ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
28.05.2020 № 68 |
Про затвердження Правил формування та використання QR-коду для здійснення кредитових переказів
Відповідно до статей 7, 15, 40, 56 Закону України "Про Національний банк України", ураховуючи запровадження міжнародного номера банківського рахунку (IBAN) в Україні та з метою встановлення єдиних засад використання QR-коду для здійснення кредитових переказів учасниками безготівкових розрахунків, Правління Національного банку України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Правила формування та використання QR-коду для здійснення кредитових переказів, що додаються.
2. Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку (Олексій Шабан) після офіційного опублікування довести до відома банків, небанківських фінансових установ України, а також АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "УКРПОШТА" інформацію про прийняття цієї постанови.
3. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови Національного банку України Сергія Холода.
4. Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування.
Голова | Я. Смолій |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
28.05.2020 № 68
ПРАВИЛА
формування та використання QR-коду для здійснення кредитових переказів
І. Загальні положення
1. Ці Правила розроблені відповідно до вимог законів України " Про Національний банк України", " Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", " Про банки і банківську діяльність", постанови Правління Національного банку України "Про запровадження міжнародного номера банківського рахунку (IBAN) в Україні" від 28 грудня 2018 року № 162 (зі змінами) та національного стандарту України ДСТУ ISO/IEC 18004:2019 "Інформаційні технології. Методи автоматичної ідентифікації та збору даних. Специфікація символіки штрих-коду QR-коду", затвердженого наказом Державного підприємства "Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості" від 21 грудня 2019 № 468 (далі - ДСТУ ISO/IEC 18004:2019).
2. Ці Правила визначають єдині засади формування та використання QR-коду учасниками безготівкових розрахунків для здійснення кредитових переказів та містять вимоги до елементів даних QR-коду.
3. Правила запроваджуються з метою підвищення зручності розрахунків і є уніфікованими для всіх учасників безготівкових розрахунків. Формування та використання QR-коду не є обов'язковим для здійснення кредитових переказів.
4. Учасники безготівкових розрахунків у разі використання QR-коду для здійснення кредитових переказів мають забезпечити його формування та використання відповідно до цих Правил.
5. У цих Правилах терміни та поняття вживаються в таких значеннях:
1) версія QR-коду - параметр, який визначає розмірність QR-коду - кількість модулів в обох напрямах. Може мати значення від 1 до 40 включно;
2) виправлення помилок у QR-коді - механізм, який дає змогу автоматично виявляти та виправляти помилки, що можуть виникати під час сканування графічного відтворення QR-коду. Під час генерування та сканування QR-коду може використовуватись один із чотирьох рівнів корекції помилок за рахунок включення спеціалізованих надлишкових даних;
3) модуль - найменша інформаційна одиниця QR-коду. Розмір сторони QR-коду дорівнює: номер версії QR-коду х 4 + 17 модулів;
4) QR-код (англ. quick response - швидкий відгук) - матричний код (двовимірний штрих-код), який містить інформацію щодо отримувача коштів і призначений для сканування за допомогою мобільного пристрою, сканера штрих-коду з метою швидкої та безпомилкової передачі реквізитів операції переказу коштів.
Інші терміни та поняття в цих Правилах використовуються в значеннях, визначених у законах України та нормативно-правових актах Національного банку України.
II. Структура даних QR-коду
6. Характеристики символів QR-коду, методи кодування символів даних, формати символів, характеристики розмірів, правила корекції помилок, алгоритм декодування посилань, вимоги до якості продукції та інші параметри визначені стандартом ДСТУ ISO/IEC 18004:2019.
7. Стандарти кодування символів у QR-коді:
1) ISO 646 - для усіх символів, крім кириличних;
2) UTF-8 - для кириличних символів.
8. Елементи даних QR-коду наведено в додатку 1. Приклади QR-кодів наведені в додатку 2.
III. Генерація QR-коду
9. Порядок і позначення елементів даних QR-коду не може змінюватись.
10. Загальний обсяг даних, які підлягають кодуванню для генерації QR-коду, не може перевищувати 331 байт (не символів). Перевищення може статися, зокрема, коли поля "Отримувач", "Призначення платежу" і "Відображення (дисплей)" містять більшу кількість спеціальних символів, тому що форматом кодування обрано формат UFT-8. У цьому випадку необхідно зменшити (оптимізувати) обсяг даних в одному або кількох полях змінної довжини QR-коду.
11. Генерація QR-коду коду має бути виконана з рівнем корекції помилок "М", тобто можливість корекції помилок або надмірності даних становить близько 15%.
12. Максимальна версія згенерованого QR-коду для версії формату 001 дорівнює 13. Це еквівалентно кількості модулів, яка дорівнює 69.
13. Використання версій QR-коду менших ніж 13 дозволяється.
IV. Відображення QR-коду
14. QR-код друкується або відображається в електронному вигляді разом із рештою платіжної інформації у разі його розміщення на рахунку (інвойсі).
15. Вміст інформації в тексті рахунку (інвойсі) та у QR-коді має бути ідентичним.
16. Чим більше даних міститься в QR-коді, тим більші його фізичні розміри. На рахунку (інвойсі) має бути зарезервовано достатньо місця, щоб відповідати QR-кодам, які містять максимальний обсяг даних. Точка прив'язки QR-коду і напрямок, у якому код зростає зі збільшенням даних, також повинні бути враховані під час позиціонування QR-коду.
17. Ширина/висота QR-коду, у якому використовуються модулі розміром 0,5 мм (X-розмір модуля коду 0,5 мм), становить приблизно 35 мм. Технічно це означає, що параметр Х-dimension коду становить 0,5 мм. У разі друку QR-коду роздільна здатність принтера визначатиме точний розмір, але не рекомендується використовувати X-розмір менше 0,5 мм через можливі проблеми з друком і наступним скануванням QR-коду.
V. Сканування QR-коду
18. Інформація, що міститься в QR-коді, сканується за допомогою мобільного додатка, спеціалізованого банківського обладнання або універсального сканера QR-кодів. Дані розкодовуються як пропозиція щодо здійснення платежу, яка відобразиться в додатку мобільного банкінгу користувача або інших інформаційних системах (програмному забезпеченні).
19. Намір здійснення переказу коштів за реквізитами отримувача переказу, що містяться в QR-коді, має бути підтверджений платником.
Директор Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку | О. Шабан |
ПОГОДЖЕНО: Заступник Голови Національного банку України | С. Холод |
Додаток 1
до Правил формування та використання
QR-коду для здійснення кредитових переказів
(пункт 8 розділу II)
Елементи даних QR-коду
Таблиця 1
І. Пояснення до заповненнятаблиці 1
1. Колонка 3 "Довжина" містить визначений або максимальний розмір елемента:
1) В - у байтах;
2) С - у символах (розмір у байтах таких елементів може залежати від вмісту елемента, оскільки кодування (наприклад, UFT-8) передбачає використання одного або кількох байтів на символ).
2. Колонка 4 "Фікс./змін." визначає довжину елемента:
1) фікс. - фіксована, елемент завжди має бути визначеної довжини;
2) змін. - змінна, елемент може бути будь-якої довжини в межах визначеної.
3. Колонка 5: "Обов'язковість":
1) О - обов'язковий, не може бути порожнім;
2) Оп. - опціональний, обов'язково наявний, може містити текст або бути порожнім (складатися виключно із "закінчення рядка");
3) Р - резервний, у зазначеній версії формату має бути порожнім (складатися виключно із "закінчення рядка").
4. Колонка 6, "Кодування":
1) А - ISO 646;
2) * - ISO 646 або UTF-8 відповідно до значення у полі "Кодування" (для полів, у яких можуть міститися дані з різним кодуванням).
5. Закінчення рядка може бути у вигляді одного з двох варіантів: Lf або Cr + Lf. Який із варіантів використовується, визначається безпосередньо після службової мітки BCD. Закінчення рядка повинно бути однаковим для всіх рядків.
Якщо поле не містить інформації (порожнє), воно повинно містити тільки закінчення рядка.
II. Опис елементів даних QR-коду, що містяться в таблиці 1
1. Елемент "Код старту додатка". Містить послідовність символів для автоматичної обробки даних QR-коду операційною системою пристрою, який здійснив сканування QR-коду, з метою визначення та запуску додатка мобільного банкінгу користувача. У версії формату 001 усе поле заповнюється символами " " (пробіл).
2. Елемент "Службова мітка". Дані, які розкодовуються з QR-коду, починаються із символів "BCD" - "службової мітки", після якої одразу йде закінчення рядка. Подальша перевірка вмісту QR-коду повинна включати розпізнавання та визначення закінчення рядка.
3. Елемент "Версія формату". Версія 001 означає варіант формату № 1, версія 002 - варіант формату № 2 відповідно. Розширення елементів і функцій відбувається шляхом розроблення нової версії формату з більшим порядковим номером. Опис нової версії формату повинен міститися в новому документі або додатках до документів з описами попередніх версій.
4. Елемент "Кодування". Значення 1 (2, 3, 4, 5, 6, 7, 8...) у полі "Кодування" визначають інтерпретацію даних (кодову таблицю символів), що використовуються в полях, для яких у колонці "Кодування" таблиці зазначено символ "*". Для версії формату 001 у полі "Кодування" повинно бути виключно значення "1", що передбачає використання кодування UTF-8 для всіх полів, які можуть містити кириличні символи.
5. Елемент "Функція". Функція визначається її ключовими значеннями: кредитовий переказ - Ukrainian Credit Transfer: код "UCT" (для версії формату 001 допускається виключно значення "UCT").
6. Елемент "BIC". Для версії формату 001 поле "BIC" зарезервовано.
7. Елемент "Отримувач". Містить прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи або найменування юридичної особи. Довжина значення елемента не повинна перевищувати довжину 38 символів для версії формату 001.
8. Елемент "Рахунок отримувача". Містить номер рахунку отримувача. Довжина значення елемента не повинна перевищувати довжину елемента 29 символів для версії формату 001.
9. Елемент "Сума/валюта". Значення в полі "Сума/валюта" є опціональним. Якщо поле "Сума/валюта" порожнє, заповнення суми має відбутися під час ініціювання платежу. Максимальне число в полі "Сума/валюта" становить 999999999.99. Якщо сума не містить дрібної частини одиниці валюти, допускається відсутність символу "." та нулів після цього символу.
Перед сумою повинні розміщуватись три великі літери коду валюти. Єдиною валютою, доступною для версії формату 001, є гривня.
Cума має бути якомога коротшою відповідно до результуючого коду, наприклад, краще "UAH3", ніж "UAH3.00". Нулі попереду суми заборонені.
10. Елемент "Код отримувача". Може містити один із трьох варіантів:
1) РНОКПП отримувача - фізичної особи;
2) серію (за наявності) та номер паспорта отримувача - фізичної особи, якщо через свої релігійні переконання вона відмовилась від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відмітку у паспорті;
3) ЄДРПОУ/реєстраційний (обліковий) номер платника податку, який присвоюється контролюючими органами, отримувача - юридичної особи.
11. Елемент "Ціль". Зарезервовано для подальшого використання.
12. Елемент "Reference". Зарезервовано для подальшого використання.
13. Елемент "Призначення платежу". Містить інформацію про платіж у текстовій формі.
14. Елемент "Відображення (дисплей)". Містить текст, призначений для виведення на дисплей або друку. Цей текст не включається до даних операції переказу коштів і має бути показаний користувачеві після розкодування QR-коду. Крім того, цей текст у незмінному або зміненому вигляді може використовуватись у системах обробки даних для деталізації даних операції.
Додаток 2
до Правил формування та використання
QR-коду для здійснення кредитових переказів
(пункт 8 розділу II)
Приклади QR-кодів
( Див. текст )