Прем'єр-міністр України | Д. ШМИГАЛЬ |
Інд. 27 | |
Документ підготовлено в системі iplex
Кабінет Міністрів України | Постанова, Порядок від 20.12.2024 № 1447
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 20 грудня 2024 р. № 1447
Київ
Про реалізацію експериментального проекту щодо надання окремих публічних послуг та вчинення окремих консульських дій за заявами громадян України, які перебувають за межами України, що подаються засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг та/або інформаційно-комунікаційної системи "е-Консул"
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Погодитися з пропозицією Міністерства закордонних справ та Міністерства цифрової трансформації стосовно реалізації протягом двох років з дня набрання чинності цією постановою експериментального проекту щодо надання окремих публічних послуг та вчинення окремих консульських дій за заявами громадян України, які перебувають за межами України, що подаються засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг та/або інформаційно-комунікаційної системи "е-Консул" (далі - експериментальний проект).
2. Затвердити Порядок реалізації експериментального проекту щодо надання окремих публічних послуг та вчинення окремих консульських дій за заявами громадян України, які перебувають за межами України, що подаються засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг та/або інформаційно-комунікаційної системи "е-Консул" (далі - Порядок), що додається.
3. Установити, що:
1) учасниками експериментального проекту є:
громадяни України, які мають намір звернутися за отриманням публічних послуг та вчиненням консульських дій згідно з Порядком;
закордонні дипломатичні установи України;
Міністерство юстиції, Міністерство внутрішніх справ, Державна міграційна служба, Державна податкова служба;
2) координаторами експериментального проекту є Міністерство закордонних справ, Міністерство цифрової трансформації та Міністерство національної єдності;
3) фінансування експериментального проекту здійснюється за рахунок та в межах видатків, передбачених у державному бюджеті, а також за рахунок міжнародної технічної допомоги та інших джерел, не заборонених законодавством.
4. Міністерству цифрової трансформації забезпечити можливість формування та передачі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг заяв, інформації (відомостей), необхідних для надання публічних послуг та вчинення консульських дій, зазначених у пункті 2 Порядку.
5. Міністерству закордонних справ забезпечити можливість формування, опрацювання та передачі засобами інформаційно-комунікаційної системи "е-Консул" заяв, інформації (відомостей, біометричних даних (параметрів), необхідних для виконання Порядку.
6. Міністерству цифрової трансформації, Міністерству закордонних справ, Міністерству юстиції, Міністерству внутрішніх справ, Державній міграційній службі, Державній податковій службі забезпечити електронну інформаційну взаємодію між державними електронними інформаційними ресурсами, необхідними для виконання Порядку.
7. Міністерству цифрової трансформації, Міністерству національної єдності, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству юстиції, Державній міграційній службі, Державній податковій службі протягом одного місяця після завершення реалізації експериментального проекту поінформувати Міністерство закордонних справ про результати його реалізації, а також подати пропозиції щодо внесення відповідних змін до законодавчих актів за результатами реалізації експериментального проекту.
8. Міністерству закордонних справ протягом двох місяців після завершення реалізації експериментального проекту подати Кабінетові Міністрів України звіт про результати його реалізації, а також пропозиції щодо внесення відповідних змін до законодавчих актів за результатами реалізації експериментального проекту.
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 20 грудня 2024 р. № 1447
ПОРЯДОК
реалізації експериментального проекту щодо надання окремих публічних послуг та вчинення окремих консульських дій за заявами громадян України, які перебувають за межами України, що подаються засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг та/або інформаційно-комунікаційної системи "е-Консул"
Загальні положення
1. Цей Порядок визначає механізм реалізації експериментального проекту щодо оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, реєстрації фізичних осіб в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, обміну посвідчення водія або отримання його після втрати чи викрадення, надання комплексної електронної публічної послуги з реєстрації народження дитини за кордоном за заявами осіб, які перебувають за межами України, що подаються засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) та/або інформаційно-комунікаційної системи "е-Консул" (далі - система "е-Консул").
Метою експериментального проекту є забезпечення доступності та зручності сервісів, пов’язаних із процесами надання та отримання публічних послуг і вчинення консульських дій за заявами громадян України, які перебувають за межами України, та їх цифровізація.
2. Відповідно до цього Порядку здійснюється надання таких публічних послуг та вчинення таких консульських дій (далі - послуги):
1) оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України;
2) оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України для виїзду за кордон;
3) реєстрація особи в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків;
4) обмін посвідчення водія або отримання його після втрати чи викрадення;
5) комплексна електронна послуга з реєстрації народження дитини за кордоном, яка для цілей цього Порядку складається з таких послуг:
державна реєстрація народження та походження дитини;
реєстрація набуття громадянства України за народженням;
реєстрація дитини в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків під час державної реєстрації її народження;
внесення інформації про дитину до Єдиного державного демографічного реєстру з автоматичним формуванням унікального номера запису в ньому.
Послуги надаються з урахуванням технічних можливостей їх реалізації засобами Порталу Дія (зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) та/або системи "е-Консул" та інформаційно-комунікаційних систем державних органів, що можуть бути задіяні для надання послуг.
3. У цьому Порядку терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України "Про адміністративні послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах", "Про захист персональних даних", "Про особливості надання публічних (електронних публічних) послуг", "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", Положенні про систему електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів "Трембіта", затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2016 р. № 606 "Деякі питання електронної взаємодії електронних інформаційних ресурсів" (Офіційний вісник України, 2016 р., № 73, ст. 2455; 2021 р., № 52, ст. 3216; 2023 р., № 11, ст. 721), Положенні про інформаційно-комунікаційну систему "е-Консул", затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 р. № 945 "Питання інформаційно-комунікаційної системи "е-Консул" (Офіційний вісник України, 2024 р., № 79, ст. 4628), Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302 (Офіційний вісник України, 2015 р., № 40, ст. 1188; 2016 р., № 87, ст. 2829), Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2014 р. № 152 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 45, ст. 1188; 2017 р., № 2, ст. 38), Порядку формування та перевірки е-паспорта і е-паспорта для виїзду за кордон, їх електронних копій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 18 серпня 2021 р. № 911 (Офіційний вісник України, 2021 р., № 71, ст. 4498), Положенні про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 8 травня 1993 р. № 340 (ЗП України, 1993 р., № 10, ст. 211; Офіційний вісник України, 2009 р., № 39, ст. 1311), Порядку надання комплексної електронної публічної послуги "єМалятко", затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2023 р. № 853 "Деякі питання надання комплексної електронної публічної послуги "єМалятко" (Офіційний вісник України, 2023 р., № 79, ст. 4496).
4. Послуги надаються за бажанням заявника та за технічної можливості їх надання згідно з цим Порядком.
5. За надання згідно з цим Порядком послуги, зазначеної у підпункті 1 пункту 2 цього Порядку, у передбачених законодавством випадках справляється у розмірах, установлених законодавством, адміністративний збір, який сплачується з використанням електронних платіжних засобів під час подання заяви засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія). Сплачений збір зараховується у визначеному законодавством порядку в національній валюті України на рахунки територіальних органів ДМС, відкриті в Україні.
За надання згідно з цим Порядком послуги, зазначеної у підпункті 2 пункту 2 цього Порядку, справляється у розмірах, установлених законодавством, консульський збір, який сплачується з використанням електронних платіжних засобів під час подання заяви засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).
Видача в закордонних дипломатичних установах України документів, зазначених у підпунктах 1 і 4 пункту 2 цього Порядку, здійснюється безоплатно.
Надання послуг, зазначених у підпунктах 3 і 5 пункту 2 цього Порядку, здійснюється безоплатно.
Приймання згідно з цим Порядком закордонними дипломатичними установами України заяви-анкети, документів і біометричних даних (параметрів) особи для надання послуги, зазначеної у підпункті 1 пункту 2 цього Порядку, здійснюється безоплатно.
Вартість послуг щодо міжнародного, рекомендованого поштового відправлення (доставки) документів, які надсилаються заявнику коштом заявника за результатами надання послуг, визначається оператором поштового зв’язку.
6. Надання послуг здійснюється на підставі заяви, сформованої засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), або системи "е-Консул".
До запровадження технічної можливості надання згідно з цим Порядком послуги, зазначеної у підпункті 2 пункту 2 цього Порядку, на підставі заяви, сформованої засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), видача паспорта громадянина України для виїзду за кордон, оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін якого здійснюється відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2014 р. № 152 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 45, ст. 1188; 2017 р., № 2, ст. 38), шляхом надіслання міжнародного поштового відправлення за бажанням особи може здійснюватися відповідно до абзацу другого пункту 39 цього Порядку.
7. Заява подається щодо кожної послуги окремо.
8. Портал Дія, система "е-Консул" відображають можливість подання заяв з урахуванням технічних можливостей надання послуг засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), та/або системи "е-Консул" та забезпечення електронної інформаційної взаємодії між державними електронними інформаційними ресурсами, необхідної для надання відповідної послуги згідно з цим Порядком, про що повідомляється власником Порталу Дія або системи "е-Консул".
9. Для подання засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), заяви про надання послуги (послуг) заявник:
проходить електронну ідентифікацію та автентифікацію з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, та/або інших засобів ідентифікації, які дають змогу однозначно встановлювати особу, або встановлює мобільний додаток Порталу Дія (Дія) на підключеному до Інтернету електронному пристрої, технічні параметри якого підтримують його використання, проходить електронну ідентифікацію та автентифікацію;
заповнює електронну форму заяви, що містить відомості, передбачені законодавством;
завантажує копії (скановані копії/фотокопії) документів, визначених законодавством для надання відповідної послуги або додає електронні копії електронних відображень інформації, що міститься у документах, сформованих засобами Порталу Дія, електронних копій інших документів, сформованих засобами зазначеного вебпорталу, а також окремої інформації (відомостей, даних), що в них міститься (далі - електронні копії документів), засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія);
обирає закордонну дипломатичну установу України для подання заяви-анкети, документів і біометричних даних (параметрів) та спосіб видачі (отримання) документа (у разі подання заяви про надання послуг, зазначених у підпунктах 1 і 2 пункту 2 цього Порядку);
обирає дату, час та закордонну дипломатичну установу України для здійснення ідентифікації особи (у разі подання заяви про надання послуги, зазначеної у підпункті 3 пункту 2 цього Порядку);
сплачує адміністративний або консульський збір з урахуванням особливостей, встановлених пунктом 5 цього Порядку;
накладає на заяву кваліфікований електронний підпис чи удосконалений електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Подання заяви закордонній дипломатичній установі України або уповноваженому органу виконавчої влади України засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), та/або системи "е-Консул" здійснюється з урахуванням установлених цим Порядком особливостей для надання відповідної послуги.
10. Заява формується засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), або у формі, придатній для сприйняття її змісту, для подання передбаченої законодавством інформації (відомостей), необхідної для надання послуги (послуг), з урахуванням особливостей, установлених цим Порядком.
Портал Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), або система "е-Консул" забезпечує автоматичну перевірку повноти та коректності заповнення форми заяви. Формування заяви засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), та /або системи "е-Консул" припиняється у разі, коли зазначені у заяві відомості надані не в повному обсязі та/або не пройшли арифметичний та/або формато-логічний контроль.
11. Заяви про надання послуг приймаються та розглядаються з урахуванням особливостей, установлених цим Порядком.
12. У разі подання заяви засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), інформування заявника про результати надання послуги (послуг) здійснюється засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).
13. Визначення часу та дати для відвідування заявником закордонної дипломатичної установи України для цілей цього Порядку здійснюється засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), та/або системи електронної реєстрації для вчинення консульської дії системи "е-Консул" (далі - е-черга).
14. Електронна інформаційна взаємодія, передбачена цим Порядком, здійснюється з використанням засобів системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів "Трембіта" із дотриманням вимог Законів України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", "Про захист персональних даних", "Про публічні електронні реєстри", "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах".
Обсяг та структура даних, якими обмінюються суб’єкти електронної взаємодії через програмні інтерфейси електронних інформаційних ресурсів (сервіси), визначаються договорами про інформаційну взаємодію, укладеними відповідно до Порядку електронної (технічної та інформаційної) взаємодії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2016 р. № 606 "Деякі питання електронної взаємодії електронних інформаційних ресурсів" (Офіційний вісник України, 2016 р., № 73, ст. 2455; 2021 р., № 52, ст. 3216; 2023 р., № 11, ст. 721).
У разі відсутності технічної можливості для передачі даних із використанням системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів "Трембіта" електронна інформаційна взаємодія суб’єктів електронної взаємодії може здійснюватися із використанням інших інформаційно-комунікаційних систем, систем електронного документообігу із застосуванням у них відповідних комплексних систем захисту інформації з підтвердженою відповідністю за результатами державної експертизи.
Оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України
15. Для цілей надання послуги з оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну, видачі паспорта громадянина України згідно з цим Порядком термін "заявник" означає фізичну особу, яка є громадянином України, досягла 14-річного віку, перебуває за межами України, має намір отримати послугу згідно з цим Порядком та інформація про яку внесена до Єдиного державного демографічного реєстру та для надання послуги засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), має присвоєний у встановленому законодавством порядку реєстраційний номер облікової картки платника податків.
16. Визначення переліку документів, оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України, дії працівників визначених територіальних органів/територіальних підрозділів ДМС, які виконують функції з оформлення паспорта громадянина України (розгляд заяви-анкети, ідентифікація особи та прийняття рішення), прийняття рішення про оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін або про відмову в оформленні (у тому числі замість втраченого або викраденого), в обміні паспорта громадянина України, персоналізація, видача (отримання) оформленого паспорта громадянина України здійснюються відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302 (Офіційний вісник України, 2015 р., № 40, ст. 1188; 2016 р., № 87, ст. 2829), з урахуванням вимог цього Порядку.
17. Оформлення паспорта громадянина України згідно з цим Порядком здійснюється у разі:
1) оформлення паспорта громадянина України вперше після досягнення 14-річного віку;
2) втрати або викрадення паспорта громадянина України у формі картки під час перебування громадянина України за кордоном;
3) обміну паспорта громадянина України у разі:
закінчення строку дії паспорта громадянина України у формі картки;
непридатності паспорта громадянина України у формі картки для подальшого використання (паспорт/фотокартка має пошкодження (та/або відсутня його/її частина), що не дають змогу візуально ідентифікувати особу, прочитати прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), дату та місце народження, ким виданий паспорт, наявності пошкоджень, які блокують можливість зчитування, а також внесення змін до інформації безконтактного електронного носія).
18. Для подання інформації про особу, яка використовуватиметься для внесення до заяви-анкети, засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), формується у зручній для сприйняття змісту формі заява, яка містить такі відомості про особу, на ім’я якої оформляється паспорт громадянина України (далі - заява):
1) прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) (українською мовою та латинськими літерами відповідно до правил транслітерації або відповідно до їх написання у раніше виданих документах);
2) дата народження;
3) місце народження (українською мовою та латинськими літерами відповідно до правил транслітерації);
4) стать;
5) унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі;
6) відомості про громадянство;
7) підстави набуття громадянства України (у разі наявності у особи інформації);
8) реквізити документів, виданих особі засобами Єдиного державного демографічного реєстру, а також документів, на підставі яких видано такі документи (тип, назва документа, серія, номер, дата видачі та уповноважений суб’єкт, що видав документ, строк дії документа);
9) відомості про зареєстроване або задеклароване місце проживання (перебування) особи, зняття особи з реєстрації місця проживання або про зміну місця проживання (перебування) особи (зазначається українською мовою та латинськими літерами відповідно до правил транслітерації);
10) інформація про народження дітей (у разі наявності);
11) інформація про шлюб і розірвання шлюбу;
12) інформація про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків;
13) інформація про зміну імені (у разі наявності);
14) відомості про особу, яка відповідно до закону представляє інтереси заявника (відомості про батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників та інших представників).
В умовах воєнного стану оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України за заявами громадян України чоловічої статті віком від 18 до 60 років, які перебувають за межами України, здійснюється за умови наявності у зазначених осіб окремого номера запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів або відомостей військово-облікового документа (тип військово-облікового документа, найменування районного (об’єднаного районного), міського (районного у містах, об’єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - територіальний центр комплектування та соціальної підтримки), відповідного підрозділу розвідувального органу, в якому особа перебуває та/або перебувала на військовому обліку; для військовозобов’язаних та резервістів - також серія та/або номер військово-облікового документа (за наявності). Під час подання такими особами заяви-анкети для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта громадянина України консульська посадова особа закордонної дипломатичної установи України перевіряє дійсність військово-облікового документа в порядку, передбаченому законодавством.
У разі отримання з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів відомостей про недійсність військово-облікового документа під час електронної інформаційної взаємодії працівник закордонної дипломатичної установи інформує громадянина України про відмову в оформленні паспорта громадянина України, зокрема наявними засобами електронних комунікацій (телефонний зв’язок, електронна пошта) або поштового зв’язку.
Формування та подання заяви в електронній формі засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), здійснюється автоматично, у тому числі з урахуванням відомостей, отриманих у порядку електронної інформаційної взаємодії.
Підтвердження достовірності та/або отримання відомостей, зазначених у заяві, здійснюється з використанням:
Державного реєстру фізичних осіб - платників податків;
Єдиного державного демографічного реєстру через єдину інформаційну систему МВС (щодо осіб, які мають паспорт громадянина України у формі картки та/або паспорт громадянина України для виїзду за кордон, оформлені засобами Єдиного державного демографічного реєстру);
Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів;
Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
У разі відсутності в базах даних відомостей (документів), передбачених Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302 (Офіційний вісник України, 2015 р., № 40, ст. 1188; 2016 р., № 87, ст. 2829), заявник подає такі документи до закордонної дипломатичної установи України під час формування заяви-анкети.
Під час подання заяви забороняється вимагати від заявника відомості або документи, подання яких не передбачено цим Порядком.
Під час заповнення заяви заявник обирає закордонну дипломатичну установу України, до якої подаватимуться заява-анкета та документи, необхідні для оформлення паспорта, та біометричні дані (параметри) особи, на ім’я якої оформляється паспорт, реєструється в е-черзі відповідної закордонної дипломатичної установи України та обирає доступні час та дату для подання заяви-анкети та документів і біометричних даних (параметрів).
Заявник під час заповнення заяви обирає спосіб видачі (отримання) оформленого паспорта громадянина України - особисто в закордонній дипломатичній установі України або міжнародним поштовим відправленням. Надсилання міжнародним поштовим відправленням оформлених паспортів громадянина України здійснюється на підставі договору між МЗС та національним оператором поштового зв’язку. Вартість пересилання документів, оформлених за результатами надання послуги, сплачується заявником під час подання заяви.
Заявник перевіряє правильність внесених до заяви відомостей та накладає на заяву кваліфікований електронний підпис або удосконалений електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису заявника, та з використанням електронних платіжних засобів сплачує адміністративний збір за оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України, після чого підписана заявником заява разом з електронним документом, що підтверджує факт сплати заявником адміністративного збору, накладеною кваліфікованою електронною печаткою технічного адміністратора Порталу Дія та разом з електронними копіями поданих заявником документів (паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон, який оформлений засобами Єдиного державного демографічного реєстру, заявників, електронного відображення актового запису про народження, реєстраційного номера облікової картки платника податків (у випадках, передбачених законодавством) передається до системи "е-Консул", яка забезпечує передачу отриманої інформації до відомчої інформаційної системи МЗС.
19. Заява, сформована засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), передається до системи "е-Консул" для подальшого формування заяви-анкети для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта громадянина України.
Прийом документів для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта громадянина України, формування заяви-анкети та отримання біометричних даних (параметрів) здійснюється консульськими посадовими особами закордонних дипломатичних установ України.
Ідентифікація особи та прийняття рішення про оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України здійснюється територіальними органами/територіальними підрозділами ДМС.
20. Внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру здійснюється шляхом електронної інформаційної взаємодії відомчої інформаційної системи МЗС і Єдиного державного демографічного реєстру.
21. Подання до відомчої інформаційної системи МЗС інформації про особу, яка використовуватиметься для внесення до заяви-анкети, здійснюється в електронній формі засобами системи "е-Консул".
22. Заява-анкета, біометричні дані (параметри) особи (відцифрований образ обличчя особи, відцифрований підпис особи, відцифровані відбитки пальців рук) та паспорт громадянина України, що підлягає обміну, подаються закордонній дипломатичній установі України.
23. Особа, на ім’я якої оформляється паспорт громадянина України, зобов’язана прибути до обраної заявником відповідної закордонної дипломатичної установи України в обрані час та дату.
24. У разі неприбуття в обрані час та дату до закордонної дипломатичної установи України, обраної заявником під час заповнення заяви засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), для подання біометричних даних (параметрів) та паспорта громадянина України, що підлягає обміну, Портал Дія та/або система "е-Консул" інформують заявника про необхідність прибуття до відповідної установи для подання біометричних даних (параметрів) та документів. У такому випадку нові час та дата для подання документів і біометричних даних (параметрів) визначаються за результатами реєстрації в е-черзі відповідної закордонної дипломатичної установи України, яка здійснюється заявником самостійно.
У разі неподання біометричних даних (параметрів) та паспорта громадянина України, що підлягає обміну, протягом шести місяців з дати подання заяви Портал Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), надсилає заявнику повідомлення про відмову в наданні послуги та про необхідність звернутися в установленому законодавством порядку за поверненням сплаченого адміністративного збору або про можливість звернення заявника до обраної ним під час заповнення заяви закордонної дипломатичної установи України для подання біометричних даних (параметрів) та документів, необхідних для оформлення (обміну) паспорта, на підставі електронного документа, що підтверджує факт сплати заявником адміністративного збору під час подання заяви засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія). Час та дата для подання біометричних даних (параметрів) та паспорта громадянина України, що підлягає обміну, визначається за результатами реєстрації в е-черзі відповідної закордонної дипломатичної установи України, яка здійснюється заявником самостійно.
25. Консульська посадова особа закордонної дипломатичної установи України здійснює отримання біометричних даних (параметрів) з використанням засобів відомчої інформаційної системи МЗС.
26. Заявник може надати електронні копії електронних відображень інформації, що міститься у документах, сформованих засобами Порталу Дія, електронних копій інших документів, сформованих засобами зазначеного вебпорталу, а також окремої інформації (відомостей, даних), що в них міститься (далі - електронні копії документів), засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).
Після формування заяви-анкети консульська посадова особа закордонної дипломатичної установи України друкує її та надає заявнику для перевірки правильності внесених до заяви-анкети відомостей. У разі виявлення помилок в заяві-анкеті консульська посадова особа закордонної дипломатичної установи України вносить до неї відповідні виправлення.
Після перевірки заявником правильності внесених до заяви-анкети відомостей про особу заява-анкета перевіряється та підписується (із зазначенням дати, прізвища та ініціалів) консульською посадовою особою закордонної дипломатичної установи України, яка прийняла документи та сформувала заяву-анкету.
Оригінали документів (крім паспорта, що підлягає обміну) повертаються заявнику після оформлення заяви-анкети. Паспорт, який подано для обміну, анулюється консульською посадовою особою закордонної дипломатичної установи України шляхом пробивання двох отворів наскрізь у машинозчитуваній зоні документа у формі картки з проставленням відповідної відмітки у відомчій інформаційній системі МЗС з подальшою передачею такої інформації до Єдиного державного демографічного реєстру.
27. Перевірена та підписана заява-анкета, електронні копії документів, отримані біометричні дані (параметри) шляхом електронної інформаційної взаємодії з Єдиним державним демографічним реєстром передаються до відомчої інформаційної системи ДМС та автоматично розподіляються до визначеного ДМС територіального органу/територіального підрозділу ДМС, який обслуговує відповідну закордонну дипломатичну установу України.
28. У разі прийняття рішення про відмову в розгляді документів, прийнятих закордонною дипломатичною установою України, територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС не пізніше наступного робочого дня передає шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним демографічним реєстром, відомчою інформаційною системою ДМС та відомчою інформаційною системою МЗС відповідній закордонній дипломатичній установі України інформацію про відмову в їх розгляді із зазначенням підстав відмови з метою подальшого інформування заявника.
29. Паспорт громадянина України пересилається до МЗС для подальшої видачі паспорта у закордонній дипломатичній установі України або заявнику міжнародним поштовим або експрес-відправленням за рахунок коштів заявника.
Передача виготовлених паспортів громадянина України з балансу ДМС на баланс МЗС здійснюється відповідно до Положення про порядок передачі об’єктів права державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 1998 р. № 1482 "Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності" (Офіційний вісник України, 1998 р., № 38, ст. 1405), один раз на місяць.
30. У разі отримання паспорта громадянина України заявником особисто в закордонній дипломатичній установі України його видача здійснюється після проведення процедури верифікації шляхом автоматизованого порівняння даних (параметрів), у тому числі біометричних, особи з документами, що посвідчують її особу, або інформацією, що міститься в Єдиному державному демографічному реєстрі. Інформація про видачу паспорта в закордонній дипломатичній установі України передається засобами відомчої інформаційної системи МЗС до Єдиного державного демографічного реєстру.
У разі надсилання паспорта громадянина України міжнародним поштовим відправленням його видача здійснюється після направлення заявнику засобами Порталу Дія, зокрема мобільного додатка Порталу Дія (Дія), або системи "е-Консул" повідомлення про готовність паспорта для отримання.
Під час отримання паспорта громадянина України, надісланого міжнародним поштовим відправленням, здійснюється верифікація заявника та підтвердження заявником отримання паспорта громадянина України за допомогою власноручного підпису. Оператор поштового зв’язку, який здійснює пересилання паспорта громадянина України міжнародним поштовим відправленням, передає інформацію про отримання заявником паспорта до системи "е-Консул", яка забезпечує подальшу передачу зазначеної інформації до відомчої інформаційної системи МЗС та Єдиного державного демографічного реєстру.
У разі наявності технічної можливості протягом 30 календарних днів з дня отримання заявником паспорта громадянина України міжнародним поштовим відправленням проводиться процедура верифікації шляхом накладення віддаленого кваліфікованого електронного підпису "Дія.Підпис" ("Дія ID"). У разі коли протягом цього строку заявник не пройшов зазначену процедуру верифікації, паспорт визнається недійсним засобами Єдиного державного демографічного реєстру.
Інформація про верифікацію заявника для отримання паспорта громадянина України міжнародним поштовим відправленням автоматично передається засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), до системи "е-Консул", яка забезпечує передачу зазначеної інформації до відомчої інформаційної системи МЗС, Єдиного державного демографічного реєстру та оператора поштового зв’язку.
У разі коли протягом 30 календарних днів з дати надіслання заявнику засобами Порталу Дія зазначеного в абзаці другому цього пункту повідомлення заявник не отримав паспорт громадянина України, надісланий міжнародним поштовим відправленням, такий паспорт передається оператором поштового зв’язку до закордонної дипломатичної установи України для зберігання.
Якщо заявник не отримав паспорт протягом одного року з дня його оформлення, консульська посадова особа закордонної дипломатичної установи України письмово попереджає заявника про знищення паспорта в разі його неотримання протягом двох років з дня оформлення.
У разі неотримання протягом двох років паспорт знищується. Знищення здійснюється комісією у складі не менше трьох посадових осіб закордонної дипломатичної установи України, яка складає акт про знищення недійсних паспортів у двох примірниках, один з яких зберігається в закордонній дипломатичній установі України протягом десяти років, а інший надсилається до відповідного територіального органу/територіального підрозділу ДМС, який обслуговує таку закордонну дипломатичну установу України.
За письмовим зверненням заявника строк зберігання паспорта може бути продовжений до трьох років з дня його оформлення.
Оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України для виїзду за кордон
31. Для цілей надання послуги з оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон згідно з цим Порядком термін "заявник" означає фізичну особу, яка є громадянином України, досягла 16-річного віку, перебуває за межами України та інформація про яку внесена до Єдиного державного демографічного реєстру та для надання послуги засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), має присвоєний у встановленому законодавством порядку реєстраційний номер облікової картки платника податків.
32. Визначення переліку документів, оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України для виїзду за кордон, дії працівників закордонних дипломатичних установ України, які виконують функції з прийняття документів, оформлення заяв-анкет та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, функції з оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон (розгляд заяви-анкети, ідентифікація особи та прийняття рішення про оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін або про відмову в оформленні (у тому числі замість втраченого або викраденого), в обміні паспорта громадянина України для виїзду за кордон), персоналізація, видача (отримання) оформленого паспорта громадянина України для виїзду за кордон здійснюються відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2014 р. № 152 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 45, ст. 1188; 2017 р., № 2, ст. 38), з урахуванням вимог цього Порядку в разі оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого під час перебування за межами України), обміну паспорта громадянина України для виїзду за кордон у зв’язку із закінченням строку дії або непридатністю паспорта громадянина України для виїзду за кордон для подальшого використання:
1) особі, яка досягла 16-річного віку, перебуває за межами України, має паспорт громадянина України та інформація про яку внесена до Єдиного державного демографічного реєстру та для надання послуги засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), має присвоєний у встановленому законодавством порядку реєстраційний номер облікової картки платника податків;
2) особі, яка не досягла 14-річного віку, перебуває за межами України та інформація про яку внесена до Єдиного державного демографічного реєстру та Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на підставі заяви-анкети одного з батьків, інформація про якого внесена до Єдиного державного демографічного реєстру та який перебуває за межами України та для надання послуги засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), має присвоєний у встановленому законодавством порядку реєстраційний номер облікової картки платника податків;
3) особі віком від 14 до 16 років, яка перебуває за межами України, має паспорт громадянина України, інформація про яку внесена до Єдиного державного демографічного реєстру, на підставі заяви-анкети одного з батьків, інформація про якого внесена до Єдиного державного демографічного реєстру та який перебуває за межами України та для надання послуги засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), має присвоєний у встановленому законодавством порядку реєстраційний номер облікової картки платника податків.
33. Подання до відомчої інформаційної системи МЗС інформації про особу, яка використовуватиметься для внесення до заяви-анкети, здійснюється в електронній формі засобами системи "е-Консул".
34. Для подання інформації про особу, яка використовуватиметься для внесення до заяви-анкети, засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), формується у зручній для сприйняття змісту формі заява, яка містить такі відомості про особу, на ім’я якої оформляється паспорт громадянина України для виїзду за кордон (далі - заява):
1) прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) (українською мовою та латинськими літерами відповідно до правил транслітерації або відповідно до їх написання у раніше виданих документах);
2) дата народження;
3) місце народження (держава, область, район/місто, селище/село) українською мовою та латинськими літерами відповідно до правил транслітерації);
4) стать;
5) унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі;
6) дата та підстави набуття громадянства;
7) реквізити документа, на підставі якого оформлюється паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
8) місце проживання із зазначенням адреси (держава, область, район/місто, селище/село, вулиця, номер будинку, корпусу, квартири);
9) інформація про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків;
10) номер контактного телефону заявника та/або адреса електронної пошти;
11) відомості про законного представника особи (ім’я, дата народження, реквізити документа, що посвідчує особу, та документа, що підтверджує його повноваження);
12) у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон особі, яка не досягла 12-річного віку, - відцифрований образ обличчя такої особи, який відповідає рекомендаціям (IКАО) Doc 9303 (за технічної реалізації).
В умовах воєнного стану під час оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта громадянина України для виїзду за кордон за заявами громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які перебувають за межами України, проводиться перевірка дійсності військово-облікового документа у порядку, встановленому законодавством.
Формування та подання заяви в електронній формі засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), здійснюється автоматично, у тому числі з урахуванням відомостей, отриманих у порядку електронної інформаційної взаємодії.
Підтвердження достовірності та/або отримання відомостей, зазначених у заяві, здійснюється з використанням:
Державного реєстру фізичних осіб - платників податків;
Єдиного державного демографічного реєстру через єдину інформаційну систему МВС (щодо осіб, які мають паспорт громадянина України у формі картки та/або паспорт громадянина України для виїзду за кордон, оформлені засобами Єдиного державного демографічного реєстру);
Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів;
Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
Під час подання заяви забороняється вимагати від заявника відомості та документи, подання яких не передбачено цим Порядком.
Під час заповнення сформованої засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), заяви заявник обирає закордонну дипломатичну установу України для подання документів, необхідних для оформлення/обміну паспорта громадянина України для виїзду за кордон, і біометричних даних (параметрів), реєструється в е-черзі відповідної закордонної дипломатичної установи України та обирає доступний час та дату для подання документів і біометричних даних (параметрів).
Заявник під час заповнення заяви обирає спосіб видачі (отримання) оформленого паспорта громадянина України для виїзду за кордон - особисто у закордонній дипломатичній установі України або міжнародним поштовим відправленням. Надсилання міжнародним поштовим відправленням оформлених паспортів громадянина України для виїзду за кордон здійснюється на підставі договору між МЗС та національним оператором поштового зв’язку. Вартість пересилання документів, оформлених за результатами надання послуги, сплачується заявником під час подання заяви.
Заявник перевіряє правильність внесених до заяви відомостей про особу та накладає на заяву кваліфікований електронний підпис або удосконалений електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису заявника, та з використанням електронних платіжних засобів сплачує консульський збір, якщо інше не передбачено законодавством, після чого заява разом із відміткою про факт сплати заявником консульського збору та накладеною кваліфікованою електронною печаткою технічного адміністратора Порталу Дія, передається до системи "е-Консул", яка забезпечує внесення отриманої інформації до відомчої інформаційної системи МЗС.
35. Біометричні дані (параметри) особи (відцифрований образ обличчя особи, відцифрований підпис особи, відцифровані відбитки пальців рук) та паспорт громадянина України для виїзду за кордон, що підлягає обміну, подаються закордонним дипломатичним установам України.
У разі оформлення паспорта для виїзду за кордон особі, яка не досягла 12-річного віку і відцифрований образ обличчя якої, що відповідає рекомендаціям (IКАО) Doc 9303 (за технічної реалізації), внесений до заяви, переданої засобами Порталу Дія, зокрема мобільного додатка Порталу Дія (Дія), до системи "е-Консул" заява-анкета формується автоматично засобами відомчої інформаційної системи МЗС на підставі інформації (відомостей), що містяться в такій заяві. Сформована заява-анкета з накладеним кваліфікованим електронним підписом консульської посадової особи закордонної дипломатичної установи України надсилається шляхом електронної інформаційної взаємодії до Єдиного державного демографічного реєстру.
36. Особи, які досягли 12-річного віку, зобов’язані прибути до відповідної закордонної дипломатичної установи України в обрані час та дату для подання біометричних даних (параметрів) та паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що підлягає обміну.
Заявником можуть бути надані електронні копії електронних відображень інформації, що міститься у документах, сформованих засобами Порталу Дія, електронних копій інших документів, сформованих засобами зазначеного вебпорталу, а також окремої інформації (відомостей, даних), що в них міститься (далі - електронні копії документів), засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).
Інформування заявника про результати надання послуги під час її надання здійснюється засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).
37. У разі неприбуття в обрані час та дату до обраної заявником під час заповнення заяви засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), або системи "е-Консул" закордонної дипломатичної установи України для подання біометричних даних (параметрів) та паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що підлягає обміну, Портал Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), або система "е-Консул" інформують заявника про необхідність прибуття до відповідної установи для подання біометричних даних (параметрів) та паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що підлягає обміну.
У разі неподання біометричних даних (параметрів) та паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що підлягає обміну, протягом шести місяців з дати подання заяви Портал Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), та/або система "е-Консул" надсилає заявнику повідомлення про відмову в наданні послуги та про необхідність звернутися в установленому законодавством порядку за поверненням сплаченого консульського збору або про можливість звернення заявника до закордонної дипломатичної установи України для подання біометричних даних (параметрів) та паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що підлягає обміну, на підставі електронного документа, що підтверджує факт сплати заявником консульського збору під час подання заяви засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).
У такому випадку час та дата для подання біометричних даних (параметрів) та паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що підлягає обміну, визначаються за результатами реєстрації в е-черзі відповідної закордонної дипломатичної установи України, яка здійснюється заявником самостійно.
38. Паспорт громадянина України для виїзду за кордон пересилається до МЗС для подальшої видачі паспорта у закордонній дипломатичній установі України або заявнику міжнародним поштовим або експрес-відправленням за рахунок коштів заявника.
39. У разі отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон, надісланого міжнародним поштовим відправленням, його видача здійснюється після направлення заявнику засобами Порталу Дія, зокрема мобільного додатка Порталу Дія (Дія), або системи "е-Консул" повідомлення про готовність паспорта для отримання.
Під час отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон, надісланого міжнародним поштовим відправленням, здійснюється верифікація заявника та підтвердження заявником отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон за допомогою власноручного підпису заявника. Оператор поштового зв’язку, який здійснював для пересилання паспорта громадянина України для виїзду за кордон міжнародним поштовим відправленням, передає інформацію про отримання заявником паспорта до системи "е-Консул", яка забезпечує подальшу передачу зазначеної інформації до відомчої інформаційної системи МЗС та Єдиного державного демографічного реєстру.