• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Перелік, Порядок від 30.10.2013 № 841
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 30 жовтня 2013 р. № 841
Київ
Про затвердження Порядку проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій
( Назва Постанови із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 905 від 30.11.2016 )
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій, що додається.
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 905 від 30.11.2016 )
2. Визнати такими, що втратили чинність:
постанову Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2001 р. № 1432 "Про затвердження Положення про порядок проведення евакуації населення у разі загрози або виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру" (Офіційний вісник України, 2001 р., № 44, ст. 1980);
пункт 1 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2013 р. № 581 "Про затвердження Порядку здійснення компенсації вартості послуг і розміру фактичних (понесених) витрат суб’єкту господарювання та громадянину, транспортні засоби яких залучені для вивезення населення із зони надзвичайної ситуації, районів можливих бойових дій, та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" (Офіційний вісник України, 2013 р., № 66, ст. 2389).

Прем'єр-міністр України

М.АЗАРОВ

Інд. 70


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 30 жовтня 2013 р. № 841
ПОРЯДОК
проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій
( Назва Порядку із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 905 від 30.11.2016 )
( У тексті Порядку слова "суб’єкт господарювання" і "Суб’єкт господарювання" в усіх відмінках і формах числа замінено словами "суб’єкт господарювання, інша юридична особа" у відповідному відмінку і числі згідно з Постановою КМ № 911 від 09.08.2024 )
( У тексті Порядку слова "місцеві держадміністрації", "місцеві держадміністрації, органи місцевого самоврядування" у всіх відмінках і формах числа замінено словами "місцеві держадміністрації (військові адміністрації)", "місцеві держадміністрації (військові адміністрації), органи місцевого самоврядування (військові адміністрації населених пунктів - у разі їх утворення)" у відповідному відмінку і числі згідно з Постановою КМ № 1307 від 10.10.2025 )
Загальні положення
1. Цей Порядок визначає механізм здійснення організованого вивезення (виведення) населення із зон можливого впливу наслідків надзвичайної ситуації або надзвичайної ситуації, розміщення його поза зонами дії вражаючих факторів джерел надзвичайної ситуації у разі виникнення безпосередньої загрози життю та заподіяння шкоди здоров’ю населення, заходів з евакуації матеріальних і культурних цінностей, якщо виникає загроза їх пошкодження або знищення, а також механізм повернення евакуйованого населення до місць проживання, з яких проведена евакуація.
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 905 від 30.11.2016; в редакції Постанови КМ № 1307 від 10.10.2025 )
1-1. У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні:
забезпечення проведення евакуації населення у разі виникнення надзвичайних ситуацій та в умовах бойових дій - комплекс заходів, які здійснюються органами з евакуації шляхом розгортання інфраструктури для евакуації населення та за допомогою ресурсів, необхідних для організації та проведення евакуації населення;
інфраструктура для евакуації населення - комплекс об’єктів та ресурсів, необхідних для організації та проведення евакуації населення з урахуванням особливих потреб окремих гендерно-вікових груп та осіб з інвалідністю, що забезпечує функціонування збірних пунктів евакуації, проміжних пунктів евакуації, транзитних центрів, приймальних пунктів евакуації, місць тимчасового проживання, транспортних засобів, а також персонал, який забезпечує функціонування відповідних органів з евакуації і супровід заходів з евакуації, та мультидисциплінарні команди при транзитних центрах, які забезпечують функціонування та виконання завдань таких центрів, зокрема з урахуванням особливих потреб окремих гендерно-вікових груп та осіб з інвалідністю.
Інші терміни вживаються в значенні, наведеному у Кодексі цивільного захисту України, а також інших нормативно-правових актах у сфері цивільного захисту.
( Порядок доповнено пунктом 1-1 згідно з Постановою КМ № 911 від 09.08.2024; в редакції Постанови КМ № 1307 від 10.10.2025 )
1-2. Евакуація населення з територій можливих бойових дій, територій активних бойових дій та територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, включених до переліку, затвердженого наказом Мінрозвитку, проводиться з урахуванням особливостей, визначених розділом "Особливості евакуації населення з територій можливих бойових дій, територій активних бойових дій та територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси" цього Порядку.
( Порядок доповнено пунктом 1-2 згідно з Постановою КМ № 1307 від 10.10.2025 )
2. Залежно від обстановки, що склалася під час надзвичайної ситуації, проводиться загальна або часткова евакуація населення тимчасового або безповоротного характеру.
( Пункт 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 905 від 30.11.2016 )
3. Обов’язковій евакуації підлягає населення у разі загрози виникнення аварії з викидом радіоактивних і небезпечних хімічних речовин, катастрофічного затоплення місцевості та землетрусів, масових лісових і торф’яних пожеж, зсувів, інших геологічних та гідрогеологічних явищ і процесів, надзвичайних ситуацій на арсеналах, базах (складах) озброєння, ракет, боєприпасів і компонентів ракетного палива, інших вибухопожежонебезпечних об’єктах Збройних Сил та/або інших військових формувань, утворених відповідно до законів, а також суб’єктів господарювання, інших юридичних осіб, які використовують у своїй діяльності вибухопожежонебезпечні об’єкти, збройних конфліктів (із територій можливих бойових дій, активних бойових дій та активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, на безпечні території).
( Пункт 3 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 711 від 12.08.2020, № 134 від 14.02.2023; в редакції Постанови КМ № 1307 від 10.10.2025 )
3-1. Масове переміщення населення виникає під час проведення обов’язкової чи загальної евакуації із зон можливого ураження до безпечних районів (у тому числі за межі країни) в разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру, збройних конфліктів (у тому числі в особливий період) та характеризується переміщенням великої кількості людей та/або охоплює значні території, що потрапляють до зони можливого ураження.
Ефективне реагування на масове переміщення населення забезпечується шляхом міжвідомчої координації, співпраці та об’єднання ресурсів і своєчасного та в повному обсязі здійснення заходів, визначених частиною дванадцятою статті 33 Кодексу цивільного захисту України.
Для міжвідомчої координації проведення евакуаційних заходів та ефективного реагування на масове переміщення населення можуть утворюватися координаційні штаби:
на державному рівні - Кабінетом Міністрів України;
на регіональному рівні - обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями (військовими адміністраціями);
на місцевому рівні - райдержадміністраціями (військовими адміністраціями).
Координаційний штаб, утворений на державному рівні, координує роботу координаційних штабів, утворених на регіональному та місцевому рівні, а координаційний штаб, утворений на регіональному рівні, - координаційних штабів, утворених на місцевому рівні.
Координаційний штаб у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції і законів України, актами Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних, районних в мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій).
Координаційний штаб є головним органом з організації та координації проведення евакуаційних заходів на відповідному рівні.
Координаційні штаби взаємодіють з комісіями з питань евакуації, комісіями з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій відповідного рівня в частині організації та проведення евакуаційних заходів шляхом отримання від них пропозицій щодо проведення таких заходів, визначення їм завдань щодо проведення та здійснення контролю за проведенням евакуаційних заходів.
Повноваження, завдання та права координаційного штабу визначаються положенням про такий штаб, яке розробляється на підставі Типового положення про координаційний штаб з проведення евакуаційних заходів та ефективного реагування на масове переміщення населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 серпня 2024 р. № 911 "Деякі питання проведення евакуаційних заходів та ефективного реагування на масове переміщення населення" (Офіційний вісник України, 2024 р., № 76, ст. 4495).
( Пункт 3-1 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 979 від 13.08.2025 )
( Порядок доповнено пунктом 3-1 згідно з Постановою КМ № 911 від 09.08.2024 )
3-2. До здійснення евакуаційних заходів з перевезення населення та ефективного реагування на його масове переміщення можуть залучатися за згодою міжнародні гуманітарні, неурядові, у тому числі іноземні неурядові організації, відокремлені підрозділи іноземних неурядових організацій, акредитовані в Україні, представництва міжнародних міжурядових організацій в Україні (без утворення юридичної особи), а також неприбуткові організації, що залучають до своєї діяльності волонтерів для надання волонтерської допомоги відповідно до Закону України "Про волонтерську діяльність".
( Порядок доповнено пунктом 3-2 згідно з Постановою КМ № 1307 від 10.10.2025 )
3-3. Координація організації перевезення населення під час проведення евакуації залізничним та автомобільним транспортом покладається на Мінрозвитку у взаємодії з АТ "Укрзалізниця" та організаторами пасажирських перевезень.
АТ "Укрзалізниця" забезпечує здійснення перевезень пасажирів під час проведення евакуації, зокрема формування спеціальних графіків руху поїздів.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві держадміністрації (військові адміністрації), органи місцевого самоврядування (військові адміністрації населених пунктів - у разі їх утворення) залучають власні транспортні засоби, транспортні засоби підпорядкованих підприємств, установ та організацій, а також у порядку, встановленому законом, транспортні засоби суб’єктів господарювання, а в разі безпосередньої загрози життю або здоров’ю населення - усі наявні транспортні засоби суб’єктів господарювання та громадян.
( Порядок доповнено пунктом 3-3 згідно з Постановою КМ № 1307 від 10.10.2025 )
4. Загальна евакуація населення проводиться із зон радіоактивного та хімічного забруднення, катастрофічного затоплення населених пунктів у разі руйнування гідротехнічних (гідрозахисних) споруд, хвиля прориву яких може досягнути зазначених населених пунктів менше ніж за чотири години, можливого ураження в разі виникнення надзвичайних ситуацій на арсеналах, базах (складах) озброєння, ракет, боєприпасів і компонентів ракетного палива, інших вибухопожежонебезпечних об’єктах Збройних Сил та/або інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, а також суб’єктів господарювання, інших юридичних осіб, які використовують у своїй діяльності вибухопожежонебезпечні об’єкти.
( Пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 711 від 12.08.2020, № 134 від 14.02.2023 )
5. Часткова евакуація населення проводиться на підставі рішення місцевої держадміністрації (військової адміністрації) або посадової особи, яка має повноваження щодо прийняття такого рішення.
6. Для проведення загальної евакуації населення залучаються наявні транспортні засоби відповідної адміністративної території, а в разі виникнення безпосередньої загрози життю або здоров’ю населення - додатково транспортні засоби суб’єктів господарювання, інших юридичних осіб та громадян.
Кількість, види та типи транспортних засобів, які планується залучити під час проведення евакуації населення із зони надзвичайної ситуації, територій можливих бойових дій, територій активних бойових дій та територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, визначаються органом, який прийняв рішення про залучення транспортних засобів.
( Пункт 6 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 134 від 14.02.2023; в редакції Постанови КМ № 1307 від 10.10.2025 )
7. Часткова евакуація населення проводиться з використанням транспортних засобів, що експлуатуються згідно з графіком роботи.
Залучення додаткових транспортних засобів під час проведення часткової евакуації населення здійснюється за рішенням місцевої держадміністрації (військової адміністрації) або посадової особи, яка має повноваження щодо прийняття такого рішення.
8. Суб’єктові господарювання, іншій юридичній особі або громадянину, транспортні засоби яких залучалися для здійснення заходів з евакуації населення, компенсується вартість наданих послуг і розмір фактичних (понесених) витрат за рахунок коштів, що виділяються з відповідного бюджету на ліквідацію загрози виникнення надзвичайної ситуації або наслідків надзвичайної ситуації у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
9. Працівник суб’єкта господарювання, іншої юридичної особи, власник, користувач, водій транспортного засобу, які відмовилися від надання послуг з перевезення населення, яке підлягає евакуації, несуть відповідальність відповідно до закону.
10. Евакуація матеріальних і культурних цінностей проводиться у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій, які можуть заподіяти їм шкоду, за наявності часу на її проведення, що визначається на підставі інформації суб’єктів моніторингу, спостереження, лабораторного контролю та прогнозування надзвичайних ситуацій.
Перелік, обсяг матеріальних і культурних цінностей та черговість проведення їх евакуації визначаються органами державної влади, суб’єктами господарювання, іншими юридичними особами, у віданні або власності яких перебувають зазначені цінності, та враховуються під час планування заходів з евакуації.
( Абзац другий пункту 10 в редакції Постанов КМ № 905 від 30.11.2016, № 134 від 14.02.2023 )
Приймання, перевезення, розміщення, облік та зберігання евакуйованих матеріальних і культурних цінностей здійснюється органом, відповідальним за організацію проведення евакуації, у визначеному законодавством порядку.
Організація проведення евакуації
11. Організація проведення евакуації та підготовка районів для розміщення евакуйованого населення і його життєзабезпечення, а також зберігання матеріальних і культурних цінностей покладаються на Раду міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві держадміністрації (військові адміністрації), органи місцевого самоврядування (військові адміністрації населених пунктів - у разі їх утворення) та керівників суб’єктів господарювання, інших юридичних осіб.
12. Рішення про проведення евакуації приймають на:
державному рівні - Кабінет Міністрів України;
регіональному рівні - Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації;
місцевому рівні - районні, районні у м. Києві та Севастополі держадміністрації, відповідні органи місцевого самоврядування;
рівні конкретного суб’єкта господарювання, іншої юридичної особи - його керівник.
13. У разі виникнення загрози життю або здоров’ю громадянам України на території іноземних держав їх евакуація проводиться за рішенням МЗС.
14. Рішення про проведення евакуації населення із зони радіоактивного забруднення приймається Радою міністрів Автономної Республіки Крим та місцевими держадміністраціями (військовими адміністраціями) на підставі інформації суб’єктів господарювання, інших юридичних осіб, які експлуатують ядерні установки, про випадки порушень в їх роботі та розрахунок прогнозованого дозового навантаження на населення.
( Пункт 14 в редакції Постанови КМ № 711 від 12.08.2020 )
15. У невідкладних випадках, зокрема у разі безпосередньої загрози життю та здоров’ю населення, рішення про проведення екстреної евакуації населення приймає керівник робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, а за його відсутності - керівник аварійно-рятувальної служби, який першим прибув у зону надзвичайної ситуації та має повноваження для прийняття таких рішень.
16. У разі виникнення надзвичайної ситуації на транспорті під час перевезення пасажирів відповідальність за їх евакуацію покладається на підприємства, установи, організації, що здійснюють транспортні перевезення, та сили цивільного захисту.
17. Проведення евакуації забезпечується шляхом:
створення на регіональному та місцевому рівні органів з евакуації, а також органів з евакуації на об’єктах господарювання;
розроблення плану проведення заходів з евакуації населення (працівників), матеріальних і культурних цінностей у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій;
( Абзац третій пункту 17 в редакції Постанови КМ № 134 від 14.02.2023 )
визначення безпечних районів, придатних для розміщення евакуйованого населення та матеріальних і культурних цінностей;
організації оповіщення керівників суб’єктів господарювання, інших юридичних осіб і населення про початок евакуації;
організації управління евакуацією;
життєзабезпечення евакуйованого населення в місцях його безпечного розміщення;
участі у командно-штабних навчаннях та об’єктових тренуваннях;
навчання населення діям під час проведення евакуації.
17-1. Евакуація дітей та осіб, які проживають або зараховані до закладів різних типів, форм власності та підпорядкування на цілодобове перебування, проводиться з урахуванням вимог Порядку тимчасового переміщення (евакуації) дітей та осіб, які проживають або зараховані до закладів різних типів, форм власності та підпорядкування на цілодобове перебування, та їх повернення за місцем постійного проживання (перебування), а в разі виїзду за межі України - в Україну, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2023 р. № 546 "Про тимчасове переміщення (евакуацію) дітей та осіб, які проживають або зараховані до закладів різних типів, форм власності та підпорядкування на цілодобове перебування, та їх повернення" (Офіційний вісник України, 2023 р., № 56, ст. 3143).
( Порядок доповнено пунктом 17-1 згідно з Постановою КМ № 911 від 09.08.2024 )
18. Оповіщення органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, суб’єктів господарювання, органів управління і сил цивільного захисту, інших юридичних осіб і населення про початок евакуації проводиться відповідно до Положення про організацію оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій та організації зв’язку у сфері цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2017 р. № 733 (Офіційний вісник України, 2017 р., № 80, ст. 2458; 2022 р., № 85, ст. 5285).
( Пункт 18 в редакції Постанови КМ № 979 від 13.08.2025 )
19. Навчання населення діям під час проведення евакуації населення здійснюється відповідно до Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 26 червня 2013 р. № 444 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 50, ст. 1788).
Органи з евакуації, їх функції та завдання
20. Для планування, підготовки та проведення евакуації у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих держадміністраціях (військових адміністраціях), органах місцевого самоврядування (військових адміністраціях населених пунктів - у разі їх утворення) та на об’єктах господарювання утворюються органи з евакуації, які передбачені абзацом першим пункту 21 цього Порядку.
Також для планування, підготовки та проведення евакуації у Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих держадміністраціях (військових адміністраціях), органах місцевого самоврядування (військових адміністраціях населених пунктів - у разі їх утворення) та на об’єктах господарювання утворюються органи з евакуації, які передбачені абзацом другим пункту 21 цього Порядку.
( Пункт 20 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 711 від 12.08.2020; в редакції Постанови КМ № 1307 від 10.10.2025 )
21. До органів з евакуації належать комісії з питань евакуації, збірні пункти евакуації, проміжні пункти евакуації, приймальні пункти евакуації.
Окремим органом з евакуації є транзитні центри.
( Пункт 21 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 711 від 12.08.2020; в редакції Постанови КМ № 1307 від 10.10.2025 )
22. Комісії з питань евакуації відповідають за планування евакуації на відповідному рівні, підготовку населення до здійснення заходів з евакуації, підготовку органів з евакуації до виконання завдань, здійснення контролю за підготовкою проведення евакуації, приймання і розміщення евакуйованого населення, матеріальних і культурних цінностей.
На об’єктах господарювання, що потрапляють у зони можливих надзвичайних ситуацій, з чисельністю працюючого персоналу менш як 50 осіб комісії з питань евакуації не утворюються, а призначається особа, що виконує функції зазначеної комісії.
Керівник комісії з питань евакуації та її персональний склад призначаються органом, за рішенням якого утворені органи з евакуації.
У невідкладних випадках у складі таких комісій утворюються оперативні групи, що розпочинають роботу з моменту прийняття рішення про проведення евакуації населення.
У разі утворення координаційного штабу з проведення евакуаційних заходів та ефективного реагування на масове переміщення населення відповідні комісії забезпечують взаємодію з ним.
( Пункт 22 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 911 від 09.08.2024 )
До повноважень комісій з питань евакуації належать:
( Пункт 22 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 911 від 09.08.2024 )
розроблення планів проведення заходів з евакуації населення (працівників), матеріальних і культурних цінностей у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій;
( Пункт 22 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 911 від 09.08.2024 )
підготовка і проведення евакуації населення (працівників), матеріальних і культурних цінностей у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій;
( Пункт 22 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 911 від 09.08.2024 )
участь у підготовці населення (працівників) до проведення евакуації;
( Пункт 22 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 911 від 09.08.2024 )
організація оповіщення органів з евакуації, участь в оповіщенні населення (працівників) про початок евакуації в разі виникнення надзвичайних ситуацій;
( Пункт 22 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 911 від 09.08.2024 )
вивчення і визначення зон виникнення можливих надзвичайних ситуацій на території Автономної Республіки Крим, області, міста, району, територіальної громади, суб’єкта господарювання, інших юридичних осіб;
( Пункт 22 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 911 від 09.08.2024 )
прогнозування можливих наслідків у разі виникнення надзвичайних ситуацій і визначення потреби у проведенні евакуації населення (працівників), матеріальних і культурних цінностей;
( Пункт 22 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 911 від 09.08.2024 )
підготовка безпечних районів для розміщення евакуйованого населення (працівників);
( Пункт 22 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 911 від 09.08.2024 )
здійснення координації дій з організації та проведення евакуації населення (працівників), матеріальних і культурних цінностей на відповідній території, в апараті центрального органу виконавчої влади, іншого органу державної влади, у суб’єкта господарювання, іншої юридичної особи;
( Пункт 22 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 911 від 09.08.2024 )
забезпечення готовності органів з евакуації до дій за призначенням;
( Пункт 22 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 911 від 09.08.2024 )
залучення залежно від потреби підприємств, установ і організацій, сил та засобів спеціалізованих служб цивільного захисту відповідного рівня і підпорядкування до здійснення заходів з евакуації населення (працівників), матеріальних і культурних цінностей та їх координації;
( Пункт 22 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 911 від 09.08.2024 )
здійснення контролю за діяльністю органів з евакуації Автономної Республіки Крим (області, міста, району, територіальної громади, суб’єкта господарювання, іншої юридичної особи, апарату центрального органу виконавчої влади, іншого органу державної влади) під час підготовки та проведення евакуації населення (працівників), матеріальних і культурних цінностей у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайної ситуації;
( Пункт 22 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 911 від 09.08.2024 )
здійснення контролю за підготовкою та розподілом усіх видів транспортних засобів для забезпечення проведення евакуації;
( Пункт 22 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 911 від 09.08.2024 )
підготовка пропозицій стосовно укладення договорів з відповідними транспортними організаціями щодо виділення визначеного транспорту в разі евакуації населення (працівників), матеріальних і культурних цінностей;
( Пункт 22 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 911 від 09.08.2024 )
визначення залізничних станцій, річкових (морських) портів для посадки (висадки) та маршрутів евакуації населення (працівників) транспортними засобами та пішки;
( Пункт 22 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 911 від 09.08.2024 )
організація приймання евакуйованого населення (працівників) та ведення його обліку;
( Пункт 22 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 911 від 09.08.2024 )
здійснення контролю за розміщенням та організацією життєзабезпечення евакуйованого населення (працівників);
( Пункт 22 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 911 від 09.08.2024 )
взаємодія з іншими органами управління і силами цивільного захисту щодо організації та проведення евакуації населення (працівників), матеріальних і культурних цінностей на території Автономної Республіки Крим (області, міста, району, територіальної громади, суб’єкта господарювання, іншої юридичної особи, апарату центрального органу виконавчої влади, іншого органу державної влади);
( Пункт 22 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 911 від 09.08.2024 )
організація інформаційного забезпечення проведення евакуації населення (працівників);
( Пункт 22 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 911 від 09.08.2024 )
здійснення інших повноважень, передбачених цим Порядком та іншими нормативно-правовими актами.
( Пункт 22 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 911 від 09.08.2024 )
23. Збірні пункти евакуації призначені для збору і реєстрації евакуйованого населення та організації його вивезення (виведення) у безпечні райони і розміщуються поблизу залізничних станцій, морських і річкових портів, пристаней, маршрутів евакуації, а також на наявних міських площах, у відкритих безпечних місцях або безпечних приміщеннях.
У невідкладних випадках функції збірних пунктів евакуації за рішенням керівника комісії з питань евакуації покладаються на оперативні групи.
23-1. Транзитний центр призначений для короткострокового перебування евакуйованих осіб під час їх переміщення до місць тимчасового або постійного проживання, де забезпечується, зокрема, реєстрація, перебування, харчування, медичне обслуговування, психологічна підтримка, правнича та юридична допомога, визначається потреба в базових соціальних послугах і здійснюється організація подальшого транспортування, та розміщується в спеціально облаштованому об’єкті, пристосованому для потреб маломобільних груп населення.
Мультидисциплінарна команда при транзитному центрі - функціонально виокремлена група фахівців, об’єднаних спільною метою та завданнями щодо організації евакуації населення та подальшого розміщення евакуйованих осіб, які перебувають у транзитному центрі.
( Порядок доповнено пунктом 23-1 згідно з Постановою КМ № 1307 від 10.10.2025 )
24. Проміжні пункти евакуації розміщуються на зовнішній межі зони надзвичайної ситуації, пов’язаної з радіоактивним (хімічним) забрудненням, для пересадки населення з транспорту, що працював у зоні надзвичайної ситуації, на дезактивовані транспортні засоби, які здійснюють перевезення на незабруднені (незаражені) території.
В умовах воєнного стану для приймання та короткострокового перебування евакуйованого населення з територій можливих бойових дій, територій активних бойових дій та територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, включених до переліку, затвердженого наказом Мінрозвитку, та його подальшого переміщення до приймальних пунктів евакуації та місць постійного (тимчасового) розміщення у безпечних районах, можуть утворюватися транзитні центри.
Кількість, нумерація, місця розташування та перелік районів, на території яких розміщуються проміжні пункти евакуації, транзитні центри, визначаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями (військовими адміністраціями) та органами місцевого самоврядування (військовими адміністраціями населених пунктів - у разі їх утворення).
( Пункт 24 в редакції Постанови КМ № 1307 від 10.10.2025 )
25. Приймальні пункти евакуації розгортаються для приймання, ведення обліку евакуйованого населення, матеріальних і культурних цінностей та відправлення їх до місць постійного (тимчасового) розміщення (збереження) у безпечних районах.
26. Збірні пункти евакуації, проміжні пункти евакуації, транзитні центри та приймальні пункти евакуації забезпечуються зв’язком з районними, міськими, районними у містах, селищними, сільськими комісіями з питань евакуації, комісіями з питань евакуації, утвореними на об’єктах господарювання, пунктами посадки на транспортні засоби, вихідними пунктами руху пішки, медичними і транспортними службами.
( Пункт 26 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1307 від 10.10.2025 )
27. Час на розгортання і підготовку до роботи органів з евакуації усіх рівнів не повинен перевищувати чотирьох годин з моменту отримання рішення про проведення евакуації.
( Пункт 27 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 711 від 12.08.2020 )
28. Контроль за роботою органів з евакуації здійснюється органом, який приймає рішення про проведення евакуації.
29. Органи з евакуації інформують щороку Раду міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві держадміністрації (військові адміністрації), органи місцевого самоврядування (військові адміністрації населених пунктів - у разі їх утворення) та керівників суб’єктів господарювання про стан планування евакуації, власної підготовки до виконання покладених на них завдань, навчання населення діям під час проведення евакуації, обладнання станцій, портів, пунктів посадки на транспортні засоби, підготовку маршрутів до місць посадки на транспортні засоби, здійснення контролю за підготовкою транспортних засобів до евакуації, організацію ведення обліку евакуйованого населення, оповіщення відповідних органів управління та населення про початок евакуації, медичне забезпечення населення під час евакуації у місті (районі), підготовку до розміщення пунктів санітарної обробки населення, спеціальної обробки одягу, майна і транспорту, здійснення дозиметричного контролю у складі приймальних пунктів евакуації.
В умовах воєнного стану органи з евакуації інформують Раду міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві держадміністрації (військові адміністрації), органи місцевого самоврядування (військові адміністрації населених пунктів - у разі їх утворення) та керівників суб’єктів господарювання з питань, зазначених в абзаці першому цього пункту, кожні три місяці.
( Пункт 29 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1307 від 10.10.2025 )
30. На центральні органи виконавчої влади, інші органи державної влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві держадміністрації (військові адміністрації), органи місцевого самоврядування (військові адміністрації населених пунктів - у разі їх утворення) та суб’єкти господарювання, що проводять евакуацію населення (працівників), покладається:
( Абзац перший пункту 30 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 911 від 09.08.2024 )
розроблення і виконання плану проведення заходів з евакуації населення (працівників), дітей та осіб, які проживають або зараховані до закладів різних типів, форм власності та підпорядкування на цілодобове перебування, матеріальних і культурних цінностей у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій;
( Абзац другий пункту 30 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 134 від 14.02.2023, № 911 від 09.08.2024 )
визначення і підготовка безпечного району для евакуйованого населення і його життєзабезпечення;
здійснення контролю за плануванням, підготовкою і проведенням заходів з евакуації підпорядкованими їм органами з евакуації.
До планування та здійснення заходів з евакуації залучається Мінрозвитку.
( Абзац п'ятий пункту 30 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 272 від 07.03.2025 )
30-1. До повноважень інших центральних органів виконавчої влади та органів державної влади у сфері цивільного захисту належить планування, організація та проведення під час виникнення надзвичайних ситуацій заходів з евакуації своїх працівників та майна.
( Порядок доповнено пунктом 30-1 згідно з Постановою КМ № 911 від 09.08.2024 )
31. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві держадміністрації (військові адміністрації), органи місцевого самоврядування (військові адміністрації населених пунктів - у разі їх утворення) забезпечують оповіщення та інформування населення (у тому числі у формі, доступній для осіб з порушеннями зору, слуху) про загрозу виникнення та виникнення надзвичайних ситуацій, у тому числі в умовах воєнного або надзвичайного стану.
У випадку відмови від обов'язкової евакуації фізична особа підписує відмову від проведення обов'язкової евакуації за формою згідно з додатком 2.
Відмова батьків, осіб, які їх замінюють, або інших законних представників від обов’язкової евакуації в примусовий спосіб дітей з окремого населеного пункту в місцевості, де ведуться бойові дії, не допускається.
( Пункт 31 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 209 від 07.03.2023 )
Облік та зберігання оформлених відмов від обов'язкової евакуації здійснюється місцевими держадміністраціями (військовими адміністраціями) або органами місцевого самоврядування, які організовують проведення такої евакуації.
( Пункт 31 в редакції Постанови КМ № 940 від 23.08.2022 )
32. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві держадміністрації (військові адміністрації), органи місцевого самоврядування (військові адміністрації населених пунктів - у разі їх утворення) та суб’єкти господарювання, що приймають евакуйоване населення, визначають склад відповідних органів з евакуації, забезпечують розроблення плану приймання та розміщення евакуйованого населення, яке прибуває з небезпечних районів, підготовку приймальних пунктів з евакуації, обладнання станцій, портів, пунктів висадки населення, сховищ для захисту евакуйованого населення, здійснення контролю за підготовкою житла, медичних закладів, інших об’єктів для розміщення і життєзабезпечення евакуйованого населення, організацію ведення його обліку, забезпечення радіаційної і хімічної розвідок на маршрутах евакуації і в районах розміщення населення, організацію дозиметричного контролю, санітарної обробки населення, спеціальної обробки одягу, майна і транспорту.
33. Координація дій Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих держадміністрацій (військових адміністрацій), органів місцевого самоврядування (військових адміністрацій населених пунктів - у разі їх утворення) під час проведення евакуації здійснюється центральними органами виконавчої влади через відповідні територіальні органи у межах їх повноважень.
Планування евакуації населення
34. Планування, організація та проведення заходів з евакуації здійснюється відповідно до методики, що затверджується МВС.
( Пункт 34 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 905 від 30.11.2016; в редакції Постанови КМ № 134 від 14.02.2023 )
35. Евакуація населення із зон радіоактивного забруднення навколо атомних електростанцій проводиться для АЕС потужністю:
що не перевищує 4 ГВт, - у радіусі 30 кілометрів;
більш як 4 ГВт - у радіусі 50 кілометрів.
При цьому територія, з якої проводиться евакуація, повинна бути не менше зони спостереження атомної електростанції, розміри якої визначені згідно із законодавством.
Евакуація населення із зон небезпечного радіоактивного забруднення навколо інших ядерних установок та об’єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, проводиться із зон спостереження таких установок та об’єктів, визначених згідно із законодавством.
36. План проведення заходів з евакуації населення (працівників), матеріальних і культурних цінностей у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій розробляється комісією з питань евакуації, підписується її головою, затверджується керівником органу, який утворив таку комісію, та погоджується з органом, на території якого планується розміщення евакуйованого населення.
Комісія з питань евакуації, утворена Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевою держадміністрацією (військовою адміністрацією), органом місцевого самоврядування (військовою адміністрацією населеного пункту - у разі її утворення), на території якого планується розміщення евакуйованого населення, розробляє план його приймання і розміщення у безпечному районі, який затверджується керівником органу, що утворив відповідну комісію.
Заходи з евакуації в разі виникнення загрози збройних конфліктів (з територій можливих бойових дій, територій активних бойових дій та територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, у безпечні райони) відображаються у плані цивільного захисту на особливий період окремим розділом, де визначаються особливості проведення обов’язкової евакуації населення та матеріальних і культурних цінностей. При цьому планування евакуації матеріальних і культурних цінностей здійснюється на підставі переліку матеріальних і культурних цінностей, що перебувають у державній власності та підлягають обов’язковій евакуації з територій можливих бойових дій, територій активних бойових дій та територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, згідно з додатком 1. Рішенням центральних органів виконавчої влади, інших органів державної влади, місцевих держадміністрацій (військових адміністрацій), органів місцевого самоврядування (військових адміністрацій населених пунктів - у разі їх утворення), суб’єктів господарювання, інших юридичних осіб можуть визначатися переліки, обсяги та черговість проведення евакуації матеріальних і культурних цінностей, що перебувають у їх власності (управлінні) і не включені до переліку матеріальних і культурних цінностей, що перебувають у державній власності та підлягають обов’язковій евакуації з територій можливих бойових дій, територій активних бойових дій та територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, згідно з додатком 1 та підлягають обов’язковій евакуації з територій можливих бойових дій, територій активних бойових дій та територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.
В умовах правового режиму воєнного стану для оперативного планування, організації та проведення евакуації населення з територій можливих бойових дій, територій активних бойових дій та територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, органами з евакуації розробляється з дотриманням вимог законодавства щодо обігу інформації з обмеженим доступом (у разі потреби) окремий план заходів з евакуації населення (працівників), матеріальних і культурних цінностей.
( Пункт 36 в редакції Постанови КМ № 1307 від 10.10.2025 )
37. Списки громадян, які підлягають евакуації, складаються у трьох примірниках, один з яких залишається в особи, яка здійснює управління об’єктом господарювання, будинком, другий - після уточнення списків надсилається на збірний пункт евакуації (у разі одержання рішення про проведення евакуації), третій - на приймальний пункт евакуації. Такі списки коригуються щороку особами, які здійснюють управління об’єктами господарювання та будинками.
Порядок проведення евакуації
38. Оповіщення органів з евакуації про початок евакуації населення здійснюється за рішенням органу, що їх утворив.
Порядок здійснення запланованих заходів з евакуації населення з урахуванням обстановки, що склалася, уточнюється органом з евакуації.
Комісії з питань евакуації, утворені в безпечних районах, організовують приймання, розміщення і життєзабезпечення евакуйованого населення.
39. Комісія з питань евакуації, утворена на об’єкті господарювання:
організовує оповіщення та ведення обліку працівників, дітей та осіб, які проживають або зараховані до закладів різних типів, форм власності та підпорядкування на цілодобове перебування, уточнює дані про транспортні засоби, строк їх подання, маршрути і порядок руху;
( Абзац другий пункту 39 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 911 від 09.08.2024 )
подає необхідну інформацію комісії з питань евакуації, утвореній Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевою держадміністрацією (військовою адміністрацією), органом місцевого самоврядування (військовою адміністрацією населених пунктів - у разі їх утворення), на території якого планується розмістити евакуйованих працівників;
забезпечує зустріч та розміщення евакуйованих працівників у безпечному районі та організовує їх інформаційне забезпечення.
40. Комісія з питань евакуації, утворена Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевою держадміністрацією (військовою адміністрацією), органом місцевого самоврядування (військовою адміністрацією населених пунктів - у разі їх утворення), організовує оповіщення, евакуацію та прибуття на збірні пункти евакуації (пункти посадки) непрацюючого населення, осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, визначених Порядком виявлення осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, які проживають у зоні надзвичайної ситуації або можливого ураження, та організації їх супроводження, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2018 р. № 282 (Офіційний вісник України, 2018 р., № 35, ст. 1233), зокрема осіб з порушенням зору, слуху, опорно-рухового апарату, інтелектуальними, психічними порушеннями за місцем проживання.
Батьки дітей та особи, що їх замінюють, законні представники дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, у тому числі тих, які виховуються у прийомних сім'ях, дитячих будинках сімейного типу, в сім'ях опікунів, піклувальників, сім'ях патронатних вихователів, тимчасово влаштованих, у разі проведення обов'язкової евакуації зобов'язані прибути з дітьми на збірні пункти евакуації (пункти посадки) за місцем проживання.
Планування заходів з евакуації осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення відображається у плані проведення заходів з евакуації населення (працівників), матеріальних і культурних цінностей у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій окремим розділом.
( Абзац третій пункту 40 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 134 від 14.02.2023 )
( Пункт 40 в редакції Постанови КМ № 940 від 23.08.2022 )
41. Збірні пункти евакуації уточнюють чисельність евакуйованого населення, порядок його відправлення, організовують їх збір та ведення обліку, здійснюють посадку населення на транспортні засоби, формують піші і транспортні колони, інформують комісії з питань евакуації про відправлення населення, організовують надання медичної допомоги евакуйованому населенню та охорону громадського порядку.
42. Евакуація особового складу збірних пунктів евакуації організовується після завершення евакуації населення на підставі рішення органу, що утворив такі органи.
43. Приймальні пункти евакуації організовують у безпечному районі підготовку пунктів висадки, уточнюють кількість населення, що прибуло, і порядок подачі транспортних засобів для його вивезення із зазначених та проміжних пунктів евакуації до пунктів розміщення, організовують надання медичної допомоги евакуйованому населенню та охорону громадського порядку.
44. У разі виникнення аварії на хімічно або радіаційно небезпечному об’єкті евакуація населення проводиться у два етапи:
перший - від місця знаходження населення до межі зони забруднення;