• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про схвалення Стратегії розвитку розподіленої генерації на період до 2035 року і затвердження операційного плану заходів з її реалізації у 2024 - 2026 роках

Кабінет Міністрів України  | Розпорядження, Заходи, План, Стратегія від 18.07.2024 № 713-р
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Розпорядження, Заходи, План, Стратегія
  • Дата: 18.07.2024
  • Номер: 713-р
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Розпорядження, Заходи, План, Стратегія
  • Дата: 18.07.2024
  • Номер: 713-р
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
РОЗПОРЯДЖЕННЯ
від 18 липня 2024 р. № 713-р
Київ
Про схвалення Стратегії розвитку розподіленої генерації на період до 2035 року і затвердження операційного плану заходів з її реалізації у 2024 - 2026 роках
1. Схвалити Стратегію розвитку розподіленої генерації на період до 2035 року (далі - Стратегія), що додається.
2. Затвердити операційний план заходів з реалізації у 2024 - 2026 роках Стратегії розвитку розподіленої генерації на період до 2035 року (далі - операційний план заходів), що додається.
3. Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, обласним та Київській міській державним адміністраціям (військовим адміністраціям) забезпечити:
виконання завдань та заходів операційного плану заходів у межах і за рахунок видатків, передбачених у державному та місцевих бюджетах на відповідний рік, та інших джерел, не заборонених законодавством;
подання щокварталу до 5 числа місяця, що настає за звітним періодом, Міністерству енергетики інформації про стан виконання операційного плану заходів.
4. Міністерству енергетики:
разом з іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади розробити та подати до 1 грудня 2026 р. Кабінетові Міністрів України проект операційного плану заходів з реалізації у 2027 - 2029 роках Стратегії, до 1 грудня 2029 р. - проект операційного плану заходів з реалізації у 2030 - 2032 роках Стратегії; до 1 грудня 2032 р. - проект операційного плану заходів з реалізації у 2033 - 2035 роках Стратегії;
подавати щороку до 15 квітня Кабінетові Міністрів України звіт про стан виконання операційного плану заходів, операційного плану заходів з реалізації у 2027 - 2029 роках Стратегії, операційного плану заходів з реалізації у 2030 - 2032 роках Стратегії, операційного плану заходів з реалізації у 2033 - 2035 роках Стратегії.

Прем'єр-міністр України

Д. ШМИГАЛЬ

Інд. 80


СХВАЛЕНО
розпорядженням Кабінету Міністрів України
від 18 липня 2024 р. № 713-р
СТРАТЕГІЯ
розвитку розподіленої генерації на період до 2035 року
Опис проблем, які обумовили прийняття Стратегії, і нормативно-правових актів, що діють у відповідній сфері
Об’єднана енергетична система України будувалася як централізована з великими вузловими електростанціями та системою передачі електричної енергії з лініями високих класів напруг. Така побудова об’єднаної енергетичної системи України є вразливою в умовах повномасштабної збройної агресії Російської Федерації. Так, у разі пошкодження великої кількості об’єктів генерації (електростанцій) та/або високовольтних трансформаторних підстанцій системи передачі можливе виникнення системної аварії з тривалим знеструмленням значної кількості споживачів.
Під час повномасштабної збройної агресії Російської Федерації проти України енергетичний сектор став однією з головних цілей у зв’язку із стратегічним значенням для економіки і життєзабезпечення населення. Жодна енергосистема у світі не зазнавала таких атак.
Цілеспрямовані ракетно-дронові обстріли та удари баражуючими боєприпасами по об’єктах критичної енергетичної інфраструктури призвели до виникнення балансових та мережевих обмежень в об’єднаній енергетичній системі України, внаслідок чого вимушено було обмежено електропостачання значної кількості споживачів протягом осінньо-зимового періоду 2022/23 років.
У результаті здійснення безпрецедентних заходів з відновлення пошкодженої генерації та об’єктів системи передачі і розподілу примусове обмеження електропостачання споживачів було припинено. Графіки погодинних/аварійних відключень з березня 2023 р. по березень 2024 р. не застосовувалися.
Нові цілеспрямовані обстріли критичної енергетичної інфраструктури російськими військами починаючи з 22 березня 2024 р. призвели до додаткових пошкоджень та втрати більшості тепло- та гідрогенерації. Так, доступна на даний час потужність теплоелектростанцій і теплоелектроцентралей становить менш ніж 20 відсотків їх потужності до початку повномасштабної збройної агресії Російської Федерації проти України, а частка доступної потужності гідроелектростанцій та гідроакумулюючих електростанцій скоротилася на 50 відсотків.
У зв’язку із значним дефіцитом доступної потужності генерації, що виник внаслідок таких обстрілів, та в умовах недостатньої пропускної спроможності міждержавних перетинів із суміжними енергосистемами застосовуються заходи з обмеження електроспоживання, які мають негативний вплив на обороноздатність держави та призводять до значних соціально-економічних збитків.
Таким чином, зважаючи на масштаб пошкоджень існуючих генеруючих потужностей та необхідність розосередження генерації для посилення стійкості енергосистеми, виникла нагальна потреба в прискореному будівництві та/або розміщенні нової розподіленої генерації шляхом, зокрема, вжиття скоординованих організаційних, регуляторних, правових та економічних заходів.
Аналіз поточного стану справ, тенденції та обґрунтування щодо необхідності розв’язання виявлених проблем
Цілеспрямовані руйнування енергетичної інфраструктури державою-агресором призвели до недостатності генеруючих потужностей та обумовили необхідність перегляду планів розвитку енергетичного сектору України.
Так, в коротко- та середньостроковій перспективі для забезпечення безпеки постачання електричної енергії споживачам пріоритетним є:
відновлення пошкоджених генеруючих потужностей з одночасним посиленням протиповітряного прикриття;
забезпечення об’єктів критичної інфраструктури резервними джерелами електропостачання;
будівництво та введення в експлуатацію у стислі строки нових генеруючих потужностей - розподіленої генерації.
Одним з найбільш ефективних способів розв’язання проблеми недостатності генеруючих потужностей в об’єднаній енергетичній системі України в мінімальні строки відповідно до вимог Директиви (ЄС) 2019/944 Європейського Парламенту і Ради від 5 червня 2019 р. про спільні правила внутрішнього ринку електричної енергії та внесення змін до Директиви 2012/27/ЄС, яку Україна зобов’язана імплементувати в рамках Енергетичного Співтовариства та в умовах інтеграції до ЄС, є впровадження розподіленої генерації з гарантованою потужністю, а також модернізація мережевої інфраструктури системи передачі і систем розподілу електричної енергії.
У зазначеній Директиві термін "розподілена генерація" означає генеруючі установки, приєднані до систем розподілу. При цьому нові генеруючі одиниці, що встановлюються на існуючих електростанціях, які мають схему видачі потужності як в мережі операторів системи розподілу, так і оператора системи передачі, розглядаються в цій Стратегії як розподілена генерація.
Основною перевагою розподіленої генерації є будівництво та/або розміщення нових генеруючих потужностей на великій кількості майданчиків, які підключаються до розподільних мереж та є наближеними до споживача. При цьому ураження великої кількості відносно малопотужних електростанцій та установок зберігання енергії є значно складнішим завданням, ніж знищення відносно обмеженої кількості теплових електростанцій та гідроелектростанцій значної потужності, що дасть змогу мінімізувати втрати потужності в об’єднаній енергетичній системі України.
Система з розподіленою генерацією має відповідати ряду технічних, економічних та організаційних вимог, а саме:
забезпечення можливості гарантованого електропостачання об’єктів критичної інфраструктури, а також електропостачання якомога більшої кількості інших споживачів, розташованих на відповідній території, у разі виникнення системної аварії в об’єднаній енергетичній системі України із знеструмленням основних регіональних джерел потужності - підстанцій системи передачі та вузлових електростанцій (технічні вимоги);
забезпечення прийнятної конкурентної ціни електричної енергії для споживачів (економічні вимоги);
функціонування в умовах діючої моделі конкурентного ринку електричної енергії (загальних норм та правил, передбачених законодавством) з урахуванням запланованих змін в рамках приведення законодавства України щодо ринку електричної енергії у відповідність з вимогами законодавства ЄС (організаційні вимоги).
Водночас система з розподіленою генерацією не має на меті забезпечувати повною мірою поточні та прогнозні обсяги попиту на електричну енергію в конкретному регіоні, а має бути елементом об’єднаної енергетичної системи України, всі електроустановки якої функціонують в єдиному синхронізованому режимі.
Основними видами об’єктів електроенергетики, використання яких є доцільним для створення систем розподіленої генерації та розв’язання проблеми недостатності генеруючих потужностей в об’єднаній енергетичній системі України є електроустановки, які забезпечують гарантовану видачу доступної потужності та використовують природний газ як паливо, а також об’єкти відновлюваної енергетики та установки зберігання енергії.
До об’єктів, які забезпечують гарантовану видачу доступної потужності та використовують природний газ як паливо, належать:
газотурбінна установка - призначена для виробництва електричної енергії електроустановка, яка має такі характеристики:
- є керованою (диспетчеризованою), тобто забезпечує гарантовану видачу потужності за командою диспетчера/оператора установки протягом визначеного часу;
- є гнучкою, тобто має широкий діапазон регулювання потужності (близько 60 відсотків встановленої потужності) та швидкість виходу на номінальну потужність протягом 15 хвилин з "холодного" старту;
- має короткий строк будівництва та введення в експлуатацію (до одного року);
- є орієнтованою на паливо власного видобутку (природний газ) та доцільною з огляду на поточні цінові показники на природний газ та електричну енергію;
- має вищий, ніж на пиловугільних і газомазутних блоках вітчизняних теплоелектростанцій та теплоелектроцентралей електричний коефіцієнт корисної дії - до 40 відсотків для класичних газотурбінних установок простого (відкритого) циклу та до 60 відсотків для установок комбінованого циклу (з котлом-утилізатором та паровою турбіною). У разі застосування когенерації загальний коефіцієнт корисної дії такої установки може досягати 90 відсотків;
газопоршнева установка - призначена для виробництва електричної енергії електроустановка, яка має схожі з газотурбінними установками характеристики. Водночас у разі модульної реалізації установки діапазон регулювання становить до 90 відсотків номінальної потужності, час виходу на номінальну потужність з "холодного" старту до 5 хвилин, а електричний коефіцієнт корисної дії - до 50 відсотків;
когенераційна установка - електроустановка, призначена для комбінованого виробництва електричної та теплової енергії, яка є керованою, економічною, сталою у довгостроковій перспективі, швидкою у будівництві та введенні в експлуатацію та гарантовано може брати участь у покритті графіка навантаження електричної та теплової енергії у необхідний час.
Використання відновлюваних газів, зокрема біометану, як палива замість природного газу в майбутньому дасть змогу класифікувати виробництво електричної енергії на газопоршневих та газотурбінних установках, зокрема когенераційних, як виробництво електричної енергії з відновлюваних джерел енергії, що сприятиме загальній декарбонізації енергосистеми.
До об’єктів відновлюваної енергетики належать:
вітрова електростанція - призначена для виробництва електричної енергії електроустановка, яка є економічною, екологічною та надійною в довготривалій перспективі. У кліматичних умовах України коефіцієнт використання встановленої потужності вітрових електростанцій у зимовий період більш ніж вдвічі перевищує аналогічний показник літнього періоду. Це дає змогу масштабувати проекти вітрових електростанцій для покриття зростаючого зимового попиту на електричну енергію. Водночас вітрові електростанції мають негарантований графік виробництва електричної енергії, який залежить від пори року та погодних умов, а саме від швидкості вітру, що потребує наявності в енергосистемі додаткових потужностей маневрової генерації та/або ємності установок зберігання енергії. Також вітрові електростанції мають тривалий строк будівництва та введення в експлуатацію, що становить два-три роки;
сонячна електростанція - призначена для виробництва електричної енергії електроустановка, яка є економічною, екологічною, має короткий строк будівництва та введення в експлуатацію. Водночас сонячні електростанції мають негарантований графік виробництва електричної енергії, який залежить від рівня сонячної інсоляції, яка має добову та річну періодичність. При цьому середньодобові обсяги виробництва електричної енергії у зимовий період значно (шестикратно) нижчі за аналогічні показники у період літнього максимуму сонячної інсоляції. Стрімке зростання потужностей сонячних електростанцій без впровадження систем управління попитом та/або установок зберігання енергії призводить до формування профіцитів електричної енергії у денні години весняно-літнього періоду. У зв’язку з цим будівництво нових сонячних електростанцій має здійснюватися одночасно з будівництвом установок зберігання енергії, маневрової генерації та вітрових електростанцій для формування оптимальної структури генеруючих потужностей з метою покриття попиту на електричну енергію протягом року;
біоенергетична електростанція - призначена для виробництва електричної енергії електроустановка, яка є керованою, екологічною, надійною в довготривалій перспективі та гарантовано може брати участь у покритті графіка навантаження електричної енергії, а в разі застосування когенерації і теплової енергії - у необхідний час. Водночас має тривалий строк будівництва та введення в експлуатацію, що становить два - три роки, та залежить від наявності, вартості та логістики постачання сировини, що впливає на собівартість виробництва електричної енергії;
мала гідроелектростанція - призначена для виробництва електричної енергії електроустановка, яка є керованою, екологічною, сталою у довгостроковій перспективі та гарантовано може брати участь у покритті графіку навантаження у необхідний час. Водночас має тривалий строк будівництва та введення в експлуатацію, високу собівартість, а обсяг виробництва електроенергії залежить від водності річок.
До об’єктів системи розподіленої генерації також належить установка зберігання енергії, яка може використовуватися окремо або у складі генеруючої установки. Така установка є керованою, надійною у довготривалій перспективі, має короткий строк будівництва та введення в експлуатацію. Водночас потребує наявності джерела електропостачання із мережі або із супутньої генеруючої установки.
Установка зберігання енергії також може використовуватися для регулювання частоти та балансу в енергосистемі для забезпечення її стійкості, а також для зрівноваження графіків виробництва електричної енергії електростанціями негарантованої потужності (сонячними та вітровими електростанціями).
З точки зору швидкості будівництва та введення в експлуатацію найбільш перспективними є газопоршневі установки, газотурбінні установки, когенераційні установки, а також сонячні електростанції, меншою мірою вітрові електростанції. Крім того, будівництво та введення в експлуатацію установок зберігання енергії також потребує малих обсягів часу.
Пріоритетним є використання електроустановок, які забезпечують гарантовану видачу доступної потужності за наявності палива, а саме природного газу, на відміну від сонячних та вітрових електростанцій, доступна потужність яких залежить від погодних умов.
Установки зберігання енергії в умовах постійного дефіциту генеруючої потужності лише забезпечують перерозподіл наявних обсягів електричної енергії протягом доби, не усуваючи його.
Поєднання переваг та взаємна компенсація недоліків зазначених об’єктів розподіленої генерації в економічно ефективний та технічно доцільний спосіб сприятиме забезпеченню сталого розвитку системи з розподіленою генерацією. Водночас зазначений перелік видів об’єктів розподіленої генерації не є вичерпним. Для досягнення цілей цієї Стратегії можуть використовуватися інші об’єкти розподіленої генерації.
Функціонування об’єктів розподіленої генерації та установок зберігання енергії на ринку електричної енергії є можливим в рамках моделей, визначених законодавством, до яких належать:
виробник електричної енергії - суб’єкт господарювання, який здійснює виключно виробництво електричної енергії генеруючими установками та продаж електричної енергії на усіх сегментах ринку, надає послуги з балансування та допоміжні послуги;
оператор установки зберігання енергії - фізична особа, зокрема фізична особа - підприємець, або юридична особа, яка провадить діяльність із зберігання енергії з використанням установок зберігання енергії та купівлю-продаж електричної енергії на усіх сегментах ринку, надає послуги з балансування та допоміжні послуги;
споживач - фізична особа, зокрема фізична особа - підприємець, або юридична особа, яка має право встановлювати генеруючі установки та/або установки зберігання енергії, призначені для виробництва електричної енергії для покриття виключно власного споживання, без отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з виробництва енергії, якщо такий споживач у будь-який період часу не здійснює відпуск виробленої енергії в об’єднаній енергетичній системі України або в мережі інших суб’єктів господарювання;
активний споживач - споживач, який має право встановлювати генеруючі установки та/або установки зберігання енергії на власних об’єктах для забезпечення, насамперед, власного споживання електричної енергії та продажу надлишків електричної енергії за механізмом самовиробництва або за "зеленим" тарифом на умовах, визначених статтями 9-1 або 9-6 Закону України "Про альтернативні джерела енергії" і Порядком продажу та обліку електричної енергії, виробленої активними споживачами, та розрахунків за неї, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 29 грудня 2023 р. № 2651. Також активний споживач має право приєднувати до власних електричних мереж генеруючі установки, що належать третім особам та призначені для виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, та установки зберігання енергії;
оператор установки зберігання енергії - фізична особа, зокрема фізична особа - підприємець, або юридична особа, яка провадить діяльність із зберігання енергії з використанням установок зберігання енергії та купівлю-продаж електричної енергії на усіх сегментах ринку, надає послуги з балансування та допоміжні послуги.
Для виробників електричної енергії або операторів установок зберігання енергії передбачено можливість:
здійснення експлуатації газопоршневих, газотурбінних, когенераційних установок та установок зберігання енергії для:
- продажу електричної енергії на ринку електричної енергії за вільними цінами;
- продажу теплової енергії теплопостачальним підприємствам або споживачам теплової енергії через системи централізованого теплопостачання (у разі застосування когенерації);
- надання послуг з балансування та допоміжних послуг оператору системи передачі, зокрема шляхом укладення довгострокових договорів;
- отримання державної підтримки за результатами проведення конкурсу на будівництво генеруючої потужності та виконання заходів з управління попитом відповідно до статті 29 Закону України "Про ринок електричної енергії" і Порядку проведення конкурсу на будівництво генеруючої потужності та виконання заходів з управління попитом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 липня 2019 р. № 677 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 61, ст. 2126);
здійснення експлуатації об’єктів відновлюваної енергетики, зокрема разом з установками зберігання енергії, для:
- продажу електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, на ринку електричної енергії за вільними цінами;
- продажу теплової енергії теплопостачальним підприємствам або споживачам теплової енергії через системи централізованого теплопостачання (у разі застосування когенерації);
- надання послуг з балансування та допоміжних послуг оператору системи передачі;
- отримання державної підтримки у вигляді укладення з гарантованим покупцем договору про надання послуги за механізмом ринкової премії строком на 12 років шляхом участі та перемоги в аукціонах з розподілу квоти підтримки відповідно до статті 9-3 Закону України "Про альтернативні джерела енергії" та Порядку проведення аукціонів з розподілу квоти підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2019 р. № 1175 (Офіційний вісник України, 2020 р., № 10, ст. 388; 2022 р., № 66, ст. 3967);
- укладення із споживачем, електропостачальником або трейдером договору про надання послуги із забезпечення стабільності ціни на електричну енергію, вироблену з альтернативних джерел енергії, відповідно до статті 9-5 Закону України "Про альтернативні джерела енергії" з використанням гарантій походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, відповідно до статті 9-7 Закону України "Про альтернативні джерела енергії" та Порядку видачі, обігу та погашення гарантій походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 лютого 2024 р. № 227 (Офіційний вісник України, 2024 р., № 26, ст. 1653).
Для активних споживачів, зокрема третіх осіб та замовників енергосервісу, передбачено можливість експлуатації розподіленої генерації та установок зберігання енергії на ринку електричної енергії для:
купівлі-продажу електричної енергії за механізмом самовиробництва відповідно до статті 9-6 Закону України "Про альтернативні джерела енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 р. № 312 (далі - Правила роздрібного ринку). Застосування механізму самовиробництва передбачається насамперед для об’єктів відновлюваної енергетики. Водночас Законом України "Про альтернативні джерела енергії" надано право застосування механізму самовиробництва до 31 грудня 2029 р. для генеруючих установок, що виробляють електричну енергію з викопних видів палива, зокрема газотурбінних, газопоршневих та когенераційних установок з використанням природного газу;
надання послуг балансування та/або допоміжних послуг, зокрема шляхом входження до агрегованої групи агрегатора відповідно до статті 30-2 Закону України "Про ринок електричної енергії".
Розв’язання проблеми недостатності генеруючих потужностей можливо шляхом будівництва та введення в експлуатацію розподіленої генерації та установок зберігання енергії в рамках існуючих моделей функціонування електричної енергії такими основними групами суб’єктів, як:
суб’єкти господарювання приватної форми власності;
суб’єкти господарювання державної та комунальної форми власності, інші підприємства, установи та організації;
фізичні особи (населення).
Передбачається сприяння здійсненню суб’єктами господарювання приватної форми власності будівництва та введення в експлуатацію усіх видів розподіленої генерації та установок зберігання енергії шляхом:
залучення приватних інвестицій, зокрема іноземних інвестицій;
страхування (перестрахування) воєнних та політичних ризиків;
залучення кредитного фінансування, зокрема:
- доступного кредитування в рамках державної програми "Доступні кредити 5-7-9 %" відповідно до Порядку надання фінансової державної підтримки суб’єктам підприємництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 р. № 28 (Офіційний вісник України, 2020 р., № 12, ст. 489; 2023 р., № 33, ст. 1763);
- доступного кредитування відповідно до умов Меморандуму щодо банківського кредитування проектів з відновлення енергетичної інфраструктури, укладеного українськими банками 25 червня 2024 р.;
- кредитування міжнародними фінансовими організаціями та іноземними банками.
Передбачається сприяння здійсненню суб’єктами господарювання державної та комунальної форми власності, іншими підприємствами, організаціями та установами будівництва та/або розміщення газотурбінних, газопоршневих та когенераційних установок у стислі строки для виробництва електричної енергії (за можливості теплової енергії) на майданчиках з наявною електричною, газовою та тепловою інфраструктурою, а саме на територіях розташування:
теплоелектростанцій та теплоелектроцентралей;
газотранспортної системи;
теплопостачальних організацій;
операторів систем розподілу тощо.
Введення в експлуатацію відповідних проектів потребуватиме визначення переліку найбільш оптимальних майданчиків у всіх областях України з наявними точками приєднання до мереж систем розподілу електричної енергії, газотранспортної/газорозподільчих систем, систем централізованого теплопостачання з урахуванням регіонального балансу генеруючих потужностей і попиту на електричну та теплову енергію.
Пріоритетними для встановлення газотурбінних та газопоршневих установок, зокрема когенераційних, розглядаються майданчики, які дадуть змогу забезпечити безперебійне електропостачання об’єктів критичної інфраструктури та теплопостачання споживачів теплової енергії.
Водночас з метою мінімізації строків реалізації приєднання до газових та електричних мереж нової розподіленої генерації операторам зазначених мереж необхідно опрацювати можливість надання дозволів на передачу в оренду/суборенду земельних ділянок поряд з відповідними генеруючими установками. Розміщення генеруючих установок на таких земельних ділянках має здійснюватися відповідно до законодавства. Рішення щодо надання в оренду ділянок або частини ділянок приймає відповідний оператор.
Для реалізації відповідних проектів передбачається використання обладнання та фінансування в рамках отримання допомоги від міжнародних, іноземних установ, організацій, які реалізують проекти (програми) міжнародної технічної допомоги, а також залучення власних ресурсів відповідних підприємств.
Координація правових, економічних та організаційних питань будівництва і введення в експлуатацію газотурбінних та газопоршневих установок здійснюватиметься Міненерго, а когенераційних установок Мінінфраструктури.
Крім того, передбачається встановлення на об’єктах критичної інфраструктури, зокрема об’єктах сфери централізованого водопостачання та водовідведення, закладах охорони здоров’я, адміністративних будівлях, закладах освіти об’єктів відновлюваної енергетики разом з установками зберігання енергії, які забезпечуватимуть автономне живлення струмоприймачів, необхідних для функціонування об’єктів критичної інфраструктури, протягом щонайменше чотирьох годин. Передбачається використання, зокрема, енергосервісних контрактів відповідно до статті 17 Закону України "Про енергетичну ефективність" третіми особами на відповідних майданчиках відповідно до статті 9-6 Закону України "Про альтернативні джерела енергії", а також в рамках аукціонів із спорудами відповідно до статті 9-3 Закону України "Про альтернативні джерела енергії", зокрема із залученням громадських організацій, міжнародних, іноземних установ, організацій, які реалізують проекти (програми) міжнародної технічної допомоги.
Передбачається сприяння встановленню фізичними особами (населенням):
сонячних та/або вітрових електростанцій у власних домогосподарствах як активними споживачами за моделлю "зеленого" тарифу відповідно до статті 9-1 Закону України "Про альтернативні джерела енергії" та Правил роздрібного ринку. Водночас таким активним споживачам рекомендується встановлювати установки зберігання енергії та генеруючі установки гібридного типу, спроможні виробляти електричну енергію як в синхронізованому з енергосистемою, так і в автономному режимі;
сонячних та/або вітрових електростанцій у власних домогосподарствах, зокрема разом із установками зберігання енергії, як активними споживачами за механізмом самовиробництва відповідно до статті 9-6 Закону України "Про альтернативні джерела енергії" та Правил роздрібного ринку. Водночас передбачається застосування державної підтримки шляхом надання безвідсоткових кредитів на придбання та встановлення обладнання відповідно до Порядку надання фінансової державної підтримки фізичним особам, які встановлюють у власних домогосподарствах генеруючі установки, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 червня 2024 р. № 673 (Офіційний вісник України, 2024 р., № 58, ст. 3424), з використанням фінансування в рамках отримання допомоги від міжнародних, іноземних установ, організацій, які реалізують проекти (програми) міжнародної технічної допомоги.
Також передбачається сприяння встановленню сонячних електростанцій, зокрема разом з установками зберігання енергії, об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельними кооперативами з метою забезпечення електропостачання, насамперед струмоприймачів загального користування, які забезпечують життєдіяльність багатоквартирних будинків (системи теплопостачання/індивідуальні теплові пункти, водопостачання, ліфти, циркуляційні/протипожежні насоси, освітлення, сигналізація, димовидалення), у тому числі із залученням активних споживачів цих об’єднань, за механізмом самовиробництва відповідно до статті 9-6 Закону України "Про альтернативні джерела енергії" та Правил роздрібного ринку. Передбачається застосування державної підтримки за рахунок фінансування державної установи "Фонд енергоефективності" за Програмою "ГрінДІМ", затвердженою рішенням наглядової ради державної установи "Фонд енергоефективності" від 4 травня 2024 р., та надання державної підтримки шляхом доступного кредитування в рамках державної програми "Доступні кредити 5-7-9%" і надання підтримки органами місцевої влади та органами місцевого самоврядування.
Для забезпечення функціонування розподіленої генерації та створення систем розподіленої генерації необхідно також модернізувати мережеву інфраструктуру з підвищенням рівня контролю за режимами роботи розподільчої мережі, обліку, автоматизації та управління, із впровадженням технологій мікромереж і "розумних мереж" відповідно до Концепції впровадження "розумних мереж" в Україні до 2035 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 жовтня 2022 р. № 908 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 84, ст. 5201). Така мережа повинна мати можливість здійснювати збалансоване навантаження в разі системної аварії в об’єднаній енергетичній системі України, мати можливість забезпечувати електричною енергією об’єкти критичної інфраструктури та подавати опорну напругу до інших джерел живлення (генеруючих установок споживачів та промислових об’єктів відновлюваної енергетики), а також масштабуватися, залучаючи додаткових споживачів у разі зростання доступної потужності.
Будівництву та введенню в експлуатацію нової розподіленої генерації та установок зберігання енергії сприятимуть заходи з:
надання податкових та митних пільг під час ввезення на територію України енергетичного обладнання;
спрощення умов будівництва та/або розміщення газопоршневих та газотурбінних установок, зокрема когенераційних, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2023 р. № 1320 (Офіційний вісник України, 2024 р., № 8, ст. 376);
визначення будівництва та/або розміщення у період воєнного стану газопоршневих та газотурбінних установок, зокрема когенераційних, а також пов’язаних з ними мереж електро-, тепло-, газо-, водопостачання, вузлів обліку, іншого пов’язаного обладнання, планованою діяльністю, яка не підлягає оцінці впливу на довкілля відповідно до критеріїв визначення планованої діяльності, яка не підлягає оцінці впливу на довкілля, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2017 р. № 1010 (Офіційний вісник України, 2018 р., № 3, ст. 115);
спрощення процедури:
- закупівель з можливістю закуповувати генеруюче обладнання без проведення тендерних процедур;
- приєднання електроустановок до системи розподілу відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 26 березня 2022 р. № 352;
- приєднання до газорозподільних систем відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 29 березня 2022 р. № 355;
- приєднання до теплових мереж відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 4 жовтня 2023 р. № 1823.
Мета та стратегічні цілі Стратегії
Метою цієї Стратегії є посилення стійкості об’єднаної енергетичної системи України в умовах триваючої воєнної агресії, усунення недостатності генеруючих потужностей, виконання вимог щодо забезпечення безпеки постачання електричної енергії споживачам та операційної безпеки шляхом створення сприятливих умов для забезпечення розвитку розподіленої генерації, яка буде відповідати вимогам Кодексу системи передачі, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 р. № 309, та відповідної мережевої інфраструктури.
Для досягнення мети цієї Стратегії визначено такі цілі:
збільшення сумарної встановленої потужності маневрової генерації з використанням газотурбінних, газопоршневих та когенераційних установок, зокрема високоефективних;
збільшення сумарної встановленої потужності об’єктів відновлюваної енергетики виробниками та активними споживачами;
збільшення сумарної встановленої потужності та ємності установок зберігання енергії;
модернізація мережевої інфраструктури, зокрема створення мікромереж на припципах "розумних мереж";
популяризація необхідності розвитку розподіленої генерації у суспільстві та підготовка кваліфікованого персоналу.
При цьому одним з пріоритетних напрямів державної підтримки є впровадження генеруючих установок з гарантованою потужністю з урахуванням розвитку розподільчих мереж з використанням технологій "розумних мереж" до розв’язання проблем з достатністю генеруючих потужностей в об’єднаній енергетичній системі України.
Цілі цієї Стратегії та завдання з їх досягнення відповідають цілям сталого розвитку, визначеним Указом Президента України від 30 вересня 2019 р. № 722 "Про Цілі сталого розвитку України на період до 2030 року", зокрема щодо забезпечення доступу до недорогих, надійних, стійких і сучасних джерел енергії для всіх громадян України, забезпечення відкритості, безпеки, життєстійкості та екологічної стійкості міст, інших населених пунктів, створення стійкої інфраструктури, сприяння всеохоплюючій і сталій індустріалізації та інноваціям.
Завдання, спрямовані на досягнення поставлених цілей, етапи їх виконання, очікувані результати
Досягнення цілей державної політики щодо розвитку розподіленої генерації здійснюватиметься трьома етапами.
На першому етапі (до кінця 2024 року) передбачається:
вжиття невідкладних заходів щодо швидкого будівництва та/або розміщення максимально можливих обсягів встановленої потужності об’єктів розподіленої генерації та досягнення до 1 ГВт додаткових генеруючих потужностей в рамках реалізації проектів суб’єктами господарювання приватної форми власності і суб’єктами господарювання державної та комунальної форми власності в результаті надання підтримки міжнародними, іноземними установами, організаціями, які реалізують проекти (програми) міжнародної технічної допомоги, власних коштів та інших джерел, не заборонених законодавством;
реалізація державних програм підтримки для встановлення сонячних та/або вітрових електростанцій разом з установками зберігання енергії населенням у домогосподарствах, об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельними кооперативами;
реалізація проектів із встановлення сонячних та/або вітрових електростанцій разом з установками зберігання енергії в громадських та адміністративних будівлях (заклади охорони здоров’я, заклади освіти тощо);
проведення пілотних аукціонів з розподілу квоти підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії;
створення сприятливих умов для забезпечення ефективної роботи розподіленої генерації та установок зберігання енергії як учасників на різних сегментах ринку електричної енергії, зокрема як надавачів послуг з балансування та інших допоміжних послуг;
розроблення та створення ефективних фінансових механізмів щодо фінансування проектів розподіленої генерації та установок зберігання енергії;
проведення оперативної модернізації мережевої інфраструктури в рамках приєднання нової розподіленої генерації з підвищенням рівня контролю за режимами роботи розподільчої мережі, обліку, автоматизації та управління відповідно до мети Стратегії;
створення сприятливих умов для використання скидної теплової енергії;
здійснення заходів із підготовки та створення сприятливих умов для реалізації проектів розподіленої генерації та установок зберігання енергії на наступних етапах.
На другому етапі (до кінця 2026 року) передбачається:
будівництво та/або розміщення об’єктів розподіленої генерації та досягнення до 4 ГВт додаткових генеруючих потужностей;
продовження реалізації та розширення державних програм підтримки для встановлення сонячних та/або вітрових електростанцій разом з установками зберігання енергії населенням у домогосподарствах, об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельними кооперативами;
масштабування проектів із встановлення сонячних та/або вітрових електростанцій разом з установками зберігання енергії в громадських та адміністративних будівлях (заклади охорони здоров’я, заклади освіти тощо);
створення необхідної законодавчої бази для розвитку об’єктів відновлюваної енергетики та/або установок зберігання енергії в рамках громадських енергетичних об’єднань та спільнот споживачів відновлюваної енергії відповідно до положень статті 16 Директиви (ЄС) 2019/944 Європейського Парламенту і Ради від 5 червня 2019 р. про спільні правила внутрішнього ринку електричної енергії та внесення змін до Директиви 2012/27/ЄС та статті 22 Директиви (ЄС) 2018/2001 Європейського Парламенту і Ради від 11 грудня 2018 р. про стимулювання використання енергії з відновлюваних джерел;
прийняття рішень щодо обов’язкового встановлення сонячних електростанцій разом з установками зберігання енергії на будівлях відповідно до положень частини третьої статті 10 Директиви (ЄС) 2024/1275 Європейського Парламенту і Ради від 24 квітня 2024 р. про енергетичну ефективність будівель;
прискорена реновація і автоматизація розподільних електричних мереж у найбільш пріоритетних ділянках, енерговузлах, районах; утворення високоавтоматизованих, керованих і прогнозованих мікромереж;
повна імплементація положень законодавства ЄС в частині розвитку розподіленої генерації та відновлюваних джерел енергії;
визначення пріоритетних зон розвитку відновлюваної енергетики, зон розвитку мережевої інфраструктури та установок зберігання енергії.
Реалізація першого та другого етапів цієї Стратегії здійснюватиметься шляхом виконання заходів, визначених операційним планом заходів з реалізації у 2024-2026 роках Стратегії розвитку розподіленої генерації.
Реалізація третього етапу (з 2027 року) здійснюватиметься шляхом виконання заходів, визначених операційними планами заходів з реалізації цієї Стратегії.
Очікувані результати:
забезпечення безпеки постачання електричної та теплової енергії споживачам;
забезпечення достатності генеруючих потужностей в енергосистемі;
посилення стійкості та надійності роботи об’єднаної енергетичної системи України в умовах триваючої воєнної агресії Російської Федерації проти України;
мінімізація обсягів та часу відключень споживачів та забезпечення їх відсутності;
підвищення енергетичної безпеки України;
збільшення частки відновлюваних джерел енергії в енергобалансі;
підвищення гнучкості енергосистеми;
покращення показників індексу середньої тривалості довгих перерв в електропостачанні в системі (SAIDI), індексу середньої частоти перерв в електропостачанні в системі (SAIFI);
розвиток та підвищення ефективності систем централізованого теплопостачання, шляхом використання когенерації, зокрема високоефективної;
залучення інвестицій у розбудову нових генеруючих потужностей, установок зберігання енергії та мережевої інфраструктури.
Обсяг фінансових, матеріально-технічних, трудових ресурсів, необхідних для реалізації Стратегії
Заходи з реалізації цієї Стратегії здійснюються за рахунок коштів міжнародної технічної допомоги та міжнародних організацій, інших джерел, не заборонених законодавством.
Порядок проведення моніторингу, оцінки результатів реалізації Стратегії та звітування
Органами, що забезпечують реалізацію цієї Стратегії, є центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації.
Організаційне забезпечення та моніторинг реалізації цієї Стратегії, а також координація діяльності центральних та місцевих органів виконавчої влади здійснюється Міненерго.
Наукова, методична, технічна та інжинірингова підтримка щодо реалізації цілей та завдань цієї Стратегії надаватиметься консультативним органом при Міненерго із залученням наукових та проектних організацій, організацій, які реалізують проекти (програми) міжнародної технічної допомоги.
Міністерства, інші центральні та місцеві органи виконавчої влади подають щокварталу до 5 числа наступного місяця Міненерго інформацію про стан виконання відповідного операційного плану заходів з реалізації цієї Стратегії.
Міненерго аналізує та узагальнює подану міністерствами, іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади інформацію про стан виконання відповідного операційного плану та за результатами готує щорічний звіт про стан реалізації цієї Стратегії, який подає щороку до 1 березня починаючи з 2025 року Кабінетові Міністрів України та оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті.
До підготовки щорічного звіту про стан реалізації цієї Стратегії можуть бути залучені, зокрема, експерти, організації громадянського суспільства, наукові установи.
ЗАТВЕРДЖЕНО
розпорядженням Кабінету Міністрів України
від 18 липня 2024 р. № 713-р
ОПЕРАЦІЙНИЙ ПЛАН
заходів з реалізації у 2024-2026 роках Стратегії розвитку розподіленої генерації на період до 2035 року
Найменування заходу Строк виконання Відповідальні за виконання Індикатор виконання
Загальні заходи, спрямовані на досягнення стратегічних цілей
1. Створення сприятливих умов для залучення приватних інвестицій, зокрема іноземних, та здійснення супроводу інвесторів, залучених до будівництва та/або розміщення газопоршневих та газотурбінних установок, когенераційних установок, об’єктів відновлюваної енергетики, установок зберігання енергії, мережевої інфраструктури 2024-2026 роки державна установа "Юкрейнінвест" (за згодою)
Міненерго
Мінекономіки
Мінінфраструктури
Держенергоефективності
АТ "Фонд декарбонізації України" (за згодою)
залучено інвестиції
2. Розроблення ефективних механізмів щодо кредитування банками підприємств усіх форм власності, які реалізують проекти з будівництва та/або розміщення газотурбінних та газопоршневих установок, когенераційних установок, об’єктів відновлюваної енергетики, установок зберігання енергії 2024-2026 роки Мінекономіки
Мінфін
Національний банк (за згодою)
Держенергоефективності
АТ "Фонд декарбонізації України" (за згодою)
розроблено ефективні механізми кредитування
3. Забезпечення функціонування державної програми "Доступні кредити 5-7-9%" з метою фінансування суб’єктів підприємництва, які здійснюють енергосервіс для підвищення енергетичної ефективності об’єктів державної та комунальної власності, експлуатацію генеруючих установок, що виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії без застосування "зеленого" тарифу та механізму ринкової премії, установок зберігання енергії, електрозарядної інфраструктури та малих систем розподілу індустріальних парків, будівництво та улаштування газотурбінних, газопоршневих та біогазових генераційних установок, а також для впровадження заходів з підвищення енергетичної ефективності багатоквартирних будинків об’єднань співвласників та житлово-будівельних кооперативів, включаючи придбання та улаштування генеруючих установок, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, установок зберігання енергії 2024-2026 роки Мінекономіки
Мінфін
Фонд розвитку підприємництва (за згодою)
забезпечено функціонування державної програми "Доступні кредити
5-7-9%"
4. Моніторинг за запровадженням механізмів спрощення будівництва та/або розміщення, спрощення процедури тимчасового приєднання до газових, електричних та теплових мереж газопоршневих установок, газотурбінних установок, когенераційних установок, об’єктів відновлюваної енергетики та установок зберігання енергії, пов’язаних з ними інженерних мереж, вузлів обліку, іншого обладнання, а також отримання дозвільної документації; підготовка пропозицій щодо врегулювання проблемних питань у разі потреби 2024-2026 роки Мінінфраструктури
Міненерго
Держенергонагляд
НКРЕКП (за згодою)
НЕК "Укренерго" (за згодою)
оператори систем розподілу (за згодою)
спрощено умови будівництва та/або розміщення, процедури тимчасового приєднання до газових, електричних та теплових мереж
5. Проведення організаційних заходів з міжнародними, іноземними установами, організаціями, які реалізують проекти (програми) міжнародної технічної допомоги, щодо фінансування, закупівлі, постачання, отримання, зокрема як гуманітарної та благодійної допомоги, необхідного обладнання, товарів, робіт та послуг для/з будівництва, ремонту та інших інженерно-технічних заходів для будівництва та/або розміщення газопоршневих та газотурбінних установок, когенераційних установок, об’єктів відновлюваної енергетики та установок зберігання енергії 2024-2026 роки Міненерго
Мінфін
Мінекономіки
Мінінфраструктури
Держенергоефективності
установи та організації, які реалізують проекти (програми) міжнародної технічної допомоги (за згодою)
підписано меморандуми, договори
6. Підготовка пропозицій щодо внесення змін до Закону України
"Про ринок електричної енергії" стосовно врегулювання понять "розподілена генерація", "система з розподіленою генерацією" з урахуванням вимог до об’єктів розподіленої генерації, їх задач та функцій відповідно до положень Стратегії розвитку розподіленої генерації на період до 2035 року
2024-2026 роки Міненерго
НКРЕКП
Мінінфраструктури
Держенергонагляд
НЕК "Укренерго" (за згодою)
розроблено відповідний нормативно-правовий акт
7. Опрацювання та підготовка пропозицій щодо визначення ринкових умов функціонування комбінованих електростанцій, на яких встановлено генеруючі установки, які виробляють електричну енергію з різних джерел енергії, та/або установки зберігання енергії до 30 червня 2025 р. НКРЕКП (за згодою)
Міненерго
НЕК "Укренерго" (за згодою)
оператори систем розподілу (за згодою)
розроблено висновки та рекомендації
8. Впровадження здійснення заходів з управління попитом з метою перенесення частини обсягу споживання електричної енергії з найбільш дефіцитних годин максимального навантаження 2024-2026 роки НКРЕКП (за згодою)
Міненерго
НЕК "Укренерго" (за згодою)
оператори систем розподілу (за згодою)
впроваджено здійснення відповідних заходів
Стратегічна ціль 1. Збільшення сумарної встановленої потужності маневрової генерації з використанням газотурбінних, газопоршневих та когенераційних установок, зокрема високоефективних
9. Координація правових, економічних та організаційних питань щодо будівництва та/або розміщення розподіленої генерації шляхом стимулювання розвитку об’єктів відновлюваної енергетики та газотурбінних установок, газопоршневих установок, установок зберігання енергії, пошуку джерел фінансування, гуманітарної допомоги, необхідного обладнання, надання допомоги міжнародними, іноземними установами, організаціями, які реалізують проекти (програми) міжнародної технічної допомоги 2024-2026 роки Міненерго забезпечено координацію відповідних питань
10. Координація правових, економічних та організаційних питань щодо будівництва та/або розміщення когенераційних установок 2024-2026 роки Мінінфраструктури забезпечено координацію відповідних питань
11. Формування, ведення та оновлення переліків генеруючих потужностей, які підключені до мереж операторів системи розподілу та оператора системи передачі, із зазначенням інформації про пропускну спроможність ліній видачі потужності, силових трансформаторів трансформаторних підстанцій, до яких приєднані зазначені генеруючі потужності, про класи напруги та подання їх до Міненерго 2024-2026 роки Міненерго
Держенергонагляд
НЕК "Укренерго" (за згодою)
оператори систем розподілу (за згодою)
сформовано відповідні переліки, забезпечено їх ведення та оновлення
12. Формування, ведення та оновлення переліків потенційних майданчиків для будівництва та/або розміщення додаткових генеруючих потужностей із зазначенням проектних електричних і теплових потужностей та класів напруги, зокрема з урахуванням наявних майданчиків існуючих об’єктів електроенергетики, об’єктів житлово-комунального господарства, промислових майданчиків та інших, та подання їх до Міненерго і Мінінфраструктури 2024-2026 роки Міненерго
Мінінфраструктури
Держенергонагляд
НЕК "Укренерго" (за згодою)
НАК "Нафтогаз України" (за згодою)
ТОВ "Оператор ГТС України" (за згодою)
виробники електричної енергії (за згодою)
теплогенеруючі організації (за згодою)
оператори систем розподілу (за згодою)
оператори газорозподільних мереж (за згодою)
сформовано відповідні переліки, забезпечено їх ведення та оновлення
13. Формування, ведення та оновлення переліків точок входу/виходу та пропускних спроможностей газопроводів із зазначенням інформації про тиск на доступну витрату природного газу, які підключені до об’єктів виробництва електричної та теплової енергії, та подання їх до Міненерго 2024-2026 роки Міненерго
Держенергонагляд
НАК "Нафтогаз України" (за згодою)
оператори газорозподільних мереж (за згодою)
ТОВ "Оператор ГТС України" (за згодою)
сформовано відповідні переліки, забезпечено їх ведення та оновлення
14. Формування, ведення та оновлення переліків основного генеруючого обладнання із зазначенням його типу та потужності, що необхідне для забезпечення виробництва теплової і електричної енергії в усіх містах та областях України, крім тимчасово окупованих територій, в обсягах, достатніх для гарантованого електропостачання об’єктів критичної інфраструктури відповідного населеного пункту та теплопостачання згідно з потребами споживачів, та подання їх до Міненерго та Мінінфраструктури 2024-2026 роки Міненерго
Мінінфраструктури
Держенергонагляд
обласні, Київська міська держадміністрації
(військові адміністрації)
НЕК "Укренерго" (за згодою)
оператори систем розподілу (за згодою)
сформовано відповідні переліки, забезпечено їх ведення та оновлення
15. Формування ведення та оновлення переліків недіючих, законсервованих, виведених з експлуатації генеруючих установок потужністю від 1 МВт. У разі перебування генеруючих установок потужністю від 1 МВт в комунальній та/або державній власності - вжиття заходів з відновлення роботи їх, зокрема шляхом проведення необхідних ремонтних робіт, в іншому випадку - опрацювання питання щодо передачі відповідних активів до Міноборони згідно із законодавством для подальшого відновлення 2024-2026 роки Міненерго
обласні, Київська міська держадміністрації
(військові адміністрації)
органи місцевого самоврядування (за згодою)
оператори систем розподілу (за згодою)
суб’єкти господарювання (за згодою)
НЕК "Укренерго" (за згодою)
Міноборони
сформовано відповідні переліки, забезпечено їх ведення та оновлення
16. Формування переліку проектів будівництва генеруючих установок, зокрема газопоршневих та газотурбінних установок, когенераційних установок, суб’єктами господарювання приватної форми власності на основі інформації, поданої суб’єктами господарювання 2024-2026 роки Міненерго
суб’єкти господарювання (за згодою)
сформовано відповідні переліки, забезпечено їх ведення та оновлення
17. Визначення та пріоритезація майданчиків для будівництва та/або розміщення генеруючих установок, зокрема газопоршневих та газотурбінних установок, когенераційних установок, зокрема з використанням обладнання, наданого міжнародними, іноземними установами, організаціями, які реалізують проекти (програми) міжнародної технічної допомоги, на підставі отриманих переліків інформації про доступні генеруючі потужності, які підключені до мереж операторів системи розподілу та оператора системи передачі, потенційних майданчиків, точок входу/виходу та пропускних спроможностей газопроводів, потужності теплових мереж та приєднаного теплового навантаження тощо 2024-2026 роки Міненерго
Мінінфраструктури
установи та організації, які реалізують проекти (програми) міжнародної технічної допомоги (за згодою)
визначено пріоритетні майданчики
18. Складення суб’єктами господарювання державної та/або комунальної форми власності та іншими суб’єктами господарювання, які отримали або мають намір отримати фінансову та/або технічну допомогу, зокрема у вигляді постачання основного обладнання, та затвердження пооб’єктних планів-графіків будівництва та/або розміщення та введення в експлуатацію генеруючих потужностей, зокрема газопоршневих та газотурбінних установок, когенераційних установок, з подальшим їх поданням до Міненерго для здійснення моніторингу і контролю за їх виконанням; інформування суб’єктами господарювання, зокрема приватної форми власності, які не отримували зазначену допомогу та здійснюють або планують будівництво розподіленої генерації, Міненерго про технічні параметри проектів та очікувані строки їх реалізації 2024-2026 роки суб’єкти господарювання (за згодою)
Міненерго
Мінінфраструктури
сформовано пооб’єктні план-графіки
19. Вжиття всіх необхідних заходів для будівництва та введення в експлуатацію генеруючих потужностей, зокрема газопоршневих та газотурбінних установок, когенераційних установок, відповідно до планів-графіків; у разі виникнення проблемних питань інформування Міненерго та/або Мінінфраструктури 2024-2026 роки ТОВ "Оператор ГТС України" (за згодою)
НАК "Нафтогаз України" (за згодою)
АТ "Укрзалізниця"
ПАТ "Укрнафта"
виробники електричної енергії (за згодою)
теплогенеруючі організації (за згодою)
обласні, Київська міська держадміністрації
(військові адміністрації)
Міненерго
Мінінфраструктури
введено в експлуатацію генеруючі потужності відповідно до планів- графіків
20. Моніторинг здійснення заходів із будівництва та/або розміщення та приєднання до газових, електричних та теплових мереж газопоршневих та газотурбінних установок, когенераційних установок 2024-2026 роки Мінінфраструктури
Міненерго
НКРЕКП (за згодою)
Держенергонагляд
Держенергоефективності
обласні, Київська міська держадміністрації
(військові адміністрації)
забезпечено здійснення моніторингу
21. Прийняття необхідних нормативно-правових актів щодо незастосування технологічних нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря до установок, що використовуються для виробництва електричної та теплової енергії з природного газу 2024-2026 роки Міндовкілля прийнято відповідні нормативно-правові акти
22. Визначення обсягів та джерел фінансування, необхідних для здійснення заходів з будівництва та/або розміщення газопоршневих установок, газотурбінних установок, когенераційних установок, зокрема в рамках визначених проектів, на основі попередніх техніко-економічних обґрунтувань та/або фінансових моделей 2024-2026 роки Міненерго
Мінфін
Мінінфраструктури
Держенергоефективності
Національний банк (за згодою)
НКРЕКП (за згодою)
оператори систем розподілу (за згодою)
обласні, Київська міська держадміністрації
(військові адміністрації)
НАК "Нафтогаз України" (за згодою)
НЕК "Укренерго" (за згодою)
АТ "Фонд декарбонізації України" (за згодою)
міжнародні, іноземні установи, організації, які реалізують проекти (програми) міжнародної технічної допомоги (за згодою)
визначено обсяги та джерела фінансування
23. Опрацювання питання щодо укладення довгострокових договорів суб’єктами господарювання, які планують реалізацію проектів з будівництва та/або розміщення газопоршневих та газотурбінних установок, на постачання природного газу за визначеною ціною для забезпечення виконання беззбиткової роботи на строк окупності відповідного обладнання, зокрема з можливістю відкладення до 24 місяців поставки природного газу на час реалізації відповідного проекту та визначення фіксованої (або гнучкої залежно від ціни на електричну енергію на ринку) ціни на природний газ 2024-2026 роки НАК "Нафтогаз України" (за згодою)
Мінекономіки
Мінфін
Мінінфраструктури
НКРЕКП (за згодою)
Міненерго
НЕК "Укренерго" (за згодою)
розроблено висновки та рекомендації
24. Опрацювання питання щодо забезпечення ефективної роботи газопоршневих та газотурбінних установок, когенераційних установок як учасників на різних сегментах ринку електричної енергії, зокрема як надавачів послуг з балансування та інших допоміжних послуг, а також шляхом своєчасної оплати за відпущену в результаті активації команд диспетчера оператора системи передачі електричну енергію на балансуючому ринку 2024-2026 роки НКРЕКП (за згодою)
Міненерго
НЕК "Укренерго" (за згодою)
розроблено висновки та рекомендації
25. Опрацювання питання щодо проведення конкурсів на будівництво генеруючої потужності та виконання заходів з управління попитом відповідно до вимог статті 29
Закону України "Про ринок електричної енергії" та у разі потреби удосконалення відповідно до кращих світових практик Порядку проведення конкурсу на будівництво генеруючої потужності та виконання заходів з управління попитом
, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 липня 2019 р. № 677 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 61, ст. 2126)
до 1 грудня 2024 р. Міненерго
НКРЕКП (за згодою)
НЕК "Укренерго" (за згодою)
організації, які реалізують проекти
(програми) міжнародної технічної допомоги (за згодою)
розроблено відповідні нормативно-правові акти
26. Розроблення та затвердження прогнозних балансів надходження та розподілу природного газу в Україні з урахуванням збільшення потужностей генеруючих установок, що використовуються для виробництва електричної та теплової енергії з використанням природного газу 2024-2026 роки Міненерго
НАК "Нафтогаз України" (за згодою)
НКРЕКП (за згодою)
затверджено прогнозні баланси надходження та розподілу природного газу в Україні
27. Опрацювання та підготовка пропозицій стосовно внесення змін до законодавства щодо права операторів систем розподілу на участь в ринку допоміжних послуг для управління перевантаженнями в мережі, забезпечення холодного старту і загалом відновлення після системної аварії відповідно до Директиви (ЄС) 2019/944 Європейського Парламенту і Ради від 5 червня 2019 р. про спільні правила внутрішнього ринку електричної енергії та внесення змін до Директиви 2012/27/ЄС
до 31 вересня 2024 р. Міненерго
НКРЕКП (за згодою)
організації, які реалізують проекти (програми) міжнародної технічної допомоги (за згодою)
розроблено відповідний нормативно-правовий акт
28. Створення консультативного органу при Міненерго із залученням наукових та проектних організацій, організацій, які реалізують проекти (програми) міжнародної технічної допомоги, з метою надання наукових, методичних та технічних рекомендацій, інжинірингової підтримки за зверненням суб’єкта господарювання, що планує або здійснює будівництво та/або розміщення газопоршневих та газотурбінних установок, когенераційних установок та приєднання їх до мереж операторів системи розподілу, газорозподільних та теплових мереж до 1 серпня 2024 р. Міненерго створено консультативний орган
Стратегічна ціль 2. Збільшення сумарної встановленої потужності об’єктів відновлюваної енергетики виробниками та активними споживачами
29. Розроблення та подання Кабінетові Міністрів України проекту розпорядження Кабінету Міністрів України про проведення пілотних аукціонів з розподілу квоти підтримки у 2024 році шляхом встановлення додаткової річної квоти підтримки, забезпечення їх організації та проведення до 30 листопада 2024 р. Міненерго
НКРЕКП (за згодою)
НЕК "Укренерго" (за згодою)
державне підприємство "Гарантований покупець" (за згодою)
державне підприємство "Прозорро.Продажі" (за згодою)
прийнято розпорядження Кабінету Міністрів України, забезпечено організацію та проведення відповідних аукціонів
30. Розроблення та подання Кабінетові Міністрів України проекту розпорядження Кабінету Міністрів України про встановлення річної квоти підтримки та графіка проведення аукціонів на наступний рік, а також індикативних прогнозних показників річних квот підтримки на чотири роки, що настають за роком, на який встановлюється річна квота підтримки з урахуванням топології мережі, яка склалася, і регіонального балансу виробництва та споживання електричної енергії, забезпечення організації та проведення аукціонів щороку до 30 листопада Міненерго
НКРЕКП (за згодою)
НЕК "Укренерго" (за згодою)
державне підприємство "Гарантований покупець" (за згодою)
державне підприємство "Прозорро.Продажі" (за згодою)
прийнято розпорядження Кабінету Міністрів України
31. Підготовка та подання Міненерго переліку земельних ділянок та/або споруд з визначеними технічними параметрами і технічними умовами на приєднання до електричної мережі для проведення відповідних аукціонів з розподілу квоти підтримки згідно з вимогами Порядку проведення аукціонів з розподілу квоти підтримки
, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2019 р. № 1175 (Офіційний вісник України, 2020 р., № 10, ст. 388; 2022 р., № 66, ст. 3967)
щороку до 31 травня обласні, Київська міська держадміністрації
(військові адміністрації)
органи місцевого самоврядування (за згодою)
підготовлено пропозиції щодо земельних ділянок та/або споруд з визначеними технічними параметрами і технічними умовами на приєднання до електричної мережі та подано до Міненерго
32. Опрацювання та підготовка пропозицій стосовно внесення змін до законодавства щодо імплементації концепцій енергетичних спільнот громадян та спільнот споживачів відновлюваної енергії відповідно до положень статті 16 Директиви (ЄС) 2019/944 Європейського Парламенту і Ради від 5 червня 2019 р. про спільні правила внутрішнього ринку електричної енергії та внесення змін до Директиви 2012/27/ЄС
та статті 22 Директиви (ЄС) 2018/2001
Європейського Парламенту і Ради від 11 грудня 2018 р. про стимулювання використання енергії з відновлюваних джерел
до 31 травня 2025 р. Міненерго
НКРЕКП (за згодою)
НЕК "Укренерго" (за згодою)
громадські організації (за згодою) організації, які реалізують проекти (програми) міжнародної технічної допомоги (за згодою)
прийнято відповідні нормативно-правові акти
33. Забезпечення функціонування державної програми надання пільгових кредитів фізичним особам для встановлення фотоелектричних модулів та/або вітрових електроустановок встановленою потужністю від 1 кВт до 10 кВт разом із гібридними інверторами, що здатні працювати як в автономному, так і синхронному із зовнішньою мережею режимі, та установками зберігання енергії ємністю від 1 кВт•год на кожен 1 кВт встановленої потужності генеруючої установки; здійснення заходів із залучення джерел додаткового фінансування 2024-2026 роки Міненерго
Мінфін
Держенергоефективності
Фонд розвитку підприємництва (за згодою)
АТ "Фонд декарбонізації України" (за згодою)
установи та організації, які реалізують проекти (програми) міжнародної технічної допомоги (за згодою)
забезпечено встановлення фотоелектричних модулів та/або вітрових електроустановок разом із гібридними інверторами та установками зберігання енергії фізичними особами
34. Забезпечення реалізації програми "ГрінДІМ" з метою надання грантів для часткового відшкодування вартості обладнання та матеріалів на встановлення фотоелектричних модулів та установок зберігання енергії об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельними кооперативами 2024-2026 роки Мінінфраструктури
Міненерго
державна установа "Фонд енергоефективності"
забезпечено встановлення фотоелектричних модулів та установок зберігання енергії об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельними кооперативами
35. Вжиття заходів з обов’язкового встановлення об’єктів відновлюваної енергетики та установок зберігання енергії в громадських та адміністративних будівлях (закладах охорони здоров’я, закладах освіти тощо) 2024-2026 роки обласні, Київська міська держадміністрації
(військові адміністрації)
органи місцевого самоврядування (за згодою)
Міненерго
НКРЕКП (за згодою)
Мінінфраструктури
Держенергоефективності
громадські об’єднання (за згодою)
установи та організації, які реалізують проекти (програми) міжнародної технічної допомоги (за згодою)
забезпечено встановлення відповідних об’єктів
36. Опрацювання питання щодо можливостей запровадження місцевих програм підтримки встановлення фотоелектричних модулів та установок зберігання енергії, обладнання та матеріалів об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельними кооперативами 2024-2026 роки обласні, Київська міська держадміністрації
(військові адміністрації)
органи місцевого самоврядування (за згодою)
запроваджено відповідні місцеві програми підтримки
37. Опрацювання та підготовка пропозицій стосовно внесення змін до законодавства щодо обов’язкового встановлення сонячних електростанцій разом з установками зберігання енергії на будівлях відповідно до положень частини третьої статті 10 Директиви (ЄС) 2024/1275 Європейського Парламенту і Ради від 24 квітня 2024 р. про енергетичну ефективність будівель до 30 вересня 2025 р. Мінінфраструктури
Держенергоефективності
Міненерго
розроблено відповідний нормативно-правовий акт
38. Опрацювання питання щодо можливостей встановлення об’єктів відновлюваної енергетики разом з установками зберігання енергії установами державної та комунальної форми власності шляхом укладання енергосервісних договорів 2024-2026 роки Держенергоефективності
Мінінфраструктури
Міненерго
обласні, Київська міська держадміністрації
(військові адміністрації)
установи та організації, які реалізують проекти (програми) міжнародної технічної допомоги (за згодою)
забезпечено встановлення відповідних об’єктів шляхом укладання енергосервісних договорів
39. Здійснення скоординованого визначення зон для розвитку відновлюваної енергетики на території України з метою визначення внутрішнього потенціалу і доступних земельних ділянок, надр, акваторій (водного простору) водних об’єктів України для встановлення об’єктів відновлюваної енергетики та пов’язаної з ними інфраструктури, зокрема мережевої інфраструктури, та установки зберігання енергії відповідно до положень статті 15b Директиви (ЄС) 2018/2001
Європейського Парламенту і Ради від 11 грудня 2018 р. про стимулювання використання енергії з відновлюваних джерел
до 21 травня 2025 р. Міненерго
Міндовкілля
Держенергоефективності
НКРЕКП (за згодою)
НЕК "Укренерго" (за згодою)
оператори систем розподілу (за згодою)
організації, які реалізують проекти (програми) міжнародної технічної допомоги (за згодою)
визначено зони для розвитку відновлюваної енергетики на території України
40. Розроблення та подання Кабінетові Міністрів України плану, що визначає зони розвитку відновлюваних джерел енергії для одного або кількох видів відновлюваних джерел енергії відповідно до положень статті 15с Директиви (ЄС) 2018/2001
Європейського Парламенту і Ради від 11 грудня 2018 р. про стимулювання використання енергії з відновлюваних джерел
до 21 лютого 2026 р. Міненерго
Міндовкілля
НКРЕКП (за згодою)
Держенергоефективності
НЕК "Укренерго" (за згодою)
оператори систем розподілу (за згодою)
організації, які реалізують проекти (програми) міжнародної технічної допомоги (за згодою)
розроблено відповідний нормативно-правовий акт
41. Опрацювання та підготовка пропозицій щодо спрямування коштів державного фонду декарбонізації та енергоефективної трансформації на реалізацію проектів розподіленої генерації, зокрема фінансування державних програм щодо встановлення фізичними особами, об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельними кооперативами фотоелектричних модулів та/або вітрових електроустановок разом з гібридними інверторами та установками зберігання енергії, а також у громадських та адміністративних будівлях (заклади охорони здоров’я, заклади освіти тощо) до 1 серпня 2024 р. Держенергоефективності
Мінфін
Міненерго
АТ "Фонд декарбонізації України" (за згодою)
спрямовано кошти державного фонду декарбонізації та енергоефективної трансформації на реалізацію відповідних проектів розподіленої генерації
Стратегічна ціль 3. Збільшення сумарної встановленої потужності та ємності установок зберігання енергії
42. Підготовка та подання на розгляд Кабінету Міністрів України законопроекту щодо внесення змін до Закону України
"Про деякі питання використання транспортних засобів, оснащених електричними двигунами, та внесення змін до деяких законів України щодо подолання паливної залежності і розвитку електрозарядної інфраструктури та електричних транспортних засобів" щодо продовження строку пільгового приєднання установок зберігання енергії до електричних мереж оператора системи передачі та операторів систем розподілу до припинення або скасування воєнного стану та введення їх в експлуатацію у строк не більше двох років з дня видачі технічних умов незалежно від зміни замовника
до 31 жовтня 2024 р. Міненерго
НКРЕКП (за згодою)
подано Кабінетом Міністрів України до Верховної Ради України законопроект
43. Розроблення плану (планів) визначення окремих інфраструктурних зон для розроблення проектів з розвитку мереж та установок зберігання енергії, які необхідні для сприяння інтеграції відновлюваних джерел енергії в енергетичну систему, якщо такі проекти не передбачають значного впливу на стан навколишнього природного середовища або якщо такий вплив може бути пом’якшений відповідно до вимог статті 15e Директиви (ЄС) 2018/2001
Європейського Парламенту і Ради від 11 грудня 2018 р. про стимулювання використання енергії з відновлюваних джерел
до 30 червня 2025 р. Міненерго
Міндовкілля
НКРЕКП (за згодою)
НЕК "Укренерго" (за згодою)
оператори систем розподілу (за згодою)
організації, які реалізують проекти (програми) міжнародної технічної допомоги (за згодою)
розроблено відповідний нормативно-правовий акт
Стратегічна ціль 4. Модернізація мережевої інфраструктури, у тому числі створення мікромереж на припципах "розумних мереж"
44. Розроблення та затвердження планів модернізації енерговузлів і районів мереж з утворенням на їх базі мікромереж, що можуть працювати синхронно з Об’єднаною енергетичною системою України або в ізольованому режимі, з подальшим урахуванням під час розроблення планів розвитку систем розподілу до 31 грудня 2024 р. обласні, Київська міська держадміністрації
(військові адміністрації)
Міненерго
Мінінфраструктури
Держенергонагляд
НЕК "Укренерго" (за згодою)
оператори систем розподілу (за згодою)
організації, які реалізують проекти (програми) міжнародної технічної допомоги (за згодою)
розроблено та затверджено відповідні плани
45. Здійснення коригування довгострокових планів розвитку операторів з урахуванням модернізації мереж, автоматизації та телемеханізації, обліку електричної енергії та природного газу відповідно до потреби в розміщенні об’єктів розподіленої генерації 2024-2026 роки НКРЕКП (за згодою)
НЕК "Укренерго" (за згодою)
оператори систем розподілу (за згодою)
ТОВ "Оператор ГТС України" (за згодою)
оператори газорозподільних мереж (за згодою)
здійснено коригування довгострокових планів відповідних операторів
46. Опрацювання питання щодо створення механізму спільного використання приєднання (інфраструктури та приєднаної до мережі потужності, виділеної для необхідної точки приєднання) установками для виробництва електричної енергії з метою приєднання нових генеруючих установок на майданчиках існуючих електростанцій та/або приєднання нових генеруючих установок з різних джерел енергії в рамках єдиних технічних умов до 30 червня 2025 р. НКРЕКП (за згодою)
Міненерго
НЕК "Укренерго" (за згодою)
оператори систем розподілу (за згодою)
розроблено висновки та рекомендації
Стратегічна ціль 5. Популяризація необхідності розвитку розподіленої генерації у суспільстві та підготовка кваліфікованого персоналу
47. Розроблення та затвердження комунікаційної стратегії щодо розвитку розподіленої генерації, зокрема з урахуванням переваг та можливостей розподіленої генерації з метою залучення громадян до розроблення та реалізації відповідних проектів до 31 серпня 2024 р. Міненерго
Держенергоефективності
затверджено комунікаційну стратегію
48. Модернізація системи підготовки кадрів для енергетичного сектору шляхом запровадження нових освітніх програм підготовки та перепідготовки фахівців відповідно до потреб впровадження та функціонування технологій розподіленої генерації, установок зберігання енергії, мережевої інфраструктури, теплових насосів 2024-2026 роки заклади вищої освіти (за згодою)
Міненерго
Мінінфраструктури
Держенергоефективності
затверджено відповідні освітні програми
49. Проведення національної інформаційно-роз’яснювальної кампанії щодо енергоефективності, енергозбереження та ощадливого споживання енергоресурсів 2024-2026 роки Держенергоефективності
Мінінфраструктури
Міненерго
НКРЕКП (за згодою)
проведено національну інформаційно-роз’яснювальну кампанію
50. Запровадження програм онлайн-інформування населення про стан енергосистеми і необхідність оперативних дій з мінімізації її навантаження шляхом раціонального використання електроприладів населенням 2024-2026 роки Міненерго
НКРЕКП (за згодою)
обласні, Київська міська держадміністрації
(військові адміністрації)
органи місцевого самоврядування (за згодою)
запроваджено програми онлайн-інформування
51. Популяризація можливостей та переваг встановлення сонячних електростанцій та установок зберігання енергії у домогосподарствах об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельними кооперативами, зокрема державних програм підтримки 2024-2026 роки Міненерго
НКРЕКП (за згодою)
Держенергоефективності
розповсюджено інформаційні матеріали на власних ресурсах (веб-сайти, соціальні мережі тощо)
52. Проведення навчальних курсів, програм, тренінгів, семінарів щодо розвитку розподіленої генерації для органів державної влади, органів місцевого самоврядування та суб’єктів, які залучені до реалізації проектів розподіленої генерації, установок зберігання енергії, розвитку мережевої інфраструктури 2024-2026 роки міжнародні, іноземні установи організації, які реалізують проекти (програми) міжнародної технічної допомоги (за згодою)
громадські об’єднання (за згодою)
проведено навчальні курси, програми, тренінги, семінари
53. Створення консультативного органу при Держенергоефективності з метою надання консультацій, методичних та технічних рекомендацій, експертної підтримки, підготовки освітніх та інформаційних матеріалів для популяризації переваг розподіленої генерації, зокрема використання установок на альтернативних видах палива та високоефективних когенераційних установок до 1 жовтня 2024 р. Держенергоефективності утворено консультативний орган