казарменого типу.";
( Абзац третій підпункту 3 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
доповнити новим пунктом такого змісту:
( Абзац четвертий підпункту 3 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
"14. Під час тримання військовослужбовців в ізольованих приміщеннях забезпечується їх розміщення з додержанням вимог пункту 1 розділу VIII цього Порядку, надійна охорона, створюються належні побутові умови, що відповідають санітарним нормам та правилам.
( Абзац п'ятий підпункту 3 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
В ізольованому приміщенні мають бути ліжка з дерев’яним лежаком, тумбочки, столи, лави (табурети), полиці для книг. Усі меблі, які знаходяться в ізольованому приміщенні, надійно кріпляться до підлоги або стін.
Вікна в ізольованому приміщенні повинні забезпечувати достатнє природне освітлення та бути обладнані зсередини металевими звареними ґратами (сіткою Рабиця) для унеможливлення доступу до скла. Для здійснення узятими під варту військовослужбовцями самостійного провітрювання ізольованого приміщення вікна обладнуються подовжувачами ручок для їх відкриття.
Двері, стіни, електропроводка та освітлення ізольованого приміщення обладнуються відповідно до вимог пункту 4 цього розділу.
Біля дверей ізольованого приміщення вивішується список узятих під варту військовослужбовців, які знаходяться в ізольованому приміщенні, відповідно до вимог пункту 4 цього розділу.
Ізольоване приміщення радіофікується, при цьому регулятори гучності динаміків встановлюються безпосередньо в ізольованому приміщенні.
Підлога в ізольованому приміщенні будується на бетонній основі та покривається дошками (лінолеумом), стіни штукатуряться цементною сумішшю і біляться.
Ізольоване приміщення обладнується примусовою механічною вентиляцією з можливістю подачі теплого повітря в холодну пору року (радіаторами для опалення).
Сигналізаційна система виклику встановлюється в ізольованому приміщенні відповідно до пункту 3 цього розділу.
( Абзац тринадцятий підпункту 3 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
Ключі від ізольованого приміщення зберігаються в начальника чергової зміни, запасний ключ - у начальника гауптвахти або в оперативного чергового органу управління Служби правопорядку.
На гауптвахті, де знаходиться ізольоване приміщення, обладнуються туалети, кімнати (місця) для вмивання, обладнані проточною та гарячою водою, душові кабіни, обладнані дверцятами (шторками для душу).
Норма площі на одного узятого під варту військовослужбовця в ізольованому приміщенні, температура, об’єм, відносна вологість повітря мають відповідати вимогам пункту 5 цього розділу.
Ізольоване приміщення підлягає обов’язковому щоденному провітрюванню. Провітрювання приміщення здійснюється під час проведення прогулянок осіб, які тримаються в ізольованому приміщенні, або за їх власним бажанням.";
4) у розділі VII:
пункт 3 після абзацу четвертого доповнити абзацом п’ятим такого змісту:
( Абзац другий підпункту 4 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
"в ізольованих приміщеннях;".
У зв’язку з цим абзаци п’ятий-вісімнадцятий вважати абзацами шостим-дев’ятнадцятим відповідно;
у пункті 4 після слів "які встановлені в камерах" доповнити словами "ізольованих приміщеннях,";
5) у розділі VIII:
у пункті 1:
абзац сьомий після слова "засуджені" доповнити словами ", узяті під варту";
абзац дев’ятий після слова "військовослужбовці" доповнити словами "кадрового складу";
доповнити п’ятьма новими абзацами такого змісту:
( Абзац п'ятий підпункту 5 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
"узяті під варту військовослужбовці, обвинувачені або підозрювані у вчиненні тяжких злочинів та особливо тяжких злочинів,- окремо від інших узятих під варту військовослужбовців;
узяті під варту військовослужбовці, обвинувачені або підозрювані у вчиненні злочинів проти основ національної безпеки України,- як правило, окремо від інших узятих під варту військовослужбовців;
узяті під варту військовослужбовці, обвинувачені або підозрювані у вчиненні кримінальних правопорушень, відповідальність за які передбачена частиною п’ятою статті 255, статтями 255-1, 255-2 Кримінального кодексу України,- окремо від інших узятих під варту військовослужбовців;
узяті під варту військовослужбовці, обвинувачені або підозрювані у вчиненні кримінальних правопорушень, відповідальність за які передбачена статтею 111, частинами третьою-восьмою статті 111-1, статтями 111-2, 113, 114, 114-1, 144-2, 436-2 Кримінального кодексу України ,- окремо від інших узятих під варту військовослужбовців;
узяті під варту військовослужбовці, які є іноземцями,- як правило, окремо від інших узятих під варту військовослужбовців.";
( Абзац десятий підпункту 5 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
абзац другий пункту 3 викласти в такій редакції:
"Як виняток, з метою збереження таємниці досудового розслідування, захисту узятих під варту військовослужбовців від можливих посягань на їхні життя, запобігання вчиненню ними нового кримінального правопорушення, забезпечення національної чи громадської безпеки, чи за наявності на те медичних підстав за відповідним рішенням слідчого, який здійснює досудове розслідування, чи начальника органу управління Служби правопорядку, погодженим з прокурором, їх можуть тримати в одиночних камерах або в маломісних камерах з дотриманням вимог ізоляції, зазначених у цих рішеннях.";
6) у розділі IX:
в абзаці третьому пункту 9 цифри "VII" замінити цифрами "VIII";
( Абзац другий підпункту 6 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
у пункті 11 слова "Інструкцією з" замінити словом "Порядком";
доповнити новим пунктом такого змісту:
( Абзац четвертий підпункту 6 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
"12. У випадках стихійного лиха, епідемій, аварій важливих для життєзабезпечення систем, масових безпорядків, проявів групової непокори засуджених та узятих під варту військовослужбовців або в разі виникнення реальної загрози збройного нападу на гауптвахту чи у зв’язку з оголошенням надзвичайного стану в районі її розташування з дозволу Міністра оборони України, начальника Головного управління Служби правопорядку для осіб, які перебувають на гауптвахті, може бути запроваджено режим особливих умов строком до тридцяти днів.
( Абзац п'ятий підпункту 6 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
У разі запровадження режиму особливих умов на гауптвахті вживаються заходи, передбачені частиною другою статті 19 Закону України "Про попереднє ув’язнення".
Для припинення групових протиправних дій засуджених чи узятих під варту військовослужбовців та ліквідації їх наслідків використовуються сили і засоби чергової зміни, а за потреби з дозволу Головнокомандувача Збройних Сил України - військові частини Збройних Сил України, а також з дозволу начальника Головного управління Служби правопорядку - органи управління (військові частини, підрозділи) Служби правопорядку.
Про запровадження режиму особливих умов на гауптвахті начальник Головного управління Служби правопорядку невідкладно інформує Міністра оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України.";
7) у розділі XI:
пункт 2 викласти в такій редакції:
"2. Узяті під варту військовослужбовці розміщуються на гауптвахті на підставі ухвали суду, а також постанови керівника органу прокуратури, прийнятої у випадках та порядку, передбачених статтею 615 Кримінального процесуального кодексу України.";
в абзаці чотирнадцятому пункту 3 цифри "IX" замінити цифрою "X";
у пункті 4:
абзац четвертий після слів "підтримувати чистоту в камерах" доповнити словами ", ізольованих приміщеннях";
абзац п’ятий після слів "прибирання камер," доповнити словами "ізольованих приміщень,";
( Абзац сьомий підпункту 7 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
у пункті 5 цифри "IX" замінити цифрою "X";
( Підпункт 7 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
8) у розділі XII:
в абзаці шістнадцятому пункту 3 цифри "IX" замінити цифрою "X";
у пункті 6 цифри "IX" замінити цифрою "X";
( Підпункт 8 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
9) у пункті 3 розділу XIII:
абзац другий викласти в такій редакції:
"за підозрою або у разі вчинення кримінального правопорушення,- до передачі їх органам досудового розслідування (строки доставлення визначені статтями 191 та 211 Кримінального процесуального кодексу України), а в разі тримання військовослужбовців на підставі протоколу про затримання, складеного уповноваженою посадовою особою (особою, якій законом надано право здійснювати затримання), слідчим, прокурором до прийняття рішення судом - не більше ніж сімдесят дві години з моменту затримання;";
в абзацах сьомому, восьмому цифри "IX" замінити цифрою "X";
( Підпункт 9 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
10) у розділі XIV:
в абзацах першому-шостому, одинадцятому-вісімнадцятому пункту 7 цифри "IX" замінити цифрою "X";
в абзаці третьому пункту 8 цифри "IX" замінити цифрою "X";
( Підпункт 10 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
11) у пункті 2 розділу XVII цифри "VII" замінити цифрами "VIII";
( Підпункт 11 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
12) в абзаці другому пункту 7 розділу XIX цифри "IX" замінити цифрою "X";
( Підпункт 12 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
13) пункт 9 розділу XX викласти в такій редакції:
"9. До засудженого, узятого під варту, заарештованого та затриманого військовослужбовця, який заявив про відмову від прийняття їжі, може бути застосовано примусове годування на підставі ухвали суду, прийнятої за висновком лікаря про те, що такому військовослужбовцю загрожує значне погіршення стану здоров’я та існує очевидна загроза його життю, що підтверджується відповідними медичними документами, які містять результати лабораторних, інструментальних та інших досліджень.
( Абзац другий підпункту 13 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
Застосування примусового годування без ухвали суду забороняється.
Примусове годування засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців, які відмовляються від прийняття їжі, умови їх тримання та ведення обліку прийняття їжі такими військовослужбовцями визначаються Порядком примусового годування та умов тримання засуджених та осіб, взятих під варту, які відмовляються від приймання їжі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2023 року № 385.";
14) у пункті 2 розділу XXI:
абзаци сьомий, восьмий викласти в такій редакції:
"закінчення строку дії ухвали слідчого судді, суду, постанови керівника органу прокуратури, прийнятої у випадках та порядку, передбачених статтею 615 Кримінального процесуального кодексу України, про тримання під вартою або закінчення передбаченого законом строку тримання під вартою як запобіжного заходу, якщо цей строк не продовжено в установленому законом порядку.
Начальник органу управління Служби правопорядку зобов’язаний негайно звільнити з-під варти узятого під варту військовослужбовця, стосовно якого на день закінчення строку дії ухвали слідчого судді, суду про тримання під вартою або закінчення строку тримання під вартою, встановленого Кримінальним процесуальним кодексом України, не надійшла ухвала слідчого судді, суду, постанова керівника відповідного органу прокуратури, прийнята у випадках та порядку, передбачених статтею 615 Кримінального процесуального кодексу України, про продовження такого строку. При цьому начальник органу управління Служби правопорядку надсилає повідомлення особі чи органу, які здійснюють кримінальне провадження, та відповідному прокурору, який здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування.";
абзац дев’ятий виключити;
У зв’язку з цим абзаци десятий-сімнадцятий вважати абзацами дев’ятим-шістнадцятим відповідно;
( Підпункт 14 пункту 1 доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
15) у додатках до цього Порядку:
у відмітці до додатка 1 слово та цифру "пункт 6" замінити словом та цифрою "пункт 7";
( Абзац другий підпункту 15 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
у відмітці до додатка 2 слово та цифру "пункт 7" замінити словом та цифрою "пункт 8";
( Абзац третій підпункту 15 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
у відмітці до додатків 12-21 слово та цифри "розділу VIII" замінити словом та цифрами "розділу IX";
( Абзац четвертий підпункту 15 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
у відмітці до додатка 22 слово та цифри "розділу IX" замінити словом та цифрою "розділу X";
( Абзац п'ятий підпункту 15 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
у відмітці до додатків 23-29 слово та цифри "розділу XIII" замінити словом та цифрами "розділу XIV";
( Абзац шостий підпункту 15 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
у відмітці до додатків 30-34 слово та цифри "розділу XIX" замінити словом та цифрами "розділу XX";
( Абзац сьомий підпункту 15 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
у відмітці до додатка 35 слово та цифри "розділу XX" замінити словом та цифрами "розділу XXI";
( Абзац восьмий підпункту 15 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
у відмітці до додатків 36-38 слово та цифри "розділу XXI" замінити словом та цифрами "розділу XXII";
( Абзац дев'ятий підпункту 15 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
16) у тексті цього Порядку та додатках до нього слова "охорони здоров’я Збройних Сил України", "правової" замінити словами "охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України", "правничої" відповідно.
( Пункт 1 доповнено новим підпунктом згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
( Підпункт 1 пункту 2 виключено на підставі Наказу Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
1) пункт 2 розділу I після абзацу другого доповнити абзацом третім такого змісту:
"огорожа - будівельна конструкція, яка встановлюється з метою визначення території об’єкта, що охороняється, і призначена для запобігання проникненню на об’єкт (обмеження доступу до нього);".
У зв’язку з цим абзаци третій-шостий вважати абзацами четвертим-сьомим відповідно;
2) у розділі II:
у главі 1:
абзац другий пункту 4 після слова "призначаються" доповнити словами "розвідні залежно від кількості постів,";
пункт 5 доповнити новим абзацом такого змісту:
"Приміщення чергової зміни охорони і конвоювання розташовується як окремо, так і на спеціально відведеній для нього території в інших службових будівлях органу управління Служби правопорядку (підрозділу Служби правопорядку в гарнізоні). На вікнах будівлі приміщення чергової зміни охорони і конвоювання перевіряється наявність протигранатних сіток і грат.";
доповнити трьома новими пунктами такого змісту:
( Абзац шостий підпункту 2 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
"12. Спільні практичні заняття на місцевості з особовим складом, який залучається до несення служби у складі чергової зміни охорони і конвоювання та призначається в чергові підрозділи (підрозділи посилення охорони) органу управління Служби правопорядку, з питань взаємодії та відбиття нападу на об’єкти, що охороняються, проводяться особисто начальниками штабів органів управління Служби правопорядку один раз на два місяці.
Готовність чергових підрозділів до виконання завдань за призначенням перевіряється один раз на добу оперативним черговим органу управління Служби правопорядку.
13. Якщо біля та навколо приміщення чергової зміни охорони і конвоювання розташовані житлові й службові приміщення, заряджання та розряджання зброї проводяться у приміщенні чергової зміни охорони і конвоювання у спеціальному місці, обладнаному кулевловлювачем (випробування кулевловлювачів здійснюється призначеними начальником відповідного органу управління Служби правопорядку комісіями не менше одного разу на рік зі складанням акта у двох примірниках. Перший примірник акта зберігається у штабі органу управління Служби правопорядку, другий - у ящику із запасом бойових патронів чергової зміни охорони і конвоювання у приміщенні чергової зміни охорони і конвоювання).
У разі ожеледиці під час прямування на пости і назад зміна шикується на збільшених дистанціях, щоб унеможливити в разі втрати рівноваги одним з вартових поранення вартового, що йде попереду (позаду).
Під час несення служби на посту категорично забороняється спрямовувати зброю на людей, окрім випадків, що потребують її застосування.
З метою унеможливлення потрапляння до приміщення чергової зміни охорони і конвоювання сторонніх осіб приміщення чергової зміни охорони і конвоювання завжди повинно бути зачинене зсередини. Якщо особовий склад чергової зміни охорони і конвоювання виходить з приміщення чергової зміни охорони і конвоювання, то визначений військовослужбовець зі складу чергової зміни охорони і конвоювання зачиняє двері зсередини і відчиняє їх лише тим, хто має допуск до приміщення чергової зміни охорони і конвоювання.
14. Організація морально-психологічного та матеріального забезпечення служби черговими змінами охорони і конвоювання здійснюється відповідно до Інструкції з організації вартової служби у Збройних Силах України.";
у главі 2:
абзац вісімнадцятий пункту 2 після слів "помічниками начальників чергових змін охорони і конвоювання" доповнити словом "розвідними,";
пункт 2 доповнити новим абзацом такого змісту:
"У разі дислокації підпорядкованої військової частини у зоні діяльності іншого органу управління Служби правопорядку, який здійснює охорону засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців на гауптвахті та в спеціальній палаті, у наказі начальника органу управління Служби правопорядку про організацію службової діяльності (про організацію служби військ і бойового навчання) питання організації несення служби черговою зміною охорони і конвоювання відображаються з урахуванням специфіки діяльності органу управління Служби правопорядку, у зоні діяльності якого дислокується ця військова частина.";
пункт 3 викласти в такій редакції:
"3. Перед початком нового навчального року витяг із наказу про організацію службової діяльності (про організацію служби військ і бойового навчання) штаб органу управління Служби правопорядку надає до підпорядкованих військових частин Служби правопорядку та підрозділів Служби правопорядку в гарнізоні, а також до органу управління Служби правопорядку, у зоні діяльності якого дислокується підпорядкована військова частина Служби правопорядку.";
у пункті 5:
в абзаці другому розділовий знак ";" замінити розділовим знаком ".";
доповнити після абзацу другого абзацом третім такого змісту:
( Абзац двадцять другий підпункту 2 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
"У разі дислокації підпорядкованої військової частини у зоні діяльності іншого органу управління Служби правопорядку, який здійснює охорону засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців на гауптвахті та в спеціальній палаті, вказані вище документи надаються до цієї військової частини штабом органу управління Служби правопорядку, у зоні діяльності якого дислокується військова частина;".
У зв’язку з цим абзаци третій, четвертий вважати абзацами четвертим, п’ятим відповідно;
пункт 6 доповнити новим абзацом такого змісту:
"У разі якщо підпорядкована військова частина дислокується в зоні діяльності іншого органу управління Служби правопорядку, витяг із наказу про допуск військовослужбовців до несення служби в складі чергової зміни охорони і конвоювання та списки військовослужбовців, які не допускаються до несення служби в складі чергової зміни охорони і конвоювання, надаються штабом військової частини Служби правопорядку безпосередньому начальнику органу управління Служби правопорядку та начальнику органу управління Служби правопорядку, у зоні діяльності якого дислокується така військова частина.";
доповнити після пункту 14 пунктами 15, 16 такого змісту:
( Абзац двадцять сьомий підпункту 2 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
"15. Не менше одного разу на півроку з усіма військовослужбовцями, які залучаються до несення служби у складі чергових змін охорони і конвоювання, проводяться заняття з вивчення вимог статутів Збройних Сил України, Кримінального кодексу України в частині кримінальних правопорушень проти встановленого порядку несення військової служби (військові кримінальні правопорушення), норм міжнародного законодавства, зокрема Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання та факультативного протоколу до неї в частині заборони катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання по відношенню до утримуваних осіб, табеля постів, особливостей охорони об’єктів, відповідних інструкцій, матеріальної частини стрілецької зброї, заходів безпеки під час поводження з нею, правил застосування спеціальних засобів та вимог безпеки під час поводження з ними, після яких військовослужбовці здають заліки.
Особи офіцерського та сержантського (старшинського) складу, які прибули до органів управління (військових частин) Служби правопорядку (підрозділів Служби правопорядку в гарнізонах), призначаються начальниками чергової зміни охорони і конвоювання тільки після їх адаптації у військовому колективі (не раніше місячного строку з дня прибуття), проведення з ними занять із вивчення вимог статутів Збройних Сил України, Кримінального кодексу України в частині кримінальних правопорушень проти встановленого порядку несення військової служби (військові кримінальні правопорушення), норм міжнародного законодавства, зокрема Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання та факультативного протоколу до неї в частині заборони катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання по відношенню до утримуваних осіб, інструкції начальника чергової зміни охорони і конвоювання, табеля постів та особливостей охорони постів і об’єктів, що охороняються. Їх медичне обстеження проводиться під час щорічного поглибленого медичного огляду. Призначення осіб офіцерського та сержантського (старшинського) складу помічниками начальника чергової зміни охорони і конвоювання з метою стажування не допускається.
16. Практичні стрільби зі штатної зброї організовуються і проводяться з військовослужбовцями всіх категорій, які залучаються до несення служби у складі чергової зміни охорони і конвоювання, не менше ніж один раз на місяць.
Для органів управління (військових частин) Служби правопорядку (підрозділів Служби правопорядку в гарнізонах), де немає можливості проводити практичні стрільби, наказами начальників гарнізонів визначаються місця та час виконання цих стрільб в інших військових частинах, що дислокуються в гарнізоні. У разі відсутності таких місць у гарнізоні ці місця визначаються рішенням командувача оперативного командування в іншому гарнізоні на підставі клопотання відповідного начальника гарнізону".
У зв’язку з цим пункти 15-20 вважати пунктами 17-22 відповідно;
доповнити новим пунктом такого змісту:
( Абзац тридцять третій підпункту 2 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
"23. Витяг з аналізу стану служби військ та витяг із наказу про стан служби військ у частині несення служби черговою зміною охорони і конвоювання надається штабом органу управління Служби правопорядку до підпорядкованих військових частин, а також до органу управління Служби правопорядку, у зоні діяльності якого дислокується підпорядкована військова частина.";
у главі 3:
пункт 6 доповнити новим абзацом такого змісту:
"Під час здійснення охорони ізольованого приміщення, обладнаного на гауптвахті, чатові несуть службу у визначеному начальником органу управління Служби правопорядку місці чи здійснюють патрулювання по внутрішньому коридору гауптвахти, забезпечують надійну охорону узятих під варту військовослужбовців, спостерігають за діями та поведінкою узятих під варту військовослужбовців, а також доповідають у визначений час за допомогою засобів зв’язку начальнику чергової зміни охорони і конвоювання про хід несення служби.";
у пункті 7 після слів "встановленої над камерами" доповнити словами "(ізольованим приміщенням)";
3) у додатку 1 до цього Порядку:
пункти 10, 11 викласти в такій редакції:
"10. Територія, що прилягає до приміщення чергової зміни охорони і конвоювання, має бути з огорожею заввишки не менш як 2 метри.
На огорожі встановлюються козирки на обидва боки, зверху на них кріпиться одна спіраль вертуна. Через козирок протягується шість рядів колючого дроту.
Територія, що прилягає до приміщень чергової зміни охорони і конвоювання, розташована поза межами військових містечок, огороджується зовнішньою і внутрішньою огорожами заввишки не менш як 2 метри, відстань між ними визначається залежно від умов місцевості. Зовнішня огорожа може бути залізобетонною, цегляною, із секцій з металевих прутів або колючого дроту на стовпах, відстані між якими не більше 15 см, із металевої сітки на стовпах. На зовнішній огорожі встановлюються козирки на обидва боки, зверху на них кріпиться одна спіраль вертуна. Через козирок протягується шість рядів колючого дроту. Внутрішня огорожа виконується з секцій із металевих прутів, із металевої сітки на стовпах або колючого дроту на стовпах, відстані між якими не більше 15 см, при цьому козирок обладнується в бік об’єкта, що охороняється. Через козирок протягується шість рядів колючого дроту. У такому разі на території, прилеглій до приміщення чергової зміни охорони і конвоювання, обладнується пост.
11. Перед входом до приміщення чергової зміни охорони і конвоювання (запасним) виходом обладнується захисна стінка, яка за своєю конструкцією повинна забезпечувати надійний захист особового складу в разі виходу його з приміщення чергової зміни охорони і конвоювання як з фронту, так і з боків.
Також перед входом до приміщення чергової зміни охорони і конвоювання має бути обладнання для чищення взуття. Поблизу приміщення чергової зміни охорони і конвоювання встановлюють контейнер для сміття.";
доповнити новим пунктом такого змісту:
( Абзац восьмий підпункту 3 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
"13. Межу, до якої заборонено наближатися, позначають добре помітними покажчиками за зразком, наведеним в Інструкції з організації вартової служби у Збройних Силах України, затвердженій наказом Міністерства оборони України від 24 жовтня 2016 року № 553, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14 листопада 2016 року за № 1475/29605";
( Абзац дев'ятий підпункту 3 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
4) у тексті цього Порядку слова "охорони здоров’я Збройних Сил України" замінити словами "охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України".
( Пункт 2 доповнено новим підпунктом згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
3. У Порядку відбування покарання засудженими військовослужбовцями у виді тримання в дисциплінарному батальйоні, затвердженому наказом Міністерства оборони України від 04 червня 2021 року № 155, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 26 серпня 2021 року за № 1124/36746:
( Підпункт 1 пункту 3 виключено на підставі Наказу Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
1) абзац другий пункту 3 розділу I викласти в такій редакції:
"Начальник органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України (далі - орган управління Служби правопорядку), у підпорядкуванні якого знаходиться дисциплінарний батальйон, здійснює контроль за діяльністю дисциплінарного батальйону, дотриманням вимог законодавства та цього Порядку, а також забезпечує добір і розстановку кадрів офіцерського складу, контролює режим та умови тримання засуджених військовослужбовців, організацію праці, військове навчання, соціально-виховну роботу із засудженими військовослужбовцями.";
2) в абзаці третьому пункту 1 розділу II слова "Військової служби правопорядку у Збройних Силах України (далі - начальник органу управління Служби правопорядку)" замінити словами "Служби правопорядку";
3) в абзаці третьому пункту 5 розділу V слова "Центрального управління Служби правопорядку" замінити словами "органу управління Служби правопорядку, у підпорядкуванні якого знаходиться дисциплінарний батальйон,";
4) в абзаці п’ятому пункту 6 розділу VI слова "Центрального управління Служби правопорядку (по м. Києву і Київській обл.)" замінити словами "органу управління Служби правопорядку, у підпорядкуванні якого знаходиться дисциплінарний батальйон";
5) в абзаці першому пункту 1 розділу XI слова "Центрального управління Військової служби правопорядку (по місту Києву і Київській області) (далі - Центральне управління Служби правопорядку)" замінити словами "органу управління Служби правопорядку, у підпорядкуванні якого знаходиться дисциплінарний батальйон,";
6) в абзаці восьмому пункту 4 розділу XIV слова "Центрального управління Служби правопорядку" виключити;
7) пункт 9 розділу XV викласти в такій редакції:
"9. До засудженого військовослужбовця, який заявив про відмову від прийняття їжі, може бути застосовано примусове годування на підставі ухвали суду, прийнятої за висновком лікаря про те, що такому засудженому військовослужбовцю загрожує значне погіршення стану здоров’я та існує очевидна загроза його життю, що підтверджується відповідними медичними документами, які містять результати лабораторних, інструментальних та інших досліджень.
Застосування примусового годування без ухвали суду забороняється.
Порядок примусового годування засуджених військовослужбовців, які відмовляються від прийняття їжі, умови їх тримання та ведення обліку прийняття їжі такими військовослужбовцями визначаються Порядком примусового годування та умов тримання засуджених та осіб, взятих під варту, які відмовляються від приймання їжі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2023 року № 385.";
8) у додатках до цього Порядку:
у додатку 2 слова та цифри
"
Центрального управління Військової служби правопорядку (по місту Києву і Київській
області) за адресою: військова частина А0488 _____________________________________
____________________________________________________________________________
(місцезнаходження)
Центральне управління Військової служби правопорядку
(по місту Києву і Київській області) ______________________________________________
(місцезнаходження)
"
замінити словами
"
органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України
за адресою: військова частина __________________________________________________
(найменування військової частини
____________________________________________________________________________
та місцезнаходження)
____________________________________________________________________________
(найменування органу управління Військової служби правопорядку
____________________________________________________________________________
у Збройних Силах України та місцезнаходження)
";
у додатках 8-10 слово та цифри "розділу VII" замінити словом та цифрами "розділу VIII";
( Абзац третій підпункту 8 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )
додаток 11 виключити;
9) у тексті цього Порядку слова "Центрального управління Служби правопорядку" та "охорони здоров’я Збройних Сил України" замінити словами "органу управління Служби правопорядку, у підпорядкуванні якого знаходиться дисциплінарний батальйон," та "охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України" відповідно.
( Пункт 3 доповнено новим підпунктом згідно з Наказом Міністерства оборони № 320 від 16.05.2024 )

Начальник
Військової служби
правопорядку
у Збройних Силах України -
начальник
Головного управління
Військової служби
правопорядку
Збройних Сил України
генерал-майор










В. Гуцол