МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
17.09.2022 м. Київ № 1695
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
30 вересня 2022 р. за № 1155/38491
Про затвердження Порядку надання медичної допомоги із застосуванням телемедицини, реабілітаційної допомоги із застосуванням телереабілітації на період дії воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях
( Із змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністерства охорони здоров'я України від 7 жовтня 2022 року № 1818 )
Відповідно до статті 35-6 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я", статті 19 Закону України "Про реабілітацію у сфері охорони здоров'я", пункту 2 розділу II "Прикінцеві положення" Закону України від 29 липня 2022 року № 2494-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення доступності медичної та реабілітаційної допомоги у період дії воєнного стану", Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", від 14 березня 2022 року № 133 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", від 18 квітня 2022 року № 259 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", від 17 травня 2022 року № 341 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 22 травня 2022 року № 2263-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", від 12 серпня 2022 року № 573 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 15 серпня 2022 року № 2500-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", пункту 8 Положення про Міністерство охорони здоров'я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 267 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 року № 90), та з метою підвищення якості надання медичної допомоги із застосуванням телемедицини, реабілітаційної допомоги із застосуванням телереабілітації у період дії воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях
( преамбула із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства охорони здоров'я України від 07.10.2022 р. № 1818 )
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок надання медичної допомоги із застосуванням телемедицини, реабілітаційної допомоги із застосуванням телереабілітації на період дії воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, що додається.
2. У пункті 2 наказу Міністерства охорони здоров'я України від 19 жовтня 2015 року № 681 "Про затвердження нормативних документів щодо застосування телемедицини у сфері охорони здоров'я", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09 листопада 2015 року за № 1400/27845, після слів та цифр "затвердженим наказом Міністерства охорони здоров'я України від 20 червня 2022 року № 1062" доповнити словами та цифрами ", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02 липня 2022 року за № 728/38064, а також на Порядок надання медичної допомоги із застосуванням телемедицини, реабілітаційної допомоги із застосуванням телереабілітації на період дії воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, затверджений наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17 вересня 2022 року № 1695".
( пункт 2 із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства охорони здоров'я України від 07.10.2022 р. № 1818 )
3. Установити, що надання медичної допомоги із застосуванням телемедицини, реабілітаційної допомоги із застосуванням телереабілітації надається за рішенням лікаря відповідно до Переліку ушкоджень, поранень та інших станів, надання медичної допомоги при яких, потребує застосування телемедицини в умовах воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я від 20 червня 2022 року № 1062, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 02 липня 2022 року № 728/38064, іншими нормативно-правовими актами у сфері охорони здоров'я.
( пункт 3 із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства охорони здоров'я України від 07.10.2022 р. № 1818 )
4. Міністерству охорони здоров'я Автономної республіки Крим, структурним підрозділам з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних (військових) адміністрацій:
1) проінформувати заклади охорони здоров'я та фізичних осіб - підприємців, які зареєстровані та одержали в установленому законом порядку ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, про наявні телемедичні та телереабілітаційні платформи (системи), інформаційно-комунікаційні системи, сервіси телевідеоконсультування, телеметричні та телерадіологічні апаратно-програмні рішення діагностики стану здоров'я людини, програмно-апаратні комплекси, мобільні діагностичні комплекси, які можуть використовуватися для виконання завдань, визначених Порядком надання медичної допомоги із застосуванням телемедицини, реабілітаційної допомоги із застосуванням телереабілітації на період дії воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, затвердженим пунктом 1 цього наказу, що надаються від фізичних та юридичних осіб, резидентів і нерезидентів як благодійна або гуманітарна допомога, гранти та дарунки для задоволення потреб у сфері охорони здоров'я в умовах воєнного стану в Україні;
( підпункт 1 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства охорони здоров'я України від 07.10.2022 р. № 1818 )
2) подавати до Директорату високотехнологічної медичної допомоги та інновацій (Василю Стрілці) пропозиції щодо визначення закладів охорони здоров'я, які можуть надавати медичну допомогу із застосуванням телемедицини, реабілітаційну допомогу із застосуванням телереабілітації, з метою організації використання телемедичних платформ (систем).
5. Закладам охорони здоров'я (незалежно від форми власності та підпорядкування) та фізичним особам - підприємцям, які зареєстровані та одержали в установленому законом порядку ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики за наявності технічної можливості використовувати у своїй діяльності телемедичні платформи (системи).
6. Директорату з розвитку цифрових трансформацій в охороні здоров'я (Олені Савічевій) забезпечити подання цього наказу в установленому законодавством порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
7. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Марію Карчевич.
8. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та діє на період дії воєнного стану та протягом шести місяців після його припинення чи скасування.
Міністр | Віктор ЛЯШКО |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства охорони здоров'я України
17 вересня 2022 року № 1695
ПОРЯДОК
надання медичної допомоги із застосуванням телемедицини, реабілітаційної допомоги із застосуванням телереабілітації на період дії воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях
( заголовок Порядку із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства охорони здоров'я України від 07.10.2022 р. № 1818 )
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає механізм організації та забезпечення надання медичної допомоги із застосуванням телемедицини, реабілітаційної допомоги із застосуванням телереабілітації, який поширюється на заклади охорони здоров'я та фізичних осіб - підприємців, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики (далі - суб'єкти господарювання) у період дії воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях та протягом шести місяців після його припинення чи скасування.
( пункт 1 розділу І із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства охорони здоров'я України від 07.10.2022 р. № 1818 )
2. Дія цього Порядку не поширюється на надання реабілітаційної допомоги із застосуванням телереабілітації, яка надається в закладах, установах соціального захисту.
( пункт 2 розділу І із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства охорони здоров'я України від 07.10.2022 р. № 1818 )
3. Дія цього Порядку поширюється на телемедичні та телереабілітаційні платформи (системи), інформаційно-комунікаційні системи, сервіси телевідеоконсультування, телеметричні та телерадіологічні апаратно-програмні рішення діагностики стану здоров'я людини, програмно-апаратні комплекси, мобільні діагностичні комплекси, які використовуються при наданні медичної допомоги та реабілітації в сфері охорони здоров'я.
4. Дія цього Порядку поширюється на медичну допомогу, реабілітаційну допомогу, яка надається фахівцями визначеними підпунктами 1, 3 пункту 2 розділу XIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я".
( пункт 4 розділу І із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства охорони здоров'я України від 07.10.2022 р. № 1818 )
5. У цьому Порядку терміни вживаються у таких значеннях:
телемедична (телереабілітаційна) платформа (система) - автоматизована інформаційно-аналітична (комунікаційна) система, що використовується для електронного обміну інформацією, медичними даними, діагностичними дослідженнями для проведення телемедичного (телереабілітаційного) консультування та взаємодії медичних працівників і пацієнтів;
телемедичне (телереабілітаційне) консультування - надання консультації (реабілітаційних рекомендацій) медичним працівником пацієнту або іншому медичному працівнику віддалено з використанням засобів інформаційно-комунікаційної системи;
телереабілітація - комплекс реабілітаційних вправ і навчальних програм, які виконуються пацієнтом дистанційно та контролюються за допомогою телекомунікаційних комп'ютерних технологій переважно на амбулаторному етапі лікування;
телеметрія - сукупність технологій та засобів, що дають змогу проводити дистанційне вимірювання, інтерпретацію, а також обробку та передачу інформації/даних про показники стану здоров'я людини;
телемоніторинг - це дистанційний моніторинг параметрів здоров'я людини за допомогою різних медичних приладів, орієнтованих на певні захворювання, з передачею даних про стан пацієнта в заклади охорони здоров'я та лікарю за допомогою каналів зв'язку;
телемедична візуалізація - це технології отримання та обробки зображень тіла людини та його органів і тканин для клінічного аналізу, діагностики та лікування. Такі технології включають телерадіологію, магнітно-резонансну томографію, ультразвукові методи дослідження, ендоскопію, еластографію, тактильне зображення, термографію, медичну фотографію тощо;
Інші терміни вживаються у значеннях, наведених в Законі України "Основи законодавства України про охорону здоров'я" та Законі України "Про реабілітацію у сфері охорони здоров'я".
( абзац восьмий пункту 5 розділу І із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства охорони здоров'я України від 07.10.2022 р. № 1818 )
6. Пункт 6 розділу І виключено
( згідно з наказом Міністерства охорони здоров'я України від 07.10.2022 р. № 1818 )
7. Пункт 7 розділу І виключено
( згідно з наказом Міністерства охорони здоров'я України від 07.10.2022 р. № 1818 )
II. Організація та правила надання медичної допомоги із застосуванням телемедицини, реабілітаційної допомоги із застосуванням телереабілітації
1. Надання медичної допомоги із застосуванням телемедицини здійснюється шляхом телемедичного консультування, телемедичного консиліуму, телеметрії, домашнього телеконсультування, виконання медичних маніпуляцій та операцій.
2. Медична допомога із застосуванням телемедицини, реабілітаційна допомога із застосуванням телереабілітації надаються безпосередньо лікарем (медичним працівником) відповідно до його кваліфікації. Медичні послуги з використанням телемедичних платформ (систем) можуть надаватися іншими медичними працівниками самостійно, спільно або під керівництвом або за призначенням лікаря відповідно до рівня кваліфікації в формі медичних консиліумів або групою лікарів.
3. Програмне та апаратне забезпечення повинно використовуватись відповідно до завдань, які вирішуються за допомогою телемедичних (телереабілітаційних) технологій (наприклад, опрацювання зображень в онкології або проведення відеозв'язку при організації онлайн операцій, тощо).
4. Заклади охорони здоров'я, які надають медичну допомогу із застосуванням телемедицини, реабілітаційну допомогу із застосуванням телереабілітації, а також медичні працівники, які проводять телемедичне (телереабілітаційне) консультування, мають бути підключені та зареєстровані в телемедичних платформах (системах).
5. Для організації надання медичної допомоги із застосуванням телемедицини, реабілітаційної допомоги із застосуванням телереабілітації заклади охорони здоров'я визначають відповідальних осіб, які здійснюють збір та формування необхідної інформації, для використання телемедичних платформ (систем) та надають доступ для лікарів чи медичних працівників, які беруть участь у проведенні телемедичного (телереабілітаційного) консультування, до таких платформ (систем).
6. При наданні медичної допомоги із застосуванням телемедицини, реабілітаційної допомоги із застосуванням телереабілітації заклади охорони здоров'я повинні забезпечити збереження медичної таємниці та конфіденційності, цілісності медичної інформації про стан здоров'я пацієнта, а також виконання вимог Закону України "Про захист персональних даних" та дотримання норм етики та деонтології надання медичної допомоги.
7. Медична допомога із застосуванням телемедицини, реабілітаційна допомога із застосуванням телереабілітації здійснюються закладами охорони здоров'я шляхом обміну медичною інформацією з використанням засобів дистанційного зв'язку в електронній формі:
у режимі реального часу (синхронного) консультування, яке вимагає одночасної присутності обох сторін і зв'язку між ними, що дозволяє взаємодіяти двостороннім аудіовізуальним зв'язком між пацієнтом-лікарем(ями), лікарем-лікарем(ями);
у режимі відкладеного (асинхронного) консультування, яке передбачає передачу медичних, діагностичних даних лікарю або медичному працівнику, в зручний для нього час, для оцінки в автономному режимі, та подальшого надання рекомендацій щодо лікування/реабілітації;
у режимі віддаленого моніторингу - для спостереження (з використанням додаткових пристроїв, датчиків, тощо) за хворими із хронічними захворюваннями, яким вже встановлено діагноз і призначено лікування, а саме отримання інформації про стан здоров'я пацієнта, а також контролю фізіологічних параметрів організму людини шляхом дистанційного вимірювання, збору і передачі інформації про показники діяльності та фізіологічні параметри організму пацієнта за допомогою програмно-апаратних комплексів (з використанням спеціалізованих пристроїв, датчиків, тощо), які забезпечують надання медичної допомоги із застосуванням телемедицини, реабілітаційної допомоги із застосуванням телереабілітації заклади охорони здоров'я.
8. Після проведення телемедичних (телереабілітаційних) консультацій лікар надає рекомендації щодо лікування/реабілітації та/або призначає додаткове обстеження за потребою.
9. При наданні медичної допомоги із застосуванням телемедицини, реабілітаційної допомоги із застосуванням телереабілітації заклади охорони здоров'я можуть утворювати групи лікарів для координації надання таких послуг, забезпечення безперервності їх надання, раціонального та ефективного використання ресурсів.
10. Лікар (медичний працівник) з надання медичної допомоги із застосуванням телемедицини, реабілітаційної допомоги із застосуванням телереабілітації має право відмовитися від подальшого ведення пацієнта на підставах, визначених частиною третьою статті 34 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я".
( пункт 10 розділу ІІ із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства охорони здоров'я України від 07.10.2022 р. № 1818 )
11. Надання медичної допомоги із застосуванням телемедицини, реабілітаційної допомоги із застосуванням телереабілітації, здійснюється відповідно до режиму роботи надавача таких послуг та визначених годин консультування пацієнтів лікарем.
12. У разі виникнення невідкладного стану при гострому розладі фізичного чи психічного здоров'я пацієнта, внаслідок якого пацієнт потребує екстреної або спеціалізованої медичної допомоги, якщо такий розлад стався під час прийому пацієнта лікарем в момент надання медичної допомоги із застосуванням телемедицини, реабілітаційної допомоги із застосуванням телереабілітації, лікар повинен викликати за можливості бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги.
13. Про кожен випадок надання медичної допомоги із застосуванням телемедицини, реабілітаційної допомоги із застосуванням телереабілітації лікар або інший медичний працівник робить медичний запис про медичний огляд, надання консультації або лікування відповідно до Порядку ведення Реєстру медичних записів, записів про направлення та рецептів в електронній системі охорони здоров'я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 28 лютого 2020 року № 587, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05 березня 2020 року за № 236/34519.
14. Заклад охорони здоров'я забезпечує можливість запису на прийом до лікаря для отримання пацієнтом медичної допомоги із застосуванням телемедицини, реабілітаційної допомоги із застосуванням телереабілітації особисто, по телефону, електронною поштою або системами електронної охорони здоров'я та іншими доступними технічними засобами електронних комунікацій.
Генеральний директор Директорату з розвитку цифрових трансформацій в охороні здоров'я | Олена САВІЧЕВА |