• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про Національну установу розвитку

Верховна Рада України  | Закон від 08.10.2025 № 4622-IX
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Закон
  • Дата: 08.10.2025
  • Номер: 4622-IX
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Закон
  • Дата: 08.10.2025
  • Номер: 4622-IX
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
Представники ЕКА можуть залучатися за їхньою згодою до роботи комісії з продажу з правом висловлювати свою позицію.
2. Комісія з продажу приймає рішення:
1) про надання Кабінету Міністрів України пропозицій щодо:
затвердження ризик-профілю учасника конкурсу з урахуванням вимог Національного банку України щодо ділової репутації та структури власності учасника конкурсу;
порядку проведення конкурсу;
допуску або відмови у допуску претендента до участі в конкурсі з підстав, визначених частинами першою - третьою статті 11-3 цього Закону;
припинення участі в конкурсі учасника конкурсу відповідно до частини шостої статті 11-3 цього Закону;
погодження проекту договору купівлі-продажу пакета акцій ЕКА, пов’язаних з ним документів та/або основних умов такого договору, а також стартової ціни торгів;
зміни розміру пакета акцій, що є об’єктом продажу;
припинення конкурсу у випадках, визначених частиною п’ятою статті 11-7 цього Закону;
затвердження переможця конкурсу, договору купівлі-продажу пакета акцій ЕКА та пов’язаних з ним документів, включаючи ціну продажу пакета акцій ЕКА, за результатами торгів;
2) про визнання торгів такими, що відбулися, або такими, що не відбулися з підстав, визначених частиною четвертою статті 11-7 цього Закону;
3) з інших питань, передбачених положенням про комісію з продажу, дорученнями Кабінету Міністрів України, та/або питань, необхідних для реалізації цього Закону.
3. Комісія з продажу здійснює свою діяльність відповідно до положення про комісію з продажу, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Стаття 11-3. Учасники конкурсу
1. Учасником конкурсу може бути учасник цивільних відносин - резидент або нерезидент України (у тому числі міжнародна фінансова організація), крім осіб, визначених частиною другою цієї статті, який:
1) відповідає ризик-профілю учасника конкурсу;
2) надав забезпечення конкурсної пропозиції, якщо це вимагається порядком проведення конкурсу.
2. Учасником конкурсу не може бути:
1) особа, зареєстрована в державі, включеній Кабінетом Міністрів України до переліку офшорних зон, чи в державі, внесеній Групою з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) до списку держав, що не виконують або неналежним чином виконують рекомендації Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF), а також юридична особа, 10 і більше відсотків статутного капіталу якої прямо або опосередковано належать такій особі;
2) особа, її філія, представництво, створені та зареєстровані відповідно до законодавства держави, що здійснила або здійснює збройну агресію проти України у значенні, наведеному в Законі України "Про оборону України", або місцезнаходженням чи місцем здійснення основної діяльності яких є територія такої держави;
3) особа, її філія, представництво:
прямим або опосередкованим учасником (акціонером) яких є фізична особа, зазначена у пункті 4 або 5 цієї частини, у тому числі фізична особа, яка прямо або через іншу юридичну особу (незалежно від їх кількості, місця реєстрації та формального володіння) виконує управлінські функції та/або здійснює контроль за діяльністю цієї юридичної особи; та/або
учасником (акціонером) яких є держава, що здійснила або здійснює збройну агресію проти України у значенні, наведеному в Законі України "Про оборону України"; та/або
учасником (акціонером) яких є юридична особа, створена та зареєстрована відповідно до законодавства держави, що здійснила або здійснює збройну агресію проти України у значенні, наведеному в Законі України "Про оборону України", або місцезнаходженням/місцем здійснення основної діяльності яких є територія такої держави;
4) особа, яка має громадянство держави, що здійснила або здійснює збройну агресію проти України у значенні, наведеному в Законі України "Про оборону України" (крім осіб, які проживають в Україні на законних підставах), а також особа, яка не має громадянства такої держави, але проживає або здійснює основну діяльність у такій державі;
5) особа, до якої застосовано санкції іноземною державою (крім держав, що здійснили або здійснюють збройну агресію проти України у значенні, наведеному в Законі України "Про оборону України") або міждержавним об’єднанням, або міжнародною організацією та/або застосовано санкції відповідно до Закону України "Про санкції";
6) особа, відомості про яку внесено до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення;
7) особа, залучена як радник з продажу пакетів акцій ЕКА, під час такого залучення та протягом двох років з дня завершення такого залучення.
Обмеження, встановлені пунктом 3 цієї частини, не поширюються на міжнародні фінансові організації.
Обмеження, встановлені пунктами 1, 3 і 4 цієї частини, не поширюються на публічні компанії.
Термін "публічна компанія" вживається в цій частині у значенні, наведеному в Законі України "Про фінансові послуги та фінансові компанії".
3. Допуск претендента до участі в конкурсі здійснює Кабінет Міністрів України за пропозицією комісії з продажу згідно з порядком проведення конкурсу на підставі поданих таким претендентом заяви і документів, що підтверджують:
1) відповідність претендента вимогам, визначеним порядком проведення конкурсу (у тому числі надання претендентом запевнення про неналежність до осіб, передбачених частиною другою цієї статті);
2) надання забезпечення конкурсної пропозиції, якщо вимога про її надання передбачена порядком проведення конкурсу.
4. У заяві претендента зазначається інформація про його згоду або незгоду на оприлюднення інформації про недопуск такого претендента до участі в конкурсі чи про припинення його участі в конкурсі відповідно до частини шостої цієї статті.
Інформація про недопуск претендента до участі в конкурсі чи про припинення його участі у конкурсі оприлюднюється відповідно до частини восьмої статті 11-6 цього Закону, за умови наявності в заяві такої особи згоди на оприлюднення такої інформації.
5. Порядок проведення конкурсу може передбачати надання строку для виправлення виявлених недоліків у документах, що подаються претендентом з метою участі в конкурсі.
6. У разі виявлення невідповідності учасника конкурсу вимогам цього Закону та/або ризик-профілю учасника конкурсу участь такого учасника у конкурсі припиняється Кабінетом Міністрів України за пропозицією комісії з продажу згідно з порядком проведення конкурсу, а інформація про припинення участі такого учасника у конкурсі оприлюднюється відповідно до частини восьмої статті 11-6 цього Закону.
7. Забезпечення конкурсної пропозиції (крім банківської гарантії), якщо вимога про його надання передбачена порядком проведення конкурсу, не підлягає поверненню учаснику конкурсу у разі:
1) невиконання таким учасником умов його конкурсної пропозиції;
2) визначення такого учасника переможцем конкурсу та непідписання ним договору купівлі-продажу пакета акцій ЕКА протягом двох місяців з дня прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про затвердження переможця конкурсу, договору купівлі-продажу пакета акцій і пов’язаних з ним документів, включаючи ціну продажу пакета акцій (або останнього з відповідних рішень);
3) в інших випадках, визначених порядком проведення конкурсу.
За відсутності обставин, передбачених цією частиною, забезпечення конкурсної пропозиції повертається учасникам конкурсу (крім переможця конкурсу) у строк, визначений порядком проведення конкурсу.
Забезпечення конкурсної пропозиції (крім банківської гарантії), надане учасником конкурсу, визначеним переможцем конкурсу, зараховується під час розрахунків за об’єкт продажу або повертається такому учаснику у строк, визначений порядком проведення конкурсу.
Стаття 11-4. Етапи продажу пакета акцій Експортно-кредитного агентства
1. Продаж пакета акцій ЕКА здійснюється за такими етапами:
1) підготовка пакета акцій ЕКА до продажу;
2) проведення конкурсу;
3) укладення та виконання договору купівлі-продажу пакета акцій ЕКА.
Стаття 11-5. Підготовка пакета акцій Експортно-кредитного агентства до продажу. Надання інформації про Експортно-кредитне агентство
1. Рішення про підготовку пакета акцій ЕКА до продажу приймає Кабінет Міністрів України. Кабінет Міністрів України може прийняти рішення про припинення підготовки пакета акцій ЕКА до продажу без проведення конкурсу.
2. У процесі підготовки пакета акцій ЕКА до продажу:
1) здійснюється підготовка рішення про продаж пакета акцій ЕКА, ризик-профіль учасника конкурсу, а у випадку, передбаченому частиною четвертою статті 11-6 цього Закону, - також порядок проведення конкурсу;
2) вживаються інші заходи, передбачені цим Законом та нормативно-правовими актами, рішеннями, прийнятими відповідно до них, дорученнями Кабінету Міністрів України.
3. ЕКА може здійснювати заходи щодо підвищення вартості пакета акцій (зокрема, удосконалення системи корпоративного управління, усунення ризиків, виявлених під час проведення аудиту чи інших перевірок ЕКА, інші заходи).
Стаття 11-6. Порядок проведення конкурсу та ризик-профіль учасника конкурсу
1. У разі проведення торгів в Україні продаж пакетів акцій, що належать державі у статутному капіталі ЕКА, здійснюється на конкурентних засадах шляхом проведення електронних аукціонів (торгів) в ЕТС у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У разі проведення торгів за межами України Кабінет Міністрів України визначає спосіб проведення торгів для продажу пакетів акцій, що належать державі у статутному капіталі ЕКА, у порядку проведення конкурсу.
Порядок проведення конкурсу та ризик-профіль учасника конкурсу затверджуються Кабінетом Міністрів України.
2. Порядок проведення конкурсу повинен передбачати:
1) порядок оголошення конкурсу;
2) порядок ознайомлення учасників конкурсу з проектами договору купівлі-продажу пакета акцій ЕКА, пов’язаних з ним документів та/або з основними умовами договору купівлі-продажу пакета акцій ЕКА;
3) порядок проведення торгів, визначення переможця конкурсу та ціни продажу пакета акцій ЕКА, вимоги до конкурсних пропозицій, які подаються учасниками конкурсу;
4) процедуру визнання торгів такими, що не відбулися;
5) порядок укладення договору купівлі-продажу пакета акцій ЕКА з переможцем конкурсу;
6) заходи щодо прозорості та неупередженості проведення конкурсу, зокрема в частині запобігання виникненню факторів, що сприяють або можуть сприяти вчиненню корупційних правопорушень.
3. Порядок проведення конкурсу може передбачати:
1) вимоги до надання забезпечення конкурсної пропозиції та порядок повернення такого забезпечення учасникам конкурсу;
2) інші питання проведення конкурсу та взаємодії з комісією з продажу, претендентами, учасниками конкурсу та переможцем конкурсу.
4. Кабінет Міністрів України може затверджувати окремий порядок проведення конкурсу для кожного конкурсу.
Порядок проведення конкурсу, у тому числі вимоги до надання забезпечення конкурсної пропозиції, визначаються з урахуванням розміру пакета акцій ЕКА, що продається, а також з урахуванням інших обставин (у тому числі залежно від очікувань осіб, заінтересованих у придбанні пакета акцій ЕКА).
5. Конкурс завершується у разі переходу права власності на пакет акцій ЕКА до покупця. В інших випадках конкурс може бути припинений за рішенням Кабінету Міністрів України, якщо:
1) за результатами розгляду заяв претендентів або внаслідок прийняття комісією з продажу рішення про виключення учасника конкурсу до участі в конкурсі не допущено жодного учасника конкурсу;
2) жодний учасник конкурсу не може бути визначений переможцем конкурсу згідно з вимогами, визначеними цим Законом та порядком проведення конкурсу;
3) протягом двох місяців з дня проведення торгів (останніх торгів - якщо згідно із статтею 11-7 цього Закону торги проводилися більше одного разу) Кабінет Міністрів України не прийняв рішення про затвердження переможця конкурсу та договору купівлі-продажу пакета акцій ЕКА і пов’язаних з ним документів, включаючи ціну продажу пакета акцій;
4) протягом трьох місяців з дня прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про затвердження переможця конкурсу та договору купівлі-продажу пакета акцій ЕКА і пов’язаних з ним документів, включаючи ціну продажу пакета акцій ЕКА (або останнього з відповідних рішень), сторони не уклали договір купівлі-продажу такого пакета акцій;
5) переможець конкурсу не виконав, відмовляється виконувати або обґрунтовано не може виконати умови своєї конкурсної пропозиції та/або договору купівлі-продажу пакета акцій ЕКА;
6) комісія з продажу з обґрунтованих причин звернулася до Кабінету Міністрів України з пропозицією прийняти рішення про припинення конкурсу.
6. Ризик-профіль учасника конкурсу повинен містити вимоги до учасника конкурсу, включаючи кількісні та якісні показники, визначені Кабінетом Міністрів України, з урахуванням вимог, встановлених Національним банком України. Національний банк України встановлює для учасника конкурсу вимоги щодо:
1) ділової репутації учасника конкурсу та/або осіб, через яких буде здійснюватися опосередковане володіння пакетом акцій ЕКА (за наявності таких осіб);
2) структури власності учасника конкурсу, а також щодо прозорості структури власності ЕКА після набуття у власність пакета акцій ЕКА учасником конкурсу за результатами такого конкурсу.
Вимоги до ризик-профілю учасника конкурсу встановлюються з урахуванням статусу ЕКА, пакет акцій якого продається, а також розміру пакета акцій ЕКА, рішення про продаж якого прийнято Кабінетом Міністрів України.
Ризик-профіль учасника конкурсу повинен містити вимоги щодо наявності в учасника конкурсу власних коштів для набуття істотної участі у ЕКА та/або надання ним належного обґрунтування щодо можливості забезпечення наявності таких коштів до придбання пакета акцій ЕКА, а також вимоги до джерел походження таких коштів.
7. Перевірку відповідності претендента та/або учасника конкурсу ризик-профілю учасника конкурсу здійснює комісія з продажу.
8. Результати такої перевірки оприлюднюються у строк та в порядку, встановлені Кабінетом Міністрів України. Оприлюднення результатів перевірки претендента, який отримав негативні результати та якого не допущено до участі в конкурсі, учасника конкурсу, участь якого припинена відповідно до частини шостої статті 11-3 цього Закону, здійснюється лише за згодою такого претендента, учасника, наданою відповідно до частини четвертої статті 11-3 цього Закону.
Стаття 11-7. Визначення переможця конкурсу та ціни продажу пакета акцій Експортно-кредитного агентства
1. Переможець конкурсу та ціна продажу пакета акцій ЕКА визначаються комісією з продажу за результатами торгів, що проводяться згідно з порядком проведення конкурсу.
Переможець конкурсу та ціна продажу пакета акцій ЕКА затверджуються Кабінетом Міністрів України.
2. До проведення торгів Кабінет Міністрів України погоджує стартову ціну торгів, а також проект договору купівлі-продажу пакета акцій ЕКА, проекти пов’язаних з ним документів та/або основні умови договору купівлі-продажу пакета акцій ЕКА.
У випадках, передбачених цією статтею, стартова ціна торгів може бути зменшена за рішенням Кабінету Міністрів України.
3. Торги визнаються комісією з продажу такими, що відбулися, якщо у них взяв участь принаймні один учасник конкурсу, який запропонував ціну продажу пакета акцій ЕКА, що дорівнює або перевищує стартову ціну торгів, шляхом подання конкурсної пропозиції, що відповідає вимогам, передбаченим порядком проведення конкурсу.
Якщо жодний учасник конкурсу не запропонував ціну продажу пакета акцій ЕКА, що дорівнює або перевищує стартову ціну торгів, шляхом подання конкурсної пропозиції, що відповідає вимогам, передбаченим порядком проведення конкурсу, комісія з продажу визнає торги такими, що не відбулися.
4. Стартова ціна торгів, ціна продажу пакета акцій ЕКА, визначена за результатами торгів, може бути нижчою за розмір власного капіталу, а в розрахунку на одну акцію ЕКА - нижчою за номінальну вартість однієї акції ЕКА.
До визначення вартості пакетів акцій ЕКА згідно з цим Законом положення Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" (у тому числі щодо проведення незалежної оцінки суб’єктом оціночної діяльності) не застосовуються. Аудит фінансової звітності (консолідованої фінансової звітності), екологічний аудит та інвентаризація майна ЕКА у зв’язку з продажем пакета акцій ЕКА не проводяться.
5. Переможцем конкурсу може бути визначений учасник конкурсу, який у ході торгів запропонував найбільшу ціну продажу пакета акцій ЕКА, що дорівнює або перевищує стартову ціну торгів, шляхом подання конкурсної пропозиції, що відповідає вимогам, передбаченим порядком проведення конкурсу.
Переможцем конкурсу може бути визначений учасник конкурсу, який у ході торгів запропонував наступну за величиною ціну продажу пакета акцій ЕКА після учасника торгів, який раніше був визначений переможцем конкурсу, що дорівнює або перевищує стартову ціну торгів (з урахуванням особливостей, визначених порядком проведення конкурсу), шляхом подання конкурсної пропозиції, що відповідає вимогам, передбаченим порядком проведення конкурсу, у таких випадках:
1) учасник торгів, який раніше був визначений переможцем конкурсу, та держава не уклали договір купівлі-продажу пакета акцій ЕКА протягом двох місяців з дня затвердження Кабінетом Міністрів України переможця конкурсу, договору купівлі-продажу пакета акцій ЕКА і пов’язаних з ним документів, включаючи ціну продажу пакета акцій ЕКА (або останнього з відповідних рішень); або
2) учасник торгів, який раніше був визначений переможцем конкурсу, не виконав, відмовляється виконувати або обґрунтовано не може виконати умови своєї конкурсної пропозиції та/або укладеного договору купівлі-продажу пакета акцій ЕКА;
3) в інших випадках, визначених порядком проведення конкурсу.
Стаття 11-8. Зарахування коштів, одержаних від продажу пакетів акцій Експортно-кредитного агентства
1. Кошти, одержані від продажу пакетів акцій ЕКА, зараховуються до державного бюджету.
Стаття 11-9. Договір купівлі-продажу пакета акцій Експортно-кредитного агентства
1. За результатами конкурсу між державою в особі уповноваженого органу управління ЕКА та переможцем конкурсу укладається договір купівлі-продажу пакета акцій ЕКА разом з пов’язаними з ним документами.
Кабінет Міністрів України затверджує договір купівлі-продажу пакета акцій ЕКА і пов’язані з ним документи, включаючи ціну продажу пакета акцій ЕКА, та доручає особі, яка представляє уповноважений орган управління, підписання договору купівлі-продажу пакета акцій ЕКА та пов’язаних з ним документів.
2. Істотними умовами договору купівлі-продажу пакета акцій ЕКА є:
1) предмет договору;
2) ціна та порядок розрахунків;
3) порядок переходу права власності на пакет акцій;
4) права та обов’язки сторін;
5) відповідальність сторін;
6) порядок зміни умов договору та його розірвання;
7) порядок вирішення спорів.
3. Перехід права власності на пакет акцій ЕКА обумовлюється відкладальними обставинами, а саме отриманням покупцем дозволу Антимонопольного комітету України на концентрацію (якщо отримання такого дозволу вимагається законодавством України), погодженням Національного банку України щодо набуття покупцем істотної участі в ЕКА (якщо покупець набуває або збільшує істотну участь у ЕКА), отриманням інших необхідних дозволів та погоджень, протягом строку, встановленого договором. Договір купівлі-продажу пакета акцій ЕКА може передбачати інші відкладальні обставини, які обумовлюють перехід права власності на пакет акцій ЕКА.
4. Договором купівлі-продажу пакета акцій ЕКА можуть встановлюватися умови щодо забезпечення виконання зобов’язань покупця (у вигляді банківської гарантії, гарантійного внеску тощо).
5. Договором купівлі-продажу пакета акцій ЕКА можуть встановлюватися умови щодо надання сторонами запевнень щодо обставин, які мають значення для укладення, виконання або припинення такого договору.
Договір купівлі-продажу пакета акцій ЕКА може передбачати умову щодо обов’язку сторони (у тому числі держави), яка надала іншій стороні недостовірні запевнення про обставини, що мають значення для укладення, виконання або припинення такого договору, сплатити стороні, яка покладалася на такі запевнення, компенсацію або неустойку з урахуванням обмежень, визначених договором.
Договір купівлі-продажу пакета акцій ЕКА може передбачати умову щодо обов’язку однієї сторони (у тому числі держави) виплатити незалежно від наявності власної вини іншій стороні компенсацію у сумі витрат, які така сторона або третя особа, визначена договором, зазнала у зв’язку з настанням або ненастанням передбачених цим договором обставин, що не пов’язані з порушенням зобов’язань (у тому числі витрат, понесених у зв’язку з неможливістю виконання зобов’язання чи вчинення певних дій, пред’явленням третіми особами, визначеними договором, або органами державної влади вимог до сторони договору чи третьої особи, визначеної договором), з урахуванням обмежень, встановлених договором.
Максимальна сума компенсації або неустойки від держави, передбачених цією частиною, визначається договором купівлі-продажу пакета акцій ЕКА та не може перевищувати 30 відсотків ціни продажу зазначеного пакета акцій.
6. Сторони договору купівлі-продажу пакета акцій ЕКА та пов’язаних з ним документів можуть обрати право Англії та Уельсу або право штату Нью-Йорк (США) як право, що застосовується до договору та пов’язаних з ним документів, за умови дотримання Закону України "Про міжнародне приватне право".
У разі якщо покупцем пакета акцій ЕКА є іноземна юридична особа або підприємство з іноземними інвестиціями, за згодою сторін договір купівлі-продажу пакета акцій ЕКА та пов’язані з ним документи можуть містити арбітражне застереження про передачу спорів, що випливають з договору та пов’язаних з ним документів, до міжнародного комерційного арбітражу.
7. При укладенні договору купівлі-продажу пакета акцій ЕКА та пов’язаних з ним документів орган управління корпоративними правами ЕКА має право брати зобов’язання від імені України, пов’язані із здійсненням такої купівлі-продажу.
8. До договору купівлі-продажу пакета акцій ЕКА та пов’язаних з ним документів можуть включатися інші умови, погоджені сторонами";
6) у Законі України "Про приватизацію державного і комунального майна" (Відомості Верховної Ради України, 2018 р., № 12, ст. 68 із наступними змінами):
а) статтю 3 доповнити частиною дев’ятою такого змісту:
"9. Дія цього Закону не поширюється на відчуження частки, що належить державі в статутному капіталі Національної установи розвитку, та на набуття юридичними особами частки в статутному капіталі Національної установи розвитку внаслідок збільшення її статутного капіталу за рахунок вкладів (додаткових вкладів) таких юридичних осіб";
б) розділ V "Прикінцеві та перехідні положення" доповнити пунктом 6-1 такого змісту:
"6-1. Установити, що положення цього Закону не застосовуються до продажу пакетів акцій Експортно-кредитного агентства відповідно до Закону України "Про фінансові механізми стимулювання експортної діяльності";
7) статтю 9 Закону України "Про валюту і валютні операції" (Відомості Верховної Ради України, 2018 р., № 30, ст. 239 із наступними змінами) доповнити частиною дев’ятою такого змісту:
"9. Національна установа розвитку здійснює валютні операції, пов’язані з наданням нею фінансових послуг відповідно до Закону України "Про Національну установу розвитку", без отримання ліцензії Національного банку України на здійснення валютних операцій";
8) у статті 18 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (Відомості Верховної Ради України, 2020 р., № 25, ст. 171 із наступними змінами):
у частині першій:
пункт 1 після слів "надають окремі фінансові послуги" доповнити словами "(крім Національної установи розвитку)";
у пункті 3 слова "в такій діяльності, - центральним" замінити словами "в такій діяльності, Національної установи розвитку, - центральним";
перше речення абзацу третього частини другої доповнити словами "(крім Національної установи розвитку)";
9) у Законі України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" в редакції Закону України від 19 червня 2020 року № 738-IX:
а) частину першу статті 6 доповнити пунктом 8 такого змісту:
"8) Національна установа розвитку";
б) у частині дванадцятій статті 36:
пункт 10 викласти в такій редакції:
"10) вчинення правочинів у процесі приватизації, а також продажу пакетів акцій банків відповідно до Закону України "Про особливості продажу пакетів акцій, що належать державі у статутному капіталі банків", пакетів акцій Експортно-кредитного агентства відповідно до Закону України "Про фінансові механізми стимулювання експортної діяльності";
у пункті 12 слова і цифри "у пунктах 1-6" замінити словами і цифрами "у пунктах 1-6 і 8";
10) у Законі України "Про фінансові послуги та фінансові компанії" (Відомості Верховної Ради України, 2023 р., № 3-4, ст. 10 із наступними змінами):
а) частину третю статті 2 доповнити абзацом другим такого змісту:
"Дія цього Закону не поширюється на діяльність Національної установи розвитку";
б) пункт 28-5 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" виключити.
3. З дня внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про зміну найменування Фонду розвитку підприємництва ліцензії, видані/переоформлені Фонду розвитку підприємництва Національним банком України або Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку відповідно до законів України "Про фінансові послуги та фінансові компанії", "Про валюту і валютні операції" або Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки", вважаються анульованими.
4. Голова та члени Правління і Наглядової ради Фонду розвитку підприємництва, які були призначені (обрані) до набрання чинності цим Законом, продовжують здійснювати свої повноваження у відповідних органах управління Національної установи розвитку до закінчення строку, на який вони були призначені (обрані). На зазначених осіб поширюються вимоги щодо ділової репутації, встановлені Національним банком України для керівників надавачів фінансових послуг.
5. Кабінету Міністрів України:
1) до дня введення в дію цього Закону вжити заходів щодо державної реєстрації зміни найменування Фонду розвитку підприємництва на "Національна установа розвитку";
2) протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом:
забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону;
привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.
6. Уповноваженому органу управління:
1) до введення в дію цього Закону затвердити статут Національної установи розвитку;
2) протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом здійснити заходи, необхідні для реалізації цього Закону.
7. Рекомендувати Національному банку України протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом:
1) прийняти нормативно-правові акти, необхідні для реалізації цього Закону;
2) привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.
8. Національній установі розвитку протягом шести місяців з дня введення в дію цього Закону привести свою діяльність у відповідність із цим Законом.
9. Експортно-кредитному агентству протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом привести свою діяльність у відповідність із цим Законом.

Президент України

В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ

м. Київ
8 жовтня 2025 року
№ 4622-IX