• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про комплексну програму "Молодь міста Києва на 2001-2005 роки"

Київська міська рада | Рішення, Перелік, Програма від 05.07.2001 № 446/1423
Реквізити
  • Видавник: Київська міська рада
  • Тип: Рішення, Перелік, Програма
  • Дата: 05.07.2001
  • Номер: 446/1423
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Київська міська рада
  • Тип: Рішення, Перелік, Програма
  • Дата: 05.07.2001
  • Номер: 446/1423
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КИЇВСЬКА МІСЬКА РАДА
VIII сесія XXIII скликання
Р І Ш Е Н Н Я
N 446/1423 від 05.07.2001
Про комплексну програму "Молодь міста Києва
на 2001-2005 роки"
З метою реалізації в м. Києві молодіжної політики, визначеноїДекларацією "Про загальні засади державної молодіжної політики вУкраїні" ( 2859-12 ), та відповідно до Законів України "Просприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні"( 2998-12 ), "Про молодіжні та дитячі громадські організації"( 281-14 ), Київська міська рада
В И Р І Ш И Л А:
1. Затвердити комплексну програму "Молодь міста Києва на2001-2005 роки" (додаток 1).
2. Визначити Управління у справах сім'ї та молоді Київськоїміської державної адміністрації головним відповідальним зареалізацію комплексної програми "Молодь міста Києва на 2001-2005роки".
3. Структурним підрозділам Київської міської
держадміністрації, на які покладена реалізація комплексної
програми "Молодь міста Києва на 2001 - 2005 роки", та районним у
м. Києві державним адміністраціям щорічно при формуванню проекту
бюджету м. Києва на 2002 та наступні роки передбачати фінансування
на реалізацію комплексної програми "Молодь міста Києва на
2001 - 2005 роки".
4. Фінансування виконання комплексної програми у 2001 роціздійснювати в межах загальних асигнувань відповідних структурнихпідрозділів Київської міської державної адміністрації та районнихв місті Києві адміністрацій.
5. Виконавчому органу Київради (Київській міській державнійадміністрації) щорічно формувати Київраду про хід виконаннякомплексної програми "Молодь міста Києва на 2001 - 2005 роки".
6. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійнікомісії Київради з гуманітарних питань і з питань бюджету,фінансів та соціально-економічного розвитку.
Міський голова О.Омельченко
Додаток
до рішення Київради
від 05.07.2001 р.
N 446/1423
Комплексна програма
"Молодь міста Києва на 2001 - 2005 роки"
1. Концептуальні засади програми
1. Становище молоді міста Києва та необхідність
розроблення програми
Необхідність розроблення Комплексної програми "Молодь містаКиєва на 2001 - 2005 роки" обумовлена, по-перше, значною часткоюмолоді віком від 14 до 28 років у структурі населення міста: у2000 році молоді люди такого віку складали 638 тис., або 24,2 %всіх киян (додаток 1). По-друге, місцем молоді в суспільномужитті: з однієї сторони, вона є рушійною силою, провідникомдемографічного, соціально-економічного, політичного та духовногорозвитку, а з іншої - однією з найбільш незахищених, вразливихверств суспільства. Тому органи державної влади мають постійноприділяти увагу підростаючому поколінню, сприяти його соціальнійадаптації до самостійного життя і створювати умови по захисту правта інтересів молодих громадян. Одним з найважливіших напрямівздійснення молодіжної політики є розробка та реалізаціявідповідних заходів і програм.
Останнім часом державна молодіжна політика, що здійснюється вінтересах як молодих людей, так і суспільства, держави в цілому,стала одним з пріоритетних напрямів діяльності органів державноївлади м. Києва. Так, завдяки сконцентрованості зусиль у вирішенніпроблем молоді з питань зайнятості в столиці поступово почаласпадати напруга на ринку праці. Значна увага була зосереджена і наполіпшенні становища молодої сім'ї та підготовці молоді доподружнього життя, через реалізацію таких програм, як "Громадськаприймальня для молоді", створення консультативних Центрів"Родинний дім" і надання пільгових довгострокових кредитів длямолодих сімей та одиноких громадян. Усе це стало важливимелементом поліпшення демографічної ситуації в місті. На рівні зіншими важливими питаннями велася робота по стимулюванню розвиткумолодіжного підприємництва, діяльності молодіжних організацій і їхзалучення до активної громадської діяльності. У школах іпозашкільних закладах столиці активізувався процес втілення новихформ виховання дітей та підлітків у дусі вітчизняних національнихтрадицій та патріотизму, виховання нового високоінтелектуальногопокоління, що базуються на посиленні українознавчого компоненту.
Проте, для значної частки молоді столиці все ще гостримизалишаються проблеми бідності, безробіття, насильства, відсутностідоступних молодіжних закладів, безпритульності та інших. Все ценегативно впливає на їх здоров'я, девальвацію моральних норм тацінностей, наслідком чого є загострення демографічної,соціально-економічної ситуації та духовного стану міста.
Найгостріші кризові загрози містяться в сфері економіки. Яксвідчать дані статистики, серед загального числа безробітнихпитома вага молодих людей сягає 40 відсотків. Найбільша частка уцій категорії - молодь віком від 21 до 28 років. Кількість молодівіком до 28 років, яка перебувала на обліку в міському центрізайнятості впродовж 2000 року зросла порівняно з 1999 роком у 1,1рази і склала 12,3 тис. чоловік.
Наявність безробіття впливає па значне зростання злочинностісеред молоді. Злочинність неповнолітніх і молоді дедалі більшенабуває корисливого і групового характеру. Серйозне занепокоєннявикликає збільшення неформальних угрупувань асоціальногоспрямування. Вони здійснюють масові хуліганські дії, яківикликають негативний резонанс серед громадськості. Зростаєкількість важких злочинів, вчинених молодими особами, пов'язаних зубивствами та бандитизмом. Зменшується середній вік молодогозлочинця. В середньому кожний четвертий злочин вчиняєтьсянеповнолітніми, які ніде не працюють і не навчаються, а кожнийдесятий - особами, які раніше були притягнені до кримінальноївідповідальності. Зростають правопорушення серед дівчат-підлітків.Послабилась напрацьована роками практика організації роботи замісцем проживання молоді, слабо впроваджуються нові її форми.
Живильним середовищем для розвитку злочинності залишаєтьсянаркоманія та пияцтво. Сталої тенденції до зростання набулаінфекційна захворюваність на соціальне небезпечні хвороби -туберкульоз, Віл-інфекції та СНІД. У місті, починаючи з 1987 р.,зареєстровано 1132 ВІЛ-інфікованнх, у т.ч. 46 хворих на СНІД.
Викликає занепокоєння також зниження інтересу юнаків і дівчатдо літератури, мистецтва, духовної спадщини взагалі. Зростаютьспоживацькі настрої молоді, зорієнтовані перш за все на сферупримітивних розваг.
Молоде покоління зростає космополітами, оскільки нерозроблений державний механізм національно-патріотичного вихованнямолоді та пропаганди здорового способу життя.
Загрозливими темпами зростає відтік обдарованої молоді закордон, так як молоді люди не відчувають зацікавленості держави впідтримці та розвитку власної інтелектуальної еліти.
Все це обумовлює необхідність переосмислення та переоцінкизастарілих уявлень, зламу віджилих стереотипів в розробцімеханізмів реалізації державної молодіжної політики. Новімолодіжні програми та заходи мають бути спрямовані на:
- впровадження системи національно-патріотичного вихованнядітей, підлітків та молоді;
- підтримку обдарованої, талановитої молоді, розвиток системидержавного заохочення молоді на здобуття освіти та роботи вУкраїні;
- інформування молодих людей з питань працевлаштування,створення додаткових стимулів до трудової активності молодих киян,розвитку їх творчої діяльності в різних сферах суспільного життя;
- розвиток та удосконалення мережі спеціалізованих служб длямолоді - системи надання соціальних послуг й допомоги тим, хтоперебуває у скрутному матеріальному чи соціальному становищі,активізацію внутрішніх ресурсів молодих людей та самореалізацію ісамоутвердження у житті;
- реформування та оновлення культурно-побутовоїінфраструктури, насамперед для молодих сімей міста;
- створення оптимальних умов для залучення молоді до процесівконсолідації та розвитку української нації, її традицій ікультури, а також розвитку етнічної, культурної, мовної тарелігійної самобутності корінних національностей та етнічних групУкраїни;
- активнішу участь самої молоді у протидії поширення вмолодіжному середовищі різних форм девіантної (з відхиленням)поведінки, профілактиці та попередженні правопорушень,злочинності, захворювань на ВІЛ/СНІД та захворювань, щопередаються статевим шляхом, проституції, наркоманії тощо;
- підтримку програм та проектів молодіжних громадськихорганізацій; що сприяють вирішенню соціальних проблем молоді,молодіжного руху, інтеграції в міжнародні молодіжні структури.
2. Мета та очікувані результати програми
Комплексна програма "Молодь міста Києва на 2001 - 2005 роки"розроблена з метою проведення цілісної молодіжної політики,визначеної Декларацією "Про загальні засади державної молодіжноїполітики в Україні" ( 2859-12 ), Законами України "Про сприяннясоціальному становленню та розвитку молоді в Україні" ( 2998-12 ),"Про молодіжні та дитячі громадські організації" ( 281-14 ),іншими законодавчими та нормативними актами в напрямку створеннясприятливих передумов для життєвого визначення та самореалізаціїмолодих громадян, підтримки їхньої інноваційної діяльності,вирішення нагальних проблем молоді столиці.
Програма окреслює пріоритетні напрямки діяльності державнихструктур на міському та районному рівнях, а також громадськихорганізацій, що працюють над вирішенням проблем молоді, визначаєорієнтири для всіх, хто займається забезпеченням духовного,культурного та фізичного розвитку молоді, формуваннямморально-правової культури, допомогою у становленні молодої сім'ї,подоланням і профілактикою негативних явищ у молодіжномусередовищі.
Досягнення означеної мети вбачається в комплексному тасистемному підході всіх суб'єктів молодіжної політики до їїпроведення шляхом координації зусиль та засобів; подоланнядублювання, відомчої відокремленості у справі захистуконституційних прав молоді; поліпшення соціально-економічних,побутових умов життя молодих громадян і розвитку їх громадянськоїта трудової активності, формування духовної культури.
Очікуванні кінцеві результати виконання програми:
- створення сприятливих умов для соціального становлення тарозвитку молоді міста;
- формування високого рівня позитивного світогляду столичноїмолоді на основі розвинутого почуття патріотизму, національноїсамосвідомості, духовно-моральних, культурних, загальнолюдськихцінностей;
- забезпечення якісно нового рівня інформованості таобізнаності київської молоді з життєво-значущих питань;
- позитивні зрушення у вирішенні проблеми зайнятості міськоїмолоді;
- поліпшення становища молодих сімей міста Києва та їхгармонійний розвиток;
- зниження рівня антигромадських, негативних проявів умолодіжному середовищі столиці.
3. Підходи до формування програми та її головні
принципи
Політико-правова сутність підходів щодо формування тареалізації Комплексної програми "Молодь міста Києва на 2001 - 2005роки" випливає з базових нормативно-правових актів, щорегламентують та визначають зміст молодіжної політики в Україні -Декларації "Про загальні засади державної молодіжної політики вУкраїні" ( 2859-12 ), Законів України від 05.02.93 "Про сприяннясоціальному становленню та розвитку молоді в Україні" ( 2998-12 ),від 01.12.98 "Про молодіжні та дитячі громадські організації"( 281-14 ), Указу Президента України від 29.03.2001 N 221/2001( 221/2001 ) "Про додаткові заходи щодо реалізації державноїмолодіжної політики". Особливість нової Комплексної програми містаполягає в тому, що вона спрямована на активне включення молоді всоціально-економічний, політичний розвиток України та її столиці вумовах, коли країна все ще перебуває у складному становищі, аленамітилися тенденції до перемін на краще. Зміни щодо підходів уреалізації державної молодіжної політики в нових реаліяхобумовлені Посланням Президента України до Верховної Ради України"Україна: поступ у XXI століття ( 276а/2000 ) та ПостановоюВерховної Ради України від 06.07.99 "Про рекомендаціїпарламентських слухань з питань практичної діяльності органіввиконавчої влади і органів місцевого самоврядування щодореалізації законодавства у сфері молодіжної політики" ( 822-14 ).Стратегія економічного та соціального розвитку на 2000 - 2004 рокиПрограмою діяльності Кабінету Міністрів України "Реформи зарадидобробуту" ( 550-2000-п ).
У процесі розроблення Програми враховувалися вимоги УказівПрезидента України: від 06.10.99 N 1284/99 ( 1284/99 ) "Пропершочергові заходи щодо реалізації державної молодіжної політикита підтримки молодіжних громадських організацій", від 27.04.99N 456/99 ( 456/99 ) "Про заходи щодо розвитку духовності, захистуморалі та формування здорового способу життя громадян", від06.10.99 N 1285/99 ( 1285/99 ) "Про заходи щодо забезпеченняпрацевлаштування молоді", від 12.11.99 N 1460/99 ( 1460/99 ) "Прозаходи щодо поліпшення становища багатодітних сімей", від24.04.2000 N 612/2000 ( 612/2000 ) "Про додаткові заходи щододержавної підтримки обдарованої молоді", від 24.01.2001 N 42/2001( 42/2001 ) "Про додаткові заходи щодо забезпечення виконанняНаціональної Програми "Діти України" на період до 2005 року";Постанов Кабінету Міністрів України від 18.06.99 N 1059( 1059-99-п ) "Про стан реалізації державної молодіжної політики",від 04.12.98 N 1929 ( 1929-98-п ) "Про заходи щодо посиленняохорони материнства і дитинства" та від 14.03.2001 N 243( 243-2001-п ) "Про Програму "Українська родина"; іншихзаконодавчих та нормативних актів, які приймалися впродовжостаннього часу, щодо створення сприятливих передумов дляжиттєвого самовизначення та самореалізації молодих громадян,вирішення нагальних проблем молоді (додаток 2).
Комплексна програма "Молодь міста Києва на 2001-2005 роки"створена з урахуванням специфічних особливостей міста Києва,діючих міських комплексних та цільових програм "Столична освіта","Здоров'я киян" ( ra2548017-98 ), "Фізичне виховання - здоров'якиян", "Турбота" ( ra0161023-01 ), "Молодь за майбутнє Києва".Вона також передбачає подальше конкретне наповнення змісту талогіки реалізації молодіжної політики Київської міської державноїадміністрації в нових цільових програмах, які стосуються, перш завсе, проблем, зайнятості, здоров'я, соціальної політики,соціального захисту, соціально-культурної сфери та інші. УКомплексну програму ввійшли лише основні заходи, що відносяться досфери молодіжної політики, і не включені більш детальні заходи,якщо вони внесені в програми відповідного профілю (освіти,зайнятості, охорони здоров'я, тощо).
При розробленні Комплексної програми застосований підхід,згідно з яким соціальна підтримка молоді розглядається яксуспільний кредит, а не як дотація. Вона має сприяти тому, що самамолодь братиме участь у підготовці та прийнятті рішень щодовирішення її життєвих проблем. Свобода вибору молодою людиноюсоціально-культурних, політичних та інших переконань є непорушноюосновою молодіжної політики в Україні.
Все, що в сфері молодіжної політики може бути реалізованосилами молоді, її громадськими організаціями, має передаватися вїхнє впорядкування і підтримуватися відповідними державнимиорганізаціями та установами. Все, що може бути вирішено силамиорганів місцевого самоврядування - передається їм, при підтримціструктур міської та районних держадміністрацій. Основна частиназавдань молодіжної політики здійснюється шляхом проведення заходіву рамках міських, районних комплексних та цільових програм, але увідповідності до базових принципів та підходів.
Комплексна програма "Молодь міста Києва на 2001 - 2005 роки"базується на визнанні таких принципів:
- всебічного забезпечення інтересів і потреб молодих громадянстолиці з урахуванням особливостей та специфіки різних соціальнихкатегорій та груп (інвалідів, дітей-сиріт, студентської молоді,молодої сім'ї та ін.);
- забезпечення захисту прав і основних свобод молоді;
- органічного поєднання громадських, державних інтересів таправ і свобод молодої людини;
- наукового обгрунтування та комплексності запропонованихзаходів.
4. Система управління, фінансування та контролю за
здійсненням програми
Головним відповідальним за реалізацію Комплексної програми"Молодь м. Києва на 2001 - 2005 роки" є Управління у справах сім'їта молоді Київської міської державної адміністрації.
Виконання завдань, передбачених Комплексною програмоюпокладено також на структурні підрозділи Київської міськоїдержавної адміністрації: Головне управління освіти і науки,Головне управління культури і мистецтв, Головне управління праціта соціального захисту населення, Управління по фізичній культуріі спорту, Головне управління з питань внутрішньої політики,Соціальну службу для молоді, Службу у справах неповнолітніх.Київський молодіжний центр праці, а також міський центрзайнятості.
Механізм реалізації Програми передбачає діяльність іншихвідомств і служб, районних у м. Києві державних адміністрацій,органів місцевого самоврядування, залучення до вирішеннямолодіжних проблем громадських організацій, підприємців, учених,засобів масової інформації й інших зацікавлених осіб (додаток 3).
Головним координатором у реалізації Комплексної програми"Молодь міста Києва на 2001 - 2005 роки" є Управління у справахсім'ї та молоді Київської міської державної адміністрації, а такожвідповідні структурні підрозділи районних у м. Києвідержадміністраціях.
Загальний контроль за ходом реалізації Програми здійснюєКиївський міський голова та Київрада. Управління у справах сім'їта молоді щорічно виносить на розгляд Київського міського головиінформаційно-аналітичну записку про хід виконання Комплексноїпрограми "Молодь міста Києва на 2001 - 2005 роки" в поточномуроці, пропозиції та заходи щодо її організаційного та фінансовогозабезпечення в наступному році.
Фінансування Комплексної програми здійснюється забагатоканальним принципом, що передбачає отримання коштів зміського та районних бюджетів, залучення коштів позабюджетнихджерел, спонсорських, благодійних та інших внесків юридичних іфізичних осіб та з Державного бюджету на проведення окремихзаходів. Заходи Комплексної програми 2001 року фінансуються вмежах уже прийнятих бюджетів, а фінансування заходів 2002 - 2005років може корегуватися відповідно до пропозицій, представленихУправлінням у справах сім'ї та молоді міськдержадміністрації таіншими виконавцями згідно із затвердженою Комплексною програмою.
5. Структура програми
Комплексна програма "Молодь міста Києва на 2001 - 2005 роки"складається з двох розділів. У першому - "Концептуальні засадипрограми" - визначена мета, основні завдання, підходи та головніпринципи формування, очікувані кінцеві результати виконання,система управління і контролю за здійсненням програми.
Другий розділ - "Основні напрями та заходи реалізаціїмолодіжної політики міста Києва" - складається з підпрограм, щовизначають основні напрями проведення державної молодіжноїполітики в місті, і які представляють собою систему комплекснихзаходів щодо вирішення нагальних проблем молоді столиці в певнійсфері її життєдіяльності:
1. Організаційно-правове забезпечення реалізації молодіжноїполітики в місті Києві.
2. Молодь і освіта, забезпечення інтелектуального розвитку.
3. Розвиток трудової та соціальної активності молоді тазабезпечення її зайнятості.
4. Захист молоді соціальне вразливих верств.
5. Поліпшення становища молодої сім'ї.
6. Формування національної самосвідомості молоді.
7. Формування правової культури, профілактика правопорушеньсеред молоді та пропаганда здорового способу життя.
8. Сприяння розвитку змістовного дозвілля молоді. Підтримкатворчої та обдарованої молоді.
9. Підтримка діяльності молодіжних громадських організацій,міжнародні молодіжні контакти.
10. Науково-методичне та інформаційне сприяння здійсненнюдержавної молодіжної політики.
II. Основні напрями та заходи щодо реалізації державної
молодіжної політики в місті Києві (підпрограми)
1. Організаційно-правове забезпечення реалізації молодіжної
політики.
Розробка і впровадження довготривалих цілей у галузімолодіжної політики можливе через систему конкретних заходів,націлених на поліпшення умов та гарантій для самореалізаціїособистості молодої людини. Важливим напрямом у формуванні системизаконодавства з питань молоді має бути розробка саме такого наборузаконів та інших нормативних актів, які можуть забезпечуватиперспективу і послідовність процесу удосконалення законодавства зпитань молоді в двох напрямах:
1) допомога тим, хто здатний до самореалізації;
2) захист тих, хто до цього не здатний.
Правильність такого підходу підтверджується результатамисоціологічних опитувань молоді столиці. Так, в лютому 1999 рокубула проведена спеціальна акція "Поштова скринька мера". Зарезультатами обробки близько 4 тис. анкет молодих людей віком від12 до 32 років були отримані наступні дані:
- позитивно оцінили роботу Київської міської державноїадміністрації у сфері молодіжної політики 56,2 % опитаних;
- найголовнішими проблемами для себе молодь вважаєпрацевлаштування (86 %), житлове питання (48 %), здобуття освіти(47 %) та зростання злочинності (29 %);
- серед конкретних заходів міської влади щодо поліпшенняситуації пріоритетними молодь на сьогоднішній день визначила:працевлаштування після закінчення навчання (42,5 %), підвищення тасвоєчасну виплату стипендій (34 %), організацію змістовногодозвілля молоді (29 %).
Визначені, таким чином, головні напрямки мають знайти своєпрактичне втілення у реалізації комплексних заходів, кінцева метаяких полягає в створенні системи нормативно-правових актів яказабезпечувала б зв'язок caix ланок "правового ланцюжка" зазначеноїсфери.
Для досягнення цього передбачається:
------------------------------------------------------------------------------------------
| N | Зміст заходів | Відповідальні |Термін |
| п/п| | |реалізації |
|----+----------------------------------------+------------------------------+-----------|
|1.1.|Забезпечувати скоординовану діяльність |Управління у справах сім'ї та |Постійно |
| |органів державної влади, органів |молоді, райдержадміністрації | |
| |місцевого самоврядування та громадській | | |
| |об'єднань з питань реалізації державної | | |
| |молодіжної політики | | |
| | | | |
|1.2.|Підготувати та подати пропозиції |Управління у справах сім'ї та |2002 |
| |Державному комітету молодіжної політики,|молоді, Управління з питань | |
| |спорту і туризму України, Кабінету |підприємництва, Київський | |
| |Міністрів України щодо внесення змін до |молодіжний центр праці | |
| |Закону України "Про підприємництво" | | |
| |( 698-12 ) в напрямку подальшого | | |
| |розвитку молодіжного підприємництва | | |
| | | | |
|1.3.|Розробити та реалізувати заходи щодо |Управління у справах сім'ї та |2001-2004 |
| |підтримки становлення та розвитку |молоді | |
| |студентських сімей у м. Києві, в яких | | |
| |передбачити поліпшення житлових та | | |
| |матеріально-побутових умов студентських | | |
| |сімей | | |
| | | | |
|1.4.|Розробити механізм надання молодим людям|Управління у справах сім'ї та |Починаючи з|
| |пільгових довгострокових кредитів на |молоді, Головне управління |2001 |
| |здобуття вищої освіти за рахунок |освіти і науки, Головне | |
| |міського бюджету |фінансове управління | |
| | | | |
|1.5.|Розробити районні у м. Києві молодіжні |Райдержадміністрації |2001-2005 |
| |програми на 2001-2005 роки, передбачити | | |
| |їх фінансування та належне виконання | | |
| | | | |
|1.6.|Внести пропозиції щодо вдосконалення |Управління у справах сім'ї та |2003 |
| |законодавства, яке регулює відносини |молоді, Київське міське | |
| |дітей і батьків, права та обов'язки |управління юстиції, Головне | |
| |батьків щодо виховання дітей, |управління освіти та науки, | |
| |організацію роботи з дітьми і підлітками|Служба у справах | |
| |за місцем проживання |неповнолітніх, Соціальна | |
| | |служба для молоді | |
------------------------------------------------------------------------------------------
2. Молодь і освіта, забезпечення інтелектуального розвитку.
Поліпшення умов інтелектуального розвитку молоді сьогоднірозглядається як передумова сприятливого соціально-економічногомайбутнього, як проблема національного значення, що потребуєпершочергового вирішення. Станом на 1 вересня 2000 року в містіКиєві в системі 491 загальноосвітнього навчального закладуфункціонує: 392 - денних навчальних закладів, 29 гімназій, 36ліцеїв, 19 шкіл для дітей з вадами розумового і фізичногорозвитку, 12 вечірніх шкіл. В столиці також сконцентрована значначастина вищих закладів освіти, що вимагає особливої співпраці вреалізації програм із студентами. За даними міського управліннястатистики в 2001 році в місті функціонує 66 вищих закладів освітиIII-IV (університетів, інститутів) та 46 I-II (технікумів,коледжів, училищ) рівнів акредитації. В них навчаються 304 тисячімолодих громадян. Половина студентів київських вузів навчається завласні кошти. За попередніми прогнозами, у 2001-2002 навчальномуроці кількість студентів збільшиться на 24,4 тисячі, або на 8,7 %.
Проводиться робота щодо кардинальної зміни змісту освіти. Узакладах освіти впроваджуються чимало вітчизняних та зарубіжнихтехнологій. Проте питання поліпшення матеріального становища учнівта студентів, оптимізації фахової структури підготовки кадрів дляринкової економіки, підтримки обдарованої молоді все ще викликаютьзначне занепокоєння.
Тому одним із основних завдань програми є подальшеудосконалення відповідних умов для формування гармонійнорозвинутої особистості, громадянина, здатного до повноцінноїжиттєдіяльності в усіх сферах виробництва, науки, освіти ікультури.
Для зміцнення матеріально-технічної бази освітянської сфери,удосконалення мережі загальноосвітніх навчальних закладів зурахуванням особливостей м. Києва як столиці держави та створенняпередумов для всебічного розвитку і самореалізації молодихгромадян програма передбачає:
------------------------------------------------------------------------------------------
| N | Зміст заходів | Відповідальні |Термін |
| п/п | | |реалізації |
|-----+---------------------------------------+------------------------------+-----------|
|2.1. |Розвивати мережу навчальних закладів |Головне управління освіти і | 2001-2005 |
| |усіх типів з урахуванням |науки, райдержадміністрації | |
| |особливостей м. Києва як столиці | | |
| |держави | | |
| | | | |
|2.2. |Продовжити надання кращим студентам |Управління у справах сім'ї | 2001-2005 |
| |іменних стипендій та премій голови |та молоді, Головне | |
| |Київської міської державної |фінансове управління | |
| |адміністрації, періодично переглядати | | |
| |їх розмір відповідно до | | |
| |прожиткового рівня | | |
| | | | |
|2.3. |Забезпечувати проведення комплексу |Головне управління освіти і | 2001-2005 |
| |заходів щодо зміцнення матеріально- |науки, райдержадміністрації | |
| |технічної бази, подальшого розвитку та | | |
| |удосконалення мережі позашкільних | | |
| |навчальних закладів міста | | |
| | | | |
|2.4. |Надавати фінансову підтримку та сприяти|Управління у справах сім'ї | 2001-2005 |
| |подальшому навчанню у ВЗО м. Києва |та молоді, Головне | |
| |переможцям міжнародних олімпіад, що |управління освіти і науки, | |
| |виступали від столичних шкіл з метою |Київський вузівський центр | |
| |недопущення відтоку найбільш здібної | | |
| |молоді за межі України | | |
| | | | |
|2.5. |Проводити серед учнівської та |Управління у справах сім'ї | Щорічно |
| |студентської молоді щорічні фольклорні |та молоді, Головне | |
| |конкурси, фестивалі, виставки художньої|управління освіти і науки, | |
| |творчості |Головне управління з питань | |
| | |внутрішньої політики, Рада | |
| | |ректорів м. Києва (за | |
| | |згодою) | |
| | | | |
|2.6. |Щорічно розробляти та реалізовувати |Управління у справах сім'ї | 2001-2005 |
| |комплексний план міських заходів для |та молоді, Головне | |
| |дітей та юнацтва |управління освіти і науки, | |
| | |Головне управління | |
| | |культури і мистецтв | |
| | | | |
|2.7. |Всебічно сприяти вдосконаленню й |Управління у справах сім'ї | 2001-2005 |
| |подальшому розвиткові системи державно-|та молоді, Головне | |
| |громадського управління освітою в м. |управління освіти і науки | |
| |Києві. Продовжити співпрацю з | | |
| |об'єднаннями батьків школярів м. Києва,| | |
| |міською радою старшокласників. | | |
| |Студентською профспілковою Асоціацією, | | |
| |органами студентського самоврядування | | |
| | | | |
|2.8. |У рамках програми "Столичні вузи" |Управління у справах сім'ї | 2001-2005 |
| |проводити міські міжвузівські |та молоді, Головне | |
| |конференції студентів, аспірантів та |управління з питань | |
| |молодих вчених |внутрішньої політики | |
| | | | |
|2.9. |Організувати випуск загальноміської |Головне управління освіти і | 2001 |
| |учнівської газети |науки | |
| | | | |
|2.10.|Здійснити заходи щодо повної |Головне управління культури | 2002 |
| |комп'ютеризації та автоматизації |і мистецтв | |
| |бібліотечних систем м. Києва і районів | | |
| |з метою задоволення потреб учнівської | | |
| |та студентської молоді | | |
------------------------------------------------------------------------------------------
3. Розвиток трудової і соціальної активності молоді, забезпечення
зайнятості молодих людей.
Вирішення проблеми зайнятості молоді можливе через системуконкретних заходів, спрямованих на поліпшення працевлаштуваннямолодих людей і захист їх від безробіття. Ця система орієнтованана збереження існуючих та створення нових робочих місць,організацію цілеспрямованої професійної підготовки, перепідготовкита підвищення кваліфікації молоді відповідно до кон'юнктури ринкупраці, створення умов для надання соціальної та психологічноїдопомоги непрацюючій частині молоді.
Як свідчать дані статистики, серед загального числабезробітних питома вага молодих людей сягає 40 відсотків.Найбільша частка у цій категорії - молодь віком від 21 до 28років:
- кожний третій безробітний віком до 21 року - випускник ПТУ; - кожний п'ятий віком від 21 до 28 років - випускник вищогозакладу освіти.
Загалом, по місту Києву за минулий рік до міського центрузайнятості звернулося 668 випускників ВЗО I-II рівнів акредитаціїта 346 випускників ВЗО III-IV рівнів акредитації. Рівеньпрацевлаштування молоді за цей же період становив 29,3 %, в т. ч.випускників ПТУ - 31,2 %, випускників ВЗО - 29,7 %.
Систематичний аналіз процесів, які відбуваються в економіціміста і впливають на формування ринку праці, дозволяє виділитиосновні:
- вивільнення працівників з підприємств, установ таорганізацій,
- наявність прихованого безробіття, жорстка конкуренція наринку праці в умовах обмеженої кількості вакансій,
- дисбаланс між попитом та пропозицією робочої сили.
Відсутність дієвого механізму державного замовленняспеціалістів та регулювання набору учнів в професійно-технічнізаклади, продовження випуску навчальними закладами спеціалістів,на яких відсутній або недостатній попит на ринку праці,ускладнюють ситуацію з молодіжною зайнятістю.
Для вирішення проблеми зайнятості молоді, захисту її відбезробіття та розвитку трудової активності програмоюпередбачається:
------------------------------------------------------------------------------------------
| N | Зміст заходів | Відповідальні |Термін |
| п/п | | |реалізації |
|-----+---------------------------------------+------------------------------+-----------|
| 3.1.|Систематично аналізувати становище |Управління у справах сім'ї та | 2001-2005 |
| |молоді м. Києва на |молоді, | |
| |фіксованому ринку праці |Головне управління праці та | |
| | |зайнятості, | |
| | |Київський міський центр | |
| | |зайнятості | |
| | | | |
| 3.2.|Забезпечувати бронювання робочих місць | Райдержадміністрації | 2001-2005 |
| |на підприємствах, в установах, | | |
| |організаціях міста для працевлаштування| | |
| |молоді, якій надається перше робоче | | |
| |місце | | |
| | | | |
| 3.3.|Передбачати 5% квоту робочих місць на |Київський міський центр | 2001-2005 |
| |підприємствах, в установах, |зайнятості, | |
| |організаціях для неповнолітніх, яким |Служба у справах | |
| |надається перше місце роботи |неповнолітніх, | |
| | | райдержадміністрації | |
| | | | |
| 3.4.|Здійснювати організацію навчання |Київський міський центр | 2001-2005 |
| |безробітної молоді, в тому числі |зайнятості, | |
| |основам підприємницької діяльності. |Головне управління праці та | |
| | | зайнятості, | |
| | |Київський молодіжний центр | |
| | |праці | |
| | |Управління у справах сім'ї | |
| | |та молоді, | |
| | | райдержадміністрації | |
| | | | |
| 3.5.|Розширити практику організації |Головне управління освіти і | 2001-2005 |
| |оплачуваних сезонних та громадських |науки, Соціальна служба для | |
| |робіт, сприяти залученню до них |молоді, Служба у справах | |
| |старшокласників, учнів профтехучилищ, |неповнолітніх, Київський | |
| |студентів ВЗО I-IV рівнів акредитації, |молодіжний центр праці | |
| |а також молодих киян з числа |Управління у справах сім'ї та | |
| |безробітних, з числа підлітків, які |молоді, Київський міський | |
| |опинилися у кризовому стані та |центр зайнятості, Головне | |
| |схильні до антигромадської поведінки. |управління праці та | |
| |Залучити до участі в оплачуваних |зайнятості, | |
| |громадських роботах молодих киян, які |райдержадміністрації | |
| |перебувають на обліку як безробітні. | | |
| | | | |
| 3.6.|Залучати студентську та учнівську |Управління у справах сім'ї та | 2001-2005 |
| |молодь до виконання програм |молоді, Головне управління | |
| |соціально-економічного розвитку |контролю за благоустроєм | |
| |м. Києва, програм збереження і |міста, Головне управління з | |
| |відтворення довкілля, |питань внутрішньої політики, | |
| |об'єктів культурної спадщини |Головне управління освіти та | |
| | |науки | |
| | | | |
| 3.7.|Розширити мережу таборів праці та |Управління у справах сім'ї та | 2001-2005 |
| |відпочинку, спортивно-оздоровчих |молоді, Головне управління | |
| |таборів для учнів загальноосвітніх |освіти і науки, Головне | |
| |шкіл, професійно-технічних училищ, |управління праці та | |
| |студентів, створювати умови для |зайнятості, Управління по | |
| |їх працевлаштування в установленому |фізичній культурі і спорту | |
| |порядку під час канікул | | |
| | | | |
| 3.8.|Організувати у міжшкільних навчально- |Головне управління освіти і | 2001-2005 |
| |виробничих комбінатах, професійно- |науки | |
| |технічних навчальних закладах роботу | | |
| |учнівських кооперативів з випуску | | |
| |товарів народного споживання і | | |
| |надання послуг з метою організації | | |
| |праці дітей та молоді у | | |
| |вільний від навчання час | | |
| | | | |
| 3.9.|Вживати заходів щодо вдосконалення |Головне управління освіти і | 2001-2005 |
| |різнорівневої підготовки робітників, |науки | |
| |спеціалізації, розширення мережі та | | |
| |перепрофілювання професійно-технічних | | |
| |навчальних закладів | | |
| | | | |