МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
НАКАЗ
01.03.2023 № 805/5 |
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
01 березня 2023 р.
за № 376/39432
Про деякі питання роботи телефонної "гарячої лінії" органів державної виконавчої служби
Відповідно до пунктів 3, 10 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 228, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок роботи телефонної "гарячої лінії" органів державної виконавчої служби, що додається.
2. У розділі I Правил ведення діловодства та архіву в органах державної виконавчої служби та приватними виконавцями, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 07 червня 2017 року № 1829/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 08 червня 2017 року за № 699/30567:
пункт 1 доповнити новим абзацом такого змісту:
"Ці Правила не поширюються на звернення громадян, які надійшли на телефонну "гарячу лінію" органів державної виконавчої служби.";
пункт 3 після слів "встановленому Законом України "Про виконавче провадження" (далі - Закон)" доповнити словами ", або які надійшли на телефонну "гарячу лінію" органів державної виконавчої служби".
3. Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (Кисельов М.) та Західному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції (Васильчук В.) вжити заходів для забезпечення реалізації цього наказу.
4. Директорату правосуддя та кримінальної юстиції Міністерства юстиції України (Олійник О.) подати цей наказ на державну реєстрацію відповідно до Указу Президента України від 03 жовтня 1992 року № 493 "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади".
5. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
6. Пункт 1 цього наказу вводиться в дію з дня розміщення на вебсайті Міністерства юстиції України оголошення про початок функціонування телефонної "гарячої лінії" органів державної виконавчої служби.
7. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра юстиції України з питань виконавчої служби Гайченка А.
Міністр | Д. Малюська |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
юстиції України
01 березня 2023 року № 805/5
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
01 березня 2023 р.
за № 376/39432
ПОРЯДОК
роботи телефонної "гарячої лінії" органів державної виконавчої служби
I. Загальні положення
1. Цей Порядок розроблено відповідно до статті 40 Конституції України, Закону України "Про виконавче провадження", Указу Президента України від 07 лютого 2008 року № 109 "Про першочергові заходи щодо забезпечення реалізації та гарантування конституційного права на звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування" з метою забезпечення належної комунікації органів державної виконавчої служби з фізичними та юридичними особами з питань примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб).
2. Цей Порядок визначає механізм організації роботи телефонної "гарячої лінії" органів державної виконавчої служби (далі - телефонна "гаряча лінія"), прийому, розгляду та надання засобами телефонного зв’язку відповідей на звернення, що надходять на телефонну "гарячу лінію".
3. Під зверненнями у цьому Порядку слід розуміти викладені в усній формі під час звернення на телефонну "гарячу лінію": клопотання фізичних та юридичних осіб про надання довідково-консультативної допомоги з питань примусового виконання рішень; клопотання фізичних осіб - сторін виконавчого провадження, заявлені в рамках виконавчого провадження.
Положення цього Порядку не застосовуються до звернень громадян, порядок розгляду яких установлений Законом України "Про звернення громадян", запитів відповідно до законів України "Про доступ до публічної інформації", "Про інформацію", до заяв і скарг громадян, порядок розгляду яких установлений законами України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів", "Про виконавче провадження", а також до повідомлень про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України "Про запобігання корупції".
4. Посадові особи, які забезпечують роботу телефонної "гарячої лінії", у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів", "Про виконавче провадження", "Про державну службу", Положенням про міжрегіональні управління Міністерства юстиції України, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 23 червня 2011 року № 1707/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 23 червня 2011 року за № 759/19497 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 20 вересня 2022 року № 3959/5), Типовим положенням про управління забезпечення примусового виконання рішень міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України, Типовим положенням про відділ державної виконавчої служби міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 20 квітня 2016 року № 1183/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 22 квітня 2016 року за №№ 617/28747, 618/28748, іншими нормативно-правовими актами та цим Порядком.
5. Організацію роботи телефонної "гарячої лінії" забезпечує орган державної виконавчої служби, визначений Міністерством юстиції України.
Адреса органу державної виконавчої служби, що забезпечує організацію роботи телефонної "гарячої лінії", та єдиний номер телефону "гарячої лінії" публікуються на вебсайті Міністерства юстиції України та вебсайтах міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України.
6. Прийом дзвінків телефонною "гарячою лінією" здійснюється щодня (крім вихідних та святкових днів) у робочий час відповідно до режиму роботи відповідного органу державної виконавчої служби.
II. Основні завдання телефонної "гарячої лінії" органів державної виконавчої служби
1. Надання засобами телефонного зв’язку довідково-консультативної допомоги з питань примусового виконання рішень, що не потребують додаткового вивчення.
2. Надання засобами телефонного зв’язку інформації з автоматизованої системи виконавчого провадження фізичній особі - стороні виконавчого провадження, яке перебуває (перебувало) на виконанні в органах державної виконавчої служби, за умови її ідентифікації в порядку, визначеному Положенням про автоматизовану систему виконавчого провадження, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 05 серпня 2016 року № 2432/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12 серпня 2016 року за № 1126/29256.
3. Скерування до органів державної виконавчої служби відповідно до компетенції та підвідомчості прийнятих через телефонну "гарячу лінію" клопотань від фізичних осіб - сторін виконавчого провадження для їх оперативного розгляду та вирішення по суті порушених питань.
4. Забезпечення зворотного зв’язку з фізичними особами - сторонами виконавчого провадження за результатами розгляду прийнятих через телефонну "гарячу лінію" звернень.
5. Проведення моніторингу та аналізу стану надання довідково-консультативної допомоги з питань примусового виконання рішень, а також стану розгляду звернень, з якими звертаються особи на телефонну "гарячу лінію", виявлення за результатами їх опрацювання проблемних питань у сфері примусового виконання рішень, які потребують врегулювання.
III. Порядок прийому, реєстрації та розгляду звернень, що надходять на телефонну "гарячу лінію"
1. За кожним дзвінком, що надходить на телефонну "гарячу лінію", у відповідній системі створюється електронна картка, у якій зазначаються: порядковий номер відповідного звернення; дата дзвінка; вид звернення; статус особи, що звертається; прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності) особи; номер контактного телефону (відомості про інші засоби зв’язку); спосіб зв’язку із особою (телефонний дзвінок або текстове повідомлення на контактний номер телефону) для надання відповіді; суть порушеного питання (короткий зміст).
2. У разі якщо заявник, який бажає залишити усне клопотання в межах виконавчого провадження, не називає своїх прізвища, імені, по батькові (за наявності) або не надає інших відомостей, звернення вважається анонімним і розгляду не підлягає, про що повідомляється заявникові та вноситься відповідна інформація до електронної картки.
3. Звернення, у яких порушено питання довідкового характеру, а також ті, що не потребують додаткового вивчення, розглядаються безпосередньо під час телефонного спілкування шляхом надання довідково-консультаційної допомоги, про що вносяться відповідні відомості до електронної картки.
4. Інформацію з автоматизованої системи виконавчого провадження через телефонну "гарячу лінію" може отримати лише фізична особа - сторона виконавчого провадження, яке перебуває (перебувало) на виконанні в органах державної виконавчої служби, за таких умов:
щодо виконавчого провадження з виконання рішення про стягнення аліментів або рішення, сума стягнення за яким не перевищує десяти розмірів мінімальної заробітної плати, установленої на 1 січня календарного року,- за умови її ідентифікації за прізвищем, ім’ям, по батькові (за наявності) та реєстраційним номером облікової картки платника податків;
щодо виконавчого провадження з виконання рішення, сума стягнення за яким перевищує десять розмірів мінімальної заробітної плати, установленої на 1 січня календарного року, а також з виконання рішення за іншою категорією стягнення (характером зобов’язання) - за умови її ідентифікації за прізвищем, ім’ям, по батькові (за наявності), реєстраційним номером облікової картки платника податків, ідентифікатором доступу до інформації про виконавче провадження.
5. За умови ідентифікації фізичної особи - сторони виконавчого провадження така фізична особа може залишити клопотання в межах виконавчого провадження. Електронна картка за таким клопотанням засобами системи телефонної "гарячої лінії" невідкладно скеровується на електронну адресу органу державної виконавчої служби для безпосереднього розгляду.
6. Орган державної виконавчої служби, який отримав на розгляд клопотання фізичної особи - сторони виконавчого провадження, зобов’язаний забезпечити його об’єктивний, всебічний та оперативний розгляд, а також вжити заходів для вирішення порушених у ньому питань, протягом одного робочого дня, а у випадках, коли питання фізичної особи - сторони виконавчого провадження неможливо вирішити з незалежних від органу державної виконавчої служби обставин - у строк, який не може перевищувати трьох робочих днів.
Про продовження строку розгляду клопотання фізичної особи - сторони виконавчого провадження орган державної виконавчої служби засобами системи телефонної "гарячої лінії" повідомляє посадову особу, яка забезпечує роботу телефонної "гарячої лінії". Відповідна посадова особа невідкладно інформує про це фізичну особу - сторону виконавчого провадження, яка подала таке клопотання, про що робиться відмітка у відповідній електронній картці.
Про результати розгляду клопотання орган державної виконавчої служби надсилає в системі телефонної "гарячої лінії" повідомлення із зазначенням короткого та чіткого опису вирішення порушеного фізичною особою - стороною виконавчого провадження питання.
7. Після отримання від органу державної виконавчої служби повідомлення про результати розгляду клопотання посадова особа, яка забезпечує роботу телефонної "гарячої лінії", за допомогою відомостей автоматизованої системи виконавчого провадження здійснює перевірку вжитих органом державної виконавчої служби заходів та викладених у повідомленні фактів.
Після проведеної перевірки фізична особа - сторона виконавчого провадження засобами телефонного зв’язку інформується про результати розгляду її клопотання, про що робиться відмітка у відповідній електронній картці.
8. Якщо в установлений строк орган державної виконавчої служби не повідомив посадову особу, яка забезпечує роботу телефонної "гарячої лінії", про результати розгляду клопотання фізичної особи - сторони виконавчого провадження, відповідальна особа з’ясовує причини та в разі потреби інформує про це керівника вищестоящого органу, який зобов’язаний негайно вжити заходів щодо вирішення відповідним органом державної виконавчої служби порушених у клопотанні питань та поінформувати відповідно до абзацу другого пункту 6 цього розділу.
9. Якщо особа, яка звернулась на телефонну "гарячу лінію", повідомила про незадоволення результатами надання довідково-консультативної допомоги, розгляду клопотання або бажає отримати письмову відповідь на своє звернення, посадова особа, яка забезпечує роботу телефонної "гарячої лінії", рекомендує такій особі подати письмове звернення згідно з компетенцією до відповідного органу державної виконавчої служби або Міністерства юстиції України. У такому разі особі повідомляється необхідна контактна інформація органу державної виконавчої служби або Міністерства юстиції України (поштова адреса, офіційна електронна адреса, контактний номер телефону).
У разі якщо фізична особа - сторона виконавчого провадження бажає подати скаргу на рішення, дії або бездіяльність виконавців та посадових осіб органів державної виконавчої служби, відповідальна особа роз’яснює їй положення статті 74 Закону України "Про виконавче провадження".
10. На прохання особи, яка звернулась на телефонну "гарячу лінію", посадова особа, яка забезпечує роботу телефонної "гарячої лінії", може здійснити переадресацію дзвінка до відповідного органу державної виконавчої служби.
11. Якщо питання, з яким звернулась особа на телефонну "гарячу лінію", не стосується повноважень органів державної виконавчої служби, відповідальна особа надає такій особі рекомендації щодо органу державної влади або органу місцевого самоврядування, підприємства, організації чи установи, до якого (яких) доцільно звернутися (якщо такі дані відомі), про що вносяться відповідні відомості до електронної картки звернення.
12. Якщо особа, яка звернулась на телефонну "гарячу лінію", застосовує ненормативну лексику, вдається до наклепу та образ, а також якщо порушене нею питання містить заклики до насильства та дискримінації за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, заклики до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганду війни, насильства, жорстокості, заклики до вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини, відповідальна особа має право попередити про неприпустимість такої форми спілкування та в разі неврахування зауваження припинити спілкування з такою особою.
Подання особою таких звернень тягне за собою відповідальність, передбачену чинним законодавством.
13. Проведення моніторингу та аналізу стану надання довідково-консультативної допомоги відповідно до цього Порядку, а також стану розгляду звернень, з якими звертаються особи на телефонну "гарячу лінію", виявлення за результатами їх опрацювання проблемних питань у сфері примусового виконання рішень, які потребують врегулювання, покладається на орган державної виконавчої служби, що забезпечує організацію роботи телефонної "гарячої лінії".
Директор Директорату правосуддя та кримінальної юстиції | О. Олійник |