• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про удосконалення підготовки з надання домедичної допомоги осіб, які не мають медичної освіти

Міністерство охорони здоровя України  | Наказ, Програма від 04.08.2021 № 1627
Реквізити
  • Видавник: Міністерство охорони здоровя України
  • Тип: Наказ, Програма
  • Дата: 04.08.2021
  • Номер: 1627
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство охорони здоровя України
  • Тип: Наказ, Програма
  • Дата: 04.08.2021
  • Номер: 1627
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
04.08.2021 № 1627
Про удосконалення підготовки з надання домедичної допомоги осіб, які не мають медичної освіти
Відповідно до статті 12 Закону України "Про екстрену медичну допомогу", Концепції розвитку системи екстреної медичної допомоги, затвердженою розпорядженням Кабінету Міністрів України від 22 травня 2019 року № 383, постанови Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2012 року № 1115 "Про затвердження Порядку підготовки та підвищення кваліфікації осіб, які зобов'язані надавати домедичну допомогу" та пункту 8 Положення про Міністерство охорони здоров'я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 267 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 року № 90), з метою удосконалення підготовки осіб, які не мають медичної освіти, але за своїми службовими обов'язками зобов'язані надавати домедичну допомогу, та з метою адаптації навчально-тренувальних програм до міжнародних стандартів надання невідкладної медичної допомоги НАКАЗУЮ:
1. Затвердити навчально-тренувальні програми трьох рівнів з підготовки осіб, які не мають медичної освіти, але за своїми службовими обов'язками повинні надавати домедичну допомогу, що додаються.
2. Затвердити навчально-тренувальну програму підготовки за кваліфікацією "Інструктор з надання догоспітальної допомоги", що додається.
3. Затвердити навчально-тренувальну програму підготовки за кваліфікацією "Інструктор з надання першої допомоги", що додається.
4. Державному закладу "Український науково-практичний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Міністерства охорони здоров'я України" забезпечити методичну допомогу з питань впровадження затверджених програм у навчально-тренувальних відділах (центрах) підготовки з надання домедичної допомоги.
5. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства охорони здоров'я України від 29 березня 2017 року № 346 "Про удосконалення підготовки з надання домедичної допомоги осіб, які не мають медичної освіти".
6. Міністру охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям забезпечити виконання цього наказу.
7. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра Садов'як І.Д.

Міністр

В. Ляшко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства охорони
здоров'я України
04 серпня 2021 року № 1627
НАВЧАЛЬНО-ТРЕНУВАЛЬНА ПРОГРАМА
ПІДГОТОВКИ ЗА КВАЛІФІКАЦІЄЮ "ІНСТРУКТОР З НАДАННЯ ДОГОСПІТАЛЬНОЇ ДОПОМОГИ"
Курс підготовки "Інструктор з надання догоспітальної допомоги"
Огляд курсу
1. Програма підготовки розрахована на навчання фахівців, які проводять навчання осіб з домедичної допомоги I, II та III рівнів.
2. Основними складовими частинами програми є: навчально-тематичний план; зміст програми з визначенням розділів, тем і елементів кожної теми; перелік практичних навичок, що здобувають особи, які проводять навчання осіб з домедичної та екстреної медичної допомоги в системі післядипломної освіти.
3. Тривалість програми складає 24 години (3 дні). Вона передбачає теоретичну та практичну підготовку слухачів.
4. Програма теоретичного курсу охоплює викладання наступних тем: поняття про принцип безперервної післядипломної освіти; сертифіковані курси підготовки, структура; основні методи навчання (лекції, семінари, симуляція, тощо), особливості їх викладання; теорії навчального процесу; психотипи дорослих слухачів та особливості викладання; можливі проблеми під час проведення навчання та шляхи їх вирішення; оцінка теоретичних знань та практичних вмінь слухачів, переекзаменування; поняття про симуляційне навчання: їх види, особливості використання; викладання особам з особливими потребами.
5. Задачею практичних занять є освоєння і закріплення знань, отриманих на теоретичному курсі: викладення теоретичного матеріалу у вигляді лекцій та семінарів, правила навчання практичним навичкам, проведення клінічних сценаріїв, підготовка навчальної аудиторії, особливості роботи з навчальним обладнанням; розробка презентацій; основи муляжування.
Для виконання програми у процесі навчання використовуються такі види занять: лекції, практичні заняття, семінари. Практичні заняття проводяться у групах не більше ніж 8 осіб. Перед початком навчання можливе забезпечення слухачів необхідними методичними матеріалами.
Для отримати посвідчення про проходження курсу навчання, по закінченню навчання слухач успішно здає теоретичний тест та практичний екзамен.
Рекомендована кількість правильних відповідей теоретичної частини складає не менше 90 %. Практична частина екзамену передбачає визначення компетентності слухачів за наступними напрямками: проведення лекційного заняття, проведення практичного заняття, проведення семінару, проведення навчального сценарію, проведення практичної частини екзамену.
На навчання за програмою "Інструктор з надання догоспітальної допомоги" допускаються особи з вищою освітою за ступенем молодшого бакалавра з будь-яких спеціальностей галузі знань "Охорона здоров'я", наявністю досвіду практичної роботи у сферах охорони здоров'я, цивільної безпеки, соціального захисту - не менше 2 років та попередньо успішно пройшли навчання за програмою III рівня та/або програму для медичних працівників системи екстреної медичної допомоги (наприклад, транзиторна програма).
6. Після завершення програми слухач здобуває наступні знання:
1) Основні нормативно-правові акти України, що регулюють надання освітніх послуг.
2) Основні положення та суть теорій навчання.
3) Принципи підготовки та проведення лекцій.
4) Принципи підготовки та проведення семінарських занять.
5) Принципи підготовки та проведення практичних занять.
6) Принципи підготовки та проведення клінічних симуляційних завдань.
7) Сучасні вимоги до використання комп'ютерних програм при підготовці занять.
8) Основні психологічні типи курсантів.
9) Види манекенів, особливості та правила безпечного їх використання під час проведення практичних занять.
10) Сучасні вимоги до оцінки теоретичних знань та практичних навиків курсантів.
11) Поняття про муляжування, основні засоби, принципи використання.
12) Поняття про етику проведення навчання.
13) Поняття про заходи безпеки під час навчання та відповідальність інструктора.
14) Поняття про "сприятливе навчальне оточення", основні положення його формування.
7. Зміст навчальної програми
1) Принцип безперервної післядипломної освіти.
Теоретичні заняття. Поняття про безперервну післядипломну освіту, її вплив на професійну діяльність фахівців. Принципи функціонування системи. Сертифіковані програми навчання.
2) Особливості навчання слухачів в системі післядипломної освіти.
Теоретичні заняття. Поняття про "дорослого слухача", особливості навчання дорослих слухачів в залежності від віку.
3) Теорії навчання.
Теоретичні заняття. Основні теорії навчання, навчальні домени їх характеристика та вплив на процес навчання.
4) Методи навчання.
Теоретичні заняття. Стратегії навчання; методи навчання (лекції - структура та поняття про динамічну лекцію, питання, керована та непряма дискусія, семінар, демонстрація, симуляція, "гра на столі", сценарії), загальні характеристики, принципи проведення, поняття про симульованого постраждалого. Використання навчального обладнання. Особливості використання навчального відео в процесі навчання. Методи вивчення практичних навиків та клінічних сценаріїв.
Практичне заняття. Викладання лекції, навчання окремим практичним навичкам, проведення клінічного симуляційного сценарію.
5) Оцінювання теоретичних та практичних знань слухачів.
Теоретичне заняття; загальні поняття оцінки знань та вмінь слухачів; претест та його вплив на методику навчання; усне опитування; письмовий екзамену - підготовка та проведення; варіанти питань, їх характеристика, методика формування; оцінка практичних навичок; екзаменаційні сценарії, особливості проведення.
Практичне заняття. Створення тестових питань, оціночних листків для практичних навичок та екзаменаційних сценаріїв, проводять практичне відпрацювання проведення екзаменаційного сценарію та оцінку практичних навичок.
6) Потенційні проблеми з слухачами курсу та стратегії їх попередження. Теоретичне заняття. Поняття про руйнівну поведінку: почуття неадекватності; наявність проблем поза навчанням; злість, ворожість або агресивність; інтерверсія або сором'язливість; бажання бути більш досвідченим, ніж інші в групі; нудьга. Умовна класифікація слухачів на: мрійник, гнівний та саркастичний, експерт та нудьгуючий. Правила поведінки інструктора та вирішення проблем при виникненні проблем.
Практичне заняття. Відпрацювання ситуацій при наявності проблем з слухачів.
7) Особливості навчання слухачів з особливими потребами.
Теоретичне заняття. Розглядають поняття особливості навчання слухачів з дислексією, дисфазією, дискалькулією, диспраксією та дефіцитом уваги.
8) Муляжування.
Практичне заняття. Основні методи муляжування.
Примірний перелік мінімально необхідного обладнання і матеріалів для проведення програми з розрахунку на одну групу з 8 слухачів
Назва обладнання і матеріалів Кількість
1. Комп'ютер/ноутбук 1 шт.
2. Мультимедійний проектор 1 шт.
3. Екран 1 шт.
4. Дошка для малювання маркером 1 шт.
5. Маркери різних кольорів 3 шт.
6. Засіб для дезінфекції 1 шт.
7. Бланк реєстрації студентів 1 шт.
8. Бланки оцінювання виконання клінічних завдань 8 шт.
9. Тестові завдання 8 шт.
10. Бланк відповідей на тестові завдання 8 шт.
11. Журнал з техніки безпеки 1 шт.
12. Програма курсу 1 шт.
13. Методичні матеріали курсу 1 шт.
14. Набір обладнання, передбачений для викладання окремих програм навчання з першої медичної чи екстреної медичної допомоги*
__________
* - набір обладнання використовується в залежності від групи навчання та відпрацювання курсантами окремих елементів надання першої медичної чи екстреної медичної допомоги
Примірний план курсу
Назва розділу, теми Кількість навчальних годин
Всього Теорія Практика
1. Принцип безперервної післядипломної освіти 1,0 1,0
1) Поняття про безперервну післядипломну освіту, її вплив на професійну діяльність фахівців. Принципи функціонування системи 0,5
2) Сертифіковані програми навчання 0,5
2. Особливості навчання слухачів в системі післядипломної освіти 1,0 1,0
1) Поняття про "дорослого слухача", особливості навчання дорослих слухачів в залежності від віку 1,0
3. Теорії навчання 1,0 1,0
1) Основні теорії навчання, навчальні домени їх характеристика та вплив на процес навчання. 1,0
4. Методи навчання 9,5 1,0 8,5
1) Методи навчання 1,0
2) Викладання теоретичного матеріалу 2,5
3) Навчання окремих практичних навиків 3,0
4) Проведення клінічного сценарію 3,0
5. Оцінювання теоретичних та практичних знань слухачів 4,0 1,0 3,0
1) оцінки знань та вмінь слухачів 1,0 3,0
6. Потенційні проблеми з слухачами курсу та стратегії їх попередження 2,0 0,5 1,5
1) Проблемні слухачі, особливості проведення занять 2,0 0,5 1,5
7. Слухачі з особливими потребами, особливості навчання 2,0 0,5 1,5
1) Особливості викладання у слухачів з особливими потребами 0,5 1,5
8. Муляжування. 2,0 2,0
1) Методи муляжування, використання у навчальному процесі 2,0
9. Контроль знань 1,5 0,5 1,0
1) Тестовий контроль знань 0,5
2) Практичний екзамен 1,0
Всього 24,0 6,5 17,5
8. Після закінчення курсу слухач здобуває наступні навички:
1. Проводити лекції, семінари та практичні заняття.
2. Складати слайд-презентації лекцій.
3. Розробляти плани семінарів.
4. Розробляти листок оцінки практичних занять.
5. Проводити відпрацювання практичних навичок методом "чотирьох кроків".
6. Розробляти листок оцінювання до навчальних сценаріїв.
7. Методику проведення навчальних сценаріїв.
8. Працювати з манекенами, враховуючи правила та особливості їх використання.
9. Використовувати комп'ютерні програми при підготовці та проведенні занять.
10. Оцінити основні психологічні типи слухачів.
11. Прийняти теоретичну частину іспиту, провести оцінку слухача.
12. Прийняти практичну частину іспиту, провести оцінка слухача.
13. Підготовка аудиторії для проведення теоретичних занять.
14. Підготовка аудиторії для проведення практичних занять.
15. Проведення дебрифінгу.
16. Проведення повторного екзамену.

В. о. Генерального директора
Директорату медичного
забезпечення



Є. Ідоятова
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства охорони
здоров'я України
04 серпня 2021 року № 1627
НАВЧАЛЬНО-ТРЕНУВАЛЬНА ПРОГРАМА
ПІДГОТОВКИ ЗА КВАЛІФІКАЦІЄЮ "ІНСТРУКТОР З НАДАННЯ ПЕРШОЇ ДОПОМОГИ"
Курс підготовки "Інструктор з надання першої допомоги"
Огляд курсу
1. Програма підготовки розрахована на навчання фахівців, які проводять навчання осіб з домедичної (першої) допомоги I рівня.
2. Основними складовими частинами програми є: навчально-тематичний план; зміст програми з визначенням розділів, тем і елементів кожної теми; перелік практичних навичок, що здобувають особи, які проводять навчання осіб з першої допомоги.
3. Тривалість програми складає 16 годин (2 дні). Вона передбачає теоретичну та практичну підготовку слухачів.
4. Програма теоретичного курсу охоплює викладання наступних тем: поняття про принципи навчання з першої допомоги; поняття про сертифіковані курси, їх структура; основні методи навчання (лекції, семінари, симуляція, тощо), особливості їх викладання; психотипи дорослих слухачів та особливості викладання; можливі проблеми під час проведення навчання та шляхи їх вирішення; оцінка теоретичних знань та практичних вмінь слухачів, переекзаменування; викладання особам з особливими потребами.
5. Задачею практичних занять є освоєння і закріплення знань, отриманих на теоретичному курсі: викладення теоретичного матеріалу у вигляді лекцій та семінарів, правила навчання практичним навичкам, проведення клінічних сценаріїв, підготовка навчальної аудиторії, особливості роботи з навчальним обладнанням.
6. Для виконання програми у процесі навчання використовуються такі види занять: лекції, практичні заняття, семінари. Практичні заняття проводяться у групах не більше ніж 8 осіб. Перед початком навчання можливе забезпечення слухачів необхідними методичними матеріалами.
Для отримати посвідчення про проходження курсу навчання, по закінченню навчання слухач успішно здає теоретичний тест та практичний екзамен.
Теоретична частина вважається зарахованою у випадку, якщо кількість правильних відповідей складає не менше 90 %. Практична частина екзамену передбачає визначення компетентності слухачів за наступними напрямками: проведення лекційного заняття, проведення практичного заняття, проведення семінару, проведення навчального сценарію, проведення практичної частини екзамену.
На навчання за програмою "Інструктор з надання першої допомоги" допускаються особи, які мають повну загальну середню освіту та попередньо успішно пройшли навчання за програмами I та II рівнів.
7. Після завершення програми кожен слухач здобуває наступні знання:
1) Основні нормативно-правові акти України, що регулюють надання освітніх послуг.
2) Принципи підготовки та проведення лекцій.
3) Принципи підготовки та проведення практичних занять.
4) Принципи підготовки та проведення клінічних симуляційних завдань.
5) Сучасні вимоги до використання комп'ютерних програм при підготовці занять.
6) Основні психологічні типи курсантів.
7) Види манекенів, особливості та правила безпечного їх використання під час проведення практичних занять.
8) Сучасні вимоги до оцінки теоретичних знань та практичних навиків курсантів.
9) Поняття про етику проведення навчання.
10) Поняття про заходи безпеки під час навчання та відповідальність інструктора.
11) Поняття про "сприятливе навчальне оточення", основні положення його формування.
8. Зміст навчальної програми
1) Принцип навчання за програмами першої допомоги.
Теоретичні заняття. Поняття про першу допомогу. Нормативно-правова база, що визначає надання першої допомоги. Поняття про систему ЕМД в Україні. Сертифіковані програми навчання, їх структура.
2) Методи навчання.
Теоретичні заняття. Стратегії навчання; методи навчання (лекції - структура та поняття про динамічну лекцію; навчання практичним навичкам), загальні характеристики, принципи проведення. Використання навчального обладнання. Особливості використання навчального відео в процесі навчання.
Практичне заняття. Викладання лекції, навчання окремим практичним навичкам. Підготовка обладнання та аудиторії до проведення навчання.
3) Оцінювання теоретичних та практичних знань слухачів.
Теоретичне заняття; загальні поняття оцінки знань та вмінь слухачів; претест та його вплив на методику навчання; усне опитування; письмовий екзамен - підготовка та проведення; варіанти питань, їх характеристика, методика формування; оцінка практичних навичок; екзаменаційні сценарії, особливості проведення.
Практичне заняття. Створення тестових питань, оціночних листків для практичних навичок та екзаменаційних сценаріїв, практичне відпрацювання оцінки практичних навичок.
4) Потенційні проблеми з слухачами курсу та стратегії їх попередження. Теоретичне заняття. Поняття про руйнівну поведінку: почуття неадекватності; наявність проблем поза навчанням; злість, ворожість або агресивність; інтерверсія або сором'язливість; бажання бути більш досвідченим ніж інші в групі; нудьга. Умовна класифікація слухачів на: мрійник, гнівний та саркастичний, експерт та нудьгуючий. Правила поведінки інструктора та вирішення проблем при виникненні проблем.
Практичне заняття. Відпрацювання ситуацій при наявності проблем з слухачів.
5) Особливості навчання слухачів з особливими потребами.
Теоретичне заняття. Розглядають поняття особливості навчання слухачів з дислексією, дисфазією, дискалькулією, диспраксією та дефіцитом уваги.
Примірний перелік мінімально необхідного обладнання і матеріалів для проведення програми з розрахунку на одну групу з 8 слухачів
Назва обладнання і матеріалів Кількість
1. Комп'ютер/ноутбук 1 шт.
2. Мультимедійний проектор 1 шт.
3. Екран 1 шт.
4. Дошка для малювання маркером 1 шт.
5. Маркери різних кольорів 3 шт.
6. Засіб для дезінфекції 1 шт.
7. Бланк реєстрації студентів 1 шт.
8. Бланки оцінювання виконання клінічних завдань 8 шт.
9. Тестові завдання 8 шт.
10. Бланк відповідей на тестові завдання 8 шт.
11. Журнал з техніки безпеки 1 шт.
12. Програма курсу 1 шт.
13. Методичні матеріали курсу 1 шт.
14. Набір обладнання, передбачений для викладання окремих програм навчання з першої допомоги чи екстреної медичної допомоги*
__________
* - набір обладнання використовується в залежності від групи навчання та відпрацювання курсантами окремих елементів надання першої допомоги чи екстреної медичної допомоги
Примірний план курсу
Назва розділу, теми Кількість навчальних годин
Всього Теорія Практика
1. Принцип навчання за програмами першої допомоги 1,0 1,0
1) Поняття першу допомогу. Нормативно-правова база. 0,5
2) Сертифіковані програми навчання, їх структура. 0,5
2. Методи навчання 8,5 1,0 7,5
1) Методи навчання 1,0 2,5
2) Викладання теоретичного матеріалу 2,5
3) Навчання окремих практичних навиків 2,5
3. Оцінювання теоретичних та практичних знань слухачів 2,0 0,5 1,5
1) оцінки знань та вмінь слухачів 0,5 1,5
4. Потенційні проблеми з слухачами курсу та стратегії їх попередження 1,5 0,5 1,0
1) Проблемні слухачі, особливості проведення занять 0,5 1,0
5. Слухачі з особливими потребами, особливості навчання 1,5 0,5 1,0
1) Особливості викладання у слухачів з особливими потребами 0,5 1,0
6. Контроль знань 1,5 0,5 1,0
1) Тестовий контроль знань 0,5
2) Практичний екзамен 1,0
Всього 16,0 4,0 12,0
9. Після закінчення курсу слухач здобуває наступні навички:
1) Проводити лекції, семінари та практичні заняття.
2) Проводити відпрацювання практичних навичок методом "чотирьох кроків".
3) Працювати з манекенами, враховуючи правила та особливості їх використання.
4) Використовувати комп'ютерні програми при підготовці та проведенні занять.
5) Оцінити основні психологічні типи слухачів.
6) Прийняти теоретичну частину іспиту, провести оцінку слухача.
7) Прийняти практичну частину іспиту, провести оцінка слухача.
8) Підготовка аудиторії для проведення теоретичних занять.
9) Підготовка аудиторії для проведення практичних занять.
10) Проведення дебрифінгу.
11) Проведення повторного екзамену.

В. о. Генерального директора
Директорату медичного
забезпечення



Є. Ідоятова
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства охорони
здоров'я України
04 серпня 2021 року № 1627
НАВЧАЛЬНО-ТРЕНУВАЛЬНІ ПРОГРАМИ
трьох рівнів з підготовки осіб, які не мають медичної освіти, але за своїми службовими обов'язками повинні надавати домедичну допомогу
I. Загальна частина
1. Підготовка немедичних працівників, професійні обов'язки яких пов'язані з наданням домедичної допомоги (далі - працівники), передбачає набуття теоретичних знань і оволодіння практичними навичками з надання першої невідкладної медичної допомоги (далі - першої допомоги).
2. Програми підготовки та відповідні програми підвищення кваліфікації розроблено з урахуванням основних вимог міжнародних програм "Основи підтримки життя", "Перший на місці події", "Професійна підтримка життя" щодо володіння працівників навичками надання першої допомоги трьох рівнів.
3. Програми підготовки та підвищення кваліфікації I, II, III рівнів мають відповідно 8, 40, 120 навчальних годин.
Навчальна година складає 45 хвилин.
Тривалість щоденного навчання не має перевищувати 8 годин.
4. Програми підготовки і програми підвищення кваліфікації мають такі основні складові:
1) навчальний тематичний план;
2) зміст навчальної програми;
3) перелік практичних навичок, які здобуває працівник після проходження навчання.
5. Програми складаються з ключових компонентів, які є необхідним мінімумом. Можна використовувати додатковий матеріал, враховуючи особливості закладу, де проводяться навчання, і спеціалізацію слухачів.
Програми складено за блоковою схемою, де розділ є складовою частиною курсу і містить кілька тем. Тема є частиною розділу, яка об'єднує низку конкретних теоретичних і практичних навичок.
Усі складові частини програм нумеруються. Спочатку стоїть номер розділу, далі послідовно - номер теми, елемента.
6. Для виконання програм використовуються такі види занять: лекції, практичні заняття, рішення ситуаційних задач.
7. Співвідношення теоретичної і практичної частини вказано у відповідних програмах.
8. Практичні заняття і навчальні тренування проводяться з групою у складі не більше 8 осіб. Після завершення курсу підготовки або підвищення кваліфікації проводиться іспит, що передбачає перевірку теоретичних знань методом тестування, відпрацювання практичних навичок та рішення ситуаційних задач з основних розділів програми.
9. Оцінювання
Успішне проходження курсу можливе тільки при відвідуванні всіх лекційних і практичних занять. Рекомендований відсоток правильних відповідей складає не менше як 75 % на теоретичному тестуванні, а також практичного відпрацювання згідно з переліком практичних навичок.
Після закінчення курсу та успішного складання теоретичної і практичної частини екзамену учасник отримує сертифікат/посвідчення, термін дії якого складає 2 роки.
II. Навчальні програми
I РІВЕНЬ
1. Курс домедичної підготовки "Домедична допомога при раптовій зупинці кровообігу у дорослих (8 годин)"
Огляд курсу
1. Програма відповідає стандартам, передбаченим вимогами міжнародної програми BLS (basic life support) - базові реанімаційні заходи: практичні прийоми надання домедичної допомоги при раптовій зупинці кровообігу, порушеннях дихання.
Основними складовими частинами програми є:
навчально-тематичний план;
зміст програми з визначенням розділів, тем і елементів кожної теми;
перелік практичних навичок, що здобувають особи, які не мають медичної освіти, але за своїми обов'язками повинні надавати домедичну допомогу.
Програма також передбачена для навчання всіх бажаючих незалежно від їх посадових обов'язків.
2. Метою підготовки немедичних працівників є надання їм теоретичних знань і освоєння ними практичних навичок з основ підтримки життя (базова допомога), що відповідає вимогам міжнародної програми BLS (basic life support): надання домедичної допомоги при раптовій зупинці кровообігу, порушеннях дихання.
3. Тривалість програми 8 годин. Програма передбачає теоретичну та практичну підготовку осіб.
4. Теоретична частина програми охоплює: поняття про невідкладний стан людини, визначення ознак зупинки серця, порушення дихання, правила дотримання власної безпеки, виклику бригади екстреної медичної допомоги та рятувальників, порядок надання домедичної допомоги при раптовій зупинці кровообігу та порушенні дихання.
Завданням практичної частини програми є освоєння і закріплення знань, отриманих на теоретичному курсі, оволодіння практичними навичками проведення серцево-легеневої реанімації дорослим, відновлення прохідності дихальних шляхів, вміння користуватися засобами, що входять до аптечок.
5. Для виконання програми у процесі навчання використовуються такі види занять: лекції, практичні заняття, семінари. Практичні заняття проводяться у групах не більше ніж 8 осіб. Перед початком навчання можливе забезпечення слухачів необхідними методичними матеріалами.
Для отримання посвідчення про проходження курсу навчання по закінченню навчання слухач успішно здає теоретичний тест та практичний екзамен.
6. Після завершення програми слухач здобуває наступні знання:
1) правила огляду місця події; правила дотримання власної безпеки при наданні домедичної допомоги;
2) методи оцінки ознак життя у постраждалих з раптовою зупинкою кровообігу;
3) правила виклику екстреної медичної допомоги, правила спілкування з диспетчером;
4) алгоритм проведення серцево-легеневої реанімації у дорослих;
5) алгоритм проведення серцево-легеневої реанімації з використанням автоматичного зовнішнього дефібрилятора;
6) ознаки обструкції верхніх дихальних шляхів;
7) алгоритм відновлення прохідності дихальних шляхів у постраждалих.
7. Щоб визначити початковий рівень знань слухачів, перед початком навчання проводитися тестування.
8. Зміст навчальної програми
1) Огляд місця події, обстеження постраждалого. Принципи надання домедичної допомоги. Алгоритм дій.
Теоретичне заняття. Актуальні питання раптової зупинки кровообігу. Дотримання правил безпеки на місці події. Розпізнавання ознак зупинки кровообігу. Порядок взаємодії з диспетчером системи екстреної медичної допомоги.
Практичне заняття. Визначення можливих загроз на місці події. Порядок розпізнавання ознак зупинки кровообігу.
2) Принципи проведення серцево-легеневої реанімації.
Теоретичні заняття. Ознаки порушень діяльності серцево-судинної системи. Причини та ознаки зупинки серця. Порядок (алгоритм) проведення серцево-легеневої реанімації.
Поняття про автоматичний зовнішній дефібрилятор, порядок його використання при проведенні серцево-легеневої реанімації.
Практичне заняття. Відновлення прохідності дихальних шляхів. Оцінка наявності дихання. Проведення зовнішнього масажу серця. Проведення штучного дихання "з рота в рот". Застосування автоматичного зовнішнього дефібрилятора при проведенні серцево-легеневої реанімації. Надання постраждалому стабільного положення.
3) Домедична допомога при порушенні прохідності дихальних шляхів.
Причини виникнення та класифікація порушення прохідності верхніх дихальних шляхів. Алгоритм надання домедичної допомоги.
Практичне заняття. Відновлення прохідності верхніх дихальних шляхів.
Примірний перелік мінімально необхідного обладнання і матеріалів для проведення програми з розрахунку на одну групу з 8 слухачів
Назва обладнання і матеріалів Кількість
1. Манекен для відпрацювання серцево-легеневої реанімації 1 шт.
2. Навчальний автоматичний зовнішній дефібрилятор 1 шт.
3. Бар'єрний пристрій для штучної вентиляції легень "рот до лицевої маски" 10 шт.
4. Рукавички медичні 20 пар
5. Серветки марлеві різних розмірів 10 шт.
6. Комп'ютер/ноутбук* 1 шт.
7. Мультимедійний проектор* 1 шт.
8. Екран* 1 шт.
9. Дошка для малювання маркером* 1 шт.
10. Маркери різних кольорів* 3 шт.
11. Засіб для дезінфекції 1 шт.
12. Бланк реєстрації студентів* 1 шт.
13. Бланки оцінювання виконання клінічних завдань 8 шт.
14. Тестові завдання 8 шт.
15. Бланк відповідей на тестові завдання 8 шт.
16. Журнал з техніки безпеки* 1 шт.
17. Програма курсу* 1 шт.
18. Методичні матеріали курсу* 1 шт.
__________
* - не залежить від кількості курсантів
Примірний план курсу
Назва розділу, теми Кількість навчальних годин
Всього Теорія Практика
1. Огляд місця події, обстеження постраждалого. Принципи надання домедичної допомоги. Алгоритм дій 1,0 0,5 0,5
1) Причини раптової зупинки кровообігу 0,5
2) Огляд місця події та обстеження постраждалого. Алгоритм дій 0,5
2. Принципи проведення серцево-легеневої реанімації 4,0 1,0 3,0
1) Основні принципи проведення серцево-легеневої реанімації 1,0
2) Алгоритм проведення серцево-легеневої реанімації у дорослих з використанням автоматичного зовнішнього дефібрилятора 3,0
3. Домедична допомога при порушенні прохідності дихальних шляхів 1,5 0,5 1,0
1) Алгоритм відновлення прохідності дихальних шляхів 0,5 1,0
4. Контроль знань 1,5 0,5 1,0
1) Тестовий контроль знань 0,5
2) Практичний екзамен 1,0
Всього 8,0 2,5 5,5
9. Після закінчення курсу слухач здобуває наступні навички:
1) визначати та оцінювати дихання у постраждалого з підозрою на раптову зупинку кровообігу (потрійний прийом);
2) відновлювати прохідність дихальних шляхів мануальним методом;
3) відновлювати прохідність дихальних шляхів шляхом висування нижньої щелепи;
4) виконувати натискання на грудну клітку при здійсненні серцево-легеневої реанімації у дорослих;
5) проводити штучну вентиляцію легень у дорослих;
6) відновлювати прохідність верхніх дихальних шляхів внаслідок удавлення у дорослих;
7) використовувати автоматичний зовнішній дефібрилятор при проведенні серцево-легеневої реанімації;
8) надавати постраждалому стабільне положення.
2. Курс домедичної підготовки "Домедична допомога при раптовій зупинці кровообігу у дітей (8 годин)"
Огляд курсу
1. Програма відповідає стандартам, передбаченим вимогами міжнародної програми PBLS (pediatric basic life support) - базові реанімаційні заходи у дітей: практичні прийоми надання домедичної допомоги при раптовій зупинці кровообігу, порушеннях дихання.
Основними складовими частинами програми є: навчально-тематичний план; зміст програми з визначенням розділів, тем і елементів кожної теми; перелік практичних навичок, що здобувають особи, які не мають медичної освіти, але за своїми обов'язками повинні надавати домедичну допомогу. Програма також передбачена для навчання всіх бажаючих незалежно від їх посадових обов'язків.
2. Метою підготовки немедичних працівників є надання їм теоретичних знань і освоєння ними практичних навичок з основ підтримки життя (базова допомога), що відповідає вимогам міжнародної програми PBLS (pediatric basic life support): надання домедичної допомоги при раптовій зупинці кровообігу, порушеннях дихання.
3. Тривалість програми 8 годин. Програма передбачає теоретичну та практичну підготовку осіб.
4. Програма теоретичного курсу охоплює: поняття про невідкладний стан у дітей, визначення ознак зупинки серця, порушення дихання, правила дотримання власної безпеки, виклику бригади екстреної медичної допомоги та рятувальників, порядок надання домедичної допомоги при раптовій зупинці кровообігу та порушенні дихання.