• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про схвалення Методичних рекомендацій щодо розрахунку ефективної ставки відсотка за фінансовими інструментами в банках України

Національний банк України  | Постанова, Рекомендації від 01.06.2011 № 171
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова, Рекомендації
  • Дата: 01.06.2011
  • Номер: 171
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова, Рекомендації
  • Дата: 01.06.2011
  • Номер: 171
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
01.06.2011 № 171
Про схвалення Методичних рекомендацій щодо розрахунку ефективної ставки відсотка за фінансовими інструментами в банках України
( Із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національного банку № 131-рш від 28.02.2018 )
Відповідно до статті 41 Закону України "Про Національний банк України" та з метою забезпечення в банках України механізму визнання доходів (витрат) із застосуванням методу ефективної ставки відсотка за фінансовими інструментами, що обліковуються за амортизованою собівартістю, Правління Національного банку України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Схвалити Методичні рекомендації щодо розрахунку ефективної ставки відсотка за фінансовими інструментами в банках України, що додаються.
2. Департаменту бухгалтерського обліку (Лукасевич Б.В.) довести зміст цієї постанови до відома територіальних управлінь Національного банку України та банків України для керівництва і використання в роботі.
3. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на територіальні управління Національного банку України.
4. Ця постанова набирає чинності з дня її підписання.
ГоловаС.Г. Арбузов
СХВАЛЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
01.06.2011 № 171
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо розрахунку ефективної ставки відсотка за фінансовими інструментами в банках України
1. Загальні положення
1.1. Методичні рекомендації щодо розрахунку ефективної ставки відсотка за фінансовими інструментами в банках України (далі - Методичні рекомендації) роз'яснюють порядок розрахунку ефективної ставки відсотка під час первісного визнання фінансового інструменту в бухгалтерському обліку з метою забезпечення підготовки банками фінансової звітності відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності.
1.2. Банки самостійно визначають порядок обчислення ефективної ставки відсотка залежно від програмно-технічного забезпечення облікового процесу з урахуванням Методичних рекомендацій.
1.3. Терміни, що використовуються в цих Методичних рекомендаціях, уживаються в значеннях, визначених законами України, нормативно-правовими актами Національного банку України та міжнародними стандартами фінансової звітності.
( Пункт 1.3 глави 1 в редакції Рішення Національного банку № 131-рш від 28.02.2018 )
2. Сутність та особливості застосування методу ефективної ставки відсотка
2.1. Метод ефективної ставки відсотка забезпечує однаковий рівень дохідності (витратності) шляхом рівномірного розподілу доходів і витрат на всі періоди протягом строку дії фінансового інструменту.
2.2. Ефективна ставка відсотка застосовується для:
а) визнання процентних доходів (витрат) за фінансовим інструментом;
б) оцінки фінансових інструментів, що обліковуються за амортизованою собівартістю [кредитів, вкладів (депозитів), боргових цінних паперів], та обчислення теперішньої вартості майбутніх потоків грошових коштів для розрахунку зменшення корисності фінансових активів.
2.3. Банк використовує первісну ефективну ставку відсотка протягом усього строку дії фінансового інструменту за винятком:
а) фінансових активів і фінансових зобов'язань з плаваючою ставкою, що періодично переглядається у зв'язку із зміною ринкових ставок (на дату зміни ринкової ставки розраховується нова ефективна ставка відсотка);
б) фінансового інструменту, який зазнав суттєвих змін у зв'язку із змінами умов договору, що призвели до погашення цього фінансового зобов'язання та визнання нового (на дату зміни умов договору розраховується нова ефективна ставка відсотка).
( Підпункт "б" пункту 2.3 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національного банку № 131-рш від 28.02.2018 )
2.4. Ефективна ставка відсотка розраховується таким чином:
а) визначаються початкові дані для побудови ряду потоків грошових коштів, а саме:
валова балансова вартість під час первісного визнання фінансового інструменту;
( Абзац другий підпункту "а" пункту 2.4 глави 2 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національного банку № 131-рш від 28.02.2018 )
очікувані майбутні потоки грошових коштів;
терміни (періоди часу до) виникнення майбутніх потоків грошових коштів;
б) здійснюється розрахунок ефективної ставки відсотка (для виключення похибки кількість знаків після коми має бути не менше ніж вісім);
в) будується графік визнання доходів (витрат), погашення основної суми боргу (номіналу) та процентів за фінансовим інструментом;
г) перевіряється правильність проведених розрахунків.
2.5. Банк використовує ефективну ставку відсотка, скориговану з урахуванням кредитного ризику, для придбаних знецінених або первісно знецінених фінансових активів.
( Главу 2 доповнено новим пунктом 2.5 згідно з Рішенням Національного банку № 131-рш від 28.02.2018 )
2.6. Банк здійснює розрахунок ефективної ставки відсотка із застосуванням індивідуального програмно-технічного комплексу автоматизації банківських операцій.
2.7. Банк у разі розрахунку ефективної ставки відсотка за допомогою програмного комплексу Microsoft Excel використовує такі функції:
а) ВСД (IRR) - якщо потоки грошових коштів виникають через рівні за тривалістю проміжки часу або їх можна представити рядом потоків грошових коштів, що виникають з однаковою періодичністю (щомісячно, щоденно тощо);
б) ЧИСТВНДОХ (XIRR) - якщо потоки грошових коштів виникають з будь-якою періодичністю, як правило, для облікових періодів з різною тривалістю, що виражається в днях із зазначенням дати виникнення таких потоків грошових коштів.
2.8. Банк визначає очікувані протягом строку дії фінансового інструменту потоки грошових коштів з урахуванням умов, які передбачені договором (умовами випуску), якщо оцінку потоків грошових коштів та прогнозований строк дії відповідного фінансового інструменту зробити неможливо.
2.9. Банк уключає до розрахунку ефективної ставки відсотка всі комісії і збори, що ним сплачені та/або отримані, витрати на операцію, що є невід'ємною частиною доходу (витрат) фінансового інструменту, а саме:
1) комісійні за підготовчу роботу, отримані банком у зв'язку зі створенням або придбанням фінансового інструменту, які включають комісії за:
оцінку фінансового стану позичальника;
оцінку гарантій, застав;
обговорення умов інструменту;
підготовку, оброблення документів та здійснення операції;
2) комісії, що отримані (сплачені) банком за зобов'язання з кредитування (резервування кредитної лінії) під час ініціювання кредиту (крім випадків, коли ці зобов'язання з кредитування оцінюються за справедливою вартістю з переоцінкою через прибутки/збитки), визнаються невід'ємною частиною доходу (витрат) фінансового інструменту, якщо є ймовірність того, що кредитний договір укладатиметься. Комісії визнаються комісійними доходами (витратами) на кінець строку зобов'язання, якщо строк наданого зобов'язання з кредитування закінчується без надання кредиту;
3) інші комісії, що є невід'ємною частиною доходу (витрат) фінансового інструменту.
( Пункт 2.9 глави 2 в редакції Рішення Національного банку № 131-рш від 28.02.2018 )
2.10. Банк не включає до розрахунку ефективної ставки відсотка витрати, які він зазнає в результаті передавання або вибуття фінансового інструменту.
2.11. Банк здійснює амортизацію суми дисконту/премії протягом строку дії фінансового інструменту або протягом коротшого періоду, якщо фінансовий інструмент має плаваючу ставку, та ці суми належать до періоду до наступної дати перегляду процентної ставки.
2.12. Якщо надалі банк переглядатиме попередні оцінки сум платежів та надходжень (за винятком модифікації та змін оцінок очікуваних кредитних збитків) за фінансовими інструментами, то він має здійснити коригування валової балансової вартості фінансового активу чи амортизованої собівартості фінансового зобов'язання для відображення фактичних та переглянутих попередньо оцінених грошових потоків.
Банк перераховує валову балансову вартість фінансового активу або амортизовану собівартість фінансового зобов'язання шляхом розрахунку теперішньої вартості майбутніх грошових потоків, передбачених договором, дисконтованих за первісною або поточною ефективною ставкою відсотка за фінансовим інструментом (у разі придбаних або створених кредитно-знецінених фінансових активів - з використанням ефективної ставки відсотка, скоригованої з урахуванням кредитного ризику). Коригування визнається у складі процентних доходів/витрат у кореспонденції з рахунками дисконту/премії.
( Пункт 2.12 глави 2 в редакції Рішення Національного банку № 131-рш від 28.02.2018 )
2.13. Для обчислення ефективної ставки відсотка використовується така формула:
ГП (1),
n і
Сума = ------------ = 0
і=0 t
i
(1 + I )
еф
де ГПi - потік грошових коштів за період ti;
Iеф - ефективна ставка відсотка за період, що відповідає одиниці виміру періодів виникнення потоків грошових коштів (день, місяць, рік), тобто, якщо період виникнення потоків грошових коштів виражений у днях, то використовується денна Iефd;
ti - тривалість періоду (термін до) виникнення i-го грошового потоку, виражений в одиницях виміру періодів виникнення потоків грошових коштів (дні, місяці, роки);
i = 0 ... n;
n - кількість потоків грошових коштів.
2.14. Банк залежно від періодичності визнання процентних доходів (витрат) застосовує таку ефективну ставку відсотка: річну, місячну, денну.
Трансформація ефективної ставки відсотка з одного періоду тривалості в інший здійснюється таким чином:
а) трансформація ефективної ставки відсотка за період, тривалість якого виражена в днях, у річну (365-денну):
Iеф = (100% + Iефd)-365/d - 100% (2),
де Iефd - ефективна ставка відсотка за період d-днів (у процентах);
365/d - показник періоду - у чисельнику зазначається кількість днів у році, а в знаменнику - період часу d-днів, що відповідає періоду, за який визначена ефективна ставка відсотка;
б) трансформація ефективної ставки відсотка за період, тривалість якого виражена в місяцях, у річну:
Iеф = (100% + Iефm)-12/m - 100% (3),
де Iефm - ефективна ставка відсотка за період m-місяців (у процентах);
12/m - показник періоду - у чисельнику зазначається кількість місяців у році, а в знаменнику - період часу m-місяців, що відповідає періоду, за який визначена ефективна ставка відсотка;
в) трансформація річної (365-денної) ефективної ставки відсотка в d-денну:
Iефd = (100% + Iеф)-d/365 - 100% (4),
де Iеф - ефективна ставка відсотка за рік (у процентах);
d/365 - показник періоду - у чисельнику зазначається період часу d-днів, за який визначається ефективна ставка відсотка, а в знаменнику - кількість днів у році;
г) трансформація річної ефективної ставки відсотка в m-місячну:
Iефm = (100% + Iеф)-m/12 - 100% (5),
де Iеф - ефективна ставка відсотка за рік (у процентах);
m/12 - показник періоду - у чисельнику зазначається період часу m-місяців, за який визначається ефективна ставка відсотка, а в знаменнику - кількість місяців у році.
2.15. Банк самостійно розраховує суму очікуваних кредитних збитків за фінансовим інструментом відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності та з урахуванням своєї внутрішньої політики управління кредитним ризиком.
( Главу 2 доповнено новим пунктом 2.15 згідно з Рішенням Національного банку № 131-рш від 28.02.2018 )
2.16. Банк не застосовує метод ефективної ставки відсотка за такими фінансовими інструментами:
а) кредитами та вкладами (депозитами) овернайт;
б) вкладами (депозитами) на вимогу;
в) кредитами овердрафт (відновлювальними кредитними лініями).
Отримані (сплачені) комісії, що є невід'ємною частиною кредиту овердрафт (відновлювальної кредитної лінії), амортизуються на процентні доходи (витрати) прямолінійним методом протягом дії кредитного договору.
3. Методика розрахунку ефективної ставки відсотка під час первісного визнання фінансового інструменту
3.1. Визначення початкових даних для побудови часового ряду потоків грошових коштів.
У часовому ряді потоків грошових коштів обов'язково повинен бути нульовий період, у якому фіксуються кошти, надані або отримані банком згідно з умовами фінансового інструменту (ГП0).
Величина потоку грошових коштів для нульового періоду має дорівнювати валовій балансовій вартості під час первісного визнання фінансового інструменту.
( Абзац третій пункту 3.1 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національного банку № 131-рш від 28.02.2018 )
3.2. Валова балансова вартість фінансового інструменту на дату первісного визнання складається з його справедливої вартості на дату первісного визнання та витрат на операцію.
Для обчислення валової балансової вартості фінансового інструменту під час первісного його визнання використовують таку формулу:
ВБВ = Сварт + Вопер = СБ + НПД ± Д/П (6),
де ВБВ - валова балансова вартість фінансового інструменту;
Сварт - справедлива вартість на дату первісного визнання фінансового інструменту;
Вопер - витрати на операції;
СБ - основна сума боргу (номінал);
НПД - накопичений процентний дохід на дату первісного визнання;
Д/П - дисконт/премія.
( Пункт 3.2 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національного банку № 131-рш від 28.02.2018 )
3.3. Побудова графіка потоків грошових коштів за фінансовим інструментом здійснюється з урахуванням облікових періодів (таблиця 1).
Таблиця 1
Номер облікового періоду0 (нульовий період)12...n-1n
Дата облікового періоду
Потік грошових коштівГП0ГП1ГП2...ГПn-1ГПn
Потоки грошових коштів, що сплачуватиме банк, уключаються в розрахунок зі знаком "мінус", а потоки грошових коштів, що отримуватиме банк, уключаються в розрахунок зі знаком "плюс".
Якщо в обліковому періоді не здійснюється оплата або отримання грошових коштів, то значення потоку грошових коштів у такому періоді дорівнює нулю.
3.4. Банк розраховує ефективну ставку відсотка:
а) шляхом застосування формули (1) з використанням визначених початкових даних або
б) шляхом застосування індивідуального програмно-технічного комплексу автоматизації банківських операцій, або
в) за допомогою Microsoft Office Excel із застосуванням функції ВСД (IRR), аргументом якої є побудований на попередньому етапі часовий ряд потоків грошових коштів (значення, припущення).
Розрахована величина із застосуванням функції ВСД (IRR) є ефективною ставкою відсотка для облікового періоду, що відповідає одиниці виміру періодів виникнення потоків грошових коштів (день, місяць, рік), або
г) за допомогою Microsoft Office Excel із застосуванням функції ЧИСТВНДОХ (XIRR), аргументом якої є побудований на попередньому етапі часовий ряд потоків грошових коштів (значення, дати, припущення).
Розрахована величина із застосуванням функції ЧИСТВНДОХ (XIRR) є річною (365-денною) ефективною ставкою відсотка.
3.5. Побудова графіка визнання доходів (витрат), погашення основної суми боргу (номіналу) та нарахованих процентів за фінансовим інструментом (таблиця 2).
Таблиця 2
Обліковий періодАмортизована собівартістьВизнання доходів (витрат)Потік грошових коштів (очікуваний)Дохідність/ витратність
усьогонараховані процентиамортизація (дисконт/премія)
abcdefg
0
1
2
...bi = bi-1 + di-1 + ei-1 - fі-1cі = bi x Iефdi = N x jei = ci - difi = I + Nпогgi = ci : bi
n-1
n
Алгоритм таблиці:
bi = bi-1 + di-1 + ei-1 - fі-1 - амортизована собівартість на початок поточного періоду дорівнює амортизованій собівартості на початок попереднього періоду плюс нараховані проценти плюс амортизація дисконту/премії за попередній період мінус очікуваний потік грошових коштів попереднього періоду;
cі = bi x Iеф - сума визнання процентних доходів/витрат поточного періоду, що дорівнює амортизованій собівартості на початок поточного періоду, помноженій на ефективну ставку відсотка відповідної тривалості;
di = N x j - сума нарахованих процентів поточного періоду (нараховується згідно з умовами договору/випуску), яка дорівнює номінальній вартості (N) фінансового інструменту (основній сумі боргу на початок поточного періоду), помноженій на номінальну процентну ставку (j) відповідної тривалості;
ei = ci - di - сума амортизації дисконту/премії, яка визначається як різниця між сумою процентних доходів/витрат, визнаних за ефективною ставкою відсотка, та сумою, що нарахована за номінальною процентною ставкою (з відповідним знаком);
fi = I + Nпог - загальний потік грошових коштів поточного періоду дорівнює сумі потоків на погашення процентів (I) та погашення основної суми фінансового інструменту (Nпог), які очікуються в поточному періоді;
gi = ci : bi - дохідність/витратність для кожного періоду, яка визначається шляхом ділення суми визнаних за період процентних доходів/витрат на амортизовану собівартість фінансового інструменту на початок поточного періоду.
3.6. Банк для перевірки правильності проведених розрахунків:
а) визначає дохідність/витратність фінансового інструменту (значення колонки g таблиці 2), яка має дорівнювати ефективній ставці відсотка за період відповідної тривалості (річний, місячний або денний еквівалент розрахованої дохідності/витратності за кожний період має бути незмінним від періоду до періоду), та/або
б) дисконтує потоки грошових коштів відповідного ряду, у яких як норма дисконтування використовується визначена величина ефективної ставки відсотка, та/або
в) застосовує інший контроль.
3.7. Побудова графіка дисконтування майбутніх потоків грошових коштів (таблиця 3).
Таблиця 3
Номер облікового періоду123...n-1n
Потоки грошових коштів (ГП)ГП1ГП2ГП3...ГПn-1ГПn
Фактор дисконтування(1 + Iеф)-t1(1 + Iеф)-t2(1 + Iеф)-t3...(1 + Iеф)-ti-1(1 + Iеф)-ti
Теперішня вартість потоків грошових коштів для періоду 1__ГП1__
(1 + Iеф)-t1
___ГП2 ___
(1 + Iеф)-t2
___ГП3 ___
(1 + Iеф)-t3
...___ГПn-1__
(1 + Iеф)-ti-1
___ГПn__
(1 + Iеф)-ti
Теперішня вартість потоків грошових коштів для періоду 2___ГП2___
(1 + Iеф)-t2---t1
____ГП3 ____
(1 + Iеф)-t3---t1
__ГПn-1 ____
(1 + Iеф)-t4---t1
...___ГПn__
(1 + Iеф)-ti---t1
...
Теперішня вартість потоків грошових коштів для періоду n-1____ГПn-1___
(1 + Iеф)-ti-2---ti-1
____ГПn____
(1 + Iеф)-ti---ti-2
Теперішня вартість грошових потоків коштів для періоду n____ГПn___
(1 + Iеф)-ti---ti-1
Для кожного періоду сума дисконтованих грошових потоків повинна дорівнювати амортизованій собівартості на кінець поточного періоду (початок наступного періоду), тобто сума відповідних рядків таблиці 3 повинна збігатися із даними відповідних рядків колонки b у таблиці 2.
Наприклад, теперішня вартість потоків грошових коштів для періоду 1, що є сумою дисконтованих грошових потоків періоду 1 (таблиця 3), має дорівнювати амортизованій собівартості 1-го облікового періоду (таблиця 2 ).
3.8. Приклади застосування ефективної ставки відсотка наводяться в додатках 1 - 9 до цих Методичних рекомендацій.
( Пункт 3.8 глави 3 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національного банку № 131-рш від 28.02.2018 )
Головний бухгалтер -
директор Департаменту
бухгалтерського обліку


Б.В. Лукасевич
Додаток 1
до Методичних рекомендацій
щодо розрахунку ефективної
ставки відсотка за фінансовими
інструментами в банках України
Приклад № 1.
Банк залучає 01.02.2011 вклад (депозит) на таких умовах:
Основна сума (N) - 6000 грн.
Строк - 6 місяців (180 днів).
Номінальна процентна ставка (j) проста - 24% річних (2% в місяць).
База нарахування - 30/360.
Погашення: процентів - авансом за весь строк дії вкладу (депозиту), основної суми вкладу (депозиту) - у кінці строку (31.07.2011).
Розв'язання прикладу № 1:
1. Визначення балансової вартості вкладу (депозиту) під час первісного визнання в бухгалтерському обліку за формулою (6) Методичних рекомендацій:
БВ = ГП0 = 6000,00 - [(6000,00 x 24%) : 360] x 180 = 5280,00 грн.;
2. Побудова графіка потоків грошових коштів:
№ облікового періоду0123456
Дата облікового періоду01.0228.0231.0330.0431.0530.0631.07
Потік грошових коштів5280,000,000,000,000,000,00-6000,00
Оскільки в облікових періодах 1, 2, 3, 4, 5 не здійснюється оплата грошових коштів, значення потоку грошових коштів у таких періодах дорівнює нулю (ГП1 = 0; ГП2 = 0; ГП3 = 0; ГП4 = 0; ГП5 = 0). ГП6 = 6000,00 грн.
3. Розрахунок ефективної ставки відсотка:
а) з використанням формули (1) Методичних рекомендацій:
5280,00 = 6000 / (1 + Iеф)-6 ® Iеф = 2,15341459%, або
б) за допомогою Microsoft Office Excel із використанням функції IRR (Internal Rate of Return або ВСД): Iеф = 2,15341459%.
У результаті розрахунку маємо місячну ефективну ставку відсотка Iеф, оскільки одиницею виміру облікових періодів виникнення грошових потоків було обрано місяць (усі місяці однакової тривалості - 30 днів).
Порівняємо значення розрахованої ефективної ставки відсотка Iеф та номінальної процентної ставки j: 2,15341459% > 2%.
Отже, витратність банку за залученим вкладом (депозитом) становить 2,15% за місяць.
4. Побудова графіка визнання витрат та виплат за вкладом (депозитом):
Обліковий періодАмортизована собівартістьВизнання витратПотік грошових коштів (очікуваний)Витратність
УсьогоНараховані процентиАмортизація дисконту
abc = b x Iефd = N x je = c - df = d + Nпогg = (c : b) x 100%
05280,00
15280,00113,700,00113,700,002,15341459
25393,70116,150,00116,150,002,15341459
35509,85118,650,00118,650,002,15341459
45628,50121,200,00121,200,002,15341459
55749,70123,810,00123,810,002,15341459
65873,52126,480,00126,486000,002,15341459
Усього720,000,00720,00
Проценти, сплачені авансом, обліковуються як дисконт за рахунками неамортизованого дисконту/премії. Такий дисконт повністю амортизується на дату погашення вкладу (депозиту). У результаті за весь період дії вкладу (депозиту) визнана банком сума витрат дорівнює сумі процентів, що сплачені банком авансом.
5. Контроль проведених розрахунків.
Під час перевірки правильності проведених розрахунків зазначаємо, що:
а) витратність вкладу (депозиту) (g) є незмінною протягом дії вкладного (депозитного) договору та дорівнює Iеф = 2,15341459%, та/або
б) побудуємо графік дисконтування майбутніх потоків грошових коштів:
№ облікового періоду0123456
Потік грошових коштів5280,000,000,000,000,000,006000,00
Фактор дисконтування1,021531,043531,066001,088951,112411,13636
Обліковий періодАмортизована собівартість
1-5280,000,000,000,000,000,00-5280,00
2-5393,700,000,000,000,00-5393,70
3-5509,850,000,000,00-5509,85
4-5628,500,000,00-5628,50
5-5749,700,00-5749,70
6-5873,52-5873,52
Під час дисконтування майбутніх потоків грошових коштів за залученим вкладом (депозитом) сума дисконтованих потоків грошових коштів для кожного періоду дорівнює амортизованій собівартості відповідного періоду за графіком визнання витрат та виплат за вкладом (депозитом).
( Додаток 1 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національного банку № 131-рш від 28.02.2018 )
Додаток 2
до Методичних рекомендацій
щодо розрахунку ефективної
ставки відсотка за фінансовими
інструментами в банках України
Приклад № 2.
Банк надає 01.03.2011 кредит на таких умовах:
Основна сума (N) - 6000 грн.
Строк - 6 місяців (01.03.2011 - 31.08.2011).
Комісія, отримана банком від позичальника за документальне оформлення кредиту, - 200 грн.
Номінальна процентна ставка (j) проста - 24% річних (2% в місяць).
Нарахування процентів - щомісяця.
База нарахування - 30/360.
Погашення: процентів та основної суми боргу (по 1000 грн.) - щомісяця.
Розв'язання прикладу № 2:
1. Визначення валової балансової вартості кредиту під час первісного визнання в бухгалтерському обліку за формулою (6) Методичних рекомендацій:
ВБВ = 6000,00 - 200,00 = 5800,00 грн.;
ГП0 = -5800,00 грн.
2. Побудова графіка потоків грошових коштів:
№ облікового періоду0123456
Дата облікового періоду01.0331.0330.0431.0530.0631.0731.08
Потік грошових коштів-5800,001120,001100,001080,001060,001040,001020,00
ГП1 = [(6000,00 x 24%) : 360] x 30 + 1000,00 = 1120,00 грн.;
ГП2 = [(5000,00 x 24%) : 360] x 30 + 1000,00 = 1100,00 грн.;
ГП3 = [(4000,00 x 24%) : 360] x 30 + 1000,00 = 1080,00 грн.;
ГП4 = [(3000,00 x 24%) : 360] x 30 + 1000,00 = 1060,00 грн.;
ГП5 = [(2000,00 x 24%) : 360] x 30 + 1000,00 = 1040,00 грн.;
ГП6 = [(1000,00 x 24%) : 360] x 30 + 1000,00 = 1020,00 грн.
3. Розрахунок ефективної ставки відсотка:
а) з використанням формули (1) Методичних рекомендацій:
5800,00 = 1120,00 / (1 + Iеф)-1 + 1100,00 / (1 + Iеф)-2 + 1080,00 / (1 + Iеф)-3 + 1060,00 / (1 + Iеф)-4 + 1040,00 / (1 + Iеф)-5 + 1020,00 / (1 + Iеф)-6® Iеф = 3,03028526%, або
б) за допомогою Microsoft Office Excel із використанням функції IRR (Internal Rate of Return або ВСД): Iеф = 3,03028526%.
У результаті розрахунку маємо місячну ефективну ставку відсотка Iеф, оскільки одиницею виміру облікових періодів виникнення грошових потоків було обрано місяць (усі місяці однакової тривалості - 30 днів).
Порівняємо значення розрахованої ефективної ставки відсотка I еф та номінальної процентної ставки j : 3,03028526% > 2%.
Отже, дохідність банку за наданим кредитом становить 3,03% за місяць.
4. Побудова графіка визнання доходів та погашення кредиту:
Обліковий періодАмортизована собівартістьВизнання доходівПотік грошових коштів (очікуваний)Дохідність
УсьогоНараховані процентиАмортизація дисконту
abc = b x Iефd = N x je = c - df = d + Nпогg = (c : b) x 100%
05800,00
15800,00175,76120,0055,761120,003,03028526
24855,76147,14100,0047,141100,003,03028526
33902,90118,2780,0038,271080,003,03028526
42941,1789,1360,0029,131060,003,03028526
51970,2959,7140,0019,711040,003,03028526
6990,0030,0020,0010,001020,003,03028526
Усього620,00420,00200,006420,00
Різниця між визнаними доходами за ефективною ставкою відсотка та нарахованими процентами за номінальною процентною ставкою за наданим кредитом є сумою амортизації дисконту, що обліковується за рахунками неамортизованої премії/дисконту і дорівнює сумі отриманої банком від позичальника комісії за документальне оформлення кредиту.
5. Контроль проведених розрахунків.
Під час перевірки правильності проведених розрахунків зазначаємо, що:
а) дохідність кредиту (g) є незмінною протягом дії кредитного договору та дорівнює Iеф = 3,03028526%, та/або
б) побудуємо графік дисконтування майбутніх потоків грошових коштів:
№ облікового періоду0123456
Потік грошових коштів-5800,001120,001100,001080,001060,001040,001020,00
Фактор дисконтування1,030301,061521,093691,126831,160981,19616
Обліковий періодАмортизована собівартість
15800,001087,061036,25987,48940,69895,80852,72
24855,761067,651017,41969,19922,94878,57
33902,901048,24998,56950,91905,19
42941,171028,82979,72932,63
51970,291009,41960,88
6990,00990,00
Під час дисконтування майбутніх потоків грошових коштів за наданим кредитом сума дисконтованих потоків грошових коштів для кожного періоду дорівнює амортизованій собівартості відповідного періоду за графіком визнання доходів та погашення кредиту.
( Додаток 2 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національного банку № 131-рш від 28.02.2018 )
Додаток 3
до Методичних рекомендацій
щодо розрахунку ефективної
ставки відсотка за фінансовими
інструментами в банках України
Приклад № 3.
Банк надає 01.03.2011 кредит на таких умовах:
Основна сума (N) - 6000 грн.
Строк - 6 місяців (01.03.2011 - 31.08.2011).
Комісія, сплачена банком оцінювачу за оцінку заставленого майна, - 200 грн.
Номінальна процентна ставка (j) проста - 24% річних (2% в місяць).
Нарахування процентів - щомісяця. База нарахування - 30/360.
Погашення: процентів та основної суми боргу (по 1000 грн.) - щомісяця.
Розв'язання прикладу № 3:
1. Визначення валової балансової вартості кредиту під час первісного визнання в бухгалтерському обліку за формулою (6) Методичних рекомендацій:
ВБВ = 6000,00 + 200,00 = 6200,00 грн., ГП0 = -6200,00 грн.
2. Побудова графіка потоків грошових коштів:
№ облікового періоду0123456
Дата облікового періоду01.0331.0330.0431.0530.0631.0731.08
Потік грошових коштів-6200,001120,001100,001080,001060,001040,001020,00
ГП1 = [(6000,00 x 24%) : 360 ] x 30 + 1000,00 = 1120,00 грн.;
ГП2 = [(5000,00 x 24%) : 360] x 30 + 1000,00 = 1100,00 грн.;
ГП3 = [(4000,00 x 24%) : 360] x 30 + 1000,00 = 1080,00 грн.;
ГП4 = [(3000,00 x 24%) : 360] x 30 + 1000,00 = 1060,00 грн.;
ГП5 = [(2000,00 x 24%) : 360] x 30 + 1000,00 = 1040,00 грн.;
ГП6 = [(1000,00 x 24%) : 360] x 30 + 1000,00 = 1020,00 грн.
3. Розрахунок ефективної ставки відсотка:
а) з використанням формули (1) Методичних рекомендацій:
6200,00 = 1120,00 / (1 + Iеф)-1 + 1100,00 / (1 + Iеф)-2 + 1080,00 / (1 + Iеф)-3 + 1060,00 / (1 + Iеф)-4 + 1040,00 / (1 + Iеф)-5 + 1020,00 / (1 + Iеф)-6® Iеф = 1,02156515%, або
б) за допомогою Microsoft Office Excel із застосуванням функції IRR (Internal Rate of Return або ВСД): Iеф = 1,02156515%.
У результаті розрахунку маємо місячну ефективну ставку відсотка Iеф, оскільки одиницею виміру облікових періодів виникнення грошових потоків було обрано місяць (усі місяці однакової тривалості - 30 днів).
Порівняємо значення розрахованої ефективної ставки відсотка Iеф та номінальної процентної ставки j: 1,021565150% < 2%.
Отже, дохідність банку за наданим кредитом становить 1,02% за місяць.
4. Побудова графіка визнання доходів та погашення кредиту:
Обліковий періодАмортизована собівартістьВизнання доходівПотік грошових коштів (очікуваний)Дохідність
УсьогоНараховані процентиАмортизація премії
abc = b x Iефd = N x je = c - df = d + Nпогg = (c : b) x 100%
06200,00
16200,0063,34120,00-56,661120,001,02156515
25143,3452,34100,00-47,461100,001,02156515
34095,8841,8480,00-38,161080,001,02156515
43057,7231,2460,00-28,761060,001,02156515
52028,9620,7340,00-19,271040,001,02156515
61009,6910,3120,00-9,691020,001,02156515
Усього220,00420,00-200,006420,00
Різниця між визнаними доходами за ефективною ставкою відсотка та нарахованими процентами за номінальною процентною ставкою за наданим кредитом є сумою амортизації премії, що обліковується за рахунками неамортизованої премії/дисконту і дорівнює сумі комісії, витраченої банком на оцінку заставленого позичальником майна.