Голова НКРЕКП | В. Тарасюк |
Документ підготовлено в системі iplex
Національна комісія регулювання електроенергетики України | Постанова, Порядок від 03.03.2020 № 548
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ
ПОСТАНОВА
03.03.2020 № 548
Про затвердження Порядку ліцензування видів господарської діяльності, державне регулювання яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 218 від 10.02.2021 № 1812 від 20.10.2021 № 350 від 26.03.2022 № 405 від 26.04.2022 № 832 від 02.08.2022 № 1099 від 22.06.2023 № 1655 від 12.09.2023 № 2623 від 27.12.2023 № 1872 від 05.11.2024 № 499 від 08.04.2025 )
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 17 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Порядок ліцензування видів господарської діяльності, державне регулювання яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, що додається.
2. Заяви про отримання ліцензії, подані здобувачами ліцензії до набрання чинності цією постановою, розглядаються відповідно до положень Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності".
3. Ця постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її оприлюднення на офіційному вебсайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Національної
комісії, що здійснює державне
регулювання у сферах енергетики
та комунальних послуг
03.03.2020 № 548
ПОРЯДОК
ліцензування видів господарської діяльності, державне регулювання яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
( У тексті Порядку слова "без розгляду" замінено словами "без руху", слово "анулювання" замінено словами та знаками "припинення дії (анулювання)", а слова "підлягає анулюванню" замінено словами та знаками "підлягає припиненню (анулюванню)" згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2623 від 27.12.2023 )
( У тексті Порядку знаки та слово "(анулювання)" у всіх відмінках виключено згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 499 від 08.04.2025 )
1. Загальні положення
1.1. Цей Порядок розроблений відповідно до законів України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", "Про ринок природного газу", "Про ринок електричної енергії", "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг", "Про теплопостачання", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про адміністративну процедуру" та визначає процедуру видачі, переоформлення, зупинення, відновлення та припинення дії ліцензій на провадження видів господарської діяльності, державне регулювання яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП).
( Пункт 1.1 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2623 від 27.12.2023, № 499 від 08.04.2025 )
1.2. Дія цього Порядку поширюється на суб’єктів господарювання, які провадять або мають намір провадити такі види господарської діяльності, ліцензування яких здійснює НКРЕКП:
1) на ринку електричної енергії:
виробництво електричної енергії,
передача електричної енергії,
розподіл електричної енергії,
постачання електричної енергії споживачу,
перепродаж електричної енергії (трейдерська діяльність),
здійснення функцій оператора ринку,
здійснення функцій гарантованого покупця;
зберігання енергії;
( Підпункт 1 пункту 1.2 глави 1 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 832 від 02.08.2022 )
розподіл електричної енергії малими системами розподілу;
( Підпункт 1 пункту 1.2 глави 1 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1655 від 12.09.2023 )
агрегація на ринку електричної енергії;
( Підпункт 1 пункту 1.2 глави 1 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1655 від 12.09.2023 )
2) на ринку природного газу, нафти та нафтопродуктів:
транспортування нафти, нафтопродуктів магістральним трубопроводом,
постачання природного газу,
розподіл природного газу,
транспортування природного газу,
зберігання (закачування, відбір) природного газу;
3) у сфері комунальних послуг:
виробництво теплової енергії,
транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами,
постачання теплової енергії,
централізоване водопостачання та централізоване водовідведення.
1.3. У цьому Порядку терміни вживаються в таких значеннях:
припинення дії ліцензії - позбавлення суб'єкта господарювання права на провадження виду господарської діяльності, на який йому видано ліцензію, шляхом прийняття НКРЕКП рішення про припинення дії ліцензії, про що робиться запис у ліцензійному реєстрі;
( Абзац другий пункту 1.3 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 499 від 08.04.2025 )
відновлення дії ліцензії - поновлення суб'єкту господарювання права на провадження виду господарської діяльності, на який йому видано ліцензію, повністю або частково (у межах частини виду господарської діяльності або місць провадження господарської діяльності), шляхом прийняття НКРЕКП рішення про відновлення дії ліцензії повністю або частково, про що робиться запис у ліцензійному реєстрі;
видача ліцензії - надання суб'єкту господарювання права на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, шляхом прийняття НКРЕКП рішення про видачу ліцензії, про що робиться запис у ліцензійному реєстрі;
здобувач ліцензії - суб'єкт господарювання, який звернувся в установленому порядку до НКРЕКП із заявою про отримання ліцензії на право провадження господарської діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг;
зупинення дії ліцензії - тимчасове припинення суб'єкту господарювання права на провадження виду господарської діяльності, на який йому видано ліцензію, повністю або частково (у межах частини виду господарської діяльності або місць провадження господарської діяльності), шляхом прийняття НКРЕКП рішення про зупинення дії ліцензії повністю або частково, про що робиться запис у ліцензійному реєстрі;
ліцензіат - суб'єкт господарювання, який має ліцензію на право провадження господарської діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг;
ліцензійні умови - нормативно-правовий акт НКРЕКП, положення якого встановлюють вичерпний перелік вимог до провадження господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, обов'язкових для виконання ліцензіатом, та вичерпний перелік документів, що додаються до заяви про отримання ліцензії;
ліцензія - право суб'єкта господарювання на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню;
ліцензійна справа - єдиний набір документів в електронній формі на електронних носіях інформації (або в електронній формі на електронних носіях інформації та на паперових носіях, якщо заявник подав заяву та документи на паперових носіях) стосовно відповідного здобувача ліцензії чи ліцензіата, які подані ним (крім документів, які повертаються здобувачу ліцензії за його зверненням), що надходять до НКРЕКП від органів державної влади, юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців або фізичних осіб чи прийняті НКРЕКП в результаті реалізації своїх повноважень;
( Абзац десятий пункту 1.3 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 499 від 08.04.2025 )
ліцензійний реєстр - автоматизована система збору, накопичення та обробки даних про суб'єктів господарювання, які в установленому законом порядку звернулися до НКРЕКП із заявою про отримання ліцензії, провадять діяльність на підставі ліцензії, дія ліцензії яких зупинена або припинена;
( Абзац одинадцятий пункту 1.3 глави 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 499 від 08.04.2025 )
матеріально-технічна база - сукупність засобів та/або місць провадження виду господарської діяльності, які дають можливість провадити господарську діяльність, що підлягає ліцензуванню;
місце провадження виду господарської діяльності - місце (об'єкт, приміщення, будівля, земельна ділянка та/або територія), на якому (у межах якого) суб'єкт господарювання провадить господарську діяльність або яке використовується в його провадженні (може збігатися з місцезнаходженням суб'єкта господарювання);
недостовірність даних у підтвердних документах, поданих здобувачем ліцензії до НКРЕКП - документи, що подані до НКРЕКП, містять відомості, що не відповідають дійсності або викладені неправдиво;
цілісний майновий комплекс - заявлені здобувачем ліцензії (ліцензіатом) засоби та місця провадження господарської діяльності, сукупність яких забезпечує можливість провадження господарської діяльності на ринку, що перебуває у стані природної монополії, або на суміжних з ним ринках у сферах енергетики та комунальних послуг.
( Пункт 1.3 глави 1 доповнено новим абзацом п’ятнадцятим згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 218 від 10.02.2021 )
Інші терміни вживаються в цьому Порядку у значеннях, наведених у законах України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", "Про природні монополії", "Про ринок природного газу", "Про ринок електричної енергії", "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг", "Про теплопостачання", "Про питну воду та питне водопостачання" та Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженому постановою НКРЕКП від 14 червня 2018 року № 428.
2. Документи, що подаються для отримання ліцензії
2.1. Здобувач ліцензії може подати заяву разом із підтвердними документами до НКРЕКП одним із таких способів:
нарочно (у паперовій формі);
поштовим відправленням;
( Абзац третій пункту 2.1 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2623 від 27.12.2023 )
в електронній формі в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
2.2. Заява про отримання ліцензії подається за формою, визначеною ліцензійними умовами.
Якщо заява разом із підтвердними документами подаються нарочно, здобувач ліцензії пред’являє документ, що посвідчує його особу. У разі подання документів представником здобувача ліцензії додатково пред'являється оригінал документа (засвідчена копія), що засвідчує його повноваження.
2.3. Заява про отримання ліцензії та підтвердні документи,подані нарочно, приймаються за описом.
2.4. У заяві про отримання ліцензії повинна міститися інформація про:
1) здобувача ліцензії:
для юридичної особи - повне найменування, ідентифікаційний код, місцезнаходження, перелік відокремлених підрозділів, у межах яких планується провадження господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню;
для фізичної особи-підприємця - прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дані про місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (не зазначається фізичною особою, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відмітку в паспорті. У такому випадку подається копія цієї відмітки) та згода на обробку персональних даних з метою забезпечення виконання вимог цього Закону;
2) вид господарської діяльності (повністю або частково), зазначений у пункті 1.2 глави 1 цього Порядку, на провадження якого здобувач ліцензії має намір отримати ліцензію.
2.5. До заяви про отримання ліцензії додаються:
1) документи, перелік яких визначений відповідними ліцензійними умовами та є вичерпним;
2) копія паспорта керівника здобувача ліцензії (або його уповноваженого представника) із відміткою контролюючого органу про повідомлення про відмову через свої релігійні переконання від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (подається тільки фізичними особами-підприємцями, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган);
3) довіреність (у разі надання заяви представником здобувача ліцензії, повноваження якого не підтверджуються відомостями, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань);
( Підпункт 3 пункту 2.5 глави 2 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2623 від 27.12.2023 )
4) опис документів, що подаються для отримання ліцензії.
( Підпункт пункту 2.5 глави 2 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2623 від 27.12.2023 )
2.6. Посадовим особам НКРЕКП забороняється вимагати від здобувача ліцензії:
1) подання оригіналів документів (крім документів, що складаються безпосередньо здобувачем ліцензії);
2) зазначення в документах, що подаються для отримання ліцензії, інформації або подання документів, не передбачених ліцензійними умовами;
3) документи та інформацію, які органи державної влади не можуть вимагати відповідно до частини сьомої статті 9 Закону України "Про адміністративні послуги";
( Підпункт 3 пункту 2.6 глави 2 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 405 від 26.04.2022 )
4) наявність на документі (його копії), що подається суб'єктом господарювання, відбитка його печатки або нотаріального засвідчення вірності копії документа, якщо обов'язковість такого нотаріального засвідчення не встановлена законом.
2.7. НКРЕКП може за зверненням здобувача ліцензії припинити розгляд заяви про отримання ліцензії, про що здобувач ліцензії повідомляється протягом трьох робочих днів з дня надходження такого звернення, та повернути здобувачу ліцензії заяву разом із підтвердними документами.
( Пункт 2.7 глави 2 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 499 від 08.04.2025 )
2.8. НКРЕКП протягом трьох робочих днів з дня реєстрації заяви про отримання ліцензії письмово повідомляє здобувачу ліцензії дату та реєстраційний номер його заяви про отримання ліцензії, права та обов'язки здобувача ліцензії.
( Главу 2 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2623 від 27.12.2023 )
3. Процедура залишення заяви про отримання ліцензії без руху
3.1. НКРЕКП протягом трьох робочих днів з дня одержання заяви про отримання ліцензії встановлює наявність або відсутність підстав для залишення її без руху. У разі наявності таких підстав відповідний структурний підрозділ НКРЕКП готує проєкт листа про залишення заяви без руху, який надається на підпис члену НКРЕКП відповідно до розподілу функціональних обов'язків.
( Пункт 3.1 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2623 від 27.12.2023 )
3.2. Підставою для залишення заяви про отримання ліцензії без руху є:
1) подання не в повному обсязі документів, що додаються до заяви про отримання ліцензії, крім подання документів у порядку, передбаченому пунктом 3.4 цієї глави;
2) заява або хоча б один із документів, що додається до заяви про отримання ліцензії, підписані особою, яка не має на це повноважень;
3) подання заяви з порушенням строків, передбачених пунктом 4.2 глави 4 цього Порядку у разі відмови здобувачу ліцензії у видачі ліцензії на підставі виявлення недостовірності даних у підтвердних документах;
4) відсутність у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про здобувача ліцензії (суб'єкта господарювання) або наявність відомостей про державну реєстрацію його припинення.
3.3. У листі про залишення заяви про отримання ліцензії без руху зазначаються:
1) реквізити заяви про отримання ліцензії;
2) вид господарської діяльності, зазначений здобувачем ліцензії в заяві про отримання ліцензії;
3) дані про здобувача ліцензії (найменування та ідентифікаційний код юридичної особи або прізвище, ім'я, по батькові та реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи-підприємця (серія та номер паспорта для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомила про це відповідний контролюючий орган та має відмітку в паспорті));
4) опис підстави (підстав) для залишення заяви про отримання ліцензії без руху, спосіб та строк її (їх) усунення.
( Підпункт 4 пункту 3.3 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2623 від 27.12.2023 )
Перебіг строку розгляду справи зупиняється на строк залишення заяви без руху.
( Пункт 3.3 глави 3 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2623 від 27.12.2023 )
3.4. У разі усунення підстави (підстав) для залишення заяви про отримання ліцензії без руху у строк, встановлений НКРЕКП, заява про отримання ліцензії вважається поданою в день її первинного подання. Строк розгляду справи продовжується на строк залишення заяви без руху.
Повторне залишення заяви без руху з підстав раніше не зазначених у листі про залишення заяви про отримання ліцензії без руху не допускається за умови, що на момент продовження розгляду такої заяви раніше подані документи зберегли свою актуальність.
У разі недотримання строку, встановленого НКРЕКП для усунення підстави (підстав) залишення заяви про отримання ліцензії без руху, здобувач ліцензії може повторно подати заяву про отримання ліцензії у встановленому порядку.
( Пункт 3.4 глави 3 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2623 від 27.12.2023 )
( Пункт 3.5 глави 3 виключено на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2623 від 27.12.2023 )
4. Процедура відмови у видачі ліцензії та видачі ліцензії
4.1. Після встановлення відсутності підстав для залишення заяви про отримання ліцензії без руху відповідальні структурні підрозділи НКРЕКП розглядають її з метою встановлення відсутності або наявності підстав для відмови у видачі ліцензії шляхом аналізу підтвердних документів та одержання інформації з державних паперових та електронних інформаційних ресурсів.
4.2. Підставою для прийняття рішення про відмову у видачі ліцензії за результатом розгляду заяви і підтвердних документів про отримання ліцензії є:
1) встановлення невідповідності здобувача ліцензії ліцензійним умовам, у тому числі заява або хоча б один із документів, що додається до заяви про отримання ліцензії, складені не за встановленою формою або не містять даних, які обов'язково вносяться до них згідно з цим Порядком або ліцензійними умовами;
2) наявність інформації про здійснення контролю за діяльністю суб'єкта господарювання у значенні, наведеному у статті 1 Закону України "Про захист економічної конкуренції", резидентами держав, що здійснюють збройну агресію проти України, у значенні, наведеному у статті 1 Закону України "Про оборону України" та особами, місцезнаходженням (місцем проживання) яких є тимчасово окупована територія (крім випадків наявності в таких осіб довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, чинність якої підтверджується відомостями з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб);
( Підпункт 2 пункту 4.2 глави 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1872 від 05.11.2024 )
3) ненадання гарантійного листа, передбаченого пунктом 6.3 глави 6 цього Порядку;
4) виявлення недостовірності даних у підтвердних документах, поданих здобувачем ліцензії;
5) наявність у НКРЕКП інформації про рішення суду щодо здобувача ліцензії, що забороняє йому провадити вид господарської діяльності, на право провадження якого ним подано заяву, та набрало законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства;
6) наявність у НКРЕКП інформації про застосування до здобувача ліцензії відповідно до Закону України "Про санкції" такого виду санкції як припинення дії або зупинення ліцензій, одержання (наявність) яких є умовою для здійснення певного виду діяльності;
( Пункт 4.2 глави 4 доповнено новим підпунктом 6 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1099 від 22.06.2023; із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 499 від 08.04.2025 )
7) наявність у НКРЕКП інформації про те, що керівник або фізична особа - кінцевий бенефіціарний власник здобувача ліцензії є керівником або кінцевим бенефіціарним власником суб'єкта господарювання (який володіє більше ніж 50 відсотками частки (паю, акцій) у статутному (складеному, пайовому) капіталі такого суб'єкта господарювання), стосовно якого (яких) протягом останнього року до дня подання заяви про отримання ліцензії НКРЕКП прийнято рішення про припинення дії ліцензії на право провадження виду господарської діяльності, який зазначений у заяві здобувача ліцензії, з підстав, визначених підпунктами 2, 6 - 10 пункту 7.1 глави 7 цього Порядку.
( Пункт 4.2 глави 4 доповнено новим абзацом восьмим згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 499 від 08.04.2025 )
У разі відмови у видачі ліцензії на підставі встановлення невідповідності здобувача ліцензії ліцензійним умовам здобувач ліцензії після усунення причин, що стали підставою для прийняття такого рішення, може подати до НКРЕКП нову заяву про отримання ліцензії.
У разі відмови у видачі ліцензії на підставі виявлення недостовірності даних у підтвердних документах здобувач ліцензії може подати до НКРЕКП нову заяву про отримання ліцензії не раніше ніж через три місяці з дати прийняття рішення про відмову.
При повторному розгляді документів не допускається відмова у видачі ліцензії з причин, раніше не зазначених у рішенні про відмову у видачі ліцензії (крім неусунення чи усунення не в повному обсязі здобувачем ліцензії причин, що стали підставою для попередньої відмови; наявності в новій інформації, поданій здобувачем ліцензії, підстав для прийняття рішення про відмову у видачі ліцензії), за умови, що на момент повторного розгляду раніше подані документи зберегли свою актуальність.
4.3. У рішенні про відмову у видачі ліцензії зазначаються:
1) реквізити заяви про отримання ліцензії;
2) вид господарської діяльності, зазначений здобувачем ліцензії у заяві про отримання ліцензії;
3) найменування та ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань або прізвище, ім'я, по батькові та реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи-підприємця (серія та номер паспорта для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомила про це відповідний контролюючий орган та має відмітку в паспорті);
4) опис підстави (підстав) для прийняття рішення про відмову у видачі ліцензії;
5) пропозиції щодо порядку усунення підстави (підстав), що стала причиною відмови у видачі ліцензії.
6) строк та спосіб набрання чинності рішенням про відмову у видачі ліцензії, строк та порядок його оскарження відповідно до положень цього пункту.
( Абзац сьомий пункту 4.3 глави 4 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 499 від 08.04.2025 )
Рішення про відмову у видачі ліцензії набирає чинності з дня, наступного за днем його оприлюднення на офіційному вебсайті НКРЕКП.
( Абзац восьмий пункту 4.3 глави 4 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 499 від 08.04.2025 )
Рішення про відмову у видачі ліцензії може бути оскаржено до суду в порядку адміністративного судочинства.
( Абзац дев'ятий пункту 4.3 глави 4 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 499 від 08.04.2025 )
4.4. У разі встановлення під час розгляду заяви про отримання ліцензії відсутності підстав для відмови у видачі ліцензії НКРЕКП приймає рішення про видачу ліцензії.
У рішенні про видачу ліцензії зазначається код класифікації доходів бюджету, за яким на рахунок Державної казначейської служби України має бути внесена плата за видачу ліцензії.
Рішення про видачу ліцензії набирає чинності з дня його прийняття, якщо більш пізній строк набрання ним чинності не встановлено в рішенні.
Оприлюднення на офіційному вебсайті НКРЕКП та внесення до ліцензійного реєстру рішення про видачу ліцензії здійснюється не пізніше трьох робочих днів з дня його прийняття.
4.5. За видачу ліцензії справляється разова плата в розмірі одного прожиткового мінімуму виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що діє на день прийняття НКРЕКП рішення про видачу ліцензії.
Ліцензіат у строк не пізніше десяти робочих днів з дня оприлюднення в установленому порядку рішення про видачу йому ліцензії має внести плату за видачу ліцензії та надати НКРЕКП копію документа, що підтверджує внесення плати за видачу ліцензії.
( Абзац другий пункту 4.5 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 499 від 08.04.2025 )
Документом, що підтверджує внесення плати за видачу ліцензії, є квитанція, видана банком, платіжне доручення (інструкція) з відміткою банку, квитанція з платіжного термінала, квитанція (чек) з поштового відділення зв'язку, які мають містити наступні обов'язкові реквізити, які дають змогу ідентифікувати платіж та ліцензіата:
( Абзац третій пункту 4.5 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 499 від 08.04.2025 )
код класифікації доходів бюджету, за яким на рахунок Державної казначейської служби України має бути внесена плата за видачу ліцензії (22011500);
( Абзац четвертий пункту 4.5 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 499 від 08.04.2025 )
код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України / реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичної особи - підприємця).
( Абзац п'ятий пункту 4.5 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 499 від 08.04.2025 )
4.6. Строк прийняття рішення про видачу ліцензії або про відмову в її видачі становить:
десять робочих днів з дня одержання заяви про отримання ліцензії на право провадження господарської діяльності, що належить до суміжних ринків;
тридцять календарних днів з дня одержання заяви про отримання ліцензії на право провадження господарської діяльності, що належить до сфери діяльності суб'єктів природних монополій.
( Абзац третій пункту 4.6 глави 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2623 від 27.12.2023 )
4.7. У разі неможливості прийняття рішення у строк, передбачений пунктом 4.6 цього Порядку, відповідне рішення має бути прийняте на найближчому плановому засіданні НКРЕКП.
( Главу 4 доповнено новим пунктом 4.7 згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2623 від 27.12.2023 )
4.8. Ліцензія видається на необмежений строк.
5. Зміна даних, зазначених у заяві, документах та відомостях, що додавалися до заяви про отримання ліцензії
5.1. Ліцензіат зобов'язаний повідомляти НКРЕКП про всі зміни даних, зазначених у заяві, документах та відомостях, що додавалися до заяви про отримання ліцензії, протягом строку, встановленого ліцензійними умовами, але не більше одного місяця з дня, наступного за днем їх настання, крім:
інформації про зміну керівника ліцензіата - юридичної особи та/або назви його посади;
інформації про зміну банківських рахунків;
інформації про збільшення площі приміщень, які зазначалися у відомостях про засоби провадження господарської діяльності, та/або про додаткові номери телефонів, факсів, e-mail ліцензіата.
За результатами розгляду повідомлень про зміни у документах, що подавалися до заяви про отримання ліцензії, аналізу підтвердних документів та одержаної інформації з державних паперових та електронних інформаційних ресурсів НКРЕКП приймає рішення про внесення змін до відповідного рішення про видачу ліцензії ліцензіату (зокрема, в частині зміни найменування ліцензіата, місць та/або засобів провадження його господарської діяльності).
( Пункт 5.1 глави 5 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2623 від 27.12.2023 )
( Пункт 5.1 глави 5 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 405 від 26.04.2022 )
5.2. У разі зміни серії та номера паспорта ліцензіата - фізичної особи-підприємця, який через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомив про це відповідний контролюючий орган та має відповідну відмітку в паспорті, ліцензіат протягом п'яти робочих днів після зазначених змін подає до НКРЕКП повідомлення про таку зміну, додавши до нього копію (фотокопію) паспорта з відміткою контролюючого органу про повідомлення про відмову через свої релігійні переконання від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків.
5.3. Особливості повідомлення про зміну даних, зазначених у заяві, документах та відомостях, що додавалися до заяви про отримання ліцензії, зокрема в результаті припинення ліцензіата шляхом його реорганізації або ліквідації, передачі об'єктів державної власності, які використовуються ліцензіатом у процесі господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, суб'єктом управління такими об'єктами іншому суб'єкту господарювання, правонаступництва, зміни власника матеріально-технічної бази та спадкоємства:
1) якщо ліцензіат припиняється в результаті злиття, приєднання чи перетворення або все його майно передається приватному партнеру, концесіонеру і його правонаступник або приватний партнер, концесіонер має намір провадити вид господарської діяльності, на провадження якого ліцензіат мав ліцензію, такий правонаступник або приватний партнер, концесіонер має право для забезпечення завершення організаційних заходів, пов’язаних з отриманням нової ліцензії на його здійснення, провадити у строк, що не перевищує шести місяців, такий вид господарської діяльності на підставі раніше виданої ліцензії. Після закінчення цього строку правонаступник або приватний партнер, концесіонер зобов’язаний отримати нову ліцензію, а раніше видана ліцензія підлягає припиненню;
( Підпункт 1 пункту 5.3 глави 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 499 від 08.04.2025 )
2) якщо об’єкти державної власності, які використовуються ліцензіатом у процесі господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, передаються суб’єктом управління об’єктами державної власності на праві господарського відання іншому суб’єкту господарювання і такий суб’єкт господарювання провадить вид господарської діяльності, на провадження якого ліцензіат мав ліцензію та був сертифікований уповноваженим органом відповідно до встановлених законом вимог про відокремлення і незалежність такого суб’єкта господарювання, зазначений суб’єкт господарювання має право здійснювати протягом строку, що не перевищує одного року, відповідний вид господарської діяльності на підставі раніше виданої ліцензії для забезпечення завершення організаційних заходів, пов’язаних з одержанням нової ліцензії. Після закінчення цього строку раніше видана ліцензія підлягає припиненню;
( Підпункт 2 пункту 5.3 глави 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 499 від 08.04.2025 )
3) якщо ліцензіат припиняється в результаті поділу, то лише один правонаступник за згодою правонаступників має право провадити вид господарської діяльності, на провадження якого ліцензіат мав ліцензію. Такий правонаступник має право для забезпечення завершення організаційних заходів, пов’язаних з отриманням ліцензії на його провадження, провадити у строк, що не перевищує шести місяців, такий вид господарської діяльності на підставі раніше виданої ліцензії. Після закінчення цього строку правонаступник зобов’язаний отримати нову ліцензію, а раніше видана ліцензія підлягає припиненню;
( Підпункт 3 пункту 5.3 глави 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 499 від 08.04.2025 )
4) у разі якщо частина майна ліцензіата передається приватному партнеру, концесіонеру, то приватний партнер, концесіонер на умовах, визначених договором, укладеним у рамках державно-приватного партнерства, концесійним договором, має право провадити вид господарської діяльності, на провадження якого ліцензіат мав ліцензію. Такий приватний партнер, концесіонер має право для забезпечення завершення організаційних заходів, пов’язаних з отриманням ліцензії на його провадження, провадити у строк, що не перевищує шести місяців, такий вид господарської діяльності на підставі раніше виданої ліцензії ліцензіата. Після закінчення цього строку приватний партнер, концесіонер зобов’язаний отримати нову ліцензію. Ліцензіат може продовжувати провадити вид господарської діяльності, на провадження якого він мав ліцензію, за умови додержання таким ліцензіатом вимог ліцензійних умов або звузити провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, на певну частину, або звернутися до НКРЕКП із заявою про припинення дії ліцензії відповідно до цього Порядку;
( Підпункт 4 пункту 5.3 глави 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 499 від 08.04.2025 )
5) правонаступник або суб’єкт господарювання, який сертифікований уповноваженим органом відповідно до встановлених законом вимог про відокремлення і незалежність такого суб’єкта господарювання та має намір провадити вид господарської діяльності, на провадження якого ліцензіат мав ліцензію, має повідомити НКРЕКП про початок своєї господарської діяльності, вид якої підлягає ліцензуванню. Протягом строку, встановленого в цьому пункті, правонаступник або суб’єкт господарювання, який сертифікований уповноваженим органом відповідно до встановлених законом вимог про відокремлення і незалежність такого суб’єкта господарювання та має намір провадити вид господарської діяльності, на провадження якого ліцензіат мав ліцензію, вважається ліцензіатом;
6) право на здійснення виду господарської діяльності, на який отримано ліцензію, може переходити від ліцензіата, що був фізичною особою-підприємцем, до іншої фізичної особи, яка є її спадкоємцем. Така ліцензія ліцензіата підлягає в місячний строк переоформленню НКРЕКП на ім’я спадкоємця з дати набуття ним такого права, за умови відповідності спадкоємця вимогам відповідних ліцензійних умов.
У разі виникнення такої підстави для переоформлення ліцензії спадкоємець зобов’язаний протягом місяця подати до НКРЕКП заяву про переоформлення ліцензії та документи (їх копії (фотокопії), засвідчені спадкоємцем), що підтверджують наявність підстав для переоформлення ліцензії;
7) зміна власника всього майна боржника у вигляді цілісного майнового комплексу відповідно до затвердженого судом плану санації не є підставою для переоформлення ліцензії. У такому разі товариство має право продовжувати провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності на підставі виданої раніше такому товариству відповідної чинної ліцензії;
( Абзац третій підпункту 6 пункту 5.3 глави 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1812 від 20.10.2021 )
8) суб’єкт господарювання, з яким Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, укладено на підставі рішення Кабінету Міністрів України, прийнятого відповідно до статей 20 та 21-1 Закону України "Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів", договір щодо передачі в управління цілісного майнового комплексу (далі – Управитель), на якому до укладення такого договору провадив ліцензовану діяльність інший суб’єкт господарювання, має право провадити таку ліцензовану діяльність на підставі виданої раніше такому суб’єкту господарювання відповідної ліцензії.
У такому разі Управитель має повідомити НКРЕКП про початок провадження ліцензованої діяльності із наданням засвідченої керівником або уповноваженою особою копії договору управління, укладеного з Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, з усіма додатками до нього.
НКРЕКП протягом 10 робочих днів з дня отримання повідомлення від Управителя вносить зміни до постанови про видачу ліцензії суб’єкту господарювання, який провадив раніше ліцензовану діяльність на цьому цілісному майновому комплексі, шляхом зміни найменування суб’єкта господарювання.
У разі повернення цілісного майнового комплексу законному власнику у встановленому законодавством порядку НКРЕКП протягом 10 робочих днів з дня отримання документа, що підтверджує зазначене повернення, вносить зміни до постанови про видачу ліцензії суб’єкту господарювання, який провадив раніше ліцензовану діяльність на цьому цілісному майновому комплексі, шляхом зміни найменування суб’єкта господарювання.
( Пункт 5.3 глави 5 доповнено новим підпунктом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1812 від 20.10.2021 )
6. Переоформлення, зупинення та відновлення дії ліцензії
6.1. У разі переходу права на провадження виду господарської діяльності, на який отримано ліцензію, від ліцензіата, що був фізичною особою-підприємцем, до іншої фізичної особи, яка є її спадкоємцем, така ліцензія підлягає переоформленню на ім'я спадкоємця у місячний строк з дати набуття ним такого права за умови відповідності спадкоємця вимогам відповідних ліцензійних умов.
У разі виникнення такої підстави для переоформлення ліцензії спадкоємець зобов'язаний протягом місяця подати до НКРЕКП заяву про переоформлення ліцензії та документи (їх копії (фотокопії), засвідчені спадкоємцем), що підтверджують наявність підстав для переоформлення ліцензії.
Переоформлення ліцензії є безоплатним.
Непереоформлена у встановлений строк ліцензія підлягає припиненню.
( Абзац четвертий пункту 6.1 глави 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 499 від 08.04.2025 )
НКРЕКП приймає рішення про переоформлення ліцензії протягом десяти робочих днів з дня надходження до НКРЕКП заяви про переоформлення ліцензії.
( Пункт 6.1 глави 6 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 499 від 08.04.2025 )
6.2. У разі зміни найменування ліцензіата (акціонерного товариства), у тому числі у зв'язку зі зміною типу акціонерного товариства або у зв'язку із перетворенням ліцензіата (акціонерного товариства) в інше господарське товариство, провадження господарської діяльності здійснюється на підставі виданої раніше такому товариству відповідної чинної ліцензії.
6.3. У разі передачі цілісного майнового комплексу ліцензіата іншому суб’єкту господарювання, який має намір отримати або отримав відповідну ліцензію, такий суб’єкт господарювання до заяви про отримання ліцензії (повідомлення про зміну даних, зазначених у заяві та документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії) додає гарантійний лист про виконання зобов’язань щодо усунення порушень ліцензійних умов, встановлених відповідними рішеннями НКРЕКП та не виконаних попереднім ліцензіатом, у частині виконання технологічних вимог і коригування витрат та доходів.
Дія абзацу першого цього пункту не поширюється на випадки передачі цілісного майнового комплексу (активів) ліцензіата, на який накладено санкції або арешт у кримінальному провадженні, іншому суб’єкту господарювання, підприємству, установі, організації, що належать до сфери управління міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, або господарського товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток) якого знаходиться у статутному капіталі господарського товариства, частка держави в якому становить 100 відсотків.
( Пункт 6.3 глави 6 доповнено новим абзацом другим згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1872 від 05.11.2024 )
Ліцензіат, який має намір передати цілісний майновий комплекс іншому суб’єкту господарювання, у випадках, передбачених відповідними ліцензійними умовами, має не пізніше ніж за два місяці до передачі цілісного майнового комплексу звернутися до НКРЕКП із письмовою заявою щодо проведення перевірки додержання ним ліцензійних умов та законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг (якщо статутними документами не передбачено, що до суб’єкта господарювання, якому передається цілісний майновий комплекс, переходять усі права і обов'язки попереднього ліцензіата).
Ліцензіат, який має намір припинити дію ліцензії, у випадках, передбачених відповідними ліцензійними умовами, має не пізніше ніж за два місяці до подачі заяви на припинення дії ліцензії звернутися до НКРЕКП із письмовою заявою щодо проведення перевірки додержання ним ліцензійних умов та законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг.
( Абзац четвертий пункту 6.3 глави 6 редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 499 від 08.04.2025 )
( Пункт 6.3 глави 6 в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 218 від 10.02.2021 )
6.4. НКРЕКП має право прийняти рішення про зупинення дії ліцензії (повністю або частково) у разі настання таких підстав:
1) отримання заяви ліцензіата про зупинення власної ліцензії на строк до шести місяців з дня набрання чинності рішенням про зупинення дії ліцензії.
( Дію абзацу другого підпункту 1 пункту 6.4 зупинено згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 350 від 26.03.2022 - діє на період дії Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 та протягом 30 робочих днів після його закінчення )
Не є підставою для зупинення дії ліцензії заява ліцензіата про зупинення власної ліцензії, подана після видання НКРЕКП розпорядчого документа про проведення перевірки додержання цим ліцензіатом ліцензійних умов та законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг і до закінчення строку:
( Дію абзацу третього підпункту 1 пункту 6.4 зупинено згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 350 від 26.03.2022 - діє на період дії Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 та протягом 30 робочих днів після його закінчення )
перевірки та усунення порушень ліцензійних умов та законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг (дія цього положення не застосовується у період дії в Україні воєнного стану та протягом 30 робочих днів після його закінчення або скасування);
( Абзац третій підпункту 1 пункту 6.4 глави 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1872 від 05.11.2024 )