• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Правил опису схеми виконання платіжних операцій

Національний банк України  | Постанова від 17.04.2025 № 49
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 17.04.2025
  • Номер: 49
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 17.04.2025
  • Номер: 49
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
Правління Національного банку України
П О С Т А Н О В А
17.04.2025 № 49
Про затвердження Правил опису схеми виконання платіжних операцій
Відповідно до статей 7, 15, 40, 56 Закону України "Про Національний банк України", статті 82 Закону України "Про платіжні послуги", з метою дотримання учасниками платіжного ринку вимог законодавства України під час здійснення ними платіжних операцій Правління Національного банку України
постановляє:
1. Затвердити Правила опису схеми виконання платіжних операцій (далі -Правила), що додаються.
2. Надавач фінансових платіжних послуг (крім банку) та оператор платіжної системи, які здійснюють діяльність на день набрання чинності цією постановою, зобов'язані розробити та затвердити внутрішніми документами схеми виконання платіжних операцій протягом шести місяців з дня набрання чинності цією постановою.
3. Банк, який здійснює діяльність на день набрання чинності цією постановою, зобов'язаний розробити та затвердити внутрішніми документами схеми виконання платіжних операцій, зазначені в пункті 12 розділу ІІ Правил, протягом шести місяців з дня набрання чинності цією постановою.
4. Надавач фінансових платіжних послуг (включаючи надавача фінансових платіжних послуг як учасника платіжної системи) має право продовжувати здійснення платіжних операцій протягом строку, визначеного в пунктах 2, 3 цієї постанови.
5. Надавач фінансових платіжних послуг (крім банку) та оператор платіжної системи, відомості про яких унесені до Реєстру платіжної інфраструктури після набрання чинності цією постановою, зобов'язані розробити та затвердити внутрішніми документами схеми виконання платіжних операцій протягом шести місяців з дня внесення відомостей до Реєстру платіжної інфраструктури.
6. Банк, який отримав банківську ліцензію після набрання чинності цією постановою, зобов'язаний розробити та затвердити внутрішніми документами схеми виконання платіжних операцій, зазначені в пункті 12 розділу ІІ Правил, протягом шести місяців з дня отримання банківської ліцензії.
7. Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку (Андрій Поддєрьогін) після офіційного опублікування довести до відома надавачів фінансових платіжних послуг та операторів платіжних систем інформацію про прийняття цієї постанови.
8. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови Національного банку України Олексія Шабана.
9. Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування.
ГоловаАндрій ПИШНИЙ
Інд. 57
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
17 квітня 2025 року № 49
Правила опису схеми виконання платіжних операцій.
І. Загальні положення
1. Ці Правила розроблені відповідно до Законів України "Про Національний банк України", "Про платіжні послуги" та визначають вимоги до правил опису схеми виконання платіжних операцій.
2. Терміни в цих Правилах вживаються в значеннях, наведених у Законах України "Про Національний банк України", "Про платіжні послуги", "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" і нормативно-правових актах Національного банку України (далі - Національний банк), розроблених на виконання зазначених законів України.
3. Вимоги цих Правил поширюються на надавачів фінансових платіжних послуг та операторів платіжних систем.
Вимоги цих Правил не поширюються на Національний банк як оператора платіжної системи, надавача платіжних послуг та емітента електронних грошей.
ІІ. Вимоги до надавачів фінансових платіжних послуг та операторів платіжних систем
4. Надавач фінансових платіжних послуг, який розробив та затвердив схеми виконання платіжних операцій, здійснює контроль та відповідає за дотримання особами, з якими укладено договори (у разі залучення таких осіб до виконання платіжних операцій), вимог щодо здійснення платіжних операцій з використанням затвердженої схеми.
5. Оператор платіжної системи, який розробив та затвердив схеми виконання платіжних операцій, здійснює контроль та відповідає за дотримання учасниками платіжної системи вимог щодо здійснення платіжних операцій з використанням затвердженої схеми.
6. Надавач фінансових платіжних послуг та оператор платіжної системи під час здійснення діяльності як надавач платіжних послуг та/або оператор платіжної системи зобов'язані дотримуватися вимог цих Правил під час розроблення та затвердження схеми виконання платіжних операцій.
7. Надавач фінансових платіжних послуг, особи, з якими укладено договори для забезпечення виконання платіжних операцій (у разі залучення таких осіб до виконання платіжних операцій), зобов'язані виконувати платіжну операцію відповідно до вимог законодавства України та затвердженої надавачем фінансових платіжних послуг схеми виконання платіжних операцій.
8. Надавач фінансових платіжних послуг як учасник платіжної системи зобов'язаний виконувати платіжну операцію відповідно до вимог законодавства України та схеми виконання платіжних операцій, затвердженої оператором платіжної системи.
Оператор платіжної системи зобов'язаний на запит надавача фінансових платіжних послуг (учасника платіжної системи) надати такому надавачу фінансових платіжних послуг схему виконання платіжних операцій, розроблену оператором платіжної системи, для виконання платіжних операцій.
9. Небанківський надавач фінансових платіжних послуг зобов'язаний розробити та затвердити схему виконання платіжних операцій для кожної платіжної операції, що ним виконується, до початку проведення платіжної операції з використанням такої схеми виконання платіжних операцій, крім випадків, визначених у пунктах 10, 11 розділу ІІ цих Правил.
10. Небанківський надавач фінансових платіжних послуг має право не розробляти схеми виконання платіжних операцій в разі виконання такої платіжної операції без залучення для надання фінансової платіжної послуги інших осіб (включаючи інших надавачів фінансових платіжних послуг, технологічних операторів, комерційних агентів). Небанківський надавач фінансових платіжних послуг у такому разі зобов'язаний розробити та затвердити модель бухгалтерського обліку виконання такої платіжної операції.
11. Надавач фінансових платіжних послуг має право не розробляти схеми виконання платіжних операцій в разі виконання такої платіжної операції виключно через платіжну систему, оператором якої є Національний банк.
12. Банк, що надає фінансову платіжну послугу зі здійснення еквайрингу платіжних інструментів та/або послугу з переказу коштів без відкриття рахунку із залученням іншого надавача фінансових платіжних послуг для надання таких фінансових платіжних послуг та/або з використанням різних платіжних інструментів однієї платіжної системи та/або платіжних інструментів різних платіжних систем, зобов'язаний розробити та затвердити для платіжної операції, що здійснюється під час надання таких фінансових платіжних послуг, схему виконання платіжних операцій до початку проведення платіжної операції з використанням цієї схеми виконання платіжної операції.
13. Оператор платіжної системи зобов'язаний розробити та затвердити схему виконання платіжних операцій для кожної платіжної операції, що здійснюватиметься з використанням створеної ним платіжної системи (із зазначенням переліку учасників), до початку проведення платіжної операції з використанням цієї схеми виконання платіжних операцій.
14. Надавач фінансових платіжних послуг у разі використання платіжної інструкції, платіжної інструкції та реєстру платників та/або отримувачів, зведеної платіжної інструкції для виконання платіжних операцій зобов'язаний в обсягах, визначених законодавством України, забезпечити передавання інформації про платника (особу, з рахунку якої ініціюється платіжна операція на підставі платіжної інструкції або яка ініціює платіжну операцію шляхом подання / формування платіжної інструкції разом із відповідною сумою готівкових коштів) та/або отримувача (особу, на рахунок якої зараховується сума платіжної операції або яка отримує суму платіжної операції в готівковій формі) надавачу платіжних послуг, що обслуговує рахунок отримувача.
15. Оператор платіжної системи в разі використання в платіжній системі платіжної інструкції, платіжної інструкції та реєстру платників та/або отримувачів, зведеної платіжної інструкції для виконання платіжних операцій зобов'язаний в обсягах, визначених законодавством України, забезпечити передавання інформації про платника (особу, з рахунку якої ініціюється платіжна операція на підставі платіжної інструкції або яка ініціює платіжну операцію шляхом подання / формування платіжної інструкції разом із відповідною сумою готівкових коштів) та/або отримувача (особу, на рахунок якої зараховується сума платіжної операції або яка отримує суму платіжної операції в готівковій формі) між учасниками цієї платіжної системи.
16. Надавач фінансових платіжних послуг згідно з вимогами до графічного зображення схеми руху інформаційних повідомлень та руху коштів, зазначених у додатку 1 до цих Правил, зобов'язаний відображати на схемі виконання платіжних операцій рух інформаційних повідомлень та рух коштів, що здійснюються в межах цього надавача платіжних послуг, та згідно з вимогами Положення про порядок здійснення авторизації діяльності надавачів фінансових платіжних послуг та обмежених платіжних послуг, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 07 жовтня 2022 року № 217 (зі змінами), рух інформаційних повідомлень та рух коштів, що здійснюються за межами надавача фінансових платіжних послуг.
17. Оператор платіжної системи згідно з вимогами до графічного зображення схеми руху інформаційних повідомлень та руху коштів, зазначених у додатку 1 до цих Правил, зобов'язаний відображати на схемі виконання платіжних операцій рух інформаційних повідомлень та рух коштів, що здійснюються в межах платіжної системи, створеної оператором платіжної системи, між учасниками такої платіжної системи.
Оператор платіжної системи має право не розробляти схеми виконання платіжних операцій в разі відповідності схеми виконання платіжних операцій, поданої до Національного банку для реєстрації та внесення до Реєстру платіжної інфраструктури відомостей про платіжну систему відповідно до вимог Положення про реєстрацію платіжних систем, учасників платіжних систем та технологічних операторів платіжних послуг, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 26 вересня 2022 року № 208 (зі змінами), вимогам цих Правил.
18. Надавач фінансових платіжних послуг та оператор платіжної системи в разі виникнення змін у виконанні платіжної операції, включаючи зміну / появу суб'єктів платіжної схеми, які змінюють схему виконання платіжних операцій, зобов'язані затвердити нову схему виконання платіжних операцій. Суб'єктом платіжної схеми вважається залучена особа, яка бере участь у виконанні платіжної операції (включаючи оператора платіжної системи, іншого надавача платіжних послуг, банк надавача фінансових платіжних послуг / розрахунковий банк платіжної системи, технологічного оператора, комерційного агента), а також платник, отримувач.
19. Залучена особа, яка бере участь у виконанні платіжної операції відповідно до схеми виконання платіжних операцій, не має права залучати до виконання платіжної операції іншу особу, яка не є суб'єктом цієї платіжної схеми.
20. Надавач фінансових платіжних послуг зобов'язаний забезпечити зберігання в електронній або паперовій формі кожної затвердженої ним схеми виконання платіжних операцій протягом здійснення своєї діяльності та п'яти років із дня відкликання ліцензії Національного банку на здійснення валютних операцій, які є фінансовими платіжними послугами, ліцензії на надання фінансових платіжних послуг або банківської ліцензії.
21. Оператор платіжної системи зобов'язаний забезпечити зберігання в електронній або паперовій формі кожної затвердженої ним схеми виконання платіжної операції протягом функціонування платіжної системи та п'яти років із дня виключення відомостей про платіжну систему з Реєстру платіжної інфраструктури.
22. Національний банк у разі встановлення фактів невідповідності схеми виконання платіжних операцій вимогам законодавства України має право вимагати від надавача фінансових платіжних послуг та оператора платіжної системи привести схему виконання платіжних операцій у відповідність до вимог законодавства України та встановити строк для її приведення, який не може бути меншим, ніж 10 робочих днів.
ІІІ. Основні вимоги до схеми виконання платіжних операцій
23. Схема виконання платіжних операцій повинна узгоджуватися зі схемою виконання платіжних операцій, яка була надана небанківським надавачем фінансових платіжних послуг та оператором платіжної системи до Національного банку для авторизації діяльності / реєстрації платіжної системи.
24. Схема виконання платіжних операцій повинна бути розроблена з урахуванням вимог платіжного законодавства, валютного законодавства, санкційного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.
25. Схема виконання платіжних операцій повинна бути розроблена та затверджена внутрішніми документами надавача фінансових платіжних послуг / оператора платіжної системи.
Схема виконання платіжних операцій, розроблена оператором платіжної системи, може міститися в правилах платіжної системи, затверджених внутрішніми документами оператора платіжної системи.
Внутрішні документи затверджуються відповідно до вимог статутних документів надавача фінансових платіжних послуг / оператора платіжної системи.
26. Схема виконання платіжних операцій повинна містити графічне зображення схеми руху інформаційних повідомлень та руху коштів і опис до них відповідно до вимог до графічного зображення схеми руху інформаційних повідомлень та руху коштів і опису графічного зображення схеми виконання платіжних операцій, вимог до типових графічних зображень, що повинні використовуватися під час розроблення схеми виконання платіжних операцій, зазначених у додатках 1-3 до цих Правил.
Графічне зображення схеми руху інформаційних повідомлень та опис до неї може складатися окремо від графічного зображення схеми руху коштів та опису до неї.
27. Схема виконання платіжних операцій, яка передбачає використання унікального ідентифікатора, повинна містити інформацію щодо порядку формування, використання та надання унікального ідентифікатора користувачу платіжних послуг (далі - користувач). Опис схеми виконання платіжних операцій може містити посилання на затверджений відповідним учасником платіжного ринку окремий внутрішній документ, що містить порядок формування, використання та надання унікального ідентифікатора користувачу.
Порядок формування, використання та надання унікального ідентифікатора користувачу повинен передбачати, що унікальний ідентифікатор формується, використовується та надається користувачу з дотриманням таких вимог:
1) унікальний ідентифікатор має право створювати та надавати користувачу виключно надавач платіжних послуг, який встановив особу користувача [здійснив ідентифікацію та верифікацію відповідно до законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення];
2) унікальний ідентифікатор повинен бути наданий надавачем платіжних послуг користувачу до початку ініціювання користувачем платіжної операції з використанням унікального ідентифікатора.
28. Порядок формування, використання та надання унікального ідентифікатора користувачу повинен містити відомості про суб'єкта, який володіє інформацією про унікальні ідентифікатори, що використовуються користувачами для здійснення платіжних операцій, та порядок обміну інформацією з іншими надавачами платіжних послуг / платіжними системами, що беруть участь у платіжній операції, про:
1) користувача, якому надано унікальний ідентифікатор, та/або;
2) номер рахунку / електронний гаманець, операції з яким здійснюються з використанням унікального ідентифікатора, та/або;
3) унікальний номер емісійного платіжного інструменту користувача (платіжного інструменту, що емітується емітентом та надається користувачу на підставі договору з емітентом для надання платіжної інструкції з метою ініціювання платіжної операції та/або здійснення інших операцій, визначених договором з емітентом), з яким пов'язаний унікальний ідентифікатор.
29. Схема виконання платіжних операцій, яка передбачає використання коду, повинна містити інформацію щодо порядку формування, використання, надання та структуру даних QR-коду. Опис схеми виконання платіжних операцій може містити посилання на затверджений відповідним учасником платіжного ринку окремий внутрішній документ, що містить порядок формування, використання, надання та структури даних QR-коду.
Схема виконання платіжних операцій, яка передбачає використання QR-коду відповідно до Правил формування та використання QR-коду для здійснення кредитових переказів, затверджених постановою Правління Національного банку України від 28 травня 2020 року № 68 (зі змінами), повинна містити лише інформацію про використання такого QR-коду під час виконання платіжних операцій.
30. Схема виконання платіжних операцій повинна містити інформацію про дату її затвердження та дату, починаючи з якої здійснюються платіжні операції відповідно до цієї схеми, перелік операцій та фінансових платіжних послуг для яких вона застосовується.
31. Схема виконання платіжних операцій може складатися в електронній або паперовій формі.
Схема виконання платіжних операцій, складена в:
1) електронній формі, повинна бути у файлі формату pdf та засвідчена уповноваженою особою, яка має право на вчинення відповідних дій згідно зі статутними документами надавача фінансових платіжних послуг / оператора платіжної системи (далі - уповноважена особа);
2) паперовій формі, повинна бути підписана уповноваженою особою.
Схема виконання платіжних операцій, що складається з двох і більше аркушів, повинна бути пронумерована, прошита із зазначенням кількості аркушів, містити напис: "Усього в цьому документі пронумеровано, прошито __________аркушів" тапідписана уповноваженою особою.
Додатки до Правил опису схеми виконання платіжних операцій
(Текст взято з сайту НБУ http://www.bank.gov.ua/)