• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Генеральна Угода між Кабінетом Міністрів України і профспілковими обєднаннями України

Редакції видань, Федерація професійних спілок України , Кабінет Міністрів України  | Угода від 19.08.1995 № 125
Реквізити
  • Видавник: Редакції видань, Федерація професійних спілок України , Кабінет Міністрів України
  • Тип: Угода
  • Дата: 19.08.1995
  • Номер: 125
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Редакції видань, Федерація професійних спілок України , Кабінет Міністрів України
  • Тип: Угода
  • Дата: 19.08.1995
  • Номер: 125
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ГАЗЕТА "Голос України"
У Г О Д А
N 125 від 19.08.95
м.Київ
Генеральна Угода між Кабінетом Міністрів України і профспілковими об'єднаннями України
Розділ 1
Загальні положення
Генеральну угоду (далі - Угода) укладено згідно із Законом України "Про колективні договори і угоди" на двосторонній основі між Кабінетом Міністрів України та професійними спілками (далі - Сторони), від імені яких повноважними представниками проведено колективні переговори з метою укладення цієї Угоди.
Положення Угоди діють безпосередньо і поширюються на всіх суб'єктів, які знаходяться у сфері дії Сторін станом на дату підписання цієї Угоди.
Норми Угоди є обов'язковими для врахування під час ведення колективних переговорів і укладення угод (договорів) на галузевому, регіональному та виробничому рівнях як мінімальні гарантії.
Угода набуває чинності з моменту підписання і діє до укладення нової або перегляду цієї Угоди.
Сторони домовилися:
Розділ 2
У сфері забезпечення продуктивної зайнятості та соціального захисту населення від безробіття
2.1. Забезпечення продуктивної зайнятості та соціального захисту працівників, вивільнених у зв'язку із структурною перебудовою економіки, змінами форм власності, організації виробництва і праці:
2.1.1. Удосконалювати шляхи та механізми здійснення політики зайнятості соціального захисту населення, у тому числі через розробку галузевих, територіальних та державної програм зайнятості населення.
2.1.2. Зберегти діючий у 1994 році рівень законодавчих гарантій для окремих категорій населення, передбачених статтями 5 і 26 Закону України "Про зайнятість населення".
2.1.3. Під час здійснення структурної перебудови передбачити заходи для перерозподілу трудових ресурсів суспільному виробництві, у тому числі на користь перспективних та стратегічно необхідних галузей економіки.
2.2. Урегулювання проблем масового вивільнення працівників:
2.2.1. Передбачити надзвичайні заходи щодо забезпечення зайнятості та соціального захисту населення у разі якщо масштаби безробіття вийдуть за межі, визначені у Державній програмі зайнятості населення на 1995 рік.
2.2.2. Підготувати у III кварталі 1995 року узгоджений з профспілковою стороною проект змін до чинного законодавства щодо врегулювання проблеми часткового безробіття і соціального захисту частково безробітних.
Після внесення відповідних змін до чинного законодавства подати в установленому порядку на ратифікацію Верховної Ради України Конвенцію МОП N 168 "Про сприяння зайнятості і захисту від безробіття".
2.3. З метою забезпечення продуктивної зайнятості населення та соціальних гарантій у разі безробіття розробити в IV кварталі 1995 року за участю профспілкових об'єднань довгострокову (на 3-5 років) програму зайнятості населення України та концепцію розвитку ринку праці з урахуванням проведення структурної перебудови економіки, приватизації, інвестиційної податкової політики.
2.4. Удосконалювати систему інформаційного забезпечення вивчення та аналізу стану ринку праці як основу об'єктивного прогнозування його розвитку.
Розділ 3
У сфері гарантій оплати праці, регулювання рівня заробітної плати та її захисту
3.1. Кабінет Міністрів України подасть Верховній Раді України пропозиції щодо приведення законодавчих актів України у відповідність із Законом України "Про оплату праці" та розробить узгоджені з профспілковими об'єднаннями нормативні акти, що випливають із цього Закону.
3.2. Кабінет Міністрів України за участю профспілкових об'єднань здійснить розрахунки, прогнозні оцінки впливу розмірів мінімальної державної гарантії в оплаті праці на рівень безробіття та цін і на цій основі підготує в IV кварталі 1995 року пропозиції щодо поетапного введення в дію частини другої статті 9, статей 10, 33, 34 Закону України "Про оплату праці" та ратифікації конвенцій МОП N 26 "Про процедуру встановлення мінімальної заробітної плати" і N 131 "Про встановлення мінімальної заробітної плати з особливим урахуванням країн, що розвиваються".
3.3. На період до затвердження Верховною Радою України нового розміру мінімальної заробітної плати як державної соціальної гарантії визначати гарантований мінімальний розмір оплати праці в галузевих і регіональних угодах та колективних договорах відповідно до статті 8 Закону України "Про колективні договори і угоди" і статті 19 Закону України "Про підприємства в Україні", орієнтуючись при цьому на поступове наближення мінімальних гарантій в оплаті праці до рівня вартісної величини межі малозабезпеченості.
3.4. Кабінет Міністрів України розробить у III кварталі 1995 року разом з відповідними профспілками пропозиції щодо встановлення оптимальних співвідношень в оплаті праці працівників бюджетних установ і організацій.
3.5. Установити перелік і мінімальні гарантовані розміри доплат, надбавок, компенсацій, що мають міжгалузевий характер, згідно з додатком.
3.6. Установити, що оплата праці в понадурочний час здійснюється у подвійному розмірі.
3.7. Починаючи з 1995 року здійснити розрахунок фактичної вартості робочої сили та забезпечити публікацію цих даних у засобах масової інформації.
3.8. Кабінет Міністрів України зобов'язується вирішувати питання, що стосуються мінімальних гарантій заробітної плати у виробничій і бюджетній сферах та її захисту, шляхом переговорів (консультацій) з профспілковими об'єднаннями України.
3.9. Кабінет Міністрів України:
здійснить заходи щодо погашення у липні-серпні 1995 року заборгованості по заробітній платі, відпускних у бюджетних галузях в частині, яка утворилася з державного бюджету;
за участю профспілкових об'єднань підготує і подасть до 1 вересня 1995 року на розгляд Верховної Ради України проекти законодавчих актів, спрямованих на поповнення державного бюджету та цільове використання цих коштів на виплату заробітної плати в бюджетних галузях;
здійснить у III кварталі 1995 року разом з профспілковими об'єднаннями перевірки своєчасності виплат заробітної плати на державних підприємствах, в організаціях, установах, вивчить причини її затримки і розробить заходи щодо попередження випадків несвоєчасної виплати заробітної плати у виробничих та бюджетних галузях.
3.10. Урядова сторона надаватиме профспілковим об'єднанням статистичні дані про розмір заробітної плати відповідно до положення статті 15 Закону України "Про колективні договори і угоди" на безоплатній основі.
Розділ 4
У сфері забезпечення соціальних гарантій
4.1. Гарантії життєвого рівня населення:
4.1.1. Періодично переглядати розмір середньодушового сукупного доходу, що дає право на отримання державної допомоги, відповідно до зростання індексу цін на споживчі товари та послуги з метою забезпечення скорочення розриву між розміром середньодушового сукупного доходу і рівнем межі малозабезпеченості.
4.1.2. Розробити соціальні норми споживання продуктів харчування для осіб непрацездатного віку, а також нормативи забезпечення населення житлом та комунально-побутовими послугами (водо-, газо-, електро-, теплопостачання та водовідведення) для розрахунку величини вартості межі малозабезпеченості протягом 1995 року відповідно до статті 25 Основ законодавства України про охорону здоров'я і подати їх Верховній Раді України для затвердження.
4.1.3. Запровадити щомісячне інформування профспілкових об'єднань про розрахунки величини вартості межі малозабезпеченості з урахуванням зростання цін і тарифів на товари та послуги.
4.1.4. Забезпечити перегляд відповідно до зростання індексу споживчих цін фіксованих доходів населення (пенсій, стипендій, соціальних і компенсаційних виплат).
Пропозиції щодо перегляду відповідно до зростання індексу споживчих цін та величини вартості межі малозабезпеченості розмірів пенсій, стипендій, соціальних і компенсаційних виплат узгоджуватимуться з профспілковими об'єднаннями.
4.1.5. Підготувати за участю профспілкових об'єднань і внести з урахуванням можливостей економіки пропозиції щодо внесення змін і доповнень до Закону України "Про пенсійне забезпечення".
4.1.6. Розробити до кінця 1995 року проект Закону України про внесення змін та доповнень до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", передбачивши в ньому посилення соціального захисту сімей з дітьми, які особливо потребують підтримки з боку держави, виходячи з можливостей державного бюджету.
4.1.7. Розробити узгоджені пропозиції щодо вдосконалення механізму соціального захисту населення з метою посилення адресності соціальної допомоги, а також створити відповідні служби в межах витрат, передбачених на утримання служб соціального захисту населення.
4.1.8. Підготувати до 1 жовтня 1995 року пропозиції щодо встановлення граничного рівня прибуткового податку з громадян (не вище 40 відсотків доходів).
4.1.9. Сторони зобов'язуються забезпечити цільове використання коштів фондів соціального призначення, що знаходяться в їх віданні. Звіти про це щоквартально висвітлювати в засобах масової інформації.
4.2. Житлово-побутові гарантії:
4.2.1. Розробити проект Державної житлової програми, передбачивши в ньому найсприятливіші умови для спорудження та придбання житла сім'ям, що тривалий час перебувають на обліку для поліпшення житлових умов і мають низький рівень доходів.
4.2.2. При поетапному підвищенні цін і тарифів на житловокомунальні послуги, скраплений газ та тверде паливо до кінця 1995 року забезпечити, щоб частка витрат населення за житло і комунальні послуги, скраплений газ та тверде паливо не перевищувала 15 відсотків середньомісячного сукупного доходу сім'ї у межах санітарної норми володіння чи користування загальною площею житла та нормативів користування комунальними послугами.
4.2.3. Завершити розробку та внести на розгляд Верховної Ради України новий Житловий Кодекс Української РСР.
Передбачити в проектах законодавчих актів захист житлових прав соціально вразливих верств населення, у тому числі на безкоштовне отримання житла в межах установленої соціальної норми для інвалідів і учасників війни, малозабезпечених сімей, осіб, що постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, тощо.
Розділ 5
У сфері трудових відносин, режиму праці та відпочинку
5.1. Нагляд і контроль за додержанням установлених законодавством трудових прав і гарантій:
5.1.1. До створення державної інспекції праці Міністерства праці зберегти правові інспекції праці профспілок.
5.1.2. Передбачити в положенні про державну інспекцію праці Міністерства праці, що вона в своїй діяльності взаємодіє з профспілковими органами, які здійснюють громадський контроль за додержанням трудових прав і гарантій працівників.
5.1.3. Державній інспекції праці Міністерства праці, центральним і місцевим органам державної виконавчої влади розробити систему контролю за додержанням законодавства про працю.
5.2. Режим праці та відпочинку:
5.2.1. У III кварталі 1995 року подати на розгляд Верховної Ради України проект Закону України "Про відпустки".
5.2.2. Подати Верховній Раді України пропозиції про ратифікацію конвенцій МОП N 132 "Про оплачувані відпустки" та N 140 "Про оплачувані учбові відпустки" у тримісячний термін після набуття чинності Законом України "Про відпустки" у повному обсязі.
5.2.3. Прийняти рішення, що забезпечать реалізацію Закону України "Про відпустки", в терміни, передбачені постановою Верховної Ради України "Про порядок введення в дію Закону України "Про відпустки".
5.2.4. Рекомендувати підприємствам практикувати відрахування профкомам кошти у розмірі не менше 0,3 відсотка від фонду оплати праці на культурно-спортивну роботу за рахунок прибутку, що залишається в їх розпорядженні.
Розділ 6
У сфері охорони праці, здоров'я і навколишнього середовища
6.1. Охорона праці та навколишнього середовища:
6.1.1. За участю профспілкових об'єднань розробити програму поетапного обмеження використання праці жінок у нічний час, а також вивільнення їх з виробництв, пов'язаних з важкою працею та шкідливими умовами.
6.1.2. Сприяти організації виробництва спецодягу, спецвзуття та інших засобів індивідуального і колективного захисту працюючих в обсягах, необхідних для задоволення потреб підприємств і організацій усіх форм власності відповідно до діючих нормативів.
6.1.3. Разом з профспілковими об'єднаннями розпочати перегляд і опрацювання:
списку виробництв, цехів, професій та посад з шкідливими умовами праці, робота в (на) яких дає право на додаткову відпустку і скорочений робочий день;
типових галузевих норм безплатної видачі спецодягу, спецвзуття та запобіжних засобів.
6.1.4. Розробити і забезпечити впровадження програми підготовки спеціалістів для здійснення аварійних робіт у різних галузях народного господарства, передбачивши в ній створення відповідних тренажерних центрів.
6.1.5. Продовжити будівництво комплексів утилізації і поховання токсичних відходів виробництва (отрутохімікатів, пестицидів, хімічних засобів тощо), непридатних для використання.
6.1.6. Внести до Верховної Ради України проект Закону України "Про зони надзвичайних екологічних ситуацій, їх класифікацію і статус", після його прийняття визначити зони екологічного лиха і впровадити комплекс заходів щодо поліпшення умов життя населення, яке проживає в екологічно небезпечному середовищі.
6.1.7. Відповідно до статті 12 Закону України "Про охорону праці" за участю профспілкових об'єднань розпочати розробку критеріїв оцінки моральних збитків та порядок їх відшкодування.
6.2. Охорона здоров'я, оздоровлення, фізичний розвиток населення:
6.2.1. Розробити за участю профспілок і внести до Верховної Ради України проект Національної програми реформування системи охорони здоров'я населення України.
6.2.2. Підготувати за участю профспілкових об'єднань та внести пропозиції до Верховної Ради України щодо переліку закладів охорони здоров'я та соціального забезпечення, які не підлягають приватизації.
6.2.3. Розробити і затвердити нормативні документи, які регламентують порядок оздоровлення та реабілітації в санаторно-курортних закладах осіб, які брали участь у ліквідації аварії на ЧАЕС, та населення, яке постраждало внаслідок Чорнобильської катастрофи.
6.2.4. Продовжити ретроспективну оцінку дози опромінення щитовидної залози у дітей в екологічно забруднених населених пунктах України для надання їх статусу потерпілих згідно зі статтею 27 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
6.2.5. Розробити і затвердити нормативний документ "Про порядок виведення за станом здоров'я із зони відчуження та подальше працевлаштування осіб працездатного віку".
Розділ 7
У сфері соціального забезпечення
7.1. За участю профспілкових об'єднань розробити проект Основ законодавства України із соціального страхування і внести його на розгляд Верховної Ради України.
7.2. Розглянути питання про створення національного науково-дослідного центру з питань соціального забезпечення, у тому числі й соціального страхування.
7.3. За участю профспілок продовжити роботу над встановленням страхового тарифу та ввести в дію механізм соціального страхування від нещасних випадків і профзахворювань згідно зі статтями 8 та 11 Закону України "Про охорону праці".
Розділ 8
У сфері гарантій під час проведення приватизації
8.1. Кабінет Міністрів України, Фонд Державного майна України, а також інші органи державної виконавчої влади і організації, на які відповідно до законодавства покладено функції з управління державним майном, що є у загальнодержавній власності, проводять консультації з профспілками відповідних рівнів щодо соціально-трудових питань, пов'язаних з процесом приватизації або реформуванням державної власності.
8.2. Кабінет Міністрів України забезпечить під час розробки законодавчих та нормативних актів захист дрібних інвесторів; розробку механізму взаємної конвертації приватизаційних паперів; передбачить відповідальність посадових осіб, фінансових посередників та інших суб'єктів, які беруть участь у приватизації, за порушення законодавства з приватизації.
8.3. Розробити разом з профспілковими об'єднаннями пропозиції щодо страхування ризиків, пов'язаних з використанням приватизаційних паперів.
8.4. Фонд Державного майна України разом з профспілковими об'єднаннями організовує всеукраїнське навчання з питань приватизації за спеціальною програмою.
8.5. Кабінет Міністрів України забезпечить розробку механізму реалізації Указу Президента України від 24 листопада 1994 року N 698 "Про компенсацію громадянам України втрат від знецінення грошових заощаджень в установах Ощадного банку України та Укдержстраху", який би передбачив отримання громадянами України компенсації втрат від знецінення їх заощаджень.
8.6. Кабінет Міністрів України і Фонд Державного майна, розглядатимуть питання та прийматимуть рішення щодо умов утримання, передачі або перепрофілювання об'єктів соціально-культурної сфери і охорони здоров'я, які є на балансі підприємств і організацій, за участю профспілок.
8.7. Кабінет Міністрів України розробить і подасть за погодженням з профспілковими об'єднаннями на розгляд Верховної Ради України Концепцію приватизації об'єктів соціальної сфери.
8.8. Фонд Державного майна України забезпечить повне і своєчасне інформування громадян України та профспілкових органів з питань приватизації.
Розділ 9
У сфері соціального партнерства
9.1. Сторони вважають, що в умовах переходу до ринкової економіки договірне регулювання соціально-економічних процесів на принципах соціального партнерства є об'єктивною необхідністю.
9.2. Головними елементами механізму реалізації соціального партнерства є колективні переговори, консультації та співробітництво, а також розв'язання конфліктних ситуацій на основі трудового арбітражу, посередництва та примирення в межах чинного законодавства.
9.3. Згідно з рекомендацією МОП N 113 "Про консультації та співробітництво між органами державної влади та організаціями підприємців і трудящих в галузевому та національному масштабі" консультації та співробітництво між Сторонами Угоди спрямовуватимуться на підготовку і застосування законодавчої і нормативної бази, що визначає правовий статус суб'єктів соціального партнерства, форми їх взаємодії, на узгодження інтересів найманих працівників і власників, удосконалення соціально-трудових відносин та розв'язання колективних трудових спорів (конфліктів) відповідно до норм чинного законодавства. З цією метою Сторони сприятимуть розробці і прийняттю Законів України "Про об'єднання підприємців", "Про профспілки", "Про соціальне партнерство", "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)".
9.4. Сторони шляхом консультацій, переговорів, вироблення спільних пропозицій, здійснення конкретних дій зосереджуватимуть свої зусилля на створенні умов для продуктивної праці, стабілізації економіки та підвищення життєвого рівня населення.
9.5. Кожна із Сторін інформуватиме іншу Сторону про наступне прийняття рішень з питань, що стосуються соціально-економічних інтересів населення країни і є предметом цієї Угоди, та здійснюватимуть попередні узгодження таких рішень шляхом офіційних переговорів і консультацій. У випадку непогодження позицій Сторона, яка вносить проекти таких рішень, одночасно інформує орган, який має приймати відповідний законодавчий або нормативний акт, про позицію іншої Сторони.
9.6. Сторони сприятимуть власникам, об'єднанням власників або уповноваженим ними органам, місцевим органам державної виконавчої влади, профспілкам та їх об'єднанням, іншим уповноваженим на представництво трудовими колективами органам проведенню колективних переговорів та укладенню галузевих, регіональних угод, колективних договорів.
9.7. Сторони підготують у IV кварталі 1995 року узгоджені пропозиції щодо внесення змін і доповнень до Закону України "Про колективні договори і угоди", спрямованих на вдосконалення договірного регулювання соціально-трудових відносин.
9.8. Профспілкові об'єднання, що підписали Угоду, утримуватимуться від організації і проведення страйків з питань, передбачених цією Угодою, за умов їх вирішення.
Розділ 10
Заключні положення
10.1. Зміни і доповнення до Угоди протягом терміну її дії можуть вноситися за умови взаємної згоди Сторін.
10.2. Контроль за виконанням Угоди здійснюється безпосередньо Сторонами, що її уклали, чи уповноваженими ними представниками у порядку, який визначається Сторонами Угоди.
10.3. Сторони щоквартально аналізують хід виконання Угоди, обмінюються відповідною інформацією та забезпечують її висвітлення в "Урядовому кур'єрі", "Профспілковій газеті" та інших засобах масової інформації. Про невиконання положень Угоди, термін реалізації яких минув, складається протокол, що підписується Сторонами. Кожна із Сторін визначає персонально відповідальних осіб за виконання положень Угоди.
10.4. За порушення чи невиконання положень Угоди, ухилення від участі в переговорах, за ненадання своєчасної інформації, необхідної для колективних переговорів і здійснення контролю, представники Сторін несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.
Прем'єр-міністр України Є.МарчукГолова Федерації профспілокУкраїни О.СтоянГолова Обє'днання вільнихпрофспілок С.КаріковГолова Ради Федераціїпрофспілок кооперації таінших форм підприємництваУкраїни В.КострицяГолова Ради профспілокзалізничників і транспортнихбудівельників України А.ЧорномазГолова ЦК профспілкипрацівників НаціональноїАкадемії наук України А.ШироковГолова Солідарних профспілокУкраїни О.ШейкінВ.О. голови профспілкиатестованих працівниківорганів внутрішніх справУкраїни Г.КабанченкоГолова Всеукраїнськогооб'єднання солідарностітрудівників (ВОСТ) О.ДжуликПрезидент професійної спілки- Асоціації льотного складуцивільної авіації України С.Роганін
Додаток
до Генеральної угоди між
Кабінетом Міністрів України
і профспілковими об'єднаннями
України
Перелік доплат і надбавок, що мають міжгалузевий характер, до тарифних ставок і посадових окладів працівників об'єднань, підприємств і організацій
-----------------------------------------------------------------
|Найменування доплат і надбавок|Граничні розміри доплат і надба-|
| |вок |
|---------------------------------------------------------------|
| Доплати |
|---------------------------------------------------------------|
|За суміщення професій (посад) |Доплати одному працівнику макси-|
| |мальними розмірами не обмежують-|
| |ся і визначаються наявністю одер|
| |жаної економії за тарифними став|
| |ками і окладами суміщуваних пра-|
| |цівників |
|------------------------------+--------------------------------|
|За розширення зони обслугову- |Доплати одному працівнику макси-|
|вання або збільшення обсягу |мальними розмірами не обмежують-|
|робіт |ся і визначаються наявністю одер|
| |жаної економії за тарифними став|
| |ками і окладами, які могли б ви-|
| |плачуватись за умови нормативної|
| |чисельності працівників |
|------------------------------+--------------------------------|
|За виконання обов'язків тимча-|До 100 відсотків тарифної ставки|
|сово відсутнього працівника |(окладу) відсутнього працівника |
|------------------------------+--------------------------------|
|За роботу у важких, шкідливих |За роботу у важких і шкідливих |
|та особливо шкідливих умовах |умовах до 12 відсотків, за робо-|
| |ту в особливо шкідливих умовах |
| |до 24 відсотків тарифної ставки |
| |(посадового окладу) |
|------------------------------+--------------------------------|
|За інтенсивність праці робіт- |До 12 відсотків тарифної ставки |
|ників | |
|------------------------------+--------------------------------|
|За роботу в нічний час |До 40 відсотків годинної тариф- |
| |ної ставки (посадового окладу) |
| |за кожну годину роботи в цей час|
|------------------------------+--------------------------------|
|На період освоєння нових норм |Підвищення відрядних розцінок до|
|трудових затрат |20 відсотків, підвищення тариф- |
| |них ставок до 10 відсотків |
|------------------------------+--------------------------------|
|За керівництво бригадою |Доплата диференціюється залежно |
| |від кількості робітників у бри- |
| |гаді (до 10 чоловік, понад 10, |
| |понад 25). Конкретний розмір до-|
| |плат визначається галузевими |
| |(регіональними) угодами залежно |
| |від розміру ставки розряду, при-|
| |своєного бригадиру. Ланковим, |
| |якщо чисельність ланки перевищує|
| |5 чол., встановлюється доплата |
| |в розмірі до 50 відсотків відпо-|
| |відної оплати бригадира |
|---------------------------------------------------------------|
| Надбавки |
|---------------------------------------------------------------|
|За високу професійну майстер- |Диференційовані надбавки до тари|
|ність |фних ставок: для робітників |
| |III розряду - 12 відсотків; |
| |для робітників IV розряду - |
| |16 відсотків; |
| |для робітників V розряду - |
| |20 відсотків; |
| |для робітників VI розряду і ви- |
| |щих розрядів - до 24 відсотків |
|------------------------------+--------------------------------|
|За високі досягнення у праці |До 50 відсотків посадового окла-|
| |ду |
|------------------------------+--------------------------------|
|За виконання особливо важливої|До 50 відсотків посадового окла-|
|роботи на певний термін |ду |
-----------------------------------------------------------------