• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про Національну установу розвитку

Верховна Рада України  | Закон від 08.10.2025 № 4622-IX
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Закон
  • Дата: 08.10.2025
  • Номер: 4622-IX
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Закон
  • Дата: 08.10.2025
  • Номер: 4622-IX
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про Національну установу розвитку
Цей Закон визначає правовий статус та засади діяльності Національної установи розвитку.
Стаття 1. Правовий статус Національної установи розвитку
1. Національна установа розвитку є юридичною особою приватного права.
2. Національна установа розвитку є фінансовою установою з особливим статусом, діяльність якої регулюється цим Законом, прийнятими на його виконання нормативно-правовими актами та статутом Національної установи розвитку.
3. Національна установа розвитку може набувати право власності та інші речові права на грошові кошти, цінні папери, нерухоме та рухоме майно, а також нематеріальні активи (нематеріальні блага).
Національна установа розвитку може мати відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в банках та інших фінансових установах України, іноземних фінансових установах та центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, а також штампи, печатку та відповідні бланки із своїм найменуванням.
4. Національна установа розвитку може бути засновником або учасником (акціонером) інших юридичних осіб, відкривати філії і представництва в Україні та в іноземних державах на виконання цілей, визначених цим Законом та статутом Національної установи розвитку.
5. Національна установа розвитку є неприбутковою організацією та здійснює свою діяльність без мети одержання прибутку.
Національній установі розвитку забороняється розподіляти отримані доходи (прибутки) або їх частини серед учасників, працівників Національної установи розвитку (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління Національної установи розвитку та інших пов’язаних із ними осіб.
Термін "пов’язані особи" вживається в цьому Законі у значенні, наведеному в Податковому кодексі України.
Доходи (прибутки) та кошти Національної установи розвитку використовуються виключно для фінансування видатків і витрат Національної установи розвитку, пов’язаних із реалізацією її діяльності відповідно до статті 2 цього Закону, а також видатків на утримання Національної установи розвитку, з урахуванням обмежень, передбачених статтею 3 цього Закону.
6. Слова "Національна установа розвитку" дозволяється використовувати у назві лише юридичній особі, яка здійснює діяльність відповідно до цього Закону.
Стаття 2. Мета та види діяльності Національної установи розвитку
1. Основною метою діяльності Національної установи розвитку є сприяння економічному та соціальному розвитку і відновленню України шляхом забезпечення надання фінансової, інформаційної, консультаційної та іншої підтримки суб’єктам мікро-, малого та середнього підприємництва та іншим цільовим групам; розроблення, реалізація (супроводження, адміністрування) та аналіз ефективності (оцінка впливу) програм і проектів розвитку або підтримки суб’єктів мікро-, малого та середнього підприємництва та інших цільових груп, підтримку яким надає Національна установа розвитку (далі - програми і проекти розвитку або підтримки).
2. Національна установа розвитку здійснює діяльність з:
1) надання таких фінансових послуг:
а) надання коштів у кредит;
б) надання гарантій;
в) дилерська діяльність на ринках капіталу (укладення деривативних контрактів та вчинення правочинів щодо фінансових інструментів від свого імені та за власний рахунок);
2) надання грантів, інших видів безоплатної і безповоротної фінансової допомоги (крім видів діяльності, визначених пунктом 3 цієї частини) в межах цільового фінансування за рахунок коштів, отриманих із джерел, передбачених пунктами 3 і 6 частини першої статті 4 цього Закону;
3) компенсації відсоткової ставки, основної суми та/або інших платежів за кредитами, фінансовим лізингом, факторингом, гарантіями, компенсації страхових премій, страхових платежів, страхових внесків;
4) розроблення, супроводження та адміністрування (участь у розробленні, супроводженні та адмініструванні):
а) державних, регіональних та місцевих програм і проектів розвитку або підтримки;
б) проектів міжнародної технічної допомоги;
в) проектів міжнародних та іноземних фінансових організацій;
г) проектів іноземних держав (крім держав, що здійснюють збройну агресію проти України у значенні, наведеному у статті 1 Закону України "Про оборону України"), Європейського Союзу та його органів;
ґ) інших програм і проектів розвитку або підтримки;
5) посередництва у розподілі грошових коштів, виділених для забезпечення виконання програм та реалізації проектів, визначених пунктом 4 цієї частини, між фінансовими установами;
6) проведення аналізу ефективності (оцінки впливу) програм і проектів розвитку або підтримки, інвестиційних досліджень, фінансового аналізу, зокрема шляхом збирання та обміну даними, або надання будь-яких інших рекомендацій чи консультацій, пов’язаних із здійсненням Національною установою розвитку діяльності, у тому числі у взаємодії із Кабінетом Міністрів України, центральними органами виконавчої влади, Національним банком України, партнерськими установами, органами місцевого самоврядування;
7) підтримки та/або проведення просвітницьких заходів з метою забезпечення обізнаності суб’єктів мікро-, малого та середнього підприємництва, отримання ними навичок і знань щодо ризиків, відповідальності та можливостей, пов’язаних із користуванням фінансовими послугами, а також технічної допомоги;
8) інвестиційної діяльності, зокрема шляхом придбання цінних паперів, відповідно до власної інвестиційної політики;
9) інших видів діяльності (крім діяльності з надання фінансових послуг, інших ніж визначені пунктом 1 цієї частини, та діяльності у сфері матеріального виробництва і торгівлі), які не суперечать законодавству, відповідають меті діяльності Національної установи розвитку та здійснюються відповідно до рішень Наглядової ради Національної установи розвитку.
3. Фінансові послуги, передбачені підпунктами "а" і "б" пункту 1 частини другої цієї статті, Національна установа розвитку має право надавати виключно фінансовим установам.
Діяльність, передбачену підпунктом "в" пункту 1 частини другої цієї статті, Національна установа розвитку має право здійснювати у власних інтересах для реалізації власної інвестиційної політики.
Фінансові послуги, передбачені підпунктами "а" і "б" пункту 1 частини другої цієї статті, Національна установа розвитку має право надавати без ліцензування (авторизації) Національним банком України. Діяльність, передбачена підпунктом "в" пункту 1 частини другої цієї статті, не підлягає ліцензуванню відповідно до Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки".
4. Національна установа розвитку надає фінансові послуги та здійснює інші види діяльності на платній основі.
При формуванні вартості послуг Національна установа розвитку має забезпечити адекватність та ефективність її діяльності відповідно до кращих міжнародних практик.
Стаття 3. Формування та використання власних коштів Національної установи розвитку
1. Власними коштами Національної установи розвитку для цілей цього Закону є:
1) внески учасників Національної установи розвитку до її статутного капіталу;
2) надходження від надання фінансових послуг та здійснення інших видів діяльності, передбачених частиною другою статті 2 цього Закону, у вигляді плати в будь-якій формі за надані послуги, доходу від інвестиційної діяльності;
3) надходження від користування і розпорядження майном Національної установи розвитку, у тому числі передачі його в оренду, продажу та іншого розпорядження майном Національної установи розвитку в порядку, визначеному законодавством;
4) кошти, отримані Національною установою розвитку з джерел, визначених статтею 4 цього Закону, крім коштів, отриманих відповідно до частини третьої цієї статті.
2. Власні кошти Національної установи розвитку, визначені частиною першою цієї статті, використовуються виключно для:
1) надання фінансових послуг та здійснення інших видів діяльності, передбачених частиною другою статті 2 цього Закону, виключно з метою надання фінансової та іншої підтримки суб’єктам мікро-, малого та середнього підприємництва;
2) фінансування видатків на утримання Національної установи розвитку (у тому числі для страхування та мінімізації ризиків діяльності Національної установи розвитку) та юридичних осіб, засновником (учасником) яких є Національна установа розвитку, а також філій, представництв Національної установи розвитку, заснованих/відкритих відповідно до частини четвертої статті 1 цього Закону;
3) інвестування коштів, які тимчасово не можуть бути використані для здійснення видів діяльності, передбачених пунктом 1 цієї частини, відповідно до пункту 8 частини другої статті 2 цього Закону шляхом:
а) розміщення на вкладних (депозитних) рахунках;
б) придбання державних облігацій України;
в) придбання боргових цінних паперів, емітованих:
міжнародними організаціями та центральними органами виконавчої влади країн, які мають кредитний рейтинг за міжнародною шкалою, не нижчий ніж рівень "AA-" за класифікацією рейтингового агентства "Standard&Poor’s" або рейтингового агентства "Fitch Ratings" або рівень "Aa3" за класифікацією рейтингового агентства "Moody’s Investors Service";
іншими суб’єктами, які мають кредитний рейтинг за міжнародною шкалою, не нижчий ніж рівень "AA-" за класифікацією рейтингового агентства "Standard&Poor’s" або рейтингового агентства "Fitch Ratings" або рівень "Aa3" за класифікацією рейтингового агентства "Moody’s Investors Service";
г) придбання іноземної валюти.
3. Грошові кошти, отримані Національною установою розвитку за конкретним цільовим призначенням, не належать до власних коштів Національної установи розвитку та використовуються виключно відповідно до їх цільового призначення.
Стаття 4. Джерела формування коштів Національної установи розвитку
1. Національна установа розвитку здійснює свою діяльність за рахунок коштів, отриманих з таких джерел:
1) у формі кредиту від надавачів фінансових послуг, які мають право надавати послугу з надання коштів та банківських металів у кредит;
2) у формі позики з дотриманням вимог законодавства;
3) у будь-якій формі від держави, органів місцевого самоврядування, іноземних держав (крім держав, що здійснюють збройну агресію проти України у значенні, наведеному у статті 1 Закону України "Про оборону України"), Європейського Союзу та його органів, міжнародних організацій, організацій міжнародного співробітництва та розвитку, зокрема банків розвитку, іноземних фінансових установ та учасників Національної установи розвитку;
4) за рахунок активів, конфіскованих або вилучених в інший спосіб у держав, що здійснюють збройну агресію проти України у значенні, наведеному у статті 1 Закону України "Про оборону України", та/або доходів від таких активів;
5) від проведення операцій з фінансовими інструментами (крім депозитних та ощадних сертифікатів банку) відповідно до Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки";
6) у формі благодійного внеску, пожертви, гранту, безповоротної фінансової допомоги, міжнародної технічної допомоги з дотриманням вимог законодавства.
Стаття 5. Умови та принципи здійснення Національною установою розвитку своєї діяльності
1. Національна установа розвитку може надавати фінансові послуги та здійснювати інші види діяльності, передбачені статтею 2 цього Закону, у тому числі на умовах, що не є поточними ринковими умовами (на пільгових умовах), за умови дотримання вимог щодо управління ризиками та інших вимог, визначених цим Законом, нормативно-правовими актами Національного банку України та Наглядовою радою Національної установи розвитку.
Діяльність з підтримки суб’єктів мікро-, малого та середнього підприємництва та інших цільових груп, підтримку яким надає Національна установа розвитку, за рахунок ресурсів держави чи місцевих ресурсів здійснюється Національною установою розвитку з урахуванням положень Закону України "Про державну допомогу суб’єктам господарювання".
2. Цільовими групами, підтримку яким надає Національна установа розвитку, є:
1) основна цільова група, до якої належать кредитоспроможні суб’єкти мікро-, малого та середнього підприємництва, які відповідають таким критеріям:
а) мають потенціал для розвитку економіки України або вид економічної діяльності чи напрям їхньої діяльності є пріоритетними для економіки України;
б) через недосконалість або нерозвиненість ринкових механізмів, кризу або інші обставини позбавлені можливості отримувати фінансування на доступних умовах;
2) додаткові цільові групи, до яких можуть належати суб’єкти підприємництва та інші категорії осіб, у тому числі фізичні особи та об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, визначені в порядку, встановленому цим Законом.
3. Кабінет Міністрів України може залучати Національну установу розвитку до розроблення та реалізації державних програм і проектів розвитку або підтримки.
Центральні органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування можуть залучати Національну установу розвитку (за згодою) до розроблення та реалізації державних, регіональних та місцевих програм і проектів розвитку або підтримки.
Залучення Національної установи розвитку до розроблення та реалізації (супроводження, адміністрування) програм розвитку або підтримки відповідно до цієї частини здійснюється з урахуванням обмежень щодо використання власних коштів Національної установи розвитку, визначених частиною другою статті 3 цього Закону.
Участь у реалізації (супроводження, адміністрування) програм і проектів розвитку або підтримки відповідно до цієї частини здійснюється Національною установою розвитку на платній основі з дотриманням вимог, передбачених частиною третьою статті 2 цього Закону. Обсяг послуг, які надає Національна установа розвитку, умови оплати, порядок реалізації програми чи проекту розвитку або підтримки можуть визначатися договором, укладеним між Національною установою розвитку та відповідним центральним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування.
4. Національна установа розвитку здійснює збирання, оцінку та обмін даними, аналіз ефективності (оцінка впливу) програм і проектів розвитку або підтримки, подає до Кабінету Міністрів України, центральних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування пропозиції щодо вдосконалення методології розроблення програм і проектів розвитку або підтримки та оцінки впливу, здійснює організаційні, технічні та інші заходи, необхідні для забезпечення збирання, оцінки та обміну даними.
5. Національна установа розвитку сприяє європейській інтеграції України, зокрема шляхом налагодження співпраці з органами та інституціями Європейського Союзу, розроблення (участі у розробленні) і участі у реалізації програм і проектів розвитку або підтримки, які фінансуються Європейським Союзом або його окремими членами, на території України, а також шляхом дотримання встановлених Європейським Союзом вимог щодо реалізації таких програм і проектів.
6. Діяльність Національної установи розвитку здійснюється з дотриманням таких принципів:
1) здійснення діяльності з урахуванням притаманних їй ризиків та зваженого управління ними шляхом обережного управління ресурсами, диверсифікації джерел фінансування та застосування комплексних систем управління ризиками;
2) недопущення будь-яких форм необґрунтованої дискримінації партнерських установ чи інших суб’єктів підприємництва, а також недопущення конфлікту інтересів;
3) стратегічне партнерство з державними установами, фінансовими посередниками, міжнародними донорськими організаціями, міжнародними організаціями співробітництва та розвитку, установами розвитку, регіональними органами влади та іншими заінтересованими сторонами;
4) екологічна та соціальна відповідальність, гендерна рівність та інклюзивність, заохочення практик відповідального ведення бізнесу, підтримки ініціатив "зеленого" фінансування та запровадження надійних систем управління екологічними та соціальними ризиками;
5) контроль за ефективністю надання власних послуг;
6) врахування економічних обставин та умов під час перегляду та вдосконалення програм і проектів розвитку або підтримки;
7) впровадження найкращих міжнародних практик, а також наближення до вимог законодавства Європейського Союзу з метою постійного вдосконалення діяльності та умов надання послуг, дотримання принципів прозорості, підзвітності та результативності;
8) дотримання високих стандартів корпоративного управління, розкриття фінансової інформації та взаємодія із заінтересованими сторонами, застосування антикорупційних практик та здійснення оцінки ефективності діяльності на регулярній основі;
9) проведення аналізу ефективності (оцінки впливу) програм і проектів розвитку або підтримки на регулярній основі з метою відстеження впливу діяльності Національної установи розвитку на розвиток цільових груп, створення робочих місць, зміцнення економічної стійкості та експортної спроможності, вдосконалення програм і проектів розвитку або підтримки за результатами такої оцінки;
10) впровадження цифрових технологій для підвищення операційної ефективності, удосконалення надання послуг та максимізації результатів розвитку.
Стаття 6. Співпраця Національної установи розвитку з партнерськими установами
1. Національна установа розвитку надає фінансові послуги та здійснює інші види діяльності, передбачені пунктами 1-3 частини другої статті 2 цього Закону, виключно опосередковано у співпраці з банками та іншими надавачами фінансових послуг (далі - партнерські установи) з метою забезпечення доступу до фінансування цільових груп, підтримку яким надає Національна установа розвитку.
2. Національна установа розвитку здійснює інші види діяльності, крім видів діяльності, передбачених частиною першою цієї статті, у співпраці з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами, міжнародними та іноземними організаціями, міжнародними та іноземними фінансовими організаціями, організаціями співробітництва і розвитку та юридичними особами.
3. Основні умови співпраці з партнерськими установами затверджуються Наглядовою радою Національної установи розвитку.
Національна установа розвитку укладає договори з партнерськими установами.
4. Національна установа розвитку регулярно перевіряє дотримання партнерськими установами умов співпраці.
Стаття 7. Статут, статутний капітал та учасники Національної установи розвитку
1. Установчим документом Національної установи розвитку є статут.
2. Статутний капітал Національної установи розвитку формується за рахунок грошових коштів, цінних паперів, у тому числі облігацій внутрішньої державної позики, та іншого майна, переданих державою та іншими учасниками, а також з інших джерел, не заборонених законодавством.
3. Розмір статутного капіталу Національної установи розвитку визначається статутом.
4. Мінімальна частка держави у статутному капіталі Національної установи розвитку становить 51 відсоток. Мінімальна частка держави не підлягає приватизації, продажу та відчуженню у будь-який спосіб.
5. Управління корпоративними правами, що належать державі у статутному капіталі Національної установи розвитку, здійснює Кабінет Міністрів України через уповноважений ним орган управління (далі - уповноважений орган управління).
6. Учасниками Національної установи розвитку, крім держави, можуть бути міжнародні та іноземні організації, у тому числі організації міжнародного співробітництва або розвитку (включаючи банки та установи розвитку), інші юридичні особи, крім іноземних організацій держав, що здійснюють збройну агресію проти України у значенні, наведеному у статті 1 Закону України "Про оборону України".
7. Законодавство України про приватизацію державного і комунального майна не поширюється на відчуження частки держави у статутному капіталі Національної установи розвитку або на збільшення статутного капіталу Національної установи розвитку за рахунок вкладів (додаткових вкладів) учасників.
8. Статутний капітал Національної установи розвитку може бути збільшений лише після внесення всіма учасниками своїх вкладів у повному обсязі. Порядок відчуження частки у статутному капіталі Національної установи розвитку або збільшення статутного капіталу Національної установи розвитку за рахунок вкладів (додаткових вкладів) учасників визначається статутом Національної установи розвитку.
9. Кожний учасник Національної установи розвитку має право:
1) ініціювати скликання Загальних зборів учасників Національної установи розвитку (далі - Загальні збори), подавати питання для включення до порядку денного Загальних зборів та проекти рішень щодо них, брати участь та голосувати на Загальних зборах у порядку, передбаченому статутом Національної установи розвитку та положенням про Загальні збори;
2) ініціювати засідання Наглядової ради Національної установи розвитку (далі - Наглядова рада), подавати Наглядовій раді пропозиції щодо порядку денного відповідного засідання Наглядової ради;
3) визначати представників як спостерігачів для участі у засіданнях Наглядової ради та Правління Національної установи розвитку (далі - Правління);
4) брати участь в управлінні Національною установою розвитку у порядку, передбаченому цим Законом;
5) отримувати інформацію про діяльність Національної установи розвитку;
6) користуватися іншими правами, передбаченими цим Законом та статутом Національної установи розвитку.
Стаття 8. Система управління Національної установи розвитку
1. Національна установа розвитку зобов’язана мати ефективну систему управління, що включає систему корпоративного управління та систему внутрішнього контролю, які відповідають вимогам, встановленим цим Законом та внутрішніми документами Національної установи розвитку.
Національна установа розвитку зобов’язана організувати та постійно забезпечувати належне функціонування системи корпоративного управління та системи внутрішнього контролю з урахуванням видів діяльності, характеру і видів послуг, які здійснює/надає Національна установа розвитку, та ризиків, притаманних діяльності Національної установи розвитку.
2. Органами управління Національної установи розвитку є Загальні збори, Наглядова рада та Правління.
3. Загальні збори є вищим органом управління, Наглядова рада - органом управління та контролю, Правління - виконавчим органом Національної установи розвитку.
4. Порядок формування, повноваження та взаємодія органів управління Національної установи розвитку регулюються цим Законом, статутом та внутрішніми документами Національної установи розвитку.
Наглядова рада і Правління формуються з урахуванням вимоги щодо наявності у членів кожного з цих органів спільних/сукупних знань, навичок, професійного та управлінського досвіду в обсязі, необхідному (достатньому) для розуміння всіх аспектів діяльності Національної установи розвитку, адекватної оцінки ризиків, притаманних діяльності Національної установи розвитку, прийняття виважених рішень, а також для забезпечення ефективного управління та контролю за діяльністю Національної установи розвитку в цілому з урахуванням функцій, покладених на такий орган відповідно до законодавства, статуту та внутрішніх документів Національної установи розвитку.
5. Не допускається призначення особи на посаду члена Наглядової ради або Правління, якщо таке призначення призводить до конфлікту інтересів.
Члени Наглядової ради не можуть входити до складу Правління, обіймати інші посади у Національній установі розвитку чи надавати інші послуги Національній установі розвитку.
6. Відповідальність членів Наглядової ради та Правління, працівників Національної установи розвитку за збитки, завдані їхніми діями (бездіяльністю) під час виконання ними своїх повноважень, може бути застрахована за рахунок Національної установи розвитку.
Суми страхових премій (платежів), що сплачуються Національною установою розвитку за договором страхування відповідальності, не входять до складу винагороди, не є формою оплати праці або компенсаційними виплатами.
7. Органам державної влади та органам місцевого самоврядування забороняється будь-яким чином впливати на членів Правління та членів Наглядової ради (далі - керівники Національної установи розвитку) чи працівників Національної установи розвитку в ході виконання ними своїх повноважень або втручатися у діяльність Національної установи розвитку, крім випадків, передбачених законом.
Стаття 9. Загальні збори учасників Національної установи розвитку
1. До виключної компетенції Загальних зборів належить:
1) визначення основних (стратегічних) напрямів діяльності Національної установи розвитку;
2) затвердження статуту Національної установи розвитку, положення про Загальні збори, внесення змін до них;
3) зміна розміру статутного капіталу Національної установи розвитку, прийняття рішення про вчинення правочинів або випуск цінних паперів, які можуть бути конвертовані у частки у статутному капіталі Національної установи розвитку, прийняття рішення про вступ нових учасників до Національної установи розвитку;
4) затвердження грошової оцінки негрошового вкладу (вкладу у формі іншій, ніж валютні цінності або цінні папери) учасника Національної установи розвитку;
5) призначення членів Наглядової ради та припинення повноважень Наглядової ради або її окремих членів;
6) затвердження основних умов цивільно-правових договорів і трудових договорів (контрактів), що укладаються з членами Наглядової ради, встановлення розміру їхньої винагороди, у тому числі заохочувальних та компенсаційних виплат, визначення особи, уповноваженої на підписання відповідних договорів (контрактів) з членами Наглядової ради;
7) затвердження положень про Наглядову раду, про винагороду членів Наглядової ради, про порядок оцінювання ефективності діяльності Наглядової ради, у тому числі критеріїв оцінювання виконання стратегії Національної установи розвитку, та внесення змін до них;
8) розгляд звіту Наглядової ради, прийняття рішення за результатами його розгляду;
9) затвердження річного звіту Національної установи розвитку;
10) прийняття рішення про придбання Національною установою розвитку частки (частини частки) учасника, прийняття рішення про продаж Національною установою розвитку власної частки (частини частки), викупленої у учасників Національної установи розвитку або набутої в інший спосіб;
11) прийняття рішень про виділ, злиття, поділ, приєднання, ліквідацію та перетворення Національної установи розвитку, обрання комісії з припинення (ліквідаційної комісії), комісії з реорганізації, затвердження порядку припинення (реорганізації) Національної установи розвитку, ліквідаційного або розподільчого балансу, передавального акта Національної установи розвитку;
12) розгляд аудиторського звіту суб’єкта аудиторської діяльності за результатами аудиту фінансової звітності Національної установи розвитку та затвердження заходів за результатами розгляду такого звіту (за потреби);
13) прийняття рішення про вчинення значного правочину, про попереднє надання згоди на вчинення значного правочину, про вчинення правочинів із заінтересованістю у випадках, визначених статутом Національної установи розвитку.
2. Повноваження щодо вирішення питань, що належать до виключної компетенції Загальних зборів, не можуть бути передані іншим органам управління Національної установи розвитку.
Загальні збори не мають права приймати рішення з питань діяльності Національної установи розвитку, що не належать до їх виключної компетенції, крім випадку, передбаченого частиною десятою статті 10 цього Закону.
Загальні збори не беруть участі у поточному управлінні Національною установою розвитку.
3. Кожен учасник Національної установи розвитку має кількість голосів, пропорційну до розміру його частки у статутному капіталі Національної установи розвитку. Якщо держава є єдиним учасником Національної установи розвитку, рішення з питань, що належать до компетенції Загальних зборів, приймаються уповноваженим органом управління.
4. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного розвитку, мають право отримувати будь-яку інформацію про фінансово-господарську діяльність Національної установи розвитку, у тому числі інформацію з обмеженим доступом, необхідну для здійснення моніторингу діяльності Національної установи розвитку та моніторингу стану реалізації стратегії Національної установи розвитку.
Стаття 10. Наглядова рада Національної установи розвитку
1. Наглядова рада є колегіальним органом, що здійснює захист прав учасників Національної установи розвитку і в межах компетенції, визначеної статутом Національної установи розвитку та цим Законом, здійснює управління Національною установою розвитку, а також контролює та регулює діяльність Правління.
2. Склад Наглядової ради становить п’ять осіб, з яких три члени Наглядової ради - незалежні, а два члени - представники держави.
Кількість незалежних членів Наглядової ради має становити більшість від загального складу Наглядової ради.
3. Членом Наглядової ради може бути фізична особа, яка має вищу освіту, володіє державною та англійською мовами - для громадян України, англійською - для іноземців, ділову репутацію, що відповідає вимогам, встановленим нормативно-правовими актами Національного банку України для керівників надавачів фінансових послуг, та досвід роботи не менше трьох років на керівних посадах у:
1) міжнародних або іноземних фінансових організаціях, міжнародних або іноземних організаціях співробітництва та розвитку (у тому числі банках, установах розвитку), організаціях, які надавали або реалізовували міжнародну технічну допомогу Україні, та/або фінансових установах;
2) органах державної влади, які забезпечують формування державної політики, організаціях, які забезпечують виконання програм і проектів, здійснюють діяльність у сфері фінансування з метою розвитку, фінансування малого та середнього підприємництва, підтримки та інклюзії малого та середнього підприємництва, забезпечення сталого розвитку та/або екологічних, соціальних та управлінських стандартів (у тому числі у Національній установі розвитку).
Статутом Національної установи розвитку можуть визначатися додаткові вимоги до членів Наглядової ради.
4. Незалежним членом Наглядової ради не може бути особа, яка:
1) входить та/або входила протягом останніх п’яти років до складу органів управління Національної установи розвитку та/або її філії, представництва, іншого відокремленого підрозділу чи юридичної особи, в якій Національна установа розвитку має істотну участь;
2) одержує та/або одержувала протягом останніх трьох років від Національної установи розвитку та/або її філії, представництва, іншого відокремленого підрозділу чи юридичної особи, в якій Національна установа розвитку має істотну участь, істотні доходи. Для цілей цього Закону істотними є доходи, що перевищують 5 відсотків сукупного річного доходу такої особи за відповідний рік;
3) володіє істотною участю у Національній установі розвитку;
4) є та/або була протягом останніх трьох років ключовим партнером, посадовою особою чи працівником суб’єкта аудиторської діяльності, що брав участь у наданні послуг з обов’язкового аудиту фінансової звітності Національної установи розвитку, її філії, представництва, іншого відокремленого підрозділу чи юридичної особи, в якій Національна установа розвитку має істотну участь;
5) є та/або була протягом останніх трьох років працівником аудиторської фірми, яка протягом останніх трьох років надавала аудиторські послуги Національній установі розвитку, її філії, представництву, іншому відокремленому підрозділу чи юридичній особі, в якій Національна установа розвитку має істотну участь;
6) є та/або була протягом останніх трьох років працівником Національної установи розвитку, її філії, представництва, іншого відокремленого підрозділу чи юридичної особи, в якій Національна установа розвитку має істотну участь;
7) була сукупно більше 12 років членом Наглядової ради Національної установи розвитку;
8) має або мала протягом останніх трьох років істотні господарські та/або цивільно-правові відносини з Національною установою розвитку або юридичною особою, в якій Національна установа розвитку має істотну участь, або є кінцевим бенефіціарним власником чи посадовою особою юридичної особи, яка має або мала такі відносини. Для цілей цього Закону істотними є господарські та/або цивільно-правові відносини, в результаті яких особа отримала або має право отримати доходи, кредит або позику у сумі, що перевищує 5 відсотків доходів такої особи за відповідний рік;
9) є власником істотної участі, керівником, посадовою особою, працівником та/або членом наглядової ради чи іншого органу управління партнерської установи Національної установи розвитку.
Терміни "істотна участь", "кінцевий бенефіціарний власник" вживаються у цьому Законі у значеннях, наведених у Законі України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення";
10) є особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (згідно з переліком, визначеним пунктом 1 частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції");
11) є або протягом останніх двох років була службовою особою, яка займає відповідальне та особливо відповідальне становище.
Термін "службові особи, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище" вживається у цьому Законі у значенні, наведеному у примітці до статті 51-3 Закону України "Про запобігання корупції";
12) є членом виконавчого органу юридичної особи, членом наглядової ради якої є будь-який керівник або працівник Національної установи розвитку;
13) є близькою особою з особами, визначеними пунктами 1-12 цієї частини, якщо призначення та перебування такої особи на посаді члена Наглядової ради призведе до конфлікту інтересів.
Термін "близька особа" вживається у цьому Законі у значенні, наведеному в абзаці четвертому частини першої статті 1 Закону України "Про запобігання корупції";
14) не відповідає додатковим вимогам до незалежності, встановленим статутом Національної установи розвитку (за наявності).
Вимоги пунктів 1, 2, 6 і 8 цієї частини не поширюються на випадки обіймання посади незалежного члена Наглядової ради та відносини, пов’язані з цим.
5. На посади незалежних членів Наглядової ради призначаються особи, визначені конкурсною комісією шляхом проведення конкурсного відбору кандидатів, запропонованих компанією з добору персоналу.
Порядок проведення конкурсу на зайняття посад незалежних членів Наглядової ради встановлюється уповноваженим органом управління.
Компанія з добору персоналу визначається Національною установою розвитку відповідно до законодавства про публічні закупівлі.
Компанія з добору персоналу, що здійснює відбір кандидатів на посади незалежних членів Наглядової ради, повинна мати міжнародний досвід пошуку керівників фінансових установ. Залучення компанії з добору персоналу здійснюється на платній основі за рахунок коштів Національної установи розвитку та/або з інших джерел, не заборонених законодавством.
Призначення незалежних членів Наглядової ради здійснюється Загальними зборами на підставі подання конкурсної комісії. Розмір винагороди членів Наглядової ради встановлюється Загальними зборами за рекомендацією компанії з добору персоналу та має бути розумно обґрунтованим щодо аналогічних ринкових показників розмірів і умов виплати винагороди у фінансовому секторі економіки з урахуванням обставин та умов діяльності Національної установи розвитку.
6. Призначення представників держави у складі Наглядової ради здійснюється Загальними зборами за поданням уповноваженого органу управління.
7. Строк повноважень членів Наглядової ради становить три роки. Одна особа не може обіймати посаду члена Наглядової ради більше ніж два строки поспіль.
Загальні збори зобов’язані вжити заходів для проведення конкурсу на зайняття посад незалежних членів Наглядової ради не пізніше ніж за чотири місяці до закінчення строку повноважень Наглядової ради. У разі якщо після закінчення строку повноважень Наглядової ради Загальними зборами не прийнято рішення про призначення нового складу Наглядової ради, Наглядова рада продовжує виконувати свої повноваження до призначення її нового складу.
8. Із членами Наглядової ради укладаються цивільно-правові договори або трудові договори (контракти), що визначають права, обов’язки та умови роботи членів Наглядової ради, у тому числі розмір їхньої винагороди.
9. До компетенції Наглядової ради належить вирішення питань, передбачених цим Законом та статутом Національної установи розвитку.
До виключної компетенції Наглядової ради належить:
1) затвердження порядку здійснення Національною установою розвитку видів діяльності, визначених частиною другою статті 2 цього Закону, та стратегії Національної установи розвитку відповідно до основних (стратегічних) напрямів діяльності Національної установи розвитку, прийняття рішення про здійснення Національною установою розвитку інших видів діяльності відповідно до пункту 9 частини другої статті 2 цього Закону;
2) затвердження бюджету та бізнес-плану Національної установи розвитку;
3) проведення самооцінки ефективності діяльності Наглядової ради;
4) визначення додаткових цільових груп, підтримку яким надає Національна установа розвитку, порядку встановлення належності суб’єктів до основної та додаткових цільових груп, а також основних умов і критеріїв, за якими Національною установою розвитку надається підтримка;
5) визначення основних умов співпраці з партнерськими установами;
6) затвердження внутрішніх документів з питань управління ризиками та здійснення контролю за їх реалізацією: стратегії та політики управління ризиками, переліку лімітів (обмежень) щодо ризиків, політики запровадження нових продуктів та значних змін у діяльності Національної установи розвитку, плану забезпечення безперервної діяльності Національної установи розвитку, антикорупційної політики, кодексу поведінки (етики), політики запобігання конфліктам інтересів, механізму конфіденційного повідомлення про неприйнятну поведінку у Національній установі розвитку (порушення в діяльності Національної установи розвитку) та порядку реагування на такі повідомлення;
7) визначення процедури конкурсного відбору, призначення та припинення повноважень голови та членів Правління;
8) затвердження основних умов трудових договорів (контрактів), що укладаються з членами Правління, встановлення розміру їхньої винагороди, у тому числі заохочувальних та компенсаційних виплат, визначення особи, яка підписуватиме такі трудові договори (контракти) від імені Національної установи розвитку з головою та членами Правління;
9) прийняття рішення про відсторонення голови або члена Правління Національної установи розвитку від здійснення повноважень, про визначення особи, яка тимчасово здійснюватиме повноваження голови або члена Правління;
10) проведення оцінки ефективності роботи Правління;
11) затвердження положень про Правління, про винагороду членів Правління, про комітети Наглядової ради, про корпоративного секретаря, про структурні підрозділи, підпорядковані безпосередньо Наглядовій раді, та внесення змін до них;
12) здійснення контролю за роботою Правління, внесення пропозицій щодо її вдосконалення;
13) затвердження ключових показників ефективності роботи Правління, розгляд звіту Правління та прийняття рішення за результатами розгляду такого звіту;
14) здійснення контролю за організацією та забезпеченням функціонування комплексної, адекватної та ефективної системи внутрішнього контролю;
15) призначення та звільнення з посад керівника підрозділу з управління ризиками (головного ризик-менеджера), керівника підрозділу з контролю за дотриманням норм (комплаєнс) (головного комплаєнс-менеджера), керівника підрозділу з внутрішнього аудиту або особи, на яку покладено функцію проведення внутрішнього аудиту (внутрішнього аудитора) Національної установи розвитку, відповідального працівника за проведення фінансового моніторингу, корпоративного секретаря;
16) затвердження основних умов цивільно-правових або трудових договорів (контрактів), що укладаються з керівником підрозділу з управління ризиками (головним ризик-менеджером), керівником підрозділу з контролю за дотриманням норм (комплаєнс) (головним комплаєнс-менеджером), працівниками підрозділу внутрішнього аудиту (внутрішнім аудитором), відповідальним працівником за проведення фінансового моніторингу, корпоративним секретарем, та встановлення розміру їхньої винагороди, у тому числі заохочувальних та компенсаційних виплат;
17) затвердження принципів (кодексу) корпоративного управління Національної установи розвитку, організаційної структури Національної установи розвитку, створення дорадчих органів Національної установи розвитку, визначення порядку їх діяльності;
18) затвердження інвестиційної політики Національної установи розвитку, здійснення контролю за її реалізацією;
19) затвердження звіту підрозділу з внутрішнього аудиту або особи, на яку покладено функцію проведення внутрішнього аудиту (внутрішнього аудитора);
20) організація підготовки річного звіту Національної установи розвитку та звіту Наглядової ради, внесення їх на розгляд Загальних зборів;
21) призначення суб’єкта аудиторської діяльності відповідно до вимог Закону України "Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність", затвердження основних умов договору на надання аудиторських послуг та визначення особи, уповноваженої на підписання такого договору з суб’єктом аудиторської діяльності;
22) надання рекомендацій Загальним зборам для прийняття рішення за результатами розгляду аудиторського звіту суб’єкта аудиторської діяльності за результатами аудиту фінансової звітності Національної установи розвитку;
23) прийняття рішення про створення, реорганізацію та/або ліквідацію відокремлених підрозділів Національної установи розвитку;
24) прийняття рішення про емісію цінних паперів;
25) прийняття рішень про заснування Національною установою розвитку іншої юридичної особи;
26) прийняття рішень про виділ, злиття, поділ, приєднання, ліквідацію та перетворення юридичних осіб, в яких Національна установа розвитку є засновником та/або учасником (акціонером).
Наглядова рада, крім питань, що належать до її виключної компетенції, має право вирішувати інші питання, що належать до її компетенції відповідно до статуту Національної установи розвитку та положення про Наглядову раду. Наглядова рада може делегувати Правлінню вирішення питань, що належать до її компетенції, крім питань, що належать до виключної компетенції Наглядової ради.
10. Питання, що належать до компетенції (у тому числі виключної компетенції) Наглядової ради, не можуть вирішуватися іншими органами Національної установи розвитку, крім випадку, якщо у Наглядової ради відсутня правомочність для прийняття рішень, а новий склад Наглядової ради ще не призначено у зв’язку з триваючою процедурою заміщення вакантних посад (у тому числі вибору компанії з добору персоналу та конкурсу на посаду незалежних членів Наглядової ради). У такому випадку питання, що належать до компетенції (у тому числі до виключної компетенції) Наглядової ради, можуть вирішуватися Загальними зборами.
11. Повноваження члена Наглядової ради припиняються достроково виключно з таких підстав:
1) невиконання стратегії Національної установи розвитку, що підтверджується результатами оцінювання, яке проводиться в порядку, визначеному Загальними зборами. Результати оцінювання, які підтверджують невиконання стратегії Національної установи розвитку, публікуються на офіційному веб-сайті Національної установи розвитку;
2) виявлення факту невідповідності члена Наглядової ради вимогам, встановленим цим Законом, статутом Національної установи розвитку та/або положенням про Наглядову раду;
3) на вимогу більшості членів Наглядової ради у разі, якщо член Наглядової ради неналежним чином виконує свої посадові обов’язки, або у разі виникнення обґрунтованої підозри щодо невідповідності члена Наглядової ради вимогам, встановленим цим Законом, статутом Національної установи розвитку та/або положенням про Наглядову раду, або у разі вручення члену Наглядової ради повідомлення про підозру у вчиненні злочину;
4) подання членом Наглядової ради особистої письмової заяви про припинення повноважень за власним бажанням, за умови подання такої заяви не пізніше ніж за два тижні до припинення повноважень;
5) подання членом Наглядової ради особистої письмової заяви про припинення повноважень у зв’язку з неможливістю виконувати свої повноваження за станом здоров’я;
6) набрання законної сили обвинувальним вироком суду стосовно члена Наглядової ради за вчинення ним злочину;
7) набрання законної сили рішенням суду стосовно члена Наглядової ради за вчинення ним адміністративного або кримінального правопорушення, пов’язаного з корупцією;
8) смерть члена Наглядової ради;
9) набрання законної сили рішенням суду про визнання члена Наглядової ради недієздатним, обмежено дієздатним, безвісно відсутнім або оголошення померлим;
10) відкликання учасником Національної установи розвитку свого представника (для члена Наглядової ради - представника держави).
Рішення про дострокове припинення повноважень члена Наглядової ради з підстав, передбачених пунктами 1-3 цієї частини, приймається Загальними зборами. Повноваження члена Наглядової ради достроково припиняються з підстав, передбачених пунктами 4-10 цієї частини, у разі настання відповідних обставин.
Загальні збори не мають права приймати рішення про припинення повноважень члена Наглядової ради з підстав, не передбачених цією частиною.
Загальні збори не мають права приймати рішення про тимчасове відсторонення члена Наглядової ради від виконання повноважень, крім як на строк не більше шести місяців на вимогу більшості членів Наглядової ради для з’ясування обставин, необхідних для розгляду питання щодо дострокового припинення повноважень члена Наглядової ради.
У разі припинення повноважень члена Наглядової ради - представника держави уповноважений орган управління протягом 30 календарних днів з дня припинення повноважень подає нову кандидатуру представника держави для призначення до складу Наглядової ради.
У разі дострокового припинення повноважень незалежного члена Наглядової ради новий член Наглядової ради призначається з переліку кандидатів, рекомендованих компанією з добору персоналу, у порядку, встановленому цим Законом.
12. Наглядова рада має право отримувати від Правління будь-яку інформацію про діяльність Національної установи розвитку, необхідну для здійснення своїх повноважень.
13. Наглядова рада у співпраці з Правлінням забезпечує розроблення та затверджує стратегію Національної установи розвитку.
Стратегія Національної установи розвитку передбачає реалізацію визначених Загальними зборами основних (стратегічних) напрямів діяльності Національної установи розвитку та містить очікувані показники результатів діяльності Національної установи розвитку.
14. Наглядову раду очолює голова, який обирається Наглядовою радою з числа її незалежних членів.
15. Формою роботи Наглядової ради є засідання, що проводяться з періодичністю, визначеною статутом Національної установи розвитку та/або положенням про Наглядову раду, але не менше одного разу на квартал.
Засідання Наглядової ради проводиться у формі спільної присутності членів Наглядової ради для обговорення питань порядку денного та голосування. Спільна присутність передбачає можливість участі членів Наглядової ради в засіданні дистанційно з використанням програмно-технічного комплексу або шляхом проведення відеоконференції.
Засідання Наглядової ради є правомочним, якщо в ньому бере участь більшість членів Наглядової ради від її кількісного складу, а також за умови участі в засіданні принаймні двох незалежних членів Наглядової ради.
Рішення Наглядової ради приймається простою більшістю голосів членів Наглядової ради від її кількісного складу.
Кожний член Наглядової ради має один голос. Голова Наглядової ради має право вирішального голосу в разі рівного розподілу голосів. Член Наглядової ради виконує свої повноваження особисто і не може передавати їх іншій особі.
16. Наглядова рада в обов’язковому порядку утворює комітет з питань аудиту, комітет з питань ризиків та комітет з питань призначень та винагород. Більшість членів зазначених комітетів становлять незалежні директори, крім комітету з питань аудиту, до складу якого входять виключно незалежні члени Наглядової ради.
До складу комітетів Наглядової ради входить не менше трьох членів Наглядової ради. Голова одного комітету не може бути головою іншого комітету Наглядової ради.
Наглядова рада може утворювати інші комітети. Порядок утворення і діяльності комітетів Наглядової ради визначається статутом Національної установи розвитку, положенням про Наглядову раду та положенням про комітети Наглядової ради.
Стаття 11. Правління Національної установи розвитку