• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку проведення конкурсу на будівництво генеруючої потужності та виконання заходів з управління попитом

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Положення, Порядок від 10.07.2019 № 677
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 10 липня 2019 р. № 677
Київ
Про затвердження Порядку проведення конкурсу на будівництво генеруючої потужності та виконання заходів з управління попитом
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 718 від 22.07.2020 № 1041 від 06.10.2021 № 1546 від 28.11.2025 № 1732 від 24.12.2025 № 436 від 01.04.2026 )
Відповідно до частини сьомої статті 29 Закону України "Про ринок електричної енергії" Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Порядок проведення конкурсу на будівництво генеруючої потужності та виконання заходів з управління попитом, що додається.

Прем'єр-міністр України

В.ГРОЙСМАН

Інд. 37


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 10 липня 2019 р. № 677
ПОРЯДОК
проведення конкурсу на будівництво генеруючої потужності та виконання заходів з управління попитом
( У тексті Порядку слово "Міненерговугілля" у всіх відмінках замінено словом "Міненерго" згідно з Постановами КМ № 718 від 22.07.2020, № 1041 від 06.10.2021 )
Загальні питання
1. Цей Порядок визначає процедуру проведення конкурсу на будівництво генеруючої потужності з метою забезпечення енергетичної безпеки держави та ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації проти України та виконання заходів з управління попитом, які, зокрема, включають заходи з будівництва нової генеруючої потужності, проведення реконструкції (модернізації) діючої генеруючої потужності, продовження строку експлуатації енергоблоків атомних електростанцій (далі - конкурс).
( Пункт 1 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026 )
2. Дія цього Порядку поширюється на суб’єктів господарювання, які мають намір:
побудувати нову генеруючу потужність;
провести реконструкцію (модернізацію) діючої генеруючої потужності;
продовжити строк експлуатації енергоблоків атомних електростанцій;
виконати заходи з управління попитом.
Суб’єктам господарювання, яким надається або надавалася підтримка та/або компенсація витрат, пов’язаних із будівництвом, реконструкцією, модернізацією, ремонтом та/або експлуатацією електроустановок об’єкта електроенергетики, шляхом застосування механізму покладення спеціального обов’язку для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії відповідно до положень Закону України "Про ринок електричної енергії" (далі - Закон) або шляхом застосування механізму покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" не може бути надано підтримку та/або компенсацію витрат, пов’язаних із будівництвом, реконструкцією, модернізацією, ремонтом та/або експлуатацією електроустановок об’єкта електроенергетики, за яким уже надавалася або надається підтримка та/або компенсація таких витрат.
( Абзац шостий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 436 від 01.04.2026 )
3. Терміни, що вживаються в цьому Порядку, мають таке значення:
1) гарантійне забезпечення - загальний обсяг фінансового забезпечення у вигляді банківської гарантії та/або грошового внеску, що надається як гарантія виконання зобов’язань учасника конкурсу та/або переможця конкурсу перед оператором системи передачі за результатами відповідного конкурсу;
2) гранична ціна - встановлена Кабінетом Міністрів України максимальна можлива ціна за 1 кВт·год електричної енергії з урахуванням податку на додану вартість, в межах якої учасник конкурсу може подати свою цінову пропозицію;
( Підпункт 2 пункту 3 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026 )
2-1) доступна потужність - дозволена (договірна) потужність відпуску електричної енергії генеруючої одиниці (кВт), щодо якої укладено договір про надання послуги із забезпечення розвитку генеруючої потужності;
( Пункт 3 доповнено підпунктом 2-1 згідно з Постановою КМ № 436 від 01.04.2026 )
2-2) лот - частина обсягу необхідної генеруючої потужності та/або заходів з управління попитом, яка передбачена для розподілу на конкурсі. У разі визначення у рішенні Кабінету Міністрів України про проведення конкурсу окремих областей (регіонів), на території яких буде здійснюватися будівництво генеруючої потужності та/або виконання заходів з управління попитом, встановлюються окремі регіональні лоти;
( Пункт 3 доповнено підпунктом 2-2 згідно з Постановою КМ № 436 від 01.04.2026 )
3) максимальна величина додаткової потужності - визначений умовами конкурсу максимальний обсяг потужності, виражений у МВт, що може бути запропонований учасником конкурсу для надання послуги із забезпечення розвитку генеруючої потужності;
4) мінімальна величина додаткової потужності - визначений умовами конкурсу мінімальний обсяг потужності, виражений у МВт, що може бути запропонований учасником конкурсу для надання послуги із забезпечення розвитку генеруючої потужності;
5) плата за послугу з виконання заходів з управління попитом - відшкодування переможцю конкурсу витрат, пов’язаних із наданням послуги з виконання заходів з управління попитом, визначеної умовами конкурсу згідно з його конкурсною пропозицією, що здійснюється в національній валюті;
6) плата за послугу із забезпечення розвитку генеруючої потужності - відшкодування переможцю конкурсу частини витрат, пов’язаних із наданням послуги, що здійснюється в національній валюті;
( Підпункт 6 пункту 3 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026 )
7) учасник конкурсу - суб’єкт господарювання, який подав конкурсну пропозицію відповідно до вимог конкурсної документації та цього Порядку;
( Підпункт 7 пункту 3 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026 )
8) цінова пропозиція учасника конкурсу (далі - цінова пропозиція) - заявлена учасником конкурсу пропозиція розрахункової ціни продажу або купівлі 1 кВт·год електричної енергії, відпущеної у визначені умовами конкурсу часові інтервали (розрахункові періоди) на об’єкті електроенергетики, щодо якого учасник конкурсу має намір набути право на підтримку у вигляді послуги із забезпечення розвитку генеруючої потужності або послуги з виконання заходів з управління попитом, що враховує очікувану плату за відповідну послугу.
( Підпункт 8 пункту 3 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026 )
Інші терміни в цьому Порядку вживаються у значенні, наведеному в Законах України "Про ринок електричної енергії", "Про публічні закупівлі", "Про державну допомогу суб’єктам господарювання", "Про Антимонопольний комітет України", Правилах ринку, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 р. № 307, Кодексі системи передачі, затвердженому постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 р. № 309, Кодексі систем розподілу, затвердженому постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 р. № 310, Правилах роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 р. № 312, Кодексі комерційного обліку, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 р. № 311.
( Абзац пункту 3 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026 )
3-1. Учасником конкурсу не може бути суб’єкт господарювання:
щодо якого або щодо учасників (засновників, акціонерів), кінцевих бенефіціарних власників якого застосовано спеціальні економічні або інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України "Про санкції", або міжнародні санкції відповідно до Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення";
який має серед прямих чи опосередкованих (через іншу фізичну чи юридичну особу) власників корпоративних прав державу, визнану Верховною Радою України державою-окупантом та/або державою-агресором;
який має серед учасників (засновників, акціонерів), кінцевих бенефіціарних власників, керівників суб’єктів господарювання громадян держави, визнаної Верховною Радою України державою-окупантом та/або державою-агресором;
який володіє прямо чи опосередковано (через іншу фізичну чи юридичну особу) корпоративними правами юридичної особи, утвореної та зареєстрованої відповідно до законодавства держави, визнаної Верховною Радою України державою-окупантом та/або державою-агресором;
місцезнаходженням якого є тимчасово окупована територія України та/або який провадить діяльність на тимчасово окупованій території України.
( Порядок доповнено пунктом 3-1 згідно з Постановою КМ № 436 від 01.04.2026 )
4. Конкурс проводиться з дотриманням таких принципів:
1) забезпечення добросовісної конкуренції серед учасників;
2) відкритості та прозорості;
3) недискримінації учасників;
4) об’єктивної і неупередженої оцінки конкурсних пропозицій учасників конкурсу;
5) запобігання корупційним діям і зловживанням під час проведення конкурсу.
Ініціювання конкурсу
5. Оператор системи передачі протягом 30 календарних днів з дня затвердження Регулятором звіту з оцінки відповідності (достатності) генеруючих потужностей та результатів проведення моніторингу безпеки постачання електричної енергії подає Міненерго висновки та пропозиції щодо:
( Абзац перший пункту 5 в редакції Постанови КМ № 1041 від 06.10.2021 )
1) необхідності проведення конкурсу разом з відповідним обґрунтуванням;
2) обсягу необхідної генеруючої потужності та/або заходів з управління попитом із зазначенням (у разі потреби) окремих лотів для визначених областей (регіонів);
( Абзац третій пункту 5 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026 )
3) мінімальної та максимальної величини додаткової потужності та/або величин (обсягів) впливу на графік електричного навантаження внаслідок виконання заходів з управління попитом;
4) технічних вимог, включаючи технічні характеристики генеруючої потужності об’єктів електроенергетики та/або обладнання, з використанням якого виконані заходи з управління попитом;
( Абзац п'ятий пункту 5 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026 )
5) часових інтервалів (розрахункових періодів), протягом яких переможець конкурсу може набути право на підтримку у вигляді послуги із забезпечення розвитку генеруючої потужності та/або послуги з виконання заходів з управління попитом (за потреби).
( Пункт 5 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 436 від 01.04.2026 )
У період воєнного стану оператор системи передачі подає Міненерго зазначені висновки та пропозиції без врахування строку, передбаченого абзацом першим цього пункту.
( Пункт 5 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 436 від 01.04.2026 )
6. У разі застосування як стимулу плати за послугу із забезпечення розвитку генеруючих потужностей та/або послугу з виконання заходів з управління попитом Міненерго звертається до Регулятора із запитом щодо визначення граничної ціни, який протягом 20 робочих днів з дня надходження такого запиту подає відповідні пропозиції.
Гранична ціна розраховується за такою формулою:
де PМ - гранична ціна (євроцент за 1 кВт·год (з двома знаками після коми);
РDAM - середньозважена ціна електричної енергії на ринку "на добу наперед" за попередні 12 місяців у часові інтервали (розрахункові періоди), визначені умовами конкурсу (євроцент за 1 кВт·год (з двома знаками після коми). Зазначена ціна визначається у гривневому еквіваленті до євро, розрахованому за середнім офіційним курсом гривні до євро, встановленим Національним банком для місяця, в якому Міненерго звернулося до Регулятора із запитом щодо визначення граничної ціни;
AR - облікова ставка Національного банку, яка встановлена на день, що передує дню звернення Міненерго до Регулятора із запитом щодо визначення граничної ціни.
У разі застосування інших стимулів, визначених Законом, Міненерго опрацьовує разом з Регулятором та у разі потреби з іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, а також оператором системи передачі пропозиції щодо визначення виду, розміру (в тому числі граничної ціни) таких стимулів. Результатом такого опрацювання є розроблення узгоджених пропозицій, на основі яких готується проект рішення Кабінету Міністрів України про проведення конкурсу.
( Пункт 6 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026 )
7. Міненерго протягом 60 календарних днів з дня отримання висновків та пропозицій оператора системи передачі готує проект рішення про проведення конкурсу із застосуванням стимулів, визначених положеннями Закону, та подає Кабінетові Міністрів України.
( Пункт 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1041 від 06.10.2021 )
8. Рішення про проведення конкурсу приймає Кабінет Міністрів України за поданням Міненерго і визначає:
1) строки проведення конкурсу;
2) обсяг необхідної генеруючої потужності та/або заходів з управління попитом;
( Підпункт 2 пункту 8 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026 )
2-1) інформацію щодо території, призначеної для будівництва генеруючої потужності та/або виконання заходів з управління попитом. У разі визначення окремих областей (регіонів) зазначається відповідний їм обсяг регіонального лота в межах загального обсягу необхідної генеруючої потужності та/або заходів з управління попитом;
( Пункт 8 доповнено підпунктом 2-1 згідно з Постановою КМ № 436 від 01.04.2026 )
3) стимули та порядок їх застосування, граничну ціну та строк оплати наданої послуги в разі застосування як стимулу плати за послугу із забезпечення розвитку генеруючих потужностей;
( Підпункт 3 пункту 8 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026 )
4) максимальний граничний строк введення генеруючої потужності в експлуатацію та/або початку виконання заходів з управління попитом;
5) мінімальну та максимальну величину додаткової потужності (при цьому мінімальна величина додаткової потужності не може перевищувати обсяг найменшого лоту) та/або значення величин (обсягів) впливу на графік електричного навантаження у результаті виконання заходів з управління попитом;
( Підпункт 5 пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 436 від 01.04.2026 )
6) вимоги щодо мінімального строку гарантованої (проектної) експлуатації (годин напрацювання) обладнання після введення в експлуатацію генеруючої потужності та/або заходів з управління попитом;
7) основні технічні вимоги, включаючи технічні характеристики генеруючих потужностей для забезпечення необхідних режимів роботи генеруючих потужностей та/або обладнання для виконання заходів з управління попитом;
8) часові інтервали (розрахункові періоди), протягом яких переможець конкурсу може набути право на підтримку у вигляді послуги із забезпечення розвитку генеруючої потужності та/або послуги з виконання заходів з управління попитом (за потреби).
( Пункт 8 доповнено підпунктом 8 згідно з Постановою КМ № 436 від 01.04.2026 )
9. Рішення Кабінету Міністрів України про проведення конкурсу та умови проведення такого конкурсу оприлюднюється на офіційних вебсайтах Міненерго та оператора системи передачі та повідомляється Секретаріатові Енергетичного Співтовариства не пізніше ніж через п’ять робочих днів з дня його прийняття.
Формування конкурсної комісії
10. У разі застосування як стимулу плати за послугу із забезпечення розвитку генеруючих потужностей та/або заходів з управління попитом наказом Міненерго утворюється протягом 30 календарних днів з дати прийняття рішення Кабінету Міністрів України про проведення конкурсу комісія з проведення конкурсу на будівництво генеруючої потужності та виконання заходів з управління попитом (далі - конкурсна комісія). Повноваження та регламент роботи конкурсної комісії визначається Положенням про комісію з проведення конкурсу на будівництво генеруючої потужності та виконання заходів з управління попитом згідно з додатком.
У разі застосування як стимулу механізму державно-приватного партнерства утворення конкурсної комісії здійснюється відповідно до вимог Закону України "Про державно-приватне партнерство".
У разі застосування інших стимулів Міненерго готує проект рішення Кабінету Міністрів України про порядок формування та роботи конкурсної комісії з урахуванням особливостей застосування відповідних стимулів та подає його Кабінетові Міністрів України. Після прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України здійснюється формування конкурсної комісії та уповноваженими на це органами забезпечується робота такої комісії.
Вимоги до конкурсної документації та учасників конкурсу
11. Оператор системи передачі не пізніше ніж через два місяці з дня прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України про проведення конкурсу розробляє конкурсну документацію і подає її на затвердження конкурсної комісії.
( Абзац перший пункту 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1041 від 06.10.2021 )
Конкурсна документація викладається українською та англійською мовами.
Визначальним є текст, викладений українською мовою.
12. Затверджена конкурсна документація оприлюднюється протягом п’яти календарних днів на офіційних веб-сайтах Міненерго, оператора системи передачі та надається Секретаріатові Енергетичного Співтовариства.
( Пункт 12 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1041 від 06.10.2021 )
13. Конкурсна документація не є об’єктом авторського права та/або суміжних прав.
14. Конкурсна документація не повинна містити вимоги, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників конкурсу.
15. Одночасно з оприлюдненням конкурсної документації конкурсна комісія запрошує уповноважених представників суб’єктів господарювання, які мають намір брати участь у конкурсі з будівництва нової генеруючої потужності, проведення реконструкції або модернізації, на нараду щодо вимог до конкурсної документації, умов договорів, процедур, яких повинні дотримуватися всі учасники конкурсу, шляхом розміщення інформаційного повідомлення на офіційному веб-сайті Міненерго та оператора системи передачі із зазначенням часу та місця проведення такої наради у строк не раніше ніж через 20 календарних днів та не пізніше ніж через 30 календарних днів з дати оприлюднення конкурсної документації проводить таку нараду.
16. Після проведення наради конкурсна комісія може прийняти рішення щодо внесення змін до конкурсної документації, які затверджуються протоколом конкурсної комісії. У разі прийняття такого рішення конкурсна документація із змінами не пізніше ніж через 15 календарних днів з дати проведення наради оприлюднюється українською та англійською мовами на офіційних веб-сайтах Міненерго, оператора системи передачі та надається Секретаріатові Енергетичного Співтовариства. У разі наявності розбіжностей у текстах, викладених українською та англійською мовами, визначальним є текст, викладений українською мовою.
17. У конкурсній документації не підлягають змінам умови, які визначені відповідним рішенням Кабінету Міністрів України щодо проведення конкурсу.
18. Конкурсна документація повинна містити, зокрема:
1) інструкцію з підготовки та подання конкурсної пропозиції;
2) перелік документів учасника конкурсу з вимогами до них, що повинен включати, зокрема:
інформацію за формою, визначеною в конкурсній документації, про кінцевого бенефіціарного власника. У разі коли особа не має кінцевого бенефіціарного власника, зазначається інформація про відсутність кінцевого бенефіціарного власника та причина його відсутності;
копії документів, що містять інформацію про органи управління учасника конкурсу, установчий документ, рішення про обрання на посаду керівника та інших членів органів управління учасника конкурсу (у разі, коли це передбачено в установчому документі) (тільки для юридичних осіб);
перелік уповноважених осіб та їх довіреності;
інформацію за формою, визначеною в конкурсній документації, про осіб, пов’язаних із учасником конкурсу відносинами щодо здійснення контролю (перелік юридичних осіб та/або фізичних осіб - підприємців).
Зазначена інформація повинна бути актуальною на дату подання конкурсної пропозиції;
3) вимоги до конкурсної пропозиції, що повинні, зокрема, містити інформацію про:
основні технічні вимоги, включаючи технічні характеристики генеруючих потужностей та/або обладнання для виконання заходів з управління попитом, а також обсяг даних, які підтверджують відповідність технічних параметрів заявленої генеруючої потужності та/або заходів з управління попитом вимогам Кодексу системи передачі;
мінімальну та максимальну величину пропозицій додаткової потужності та/або значення величин (обсягів) впливу на графік електричного навантаження у результаті виконання заходів з управління попитом;
необхідні режими роботи генеруючої потужності та/або обладнання для виконання заходів з управління попитом;
максимальний граничний строк введення об’єкта електроенергетики у промислову експлуатацію;
мінімальний строк гарантованої (проектної) експлуатації (години напрацювання) обладнання генеруючої потужності та/або заходів з управління попитом;
строк оплати наданої послуги із забезпечення розвитку генеруючої потужності та/або послуги з виконання заходів з управління попитом, що визначений рішенням Кабінету Міністрів України про проведення конкурсу, у разі застосування як стимулу плати за послугу із забезпечення розвитку генеруючих потужностей та/або послугу з виконання заходів з управління попитом;
4) вимоги до складу, форми, строку дії гарантійного забезпечення участі у конкурсі щодо кожної цінової пропозиції та гарантійного забезпечення виконання зобов’язань за договором (у разі визнання учасника переможцем конкурсу) щодо кожного об’єкта будівництва;
5) вимоги до оформлення конкурсної пропозиції (у разі потреби інформація щодо планів, креслень, схем, графіків, діаграм, обґрунтувань тощо);
6) відомості про стимули, що надаються переможцю конкурсу, та порядок їх застосування. У разі застосування як стимулу плати за послугу із забезпечення розвитку генеруючих потужностей та/або послугу з виконання заходів з управління попитом додатково зазначаються часові інтервали (розрахункові періоди), протягом яких переможець конкурсу може набути право на підтримку, гранична ціна, інформація щодо території, призначеної для будівництва генеруючої потужності та/або виконання заходів з управління попитом, включаючи окремі області (регіони) та відповідні їм регіональні лоти (у разі наявності) згідно з рішенням Кабінету Міністрів України про проведення конкурсу;
7) критерії визначення переможця (переможців) конкурсу;
8) вимоги до складу, форми, строку дії цінової пропозиції;
9) спосіб, місце та кінцевий строк подання конкурсних пропозицій;
10) проект договору, що повинен бути укладений з переможцем (переможцями) конкурсу;
11) строк укладення договору з переможцем (переможцями) конкурсу;
12) банківські реквізити, рахунок оператора системи передачі для надання гарантійного забезпечення участі у конкурсі;
13) процедуру подання запитів та надання роз’яснень щодо конкурсної документації;
14) місце, дату і час розкриття конкурсних пропозицій;
15) прізвище, власне ім’я, по батькові (у разі наявності), номери телефонів, посаду та адресу голови та секретаря конкурсної комісії.
( Пункт 18 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026 )
19. Кваліфікаційні вимоги не повинні створювати переваги для окремих учасників конкурсу, містити дискримінаційні положення, посилання на конкретну торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію, джерело його походження чи виробника, крім загальноприйнятих назв. У разі коли таке посилання необхідне, кваліфікаційні вимоги повинні містити вираз "або еквівалент".
20. Конкурсна документація може містити додаткову пояснювальну інформацію.
Вимоги до мінімальної та максимальної величини додаткової потужності
21. Мінімальна величина додаткової потужності визначається оператором системи передачі виходячи з принципів:
1) керованості (диспетчеризації) об’єктів генеруючої потужності;
2) можливості надання допоміжних послуг із забезпечення процесів підтримання параметрів операційної безпеки в об’єднаній енергетичній системі.
22. Мінімальна та максимальна величина додаткової потужності встановлюється для кожного конкурсу окремо і є єдиною для всіх учасників конкурсу.
23. У конкурсній документації мінімальна та максимальна величина додаткової потужності наводиться способом, який виключає подвійне тлумачення, - одним числовим значенням, вираженим у мегаватах (МВт), без зазначення відхилень у більший чи менший бік.
24. Максимальна величина додаткової потужності визначається оператором системи передачі виходячи з необхідності дотримання меж операційної безпеки системи передачі України, але не може бути більшою, ніж величина необхідної генеруючої потужності та/або величина впливу на графік електричного навантаження у результаті виконання заходів з управління попитом, визначений рішенням Кабінету Міністрів України.
( Пункт 24 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 436 від 01.04.2026 )
24-1. Мінімальна величина додаткової потужності визначається оператором системи передачі з урахуванням технічних вимог, яким повинен відповідати об’єкт електроенергетики, та не може бути більшою за розмір мінімального лота, що визначений рішенням Кабінету Міністрів України про проведення конкурсу.
( Порядок доповнено пунктом 24-1 згідно з Постановою КМ № 436 від 01.04.2026 )
Гарантійне забезпечення учасників і переможців конкурсу
25. Для участі в конкурсі учасник у складі конкурсної пропозиції зобов’язаний надати оператору системи передачі гарантійне забезпечення участі у конкурсі.
У разі коли учасник конкурсу подав конкурсні пропозиції щодо кількох об’єктів електроенергетики, гарантійне забезпечення участі у конкурсі надається окремо щодо кожної пропозиції.
( Пункт 25 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026 )
26. Розмір гарантійного забезпечення участі у конкурсі щодо кожної конкурсної пропозиції становить гривневий еквівалент 5000 євро за 1 МВт потужності, яку заявляє учасник у своїй конкурсній пропозиції, розрахований за офіційним курсом гривні до євро, встановленим Національним банком на день оголошення конкурсу.
( Пункт 26 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026 )
27. Гарантійне забезпечення, передбачене цим Порядком, повертається учасникам конкурсу у строк до п’яти робочих днів з дати укладення договору з переможцем конкурсу, письмового заперечення учасника проти продовження строку дії цінової пропозиції учасника, надісланої відповідно до пункту 61- 1 цього Порядку у строк до п’яти робочих днів з дати отримання відповідного повідомлення учасника, а в разі визнання конкурсу таким, що не відбувся, або відхилення конкурсної пропозиції (визнання пропозиції такою, що не пройшла кваліфікацію) у строк до п’яти робочих днів з дати оприлюднення відповідного рішення.
( Пункт 27 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1732 від 24.12.2025, № 436 від 01.04.2026 )
28. Переможець конкурсу перед укладенням договору, але не пізніше ніж протягом 20 календарних днів з дня оприлюднення результатів конкурсу, повинен надати гарантійне забезпечення виконання зобов’язань за договором, що становить гривневий еквівалент 15000 євро за 1 МВт потужності, розрахований за офіційним курсом гривні до євро, що встановлений Національним банком на день оголошення конкурсу. Гарантійне забезпечення зберігається оператором системи передачі як гарантія виконання зобов’язань за договором, що укладається з переможцем конкурсу.
Гарантійне забезпечення виконання зобов’язань за договором надається у вигляді підтвердження перерахунку грошового внеску на рахунок оператора системи передачі або безвідкличної банківської гарантії банку, який має кредитний рейтинг не нижче "uаA" за національною шкалою або не менше "А-" за міжнародною шкалою (Fitch Ratings, Moody’s Investors Service, Standard & Poors). Банківська гарантія повинна передбачати набрання нею чинності після виконання відкладальної умови - укладення договору з переможцем конкурсу та обов’язок переможця конкурсу інформувати банк, який її видав, про укладення договору не пізніше ніж протягом наступного дня після його укладення.
( Пункт 28 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026 )
29. Гарантійне забезпечення участі в конкурсі стягується на користь оператора системи передачі з:
1) учасників конкурсу, кваліфікація яких підтверджена протоколом конкурсної комісії в разі відкликання ними своїх конкурсних пропозицій. Зазначена вимога не застосовується в разі визнання конкурсу таким, що не відбувся;
2) переможця (переможців) конкурсу, який (які) не уклав (не уклали) договір в установлений строк, крім випадків письмового заперечення учасника проти продовження строку дії цінової пропозиції учасника, надісланого відповідно до пункту 61- 1 цього Порядку;
( Підпункт 2 пункту 29 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1732 від 24.12.2025 )
3) учасника конкурсу, на якого поширюються положення, передбачені пунктом 3- 1 цього Порядку.
( Пункт 29 доповнено підпунктом 3 згідно з Постановою КМ № 436 від 01.04.2026 )
30. Гарантійне забезпечення, внесене як гарантія виконання зобов’язань за договором, повертається оператором системи передачі у строк до десяти робочих днів після надання переможцем конкурсу оператору системи передачі копії документів, що підтверджують готовність та введення об’єкта в експлуатацію, які передбачені нормами законодавства на момент введення об’єкта в експлуатацію.
Прийняття в експлуатацію об’єкта електроенергетики здійснюється відповідно до умов, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2023 р. № 1320 "Деякі питання будівництва та/або відновлення, та/або реконструкції, та/або розміщення, та/або капітального ремонту газопоршневих та газотурбінних установок, зокрема когенераційних, блочно-модульних котелень, дизельних/бензинових та газових генераторів, об’єктів газосховищ, нафтогазовидобування, деяких об’єктів газотранспортної системи та ліній електропередачі системи передачі, на період воєнного стану" (Офіційний вісник України, 2024 р., № 8, ст. 376).
( Пункт 30 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1732 від 24.12.2025 )
31. Гарантійне забезпечення, внесене як гарантія виконання зобов’язань за договором, стягується оператором системи передачі на його вимогу у разі ненадання переможцем конкурсу оператору системи передачі копії документів, що підтверджують готовність та введення об’єкта електроенергетики в експлуатацію у строк, визначений договором, які передбачені нормами законодавства на момент введення об’єкта електроенергетики в експлуатацію, або надання таких документів щодо будівництва величини генеруючої потужності, що не відповідає умовам конкурсної пропозиції та/або укладеного договору.
( Пункт 31 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026 )
32. У разі стягнення гарантійного забезпечення оператор системи передачі повідомляє Регулятору про отримання коштів та подає на погодження пропозиції щодо їх подальшого використання.
Проведення конкурсу
33. Конкурс проводиться двома етапами:
проведення кваліфікації учасників відповідно до вимог конкурсної документації та здійснення відбору пропозицій кваліфікованих учасників для участі у другому етапі конкурсу;
визначення переможця (переможців) з числа кваліфікованих учасників шляхом відбору кращої цінової пропозиції відповідно до умов, визначених цим Порядком.
34. Суб’єкт господарювання стає учасником конкурсу після подання конкурсної пропозиції відповідно до вимог цього Порядку.
35. Подання конкурсних пропозицій здійснюється суб’єктами господарювання у строки, визначені конкурсною документацією після її оприлюднення на офіційних веб-сайтах Міненерго, оператора системи передачі.
36. Конкурсна пропозиція викладається українською мовою. У разі коли у складі конкурсної пропозиції учасник подає документи, викладені іншими мовами, до кожного з таких документів повинен додаватися переклад українською мовою, засвідчений та/або підтверджений в порядку, визначеному в конкурсній документації, а у разі його відсутності - у порядку, визначеному Законом України "Про нотаріат".
37. Конкурсна пропозиція учасника конкурсу повинна відповідати вимогам конкурсної документації, за якими проводиться кваліфікація учасників конкурсу та визначення переможця, для чого учасник подає всі необхідні документи, передбачені та оформлені відповідно до вимог цього Порядку та конкурсної документації, включаючи цінову пропозицію, яка зазначається у євроцентах за 1 кВт·год (з двома знаками після коми) та перераховується в гривневому еквіваленті за офіційним курсом гривні до євро, встановленим Національним банком на дату оголошення конкурсу.
( Пункт 37 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 436 від 01.04.2026 )
38. У разі коли конкурсна пропозиція учасника містить заходи щодо продовження строку експлуатації енергоблоків атомних електростанцій, учасник разом з документацією, склад та зміст якої відповідають вимогам конкурсної документації, додатково подає погоджене з Держатомрегулюванням рішення про здійснення заходів щодо продовження експлуатації енергоблока атомної електростанції.
( Пункт 38 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1041 від 06.10.2021 )
39. Учасник подає у складі конкурсної пропозиції:
1) інформацію, яка надається за підписом учасника конкурсу, що свідчить про відсутність надання підтримки та/або компенсацій витрат, пов’язаних із будівництвом, реконструкцією, модернізацією, ремонтом та/або експлуатацією електроустановок об’єкта електроенергетики, заявленого для участі в конкурсі;
( Підпункт 1 пункту 39 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026 )
2) підготовлену документацію, склад та зміст якої відповідають вимогам конкурсної документації.
( Підпункт 2 пункту 39 в редакції Постанови КМ № 1041 від 06.10.2021 )
40. Учасник конкурсу може відкликати або скоригувати свою конкурсну пропозицію до закінчення строку її подання.
41. Розкриття конкурсних пропозицій здійснюється на засіданні конкурсної комісії в день, у час та місці, що зазначені в конкурсній документації.
42. До участі в розкритті конкурсних пропозицій допускаються всі учасники конкурсу, що подали пропозиції, або їх уповноважені представники.
На засіданні конкурсної комісії під час розкриття конкурсних пропозицій мають право бути присутніми представники засобів масової інформації та інших заінтересованих осіб.
43. Конкурсна пропозиція учасника конкурсу подається у двох опечатаних конвертах (контейнерах, коробках), в одному з яких міститься кваліфікаційна частина пропозиції (прошиті, крім банківської гарантії, яка не прошивається, та пронумеровані документи за підписом уповноваженої особи учасника, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним вимогам до учасника конкурсу і його конкурсної пропозиції, включаючи технічну частину, гарантійне забезпечення учасника конкурсу), а в другому - цінова пропозиція (прошиті та пронумеровані документи за підписом уповноваженої особи учасника конкурсу).
44. Обидва конверти (контейнери, коробки) запечатуються в одному великому конверті (контейнері, коробці), який повинен бути підписаний уповноваженою особою, визначеною відповідно до конкурсної документації.
За зверненням уповноваженої особи учасника конкурсу та до закінчення строку подання конкурсних пропозицій уповноважена особа має право отримати свій запечатаний конверт (контейнер, коробку) для внесення змін або відкликання конкурсної пропозиції. Повторне подання конкурсної пропозиції здійснюється відповідно до вимог цього Порядку.
45. Учасник конкурсу повинен подати у складі конкурсної пропозиції одну цінову пропозицію щодо одного об’єкта електроенергетики, стосовно якого він планує набути право на підтримку. Учасник конкурсу має право подати кілька конкурсних пропозицій на різні об’єкти електроенергетики в межах одного лота та подавати конкурсні пропозиції на різні лоти.
( Пункт 45 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026 )
46. Розкриття конкурсних пропозицій здійснюється двома етапами. У процесі першого етапу (кваліфікація) розкривається загальний конверт (контейнер, коробка), здійснюється опис його вкладень, розкривається конверт з кваліфікаційною частиною пропозиції та здійснюється опис його вкладень, що відображається у протоколі конкурсної комісії. Другий конверт (контейнер, коробка) з ціновою пропозицією учасника зберігається у закритому вигляді до дати проведення другого етапу.
47. Протокол розкриття конкурсної пропозиції (кваліфікаційної частини) оприлюднюється на офіційних веб-сайтах Міненерго, оператора системи передачі протягом п’яти календарних днів.
48. Конкурсна комісія у процесі першого етапу здійснює кваліфікаційний відбір та визначає кваліфікацію учасників конкурсу на підставі перевірки поданих матеріалів щодо відповідності вимогам конкурсної документації.
49. Конкурсна комісія під час розгляду конкурсних пропозицій, але не пізніше ніж за десять календарних днів до строку завершення кваліфікації, має право надавати запити учасникам конкурсу та отримувати роз’яснення щодо документів, поданих ними для підтвердження відповідності кваліфікаційним критеріям, а також запитувати додаткові документи, що стосуються конкурсу, та звертатися до третіх осіб щодо отримання підтвердження достовірності документів та інформації, поданих учасником.
( Пункт 49 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 436 від 01.04.2026 )
50. Роз’яснення учасників конкурсу, отримані конкурсною комісією пізніше ніж за три робочих дні до строку завершення кваліфікації, не розглядаються.
51. Запити конкурсної комісії та роз’яснення учасників оприлюднюються протягом двох робочих днів на офіційних веб-сайтах Міненерго та оператора системи передачі.
52. Рішення конкурсної комісії щодо результатів кваліфікації учасників оформляється протоколом у строк, що не перевищує 30 календарних днів з дати розкриття кваліфікаційної частини конкурсної пропозиції учасників, у якому визначається перелік кваліфікованих учасників, а також перелік учасників, пропозиції яких не відповідають кваліфікаційним вимогам, із зазначенням для кожного учасника підстав щодо відмови в його кваліфікації. Протокол підписується усіма членами конкурсної комісії, присутніми на засіданні.
53. Рішення конкурсної комісії щодо результатів кваліфікації учасників оприлюднюється протягом п’яти робочих днів з дати проведення засідання на офіційних веб-сайтах Міненерго, оператора системи передачі та подається Секретаріатові Енергетичного Співтовариства. Конкурсна комісія протягом п’яти робочих днів з дати проведення засідання надсилає кожному учаснику конкурсу, що подав пропозицію, рішення щодо результатів його кваліфікації українською та англійською мовами. У разі наявності розбіжностей у текстах, викладених українською та англійською мовами, визначальним є текст, викладений українською мовою.
54. Конкурсна комісія приймає рішення про те, що учасник конкурсу не пройшов кваліфікацію та відхиляє подану ним пропозицію у разі, коли:
( Абзац перший пункту 54 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1041 від 06.10.2021 )
1) учасник конкурсу не подав оператору системи передачі гарантійне забезпечення участі в конкурсі та/або розмір такого забезпечення не відповідає вимогам цього Порядку;
2) кваліфікаційна частина конкурсної пропозиції учасника частково або повністю викладена будь-якою мовою, відмінною від української, і при цьому учасником не подано нотаріально засвідчений переклад документів на українську мову;
3) учасник конкурсу подав неповний пакет документів або якщо зміст поданих документів не відповідає вимогам цього Порядку та/або конкурсній документації;
4) технічні параметри об’єкта, що пропонується учасником конкурсу, цілком або у будь-якій окремій частині (без винятку і застережень) не відповідають вимогам кодексу системи передачі для даного типу генерації на момент подання конкурсної пропозиції учасника та вимогам конкурсної документації.
55. Конкурсна комісія у строк не пізніше ніж через 10 календарних днів з дати оприлюднення рішення щодо результатів кваліфікації учасників проводить другий етап конкурсу, в якому визначає його переможця (переможців).
( Пункт 55 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1041 від 06.10.2021 )
56. Конкурсна комісія та учасники конкурсу не можуть проводити будь-які переговори з питань внесення змін до поданої цінової пропозиції.
57. Конкурсна комісія приймає рішення про відхилення цінової пропозиції у разі, коли:
1) цінова пропозиція учасника перевищує встановлену граничну ціну;
( Підпункт 1 пункту 57 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 436 від 01.04.2026 )
2) учасник надав більше однієї цінової пропозиції для одного об’єкта будівництва генеруючої потужності та/або виконання заходів з управління попитом.
58. Переможець (переможці) конкурсу визначається (визначаються) конкурсною комісією із складу кваліфікованих учасників конкурсу.
59. Переможців конкурсу може бути більше одного. Переможці конкурсу визначаються конкурсною комісією відповідно до положень цього Порядку шляхом відбору кращих конкурсних пропозицій відповідно до таких принципів:
1) якщо сукупний обсяг запропонованої потужності всіх конкурсних пропозицій, що пройшли кваліфікацію, дорівнює або менший обсягу величини необхідної генеруючої потужності та/або заходів з управління попитом в межах відповідного лота, то всі конкурсні пропозиції є переможцями конкурсу;
2) якщо загальний обсяг запропонованої потужності всіх конкурсних пропозицій, що пройшли кваліфікацію, перевищує обсяг величини необхідної генеруючої потужності та/або заходів з управління попитом, визначеної для відповідного лота, то:
конкурсна комісія розміщує пропозиції за рейтингом у порядку збільшення цінових пропозицій. Якщо учасниками конкурсу в межах одного лота будуть подані однакові цінові пропозиції, то рейтинг конкурсної пропозиції визначається у порядку збільшення доступної потужності відповідних об’єктів електроенергетики, заявлених в конкурсній пропозиції таких учасників;
конкурсна комісія відбирає конкурсні пропозиції відповідно до рейтингу починаючи з найнижчих цінових пропозицій, доки обсяг потужності, зазначеної в обраних конкурсних пропозиціях, повністю або з перевищенням не покриє обсяг величини необхідної генеруючої потужності та/або заходів з управління попитом в межах відповідного лота.
В іншому разі конкурсна комісія проводить з учасником конкурсу переговори стосовно можливості часткового прийняття конкурсної пропозиції в обсязі не більше загального обсягу необхідної генеруючої потужності та/або заходів з управління попитом, визначеного Кабінетом Міністрів України в рішенні про проведення конкурсу. За результатами таких переговорів конкурсна комісія приймає рішення стосовно умов та обсягів закупівлі послуги.
( Пункт 59 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026 )
60. Рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця (переможців) конкурсу оформляється протоколом протягом трьох робочих днів з дати проведення засідання. Протокол оприлюднюється протягом п’яти робочих днів з дати проведення засідання на офіційних веб-сайтах Міненерго, оператора системи передачі і надається Секретаріатові Енергетичного Співтовариства. Оператор системи передачі протягом семи робочих днів після оприлюднення протоколу на його офіційному веб-сайті надає копію такого протоколу кваліфікованим учасникам конкурсу.
( Абзац перший пункту 60 в редакції Постанови КМ № 1732 від 24.12.2025 )
У разі непідписання протоколу у зв’язку із звільненням голови комісії чи члена/членів комісії, призначених за посадою у центральному органі виконавчої влади, НКРЕКП або оператора системи передачі (за згодою), які були присутні на засіданні, та відсутності пропозицій від зазначених суб’єктів щодо включення до складу конкурсної комісії їх нового представника/представників у строки, визначені пунктом 4 додатка, Міненерго забезпечує формування оновленого персонального складу конкурсної комісії.
( Пункт 60 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1546 від 28.11.2025 )
У разі формування оновленого персонального складу конкурсної комісії така конкурсна комісія протягом 10 календарних днів з дати її формування проводить засідання конкурсної комісії та на підставі відповідних документів та матеріалів конкурсної комісії приймає рішення про визначення переможця (переможців) з числа кваліфікованих учасників конкурсу або про визнання конкурсу таким, що не відбувся.
( Пункт 60 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1546 від 28.11.2025; в редакції Постанови КМ № 1732 від 24.12.2025 )
61. У разі застосування стимулу у вигляді плати за послугу із забезпечення розвитку генеруючої потужності оператор системи передачі у строк не пізніше ніж протягом десяти календарних днів з дня отримання належним чином оформленого рішення конкурсної комісії надає переможцю (переможцям) конкурсу підготовлений із своєї сторони проект договору, що відповідає проекту договору, який є складовою конкурсної документації, з урахуванням поданої переможцем конкурсу цінової пропозиції для його підписання переможцем конкурсу. У разі внесення змін до умов проведення конкурсу проект договору, який надсилається переможцю (переможцям) конкурсу, обов’язково враховує такі зміни.
У разі непідписання протоколу щодо визначення переможця (переможців) у визначені строки або неоформлення рішення конкурсної комісії у випадку, передбаченому абзацом другим пункту 60 цього Порядку, договір з переможцем конкурсу укладається, зокрема, у разі, коли об’єкт будівництва нової генеруючої потужності, щодо якого учасник подав цінову пропозицію, побудовано після подання такої пропозиції на дату укладення договору.
( Пункт 61 в редакції Постанови КМ № 436 від 01.04.2026 )