АСОЦІАЦІЯ "ПЕРША ФОНДОВА ТОРГОВЕЛЬНА СИСТЕМА"
N 4 від 15.05.96 м.Київ |
Затверджено
Радою Асоціації "ПФТС"
15 травня 1996 року
протокол N 4
Голова Ради _______ Ірина Заря
( Правила втрачають чинність з дати вступу у дію Кодексу, затвердженого Рішенням Асоціації "Перша фондова торговельна система N 4 від 19.12.2002 )
Торгові правила Асоціації "Перша Фондова Торговельна Система"
(із змінами та доповненнями станом на 30 липня 1999 року)
( Із змінами, внесеними згідно з Рішеннями Асоціації "Перша фондова торговельна система" N 7 від 01.06.2001 N 7 від 05.09.2001 N 4 від 22.04.2002 )( У тексті Правил словосполучення "котуючий торговець" замінено на словосполучення "котируючий торговець" згідно з Рішенням Асоціації "ПФТС" N 7 від 01.06.2001 )
Ці Правила регулюють порядок та умови укладення і виконання угод між членами ПФТС.
Ці Правила розроблені на основі діючого законодавства України, установчих документів, правил і положень Асоціації "ПФТС".
1. Визначення і термінологія ПФТС
1.1. Акцепт відбувається, коли:
1.1.1. Контрагент за допомогою засобів ПФТС надав згоду котируючому торговцю укласти угоду на умовах твердого котирування.
або
1.1.2. Торговці взаємно погодилися на всі умови договору по телефону чи факсу.
( Пункт 1.1 в редакції Рішення Асоціації "ПФТС" N 7 від 01.06.2001 )
1.2. Банківський день: Кожен робочий день, коли українські банки відчинені і приймають до виконання платіжні доручення.
1.3. Дата укладення угоди: День досягнення торговцями домовленості про укладання угоди відповідно до чинного законодавства, правил, положень та стандартів ПФТС.
( Пункт 1.3 в редакції Рішення Асоціації "ПФТС" N 7 від 01.06.2001 )
1.4. Вільна поставка: Спосіб розрахунків за угодою, за яким поставка цінних паперів здійснюється через депозитарій, а оплата в порядку, визначеному сторонами угоди, без залучення до грошових розрахунків депозитарію.
( Розділ 1 доповнено пунктом згідно з Рішенням Асоціації "ПФТС" N 4 від 22.04.2002 )
1.5. Двостороннє котирування: Одночасне виставлення котирування - купівлю і продаж одним реєстровим торговцем.
1.6. Замкнений ринок: Введення ціни купівлі, рівної найкращій (найнижчій) ціні продажу, виставленій іншим торговцем у тому ж цінному папері, або введення ціни продажу, рівної найкращій (найвищій) ціні купівлі, виставленої іншим торговцем у тому ж цінному папері.
1.6а. Засоби ПФТС: Програмно-технічні засоби, що використовуються ПФТС для забезпечення укладання угод з цінними паперами.
( Пункт в редакції Рішення Асоціації "ПФТС" N 7 від 01.06.2001 )
1.7. Депозитарій: Юридична особа, яка провадить виключно депозитарну діяльність та може здійснювати кліринг та розрахунки за угодами щодо цінних паперів.
( Розділ 1 доповнено пунктом згідно з Рішенням Асоціації "ПФТС" N 4 від 22.04.2002 )
1.8. Інші умови договору: Умови, що супроводжують виставлені котирування, крім ціни і кількості, наприклад: відповідальність сторін за перереєстрацію, час на перереєстрацію і валюта розрахунків.
1.9. Контрагент: Член Асоціації (реєстровий чи нереєстровий торговець), котрий зв'язується з котируючим торговцем у відповідь на виставлене котирування з метою: (а) акцептувати котирування як тверде, точно так, як воно виставлене в ПФТС, включно з передбаченими цими правилами стандартизованими умовами; або (б) зробити зустрічну оферту щодо виставленого котирування.
1.10. Зберігач: Юридична особа, яка має дозвіл на здійснення депозитарної діяльності щодо зберігання цінних паперів та обслуговування обігу цінних паперів і операцій емітента з цінними паперами на рахунках у цінних паперах.
( Розділ 1 доповнено пунктом згідно з Рішенням Асоціації "ПФТС" N 4 від 22.04.2002 )
1.11. Котируючий торговець: реєстровий торговець (див. 1.19), який виставив котирування в цінному папері.
1.12. Купівля: Оферта купити визначену кількість цінного паперу за зазначеною ціною і на інших умовах, виставлених в ПФТС. Купівля без оголошення кількості вважається офертою купити мінімальний торговий лот даного цінного паперу. Купівля виставляється в лівій колонці вікна котирувань ПФТС.
1.13. Мінімальний торговий лот: Мінімальна кількість допущеного цінного паперу, визначена цими Торговими правилами.
1.14. Купівля: Оферта купити визначену кількість цінного паперу за зазначеною ціною і на інших умовах, виставлених в ПФТС.
( Пункт розділу 1 в редакції Рішення Асоціації "ПФТС" N 4 від 22.04.2002 )
1.15. Нереєстровий торговець: Член ПФТС, який може тільки переглядати котирування реєстрових торговців. Нереєстровий торговець не може виставляти котирування в ПФТС, але може відгукнутися на виставлене котирування реєстрових торговців.
1.16. Одностороннє котирування: Котирування на продаж або купівлю, виставлене одним реєстровим торговцем, але не одночасно.
1.17. Оферта: Котирування купівлі або продажу, виставлене торговцем в ПФТС. Див. Купівля, Продаж.
1.18. Перехресний ринок: Введення ціни купівлі, вищої від найкращої (найнижчої) ціни продажу, виставленої іншим торговцем у тому ж цінному папері; або введення ціни продажу, нижчої від найкращої (найвищої) ціни купівлі, виставленої іншим торговцем у тому ж цінному папері.
1.19. Підтверджена угода: Угода, всі умови якої прозвітовані в ПФТС як котируючим торговцем, так і його контрагентом.
1.20. Продаж: Оферта продати визначену кількість цінного паперу за зазначеною ціною і на інших умовах, виставлених в ПФТС. Продаж без оголошення кількості вважається офертою продати мінімальний торговий лот даного цінного паперу. Продаж виставляється в правій колонці вікна котирувань ПФТС.
1.21. Реєстратор емітента: Юридична особа, відповідальна за облік прав власності на цінний папір.
1.22. Продаж: Оферта продати визначену кількість цінного паперу за зазначеною ціною і на інших умовах, виставлених в ПФТС.
( Пункт розділу 1 в редакції Рішення Асоціації "ПФТС" N 4 від 22.04.2002 )
1.23. Робочий день: Кожен день, коли проводяться торгові сесії на ПФТС.
1.24. Тверде котирування: Котирування цінного паперу, виставлене реєстровим торговцем, умови якого можуть бути акцептовані будь-яким контрагентом без переговорів з особливостями встановленими для маркет-мейкерів. У випадку акцепту твердого котирування договір вважається укладеним на стандартизованих цими торговими правилами умовах щодо оплати і перереєстрації з особливостями, встановленими для маркетмейкерів.
( Пункт із змінами, внесеними згідно з Рішенням Асоціації "ПФТС" N 7 від 01.06.2001 )
1.25. Торгова сесія: Години роботи ПФТС, визначені Торговими правилами Асоціації.
1.26. Уповноважена Особа ("УО"): Працівник чи службова особа члена ПФТС, уповноважена вводити інформацію в ПФТС, вести переговори і укладати угоди по цінних паперах. УО підлягає реєстрації Асоціацією.
1.27. Розрахунковий банк: Банк, з яким депозитарій уклав договір про грошові розрахунки за угодами щодо цінних паперів.
( Розділ 1 доповнено пунктом згідно з Рішенням Асоціації "ПФТС" N 4 від 22.04.2002 )
1.28. Час на перереєстрацію: Число робочих днів, протягом яких продавець повинен закінчити перереєстрацію і повідомити про це покупця у відповідності з процедурами, передбаченими цими Торговими правилами.
1.29. Маркет-мейкер: учасник торгівлі, який має особливий статус відповідно до цих Правил. Статус маркет-мейкера може отримати будь-який реєстровий торговець, що відповідає всім вимогам, встановленим цими Правилами щодо маркет-мейкерів. Отримання учасником ПФТС статусу маркет-мейкера пов'язано виключно з процесом організації торгівлі у ПФТС.
1.30. Аукціон: Конкурсний спосіб організації торгівлі, який відбувається шляхом надання учасниками аукціону конкурентних пропозицій на замовлення ініціатора аукціону стосовно продажу або купівлі цінних паперів.
( Розділ 1 доповнено пунктом згідно з Рішенням Асоціації "ПФТС" N 7 від 01.06.2001 )
1.31. Ринок котирувань: Спосіб організації торгівлі, згідно з яким купівля/продаж цінних паперів здійснюється шляхом акцепту оферти - купівлю або продаж цінних паперів, виставленої котируючим торговцем.
( Розділ 1 доповнено пунктом згідно з Рішенням Асоціації "ПФТС" N 7 від 01.06.2001 )
1.32. Розміщення цінних паперів: Відчуження цінних паперів первинним власникам шляхом укладення угод відповідно до чинного законодавства, правил, положень та стандартів ПФТС.
( Розділ 1 доповнено пунктом згідно з Рішенням Асоціації "ПФТС" N 7 від 01.06.2001 )
1.33. Ринок заявок - спосіб організації торгівлі на ринку цінних паперів, за яким передбачається повне або часткове виконання заявки на купівлю/продаж цінних паперів після її виставлення на ринку, при наявності на ринку однієї або кількох зустрічних заявок, що співпадають з нею по умовах, визначених цими Правилами. ( Розділ 1 доповнено пунктом згідно з Рішенням Асоціації "ПФТС" N 7 від 05.09.01
2. Доступ до ПФТС
2.1. Доступ до ПФТС і операції в ній регулюються виключно Статутом Асоціації, її положеннями і правилами.
2.2. Доступ до ПФТС надається лише в одному з таких режимів:
2.2.1. Режим реєстрового торговця: Доступний усім членам ПФТС, і. виконують свої членські обов'язки та відповідають додатковим фінансовим стандартам і вимогам до активності, затвердженим Радою Асоціації чи уповноваженим нею органом. Тільки реєстрові торговці можуть вводити котирування на ПФТС у відповідних цінних паперах.
2.2.2. Режим нереєстрового торговця: Доступний всім членам Асоціації, що виконують свої членські обов'язки.
2.2.3. Реєстровий торговець може бути переведений в режим нереєстрового торговця за рішенням Ради чи уповноваженого нею органу, що приймається при наявності обставин, передбачених п.п. 2.5.1, 2.5.2, 2.5.3 і 2.5.4 цих Торгових правил.
2.3. Усім фірмам - членам ПФТС і їх уповноваженим особам буде присвоєно індивідуальні імена користувача і пароль. Зміст пароля і ім'я є конфіденційними і не можуть бути передані третім особам.
2.4. Кожна фірма - член ПФТС відповідає за безпеку індивідуального імені, пароля і відповідного комп'ютерного обладнання.
2.5. Обмеження, призупинення чи припинення. Доступ до ПФТС може бути обмежений, призупинений чи припинений виключно при наявності однієї чи декількох з нижчеперелічених підстав:
2.5.1. Несплати членських внесків чи інших зборів протягом 3 (трьох) місяців;
2.5.2. Невиконання членом Асоціації своїх статутних обов'язків, внутрішніх положень і правил діяльності Асоціації;
2.5.3. Недотримання членом Асоціації стандартів етичної і професійної поведінки чи правил торгівлі, затверджених Асоціацією.
2.5.4. Невиконання остаточного рішення третейського суду чи дисциплінарного комітету, сформованих відповідно до правил і положень Асоціації; а також
2.5.5. Ліквідації члена як юридичної особи;
2.5.6. Порушення проти члена Асоціації справи про банкрутство;
2.5.7. Позбавлення члена Асоціації відповідної державної ліцензії.
2.6. У випадку, коли компанія - член ПФТС має декілька торгових терміналів, вона має право виставити тільки одне котирування в кожному цінному папері.
3. Вимоги до реєстрового торговця
3.1. Члени Асоціації, що виконують свої членські обов'язки, можуть стати реєстровими торговцями, для чого повинні подати відповідну заяву в Торговий комітет Асоціації і повинні довести свою відповідність нижченаведеним стандартам:
3.1.1. Реєстровий торговець повинен володіти і завжди підтримувати робочий капітал у розмірі, не меншому ніж еквівалент 25000 (двадцяти п'яти тисяч) доларів США в національній валюті України; і
3.1.2. Іншим стандартам, затвердженим Радою Асоціації чи уповноваженим нею органом.
3.2. Процедура визначення робочого капіталу затверджується Радою чи уповноваженим нею органом.
Розділ 3 вступає в силу з 1 січня 1997 року.
4. Уповноважені особи
4.1. Кожна фірма - член ПФТС повинна призначити одну або декількох осіб ("УО"), уповноважених вводити інформацію в ПФТС, вести переговори і укладати угоди з цінними паперами.
4.1.1. УО повинні бути зареєстровані в Асоціації до того, як вони візьмуть участь у будь-яких переговорах чи укладуть договори. Асоціація може встановлювати освітні, екзаменаційні та інші вимоги до практичної діяльності для реєстрації в якості УО.
4.1.2. Список УО повинен розповсюджуватися серед усіх фірм - членів Асоціації і повинен оновлюватися по мірі необхідності. Фірми - члени Асоціації повинні інформувати Асоціацію про будь-які зміни в списку їх УО.
4.1.3. Тільки УО можуть вводити повідомлення в ПФТС, вести переговори і укладати угоди з цінними паперами між членами Асоціації.
4.1.4. Реєстрові фірми - торговці завжди несуть повну відповідальність за котирування і угоди, введені чи укладені на ПФТС від їх імені, незалежно від того, чи такі котирування і угоди були санкціоновані. Фірма - член Асоціації повинна розташувати термінал ПФТС у місці, доступному лише УО.
4.1.5. На фірми - члени Асоціації можуть бути накладені дисциплінарні стягнення за допущення випадків введення у ПФТС повідомлень, ведення переговорів чи укладення угоди неуповноваженими особами.
5. Організація торгівлі цінними паперами в ПФТС
5.1. Укладання угод з цінними паперами в торговельній системи ПФТС здійснюється за технологією ринку котирувань, ринку заявок або аукціону.
( Пункт 5.1 в редакції Рішення Асоціації "ПФТС" N 7 від 05.09.01 )
5.2. Розміщення цінних паперів емітентів, а також продаж пакетів акцій відкритих акціонерних товариств, що належать державі, за участю Фонду державного майна України, в ПФТС повинне здійснюватися шляхом проведення аукціону згідно вимог, встановлених в розділах 8 та 9 відповідно.
5.3. Укладання та виконання угод з цінними паперами в торговельній системі ПФТС повинне здійснюватися з дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
( Розділ 5 доповнено пунктом 5.3 згідно з Рішенням Асоціації "ПФТС" N 4 від 22.04.2002 )
( Правила доповнено розділом 5 згідно з Рішенням Асоціації "ПФТС" N 7 від 01.06.2001 )
6. Вимоги до допуску цінних паперів до торгівлі в ПФТС
6.1. Допуск до обігу цінних паперів в ПФТС здійснюється у відповідності до Правил лістингу та делістингу ПФТС".
( Правила доповнено розділом 6 згідно з Рішенням Асоціації "ПФТС" N 7 від 01.06.2001 )( Розділ 7 вилучено на підставі Рішення Асоціації "ПФТС" N 7 від 01.06.2001 )
7. Порядок укладання та виконання угод на ринку котирувань
( Назва Розділу 7 в редакції Рішення Асоціації "ПФТС" N 7 від 01.06.2001 )
7.1. Всі котирування тверді. Всі котирування, виставлені реєстровими торговцями, під час торгової сесії вважаються "твердими", як це визначено цими Торговими правилами.
7.1.1. Якщо сторони не домовилися про інше, акцепт твердого котирування означає зобов'язання сторін виконати угоду по ціні, кількості і на інших виставлених умовах щодо розрахунків і перереєстрації.
( Пункт в редакції Рішення Асоціації "ПФТС" N 7 від 01.06.2001 )
7.1.2. Котирування повинно бути зняте котируючим торговцем не пізніше 10 (десяти) хвилин з моменту акцепту, в іншому випадку воно може бути акцептоване наступним контрагентом.
7.2. Будь-яка зустрічна оферта чи пропозиція обговорити умови угоди, відмінні від виставленого котирування (зроблена котируючим торговцем або контрагентом), не применшує права контрагента акцептувати тверде котирування, як воно було виставлене в час, коли була зроблена зустрічна оферта чи пропозиція.
Посилання котируючого торговця в момент початку повідомлення контрагентом (через засіб ПФТС або по телефону) на факт укладення угоди з іншим контрагентом по даному котируванню і на відсутність у нього у зв'язку з цим часу для зміни даного котирування допускається лише при підтвердженні Директором-контролером введення звіту про укладену угоду.
7.3. Акцепт твердого котирування. З моменту акцепту твердого котирування контрагентом виникає взаємне зобов'язання сторін виконати угоду по ціні, кількості і на інших виставлених умовах щодо розрахунків і перереєстрації.
7.4. Розрахункові зобов'язання. Після акцепту твердого котирування у сторін виникають наступні зобов'язання:
7.4.1. Твердий продаж / Продавець перереєструє / Передоплата. Коли контрагент (покупець) акцептує тверде котирування продажу, яке передбачає відповідальність продавця за перереєстрацію:
Котируючий торговець (продавець) зобов'язується завершити перереєстрацію протягом виставленої в котируванні кількості робочих днів з дати платежу та після отримання всіх документів, необхідних для вчинення перереєстрації, рахуючи від пізнішої з цих подій.
Контрагент (покупець) зобов'язується заплатити котируючому торговцю (продавцю) протягом трьох банківських днів з дати, коли договір одержано контрагентом (покупцем).
Якщо умови котирування передбачають розрахунки між клієнтами-нерезидентами, то котируючий торговець (продавець) гарантує виконання умов котирування перед контрагентом (покупець), а контрагент (покупець) зобов'язується заплатити торговцю (продавцю) протягом п'яти банківських днів з дати, коли договір одержано контрагентом (покупцем).
Якщо цінні папери, що є предметом угоди, випущені на пред'явника, котируючий торговець (продавець) зобов'язується поставити їх контрагенту (покупцю) протягом трьох робочих днів з моменту оплати.
7.4.2. Тверда купівля / Продавець перереєструє / Передпоставка. Коли контрагент (продавець) акцептує тверде котирування купівлі, яке передбачає відповідальність продавця за перереєстрацію:
Контрагент (продавець) зобов'язується закінчити перереєстрацію протягом вставленої в котируванні кількості робочих днів з дати надходження контрагентові (продавцю) чи його представнику всіх документів, необхідних для вчинення перереєстрації.
Якщо цінні папери, що є предметом угоди, випущені на пред'явника, контрагент (продавець) зобов'язується поставити їх котируючому торговцю (покупцю) протягом трьох робочих днів з моменту укладання угоди.
Котируючий торговець (покупець) зобов'язується заплатити контрагенту (продавцю) протягом трьох банківських днів з дати завершення перереєстрації.
Якщо умови котирування передбачають розрахунки між клієнтами-нерезидентами, то котируючий торговець (покупець) гарантує виконання умов котирування та зобов'язується заплатити контрагенту (продавцю) протягом п'яти банківських днів з дати завершення перереєстрації.
7.4.3. Твердий продаж / Покупець перереєструє / Передоплата. Коли контрагент (покупець) акцептує тверде котирування, яке передбачає відповідальність покупця за перереєстрацію:
Котируючий торговець (продавець) зобов'язується поставити контрагенту (покупцю) оформлене передаточне доручення і всі інші документи, необхідні для вчинення перереєстрації, протягом трьох днів з дня платежу.
Контрагент (покупець) зобов'язується оплатити котируючому торговцю (продавцю) протягом трьох робочих днів з дати, коли договір одержано контрагентом (покупцем).
Якщо умови котирування передбачають розрахунки між клієнтами-нерезидентами, то котируючий торговець (продавець) гарантує виконання умов виставленого котирування, а контрагент (покупець) зобов'язується оплатити котируючому торговцю (продавцю) протягом п'яти робочих днів з дати, коли договір одержано контрагентом (покупцем).
7.4.4. Тверда купівля / Покупець перереєструє / Передпоставка. Коли контрагент (продавець) акцептує тверде котирування купівлі, яке передбачає обов'язок покупця перереєструвати:
Контрагент (продавець) зобов'язується підготувати і відправити котируючому торговцю (покупцю) наступного після укладення угоди дня належним чином оформлені договір, передаточне доручення і/чи всі інші документи, необхідні для вчинення перереєстрації.
Котируючий торговець (покупець) зобов'язується оплатити контрагенту (продавцю) протягом трьох банківських днів з дати одержання котируючим торговцем (покупцем) договору і всіх інших документів, необхідних для вчинення перереєстрації.
Якщо умови котирування передбачають розрахунки між клієнтами-нерезидентами, то котируючий торговець (покупець) гарантує виконання умов котирування та зобов'язується оплатити контрагенту (продавцю) протягом п'яти банківських днів з дати одержання котируючим торговцем (покупцем) договору і всіх інших документів, необхідних для вчинення перереєстрації.
7.4.5. Твердий продаж або купівля / Розрахунки в депозитарії за принципом "поставка проти оплати". Після акцепту твердого котирування на купівлю або продаж, у контрагентів виникають наступні зобов'язання:
- Контрагенти (продавець та покупець) зобов'язуються здійснити перереєстрацію цінних паперів в системі депозитарного обліку депозитарію протягом встановленої в котируванні кількості робочих днів з дати укладання угоди;
- Покупець зобов'язується здійснити оплату цінних паперів через розрахунковий банк депозитарію протягом встановленої в котируванні кількості робочих днів з дати укладання угоди.
( Пункт 7.4 доповнено підпунктом 7.4.5 згідно з Рішенням Асоціації "ПФТС" N 4 від 22.04.2002 )
7.4.6. Твердий продаж / Передоплата / Розрахунки в депозитарії за принципом "вільна поставка". Коли контрагент (покупець) акцептує тверде котирування на продаж, у контрагентів виникають наступні зобов'язання:
- Контрагенти (продавець та покупець) зобов'язуються здійснити перереєстрацію цінних паперів в системі депозитарного обліку депозитарію протягом встановленої в котируванні кількості робочих днів з дня платежу;
- Покупець зобов'язується оплатити цінні папери Продавцю протягом трьох банківських днів з дати укладання угоди.
( Пункт 7.4 доповнено підпунктом 7.4.6 згідно з Рішенням Асоціації "ПФТС" N 4 від 22.04.2002 )
7.4.7. Тверда купівля / Передпоставка / Розрахунки в депозитарії за принципом "вільна поставка". Коли контрагент (продавець) акцептує тверде котирування на купівлю, у контрагентів виникають наступні зобов'язання:
- Контрагенти (продавець та покупець) зобов'язуються здійснити перереєстрацію цінних паперів в системі депозитарного обліку депозитарію протягом встановленої в котируванні кількості робочих днів з дати укладання угоди;
- Покупець зобов'язується оплатити цінні папери Продавцю протягом трьох банківських днів з дати завершення перереєстрації".
( Пункт 7.4 доповнено підпунктом 7.4.7 згідно з Рішенням Асоціації "ПФТС" N 4 від 22.04.2002 )
7.5. По боргових цінних паперах котирування можуть виставлятися у відповідності до вимог, що встановлюються в Регламенті торгів. Виконання умов Регламенту торгів в таких випадках є обов'язковим для всіх котируючих торговців. Рішення про торгівлю борговими цінними паперами у відповідності до умов Регламенту торгів приймається Торговим комітетом.
( Розділ 7 доповнено пунктом 7.5 згідно з Рішенням Асоціації "ПФТС" N 4 від 22.04.2002 )
7.6. У випадку, коли учасник, що не є маркет-мейкером, звертається з метою укладення угоди по цінних паперах Котирувального листа 1 рівня Списку ПФТС до маркет-мейкера, останній визначає умови розрахунків по угодах (передоплата або передпоставка), термін оплати цінних паперів та термін перереєстрації цінних паперів. У випадку, коли учасник, що є маркет-мейкером, звертається з метою укладення угоди по цінних паперах Котирувального листа 1 рівня Списку ПФТС до іншого маркет-мейкера, угода укладається на умовах, визначених розділами 1, 5, 6, 9 цих Правил.
7.7. Спільні для продавця і покупця зобов'язання по всіх угодах.
7.7.1. Акцепт по всіх угодах. Акцепт будь-якої оферти укласти угоду в ПФТС означає зобов'язання обох сторін виконати угоду по ціні, кількості і на інших виставлених умовах, що стосуються розрахунків і перереєстрації.
Умови угоди містяться в звіті про угоду в ПФТС.
7.7.2. Продавець готує стандартний договір. Якщо сторони не домовилися про інше, продавець готує і відправляє покупцю протягом наступного після укладення угоди робочого дня належно підписаний і завірений печаткою стандартний договір, в якому відображаються умови угоди.
7.7.3. Стандартний договір ПФТС. Умови і процедури, передбачені стандартними договорами ПФТС, є невід'ємною складовою частиною цих Торгових правил. Затверджені стандартні договори ПФТС (що містяться в Додатку до цих Правил) повинні заповнюватися по всіх угодах, укладених на ПФТС, якщо сторони не домовились про інше.
7.7.3.1. Кожен договір повинен містити індивідуальний номер угоди, присвоєний ПФТС.
( Пункт із змінами,внесеними згідно з Рішенням Асоціації "ПФТС" N 7 від 01.06.2001 )
7.7.3.2. Покупець повинен підписати договір в день його одержання і відправити його разом з усіма документами, необхідними для вчинення перереєстрації, продавцю наступного робочого дня. Договори, доставлені з кур'єром, повинні підписуватися протягом однієї години, якщо Уповноважена Особа на місці.
7.7.4. Обов'язки по перереєстрації. Якщо сторони не домовилися про інше, застосовуються наступні правила щодо перереєстрації:
7.7.4.1. Покупець перереєструє / Продавець не відповідає. По всіх угодах, які передбачають відповідальність покупця за перереєстрацію (на основі переговорів чи внаслідок акцепту твердого котирування), продавець не має жодних обов'язків стосовно вчасної перереєстрації.
7.7.4.2. Зобов'язання співпрацювати. Незалежно від того, яка сторона відповідає за перереєстрацію (на основі переговорів чи внаслідок акцепту твердого котирування), покупець і продавець повинні співпрацювати в усьому, що стосується перереєстрації цінних паперів, що є предметом угоди.
7.7.4.3. Продавець перереєструє / Продавець зобов'язаний завершити перереєстрацію. По всіх угодах, які передбачають відповідальність продавця за перереєстрацію (на основі переговорів чи внаслідок акцепту твердого котирування), продавець може делегувати обов'язок перереєстрації третій особі, причому продавець завжди залишається відповідальним за вчасне закінчення перереєстрації у відповідності з умовами угоди.
7.7.4.4. Всі угоди, які передбачають відповідальність продавця за перереєстрацію, вважаються завершеними після одержання покупцем усіх документів, які доводять перереєстрацію.
7.7.4.5. Доказ перереєстрації. Кожен з нижчеперелічених документів є достатнім доказом перереєстрації:
Датовані, підписані і завірені печаткою реєстратора виписка з реєстру власників цінних паперів, або виписка з рахунку у цінних паперах, що видається зберігачем, сертифікат акцій або еквівалентний документ, що посвідчує перереєстрацію на ім'я покупця.
( Абзац другий підпункту в редакції Рішення Асоціації "ПФТС" N 4 від 22.04.2002 )
7.7.4.6. Розподіл видатків на розрахунки: Якщо сторони не домовилися про інше, всі кошти розрахунків, включаючи перереєстрацію, лягають на продавця2.
____________
2 Витрати на перереєстрацію прав власності на цінні папери не враховують витрати на відкриття ДЕПО-рахунків та інші додаткові витрати.
7.7.5. Платежі. Платіж вважається завершеним після фактичного одержання грошей продавцем.
7.7.5.1. Доказом, що підтверджує надходження грошей на рахунок продавця, є виписка про кредитування цього рахунку чи інший документ.
7.7.6. Повідомлення. Всі письмові повідомлення і передачі документів згідно цих Торгових правил вважаються доставленими в день фактичного отримання їх одержувачем, якщо вони були вислані поштою чи кур'єром, або в день факсової передачі, якщо її відправник має доказ успішної передачі. Всі оригінали документів, вислані факсом, повинні доставлятися протягом трьох днів після передачі по факсу.
7.7.7. Рада Асоціації чи уповноважений нею орган може затвердити спеціальні правила клірингу і розрахунків для операції з реєстраторами, депозитаріями і кліринго-розрахунковими установами.
7.8. Звітування і підтвердження угоди
7.8.1. У випадках коли акцепт здійснюється згідно з п. 1.1.2 або шляхом відправлення повідомлення засобами ПФТС, продавець повинен протягом 10 (десяти) хвилин після досягнення згоди з покупцем по всіх умовах угоди прозвітувати в ПФТС про укладену угоду.
( Пункт в редакції Рішення Асоціації "ПФТС" N 7 від 01.06.2001 )
7.8.1.1. Вся інформація, що міститься в звіті і яка ідентифікує індивідуальні сторони угоди, повинна трактуватися ПФТС як суворо конфіденційна ("специфічна інформація"). Специфічна інформація не повинна передаватися третім сторонам без попереднього схвалення зацікавленими сторонами. У випадку одержання судової ухвали про розкриття специфічної інформації Асоціація зробить все можливе, щоб повідомити сторони і дати їм можливість оскаржити ухвалу.
7.8.1.2. Асоціація залишає за собою право продавати інформаційним агентствам, засобам масової інформації чи іншим способом поширювати неспецифічну, узагальнену інформацію про торги, наприклад, про об'єм торгів і ціни.
7.8.2. Звіт про угоду на ПФТС повинен містити, як мінімум, таку інформацію:
- Символ цінного паперу
- Ціна угоди (без націнки)
- Кількість (число акцій)
- Час на перереєстрацію (у випадку, якщо за перереєстрацію відповідає продавець)
- Контрагент.
7.8.3. Всі прозвітовані угоди повинні бути підтверджені контрагентом протягом десяти (10) хвилин після одержання ним через систему звіту про укладену угоду.
( Пункт в редакції Рішення Асоціації "ПФТС" N 7 від 01.06.2001 )
7.8.4. Якщо після 10 (десяти) хвилин з моменту виконання п. 9.1 Торгових правил продавець не ввів звіт про угоду до ПФТС, право на введення звіту переходить до покупця. Продавець в такому випадку повинен звірити і підтвердити введену угоду.
( Пункт в редакції Рішення Асоціації "ПФТС" N 7 від 01.06.2001 )
7.8.5. Угоди, укладені між членом ПФТС та особою, що не є членом ПФТС (фізичною або юридичною), звітуються як одностороння угода. Одностороння угода звітується протягом двох чергових торгових сесій після підписання угоди про купівлю-продаж цінних паперів, якщо сума угоди складає не менше 1000 гривень та ціна угоди є не менше найкращої ціни купівлі та не більше найкращої ціни продажу на момент звітування угоди. Односторонні угоди купівлі-продажу цінних паперів, сума яких складає менше 1000 гривень або ціна угоди є менше найкращої ціні купівлі та більше найкращої ціни продажу на момент звітування угоди, звітуються з 10.00 до 11.00 протягом двох чергових торгових сесій після укладення угоди про купівлю-продаж.
Якщо введену в систему угоду скасовано з будь-яких причин, угода повинна бути також скасована і в системі.
7.8.6. Угоди, укладені між особами - не членами ПФТС за їх дорученням, можуть бути зареєстровані в ПФТС членом ПФТС. Такі угоди реєструються не пізніше п'яти торгових сесій з дня підписання договору купівлі-продажу. Завірена печаткою компанії, яка зареєструвала угоду, копія договору купівлі-продажу повинна зберігатися у члена (членів) ПФТС, що прозвітував (прозвітували) цю угоду, протягом встановленого законодавством терміну та надаватися ПФТС у випадку необхідності.
7.8.7. Член ПФТС несе відповідальність за відповідність введеного звіту параметрам угоди та зобов'язується надавати документи щодо прозвітованих в ПФТС угод під час перевірок, що здійснює ПФТС.
7.9. Магнітофонні записи переговорів
7.9.1. Всі члени ПФТС мають право записувати телефонні переговори зі своїми клієнтами, а також з іншими фірмами - членами Асоціації, якщо це стосується трансакцій з цінними паперами.
7.9.2. Записані телефонні переговори щодо трансакцій з цінними паперами можуть бути доказом в третейському суді або дисциплінарному органі Асоціації.
7.9.3. Доказова сила записаних телефонних переговорів повинна оцінюватися виключно членами третейського суду або дисциплінарного органу Асоціації.
7.10. Юридичний статус торговця
7.10.1. Торговець. Стандартні договори повинні укладатися виключно між членами ПФТС.
7.10.2. Беззастережне зобов'язання виконати договір. Члени ПФТС беззастережно зобов'язуються виконати всі угоди, укладені на ПФТС, незалежно від юридичного статусу, в якому вони виступають.
( Розділ 11 вилучено на підставі Рішення Асоціації "ПФТС" N 7 від 01.06.2001 )
7.11. Обов'язок попереджати замкненому і перехресному ринку
7.11.1. Торговці повинні намагатися не допустити введення котирувань, що ведуть до умов замкненого чи перехресного ринку.
7.12. Торгова сесія
7.12.1. Торгова сесія триває з 11.00 до 17.00 в робочі дні.
7.13. Форс-мажорне застереження
7.13.1. Сторони підтвердженої угоди не відповідають за жодні затримки у виконанні чи за невиконання своїх зобов'язань за цими Торговими правилами чи договорами, якщо затримка чи невиконання були спричинені обставинами чи причинами поза контролем Сторін, включаючи, але не обмежуючись, такими: війна (включно з громадянською війною), масові безпорядки, диверсія, ембарго, пожежі, паводки чи інші природні катастрофи, вибухи, дії чи бездіяння українського чи інших урядів, страйки; будь-які з таких обставин вважатимуться непереборною силою (форс-мажором).
7.13.2. Сторона, зачеплена непереборною силою, повинна негайно після того як довідалася про дію непереборної сили, повідомити про це письмово іншу Сторону, якщо ця непереборна сила не дає змоги першій Стороні вчасно виконати свої зобов'язання за цими Торговими правилами чи договором.
7.13.3. Непереборна сила, яка спричинила затримку виконання на 30 чи більше днів, дає будь-якій стороні право розірвати будь-яку угоду, укладену відповідно до цих Торгових правил, без сплати неустойки. Угода, розірвана таким чином, вважається розірваною в час передачі іншій стороні повідомлення про непереборну силу.
7.13.3.1. Якщо угода розривається через дію непереборної сили, сторони повинні повернути всі документи і платежі одне одному протягом трьох (3) робочих днів після доставки повідомлення про скасування задітою стороною (двостороння реституція);
7.13.3.2. Збитки, спричинені розірванням угоди під дією непереборної сили, лягають на Сторону, яка ці збитки зазнала.
7.13.4. Сторони не відповідають одна перед одною за будь-які збитки, втрати чи інші видатки, спричинені дією непереборної сили.
7.14. Вирішення спорів і третейський суд
7.14.1. Всі спори, що випливають з цих Торгових правил чи будь-якого стандартизованого договору, укладеного членом ПФТС, повинні передаватися на розгляд третейському суду Арбітражного комітету Асоціації ПФТС у відповідності з діючими арбітражними правилами.
7.14.2. Сторони будь-якого спору, підсудного згідно цих Торгових правил третейському суду Асоціації, повинні докласти добросовісних зусиль для вирішення спору дружнім чином, без арбітражу. Доказ такого зусилля має бути письмовим.
7.14.3. Сторони можуть передати свій спір для необов'язкового посередництва Асоціації згідно діючих правил про посередництво. Такі дії задовольняють вимогу п. 15.2 цих Правил.
7.15. Виставлення котирувань на ПФТС
7.15.1. Протягом усіх торгових сесій і до всіх котирувань, виставлених на ПФТС, застосовуються наступні вимоги. Цінні папери на ПФТС повинні котируватися:
7.15.1.1. у гривнях за один цінний папір;
7.15.1.2. вартість будь-якого торгового лоту, виставленого в ПФТС, не може бути меншою 1 000 гривень для акцій підприємств 2 та 3 рівнів Списку ПФТС та не менше 5 000 гривень для акцій підприємств 1 рівня Списку ПФТС.
7.15.1.3. Строк перереєстрації цінних паперів, вказаний в котируванні, не повинен перевищувати 10 робочих днів, якщо інше не обумовлене рішенням Торгового комітету.
7.15.2. Учасники, які зареєструвалися в якості маркет-мейкерів, повинні підтримувати мінімальну вартість торгового лоту для котирувань, виставлених по акціях Котирувального листа 1 рівня Списку ПФТС, не нижче 10000 (десяти тисяч) гривень.
7.15.3. Учасники, які зареєструвалися в якості маркет-мейкерів, повинні безперервно підтримувати двосторонні котирування, як мінімум по одному цінному паперу, внесеному до Котирувального листа 1 рівня Списку ПФТС; при цьому різниця між цінами купівлі та продажу двостороннього котирування маркет-мейкера не повинна перевищувати 20 %; маркет-мейкер не зобов'язаний постійно котирувати цінні папери тих самих емітентів, але загальна кількість котованих цінних паперів не повинна бути нижча зазначеної.
7.15.4. У разі, якщо маркет-мейкер не виконує вимоги пп.16.2, 16.3, вважається таким, що не діє на термін порушення п.5.5.
7.15.5. Котируючий торговець може вимагати від оператора торговельної системи зняти котирування, якщо доступ до системи пошкоджується через переривання зв'язку чи неполадки в комп'ютерному обладнанні цього торговця.
( Розділ 16 доповнено пунктом згідно з Рішенням Асоціації "ПФТС" N 7 від 01.06.2001 )
7.16. Участь в якості маркет-мейкерів
7.16.1. Для отримання статусу маркет-мейкера учасник повинен:
надати заяву;
надати 2 рекомендації від дійсних маркет-мейкерів;
взяти на себе всі зобов'язання, встановлені для маркет-мейкерів;
отримати згоду всіх дійсних маркет-мейкерів в процесі голосування.
Учасник набуває статус маркет-мейкера наступного робочого дня після оприлюднення адміністрацією ПФТС відповідної інформації.
7.16.2. Інформування учасників торгівлі про маркет-мейкерів, про виключення з маркет-мейкерів, а також інші організаційні заходи проводиться адміністрацією.
7.16.3. Виключення зі складу маркет-мейкерів може бути здійснено за заявою маркет-мейкера у випадках, встановлених нормативними документами Асоціації або за рішенням більш ніж половини дійсних маркет-мейкерів.
( Розділ 7 із змінами, внесеними згідно з з Рішенням Асоціації "ПФТС" N 7 від 01.06.2001 )
8. Загальні правила проведення аукціонів
8.1. Термінологія
Аукціон - конкурсний спосіб організації торгівлі, згідно з яким укладання угод з фінансовими інструментами здійснюється у заздалегідь визначений час методом накопичення та одночасного виконання замовлень на купівлю і продаж цінних паперів або безперервного виконання замовлень, поданих в усній, письмовій або електронній формі.
Ініціатор Аукціону - будь-яка юридична або фізична особа, що звернулася до ПФТС з метою продажу фінансового інструменту через Аукціон.
8.2. Загальні положення
На Аукціоні мають право торгуватися будь-які фінансові інструменти, що створені та зареєстровані відповідно до чинного законодавства.
На Аукціоні може бути здійснено:
- первинне розміщення фінансових інструментів;
- продаж фінансових інструментів, що вже знаходяться в обігу на вторинному ринку.
Ініціатор Аукціону повинен укласти з ПФТС Договір на проведення Аукціону.
8.3. Учасники Аукціону
Продавцем на Аукціоні є Ініціатор.
Покупцями на Аукціоні можуть бути учасники торговельно-інформаційної системи ПФТС, що виконують свої членські обов'язки та відповідають умовам, необхідним для участі в Аукціоні.
8.4. Підготовка до Аукціону
Для проведення Аукціону Покупець має укласти Договір на проведення Аукціону з ПФТС, який регламентує програмно-технічне забезпечення проведення Аукціону, процедури надання Заяви, заставу, термін та час проведення Аукціону, перелік та час підготовки документів після проведення Аукціону, стандартні форми документів, та всіх інших умов, необхідних для проведення Аукціону.
Інформація про умови проведення Аукціону та фінансові інструменти, що будуть продаватися на Аукціоні, має оголошуватися не менш ніж за 10 днів до дати проведення аукціону, якщо інше не передбачено Договором.
8.5. Оплата послуг ПФТС
За програмно-технічне забезпечення проведення Аукціону ПФТС бере з Покупця плату у розмірі 0.5 % від суми укладеної угоди, якщо інше не передбачено Договором.
8.6. Відповідальність учасників Аукціону
Учасники Аукціону несуть відповідальність, що передбачена чинним законодавством, правилами та положеннями ПФТС за всі дії, вчинені ними при проведенні аукціону.
У випадку несплати або несвоєчасної сплати покупцем вартості та інших обов'язкових платежів щодо придбаних фінансових інструментів Покупець позбавляється права участі у будь-яких подальших Аукціонах ПФТС.
( Розділ 8 із змінами, внесеними згідно з з Рішенням Асоціації "ПФТС" N 7 від 01.06.2001 )
9. Правила проведення аукціонів з продажу за грошові кошти за участю Фонду державного майна
9.1. Ці Правила розроблені на основі Положення про порядок проведення на Позабіржовій фондовій торговельній системі аукціонів з продажу за грошові кошти пакетів акцій відкритих акціонерних товариств, що належать державі (далі - Положення), затвердженого Фондом державного майна України 24 червня 1999 р. N 1201/167.
9.2. Участь у аукціонах приймають тільки торговці - члени ПФТС.
9.3. Учасники повинні:
9.3.1. мати торговий режим;
9.3.2. не притягатися до арбітражної або дисциплінарної відповідальності протягом останніх 6 місяців;
9.3.3. Для участі в торгах Покупець не пізніше 13-ї години дня, що передує торгам, подає в ПФТС замовлення на придбання пакетів акцій ВАТ, що належать державі (згідно з додатком 1) (далі - замовлення на придбання акцій). Замовлення на придбання акцій складається в двох примірниках, один з яких після реєстрації ПФТС повертається Покупцю. Замовлення, у якому заповнені не всі графи, не приймається. Після прийняття замовлень на придбання акцій ПФТС готує перелік поданих замовлень на участь у торгах з продажу пакетів акцій ВАТ, що належать державі, згідно з додатком 10 (далі - перелік замовлень). О 13-й годині дня, що передує торгам, припиняється також унесення будь-яких змін і доповнень до замовлень на придбання акцій і є неприпустимим їх відкликання.
Покупець обов'язково сплачує на розрахунковий рахунок ПФТС грошовими коштами гарантійний внесок, розмір якого залежить від початкової ціни пакета акцій, який покупець бажає придбати, та розраховується таким чином:
якщо початкова ціна пакета акцій, який бажає придбати покупець, (ЦПпоч) не перевищує ста тисяч гривень, то сума гарантійного внеску (Вгар) дорівнює початковій ціні пакета:
Вгар = ЦПпоч,
якщо початкова ціна пакета акцій, який бажає придбати
покупець (ЦПпоч), більша за сто тисяч гривень, то сума
гарантійного внеску (Вгар) розраховується за формулою
Вгар = 100000 + 0,2 х (ЦПпоч - 100000),
де:
ЦПпоч = Цп х Nакц;
Цп - початкова ціна однієї акції, визначена відповідно до
розділу 5 Положення, грн.;
Nакц - кількість акцій у пакеті, шт.
Покупець, гарантійні внески від якого не надійшли на відповідний рахунок ПФТС до 15-ї години дня, що передує торгам, не допускається до участі в торгах. ПФТС готує перелік покупців, від яких отримано гарантійні внески, з визначенням суми кожного гарантійного внеску.
Перелік поданих замовлень, перелік покупців, від яких отримано гарантійні внески, і другі примірники замовлень на придбання акцій ПФТС передає Фонду. Ці документи, підписані сторонами, зберігаються до початку торгів у не доступному для сторонніх осіб місці.
9.4. Торговець, який не виконав в повному обсязі умови п.2, до участі у аукціонах не допускається.
9.5. Під час проведення аукціону чергова торгова сесія ПФТС, як правило, не припиняється.
9.6. Оформлення всіх документів щодо проведення аукціону відбуваються від імені Технічного центру ПФТС. Всі платежі здійснюються торговцями на розрахунковий рахунок Технічного центру ПФТС.
9.7. Покупець зобов'язаний сплатити збір в розмірі 0,5 % від вартості контракту та податок на добавлену вартість на суму цього збору в користь ПФТС на розрахунковий рахунок Технічного центру ПФТС протягом 5 банківських днів з дати укладання угоди з Фондом держмайна.
9.8. Якщо переможець аукціону відмовляється або порушує строки укладання та виконання контракту купівлі, а також строки розрахунків, він сплачує протягом 2 банківських днів на розрахунковий рахунок Технічного центру ПФТС неустойку у розмірі 20 % від суми контракту з урахуванням сплаченого у відповідності з п.4.2.2 Положення про порядок проведення аукціонів продажу за грошові кошти на Позабіржовій фондовій торговельній системі пакетів акцій відкритих акціонерних товариств, що належать державі, гарантійного внеску.
9.9. Якщо переможець аукціону порушує пп.8.1, 8.2, 8.4 Положення про порядок проведення аукціонів продажу за грошові кошти на Позабіржовій фондовій торговельній системі пакетів акцій відкритих акціонерних товариств, що належать державі, до нього застосовуються санкції Фонду державного майна згідно з пп.8.6, 8.7 Положення про порядок проведення аукціонів з продажу за грошові кошти на Позабіржовій фондовій торговельній системі пакетів акцій відкритих акціонерних товариств, що належать державі, та санкції ПФТС відповідно до п.6.1.4 та 6.1.5 Дисциплінарного кодексу ПФТС.
9.10. Відповідальність за вибір форми доставки всіх документів, передбачених Положенням про порядок проведення аукціонів продажу за грошові кошти на Позабіржовій фондовій торговельній системі пакетів акцій відкритих акціонерних товариств, що належать державі, і цими Правилами, несе Покупець.
( Розділ 9 із змінами, внесеними згідно з з Рішенням Асоціації "ПФТС" N 7 від 01.06.2001 )
10. Порядок укладання та виконання угод на ринку заявок
10.1. Термінологія
Активи учасника торгів - цінні папери та грошові кошти учасника торгів, які використовуються для виставлення заявок на купівлю/продаж цінних паперів та укладання угод на ринку заявок ПФТС згідно з вимогами цього Порядку.
Заблоковані залишки активів учасника торгів - активи учасників торгів, які заблоковані на рахунках в розрахунковій установі, в межах яких учасник торгів може виставляти заявки на купівлю/продаж цінних паперів та укладати угоди на ринку заявок.