• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про розкриття інформації авторизованими рейтинговими агентствами

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку | Рішення, Інформація, Звіт, Порядок, Повідомлення, Форма типового документа, Перелік, Положення від 19.12.2025 № 09/21/3402/К03
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
  • Тип: Рішення, Інформація, Звіт, Порядок, Повідомлення, Форма типового документа, Перелік, Положення
  • Дата: 19.12.2025
  • Номер: 09/21/3402/К03
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
  • Тип: Рішення, Інформація, Звіт, Порядок, Повідомлення, Форма типового документа, Перелік, Положення
  • Дата: 19.12.2025
  • Номер: 09/21/3402/К03
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
РІШЕННЯ
19.12.2025 № 09/21/3402/К03
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
31 грудня 2025 року
за № 1984/45390
Про затвердження Положення про розкриття інформації авторизованими рейтинговими агентствами
Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 2, пункту 1 частини першої статті 7, статті 29, частини п’ятої статті 30 Закону України "Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків", пунктів 10, 11, 12 частини третьої статті 36 Закону України "Про рейтингування" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Положення про розкриття інформації авторизованими рейтинговими агентствами, що додається.
2. Затвердити Зміни до Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, а також особами, які надають забезпечення за такими цінними паперами, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 06 червня 2023 року № 608, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02 серпня 2023 року за № 1307/40363, що додаються.
3. Департаменту методології забезпечити подання цього рішення на державну реєстрацію до Міністерства юстицї України.
4. Управлінню адміністративної діяльності забезпечити оприлюднення цього рішення на офіційному вебсайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
5. Департаменту правового розвитку, після державної реєстрації рішення Міністерством юстиції України, забезпечити оприлюднення цього рішення на офіційному вебсайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
6. Це рішення набирає чинності з 01 січня 2026 року, але не раніше дня, наступного за днем його офіційного опублікування.
7. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Я. Шляхова.
Голова Комісії Руслан МАГОМЕДОВ
Протокол засідання Комісії
від 19.12.2025 р. № 117
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної комісії
з цінних паперів
та фондового ринку
19 грудня 2025 року
№ 09/21/3402/К03
Положення
про розкриття інформації авторизованими рейтинговими агентствами
I. Загальні положення
1. Це Положення визначає порядок, строки і вимоги розкриття регулярної інформації про авторизоване рейтингове агентство (далі – АРА) та додаткові відомості, що містяться в такій інформації, а також інформації про рейтингову діяльність АРА.
2. У цьому Положенні терміни та поняття вживаються в такому значенні:
1) географічний регіон – Автономна Республіка Крим, 24 області, визначені Конституцією України та два міста з особливим статусом (Київ та Севастополь);
2) ЄДР – Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань;
3) Закон про акціонерні товариства – Закон України "Про акціонерні товариства";
4) Закон про бухгалтерський облік – Закон України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні";
5) Закон про рейтингування – Закон України "Про рейтингування";
6) Закон про ринки капіталу – Закон України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки";
7) ім’я – ім’я (у розумінні Цивільного кодексу України) або повне ім’я фізичної особи – нерезидента відповідно до документа, що посвідчує таку особу;
8) іноземне рейтингове агентство – рейтингове агентство, створене відповідно до законодавства іноземної держави;
9) іноземні держави зони ризику – країни, які підпадають під критерії, визначені у додатку 1;
10) інформація, що підлягає розкриттю АРА – регулярна інформація (річна звітна інформація (далі – річна інформація) та піврічна звітна інформація (далі – піврічна інформація)) та додаткові відомості, що містяться в ній, інформація про рейтингову діяльність АРА, інформація про власників голосуючих акцій (часток) понад порогові значення пакетів акцій (часток), інша інформація, що підлягає розміщенню в базі даних особи, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників ринків капіталу та професійних учасників організованих товарних ринків, а також розкривається відповідно до вимог законодавства;
11) керівник – голова колегіального виконавчого органу, одноосібний виконавчий орган, головний виконавчий директор (за однорівневої структури управління АРА);
12) кодекс корпоративного управління, затверджений НКЦПФР – Кодекс корпоративного управління: ключові вимоги і рекомендації, затверджений рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 12 березня 2020 року № 118;
13) особа, яка оприлюднює регульовану інформацію – особа, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників ринків капіталу та професійних учасників організованих товарних ринків;
14) повне найменування – повне найменування (у розумінні Цивільного кодексу України) або повне найменування юридичної особи – нерезидента відповідно до установчих(ого) документів(а);
15) Положення про подання регламентованих даних – Положення про подання адміністративних даних та інформації у вигляді електронних документів до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затверджене рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13 травня 2011 року № 492, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 25 червня 2011 року за № 789/19527;
16) Положення про структуру власності - Положення про структуру власності юридичних осіб, процедуру та умови отримання погодження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку істотної участі у професійних учасниках ринків капіталу та організованих товарних ринків, затверджене рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14 листопада 2025 року № 09/21/3187/К03, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 28 листопада 2025 року за № 1785/45191;
17) проміжний звіт – документ, в якому АРА розкриває піврічну інформацію відповідно до вимог цього Положення;
18) рада – наглядова рада або рада директорів (за однорівневої структури управління АРА);
19) рейтингове агентство – юридична особа, переважним видом діяльності якої є визначення рейтингів на професійній основі.
Рейтингове агентство, що має намір визначати публічні кредитні рейтинги в Україні, зобов’язане пройти авторизацію та здійснювати діяльність відповідно до вимог Закону України "Про рейтингування";
20) річний звіт – документ, в якому АРА розкриває річну інформацію відповідно до вимог цього Положення;
21) стейкхолдер – особи та/або групи осіб, інтереси яких прямо пов’язані з діяльністю АРА або перетинаються з його інтересами (наприклад: учасники, працівники, кредитори, постачальники послуг та фінансових інструментів, клієнти або контрагенти, об’єднання або спілки вищезазначених осіб, місцеві громади, держава);
22) твердження щодо піврічної інформації – офіційна позиція осіб, які здійснюють управлінські функції, про те, що, наскільки це їм відомо, проміжна фінансова звітність, складена за міжнародними стандартами фінансової звітності та відповідно до Закону про бухгалтерський облік, містить достовірну та об’єктивну інформацію про стан активів, пасивів, фінансовий стан, прибутки та збитки АРА і юридичних осіб, які перебувають під контролем АРА (у разі наявності таких юридичних осіб) у рамках консолідованої фінансової звітності (у разі складання консолідованої фінансової звітності), а також про те, що проміжний звіт керівництва містить достовірну та об’єктивну інформацію;
23) твердження щодо річної інформації – офіційна позиція осіб, які здійснюють управлінські функції та підписують річну інформацію АРА, про те, що, наскільки це їм відомо, річна фінансова звітність складена за міжнародними стандартами фінансової звітності та відповідно до Закону про бухгалтерський облік, містить достовірну та об’єктивну інформацію про стан активів, пасивів, фінансовий стан, прибутки та збитки АРА і юридичних осіб, які перебувають під його контролем (у разі наявності таких юридичних осіб), у рамках консолідованої фінансової звітності (у разі складання консолідованої фінансової звітності), а також про те, що звіт керівництва містить достовірну та об’єктивну інформацію про розвиток і здійснення господарської діяльності і стан АРА і юридичних осіб, які перебувають під його контролем, у рамках консолідованої звітності, разом з описом основних ризиків та невизначеностей, з якими вони стикаються у своїй господарській діяльності;
24) URL-адреса (Universal Resource Locator) – універсальний покажчик місцезнаходження певного ресурсу (наприклад, файлу) у мережі Інтернет.
Інші терміни, які вживаються в цьому Положенні, використовуються в значеннях, визначених Законом про рейтингування, Законом про ринки капіталу, Законом про акціонерні товариства.
3. Дія цього Положення поширюється на АРА, в тому числі іноземні, що включені до Реєстру авторизованих рейтингових агентств.
4. Органом, що забезпечує дотримання вимог щодо розкриття АРА інформації, яка підлягає оприлюдненню відповідно до законодавства, є рада або, у разі, якщо створення ради не передбачено статутом, інший орган управління АРА.
5. До інформації, що підлягає розкриттю АРА, згідно вимог цього Положення належить:
1) регулярна інформація;
2) інформація про рейтингову діяльність АРА;
3) інша інформація, передбачена розділом V цього Положення.
6. Розкриття АРА інформації здійснюється з дотриманням принципів:
1) законності;
2) своєчасності;
3) достовірності;
4) збалансованості;
5) повноти.
7. Принцип законності передбачає, що розкриття інформації здійснюється виключно особами, які уповноважені суб’єктом розкриття здійснювати розкриття відповідної інформації.
8. Принцип своєчасності передбачає, що розкриття інформації відбуватиметься якнайшвидше, але в будь-якому разі – не пізніше ніж у строки, передбачені цим Положенням.
9. Принцип достовірності передбачає, що інформація, яка підлягає розкриттю є належним чином перевіреною та відповідає дійсності.
10. Принцип збалансованості передбачає, що розкриття інформації охоплює як позитивну, так і негативну інформацію.
11. Принцип повноти передбачає, що розкриття інформації відбуватиметься в повному обсязі, зокрема, що має розкриватися вся інформація, яка має значний вплив для прийняття рішень зацікавленими особами, навіть якщо розкриття такої інформації не вимагається згідно законодавства.
12. У разі, якщо АРА є емітентом цінних паперів або особою, яка надає забезпечення за такими цінними паперами, або радником з корпоративних прав, то таке АРА зобов’язане додатково розкривати регульовану інформацію відповідно до Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" та Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, а також особами, які надають забезпечення за такими цінними паперами, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 06 червня 2023 року № 608, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02 серпня 2023 року за № 1307/40363.
II. Порядок розкриття інформації АРА
1. Особливості порядку розкриття інформації АРА
13. АРА розкриває інформацію, передбачену цим Положенням, шляхом:
1) розміщення на вебсайті АРА;
2) розміщення в базі даних особи, яка оприлюднює регульовану інформацію;
3) подання до НКЦПФР.
14. Інформація розкривається:
1) державною мовою, а також, за бажанням, додатково будь-якою іншою мовою країн-членів ЄС – для АРА;
2) державною мовою та/або англійською мовою – для іноземних АРА.
15. У разі розкриття АРА інформації додатково іншою мовою, ніж державною мовою, таке АРА забезпечує достовірність, повноту розкриття інформації, а також несе відповідальність за ідентичність змісту та правильність перекладу такої інформації. У разі наявності розбіжностей та/або невідповідності між інформацією, що підлягає розкриттю АРА, яка одночасно була розкрита державною мовою та додатково іншою мовою країн – членів ЄС, перевага надається інформації, яка була розкрита державною мовою.
Вимоги до подання інформації та документів для розміщення у базі даних особи, яка оприлюднює регульовану інформацію згідно з підпунктом 2 пункту 13 цього Положення, а також щодо підтвердження факту такого подання, визначено у додатку 2.
Якщо особа, яка оприлюднює регульовану інформацію, також надає АРА інформаційні послуги на ринках капіталу та організованих товарних ринках з подання звітності та/або адміністративних даних до НКЦПФР, то така особа самостійно подає відповідну інформацію до НКЦПФР та здійснює підтвердження такого подання, повідомляючи про це АРА у спосіб, встановлений договором, регламентом, іншим документом, укладеним з АРА. У такому випадку АРА не потрібно окремо подавати інформацію до НКЦПФР, як це визначено у підпункті 3 пункту 13 цього Положення.
16. АРА подають інформацію та документи до НКЦПФР згідно з підпунктом 3 пункту 13 цього Положення у порядку, встановленому Положенням про подання регламентованих даних:
1) через особу, яка надає інформаційні послуги на ринках капіталу та організованих товарних ринках з подання звітності та/або звітних даних до НКЦПФР;
2) самостійно.
Для цілей взаємодії з програмно-технічним комплексом (ПТК) НКЦПФР, інформаційно-комунікаційна система АРА має забезпечувати підключення до ПТК НКЦПФР та функціонування відповідно до протоколу взаємодії, визначеного окремим нормативно-технічним актом НКЦПФР щодо підключення та протоколу взаємодії зовнішніх програмно-технічних комплексів із ПТК НКЦПФР для подання до НКЦПФР звітних даних та інформації у вигляді електронних документів.
17. АРА зобов’язані розміщувати на власному вебсайті інформацію, що підлягає розкриттю АРА, згідно з підпунктом 1 пункту 13 цього Положення.
АРА забезпечує вільний доступ до інформації на власному вебсайті та не може обмежувати доступ або встановлювати плату за доступ до інформації, що підлягає обов’язковому розкриттю на такому вебсайті.
Інформація АРА повинна розміщуватися на вебсайті у спосіб, який забезпечує її легкий та зрозумілий пошук. Вся інформація, яка розкривається відповідно до вимог цього Положення, розміщується у розділі під назвою "Інформація, що підлягає розкриттю АРА". Посилання на сторінку для переходу до цього розділу розміщується на головній (стартовій) сторінці вебсайту АРА.
Інформація, яка розкривається відповідно до вимог цього Положення та розміщується на власному вебсайті АРА у розділі під назвою "Інформація, що підлягає розкриттю АРА", розподіляється на три види:
1) регулярна інформація;
2) інформація про рейтингову діяльність АРА;
3) інша інформація.
Інформація підлягає оприлюдненню АРА на власному вебсайті у формі електронного документа, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа уповноваженої особи АРА та придатний для:
1) сприйняття людиною;
2) друку на папері формату А4;
3) можливості контекстного пошуку та копіювання будь-якої розміщеної на ньому інформації (у форматі DOC (DOCX) або PDF);
4) завантаження;
5) зчитування кваліфікованого сертифіката відкритого ключа уповноваженої особи АРА.
Інформація також розміщується у машинозчитуваному форматі (XML або iXBRL) з накладенням електронного підпису уповноваженої особи АРА, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа.
У разі розміщення на власному вебсайті фінансової звітності, що підлягає розкриттю АРА з урахуванням вимог, визначених пунктом 23 цього Положення, у форматі iXBRL, розміщення такої інформації у іншому форматі, передбаченому абзацом 5 цього пункту, не є обов’язковим.
Інформація, що підлягає розкриттю АРА, залишається в публічному доступі на власному вебсайті АРА протягом щонайменше як 10 років після її розкриття.
У випадку зміни власного вебсайту, АРА зобов’язане розмістити на новому власному вебсайті всю інформацію, яка була розміщена раніше, та строк розміщення якої не минув – з дня початку функціонування нового власного вебсайту.
18. Інформація подається до НКЦПФР у формі електронних документів відповідно до нормативно-правового акта НКЦПФР, що регулює порядок подання звітних даних та інформації у формі електронних документів.
Інформація в електронній формі складається відповідно до опису розділів та схем XML-файлів, визначених окремим актом НКЦПФР нормативно-технічного характеру.
Інформація складається АРА з використанням Системи довідників та класифікаторів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженої рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 08 травня 2012 року № 646, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 травня 2012 року за № 831/21143.
19. На письмову вимогу уповноваженої особи НКЦПФР АРА зобов’язане подати до НКЦПФР у строк, передбачений вимогою, відповідну інформацію шляхом направлення через особистий кабінет АРА у Комплексній інформацйній системі НКЦПФР з урахуванням вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг, відповідно до вимог та засобами, визначеними окремим документом нормативно-технічного характеру, інформація про який оприлюднена на офіційному вебсайті НКЦПФР.
20. Під час розкриття інформації АРА мають право не надавати у її складі копії документів, якщо такі документи є в наявності у НКЦПФР та/або у публічному доступі у візуальній формі, що дає змогу сприймати їх зміст людиною, у машинозчитуваному форматі та вільно завантажувати їх. У такому разі АРА подає реквізити для забезпечення можливості автоматичного завантаження копій цих документів з мережі Інтернет, що містять повну адресу файлу, за якою здійснюється вільне і пряме завантаження його копій засобами автоматизації (без необхідності попередньої реєстрації, введення кодів, інших додаткових дій на забезпечення завантаження), в форматі URL-адреси, ім’я файлу (включаючи розширення в імені файлу, яке має відповідати його типу/формату), точний розмір файлу та контрольну суму для забезпечення можливості автоматичного контролю точності копіювання вмісту.
21. АРА повідомляє НКЦПФР, акціонерів (учасників) та інших стейкхолдерів про випадки несвоєчасного розкриття та можливого несвоєчасного розкриття інформації не пізніше 10:00 наступного робочого дня після:
1) спливу граничного строку для розкриття інформації АРА;
2) дня, коли АРА стало відомо про можливе несвоєчасне розкриття інформації.
АРА повідомляє НКЦПФР – шляхом подання повідомлення про несвоєчасне розкриття інформації, що підлягає розкриттю АРА, за формою згідно з додатком 3 за підписом уповноваженої особи АРА з обґрунтуванням причин, що призвели або можуть призвести до несвоєчасного розкриття інформації та новою датою опублікування інформації, що підлягає розкриттю АРА.
АРА повідомляє акціонерів (учасників) та інших стейкхолдерів – шляхом оприлюднення на власному вебсайті повідомлення за формою згідно з додатком 3 з обґрунтуванням причин, що призвели або можуть призвести до несвоєчасного розкриття інформації та новою датою опублікування інформації, що підлягає розкриттю АРА.
22. АРА повідомляє НКЦПФР, акціонерів (учасників) та інших стейкхолдерів про випадки розкриття ним недостовірної інформації не пізніше 10:00 наступного робочого дня після дня, коли АРА стало відомо про розкриття недостовірної інформації.
АРА спростовує таку інформацію та розкриває виправлену інформацію у той самий спосіб, що й було розкрито недостовірну інформацію.
АРА повідомляє НКЦПФР – шляхом подання повідомлення про розкриття недостовірної інформації, що підлягає розкриттю АРА за формою згідно з додатком 4 за підписом уповноваженої особи АРА про факт оприлюднення недостовірної інформації та з обґрунтуванням причин оприлюднення недостовірної інформації із обов’язковим зазначенням, що саме в інформації було виправлено.
АРА повідомляє акціонерів (учасників) та інших стейкхолдерів – шляхом оприлюднення на власному вебсайті нового файлу із виправленою інформацією з обов’язковим зазначенням, що саме в ній було виправлено, а також збереженням файлу із недостовірною інформацією із зазначенням в імені файлу про його недостовірність, а також повідомлення згідно додатку 4.
23. АРА розкривають фінансову звітність, складену відповідно до Закону про бухгалтерський облік, міжнародних стандартів фінансової звітності.
У разі, якщо відповідно до законодавства АРА зобов’язане складати консолідовану (субконсолідовану) фінансову звітність, фінансова звітність повинна містити консолідовану (субконсолідовану) фінансову звітність разом із аудиторським звітом та окремо власну фінансову звітність разом із аудиторським звітом.
АРА, для складання фінансової звітності (річної, проміжної) застосовують міжнародні стандарти фінансової звітності, та складають фінансову звітність та звіт керівництва / консолідовану (субконсолідовану) фінансову звітність та консолідований звіт керівництва у разі складання консолідованої фінансової звітності, на основі таксономії фінансової звітності за міжнародними стандартами фінансової звітності в єдиному електронному форматі (формат XBRL), визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, та подають її до Центру збору фінансової звітності, операційне управління яким здійснюється НКЦПФР (далі – Центр збору фінансової звітності), з урахуванням вимог нормативно-правових актів НКЦПФР. У такому разі розкриття фінансової звітності здійснюється відповідно до пункту 20 цього Положення.
Електронний файл з фінансовою звітністю у форматі XBRL також має містити:
аудиторський звіт, який подається разом з річною фінансовою звітністю / річною консолідованою (субконсолідованою) фінансовою звітністю (у разі складання консолідованої фінансової звітності);
звіт щодо огляду проміжної фінансової звітності / проміжної консолідованої фінансової звітності (у разі складання консолідованої фінансової звітності), у випадках, передбачених законом та нормативно-правовими актами Комісії.
Аудиторський звіт щодо річної фінансової звітності (річної консолідованої фінансової звітності) та звіт щодо огляду проміжної фінансової звітності (проміжної консолідованої фінансової звітності) мають відповідати Міжнародним стандартам контролю якості (управління якістю), аудиту, огляду, іншого надання впевненості та супутніх послуг, Закону України "Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність" та Вимогам до інформації, що стосується аудиту або огляду фінансової звітності учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків, нагляд за якими здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, затвердженим рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22 липня 2021 № 555, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07 вересня 2021 року за № 1176/36798.
Для складання аудиторського звіту щодо річної фінансової звітності (річної консолідованої фінансової звітності) та звіту щодо огляду проміжної фінансової звітності (проміжної консолідованої фінансової звітності) АРА повинні використовувати послуги суб’єктів аудиторської діяльності, які зареєстровані у розділі "Суб’єкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності", або розділі "Суб’єкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес" Реєстру аудиторів та суб’єктів аудиторської діяльності.
Суб’єкти аудиторської діяльності повинні бути зареєстровані у відповідному розділі Реєстру аудиторів та суб’єктів аудиторської діяльності, у тому числі, й у період проведення ними аудиту та огляду фінансової звітності.
24. АРА має право наводити додаткову інформацію, яка необхідна для повного і всебічного розкриття інформації.
АРА має право додатково розміщувати в базі даних особи, яка оприлюднює регульовану інформацію та на власному вебсайті повідомлення про суттєві події (інші, ніж передбачені цим Положенням), які можуть бути істотними для стейкхолдерів або можуть вплинути на фінансово-господарський стан АРА. Повідомлення про суттєві події розкривається за формою згідно з додатком 5.
25. Іноземні рейтингові агентства, в тому числі авторизовані відповідно до вимог Регламенту Європейського Парламенту та Ради (ЄС) № 1060/2009 від 16 вересня 2009 року щодо кредитних рейтингових агентств та які включені до Реєстру авторизованих рейтингових агентств, мають право розкривати в публічному доступі інформацію згідно з законодавством країни реєстрації його головного офісу.
III. Склад, обсяг та строки розкриття регулярної інформації
1. Розкриття річної інформації
26. Річна інформація оформлюється у вигляді річного звіту АРА та складається з таких частин:
1) загальна інформація про АРА, передбачена підпунктами 1-7 пункту 27 цього Положення;
2) інформація щодо капіталу та цінних паперів АРА, передбачена підпунктами 8-16 пункту 27 цього Положення;
3) фінансова інформація про АРА, передбачена підпунктами 17-23 пункту 27 цього Положення;
4) нефінансова інформація про АРА, передбачена підпунктами 24-28 пункту 27 цього Положення;
5) інформація про окремі види цінних паперів, емітентом яких є АРА, передбачена підпунктом 29 пункту 27 цього Положення.
27. До річної інформації, яка підлягає розкриттю у річному звіті АРА, належить:
1) інформація про АРА, включаючи повне найменування, місцезнаходження АРА, розмір його статутного капіталу;
2) інформація про органи управління АРА, його посадових осіб, учасників або акціонерів, у тому числі структура власності АРА (зазначається URL-адреса власного вебсайту АРА, на якій розміщена структура власності АРА, складена згідно з вимогами додатку 6).
АРА, яке не є емітентом цінних паперів складає структуру власності відповідно до вимог Положення про структуру власності;
3) інформація про господарську та фінансову діяльність АРА, включаючи опис основних видів господарської діяльності, яку провадить АРА та додаткових послуг, що не є частиною рейтингової діяльності;
4) інформація про чинні ліцензії, які одержані АРА для провадження окремих видів діяльності;
5) організаційна структура АРА (крім випадків, коли законом така інформація визначена інформацією з обмеженим доступом);
6) відомості про заснування АРА інших юридичних осіб (участі в інших юридичних особах);
7) інформація про наявність філіалів або інших відокремлених структурних підрозділів АРА, у тому числі у схематичному зображенні (у разі якщо АРА має більше десяти відокремлених підрозділів, то вказується URL-адреса на власний вебсайт АРА, де розміщено повний перелік відокремлених осіб такої особи);
8) інформація про структуру капіталу, зокрема із зазначенням типів і класів акцій (часток), а також прав та обов’язків акціонерів (учасників);
9) інформація про зміну акціонерів (учасників), яким належать голосуючі акції (частки), розмір пакета яких стає більшим, меншим або дорівнює пороговому значенню пакета акцій (часток);
10) перелік власників пакетів 5 і більше відсотків акцій (часток) із зазначенням відсотка, кількості, типу та/або класу належних їм акцій (часток) та інформацію про зміну акціонерів (учасників), яким належать голосуючі акції (частки), розмір пакета яких стає більшим, меншим або дорівнює пороговому значенню пакета акцій (часток);
11) інформація про зміну осіб, яким належить право голосу за акціями (частками), сумарна кількість прав за якими стає більшою, меншою або дорівнює пороговому значенню пакета акцій (часток);
12) інформація про зміну осіб, які є власниками фінансових інструментів, пов’язаних з голосуючими акціями (частками), сумарна кількість прав за якими стає більшою, меншою або дорівнює пороговому значенню пакета акцій (часток);
13) інформація про наявність у власності працівників АРА цінних паперів (крім акцій) такого АРА, а щодо акцій/часток – інформацію про кожного працівника АРА, який володіє акціями/частками у розмірі понад 0,1 відсотка розміру статутного капіталу такого АРА;
14) наявну в АРА інформацію про корпоративні договори, укладені акціонерами (учасниками) такого АРА;
15) інформація про будь-які договори та/або правочини, умовою чинності яких є незмінність осіб, які здійснюють контроль над АРА;
16) інформація про загальну кількість голосуючих акцій (часток) та кількість голосуючих акцій (часток), право голосу за якими обмежено, а також кількість голосуючих акцій (часток), право голосу за якими в результаті обмеження такого права передано іншій особі;
17) річна фінансова звітність, перевірена суб’єктом аудиторської діяльності. У разі якщо відповідно до вимог законодавства АРА зобов’язане підготувати консолідовану фінансову звітність, річна фінансова звітність має містити консолідовану фінансову звітність, перевірену суб’єктом аудиторської діяльності, та окремо власну фінансову звітність, перевірену суб’єктом аудиторської діяльності;
18) аудиторський звіт, наданий за результатами аудиту фінансової звітності АРА суб’єктом аудиторської діяльності;
19) інформація про вчинення значних правочинів або правочинів, щодо яких є заінтересованість, або про попереднє надання згоди на вчинення таких правочинів;
20) відомості про осіб, заінтересованих у вчиненні товариством правочинів із заінтересованістю, та обставини, існування яких створює заінтересованість;
21) перелік винагород, що сплачуються кожним клієнтом АРА за підготовку кредитного рейтингу та/або надання додаткових послуг таким АРА;
22) цінова політика АРА, зокрема структура винагород та цінові критерії для різних видів кредитних рейтингів або об’єктів рейтингування;
23) перелік клієнтів АРА, внесок яких у темпи зростання доходів АРА у звітному періоді перевищував темпи зростання загальних доходів АРА у звітному періоді більш як у 1,5 разу. Клієнт АРА підлягає включенню до зазначеного переліку в разі якщо частка винагороди, сплаченої таким клієнтом у звітному періоді, перевищує 0,25 відсотка від загального обсягу доходів АРА.
Для цілей цього пункту під терміном "клієнт" розуміється юридична особа або особа, пов’язана з нею відносинами контролю, або будь-яка інша особа, від імені якої проводилися переговори, в результаті яких прямо чи опосередковано виплачено винагороду на користь АРА;
24) звіт керівництва (звіт про управління) відповідно до вимог, встановлених статтею 127 Закону про ринки капіталу;
25) звіт про прозорість відповідно до вимог статті 28 Закону про рейтингування;
26) інформацію про будь-які винагороди або компенсації, які мають бути виплачені посадовим особам АРА у разі їх звільнення;
27) інформацію про свою рейтингову діяльність, зокрема про частоту визначення кредитних рейтингів, кредитні рейтинги визначені в минулому;
28) перелік кредитних рейтингів, визначених та/або оновлених протягом звітного періоду, із зазначенням частки ініціативних рейтингів у такому переліку;
29) відомості щодо інформації про цінні папери АРА, що виникала протягом звітного періоду.
Також у річному звіті АРА зазначається посилання на інформацію, яка була розкрита АРА протягом звітного року (зазначається URL-адреси, включаючи URL-адресу власного вебсайту АРА, на якій розміщена така інформація).
АРА має право додатково розкривати інші відомості у річному звіті.
28. Річний звіт затверджується радою АРА (якщо законом повноваження не віднесено до компетенції іншого органу управління).
29. Зміст та форма річного звіту, в якому АРА розкриває річну інформацію, наведені в додатку 7. Річний звіт має супроводжуватися титульним аркушем та містити зміст інформації, яка у ньому зазначається. У разі відсутності інформації, наведеної у змісті, АРА повинен зазначити про причини її відсутності у поясненні щодо розкриття інформації.
30. Звіт керівництва (звіт про управління), передбачений пунктом 27 цього Положення, повинен містити достовірний огляд розвитку АРА та його діяльності за звітний період, у тому числі з описом ризиків та невизначеностей, з якими стикається АРА у процесі господарської діяльності.
31. У разі, якщо під контролем АРА перебувають інші юридичні особи, у звіті керівництва зазначається інформація про таких юридичних осіб з описом основних ризиків та невизначеностей, з якими вони стикаються у процесі господарської діяльності.
32. Звіт керівництва (звіт про управління) повинен містити такі відомості:
1) звернення до акціонерів / учасників та інших стейкхолдерів від голови ради АРА;
2) звернення до акціонерів / учасників та інших стейкхолдерів від керівника АРА;
3) інформацію про розвиток та вірогідні перспективи подальшого розвитку АРА;
4) інформацію про укладення деривативних контрактів або вчинення правочинів щодо деривативних цінних паперів АРА, якщо це впливає на оцінку його активів, зобов’язань, фінансового стану і доходів або витрат, зокрема інформацію про:
завдання та політику АРА щодо управління фінансовими ризиками, у тому числі політику щодо страхування кожного основного виду прогнозованої операції, для якої використовуються операції хеджування;
схильність АРА до цінових ризиків, кредитного ризику, ризику ліквідності та/або ризику грошових потоків;
5) звіт про корпоративне управління, з урахуванням вимог пункту 33 цього Положення;
6) інформацію щодо наявності у АРА зв’язків з іноземними державами зони ризику з урахуванням вимог пункту 36 цього Положення.
33. Звіт про корпоративне управління повинен містити такі відомості:
1) посилання на кодекс корпоративного управління оператора організованого ринку капіталу, об’єднання юридичних осіб та/або кодекс корпоративного управління, затверджений НКЦПФР та інший кодекс корпоративного управління (за наявності), який АРА добровільно вирішив застосовувати, включаючи посилання на текст відповідного кодексу у публічному доступі.
У разі відсутності кодексу корпоративного управління, АРА розкриває інформацію про практику корпоративного управління, що застосовується понад визначені законодавством вимоги;
2) пояснення щодо причин відхилення або відступу або не застосування положень кодексу корпоративного управління;
3) інформацію про проведені загальні збори акціонерів (учасників) та загальний опис прийнятих на таких зборах рішень;
4) персональний склад ради та колегіального виконавчого органу АРА, їх комітетів, інформацію про проведені засідання та загальний опис прийнятих рішень, а також звіти ради та колегіального виконавчого органу;
5) інформацію про наявність корпоративного секретаря, а також звіт щодо результатів його діяльності;
6) опис основних характеристик систем внутрішнього контролю і управління ризиками АРА, а також перелік структурних підрозділів АРА, які здійснюють ключові обов’язки щодо забезпечення роботи систем внутрішнього контролю і управління ризиками;
7) інформацію про звіт комплаєнс-підрозділу (комплаєнс-менеджера), з урахуванням вимог, передбачених пунктом 38 цього Положення;
8) перелік осіб, які прямо або опосередковано є власниками значного пакета акцій (часток) АРА;
9) інформацію про будь-які обмеження прав участі та голосування акціонерів (учасників) на загальних зборах АРА;
10) порядок призначення та звільнення посадових осіб АРА;
11) повноваження посадових осіб АРА;
12) інформацію про винагороду членів виконавчого органу та ради АРА, з урахуванням вимог, передбачених пунктом 34 цього Положення;
13) основні положення політики щодо розкриття інформації АРА;
14) інформацію від суб’єкта аудиторської діяльності, з урахуванням вимог, передбачених пунктом 35 цього Положення.
34. Інформація про винагороду членів виконавчого органу та ради АРА має містити інформацію про:
1) винагороди у національній або іноземній валюті й форми виплати винагороди, яку виплачено або яку мають виплатити кожному членові відповідного органу управління АРА, рішення про виплату якої прийнято у звітному періоді;
2) розмір фіксованої та змінної частин винагороди у загальному розмірі винагороди, яку виплачено або яку мають виплатити кожному членові відповідного органу управління АРА, рішення про виплату якої прийнято у звітному періоді;
3) критерії оцінки ефективності, за якими нараховували змінну частину винагороди;
4) зміни фіксованої частини винагороди протягом звітного періоду;
5) середньорічна фіксована та змінна винагорода рейтингових аналітиків, провідних аналітиків АРА;
6) співвідношення середнього розміру винагороди члена виконавчого органу та ради із середнім розміром винагороди рейтингових аналітиків/ провідних аналітиків АРА.
35. АРА зобов’язаний залучати суб’єкта аудиторської діяльності, який повинен висловити свою думку щодо інформації, зазначеної в підпунктах 6-10 пункту 33 цього Положення, а також перевірити достовірність інформації, зазначеної в підпунктах 1-5 пункту 33 цього Положення. З цією метою АРА залучає того ж суб’єкта аудиторської діяльності, якого було обрано відповідно до пункту 23 цього Положення для складання аудиторського звіту щодо річної фінансової звітності АРА.
36. До інформації щодо наявності зв’язків з іноземними державами зони ризику належить:
1) наявність в структурі власності АРА, що складена згідно з вимогами додатка 6 або відповідно до Положення про структуру власності (у разі якщо АРА не є емітентом цінних паперів), фізичних осіб, які мають громадянство іноземної держави зони ризику;
2) наявність в структурі власності АРА, що складена згідно з вимогами додатка 6 або відповідно до Положення про структуру власності (у разі якщо АРА не є емітентом цінних паперів), фізичних осіб, постійним місцем проживання яких є іноземні держави зони ризику;
3) наявність в структурі власності АРА, що складена згідно з вимогами додатка 6 або відповідно до Положення про структуру власності (у разі якщо АРА не є емітентом цінних паперів), юридичних осіб, місцем реєстрації яких є іноземні держави зони ризику;
4) наявність в органах управління АРА фізичних осіб, які мають громадянство іноземної держави зони ризику;
5) наявність у АРА ділових відносин з контрагентами / клієнтами держави зони ризику або контрагентами / клієнтами, які контролюються державою зони ризику;
6) розташування дочірніх компаній / підприємств, філій, представництв та/або інших відокремлених структурних підрозділів АРА на території держави зони ризику;
7) наявність юридичних осіб засновником, учасником, акціонером яких є АРА разом з особами, визначеними підпунктами 1-3 цього пункту;
8) наявність у АРА корпоративних прав в юридичній особі, зареєстрованій в іноземній державі зони ризику;
9) наявність у АРА цінних паперів (крім акцій) юридичної особи, яка зареєстрована в іноземній державі зони ризику.
Вимоги до розкриття підпунктів 1-9 цього пункту встановлені у додатку 8.
Обов’язок встановлення факту наявності у АРА зв’язків з іноземними державами зони ризику покладається на АРА.
Інформація, передбачена цим пунктом розкривається шляхом подання до НКЦПФР через особу, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників ринків капіталу та професійних учасників організованих товарних ринків.
37. Звіт про прозорість, передбачений пунктом 27 цього Положення, повинен містити такі відомості:
1) детальну інформацію про структуру власності і перелік акціонерів (учасників), які прямо або опосередковано володіють голосуючими акціями (частками), у тому числі інформацію, передбачену статтею 29 Закону про рейтингування відносно набуття або відчуження значного пакета акцій (часток) АРА у звітному періоді;
2) опис механізмів внутрішнього контролю, що забезпечують якість рейтингової діяльності АРА;
3) статистичну інформацію про кількість співробітників АРА, залучених до підготовки нових рейтингів, рейтингових оглядів, оцінювання рейтингової методології або моделей, та осіб, які здійснюють управлінські функції, а також розподіл співробітників, залучених до рейтингової діяльності щодо різних класів активів (різновидів об’єктів рейтингування);
4) опис політики документування діяльності АРА;
5) опис власних правил провадження рейтингової діяльності;
6) результат щорічного внутрішнього оновлення роботи комплаєнс-підрозділу АРА;
7) опис політики управління та ротації рейтингових аналітиків;
8) фінансову інформацію про доходи рейтингового агентства, зокрема загального обороту, з розподілом на збори від визначення (оновлення) рейтингу та від додаткових послуг з повним описом кожної складової, серед іншого й доходів від додаткових послуг, що надаються клієнтам АРА, та розподілу зборів за підготовку рейтингів різних класів активів (об’єктів рейтингування). Відомості щодо загального обороту повинні також включати географічний розподіл такого обороту на доходи, одержувані в Україні та поза її межами;
9) твердження щодо річної інформації.
38. Звіт комплаєнс-підрозділу (комплаєнс-менеджера), передбачений пунктом 33 цього Положення, повинен містити відомості щодо:
1) запровадження та актуалізації внутрішніх правил і процедур, спрямованих на дотримання АРА та його співробітниками вимог законодавства про рейтингову діяльність;
2) моніторингу внутрішніх правил і процедур, спрямованих на дотримання АРА та його співробітниками вимог законодавства про рейтингову діяльність;
3) оцінювання достатності та ефективності:
а) заходів і процедур, передбачених внутрішніми правилами АРА для забезпечення дотримання АРА вимог законодавства про рейтингову діяльність;
б) заходів, вжитих для усунення виявлених невідповідностей внутрішніх правил і процедур АРА вимогам законодавства про рейтингову діяльність.
39. Річна інформація, яка міститься у річному звіті, розкривається АРА у повному обсязі.
40. Звітним періодом для складання річної інформації АРА є календарний рік.
41. Обов’язок здійснювати розкриття регулярної річної інформації поширюється на осіб, які станом на 31 грудня звітного року є АРА, включеними до Реєстру авторизованих рейтингових агентств.
42. Перший звітний рік для АРА може бути меншим за 12 місяців, він обчислюється з дати включення рейтингового агентства до Реєстру авторизованих рейтингових агентств до 31 грудня звітного року включно.
43. Обов’язок розкриття АРА річної інформації припиняється у разі:
1) припинення АРА – з дати внесення відповідного запису до ЄДР, або
2) виключення АРА з Реєстру авторизованих рейтингових агентств – з дати прийняття НКЦПФР постанови про відкликання авторизації АРА та виключення АРА з Реєстру.
У разі прийняття постанови НКЦПФР про відкликання авторизації АРА та виключення АРА з Реєстру у період з 01 січня до 31 березня року, наступного за звітним, АРА розкриває річну інформацію відповідно до вимог цього Положення.
44. АРА розкриває річну інформацію не пізніше 31 березня року, наступного за звітним.
2. Розкриття піврічної інформації АРА
45. Піврічна звітна інформація про фінансово-господарську та професійну діяльність АРА оформлюється у вигляді проміжного звіту АРА та складається з таких частин:
1) загальна інформація про АРА, передбачена підпунктами 1-4 пункту 47 цього Положення;
2) інформація щодо капіталу та цінних паперів АРА, передбачена підпунктами 5, 6 пункту 47 цього Положення;
3) фінансова інформація про АРА, передбачена підпунктами 7-9 пункту 47 цього Положення;
4) нефінансова інформація про АРА, передбачена підпунктом 10-14 пункту 47 цього Положення.
46. Зміст та форма проміжного звіту наведена в додатку 9. Проміжний звіт АРА має супроводжуватися титульним аркушем та містити зміст інформації, яка у ньому зазначається. У разі відсутності інформації, наведеної у змісті, АРА повинен зазначити про причини її відсутності у поясненні щодо розкриття інформації.
47. До інформації, яка підлягає розкриттю у проміжному звіті АРА, належить:
1) повне найменування та місцезнаходження АРА, розмір його статутного капіталу;
2) інформація про органи управління АРА, його посадових осіб, учасників або акціонерів, у тому числі структура власності АРА (зазначається URL-адреса власного вебсайту АРА, на якій розміщена структура власності АРА, складена згідно з вимогами додатку 6.
АРА, яке не є емітентом цінних паперів складає структуру власності відповідно до вимог Положення про структуру власності;
3) інформація про господарську та фінансову діяльність АРА, включаючи опис основних видів господарської діяльності, яку провадить АРА та додаткових послуг, що не є частиною рейтингової діяльності;
4) відомості про участь АРА в інших юридичних особах;
5) інформація про цінні папери АРА (вид, форма випуску, тип, кількість), наявність публічної пропозиції та/або допуску до торгів на регульованому фондовому ринку;
6) інформація про структуру капіталу, зокрема із зазначенням типів і класів акцій (часток), а також прав та обов’язків акціонерів (учасників) АРА;
7) проміжна фінансова звітність за півріччя разом із звітом щодо огляду проміжної фінансової звітності, з урахуванням пункту 48 цього Положення;
8) твердження щодо піврічної інформації;
9) інформація про вчинення значних правочинів;
10) інформація про вчинення правочинів щодо яких є заінтересованість, про осіб, заінтересованих у вчиненні АРА правочинів із заінтересованістю, та обставини, існування яких створює заінтересованість;
11) проміжний звіт керівництва, з урахуванням пункту 49 цього Положення;
12) опис механізмів внутрішнього контролю, що забезпечують якість рейтингової діяльності АРА;
13) перелік кредитних рейтингів (прогнозів рейтингів), визначених /оновлених/ призупинених або відкликаних АРА протягом звітного періоду;
14) інформація щодо визначення/оновлення суверенних рейтингів АРА;
15) ретроспективні дані про факти настання дефолту об’єктів рейтингування в розрізі кожного рівня рейтингу за шкалою такого АРА.
АРА має право додатково розкривати інші відомості у проміжному звіті.
48. Проміжна фінансова звітність за півріччя повинна бути перевірена суб’єктом аудиторської діяльності, який зареєстрований у розділі "Суб’єкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності", або розділі "Суб’єкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обов’язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес" Реєстру аудиторів та суб’єктів аудиторської діяльності. Звіт щодо огляду проміжної фінансової звітності АРА має бути включено до такої звітності.
49. Проміжний звіт керівництва повинен містити щонайменше вказівки на важливі події, що відбулися упродовж звітного періоду, та їх вплив на проміжну фінансову звітність, а також опис основних ризиків та невизначеностей.
50. АРА при розкритті проміжного звіту за період з 01 липня по 31 грудня календарного року не зазначає інформацію, передбачену підпунктами 3, 7, 8 пункту 47 цього Положення.
51. Звітні періодами для складання піврічної інформації про АРА є періоди з 01 січня по 30 червня та з 01 липня по 31 грудня кожного календарного року. АРА розкриває піврічну інформацію: