• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Перелік, Порядок від 23.05.2011 № 553
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 23 травня 2011 р. № 553
Київ
( Дію Постанови відновлено згідно з Постановою КМ № 1339 від 16.12.2020 )
( Дію Постанови зупинено до початку виконання функцій і повноважень Державної інспекції містобудування згідно з Постановою КМ № 219 від 13.03.2020 )
Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю
Відповідно до статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, що додається.
( Пункт 2 виключено на підставі Постанови КМ № 148 від 27.02.2012 )
3. Визнати такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України згідно з переліком (додається).

Прем'єр-міністр України

М.АЗАРОВ

Інд. 70


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 23 травня 2011 р. № 553
ПОРЯДОК
здійснення державного архітектурно-будівельного контролю
( У тексті Порядку слова "господарська діяльність, пов’язана із створенням об’єктів будівництва" та "господарська діяльність, пов’язана із створенням об’єктів архітектури" у всіх відмінках замінено словами "господарська діяльність, пов’язана з будівництвом об’єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності" у відповідному відмінку згідно з Постановою КМ № 148 від 27.02.2012 )
( У тексті Порядку слова "відповідна інспекція" в усіх відмінках і формах числа замінено словами "відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю" у відповідному відмінку і числі, а слово "інспекція" в усіх відмінках і формах числа - словами "орган державного архітектурно-будівельного контролю" у відповідному відмінку і числі згідно з Постановою КМ № 778 від 02.09.2015 )
( У тесті Порядку слова "державних стандартів і правил" у всіх відмінках замінено словами "стандартів і правил" у відповідному відмінку згідно з Постановою КМ № 407 від 07.06.2017 )
Загальна частина
1. Цей Порядок визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками, виконавцями робіт, підприємствами, що надають технічні умови щодо інженерного забезпечення об’єкта будівництва, та експертними організаціями (далі - суб’єкти містобудування) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
( Абзац перший пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 219 від 13.03.2020, № 485 від 10.04.2026 )
Заходи державного архітектурно-будівельного контролю здійснюються з урахуванням вимог Законів України "Про регулювання містобудівної діяльності", "Про адміністративну процедуру".
( Пункт 1 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 485 від 10.04.2026 )
Під час здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю щодо суб’єктів містобудування (юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців) на об’єктах будівництва органи державного архітектурно-будівельного контролю зобов’язані забезпечити дотримання вимог статті 1, статті 3, частин першої, четвертої, шостої - восьмої, абзацу другого частини десятої, частин тринадцятої та чотирнадцятої статті 4, частин першої - четвертої статті 5, частини третьої статті 6, частин першої - четвертої та шостої статті 7, статей 9, 10, 19,20, 21, пункту 3 статті 22 "Прикінцеві положення" Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Під час організації діловодства з документами за зверненнями суб’єктів містобудування застосовуються вимоги Типової інструкції з документування управлінської інформації в електронній формі та організації роботи з електронними документами в діловодстві, електронного міжвідомчого обміну, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 р. № 55 "Деякі питання документування управлінської діяльності" (Офіційний вісник України, 2018 р., № 23, ст. 770), в частині загальних принципів роботи з документами та в тій частині, яка прямо не визначена окремими нормативно-правовими актами, а також ДСТУ 4163:2020 "Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів".
( Пункт 1 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 485 від 10.04.2026 )
( Пункт 1 в редакції Постанови КМ № 407 від 07.06.2017 )
1-1. У цьому Порядку термін "електронний кабінет" вживається у значенні, наведеному в статті 22-3 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
( Абзац другий пункту 1-1 виключено на підставі Постанови КМ № 681 від 23.06.2021 )
Окремі терміни у цьому Порядку вживаються у значенні, наведеному у Законі України "Про адміністративну процедуру".
( Пункт 1-1 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 485 від 10.04.2026 )
Для цілей цього Порядку під зверненням фізичних чи юридичних осіб про порушення суб’єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності слід розуміти заяву особи щодо забезпечення реалізації її права, свободи чи законного інтересу або виконання нею визначеного законом обов’язку в розумінні Закону України "Про адміністративну процедуру".
( Пункт 1-1 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 485 від 10.04.2026 )
( Порядок доповнено пунктом 1-1 згідно з Постановою КМ № 367 від 27.03.2019; в редакції Постанови КМ № 219 від 13.03.2020 )
1-2. Для цілей цього Порядку здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю є адміністративним провадженням відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру".
Процедурними рішеннями, які приймаються під час здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю, є, зокрема:
висновок комісії щодо розгляду звернень у сфері містобудівної діяльності (далі - комісія), крім випадків, коли такий висновок не містить рекомендацій органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо чіткого переліку питань, які підлягають перевірці, або обґрунтованості позапланової перевірки, а також необхідності її проведення на підставі звернення;
наказ про здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю;
направлення на здійснення заходу державного архітектурно-будівельного контролю;
залучення до участі в адміністративному провадженні іншого учасника та/або особи, яка сприяє розгляду справи;
зупинення/відновлення здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю;
відвід/самовідвід посадових осіб державного архітектурно-будівельного контролю, а також відвід особи, яка сприяє розгляду справи;
продовження строку усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил за клопотанням суб’єкта містобудування або відмова в продовженні такого строку;
акт перевірки (у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил);
акт про недопущення до проведення планового/позапланового заходу державного архітектурно-будівельного контролю (далі - акт про недопущення);
протокол про вчинення правопорушень (далі - протокол);
приписи та вимоги, передбачені пунктом 11 цього Порядку.
Процедурними діями, які виконуються під час державного архітектурно-будівельного контролю, є, зокрема, огляд об’єкта будівництва, фіксування процесу проведення перевірки з використанням фото- та/або аудіо- та/або відеотехніки, зокрема з використанням Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.
( Порядок доповнено пунктом 1-2 згідно з Постановою КМ № 485 від 10.04.2026 )
1-3. Посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю, яка здійснює заходи державного архітектурно-будівельного контролю, зобов’язана заявити самовідвід за наявності підстав, визначених частиною першою статті 23 Закону України "Про адміністративну процедуру". Суб’єкт містобудівної діяльності, щодо якого здійснюються заходи державного архітектурно-будівельного контролю та якому стало відомо про наявність таких підстав, має право подати відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю клопотання про відвід посадової особи державного архітектурно-будівельного контролю, яка здійснює заходи державного архітектурно-будівельного контролю.
Рішення про відвід (самовідвід) посадової особи державного архітектурно-будівельного контролю, яка здійснює заходи державного архітектурно-будівельного контролю, чи про відмову у відводі з відповідним обґрунтуванням приймає керівник відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю невідкладно.
Одночасно з прийняттям рішення про відвід (самовідвід) посадової особи державного архітектурно-будівельного контролю керівник відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю приймає рішення про визначення іншої уповноваженої посадової особи для продовження здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю.
Про визначення іншої уповноваженої посадової особи для продовження здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю повідомляється суб’єкту містобудування шляхом вручення копії направлення з відповідними змінами.
( Порядок доповнено пунктом 1-3 згідно з Постановою КМ № 485 від 10.04.2026 )
1-4. Здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю зупиняється у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи, яка була учасником адміністративного провадження (якщо правовідносини допускають правонаступництво, - до встановлення правонаступника).
Здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю зупиняється у разі призначення інженерно-технічної або іншого виду експертизи - до одержання її результатів.
Орган державного архітектурно-будівельного контролю відновлює адміністративне провадження за власною ініціативою або за заявою (клопотанням) замовника після припинення обставин, що спричинили зупинення адміністративного провадження.
( Порядок доповнено пунктом 1-4 згідно з Постановою КМ № 485 від 10.04.2026 )
1-5. Адміністративне провадження закривається у випадках, передбачених статтею 65 Закону України "Про адміністративну процедуру".
( Порядок доповнено пунктом 1-5 згідно з Постановою КМ № 485 від 10.04.2026 )
2. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням:
1) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об’єктів містобудування, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції;
( Підпункт 1 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 778 від 02.09.2015, № 485 від 10.04.2026 )
2) порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт (далі - загальні та (або) спеціальні журнали), виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи;
3) інших вимог, установлених законодавством.
( Абзац четвертий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 303 від 29.03.2021 )
Державний архітектурно-будівельний контроль на об'єктах будівництва, що є власністю іноземних держав, міжнародних організацій, іноземних юридичних і фізичних осіб та розташовані на території України, здійснюється відповідно до цього Порядку.
( Пункт 3 виключено на підставі Постанови КМ № 407 від 07.06.2017 )
4. Посадові особи ДІАМ та органів державного архітектурно-будівельного контролю, які утворені як структурні підрозділи Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, мають службові посвідчення з безконтактним електронним носієм, зразок та технічний опис бланка яких затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1137 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 4, ст. 126).
Посадові особи виконавчих органів з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад мають службові посвідчення зразка, форма якого затверджується Мінрозвитку.
( Пункт 4 в редакції Постанови КМ № 485 від 10.04.2026 )
4-1. Під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю перевірці підлягає:
наявність документів, які дають право на виконання підготовчих та/або будівельних робіт;
( Пункт 4-1 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 485 від 10.04.2026 )
достовірність даних, наведених у повідомленнях про початок виконання підготовчих і будівельних робіт та деклараціях про готовність об’єкта до експлуатації;
забезпечення замовником здійснення авторського та технічного нагляду, - коли такий нагляд є обов’язковим згідно із законодавством;
передача замовнику проектної документації для виконання будівельних робіт на об’єкті, розробленої з порушенням вимог законодавства, містобудівної документації, вихідних даних для проектування об’єктів містобудування, будівельних норм і правил, у тому числі щодо створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення, передбачення приладів обліку води і теплової енергії, а також заниження класу наслідків (відповідальності) об’єкта;
( Абзац п’ятий пункту 4-1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 485 від 10.04.2026 )
експлуатація об’єктів будівництва, які не прийняті в експлуатацію;
залучення до виконання окремих видів робіт виконавців, які не мають відповідного кваліфікаційного сертифіката - у випадках, коли такий сертифікат є обов’язковим згідно із законодавством;
( Абзац сьомий пункту 4-1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 485 від 10.04.2026 )
виконання виконавцями окремих видів робіт, пов’язаних із створенням об’єктів архітектури, без отримання в установленому порядку кваліфікаційного сертифіката - у випадках, коли такий сертифікат є обов’язковим згідно із законодавством;
( Абзац восьмий пункту 4-1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 485 від 10.04.2026 )
дотримання виконавцями вимог законодавства, будівельних норм і правил, вимог щодо відповідності кваліфікаційних сертифікатів класу наслідків (відповідальності) об’єктів, що визначені кваліфікаційними вимогами для відповідної або нижчої категорії працівників, необхідній кваліфікаційній категорії та професійній спеціалізації виконавця;
( Пункт 4-1 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 681 від 23.06.2021; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 485 від 10.04.2026 )
подання замовником інформації про передачу права на будівництво об’єкта іншому замовнику, зміну генерального підрядника чи підрядника, осіб, відповідальних за проведення авторського і технічного нагляду, виконавців, а також про коригування проектної документації - якщо подання такої інформації є обов’язковим;
( Абзац десятий пункту 4-1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 485 від 10.04.2026 )
застосування будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що не відповідають державним нормам, стандартам, технічним умовам, проектним рішенням, а також тих, на які поширюється дія технічного регламенту та повинна бути складена декларація про відповідність;
додержання вимог будівельних норм щодо пожежної безпеки;
додержання вимог будівельних норм щодо доступності для маломобільних груп населення;
забезпечення надійності та конструктивної безпеки об’єкта;
внутрішнє та зовнішнє інженерне обладнання.
( Порядок доповнено пунктом 4-1 згідно з Постановою КМ № 303 від 29.03.2021 )
5. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
( Пункт 5 в редакції Постанови КМ № 778 від 02.09.2015 )
6. Плановою перевіркою вважається перевірка, що передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю, який затверджується керівником такого органу.
Періодичність та обсяг проведення планових перевірок суб’єктів містобудування на об’єктах будівництва визначається згідно з критеріями, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері містобудівної діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) на об’єкті будівництва органами державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2018 р. № 899 (Офіційний вісник України, 2018 р., № 88, ст. 2919).
Перевірки на об’єкті будівництва здійснюються за такими напрямами з урахуванням класу наслідків (відповідальності) будівель та споруд, а саме:
для об’єктів із незначними наслідками СС1 - відповідність вихідним даним і будівельним нормам з пожежної безпеки, доступності для маломобільних груп населення;
для об’єктів із середніми наслідками СС2 - відповідність вихідним даним і будівельним нормам з пожежної безпеки, доступності для маломобільних груп населення, забезпечення надійності та конструктивної безпеки об’єкта, внутрішнього та зовнішнього інженерного обладнання;
для об’єктів із значними наслідками СС3 - відповідність вихідним даним і будівельним нормам з пожежної безпеки, доступності для маломобільних груп населення, забезпечення надійності та конструктивної безпеки об’єкта, внутрішнього та зовнішнього інженерного обладнання, якості та сертифікації будівельних матеріалів, наявності паркомісць, визначених затвердженою проектною документацією.
Перелік об’єктів будівництва, які підлягають перевірці під час проведення планової перевірки суб’єкта містобудування, формується Єдиною державною електронною системою у сфері будівництва (далі - Електронна система) та зазначається в наказі про проведення перевірки.
Частка об’єктів будівництва, які підлягають перевірці відповідними органами архітектурно-будівельного контролю, не може перевищувати:
для об’єктів із незначними наслідками (СС1) - 25 відсотків загальної кількості об’єктів, повідомлення про будівництво яких зареєстроване в реєстрі будівельної діяльності;
для об’єктів із середніми наслідками (СС2) - 45 відсотків загальної кількості об’єктів, дозвіл на будівництво яких внесено до реєстру будівельної діяльності;
для об’єктів із значними наслідками (СС3) - 80 відсотків загальної кількості об’єктів, дозвіл на будівництво яких внесено до реєстру будівельної діяльності.
Строк проведення планової перевірки об’єкта будівництва не може перевищувати десяти робочих днів.
( Пункт 6 в редакції Постанов КМ № 407 від 07.06.2017, № 303 від 29.03.2021 )
7. Позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Підставами для проведення позапланової перевірки є:
подання суб’єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об’єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням;
необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об’єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів;
виявлення факту самочинного будівництва об’єкта;
перевірка виконання суб’єктом містобудування вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю;
вимога головного інспектора будівельного нагляду ДІАМ про проведення перевірки за наявності підстав, передбачених законом;
звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб’єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності (далі - звернення);
вимога правоохоронних органів щодо проведення перевірки, складена на підставі ухвали слідчого судді.
Звернення подаються до органу державного архітектурно-будівельного контролю у письмовій (паперовій або електронній) формі.
Орган державного архітектурно-будівельного контролю протягом п’яти робочих днів з дня надходження звернення здійснює його попередній розгляд на предмет пересилання такого звернення за належністю відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю.
У зверненні зазначаються:
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) фізичної особи або найменування юридичної особи, яка подала звернення, номер її телефону (за наявності), адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), місцезнаходження юридичної особи, адреса електронної пошти (за наявності) для листування;
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) або найменування суб’єкта (суб’єктів) містобудування, стосовно якого (яких) подається звернення (за наявності такої інформації);
відомості про наявність порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил (зокрема обґрунтування наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я заявника, захист навколишнього природного середовища);
відомості щодо адреси та/або кадастрового номера земельної ділянки об’єкта будівництва;
відомості щодо рішення суду про наявність підстав для проведення позапланового заходу (за наявності);
вимога про здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю;
дата складення звернення та підпис особи, яка подає звернення, або її представника (у разі подання звернення представником до нього додається документ, який підтверджує повноваження такої особи).
Якщо текст звернення викладено іншою мовою, ніж державна, заявник додає його переклад на державну мову.
У разі порушення встановлених вимог звернення залишається без руху.
У повідомленні про залишення звернення без руху зазначаються виявлені недоліки з посиланням на порушені вимоги законодавства, спосіб та строк усунення недоліків, а також способи, порядок та строки оскарження рішення про залишення заяви без руху.
Орган державного архітектурно-будівельного контролю встановлює строк, достатній для усунення заявником виявлених недоліків, але не більше ніж 10 робочих днів з дня отримання повідомлення. За клопотанням особи, яка подала звернення, орган державного архітектурно-будівельного контролю може продовжити строк усунення виявлених недоліків, але не більше ніж на 10 робочих днів.
Звернення вважається поданим у день його первинного подання, а строк розгляду звернення продовжується на строк залишення такого звернення без руху у разі усунення заявником виявлених у зверненні недоліків у строк, встановлений органом державного архітектурно-будівельного контролю.
У разі коли заявником не усунуто виявлені недоліки в установлений строк, таке звернення повертається заявнику.
Повернення звернення не позбавляє заявника права на повторне звернення в установленому порядку.
Не підлягають розгляду звернення:
від одного і того ж заявника щодо проведення позапланової перевірки за тим самим фактом (фактами), за якими було прийнято рішення комісії, оформлене відповідним висновком, та за відсутності додаткових істотних фактів (обставин), які можуть вплинути на прийняття рішення про необхідність проведення позапланової перевірки;
щодо проведення повторної позапланової перевірки за тим самим фактом (фактами), що був (були) підставою для раніше проведеної позапланової перевірки об’єкта будівництва чи суб’єкта містобудування;
в яких порушено питання, яке станом на день подання звернення до органу державного архітектурно-будівельного контролю розглядається судом або щодо якого ухвалено судове рішення про відмову в задоволенні вимог заявника, крім випадків зміни істотних для вирішення справи обставин (умов);
в яких вжито ненормативну лексику та/або образливі висловлювання.
Такі звернення не підлягають розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення.
Рішення про відмову у прийнятті звернення до розгляду приймає керівник органу державного архітектурно-будівельного контролю, про що невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття рішення повідомляє особі, яка подала звернення, у спосіб, зазначений заявником, або на його поштову адресу.
Під час проведення позапланової перевірки підлягають контролю виключно питання, які стали підставою для проведення такої перевірки.
Строк проведення позапланової перевірки не може перевищувати 10 робочих днів без урахування строку зупинення проведення перевірки.
Повторне проведення позапланової перевірки за тим самим фактом (фактами), що був (були) підставою для раніше проведеної позапланової перевірки об’єкта будівництва чи суб’єкта містобудування, забороняється, крім випадків перевірки виконання суб’єктом містобудування вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю.
Про проведення позапланової перевірки суб’єкту містобудування, щодо якого здійснюватиметься державний архітектурно-будівельний контроль, у спосіб, визначений пунктом 24 цього Порядку, надсилається повідомлення не пізніше ніж за три дні до її початку, крім випадків здійснення державного архітектурно-будівельного контролю щодо об’єктів самочинного будівництва.
У повідомленні про проведення позапланової перевірки обов’язково зазначається:
дата початку та дата закінчення заходу державного архітектурно-будівельного контролю;
найменування юридичної особи або прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) фізичної особи - підприємця, фізичної особи, щодо діяльності яких здійснюється захід державного архітектурно-будівельного контролю;
найменування органу державного архітектурно-будівельного контролю;
дата та час, коли суб’єкт містобудування має забезпечити свою присутність чи уповноваженого представника за місцем проведення перевірки, доступ органу державного архітектурно-будівельного контролю до об’єкта будівництва, наявність документів, які необхідні для перевірки в межах здійснення державного архітектурно-будівельного контролю;
про можливість призначення інженерно-технічної або іншого виду експертизи за клопотанням суб’єкта містобудування (у разі необхідності);
порядок ознайомлення з матеріалами перевірки, а також способи подання суб’єктом містобудування пояснень та зауважень, строк їх подання.
Під час проведення позапланової перевірки посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю зобов’язана пред’явити службове посвідчення та надати копію направлення для проведення позапланової перевірки.
( Пункт 7 в редакції Постанови КМ № 485 від 10.04.2026 )
7-1. З метою розгляду отриманих звернень при органі державного архітектурно-будівельного контролю утворюється комісія.
Якщо під час попереднього розгляду звернення посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю не виявлено підстав для залишення його без руху, без розгляду чи підстав для пересилання за належністю, звернення передається на розгляд комісії невідкладно.
Якщо під час попереднього розгляду звернення посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю не виявлено підстав для залишення його без руху, без розгляду чи підстав для пересилання за належністю, проте до нього додані копії документів, які підтверджують встановлення в ході судового розгляду факту (фактів) про наявність порушень закону в рішеннях, діях або бездіяльності суб’єкта містобудування, або наявність факту (фактів) про порушення, що спричинило шкоду життю, здоров’ю людини, розгляд звернення здійснюється одноособово керівником органу державного архітектурно-будівельного контролю без колегіального розгляду. За результатами розгляду керівником органу державного архітектурно-будівельного контролю видається наказ про проведення позапланової перевірки.
Розгляд звернень комісією здійснюється колегіально.
Керівник органу державного архітектурно-будівельного контролю затверджує порядок роботи комісії та її склад.
До складу комісії входять посадові особи органу державного архітектурно-будівельного контролю. Кількісний склад комісії становить не менше трьох осіб. У разі утворення комісії в органах державного архітектурно-будівельного контролю, які утворені як структурні підрозділи Київської та Севастопольської міських держадміністрацій та як виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, до складу такої комісії можуть бути включені представники відповідного органу з питань містобудування та архітектури.
Засідання комісії є правоможним, якщо на ньому присутні не менше трьох осіб її складу.
( Пункт 7-1 в редакції Постанови КМ № 485 від 10.04.2026 )
7-2. Розгляд звернення здійснюється у строк не більше ніж 30 календарних днів після надходження звернення та може бути одноразово продовжений, але не більше ніж на 15 календарних днів.
Орган державного архітектурно-будівельного контролю не пізніше ніж за чотири дні до дня розгляду звернення повідомляє заявнику, замовнику, а також іншим суб’єктам містобудування, які зазначені у зверненні та діяльність яких підлягає контролю (далі - інші суб’єкти містобудування), про дату, час і місце засідання комісії шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті зазначеного органу та додатково за допомогою засобів електронних комунікацій (якщо номер телефону зазначено у зверненні, доданих до нього документах) або з використанням електронної пошти (якщо адресу електронної пошти зазначено у зверненні, доданих до нього документах), або через електронний кабінет (за наявності).
Заявник, суб’єкт містобудування та/або їх представники мають право брати участь у засіданні комісії дистанційно у режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів, про що повідомляють комісії за допомогою засобів електронних комунікацій, передбачених абзацом другим цього пункту, у строк не пізніше ніж за три дні до дня розгляду звернення з обов’язковим зазначенням адреси електронної пошти та наданням копій документів, які посвідчують особу.
У разі участі заявника, суб’єкта містобудування та/або їх представників у засіданні комісії дистанційно в режимі відеоконференції секретар комісії не пізніше ніж за один день до дня розгляду звернення надсилає таким особам посилання, за яким вони можуть приєднатися до відеоконференції, на адресу електронної пошти або через електронний кабінет (за наявності).
Заявник, замовник, інші суб’єкти містобудування та/або їх представники мають право надавати пояснення та подавати додаткові матеріали з питань, зазначених у зверненні, з обов’язковим відображенням відповідної інформації у протоколі, який оформлюється згідно з вимогами, встановленими статтею 68 Закону України "Про адміністративну процедуру".
У разі неявки заявника розгляд заяви переноситься на іншу дату, про що заявнику та суб’єкту містобудування повідомляється у спосіб, визначений абзацом другим цього пункту. У разі повторної неявки заявника, зокрема непідключення до відеоконференції, вимога заявника про здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю не підлягає задоволенню, крім випадків встановлення за результатами розгляду заяви обставин, що свідчать про наявність реальної загрози, що має негативний вплив на життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також на виконання міжнародних зобов’язань України.
У разі неявки замовника, інших суб’єктів містобудування та/або їх представників після їх повідомлення у спосіб, визначений абзацом другим цього пункту, звернення розглядається без їх участі.
( Порядок доповнено пунктом 7-2 згідно з Постановою КМ № 485 від 10.04.2026 )
7-3. За результатами розгляду звернення комісія шляхом голосування приймає рішення, що оформлюється відповідним висновком.
Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як половина присутніх членів комісії. У разі рівного розподілу голосів голос голови комісії або особи, яка виконує його обов’язки, є вирішальним.
Висновок комісії повинен обов’язково містити:
дату та місце проведення засідання комісії;
склад комісії, що здійснювала розгляд звернення;
реквізити та суть звернення, розгляд якого здійснюється комісією;
відомості про наявність чи відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги заявника, зазначені у зверненні, і заперечення суб’єкта містобудування, та інших обставин, які мають значення для об’єктивного розгляду звернення;
рекомендації органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо проведення перевірки та чіткий перелік питань, які підлягають перевірці, або відсутності підстав проведення перевірки на підставі звернення;
обґрунтування прийнятого рішення;
результати голосування ("за" чи "проти");
підписи членів комісії, що здійснювали розгляд звернення.
З урахуванням рекомендацій про проведення перевірки, наведених у висновку комісії, протягом п’яти робочих днів з дня оформлення такого висновку або з дня надходження у випадках, передбачених законодавством, відповідного рішення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері архітектурно-будівельного контролю та нагляду, видається наказ за підписом керівника або уповноваженого заступника керівника органу державного архітектурно-будівельного контролю про проведення позапланової перевірки.
Висновки комісії не пізніше 10 робочих днів з дня прийняття комісією відповідного рішення оприлюднюються на офіційному веб-сайті органу державного архітектурно-будівельного контролю та Єдиному державному веб-порталі відкритих даних з урахуванням вимог Закону України "Про захист персональних даних".
( Порядок доповнено пунктом 7-3 згідно з Постановою КМ № 485 від 10.04.2026 )
( Пункт 8 виключено на підставі Постанови КМ № 778 від 02.09.2015 )
9. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб’єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об’єкт будівництва, крім випадків, визначених цим Порядком.
Під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю фіксування процесу проведення перевірки здійснюється з використанням фото- та/або аудіо- та/або відеотехніки, зокрема з використанням Електронної системи.
У разі виявлення факту самочинного будівництва орган державного архітектурно-будівельного контролю проводить перевірку із залученням представників органів Національної поліції (за необхідності) і органів місцевого самоврядування та вживає заходів для встановлення відомостей про суб’єкта містобудування, який будує чи збудував об’єкт самочинного будівництва (зокрема його прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), номер та серія паспорта (за наявності) громадянина України - для фізичної особи або найменування та ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ - для юридичної особи).
Якщо під час здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю неможливо встановити суб’єкта містобудування, який будує чи збудував об’єкт самочинного будівництва, орган державного архітектурно-будівельного контролю надсилає звернення до органу (підрозділу) Національної поліції для встановлення особи суб’єкта містобудування, до якого залучає матеріали такої перевірки.
Органи Національної поліції у строк до 30 календарних днів з дня надходження звернення про встановлення суб’єкта містобудування вживають передбачені законом заходи для встановлення такої особи, про результати повідомляють органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Після отримання повідомлення органу Національної поліції про результати встановлення суб’єкта містобудування, який будує чи збудував об’єкт самочинного будівництва, посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю долучають його до матеріалів перевірки, складають протокол та відповідні приписи.
Відомості органу Національної поліції про результати встановлення суб’єкта містобудування, який будує чи збудував об’єкт самочинного будівництва, долучаються до акта, який складається за результатами перевірки.
У випадку, коли суб’єкти містобудування або їх представники, які будують або збудували об’єкт будівництва та були повідомлені у спосіб, визначений пунктом 24 цього Порядку, про дату і час проведення перевірки, не прибули на об’єкт будівництва, перевірка проводиться без їх участі у разі можливості її проведення та із залученням представників органів місцевого самоврядування.
У такому разі суб’єкт містобудування зобов’язаний забезпечити (організувати) проведення перевірки шляхом надання посадовим особам органу державного архітектурно-будівельного контролю доступу до об’єкта будівництва та інформації і документів, необхідних для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.
Якщо під час проведення перевірки суб’єктом містобудування не надано (не забезпечено надання) документів, необхідних для проведення перевірки, посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю вимагають від суб’єкта містобудування надання відповідних документів шляхом вручення йому або його представнику вимоги про надання документів та/або відомостей, необхідних для проведення перевірки (далі - вимога документів/відомостей). У разі неможливості вручення такої вимоги вона надсилається суб’єкту містобудування у спосіб, визначений пунктом 24 цього Порядку.
У разі неможливості проведення перевірки через недопуск суб’єктом містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю до місця проведення перевірки, ненадання або незабезпечення надання документів, необхідних для здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю, відсутності на об’єкті будівництва суб’єкта містобудування, якому у визначений цим Порядком строк було надіслано повідомлення про проведення планової або позапланової перевірки, або його уповноваженої особи складається акт про недопущення, протокол та видаються відповідні приписи.
Акт про недопущення підписується посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю та надсилається суб’єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль у спосіб, визначений пунктом 24 цього Порядку.
Під час перевірки виконання суб’єктом містобудування вимог припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил, стосовно допуску посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю на об’єкт будівництва для здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю та надання відповідних документів перевірці підлягають питання, які були предметом перевірки, проведення якої було унеможливлено через недопуск суб’єктом містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю до місця проведення такої перевірки.
У випадках, передбачених цим пунктом, орган державного архітектурно-будівельного контролю не пізніше ніж за три календарних дні до дати здійснення відповідних заходів державного архітектурно-будівельного контролю за допомогою засобів поштового зв’язку або за допомогою засобів електронних комунікацій повідомляє органу місцевого самоврядування та органу Національної поліції за місцезнаходженням об’єкта будівництва із зазначенням місця, дати та часу проведення перевірки, обґрунтування необхідності їх залучення. У разі неприбуття для участі під час проведення перевірки представників органів місцевого самоврядування та/або органів Національної поліції перевірка проводиться без їх участі.
У разі неможливості прибуття органи місцевого самоврядування письмово інформують про це орган державного архітектурно-будівельного контролю у строк, визначений цим органом у повідомленні, але не пізніше ніж за один календарний день до дати здійснення відповідних заходів державного архітектурно-будівельного контролю.
( Пункт 9 в редакції Постанови КМ № 485 від 10.04.2026 )
10. Орган державного архітектурно-будівельного контролю у своїй діяльності взаємодіє з органами виконавчої влади, що здійснюють контроль за дотриманням природоохоронних, санітарно-гігієнічних, протипожежних вимог, вимог у сфері охорони праці, енергозбереження та інших вимог, передбачених законом, а також з органами державної статистики, органами Національної поліції, прокуратури та іншими правоохоронними і контролюючими органами.
( Пункт 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 407 від 07.06.2017 )
10-1.Для надання оцінки дій суб’єктів містобудування під час виконання підготовчих та будівельних робіт, що потребує спеціальних знань, керівник органу державного архітектурно-будівельного контролю має право прийняти обґрунтоване рішення про призначення інженерно-технічної або іншого виду експертизи з визначенням експерта чи експертної установи та переліку питань експертизи з одночасним зупиненням заходу державного архітектурно-будівельного контролю.
Строки здійснення заходу державного архітектурно-будівельного контролю, визначені цим Порядком, відновлюються у день одержання органом державного архітектурно-будівельного контролю результатів експертизи.
( Порядок доповнено пунктом 10-1 згідно з Постановою КМ № 485 від 10.04.2026 )
Повноваження посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю
11. Посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час проведення перевірки мають право:
( Абзац перший пункту 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 407 від 07.06.2017 )
1) безперешкодного доступу до місць будівництва об’єктів;
( Підпункт 1 пункту 11 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 778 від 02.09.2015, № 407 від 07.06.2017, № 485 від 10.04.2026 )
2) складати вимоги документів/відомостей, протоколи, акти перевірок, акти про недопущення, передбачені цим Порядком, та накладати штрафи відповідно до закону;
( Абзац третій пункту 11 в редакції Постанови КМ № 485 від 10.04.2026 )
3) у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов’язкові для виконання приписи щодо:
( Абзац четвертий пункту 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 485 від 10.04.2026 )
усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил;
( Абзац п ’ятий пункту 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 485 від 10.04.2026 )
заборони експлуатації закінчених будівництвом об’єктів, не прийнятих в експлуатацію;
( Пункт 11 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 485 від 10.04.2026 )
зупинення підготовчих та будівельних робіт у випадках, визначених абзацом шістнадцятим частини першої статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
( Абзац підпункту 3 пункту 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 303 від 29.03.2021 )
Підготовчі та будівельні роботи, які не відповідають вимогам законодавства, будівельним нормам і правилам, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без набуття права на їх виконання, підлягають зупиненню до усунення порушень законодавства у сфері містобудівної діяльності;
( Абзац восьмий пункту 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 485 від 10.04.2026 )
( Підпункт 3 пункту 11 в редакції Постанови КМ № 407 від 07.06.2017 )
4) проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомок, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації;
( Абзац дев ’ятий пункту 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 485 від 10.04.2026 )
5) проводити перевірку відповідності будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що використовуються під час будівництва об’єктів, вимогам стандартів, норм і правил згідно із законодавством;
( Підпункт 5 пункту 11 в редакції Постанови КМ № 778 від 02.09.2015; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 407 від 07.06.2017 )