| Прем'єр-міністр України | Ю. СВИРИДЕНКО |
| Інд. 37 | |
Документ підготовлено в системі iplex
Кабінет Міністрів України | Постанова від 01.04.2026 № 436
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 1 квітня 2026 р. № 436
Київ
Про внесення змін до Порядку проведення конкурсу на будівництво генеруючої потужності та виконання заходів з управління попитом
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Внести до Порядку проведення конкурсу на будівництво генеруючої потужності та виконання заходів з управління попитом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 липня 2019 р. № 677 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 61, ст. 2126; 2020 р., № 68, ст. 2190; 2021 р., № 81, ст. 5169; 2026 р., № 5, ст. 421), зміни, що додаються.
2. Рекомендувати приватному акціонерному товариству "Національна енергетична компанія "Укренерго" разом з переможцями конкурсу на будівництво генеруючої потужності та виконання заходів з управління попитом, проведеного відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2024 р. № 756 "Деякі питання проведення конкурсу на будівництво генеруючої потужності та виконання заходів з управління попитом" (Офіційний вісник України, 2024 р., № 76, ст. 4512), за згодою сторін внести зміни до договорів, укладених за результатами зазначеного конкурсу, якими перебачити, що виконання договірних зобов’язань оператором системи передачі здійснюється шляхом перерахування гривневого еквіваленту суми платежу в євро, що розраховується за середнім офіційним курсом гривні до євро, встановленим Національним банком для місяця, на який припадає розрахунковий період надання послуги, а також врахувати, що доступна потужність - це дозволена (договірна) потужність відпуску електричної енергії генеруючої одиниці, щодо якої укладено договір.
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 1 квітня 2026 р. № 436
ЗМІНИ,
що вносяться до Порядку проведення конкурсу на будівництво генеруючої потужності та виконання заходів з управління попитом
( Див. текст )
1. Пункт 1 викласти в такій редакції:
"1. Цей Порядок визначає процедуру проведення конкурсу на будівництво генеруючої потужності з метою забезпечення енергетичної безпеки держави та ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації проти України та виконання заходів з управління попитом, які, зокрема, включають заходи з будівництва нової генеруючої потужності, проведення реконструкції (модернізації) діючої генеруючої потужності, продовження строку експлуатації енергоблоків атомних електростанцій (далі - конкурс).".
2. В абзаці шостому пункту 2 слова "Учасникам ринку" замінити словами "Суб’єктам господарювання", а після слів "(далі - Закон)" доповнити словами "або шляхом застосування механізму покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу відповідно до Закону України "Про ринок природного газу".
3. У пункті 3:
1) підпункт 2 викласти в такій редакції:
"2) гранична ціна - встановлена Кабінетом Міністрів України максимальна можлива ціна за 1 кВт·год електричної енергії з урахуванням податку на додану вартість, в межах якої учасник конкурсу може подати свою цінову пропозицію;";
2) доповнити пункт підпунктами 2-1 і 2-2 такого змісту:
"2-1) доступна потужність - дозволена (договірна) потужність відпуску електричної енергії генеруючої одиниці (кВт), щодо якої укладено договір про надання послуги із забезпечення розвитку генеруючої потужності;
2-2) лот - частина обсягу необхідної генеруючої потужності та/або заходів з управління попитом, яка передбачена для розподілу на конкурсі. У разі визначення у рішенні Кабінету Міністрів України про проведення конкурсу окремих областей (регіонів), на території яких буде здійснюватися будівництво генеруючої потужності та/або виконання заходів з управління попитом, встановлюються окремі регіональні лоти;";
3) підпункти 6-8 викласти в такій редакції:
"6) плата за послугу із забезпечення розвитку генеруючої потужності - відшкодування переможцю конкурсу частини витрат, пов’язаних із наданням послуги, що здійснюється в національній валюті;
7) учасник конкурсу - суб’єкт господарювання, який подав конкурсну пропозицію відповідно до вимог конкурсної документації та цього Порядку;
8) цінова пропозиція учасника конкурсу (далі - цінова пропозиція) - заявлена учасником конкурсу пропозиція розрахункової ціни продажу або купівлі 1 кВт·год електричної енергії, відпущеної у визначені умовами конкурсу часові інтервали (розрахункові періоди) на об’єкті електроенергетики, щодо якого учасник конкурсу має намір набути право на підтримку у вигляді послуги із забезпечення розвитку генеруючої потужності або послуги з виконання заходів з управління попитом, що враховує очікувану плату за відповідну послугу;";
4) останній абзац викласти в такий редакції:
"Інші терміни в цьому Порядку вживаються у значенні, наведеному в Законах України "Про ринок електричної енергії", "Про публічні закупівлі", "Про державну допомогу суб’єктам господарювання", "Про Антимонопольний комітет України", Правилах ринку, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 р. № 307, Кодексі системи передачі, затвердженому постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 р. № 309, Кодексі систем розподілу, затвердженому постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 р. № 310, Правилах роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 р. № 312, Кодексі комерційного обліку, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 р. № 311.".
4. Доповнити Порядок пунктом 3-1 такого змісту:
"3-1. Учасником конкурсу не може бути суб’єкт господарювання:
щодо якого або щодо учасників (засновників, акціонерів), кінцевих бенефіціарних власників якого застосовано спеціальні економічні або інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України "Про санкції", або міжнародні санкції відповідно до Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення";
який має серед прямих чи опосередкованих (через іншу фізичну чи юридичну особу) власників корпоративних прав державу, визнану Верховною Радою України державою-окупантом та/або державою-агресором;
який має серед учасників (засновників, акціонерів), кінцевих бенефіціарних власників, керівників суб’єктів господарювання громадян держави, визнаної Верховною Радою України державою-окупантом та/або державою-агресором;
який володіє прямо чи опосередковано (через іншу фізичну чи юридичну особу) корпоративними правами юридичної особи, утвореної та зареєстрованої відповідно до законодавства держави, визнаної Верховною Радою України державою-окупантом та/або державою-агресором;
місцезнаходженням якого є тимчасово окупована територія України та/або який провадить діяльність на тимчасово окупованій території України.".
5. У пункті 5:
1) абзац третій викласти в такій редакції:
"2) обсягу необхідної генеруючої потужності та/або заходів з управління попитом із зазначенням (у разі потреби) окремих лотів для визначених областей (регіонів);";
2) абзац п’ятий викласти в такій редакції:
"4) технічних вимог, включаючи технічні характеристики генеруючої потужності об’єктів електроенергетики та/або обладнання, з використанням якого виконані заходи з управління попитом;";
3) доповнити пункт абзацами такого змісту:
"5) часових інтервалів (розрахункових періодів), протягом яких переможець конкурсу може набути право на підтримку у вигляді послуги із забезпечення розвитку генеруючої потужності та/або послуги з виконання заходів з управління попитом (за потреби).
У період воєнного стану оператор системи передачі подає Міненерго зазначені висновки та пропозиції без врахування строку, передбаченого абзацом першим цього пункту.".
6. Пункт 6 викласти в такій редакції:
"6. У разі застосування як стимулу плати за послугу із забезпечення розвитку генеруючих потужностей та/або послугу з виконання заходів з управління попитом Міненерго звертається до Регулятора із запитом щодо визначення граничної ціни, який протягом 20 робочих днів з дня надходження такого запиту подає відповідні пропозиції.
Гранична ціна розраховується за такою формулою:
де PМ - гранична ціна (євроцент за 1 кВт·год (з двома знаками після коми);
РDAM - середньозважена ціна електричної енергії на ринку "на добу наперед" за попередні 12 місяців у часові інтервали (розрахункові періоди), визначені умовами конкурсу (євроцент за 1 кВт·год (з двома знаками після коми). Зазначена ціна визначається у гривневому еквіваленті до євро, розрахованому за середнім офіційним курсом гривні до євро, встановленим Національним банком для місяця, в якому Міненерго звернулося до Регулятора із запитом щодо визначення граничної ціни;
AR - облікова ставка Національного банку, яка встановлена на день, що передує дню звернення Міненерго до Регулятора із запитом щодо визначення граничної ціни.
У разі застосування інших стимулів, визначених Законом, Міненерго опрацьовує разом з Регулятором та у разі потреби з іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, а також оператором системи передачі пропозиції щодо визначення виду, розміру (в тому числі граничної ціни) таких стимулів. Результатом такого опрацювання є розроблення узгоджених пропозицій, на основі яких готується проект рішення Кабінету Міністрів України про проведення конкурсу.".
7. У пункті 8:
1) підпункт 2 викласти в такій редакції:
"2) обсяг необхідної генеруючої потужності та/або заходів з управління попитом;";
2) доповнити пункт підпунктом 2-1 такого змісту:
"2-1) інформацію щодо території, призначеної для будівництва генеруючої потужності та/або виконання заходів з управління попитом. У разі визначення окремих областей (регіонів) зазначається відповідний їм обсяг регіонального лота в межах загального обсягу необхідної генеруючої потужності та/або заходів з управління попитом;";
3) підпункт 3 викласти в такій редакції:
"3) стимули та порядок їх застосування, граничну ціну та строк оплати наданої послуги в разі застосування як стимулу плати за послугу із забезпечення розвитку генеруючих потужностей;";
4) підпункт 5 після слова "потужності" доповнити словами "(при цьому мінімальна величина додаткової потужності не може перевищувати обсяг найменшого лоту)";
5) доповнити пункт підпунктом 8 такого змісту:
"8) часові інтервали (розрахункові періоди), протягом яких переможець конкурсу може набути право на підтримку у вигляді послуги із забезпечення розвитку генеруючої потужності та/або послуги з виконання заходів з управління попитом (за потреби).".
8. Пункт 18 викласти в такій редакції:
"18. Конкурсна документація повинна містити, зокрема:
1) інструкцію з підготовки та подання конкурсної пропозиції;
2) перелік документів учасника конкурсу з вимогами до них, що повинен включати, зокрема:
інформацію за формою, визначеною в конкурсній документації, про кінцевого бенефіціарного власника. У разі коли особа не має кінцевого бенефіціарного власника, зазначається інформація про відсутність кінцевого бенефіціарного власника та причина його відсутності;
копії документів, що містять інформацію про органи управління учасника конкурсу, установчий документ, рішення про обрання на посаду керівника та інших членів органів управління учасника конкурсу (у разі, коли це передбачено в установчому документі) (тільки для юридичних осіб);
перелік уповноважених осіб та їх довіреності;
інформацію за формою, визначеною в конкурсній документації, про осіб, пов’язаних із учасником конкурсу відносинами щодо здійснення контролю (перелік юридичних осіб та/або фізичних осіб - підприємців).
Зазначена інформація повинна бути актуальною на дату подання конкурсної пропозиції;
3) вимоги до конкурсної пропозиції, що повинні, зокрема, містити інформацію про:
основні технічні вимоги, включаючи технічні характеристики генеруючих потужностей та/або обладнання для виконання заходів з управління попитом, а також обсяг даних, які підтверджують відповідність технічних параметрів заявленої генеруючої потужності та/або заходів з управління попитом вимогам Кодексу системи передачі;
мінімальну та максимальну величину пропозицій додаткової потужності та/або значення величин (обсягів) впливу на графік електричного навантаження у результаті виконання заходів з управління попитом;
необхідні режими роботи генеруючої потужності та/або обладнання для виконання заходів з управління попитом;
максимальний граничний строк введення об’єкта електроенергетики у промислову експлуатацію;
мінімальний строк гарантованої (проектної) експлуатації (години напрацювання) обладнання генеруючої потужності та/або заходів з управління попитом;
строк оплати наданої послуги із забезпечення розвитку генеруючої потужності та/або послуги з виконання заходів з управління попитом, що визначений рішенням Кабінету Міністрів України про проведення конкурсу, у разі застосування як стимулу плати за послугу із забезпечення розвитку генеруючих потужностей та/або послугу з виконання заходів з управління попитом;
4) вимоги до складу, форми, строку дії гарантійного забезпечення участі у конкурсі щодо кожної цінової пропозиції та гарантійного забезпечення виконання зобов’язань за договором (у разі визнання учасника переможцем конкурсу) щодо кожного об’єкта будівництва;
5) вимоги до оформлення конкурсної пропозиції (у разі потреби інформація щодо планів, креслень, схем, графіків, діаграм, обґрунтувань тощо);
6) відомості про стимули, що надаються переможцю конкурсу, та порядок їх застосування. У разі застосування як стимулу плати за послугу із забезпечення розвитку генеруючих потужностей та/або послугу з виконання заходів з управління попитом додатково зазначаються часові інтервали (розрахункові періоди), протягом яких переможець конкурсу може набути право на підтримку, гранична ціна, інформація щодо території, призначеної для будівництва генеруючої потужності та/або виконання заходів з управління попитом, включаючи окремі області (регіони) та відповідні їм регіональні лоти (у разі наявності) згідно з рішенням Кабінету Міністрів України про проведення конкурсу;
7) критерії визначення переможця (переможців) конкурсу;
8) вимоги до складу, форми, строку дії цінової пропозиції;
9) спосіб, місце та кінцевий строк подання конкурсних пропозицій;
10) проект договору, що повинен бути укладений з переможцем (переможцями) конкурсу;
11) строк укладення договору з переможцем (переможцями) конкурсу;
12) банківські реквізити, рахунок оператора системи передачі для надання гарантійного забезпечення участі у конкурсі;
13) процедуру подання запитів та надання роз’яснень щодо конкурсної документації;
14) місце, дату і час розкриття конкурсних пропозицій;
15) прізвище, власне ім’я, по батькові (у разі наявності), номери телефонів, посаду та адресу голови та секретаря конкурсної комісії.".
9. У пункті 24 слово "закупівлі" виключити.
10. Доповнити Порядок пунктом 24-1 такого змісту:
"24-1. Мінімальна величина додаткової потужності визначається оператором системи передачі з урахуванням технічних вимог, яким повинен відповідати об’єкт електроенергетики, та не може бути більшою за розмір мінімального лота, що визначений рішенням Кабінету Міністрів України про проведення конкурсу.".
11. Пункти 25 і 26 викласти в такій редакції:
"25. Для участі в конкурсі учасник у складі конкурсної пропозиції зобов’язаний надати оператору системи передачі гарантійне забезпечення участі у конкурсі.
У разі коли учасник конкурсу подав конкурсні пропозиції щодо кількох об’єктів електроенергетики, гарантійне забезпечення участі у конкурсі надається окремо щодо кожної пропозиції.
26. Розмір гарантійного забезпечення участі у конкурсі щодо кожної конкурсної пропозиції становить гривневий еквівалент 5000 євро за 1 МВт потужності, яку заявляє учасник у своїй конкурсній пропозиції, розрахований за офіційним курсом гривні до євро, встановленим Національним банком на день оголошення конкурсу.".
12. Пункт 27 після слів "що не відбувся," доповнити словами "або відхилення конкурсної пропозиції (визнання пропозиції такою, що не пройшла кваліфікацію)".
13. Пункт 28 викласти в такій редакції:
"28. Переможець конкурсу перед укладенням договору, але не пізніше ніж протягом 20 календарних днів з дня оприлюднення результатів конкурсу, повинен надати гарантійне забезпечення виконання зобов’язань за договором, що становить гривневий еквівалент 15000 євро за 1 МВт потужності, розрахований за офіційним курсом гривні до євро, що встановлений Національним банком на день оголошення конкурсу. Гарантійне забезпечення зберігається оператором системи передачі як гарантія виконання зобов’язань за договором, що укладається з переможцем конкурсу.
Гарантійне забезпечення виконання зобов’язань за договором надається у вигляді підтвердження перерахунку грошового внеску на рахунок оператора системи передачі або безвідкличної банківської гарантії банку, який має кредитний рейтинг не нижче "uаA" за національною шкалою або не менше "А-" за міжнародною шкалою (Fitch Ratings, Moody’s Investors Service, Standard & Poors). Банківська гарантія повинна передбачати набрання нею чинності після виконання відкладальної умови - укладення договору з переможцем конкурсу та обов’язок переможця конкурсу інформувати банк, який її видав, про укладення договору не пізніше ніж протягом наступного дня після його укладення.".
14. Пункт 29 доповнити підпунктом 3 такого змісту:
"3) учасника конкурсу, на якого поширюються положення, передбачені пунктом 3-1 цього Порядку.".
15. Пункт 31 викласти в такій редакції:
"31. Гарантійне забезпечення, внесене як гарантія виконання зобов’язань за договором, стягується оператором системи передачі на його вимогу у разі ненадання переможцем конкурсу оператору системи передачі копії документів, що підтверджують готовність та введення об’єкта електроенергетики в експлуатацію у строк, визначений договором, які передбачені нормами законодавства на момент введення об’єкта електроенергетики в експлуатацію, або надання таких документів щодо будівництва величини генеруючої потужності, що не відповідає умовам конкурсної пропозиції та/або укладеного договору.".
16. Пункт 37 після слів "включаючи цінову пропозицію" доповнити словами і цифрою ", яка зазначається у євроцентах за 1 кВт·год (з двома знаками після коми) та перераховується в гривневому еквіваленті за офіційним курсом гривні до євро, встановленим Національним банком на дату оголошення конкурсу".
17. Підпункт 1 пункту 39 викласти в такій редакції:
"1) інформацію, яка надається за підписом учасника конкурсу, що свідчить про відсутність надання підтримки та/або компенсацій витрат, пов’язаних із будівництвом, реконструкцією, модернізацією, ремонтом та/або експлуатацією електроустановок об’єкта електроенергетики, заявленого для участі в конкурсі;".
18. Пункт 45 викласти в такій редакції:
"45. Учасник конкурсу повинен подати у складі конкурсної пропозиції одну цінову пропозицію щодо одного об’єкта електроенергетики, стосовно якого він планує набути право на підтримку. Учасник конкурсу має право подати кілька конкурсних пропозицій на різні об’єкти електроенергетики в межах одного лота та подавати конкурсні пропозиції на різні лоти.".
19. Пункт 49 після слів "кваліфікаційним критеріям, а також" доповнити словами "запитувати додаткові документи, що стосуються конкурсу, та".
20. У підпункті 1 пункту 57 слова "граничну ціну закупівлі послуги із забезпечення розвитку генеруючих потужностей" замінити словами "встановлену граничну ціну".
21. Пункт 59 викласти в такій редакції:
"59. Переможців конкурсу може бути більше одного. Переможці конкурсу визначаються конкурсною комісією відповідно до положень цього Порядку шляхом відбору кращих конкурсних пропозицій відповідно до таких принципів:
1) якщо сукупний обсяг запропонованої потужності всіх конкурсних пропозицій, що пройшли кваліфікацію, дорівнює або менший обсягу величини необхідної генеруючої потужності та/або заходів з управління попитом в межах відповідного лота, то всі конкурсні пропозиції є переможцями конкурсу;
2) якщо загальний обсяг запропонованої потужності всіх конкурсних пропозицій, що пройшли кваліфікацію, перевищує обсяг величини необхідної генеруючої потужності та/або заходів з управління попитом, визначеної для відповідного лота, то:
конкурсна комісія розміщує пропозиції за рейтингом у порядку збільшення цінових пропозицій. Якщо учасниками конкурсу в межах одного лота будуть подані однакові цінові пропозиції, то рейтинг конкурсної пропозиції визначається у порядку збільшення доступної потужності відповідних об’єктів електроенергетики, заявлених в конкурсній пропозиції таких учасників;
конкурсна комісія відбирає конкурсні пропозиції відповідно до рейтингу починаючи з найнижчих цінових пропозицій, доки обсяг потужності, зазначеної в обраних конкурсних пропозиціях, повністю або з перевищенням не покриє обсяг величини необхідної генеруючої потужності та/або заходів з управління попитом в межах відповідного лота.
В іншому разі конкурсна комісія проводить з учасником конкурсу переговори стосовно можливості часткового прийняття конкурсної пропозиції в обсязі не більше загального обсягу необхідної генеруючої потужності та/або заходів з управління попитом, визначеного Кабінетом Міністрів України в рішенні про проведення конкурсу. За результатами таких переговорів конкурсна комісія приймає рішення стосовно умов та обсягів закупівлі послуги.".
22. Пункт 61 викласти в такій редакції:
"61. У разі застосування стимулу у вигляді плати за послугу із забезпечення розвитку генеруючої потужності оператор системи передачі у строк не пізніше ніж протягом десяти календарних днів з дня отримання належним чином оформленого рішення конкурсної комісії надає переможцю (переможцям) конкурсу підготовлений із своєї сторони проект договору, що відповідає проекту договору, який є складовою конкурсної документації, з урахуванням поданої переможцем конкурсу цінової пропозиції для його підписання переможцем конкурсу. У разі внесення змін до умов проведення конкурсу проект договору, який надсилається переможцю (переможцям) конкурсу, обов’язково враховує такі зміни.
У разі непідписання протоколу щодо визначення переможця (переможців) у визначені строки або неоформлення рішення конкурсної комісії у випадку, передбаченому абзацом другим пункту 60 цього Порядку, договір з переможцем конкурсу укладається, зокрема, у разі, коли об’єкт будівництва нової генеруючої потужності, щодо якого учасник подав цінову пропозицію, побудовано після подання такої пропозиції на дату укладення договору.".
23. Пункт 62 викласти в такій редакції:
"62. Для укладення договору переможець (переможці) конкурсу повинен (повинні) подати оператору системи передачі підтвердження надання гарантійного забезпечення виконання зобов’язань за договором, зокрема підтвердження перерахунку грошового внеску на рахунок оператора системи передачі за реквізитами, розміщеними на офіційному веб-сайті оператора системи передачі, та підписаний із своєї сторони договір у двох примірниках не пізніше ніж протягом 40 календарних днів, що настають за днем публікації належним чином оформленого рішення конкурсної комісії на офіційному веб-сайті оператора системи передачі.
Оператор системи передачі протягом п’яти робочих днів проводить перевірку поданих переможцем конкурсу документів і надає підписаний із своєї сторони примірник договору (у разі відсутності зауважень).
Зазначений договір може бути оформлений в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".".
24. Підпункт 5 пункту 63 викласти в такій редакції:
"5) у визначений пунктом 62 цього Порядку строк не надійшло підтвердження надання гарантійного забезпечення виконання зобов’язань за договором, зокрема, підтвердження перерахунку грошового внеску на рахунок оператора системи передачі за реквізитами, розміщеними на офіційному веб-сайті оператора системи передачі, або його розмір та/або банк, що видав таку гарантію, не відповідають вимогам цього Порядку.".
25. В абзаці одинадцятому пункту 74 слово "закупівлі" виключити.
26. Пункт 76 викласти в такій редакції:
"76. У разі застосування як стимулу надання державної допомоги суб’єктам господарювання за рахунок ресурсів держави чи місцевих ресурсів, про що відповідно до Закону України "Про державну допомогу суб’єктам господарювання" внесено відповідний запис до реєстру державної допомоги, стимул встановлення плати за послугу із забезпечення розвитку генеруючої потужності одночасно не застосовується.
Переможець конкурсу, з яким укладено відповідний договір за результатами проведення конкурсу на будівництво генеруючої потужності, зобов’язаний письмово повідомити оператору системи передачі про застосування до нього як стимулу надання державної допомоги суб’єктом господарювання за рахунок ресурсів держави чи місцевих ресурсів не пізніше ніж протягом десяти календарних днів з дня застосування до нього такого стимулу із зазначенням в повідомленні відповідної дати початку нарахування державної допомоги та підстав її надання.
У разі виявлення факту одночасного отримання плати за послугу із забезпечення розвитку генеруючої потужності та державної допомоги, зазначеної у цьому пункті, оператор системи передачі звертається до переможця конкурсу, з яким укладено відповідний договір, щодо необхідності повернення оператору системи передачі плати, яку ним було отримано відповідно до укладеного договору за період отримання державної допомоги.
Переможець конкурсу здійснює повернення плати, передбаченої абзацом третім цього пункту, не пізніше ніж протягом десяти календарних днів з дня отримання повідомлення від оператора системи передачі про необхідність повернення плати.".
27. Пункт 78 викласти в такій редакції:
"78. У разі застосування як стимулу встановлення плати за послугу із забезпечення розвитку генеруючої потужності визначається такий механізм здійснення платежів:
1) оператор системи передачі для забезпечення загальносуспільного інтересу - безпеки постачання електричної енергії придбаває послугу із забезпечення розвитку генеруючої потужності у переможця конкурсу на підставі договору, а тариф на послуги з передачі електричної енергії збільшується на відповідну складову в порядку, встановленому законодавством;
2) починаючи з першого дня календарного місяця, що настає після отримання від переможця конкурсу підтвердження введення генеруючих потужностей в експлуатацію, оператор системи передачі здійснює плату за послугу із забезпечення розвитку генеруючої потужності переможцю конкурсу на щомісячній основі у національній валюті відповідно до умов договору;
3) послуга із забезпечення розвитку генеруючої потужності придбавається за обсяг електричної енергії, відпущеної на об’єкті електроенергетики, щодо якого учасник конкурсу набув право на підтримку, та проданої за двосторонніми договорами, на ринку "на добу наперед", на внутрішньодобовому ринку у кожному часовому інтервалі (розрахунковому періоді), який відповідає визначеним умовами конкурсу договором, який не перевищує обсяг електричної енергії, що може бути відпущений відповідним об’єктом електроенергетики згідно з доступною потужністю електрогенеруючого обладнання, зазначеною в договорі. Послуга не нараховується на обсяги електричної енергії, відпущені установкою зберігання енергії, якщо її встановлення не передбачено конкурсною документацією.
Плата за послугу із забезпечення розвитку генеруючої потужності переможцю конкурсу визначається оператором системи передачі як сума за часовий інтервал (розрахунковий період) за місяць добутків погодинного обсягу електричної енергії, відпущеної та проданої суб’єктом господарювання за двосторонніми договорами, на ринку "на добу наперед", на внутрішньодобовому ринку у часові інтервали (розрахункові періоди), що визначені умовами конкурсу, договору, та різниці між розміром цінової пропозиції, встановленої для відповідного об’єкта електроенергетики за результатами конкурсу, і розрахункової ціни ринку у відповідну годину.
Якщо розрахунок платежу за послугу із забезпечення розвитку генеруючої потужності за відповідну годину має від’ємне значення, у такому разі плата за таку послугу за цю годину дорівнює 0;
4) розрахункова ціна ринку для кожного розрахункового місяця визначається таким чином:
визначається максимальне значенням з двох показників: середньозваженого значення індексів ціни на ринку "на добу наперед" для періоду базового навантаження за розрахунковий місяць та місяць, який йому передує, у торговій зоні "Об’єднана енергетична система України" та середньозваженого значення індексів ціни за двосторонніми договорами, що укладаються на виконання пунктів 6 і 6-1 частини другої статті 66 Закону (крім договорів, що укладаються для виконання спеціальних обов’язків для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії), для періоду базового навантаження за розрахунковий місяць та місяць, який йому передує, в торговій зоні "Об’єднана енергетична система України";
у разі, коли максимальним значенням відповідно до абзацу другого цього підпункту виявиться середньозважене значення індексів ціни на ринку "на добу наперед" для періоду базового навантаження за розрахунковий місяць та місяць, який йому передує, у торговій зоні "Об’єднана енергетична система України", то як розрахункова ціна ринку використовується середньозважена ціна на ринку "на добу наперед" за відповідну годину за розрахунковий місяць та місяць, який йому передує, у торговій зоні "Об’єднана енергетична система України";
у разі, коли максимальним значенням відповідно до абзацу другого цього підпункту виявиться середньозважене значення індексів ціни за двосторонніми договорами, що укладаються на виконання пунктів 6 і 6-1 частини другої статті 66 Закону (крім договорів, що укладаються для виконання спеціальних обов’язків для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії), для періоду базового навантаження за розрахунковий місяць та місяць, який йому передує, в торговій зоні "Об’єднана енергетична система України", то як розрахункова ціна ринку використовується середньозважена ціна на ринку "на добу наперед" за відповідну годину за розрахунковий місяць та місяць, який йому передує, у торговій зоні "Об’єднана енергетична система України", помножена на співвідношення середньозваженого значення індексів ціни за двосторонніми договорами, що укладаються на виконання пунктів 6 і 6-1 частини другої статті 66 Закону (крім договорів, що укладаються для виконання спеціальних обов’язків для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії), для періоду базового навантаження за розрахунковий місяць та місяць, який йому передує, в торговій зоні "Об’єднана енергетична системі України" до середньозваженого значення індексів ціни на ринку "на добу наперед" для періоду базового навантаження за розрахунковий місяць та місяць, який йому передує в торговій зоні "Об’єднана енергетична система України";
5) цінова пропозиція учасника конкурсу фіксується в договорі як гривневий еквівалент суми в євро без урахування податку на додану вартість за офіційним курсом гривні до євро, встановленим Національним банком на день оголошення конкурсу. Під час здійснення розрахунку вартості послуги із забезпечення розвитку генеруючої потужності цінова пропозиція використовується як гривневий еквівалент суми платежу в євро за кВт·год за середнім офіційним курсом гривні до євро, встановленим Національним банком для місяця, на який припадає розрахунковий період надання послуги із забезпечення розвитку генеруючої потужності. Порядок оплати зазначеної послуги визначається договором;
6) плата за придбання послуги із забезпечення розвитку генеруючої потужності на користь переможця після завершення встановленого договором періоду здійснення платежів оператором системи передачі не здійснюється.".
