• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про внесення змін до деяких наказів МНС у сфері пожежної безпеки

Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи  | Наказ, Форма типового документа від 18.02.2008 № 128
Реквізити
  • Видавник: Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи
  • Тип: Наказ, Форма типового документа
  • Дата: 18.02.2008
  • Номер: 128
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи
  • Тип: Наказ, Форма типового документа
  • Дата: 18.02.2008
  • Номер: 128
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО УКРАЇНИ З ПИТАНЬ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ
ТА У СПРАВАХ ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ВІД НАСЛІДКІВ
ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ
Н А К А З
18.02.2008 N 128
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
14 травня 2008 р.
за N 413/15104
Про внесення змін до деяких наказів МНС у сфері пожежної безпеки
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій N 670 від 30.06.2011 )
На виконання вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14 листопада 2007 року N 1324 "Про затвердження Порядку розподілу суб'єктів господарювання за ступенем ризику їх господарської діяльності для безпеки життя і здоров'я населення, навколишнього природного середовища щодо пожежної безпеки" та з метою приведення нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки у відповідність із чинним законодавством
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити зміни до наказів Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, що додаються.
2. Начальникам головних управлінь (управлінь) МНС в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, відповідних органів державного пожежного нагляду організувати вивчення інженерно-інспекторським складом вимог наказу та забезпечити їх виконання.
3. Дозволити заступникам начальників головних управлінь (управлінь) (керівникам територіальних органів державного пожежного нагляду) - начальникам управлінь (відділів) з питань наглядово-профілактичної діяльності МНС в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та керівникам місцевих органів державного пожежного нагляду видавати розпорядчі документи, пов'язані із здійсненням функцій державного пожежного нагляду, в межах наданих повноважень.
4. Начальнику Державного департаменту пожежної безпеки Улинцю Е.М. у встановленому порядку подати цей наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Третьякова В.М. та начальника Державного департаменту пожежної безпеки Улинця Е.М.
Міністр
ПОГОДЖЕНО:
Заступник Голови Державного комітету
України з питань технічного
регулювання та споживчої політики
Заступник Міністра регіонального
розвитку та будівництва України
Заступник Голови Федерації
професійних спілок України
Перший заступник Голови
Держгірпромнагляду
Голова Державного комітету
України з питань регуляторної
політики та підприємництва
Заступник Міністра економіки
України
Заступник Міністра фінансів
України
В.Шандра



С.Т.Черепков

Д.В.Ісаєнко

С.Я.Українець

Г.М.Суслов


К.Ващенко

В.І.Мунтіян

В.Матвійчук
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МНС
18.02.2008 N 128
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
14 травня 2008 р.
за N 413/15104
ЗМІНИ
до наказів Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи
I. У Правилах пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МНС від 19.10.2004 N 126, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 04.11.2004 за N 1410/10009:
У главі 2. Загальні положення:
1) в абзаці другому пункту 2.7 слова та цифри "11 квітня 2002 року N 483 "Про порядок затвердження інвестиційних програм і проектів будівництва та проведення їх комплексної державної експертизи" замінити словами та цифрами "31 жовтня 2007 року N 1269 "Про порядок затвердження інвестиційних програм і проектів будівництва та проведення їх державної експертизи";
2) пункт 2.8 після слова "забороняється" доповнити словами "крім випадків, коли ведення господарської діяльності можливе за декларативним принципом, що визначається законодавством про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
II. В Інструкції з організації роботи органів державного пожежного нагляду, затвердженій наказом МНС від 06.02.2006 N 59, зареєстрованій у Міністерстві юстиції України 26.04.2006 за N 480/12354:
2.1. У главі 1. Загальні положення:
1) частину першу пункту 1.1 викласти в такій редакції:
"1.1. Інструкція з організації роботи органів державного пожежного нагляду (далі - Інструкція) розроблена відповідно до Законів України "Про пожежну безпеку", "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Положення про Державну пожежну охорону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1994 року N 508 (із змінами), Положення про Державний департамент пожежної безпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2002 року N 500 (із змінами), Порядку розподілу суб'єктів господарювання за ступенем ризику їх господарської діяльності для безпеки життя і здоров'я населення, навколишнього природного середовища щодо пожежної безпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 листопада 2007 року N 1324, та інших нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки";
2) в абзаці третьому пункту 1.2 слова "головних управлінь (управлінь) МНС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - ГУ(У) МНС)" замінити словами ", підпорядковані Державному департаменту пожежної безпеки";
3) у пункті 1.3:
а) у абзацах третьому та четвертому слова "районів у містах, районів" замінити словами "районів у містах, районів, підрозділів пожежної охорони на договірних об'єктах";
б) абзац сьомий викласти в такій редакції:
"На посади начальників органів державного пожежного нагляду призначаються особи, які мають практичний стаж роботи в органах державного пожежного нагляду не менше ніж 3 роки та у яких є відповідний освітньо-кваліфікаційний рівень не нижче, ніж "спеціаліст" за напрямом "пожежна безпека". На посади інженерно-інспекторського складу органів державного пожежного нагляду призначаються особи, у яких є відповідний освітньо-кваліфікаційний рівень не нижче, ніж "бакалавр" за напрямом "пожежна безпека". Разом з цим допускається призначення на посади органів держпожнагляду осіб, які мають відповідний освітньо-кваліфікаційний рівень не нижче, ніж "спеціаліст" за напрямом "будівництво" або "правознавство", а також інших спеціальностей, враховуючи спеціалізацію основного виробництва відповідної територіальної одиниці, за умови проходження ними курсів перекваліфікації у навчальних закладах системи МНС за напрямом "пожежна безпека". Призначення, повторний прийом, поновлення, переведення з інших міністерств та органів виконавчої влади на посади середнього та старшого начальницького складу органів держпожнагляду, присвоєння інженерно-інспекторському складу первинних та чергових спеціальних звань, а також внесення змін до штатної чисельності органів держпожнагляду здійснюються наказом Міністра України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи за погодженням з Держпожбезпеки відповідно до внесених керівниками територіальних органів держпожнагляду пропозицій до подання начальників головних управлінь (управлінь) МНС в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі";
4) пункт 1.4 викласти в такій редакції:
"1.4. Органи держпожнагляду у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції і законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами МНС, а також рішеннями місцевих Рад та їх виконкомів, прийнятими в межах їх компетенції, та цією Інструкцією";
5) абзац перший пункту 1.7 після слів "Служби безпеки України" доповнити словами "Служби зовнішньої розвідки України, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України,";
6) у пункті 1.12:
а) у визначенні поняття "Будівництво" слова "розширення і" виключити;
б) поняття "Вибухопожежонебезпечний об'єкт та Об'єкт з масовим перебуванням людей" вживаються в значенні, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2001 року N 150 "Про затвердження Порядку видачі органами державного пожежного нагляду дозволу на початок роботи підприємств та оренду приміщень" (із змінами);
в) абзац одинадцятий після слова "дослідження" доповнити словом "випробування,";
г) абзац дванадцятий виключити.
У зв'язку з цим абзаци 13-25 уважати абзацами 12-24;
ґ) абзаци сімнадцятий, вісімнадцятий та двадцятий викласти в такій редакції:
"Підконтрольні об'єкти - рухоме та нерухоме майно підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, а також інших об'єктів, які належать до сфери управління суб'єктів господарювання або фізичних осіб - підприємців, щодо якого встановлені вимоги пожежної безпеки, за виконанням і додержанням яких здійснюється нагляд (контроль) органами держпожнагляду.
Пожежна небезпека - сукупність чинників, які зумовлюють можливість виникнення та (або) розвитку пожежі на об'єкті.
Припис держпожнагляду на усунення порушень вимог пожежної безпеки (далі - припис) - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу держпожнагляду відповідному керівнику (власнику) або уповноваженим особам суб'єкта господарювання, фізичним особам - підприємцям та громадянам щодо усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки";
д) доповнити пункт новими абзацами такого змісту:
"Експертний висновок - документ, який складений за результатами перевірки (оцінки) протипожежного стану підприємства, об'єкта, приміщення, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, пристроїв, матеріалів, речовин та здійснення експертизи проектної документації на об'єкти будівництва щодо відповідності вимогам законодавства у сфері пожежної безпеки.
Мала архітектурна форма - невелика одноповерхова пересувна споруда, яка не має закритого приміщення для тимчасового перебування людей, або стаціонарна споруда, яка має закрите приміщення для тимчасового перебування людей і по зовнішньому контуру має площу до 30 кв.м, яка виконується із полегшених конструкцій і встановлюється тимчасово без улаштування фундаментів.
Розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов - рішення органу ліцензування (територіального органу ліцензування) про необхідність усунення ліцензіатом у встановлені строки порушень ліцензійних умов провадження господарської діяльності з проектування, монтажу, технічного обслуговування засобів протипожежного захисту та систем опалення, оцінки протипожежного стану об'єктів та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з проведення випробувань на пожежну небезпеку речовин, матеріалів, будівельних конструкцій, виробів і обладнання, а також пожежної техніки, пожежно-технічного озброєння, продукції протипожежного призначення на відповідність установленим вимогам.
Технічні умови - комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об'єкта архітектури, які мають відповідати його розрахунковим параметрам з пожежної безпеки".
2.2. У главі 2. Обов'язки, права та відповідальність посадових осіб органів держпожнагляду:
1) у пунктах 2.1 та 2.5 слова "функціональних обов'язках" замінити словами "посадових інструкціях";
2) пункт 2.2:
а) доповнити підпунктом 2.2.1 такого змісту:
"2.2.1. Здійснення держпожнагляду за виконанням встановлених законодавством вимог пожежної безпеки міністерствами, іншими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які проживають або тимчасово перебувають в Україні".
У зв'язку з цим підпункти 2.2.1 - 2.2.13 уважати підпунктами 2.2.2 - 2.2.14;
б) доповнити підпунктом 2.2.15 такого змісту:
"2.2.15. Здійснення погодження будівельних норм, стандартів, регламентів, технічних умов, інших нормативно-технічних документів у відповідності з вимогами нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки";
3) у пункті 2.3:
а) абзац перший підпункту 2.3.1 викласти в такій редакції:
"2.3.1. Проводити в робочий час за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів у присутності керівника, або його заступника, або уповноваженої особи суб'єкта господарювання планові та позапланові перевірки підприємств, установ, організацій, будівель, споруд, новобудов та інших підконтрольних об'єктів всіх форм власності, одержувати під час здійснення державного пожежного нагляду необхідні пояснення, відомості, довідки, документи, матеріали";
б) у підпункті 2.3.3 слова "розпорядження (приписи)" замінити словами "приписи, постанови, розпорядження, експертні висновки (з питань проведення експертизи проектної документації)";
в) підпункт 2.3.4 після слова "держпожнагляду" доповнити словами ", а також одержувати від керівника (власника) суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи необхідні пояснення, відомості, довідки, документи, матеріали";
г) абзац другий підпункту 2.3.6 викласти в такій редакції:
"У разі виявлення факту провадження господарської діяльності в галузі пожежної безпеки, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, без одержання відповідної ліцензії, провадження господарської діяльності без одержання дозволу органу держпожнагляду на початок роботи підприємств та оренду приміщень, а також подання суб'єктом господарювання органу держпожнагляду недостовірної інформації про відповідність матеріально-технічної бази вимогам законодавства або у разі завідомо неправдивого виклику пожежної охорони складати протоколи про адміністративні правопорушення";
ґ) підпункт 2.3.8 викласти в такій редакції:
"2.3.8. Відповідно до наказу МНС від 21.10.2004 N 130 "Про затвердження Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів", зареєстрованого в Мін'юсті 08.11.2004 за N 1416/10015, за порушення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, що створюють загрозу виникнення пожежі або перешкоджають її гасінню та евакуації людей, застосовують до суб'єктів господарювання санкції у вигляді запобіжних заходів.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2001 року N 150 "Про затвердження Порядку видачі органами державного пожежного нагляду дозволу на початок роботи підприємств та оренду приміщень" (із змінами) у разі невиконання умов забезпечення пожежної безпеки, зазначених у дозволі на початок роботи підприємств та оренду приміщень, органи держпожнагляду мають право анулювати дані дозволи.
У разі виявлення порушень якості виконання робіт та надання послуг протипожежного призначення суб'єктами господарювання, які мають відповідні ліцензії, посадові особи органів держпожнагляду протягом 10 робочих днів надають до органу ліцензування (територіального органу ліцензування) письмову інформацію про такі порушення для вжиття заходів реагування.";
д) доповнити підпунктами 2.3.12-2.3.13 такого змісту:
"2.3.12. Вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки та припинення дій, які перешкоджають здійсненню держпожнагляду.
2.3.13. Фіксувати процес здійснення перевірок протипожежного стану суб'єктів господарювання на засоби аудіо- та відеотехніки";
4) доповнити пунктом 2.4 такого змісту:
"2.4. Посадові особи органів держпожнагляду під час виконання функцій державного пожежного нагляду зобов'язані:
повно, об'єктивно та неупереджено здійснювати держпожнагляд у межах повноважень, передбачених законодавством;
дотримуватися ділової етики у взаємовідносинах із суб'єктами господарювання;
не втручатися і не перешкоджати здійсненню господарської діяльності під час здійснення планових та позапланових перевірок, якщо це не загрожує життю та здоров'ю людей, не спричиняє небезпеки виникнення пожеж та перешкод для їх гасіння;
забезпечувати нерозголошення комерційної таємниці суб'єкта господарювання, що стає доступною посадовим особам під час здійснення держпожнагляду;
ознайомити керівника суб'єкта господарювання, або його заступника, або уповноважену ним особу з результатами перевірок у встановлені законом строки;
за зверненням суб'єкта господарювання надавати консультаційну допомогу;
за зверненням представників профспілки або уповноважених найманими працівниками осіб з питань охорони праці надавати можливість брати участь у перевірках протипожежного стану об'єктів та розглядати їх пропозиції".
У зв'язку з цим пункти 2.4-2.7 уважати пунктами 2.5-2.8.
2.3. У главі 3. Організація діяльності органів держпожнагляду:
1) у пункті 3.1:
а) абзац десятий підпункту 3.1.2 після слів "видає дозволи на початок роботи" доповнити словами "технічні умови до початку проектування,";
б) в абзаці тринадцятому підпункту 3.1.3 слово "скасування" замінити словами "анулювання та реєструють декларації відповідності об'єкта (об'єктів) вимогам законодавства з питань пожежної безпеки";
в) в абзаці п'ятому підпункту 3.1.4 слова "скасування документів дозвільного характеру" замінити словами "анулювання документів дозвільного характеру та реєструють декларації відповідності об'єкта (об'єктів) вимогам законодавства з питань пожежної безпеки";
2) у пункті 3.2:
а) у підпункті 3.2.3:
абзац другий викласти в такій редакції:
"в урядовому - на квартал (з розбивкою по структурних підрозділах)";
абзац п'ятий виключити;
б) підпункт 3.2.4 доповнити абзацом другим такого змісту:
"в урядовому - начальником Держпожбезпеки за погодженням із заступником Міністра з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи - куратором".
У зв'язку з цим абзаци другий-четвертий уважати абзацами третім-п'ятим;
в) підпункт 3.2.5 викласти в такій редакції:
"3.2.5. Держпожбезпеки за погодженням із заступником Міністра з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи - куратором затверджує графік перевірки організації діяльності підпорядкованих йому територіальних органів.
Територіальним органом держпожнагляду перевірки організації діяльності підпорядкованих місцевих органів здійснюються відповідно до затверджених графіків.
Керівники відповідних органів держпожнагляду здійснюють контроль за своєчасним виконанням планів робіт.
Про виконання заходів у планах робляться відповідні відмітки. Позапланова робота обліковується додатково.";
г) у підпункті 3.2.6:
абзац перший викласти в такій редакції:
"3.2.6. Посадові інструкції керівників територіальних органів держпожнагляду затверджуються начальником Держпожбезпеки.";
доповнити абзацом другим такого змісту:
"Посадові інструкції заступників керівників та державних інспекторів з пожежного нагляду територіальних органів, напрями їх роботи, перелік закріплених за ними об'єктів, посадові інструкції керівників та державних інспекторів місцевих органів держпожнагляду, напрями роботи, перелік закріплених за ними об'єктів та межі дільниць визначаються та затверджуються керівниками територіальних органів держпожнагляду.".
У зв'язку з цим абзаци другий-четвертий уважати абзацами третім-п'ятим;
3) пункт 3.3 викласти в новій редакції:
"3.3. Планові та позапланові перевірки
3.3.1. Державний пожежний нагляд за виконанням встановлених законодавством вимог пожежної безпеки міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які проживають або тимчасово перебувають в Україні, здійснюється відповідними органами державного пожежного нагляду шляхом проведення планових та позапланових перевірок.
3.3.2. Перевіркам підлягають об'єкти в населених пунктах і об'єкти, які належать до сфери управління суб'єктів господарювання, та інші підконтрольні об'єкти.
Перевірки поділяються на планові та позапланові.
Під час проведення планових перевірок здійснюється огляд (обстеження) територій, будівель, споруд та приміщень, проводиться перевірка функціонування підрозділів відомчої, місцевої та добровільної пожежної охорони й інших протипожежних формувань, роботи пожежно-технічної комісії, а також будь-яких документів чи предметів, які стосуються забезпечення пожежної безпеки.
3.3.3. Планові перевірки об'єктів, які належать до сфери управління (власності, володіння, користування) суб'єктів господарювання, здійснюються відповідно до квартальних планів-графіків, які затверджуються керівниками відповідних органів держпожнагляду до 20 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.
Планові перевірки протипожежного стану будівель, споруд та приміщень міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та їх структурних підрозділів, органів місцевого самоврядування та підвідомчих їм структурних підрозділів, обласних, міських, районних, селищних і сільських рад та інших об'єктів, які відповідно до законодавства не належать до суб'єктів господарювання (далі - інші підконтрольні об'єкти), проводяться щороку відповідними територіальними або місцевими органами держпожнагляду, за якими вони закріплені, згідно із затвердженими річними графіками їх перевірок.
У разі взяття на облік нового об'єкта (при підписанні акта державної комісії, видачі дозволу, реєстрації декларації тощо) в кварталі, на який затверджений план-графік, планова перевірка такого об'єкта проводиться в наступному кварталі.
Перевірки посольств, консульств та інших іноземних представництв, які користуються екстериторіальністю, органи держпожнагляду можуть проводити тільки на їх прохання і згідно з письмовим дозволом офіційного представника цих установ.
3.3.4. Строк здійснення планової перевірки об'єктів, які належать до сфери управління суб'єктів господарювання, не може перевищувати п'ятнадцяти робочих днів, а для суб'єктів малого підприємництва - п'яти робочих днів. Продовження строку здійснення планової перевірки не допускається.
Строк здійснення планової перевірки інших підконтрольних об'єктів встановлюється керівником відповідного органу держпожнагляду залежно від характеристики об'єктів.
3.3.5. Періодичність проведення планових перевірок об'єктів суб'єктів господарювання встановлюється з урахуванням ступеня ризику їх господарської діяльності, який визначається відповідно до Порядку розподілу суб'єктів господарювання за ступенем ризику їх господарської діяльності для безпеки життя і здоров'я населення, навколишнього природного середовища щодо пожежної безпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 листопада 2007 року N 1324.
Планові перевірки суб'єктів господарювання з високим ступенем прийнятного ризику проводяться щороку, а також можуть здійснюватися комплексно, із залученням представників Державного комітету промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду, Державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки, інших органів державного нагляду, а також профспілкових органів на підставі погоджених заінтересованими сторонами квартальних планів спільних перевірок та спільного рішення керівників цих органів.
Планові перевірки суб'єктів господарювання з середнім ступенем прийнятного ризику проводяться один раз на три роки.
Планові перевірки суб'єктів господарювання з незначним ступенем прийнятного ризику проводяться один раз на п'ять років.
3.3.6. Перелік об'єктів суб'єктів господарювання, нагляд за протипожежним станом яких здійснюється Держпожбезпеки, визначається та затверджується керівником цього органу.
Перелік об'єктів суб'єктів господарювання з високим та середнім ступенем прийнятного ризику, нагляд за протипожежним станом яких здійснюється територіальними та місцевими органами держпожнагляду, визначається та затверджується керівником територіального органу держпожнагляду.
Перелік об'єктів суб'єктів господарювання з незначним ступенем прийнятного ризику, нагляд за протипожежним станом яких здійснюється місцевим органом держпожнагляду, визначається та затверджується керівником цього органу.
Облік об'єктів суб'єктів господарювання та інших підконтрольних об'єктів, нагляд за протипожежним станом яких здійснюють місцеві органи держпожнагляду, а також проведених планових і позапланових перевірок здійснюється в Журналі обліку підконтрольних об'єктів (додаток 1).
Органи держпожнагляду постійно здійснюють контроль за повнотою обліку об'єктів суб'єктів господарювання та інших підконтрольних об'єктів і вносять відповідні зміни до Журналу їх обліку.
3.3.7. Відповідні органи держпожнагляду оприлюднюють критерії та періодичність проведення планових перевірок протипожежного стану об'єктів суб'єктів господарювання шляхом розміщення інформації в мережі Інтернет або на власних веб-сайтах.
3.3.8. Планові перевірки об'єктів суб'єктів господарювання та інших підконтрольних об'єктів проводяться у присутності керівників (власників) підприємств, установ, організацій, або їх заступників, або фізичних осіб - підприємців (далі - керівники об'єктів), або уповноважених ними осіб за умови їх письмового повідомлення про перевірку (далі - повідомлення) не пізніше як за десять днів до дня їх здійснення.
Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою або вручається особисто керівнику об'єкта або уповноваженій ним особі під розписку.
У разі наявності на об'єктах суб'єктів господарювання та інших підконтрольних об'єктах приміщень, дільниць тощо, які здаються в оренду, орган держпожнагляду безпосередньо або через орендодавця зобов'язаний ознайомити орендарів про дату та час здійснення планової перевірки та забезпечити їх присутність під час перевірки.
3.3.9. Для здійснення планової (позапланової) перевірки керівник відповідного органу держпожнагляду видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, що має перевірятись, та предмет перевірки.
Керівник відповідного територіального органу держпожнагляду щомісячно своїм наказом затверджує план-графік планових перевірок об'єктів, які закріплені за керівником відповідного місцевого органу держпожнагляду.
3.3.10. На підставі наказу оформляється посвідчення на проведення планової чи позапланової перевірки (далі - посвідчення) (додаток 2), яке підписується керівником або заступником керівника відповідного органу держпожнагляду (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові), засвідчується печаткою та реєструється у спеціальному Журналі реєстрації посвідчень (додаток 3) даного органу.
Посвідчення також оформляється і для перевірки інших підконтрольних об'єктів.
Посвідчення перед початком здійснення перевірки разом із службовим посвідченням, що засвідчує особу органу держпожнагляду, пред'являється керівнику об'єкта або уповноваженій ним особі. Копія посвідчення на проведення перевірки надається суб'єкту господарювання.
За відсутності даних про найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвища, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється перевірка, а також у разі початку роботи суб'єктом господарювання без отримання відповідних дозвільних документів у посвідченні на проведення перевірки зазначається тільки місцезнаходження об'єкта та інші дані без найменування суб'єкта господарювання.
Посвідчення є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення перевірки.
Посадова особа органу держпожнагляду без посвідчення на проведення перевірки та службового посвідчення не має права на здійснення перевірки.
3.3.11. Перед проведенням планових перевірок державний інспектор повинен ознайомитись з відповідними галузевими правилами та нормами з питань пожежної безпеки, з матеріалами про пожежі та попередніми перевірками, а також з технічною документацією і довідковою літературою, яка характеризує пожежну небезпеку об'єкта суб'єкта господарювання та іншого підконтрольного об'єкта.
Керівник органу держпожнагляду зобов'язаний періодично перевіряти підготовленість державних інспекторів до проведення перевірок.
3.3.12. Перед початком здійснення перевірки посадова особа органу держпожнагляду вносить запис до відповідного журналу суб'єкта господарювання (за його наявності).
3.3.13. Позапланові перевірки об'єктів суб'єктів господарювання з високим, середнім і незначним ступенями прийнятного ризику та інших підконтрольних об'єктів, які проводяться з метою контролю за виконанням приписів, постанов та розпоряджень про усунення порушень ліцензійних умов, здійснюються за рішенням керівника відповідного органу держпожнагляду.
Позапланові перевірки об'єктів суб'єктів господарювання з середнім та незначним ступенями прийнятного ризику не проводяться за умови укладення договорів добровільного страхування відповідальності перед третіми особами, за винятком здійснення перевірок об'єктів будівництва, а також умов виконання постанов про застосування запобіжних заходів та перевірки виконання приписів, виданих за результатами проведення планової перевірки.
Позапланові перевірки протипожежного захисту територій зернових посівів, місць переробки та зберігання врожаю здійснюються один раз на рік, незалежно від форми власності сільгосппідприємства, на підставі рішення місцевих органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування.
Позапланові перевірки щодо контролю за виконанням постанов про застосування запобіжних заходів, дотриманням умов відкриття об'єктів та усунення недоліків проводяться за рішенням керівника відповідного органу держпожнагляду у разі, якщо протягом місяця від дати приведення постанови в дію не надійшло звернення керівника об'єкта або уповноваженої ним особи щодо необхідності проведення робіт з виконання заходів пожежної безпеки, а також у разі відсутності звернень про отримання права на подальшу роботу (експлуатацію) або перевищення термінів виконання протипожежних заходів, зазначених у гарантійних зобов'язаннях, та/або в плані виконання заходів.
При проведенні позапланових перевірок повідомлення керівнику об'єкта або уповноваженій ним особі не надсилається.
Під час проведення позапланової перевірки з'ясовуються лише ті питання, необхідність яких стала підставою для здійснення вказаного заходу, з обов'язковим їх зазначенням у посвідченні. Керівник об'єкта або уповноважена ним особа має право ознайомитися з підставою проведення позапланової перевірки та отримати копії відповідних документів.
Строк здійснення позапланової перевірки не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів. Продовження строку здійснення позапланової перевірки не допускається.
3.3.14. У разі, якщо за результатами планової (позапланової) перевірки об'єктів суб'єктів господарювання виявлені порушення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, посадова особа органу держпожнагляду складає акт перевірки додержання (виконання) суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної безпеки (далі - акт).
Посадова особа органу держпожнагляду зазначає в акті стан виконання керівником об'єкта або уповноваженою ним особою вимог пожежної безпеки, а в разі невиконання - детальний опис виявлених порушень з посиланням на відповідні вимоги законодавства та норми у сфері пожежної безпеки.
В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу держпожнагляду, які здійснювали перевірку, та керівником об'єкта або уповноваженою ним особою.
У разі, якщо керівник об'єкта або уповноважена ним особа робить зауваження щодо здійснення перевірки, то вони є невід'ємною частиною акта, який підписується із зауваженнями.
У разі відмови керівника об'єкта або уповноваженої ним особи від підписання акта або отримання його другого примірника посадова особа органу держпожнагляду вносить до нього відповідний запис та надсилає його рекомендованим листом з повідомленням за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або його відокремленого підрозділу.
Один примірник акта вручається керівнику об'єкта або уповноваженій ним особі, а другий зберігається в наглядовій справі органу держпожнагляду.
3.3.15. На підставі акта, складеного за результатами планової перевірки, під час якої виявлено порушення протипожежних вимог, протягом п'яти робочих днів після її завершення складається припис на усунення порушень вимог пожежної безпеки (додаток 4), в якому також відображаються заходи щодо усунення недоліків у діяльності адміністрації щодо забезпечення пожежної безпеки об'єктів, що перевіряються. Запропоновані приписами заходи повинні обґрунтовуватись вимогами нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки та обговорюватись з керівниками об'єктів або уповноваженими ними особами із установленням термінів їх виконання.
Припис має два розділи. До першого розділу включаються невиконані заходи попереднього припису із зазначенням минулих термінів їх виконання та пропонуються нові терміни, а до другого - нові запропоновані заходи і терміни їх виконання.
Припис складається не менше ніж у двох примірниках, з яких перший з підписом посадових осіб органу держпожнагляду, які її здійснювали, вручається керівнику об'єкта або уповноваженій ним особі для виконання, а другий з підписом керівника об'єкта або уповноваженої ним особи щодо погоджених термінів та одержання залишається в органі держпожнагляду для здійснення контролю. У разі неможливості вручення керівнику об'єкта або уповноваженій ним особі припису він направляється рекомендованим листом з повідомленням, про що у копії проставляється відповідний вихідний номер і дата направлення, або здається в канцелярію суб'єкта господарювання з відміткою на копії відповідного вхідного номера та дати.
Припис складається також у разі перевірки інших підконтрольних об'єктів відповідно до викладених вище вимог. Припис зберігається в наглядовій справі до повного його виконання, але не менше 5 років.
Протипожежні вимоги до орендованих будинків, споруд і приміщень пропонуються сторонами згідно зі статтею 5 Закону України "Про пожежну безпеку" і договором оренди.
За висновками перевірок державних, відомчих, кооперативних житлових будинків приписи вручаються керівникам відповідних житлових організацій.
При проведенні перевірок у попередньому приписі державний інспектор з пожежного нагляду зобов'язаний зробити відмітки. При виконанні протипожежних заходів навпроти кожного з них робиться позначка "виконано", ставиться дата перевірки та підпис відповідного державного інспектора, а при невиконанні - в кінці припису відмічаються порядкові номери невиконаних пунктів, указуються заходи, які вжиті до винних осіб, а також запобіжні заходи, з чим ознайомлюється керівник об'єкта або уповноважена ним особа.
За невиконання заходів припису та у разі виявлення нових порушень встановлених законодавством вимог пожежної безпеки державний інспектор з пожежного нагляду вживає заходів щодо притягнення винних осіб до відповідальності та (або) застосування запобіжних заходів відповідно до законодавства.
3.3.16. У разі письмового звернення керівника об'єкта посадова особа органу держпожнагляду проводить оцінку (експертизу) протипожежного стану підприємства, об'єкта, приміщення в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2006 року N 774 "Про затвердження тарифів на проведення органом державного пожежного нагляду оцінки (експертизи) протипожежного стану підприємства, об'єкта, приміщення та проектно-кошторисної документації, затвердження якої не потребує висновку комплексної державної експертизи". За результатами оцінки (експертизи) складається експертний висновок протипожежного стану об'єкта (додаток 5). У такому разі відповідний наказ та посвідчення на право перевірки не оформлюються.
Оцінка (експертиза) протипожежного стану об'єкта проводиться також для оформлення матеріалів на одержання дозволу на початок роботи відповідно до Порядку видачі органами державного пожежного нагляду дозволу на початок роботи підприємств та оренду приміщень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2001 року N 150. Висновок з оцінки (експертизи) протипожежного стану об'єкта є чинним для одержання дозволу протягом трьох місяців з дня її проведення.
Проведення органами держпожнагляду оцінки (експертизи) протипожежного стану об'єкта прирівнюється до планової перевірки за умови складання та вручення керівнику (власнику) об'єкта або уповноваженій ним особі експертного висновку протипожежного стану об'єкта. У такому разі акт за результатами перевірки не складається.
Виявлені під час такої перевірки порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки оформлюються приписом, який вручається керівнику (власнику) об'єкта або уповноваженій ним особі разом з експертним висновком.
3.3.17. На всі об'єкти суб'єктів господарювання або інших підконтрольних об'єктів заводиться окрема наглядова справа, у якій зберігаються документи і матеріали листування з питань пожежної безпеки, у тому числі матеріали перевірок та експертиз протипожежного стану орендованих будівель та приміщень, а також копії дозволів на їх оренду та інші документи, що характеризують стан протипожежного захисту об'єкта згідно з Вимогами до змісту наглядової справи, її ведення та зберігання (додаток 6) та Загальними відомостями про об'єкти, які повинні бути відображені в наглядовій справі (додаток 7).
У сільських районах наглядові справи групуються в загальні наглядові справи за сільськими радами. У такій наглядовій справі також відображаються загальні відомості про об'єкти, які розташовані на території сільської ради.
У житловому секторі наглядові справи заводяться на житлові організації або дільниці.
У наглядовій справі також зберігаються: акти перевірки; копії наказів на проведення перевірки; повідомлення про перевірку; посвідчення на перевірку тощо.
3.3.18. Керівник відповідного органу держпожнагляду зобов'язаний постійно здійснювати контроль за своєчасним виконанням плану-графіка перевірок об'єктів суб'єктів господарювання та плану-графіка перевірок інших підконтрольних об'єктів, розглядати матеріали наглядової справи після кожної перевірки об'єкта, але не менше одного разу на рік. За результатами перевірки наглядової справи робити письмові відмітки щодо її ведення і якості нагляду.
3.3.19. Щороку до 1 квітня відповідний орган держпожнагляду готує звіт про виконання плану-графіка перевірок об'єктів суб'єктів господарювання за попередній рік, який оприлюднюється в мережі Інтернет або на власних веб-сайтах.
3.3.20. Профілактика пожеж в індивідуальних житлових будинках та квартирах проводиться шляхом роз'яснення правил пожежної безпеки через засоби масової інформації, усної пропаганди, розповсюдження листівок, навчання населення заходам пожежної безпеки за місцем роботи та проживання.
До цієї роботи можуть залучатися працівники підрозділів відомчої, місцевої, добровільної пожежної охорони, а також члени добровільних протипожежних об'єднань громадян, працівники житлово-експлуатаційних установ, організацій соціального захисту населення, медичних установ, сільських та селищних рад тощо, за згодою";
4) у пункті 3.4:
а) у другому реченні підпункту 3.4.2.2 слова "та будівельних робіт" замінити словами та цифрами "згідно із Порядком надання архітектурно-планувального завдання та технічних умов щодо інженерного забезпечення об'єкта архітектури і визначення розміру плати за їх видачу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1999 року N 2328";
б) підпункт 3.4.2.14 викласти в такій редакції:
"3.4.2.14. Участь у роботі експертно-технічних, науково-технічних, наукових і містобудівельних рад структурних підрозділів уповноваженого органу виконавчої влади з питань будівництва та архітектури України, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та нарадах, що проводяться замовниками та підрядниками";
в) у підпункті 3.4.3.1:
в абзаці першому слова "типові проекти" замінити словами "проекти повторного застосування";
в абзаці другому слова та цифри "Порядком затвердження інвестиційних програм і проектів будівництва та проведення їх комплексної державної експертизи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2002 року N 483 (із змінами)" замінити словами та цифрами "Порядком затвердження інвестиційних програм і проектів будівництва та проведення їх державної експертизи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року N 1269";
г) у підпункті 3.4.3.2:
абзац перший викласти в такій редакції:
"Державній експертизі щодо пожежної безпеки підлягає проектна документація на затверджувальній стадії проектування відповідно до ДБН А.2.2-3-2004 "Склад, порядок розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва", затвердженого наказом Державного комітету будівництва та архітектури України від 20.01.2004 N 8;
доповнити абзацом другим такого змісту:
"Після проведення експертизи з пожежної безпеки та надання висновку державної експертизи з пожежної безпеки на затверджувальній стадії проектування орган держпожнагляду має право перевірки проектної документації на стадії Р, який завершується рекомендацією щодо виконання будівельних робіт. Необхідність розгляду стадії Р зазначається в експертному висновку на затверджувальній стадії".
У зв'язку з цим абзаци другий та третій уважати абзацами третім та четвертим;
в абзаці третьому слова "протоколи випробувань" виключити;
абзац четвертий після слів "підприємств та установ" доповнити словами "влаштування газового обладнання на об'єктах";
ґ) підпункт 3.4.3.3 після слова "розглядають" доповнити словом "проекти,";
д) підпункт 3.4.3.6 викласти в такій редакції:
"3.4.3.6. За проектами систем оповіщення та управління евакуацією людей при пожежі, внутрішнього та зовнішнього протипожежного водопостачання, установки автоматичного пожежогасіння та пожежної сигналізації, димовидалення, обладнання блискавкозахисту, підвищення вогнестійкості конструкцій будівель та споруд, висновки експертизи щодо пожежної безпеки, винесені урядовим або територіальним органом, надсилаються замовнику (проектній організації) та відповідному нижчестоящому органу держпожнагляду";
е) підпункт 3.4.6.1 викласти в такій редакції:
"3.4.6.1. Органи держпожнагляду:
надають замовникам за їх письмовим зверненням технічні умови щодо забезпечення пожежної безпеки об'єкта будівництва згідно з Порядком надання архітектурно-планувального завдання та технічних умов щодо інженерного забезпечення об'єкта архітектури і визначення розміру плати за їх видачу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1999 року N 2328;
у разі участі у роботі комісій з вибору земельної ділянки (траси) для будівництва розглядають та надають відповідні висновки";
є) пункт 3.4.7.1 викласти в такій редакції:
"3.4.7.1. Усі новобудови незалежно від форм власності та джерел фінансування, що розміщуються в зоні обслуговування відповідного органу держпожнагляду, беруться на облік і закріплюються за державними інспекторами територіальних та місцевих органів держпожнагляду.
Перелік новобудов, нагляд за якими здійснює урядовий орган державного управління, визначається Держпожбезпеки.
Перелік новобудов, що закріплюються за територіальними та місцевими органами держпожнагляду, визначається керівником територіального органу.
Держпожбезпеки також має право здійснювати нагляд за новобудовами, які не визначені Переліком новобудов, віднесених до урядового органу державного управління";
5) у пункті 3.10:
а) підпункт 3.10.5 після слова "МНС" доповнити словами "та Держпожбезпеки";
б) підпункт 3.10.6 після слова "комплексно" доповнити словами "відповідно до затверджених керівниками територіальних органів держпожнагляду графіків, але".
2.4. Доповнити пунктом 3.13 такого змісту:
"3.13. Організація та здійснення державного пожежного нагляду на об'єктах, що охороняються підрозділами Державної пожежної охорони на підставі договорів
3.13.1. Держпожнагляд на об'єктах (далі - договірні об'єкти), які охороняються підрозділами Державної пожежної охорони на підставі договорів (далі - об'єктові підрозділи ДПО), здійснюється посадовими особами місцевих органів держпожнагляду, які входять до складу зазначених підрозділів, в порядку, визначеному Законом України "Про пожежну охорону", Положенням про Державну пожежну охорону, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1994 року N 508 (із змінами), та цією Інструкцією.
3.13.2. Контроль за додержанням вимог пожежної безпеки на договірних об'єктах проводиться цілодобово або щоденно з урахуванням режиму роботи об'єкта, встановленого правилами внутрішнього трудового розпорядку.
3.13.3. Територіальні органи держпожнагляду здійснюють контроль за організацією державного нагляду у сфері пожежної безпеки на договірних об'єктах та службовою діяльністю місцевого органу держпожнагляду. Вони також мають право брати участь в планових перевірках об'єктів, що охороняються.
3.13.4. Посадові інструкції інженерно-інспекторського складу об'єктового підрозділу ДПО розробляються з урахуванням специфіки об'єкта (кількості та архітектурно-планувальних особливостей будівель, споруд або устаткування, вибухопожежонебезпеки технологічних процесів, обсягів та складності контрольованих вимог пожежної безпеки, умов праці тощо) відповідно до вимог цієї Інструкції.
3.13.5. Планові перевірки об'єктів, що охороняються, проводяться щороку.
Інженерно-інспекторський склад об'єктового підрозділу ДПО також бере участь у планових перевірках цехів, дільниць тощо, які проводяться за участю членів пожежно-технічної комісії об'єкта.
Позапланові перевірки здійснюються згідно з графіком, який в обов'язковому порядку погоджується з керівником (власником) об'єкта, з урахуванням ступеня ризику його господарської діяльності, який визначається відповідно до Порядку розподілу суб'єктів господарювання за ступенем ризику їх господарської діяльності для безпеки життя і здоров'я населення, навколишнього природного середовища щодо пожежної безпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 листопада 2007 року N 1324.
Результати перевірок об'єктів оформлюються у порядку, визначеному пунктом 3.3 цієї Інструкції.
3.13.6. Службова діяльність органу держпожнагляду об'єктового підрозділу ДПО планується відповідно до вимог цієї Інструкції. Керівники та інженерно-інспекторський склад цих підрозділів складають індивідуальні плани роботи на місяць та здійснюють щоденний облік проведеної роботи. У планах передбачаються заходи, що випливають з аналізу оперативно-службової діяльності об'єктового підрозділу ДПО, протипожежного стану об'єктів, планів їх перспективного розвитку, реконструкції та технічного переоснащення.
3.13.7. З настанням пожежонебезпечних періодів, а також при планово-попереджувальних ремонтах, при недостатній кількості інженерно-інспекторського складу і при проведенні великої кількості пожежонебезпечних робіт до перевірки наявності та цілісності первинних засобів пожежогасіння, внутрішніх пожежних кранів, дотримання вимог пожежної безпеки при користуванні електронагрівальними, опалювальними та охолоджувальними приладами, перевірок протипожежного стану і контролю за дотриманням протипожежного режиму в окремих приміщеннях об'єкта залучаються особи з числа добровільних пожежних дружин договірного об'єкта.
На період ремонтних і пусконалагоджувальних робіт, виведення установок на режим нагляд за цими роботами з боку місцевого органу держпожнагляду посилюється.