• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України

Пенсійний фонд України  | Постанова, Порядок від 31.08.2009 № 21-2
Документ підготовлено в системі iplex
ПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
31.08.2009 № 21-2
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
23 вересня 2009 р.
за № 897/16913
Про затвердження Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Пенсійного фонду № 38-1 від 19.12.2011 № 2-7 від 11.02.2013 № 8-1 від 19.05.2014 № 35-1 від 09.12.2021 )
Відповідно до частини четвертої статті 71 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", підпункту 3 пункту 4 та пункту 11 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 384, правління Пенсійного фонду України ПОСТАНОВЛЯЄ:
( Преамбула із змінами, внесеними згідно з Постановою Пенсійного фонду № 38-1 від 19.12.2011 )
1. Затвердити Порядок розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, що додається.
2. Юридичному управлінню (Рябцева Т.Б.) разом з департаментом зведеного бюджету (Придня Т.Г.) подати цю постанову на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови правління Короневського В.М.
4. Ця постанова набирає чинності з дня офіційного опублікування.

Голова правління

О. Зарудний

ПОГОДЖЕНО:

Міністр праці та соціальної політики України

Перший заступник Міністра фінансів України

Міністр економіки України

Заступник Генерального директора
Федерації роботодавців України

Віце-президент Спілки орендарів
і підприємців України

В.о. президента Спілки підприємців малих,
середніх і приватизованих підприємств України

В.о. президента Всеукраїнської асоціації роботодавців

Керівник робочої комісії
Федерації професійних спілок України



Л. Денісова

І.І. Уманський

Б.М. Данилишин


Р. Іллічов


Т. Литовченко


В. Биковець

В. Биковець


Г.В. Осовий
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова правління
Пенсійного фонду України
31.08.2009 № 21-2
(у редакції постанови правління
Пенсійного фонду України
)
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
23 вересня 2009 р.
за № 897/16913
ПОРЯДОК
розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України
I. Загальні положення
1. Цей Порядок встановлює механізм складання, розгляду, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України (далі - Пенсійний фонд), планів доходів і видатків головних управлінь Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - територіальні органи), управлінь Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах, об’єднаних управлінь (далі - районні управління) та апарату Пенсійного фонду (далі - апарат).
2. Бюджетний процес є регламентованою законодавством діяльністю, пов’язаною зі складанням, розглядом, затвердженням бюджету Пенсійного фонду, планів доходів і видатків, їх виконанням та контролем за їх виконанням, складанням, розглядом та затвердженням звітів про виконання бюджету та планів доходів і видатків.
Бюджетний період для бюджету Пенсійного фонду становить один календарний рік, який починається 01 січня кожного року і закінчується 31 грудня того самого року.
3. Нормативно-правове регулювання бюджетного процесу Пенсійного фонду здійснюється відповідно до Конституції України, Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік, Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон), Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" та інших законодавчих актів, Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280, інших нормативно-правових актів та цього Порядку.
4. У цьому Порядку терміни вживаються у таких значеннях:
помісячний розпис основних груп доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду - розпис показників основних груп дохідної і видаткової частин бюджету Пенсійного фонду на рік за місяцями;
річний розпис доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду - розпис показників, визначених бюджетом Пенсійного фонду на плановий бюджетний період, у розрізі територіальних органів та апарату без розподілу за періодами року;
учасники бюджетного процесу - апарат, територіальні органи, районні управління.
Інші терміни в цьому Порядку вживаються в значеннях, визначених Бюджетним кодексом України, Законом та Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування".
5. Апарат організовує і контролює виконання бюджету, координує роботу учасників бюджетного процесу, які забезпечують виконання планів доходів і видатків, цільове та ефективне використання коштів.
II. Структура бюджету
1. Основними складовими бюджету Пенсійного фонду є дохідна та видаткова частини.
2. Доходи бюджету Пенсійного фонду класифікуються за такими основними групами:
власні доходи (кошти);
кошти Державного бюджету України.
3. Власні доходи (кошти) включають:
надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), розподіленого на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування (далі - частина єдиного внеску), відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" та постанови Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 року № 675 "Про затвердження пропорцій розподілу єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 року № 85);
кошти Державного бюджету України на сплату єдиного внеску за деякі категорії застрахованих осіб, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2011 року № 178 "Про затвердження Порядку нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за деякі категорії застрахованих осіб";
кошти Державного бюджету України на сплату страхових внесків за деякі категорії осіб, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 770 "Про затвердження порядків зарахування періодів служби до страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу та подання відсутніх у Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування відомостей про грошове забезпечення та сплату страхових внесків стосовно військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб начальницького і рядового складу, поліцейських";
кошти Державного бюджету України на покриття недоотриманої суми коштів від застосування розміру єдиного внеску, встановленого частинами тринадцятою, чотирнадцятою статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" для працюючих осіб з інвалідністю;
кошти на виплату пенсій іноземним пенсіонерам, які проживають на території України, перераховані на виконання міжнародних договорів (угод) у галузі соціального (пенсійного) забезпечення, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України (далі - міжнародні договори);
доплату до мінімального страхового внеску, передбачену частиною третьою статті 24 Закону;
суми, що надходять від погашення боргу зі сплати страхових внесків, нараховані відповідно до Закону, фінансових санкцій, пені, застосованих відповідно до Закону до юридичних та фізичних осіб за порушення встановленого порядку нарахування, обчислення і сплати страхових внесків;
суми надходжень від сплати фінансових санкцій, застосованих до банків відповідно до частини десятої статті 106 Закону;
суми надходжень від сплати штрафів, накладених відповідно до частини одинадцятої статті 106 Закону на організації, які здійснюють виплату та доставку пенсій;
інші кошти відповідно до статті 72 Закону, зокрема:
кошти підприємств та організацій на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах особам, зазначеним в абзаці четвертому пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону (далі - витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах);
кошти, сплачені банками за користування тимчасово вільними коштами Пенсійного фонду, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 вересня 2002 року № 1349 "Про заходи щодо підвищення ефективності управління фінансами пенсійного забезпечення" та укладених угод з банками;
кошти підприємств та організацій на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених згідно із Порядком призначення пенсій за рахунок коштів підприємств та організацій окремим категоріям працівників за результатами атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року № 937;
кошти, що надходять від наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів від погашення боргу зі сплати різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії із солідарної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, обчисленої згідно із Законом, на яку має право науковий (науково-педагогічний) працівник;
суми надходжень від повернення коштів за минулі періоди (відшкодування надміру виплачених сум пенсій).
4. Кошти Державного бюджету України передбачаються в бюджеті Пенсійного фонду в обсягах, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
У структурі доходів бюджету Пенсійного фонду до складу коштів Державного бюджету України входять асигнування державного бюджету у плановому періоді на:
виплату пенсій військовослужбовцям рядового, сержантського та старшинського складу строкової служби та членам їхніх сімей, пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, іншим особам, визначеним законом, та доставку цих виплат;
виплату доплат, надбавок, підвищень до пенсій, додаткових пенсій, пенсій за особливі заслуги перед Україною, встановлених законом, державної соціальної допомоги на догляд особам, зазначеним у пунктах 1-3 частини першої статті 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", та доставку цих виплат;
погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду;
покриття різниці між розміром пенсії, обчисленим відповідно до абзаців першого та третього частини першої, частини третьої статті 28 Закону, та розміром пенсії, обчисленим відповідно до статті 27 Закону;
покриття витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, передбачених абзацами п’ятим та шостим пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону;
покриття дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування (перевищення видатків над доходами, у тому числі з урахуванням резерву коштів Пенсійного фонду);
здійснення інших виплат, фінансування яких згідно із законодавством забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
5. Видатки бюджету Пенсійного фонду класифікуються за такими основними групами:
видатки за рахунок власних доходів (коштів);
видатки за рахунок коштів Державного бюджету України.
6. Видатки за рахунок власних доходів (коштів) здійснюються на:
пенсійне забезпечення осіб, пенсія яким призначена відповідно до Закону (крім випадків, передбачених Законом);
виплату пенсій, призначених згідно з іншими законодавчими актами в частині розміру пенсії, на яку особа має право відповідно до Закону;
пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, інших осіб, визначених законом, у частині розміру пенсії із солідарної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, передбаченого відповідно до Порядку визначення різниці між розміром пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2011 року № 1168;
виплату щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття згідно із Законом України "Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни" (для осіб, яким пенсія виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду);
пенсійне забезпечення осіб, які проживають за кордоном, та іноземних пенсіонерів (крім пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та доплат, фінансування яких згідно з законодавчими нормами забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України);
виплату допомоги на поховання щодо одержувачів пенсій, фінансування яких здійснюється за рахунок власних доходів;
оплату послуг з виплати та доставки пенсій, призначених відповідно до Закону;
розрахунково-касове обслуговування та плату за підкріплення готівкою виплати пенсії і грошової допомоги;
фінансування адміністративних витрат, пов’язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду (далі - адміністративні видатки).
7. За рахунок коштів Державного бюджету України здійснюються видатки, фінансування яких згідно із законодавством забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" (далі - рішення суду), плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.
8. У бюджеті Пенсійного фонду окремими рядками відображається залишок власних доходів (коштів) на початок та кінець бюджетного періоду.
Залишок власних коштів на початок року при складанні проєкту бюджету Пенсійного фонду на плановий рік встановлюється в розмірі планового залишку власних коштів на кінець попереднього до планового бюджетного періоду відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України бюджету Пенсійного фонду або в розмірі очікуваного (фактичного) залишку власних коштів на кінець попереднього до планового бюджетного періоду відповідно до прогнозу виконання бюджету Пенсійного фонду в попередньому до планового році.
Залишок власних коштів на кінець року розраховується за формулою:
З кін. = З поч. + Д – В,
де: З кін. - залишок власних коштів на кінець планового року, тис. грн;
З поч. - залишок власних коштів на початок планового року, тис. грн;
Д - доходи планового року, тис. грн;
В - видатки планового року, тис. грн.
III. Складання бюджету Пенсійного фонду
1. Проєкт бюджету Пенсійного фонду складається на плановий рік. На наступні за плановим два бюджетні періоди складається прогноз показників бюджету. На відповідний період готуються проєкти бюджетних запитів до проєкту державного бюджету.
2. Показники проєкту бюджету Пенсійного фонду розробляються з урахуванням основних прогнозних макропоказників економічного і соціального розвитку України, схвалених Кабінетом Міністрів України, прогнозних розмірів державних соціальних стандартів та гарантій на наступний рік, результатів аналізу виконання бюджету Пенсійного фонду за попередні бюджетні та звітні періоди, даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, автоматизованих баз даних обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справ).
Проєкт бюджету Пенсійного фонду подається на погодження до заінтересованих органів та на затвердження до Кабінету Міністрів України відповідно до Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року № 950 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09 листопада 2011 року № 1156).
3. Підготовка проєкту бюджетних запитів до проєкту Державного бюджету України на плановий та наступні за плановим два бюджетні періоди здійснюється відповідно до Інструкції з підготовки бюджетних запитів, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2012 року № 687, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26 червня 2012 року за № 1057/21369.
З урахуванням доведених головним розпорядником бюджетних коштів показників граничних обсягів видатків та надання кредитів загального фонду Державного бюджету України на фінансування пенсійних програм структурний підрозділ, відповідальний за організацію бюджетного процесу в Пенсійному фонді, формує та подає головному розпоряднику бюджетних коштів проєкт бюджету Пенсійного фонду на плановий рік та прогноз показників на наступні за плановим два бюджетні періоди, проєкт бюджетних запитів до проєкту державного бюджету на відповідний період у строки, встановлені головним розпорядником бюджетних коштів.
У разі якщо сума видатків проєкту бюджету Пенсійного фонду та прогнозу показників на плановий та наступні за плановим два бюджетні періоди (з урахуванням доведених головним розпорядником бюджетних коштів показників граничних обсягів видатків та надання кредитів загального фонду Державного бюджету України на фінансування пенсійних програм) перевищує суму доходів проєкту бюджету Пенсійного фонду та прогнозу показників на плановий та наступні за плановим два бюджетні періоди, проєкт бюджету Пенсійного фонду та прогноз показників формуються з відображенням суми перевищення у залишку коштів на кінець періоду. Водночас формується додатковий бюджетний запит на суму перевищення.
При поданні проєкту бюджету Пенсійного фонду на погодження головному розпоряднику бюджетних коштів надаються пропозиції щодо збалансування його показників.
IV. Формування дохідної частини проєкту бюджету
1. Планові обсяги частини єдиного внеску розраховуються на основі даних щодо суми єдиного внеску, визначеної центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, спільно з Пенсійним фондом та фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування з урахуванням:
прогнозних обсягів витрат на оплату праці найманих працівників та грошове забезпечення військовослужбовців, на які нараховується єдиний внесок;
розмірів єдиного внеску та пропорцій його розподілу за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 року № 675 "Про затвердження пропорцій розподілу єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування";
прогнозного зростання розміру мінімальної заробітної плати протягом планового періоду.
Частина єдиного внеску розраховується за формулою:
Сума ЄВ = ФОП x R ЄСВ / 100 % x P ЄВ / 100 %,
де: Сума ЄВ - частина єдиного внеску, тис. грн;
ФОП - фонд оплати праці найманих працівників, грошового забезпечення та інших виплат, на які нараховується єдиний внесок, визначений з урахуванням основних прогнозних макропоказників економічного і соціального розвитку України та показників, наданих центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, тис. грн;
R ЄСВ - розмір єдиного внеску, %;
P ЄВ - пропорція розподілу єдиного внеску на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, %.
2. Суми частини єдиного внеску від фізичних осіб - підприємців, які перебувають на загальній системі оподаткування, платників спрощеної системи оподаткування, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, осіб, які беруть добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, та членів фермерських господарств (далі - самозайняті особи), розраховуються з урахуванням їх прогнозної чисельності та розміру мінімального страхового внеску за формулою:
Сума ЄВ спр. = Ч спр. x ЗП мін. x R ЄСВ / 100 % x P ЄВ / 100 % / 1000,
де: Сума ЄВ спр. - сума частини єдиного внеску від самозайнятих осіб, тис. грн;
Ч спр. - прогнозна чисельність самозайнятих осіб;
ЗП мін. - розмір мінімальної заробітної плати, грн;
R ЄСВ - розмір єдиного внеску, %;
P ЄВ - пропорція розподілу єдиного внеску на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, %.
3. Сума частини єдиного внеску від самозайнятих осіб розраховується окремо за кожною категорією (групою) платників. При проведенні розрахунків також враховується чисельність фізичних осіб - підприємців; осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, та членів фермерського господарства, які звільняються від сплати за себе єдиного внеску (отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону, та отримують відповідно до Закону пенсію або соціальну допомогу); осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, за умови взяття їх на облік як фізичних осіб - підприємців та провадження ними одного виду діяльності одночасно як осіб, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 Закону "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування"; фізичних осіб - підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, які мають основне місце роботи.
4. Обсяги надходжень коштів на покриття витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначаються з урахуванням суми коштів (її динаміки у попередніх бюджетних/звітних періодах), що підлягають відшкодуванню підприємствами, організаціями відповідно до пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону, та фактичного відсотка відшкодування зазначених виплат, який склався за попередні бюджетні/звітні періоди, а також:
чисельності одержувачів відповідних пенсійних виплат та її динаміки за попередні звітні періоди;
фактичних витрат на пенсійне забезпечення осіб цих категорій за попередній звітний період;
прогнозного підвищення рівня пенсійного забезпечення цих категорій пенсіонерів.
5. Кошти, сплачені банками за користування тимчасово вільними коштами Пенсійного фонду, визначаються з урахуванням даних за останні 12 місяців про залишки коштів Пенсійного фонду, що знаходяться на його рахунках, а також на рахунках територіальних органів, рахунках, відкритих уповноваженій організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України, для обліку коштів Пенсійного фонду, та діючого розміру облікової ставки Національного банку України.
Дані про залишки коштів, що знаходяться на рахунках територіальних органів, визначаються на підставі виписок з рахунків у банку.
Розрахунок здійснюється за формулою:
С банк = З кош. x ОС НБУ x 50 % / 100 %,
де: С банк - сума коштів, які сплачуються банками за користування тимчасово вільними коштами Пенсійного фонду;
З кош. - залишки коштів Пенсійного фонду, що знаходяться на його рахунках, а також на рахунках територіальних органів та рахунках, відкритих уповноваженій організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України, для обліку коштів Пенсійного фонду;
ОС НБУ - облікова ставка Національного банку України на дату формування бюджету;
50 % - відсоток облікової ставки Національного банку України, визначений постановою Кабінету Міністрів України від 12 вересня 2002 року № 1349
"Про заходи щодо підвищення ефективності управління фінансами пенсійного забезпечення".
6. Кошти на виплату пенсій іноземним пенсіонерам, які проживають на території України, пенсії яким виплачуються відповідно до міжнародних договорів, визначаються на основі відповідного аналізу зростання/зменшення їх чисельності, з урахуванням її динаміки, розмірів пенсій та прогнозного курсу гривні щодо іноземних валют на плановий рік.
Дані про чисельність та розміри пенсій іноземних пенсіонерів, які проживають на території України, визначаються на підставі відомостей за попередні бюджетні/звітні періоди, що надходять у порядку, передбаченому міжнародними договорами.
7. Розрахунок суми доплати до мінімального страхового внеску, передбаченої частиною третьою статті 24 Закону, здійснюється з урахуванням динаміки чисельності осіб за два попередні звітні періоди, які здійснювали доплату та розміру мінімального страхового внеску на плановий період.
Розрахунок здійснюється за формулою:
С допл. мін.стр. = Ч доп. x R допл. x 12 міс. / 1000,
де: С допл. мін.стр. - сума доплати до мінімального страхового внеску, тис. грн;
Ч доп. - чисельність осіб, що здійснюють доплату до мінімального страхового внеску за два попередні звітні роки / 2, осіб;
R допл. - розмір доплати до мінімального страхового внеску, грн.
8. Інші власні доходи визначаються з урахуванням динаміки їх надходження за попередні бюджетні/звітні періоди. Розрахунки здійснюються за кожним із видів інших власних доходів за формулою:
С ін. вл. = С попер.ін. вл. x К зміни,
де: С ін. вл. - сума інших власних доходів, тис. грн;
С попер.ін. вл. - сума інших власних доходів за бюджетний/звітний період, тис. грн;
К зміни - коефіцієнт зміни інших власних доходів порівняно з відповідним попереднім бюджетним/звітним періодом. Визначається як співвідношення суми інших власних доходів за бюджетний/звітний період до відповідної суми за попередній бюджетний/звітний період, що передує бюджетному/звітному періоду.
9. Обсяг надходжень єдиного внеску за деякі категорії застрахованих осіб згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2011 року № 178 "Про затвердження Порядку нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за деякі категорії застрахованих осіб" розраховується на підставі даних про чисельність осіб, за яких проводиться сплата, з урахуванням її динаміки за попередні бюджетні/звітні періоди.
10. Обсяг надходжень страхових внесків, не сплачених у період з 01 січня 2004 року до 31 грудня 2006 року, стосовно осіб, які не набули (не набудуть) права на пенсію за вислугу років згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та осіб, звільнених з військової служби, які виявили бажання отримувати пенсію в порядку та на умовах, передбачених Законом, розраховується згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 770 "Про затвердження порядків зарахування періодів служби до страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу та подання відсутніх у Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування відомостей про грошове забезпечення та сплату страхових внесків стосовно військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб начальницького і рядового складу, поліцейських".
11. Розрахунок недоотриманої Пенсійним фондом суми коштів від застосування розміру єдиного внеску, передбаченого частинами тринадцятою і чотирнадцятою статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування", здійснюється відповідно до Порядку розрахунку недоотриманої Пенсійним фондом суми коштів від застосування пільгового розміру єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 21 лютого 2018 року № 4-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 березня 2018 року за № 334/31786.
12. Сума коштів, зазначених в абзаці шостому пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону, розраховується як різниця між потребою на повне покриття витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", частин другої і третьої статті 114 Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 Закону, та сумою коштів, розрахованою відповідно до пункту 4 цього розділу Порядку.
V. Формування видаткової частини проєкту бюджету
1. Розрахунок видатків на пенсійні виплати проводиться з урахуванням норм законодавства, що регулює питання набуття права на пенсійні виплати та їх розміри, чисельності одержувачів виплат та середніх розмірів відповідних виплат з урахуванням їх прогнозного зростання (зменшення) згідно з даними звітності, з використанням автоматизованих баз даних обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справ).
Розрахунок видатків за кожною або окремими складовими розміру виплати здійснюється за формулою:
В = Ч пл. x С роз. / 1000,
де: В - видатки за кожною або окремими складовими виплати, тис. грн;
Ч пл. - планова чисельність одержувачів пенсійних виплат за кожною або окремими складовими виплати, осіб;
С роз. - середній розмір за кожною або окремими складовими виплати, грн.
2. Чисельність одержувачів пенсійних виплат (за кожною або окремими видами пенсійних виплат) визначається з урахуванням її динаміки за чотири попередніх звітних квартали та відповідного прогнозу на плановий період з використанням автоматизованих баз даних обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справ), прогнозної кількості новопризначених виплат у наступному бюджетному періоді.
Розрахунок планової чисельності здійснюється за формулою:
Ч пл. = Ч звіт. x К кориг. + Ч нов.,
де: Ч пл. - планова чисельність одержувачів пенсійних виплат за кожною або окремими складовими виплати, осіб;
Ч звіт. - чисельність одержувачів пенсійних виплат за кожною або окремими складовими виплати, на останню звітну, осіб;
К кориг. - коефіцієнт коригування, який визначається як сума коефіцієнтів відношення чисельності на останню звітну дату до чисельності на попередню звітну дату за один, два або три звітні періоди (квартали) залежно від періоду формування проєкту бюджету, поділена на кількість звітних періодів (кварталів), взятих для розрахунку;
Ч нов. - чисельність пенсіонерів у разі запровадження нових норм законодавства або зміни умов призначення пенсії, яка визначається з використанням автоматизованих баз даних обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справ) та даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
3. Середні розміри пенсійних виплат (за кожною або окремими складовими розміру виплати) визначаються за формулою:
С пл. = С звіт. x К кориг.,
де: С пл. - плановий середній розмір пенсійної виплати за кожною або окремими складовими виплати, грн;
С звіт. - середній розмір пенсійної виплати, розрахований за звітними даними за останній звітний квартал, за кожною або окремими складовими виплати, грн;
К кориг. - коефіцієнт коригування, який визначається як відношення середнього розміру за останній звітний період (квартал) до середнього розміру (за виключенням сум індексації) за попередні звітні періоди (квартали) в межах поточного бюджетного періоду.
4. Для визначення прогнозних сум видатків, пов’язаних з перерахунками пенсійних виплат протягом планового періоду, і врахування їх у проєкті бюджету Пенсійного фонду за кожною виплатою проводяться прогнозні розрахунки (у зв’язку із зростанням мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, проведенням індексації пенсій тощо з урахуванням розмірів та законодавчо визначеної дати їх підвищення) з використанням автоматизованих баз даних обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справ) з урахуванням прогнозу щодо новопризначених виплат.
Визначені суми враховуються при помісячному розподілі видатків бюджету Пенсійного фонду України.
Контрольний розрахунок річної суми видатків на пенсійні виплати розраховується шляхом множення очікуваної місячної потреби в коштах на забезпечення пенсійних виплат на кінець бюджетного періоду, що передує плановому, на 12 місяців та збільшення на суму прогнозних перерахунків пенсій (у зв’язку із зростанням мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, проведенням індексації пенсій тощо з урахуванням розмірів та законодавчо визначеної дати їх підвищення), які проведено за кожною виплатою з використанням автоматизованих баз даних обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справ) з урахуванням динаміки чисельності одержувачів пенсійних виплат (сальдо новопризначених виплат та померлих пенсіонерів).
5. Розрахунок планових розмірів надбавок, підвищень, доплат, допомоги на поховання здійснюється з урахуванням законодавчо визначеного механізму їх нарахування (фіксований розмір, відсоток основного розміру пенсії, відсоток розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, тощо) та відповідно до джерел їх фінансування.
6. Розрахунок видатків на оплату послуг з виплати та доставки пенсій здійснюється з урахуванням тарифів на оплату послуг, пов’язаних з виплатою і доставкою пенсій та грошових допомог населенню в готівковій формі, установлених постановою Кабінету Міністрів України від 04 грудня 2019 року № 987 "Деякі питання оплати послуг, пов’язаних з виплатою і доставкою пенсій та грошових допомог", звітних даних про обсяг відповідних видатків на виплату пенсій та витрат на доставку пенсійних виплат за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України. Для цього розраховується усереднений тариф доставки, який визначається як співвідношення витрат на доставку до суми видатків на відповідні пенсійні виплати.
VI. Складання та затвердження кошторису
1. Кошторис є складовою частиною бюджету Пенсійного фонду.
Кошторис складається відповідно до Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року № 228, наказу Міністерства фінансів України від 28 січня 2002 року № 57 "Про затвердження документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 лютого 2002 року за № 86/6374. У кошторисі видатки класифікуються відповідно до Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 12 березня 2012 року № 333, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 березня 2012 року за № 456/20769.
2. Адміністративні видатки формуються виходячи з об’єктивної потреби в коштах, аналізу фінансово-господарської діяльності за минулий період, враховуючи граничну чисельність працівників, необхідність реалізації окремих програм і намічених заходів, пов’язаних з виконанням основних функцій, та узагальнюються з урахуванням пропозицій територіальних органів. При цьому включаються лише видатки, передбачені законодавством, необхідність яких обумовлена характером діяльності Пенсійного фонду, не допускаються неефективні, не першочергові та не зумовлені потребою видатки.
3. Розрахунки показників проєкту кошторису здійснюються за кожним кодом економічної класифікації видатків. До проєкту кошторису формується пояснювальна записка з обґрунтуванням видатків за напрямами використання коштів, визначенням причин їх збільшення або зменшення проти попереднього періоду.
4. При плануванні фонду оплати праці враховуються посадовий оклад відповідно до схеми посадових окладів на посадах державної служби, схеми посадових окладів працівників державних органів, які виконують функції з обслуговування, визначених Кабінетом Міністрів України, та схеми посадових окладів робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, визначеної Міністерством економіки України; надбавка за вислугу років на державній службі; надбавка за ранг державного службовця, інші надбавки та доплати відповідно до законодавства. Фонд преміювання та грошова допомога при наданні основної щорічної відпустки враховуються у розмірах, визначених Законом України "Про державну службу". Нарахування на оплату праці плануються в розмірах, передбачених Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування".
5. Видатки на придбання предметів, матеріалів, обладнання та інвентаря (папір, марки, конверти, паливно-мастильні матеріали, малоцінні товари, картриджі тощо) формуються виходячи з ринкових цін, об’єктивної потреби у них, фактичних залишків на початок року.
Видатки на оплату послуг (оренда, охорона, експлуатаційні та комунальні послуги, утримання автотранспорту, банківські послуги, інформаційно-роз’яснювальна робота, поточний ремонт приміщень та техніки, послуги зв’язку тощо) розраховуються виходячи з необхідності забезпечення основних обов’язкових платежів на господарське утримання, затверджених лімітів споживання, укладених договорів, визначених цін та тарифів, з урахуванням вимог щодо підвищення енергоефективності та зменшення споживання енергоносіїв.
Планування видатків на утримання легкових автомобілів здійснюється в межах ліміту легкових автомобілів, що обслуговують органи виконавчої влади, встановленого Кабінетом Міністрів України, та лімітів середньодобового пробігу.
Розрахунок потреби на паливно-мастильні матеріали на кожен автомобіль здійснюється за формулою:
П пмм = Н 100 x Л сд x Д / 100 x Ц с x 12,
де: П пмм - потреба у паливно-мастильних матеріалах;
Л сд - ліміт середньодобового пробігу;
Н 100 - норма витрат на 100 км;
Д - кількість робочих днів місяця;
Ц с - середня вартість пального;
100 - 100 км пробігу авто;
12 - кількість місяців.
6. Планування капітальних видатків здійснюється виходячи із пріоритетності та обґрунтованості потреби.
При плануванні видатків на придбання обладнання і предметів довгострокового користування враховуються фактична наявність виробничого обладнання і предметів довгострокового користування на початок планового року, планове вибуття необоротних активів у зв’язку з їх фізичним та моральним зносом (за результатами щорічної інвентаризації), інтенсивність використання об’єктів основних засобів, пов’язана з переходом на нові організаційні, виробничі структури і технології, строк корисного використання (експлуатації) об’єктів. Граничні суми витрат на придбання легкових автомобілів, меблів, іншого обладнання та устаткування, комп’ютерів, придбання і утримання мобільних телефонів державними органами, а також установами та організаціями, які утримуються за рахунок державного бюджету, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 04 квітня 2001 року № 332.
Для визначення потреби у необоротних активах також аналізуються: необхідність додаткових площ та потужності або фізичної продуктивності об’єкта основних засобів для збільшення обсягів діяльності та якості обслуговування.
Планування та використання коштів на поточний та капітальний ремонт здійснюється з урахуванням Примірного переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 10 серпня 2004 року № 150, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 серпня 2004 року за № 1046/9645.
7. Для формування проєкту кошторису на плановий рік відповідні структурні підрозділи, які відповідають за технічне забезпечення, внутрішній аудит, господарське та матеріальне, пенсійне забезпечення, юридична служба, служба управління персоналом та інші підрозділи подають на запит структурного підрозділу, відповідального за організацію бюджетного процесу, обґрунтовані відповідні пропозиції з розрахунками щодо потреби в коштах для включення в проєкт кошторису.
8. У двотижневий строк після затвердження бюджету Пенсійного фонду на плановий період структурний підрозділ Пенсійного фонду, відповідальний за організацію бюджетного процесу в Пенсійному фонді, доводить до територіальних органів лімітні довідки про обсяги асигнувань на фінансування адміністративних видатків (далі - лімітні довідки). Територіальні органи доводять лімітні довідки до районних управлінь.
Територіальні органи, районні управління при формуванні проєктів кошторисів забезпечують їх відповідність обсягам асигнувань, доведеним лімітними довідками.
9. Проєкти кошторисів та планів асигнувань на фінансування адміністративних видатків (далі - плани асигнувань) територіальних органів окремо за кожною програмою видатків на фінансування адміністративних витрат, розрахунки, які обґрунтовують показники кошторису, та пояснювальні записки до них за підписом начальника територіального органу, районного управління та керівника фінансової служби (головного бухгалтера) протягом 30 календарних днів після затвердження бюджету Пенсійного фонду подаються відповідно на затвердження до Пенсійного фонду.
Кошториси територіальних органів та районних управлінь затверджуються Головою правління Пенсійного фонду.
VII. Складання бюджетної документації Пенсійного фонду
1. Бюджет Пенсійного фонду з урахуванням пункту 12 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону затверджується Кабінетом Міністрів України.
2. Затвердження бюджету Пенсійного фонду з урахуванням підпункту 1-1 пункту 14 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України здійснюється Кабінетом Міністрів України протягом місяця з дня набрання чинності законом про Державний бюджет України.
3. Проєкт бюджету Пенсійного фонду на плановий рік протягом двох тижнів з дня прийняття закону про Державний бюджет України на відповідний рік надсилається Міністерству соціальної політики України для погодження Міністром соціальної політики України відповідно до вимог Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року № 950 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09 листопада 2011 року № 1156).
4. Бюджетна документація поділяється на річну та помісячну бюджетну документацію.