• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Деякі питання забезпечення функціонування Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Порядок від 23.06.2021 № 681
Редакції
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Порядок
  • Дата: 23.06.2021
  • Номер: 681
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Порядок
  • Дата: 23.06.2021
  • Номер: 681
  • Статус: Документ діє
Редакції
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 23 червня 2021 р. № 681
Київ
Деякі питання забезпечення функціонування Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва
Відповідно до абзацу другого підпункту 4 пункту 11 розділу IІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 17 жовтня 2019 р. № 199-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку надання адміністративних послуг у сфері будівництва та створення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва" Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, що додається.
2. Внести до постанов Кабінету Міністрів України зміни, що додаються.
3. Міністерству розвитку громад та територій забезпечити:
1) до 31 серпня 2021 р. - інтеграцію до складу Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва відомостей проекту "Відкрите просторове планування" (http://pmap.minregion.gov.ua) та Геопорталу адміністративно-територіального устрою України (https://atu.gki.com.ua/);
2) до 31 серпня 2021 р. - можливість використання в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва розроблених геопросторових наборів даних генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій, детальних планів території, ортофотопланів, топографічних карт та планів відповідних рівнів у державній геодезичній системі координат УСК-2000, які оприлюднені як геопросторові сервіси відображення даних;
3) до 31 серпня 2021 р. - затвердження єдиної системи класифікації та кодування об’єктів для формування баз даних Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва як складової містобудівного кадастру (включаючи класифікатор, атрибути об’єктів, умовні позначення, правила топології, асоціації між об’єктами, метадані, структуру бази геоданих);
4) до 30 листопада 2021 р. - розроблення сервісу валідації та публічного обговорення проектів містобудівної документації на порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва;
5) до 30 листопада 2021 р. - доступ до відомостей Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва для використання та відображення у складі Державного земельного кадастру шляхом інформаційної взаємодії систем за допомогою системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів "Трембіта".
4. Міністерству юстиції та Міністерству розвитку громад та територій забезпечити до 31 липня 2021 р. технічну можливість електронної інформаційної взаємодії між Державним реєстром речових прав на нерухоме майно та Єдиною державною електронною системою у сфері будівництва для:
1) отримання з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження за реєстраційним номером об’єкта нерухомого майна в цьому Реєстрі та адресою об’єкта нерухомого майна;
2) отримання державними реєстраторами прав на нерухоме майно інформації Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва про результати проведення технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна.
5. Міністерству культури та інформаційної політики забезпечити:
1) до 31 серпня 2021 р. - подання відомостей про працівників органів охорони культурної спадщини, які будуть підключені до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва технічним адміністратором відповідно до Порядку ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва;
2) до 31 серпня 2021 р. - актуалізацію в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва інформації про об’єкти Державного реєстру нерухомих пам’яток України шляхом перевірки та підтвердження адрес таких об’єктів згідно із словником вулиць населених пунктів та вулиць іменованих об’єктів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
3) до налагодження електронної взаємодії між Єдиною державною електронною системою у сфері будівництва та Державним реєстром нерухомих пам’яток України працівникам органів охорони культурної спадщини, підключеним до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, - щомісячне оновлення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва інформацією про пам’ятки культурної спадщини, занесені до Державного реєстру нерухомих пам’яток України або взяті на облік відповідно до законодавства, яке діяло до набрання чинності Законом України "Про охорону культурної спадщини".
6. Державній службі з надзвичайних ситуацій забезпечити:
( Абзац перший пункту 6 в редакції Постанови КМ № 727 від 18.07.2023 )
1) до 1 вересня 2023 р. - підключення працівників Державної служби з надзвичайних ситуацій до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва;
( Підпункт 1 пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 727 від 18.07.2023 )
2) до 1 листопада 2023 р. - актуалізацію в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва інформації про об’єкти підвищеної небезпеки, які внесено до Державного реєстру об’єктів підвищеної небезпеки, шляхом перевірки та підтвердження адрес таких об’єктів згідно із словником вулиць населених пунктів та вулиць іменованих об’єктів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
( Підпункт 2 пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 727 від 18.07.2023 )
3) до налагодження електронної інформаційної взаємодії між Єдиною державною електронною системою у сфері будівництва та Державним реєстром об’єктів підвищеної небезпеки - щомісячне оновлення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва інформацією про об’єкти підвищеної небезпеки, які вносяться до Державного реєстру об’єктів підвищеної небезпеки.
7. Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру забезпечити:
1) до 31 серпня 2021 р.:
ведення Державного реєстру сертифікованих інженерів-геодезистів, ведення Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників на основі програмного забезпечення Державного земельного кадастру та його інформаційну взаємодію з геопорталами Державної геодезичної мережі та бази топографічних даних, Єдиною державною електронною системою у сфері будівництва та у разі необхідності з іншими державними електронними інформаційними ресурсами для автоматичної верифікації інженерів-землевпорядників;
до налагодження електронної інформаційної взаємодії між Єдиною державною електронною системою у сфері будівництва та Державним земельним кадастром у режимі реального часу - первинну верифікацію в електронному кабінеті користувача Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва осіб, які в установленому законом порядку включені до Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників або Державного реєстру сертифікованих інженерів-геодезистів, і збір та внесення до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва реєстраційних номерів облікових карток платників податків та унікальних номерів запису у реєстрі (за наявності) осіб, які в установленому законом порядку включені до Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників або Державного реєстру сертифікованих інженерів-геодезистів;
2) до 31 липня 2021 р. - електронну інформаційну взаємодію між Єдиною державною електронною системою у сфері будівництва та Державним земельним кадастром у режимі реального часу для отримання відомостей Державного земельного кадастру про земельні ділянки, зокрема обмеження у використанні земельних ділянок, координати поворотних точок меж земельних ділянок, земельну ділянку за реквізитами адреси місцезнаходження земельної ділянки в Державному земельному кадастрі, межі адміністративно-територіальних одиниць, осіб, які в установленому законом порядку включені до Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників або Державного реєстру сертифікованих інженерів-геодезистів.
8. Рекомендувати органам місцевого самоврядування забезпечити:
1) внесення до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва містобудівних умов та обмежень, будівельних паспортів, які видані до запровадження такої електронної системи;
2) підключення до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва розроблених геопросторових наборів даних генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій, детальних планів території, ортофотопланів, топографічних карт та планів відповідних рівнів у державній геодезичній системі координат УСК-2000, які оприлюднені як геопросторові сервіси відображення даних;
3) вжиття заходів для забезпечення інституційної та технічної спроможності для належного використання виконавчими органами відповідних рад Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва;
4) підключення центрів надання адміністративних послуг до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.
9. До введення в дію Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва в частині створення інвентаризаційних справ, матеріалів технічної інвентаризації, технічних паспортів закінчених будівництвом об’єктів та їх частин (житлових та нежитлових приміщень), об’єктів незавершеного будівництва, укладення електронних договорів про проведення технічної інвентаризації та вчинення інших дій щодо цих документів з 1 серпня 2021 р.:
фізичні особи - підприємці або юридичні особи, які відповідно до частини другої статті 39-3 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" проводять технічну інвентаризацію об’єктів нерухомого майна, вносять до електронного кабінету користувача Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва відомості про проведену технічну інвентаризацію об’єкта нерухомого майна;
суб’єкти державної реєстрації прав під час надання послуги у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень використовують дані про об’єкт нерухомості, право на який підлягає реєстрації, з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.
10. Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування, крім пункту 88 Порядку ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, затвердженого цією постановою, який набирає чинності з 1 серпня 2021 р., і абзацу тринадцятого підпункту 2 пункту 60 та пункту 174 зазначеного Порядку, які набирають чинності з 1 жовтня 2021 року.

Прем'єр-міністр України

Д.ШМИГАЛЬ

Інд. 21


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 23 червня 2021 р. № 681
ПОРЯДОК
ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва
( У тексті Порядку слово "Мінрегіон" в усіх відмінках замінено словом "Мінінфраструктури" згідно з Постановою КМ № 357 від 18.04.2023 )
( У тексті Порядку слова "інформаційно-телекомунікаційна система" в усіх відмінках і формах числа замінено словами "інформаційно-комунікаційна система" у відповідному відмінку і числі згідно з Постановою КМ № 727 від 18.07.2023 )
( У тексті Порядку слова "та мереж" у всіх відмінках виключено згідно з Постановою КМ № 254 від 05.03.2024 )
Загальні питання
1. Цей Порядок визначає процедуру та вимоги щодо ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (далі - електронна система).
До дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення ДІАМ повноважень та виконання функцій Держархбудінспекції під час автоматичного включення до Реєстру будівельної діяльності електронної системи повідомлень про початок виконання підготовчих та будівельних робіт, автоматичної реєстрації декларації про готовність об’єкта до експлуатації, автоматичної реєстрації змін до таких документів, їх анулювання засобами електронної системи на такий електронний документ накладається кваліфікована електронна печатка Держархбудінспеції.
Під час реалізації експериментального проекту щодо створення Єдиного державного реєстру адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, Єдиного державного реєстру адрес, Реєстру будівель та споруд у складі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, що реалізується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 5 березня 2024 р. № 254 "Деякі питання реалізації експериментального проекту щодо створення Єдиного державного реєстру адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, Єдиного державного реєстру адрес, Реєстру будівель та споруд у складі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва", ведення електронної системи здійснюється з урахуванням особливостей, встановлених зазначеною постановою.
( Пункт 1 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 254 від 05.03.2024 )
2. У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні:
1) авторизація - електронна процедура встановлення рівня прав доступу до різних підсистем та програмних модулів електронної системи залежно від ідентифікатора і пароля користувача електронного кабінету електронної системи;
2) електронні документи - документи, створені, внесені або подані в електронній формі користувачами електронної системи до електронної системи під час надання/отримання адміністративних послуг та інших послуг у сфері будівництва, передбачених цим Порядком, здійснення заходів щодо архітектурно-будівельного контролю та нагляду з накладенням на них кваліфікованого електронного підпису та/або печатки;
3) користувач електронного кабінету - державний орган, орган місцевого самоврядування, інша юридична або фізична особа, якій відповідно до цього Порядку надається доступ до електронної системи та яка пройшла процедуру електронної ідентифікації/автентифікації;
4) користувач електронної системи - користувач електронного кабінету, який користується інформацією електронної системи через портал електронної системи;
5) методологічна помилка - невідповідність методології та/або алгоритмів роботи електронної системи положенням законодавства у сфері містобудівної діяльності (зокрема, невідповідність формам та перелікам відомостей у документах);
6) програмно-апаратна помилка - помилка, недолік або дефект у програмному забезпеченні або програмних складових частинах, програмно-апаратному устаткованні, каналах зв’язку, функціонуванні засобів електронного підпису чи печатки, що призводить до неправильного або неочікуваного результату, або неочікуваної роботи чи унеможливлює роботу електронної системи;
7) реєстраційний номер у Реєстрі будівельної діяльності електронної системи - унікальне літерно-цифрове позначення, що присвоюється автоматично електронному документу під час його реєстрації/внесення до Реєстру будівельної діяльності електронної системи та є незмінним.
Термін "замовник" вживається у значенні, наведеному в Законі України "Про архітектурну діяльність".
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в законодавстві у сферах містобудівної діяльності, забезпечення енергетичної ефективності будівель, надання будівельної продукції на ринку, електронних довірчих послуг, електронного документообігу та використання електронних документів.
( Абзац десятий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 727 від 18.07.2023 )
3. Метою створення та ведення електронної системи є забезпечення створення, перегляду, надсилання, прийняття, збирання, внесення, накопичення, обробки, використання, розгляду, зберігання, захисту, обліку та надання інформації у сфері будівництва, у сфері надання будівельної продукції на ринку, а також електронна взаємодія між фізичними та юридичними особами, державними органами, органами місцевого самоврядування, центрами надання адміністративних послуг під час отримання/надання адміністративних послуг та інших послуг у сфері будівництва, передбачених цим Порядком, здійснення заходів щодо архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
( Пункт 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 727 від 18.07.2023 )
4. Електронна система складається з таких компонентів:
Реєстру будівельної діяльності електронної системи;
електронного кабінету користувача електронної системи (далі - електронний кабінет);
порталу електронної системи.
Для забезпечення функціонування електронної системи до її складу можуть входити інші програмні модулі.
Програмне забезпечення електронної системи є об’єктом права державної власності. Майнові права на програмне забезпечення належать державі в особі Мінінфраструктури.
5. Електронна система ведеться державною мовою та функціонує у цілодобовому режимі, крім випадків проведення планових та позапланових профілактичних та/або технічних робіт, пов’язаних з усуненням технічних та/або методологічних помилок чи технічного збою в роботі, тривалість проведення яких визначається технічним адміністратором. Інформація про проведення профілактичних та/або технічних робіт з підтримки електронної системи оприлюднюється на порталі електронної системи за три календарних дні до дати проведення таких робіт, крім випадків, коли через терміновість проведення таких робіт своєчасне попередження неможливе, про що надсилається відповідне сповіщення.
Проведення профілактичних та/або планових технічних робіт з підтримки електронної системи, крім усунення технічних та/або методологічних помилок, які блокують роботу електронної системи, з 8-ої до 20-ої години у робочі дні забороняється.
Держатель електронної системи та його функції
6. Держателем електронної системи (далі - держатель) є Мінінфраструктури.
7. Держатель вживає організаційних заходів, пов’язаних із забезпеченням функціонування електронної системи, у тому числі:
1) забезпечує здійснення організаційних заходів, які пов’язані із створенням, модернізацією та функціонуванням електронної системи, а також нормативно-правове, методологічне та інформаційне забезпечення у сфері ведення електронної системи;
2) інформує технічного адміністратора електронної системи (далі - технічний адміністратор) про виявлені недоліки у роботі електронної системи, вносить пропозиції щодо їх усунення та вдосконалення роботи електронної системи;
3) надає роз’яснення щодо застосування законодавства, що стосується питань ведення електронної системи (крім питань, що стосуються технічного та технологічного забезпечення електронної системи);
4) здійснює фінансування заходів технічного адміністратора, пов’язаних із забезпеченням функціонування електронної системи;
5) затверджує технічні вимоги та технічні завдання з розроблення та модернізації програмного забезпечення, а також погоджує пропозиції щодо розроблення та модернізації спеціального програмного забезпечення, що пропонується технічним адміністратором;
6) забезпечує оприлюднення інформації електронної системи у формі відкритих даних відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації";
7) здійснює контроль за функціонуванням електронної системи, у тому числі шляхом проведення моніторингу процесів її ведення;
8) у разі отримання інформації від правоохоронних органів про виявлені факти несанкціонованого втручання в роботу електронної системи на підставі висновку експерта у кримінальному провадженні вживає заходів до їх подальшого недопущення шляхом внесення відомостей до Реєстру будівельної діяльності про припинення дії записів (відомостей, електронних документів), щодо яких надійшла відповідна інформація.
( Пункт 7 доповнено підпунктом 8 згідно з Постановою КМ № 62 від 19.01.2024 )
Технічний адміністратор та його функції
8. Технічним адміністратором є державне підприємство "Дія", що належить до сфери управління Мінцифри.
9. Технічний адміністратор:
здійснює заходи із створення та супроводження (впровадження та розвитку) програмного забезпечення електронної системи;
відповідає за технічне і технологічне забезпечення електронної системи, збереження та захист інформації (даних), що міститься в електронній системі;
забезпечує проведення технічних та профілактичних робіт з підтримки електронної системи;
забезпечує надання, блокування та анулювання доступу користувачів до електронного кабінету;
проводить навчання щодо роботи з електронною системою;
змінює в довідниках електронної системи найменування державних органів та органів місцевого самоврядування, саморегулівних організацій, вносить відомості про їх ліквідацію/реорганізацію, правонаступництво, зміну території, на які поширюються повноваження органів.
10. Створення програмного забезпечення електронної системи передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на його розроблення/модернізацію, тестування та дослідну експлуатацію, впровадження з урахуванням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності будівельних норм і правил.
11. Супроводження програмного забезпечення електронної системи передбачає здійснення заходів щодо забезпечення його функціонування відповідно до технічної документації, виявлення помилок, надання інформації про виявлені помилки розробникам програмного забезпечення електронної системи та забезпечення виправлення помилок.
12. Технічне та технологічне забезпечення електронної системи передбачає:
1) проведення моніторингу роботи електронної системи, баз даних та інформаційних ресурсів, підключених до неї;
2) надання/блокування в установленому порядку доступу до електронних кабінетів користувачам;
3) здійснення технічних заходів для підтримки в актуальному стані класифікаторів, довідників, словників та баз даних (у тому числі налаштування взаємодії, оновлення посилань, автоматизоване чи ручне завантаження оновленої інформації);
4) налагодження електронної інформаційної взаємодії між електронною системою та іншими електронними інформаційними системами, що становлять інформаційні ресурси держави та органів місцевого самоврядування, інших суб’єктів надання вихідних даних;
5) розгляд пропозицій (зауважень) щодо удосконалення функціонування електронної системи та надання відповідних пропозицій держателю електронної системи;
6) підтримку функціонування програмного забезпечення електронної системи та електронних комунікаційних мереж, з використанням яких здійснюється користування відомостями електронної системи;
( Підпункт 6 пункту 12 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 727 від 18.07.2023 )
7) забезпечення необхідними матеріалами, обладнанням з метою забезпечення безперебійного та надійного функціонування електронної системи;
8) придбання необхідного програмного забезпечення;
9) укладення договорів на обслуговування технічної інфраструктури (центру обробки даних, мережі передачі даних тощо) та залучення у разі потреби фахівців сторонніх організацій для виконання робіт з технічного супроводження обладнання електронної системи;
10) введення в експлуатацію апаратних, програмних засобів, технічних засобів електронних комунікацій та захисту інформації;
( Підпункт 10 пункту 12 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 727 від 18.07.2023 )
11) здійснення методичної підтримки оброблення та систематизації відомостей, що містяться в електронній системі, створення, зберігання та використання архівних відомостей, оприлюдненні інформації у формі відкритих даних;
12) технічне та організаційне забезпечення створення та зберігання архівних відомостей;
13) підтримку безперервного функціонування системи зберігання та архівування відомостей електронної системи.
13. Технічний адміністратор здійснює такі заходи щодо збереження та захисту відомостей, що містяться в електронній системі:
1) створення та забезпечення функціонування комплексної системи захисту інформації електронної системи відповідно до законодавства у сфері захисту інформації в інформаційних, електронних комунікаційних та інформаційно-комунікаційних системах;
( Підпункт 1 пункту 13 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 727 від 18.07.2023 )
2) авторизація користувачів електронного кабінету;
3) створення, збереження та захист резервної копії відомостей та програмного забезпечення електронної системи;
4) впровадження та забезпечення використання засобів криптографічного та технічного захисту інформації під час ведення електронної системи;
5) забезпечення використання кваліфікованого електронного підпису та/або печатки під час ведення електронної системи;
6) забезпечення захисту цілісності бази даних, апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних електронної системи, захисту від несанкціонованого доступу, незаконного використання, незаконного копіювання, спотворення, знищення даних, безпеки персональних даних;
7) блокування несанкціонованих дій щодо захищених ресурсів.
13-1. Технічний адміністратор забезпечує доступ до відомостей в електронній формі, що містяться в електронній системі, шляхом взаємодії прикладного програмного інтерфейсу електронної системи та інформаційних/інформаційно-комунікаційних систем приватної форми власності на підставі укладених договорів про надання послуг з урахуванням розміру плати, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2021 р. № 1396 "Деякі питання встановлення розміру плати за доступ до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва".
Критерії, строк, умови оплати та порядок надання доступу до відомостей з електронної системи визначаються у такому договорі.
( Порядок доповнено пунктом 13-1 згідно з Постановою КМ № 1396 від 28.12.2021 )
14. Для забезпечення контролю за роботою електронної системи технічному адміністратору надається право перегляду журналу всіх дій та/або подій, що відбуваються в електронній системі, зокрема фіксації дати і часу відправлення, отримання документів через електронний кабінет та будь-якої зміни даних, доступних в електронній системі, за допомогою кваліфікованої електронної позначки часу.
Функціональні можливості електронної системи
15. Функціональними можливостями електронної системи забезпечується:
1) доступ користувачів електронної системи до електронного кабінету (зокрема може надаватися в тестовому режимі згідно з пунктами 125-141 цього Порядку) після проходження процедури електронної ідентифікації та автентифікації таких користувачів, у тому числі з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису та/або печатки, що базуються на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, або іншого засобу електронної ідентифікації із середнім або високим рівнем довіри, які дають змогу однозначно встановлювати особу та процедуру авторизації;
( Підпункт 1 пункту 15 в редакції Постанови КМ № 727 від 18.07.2023 )
2) взаємодія із засобами кваліфікованого електронного підпису та/або печатки користувачів електронного кабінету з метою накладення ними власного кваліфікованого електронного підпису та/або печатки для внесення, створення інформації (відомостей) до Реєстру будівельної діяльності електронної системи або під час подання електронного документа в електронному кабінеті;
3) доступ користувачів електронного кабінету до створення, оформлення, внесення або подання інформації (відомостей) та електронних документів до електронної системи під час надання/отримання адміністративних послуг та інших послуг, передбачених цим Порядком, здійснення заходів щодо державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду;
4) отримання, опрацювання та розгляд електронних документів, поданих користувачами через електронний кабінет (крім тих, що опрацьовуються автоматично), з автоматичною фіксацією часу надсилання та часу отримання, а також цілісність і достовірність електронних документів;
5) автоматизована фіксація всіх дій будь-яких користувачів електронної системи (у тому числі з інформацією (даними), яка міститься в електронній системі);
6) можливість внесення (реєстрація) інформації, відомостей (даних), у тому числі автоматичного внесення (реєстрація) відомостей (даних) до Реєстру будівельної діяльності електронної системи користувачами електронного кабінету в межах повноважень, визначених законодавством;
7) можливість створення, перегляду, відправлення, прийняття, збирання, внесення, накопичення, обробки, використання, розгляду, зберігання, захисту, обліку та надання інформації у сфері будівництва та електронних документів;
8) об’єктивність, актуальність, достовірність, повнота та захищеність інформації, відомостей (даних), які містяться в електронній системі, від несанкціонованих змін;
9) сумісність та електронна інформаційна взаємодія у режимі реального часу з електронними інформаційними системами, що становлять інформаційні ресурси держави та органів місцевого самоврядування, інших суб’єктів надання вихідних даних з метою та під час надання/отримання адміністративних послуг та інших послуг у сфері будівництва, визначених цим Порядком, здійснення заходів щодо архітектурно-будівельного контролю та нагляду;
10) підключення до системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів;
11) автоматизація процесів створення, прийняття, збирання, накопичення, обробка, облік та надання інформації (даних) у сфері будівництва;
12) можливість внесення замовниками плати за надання адміністративних послуг та інших послуг у сфері будівництва, передбачених цим Порядком, штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності або подання документів, що підтверджують внесення такої плати;
13) проведення автоматичного аналізу поданих/внесених даних щодо їх повноти, відповідності формату, логічності та достовірності поданих електронних документів для отримання адміністративних послуг та інших послуг у сфері будівництва та відомостей, які вносяться до Реєстру будівельної діяльності електронної системи, у тому числі з урахуванням критеріїв рівня ризику;
14) здійснення автоматичного контролю за наповненістю та підтвердженням цілісності електронних документів;
15) проведення процедур і заходів щодо здійснення контролю та верифікації відомостей (даних), моніторингу змін індивідуальних відомостей, захисту інформації, програмного забезпечення, в тому числі від несанкціонованого доступу;
16) розподільне зберігання даних, що містяться в електронній системі, для забезпечення їх цілісності;
17) шифрування та розшифрування електронних документів під час їх передачі;
18) управління правами доступу до інформації (відомостей та/або даних), електронних документів;
19) захист інформації, відомостей (даних), що обробляються в електронній системі, відповідно до вимог законодавства у сфері захисту інформації;
20) автоматизоване електронне консультування з найпоширеніших питань щодо надання адміністративних послуг та інших послуг у сфері будівництва, передбачених цим Порядком, здійснення заходів щодо державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду;
21) доступність інформації для користувачів електронної системи з порушенням зору;
22) формування наборів даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації";
23) здійснення пошуку та перегляду відомостей (даних) в електронній системі з дотриманням вимог Закону України "Про захист персональних даних";
24) можливість укладення, зміни та припинення договорів, визначених цим Порядком, а саме:
про надання технічних умов;
про проведення експертизи проектної документації на будівництво об’єктів;
про проведення технічної інвентаризації;
про обстеження технічних установок;
( Абзац п'ятий підпункту 24 пункту 15 в редакції Постанови КМ № 1287 від 07.12.2023 )
про сертифікацію енергетичної ефективності;
( Абзац шостий підпункту 24 пункту 15 в редакції Постанови КМ № 1287 від 07.12.2023 )
25) збереження, автоматичне резервування і відновлення відомостей (даних), що внесені до електронної системи, забезпечення безперебійного доступу до електронної системи;
26) можливість використання для внесення та систематизації інформації, відомостей (даних) електронної системи державних та галузевих класифікаторів, довідників, словників та бази даних, які ведуться центральними органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування;
27) передача публічної інформації з Реєстру будівельної діяльності електронної системи до Єдиного державного веб-порталу відкритих даних не рідше ніж один раз на сім календарних днів;
28) інші функціональні можливості електронної системи, визначені цим Порядком.
16. Для визначення координат поворотних точок контурів об’єктів будівництва, відображення відомостей про об’єкти будівництва (у тому числі центроїдів контурів об’єктів будівництва) програмними засобами електронної системи забезпечується можливість підключення картографічної основи Державного земельного кадастру, розроблених геопросторових наборів даних генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій, детальних планів території, ортофотопланів, топографічних карт та планів відповідних рівнів у державній геодезичній системі координат УСК-2000, які оприлюднені як геопросторові сервіси відображення даних. Вимоги до підключення таких сервісів визначені згідно з додатком 1.
17. Захист інформації в електронній системі здійснюється відповідно до законодавства про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах.
18. Обробка персональних даних в електронній системі здійснюється з дотриманням вимог Закону України "Про захист персональних даних".
Загальні вимоги до інформації та електронних документів
19. Створення, внесення, перегляд, надсилання, використання інформації, відомостей (даних) та електронних документів у електронній системі, внесення змін та доповнень до них здійснюється користувачами електронної системи в межах повноважень, визначених законодавством.
20. Інформація, відомості (дані) та електронні документи створюються та вносяться до електронної системи українською мовою. У разі коли використання літер української абетки призводить до спотворення інформації, можуть використовуватися латинські літери, розділові знаки та символи, арабські та римські цифри.
21. Документообіг в електронній системі здійснюється відповідно до вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг. На всі електронні документи та відомості, що вносяться до електронної системи, накладається кваліфікований електронний підпис користувача електронного кабінету відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги".
22. Програмними засобами електронної системи автоматично вносяться до журналу всі дії та/або події, що здійснюються в електронній системі, зокрема внесення дати і часу створення, завантаження, надсилання, отримання відомостей, електронних документів, іншої інформації з ідентифікацією відправника та отримувача і будь-якої зміни та видалення даних, доступних в електронній системі, за допомогою кваліфікованої електронної позначки часу.
Журнал всіх дій та/або подій, що здійснюються в електронній системі, зберігається безстроково (крім випадків, коли законодавством встановлений інший строк зберігання даних). Інформація, що міститься в журналі, може бути отримана через електронну систему у формі електронного документа.
Проведення аналізу поданих/внесених даних щодо їх повноти, формату, логічності та достовірності
23. Під час подання документів в електронній формі для надання адміністративних та інших послуг у сфері будівництва з використанням електронного кабінету та внесення інформації (даних) до електронної системи проводиться аналіз поданих/внесених даних щодо повноти, відповідності формату, логічності та достовірності з урахуванням критеріїв згідно з додатком 2. Такий аналіз проводиться автоматично програмними засобами електронної системи, у тому числі для визначення рівня ризику, визначеного пунктом 29 цього Порядку, та обрання відповідного типу процедури розгляду, визначеного пунктом 35 цього Порядку.
24. Аналіз поданих/внесених даних щодо їх повноти проводиться шляхом перевірки заповнення всіх обов’язкових даних форм (полів).
25. Аналіз поданих/внесених даних щодо їх відповідності формату проводиться шляхом аналізу відповідності поданих/внесених даних вимогам до структури та формату, встановленим для відповідного виду даних форм (полів).
26. Аналіз поданих/внесених даних щодо їх логічності проводиться шляхом порівняння поданих/внесених даних з метою встановлення їх відповідності та/або невідповідності даним, які містяться в електронній системі (у тому числі у класифікаторах, довідниках, словниках), взаємозв’язків між поданими/внесеними даними, співставлення із сукупністю аналогічних даних, які містяться в електронній системі, правильності арифметичних розрахунків.
27. Аналіз поданих/внесених даних щодо їх достовірності проводиться шляхом порівняння, встановлення відповідності та підтвердження поданих/внесених даних з даними, визначеними додатками 3 і 4, та даними, що надходять у порядку електронної інформаційної взаємодії електронної системи з електронними інформаційними ресурсами.
27-1. Під час формування (складання) адміністратором центру надання адміністративних послуг заяви для надання адміністративних та інших послуг у сфері будівництва в електронній формі із використанням електронного кабінету програмними засобами електронної системи забезпечується автоматичне проведення аналізу наведених у ній відомостей.
Аналіз проводиться шляхом порівняння відомостей, що зазначаються в заяві в електронній формі, із відомостями, що містяться в електронній системі.
У разі виявлення розбіжностей/невідповідностей автоматично засобами електронної системи формується повідомлення про наявність помилок або неповноту даних, наведених у заяві.
( Порядок доповнено пунктом 27-1 згідно з Постановою КМ № 727 від 18.07.2023 )
Визначення рівня ризику та обрання відповідного типу процедури розгляду та реєстрації електронних документів
28. За результатами аналізу даних, які містяться в документах, поданих для надання адміністративних послуг в електронній формі, щодо їх повноти, відповідності формату, логічності та достовірності визначається рівень ризику згідно з пунктом 29 цього Порядку та згідно з пунктом 35 цього Порядку обирається автоматично програмними засобами електронної системи відповідний тип процедури розгляду та реєстрації для таких електронних документів:
повідомлення про початок виконання підготовчих робіт (у тому числі зміну даних у повідомленні);
повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об’єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта (у тому числі про зміну даних у повідомленні);
повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними наслідками (СС1) (повідомлення про зміну даних у повідомленні);
повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації про початок виконання підготовчих/будівельних робіт;
повідомлення про зміни у разі, коли право на будівництво об’єкта передано іншому замовникові або змінено генерального підрядника чи підрядника (якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників), у разі коригування проектної документації, зміни осіб, відповідальних за проведення авторського і технічного нагляду, або відповідальних виконавців робіт щодо об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів із середніми (СС2) та значними наслідками (СС3);
заяви про анулювання дозволу на виконання будівельних робіт, поданої замовником будівництва;
декларації про готовність об’єкта до експлуатації, будівництво якого здійснено на підставі будівельного паспорта;
декларації про готовність до експлуатації об’єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об’єктів з незначними наслідками (СС1);
декларації про готовність об’єкта до експлуатації індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 500 кв. метрів, а також господарських (присадибних) будівель і споруд загальною площею до 500 кв. метрів, збудованих у період з 5 серпня 1992 р. до 9 квітня 2015 р., будівель і споруд сільськогосподарського призначення, збудованих до 12 березня 2011 року.
( Абзац десятий пункту 28 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 62 від 19.01.2024 )
29. Рівень ризику (низький, середній, високий, критичний) визначається з урахуванням критеріїв рівнів ризику, визначених пунктами 30- 34 цього Порядку, для кожного документа, визначеного пунктом 28 цього Порядку, окремо автоматично програмними засобами електронної системи для виявлення ймовірних порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, а також обрання типу процедури розгляду та реєстрації електронних документів.
30. До низького рівня ризику належать електронні документи, за результатами аналізу яких щодо їх повноти, відповідності формату, логічності та достовірності з урахуванням переліку критеріїв згідно з додатком 2 встановлено, що:
1) в електронній системі та інших електронних інформаційних ресурсах наявні всі необхідні відомості, які пройшли аналіз та підтвердження їх повноти, відповідності формату, логічності та достовірності;
2) всіма задіяними на дату створення електронного документа суб’єктами містобудування створено та внесено всі відомості про об’єкт будівництва за допомогою електронної системи;
3) відсутні критерії ризику, визначені пунктами 31- 34 цього Порядку.
31. Не можуть бути віднесені до низького рівня ризику електронні документи, за результатами аналізу яких щодо їх повноти, відповідності формату, логічності та достовірності з урахуванням переліку критеріїв згідно з додатком 2 встановлено, що:
1) відсутні відомості, які вносяться замовником у форму (поля) електронного документа у Реєстрі будівельної діяльності електронної системи та/або в інших електронних інформаційних ресурсах, з якими здійснюється електронна інформаційна взаємодія;
2) строк між датою реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт та датою подання декларації про готовність об’єкта до експлуатації становить:
для нового будівництва - до 30 календарних днів;
для реконструкції, капітального ремонту - до 15 календарних днів;
3) у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (у тому числі його невід’ємних архівних складових частинах - Єдиному реєстрі заборон відчуження об’єктів нерухомого майна та Державному реєстрі іпотек) наявні відомості про обтяження речових прав на нерухоме майно.
32. До високого рівня ризику належать електронні документи, за результатами аналізу яких щодо їх повноти, відповідності формату, логічності та достовірності з урахуванням переліку критеріїв згідно з додатком 2 встановлено, що:
1) наявна інформація про приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил;
2) електронний документ подано під час проведення перевірки в порядку державного архітектурно-будівельного контролю;
3) скасовано містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) або будівельний паспорт забудови земельної ділянки;
4) припинено (анульовано, скасовано) право на виконання підготовчих та будівельних робіт на об’єкті будівництва;
5) розрахунок класу наслідків (відповідальності) об’єкта будівництва, здійсненого проектною організацією, не відповідає розрахунку класу наслідків (відповідальності) об’єкта будівництва, здійсненому програмними засобами Реєстру будівельної діяльності електронної системи.
33. Усі інші електронні документи за результатами аналізу щодо їх повноти, відповідності формату, логічності та достовірності з урахуванням критеріїв ризику, які не віднесено до низького та високого рівня ризику, належать до середнього рівня ризику.
34. До критичного рівня ризику належать електронні документи, за результатами аналізу яких щодо їх повноти, відповідності формату, логічності та достовірності з урахуванням переліку критеріїв згідно з додатком 2 встановлено:
1) наявність перевищення обмежень гранично допустимої висотності будинків, будівель та споруд у метрах, максимально допустимого відсотка забудови земельної ділянки, максимально допустимої щільності населення в межах житлової забудови відповідної житлової одиниці (кварталу, мікрорайону), зазначених у містобудівних умовах та обмеженнях;
2) на дату надання містобудівних умов та обмежень, будівельного паспорта невідповідності цільового та функціонального призначення земельної ділянки містобудівній документації на місцевому рівні, крім випадку, коли містобудівні умови та обмеження надаються у формі висновку уповноваженого органу містобудування та архітектури про можливість/неможливість розміщення на земельній ділянці виробничих потужностей підприємств, переміщених (евакуйованих) із зони бойових дій, або об’єктів для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб);
( Підпункт 2 пункту 34 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 953 від 27.08.2022 )
3) відхилень від техніко-економічних показників, встановлених проектною документацією на будівництво об’єкта;
4) порушень охоронних зон об’єктів транспорту, зв’язку, інженерних комунікацій та інших планувальних обмежень, що зазначені у містобудівних умовах та обмеженнях, внесених до електронної системи;
5) у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяжень, що не передбачають права на виконання будівельних робіт, згідно з додатком 5;
6) заяви виконавців окремих видів робіт (послуг), пов’язаних із створенням об’єктів архітектури, щодо внесення недостовірних відомостей про залучення їх замовником як осіб, які здійснюють авторський та технічний нагляд, з накладенням кваліфікованого електронного підпису.
35. За результатами визначення рівня ризику обираються автоматично програмними засобами електронної системи такі типи процедури розгляду та реєстрації відповідного електронного документа:
1) для низького рівня ризику - автоматична реєстрація електронного документа та внесення відомостей (даних) до Реєстру будівельної діяльності електронної системи без участі посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю;
2) для середнього рівня ризику - розгляд та реєстрація документів у Реєстрі будівельної діяльності електронної системи за участю посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю;
3) для високого рівня ризику - розгляд та реєстрація документів у Реєстрі будівельної діяльності електронної системи за участю посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю та автоматичне надіслання програмними засобами електронної системи до відповідного органу ДІАМ повідомлення про необхідність проведення позапланової перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об’єкта до експлуатації, з метою огляду об’єкта будівництва (візуальне обстеження об’єкта будівництва, у тому числі фото- та відеофіксація). Результати фото- та відеофіксації вносяться посадовою особою органу ДІАМ до відомостей про об’єкт будівництва в Реєстрі будівельної діяльності електронної системи;
4) для критичного рівня ризику - автоматичне блокування можливості подання/внесення електронного документа або відомостей до Реєстру будівельної діяльності електронної системи, що передбачає припинення програмними засобами можливості подальшого заповнення документа замовником та його надсилання, а також надсилання повідомлення (попередження) про блокування замовнику.