• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо евакуації населення із територій активних та можливих бойових дій та забезпечення соціального захисту евакуйованих осіб

Кабінет Міністрів України  | Постанова від 10.10.2025 № 1307
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 10.10.2025
  • Номер: 1307
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 10.10.2025
  • Номер: 1307
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 10 жовтня 2025 р. № 1307
Київ
Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо евакуації населення із територій активних та можливих бойових дій та забезпечення соціального захисту евакуйованих осіб
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Внести до постанов Кабінету Міністрів України щодо евакуації населення із територій активних та можливих бойових дій та забезпечення соціального захисту евакуйованих осіб зміни, що додаються.
2. Міністерству соціальної політики, сім’ї та єдності протягом трьох місяців з дня набрання чинності цією постановою:
затвердити порядок створення, адміністрування та забезпечення функціонування державної інформаційної системи координації евакуації та надання допомоги особам з тимчасово окупованих територій, територій активних та можливих бойових дій;
забезпечити створення та впровадження державної інформаційної системи координації евакуації та надання допомоги особам з тимчасово окупованих територій, територій активних та можливих бойових дій.
3. Рекомендувати виконавчим органам сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад визначити з числа надавачів соціальних послуг осіб, відповідальних за супровід населення, що евакуюється.
4. Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, обласним державним адміністраціям (військовим адміністраціям), військовим адміністраціям населених пунктів (у разі їх утворення) забезпечити протягом місяця з дня набрання чинності цією постановою відповідно до компетенції вжиття заходів, необхідних для її виконання.

Прем'єр-міністр України

Ю. СВИРИДЕНКО

Інд. 71


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 10 жовтня 2025 р. № 1307
ЗМІНИ,
що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України щодо евакуації населення із територій активних та можливих бойових дій та забезпечення соціального захисту евакуйованих осіб
1. У Порядку проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2013 р. № 841 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 92, ст. 3386; 2016 р., № 99, ст. 3215; 2020 р., № 67, ст. 2167; 2022 р., № 69, ст. 4176; 2023 р., № 23, ст. 1298, № 29, ст. 1630; 2024 р., № 76, ст. 4484, ст. 4495, № 110, ст. 7058; 2025 р., № 28, ст. 1868, № 40, ст. 2725, № 73, ст. 4999):
1) пункти 1 і 1-1 викласти в такій редакції:
"1. Цей Порядок визначає механізм здійснення організованого вивезення (виведення) населення із зон можливого впливу наслідків надзвичайної ситуації або надзвичайної ситуації, розміщення його поза зонами дії вражаючих факторів джерел надзвичайної ситуації у разі виникнення безпосередньої загрози життю та заподіяння шкоди здоров’ю населення, заходів з евакуації матеріальних і культурних цінностей, якщо виникає загроза їх пошкодження або знищення, а також механізм повернення евакуйованого населення до місць проживання, з яких проведена евакуація.
1-1. У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні:
забезпечення проведення евакуації населення у разі виникнення надзвичайних ситуацій та в умовах бойових дій - комплекс заходів, які здійснюються органами з евакуації шляхом розгортання інфраструктури для евакуації населення та за допомогою ресурсів, необхідних для організації та проведення евакуації населення;
інфраструктура для евакуації населення - комплекс об’єктів та ресурсів, необхідних для організації та проведення евакуації населення з урахуванням особливих потреб окремих гендерно-вікових груп та осіб з інвалідністю, що забезпечує функціонування збірних пунктів евакуації, проміжних пунктів евакуації, транзитних центрів, приймальних пунктів евакуації, місць тимчасового проживання, транспортних засобів, а також персонал, який забезпечує функціонування відповідних органів з евакуації і супровід заходів з евакуації, та мультидисциплінарні команди при транзитних центрах, які забезпечують функціонування та виконання завдань таких центрів, зокрема з урахуванням особливих потреб окремих гендерно-вікових груп та осіб з інвалідністю.
Інші терміни вживаються в значенні, наведеному у Кодексі цивільного захисту України, а також інших нормативно-правових актах у сфері цивільного захисту.";
2) доповнити Порядок пунктом 1-2 такого змісту:
"1-2. Евакуація населення з територій можливих бойових дій, територій активних бойових дій та територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, включених до переліку, затвердженого наказом Мінрозвитку, проводиться з урахуванням особливостей, визначених розділом "Особливості евакуації населення з територій можливих бойових дій, територій активних бойових дій та територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси" цього Порядку.";
3) пункт 3 викласти в такій редакції:
"3. Обов’язковій евакуації підлягає населення у разі загрози виникнення аварії з викидом радіоактивних і небезпечних хімічних речовин, катастрофічного затоплення місцевості та землетрусів, масових лісових і торф’яних пожеж, зсувів, інших геологічних та гідрогеологічних явищ і процесів, надзвичайних ситуацій на арсеналах, базах (складах) озброєння, ракет, боєприпасів і компонентів ракетного палива, інших вибухопожежонебезпечних об’єктах Збройних Сил та/або інших військових формувань, утворених відповідно до законів, а також суб’єктів господарювання, інших юридичних осіб, які використовують у своїй діяльності вибухопожежонебезпечні об’єкти, збройних конфліктів (із територій можливих бойових дій, активних бойових дій та активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, на безпечні території).";
4) доповнити Порядок пунктами 3-2 і 3-3 такого змісту:
"3-2. До здійснення евакуаційних заходів з перевезення населення та ефективного реагування на його масове переміщення можуть залучатися за згодою міжнародні гуманітарні, неурядові, у тому числі іноземні неурядові організації, відокремлені підрозділи іноземних неурядових організацій, акредитовані в Україні, представництва міжнародних міжурядових організацій в Україні (без утворення юридичної особи), а також неприбуткові організації, що залучають до своєї діяльності волонтерів для надання волонтерської допомоги відповідно до Закону України "Про волонтерську діяльність".
3-3. Координація організації перевезення населення під час проведення евакуації залізничним та автомобільним транспортом покладається на Мінрозвитку у взаємодії з АТ "Укрзалізниця" та організаторами пасажирських перевезень.
АТ "Укрзалізниця" забезпечує здійснення перевезень пасажирів під час проведення евакуації, зокрема формування спеціальних графіків руху поїздів.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві держадміністрації (військові адміністрації), органи місцевого самоврядування (військові адміністрації населених пунктів - у разі їх утворення) залучають власні транспортні засоби, транспортні засоби підпорядкованих підприємств, установ та організацій, а також у порядку, встановленому законом, транспортні засоби суб’єктів господарювання, а в разі безпосередньої загрози життю або здоров’ю населення - усі наявні транспортні засоби суб’єктів господарювання та громадян.";
5) абзац другий пункту 6 викласти в такій редакції:
"Кількість, види та типи транспортних засобів, які планується залучити під час проведення евакуації населення із зони надзвичайної ситуації, територій можливих бойових дій, територій активних бойових дій та територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, визначаються органом, який прийняв рішення про залучення транспортних засобів.";
6) пункт 20 викласти в такій редакції:
"20. Для планування, підготовки та проведення евакуації у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих держадміністраціях (військових адміністраціях), органах місцевого самоврядування (військових адміністраціях населених пунктів - у разі їх утворення) та на об’єктах господарювання утворюються органи з евакуації, які передбачені абзацом першим пункту 21 цього Порядку.
Також для планування, підготовки та проведення евакуації у Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих держадміністраціях (військових адміністраціях), органах місцевого самоврядування (військових адміністраціях населених пунктів - у разі їх утворення) та на об’єктах господарювання утворюються органи з евакуації, які передбачені абзацом другим пункту 21 цього Порядку.";
7) пункт 21 викласти в такій редакції:
"21. До органів з евакуації належать комісії з питань евакуації, збірні пункти евакуації, проміжні пункти евакуації, приймальні пункти евакуації.
Окремим органом з евакуації є транзитні центри.";
8) доповнити Порядок пунктом 23-1такого змісту:
"23-1. Транзитний центр призначений для короткострокового перебування евакуйованих осіб під час їх переміщення до місць тимчасового або постійного проживання, де забезпечується, зокрема, реєстрація, перебування, харчування, медичне обслуговування, психологічна підтримка, правнича та юридична допомога, визначається потреба в базових соціальних послугах і здійснюється організація подальшого транспортування, та розміщується в спеціально облаштованому об’єкті, пристосованому для потреб маломобільних груп населення.
Мультидисциплінарна команда при транзитному центрі - функціонально виокремлена група фахівців, об’єднаних спільною метою та завданнями щодо організації евакуації населення та подальшого розміщення евакуйованих осіб, які перебувають у транзитному центрі.";
9) пункт 24 викласти в такій редакції:
"24. Проміжні пункти евакуації розміщуються на зовнішній межі зони надзвичайної ситуації, пов’язаної з радіоактивним (хімічним) забрудненням, для пересадки населення з транспорту, що працював у зоні надзвичайної ситуації, на дезактивовані транспортні засоби, які здійснюють перевезення на незабруднені (незаражені) території.
В умовах воєнного стану для приймання та короткострокового перебування евакуйованого населення з територій можливих бойових дій, територій активних бойових дій та територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, включених до переліку, затвердженого наказом Мінрозвитку, та його подальшого переміщення до приймальних пунктів евакуації та місць постійного (тимчасового) розміщення у безпечних районах, можуть утворюватися транзитні центри.
Кількість, нумерація, місця розташування та перелік районів, на території яких розміщуються проміжні пункти евакуації, транзитні центри, визначаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями (військовими адміністраціями) та органами місцевого самоврядування (військовими адміністраціями населених пунктів - у разі їх утворення).";
10) пункт 26 після слів "проміжні пункти евакуації" доповнити словами ", транзитні центри";
11) пункт 29 доповнити абзацом такого змісту:
"В умовах воєнного стану органи з евакуації інформують Раду міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві держадміністрації (військові адміністрації), органи місцевого самоврядування (військові адміністрації населених пунктів - у разі їх утворення) та керівників суб’єктів господарювання з питань, зазначених в абзаці першому цього пункту, кожні три місяці.";
12) пункт 36 викласти в такій редакції:
"36. План проведення заходів з евакуації населення (працівників), матеріальних і культурних цінностей у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій розробляється комісією з питань евакуації, підписується її головою, затверджується керівником органу, який утворив таку комісію, та погоджується з органом, на території якого планується розміщення евакуйованого населення.
Комісія з питань евакуації, утворена Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевою держадміністрацією (військовою адміністрацією), органом місцевого самоврядування (військовою адміністрацією населеного пункту - у разі її утворення), на території якого планується розміщення евакуйованого населення, розробляє план його приймання і розміщення у безпечному районі, який затверджується керівником органу, що утворив відповідну комісію.
Заходи з евакуації в разі виникнення загрози збройних конфліктів (з територій можливих бойових дій, територій активних бойових дій та територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, у безпечні райони) відображаються у плані цивільного захисту на особливий період окремим розділом, де визначаються особливості проведення обов’язкової евакуації населення та матеріальних і культурних цінностей. При цьому планування евакуації матеріальних і культурних цінностей здійснюється на підставі переліку матеріальних і культурних цінностей, що перебувають у державній власності та підлягають обов’язковій евакуації з територій можливих бойових дій, територій активних бойових дій та територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, згідно з додатком 1. Рішенням центральних органів виконавчої влади, інших органів державної влади, місцевих держадміністрацій (військових адміністрацій), органів місцевого самоврядування (військових адміністрацій населених пунктів - у разі їх утворення), суб’єктів господарювання, інших юридичних осіб можуть визначатися переліки, обсяги та черговість проведення евакуації матеріальних і культурних цінностей, що перебувають у їх власності (управлінні) і не включені до переліку матеріальних і культурних цінностей, що перебувають у державній власності та підлягають обов’язковій евакуації з територій можливих бойових дій, територій активних бойових дій та територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, згідно з додатком 1 та підлягають обов’язковій евакуації з територій можливих бойових дій, територій активних бойових дій та територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.
В умовах правового режиму воєнного стану для оперативного планування, організації та проведення евакуації населення з територій можливих бойових дій, територій активних бойових дій та територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, органами з евакуації розробляється з дотриманням вимог законодавства щодо обігу інформації з обмеженим доступом (у разі потреби) окремий план заходів з евакуації населення (працівників), матеріальних і культурних цінностей.";
13) доповнити Порядок розділом такого змісту:
"Особливості евакуації населення з територій можливих бойових дій, територій активних бойових дій та територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси
53. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві держадміністрації (військові адміністрації) разом з органами місцевого самоврядування (військовими адміністраціями населених пунктів - у разі їх утворення) у разі включення відповідної території до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Мінрозвитку (далі - перелік), зобов’язані невідкладно скликати засідання комісії з питань евакуації та/або відповідного координаційного штабу.
На засіданні комісії з питань евакуації та/або відповідного координаційного штабу розглядаються питання організації евакуації населення, зокрема щодо кількості осіб, їх категорій, наявності та достатності ресурсів, уточнення маршрутів, збірних пунктів евакуації, проміжних пунктів евакуації, транзитних центрів, приймальних пунктів евакуації, місць тимчасового проживання, а також сил і засобів, що залучаються до забезпечення заходів з евакуації.
За результатами розгляду на підставі рішення комісії з питань евакуації та/або відповідного координаційного штабу відповідним органом з евакуації розробляється з дотриманням вимог законодавства щодо обігу інформації з обмеженим доступом (у разі потреби) план заходів з евакуації населення (працівників), матеріальних і культурних цінностей, який затверджується керівником відповідної місцевої держадміністрації (військової адміністрації). Затверджений план невідкладно надсилається до місцевої держадміністрації (військової адміністрації) вищого рівня та ДСНС.
У разі неможливості скликання засідання комісії з питань евакуації та/або відповідного координаційного штабу відповідний орган самостійно переглядає та затверджує оновлений план заходів з евакуації населення.
54. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві держадміністрації (військові адміністрації), органи місцевого самоврядування (військові адміністрації населених пунктів - у разі їх утворення) здійснюють розгортання необхідних органів з евакуації, організацію сил і засобів у строк, що не перевищує чотирьох годин з моменту прийняття рішення про проведення евакуації, та забезпечують проведення евакуації населення з територій, включених до переліку.
Заходи з розгортання інфраструктури для евакуації населення з територій, де оголошено евакуацію, координуються відповідною обласною держадміністрацією (військовою адміністрацією) із залученням уповноважених представників ДСНС.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві держадміністрації (військові адміністрації), органи місцевого самоврядування (військові адміністрації населених пунктів - у разі їх утворення) під час здійснення заходів з евакуації відповідно до своєї компетенції забезпечують:
організацію збору населення у збірних пунктах евакуації, своєчасне та ефективне інформування населення про час і порядок евакуації;
залучення транспортних засобів усіх форм власності для перевезення населення під час проведення евакуації;
організацію евакуації працівників органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств та установ, закладів освіти, охорони здоров’я та інших установ, крім персоналу, необхідного для забезпечення безперервного функціонування критичної інфраструктури в межах громади у разі потреби;
здійснення заходів з евакуації матеріальних і культурних цінностей органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств та установ з метою збереження прав громадян, забезпечення безперервності управління та уникнення втрати важливої інформації;
взаємодію з військовим командуванням, ДСНС, Національною поліцією, іншими залученими до евакуації суб’єктами з метою гарантування безпеки маршрутів евакуації, організації супроводу транспортних колон, а також забезпечення порядку в збірних пунктах евакуації та транзитних центрах, організації інших заходів з евакуації;
залучення у разі згоди міжнародних гуманітарних, неурядових, у тому числі іноземних неурядових організацій, відокремлених підрозділів іноземних неурядових організацій, акредитованих в Україні, представництв міжнародних міжурядових організацій в Україні (без утворення юридичної особи), а також неприбуткових організацій, що залучають до своєї діяльності волонтерів для надання волонтерської допомоги відповідно до Закону України "Про волонтерську діяльність";
здійснення інших заходів з евакуації, визначених законодавством, рішеннями координаційних штабів та іншими обов’язковими до виконання документами.
55. Мінсоцполітики забезпечує впровадження державної інформаційної системи координації евакуації та надання допомоги особам з тимчасово окупованих територій, територій активних та можливих бойових дій.
Порядок створення, адміністрування та забезпечення функціонування державної інформаційної системи координації евакуації та надання допомоги особам з тимчасово окупованих територій, територій активних та можливих бойових дій затверджується наказом Мінсоцполітики.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві держадміністрації (військові адміністрації), органи місцевого самоврядування (військові адміністрації населених пунктів - у разі їх утворення) зобов’язані використовувати таку систему для обміну інформацією та планування заходів з евакуації відповідно до порядку створення, ведення та забезпечення функціонування державної інформаційної системи координації евакуації та надання допомоги особам з тимчасово окупованих територій, територій активних та можливих бойових дій (після її створення).
Електронна інформаційна взаємодія між державною інформаційною системою координації евакуації та надання допомоги особам з тимчасово окупованих територій, територій активних та можливих бойових дій та інформаційними, інформаційно-комунікаційними системами суб’єктів електронної інформаційної взаємодії забезпечується за допомогою засобів системи електронної взаємодії електронних інформаційних ресурсів.
56. У разі відсутності можливості забезпечення розміщення евакуйованого населення в межах області, м. Києва відповідні обласні, Київська міська держадміністрації (військові адміністрації), що приймають рішення про проведення евакуації, невідкладно після прийняття рішення про проведення евакуації, а також за потреби користуються державною інформаційною системою координації евакуації та надання допомоги особам з тимчасово окупованих територій, територій активних та можливих бойових дій, визначають області для приймання населення, що підлягає евакуації, здійснюють взаємодію з відповідною держадміністрацією (військовою адміністрацією), на території якої планується розміщення евакуйованого населення, та подають заявку до Координаційного штабу з проведення евакуаційних заходів та ефективного реагування на масове переміщення населення.
Координаційний штаб з проведення евакуаційних заходів та ефективного реагування на масове переміщення населення за заявкою обласних, Київської міської держадміністрацій (військових адміністрацій), що приймають рішення про проведення евакуації, визначає області для приймання евакуйованого населення із використанням відомостей державної інформаційної системи координації евакуації та надання допомоги особам з тимчасово окупованих територій, територій активних та можливих бойових дій.
57. Під час оповіщення населення про евакуацію Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві держадміністрації (військові адміністрації), органи місцевого самоврядування (військові адміністрації населених пунктів - у разі їх утворення) повідомляють, зокрема, відомості про:
ризики залишення на території, де оголошено проведення евакуації;
час припинення надання медичних, соціальних (зокрема доглядових) та адміністративних послуг у зв’язку з евакуацією персоналу відповідних установ;
порядок проведення евакуації, зокрема час початку та орієнтовну тривалість евакуації;
найближчий збірний пункт евакуації та маршрути підходу (під’їзду) до нього або безпечні шляхи для проведення евакуації;
розташування транзитного центру, можливий строк перебування в ньому, а також соціальні та інші послуги, які можливо отримати під час перебування у ньому;
область для подальшого розміщення та умови перебування в місцях тимчасового проживання;
можливість проведення евакуації за місцем проживання (перебування);
перелік речей першої необхідності, які необхідно взяти із собою;
обсяг речей, які можна взяти із собою;
порядок евакуації дітей, осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення;
порядок перевезення домашніх тварин;
гарантії та форми соціального захисту, які надаватимуться евакуйованим особам у процесі евакуації та в місцях транзиту і тимчасового розміщення;
контактні номери телефонів "гарячих ліній" з питань евакуації у відповідних областях для уточнення додаткової інформації.
Доведення сигналів оповіщення під час проведення евакуації та інформування населення про порядок дій на різних етапах евакуації, інформування про обстановку, що склалася, організовується Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями (військовими адміністраціями), органами місцевого самоврядування (військовими адміністраціями населених пунктів - у разі їх утворення) в доступній для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення формі, зокрема шляхом особистого інформування.
До інформування населення про порядок дій на різних етапах евакуації, інформування про обстановку, що склалася, можуть залучатися представники ДСНС, Національної поліції, а також громадських та волонтерських організацій.
58. Збірні пункти евакуації здійснюють комунікацію з транзитними центрами для організації перевезення евакуйованих осіб з використанням даних та засобів державної інформаційної системи координації евакуації та надання допомоги особам з тимчасово окупованих територій, територій активних та можливих бойових дій, адміністратором якої є Мінсоцполітики.
Направлення евакуйованих осіб із збірних пунктів евакуації до транзитних центрів здійснюється Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями (військовими адміністраціями), органами місцевого самоврядування (військовими адміністраціями населених пунктів - у разі їх утворення) на підставі інформації, що міститься у зазначеній системі, з урахуванням таких критеріїв:
забезпечення безпеки маршруту евакуації;
територіальна наближеність транзитного центру до збірного пункту евакуації;
наявність та достатність вільних місць у відповідному транзитному центрі, зокрема можливість задоволення потреб дітей, осіб з інвалідністю, осіб похилого віку та інших маломобільних груп населення.
У разі перевищення фактичної місткості найближчого транзитного центру або відсутності належних умов для розміщення окремих категорій евакуйованих осіб організація перевезення здійснюється Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевою держадміністрацією (військовою адміністрацією), органом місцевого самоврядування (військовою адміністрацією населеного пункту - у разі її утворення) повністю або частково до іншого визначеного транзитного центру з урахуванням критеріїв, визначених абзацами третім - п’ятим цього пункту.
У разі ухвалення особою рішення про здійснення самостійного переміщення власним або громадським транспортом така особа зобов’язана невідкладно, але не пізніше ніж протягом двох робочих днів з моменту вибуття повідомити про це Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевій держадміністрації (військовій адміністрації), органу місцевого самоврядування (військовій адміністрації населеного пункту - у разі її утворення), зокрема з використанням визначених засобів електронних комунікацій. Повідомлення повинно містити відомості про склад сім’ї, кількість дітей, осіб з інвалідністю, осіб похилого віку та інших маломобільних груп населення, а також маршрут та за можливості місце прибуття.
Отримана інформація вноситься до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
59. Усі особи, які прибувають до транзитного центру, підлягають первинній реєстрації адміністрацією такого центру, що передбачає фіксацію таких відомостей: прізвище, ім’я та по батькові (у разі наявності), вік, стать, наявність інвалідності або особливостей здоров’я, склад сім’ї, потреби в екстреній медичній допомозі, соціальній чи іншій допомозі.
Транзитний центр забезпечує кожній евакуйованій особі базовий пакет послуг і предметів першої необхідності, зокрема місце для відпочинку, продуктовий набір, засоби особистої гігієни, необхідні лікарські засоби (за медичними показаннями).
Транзитний центр забезпечує інформування евакуйованих осіб про доступні форми фінансової підтримки, зокрема про можливість отримання грошової допомоги від міжнародних організацій відповідно до гуманітарних програм, та сприяє їх оформленню.
Транзитний центр облаштовується з урахуванням таких мінімальних вимог:
обладнання будівлі (споруди, приміщення) функціонуючими інженерними системами електропостачання, опалення, вентиляції, водопостачання та водовідведення з передбаченням резервних або альтернативних джерел у разі перебоїв;
підтримання температури в приміщеннях відповідно до сезону у межах 18-25 °C;
облаштування залів очікування та приміщень для короткочасного відпочинку осіб, включаючи спальні місця з розрахунку не менше 4 кв. метрів на одну особу;
забезпечення питною водою (не менше 20 літрів на одну особу на добу) та харчуванням (організоване харчування шляхом приготування їжі або видача продуктових наборів);
облаштування санітарно-гігієнічних приміщень з розрахунку щонайменше один туалет на 20 осіб та один душ на 30 осіб, включаючи обладнання для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення;
забезпечення безбар’єрного доступу до всіх приміщень транзитного центру, у тому числі санітарних кімнат, зон відпочинку та харчування;
обладнання приміщення меблями для сидіння/відпочинку, шафами або стелажами для зберігання речей, аптечками першої допомоги, планами евакуації, вогнегасниками;
передбачення окремих зон для дітей (ігрова зона, зона для догляду), медичного пункту для надання екстреної медичної допомоги та психологічної допомоги;
розташування на відстані не більше 500 метрів від об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту або наявність власних таких об’єктів.
Строк перебування евакуйованих осіб у транзитному центрі становить не більше трьох діб з моменту реєстрації, крім випадків необхідності оформлення документів для евакуйованих осіб. Максимальний строк перебування евакуйованих осіб у транзитному центрі не може перевищувати сім діб.
60. У транзитному центрі після проходження первинної реєстрації кожна евакуйована особа проходить анкетування та складається план її подальшого переміщення.
Для проведення оцінки потреб евакуйованих осіб обласні, Київська міська держадміністрації (військові адміністрації) утворюють мультидисциплінарні команди при транзитних центрах, до складу яких входить фахівець із соціальної роботи або соціальний працівник, медичний працівник, юрист і психолог та інші фахівці. Мультидисциплінарна команда при транзитному центрі може утворюватися шляхом відрядження до транзитного центру фахівців із центру надання соціальних послуг, закладу охорони здоров’я, центру правничої допомоги та інших установ та організацій.
Діяльність мультидисциплінарної команди при транзитному центрі координується уповноваженими представниками органів соціального захисту населення.
Анкета включає відомості, необхідні для забезпечення подальшого соціального супроводу та інтеграції евакуйованих осіб, а саме:
персональні дані (прізвище, ім’я та по батькові (у разі наявності), дата народження, контактні дані);
склад сім’ї (наявність дітей, осіб з інвалідністю, осіб похилого віку та інших утриманців);
стан здоров’я (наявність хронічних захворювань, потреба у медичному нагляді чи забезпеченні лікарськими засобами);
потреби в соціальному захисті (соціальні послуги, юридична допомога, психологічна підтримка, соціальні виплати);
відомості про освіту, професійний статус та потреби у працевлаштуванні (освітній рівень, попереднє місце роботи, готовність до працевлаштування);
потреби в освітніх послугах (забезпечення навчання дітей у закладах дошкільної та загальної середньої освіти, продовження навчання для студентів);
наявність домашніх тварин та потреби, пов’язані з їх утриманням;
інші необхідні відомості.
Анкетування та оцінювання потреб здійснюється в електронній формі мультидисциплінарною командою при транзитному центрі.
Фахівці мультидисциплінарної команди при транзитному центрі проводять оцінювання потреб осіб, які перебувають у транзитному центрі, зокрема в екстреній медичній допомозі, правничій допомозі, соціальних та реабілітаційних послугах, адміністративних послугах.
За результатами оцінювання кожній особі, яка перебуває у транзитному центрі, надається допомога та складається план її подальшого переміщення. План подальшого переміщення особи складає фахівець із соціальної роботи мультидисциплінарної команди при транзитному центрі з урахуванням результатів оцінювання її потреб.
Відомості, отримані під час анкетування, зберігаються в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.
Інформація, що міститься в анкеті, використовується із дотриманням правил захисту персональних даних для спрямування осіб та сімей до відповідних місць тимчасового проживання, закладів соціального захисту, закладів охорони здоров’я, організації доступу до соціальних, медичних та освітніх послуг, планування заходів із соціальної інтеграції та працевлаштування.
61. Після прибуття до транзитного центру кожній евакуйованій особі надається консультація та допомога у визначенні подальшого маршруту переселення, що може включати такі заходи:
самостійне переселення за обраним місцем проживання;
переселення до місць тимчасового проживання;
направлення до закладів охорони здоров’я та закладів соціального захисту відповідно до законодавства.
Організація та координація цих заходів здійснюється уповноваженими представниками органів соціального захисту населення у взаємодії з адміністрацією транзитного центру.
Для визначення доступних місць тимчасового проживання використовується державна інформаційна система координації евакуації та надання допомоги особам з тимчасово окупованих територій, територій активних та можливих бойових дій, адміністратором якої є Мінсоцполітики.
62. Вибуття евакуйованих осіб з транзитних центрів до місць тимчасового проживання, закладів охорони здоров’я та закладів соціального захисту здійснюється організовано в один із таких способів:
забезпечення безоплатного проїзду залізничним транспортом;
організація спеціальних перевезень автобусами або іншими видами транспорту за рахунок джерел, не заборонених законом;
в інший спосіб, не заборонений законодавством, зокрема самостійно або за допомогою третіх осіб з одночасним попередженням адміністрації транзитного центру про завершення перебування в ньому.
63. Фінансування витрат, пов’язаних із забезпеченням діяльності збірних пунктів евакуації, проміжних пунктів евакуації, транзитних центрів та приймальних пунктів евакуації (облаштування, пристосування до потреб маломобільних груп населення, утримання), здійснюється Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями (військовими адміністраціями), органами місцевого самоврядування (військовими адміністраціями населених пунктів - у разі їх утворення), які їх утворили, а також за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством.
Оплата комунальних послуг збірних пунктів евакуації, проміжних пунктів евакуації, транзитних центрів та приймальних пунктів евакуації здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2022 р. № 261 "Про затвердження Порядку та умов надання компенсації за спожиті комунальні послуги під час розміщення внутрішньо переміщених осіб у будівлях (приміщеннях) об’єктів державної, комунальної та приватної власності у період воєнного стану" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 25, ст. 1341, № 78, ст. 4710).
64. Мінсоцполітики виплачує евакуйованим особам у встановленому порядку визначені законодавством державні соціальні допомоги.
Мінсоцполітики разом з Мінрозвитку розробляє для Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих держадміністрацій (військових адміністрацій), органів місцевого самоврядування (військових адміністрацій населених пунктів - у разі їх утворення) методичні рекомендації щодо адаптації та реінтеграції внутрішньо переміщених та евакуйованих осіб.
65. Рішення про можливість повернення внутрішньо переміщених та евакуйованих осіб до місць проживання, з яких проведена евакуація, ухвалюється органом, який прийняв рішення про проведення евакуації.
Прийняття такого рішення здійснюється за наявності висновків або інформаційних довідок:
ДСНС - щодо стану проведення заходів з розмінування територій;
Національної поліції - щодо стану правопорядку, безпеки дорожнього руху та можливості організації супроводу колон;
Міноборони - щодо завершення активних бойових дій, ризику можливих бойових дій на визначеній території;
Держспецзв’язку - щодо стану об’єктів критичної інфраструктури, які здійснюють життєзабезпечення населення;
МОЗ - щодо стану медичної інфраструктури, зокрема закладів охорони здоров’я, забезпечення мобільними медичними пунктами у разі потреби, можливості надання екстреної медичної допомоги, наявності мережі аптечних закладів, а також епідеміологічної ситуації;
Нацсоцслужби - щодо готовності інфраструктури для забезпечення соціальними послугами населення;
МОН - щодо готовності закладів освіти до відновлення освітнього процесу.
Повернення осіб здійснюється виключно на добровільних засадах, а рішення ухвалюється за наявності усіх зазначених висновків або інформаційних довідок щодо ситуації у відповідному населеному пункті.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві держадміністрації (військові адміністрації) разом з органами місцевого самоврядування (військовими адміністраціями населених пунктів - у разі їх утворення) забезпечують інформування внутрішньо переміщених та евакуйованих осіб про умови та строки повернення з використанням усіх доступних каналів комунікації.
Центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування проводять серед внутрішньо переміщених та евакуйованих осіб роз’яснювальну роботу щодо безпечних умов повернення, наявного забезпечення та можливих ризиків.
Для осіб, які виявили бажання повернутися, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями (військовими адміністраціями) разом з органами місцевого самоврядування (військовими адміністраціями населених пунктів - у разі їх утворення) забезпечується організація перевезення автобусами, залізничним транспортом, спеціалізованим транспортом для маломобільних груп населення. У разі самостійного повернення іншими видами транспорту надається інформація про безпечні маршрути для повернення.
Особи з інвалідністю та інші маломобільні групи населення мають пріоритетне право на забезпечення організаційного супроводу.
Обстеження стану житлового приміщення та інженерних мереж (електро-, водо-, газопостачання) проводиться відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 р. № 473 "Про затвердження Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов’язаних із пошкодженням будівель та споруд" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 37, ст. 1981).
У разі відсутності можливості проживання у власному житлі внутрішньо переміщеній або евакуйованій особі пропонується розміщення у місцях тимчасового проживання на території відповідної територіальної громади.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві держадміністрації (військові адміністрації) разом з органами місцевого самоврядування (військовими адміністраціями населених пунктів - у разі їх утворення) ведуть облік осіб, які повертаються, та визначають їх потреби.
Обласні держадміністрації (військові адміністрації) подають щотижня до Мінсоцполітики та Координаційного штабу з проведення евакуаційних заходів та ефективного реагування на масове переміщення населення узагальнену інформацію про повернення внутрішньо переміщених та евакуйованих осіб.";
14) у тексті Порядку слова "місцеві держадміністрації", "місцеві держадміністрації, органи місцевого самоврядування" у всіх відмінках і формах числа замінити словами "місцеві держадміністрації (військові адміністрації)", "місцеві держадміністрації (військові адміністрації), органи місцевого самоврядування (військові адміністрації населених пунктів - у разі їх утворення)" у відповідному відмінку і числі;
15) у назві додатка 1 до Порядку слова "районів можливих бойових дій" замінити словами "територій можливих бойових дій, територій активних бойових дій та територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси".
2. У постанові Кабінету Міністрів України від 29 липня 2022 р. № 854 "Про утворення Координаційного штабу з проведення евакуаційних заходів та ефективного реагування на масове переміщення населення" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 62, ст. 3741; 2024 р., № 17, ст. 1111; 2025 р., № 24, ст. 1533, № 73, ст. 4999):
"Народні депутати України (не більше двох осіб) (за згодою)";
2) у пункті 4 Положення про Координаційний штаб з проведення евакуаційних заходів та ефективного реагування на масове переміщення населення, затвердженого зазначеною постановою:
підпункт 7 викласти в такій редакції:
"7) розглядає заявки обласних, Київської міської держадміністрацій (військових адміністрацій), що приймають рішення про проведення евакуації, та визначає області для приймання евакуйованого населення із використанням відомостей державної інформаційної системи координації евакуації та надання допомоги особам з тимчасово окупованих територій, територій активних та можливих бойових дій.";
підпункт 8 виключити.
3. У постанові Кабінету Міністрів України від 1 вересня 2023 р. № 930 "Деякі питання функціонування місць тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб" (Офіційний вісник України, 2023 р., № 85, ст. 4910; 2024 р., № 54, ст. 3197; 2025 р., № 24, ст. 1535):
1) у постанові:
пункт 2 доповнити абзацом такого змісту:
"протягом двох місяців із дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2025 р. № 1307 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо евакуації населення із територій активних та можливих бойових дій та забезпечення соціального захисту евакуйованих осіб" забезпечити внесення інформації до баз даних, її коригування та подальшу щоденну актуалізацію баз даних.".
у пункті 3:
в абзаці першому слова "Міністерству розвитку громад та територій" замінити словами "Міністерству соціальної політики, сім’ї та єдності";
доповнити пункт абзацом такого змісту:
"забезпечити подальшу актуалізацію та формування нової узагальненої бази на підставі даних, поданих обласними, Київською міською державними адміністраціями (військовими адміністраціями).".
доповнити постанову пунктом 3-1такого змісту:
"3-1. Міністерство розвитку громад та територій протягом одного місяця з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2025 р. № 1307 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо евакуації населення із територій активних та можливих бойових дій та забезпечення соціального захисту евакуйованих осіб" забезпечити подання Міністерству соціальної політики, сім’ї та єдності наявних даних та переліків місць тимчасового проживання внутрішньо переміщених та евакуйованих осіб для внесення інформації до державної інформаційної системи координації евакуації та надання допомоги особам з тимчасово окупованих територій, територій активних та можливих бойових дій.";
в абзаці третьому підпункту 3 пункту 5 слово "Мінрозвитку" замінити словом "Мінсоцполітики";
в абзаці шістнадцятому пункту 6 слово "Мінрозвитку" замінити словом "Мінсоцполітики";
пункт 7 доповнити абзацом такого змісту:
"Керівник місця тимчасового проживання зобов’язаний протягом однієї доби з моменту фактичного прибуття внутрішньо переміщеної особи, евакуйованої особи забезпечити внесення відомостей про її прибуття та проживання до державної інформаційної системи координації евакуації та надання допомоги особам з тимчасово окупованих територій, територій активних та можливих бойових дій, адміністратором якої є Мінсоцполітики.";
пункт 9 після абзацу двадцять третього доповнити новим абзацом такого змісту:
"поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районної у м. Києві держадміністрації (військової адміністрації), виконавчий орган сільської, селищної, міської ради (далі - уповноважений орган) або надавача соціальних послуг за задекларованим місцем проживання (перебування) про евакуйовану особу шляхом надсилання не пізніше ніж наступного робочого дня повідомлення у письмовій або електронній формі, засобами електронних комунікацій для організації проведення оцінювання потреб особи/сім’ї в соціальних послугах; надати евакуйованій особі в письмовому вигляді інформацію про уповноважений орган або надавача соціальних послуг за задекларованим місцем проживання (перебування).".
У зв’язку з цим абзаци двадцять четвертий - двадцять шостий вважати відповідно абзацами двадцять п’ятим - двадцять сьомим;
у пункті 10:
абзац перший викласти в такій редакції:
"10. Обласна, Київська та Севастопольська міська держадміністрація (військова адміністрація) приймає рішення щодо виключення місця тимчасового проживання з переліку місць тимчасового проживання області, мм. Києва та Севастополя після попереднього переселення внутрішньо переміщених осіб, які проживають в місці тимчасового проживання, з урахуванням потреб окремих категорій осіб та єдності родин:";
абзаци п’ятий і шостий викласти в такій редакції:
"Про прийняте рішення письмово інформується власник (балансоутримувач) майна та Мінсоцполітики для виключення місця тимчасового проживання із переліку місць тимчасового проживання, що затверджується Мінсоцполітики.
Обласна, Київська та Севастопольська міська держадміністрація (військова адміністрація) за погодженням із Мінсоцполітики оформляє відповідним розпорядженням голови (начальника) обласної, Київської або Севастопольської міської держадміністрації (військової адміністрації) рішення про виключення місця тимчасового проживання з переліку місць тимчасового проживання відповідної області, мм. Києва та Севастополя і надсилає прийняте розпорядження до Мінсоцполітики для узагальнення та виключення з переліку місць тимчасового проживання.".
абзаци перший - третій пункту 17 викласти в такій редакції:
"17. Обласні, Київська та Севастопольська міські, районні держадміністрації (військові адміністрації):
проводять моніторинг у межах адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження держадміністрації (військової адміністрації);
формують перелік місць тимчасового проживання області, мм. Києва та Севастополя, який затверджується розпорядженням голови (начальника) обласної, Київської або Севастопольської міської держадміністрації (військової адміністрації) та надсилається до Мінсоцполітики для узагальнення та затвердження переліку місць тимчасового проживання;".