ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
22.12.2018 № 149 |
Про затвердження Положення про ліцензування банків
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку № 72 від 27.05.2019 № 152 від 16.12.2019 № 66 від 25.05.2020 № 121 від 19.08.2020 № 164 від 21.12.2020 № 154 від 24.12.2021 № 155 від 21.07.2022 № 196 від 01.09.2022 № 10 від 16.02.2023 № 51 від 18.04.2023 № 164 від 16.12.2023 № 169 від 20.12.2023 № 54 від 02.05.2024 № 104 від 31.08.2024 № 131 від 01.11.2024 )( Установити у період дії карантину та обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються вимоги щодо проведення тестування керівників банку та кандидатів на керівні посади, що встановлені у пунктах 340, 342-344, 346, 350 глави 41 та пунктах 368 і 370 глави 44 розділу VI Положення, затвердженого цією Постановою, згідно з Постановою Національного банку № 46 від 03.04.2020 )
Відповідно до статей 7, 15, 56 Закону України "Про Національний банк України", з метою вдосконалення порядку створення банків та ліцензування їх діяльності Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Положення про ліцензування банків (далі - Положення), що додається.
2. Визнати такими, що втратили чинність, нормативно-правові акти Національного банку України згідно з переліком, що додається.
3. Національний банк України розглядає пакети документів, подані заявниками до набрання чинності цією постановою, згідно з вимогами та в порядку, що визначені Положенням про порядок реєстрації та ліцензування банків, відкриття відокремлених підрозділів, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 08 вересня 2011 року № 306, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2011 року за № 1203/19941 (зі змінами).
( Пункт 4 виключено на підставі Постанови Національного банку № 104 від 31.08.2024 )
5. Банк, якому станом на дату набрання чинності цією постановою були передані в управління власні акції та/або акції/частки в статутному капіталі будь-якої юридичної особи в ланцюгу володіння корпоративними правами цього банку, зобов’язаний з метою дотримання вимог пункту 265 глави 30 розділу V Положення впродовж року з дня набрання чинності цією постановою припинити управління такими акціями/частками та здійснити їх повернення установнику управління.
( Пункт 6 виключено на підставі Постанови Національного банку № 54 від 02.05.2024 )
6-1. Ознака небездоганної ділової репутації, визначена в підпункті 3 пункту 64 глави 6 розділу II Положення, не застосовується до фізичної особи, яка протягом періоду дії воєнного стану та трьох місяців після його припинення чи скасування виконує/виконувала обов'язки керівника, головного бухгалтера, керівника підрозділу внутрішнього аудиту, головного ризик-менеджера, головного комплаєнс-менеджера фінансової установи, які були призвані або прийняті на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Служби безпеки України або органів і підрозділів цивільного захисту та територіальної оборони.
( Постанову доповнено новим пунктом 6-1 згідно з Постановою Національного банку № 196 від 01.09.2022 )( Пункт 7 виключено на підставі Постанови Національного банку № 54 від 02.05.2024 )( Пункт 8 виключено на підставі Постанови Національного банку № 54 від 02.05.2024 )( Пункт 8-1 виключено на підставі Постанови Національного банку № 54 від 02.05.2024 )
8-2. Власник істотної участі в банку, керівник банку, керівник підрозділу внутрішнього аудиту, головний ризик-менеджер, головний комплаєнс-менеджер банку має право подати до Національного банку України клопотання про незастосування до нього виявленої ознаки небездоганної ділової репутації, складене згідно з вимогами пунктів 77, 78 глави 10 розділу II Положення, якщо щодо нього є ознака, визначена в:
1) підпункті 3 пункту 64 глави 6 розділу II Положення;
( Підпункт 1 пункту 8-2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 10 від 16.02.2023; в редакції Постанови Національного банку № 54 від 02.05.2024 )
2) пункті 65 глави 6, пункті 69 глави 7 розділу II Положення, якщо такій особі Національний банк України погодив набуття істотної участі в банку або якщо така особа була погоджена Національним банком України на посаду в банку (було погоджено призначення особи/визначено відповідність її професійної придатності та ділової репутації) до прийняття відповідного рішення щодо фінансової установи, іноземної фінансової установи, оператора поштового зв’язку, надавача обмежених платіжних послуг.
( Підпункт 2 пункту 8-2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 54 від 02.05.2024 )
Національний банк України розглядає подане клопотання в порядку, визначеному вглаві 10 розділу II Положення.
( Постанову доповнено новим пунктом 8-2 згідно з Постановою Національного банку № 155 від 21.07.2022 )
9. Департаменту методології (Іваненко Н.В.) після офіційного опублікування довести до відома банків України інформацію про прийняття цієї постанови.
10. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на першого заступника Голови Національного банку України Рожкову К.В.
11. Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування.
Голова | Я. Смолій |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
22.12.2018 № 149
ПОЛОЖЕННЯ
про ліцензування банків
( У тексті Положення слова "економічні нормативи" у всіх відмінках замінено відповідно словами "пруденційні нормативи" у відповідних відмінках згідно з Постановою Національного банку № 164 від 16.12.2023 )
I. Загальні положення
1. Вступні положення
1. Це Положення розроблене відповідно до вимог Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Законів України "Про банки і банківську діяльність", "Про акціонерні товариства", "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" та інших законів України з метою визначення:
1) порядку та умов створення банків та отримання ними банківських ліцензій;
2) особливостей створення державних банків;
3) порядку погодження статутів банків і змін до них;
4) порядку погодження набуття та збільшення істотної участі в банках;
5) кваліфікаційних вимог до керівників і окремих категорій працівників банків, а також порядку їх погодження;
6) вимог до фінансового стану юридичних осіб і майнового стану фізичних осіб, які є або мають намір стати власниками істотної участі в банках, а також принципів (критеріїв) і методики оцінки їх фінансового/майнового стану;
7) вимог до ділової репутації керівників та окремих категорій працівників банків, ключових осіб банків, юридичних і фізичних осіб, які є або мають намір стати власниками істотної участі в банках, а також принципів (критеріїв) оцінки їх ділової репутації;
8) вимог до початку банками нового виду діяльності та надання ними нового виду фінансових послуг;
9) порядку та умов відкриття відокремлених підрозділів банків на території України;
10) порядку відкриття дочірніх банків, філій та представництв банків на території інших країн;
11) порядку акредитації філій та представництв іноземних банків на території України;
12) порядку припинення здійснення банківської діяльності за ініціативою учасників банку.
2. У цьому Положенні терміни вживаються в такому значенні:
1) Антимонопольний комітет - Антимонопольний комітет України;
2) аудитор - аудитор або юридична особа, що надає аудиторські послуги;
3) вирішальний вплив на управління або діяльність юридичної особи - пряме та/або опосередковане володіння однією особою самостійно чи спільно з іншими особами акціями, часткою в статутному капіталі або правами голосу за акціями, часткою в статутному капіталі юридичної особи в розмірі від 50 відсотків, та/або незалежна від формального володіння можливість здійснення такого впливу на управління чи діяльність юридичної особи;
4) відповідальний працівник - відповідальний за здійснення фінансового моніторингу працівник;
( Підпункт 4 пункту 2 глави 1 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 154 від 24.12.2021 )
5) відповідна дата - визначена цим Положенням дата, станом на яку здійснюється оцінка фінансового/майнового стану юридичної/фізичної особи або з урахуванням якої визначається дата такої оцінки;
5-1) головний комплаєнс-менеджер - посадова особа банку, відповідальна за здійснення контролю за дотриманням норм (комплаєнс);
( Пункт 2 глави 1 розділу I доповнено новим підпунктом 5-1 згідно з Постановою Національного банку № 154 від 24.12.2021 )
5-2) головний ризик-менеджер - посадова особа банку, відповідальна за управління ризиками;
( Пункт 2 глави 1 розділу I доповнено новим підпунктом 5-2 згідно з Постановою Національного банку № 154 від 24.12.2021 )
5-3) держава-агресор - держава, що здійснює/здійснювала збройну агресію проти України у значенні, наведеному в статті 1 Закону України "Про оборону України";
( Пункт 2 глави 1 розділу I доповнено новим підпунктом 5-3 згідно з Постановою Національного банку № 54 від 02.05.2024 )
5-4) електронна форма Державного реєстру банків - автоматизована інформаційна система ведення Державного реєстру банків;
( Пункт 2 глави 1 розділу I доповнено новим підпунктом 5-4 згідно з Постановою Національного банку № 54 від 02.05.2024 )
5-5) електронне повідомлення - повідомлення банку про відкриття/зміни в діяльності відокремленого підрозділу банку на території України, початок/припинення роботи пункту дистанційного обслуговування, зміни відомостей про пункт дистанційного обслуговування у формі структурованого набору даних (інформації), сформованих засобами електронної форми Державного реєстру банків;
( Пункт 2 глави 1 розділу I доповнено новим підпунктом 5-5 згідно з Постановою Національного банку № 54 від 02.05.2024 )
5-6) електронний підпис Національного банку (далі - ЕП Національного банку) - удосконалений електронний підпис або удосконалена електронна печатка, що використовується в створених Національним банком платіжних системах, облікових системах, інформаційних системах згідно з Положенням про використання електронного підпису та електронної печатки, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 20 грудня 2023 року № 172;
( Пункт 2 глави 1 розділу I доповнено новим підпунктом 5-6 згідно з Постановою Національного банку № 54 від 02.05.2024 )
6) Єдиний державний реєстр - Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
7) Закон про акціонерні товариства - Закон України "Про акціонерні товариства";
8) Закон про банки - Закон України "Про банки і банківську діяльність";
9) Закон про продаж державних банків - Закон України "Про особливості продажу пакетів акцій, що належать державі у статутному капіталі банків, у капіталізації яких взяла участь держава";
9-1) Закон про регіональну політику - Закон України "Про засади державної регіональної політики";
( Пункт 2 глави 1 розділу I доповнено новим підпунктом 9-1 згідно з Постановою Національного банку № 104 від 31.08.2024 )
10) Закон про реєстрацію юридичних осіб - Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань";
11) Закон про систему гарантування - Закон України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб";
12) Закон про спрощені процедури - Закон України "Про спрощення процедур реорганізації та капіталізації банків";
13) Закон про фінансові послуги - Закон України "Про фінансові послуги та фінансові компанії";
( Підпункт 13 пункту 2 глави 1 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 169 від 20.12.2023 )
14) заявник - особа, яка самостійно або через уповноваженого представника звертається до Національного банку України з клопотанням про здійснення процедури, передбаченої цим Положенням. Якщо особа заявника для окремої процедури не визначена у відповідних розділах і главах цього Положення, то заявником є банк;
15) звітна дата - дата, станом на яку юридична особа складає фінансову звітність згідно з вимогами законодавства України (для українських компаній) або вимогами законодавства іноземної країни (для іноземних компаній);
16) значний вплив на управління або діяльність юридичної особи - пряме та/або опосередковане володіння однією особою самостійно чи спільно з іншими особами акціями, часткою в статутному капіталі або правом голосу за акціями, часткою в статутному капіталі юридичної особи в розмірі від 10 до 50 відсотків та/або незалежна від формального володіння можливість здійснення такого впливу на управління чи діяльність юридичної особи;
17) інвестиційний рівень кредитного рейтингу - довгостроковий кредитний рейтинг за міжнародною шкалою за зобов’язаннями в іноземній валюті не нижче, ніж рівень "ВВВ-" за класифікацією рейтингових агентств "Standard & Poor’s" або "Fitch-Ratings" і рівень "Ваа3" за класифікацією рейтингового агентства "Moody’s Investors Service";
18) іноземний банк - іноземна компанія, яка має статус банку/кредитної установи відповідно до законодавства іноземної країни та здійснює залучення коштів від необмеженого кола юридичних і фізичних осіб на умовах повернення, а також надання кредитів від свого імені та на власний ризик;
19) іноземна компанія - юридична особа, головний офіс якої зареєстровано в іноземній країні;
19-1) іноземна фінансова установа - іноземна компанія, яка має статус фінансової установи відповідно до законодавства іноземної країни;
( П ункт 2 глави 1 розділу I доповнено новим підпунктом 19-1 згідно з Постановою Національного банку № 155 від 21.07.2022 )
20) Кваліфікаційна комісія - консультативно-дорадчий колегіальний орган, створений за рішенням Правління Національного банку України, до повноважень якого належить проведення тестування та співбесід із керівниками, керівниками підрозділів внутрішнього аудиту, головними ризик-менеджерами та головними комплаєнс-менеджерами (кандидатами на ці посади) у банках, філіях іноземних банків, іншими особами для надання пропозицій і рекомендацій Комітету з нагляду щодо погодження (відмови в погодженні), визначення ділової репутації та професійної придатності керівників, керівників підрозділів внутрішнього аудиту, головних ризик-менеджерів і головних комплаєнс-менеджерів;
( Підпункт 20 пункту 2 глави 1 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 154 від 24.12.2021 )
21) кваліфікована фондова біржа - фондова біржа, яка відповідає хоча б одному з таких критеріїв:
фондова біржа створена відповідно до законодавства країни - члена Європейського Союзу;
сукупна ринкова капіталізація компаній, акції яких уключено (допущено) до торгів на такій біржі, перевищує еквівалент 100 мільярдів доларів США станом на останній місяць року, що передує року, у якому біржа визнається кваліфікованою для цілей цього Положення;
22) кваліфіковане бюро кредитних історій - найбільше за кількістю наявних у відповідній країні кредитних історій бюро кредитних історій (інший суб’єкт, до функцій якого належать збирання, оброблення, зберігання і використання інформації, що становить кредитну історію), яке поширює свою діяльність на країну, у якій постійно проживає фізична особа/у якій зареєстровано головний офіс юридичної особи. Якщо фізична особа постійно проживає на території України/юридична особа зареєстрована відповідно до законодавства України, то кваліфікованими бюро кредитних історій є Перше всеукраїнське бюро кредитних історій, Українське бюро кредитних історій і Міжнародне бюро кредитних історій;
22-1) кваліфікований електронний підпис (далі - КЕП) – кваліфікований електронний підпис, створений відповідно до вимог Закону України "Про електронні довірчі послуги";
( Пункт 2 глави 1 розділу I доповнено новим підпунктом 22-1 згідно з Постановою Національного банку № 155 від 21.07.2022 )
23) керівник із ліцензування - керівник структурного підрозділу Національного банку України, відповідального за ліцензування банків;
23-1) керівник фінансової установи - керівник банку, одноосібний виконавчий орган або члени колегіального виконавчого органу, члени ради (наглядової ради) чи іншого органу, відповідального за здійснення нагляду, утворення та компетенція якого передбачена статутом фінансової установи, яка не є банком;
( Пункт 2 глави 1 розділу I доповнено новим підпунктом 23-1 згідно з Постановою Національного банку № 155 від 21.07.2022 )
24) кінцевий власник банку - власник істотної участі в банку (фізична особа, юридична особа, уключаючи публічну компанію), у структурі власності якої немає інших власників істотної участі в банку, визначених відповідно до цього Положення, міжнародна фінансова установа, держава (в особі відповідного органу державної влади), територіальна громада (в особі відповідного органу місцевого самоврядування);
25) ключова особа банку - фізична особа, яка є працівником банку або надає банку послуги відповідно до цивільно-правового договору та не є керівником банку та/або власником істотної участі в банку, але має можливість суттєво впливати на прийняття рішень із основних напрямів діяльності банку (кредитної, інвестиційної, облікової політики, політики управління активами, іншої політики, стратегії банку);
26) Комісія з цінних паперів - Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку;
27) Комітет з нагляду - Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності банків, оверсайту платіжної інфраструктури;
( Підпункт 27 пункту 2 глави 1 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 51 від 18.04.2023 )
28) консолідуюча компанія - юридична особа, акціями/часткою у статутному капіталі якої володіє кінцевий власник банку - фізична особа та через яку така фізична особа опосередковано володіє істотною участю в банку;
29) консультант - фізична або юридична особа, яка/працівники якої має/мають достатню кваліфікацію для здійснення розрахунків і оцінки фінансового стану юридичної особи, що підтверджується поданими до Національного банку України документами про освіту, свідоцтвами/сертифікатами/дипломами про отримання професійних знань;
30) міжнародна фінансова установа - установа, з якою Уряд України уклав угоду про співробітництво та для якої згідно із законами України встановлено привілеї та імунітети;
31) Національний банк - Національний банк України;
32) новостворений банк - юридична особа, що має намір здійснювати банківську діяльність;
33) органи управління банку - рада банку та правління банку;
34) остаточний ключовий учасник - ключовий учасник - фізична особа, ключовий учасник - юридична особа, яка в своєму складі не має ключових учасників; держава (в особі відповідного органу державної влади), територіальна громада (в особі відповідного органу місцевого самоврядування), міжнародна фінансова установа та публічна компанія;
35) оцінювач - незалежний суб’єкт оціночної діяльності;
36) перехідний банк - банк, який створено під час виведення неплатоспроможного банку з ринку відповідно до Закону про систему гарантування, єдиним акціонером якого є Фонд гарантування вкладів до дня продажу цього перехідного банку інвестору (об’єднанню інвесторів);
36-1) податковий резидент - особа, яка відповідно до законодавства України/іноземної країни є резидентом України/іноземної країни для цілей оподаткування;
( Пункт 2 глави 1 розділу I доповнено новим підпунктом 36-1 згідно з Постановою Національного банку № 155 від 21.07.2022 )
37) право голосу за акціями - право голосу у вищому органі управління юридичної особи, що виникає з володіння акціями/часткою в статутному капіталі цієї юридичної особи;
38) проміжна компанія - юридична особа, яка володіє істотною участю в банку та яка не є його кінцевим власником або консолідуючою компанією;
38-1) професійне судження - умотивований, об’єктивний, неупереджений і обґрунтований висновок і/або оцінка Національного банку щодо фактів, подій, обставин, осіб, що ґрунтується на знаннях і досвіді службовців Національного банку, на комплексному та всебічному аналізі інформації та документів, поданих до Національного банку в межах передбачених законодавством процедур і отриманих Національним банком, у тому числі в результаті здійснення ним банківського регулювання та нагляду, а також на інформації з офіційних джерел;
( Пункт 2 глави 1 розділу I доповнено новим підпунктом 38-1 згідно з Постановою Національного банку № 121 від 19.08.2 020 )
39) публічна компанія - іноземна компанія, створена у формі публічного акціонерного товариства, акції якої включені до біржових списків (пройшли процедуру лістингу) і допущені до торгів у регульованому сегменті кваліфікованої фондової біржі;
40) рада банку - наглядова рада банку;
41) траса платежу - маршрут проходження грошових коштів за банківськими рахунками від відправника (ініціатора платежу) до отримувача;
42) українська компанія - юридична особа, яка створена та зареєстрована відповідно до законодавства України;
43) уповноважена особа Національного банку - член Правління Національного банку або керівник з ліцензування, на якого покладені повноваження щодо прийняття визначених цим Положенням рішень;
44) уповноважений представник - фізична особа, яка має право на вчинення відповідних дій від імені фізичної або юридичної особи на підставі закону, статуту, довіреності або іншого документа щодо надання таких повноважень відповідно до законодавства;
45) участь - пряме та/або опосередковане володіння однією особою самостійно чи спільно з іншими особами акціями, часткою в статутному капіталі юридичної особи;
46) член Правління Національного банку - Голова або перший заступник, або заступник Голови Національного банку, який здійснює загальне керівництво банківським наглядом;
47) Фонд гарантування вкладів - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб.
Інші терміни в цьому Положенні вживаються у значеннях, наведених у Законі про банки та інших законах України.
3. Національний банк під час вчинення дій, передбачених цим Положенням, керується такими принципами:
1) рівноцінності сутності та форми (оцінка правочинів, операцій, обставин та подій з точки зору їх суті та форми);
2) співмірності (пропорційності) [урахування обставин і умов конкретної ситуації, щодо якої формується професійне судження та приймається відповідне рішення (зокрема, розмір банку, складність, обсяг, види, характер здійснюваних ним операцій, організаційна структура банку, профіль ризику банку, особливості діяльності банку як системно важливого (за наявності такого статусу), діяльність банківської групи, до складу якої входить банк, фінансовий стан банку та власників істотної участі в ньому)];
3) обґрунтованого сумніву (здійснення додаткової/поглибленої перевірки/аналізу правочинів, операцій, обставин та/або подій, щодо яких формується професійне судження та приймається відповідне рішення, за наявності обґрунтованого сумніву щодо них);
4) комплексного аналізу (дослідження всіх обставин та умов конкретної ситуації при формуванні професійного судження та прийнятті відповідного рішення).
( Пункт 3 глави 1 розділу I в редакції По станови Національного банку № 121 від 19.08.2 020 )
4. Національний банк застосовує своє професійне судження для прийняття рішень, визначених цим Положенням.
( Абзац перший пункту 4 глави 1 розділу I із змінами, внесеними згідно з По становою Національного банку № 121 від 19.08.2 020 )( Абзац другий пункту 4 глави 1 розділу I виключено на підставі По станови Національного банку № 121 від 19.08.2 020 )( Абзац третій пункту 4 глави 1 розділу I виключено на підставі По станови Національного банку № 121 від 19.08.2 020 )( Абзац четвертий пункту 4 глави 1 розділу I виключено на підставі По станови Національного банку № 121 від 19.08.2 020 )( Абзац п'ятий пункту 4 глави 1 розділу I виключено на підставі По станови Національного банку № 121 від 19.08.2 020 )
Професійне судження формується Національним банком з урахуванням визначених упункті 3 глави 1 розділу I цього Положення принципів.
Оцінка Національним банком кількісних або якісних параметрів або обставин, щодо яких Законом про банки або цим Положенням визначені чіткі критерії, не є застосуванням професійного судження.
2. Загальні вимоги до документів, що подаються до Національного банку
5. Заявник подає до Національного банку документи в межах здійснення процедур за цим Положенням згідно з визначеними цим Положенням переліками та вимогами.
5-1. Банк протягом 14 днів із дати запровадження/зміни надає до Національного банку інформацію про:
1) зображення логотипа банку (за наявності кількох логотипів у банку подається один основний за вибором банку) в електронному файлі у форматі png, який повинен мати коротку назву латинськими літерами, що відображає його зміст, розміром 400 x 300 пікселів на прозорому фоні;
2) адресу вебсайту банку у форматі (https://);
3) номер контактного телефону банку.
( Главу 2 розділу I доповнено новим пунктом 5-1 згідно з Постановою Національного банку № 54 від 02.05.2024 )
6. Заявник має право подати до Національного банку додатково будь-які документи щодо його звернення з письмовим обґрунтуванням доцільності їх подання.
7. Заявник несе відповідальність за повноту та достовірність даних, що містяться в поданих до Національного банку документах.
8. Документи, що подаються до Національного банку відповідно до цього Положення, мають викладатися українською мовою та не містити виправлень і неточностей.
9. Документи, складені іноземною мовою, для подання до Національного банку мають перекладатися на українську мову (справжність підпису перекладача засвідчується нотаріально). Не перекладаються на українську мову документи, складені іноземною мовою, у разі одночасного наведення їх тексту українською мовою.
10. Документи, які видані в іноземній країні, для подання до Національного банку мають легалізовуватися в установленому законом порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
11. Заявник у разі неможливості дотримання визначених пунктом 10 глави 2 розділу I цього Положення вимог щодо оформлення документів, виданих в іноземній країні, з незалежних від нього причин подає до Національного банку відповідні обґрунтовані пояснення. Національний банк має право розглянути документи, видані в іноземній країні, оформлені без дотримання визначених пунктом 10 глави 2 розділу I цього Положення вимог, якщо визнає пояснення заявника обґрунтованими та не матиме сумнівів щодо достовірності документів і викладеної в них інформації.
12. Документи щодо юридичної особи, які видані в іноземній країні та легалізація яких не передбачена міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, подаються до Національного банку за підписом керівника або іншого уповноваженого представника юридичної особи.
13. Документи щодо фізичної особи, які видані в іноземній країні та легалізація яких не передбачена міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, подаються до Національного банку за підписом фізичної особи або її уповноваженого представника.
14. Документи, отримані з електронних джерел, засвідчуються підписом:
1) фізичної особи, щодо якої такі документи видані, або її уповноваженого представника;
2) уповноваженого представника юридичної особи, щодо якої такі документи видані.
15. Заявник має право подати до Національного банку копію документа, якщо цим Положенням не встановлено обов’язку щодо подання оригіналу документа, засвідчену в такому порядку:
1) копія документа, виданого уповноваженим державним органом, засвідчується органом, який видав цей документ, або нотаріально;
2) копія документа фізичної особи засвідчується підписом такої особи або її уповноваженого представника;
3) копія документа юридичної особи засвідчується підписом її уповноваженого представника.
Копія будь-якого документа, що подається до Національного банку згідно з цим Положенням, може бути засвідчена нотаріально за бажанням заявника.
Копія документа може бути засвідчена самим заявником у визначених цим Положенням випадках.
16. Пакет документів, що подається до Національного банку відповідно до цього Положення, має включати документ, що підтверджує повноваження особи, яка підписала документи від імені заявника.
17. До Національного банку подається або оригінал документа, що визначає повноваження уповноваженого представника, або його копія, засвідчена відповідно до пункту 15 глави 2 розділу I цього Положення.
18. Пакет документів, що подається до Національного банку згідно з цим Положенням, має супроводжуватися клопотанням про його розгляд. Клопотання має містити опис усіх документів у пакеті з назвами, датами видачі, органами (особами), що їх видали, згоду особи на обробку персональних даних, зберігання, перевірку та передавання іншим державним органам України отриманих від особи інформації та документів. Клопотання підписується особисто заявником - фізичною особою або керівником заявника - юридичної особи.
Клопотання має містити запевнення надавача, що він отримав згоду на обробку персональних даних фізичних осіб, щодо яких надаються персональні дані.
( Пункт 18 розділу I глави 2 в редакції Постанови Національного банку № 66 від 25.05.2020 )
19. Заявник у разі подання до Національного банку неповного пакета документів має зазначити в клопотанні перелік неподаних документів, причини їх неподання, а також строки, у які заявник має намір їх подати до Національного банку.
20. Заявник має право визначити себе або свого уповноваженого представника як контактну особу для здійснення офіційної комунікації з Національним банком засобами електронної пошти, зазначивши про це в клопотанні та зазначивши адресу електронної пошти для такої комунікації. Заявник письмово повідомляє Національний банк про припинення офіційної комунікації засобами електронної пошти.
21. Документи, передбачені в цьому Положенні, подаються до Національного банку в один із таких способів:
1) на паперових носіях з одночасним поданням електронних копій цих документів без накладання КЕП (далі - електронні копії документів);
2) у формі електронного документа, підписаного шляхом накладання КЕП, або електронної копії документа, засвідченої КЕП, - на офіційну електронну поштову скриньку Національного банку nbu@bank.gov.ua або іншими засобами електронного зв'язку, які використовуються Національним банком для електронного документообігу.
Документи в окремих випадках, визначених у цьому Положенні, та на вимогу Національного банку також подаються в електронній формі у форматі xlsx або іншому форматі.
( Пункт 21 розділу I глави 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 66 від 25.05.2020; в редакції Постанови Національного банку № 155 від 21.07.2022 )
21-1. Електронне повідомлення формується та подається банком засобами електронної форми Державного реєстру банків і підписується ЕП Національного банку працівником, який підготував повідомлення, та уповноваженим представником банку.
( Главу 2 розділу I доповнено новим пунктом 21-1 згідно з Постановою Національного банку № 54 від 02.05.2024 )
22. Електронні копії документів мають створюватися у вигляді файлів, які містять скановані з паперових носіїв зображення документів.
23. Сканування з паперових носіїв зображень документів здійснюється з урахуванням таких вимог:
1) документ сканується у файл формату pdf;
2) сканована копія кожного окремого документа зберігається як окремий файл;
3) файл повинен мати коротку назву латинськими літерами, що відображає зміст і реквізити документа;
4) документи, що містять більше однієї сторінки, скануються в один файл;
5) роздільна здатність сканування має бути не нижче ніж 300 dpi.
24. Електронні копії документів подаються на цифрових носіях або надсилаються до Національного банку засобами електронної пошти (для банків). Електронні копії документів можуть надсилатися на адресу електронної пошти працівника Національного банку, відповідального за розгляд пакета документів.
25. Дані, наведені в документах на паперових носіях, мають перевагу в разі наявності розбіжностей між даними, що містяться в документах на паперових носіях, і в електронних копіях документів. Національний банк має право вимагати від заявника надання пояснень щодо розбіжностей між документами на паперових носіях та їх електронними копіями, а також усунення цих розбіжностей.
26. Заявник має право не подавати до Національного банку документи, що раніше подавалися до Національного банку, за умови, що такі документи є дійсними та оформленими згідно з вимогами цього Положення, а інформація, яка в них міститься, є актуальною. Заявник з метою врахування таких документів під час розгляду пакета документів подає до Національного банку клопотання, у якому наводить перелік раніше поданих документів із зазначенням їх назв, дат видачі, органів (осіб), що їх видали, інформацію про те, у складі якого пакета документів документи раніше подавалися до Національного банку, а також запевнення, що ці документи є дійсними, а інформація, яка в них міститься, є актуальною.
27. Вимоги пункту 26 глави 2 розділу I цього Положення не поширюються на документи, що підтверджують статус особи на певну дату, а також до документів, що мають обмежений строк дії.
28. Національний банк має право вимагати від заявника подання документів, які не подані заявником згідно з пунктом 26 глави 2 розділу I цього Положення, якщо строк зберігання раніше поданих документів закінчився, документи передані до архівної установи та/або якщо доступ до таких документів є ускладненим з інших причин.
29. Документ, що не має визначеного строку дії, може подаватися до Національного банку, якщо він був виданий не раніше ніж за один місяць до дати подання до Національного банку, якщо документ був виданий в Україні, або за три місяці до дати подання, якщо документ був виданий в іноземній країні.
30. Заявник у разі неможливості подання документа, визначеного цим Положенням, з незалежних від нього причин, подає до Національного банку обґрунтоване пояснення неможливості такого подання. Національний банк має право розглянути пакет документів без такого документа, якщо визнає пояснення заявника обґрунтованим і не матиме сумнівів щодо достовірності та актуальності викладеної в ньому інформації.
31. Національний банк розміщує на сторінці офіційного Інтернет-представництва форми документів, які згідно з цим Положенням подаються до Національного банку в електронній формі у форматі xlsx або іншому форматі, визначеному Національним банком.
31-1. Перелік і опис складу (елементів) наборів даних електронних повідомлень затверджуються розпорядчим актом Національного банку та розміщуються на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку.
( Главу 2 розділу I доповнено новим пунктом 3 1-1 згідно з Постановою Національного банку № 54 від 02.05.2024 )
3. Загальний порядок розгляду документів, що подаються до Національного банку, та визначення строків
32. Національний банк здійснює розгляд поданого заявником пакета документів протягом строку, визначеного Законом про банки, іншими законами України та цим Положенням для відповідної процедури.
33. Перебіг строку розгляду пакета документів починається з дня, наступного за днем подання заявником до Національного банку повного пакета документів, визначеного цим Положенням.
34. Національний банк відповідно до вимог Закону про банки має право під час розгляду поданого заявником пакета документів запитувати та отримувати від банку, його учасників, власників істотної участі в банку, осіб, які мають намір набути або збільшити істотну участь у банку, осіб, які входять до складу 10 найбільших остаточних ключових учасників банку, а також інших осіб, діяльність яких оцінюється або перевіряється, додаткову інформацію, документи та пояснення, необхідні для повного та всебічного аналізу й прийняття ним мотивованого рішення відповідно до цього Положення.
35. Національний банк має право надати заявникові зауваження до поданого пакета документів, якщо документи не відповідають вимогам цього Положення та/або законодавства України.
36. Національний банк запитує визначені в пункті 34 глави 3 розділу I цього Положення інформацію, документи та пояснення та надає визначені в пункті 35 глави 3 розділу I цього Положення зауваження протягом установленого законодавством України строку розгляду пакета документів.
37. Національний банк установлює строк подання заявником визначених у пункті 34 глави 3 розділу I цього Положення інформації, документів і пояснень і/або врахування визначених у пункті 35 глави 3 розділу I цього Положення зауважень. Перебіг строку розгляду пакета документів зупиняється та поновлюється після отримання всіх додаткових/виправлених документів, інформації та пояснень.
38. Національний банк має право зупинити перебіг строку розгляду пакета документів, поданого відповідно до цього Положення, у разі виявлення обставин, що можуть вплинути на прийняття Національним банком відповідного рішення, до з’ясування таких обставин, але не більше ніж на 30 днів. Національний банк повідомляє заявника про зупинення перебігу строку розгляду пакета документів протягом п’яти робочих днів із дня прийняття такого рішення.
39. Національний банк має право продовжити строк розгляду пакета документів, поданого відповідно до цього Положення, на підставі обґрунтованого клопотання заявника та встановити строк, на який продовжено строк розгляду. Національний банк повідомляє заявника про продовження строку розгляду пакета документів і строк, на який його продовжено, протягом п’яти робочих днів із дня прийняття такого рішення.
40. Національний банк має право повернути поданий заявником пакет документів без прийняття рішення за цим пакетом у разі невідповідності поданих документів вимогам цього Положення та/або законодавства України та/або якщо Національним банком відповідно до пункту 35 глави 3 розділу I цього Положення надавалися, але протягом установленого строку заявником не були враховані зауваження Національного банку.
( Пункт 40 глави 3 в редакції Постанови Національного банку № 154 від 24.12.2021 )
41. Національний банк має право повернути поданий заявником пакет документів на клопотання заявника до прийняття рішення за цим пакетом.
42. Правління Національного банку, Комітет з нагляду або уповноважена особа Національного банку приймають рішення, визначені цим Положенням.
43. Заявник має право подати до Національного банку клопотання про прийняття рішення за пакетом документів, якщо в пакеті документів немає документів, подання яких є неможливим з об’єктивних причин, із зобов’язанням подати ці документи протягом певного строку. Національний банк має право прийняти рішення, визначене цим Положенням, із зобов’язанням заявника щодо подання документів, яких не вистачає, у встановлений у цьому рішенні строк.
44. Уповноважена особа Національного банку приймає рішення про:
1) повернення пакета документів заявникові не з ініціативи заявника (рішення приймає член Правління Національного банку);
2) зупинення перебігу строку розгляду пакета документів (рішення приймає член Правління Національного банку);
3) повернення пакета документів заявникові за клопотанням заявника (рішення приймає керівник із ліцензування);
4) продовження строку розгляду пакета документів за клопотанням заявника (рішення приймає керівник із ліцензування).
45. Національний банк має право здійснювати офіційну комунікацію із заявником засобами електронної пошти під час розгляду пакета документів. Така комунікація може включати:
1) запитування додаткової інформації, документів і пояснень, необхідних для прийняття рішення згідно із цим Положенням;
2) отримання від заявника або його уповноваженого представника інформації, пояснень та електронних копій документів.
46. Повідомлення Національного банку, направлене в порядку комунікації засобами електронної пошти, є належним чином відправленим заявнику за умови отримання на електронну пошту працівника Національного банку, який його відправив, підтвердження доставлення цього повідомлення. Національний банк у разі неотримання такого підтвердження протягом одного робочого дня надсилає відповідне повідомлення заявнику на паперових носіях.
47. За розгляд Національним банком поданого заявником відповідно до цього Положення пакета документів справляється плата в розмірі, визначеному нормативно-правовим актом Національного банку. Заявник подає копію платіжного документа про здійснення такої плати разом з поданням до Національного банку пакета документів. Національний банк повертає пакет документів без розгляду протягом трьох робочих днів у разі неподання заявником копії платіжного документа про здійснення плати.
48. Повторне подання заявником пакета документів, який був повернутий Національним банком згідно з пунктом 40 глави 3 розділу I цього Положення, не потребує здійснення заявником повторної оплати, якщо повторне подання пакета документів здійснюється протягом трьох місяців із дня повернення пакета документів Національним банком.
49. Пакет документів, який був повернутий Національним банком згідно зпунктом 40 або 41 глави 3 розділу I цього Положення, у разі його повторного подання до Національного банку має відповідати вимогам цього Положення та законодавства України станом на дату його повторного подання. Датою подання пакета документів є дата його повторного подання.
50. Особливості розгляду Національним банком пакетів документів у межах різних процедур визначаються відповідними розділами та главами цього Положення.
4. Документи для ідентифікації фізичних і юридичних осіб
51. Національний банк здійснює ідентифікацію фізичних і юридичних осіб на підставі визначених цим Положенням документів.
52. Ідентифікація громадянина України, який постійно проживає в Україні, здійснюється на підставі таких документів:
1) копій сторінок паспорта громадянина України, що містять фотографію фізичної особи, а також інформацію про її прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дату народження, реєстрацію місця її проживання, серію та номер паспорта, дату видачі та найменування органу, що його видав (якщо паспорт оформлено у вигляді книжечки), або копій обох сторін паспорта громадянина України (якщо його оформлено у вигляді картки, що містить безконтактний електронний носій);
( Підпункт 1 пункту 52 глави 4 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 155 від 21.07.2022 )
2) щодо фізичної особи, паспорт якої оформлено у вигляді книжечки, - копії документа або копії сторінки паспорта з інформацією про реєстраційний номер облікової картки платника податків або копії сторінки паспорта з відміткою про відмову від прийняття такого реєстраційного номера (якщо особа через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і повідомила про це контролюючий орган);
( Підпункт 2 пункту 52 глави 4 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 155 від 21.07.2022 )
3) щодо фізичної особи, паспорт якої оформлено у вигляді картки, що містить безконтактний електронний носій, - копії документа з інформацією про реєстрацію місця проживання фізичної особи.
53. Ідентифікація громадянина України, який виїхав на постійне/тимчасове проживання за кордон, здійснюється на підставі таких документів:
( Абзац перший пункту 53 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 154 від 24.12.2021 )
1) копій сторінок паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що містять фотографію фізичної особи, а також інформацію про її прізвище, ім’я, дату народження, номер паспорта, дату видачі та найменування органу, що його видав, строк дії паспорта, а також відмітку про виїзд особи на постійне проживання за кордон або копій документів/сторінок документів, визначених у підпункті 1 пункту 52 глави 4 розділу I цього Положення, разом із копією документа, що містить інформацію про виїзд особи на постійне/тимчасове проживання за кордон;
( Підпункт 1 пункту 53 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 155 від 21.07.2022 )
2) копії документа з інформацією про реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності);
3) копії документа з інформацією про місце постійного, тимчасового проживання фізичної особи;
( Підпункт 3 пункту 53 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 154 від 24.12.2021 )
4) копії документа, що підтверджує правові підстави постійного, тимчасового проживання фізичної особи на території іноземної країни.
( Підпункт 4 пункту 53 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 154 від 24.12.2021 )
54. Ідентифікація іноземного громадянина, який постійно проживає в іноземній країні, здійснюється на підставі таких документів:
1) копій сторінок паспорта фізичної особи, що містять її фотографію, а також інформацію про її прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дату народження, місце постійного проживання, серію та номер паспорта, дату видачі та найменування органу, що його видав, а також строк дії паспорта (за наявності);