• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального

Верховна Рада України  | Закон від 18.06.2024 № 3817-IX
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Закон
  • Дата: 18.06.2024
  • Номер: 3817-IX
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
Виробництво коньяку України також здійснюється шляхом купажу коньячних спиртів українського та/або іноземного походження (виключно для ординарних коньяків України), без будь-яких обмежень щодо частки їх використання у виробництві, витриманих не менше трьох років у дубовій тарі або нержавіючих чи емальованих ємностях з дубовою клепкою. Період (строк) післякупажного відпочинку коньяків України визначається рішенням суб’єкта господарювання.
8. Виробництво спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу та алкогольних напоїв, для виробництва яких використовуються спирт етиловий та/або спиртові дистиляти, здійснюється за умови внесення місць зберігання спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу до Єдиного реєстру місць зберігання.
9. Забороняється реалізація біоетанолу без денатурації його бензином (1-10 відсотків) або етил-трет-бутиловим етером, вміст якого відповідає вимогам технічних регламентів, крім біоетанолу, виробленого для вивезення за межі митної території України, вимоги до денатурації якого визначаються умовами укладеного зовнішньоекономічного договору (контракту).
10. Виробництво алкогольних напоїв здійснюється суб’єктами господарювання, які мають ліцензію на право виробництва алкогольних напоїв та повний технологічний цикл виробництва відповідних алкогольних напоїв.
11. Для виробництва алкогольних напоїв з метою реалізації в Україні може використовуватися спирт етиловий, що відповідає товарній підкатегорії 2207 10 00 90 згідно з УКТЗЕД, спиртові дистиляти, що відповідають товарній позиції 2208 згідно з УКТЗЕД, які одержані виключно із сільськогосподарської продукції та мають статус українських товарів (продукції) відповідно до Митного кодексу України, інші спиртові дистиляти у випадках, передбачених цим Законом, та інші алкогольні напої. Використання інших видів спирту для виробництва алкогольних напоїв забороняється.
12. Невиправний брак, який утворився у процесі виробництва алкогольних напоїв, за вибором суб’єкта господарювання направляється на промислову переробку або на видалення як відходи у порядку, визначеному Законом України "Про управління відходами". Промислову переробку невиправного виробничого браку здійснюють виключно суб’єкти господарювання, які мають ліцензію на право виробництва спирту етилового. Виробники спирту етилового та алкогольних напоїв ведуть окремий облік поводження з невиправним браком.
13. Невиправний брак, який утворився у процесі виробництва алкогольних напоїв, та рідини, що містять спирт, які утворилися на різних стадіях виробництва спирту етилового, у тому числі біоетанолу, які не відповідають вимогам нормативної та/або технологічної документації виробника, передаються для промислової переробки в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
14. Виробництво дистиляту виноградного спиртового з правом реалізації його як сировини іншим суб’єктам господарювання, які мають ліцензію на право виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів або алкогольних напоїв, здійснюють суб’єкти господарювання за наявності ліцензії на право виробництва спиртових дистилятів.
15. Суб’єкти господарювання, які отримують спиртовий дистилят у результаті повного або часткового відбору спирту з алкогольних напоїв, одержаних у результаті повного або часткового збродження сусла, з метою зниження в них вмісту спирту (деалкоголізації), не зобов’язані отримувати ліцензію на право виробництва спиртового дистиляту.
Спиртовий дистилят, отриманий у результаті повного або часткового відбору спирту з алкогольних напоїв, одержаних у результаті повного або часткового збродження сусла, з метою зниження в них вмісту спирту (деалкоголізації), може бути використаний суб’єктом господарювання, який має ліцензію на право виробництва таких алкогольних напоїв:
1) для власного споживання (власних виробничо-технологічних потреб);
2) для виробництва інших алкогольних напоїв;
3) для реалізації (відчуження) іншим суб’єктам господарювання, які мають ліцензію на право виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів або алкогольних напоїв.
16. Малі виробництва дистилятів здійснюють виробництво спиртових дистилятів, виробництво та розлив у споживчу тару спиртних напоїв на підставі ліцензії на право виробництва алкогольних напоїв, без отримання ліцензії на право виробництва спиртових дистилятів. Використання малими виробництвами дистилятів придбаних спиртових дистилятів для виробництва спиртних напоїв забороняється.
17. Малі виробництва виноробної продукції здійснюють виробництво та розлив у споживчу тару алкогольних напоїв без додавання спирту (вин виноградних, вин плодово-ягідних, напоїв медових) з виноматеріалів власного виробництва, отриманих шляхом переробки самостійно вирощених/вироблених та/або придбаних плодів, ягід, винограду, меду, за умови що придбані плоди, ягоди, виноград, мед мають виключно українське походження.
18. Розлив алкогольних напоїв, крім товарів (продукції), зазначених у частинах дев’ятнадцятій - двадцять першій цієї статті, здійснюється у вироблену з матеріалів, дозволених до контакту з алкогольними напоями, скляну тару, металеву тару, а також у сувенірні пляшки та художньо оформлений посуд із скла чи глазурованої кераміки.
19. Розлив виноробної продукції (крім продукції, визначеної частинами двадцятою та двадцять першою цієї статті) здійснюється у вироблену з матеріалів, дозволених до контакту з алкогольними напоями, скляну тару, а також у металеві банки з харчового алюмінію, у сувенірні пляшки та художньо оформлений посуд із скла, глазурованої кераміки або дерева, в упаковку типу "Tetra-Pak" і "Bag in box" та ПЕТ-кеги.
Розлив вин сухих з додаванням спирту (виноматеріалів оброблених) виноградних ординарних і марочних, іншої виноробної продукції з вмістом спирту не більше 20 % об. здійснюється також у тару (посуд) місткістю від 20 літрів до 600 літрів, вироблену з матеріалів, дозволених до контакту з алкогольними напоями (включаючи металеві бочки з харчового алюмінію та бочки із нержавіючої сталі (кеги). У такому разі передбачені цим Законом вимоги щодо маркування виноробної продукції (крім сидру і перрі (без додавання спирту), зброджених напоїв, одержаних виключно в результаті природного (натурального) бродіння фруктових, ягідних та фруктово-ягідних соків, з вмістом спирту не більше 8,5 % об. (без додавання спирту) не застосовуються.
20. Розлив зброджених напоїв, одержаних виключно в результаті природного (натурального) бродіння фруктових, ягідних та фруктово-ягідних соків, з вмістом спирту не більше 8,5 % об. (без додавання спирту) здійснюється у вироблену з матеріалів, дозволених до контакту з алкогольними напоями, скляну тару, а також у металеві банки з харчового алюмінію, полімерні пляшки марки ПЕТФ, сувенірні пляшки та художньо оформлений посуд із скла, глазурованої кераміки або дерева, в упаковку типу "Тetra-Pak" і "Bag in box" та ПЕТ-кеги.
Розлив зброджених напоїв, одержаних виключно в результаті природного (натурального) бродіння фруктових, ягідних та фруктово-ягідних соків, з вмістом спирту не більше 8,5 % об. (без додавання спирту) здійснюється також у тару (посуд) місткістю від 25 літрів до 100 літрів, вироблену з матеріалів, дозволених до контакту з алкогольними напоями. У такому разі передбачені цим Законом вимоги щодо маркування зброджених напоїв, одержаних виключно в результаті природного (натурального) бродіння фруктових, ягідних та фруктово-ягідних соків, з вмістом спирту не більше 8,5 % об. (без додавання спирту) не застосовуються.
21. Розлив пива, сидру і перрі (без додавання спирту) здійснюється у тару (посуд), вироблену з матеріалів, дозволених до контакту з такими алкогольними напоями.
22. Встановлені цією статтею вимоги до тари (посуду) не застосовуються до алкогольних напоїв, призначених для експорту.
Стаття 4. Особливості відпуску та отримання спирту етилового для виробництва продукції хімічного і технічного призначення, парфумерно-косметичної продукції, оцту з харчової сировини
1. Відпуск спирту етилового його виробниками та отримання спирту етилового суб’єктами господарювання, які використовують його для виробництва продукції хімічного і технічного призначення, включеної до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України, парфумерно-косметичної продукції, оцту з харчової сировини, здійснюється за умови внесення таких суб’єктів господарювання до Електронного реєстру суб’єктів господарювання, які використовують спирт етиловий для виробництва продукції хімічного і технічного призначення, парфумерно-косметичної продукції, оцту з харчової сировини.
2. Виробництво парфумерно-косметичної продукції здійснюється з використанням спирту етилового денатурованого. Використання спирту етилового неденатурованого для виробництва парфумерно-косметичної продукції не допускається.
Стаття 5. Пломбування місць можливого доступу до спирту етилового та біоетанолу
1. Пломбування/розпломбування місць можливого доступу до спирту етилового та біоетанолу на акцизних складах, на території яких виробляється спирт етиловий, біоетанол, і на території підприємств, які є виробниками продукції, зазначеної у підпунктах "д"-"ж" підпункту 229.1.1 пункту 229.1 статті 229 Податкового кодексу України, здійснюють представники центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
2. Строк проведення пломбування/розпломбування не може перевищувати п’ять робочих днів з дня отримання центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, відповідного звернення суб’єкта господарювання.
3. Перевірка стану та наявності пломб, нанесених у місцях можливого доступу до спирту етилового, біоетанолу, здійснюється у межах режиму роботи підприємства посадовими особами податкового органу, у тому числі під час проведення перевірки такого суб’єкта господарювання, у порядку, визначеному Податковим кодексом України, та у присутності комісії суб’єкта господарювання.
4. Виробництво та/або отримання, та/або відпуск спирту етилового, біоетанолу на акцизних складах, на території яких виробляється така продукція, без наявності пломб у місцях можливого доступу до спирту етилового та біоетанолу на обладнанні, устаткуванні, спиртових комунікаціях та приладах їх обліку, з підробленими та/або пошкодженими пломбами забороняється.
5. Отримання та/або відпуск у виробництво спирту етилового на території підприємств, які є виробниками продукції, зазначеної у підпунктах "д"-"ж" підпункту 229.1.1 пункту 229.1 статті 229 Податкового кодексу України, без наявності пломб на витратомірах-лічильниках спирту етилового, масових витратомірах спирту етилового денатурованого, з підробленими та/або пошкодженими пломбами забороняється.
Стаття 6. Цілодобова система відеоспостереження та контрольно-пропускна система
1. Акцизні склади, на території яких виробляється спирт етиловий, біоетанол, повинні бути обладнані цілодобовою системою відеоспостереження та контрольно-пропускною системою.
2. Основні вимоги до цілодобової системи відеоспостереження:
1) цілодобова система відеоспостереження - це сукупність обладнання, призначеного для її функціонування, збереження мультимедійної інформації, ведення відповідного архіву відеозаписів, яка повинна забезпечувати можливість архівування відеозапису вибраного проміжку часу на зовнішні носії або за допомогою локальної мережі;
2) кількість встановлених відеокамер має бути достатньою для забезпечення:
фіксації в’їзду/виїзду транспорту на контрольно-пропускних пунктах, а також фіксації державного номерного знака транспортного засобу/номера залізничної цистерни;
фіксації відпуску готової продукції, навантаження/розвантаження сировини.
За рішенням виробника спирту етилового, біоетанолу можливе додаткове встановлення відеокамер у місцях, не передбачених цим пунктом;
3) відеокамери цілодобової системи відеоспостереження повинні:
забезпечувати одночасний запис із декількох ракурсів, щоб уникнути перекриття зображення стороннім об’єктом або відсутності зображення;
забезпечувати чітке зображення відеозапису за будь-яких погодних умов, незалежно від часу доби та освітлення;
бути стаціонарними та захищеними від зовнішніх електромагнітних випромінювачів і грозових розрядів;
бути постійно ввімкненими та автоматично проводити відеозапис, у тому числі за відсутності електроживлення, із збереженням мультимедійної інформації в архіві записів. На кожному кадрі відеозапису зазначаються час і дата запису;
4) забезпечення відеозапису із збереженням даних відеозапису не менше 30 календарних днів та надання доступу (у тому числі віддаленого) посадовим особам податкового органу за місцезнаходженням акцизного складу до мультимедійної інформації (онлайн-трансляції та/або до архіву відеозаписів з можливістю збереження інформації) з цілодобової системи відеоспостереження. Для забезпечення поточного відеозапису та збереження архіву відеозаписів об’єм пам’яті цілодобової системи відеоспостереження має становити не менше 40 терабайтів.
У разі виходу з ладу цілодобової системи відеоспостереження (загалом або окремого її елемента) виробник спирту етилового, біоетанолу у той самий день повинен повідомити про це уповноваженого представника податкового органу на акцизному складі, податковий орган за місцезнаходженням акцизного складу та вжити невідкладних заходів для відновлення її роботи.
У разі виходу з ладу, припинення функціонування цілодобової системи відеоспостереження ввезення/вивезення на/з території акцизного складу виробника спирту етилового, біоетанолу сировини, спирту етилового, біоетанолу забороняється. Відновлення в’їзду/виїзду транспорту на/з території акцизного складу здійснюється у присутності уповноваженого представника податкового органу.
3. Основні вимоги до контрольно-пропускної системи:
1) контрольно-пропускна система має бути постійно ввімкнена та облаштована шлагбаумом, електронними вагами (ваговим комплексом) та засобами автоматичного зчитування (фіксації) реєстраційних знаків транспортних засобів з функцією автоматичного внесення для довгострокового зберігання протягом не менше одного року з дня зафіксованої події на сервер виробника спирту етилового, біоетанолу з неможливістю зміни інформації про дату та час, реєстраційний знак транспортного засобу та його загальну вагу;
2) контрольно-пропускна система має охоплювати всі пункти в’їзду/виїзду транспорту на/з території акцизного складу. В’їзд/виїзд транспорту на/з території акцизного складу поза пунктами, обладнаними контрольно-пропускною системою, забороняється.
У разі виходу з ладу контрольно-пропускної системи (загалом або окремого її елемента), що забезпечує автоматичне зчитування та фіксацію реєстраційних знаків транспортних засобів (у тому числі дати та часу), зважування транспортного засобу, виробник спирту етилового, біоетанолу повинен у той самий день повідомити про це уповноваженого представника податкового органу на акцизному складі, податковий орган за місцезнаходженням акцизного складу та вжити невідкладних заходів для відновлення її роботи.
У разі виходу з ладу засобу автоматичного зчитування та фіксації реєстраційних знаків транспортних засобів (у тому числі дати та часу), зважування транспортних засобів, які здійснюють переміщення спирту етилового, біоетанолу, сировини, ввезення/вивезення на/з території акцизного складу виробника спирту етилового, біоетанолу сировини, спирту етилового, біоетанолу забороняється. Відновлення в’їзду/виїзду транспорту на/з території акцизного складу здійснюється у присутності уповноваженого представника податкового органу.
4. Розпорядник акцизного складу повинен забезпечувати безперешкодний доступ посадових осіб контролюючого органу до цілодобової системи відеоспостереження, контрольно-пропускної системи (електронних ваг та вагового комплексу), витратомірів-лічильників спирту етилового, масових витратомірів, приладів обліку, території, виробничих приміщень, обладнання, будівель та ключових вузлів, на/у яких здійснюються виробництво, зберігання, відпуск спирту етилового, біоетанолу, до транспортних засобів комерційного призначення та документів щодо отримання або реалізації товарів (продукції) та їх обліку.
5. Порядок функціонування цілодобової системи відеоспостереження та контрольно-пропускної системи на акцизних складах, на території яких виробляється спирт етиловий, біоетанол, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та визначає:
1) вимоги до цілодобової системи відеоспостереження та контрольно-пропускної системи;
2) порядок доступу (у тому числі віддаленого) до мультимедійної інформації (онлайн-трансляції та/або архіву відеозаписів з можливістю збереження інформації) з цілодобової системи відеоспостереження та контрольно-пропускної системи посадових осіб податкового органу за місцезнаходженням акцизного складу.
Стаття 7. Виробництво спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу та алкогольних напоїв на давальницьких умовах
1. Виробництво спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу та алкогольних напоїв на давальницьких умовах забороняється, крім виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів та біоетанолу з давальницької сировини нерезидентами, за умови повного вивезення готової продукції за межі митної території України.
2. Переробка спирту етилового, спиртових дистилятів, виноматеріалів на давальницьких умовах на алкогольні напої та їх взаємний натуральний обмін забороняються.
3. Переробка на давальницьких умовах винограду, плодів, ягід на виноматеріали дозволяється і здійснюється відповідно до законодавства України.
Стаття 8. Нормування втрат при виробництві спирту, алкогольних напоїв
1. Норми виробничих втрат і виходу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, норми втрат спирту, виноматеріалів, соків під час виробництва алкогольних напоїв, норми виробничих втрат алкогольних напоїв затверджуються Кабінетом Міністрів України.
2. Вимоги до обліку, зберігання, відпуску, приймання і транспортування спирту етилового та норми втрат спирту етилового під час зберігання та транспортування залізничним, водним, автомобільним транспортом затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Стаття 9. Вимоги до матеріально-технічної бази малого виробництва виноробної продукції
1. Матеріально-технічна база малого виробництва виноробної продукції включає:
1) земельні ділянки, що належать суб’єкту господарювання на підставі будь-якого речового права, визначеного законом, на яких суб’єкт господарювання вирощує плоди, ягоди, виноград, розміщує товарну пасіку;
2) відокремлені нежитлові приміщення, призначені для здійснення господарської діяльності, що належать суб’єкту господарювання на підставі будь-якого речового права, визначеного законом;
3) власну або залучену на договірних засадах лабораторію для проведення робіт з перевірки якості та безпечності вин виноградних, вин плодово-ягідних, напоїв медових;
4) обладнання для виробництва та розливу у споживчу тару вин виноградних, вин плодово-ягідних, напоїв медових, а саме для забезпечення:
зважування плодів, ягід, винограду, меду;
подрібнення, пресування плодів, ягід, винограду;
бродіння та відстоювання сусла з плодів, ягід, винограду, меду;
зберігання або витримки виноматеріалів плодово-ягідних, виноградних, напоїв медових;
розливу вин плодово-ягідних, виноградних, напоїв медових у споживчу тару;
санітарної обробки технологічного обладнання, винопроводів та інвентарю згідно з вимогами законодавства України.
2. Малі виробництва виноробної продукції здійснюють переробку плодів, ягід, винограду, виробництво, зберігання та обробку виноматеріалів плодово-ягідних, виноградних та/або медових з використанням типового обладнання і технологічних ємностей, вироблених із корозійностійких матеріалів, відповідно до вимог Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів".
3. Вимоги до матеріально-технічної бази малого виробництва виноробної продукції визначаються цим Законом.
4. Мале виробництво виноробної продукції подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, декларацію відповідності матеріально-технічної бази малих виробництв виноробної продукції вимогам законодавства.
5. Форма декларації відповідності матеріально-технічної бази малих виробництв виноробної продукції вимогам законодавства, порядок її подання та реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України.
Стаття 10. Вимоги до матеріально-технічної бази малого виробництва дистилятів
1. Матеріально-технічна база малого виробництва дистилятів включає:
1) відокремлені нежитлові приміщення, призначені для здійснення господарської діяльності, що належать та/або перебувають у користуванні суб’єкта господарювання на підставі будь-якого речового права, визначеного законом;
2) власну або залучену на договірних засадах лабораторію для проведення робіт з перевірки якості та безпечності спиртових дистилятів та спиртних напоїв;
3) обладнання для виробництва спиртових дистилятів, виробництва та розливу у споживчу тару спиртних напоїв, а саме для забезпечення:
приймання, вимірювання, зберігання сировини;
підготовки, подрібнення та/або пресування сировини;
мацерації сировини (за необхідності);
отримання сусла та підготовки його до бродіння;
спиртового бродіння сусла;
зберігання виноматеріалів плодово-ягідних, виноградних, медових (за необхідності);
перегонки (дистиляції) спиртової бражки із крохмалевмісної сировини та виноматеріалів плодово-ягідних, виноградних, медових;
купажування, коригування спиртних напоїв (за необхідності);
зберігання або витримки спиртових дистилятів та/або спиртних напоїв;
розливу спиртних напоїв у споживчу тару;
санітарної обробки технологічного обладнання та інвентарю згідно з вимогами законодавства України.
2. Переробка плодів, ягід, винограду, зерна та солоду, виробництво та зберігання виноматеріалів плодово-ягідних, виноградних, медових, виробництво спиртової бражки здійснюються з використанням типового технологічного обладнання і ємностей, вироблених з матеріалів, призначених для контакту з харчовими продуктами, відповідно до вимог Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів".
3. Вимоги до матеріально-технічної бази малих виробництв дистилятів визначаються цим Законом.
4. Мале виробництво дистилятів подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, декларацію відповідності матеріально-технічної бази малих виробництв дистилятів вимогам законодавства.
5. Форма декларації відповідності матеріально-технічної бази малих виробництв дистилятів вимогам законодавства, порядок її подання та реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України.
6. Вимоги, передбачені цією статтею, не поширюються на суб’єктів господарювання, які отримують спиртовий дистилят у результаті повного або часткового відбору спирту з алкогольних напоїв, одержаних у результаті повного або часткового збродження сусла, з метою зниження в них вмісту спирту (деалкоголізації).
Стаття 11. Вимоги до матеріально-технічної бази малого виробництва пива
1. Матеріально-технічна база малого виробництва пива включає:
1) відокремлені нежитлові приміщення, призначені для здійснення господарської діяльності, що належать суб’єкту господарювання на підставі будь-якого речового права, визначеного законом;
2) власну або залучену на договірних засадах лабораторію для проведення робіт з перевірки якості та безпечності пива;
3) обладнання для виробництва та розливу пива у споживчу тару, а саме для забезпечення:
подрібнення солоду;
приготування сусла та підготовки його до бродіння;
бродіння та відстоювання сусла з солоду;
зберігання або витримки пива;
розливу пива у споживчу тару;
санітарної обробки технологічного обладнання, пивопроводів та інвентарю згідно з вимогами законодавства України.
2. Переробка солоду та хмелю, виробництво, зберігання та обробка сусла або пива здійснюються з використанням типового обладнання і технологічних ємностей, вироблених із корозійностійких матеріалів, відповідно до вимог Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів".
3. Вимоги до матеріально-технічної бази малих виробництв пива визначаються цим Законом.
4. Мале виробництво пива подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, декларацію відповідності матеріально-технічної бази малих виробництв пива вимогам законодавства.
5. Форма декларації відповідності матеріально-технічної бази малих виробництв пива вимогам законодавства, порядок її подання та реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України.
Стаття 12. Основні вимоги до оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом
1. Оптова торгівля на території України спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом суб’єктами господарювання - виробниками зазначених товарів (продукції) здійснюється за наявності ліцензії на право виробництва спирту етилового, на право виробництва спиртових дистилятів, на право виробництва біоетанолу відповідно та не потребує отримання окремої ліцензії на право оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом.
Передача спирту етилового в межах одного підприємства не є операцією з реалізації такого спирту етилового та не потребує отримання суб’єктом господарювання - виробником спирту етилового окремої ліцензії на право оптової торгівлі спиртом етиловим.
2. Оптова торгівля на території України спиртом етиловим суб’єктами господарювання, які не є виробниками спирту етилового, здійснюється за наявності у них ліцензії на право оптової торгівлі спиртом етиловим.
3. Оптова торгівля спиртовими дистилятами власного виробництва здійснюється суб’єктами господарювання, які мають ліцензію на право виробництва спиртових дистилятів, без отримання ліцензії на право оптової торгівлі спиртовими дистилятами.
4. Оптова торгівля на території України спиртовими дистилятами суб’єктами господарювання, які не є виробниками спиртових дистилятів, здійснюється за наявності у них ліцензії на право оптової торгівлі спиртовими дистилятами.
5. Оптова торгівля спиртовими дистилятами малими виробництвами дистилятів забороняється.
6. Оптова торгівля спиртовим дистилятом, отриманим у результаті повного або часткового відбору спирту з алкогольних напоїв, одержаних у результаті повного або часткового збродження сусла, з метою зниження в них вмісту спирту (деалкоголізації), здійснюється суб’єктами господарювання - виробниками алкогольних напоїв за наявності у них ліцензії на право виробництва таких алкогольних напоїв без отримання окремої ліцензії на право оптової торгівлі спиртовим дистилятом.
7. Відпуск спирту етилового з акцизного складу (крім вивезення за межі митної території України) здійснюється за умови сплати акцизного податку з спирту етилового грошовими коштами або забезпечення сплати акцизного податку податковим векселем, авальованим банком, у випадках, передбачених Податковим кодексом України.
8. Оптова торгівля спиртом коньячним (включаючи дистиляти у вигляді головної і хвостової фракцій) здійснюється суб’єктом господарювання на підставі ліцензії на право виробництва спиртових дистилятів (для спирту коньячного) та за умови реалізації його суб’єктам господарювання, які мають ліцензію на право виробництва алкогольних напоїв (для коньяку України та алкогольних напоїв за коньячною технологією).
9. Оптова торгівля спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом здійснюється за умови внесення місць зберігання спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу до Єдиного реєстру місць зберігання.
10. Оптова торгівля спиртом етиловим для медичних цілей може здійснюватися закладами охорони здоров’я за наявності у них ліцензії на право оптової торгівлі спиртом етиловим.
Стаття 13. Основні вимоги до роздрібної торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом
1. Роздрібна торгівля спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом забороняється, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
2. Спирт етиловий, що використовується як лікарський засіб, та спиртові або водно-спиртові настої реалізуються в роздріб виключно через аптеку у флаконах з медичного скла об’ємом не більше 0,1 літра, крім таких лікарських засобів, як бальзами.
Стаття 14. Основні вимоги до зберігання спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу
1. Зберігання спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу здійснюється суб’єктом господарювання у місцях зберігання, внесених до Єдиного реєстру місць зберігання.
Зберігання спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу на складах тимчасового зберігання, митних складах, в інших приміщеннях, призначених для зберігання товарів під митним контролем відповідно до Митного кодексу України, здійснюється без внесення таких місць зберігання до Єдиного реєстру місць зберігання.
2. Зберігання спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу також дозволяється в місцях їх виробництва/утворення, за умови внесення таких місць до Єдиного реєстру місць зберігання.
3. Забороняється зберігання та/або реалізація спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, отримання яких не підтверджено:
1) для імпортера - митною декларацією (у тому числі тимчасовою, додатковою чи іншим видом митної декларації) чи документом, необхідним для розміщення товарів на тимчасове зберігання під митним контролем;
2) для суб’єктів господарювання оптової та/або роздрібної торгівлі - первинним документом, а при переміщенні в межах одного суб’єкта господарювання - документом на внутрішнє переміщення;
3) для суб’єкта господарювання, який здійснює зберігання, - документом, який підтверджує прийняття товару на зберігання.
Стаття 15. Основні вимоги до операцій з ввезення на митну територію України та вивезення за межі митної території України спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу
1. Операції з ввезення на митну територію України спирту етилового здійснюються суб’єктом господарювання за наявності у нього однієї з таких ліцензій: на право виробництва спирту етилового або на право оптової торгівлі спиртом етиловим, або на право виробництва алкогольних напоїв.
Суб’єкти господарювання, які використовують спирт етиловий для виробництва продукції хімічного і технічного призначення, парфумерно-косметичної продукції, оцту з харчової сировини, можуть здійснювати операції з ввезення на митну територію України спирту етилового, за умови внесення місць зберігання спирту етилового до Єдиного реєстру місць зберігання та надання митному органу за місцем митного оформлення спирту етилового копії витягу з Єдиного реєстру місць зберігання з датою його надання суб’єкту господарювання не раніше ніж попередній календарний день.
2. Операції з ввезення на митну територію України біоетанолу здійснюються суб’єктом господарювання за наявності у нього ліцензії на право виробництва біоетанолу або на право виробництва пального.
3. Операції з ввезення на митну територію України спиртових дистилятів здійснюються суб’єктом господарювання за наявності у нього ліцензії на право виробництва спиртових дистилятів або на право виробництва алкогольних напоїв та лише з метою використання ввезених спиртових дистилятів у виробництві алкогольних напоїв, або за наявності ліцензії на право оптової торгівлі спиртовими дистилятами з метою подальшої реалізації спиртових дистилятів виробникам алкогольних напоїв.
4. Операції з ввезення на митну територію України та придбання на митній території України спиртових дистилятів малими виробництвами дистилятів забороняються.
5. Операції з вивезення за межі митної території України спирту етилового, біоетанолу здійснюються суб’єктами господарювання, які отримали ліцензію на право виробництва спирту етилового або на право виробництва біоетанолу відповідно.
Операції з повернення раніше ввезеного на митну територію України спирту етилового або поміщення спирту етилового у митний режим реекспорту здійснюються суб’єктами господарювання, які отримали ліцензію на право виробництва спирту етилового, на право оптової торгівлі спиртом етиловим або на право виробництва алкогольних напоїв.
Операції з повернення раніше ввезеного на митну територію України біоетанолу або поміщення біоетанолу у митний режим реекспорту здійснюються суб’єктами господарювання, які отримали ліцензію на право виробництва біоетанолу або на право виробництва пального.
Суб’єкти господарювання, які використовують спирт етиловий для виробництва продукції хімічного і технічного призначення, парфумерно-косметичної продукції, оцту з харчової сировини, можуть здійснювати операції з вивезення за межі митної території України раніше ввезеного спирту етилового, за умови внесення місць зберігання спирту етилового до Єдиного реєстру місць зберігання та надання митному органу за місцем митного оформлення спирту етилового копії витягу з Єдиного реєстру місць зберігання з датою його надання суб’єкту господарювання не раніше ніж попередній календарний день.
6. Операції з вивезення за межі митної території України спиртових дистилятів власного виробництва здійснюють суб’єкти господарювання, які мають ліцензію на право виробництва спиртових дистилятів, без отримання ліцензії на право оптової торгівлі спиртовими дистилятами.
7. Операції з вивезення за межі митної території України спиртових дистилятів (крім операцій з вивезення за межі митної території України спиртових дистилятів власного виробництва), у тому числі в разі повернення раніше ввезених на митну територію України спиртових дистилятів або поміщення спиртових дистилятів у митний режим реекспорту, здійснюються суб’єктом господарювання за наявності ліцензії на право оптової торгівлі спиртовими дистилятами, а в частині вивезення спиртових дистилятів, раніше ввезених на митну територію України з метою використання у виробництві алкогольних напоїв, - суб’єктом господарювання за наявності ліцензії на право виробництва алкогольних напоїв.
8. Вимоги до денатурації біоетанолу, який вивозиться за межі митної території України, визначаються умовами укладеного зовнішньоекономічного договору (контракту). Допускається вивезення за межі митної території України біоетанолу без денатурації, якщо це передбачено укладеним зовнішньоекономічним договором (контрактом).
9. Поміщення спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу у митні режими імпорту, реімпорту, експорту, переробка на митній території України здійснюються шляхом їх декларування в порядку, визначеному Митним кодексом України, та за наявності у суб’єкта господарювання діючої ліцензії на право виробництва спирту етилового, біоетанолу, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, пального, на право оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, а для суб’єктів господарювання, які використовують спирт етиловий для виробництва продукції хімічного і технічного призначення, парфумерно-косметичної продукції, оцту з харчової сировини, - за умови внесення місць зберігання спирту етилового до Єдиного реєстру місць зберігання.
10. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, у порядку, встановленому відповідно до пункту 41.2 статті 41 Податкового кодексу України, отримує відомості та/або проводить перевірку відповідності відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, про діючі ліцензії, надані суб’єктам господарювання, та/або про місця зберігання спирту етилового, внесені до Єдиного реєстру місць зберігання.
11. Митні органи здійснюють митні формальності, необхідні для випуску у відповідний митний режим товарів (продукції), зазначених у цій статті, з урахуванням відомостей про відповідні діючі ліцензії та/або про місця зберігання, внесені до Єдиного реєстру місць зберігання, отриманих від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, у встановленому законодавством порядку.
Стаття 16. Основні вимоги до оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями
1. Оптова торгівля на території України алкогольними напоями здійснюється за наявності у суб’єкта господарювання ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями, крім випадків, встановлених цією статтею.
2. Суб’єкти господарювання, які отримали ліцензію на право оптової торгівлі сидром та перрі (без додавання спирту), мають право реалізовувати виключно сидр та перрі (без додавання спирту).
3. Суб’єкти господарювання, які отримали ліцензію на право виробництва алкогольних напоїв (крім алкогольних напоїв без додавання спирту (вин виноградних, вин плодово-ягідних, напоїв медових) з виноматеріалів власного виробництва, отриманих шляхом переробки самостійно вирощених/вироблених плодів, ягід, винограду, меду), здійснюють оптову торгівлю такими товарами (продукцією) за наявності у них ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями, а роздрібну торгівлю - за наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.
4. Суб’єкт господарювання, який отримав ліцензію на право виробництва алкогольних напоїв (вин виноградних, вин плодово-ягідних або напоїв медових) та виробляє їх з виноматеріалів (виноградних, плодово-ягідних, медових) виключно власного виробництва (не придбаних), має право здійснювати оптову торгівлю такими алкогольними напоями без отримання ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями.
5. Суб’єкти господарювання первинного виноробства здійснюють реалізацію виноматеріалів суб’єктам господарювання вторинного виноробства без отримання ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями.
6. Відвантаження алкогольних напоїв, призначених для реалізації магазинами безмитної торгівлі, здійснюється суб’єктами господарювання, які отримали ліцензію на право виробництва алкогольних напоїв, з оформленням митної декларації.
7. Роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин), а для малих виробників виноробної продукції - алкогольними напоями без додавання спирту (вин виноградних, вин плодово-ягідних, напоїв медових), у тому числі через мережу Інтернет, може здійснюватися суб’єктами господарювання, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.
8. Суб’єкти господарювання, які отримали ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, мають право реалізовувати сидр та перрі (без додавання спирту) без отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі сидром та перрі (без додавання спирту).
9. Малі виробництва дистилятів мають право здійснювати реалізацію спиртних напоїв, вироблених із спиртових дистилятів власного виробництва, в обсязі, що не перевищує 10000 декалітрів за календарний рік, на підставі ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями, а роздрібну торгівлю - на підставі ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.
10. Малі виробництва виноробної продукції, які отримали ліцензію на право виробництва алкогольних напоїв без додавання спирту (вин виноградних, вин плодово-ягідних, напоїв медових) та виробляють їх з виноматеріалів (виноградних, плодово-ягідних, медових) власного виробництва, отриманих шляхом переробки самостійно вирощених/вироблених плодів, ягід, винограду, меду, мають право здійснювати оптову торгівлю зазначеними алкогольними напоями без отримання ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями.
11. Малі виробництва виноробної продукції, які отримали ліцензію на право виробництва алкогольних напоїв без додавання спирту (вин виноградних, вин плодово-ягідних, напоїв медових) та виробляють їх з виноматеріалів (виноградних, плодово-ягідних, медових) власного виробництва, отриманих шляхом переробки придбаних плодів, ягід, винограду, меду, за умови що придбані плоди, ягоди, виноград, мед мають виключно українське походження, здійснюють оптову торгівлю такими алкогольними напоями за наявності ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями.
12. Малі виробництва виноробної продукції здійснюють роздрібну торгівлю алкогольними напоями без додавання спирту (винами виноградними, винами плодово-ягідними, напоями медовими) без отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі такими алкогольними напоями.
13. Малі виробництва пива, які отримали ліцензію на право виробництва алкогольного напою - пива, мають право здійснювати оптову торгівлю пивом без отримання ліцензії на право оптової торгівлі алкогольним напоєм - пивом, а роздрібну торгівлю - на підставі ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольним напоєм - пивом.
Стаття 17. Основні вимоги до зберігання алкогольних напоїв
1. Зберігання алкогольних напоїв здійснюється суб’єктом господарювання у місцях зберігання алкогольних напоїв, які внесені до Єдиного реєстру місць зберігання, на підставі однієї з таких ліцензій: на право виробництва алкогольних напоїв або на право оптової торгівлі алкогольними напоями, або на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або за заявою якого суб’єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру місць зберігання, крім випадків, визначених цим Законом.
Зберігання алкогольних напоїв суб’єктами господарювання, які використовують алкогольні напої для виробництва харчових продуктів (крім алкогольних напоїв), здійснюється в місцях зберігання, внесених до Єдиного реєстру місць зберігання.
Зберігання алкогольних напоїв на складах тимчасового зберігання, митних складах, в інших приміщеннях, призначених для зберігання товарів під митним контролем відповідно до Митного кодексу України, здійснюється без внесення таких місць зберігання до Єдиного реєстру місць зберігання.
Суб’єкт господарювання, який має ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, має право зберігати алкогольні напої за місцем роздрібної торгівлі, без внесення таких місць зберігання до Єдиного реєстру місць зберігання.
2. Забороняється зберігання та/або реалізація алкогольних напоїв, отримання яких не підтверджено:
1) для імпортера - митною декларацією (у тому числі тимчасовою, додатковою чи іншим видом митної декларації) або документом, необхідним для розміщення товарів на тимчасове зберігання під митним контролем;
2) для суб’єкта господарювання оптової та/або роздрібної торгівлі (крім виробників алкогольних напоїв - щодо вироблених ними алкогольних напоїв) - первинним документом, а при переміщенні в межах одного суб’єкта господарювання - документом на внутрішнє переміщення;
3) для суб’єкта господарювання, який здійснює зберігання на підставі відповідного договору (правочину), - документом, що підтверджує прийняття товару на зберігання.
Стаття 18. Основні вимоги до операцій з ввезення на митну територію України та вивезення за межі митної території України алкогольних напоїв
1. Операції з ввезення на митну територію України алкогольних напоїв з метою збуту здійснюються суб’єктами господарювання за наявності однієї з таких ліцензії: на право оптової торгівлі алкогольними напоями або на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, а також суб’єктами господарювання - виробниками харчових продуктів (крім алкогольних напоїв), за умови внесення місць зберігання таких алкогольних напоїв до Єдиного реєстру місць зберігання та надання митному органу за місцем митного оформлення алкогольних напоїв копії витягу з Єдиного реєстру місць зберігання з датою його надання суб’єкту господарювання не раніше ніж попередній календарний день.
2. Операції з вивезення за межі митної території України алкогольних напоїв здійснюються суб’єктами господарювання за наявності ліцензії на право виробництва алкогольних напоїв, а в разі повернення раніше ввезених на митну територію України товарів (продукції) або поміщення алкогольних напоїв у митний режим реекспорту - за наявності ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями або на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.
Суб’єкти господарювання - виробники харчових продуктів (крім алкогольних напоїв) можуть здійснювати операції з вивезення за межі митної території України раніше ввезених алкогольних напоїв, за умови внесення місць зберігання алкогольних напоїв до Єдиного реєстру місць зберігання та надання митному органу за місцем митного оформлення таких алкогольних напоїв копії витягу з Єдиного реєстру місць зберігання з датою його надання суб’єкту господарювання не раніше ніж попередній календарний день.
3. Поміщення алкогольних напоїв у митні режими імпорту, реімпорту, експорту, переробка на митній території здійснюються шляхом їх декларування в порядку, визначеному Митним кодексом України, та за наявності у суб’єкта господарювання діючої ліцензії на право виробництва алкогольних напоїв або на право оптової торгівлі алкогольними напоями, або на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, а для суб’єктів господарювання - виробників харчових продуктів (крім алкогольних напоїв) - за умови внесення місць зберігання алкогольних напоїв до Єдиного реєстру місць зберігання.
4. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, отримує відомості та/або проводить перевірку відповідності відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, про діючі ліцензії, надані суб’єктам господарювання, та/або про місця зберігання алкогольних напоїв, внесені до Єдиного реєстру місць зберігання, у порядку, встановленому відповідно до пункту 41.2 статті 41 Податкового кодексу України.
5. Митні органи здійснюють митні формальності, необхідні для випуску у відповідний митний режим товарів (продукції), зазначених у цій статті, з урахуванням відомостей про відповідні діючі ліцензії та/або про місця зберігання алкогольних напоїв, внесені до Єдиного реєстру місць зберігання, отриманих від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, у встановленому законодавством порядку.
Стаття 19. Основні вимоги до форми розрахунків при здійсненні операцій з оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями
1. Суб’єкти господарювання при здійсненні діяльності з оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями зобов’язані проводити розрахунки за операціями оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями виключно у безготівковій формі, в тому числі у випадках, якщо розрахунки проводяться з іншою особою після заміни сторони у зобов’язанні чи при виконанні обов’язку боржника третьою особою.
2. Не вважається порушенням вимог частини першої цієї статті непроведення розрахунків у зв’язку з припиненням зобов’язання з підстав, передбачених законом або договором між суб’єктами господарювання.
Розділ III. РЕГУЛЮВАННЯ ВИРОБНИЦТВА, ОПТОВОЇ ТА РОЗДРІБНОЇ ТОРГІВЛІ, ВВЕЗЕННЯ НА МИТНУ ТЕРИТОРІЮ УКРАЇНИ, ВИВЕЗЕННЯ ЗА МЕЖІ МИТНОЇ ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ ТЮТЮНОВИХ ВИРОБІВ, ТЮТЮНОВОЇ СИРОВИНИ ТА РІДИН, ЩО ВИКОРИСТОВУЮТЬСЯ В ЕЛЕКТРОННИХ СИГАРЕТАХ, ВИРОЩУВАННЯ ТЮТЮНУ, ФЕРМЕНТАЦІЇ ТЮТЮНОВОЇ СИРОВИНИ
Стаття 20. Основні вимоги до виробництва тютюнової сировини, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах
1. Вирощування тютюну, ферментація тютюнової сировини, виробництво тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється суб’єктами господарювання за наявності ліцензії на право вирощування тютюну, на право ферментації тютюнової сировини, на право виробництва тютюнових виробів, на право виробництва рідин, що використовуються в електронних сигаретах, відповідно.
2. Виробництво тютюнових виробів здійснюється суб’єктами господарювання за наявності повного технологічного циклу такого виробництва.
Дозволяється додавання у зв’язку з технологічною необхідністю до тютюнової сировини природних або штучних добавок у процесі виробництва з метою покращення якості, характеристик і властивостей тютюнового виробу/листового тютюну, за умови що такі добавки не надають сигаретам, тютюну для самокруток характерного запаху та/або смаку диму.
На підприємствах, на яких здійснюється виробництво тютюнових виробів та/або ферментація тютюнової сировини, а також у місцях зберігання тютюнової сировини, тютюнових виробів, які розташовані поза місцем провадження діяльності з виробництва тютюнових виробів та/або ферментації тютюнової сировини, повинна бути встановлена та безперервно функціонувати цілодобова система відеоспостереження.
Схема встановлення цілодобової системи відеоспостереження на підприємстві суб’єкта господарювання, що здійснює виробництво тютюнових виробів та/або ферментацію тютюнової сировини, а також у місцях зберігання тютюнової сировини, тютюнових виробів, які розташовані поза місцем провадження діяльності з виробництва тютюнових виробів та/або ферментації тютюнової сировини, надсилається таким суб’єктом господарювання засобами електронного зв’язку до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
3. Виробництво рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюють суб’єкти господарювання за наявності повного технологічного циклу такого виробництва.
4. Виробництво тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, вирощування тютюну, ферментація тютюнової сировини здійснюються за умови внесення місць зберігання таких товарів (продукції) до Єдиного реєстру місць зберігання, з урахуванням вимог статті 21 цього Закону.
5. Виробництво тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, з давальницької сировини в Україні та вивезення за межі митної території України давальницької сировини для виробництва тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, забороняються.
6. Сукупні втрати та відходи ферментованої тютюнової сировини під час її зберігання, транспортування і використання у виробництві тютюнових виробів протягом календарного (звітного) місяця не можуть перевищувати 5 відсотків загального обсягу такої тютюнової сировини, використаної для виробництва тютюнових виробів протягом такого календарного (звітного) місяця.