• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Галузева угода між Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України та Профспілкою працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів України на 2017-2018 роки

Міністерство регіонального розвитку та будівництва України , Професійні спілки | Угода, Витяг, Склад колегіального органу, Перелік від 23.12.2008 № 63
Реквізити
  • Видавник: Міністерство регіонального розвитку та будівництва України , Професійні спілки
  • Тип: Угода, Витяг, Склад колегіального органу, Перелік
  • Дата: 23.12.2008
  • Номер: 63
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство регіонального розвитку та будівництва України , Професійні спілки
  • Тип: Угода, Витяг, Склад колегіального органу, Перелік
  • Дата: 23.12.2008
  • Номер: 63
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ ТА БУДІВНИЦТВА УКРАЇНИ
ПРОФСПІЛКА ПРАЦІВНИКІВ БУДІВНИЦТВА І ПРОМИСЛОВОСТІ БУДІВЕЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ УКРАЇНИ
ЗАРЕЄСТРОВАНО
Міністерством регіонального
розвитку та будівництва України
23.12.2008 № 63
із пропозиціями
ГАЛУЗЕВА УГОДА
між Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України та Профспілкою працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів України на 2017-2018 роки
( Із змінами, внесеними згідно з Угодами Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 10.08.2017 від 21.02.2018 )( У назві Угоди, її тексті та у додатках до Угоди слова "Міністерство регіонального розвитку та будівництва України", "Мінрегіонбуд" та "Міністерство праці та соціальної політики України" у всіх відмінках замінено відповідно словами "Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України", "Мінрегіон" та "Міністерство соціальної політики України" у відповідних відмінках, цифри "2009-2011" замінено цифрами "2017-2018" згідно з Угодою Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 10.08.2017 )
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1. Галузеву угоду (далі - Угода) укладено на 2017-2018 роки відповідно до Закону України "Про колективні договори і угоди" між Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України з однієї сторони та Профспілкою працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів України з другої сторони (далі - Сторони).
2. Угода спрямована на розвиток соціального партнерства, удосконалення колективно-договірного регулювання соціально-трудових відносин та економічних інтересів працівників і роботодавців.
3. Сторони визнають Угоду як чинний акт соціального партнерства, що визначає узгоджені позиції і дії Сторін, метою яких є регулювання соціально-економічних і трудових відносин в галузі будівництва і промисловості будівельних матеріалів, сприяння стабілізації виробництва і посилення соціального захисту працівників галузі.
4. Положення Угоди діють безпосередньо, поширюються на підприємства, організації, господарські товариства всіх форм власності і виду господарювання (далі - Підприємство), які перебувають у сфері дії чи управлінні Сторін, а також підприємства цеху, дільниці, які за виробничими ознаками відносяться до галузі (стосовно оплати праці), і є обов'язковими, як мінімальні гарантії, для виконання власниками або уповноваженими ними органами (далі - керівники) і профспілковими організаціями підприємств під час укладення колективних договорів та вирішенні питань регулювання соціально-економічних і трудових відносин, що є предметом цієї Угоди.
( Абзац перший пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Угодою Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 10.08.2017 )
Положення колективних договорів, які погіршують умови, порівняно з прийнятими цією Угодою домовленостями і зобов'язаннями, для найманих працівників галузі будівництва і промисловості будівельних матеріалів є недійсними.
( Абзац другий пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Угодою Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 10.08.2017 )
На Підприємствах, де колективний договір не укладений, або передбачає виплати, гарантії і пільги менші, ніж передбачені Угодою, її норми є нормами прямої дії і застосовуються без додаткових договорів, узгоджень, рішень і умов.
Угода не обмежує наданих законодавством прав Підприємств встановлювати у колективних договорах вищі і додаткові, порівняно з передбаченими цією Угодою трудові та соціально-побутові гарантії і пільги за наявності власних коштів.
Дія Угоди поширюється на всіх працівників Підприємств, у тому числі виконавчих апаратів Сторін.
На працівників бюджетної сфери поширюються норми і положення цієї Угоди, які не визначені в установленому порядку.
5. Угода не може погіршувати становище працівників порівняно з нормами законодавства і Генеральної угоди при укладенні колективних та індивідуальних трудових договорів
Нові нормативно-правові акти України та умови Генеральної угоди, що забезпечують більш високі гарантії, ніж передбачені цією Угодою, мають пріоритет перед відповідними положеннями Угоди.
6. Підприємства (роботодавці) і виборні органи профспілки, а у разі їх відсутності уповноважені найманими працівниками особи зобов'язані після набрання цією Угодою чинності, а також змін і доповнень до неї, які є невід'ємною частиною Угоди, в установленому порядку, укласти колективні договори або внести відповідні зміни до чинних колективних договорів і забезпечити реалізацію її норм і положень.
( Пункт 6 із змінами, внесеними згідно з Угодою Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 10.08.2017 )
7. Договори, укладені колективно або індивідуально, вважаються недійсними в частині, в якій вони погіршують становище працівників порівняно з вимогами норм законодавства України та цієї Угоди.
8. Угода набуває чинності з дня підписання, діє до її перегляду або укладення нової та зберігає чинність у випадку зміни складу, структури або найменування Сторін.
9. Сторони, які підписали Угоду у місячний термін після її реєстрації у Міністерстві соціальної політики України, надсилають текст Угоди до Підприємств, які знаходяться у сфері їх дії (управління) та розміщують його на офіційній веб-сторінці Мінрегіону.
10. Сторони домовились протягом строку дії Угоди вживати заходів щодо запобігання виникненню трудових спорів (конфліктів) на підприємствах, а у разі їх виникнення - сприяти вирішенню без зупинки виробництва шляхом застосування примирних процедур.
Розділ I
СПРИЯННЯ РОЗВИТКУ ВИРОБНИЦТВА, ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОДУКТИВНОЇ ЗАЙНЯТОСТІ
Міністерство зобов'язується:
1.1. З метою забезпечення ефективної зайнятості працівників і підвищення на цій основі їхнього життєвого рівня спільно з керівниками Підприємств забезпечити формування стратегії і прогнозування розвитку галузі для найбільш ефективного її функціонування, нарощування науково-технічного і економічного потенціалу, підвищення ефективності та нарощування обсягів виробництва.
( Пункт 1.1 розділу I із змінами, внесеними згідно з Угодою Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 10.08.2017 )
1.2. Відповідно до законодавства забезпечувати у 2017-2018 роках проведення, галузевих і міжгалузевих науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт, та за участю Профспілки розробку галузевих нормативних документів з питань нормування та охорони праці, впровадження заходів щодо освоєння нових видів продукції (робіт, послуг).
1.3. За участю Профспілки готувати проекти документів про внесення змін до чинного законодавства з питань розвитку галузі, оплати праці, надання пільг працівникам, посилення їх соціального захисту.
( Пункт 1.3 розділу I в редакції Угоди Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 10.08.2017 )
1.4. Регулярно проводити з представницькими органами профспілки консультації, переговори з питань виробництва та забезпечення зайнятості, колективно-договірного регулювання соціально-трудових відносин.
1.5. Разом з Профспілкою забезпечувати контроль за дотриманням конституційних прав, свобод і гарантій у сфері соціально-трудових відносин, у тому числі соціальної справедливості в питаннях оплати праці, з урахуванням норм чинного законодавства, Генеральної, цієї Угоди та колективних договорів і у разі їх порушення ставити питання щодо притягнення винних посадових осіб до відповідальності.
( Пункт 1.5 розділу I в редакції Угоди Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 10.08.2017 )
1.6. Рекомендувати підприємствам передбачати у колективних договорах заходи щодо збереження діючих і створення нових робочих місць.
( Пункт 1.6 розділу I в редакції Угоди Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 10.08.2017 )
1.7. Під час укладення колективних договорів Підприємства передбачають заходи для забезпечення періодичності підвищення кваліфікації працівників не рідше, ніж один раз на п'ять років та обсяги професійного навчання, а також кошти на ці цілі відповідно до потреб виробництва та вимог актів законодавства.
З метою підвищення кваліфікації молодих працівників Підприємства, разом з профспілковими організаціями беруть участь в організації наставництва.
Сторона профспілки зобов'язується:
1.8. Постійно захищати правові, економічні і професійні інтереси працівників галузі, надавати членам профспілки безкоштовні консультації та юридичну допомогу.
1.9. Відповідно до законодавства через своїх представників брати участь в управлінні Підприємствами та їх соціальною сферою, організаційних заходах щодо удосконалення управління, підвищення мотивації праці та зацікавлення працівників у збільшенні прибутку;
1.10. Представляти права та інтереси працівників у відносинах з власником щодо управління підприємством, у разі зміни організації виробництва або форми власності, а також в комітеті кредиторів та у випадку проведення процедури банкрутства з правом дорадчого голосу.
1.11. Сприяти забезпеченню додержання трудової дисципліни на Підприємствах, що перебувають у сфері дії (управління) Сторін.
1.12. Здійснювати заходи щодо недопущення виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) і організації страйків з питань, передбачених цією Угодою, за умови її виконання.
Розділ II
НОРМУВАННЯ ПРАЦІ ТА ГАРАНТІЇ І ЗАХИСТ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ
Сторони домовилися про наступне:
2.1. Здійснювати організацію нормування і оплати праці на Підприємствах відповідно до Закону України "Про оплату праці" , Кодексу законів про працю України, нормативно-правових актів з питань оплати праці, Генеральної, цієї та територіальних угод.
( Пункт 2.1 розділу II із змінами, внесеними згідно з Угодою Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 10.08.2017 )
2.2. Підприємства, під час укладення колективних договорів, передбачають окремий розділ з питань нормування праці.
2.3. З метою підвищення ефективності виробництва та посилення соціальної захищеності працівників, забезпечення оптимального співвідношення між мірою праці та її оплатою, Підприємства повинні здійснювати нормування праці в основному за технічно-обґрунтованими нормами та створювати умови для їх виконання.
2.4. Підприємства переглядають норми праці в установленому порядку у зв'язку з впровадженням нової техніки, технології, здійснення організаційно-технічних заходів, що удосконалюють організацію робочих місць та забезпечують зростання продуктивності праці.
Впровадження, заміна і перегляд норм праці (у тому числі помилково встановлених) проводиться за погодженням з профспілковою організацією. Керівник підприємства, організації роз'яснює причини перегляду діючих норм і умови застосування нових та повідомляє працівників про їх застосування не пізніше як за місяць.
Рекомендувати Підприємствам для застосування діючі міжгалузеві та галузеві норми і нормативи праці.
2.5. Здійснювати заходи щодо удосконалення організації оплати праці, посилення її ролі у мотивації продуктивності і якості праці, розширеного відтворення робочої сили, забезпечення зростання реальної заробітної плати, захисту прав найманих працівників на своєчасну виплату заробітної плати.
2.6. Підприємства визначають розмір фонду оплати праці у колективних договорах з урахуванням обсягів виробничої діяльності, продуктивності праці та індексу зростання споживчих цін.
У разі підвищення ефективності виробництва, продуктивності праці, рівня якості робіт та послуг Підприємства збільшують фонд оплати праці.
2.7. Системи оплати праці, тарифні сітки, розцінки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються Підприємствами у колективних договорах (відповідно до затверджених Положень) з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, Генеральною і цією Угодою.
Керівники Підприємств вживають заходів щодо удосконалення структури заробітної плати, збільшення частки витрат на оплату праці у валових витратах та випереджальне зростання темпів реальної заробітної плати порівняно з темпами зростання обсягів виробництва.
( Абзац третій пункту 2.7 розділу II виключено на підставі Угоди Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 10.08.2017 )
Вважати оптимальним співвідношення посадового окладу (тарифної ставки) у середній заробітній платі працівників не менше 70 відсотків, не допускаючи зменшення загального розміру заробітної плати працівників, що існує станом на день підписання Угоди та рівні, не меншому досягнутого на 1 січня кожного року.
Підприємства передбачають у колективних договорах збільшення:
- Частки витрат на оплату праці у валових витратах на виробництво в середньому за видами робіт мінімум до 30 відсотків.
- частки працівників, які отримують заробітну плату, вищу за подвійний розмір мінімальної заробітної плати.
( Абзац шостий пункту 2.7 розділу II в редакції Угоди Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 10.08.2017 )
2.8. Підприємства проводять зміни форм, систем оплати праці, преміювання, встановлення і скасування надбавок та доплат працівникам після консультацій з організацією профспілки шляхом внесення відповідних змін до укладених колективних договорів.
2.9. Встановити гарантований розмір тарифної ставки (окладу) працівника, який виконує просту і некваліфіковану роботу, за повністю виконану місячну норму праці на рівні:
- з 01 вересня 2017 року - 135 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 01 січня календарного року;
- з 01 грудня 2017 року - 160 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 01 січня календарного року.
Провести до 01 грудня 2017 року переговори щодо встановлення на 2018 рік розміру тарифної ставки (окладу) працівника, який виконує просту і некваліфіковану роботу за повністю виконану місячну норму праці, виходячи із встановлених розмірів мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму для працездатних осіб на наступний рік.
Встановити з 1 січня 2018 року гарантований розмір тарифної ставки (окладу) працівника, який виконує просту і некваліфіковану роботу, за повністю виконану місячну норму праці на рівні 160 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 01 січня 2018 року.
( Пункт 2.9 розділу II доповнено абзацом п'ятим згідно з Угодою Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 21.02.2018 )( Пункт 2.9 розділу II в редакції Угоди Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 10.08.2017 )
2.10. Встановити мінімальні тарифні ставки (оклади), посадові оклади з урахуванням міжгалузевих і міжкваліфікаційних співвідношень в оплаті праці у розмірах згідно додатків 1 і 2 до цієї Угоди.
2.11. Підприємства встановлюють у колективному договорі для працівників виробництв, цехів, дільниць та інших підрозділів, які виконують роботу (надають послуги), не властиву основній діяльності галузі, умови оплати праці, які визначені Угодами цих галузей, до яких ці підрозділи належать за характером виробництва (послуг), що надаються.
2.12. Підприємства встановлюють доплати і надбавки до тарифних ставок і посадових окладів у розмірах згідно з додатком 3, а розміри мінімальних тарифних ставок (окладів) для працівників наскрізних професій згідно з додатком 4 до цієї Угоди.
Підвищена оплата праці працівників, зайнятих на роботах з важкими, шкідливими та особливо шкідливими умовами праці встановлюється відповідно до Переліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 № 576, та до розробки нових, відповідними Переліками, затвердженими постановами колишніх Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС.
2.13. Підприємства, у випадках короткотермінової зупинки виробництва не з вини працівників, час простою оплачують відповідно до умов, передбачених колективним договором, але не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).
У разі непередбачуваного зниження обсягів виробництва і встановлення, за згодою працівників, режиму неповного робочого дня або тижня оплата годин вимушеного вільного від роботи часу здійснюється за рахунок власних коштів Підприємств на умовах, передбачених колективним договором.
2.14. Передбачати у колективних договорах:
- конкретні зобов'язання власників Підприємств (роботодавців) щодо своєчасної виплати найманим працівникам заробітної плати, а також обсягів і строків погашення заборгованості із виплати заробітної плати (у разі виникнення) та здійснювати контроль за складанням графіків погашення заборгованості та їх виконанням.
- створення спільних представницьких комісій з метою усунення причин виникнення боргів із виплати заробітної плати працівникам.
Включати до контрактів з керівниками Підприємств умову про персональну відповідальність щодо забезпечення своєчасної виплати найманим працівникам поточної заробітної плати і, у випадку наявності заборгованості з виплати заробітної плати, безумовне виконання узгоджених графіків її погашення.
Вживати заходів на подання профспілкових організацій відповідно до ст. 45 КЗпП України щодо розірвання контрактів з керівниками Підприємств, які не забезпечують своєчасну виплату працівникам заробітної плати.
2.15. До остаточного погашення заборгованості із виплати заробітної плати Підприємства не використовують кошти на цілі, які не пов'язані з виробничою діяльністю без погодження з профспілковою організацією, крім випадків, передбачених колективним договором.
2.16. Підприємства у колективних договорах передбачають зобов'язання:
- з виплати заробітної плати найманим працівникам не рідше, ніж двічі на місяць.
- з щомісячного надання працівникам, у разі виникнення заборгованості із виплати заробітної плати витяги з розрахункової відомості (особистого рахунку) по заробітній платі з даними про дату утворення, розміри заборгованості та нарахованої відповідно до законодавства компенсації.
- із забезпечення, відповідно до законодавства індексації заробітної плати.
2.17. До колективних договорів Підприємств включати умови остаточних розрахунків з працівниками, які звільняються, згідно із законодавством.
2.18. Профспілкові організації здійснюють контроль за дотриманням законодавчих та нормативно-правових актів з питань оплати і охорони праці, умов колективних договорів та у разі порушення чи невиконання зобов'язань ставлять питання про притягнення до відповідальності винних посадових осіб згідно із законодавством.
Сторони колективних договорів постійно обмінюються інформацією із зазначених зобов'язань.
2.19. Профспілкові організації, спільно з правовими інспекторами праці вищих профспілкових органів та з залученням фахівців спеціально уповноваженого державного органу з нагляду за додержанням законодавства про працю проводять на Підприємствах перевірки з питань дотримання роботодавцем законодавства про оплату праці.
Підприємства не перешкоджають таким перевіркам за умови попереднього попередження про їх проведення.
2.20. Профспілка надає консультації та правову допомогу найманим працівникам у захисті їх прав з питань нормування і оплати праці, представляє їх інтереси у комісіях з трудових спорів та судах.
Розділ III
ОХОРОНА ПРАЦІ ТА ЗДОРОВ'Я
Сторони домовилися:
3.1. Щороку розробляти програми і здійснювати заходи, спрямовані на приведення умов праці на робочих місцях у відповідність з вимогами санітарно-гігієнічних норм.
Провадити систематичний контроль та аналіз стану охорони праці на Підприємствах, результати розглядати на спільних засіданнях, розробляти та реалізовувати заходи по профілактиці виробничого травматизму.
3.2. Під час укладання колективних договорів передбачати зобов'язання щодо здійснення комплексних заходів, спрямованих на усунення шкідливих та небезпечних виробничих факторів, забезпечення працюючих засобами індивідуального і колективного захисту за встановленими нормами.
3.3. Брати участь у розробці, перегляді і погодженні державних та галузевих нормативних актів з питань умов, охорони праці і навколишнього середовища та атестації робочих місць
3.4. На Підприємствах з чисельністю працюючих 50 осіб і більше створити службу з охорони праці з підпорядкуванням першому керівникові (роботодавцеві) та забезпечити її комплектування з дотриманням вимог Закону України "Про охорону праці" та Типового положення про службу охорони праці щодо посад працівників і оплати їх праці.
Здійснювати трьохступеневий контроль охорони праці.
3.5. Організовувати на Підприємствах проведення інструктажів і навчання, перевірку знань працівників з питань охорони праці та здоров'я, пожежної і радіаційної безпеки згідно з вимогами законодавства та нормативних актів України.
3.6. Підприємства, під час проведення періодичних медичних оглядів створює умови для своєчасного та організованого проходження працівниками, зайнятими на важких роботах, роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці та осіб віком до 21 року медогляду.
Підприємства забезпечують здійснення заходів, передбачених заключним актом за результатами періодичного медичного огляду.
3.7. В колективних договорах Підприємства передбачають заходи щодо систематичного підвищення обізнаності працівників з проблемами, пов'язаними з поширенням епідемії ВІЛ/СНІДу у виробничому середовищі, його впливу на здоров'я та економіку в цілому.
Підприємства не допускають дискримінації працівників з ВІЛ-статусом.
3.8. Рекомендувати Підприємствам щороку збільшувати витрати на охорону праці та здоров'я на одного працюючого залежно від економічного стану в порядку, передбаченому колективним договором.
3.9. Підприємства систематично проводять наради з питань запобігання травматизму на виробництві, професійних захворювань та поширення позитивного досвіду з охорони праці в галузі.
3.10. Підприємства забезпечують технічним інспекторам праці (відповідальним за охорону праці) обласних та міських організацій і працівникам апарату ЦК профспілки право безперешкодно відвідувати та оглядати робочі місця працівників, які є членами Профспілки в будь-який час роботи Підприємства.
3.11. Сприяти своєчасному проведенню Підприємствами атестації робочих місць на відповідність їх нормативно-правовим актам з питань охорони праці.
У разі ухилення керівника Підприємства від проведення атестації робочих місць або затримки в її проведенні понад шість місяців ставити питання про притягнення його до відповідальності відповідно до законодавства.
Міністерство зобов'язується:
3.12. Спільно з Профспілкою опрацювати протягом 2017 року пропозиції щодо можливості ратифікації Конвенцій МОП:
№ 121 (1964 року) про допомогу у випадках виробничого травматизму;
№ 167 (1988 року) про безпеку та гігієну праці у будівництві;
№ 187 (2006 року) про основи, що сприяють безпеці та гігієні праці.
( Пункт 3.12 розділу III в редакції Угоди Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 10.08.2017 )
3.13. Провести із Профспілкою протягом 2018 року переговори щодо доцільності розроблення Галузевої програми поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища.
( Пункт 3.13 розділу III в редакції Угоди Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 10.08.2017 )
3.14. Проводити облік і аналіз випадків виробничого травматизму, професійних захворювань і аварій, які підлягають спеціальному розслідуванню згідно з нормативно-правовими актами, що регулюють ці питання.
3.15. Забезпечувати участь представників Профспілки у розслідуванні кожного нещасного випадку на виробництві та у розробці заходів щодо їх попередження, не допускати необґрунтованого звинуваченню потерпілих, чи приховуванню виробничого характеру травм, отриманих на Підприємстві.
Сторона профспілки зобов'язується:
3.16. Відстоювати права працівників на здорові та безпечні умови праці.
3.17. Відповідно до вимог законів України "Про охорону праці" та "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" забезпечити здійснення громадського контролю за:
- створенням на виробництві здорових і безпечних умов праці, належного виробничого побуту та забезпеченням працюючих засобами колективного та індивідуального захисту.
- своєчасністю і об'єктивністю розслідування нещасних випадків, їх документальним оформленням.
3.18. Контролювати своєчасне і повне відшкодування шкоди, виплати одноразової допомоги потерпілим та сім'ям загиблих на виробництві.
Не допускати випадків безпідставного звинувачення потерпілого та зменшення йому виплати одноразової допомоги.
3.19. Надавати консультації та безоплатну правову допомогу працівникам галузі і сім'ям загиблих на виробництві з питань законодавства про охорону праці, соціального страхування, відшкодування шкоди заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я.
3.20. Через виборні органи Профспілки, громадських і технічних інспекторів праці здійснювати громадський контроль за дотриманням законодавства з питань охорони праці та постійно інформувати Президію ЦК профспілки про стан охорони праці на Підприємствах.
Вносити відповідні подання щодо усунення недоліків у цій роботі.
3.21. Відповідно до законодавства України через комісії із соціального страхування Підприємств здійснювати призначення та контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення застрахованим (у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, допомоги по вагітності та пологах, при народженні дитини, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, на поховання) та соціальних послуг (забезпечення оздоровчих заходів).
Розділ IV
УМОВИ ПРАЦІ ТА ВІДПОЧИНКУ
Сторони домовилися:
4.1. Трудові відносини у сфері праці та відпочинку будувати на засадах дотримання державних гарантій і договірного регулювання.
4.2. Не допускати прийом на роботу за контрактом або переведення на контрактну форму трудового договору працівників, які знаходяться у трудових відносинах з підприємством на умовах безстрокового трудового договору за винятком випадків прямо передбачених Законами України.
4.3. Тривалість робочого часу не може бути більшою за 40 годин на тиждень.
Для окремих категорій працівників: молодше 18 років, інвалідів тощо, а також зайнятих на роботах з важкими і шкідливими умовами праці згідно з Переліком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 163, за результатами атестації робочих місць встановлюється скорочена тривалість робочого тижня.
Підприємства встановлюють тривалість робочої зміни понад 8 годин (крім працівників, зайнятих на роботах із шкідливими і важкими умовами праці де встановлена скорочена тривалість робочого тижня) лише у порядку, визначеному правилами внутрішнього трудового розпорядку та колективним договором.
Надурочні роботи можуть застосовуватися лише у виняткових випадках, прямо передбачених законодавством (ст. 62, 63 КЗпП України ).
Робота в надурочний час оплачується у розмірах, не нижчих за передбачених ст. 106 КЗпП України .
4.4. Час початку і закінчення роботи, режим роботи змінами, поділ робочого дня на частини, застосування підсумованого обліку робочого часу встановлюється Підприємствами у правилах внутрішнього трудового розпорядку або колективних договорах.
Підприємства встановлюють обмеження тривалості робочої зміни для окремих категорій працівників, робота яких пов'язана з підвищеною небезпекою, важкістю або із шкідливістю.
Підприємства змінюють режим робочого часу тільки у встановленому законодавством порядку з обов'язковим попереднім погодженням з профспілковою організацією.
4.5. Здійснювати контроль за дотриманням законодавства щодо режиму робочого часу і часу відпочинку.
4.6. Рекомендувати Підприємствам під час укладання колективних договорів передбачати встановлення 38-годинного робочого тижня із збереженням розміру заробітної плати для осіб, які мають дітей віком до 14 років або дитину - інваліда.
4.7. Підприємства визначають порядок встановлення за бажанням (згодою) працівника і власника неповного робочого дня або неповного робочого тижня у колективному договорі відповідно до Кодексу законів про працю України.
4.8. Підприємства не допускають примушення працівників до подання заяв про надання відпусток без збереження заробітної плати.
4.9. Не допускати встановлення працівникам за ініціативою роботодавця неповного робочого часу менше, ніж 32 години на тиждень.
Граничний термін неповного робочого часу на Підприємствах не повинен перевищувати три місяці на рік.
Рекомендувати Підприємствам під час укладення колективних договорів розглядати питання нарахування страхових внесків до Пенсійного фонду України на всіх штатних працівників у розмірі, не нижчому від внеску, розрахованого від мінімальної заробітної плати в країні, при встановленні на Підприємствах режиму роботи з неповним робочим часом.
У разі встановлення на Підприємствах режиму роботи з неповним робочим часом не допускати примушення працівників до надання заяв на встановлення для них неповного робочого часу.
4.10. Підприємства під час укладання колективних договорів визначають перелік робіт, на яких за умовами виробництва працівник не має права відлучатися з робочого місця та використовувати час обідньої перерви на свій розсуд.
4.11. Підприємства, у разі потреби організації роботи працівників у вихідні, святкові чи неробочі дні погоджують графіки роботи з профспілковою організацією.
Оплату за роботу у ці дні проводиться відповідно до законодавства.
4.12. Підприємства надають працівникам щорічні основні та додаткові відпустки у порядку та тривалістю, встановлених законодавством. Не допускається відмова у наданні щорічної відпуски та заміна її за добровільною згодою працівника матеріальною чи іншою компенсацією, крім випадків, передбачених законодавством.
Рекомендувати Підприємствам передбачати у колективному договорі надання за рахунок прибутку додаткових, порівняно з законодавством днів відпусток для деяких категорій працівників.
4.13. Підприємства надають працівникам з ненормованим робочим днем додаткову відпустку до 7 календарних днів як компенсацію за виконаний обсяг робіт, ступінь напруженості, складності і самостійність у роботі, необхідність періодичного виконання службових завдань понад встановлену тривалість робочого часу.
Список професій і посад працівників, для яких може застосовуватися ненормований робочий день, та конкретний термін відпустки визначаються у колективному чи трудовому договорі.
Орієнтовний перелік робіт, професій і посад працівників з ненормованим робочим днем наведено у додатку 5.
4.14. Щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці надаються за Списками виробництв, цехів, професій і посад, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.97 № 1290 (додатки № 1 і № 2 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.05.2003 № 679).
Конкретна тривалість щорічних додаткових відпусток за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці і часу зайнятості працівників у цих умовах та за особливий характер праці залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах встановлюється у колективному договорі.
4.15. Черговість надання відпусток визначається графіками, які затверджуються Підприємствами за погодженням з профспілковою організацією на початку кожного року і доводяться до відома всіх працівників. Графіки повинні враховувати як інтереси виробництва, так і працівників.
Розділ V
СОЦІАЛЬНИЙ РОЗВИТОК, СОЦІАЛЬНІ ГАРАНТІЇ І ПІЛЬГИ
Сторони домовилися:
5.1. Питання соціального розвитку Підприємства, надання працюючим соціальних гарантій, пільг та компенсацій понад передбачених законодавством за рахунок прибутку, що залишається у розпорядженні Підприємства, вирішується за участю профспілкової організації.
Перелік цих гарантій, пільг та компенсацій включається до колективного договору
5.2. Підприємства, у разі банкрутства або ліквідації, гарантують працівникам виплату компенсацій відповідно до законодавства.
5.3. Підприємства не допускають зміну форми власності, перепрофілювання чи ліквідації об'єктів соціально-культурного призначення без погодження з профспілковою організацією. Підприємства забезпечують належне фінансування та господарське утримання об'єктів соціально-культурного призначення (у частині будівництва, капітального і поточного ремонтів, експлуатації та обладнання будівель), що знаходяться на їх балансі (у їх власності).
Профспілка відстоює інтереси трудових колективів у разі проведення приватизації об'єктів соціально-культурного призначення і житла Підприємств.
5.4. Рекомендувати підприємствам під час укладання колективних договорів передбачати вимоги щодо розвитку культури, фізичного виховання та спорту, дитячого оздоровлення.
5.5. Підприємства здійснюють заходи з розширення страхування життя і здоров'я працівників.
Розділ VI
ЗАЙНЯТІСТЬ ТА СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ
Сторони домовилися:
6.1. У разі виникнення об'єктивних причин, що зумовлюють звільнення більше, як три відсотки працівників одноразово або 20 відсотків від загального числа працівників протягом року з ініціативи Підприємства, проводити звільнення лише за умови попереднього (не пізніше, ніж за три місяці) письмового повідомлення профспілкової організації чи територіальної (Кримської республіканської, обласної, міської) організації профспілки про причини, обсяги і терміни звільнення працівників із зазначенням їх статі, спеціальності та кваліфікації, а також проведення спільних консультацій щодо організації заходів, спрямованих на сприяння працевлаштування вивільнюваних працівників.
( Абзац перший пункту 6.1 розділу VI із змінами, внесеними згідно з Угодою Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 10.08.2017 )
Профспілка, у разі потреби, вносить відповідним органам виконавчої влади та роботодавцям пропозиції щодо перенесення строків, тимчасове припинення або скасування заходів, пов'язаних з масовим вивільненням працівників, які є обов'язковими для розгляду.
6.2. Підприємство може бути ліквідовано лише у випадках, передбачених законодавством України.
У разі ліквідації Підприємства, власник або уповноваженому ним орган спільно з профспілковою організацією:
- розробляє та затверджує комплексні заходи щодо соціально-економічного захисту вивільнюваних працівників;
- створює наглядову комісію з питань дотримання законодавства та соціального захисту.
6.3. У разі вивільнення працівників, Підприємства здійснюють заходи зі сприяння їх працевлаштуванню, організовують підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації цих працівників.
6.4. Рекомендувати підприємствам передбачати у колективних договорах:
( Абзац перший пункту 6.4 розділу VII в редакції Угоди Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 10.08.2017 )
- проведення з профспілковими органами взаємних консультацій з питань забезпечення зайнятості працівників, які вивільняються, наданням їм пільг і компенсацій відповідно до вимог законодавства та заходи щодо професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації вивільнюваних працівників протягом періоду до настання строку припинення з ними трудового договору, створення страхових фондів на випадок безробіття;
- здійснення підготовки кадрів у навчальних закладах на договірних умовах, професійного навчання персоналу Підприємства безпосередньо на виробництві;
- зобов'язання щодо додаткового соціального захисту ветеранів праці та людей похилого віку, малозабезпечених та інших вразливих категорій осіб, а також соціального захисту та обов'язкового спеціального страхування на випадок інфікування ВІЛ-інфекцією з урахуванням потреб працівників у контексті ВІЛ-інфекції/СНІДУ відповідно до Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДУ на 2014-2018 роки, затвердженої Законом України від 20 жовтня 2014 року № 1708-VII;
( Абзац четвертий пункту 6.4 розділу VII в редакції Угоди Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 10.08.2017 )
- забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків відповідно до Закону України "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків" .
( Пункт 6.4 розділу VII доповнено абзацом згідно з Угодою Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 10.08.2017 )
6.5. Підприємства зберігають за працівниками, які направляються на перекваліфікацію з відривом від виробництва, пов'язану зі скороченням чисельності або штату, середню заробітну плату на встановлений період навчання.
( Пункт 6.6 розділу VII виключено на підставі Угоди Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 10.08.2017 )
Розділ VII
СОЦІАЛЬНЕ ПАРТНЕРСТВО
Сторони домовилися:
7.1. Сприяти консолідації діяльності сторін соціального партнерства на всіх рівнях колективно-договірних відносин, зміцненню організацій профспілки і роботодавців, не допускати дій, спрямованих на зниження ефективності або перешкоджанні їх діяльності.
7.2. Вивчати, аналізувати та обговорювати на спільних засіданнях колегіальних органів, робочих груп, комісій проблеми регулювання виробничих, соціально-економічних і трудових відносин, приймати спільні рішення та вживати заходи щодо їх реалізації.
Надавати можливість представникам сторін брати участь у роботі колегіальних органів; нарад, зустрічей.
7.3. Інформувати інші сторони про необхідність прийняття рішень з питань, що зачіпають соціально-економічні інтереси працівників підприємств і є предметом цієї Угоди, та здійснюють попередні узгодження таких рішень шляхом офіційних переговорів і консультацій.
7.4. На Підприємствах з чисельністю працюючих 15 осіб і більше спільно з профспілковими організаціями створити комісії з трудових спорів та сприяти підвищенню ефективності їх діяльності.
7.5. З метою підвищення рівня правової підготовки сторін колективних договорів і угод та ефективного контролю за їх виконанням щорічно організовувати для представників власників і профспілок навчання (семінари) протягом 2-4 днів із збереженням заробітної плати за місцем роботи.
7.6. Спірні питання, що виникають під час реалізації цієї Угоди, розв'язувати шляхом проведення консультацій і переговорів.
Приймати рішення про початок проведення консультацій або переговорів з питань, що є предметом цієї Угоди лише після розгляду спірних питань на засіданні спільної робочої групи.
Розділ VIII
ГАРАНТІЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПРОФСПІЛКИ
8.1. Права Профспілки визначаються Законом України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" та іншими та нормативно-правовими актами України, Генеральною угодою, Статутом Профспілки, колективним договором Підприємства та цією Угодою.
8.2. Підприємства не перешкоджають діяльності Профспілки, створюють належні умови для її діяльності, безкоштовно надають необхідні для діяльності приміщення як для роботи, так і проведення зборів, засоби зв'язку, транспорт.
8.3. Підприємства на умовах, передбачених колективними договорами, надають членам виборних профспілкових органів, громадським інспекторам по охороні праці, не звільненим від своїх виробничих службових обов'язків, вільний від роботи час із збереженням середньої заробітної плати для виконання ними громадських обов'язків в інтересах колективу, але не менше ніж дві години на тиждень.
8.4. Підприємства забезпечують працівникам, звільненим з роботи у зв'язку з обранням їх до складу виборних профспілкових органів, після закінчення терміну їх повноважень попередню роботу (посаду) або, за згодою, цих працівників іншу рівноцінну роботу (посаду).
8.5. Підприємства не допускають звільнення виборних профспілкових працівників протягом одного року після закінчення чи припинення терміну їх повноважень.
8.6. Підприємства за рахунок власних коштів поширюють на профспілкових працівників передбачені колективними договорами пільги, гарантії грошові виплати (доплати, премії, винагороди тощо) та сплачує до Пенсійного фонду України відповідні внески.
8.7. Підприємства забезпечують участь представників Профспілки у нарадах і засіданнях з питань, що стосуються трудових і соціально-економічних інтересів працівників.
8.8. Конфліктні ситуації і спірні питання, що виникають на Підприємстві, вирішуються шляхом переговорів, компромісних рішень згідно із Законом України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" .
8.9. Підприємства забезпечують умови для роботи первинної профспілкової організації, щомісячно перераховують на банківський (поточний) рахунок відповідної профспілкової організації та територіальної організації профспілки після виплати працівникам заробітної плати утримані на підставі особистих письмових заяв членів профспілки членські внески та погашення заборгованості минулих періодів по цим перерахуванням.
8.10. Підприємства щомісячно відраховують профспілковим організаціям кошти на культурно-масову роботу в розмірах, передбачених колективним договором, але не менше, ніж 0,5 відсотка фонду оплати праці, а Підприємства бюджетної сфери розмірах, передбачених колективним договором, але не менше, ніж 0,3 відсотка фонду оплати праці, за рахунок виділення додаткових бюджетних асигнувань.
ЗАКЛЮЧНІ ПОЛОЖЕННЯ
1. Сторони, що уклали Угоду, в межах своїх повноважень (статутів, положень та делегованих функцій) несуть відповідальність за виконання взятих зобов'язань відповідно до законодавства.
2. Жодна із Сторін не може протягом дії цієї Угоди в односторонньому порядку припинити виконання взятих на себе зобов'язань, приймати рішення, які змінюють її норми і положення або припиняють їх виконання.
Зміни і доповнення до Угоди вносяться у зв'язку із змінами законодавства, Генеральної угоди або за ініціативою однієї із Сторін після проведення переговорів (консультацій) та досягнення домовленостей і набирають чинності після підписання Сторонами або в установлений строк.
Переговори (консультації) проводяться у семиденний строк після отримання пропозицій іншими Сторонами.
( Абзац третій пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Угодою Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 10.08.2017 )( Пункт 3 виключено на підставі Угоди Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 10.08.2017 )
4. Сторони, що уклали Угоду, аналізують її положення, надають одна одній наявну інформацію та звітують про стан їх виконання протягом року у строки за взаємною домовленістю:
за перше півріччя - у липні місяці;
за річними підсумками - у лютому місяці.
5. Сторони, що уклали Угоду, домовились розпочати з 01 березня 2018 року ведення переговорів щодо укладення галузевої угоди на новий строк та підготувати пропозиції щодо переліку посад та відповідних коефіцієнтів, наведених у додатках 1 та 2 до Угоди.
( Пункт 5 в редакції Угоди Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 10.08.2017 )
6. Угоду підписано у 3-х примірниках, які зберігаються у кожної із Сторін, Міністерстві соціальної політики України і мають однакову юридичну силу.
Зміни та доповнення до Угоди є невід'ємними частинами до Угоди та набирають чинності з дня їх підписання Сторонами.
( Пункт 6 доповнено абзацом згідно з Угодою Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 10.08.2017 )
Угоду підписали:
Міністр регіонального розвитку
та будівництва України
В.С. Куйбіда
Голова профспілки працівників
будівництва і промисловості
будівельних матеріалів Україи
В.М. Яньшин
Додаток № 1
до Галузевої угоди на 2017-2018 роки
КОЕФІЦІЄНТИ
співвідношень тарифних ставок робітників до мінімального гарантованого розміру тарифної ставки (окладу) працівників, які виконують просту і некваліфіковану роботу
Галузі, види робітКоефіцієнти співвідношень місячних тарифних ставок робітників 1 розряду до мінімального розміру тарифної ставки (окладу)
12
I. Будівельні організації
1. На будівельних, будівельномонтажних, ремонтно-будівельних роботах, та реставрації пам'ятників культури1,28
2. На верхолазних роботах1,58
II. Підприємства промисловості будівельних матеріалів, скляної, фарфоро-фаянсової промисловості та по виробництву м'якої покрівлі
1. Цементні заводи і підприємства по виробництву азбестоцементних виробів
в тому числі:
а) для робітників, безпосередньо зайнятих на обслуговуванні агрегатів в основних виробничих цехах цементних заводів1,45
б) для інших робітників основних виробничих цехів цементних заводів і для робітників основних цехів підприємств (цехів) з виробництва азбестоцементних виробів1,32
2. Підприємства по видобутку та збагаченню азбесту і графіту
в тому числі:
а) На підземних роботах (у тому числі на гірничо-капітальних) діючих шахт і тих, що будуються2.12
б) На відкритих гірничих роботах (у тому числі на гірничокапітальних) діючих підприємств і тих, що будуються1,58
в) На роботах на поверхні діючих шахт і тих, що будуються, кар'єрів, рудників, на збагаченні1,45
3. Підприємства по видобутку і переробці нерудних будівельних матеріалів
в тому числі:
а) на підземних роботах (у тому числі на гірничо-капітальних) діючих підприємств і тих, що будуються1,80
б) на відкритих гірничих роботах, роботах на поверхні шахт, кар'єрів, рудників, переробці нерудних матеріалів1,45
4. Підприємства інших галузей промисловості будівельних матеріалів, по виробництву м'якої покрівлі, скляної та фарфоро-фаянсової промисловості
в тому числі:
а) при відрядній формі оплати праці1,27
б) при годинній формі оплати праці1,20
III. Підприємства деревообробної промисловості
а) при відрядній формі оплати праці1,27
б) при годинній формі оплати праці1,20
IV. Підприємства машинобудування
в тому числі:
1. Верстатні роботи по обробці металу та інших матеріалів різанням на металообробних станках; роботи по холодному штампуванню металу та інших матеріалів, роботи по виготовленню і ремонту інструменту та технічної оснастки:
а) при відрядній формі оплати праці
а) при відрядній формі оплати праці1,30
б) при годинній формі оплати праці1,21
2. На інших роботах:
а) при відрядній формі оплати праці1,29
б) при годинній формі оплати праці1,20
V. Підприємства промисловості металевих конструкцій та виробів
в тому числі:
1. Верстатні роботи по обробці металу та інших матеріалів різанням на металообробних станках; роботи по холодному штампуванню металу та інших матеріалів, роботи по виготовленню і ремонту інструменту та технологічної оснастки:
а) при відрядній формі оплати праці1,28
б) при годинній формі оплати праці1,20
2. На інших роботах:
а) при відрядній формі оплати праці1,27
б) при годинній формі оплати праці1,20
VI Підприємства хімічної промисловості
в тому числі:
1. На роботах з нормальними умовами праці:
а) при відрядній формі оплати праці
а) при відрядній формі оплати праці1,28
б) при годинній формі оплати праці1,20
2. На роботах з важкими, шкідливими умовами праці:
а) при відрядній формі оплати праці1,56
б) при годинній формі оплати праці1,47