Документ підготовлено в системі iplex
Верховна Рада України | Закон від 10.02.2026 № 4777-IX
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функціонування енергетичних ринків, конкурентних умов виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії та посилення енергетичної стійкості
Верховна Рада України постановляє:
I. Внести зміни до таких законодавчих актів України:
1. У розділі "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу України з процедур банкрутства (Відомості Верховної Ради України, 2019 р., № 19, ст. 74):
1) у пункті 1-1 цифри "2025" замінити цифрами "2028";
2) пункт 1-7 викласти в такій редакції:
"1-7. Установити, що до 1 січня 2028 року не порушуються провадження у справах про банкрутство, а порушені провадження підлягають припиненню щодо боржника - Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат".
2. Розділ XII "Перехідні положення" Закону України "Про природно-заповідний фонд України" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 34, ст. 502 із наступними змінами) доповнити пунктом 2 такого змісту:
"2. Установити, що на період дії воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, а також протягом одного року з дня його припинення чи скасування здійснення у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, розташованих у зоні відчуження та зоні безумовного (обов’язкового) відселення, будівництва, реконструкції, облаштування ліній електропередачі системи передачі, шириною, передбаченою проектною документацією, за інвестиційним проектом у сфері енергетики, що визначений пріоритетним для держави відповідно до розпорядчих актів Кабінету Міністрів України, є підставою для зміни функціонального зонування території, зміни меж, категорії, а також скасування статусу відповідних територій та об’єктів природно-заповідного фонду.
Клопотання щодо необхідності зміни меж, категорії та скасування статусу територій та об’єктів природно-заповідного фонду в такому випадку подається до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, оператором системи передачі за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері управління зоною відчуження і зоною безумовного (обов’язкового) відселення.
Клопотання, передбачене абзацом другим цього пункту, має містити обґрунтування щодо необхідності зміни меж, категорії та скасування статусу територій та об’єктів природно-заповідного фонду, відомості про місцезнаходження, розміри, характер використання, картографічний матеріал, на якому відображено існуючу і проектну межі територій та об’єктів природно-заповідного фонду, власників та користувачів природних ресурсів.
Подання експертного висновку, передбаченого статтею 54 цього Закону, не вимагається".
3. У Законі України "Про альтернативні види палива" (Відомості Верховної Ради України, 2000 р., № 12, ст. 94 із наступними змінами):
1) частину другу статті 1 викласти в такій редакції:
"Для цілей цього Закону під нормативно визначеною обов’язковою часткою вмісту рідкого біопалива (біокомпонентів), яка застосовується з 1 липня 2026 року, розуміється вміст рідкого біопалива (біокомпонентів) у всіх обсягах бензинів автомобільних, що відпускаються з місць оптової торгівлі пальним, місць роздрібної торгівлі пальним, крім бензинів з октановим числом 98 і вище та бензинів, що поставляються для потреб Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного матеріального резерву, при якому загальний вміст біоетанолу складає понад 7 відсотків об’ємних за умови, що масова частка кисню не перевищуватиме 3,7 відсотка";
2) у статті 7-1:
абзац другий частини першої викласти в такій редакції:
"отримує від суб’єкта господарювання, який здійснює діяльність з введення в обіг бензинів автомобільних, інформацію про фактичний вміст рідкого біопалива (біокомпонентів) у введених в обіг бензинах автомобільних за звітний період та про відповідність рідкого біопалива (біокомпонентів) критеріям сталості";
частину другу викласти в такій редакції:
"Суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність з введення в обіг бензинів автомобільних, щороку, починаючи з 2026 року, не пізніше 1 липня року, наступного за звітним календарним роком, надають адміністратору обліку інформацію про фактичний вміст рідкого біопалива (біокомпонентів) в обсягах бензинів автомобільних, введених в обіг за звітний календарний рік, та інформацію про відповідність рідкого біопалива (біокомпонентів) критеріям сталості, в обсягах бензинів автомобільних, введених в обіг за звітний календарний рік, що формується на підставі копій сертифікатів відповідності рідкого біопалива (біокомпонентів) критеріям сталості, які надають виробники/постачальники рідкого біопалива (біокомпонентів)";
3) пункт 1-5 розділу VI "Прикінцеві положення" викласти в такій редакції:
"1-5. Відповідальність за правопорушення, визначені частинами першою і другою статті 14 цього Закону, вчинені в період з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо розширення доступу пацієнтів до лікарських засобів, що підлягають закупівлі особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я, шляхом укладення договорів керованого доступу" до 1 липня 2026 року, не застосовується".
4. У Законі України "Про питну воду та питне водопостачання" (Відомості Верховної Ради України, 2002 р., № 16, ст. 112 із наступними змінами):
1) статтю 12 після абзацу дев’ятого доповнити новим абзацом такого змісту:
"здійснення контролю за додержанням ліцензіатами ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення".
У зв’язку з цим абзаци десятий і одинадцятий вважати відповідно абзацами одинадцятим і дванадцятим;
2) розділ XII "Прикінцеві положення" доповнити пунктами 1-2 і 1-3 такого змісту:
"1-2. Установити, що з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функціонування енергетичних ринків, конкурентних умов виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії та посилення енергетичної стійкості" на період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та протягом дванадцяти місяців після його припинення чи скасування:
1) частина четверта статті 11 цього Закону застосовується в такій редакції:
"Органом державного регулювання у сфері централізованого водопостачання є національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, яка розробляє та затверджує ліцензійні умови провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, порядки (методики) формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення та проводить контрольні перевірки правильності встановлення тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення";
2) абзац дев’ятий статті 12 цього Закону застосовується в такій редакції:
"ліцензування господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. У разі якщо система централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення суб’єкта господарювання розташована в декількох населених пунктах у межах території однієї або більше областей, ліцензія на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення видається відповідним органом за місцем реєстрації суб’єкта господарювання як юридичної особи";
3) абзац одинадцятий статті 13 цього Закону застосовується в такій редакції:
"встановлення тарифів на послуги з централізованого водопостачання і централізованого водовідведення. У разі якщо система централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення суб’єкта господарювання розташована в декількох населених пунктах у межах території однієї або більше областей, тарифи на послуги з централізованого водопостачання і централізованого водовідведення встановлюються органом місцевого самоврядування за місцем державної реєстрації суб’єкта господарювання як юридичної особи".
1-3. Установити, що абзац десятий статті 12 цього Закону застосовується з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функціонування енергетичних ринків, конкурентних умов виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії та посилення енергетичної стійкості" на період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та протягом дванадцяти місяців після його припинення чи скасування".
5. У Законі України "Про альтернативні джерела енергії" (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., № 24, ст. 155 із наступними змінами):
1) абзац шостий частини першої статті 1 викласти в такій редакції:
"аукціон з розподілу квоти підтримки (аукціон) - спосіб визначення суб’єктів господарювання, які набувають право на підтримку у виробництві електричної енергії з альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблену лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями) за механізмом ринкової премії";
2) статтю 9 після частини другої доповнити новою частиною такого змісту:
"Органи місцевого самоврядування можуть забезпечувати безоплатне здійснення робіт з прокладання кабельних ліній від трансформаторних підстанцій (ТП/КТП) до місць встановлення електричних зарядних станцій потужністю до 200 кВт та розроблення необхідної для таких підключень проектно-інженерної документації. Фінансування зазначених робіт та розроблення проектно-інженерної документації може здійснюватися за рахунок коштів місцевого бюджету, а виконання може покладатися на відповідні комунальні підприємства або міські служби. Надання відповіді щодо погоджень та дозволів для реалізації таких проектів здійснюється органами місцевого самоврядування у пріоритетному порядку, з урахуванням принципів екологічної відповідальності, прозорості та публічності, але не пізніше 15 робочих днів з дня подання заявки".
У зв’язку з цим частину третю вважати частиною четвертою;
3) у статті 9-3:
частини п’яту і восьму викласти в такій редакції:
"Кабінет Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в електроенергетичному комплексі:
щороку, не пізніше 1 грудня, встановлює річну квоту підтримки, графік проведення аукціонів на наступний рік, а також індикативні прогнозні показники річних квот підтримки на чотири роки, що настають за роком, на який встановлюється річна квота підтримки, але не більш як на період, визначений частиною п’ятнадцятою цієї статті. Пропозиції щодо розміру річних квот підтримки готуються оператором системи передачі з урахуванням міжнародних зобов’язань України щодо розвитку відновлюваної енергетики, енергетичної стратегії України, національного плану з енергетики та клімату, звіту з оцінки відповідності (достатності) генеруючих потужностей, плану розвитку системи передачі та стану реалізації проектів будівництва об’єктів відновлюваної енергетики;
протягом року, на який встановлено річну квоту підтримки та графік проведення аукціонів, може прийняти рішення про встановлення додаткової річної квоти підтримки з одночасним внесенням відповідних змін до графіка проведення аукціонів";
"Річна квота підтримки розподіляється на частки за окремими альтернативними джерелами енергії:
для об’єктів електроенергетики або черг (пускових комплексів) об’єктів електроенергетики, що виробляють електричну енергію з енергії сонячного випромінювання, розмір такої частки не може становити менше 5 відсотків;
для об’єктів електроенергетики або черг (пускових комплексів) об’єктів електроенергетики, що виробляють електричну енергію з енергії сонячного випромінювання та включають установку зберігання енергії, розмір такої частки не може становити менше 10 відсотків. Потужність такої установки зберігання енергії повинна становити не менше 80 відсотків суми загальної встановленої потужності генеруючих установок, що виробляють електричну енергію з енергії сонячного випромінювання, відповідного об’єкта електроенергетики або черги (пускового комплексу) об’єкта енергетики, а ємність - не менше 2 кіловат-годин на кожний кіловат встановленої потужності зазначених генеруючих установок. Необхідною умовою такого аукціону є визначення денних часових інтервалів, протягом яких суб’єкт господарювання може набути право на підтримку для об’єкта електроенергетики або черги його будівництва (пускового комплексу) за результатами відповідного аукціону, які передбачають відсутність підтримки за механізмом ринкової премії протягом двох годин підряд у період з 10 години до 16 години;
для об’єктів електроенергетики або черг (пускових комплексів) об’єктів електроенергетики, що виробляють електричну енергію з енергії вітру, розмір такої частки не може становити менше 5 відсотків;
для об’єктів електроенергетики або черг їх будівництва (пускових комплексів), що виробляють електричну енергію з інших видів альтернативних джерел енергії (крім енергії вітру, енергії сонячного випромінювання, доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблену лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), розмір такої частки не може становити менше 5 відсотків";
абзац третій частини дванадцятої викласти в такій редакції:
"порядок внесення та повернення безумовної та безвідкличної банківської гарантії, фінансового забезпечення";
у частині п’ятнадцятій цифри і слово "2029 року" замінити цифрами і словом "2034 року";
абзац другий частини шістнадцятої викласти в такій редакції:
"безумовну та безвідкличну банківську гарантію або фінансове забезпечення, надані на користь гарантованого покупця";
частини сімнадцяту, дев’ятнадцяту і двадцять п’яту викласти в такій редакції:
"Безумовна та безвідклична банківська гарантія або фінансове забезпечення для участі в аукціоні подається суб’єктом господарювання окремо для кожного об’єкта електроенергетики або черги (пускового комплексу) об’єкта електроенергетики, щодо якого суб’єкт господарювання має намір набути право на підтримку. Розмір безумовної та безвідкличної банківської гарантії або фінансового забезпечення для участі в аукціоні визначається як добуток величини потужності об’єкта електроенергетики або черги (пускового комплексу) об’єкта електроенергетики, щодо якого суб’єкт господарювання має намір набути право на підтримку, та розміру безумовної та безвідкличної банківської гарантії або фінансового забезпечення за кожний кіловат потужності, що розподіляється на аукціоні, який становить 5 євро за 1 кіловат. Фінансове забезпечення як забезпечення участі в аукціоні реалізується шляхом перерахування учасником аукціону на окремий поточний рахунок гарантованого покупця або рахунок умовного зберігання (ескроу) учасника аукціону, відкритий ним у будь-якому з банків, визначених гарантованим покупцем, гарантійного внеску в розмірі 5 євро за кожний кіловат потужності у гривневому еквіваленті за офіційним валютним курсом Національного банку України на дату перерахування гарантійного внеску. До умов договору рахунку умовного зберігання (ескроу) застосовуються ті самі вимоги, що визначені цією статтею для банківської гарантії";
"Цінова пропозиція учасника аукціону, який бере участь в аукціоні з розподілу частини квоти підтримки для об’єктів електроенергетики або черг їх будівництва (пускових комплексів), що виробляють електричну енергію з інших видів альтернативних джерел енергії (крім енергії вітру, енергії сонячного випромінювання, доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблену лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), а також з енергії сонячного випромінювання, що включають установку зберігання енергії, передбачену абзацом третім частини восьмої цієї статті, не може бути вищою за 12 євроцентів за 1 кіловат-годину";
"За результатами проведених у відповідному році аукціонів з розподілу річної квоти підтримки суб’єкт господарювання самостійно або разом з іншими суб’єктами господарювання, з якими має спільного кінцевого бенефіціарного власника (контролера), має право отримати не більше 50 відсотків суми річної та додаткової річної квоти підтримки на відповідний рік";
абзац шостий частини тридцятої викласти в такій редакції:
"якщо за результатами аукціонів, проведених у відповідному році, суб’єкт господарювання самостійно або разом з іншими суб’єктами господарювання, з якими має спільного кінцевого бенефіціарного власника (контролера), набуває право на більш як на 50 відсотків суми річної та додаткової річної квоти підтримки на відповідний рік, визначених на момент оголошення аукціону";
частини тридцять другу - тридцять п’яту, тридцять дев’яту - сорок другу і сорок п’яту викласти в такій редакції:
"У разі відмови переможця аукціону або гарантованого покупця від підписання протоколу про результати аукціону, укладення договору про надання послуги за механізмом ринкової премії безумовна та безвідклична банківська гарантія або фінансове забезпечення, надані переможцем для участі в аукціоні, виконуються на користь гарантованого покупця.
Безумовна та безвідклична банківська гарантія або фінансове забезпечення, надані для участі в аукціоні, повертаються суб’єктам господарювання, які за результатами аукціону не набули права на підтримку, протягом п’яти робочих днів з дати публікації в електронній торговій системі договорів, укладених між гарантованим покупцем та переможцями аукціону, але не пізніше 30 робочих днів після завершення аукціону.
Безумовна та безвідклична банківська гарантія або фінансове забезпечення, надані для участі в аукціоні, повертаються переможцю аукціону протягом п’яти робочих днів з дати публікації в електронній торговій системі договору, укладеного між гарантованим покупцем та переможцем аукціону.
До укладення договору з гарантованим покупцем переможець аукціону надає за його вибором безумовну та безвідкличну банківську гарантію або фінансове забезпечення, надані на користь гарантованого покупця як забезпечення виконання зобов’язань за договором. Розмір безумовної та безвідкличної банківської гарантії або фінансового забезпечення, наданих як забезпечення виконання зобов’язань за договором, становить 10 євро за кожний кіловат потужності. Фінансове забезпечення як забезпечення виконання зобов’язань за договором реалізується шляхом перерахування учасником аукціону на окремий поточний рахунок гарантованого покупця або рахунок умовного зберігання (ескроу) переможця аукціону, відкритий ним у будь-якому з банків, визначених гарантованим покупцем, гарантійного внеску в розмірі 10 євро за кожний кіловат потужності у гривневому еквіваленті за офіційним валютним курсом Національного банку України на дату перерахування гарантійного внеску";
"Договір повинен передбачати зобов’язання переможця аукціону щодо будівництва, введення об’єкта електроенергетики в експлуатацію та приєднання об’єкта електроенергетики або черги/черг його будівництва (пускового комплексу/пускових комплексів), у тому числі що включають установку зберігання енергії (за наявності), до системи передачі або системи розподілу протягом 18 місяців з дня укладення договору - для об’єктів електроенергетики, що виробляють електричну енергію з енергії сонячного випромінювання, та протягом 36 місяців з дня укладення договору, а у випадку, якщо такий договір укладається під час дії правового режиму воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, протягом 42 місяців з дня укладення договору - для об’єктів електроенергетики, що виробляють електричну енергію з інших видів альтернативних джерел енергії. Не пізніше 12 місяців із дати укладення відповідного договору суб’єкт господарювання надає гарантованому покупцю копію договору про приєднання об’єкта електроенергетики для виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, у тому числі що включає установку зберігання енергії (за наявності), до електричних мереж або договору про бронювання потужності, в межах яких переможець аукціону зобов’язаний здійснити будівництво об’єкта електроенергетики або черги/черг його будівництва (пускового комплексу/пускових комплексів). Якщо суб’єкт господарювання надав копію договору про бронювання потужності, до закінчення строку дії такого договору він зобов’язаний надати гарантованому покупцю копію договору про приєднання відповідного об’єкта електроенергетики для виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, у тому числі що включає установку зберігання енергії (за наявності), до електричних мереж оператора системи передачі. У разі якщо суб’єкт господарювання не надав відповідні документи у встановлений цією статтею строк, договір про надання послуги за механізмом ринкової премії є недійсним, зобов’язання за безумовною та безвідкличною банківською гарантією або фінансовим забезпеченням виконуються на користь гарантованого покупця за його вимогою та використовуються гарантованим покупцем згідно з окремим рішенням Регулятора.
Суб’єкт господарювання надає гарантованому покупцю документ, що підтверджує факт надання послуги з приєднання об’єкта електроенергетики чи черги/черг його будівництва (пускового комплексу/пускових комплексів) до системи передачі або розподілу, виданий відповідно до вимог кодексу системи передачі або кодексу систем розподілу, та виданий уповноваженим органом сертифікат, що засвідчує відповідність закінченого будівництвом об’єкта електроенергетики, у тому числі черги/черг його будівництва (пускового комплексу/пускових комплексів), що виробляє електричну енергію з альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), у тому числі що включає установку зберігання енергії (за наявності), проектній документації та підтверджує його готовність до експлуатації, або зареєстровану відповідно до законодавства декларацію про готовність об’єкта до експлуатації. Безумовна та безвідклична банківська гарантія або фінансове забезпечення, надані суб’єктом господарювання як забезпечення виконання зобов’язань за договором, повертаються гарантованим покупцем протягом 10 робочих днів, за умови надання зазначених у першому реченні цієї частини документів. Зобов’язання гарантованого покупця, пов’язані з підтримкою суб’єкта господарювання, який виробляє електричну енергію з альтернативних джерел енергії, виникають з дня, наступного за днем надання суб’єктом господарювання зазначених у першому реченні цієї частини документів. Не вважається порушенням умов договору про надання послуги за механізмом ринкової премії, укладеного переможцем аукціону з гарантованим покупцем, будівництво таким переможцем відповідного об’єкта електроенергетики або черги/черг (пускового комплексу/пускових комплексів) об’єкта електроенергетики встановленою потужністю, що відрізняються не більш як на 10 відсотків від величини потужності, щодо якої такий переможець набув право на підтримку. При цьому потужність згідно з договором про приєднання об’єкта електроенергетики для виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії до електричних мереж повинна бути не меншою за величину потужності, щодо якої такий переможець набув право на підтримку, зменшену на 10 відсотків. Послуга за механізмом ринкової премії об’єкта електроенергетики або черги/черг (пускового комплексу/пускових комплексів) об’єкта електроенергетики придбавається за обсяг електричної енергії, відпущеної таким об’єктом та проданої за двосторонніми договорами, на ринку "на добу наперед", на внутрішньодобовому ринку у кожному розрахунковому періоді (годині), який не перевищує обсяг електричної енергії, що може бути відпущений відповідним об’єктом електроенергетики або чергою його будівництва (пусковим комплексом) згідно з величиною потужності, щодо якої такий переможець аукціону набув право на підтримку. Обсяг відпущеної та проданої такої електричної енергії у встановленому періоді (місяці) визначається за вирахуванням обсягу витрат електричної енергії на власні потреби в електричній енергії відповідного об’єкта електроенергетики згідно з показниками приладів обліку на власні потреби.
У разі якщо суб’єкт господарювання не надав документ, що підтверджує факт надання послуги з приєднання об’єкта електроенергетики чи черги його будівництва (пускового комплексу) до системи передачі або розподілу, виданий відповідно до вимог кодексу системи передачі або кодексу систем розподілу, а також сертифікат, що підтверджує готовність об’єкта до експлуатації, або декларацію про готовність об’єкта до експлуатації у встановлений цією статтею строк, договір про надання послуги за механізмом ринкової премії є недійсним, зобов’язання за безумовною та безвідкличною банківською гарантією або фінансове забезпечення виконуються на користь гарантованого покупця за його вимогою та використовуються гарантованим покупцем згідно з окремим рішенням Регулятора.
За ініціативою суб’єкта господарювання строк будівництва та введення об’єкта електроенергетики в експлуатацію може бути одноразово подовжений на 12 місяців після внесення змін до договору про надання послуги за механізмом ринкової премії та надання суб’єктом господарювання додаткової безумовної та безвідкличної банківської гарантії або фінансового забезпечення у розмірі, що становить 10 євро за кожний кіловат потужності у гривневому еквіваленті за офіційним валютним курсом Національного банку України на дату видачі банківської гарантії або перерахування фінансового забезпечення";
"Строк надання підтримки становить 12 років з першого дня календарного місяця, що настає за місяцем, у якому суб’єкт господарювання надав зазначені у першому реченні частини сорокової цієї статті документи. У разі якщо об’єкт електроенергетики вводиться в експлуатацію чергами його будівництва (пусковими комплексами), на такому об’єкті має бути організований окремий комерційний облік за кожною чергою/чергами його будівництва (пусковим комплексом/пусковими комплексами), для яких строк надання підтримки застосовується окремо";
4) частини п’ятнадцяту і шістнадцяту статті 9-6 викласти в такій редакції:
"Відповідно до умов договору купівлі-продажу електричної енергії за механізмом самовиробництва електропостачальник або постачальник універсальних послуг в односторонньому порядку здійснює взаємозалік вартості відпуску та відбору електричної енергії з урахуванням вартості послуг з передачі та/або розподілу електричної енергії станом на перше число календарного дня після закінчення розрахункового періоду. Договір купівлі-продажу електричної енергії за механізмом самовиробництва, укладений між електропостачальником або постачальником універсальних послуг та активним споживачем, якщо активним споживачем є суб’єкт господарювання, який застосовує спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, має передбачати можливість проведення розрахунків за відпущену та відібрану електричну енергію без застосування взаємозаліку.
Якщо за розрахунковий період (місяць) вартість спожитої з мережі електричної енергії перевищує вартість відпущеної електричної енергії, то різниця між вартістю спожитої та відпущеної електричної енергії підлягає сплаті активним споживачем на користь постачальника. Якщо за розрахунковий період (місяць) вартість відпущеної електричної енергії перевищує вартість спожитої електричної енергії, то різниця між вартістю відпущеної та спожитої електричної енергії підлягає сплаті постачальником на користь активного споживача у місяці, наступному за розрахунковим. У разі якщо договір купівлі-продажу електричної енергії за механізмом самовиробництва передбачає проведення розрахунків за відпущену та відібрану електричну енергію без застосування взаємозаліку, положення цієї частини застосовуються до сторін такого договору за їхньою згодою";
5) у статті 9-7:
частину п’яту викласти в такій редакції:
"Інформація, що міститься в реєстрі гарантій походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, є публічною, якщо інше не передбачено законодавством. Створення, функціонування та ведення реєстру гарантій походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, здійснюється без урахування положень Закону України "Про публічні електронні реєстри";
абзац восьмий частини восьмої викласти в такій редакції:
"екологічну цінність (для гарантій походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, виданих в Україні)";
частини п’ятнадцяту, дев’ятнадцяту - двадцять першу, двадцять четверту і двадцять сьому - двадцять дев’яту викласти в такій редакції:
"Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, проводить перевірки суб’єктів господарювання, які провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, діяльність яких регулюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та суб’єктів, що належать до особливої групи споживачів у розумінні Закону України "Про ринок електричної енергії", об’єкти електроенергетики або черги будівництва (пускових комплексів) яких включено до реєстру гарантій походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, з метою оцінки достовірності внесених відомостей (інформації) до реєстру гарантій походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, відповідно до затвердженого нею порядку";
"Гарантії походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, перебувають у вільному обігу та можуть переходити у власність будь-якого учасника цивільних відносин, крім випадків обмеження їхнього обігу, визначених законом. Купівля-продаж гарантій походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, здійснюється на ринкових засадах за вільними цінами.
Виробники електричної енергії передають гарантованому покупцю в повному обсязі гарантії походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, які сформовані та видані за допомогою реєстру гарантій походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, стосовно об’єктів електроенергетики або черг їх будівництва (пускових комплексів) виробників електричної енергії та генеруючих установок активних споживачів, щодо яких укладені договори про купівлю-продаж електричної енергії за "зеленим" тарифом і які включені до балансуючої групи гарантованого покупця, а також щодо яких укладено договір про надання послуги із забезпечення підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел за механізмом ринкової премії. Гарантії походження, що передаються гарантованому покупцю відповідно до цієї частини, не мають вартості.
Гарантії походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії на генеруючих установках приватних домогосподарств встановленою потужністю до 50 кВт, які уклали з постачальником універсальних послуг договір купівлі-продажу електричної енергії за "зеленим" тарифом, переходять у власність відповідного постачальника універсальних послуг в обсязі всієї відпущеної електричної енергії. Гарантія походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, є складовою купівлі-продажу електричної енергії за "зеленим" тарифом та включена до вартості такої електричної енергії, придбаної постачальником універсальних послуг за "зеленим" тарифом";
"Гарантії походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, використовуються для розкриття інформації споживачам електричної енергії про джерела енергії у загальній структурі балансу електричної енергії, придбаної електропостачальником та/або виробленої на їхніх власних генеруючих установках, у порядку, затвердженому Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Для цілей такого розкриття використовується залишковий енергетичний мікс (Residual Energy Mix) без урахування частки, покритої погашеними гарантіями походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, який розраховується Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до затвердженої нею методики та щороку оприлюднюється на її офіційному веб-сайті";
"Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, визнає на умовах взаємності гарантії походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, видані державами - членами Європейського Союзу та/або державами, які є Договірними Сторонами Енергетичного Співтовариства, та/або гарантії походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, видані іншою державою, за умови визнання гарантій походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, виданих такою державою, Європейським Союзом та/або Енергетичним Співтовариством.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, має право відмовити у визнанні гарантії походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, виданої поза межами митної території України, у випадках, передбачених порядком видачі, обігу та погашення гарантій походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії.
Якщо Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, не визнає гарантію походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, видану державою - членом Європейського Союзу та/або державою, яка є Договірною Стороною Енергетичного Співтовариства, вона повідомляє про таку відмову Європейську Комісію та/або Секретаріат Енергетичного Співтовариства та надає відповідне обґрунтування".
6. Частини четверту, п’яту і дванадцяту статті 20 Закону України "Про теплопостачання" (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., № 28, ст. 373 із наступними змінами) викласти в такій редакції:
"Тарифи на теплову енергію для суб’єктів господарювання, що здійснюють її виробництво на установках з використанням альтернативних джерел енергії, включаючи теплоелектроцентралі, теплоелектростанції та когенераційні установки, для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, а також для потреб населення встановлюються на рівні діючого для суб’єкта господарювання тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб відповідної категорії споживачів або на вибір суб’єкта господарювання відповідно до порядків (методик) формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, затверджених Кабінетом Міністрів України або Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до їх повноважень, визначених законом. У разі відсутності для суб’єкта господарювання встановленого тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, а також для потреб населення тарифи на теплову енергію встановлюються на рівні середньозваженого тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб відповідної категорії споживачів або на вибір суб’єкта господарювання відповідно до порядків (методик) формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, затверджених Кабінетом Міністрів України або Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до їх повноважень, визначених законом.
Тарифи на виробництво теплової енергії для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, а також для потреб населення визначаються для суб’єктів господарювання, що здійснюють виробництво теплової енергії на установках з використанням альтернативних джерел енергії, включаючи теплоелектроцентралі, теплоелектростанції та когенераційні установки, як різниця між середньозваженим тарифом на теплову енергію і тарифами на транспортування та постачання теплової енергії, що визначаються на рівні діючих для суб’єкта господарювання тарифів на транспортування та постачання теплової енергії, виробленої з використанням природного газу, для потреб відповідної категорії споживачів або на вибір суб’єкта господарювання відповідно до порядків (методик) формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, затверджених Кабінетом Міністрів України або Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до їх повноважень, визначених законом. У разі відсутності для суб’єкта господарювання встановлених тарифів на транспортування та постачання теплової енергії, виробленої з використанням природного газу, для потреб відповідної категорії споживачів тарифи на транспортування та постачання теплової енергії визначаються на рівні середньозважених тарифів на транспортування та постачання теплової енергії";
"Якщо уповноважений орган протягом 30 календарних днів з дня надходження заяви не встановлює розмір тарифу, розрахованого відповідно до частини четвертої та/або п’ятої цієї статті або відповідно до порядків (методик) формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, затверджених Кабінетом Міністрів України або Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до їх повноважень, визначених законом, або не надає вмотивовану відмову у його встановленні, вважається, що суб’єкту господарювання, що здійснює виробництво теплової енергії на установках з використанням альтернативних джерел енергії, включаючи теплоелектроцентралі, теплоелектростанції та когенераційні установки, встановлено розмір тарифу, розрахований таким суб’єктом господарювання відповідно до частини четвертої та/або п’ятої цієї статті або відповідно до порядків (методик) формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, затверджених Кабінетом Міністрів України або Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до їх повноважень, визначених законом, та поданий у заяві. Копія заяви (опису документів) з відміткою про дату їх надходження є підтвердженням подання до уповноваженого органу заяви та розрахунків розміру тарифу".
7. Статтю 21 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" (Відомості Верховної Ради України, 2015 р., № 23, ст. 158 із наступними змінами) доповнити пунктом 7-2 такого змісту:
"7-2. Установити, що з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення функціонування енергетичних ринків, конкурентних умов виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії та посилення енергетичної стійкості" на період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та протягом дванадцяти місяців після його припинення чи скасування положення пункту 7 частини другої статті 2 цього Закону не застосовується".
8. Главу 3 розділу III Закону України "Про ринок природного газу" (Відомості Верховної Ради України, 2015 р., № 27, ст. 234 із наступними змінами) доповнити статтею 18-2 такого змісту:
"Стаття 18-2. Правила щодо визначення якості природного газу
1. Правила щодо визначення якості природного газу затверджуються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в нафтогазовому комплексі.
2. Правила щодо визначення якості природного газу, зокрема, містять такі положення:
1) норми якості, фізико-хімічні та інші характеристики природного газу, що допускається до транспортування газотранспортною системою, розподіляється системами оператора газорозподільних систем, закачується/відбирається до/з підземних сховищ газу оператора підземних сховищ газу, зріджується та регазифікується установками зрідженого природного газу;
2) вимоги до складення маршрутів переміщення природного газу газотранспортною/газорозподільною системами;
3) умови проведення процедури контролю якості за фізико-хімічними показниками природного газу, зокрема порядок, періодичність її проведення, суб’єкти, відповідальні за забезпечення здійснення контролю якості за фізико-хімічними показниками природного газу, а також документальне оформлення результатів проведеної процедури;
4) права і обов’язки суб’єктів ринку природного газу щодо забезпечення відповідності якості природного газу під час введення в обіг та надання на ринку;
5) вирішення спірних питань щодо відповідності природного газу вимогам до якості природного газу, встановленим правилам щодо визначення якості природного газу;
6) відповідальність за недотримання правил щодо визначення якості природного газу".
9. У розділі XIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про виконавче провадження" (Відомості Верховної Ради України, 2016 р., № 30, ст. 542 із наступними змінами):
1) у пункті 1-2 цифри "2025" замінити цифрами "2028";
2) пункти 1-4 і 1-5 викласти в такій редакції:
"1-4. Установити, що до 1 січня 2028 року:
зупиняється вчинення виконавчих дій та заходів примусового виконання рішень (у тому числі накладення арешту на майно та кошти) у виконавчих провадженнях, за якими боржником є Державне підприємство "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" (крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв’язку з трудовими відносинами, про відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю, про стягнення аліментів, про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування і заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування);
підлягають зняттю накладені арешти на кошти та/або майно Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат".
1-5. Установити, що до 1 січня 2027 року:
зупиняється вчинення виконавчих дій та заходів примусового виконання рішень (у тому числі накладення арешту на майно та кошти) у виконавчих провадженнях, за якими боржниками є оператори системи розподілу, що здійснюють розподіл електричної енергії на територіях ліцензованої діяльності, до складу яких входять території, на яких велися бойові дії станом на 31 грудня 2023 року, або території, тимчасово окуповані Російською Федерацією станом на 31 грудня 2023 року, відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованої Російською Федерацією території України, щодо заборгованості, яка утворилася перед Державним підприємством "Енергоринок";
підлягають зняттю накладені арешти на кошти та/або майно операторів системи розподілу, що здійснюють розподіл електричної енергії на територіях ліцензованої діяльності, до складу яких входять території, на яких велися бойові дії станом на 31 грудня 2023 року, або території, тимчасово окуповані Російською Федерацією станом на 31 грудня 2023 року, відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованої Російською Федерацією території України, щодо заборгованості, яка утворилася перед Державним підприємством "Енергоринок".
10. У Законі України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" (Відомості Верховної Ради України, 2016 р., № 51, ст. 833 із наступними змінами):
1) у статті 17:
частину першу доповнити пунктом 14-1 такого змісту:
"14-1) проводить контрольні перевірки правильності встановлення тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення";
частину другу доповнити пунктом 10-1 такого змісту:
"10-1) затверджувати та вносити зміни, з метою набуття Україною повноправного членства в Асоціації органів-емітентів (The Association of Issuing Bodies, AIB), до протоколу домену України - документа, який визначає процедуру функціонування системи видачі, обігу та погашення гарантій походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, на території України, у межах якої здійснюються видача, обіг та погашення гарантій походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, з урахуванням вимог Асоціації органів-емітентів";
2) розділ IV "Прикінцеві та перехідні положення" доповнити пунктами 3-3 і 3-4 такого змісту:
"3-3. Установити, що з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функціонування енергетичних ринків, конкурентних умов виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії та посилення енергетичної стійкості" на період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та протягом дванадцяти місяців після його припинення чи скасування:
абзац третій пункту 2 частини першої статті 2 цього Закону застосовується в такій редакції:
"діяльності у сфері централізованого водопостачання та водовідведення відповідно до закону";
абзац перший частини четвертої статті 22 цього Закону застосовується в такій редакції:
"4. Регулятор застосовує штрафні санкції до суб’єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України "Про ринок електричної енергії", "Про природні монополії", "Про ринок природного газу", "Про теплопостачання", "Про енергетичну ефективність".
3-4. Установити, що пункт 14-1 частини першої статті 17 цього Закону застосовується з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функціонування енергетичних ринків, конкурентних умов виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії та посилення енергетичної стійкості" на період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та протягом дванадцяти місяців після його припинення чи скасування".
11. У частинах першій і другій статті 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності державних вугледобувних підприємств" (Відомості Верховної Ради України, 2017 р., № 22, ст. 258 із наступними змінами) цифри і слова "1 січня 2026 року" замінити цифрами і словами "1 січня 2028 року".
12. У Законі України "Про ринок електричної енергії" (Відомості Верховної Ради України, 2017 р., № 27-28, ст. 312 із наступними змінами):
1) у частині першій статті 1:
доповнити пунктом 16-2 такого змісту:
"16-2) гнучке приєднання - приєднання електроустановок до системи передачі або системи розподілу, що включає умови обмеження дозволеної потужності, а також заходи контролю такого обмеження. Дозволена потужність при гнучкому приєднанні може бути частково гарантованою, тобто доступною до використання у будь-який період часу";
пункти 21, 40, 70 і 110 викласти в такій редакції:
"21) дозволена потужність - максимальна величина потужності, дозволена до використання (відбору та/або відпуску) за кожним об’єктом користувача системи відповідно до умов договору, набута на підставі виконання договору про приєднання або у результаті набуття права власності чи користування на об’єкт (об’єкти)";
"40) користувачі системи передачі/розподілу (далі - користувачі системи) - фізичні особи, у тому числі фізичні особи - підприємці, або юридичні особи, які відпускають або відбирають електричну енергію до/з системи передачі/розподілу або використовують системи передачі/розподілу для передачі/розподілу електричної енергії";
"70) приєднання електроустановки (далі - приєднання) - надання замовнику оператором системи передачі або оператором системи розподілу послуги із створення технічної можливості для відбору та/або відпуску в точці приєднання електроустановки замовника відповідної потужності з/до електричних мереж системи передачі або системи розподілу (у тому числі новозбудованих) електричної енергії необхідного обсягу з дотриманням показників її якості та надійності";
"110) несанкціонований відбір електричної енергії - відбір електричної енергії за відсутності укладеного та діючого договору про постачання електричної енергії, відповідно до якого в установленому порядку здійснюється постачання електричної енергії споживачу у розрахунковому періоді, або за наявності попередження про припинення постачання електричної енергії, наданого споживачу після дати, зазначеної в такому попередженні (за умови, що такі заходи не припинені рішенням суду), або у разі самовільного підключення до електричних мереж оператора системи передачі або розподілу поза розрахунковим засобом комерційного обліку споживача";
2) в абзаці першому частини шостої статті 2 слова "умови та порядок приєднання до системи передачі/розподілу, характеристики" замінити словами "умови та порядок приєднання до системи передачі/розподілу, у тому числі порядок гнучкого приєднання та його особливості, характеристики";
