КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 27 грудня 2019 р. № 1175 Київ |
Про запровадження конкурентних умов стимулювання виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 889 від 02.08.2022 № 232 від 01.03.2024 № 1256 від 01.11.2024 )
Відповідно до абзацу двадцятого частини першої статті 1, частин одинадцятої і тринадцятої статті 9-3 Закону України "Про альтернативні джерела енергії" Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити такі, що додаються:
Порядок проведення аукціонів з розподілу квоти підтримки;
Порядок відбору операторів електронних майданчиків для проведення аукціонів з розподілу квоти підтримки.
2. Визначити акціонерне товариство "ПРОЗОРРО.ПРОДАЖІ", управління корпоративними правами щодо якого здійснює Міністерство економіки, відповідальним за забезпечення функціонування електронної торгової системи - адміністратором електронної торгової системи.
( Пункт 2 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 889 від 02.08.2022, № 1256 від 01.11.2024 )( Пункт 3 виключено на підставі Постанови КМ № 889 від 02.08.2022 )
Прем'єр-міністр України | О.ГОНЧАРУК |
Інд. 67 | |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 грудня 2019 р. № 1175
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
)
ПОРЯДОК
проведення аукціонів з розподілу квоти підтримки
( У тексті Порядку слово "безвідклична" в усіх відмінках виключено, а слова "договір купівлі-продажу" в усіх відмінках замінено словами "договір про надання послуги" у відповідному відмінку згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
Загальні положення
1. Цей Порядок визначає процедуру підготовки та проведення аукціону з розподілу квоти підтримки (далі - аукціон) для стимулювання виробників електричної енергії з альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблену лише мікро-, мінігідроелектростанціями та малими гідроелектростанціями) за механізмом ринкової премії з використанням електронної торгової системи, внесення та повернення банківської гарантії, вимоги до банків, що надають банківські гарантії, порядок функціонування електронної торгової системи та визначення переможця за результатами проведення аукціону, порядок укладення та публікації договору про надання послуги в електронній торговій системі, розмір та порядок виплати винагороди операторам авторизованих електронних майданчиків та регулює інші питання проведення аукціонів.
( Абзац перший пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
Суб’єкти господарювання, які мають намір виробляти та/або виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблену лише мікро-, мінігідроелектростанціями та малими гідроелектростанціями), не можуть брати участь в аукціонах щодо тих об’єктів електроенергетики або черг будівництва (пускових комплексів) об’єктів електроенергетики, стосовно яких раніше було встановлено "зелений" тариф або набуто право на підтримку за результатами аукціону чи надавалася/надається будь-яка інша підтримка та/або компенсація витрат відповідно до статті 62 Закону України "Про ринок електричної енергії".
2. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:
1) авторизаційні дані - ідентифікаційні дані, що створені учасником під час проходження реєстрації в електронній торговій системі з використанням авторизованого електронного майданчика, за допомогою яких проводиться перевірка його повноважень щодо доступу до особистого кабінету та вчинення будь-яких дій в електронній торговій системі для участі в аукціонах;
2) авторизований електронний майданчик - електронний майданчик, оператор якого пройшов процедуру відбору відповідно до Порядку відбору операторів електронних майданчиків для проведення аукціонів з розподілу квоти підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2019 р. № 1175 (Офіційний вісник України, 2020 р., № 10, ст. 388), уклав з адміністратором електронної торгової системи договір про використання електронної торгової системи та з гарантованим покупцем договір про проведення електронних аукціонів з розподілу квоти підтримки між замовником аукціону та оператором електронного майданчика;
3) аукціон із земельними ділянками - аукціон, на якому для будівництва об’єктів відновлюваної енергетики пропонуються земельні ділянки з визначеними технічними параметрами та технічними умовами на приєднання до електричної мережі;
3-1) аукціон із спорудами - аукціон, на якому для встановлення (монтажу) об’єктів електроенергетики, які виробляють електричну енергію з енергії сонячного випромінювання, пропонуються об’єкти нерухомого майна державної та комунальної власності або їх частини (дахи та/або фасади будівель та інших капітальних споруд) з визначеними технічними параметрами та технічними умовами на приєднання до електричної мережі;
( Пункт 2 доповнено підпунктом 3-1 згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
4) аукціон для інших альтернативних джерел енергії - аукціон з розподілу квоти підтримки для інших альтернативних джерел енергії (крім енергії вітру, енергії сонячного випромінювання, доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблену лише мікро-, мінігідроелектростанціями та малими гідроелектростанціями);
5) аукціон закритого типу - аукціон, в якому з моменту активації модуля аукціону до моменту завершення аукціону електронною торговою системою не відображається (не публікується) жодна інформація, що подана учасниками в заявах про участь або доданих до них документах, а також цінові пропозиції, які були змінені протягом часу, відведеного на оновлення таких пропозицій;
6) аукціон відкритого типу - аукціон, в якому з моменту активації модуля аукціону до моменту завершення аукціону електронною торговою системою відображається (публікується) найменша цінова пропозиція серед актуальних цінових пропозицій, поданих усіма учасниками аукціону;
7) банківська гарантія для забезпечення виконання зобов’язань за договором - спосіб забезпечення виконання суб’єктом господарювання, який за результатами аукціону набув право на підтримку, зобов’язань за договором про надання послуги у формі банківської гарантії в розмірі та на умовах, передбачених Законом України "Про альтернативні джерела енергії" (далі - Закон), Положенням про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземній валютах, затвердженим постановою Правління Національного банку від 15 грудня 2004 р. № 639, та цим Порядком;
( Підпункт 7 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
8) банківська гарантія для участі в аукціоні - спосіб забезпечення виконання учасником зобов’язань щодо участі в аукціоні у формі банківської гарантії в розмірі та на умовах, передбачених Законом, Положенням про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземній валютах, затвердженим постановою Правління Національного банку від 15 грудня 2004 р. № 639, та цим Порядком, що надається суб’єктом господарювання, який має намір взяти участь в аукціоні;
( Підпункт 8 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
9) величина потужності - встановлена потужність об’єкта електроенергетики або черги будівництва (пускового комплексу) об’єкта електроенергетики, щодо якого учасник має намір набути право на підтримку;
( Підпункт 9 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
10) договір про надання послуги - договір про надання послуги із забезпечення підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел за механізмом ринкової премії, типова форма якого затверджена НКРЕКП;
( Підпункт 10 пункту 2 в редакції Постанови КМ № 232 від 01.03.2024 )
11) додаткова річна квота підтримки - обсяг потужності об’єктів електроенергетики, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, який може бути встановлений додатково до річної квоти підтримки, визначеної в рішенні Кабінету Міністрів України про проведення аукціонів у відповідному році;
12) індивідуальний код учасника - набір цифр і літер, автоматично присвоєний електронною торговою системою учаснику після його реєстрації для участі в аукціоні;
13) лот - частина річної квоти підтримки та/або додаткова річна квота підтримки суб’єктів господарювання, які виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, визначена для розподілу на аукціоні за окремим альтернативним джерелом енергії. У разі проведення аукціону із земельними ділянками лоти формуються окремо за кожною ділянкою або декількома земельними ділянками, якщо це необхідно для функціонування об’єкта відновлюваної енергетики. У разі проведення технологічно нейтрального аукціону чи аукціону для інших альтернативних джерел енергії лот формується без його визначення за окремим альтернативним джерелом енергії;
14) оголошення про проведення аукціону - відомості та інформація, що містять дані про лот, дату, час та умови проведення аукціону, що публікується в електронній торговій системі та на веб-сайтах операторів авторизованих електронних майданчиків;
14-1) орендодавець - суб’єкт, визначений частиною другою статті 4 Закону України "Про оренду державного та комунального майна";
( Пункт 2 доповнено підпунктом 14-1 згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
15) особистий кабінет - складова частина електронної торгової системи, яка надається оператором авторизованого електронного майданчика та дає змогу гарантованому покупцю, суб’єкту господарювання, який має намір взяти участь в аукціоні, учаснику провадити діяльність в електронній торговій системі відповідно до вимог цього Порядку;
16) переможець - учасник, який набуває право на підтримку у виробництві електричної енергії з альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблену лише мікро-, мінігідроелектростанціями та малими гідроелектростанціями) за результатами аукціону;
17) прикладний програмний інтерфейс - інтерфейс програмування додатків, доступ до якого надається як відкритий код, який визначає функціональність, який надається електронною торговою системою, та призначений для підключення авторизованих електронних майданчиків (операторів авторизованих електронних майданчиків) до електронної торгової системи;
18) сервіс - ідентифіковане за технічною адресою програмне забезпечення, що здійснює взаємодію інформаційних систем під час обміну даними, необхідними для надання адміністративної послуги в електронному вигляді, і має стандартизовані інтерфейси. Сервіси можуть взаємодіяти один з одним, із сторонніми додатками за допомогою електронних повідомлень, що базуються на протоколах міжсервісної взаємодії, та з кінцевими користувачами через графічні інтерфейси;
19) технологічно нейтральний аукціон - аукціон без розподілу квоти підтримки за окремими видами альтернативних джерел енергії;
20) умовний переможець - учасник, що йде наступним за останнім у рейтингу переможцем відповідно до протоколу про результати аукціону і якому надається можливість набути право на підтримку в обсязі частини величини потужності об’єкта електроенергетики або черги будівництва електричної станції та на умовах, визначених цим Порядком;
( Підпункт 20 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
21) унікальне гіперпосилання - текст із записом мережевої адреси в Інтернеті, натискання на який дає змогу перейти на сторінку аукціону в електронній торговій системі та забезпечити можливість участі в аукціоні. Унікальне гіперпосилання є єдиним ідентифікатором учасника;
22) уповноважений орган - Міненерго;
23) учасник - суб’єкт господарювання, який має намір взяти участь в аукціоні, відповідає вимогам Закону, пройшов процедуру реєстрації в електронній торговій системі, отримав відповідне підтвердження про реєстрацію для участі в аукціоні та індивідуальний код учасника відповідно до Регламенту роботи електронної торгової системи;
24) цінова пропозиція - ціна продажу 1 кВт·год електричної енергії, відпущеної на відповідному об’єкті електроенергетики або черзі (пусковому комплексі) об’єкта електроенергетики, щодо якого учасник має намір набути право на підтримку, яка декларується учасником та інформація про яку подається в електронній торговій системі до закінчення кінцевого строку подання заяв про участь в аукціоні або в ході проведення аукціону шляхом оновлення такої цінової пропозиції.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Господарському кодексі України, Податковому кодексі України, Земельному кодексі України, Законах України "Про ринок електричної енергії", "Про альтернативні джерела енергії", "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", "Про оренду державного та комунального майна", "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", "Про захист економічної конкуренції", "Про банки і банківську діяльність", "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", "Про регулювання містобудівної діяльності", "Про електронні комунікації", Кодексі системи передачі та Кодексі систем розподілу, затверджених НКРЕКП.
( Абзац пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
3. Аукціон організовується і проводиться з дотриманням таких принципів:
1) забезпечення добросовісної конкуренції серед учасників;
2) відкритості, прозорості і недискримінації учасників;
3) закритості інформації про учасників до моменту завершення аукціону;
4) автоматичної оцінки цінових пропозицій учасників електронною торговою системою;
5) об’єктивної та неупередженої перевірки гарантованим покупцем документів і відомостей учасників щодо відповідності вимогам Закону та цього Порядку після завершення аукціону.
4. Обов’язковою умовою проведення аукціону є забезпечення гарантованим покупцем та електронною торговою системою конкуренції у визначеному Законом обсязі відповідно до вимог цього Порядку.
Формування річних квот підтримки суб’єктів господарювання, які виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії
5. Оператор системи передачі щороку до 15 вересня подає уповноваженому органу пропозиції щодо розміру річної квоти підтримки на наступний рік та індикативні прогнозні показники річних квот підтримки на чотири роки, що йдуть за роком, на який встановлюється річна квота підтримки, із розподілом за окремими видами альтернативних джерел енергії.
( Абзац перший пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
Пропозиції готуються з урахуванням міжнародних зобов’язань України щодо розвитку відновлюваної енергетики, Енергетичної стратегії України, звіту з оцінки відповідності (достатності) генеруючих потужностей та плану розвитку системи передачі, стану реалізації проектів будівництва об’єктів відновлюваної енергетики.
За зверненням уповноваженого органу НКРЕКП готує та подає протягом 14 календарних днів уповноваженому органу пропозиції щодо максимальної цінової пропозиції учасника аукціону на наступний рік за окремими альтернативними джерелами енергії у євроцентах за 1 кВт·год (енергія сонячного випромінювання, енергія вітру, інші види альтернативних джерел енергії) з урахуванням вимог Закону.
( Пункт 5 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
На аукціон у рамках річної або додаткової річної квоти підтримки Кабінетом Міністрів України за поданням уповноваженого органу можуть бути запропоновані земельні ділянки для будівництва об’єктів відновлюваної енергетики з визначеними технічними параметрами та технічними умовами на приєднання до електричної мережі (аукціон із земельними ділянками), та/або об’єкти нерухомого майна або їх частини (дахи та/або фасади будівель та інших капітальних споруд) для встановлення (монтажу) об’єктів електроенергетики, які виробляють електричну енергію з енергії сонячного випромінювання, з визначеними технічними параметрами та технічними умовами на приєднання до електричної мережі (аукціон із спорудами). Порядок підготовки зазначених пропозицій та особливості проведення аукціонів, зазначених у цьому абзаці, визначаються цим Порядком.
( Абзац четвертий пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
6. Уповноважений орган готує графік проведення аукціонів на наступний рік, визначає розміри та параметри річної квоти підтримки та індикативні прогнозні показники річних квот підтримки суб’єктів господарювання, які виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, з урахуванням вимог Закону та цього Порядку і щороку до 15 листопада подає Кабінетові Міністрів України проект рішення про проведення аукціонів у наступному році, який повинен містити:
( Абзац перший пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
1) інформацію про розмір річної квоти підтримки на наступний рік із визначенням часток за окремими альтернативними джерелами енергії або без такого визначення для проведення технологічно нейтральних аукціонів та аукціонів для інших альтернативних джерел енергії;
2) інформацію про розмір додаткової річної квоти підтримки (у разі потреби);
3) визначення в межах окремого лота областей (регіонів) для будівництва об’єктів відновлюваної енергетики (у разі потреби);
4) визначення в межах окремого лота максимальної величини потужності об’єкта електроенергетики або черги будівництва (пускового комплексу) об’єкта електроенергетики, щодо якого суб’єкт господарювання може набути право на підтримку (у разі потреби);
4-1) визначення в межах окремого лота технічних параметрів (характеристик) установок зберігання енергії, які передбачається встановити на об’єкті електроенергетики або черзі будівництва електричної станції, щодо яких суб’єкт господарювання може набути право на підтримку (у разі потреби);
( Пункт 6 доповнено підпунктом 4-1 згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
4-2) визначення в межах окремого лота денних часових інтервалів, протягом яких суб’єкт господарювання може набути право на підтримку щодо об’єкта електроенергетики або черги будівництва електричної станції (у разі потреби);
( Пункт 6 доповнено підпунктом 4-2 згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
4-3) визначення в межах окремого лота профілів навантаження об’єкта електроенергетики або черги будівництва електричної станції, щодо яких суб’єкт господарювання може набути право на підтримку (у разі потреби);
( Пункт 6 доповнено підпунктом 4-3 згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
4-4) встановлення в межах окремого лота максимальної цінової пропозиції учасника аукціону з урахуванням вимог Закону (у разі потреби);
( Пункт 6 доповнено підпунктом 4-4 згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
4-5) встановлення в межах окремого лота частки аукціонної ціни, яка фіксується для переможця в євро, але не менше 50 відсотків аукціонної ціни (у разі потреби);
( Пункт 6 доповнено підпунктом 4-5 згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
5) індикативні прогнозні показники річних квот підтримки на чотири роки, що йдуть за роком, на який встановлюється річна квота підтримки;
6) пропозиції щодо земельних ділянок для будівництва об’єктів відновлюваної енергетики з визначеними технічними параметрами та технічними умовами на приєднання до електричної мережі (у разі потреби);
6-1) пропозиції щодо об’єктів нерухомого майна або їх частин (дахів та/або фасадів будівель та інших капітальних споруд), що надаються в оренду для встановлення (монтажу) об’єктів електроенергетики, які виробляють електричну енергію з енергії сонячного випромінювання, з визначеними технічними параметрами та технічними умовами на приєднання до електричної мережі (у разі потреби);
( Пункт 6 доповнено підпунктом 6-1 згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
7) графік проведення аукціонів на наступний рік, що визначає строки їх проведення, розмір та інші параметри лотів;
8) інформацію про тип кожного аукціону (аукціон закритого типу або аукціон відкритого типу);
9) іншу інформацію щодо організації та проведення аукціонів (у разі потреби).
7. Щодо питань, визначених підпунктами 2-4, 4- 1-4- 5, 6- 1, 6 і 8 пункту 6 цього Порядку, уповноваженим органом можуть бути подані Кабінетові Міністрів України окремі проекти рішень з одночасним внесенням змін до графіка проведення аукціонів.
( Пункт 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
8. Рішення Кабінету Міністрів України щодо питань, визначених пунктом 6 цього Порядку, оприлюднюються на офіційних веб-сайтах Кабінету Міністрів України, уповноваженого органу та гарантованого покупця не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня їх прийняття.
Особливості проведення аукціонів із земельними ділянками
9. Добір земельних ділянок державної та комунальної власності для аукціонів із земельними ділянками та об’єктів нерухомого майна державної та комунальної власності або їх частин (дахів та/або фасадів будівель та інших капітальних споруд) для проведення аукціонів із спорудами проводиться відповідно до цього Порядку.
( Абзац перший пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
Оператор системи передачі щороку до 1 червня на підставі затвердженого звіту з оцінки відповідності (достатності) генеруючих потужностей і з урахуванням висновків та заходів, передбачених затвердженим планом розвитку системи передачі на наступні 10 років, розробляє та подає уповноваженому органу висновки та пропозиції щодо:
( Абзац другий пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
енерговузлів (територій), які є пріоритетними для інтеграції об’єктів відновлюваної енергетики в об’єднану енергетичну систему України, відповідно до режимів системи з урахуванням топології мережі, регіонального балансу виробництва та споживання електроенергії, технологічних втрат електричної енергії в системі передачі;
обсягу рекомендованої потужності об’єктів відновлюваної енергетики в таких енерговузлах (на таких територіях);
технічних вимог до об’єктів відновлюваної енергетики, включаючи в разі потреби обсяг встановленої потужності, пріоритетний вид альтернативного джерела енергії, вимоги до профілю навантаження електроустановок, наявності і характеристик допоміжного обладнання, зокрема балансуючих потужностей, установок зберігання енергії, інших параметрів.
( Абзац п'ятий пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
10. Уповноважений орган у разі потреби звертається до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, уповноважених органів управління та/або балансоутримувачів із пропозицією щодо виділення земельних ділянок для проведення аукціонів із земельними ділянками та/або об’єктів нерухомого майна або їх частин (дахів та/або фасадів будівель та інших капітальних споруд) для проведення аукціонів із спорудами шляхом розміщення на його офіційному веб-сайті відповідного оголошення та/або шляхом листування. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, уповноважені органи управління та/або балансоутримувачі можуть звернутися з відповідними пропозиціями до уповноваженого органу шляхом листування.
( Абзац перший пункту 10 в редакції Постанови КМ № 232 від 01.03.2024 )
Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності здійснюється органами державної влади, органами місцевого самоврядування з урахуванням відповідного функціонального призначення у затвердженій містобудівній документації на місцевому рівні та документації із землеустрою. У разі відсутності затверджених планів зонування чи детальних планів території відповідно до вимог статті 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" або наявності підстав для внесення змін у містобудівну документацію забезпечується розроблення та затвердження містобудівної документації на місцевому рівні або внесення змін до неї в установленому порядку до початку проведення аукціону. У разі необхідності виділення земельної ділянки в натурі або зміни цільового призначення земельної ділянки відповідний орган державної влади, орган місцевого самоврядування організовує розроблення та затвердження документації із землеустрою у порядку, встановленому Земельним кодексом України.
У разі коли реалізація об’єкта відновлюваної енергетики потребує проведення оцінки впливу на довкілля відповідно до вимог, установлених Законом України "Про оцінку впливу на довкілля", відповідний орган державної влади, орган місцевого самоврядування організовує проведення оцінки впливу на довкілля.
Уповноважений орган сприяє підготовці органами державної влади, органами місцевого самоврядування, уповноваженими органами управління та/або балансоутримувачами перспективних земельних ділянок та/або об’єктів нерухомого майна або їх частин (дахів та/або фасадів будівель та інших капітальних споруд) шляхом визначення рекомендованих параметрів об’єктів електроенергетики, які можуть бути на них розміщені, надання консультацій і за наявності можливості експертної і технічної допомоги.
( Абзац четвертий пункту 10 в редакції Постанови КМ № 232 від 01.03.2024 )
11. Для включення до рішення Кабінету Міністрів України про проведення аукціонів земельних ділянок, що пропонуються на аукціон, орган державної влади, орган місцевого самоврядування подає уповноваженому органу засвідчену відповідно до законодавства копію рішення, яке містить:
1) інформацію про земельну ділянку, що пропонується на аукціон, та умови її передачі, зокрема:
кадастровий номер (у разі наявності), місце розташування, розмір земельної ділянки, її цільове призначення;
право, на якому пропонується земельна ділянка (власність, користування);
умови передачі земельної ділянки переможцю у власність або користування, включаючи інформацію про строк користування та розмір плати;
інформацію про необхідність відшкодування витрат, здійснених органом державної влади, органом місцевого самоврядування для підготовки запропонованої на аукціон земельної ділянки та/або вчинених додаткових дій щодо її підготовки в разі такої потреби;
2) зобов’язання органу державної влади, органу місцевого самоврядування не вчиняти дії, що можуть призвести до відчуження, передачі в заставу або надання в користування земельної ділянки до завершення процедури проведення аукціону та укладення з переможцем договору про набуття права власності чи користування земельною ділянкою для будівництва об’єкта електроенергетики, щодо якого переможець набув право на підтримку (у разі його визначення);
3) інформацію про особу, яка уповноважена укласти з переможцем договір про передачу йому земельної ділянки на умовах, визначених у рішенні.
У разі коли рішенням органу державної влади, органу місцевого самоврядування передбачено вчинення додаткових дій щодо підготовки земельної ділянки, рішення повинно визначати:
перелік таких дій (робіт) та в разі необхідності містити дозвіл на їх вчинення (виконання);
суб’єкта господарювання, на якого покладається виконання зазначених робіт (переможця або іншого суб’єкта господарювання чи фізичну особу);
порядок, строки виконання дій (робіт) - у разі потреби.
Під час визначення строку користування земельною ділянкою органи державної влади, органи місцевого самоврядування повинні враховувати, що мінімальний строк оренди не може бути меншим ніж строк надання підтримки, визначений Законом.
( Абзац тринадцятий пункту 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
Орган державної влади, орган місцевого самоврядування подає уповноваженому органу копію зазначеного рішення, інші документи у разі необхідності, довідку про витрати, здійснені органом державної влади, органом місцевого самоврядування для підготовки запропонованої на аукціон земельної ділянки, що підлягають відшкодуванню переможцем.
У разі коли відповідно до поданого рішення вчинялися додаткові дії щодо підготовки земельної ділянки, орган державної влади, орган місцевого самоврядування подає уповноваженому органу довідку про обсяг виконаних робіт і розмір пов’язаних із цим витрат, що підлягають відшкодуванню переможцем, разом із документальним обґрунтуванням таких витрат. Якщо за зверненням уповноваженого органу у визначений строк таку довідку не подано, вважається, що додаткові дії (роботи) не виконувалися і додаткові витрати відсутні.
11-1. Для включення до рішення Кабінету Міністрів України про проведення аукціонів об’єктів нерухомого майна або їх частин (дахів та/або фасадів будівель та інших капітальних споруд), які пропонуються для проведення аукціону із спорудами, уповноважений орган управління надає уповноваженому органу засвідчену відповідно до законодавства копію рішення, що включає:
1) проект договору оренди, що містить інформацію про об’єкт (об’єкти) нерухомого майна або його частину (дах та/або фасад будівлі та іншої капітальної споруди), які пропонуються для проведення аукціону, сформований з урахуванням вимог частини першої статті 16 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", та умови передачі в оренду такого об’єкта, зокрема:
адресу та координати об’єкта нерухомого майна, схему (план) розміщення об’єкта електроенергетики, що виробляє електричну енергію з енергії сонячного випромінювання, встановленого (змонтованого) за результатами проведення аукціону, із зазначенням пропонованої площі поверхні, кутів нахилу даху та/або фасаду будівлі, її розташування відносно сторін горизонту;
умови передачі переможцю в оренду об’єкта (об’єктів) нерухомого майна або його частини (даху та/або фасаду будівлі та іншої капітальної споруди), включаючи інформацію про розмір орендної плати;
пропозиції щодо відшкодування витрат уповноваженого органу управління та/або балансоутримувача, пов’язаних з проведенням обстеження об’єкта (об’єктів) нерухомого майна або його частини (даху та/або фасаду будівлі та іншої капітальної споруди) та/або реконструкції, реставрації, капітального ремонту такого об’єкта для підготовки його на аукціон, та/або пропозиції щодо здійснення реконструкції, реставрації, капітального ремонту у разі, коли об’єкт нерухомого майна згідно із звітом про проведення обстеження потребує реконструкції, реставрації або капітального ремонту (з обґрунтуванням відповідних сум);
2) звіт про проведення обстеження об’єкта (об’єктів) нерухомого майна або його частини (даху та/або фасаду будівлі та іншої капітальної споруди), що проводиться уповноваженим органом управління та/або балансоутримувачем відповідно до Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2017 р. № 257 (Офіційний вісник України, 2017 р., № 33, ст. 1045);
3) зобов’язання уповноваженого органу управління та балансоутримувача щодо нездійснення дій, що можуть призвести до відчуження, передачі в заставу або надання у користування об’єкта (об’єктів) нерухомого майна або його частини (даху та/або фасаду будівлі та іншої капітальної споруди) до завершення процедури проведення аукціону та укладення з переможцем договору про оренду об’єкта (об’єктів) нерухомого майна або його частини (даху та/або фасаду будівлі та іншої капітальної споруди) для встановлення (монтажу) об’єкта електроенергетики, який виробляє електричну енергію з енергії сонячного випромінювання, щодо якого переможець набув право на підтримку (у разі його визначення);
4) інформацію про особу, яка уповноважена укласти з переможцем договір оренди.
Мінімальний строк договору оренди об’єкта (об’єктів) нерухомого майна або його частини (даху та/або фасаду будівлі та іншої капітальної споруди), який укладається з переможцем, повинен бути не меншим ніж строк підтримки, що надається переможцю аукціону відповідно до Закону.
Договір оренди втрачає чинність у разі розірвання договору про надання послуги.
Уповноважений орган управління та/або балансоутримувач подає уповноваженому органу витяг про державну реєстрацію речового права на об’єкт (об’єкти) нерухомого майна або його частину (дах та/або фасад будівлі та іншої капітальної споруди), на яких планується встановлення (монтаж) об’єкта електроенергетики, який виробляє електричну енергію з енергії сонячного випромінювання, а також технічний паспорт.
У разі необхідності відшкодування витрат, пов’язаних з підготовкою об’єкта (об’єктів) нерухомого майна або його частини (даху та/або фасаду будівлі та іншої капітальної споруди) на аукціон, уповноважений орган управління та/або балансоутримувач подає довідку про здійснені витрати, що підлягають відшкодуванню переможцем, з їх документально підтвердженим обґрунтуванням.
( Порядок доповнено пунктом 11-1 згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
12. Уповноважений орган узгоджує з оператором системи передачі та/або оператором системи розподілу технічні параметри об’єкта відновлюваної енергетики, що пропонується для будівництва на відповідній земельній ділянці та/або для встановлення (монтажу) на об’єкті нерухомого майна або його частині (даху та/або фасаді будівлі та іншої капітальної споруди).
За зверненням уповноваженого органу оператор системи передачі та/або оператор системи розподілу відповідно до вимог Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу готує та протягом 30 робочих днів подає уповноваженому органу проект договору про приєднання разом з технічними умовами на приєднання до електричних мереж, що містять, зокрема, найменування оператора системи передачі та/або оператора системи розподілу, яким надано зазначений проект, інформацію про прогнозовану потужність (допустимий діапазон встановленої потужності) об’єкта електроенергетики, що пропонується для будівництва на відповідній земельній ділянці або для встановлення (монтажу) на об’єкті (об’єктах) нерухомого майна або його частині (даху та/або фасаді будівлі та іншої капітальної споруди), у тому числі установки зберігання енергії у разі наявності, точку забезпечення потужності, точку приєднання, основні вимоги до електроустановок замовника та оператора системи передачі та/або оператора системи розподілу, а також розрахунок орієнтовної вартості приєднання, який базується на зазначених документах і методиці (порядку) формування плати за приєднання до системи передачі та системи розподілу і може коригуватися після затвердження проектної документації.
Оператор системи передачі та/або оператор системи розподілу включають прогнозовану потужність таких об’єктів електроенергетики, зокрема з урахуванням потужності установок зберігання енергії у разі їх наявності, до резерву потужності відповідно до укладених договорів про приєднання строком на два роки з дати подання до уповноваженого органу договорів про приєднання. У разі коли переможця щодо відповідної земельної ділянки або об’єкта (об’єктів) нерухомого майна або його частини (даху та/або фасаду будівлі та іншої капітальної споруди) не визначено за результатами проведення двох аукціонів із земельними ділянками або аукціонів із спорудами, прогнозована потужність підлягає виключенню з резерву потужності до закінчення зазначеного строку.
( Пункт 12 в редакції Постанови КМ № 232 від 01.03.2024 )
Функціонування електронної торгової системи
13. Доступ до електронної торгової системи здійснюється виключно з використанням сервісів, що надаються операторами авторизованих електронних майданчиків відповідно до вимог цього Порядку.
Доступ до інформації, що розміщується в електронній торговій системі, забезпечується за допомогою прикладного програмного інтерфейсу.
Уся інформація в електронній торговій системі зазначається українською мовою та в разі потреби англійською або іншими мовами - у випадках, коли використання букв українського алфавіту (символів) призводить до спотворення такої інформації. Використання латинських та інших символів під час написання слів кирилицею не допускається.
14. Гарантований покупець укладає з операторами електронних майданчиків, які пройшли процедуру відбору відповідно до Порядку відбору операторів електронних майданчиків для проведення аукціонів з розподілу квоти підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2019 р. № 1175, та уклали з адміністратором електронної торгової системи договір про використання електронної торгової системи, договір про проведення електронних аукціонів з розподілу квоти підтримки між замовником аукціону та оператором електронного майданчика відповідно до типового договору, затвердженого наказом Міненерго від 14 вересня 2020 р. № 596.
15. Для участі в аукціоні оператор авторизованого електронного майданчика забезпечує учасника унікальним гіперпосиланням, за яким надається тимчасовий прямий доступ до інтерфейсу модуля аукціону в електронній торговій системі.
16. Адміністратор електронної торгової системи забезпечує цілодобове функціонування електронної торгової системи, крім проміжку часу, протягом якого здійснюватиметься модернізація електронної торгової системи (регламентні роботи) та доступ до електронної торгової системи буде тимчасово зупинено, і технічну можливість доступу до аукціону, зокрема до інформації про його проведення.
Електронна торгова система працює за датою та часом часового поясу, в якому розташоване м. Київ (за київським часом). Форматом позначення дати в електронній торговій системі є рік, місяць, день. Форматом позначення часу є години; години та хвилини; хвилини, секунди та мілісекунди (час зазначається в 24-годинному форматі).
17. Оператор авторизованого електронного майданчика забезпечує функціонування авторизованого електронного майданчика, цілісність даних, що передаються до електронної торгової системи або приймаються від електронної торгової системи, коректне та своєчасне відображення в електронній торговій системі даних і можливість вчинення гарантованим покупцем, учасниками, суб’єктами господарювання, які мають намір взяти участь в аукціоні, дій в електронній торговій системі з використанням сервісів, які надаються ним відповідно до вимог цього Порядку.
18. Будь-яка дія, вчинена в електронній торговій системі з особистого кабінету, вважається такою, що вчинена особою, уповноваженою на вчинення таких дій.
19. Учасники, суб’єкти господарювання, які мають намір взяти участь в аукціоні, подають запитання в електронній торговій системі через веб-сайт авторизованого електронного майданчика в текстовому вигляді без можливості приєднання файлів.
Усі запитання та відповіді на них зберігаються в електронній торговій системі не менше трьох років з дати проведення аукціону.
Гарантований покупець надає відповіді на запитання учасників, суб’єктів господарювання, які мають намір взяти участь в аукціоні, щодо оголошення та процедури проведення аукціону протягом трьох робочих днів з моменту отримання, але не пізніше ніж за один робочий день до дня проведення аукціону. Гарантований покупець має право не відповідати на запитання, що були розміщені в електронній торговій системі пізніше ніж за один робочий день до дня проведення аукціону.
Інформація про учасників, суб’єктів господарювання, які мають намір взяти участь в аукціоні, що подали запитання, розкривається лише після завершення аукціону.
20. Формування протоколів розкриття пропозицій та протоколів про результати аукціону здійснюється електронною торговою системою за формою, складеною відповідно до пункту 48 цього Порядку. Типові форми протоколів розкриття пропозицій та протоколів про результати аукціону публікуються на офіційному веб-сайті адміністратора електронної торгової системи.
Строки, встановлені для підписання та опублікування протоколу про результати аукціону, договору про надання послуги та вчинення інших дій, передбачених цим Порядком, закінчуються о 18 год. 00 хв. останнього дня відповідного строку, якщо не зазначено інший час. У разі коли останній день строку припадає на вихідний, святковий або неробочий день, днем закінчення строку є перший робочий день, що настає за останнім днем відповідного строку.
21. Особливості функціонування електронної торгової системи для підготовки та проведення аукціонів, що не врегульовані цим Порядком, визначаються адміністратором електронної торгової системи в регламенті роботи електронної торгової системи, затвердженому адміністратором електронної торгової системи.
Підготовка до проведення аукціону
22. Гарантований покупець з урахуванням графіка проведення аукціонів через свій особистий кабінет опубліковує українською мовою і в разі потреби англійською або іншими мовами - у випадках, коли використання букв українського алфавіту (символів) призводить до спотворення такої інформації, оголошення про проведення аукціону та розміщує його на власному веб-сайті. Гарантований покупець завантажує до оголошення про проведення аукціону документ, що містить оголошення англійською мовою.
23. Аукціон проводиться не раніше ніж через 30 днів, але не пізніше ніж через 90 днів після опублікування оголошення про проведення аукціону.
24. В оголошенні про проведення аукціону обов’язково зазначається:
1) інформація про лот, що пропонується на аукціон, із зазначенням його розміру та виду альтернативного джерела енергії. У разі проведення технологічно нейтрального аукціону чи аукціону для інших альтернативних джерел енергії вид альтернативного джерела енергії не зазначається.
У разі коли оголошується аукціон із земельними ділянками, в оголошенні про проведення аукціону додатково зазначається інформація про:
земельну ділянку (земельні ділянки), зокрема місцезнаходження, кадастровий номер, цільове призначення земельної ділянки, власника земельної ділянки, право, на якому пропонується земельна ділянка, умови передачі земельної ділянки у власність або користування переможцю, включаючи строк оренди, розмір орендної плати (у разі наявності), витрати, пов’язані з підготовкою земельної ділянки до аукціону, що підлягають відшкодуванню переможцем (із обґрунтуванням відповідних витрат);
проект договору про приєднання разом з проектом технічних умов на приєднання до електричних мереж об’єкта електроенергетики, що пропонується для будівництва на відповідній земельній ділянці;
( Абзац четвертий підпункту 1 пункту 24 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
технічні параметри об’єкта відновлюваної енергетики;
містобудівні умови та обмеження (за наявності);
висновок з оцінки впливу на довкілля про допустимість провадження планованої діяльності (у випадках, установлених законом);
допустимий діапазон встановленої потужності, зокрема з урахуванням потужності установок зберігання енергії у разі їх наявності.
( Абзац восьмий підпункту 1 пункту 24 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
У разі коли оголошується проведення аукціону із спорудами, оголошення про проведення аукціону додатково повинне містити:
( Підпункт 1 пункту 24 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
інформацію про об’єкт (об’єкти) нерухомого майна або його частину (дах та/або фасад будівлі та іншої капітальної споруди), зокрема адресу, координати, схему (план) розміщення об’єкта електроенергетики, який виробляє електричну енергію з енергії сонячного випромінювання, пропоновану площу та параметри поверхні, що пропонується для встановлення (монтажу) об’єкта електроенергетики, власника, умови передачі об’єкта (об’єктів) нерухомого майна або його частини (даху та/або фасаду будівлі та іншої капітальної споруди) в оренду, включаючи строк оренди, розмір орендної плати, витрати, пов’язані з підготовкою об’єкта на аукціон, що підлягають відшкодуванню переможцем, та/або необхідність реконструкції, реставрації, капітального ремонту такого об’єкта (з обґрунтуванням відповідних сум);
( Підпункт 1 пункту 24 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
проект договору про приєднання разом з проектом технічних умов на приєднання до електричних мереж об’єкта електроенергетики, що пропонується для встановлення (монтажу) на відповідному об’єкті (об’єктах) нерухомого майна або його частині (даху та/або фасаді будівлі та іншої капітальної споруди);
( Підпункт 1 пункту 24 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
технічні параметри об’єкта електроенергетики;
( Підпункт 1 пункту 24 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
допустимий діапазон встановленої потужності, зокрема з урахуванням потужності установок зберігання енергії у разі їх наявності;
( Підпункт 1 пункту 24 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
звіт про проведення обстеження об’єкта (об’єктів) нерухомого майна або його частини (даху та/або фасаду будівлі та іншої капітальної споруди);
( Підпункт 1 пункту 24 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
технічний паспорт об’єкта нерухомого майна (за наявності);
( Підпункт 1 пункту 24 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
містобудівні умови та обмеження (за наявності);
( Підпункт 1 пункту 24 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
проект договору про оренду об’єкта нерухомого майна або його частини (даху та/або фасаду будівлі та іншої капітальної споруди), який буде укладено з переможцем аукціону;
( Підпункт 1 пункту 24 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
2) інформація про аукціон:
дата та час проведення аукціону, що визначається з урахуванням вимог регламенту роботи електронної торгової системи;
кінцевий строк подання заяви про участь в аукціоні;
тип аукціону (аукціон закритого типу або аукціон відкритого типу);
3) інформація про умови, на яких здійснюється розподіл лота:
типова форма договору про надання послуги;
максимальний розмір цінової пропозиції учасника в рамках лота у євроцентах за 1 кВт·год. У разі оголошення технологічно нейтрального аукціону зазначаються розміри максимальної цінової пропозиції для кожного виду альтернативного джерела енергії;
( Абзац третій підпункту 3 пункту 24 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 232 від 01.03.2024 )
області (регіони), у яких розподіляється обсяг лота (у разі визначення рішенням Кабінету Міністрів України про проведення аукціонів);
максимальна величина потужності об’єкта електроенергетики або черги будівництва (пускового комплексу) об’єкта електроенергетики, щодо якого суб’єкт господарювання може набути право на підтримку на відповідному аукціоні (у разі визначення рішенням Кабінету Міністрів України про проведення аукціонів);