• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Випуску N 69 "Автомобільний транспорт" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників

Міністерство транспорту та звязку України  | Наказ, Довідник від 14.02.2006 № 136
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство транспорту та звязку України
  • Тип: Наказ, Довідник
  • Дата: 14.02.2006
  • Номер: 136
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ТРАНСПОРТУ ТА ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
Н А К А З
14.02.2006 N 136
Про затвердження Випуску N 69 "Автомобільний транспорт" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства транспорту та зв'язку N 1097 від 04.09.2008 ) ( Зміни до Випуску N 69 "Автомобільний транспорт" див. в Наказі Міністерства інфраструктури N 374 від 06.07.2012 )
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 18.03.2003 р. N 356 "Про затвердження Програми створення та постійного оновлення національної нормативної бази з праці та професійної класифікації на 2004-2007 рр.", з метою створення галузевої нормативної бази з праці та враховуючи погодження Міністерства праці та соціальної політики України (лист N 10907/0/14-05/13-15 від 29.12.2005 року)
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Випуск N 69 "Автомобільний транспорт" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, що додається.
2. Директору Державного департаменту автомобільного транспорту Доброходу С.О. довести цей наказ до відома зацікавлених підприємств, установ, організацій, фізичних осіб.
3. Видання та розповсюдження Випуску N 69 "Автомобільний транспорт" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників покласти на Державне підприємство "ДержавтотрансНДІпроект".
4. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра Кроля С.С.
Міністр В.Бондар
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
транспорту та зв'язку
України
14.02.2006 N 136
ДОВІДНИК
кваліфікаційних характеристик професій працівників
ВИПУСК 69
"Автомобільний транспорт"
Книга I
Діяльність автотранспортних підприємств, автобусних станцій, вантажних станцій, транспортно-експедиційних підприємств. Керівники, професіонали, фахівці, технічні службовці, робітники та найпростіші професії.
ВСТУП
Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників випуск 69 "Автомобільний транспорт", Книга I "Діяльність автотранспортних підприємств, автобусних станцій, вантажних станцій, транспортно-експедиційних підприємств" (надалі - ДКХПП) - є нормативним документом, обов'язковим для управління персоналом на підприємствах автомобільного транспорту всіх форм власності, який забезпечує створення та функціонування галузевої нормативної бази з праці та професійної класифікації. Кваліфікаційні характеристики професій працівників, наведені в ДКХПП, можуть бути використані в усіх підприємствах, установах та організаціях України, де є зазначені види робіт.
ДКХПП є однією із складових основи формування професійної системи підприємства, встановлює вимоги до професійного рівня працівників автомобільного транспорту та створює умови для зниження трудомісткості робіт і підвищення продуктивності праці в галузі.
Основу формування професійної системи кожного підприємства складають такі нормативні документи:
- Державний класифікатор професій України ДК 003-95, який визначає найменування професійних робіт, їх класифікацію і систематизацію за видами економічної діяльності, кодування;
- Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників (ДКХПП), що містить характеристики професій згідно з класифікатором ДК 003-95.
ДКХПП підготовлений з урахуванням змін вимог до змісту робіт, рівня професійних знань і обов'язків, а також кваліфікаційних вимог до персоналу у сучасних умовах господарювання і одночасно зберігає наступність, послідовність, традиції застосування та особливості побудови кваліфікаційних характеристик працівників автомобільного транспорту, які були притаманні попереднім випускам ЄТКД. Випуск 69-й враховує чинні положення законів України "Про освіту", "Про вищу освіту", "Про професійно-технічну освіту" щодо кваліфікаційних вимог до персоналу.
До галузевого випуску ДКХПП включені кваліфікаційні характеристики професій керівників, професіоналів, фахівців, технічних службовців, робітників та найпростіші професії, що є найбільш типовими для галузі автомобільного транспорту і професійні назви яких включені до Державного класифікатора професій України ДК 003-95. Назви професій, кваліфікаційні характеристики яких містить галузевий випуск ДКХПП, відповідають назвам ДК 003-95, із застосуванням термінів та слів, які лаконічно уточнюють місце роботи, виконувані роботи, сферу діяльності працівника (примітка 2 Змін N 5 до Державних класифікаторів України, затверджених наказом Держспоживстандарту України від 13.06.2003 р. N 105, чинних від 2003-07-01).
На автомобільному транспорті мають місце професії, які є загальними для всіх видів економічної діяльності (наскрізними), наприклад: головний бухгалтер, начальник відділу кадрів, економіст, юрисконсульт, двірник, сторож тощо. Кваліфікаційні характеристики з вимогами до рівня професійних знань і обов'язків для таких професій надає Випуск 1-й Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Центр продуктивності, 2005). Наведені у Випуску 1-му кваліфікаційні характеристики працівників можуть застосовуватись суб'єктами господарювання автотранспортної галузі всіх форм власності.
Також серед персоналу автомобільного транспорту мають місце професії, які не є типовими згідно з Державним класифікатором України ДК 009-96 Класифікація видів економічної діяльності (КВЕД ДК 009-96) для виду економічної діяльності "Автомобільний транспорт". Це такі професії, як наприклад: бляхар, електрогазозварник, газорізальник, коваль ручного кування, паяльщик, фрезерувальник, шліфувальник тощо. Кваліфікаційні характеристики з вимогами до рівня професійних знань і обов'язків для таких професій вміщують окремі видання ДКХПП за відповідними видами економічної діяльності.
Зважаючи на викладене вище, 69-й випуск ДКХПП "Автомобільний транспорт" не включає перелік всіх професій працівників автомобільного транспорту, які містить Угода між Міністерством транспорту та зв'язку України і профспілкою працівників автомобільного транспорту та шляхового господарства України і Всеукраїнською незалежною профспілкою працівників транспорту по підгалузі автомобільного транспорту, а вміщує перелік типових професій працівників галузі (згідно з класифікацією за КВЕД ДК 009-96) з їх кваліфікаційними характеристиками.
До книги II ДКХПП випуску 69-го "Автомобільний транспорт", яка буде видана у подальшому окремим виданням, будуть включені професійні назви робіт з їх кваліфікаційними характеристиками працівників станцій технічного огляду та обслуговування автомобілів, спеціалізованих центрів з обслуговування автомобілів, станцій діагностики автомобілів.
ДКХПП складається з двох розділів.
Розділ I - "Професії керівників, професіоналів, фахівців, технічних службовців".
Розділ II - "Професії робітників та найпростіші професії".
У кваліфікаційних характеристиках наведений перелік основних робіт, які найбільш часто зустрічаються, виходячи з розподілу і кооперації праці, що склалися у галузі. Конкретний перелік посадових обов'язків працівників визначається посадовими інструкціями, які розробляються і затверджуються на підприємствах у встановленому порядку. Під час розроблення посадових інструкцій ураховуються конкретні завдання та обов'язки працівника, допускається уточнення переліку робіт, властивих відповідній посаді в даних організаційно-технічних умовах.
В ДКХПП не включені кваліфікаційні характеристики посад старших і провідних спеціалістів та службовців, оскільки їх посадові обов'язки, вимоги до знань та кваліфікації визначаються на основі кваліфікаційної характеристики відповідної базової професії.
Кваліфікаційні характеристики професій робітників 69-го випуску розроблені за шестирозрядною сіткою. Кваліфікаційні розряди встановлені відповідно до складності робіт, які виконують робітники автомобільного транспорту. У зв'язку із галузевою специфікою робіт на підприємствах автомобільного транспорту доцільно використовувати тільки ті розряди професій, для яких у галузі існують відповідні види робіт. Тому розряди для окремих професій робітників, які рекомендуються для використання випуском 69-м, не охоплюють весь діапазон існуючих розрядів.
Робітник більш високої кваліфікації, крім робіт, які містить кваліфікаційна характеристика, повинен мати знання та навики для виконання всіх робіт, передбачених кваліфікаційними характеристиками робітників більш низької кваліфікації цієї ж професії.
У процесі вдосконалення організації праці, впровадження технічних засобів можливе розширення кола обов'язків працівника, порівняно з встановленою кваліфікаційною характеристикою (тобто суміщення). У цих випадках працівнику може бути доручене виконання обов'язків, передбачених кваліфікаційними характеристиками працівників інших посад, споріднених за складом робіт, рівних за складністю, виконання яких не потребує іншої спеціальності, кваліфікації. змінювання посадового найменування.
Поряд із вимогами, які викладені у відповідних розділах кваліфікаційних характеристик, усі працівники автомобільного транспорту повинні знати та дотримуватись вимог нормативно-правових актів з охорони праці, виробничої санітарії, пожежної безпеки, електробезпеки, безпечного ведення робіт, виконувати правила внутрішнього трудового розпорядку.
Суб'єкти господарювання, що надають послуги з внутрішніх та міжнародних перевезень пасажирів і вантажів, а також з внутрішніх перевезень пасажирів та їх багажу на таксі відповідно до вимог Закону України "Про дорожній рух", Правил пожежної безпеки для підприємств і організацій автомобільного транспорту України, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.12.98 р. N 527, зареєстрованих Міністерством юстиції України 11.03.99 р. за N 157/3450, зобов'язані організовувати підвищення кваліфікації керівників і спеціалістів автомобільного транспорту, діяльність яких пов'язана з наданням послуг автомобільного транспорту, у термін один раз на п'ять років, а з питань охорони праці та пожежної безпеки - у термін один раз на три роки в порядку, що встановлений чинним законодавством, з отриманням відповідних документів.(*)
______________
(*) - Цей абзац є витягом з Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі, затв. наказом Держкомітету України з питань регуляторної політики та підприємництва та Міністерства транспорту України 18.12.2003 р. N 136/985 .
Кваліфікаційні характеристики професій працівників є обов'язковими для встановлення кваліфікаційних розрядів (категорій) під час тарифікації робіт на підприємствах усіх галузей економіки, де є зазначені в цьому випуску види робіт.
Віднесення виконуваних робіт до певних тарифних розрядів і присвоєння кваліфікаційних розрядів робітникам провадиться власником або уповноваженим ним органом згідно з тарифно-кваліфікаційним довідником за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником). Кваліфікаційні розряди підвищуються насамперед робітникам, які успішно виконують встановлені норми праці і сумлінно ставляться до своїх трудових обов'язків. Право на підвищення розряду мають робітники, які успішно виконують роботи більш високого розряду не менш як три місяці і склали кваліфікаційний екзамен. За грубе порушення технологічної дисципліни та інші серйозні порушення, які спричинили погіршення якості продукції, робітникові може бути знижено кваліфікацію на один розряд. Поновлення розряду провадиться в загальному порядку, але не раніше ніж через три місяці після його зниження.(**)
______________
(**) - Цей абзац є витягом із Кодексу законів про працю України , редакція від 2005.03.03, ст. 96 "Тарифна система оплати праці".
У разі потреби підприємства, установи, організації автомобільного транспорту можуть подавати пропозиції щодо внесення змін і доповнень до цього випуску ДКХПП до Державного підприємства "ДержавтотрансНДІпроект", котрий на підставі обгрунтування підготує проекти відповідних змін чи доповнень для погодження та затвердження їх у встановленому порядку.
Порядок застосування кваліфікаційних характеристик, внесення змін і доповнень викладений в Загальних положеннях Випуску 1 Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників.
Розділ I
Кваліфікаційні характеристики
КЕРІВНИКИ
1. Директор (начальник, інший керівник) автотранспортного підприємства
Завдання та обов'язки. Керує згідно з чинним законодавством усіма видами діяльності автотранспортного підприємства. Формує стратегію розвитку підприємства і забезпечує її виконання. Несе відповідальність за наслідки прийняття рішень, фінансово-господарські результати діяльності підприємства, ефективне використання майна. Забезпечує виконання підприємством зобов'язань перед бюджетами всіх рівнів, замовниками послуг і кредиторами. Організовує роботу та ефективну взаємодію усіх структурних підрозділів підприємства, спрямовує їх діяльність на виконання договірних зобов'язань щодо надання транспортних послуг, удосконалення процесу перевезень, зростання обсягів транспортної роботи та прибутку підприємства. Забезпечує підвищення ефективності роботи підрозділів з метою задоволення потреб споживачів у якісних і безпечних транспортних послугах. Організовує фінансово-економічну та виробничо-господарську діяльність підприємства на основі положень нормативно-правових актів, застосовуючи науково обґрунтовані методичні підходи, маркетингові дослідження. Стимулює підвищення продуктивності праці працівників підприємства, ефективності перевізного процесу та ремонтного виробництва на основі запровадження сучасних технологій організації праці, виробництва й управління. Аналізує результати роботи підприємства, вживає заходів щодо усунення виявлених недоліків. Здійснює заходи із соціального розвитку колективу підприємства. Забезпечує розроблення, укладення і виконання колективного договору; вживає заходів щодо зміцнення трудової і виробничої дисципліни, сприяє розвитку творчої ініціативи і трудової активності працівників. Забезпечує недопущення заборгованості із заробітної плати. Вживає заходів щодо забезпечення підприємства кваліфікованими кадрами, раціонального використання і розвитку їхніх професіональних знань і досвіду, створення безпечних і сприятливих умов праці, дотримання вимог законодавства про охорону праці та навколишнього середовища. Здійснює заходи щодо забезпечення і збереження зайнятості працівників. Вирішує всі питання в межах наданих йому прав та доручає виконання окремих виробничо-господарських функцій іншим посадовим особам: заступникам директора, керівникам структурних підрозділів. Забезпечує дотримання законності в діяльності підприємства та здійсненні його господарсько-економічних зв'язків, зміцнення договірної дисципліни та обліку. Своєчасно вживає заходів щодо запобігання банкрутству підприємства у разі його неплатоспроможності. Захищає майнові інтереси підприємства в суді, органах державної влади та управління.
Повинен знати: закони, постанови, укази, розпорядження, рішення та інші нормативно-правові акти органів державної влади і місцевого самоврядування, які регулюють порядок діяльності автотранспортного підприємства; податкове та екологічне законодавство; у випадку здійснення підприємством міжнародних перевезень пасажирів і вантажів - основні положення міжнародних конвенцій і угод в галузі автомобільного транспорту; перспективи технологічного, технічного, економічного та соціального розвитку галузі і підприємства; профіль, спеціалізацію й особливості структури підприємства; можливості ефективного використання автотранспортних засобів та виробничих потужностей, наявних технологічних процесів, їх реструктуризації або заміни; сучасні методи господарювання та управління; порядок укладення і виконання господарських договорів, галузевих тарифних угод, колективних договорів; порядок отримання ліцензій, сертифікатів і свідоцтв; основні досягнення науки в галузі автомобілебудування і досвід завоювання позицій на ринках транспортних послуг; основи економіки, організації перевезень та ремонтного виробництва, праці та управління; напрями та принципи розвитку менеджменту, маркетингу, підприємницької діяльності; етику ділового спілкування та ведення переговорів; трудове законодавство.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня відповідного професійного спрямування - не менше 5 років.
2. Директор (начальник, інший керівник) транспортно-експедиційного підприємства
Завдання та обов'язки. Керує згідно з чинним законодавством усіма видами діяльності транспортно-експедиційного підприємства. Формує стратегію розвитку підприємства і забезпечує її виконання. Несе відповідальність за наслідки прийняття рішень, фінансово-господарські результати діяльності підприємства, ефективне використання майна. Забезпечує виконання підприємством зобов'язань перед бюджетами всіх рівнів, замовниками послуг і кредиторами. Направляє діяльність персоналу на забезпечення своєчасного виконання договорів транспортної експедиції, організацію перевезень вантажів, їх експедиційне обслуговування, збереження і дотримання встановлених термінів доставки та видачі вантажів, а також виконання інших умов, обумовлених договором. Забезпечує можливість ефективного використання автотранспортних засобів, вантажно-розвантажувальних механізмів і обладнання. Аналізує результати роботи транспортно-експедиційного підприємства, вживає заходів щодо усунення виявлених недоліків. Здійснює заходи щодо соціального захисту колективу підприємства, забезпечення і збереження зайнятості працівників. Забезпечує розроблення, укладення і виконання колективного договору. Стимулює підвищення продуктивності праці всіх працюючих, здійснює контроль за діяльністю всіх структурних підрозділів, що входять до складу транспортно-експедиційного підприємства, дотриманням працівниками виробничої і трудової дисципліни, вимог охорони праці, безпечного ведення робіт, протипожежних заходів. Забезпечує недопущення заборгованості із заробітної плати. Сприяє найкращому використанню знань і досвіду працівників, створенню безпечних умов для їхньої праці. Здійснює заходи щодо забезпечення і збереження зайнятості працівників. Вирішує всі питання в межах наданих йому прав, доручає виконання окремих виробничо-господарських функцій іншим посадовим особам: заступникам директора, керівникам структурних підрозділів. Несе відповідальність за дотримання законів та нормативно-правових актів, а також вимог та положень міжнародних конвенцій і угод в галузі автомобільного транспорту, забезпечує дотримання вимог законодавства про охорону праці та навколишнього середовища. Своєчасно вживає заходів щодо запобігання банкрутству підприємства у разі його неплатоспроможності. Захищає майнові інтереси підприємства в суді, органах державної влади та управління.
Повинен знати: закони, постанови, укази, розпорядження, рішення та інші нормативно-правові акти органів державної влади і місцевого самоврядування, які регулюють порядок діяльності транспортно-експедиційного підприємства; податкове та екологічне законодавство; основні положення міжнародних конвенцій і угод в галузі автомобільного транспорту; профіль, спеціалізацію і особливості структури підприємства; технологію організації транспортно-експедиційного обслуговування; можливості ефективного використання автотранспортних засобів, наявних технологічних процесів; сучасні методи господарювання та управління; порядок укладення і виконання господарських договорів, галузевих тарифних угод, колективних договорів; основи економіки, організації вантажних автомобільних перевезень та транспортно-експедиційного обслуговування; напрями та принципи розвитку менеджменту, маркетингу, підприємницької діяльності; етику ділового спілкування та ведення переговорів; трудове законодавство.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня відповідного професійного спрямування - не менше 5 років.
3. Заступник директора (начальника, іншого керівника) автотранспортного підприємства з експлуатації
Завдання та обов'язки. Визначає і координує діяльність служби експлуатації підприємства з метою забезпечення перевізного процесу. Вживає заходів для своєчасного виконання підприємством договірних зобов'язань щодо якісних та безпечних перевезень пасажирів та вантажів. Організовує вивчення ринку транспортних послуг та потреб споживачів, виявляючи характер, обсяги і напрямки транспортних потоків. Керує підготовкою комплекту документів, необхідних для отримання підприємством ліцензій, сертифікатів та свідоцтв у випадках, передбачених чинним законодавством. Забезпечує представництво інтересів підприємства при проведенні конкурсу щодо визначення перевізника для обслуговування автобусних маршрутів. За результатами конкурсу забезпечує укладання і контролює виконання договору перевезень. Бере участь в роботі з удосконалення транспортної мережі в регіоні. Керує розробкою і впровадженням новітніх технологій і методів організації перевезень. Організовує впровадження сучасних форм організації праці водіїв. Організовує контроль за станом дорожньої документації, обліком і витратами автомобільного палива. Керує діяльністю структурних підрозділів служби експлуатації підприємства, контролює результати її роботи, стан трудової і виробничої дисципліни.
Повинен знати: закони, постанови, укази, розпорядження, рішення та інші нормативно-правові акти органів державної влади і місцевого самоврядування, які регулюють порядок діяльності автотранспортного підприємства; у випадку здійснення підприємством міжнародних перевезень пасажирів і вантажів - основні положення міжнародних конвенцій і угод в галузі автомобільного транспорту; правила надання послуг пасажирського автомобільного транспорту; правила перевезень вантажів, в т.ч. небезпечних; порядок проведення конкурсу на перевезення пасажирів автомобільним транспортом; перспективи технологічного, технічного, економічного та соціального розвитку галузі і підприємства; профіль, спеціалізацію й особливості структури підприємства; можливості ефективного використання автотранспортних засобів та виробничих потужностей; сучасні методи господарювання та управління; порядок укладення і виконання господарських договорів; порядок отримання ліцензій, сертифікатів і свідоцтв; організацію процесу перевезень і праці водіїв та інших працівників служби експлуатації; основи економіки, організації перевезень, праці та управління; напрями та принципи розвитку менеджменту, маркетингу, підприємницької діяльності; етику ділового спілкування та ведення переговорів; трудове законодавство.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня відповідного професійного спрямування - не менше 5 років.
4. Головний інженер автотранспортного підприємства
Завдання та обов'язки. Визначає і координує інвестиційну та інноваційну політику, напрямки технічного розвитку підприємства, шляхи його реструктуризації, реконструкції і технічного переозброєння. Організовує роботу технічної служби з метою забезпечення технічної готовності рухомого складу підприємства. Забезпечує ефективність роботи технічної служби, скорочення матеріальних, фінансових і трудових витрат під час виконання ремонтних робіт, високу їх якість. Керує розробкою та реалізацією планів технічного обслуговування і ремонту автотранспортних засобів, контролює їх виконання. Організовує роботу з удосконалення організації і проведення технічного обслуговування і ремонту автотранспортних засобів. Забезпечує впровадження нової техніки і технологій в підпорядкованих службах. Забезпечує своєчасну та якісну підготовку виробництва, технічну експлуатацію, ремонт і модернізацію устаткування. Організовує впровадження нової техніки і новітніх технологій. Координує роботу з питань патентно-винахідницької діяльності, раціоналізації робочих місць. Вживає заходів щодо запобігання шкідливому впливу виробництва на навколишнє середовище, створення сприятливих і безпечних умов праці. Здійснює контроль за дотриманням технологічної дисципліни, правил та норм з охорони праці, виробничої санітарії і пожежної безпеки, вимог органів державного нагляду за охороною праці, природоохоронних, санітарних та інших органів. Вживає заходів щодо удосконалення організації роботи працівників технічної служби, забезпечує навчання та підвищення кваліфікації персоналу. Керує діяльністю технічної служби підприємства, контролює результати її роботи, стан трудової і виробничої дисципліни в підпорядкованих підрозділах. Несе відповідальність за результати та ефективність діяльності технічної служби.
Повинен знати: закони та інші нормативно-правові акти, які регулюють порядок діяльності автотранспортного підприємства; перспективи технічного, економічного і соціального розвитку галузі і підприємства; профіль, спеціалізацію і особливості структури підприємства; виробничі потужності підприємства; методи господарювання та управління підприємством; порядок укладення і виконання господарських договорів; технологію виконання технічного обслуговування і поточного ремонту рухомого складу; призначення й основні техніко-експлуатаційні характеристики автотранспортних засобів, вантажно-розвантажувальних механізмів, обладнання і устаткування; правила технічної експлуатації автотранспортних засобів; основні досягнення науки в галузі автомобілебудування; основи економіки, організацію ремонтного виробництва, праці та управління; напрями та принципи розвитку менеджменту, маркетингу, підприємницької діяльності; етику ділового спілкування та ведення переговорів; основи екологічного законодавства; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професіями керівників нижчого рівня відповідного професійного спрямування - не менше 5 років.
5. Завідувач бюро квиткового
Завдання та обов'язки. Здійснює керівництво діяльністю бюро квиткового. Складає замовлення щодо необхідної кількості бланків проїзних та провізних документів (квитки, посадочні талони, квитанції з оплати багажу, вантажу тощо) і забезпечує їх отримання та видачу. Забезпечує зберігання проїзних документів та інших документів суворої звітності. Забезпечує зберігання архівних матеріалів. Веде облік використання бланків та звіряє його з даними квиткових касирів. Виконує роботу з підготовки необхідних звітів та довідок, пов'язаних з діяльністю бюро.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази й інші керівні документи з питань роботи бюро; форми проїзних та провізних документів; порядок отримання, обліку, зберігання і видачі бланків проїзних, провізних та інших документів суворої звітності; правила ведення звітності; правила експлуатації обчислювальної техніки, комунікацій та зв'язку; основи організації праці; основи трудового законодавства; правила та норми охорони праці.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр або молодший спеціаліст) Стаж роботи за професійним спрямуванням - не менше 1 року.
6. Завідувач двору вантажного
Завдання та обов'язки. Організовує роботу вантажного двору. Забезпечує приймання, зберігання вантажів і їх своєчасне вивезення, виконання робіт з навантаження, розвантаження та перевантаження вантажів (в тому числі небезпечних, великовагових, негабаритних) з дотриманням норм, правил і інструкцій з охорони праці. Забезпечує ефективне використання виробничих площ і вантажно-розвантажувальних засобів. Контролює дотримання технічних умов навантаження вантажів, часу простою рухомого складу під вантажними операціями, правильність оформлення документації щодо обліку вантажно-розвантажувальних робіт. Контролює забезпечення задовільного стану складських приміщень, вантажно-розвантажувальних площадок і вагових приладів. Бере участь в контрольних операціях навантаження і розвантаження вантажів. Аналізує роботу вантажного двору. Розробляє і впроваджує заходи щодо скорочення простою автотранспортних засобів під час вантажно-розвантажувальних робіт, запобігання і ліквідації псування вантажів. Організовує роботу щодо підвищення рівня професійних знань працівників вантажного двору. Забезпечує своєчасне оформлення встановлених форм звітності. Керує працівниками вантажного двору.
Повинен знати: нормативні і методичні матеріали з питань організації роботи вантажного двору; правила і технічні умови зберігання, розвантаження, навантаження, кріплення та перевезення вантажів (в тому числі небезпечних, великовагових, негабаритних); положення та інструкції з ведення звітності щодо роботи вантажного двору; умови договорів на перевезення та зберігання вантажів, оренду складських приміщень та устаткування; порядок розрахунків за надані послуги та виконані роботи; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; основи трудового законодавства; правила та норми охорони праці.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Стаж роботи за фахом: для спеціаліста - не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.
7. Завідувач каси
Завдання та обов'язки. Організовує роботу квиткових кас. Контролює правильність оформлення квитковими касирами проїзних документів і отримання оплати за проїзд, своєчасність інформування пасажирів про наявність вільних місць. Стежить за отриманням від суміжних станцій та наданням інформації пасажирам про наявність вільних місць у автобусах. Організовує роботу щодо повернення коштів пасажирам за невикористані квитки. Розглядає скарги і пропозиції пасажирів, надає їм необхідну інформацію. Забезпечує робочі місця касирів необхідним інвентарем, бланками проїзних документів, розкладом руху автобусів та іншою довідковою літературою, канцелярським приладдям. Забезпечує наявність в касі бланків проїзних документів. Здійснює систематичний контроль за своєчасним внесенням змін у довідково-інформаційний матеріал квиткових касирів, забезпеченням своєчасної інкасації грошової виручки квитковими касирами. Стежить за справністю касових апаратів, організовує їх ремонт і заміну. Складає зведений касовий звіт.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази й інші керівні документи, які стосуються роботи квиткових кас та порядку ведення касових операцій; правила перевезень пасажирів і багажу; форми проїзних документів і порядок їх оформлення і продажу; основні маршрути руху автобусів; тарифи на перевезення пасажирів і пільги, що надаються окремим категоріям громадян; правила обліку та порядок передачі відомостей про наявність вільних місць у автобусах; правила збереження бланків суворої звітності і порядок їх обліку; правила ведення касової книги і складання касової звітності; положення про матеріальну відповідальність робітників та службовців; правила експлуатації обчислювальної техніки, комунікацій та зв'язку; основи організації праці; основи трудового законодавства, правила та норми охорони праці.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр або молодший спеціаліст). Стаж роботи за професійним спрямуванням - не менше 1 року.
8. Завідувач кімнати відпочинку
Завдання та обов'язки. Організовує роботу кімнати відпочинку. Забезпечує створення сприятливих умов для міжрейсового відпочинку водіїв у кімнатах відпочинку. Забезпечує безперебійне функціонування предметів господарського вжитку, обладнання та пристосувань, що знаходяться у кімнатах відпочинку, а також роботу системи опалення, санскладових одиниць та їх ремонт у встановлені терміни. Забезпечує збереження господарського інвентарю, його відновлення та поповнення, дотримання чистоти у приміщеннях. Забезпечує збереження особистого майна відпочиваючих. Контролює дотримання у кімнаті відпочинку правил пожежної безпеки та забезпечує наявність засобів протипожежного захисту. Веде книгу скарг і пропозицій, вживає заходів щодо усунення недоліків в роботі кімнати.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази й інші керівні документи щодо утримання житлових, культурно-побутових та інших приміщень; вимоги до обладнання та правила утримання кімнат відпочинку; порядок обліку матеріальних цінностей; правила внутрішнього розпорядку кімнат відпочинку; основи організації праці; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або неповна вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр або молодший спеціаліст). Стаж роботи з господарського обслуговування - не менше 1 року.
9. Завідувач контейнерного майданчика
Завдання та обов'язки. Організовує роботу контейнерного майданчика. Забезпечує приймання, зберігання, сортування, відвантаження та облік контейнерів, а також якісне оформлення перевізних документів. Забезпечує ефективне використання виробничих площ майданчика, обладнання і пристосувань, вантажно-розвантажувальних механізмів. Контролює дотримання технічних умов навантаження контейнерів на відкритий рухомий склад, технологію вантажно-розвантажувальних робіт, час простою автомобілів під вантажними операціями. Забезпечує своєчасне відвантаження контейнерів для ремонту і отримання їх з ремонту. Забезпечує правильну технічну експлуатацію обладнання контейнерного майданчика. Бере участь в експертній перевірці вантажів. Організовує матеріально-технічне постачання контейнерного майданчика, роботу прийомоздавальників вантажів і механізаторів, що обслуговують контейнерний майданчик. Аналізує роботу контейнерного майданчика, вживає заходів щодо усунення виявлених недоліків. Організовує роботу з підвищення рівня професійних знань працівників контейнерного майданчика. Розробляє і впроваджує заходи щодо поліпшення роботи контейнерного майданчика. Забезпечує своєчасне оформлення встановлених форм звітності. Керує працівниками контейнерного майданчика.
Повинен знати: нормативні та методичні матеріали з питань організації роботи контейнерного майданчика; правила зберігання і перевезення вантажів (в тому числі небезпечних) у контейнерах; технічні умови навантаження, кріплення контейнерів на відкритому рухомому складі; положення та інструкції з ведення звітності щодо роботи контейнерного майданчика; умови договорів на зберігання вантажів, оренду складських приміщень та устаткування; порядок розрахунків за надані послуги та виконані роботи; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; основи трудового законодавства; правила та норми охорони праці.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Стаж роботи за фахом: для спеціаліста - не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.
10. Завідувач платформи сортувальної
Завдання та обов'язки. Організовує роботу сортувальної платформи. Забезпечує переробку вантажопотоку, який надходить під сортування, зберігання вантажів, ефективне використання виробничих майданчиків та вантажно-розвантажувальних засобів. Контролює правильність укладання вантажів на рухомий склад на сортувальній платформі. Забезпечує правильну технічну експлуатацію і утримання вагових приладів. Бере участь у розробленні і здійсненні заходів щодо запобігання псуванню вантажів під час сортування. Аналізує роботу сортувальної платформи, розробляє і вживає заходів, направлених на поліпшення її роботи. Організовує роботу прийомоздавальників вантажів, механізаторів і вантажників. Забезпечує своєчасне оформлення встановлених форм звітності. Керує працівниками сортувальної платформи.
Повинен знати: нормативні та методичні матеріали з питань організації роботи сортувальної платформи; правила і технічні умови розвантаження, навантаження, кріплення вантажів (в тому числі небезпечних, великовагових, негабаритних); положення та інструкції з ведення звітності щодо роботи платформи сортувальної; умови договорів на зберігання, сортування вантажів, оренду складських приміщень та устаткування; порядок розрахунків за надані послуги та виконані роботи; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; основи трудового законодавства; правила та норми охорони праці.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Стаж роботи за фахом: для спеціаліста - не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.
11. Завідувач складу вантажів
Завдання та обов'язки. Організовує роботу складу вантажів. Забезпечує зберігання вантажів (в тому числі небезпечних, великовагових, негабаритних), їх своєчасне вивезення, ефективне використання виробничих площ і вантажно-розвантажувальних механізмів. Аналізує виконання робіт з вантажообробки та вживає заходів з ліквідації виявлених порушень. Бере участь у контрольних перевірках навантаження і розвантаження вантажів. Розробляє і впроваджує заходи щодо забезпечення збереження вантажів на складі. Забезпечує задовільний стан складських приміщень, вагових приладів та іншого обладнання. Організовує роботу прийомоздавальників вантажів, вантажників і механізаторів. Організовує роботу з підвищення рівня професійних знань працівників. Керує працівниками складу.
Повинен знати: нормативні та методичні матеріали з питань організації роботи складу вантажів; правила і технічні умови зберігання вантажів (в тому числі небезпечних, великовагових, негабаритних); положення та інструкції з ведення звітності щодо роботи складу вантажів; умови договорів на зберігання вантажів, оренду складських приміщень та устаткування; порядок розрахунків за надані послуги та виконані роботи; основи економіки, організації виробництва, праці та управління; основи трудового законодавства; правила та норми охорони праці.
Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр). Стаж роботи за фахом: для спеціаліста - не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.
12. Менеджер (управитель) на автомобільному транспорті
Завдання та обов'язки. Розробляє стратегічні цілі діяльності автотранспортного підприємства, забезпечує прийняття оптимальних управлінських рішень з метою його стабільного функціонування на короткострокову та довгострокову перспективу. Здійснює контроль за розробкою і реалізацією бізнес-планів і угод, контрактів, що укладаються, оцінює ступінь можливого ризику. Розробляє і надає керівнику підприємства пропозиції з організаційно-технічних, економічних, кадрових і соціально-психологічних питань з метою збільшення обсягу прибутку, підвищення якості і конкурентоспроможності продукції (послуг) підприємства на внутрішньому та зовнішньому ринках, ощадливого й ефективного використання матеріальних, фінансових і трудових ресурсів. Встановлює раціональні господарські зв'язки з діловими партнерами, систему пошуку необхідної інформації для розширення зв'язків і обміну досвідом. Здійснює аналіз попиту на автотранспортні послуги за допомогою вивчення й оцінки потреб замовників. Залучає до вирішення задач консультантів і експертів з різних питань (правових, технічних, фінансових і ін.). Організовує рекламну діяльність.
Повинен знати: закони, постанови, укази, розпорядження, рішення та інші нормативно-правові акти органів державної влади і місцевого самоврядування, які регулюють порядок діяльності автотранспортного підприємства; у разі здійснення підприємством міжнародних перевезень пасажирів і вантажів - основні положення міжнародних конвенцій і угод в галузі автомобільного транспорту; чинне законодавство України та нормативні акти, що регламентують підприємницьку та комерційну діяльність; перспективи та світові тенденції розвитку галузі; основи організації процесу надання транспортних послуг; ринкову економіку, підприємництво та ведення бізнесу; кон'юнктуру ринку транспортних послуг, порядок ціноутворення та оподаткування на транспорті, основи маркетингу; теорію менеджменту, макро- і мікроекономіки; порядок підготовки та встановлення господарських зв'язків, методику актово-претензійної роботи; теорію управлінських рішень та комунікацій; порядок розроблення комерційних умов договорів, контрактів, угод; етику ділового спілкування; методи оброблення інформації з використанням сучасних технічних засобів, комунікацій та зв'язку, обчислювальної техніки; теорію і практику роботи з персоналом.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта напряму підготовки "Менеджмент" (магістр, спеціаліст) без вимог до стажу роботи або повна вища освіта (спеціаліст, магістр), стаж роботи за фахом - не менше 2 років та післядипломна освіта за напрямом "Менеджмент".
13. Начальник відділу експлуатації
Завдання та обов'язки. Забезпечує виконання договірних зобов'язань підприємства щодо надання транспортних послуг споживачам. Організовує роботу рухомого складу підприємства шляхом його раціонального і ефективного використання з дотриманням вимог безпеки дорожнього руху. Керує розробкою і впровадженням новітніх технологій і методів організації перевезень (у тому числі - небезпечних вантажів). Забезпечує підготовку комплекту документів для отримання підприємством ліцензій, сертифікатів та свідоцтв у випадках, передбачених чинним законодавством. Розробляє та узгоджує відповідно до чинного законодавства документацію для здійснення безпечного перевезення небезпечних вантажів: технічні умови, аварійні картки системи інформації про небезпеку. Керує розробкою та подає на затвердження у встановленому порядку розклад руху автобусів підприємства, схеми та паспорти автобусних маршрутів, а також маршрути перевезень небезпечних вантажів. Організовує контроль за роботою автотранспортних засобів підприємства на лінії. Забезпечує ефективне використання автотранспортних засобів, навантажувально-розвантажувальних механізмів і обладнання, удосконалення технології перевезень і навантажувально-розвантажувальних робіт. Забезпечує контроль щодо виконання перевізного процесу, за дотриманням режиму праці і відпочинку водіїв, своєчасним проведенням інструктажів водіїв щодо правил, умов перевезень та вимог безпечного ведення робіт і безпеки руху. Організовує перевірки стану доріг, мостів, під'їзних шляхів у місцях роботи автотранспортних засобів підприємства і вживає через відповідні органи й організації заходів щодо приведення їх у справний стан. Вживає заходів щодо покращання техніко-експлуатаційних показників роботи рухомого складу. Забезпечує своєчасне і правильне ведення обліку і статистичної звітності про роботу автотранспортних засобів. Керує працівниками відділу.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали щодо організації та виконання перевізного процесу; порядок отримання ліцензій, сертифікатів і свідоцтв; порядок проведення конкурсу на перевезення пасажирів автомобільним транспортом; правила надання послуг пасажирського автомобільного транспорту; правила перевезень вантажів автомобільним транспортом; призначення й основні техніко-експлуатаційні характеристики та конструктивні особливості автотранспортних засобів, навантажувально-розвантажувальних механізмів і засобів для контейнерних і пакетних перевезень; правила технічної експлуатації автотранспортних засобів (у тому числі при здійсненні перевезень небезпечних вантажів); правила безпеки дорожнього руху; схему доріг; основи економіки, організації праці, виробництва та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи з організації перевізного процесу - не менше 2-х років.
14. Начальник відділу організації безпеки дорожнього руху
Завдання та обов'язки. Здійснює систематичний контроль за дотриманням працівниками підприємства правил дорожнього руху і безпечної експлуатації рухомого складу, організовує проведення профілактичних запобіжних заходів. Розробляє і затверджує графік виїзду на лінію працівників підприємства для проведення перевірки дотримання водіями правил дорожнього руху та техніки безпеки. Керує організацією проведення службового розслідування дорожньо-транспортних пригод з виїздом на місце їх виникнення. Керує роботою з аналізу причин тяжких дорожньо-транспортних пригод, порушення водіями правил дорожнього руху, розробляє конкретні пропозиції щодо їх усунення. Організовує проведення занять у кабінеті з безпеки руху і забезпечує їх необхідними методичними посібниками і наочним приладдям. Бере участь у роботі дисциплінарних комісій при розгляді матеріалів про порушення, допущені водіями підприємства, і атестаційних комісій із присвоєння працівникам вищої кваліфікації. Контролює стажування водіїв автотранспортних засобів. Здійснює перевірку роботи контрольно-пропускних пунктів щодо випуску на лінію автотранспортних засобів в технічно справному стані. Бере участь у розробленні маршрутів перевезення небезпечних вантажів, в обстеженні маршрутів автотранспортних засобів щодо безпеки руху. Вносить пропозиції щодо забезпечення безпеки праці водіїв на лінії, у місцях навантаження і розвантаження, на зупинках і інших місцях руху транспорту. Забезпечує розробку схем руху автотранспорту і пішоходів на території підприємства, організовує роботу з нанесення дорожньої розмітки, установки дорожніх знаків і сигнальних пристроїв. Організовує нанесення маркування на транспортний засіб у разі перевезення ним небезпечних вантажів. Керує працівниками відділу.
Повинен знати: постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з питань організації безпеки дорожнього руху; правила безпеки дорожнього руху, схему доріг; організацію роботи на підприємстві щодо профілактики безпечних перевезень; методи і форми пропаганди і інформації про правила безпеки дорожнього руху; психофізіологічні вимоги до водіїв; призначення і конструктивні особливості автотранспортних засобів, правила їх технічної експлуатації; правила і засоби контролю технічного стану автотранспортних засобів; порядок і правила ведення форм з обліку і звітності з безпеки руху; основи економіки, організації праці, виробництва та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи з організації безпеки дорожнього руху - не менше 2-х років.
15. Начальник відділу паливно-енергетичних ресурсів
Завдання та обов'язки. Організовує роботу із забезпечення потреб підприємства в паливно-енергетичних ресурсах (автомобільне і котельно-пічне паливо, теплова і електрична енергія, мастильні матеріали і технічні рідини), їхнього раціонального використання. Організовує роботу з приймання, зберігання, видачі паливно-енергетичних ресурсів, здійснює оцінку витрат палива, енергії і мастильних матеріалів на підприємстві. Здійснює контроль за станом складського господарства, збереженням паливних та мастильних матеріалів, оснащенням паливних і маслозаправних пунктів, теплового і електросилового обладнання. Бере участь у здійсненні паспортизації наявного паливно-енергетичного господарства. Здійснює постійну роботу з удосконалення форм заохочення працівників за економію паливно-енергетичних ресурсів. Забезпечує своєчасність та достовірність ведення обліку та складання відповідної звітності. Керує працівниками відділу.
Повинен знати: методичні, нормативні та інші керівні матеріали з організації зберігання і раціонального використання паливно-енергетичних ресурсів; методи і порядок планування забезпечення і використання паливно-енергетичних ресурсів; організацію складського господарства; номенклатуру споживання паливно-енергетичних ресурсів; правила експлуатації заправного і газонаповнювального обладнання; правила транспортування нафтопродуктів автомобільним транспортом; правила перевезення небезпечних вантажів; організацію обліку і порядок складання звітності щодо використання паливно-енергетичних ресурсів; основи організації виробництва, праці і управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за фахом - не менше 2 років.
16. Начальник відділу технічного
Завдання та обов'язки. Забезпечує технічний розвиток підприємства, удосконалення його виробничо-технічної бази. Бере участь в розробці виробничої програми, заходів з підтримання високої технічної готовності автотранспортних засобів, удосконалення технологій їх технічного обслуговування і ремонту, механізації трудомістких процесів, зниження матеріальних і трудових витрат на ремонт автотранспортних засобів, підвищення надійності їх роботи, а також їх агрегатів та складових одиниць, поліпшення умов праці. Керує забезпеченням ремонтних майстерень технічною документацією, технологічними картами на виконання технічного обслуговування і ремонту автотранспортних засобів, випробування і регулювання складових одиниць і агрегатів. Розглядає і узгоджує документацію щодо модернізації обладнання. Забезпечує складання та дотримання графіків технічного обслуговування автотранспортних засобів згідно з діючими нормативами. Виконує аналіз причин і частоти виникнення несправностей автотранспортних засобів і на його основі уточнює періодичність і обсяги робіт з технічного обслуговування, розробляє заходи щодо збільшення міжремонтних пробігів автотранспортних засобів. Організовує облік автотранспортних засобів, агрегатів, автомобільних шин. Контролює надходження, рух і списання автотранспортних засобів на підприємстві, а також забезпечує постановку автотранспортних засобів на ремонт. Керує роботою з встановлення причин перевитрат автомобільного палива, мастильних та інших матеріалів під час виконання технічного обслуговування і ремонту автотранспортних засобів. Організовує раціоналізаторську роботу і надає допомогу у впровадженні раціоналізаторських пропозицій. Бере участь у роботі щодо розширення зон обслуговування та сумісництва професій у виробничій зоні. Забезпечує виконання працівниками технічної служби заходів з охорони навколишнього середовища, охорони праці і безпечного ведення робіт. Організовує роботу з підвищення кваліфікації робітників і спеціалістів. Керує працівниками відділу.
Повинен знати: методичні, нормативні та інші керівні матеріали з питань організації технічного обслуговування і ремонту автотранспортних засобів; Положення про технічне обслуговування і ремонт дорожніх транспортних засобів автомобільного транспорту; перспективи технічного розвитку підприємства; основні напрямки розвитку техніки в галузі; сучасні досягнення в області технічної підготовки виробництва, технічного обслуговування і ремонту автотранспортних засобів; технологію і організацію виконання технічного обслуговування і ремонту автотранспортних засобів; призначення, конструктивні особливості та основні техніко-експлуатаційні характеристики автотранспортних засобів; виробничі потужності і режими роботи обладнання; основи економіки, організації праці, виробництва та управління; основи трудового законодавства.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за фахом - не менше 2 років.
17. Начальник відділу транспортно-експедиційної роботи
Завдання та обов'язки. Забезпечує організацію транспортно-експедиційного обслуговування замовників послуг на умовах і в терміни, визначені договірними зобов'язаннями. Керує роботою щодо укладання та своєчасного виконання угод транспортної експедиції, збереження і дотримання встановлених термінів доставки вантажів, видачу вантажів у встановленому порядку, а також інших умов, обумовлених договором транспортної експедиції. Бере участь у розробленні маршрутів перевезень небезпечних вантажів. Контролює та організовує взаємодію всіх учасників доставки вантажів. Забезпечує ефективне використання автотранспортних засобів, навантажувально-розвантажувальних механізмів і обладнання, підвищення якості транспортно-експедиційного обслуговування. Організовує повідомлення одержувачів про прибуття вантажів на їх адресу. Вживає заходів щодо забезпечення збереження вантажів, що перевозяться, безпечного перевезення небезпечних вантажів, розширення мережі транспортно-експедиційних послуг, підвищення культури обслуговування. Аналізує характер, обсяги і напрямки перевезень вантажів. Здійснює контроль за своєчасним і правильним оформленням товарно-транспортних накладних, вантажних митних декларацій, іншої дорожньої документації. Контролює оформлення документів, пов'язаних із страхуванням вантажів, претензійних актів згідно із встановленими формами у разі надходження вантажів і автотранспортних засобів в пошкодженому стані. Контролює виконання комплексу заходів з відправлення вантажів, що надійшли у некондиційному стані, з браком. Контролює роботу з розшуку вантажів, автотранспортних засобів, які пропали, та ведення претензійних справ. Розглядає скарги замовників щодо якості транспортно-експедиційного обслуговування, аналізує й усуває причини їхнього виникнення. Забезпечує в процесі діяльності дотримання законів та інших нормативно-правових актів, а також міжнародних конвенцій і угод з транспортно-експедиційної діяльності. Керує працівниками відділу.
Повинен знати: методичні, нормативні та інші керівні матеріали щодо організації транспортно-експедиційного обслуговування; правила перевезень вантажів автомобільним транспортом (у тому числі - небезпечних, великовагових, негабаритних); вимоги до організації супроводження вантажів; технологію і організацію транспортно-експедиційного обслуговування; методи оптимізації транспортно-технологічних схем доставки вантажів; основи маркетингу на автомобільному транспорті; призначення й основні техніко-експлуатаційні характеристики автотранспортних засобів і правила їх технічної експлуатації; основи організації праці, виробництва та управління; основи трудового законодавства.