• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про порядок подання заяв до Антимонопольного комітету України про попереднє отримання дозволу на концентрацію субєктів господарювання (Положення про концентрацію)

Антимонопольний комітет України  | Розпорядження, Положення від 19.02.2002 № 33-р
Реквізити
  • Видавник: Антимонопольний комітет України
  • Тип: Розпорядження, Положення
  • Дата: 19.02.2002
  • Номер: 33-р
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Антимонопольний комітет України
  • Тип: Розпорядження, Положення
  • Дата: 19.02.2002
  • Номер: 33-р
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
АНТИМОНОПОЛЬНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ
Р О З П О Р Я Д Ж Е Н Н Я
N 33-р від 19.02.2002
м. Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
21 березня 2002 р.
за N 284/6572
Про затвердження Положення про порядок подання заяв до Антимонопольного комітету України про попереднє отримання дозволу на концентрацію суб'єктів господарювання (Положення про концентрацію)
Керуючись статтею 8 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" та статтею 26 Закону України "Про захист економічної конкуренції":
1. Затвердити Положення про порядок подання заяв до Антимонопольного комітету України про попереднє отримання дозволу на концентрацію суб'єктів господарювання (Положення про концентрацію), що додається.
2. Визнати Положення про контроль за економічною концентрацією, затверджене розпорядженням Антимонопольного комітету України від 25 травня 1998 року N 134-р та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 30 червня 1998 року за N 409/2849 (зі змінами й доповненнями, унесеними розпорядженнями Антимонопольного комітету України від 29 січня 1999 року N 22-р, від 18 лютого 2000 року N 31-р, від 16 січня 2001 року N 3-р та від 6 квітня 2001 року N 48-р) , таким, що втратило чинність.
Голова Комітету
Погоджено:
Т.в.о. Голови Державного комітету
з питань регуляторної політики та
підприємництва
О.Костусєв



В.Загородній
ЗАТВЕРДЖЕНО
Розпорядження
Антимонопольного комітету
України
19.02.2002 N 33-р
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
21 березня 2002 р.
за N 284/6572
Положення
про порядок подання заяв до Антимонопольного комітету України про попереднє отримання дозволу на концентрацію суб'єктів господарювання (Положення про концентрацію)
1. Загальні положення
1.1. Положення про порядок подання заяв до Антимонопольного комітету України щодо попереднього отримання дозволу на концентрацію суб'єктів господарювання (далі - Положення) розроблено відповідно до Законів України "Про захист економічної конкуренції", "Про Антимонопольний комітет України", "Про оренду державного та комунального майна", "Про промислово-фінансові групи в Україні", з метою запобігання монополізації товарних ринків, зловживанню монопольним (домінуючим) становищем, обмеженню конкуренції.
Положення встановлює порядок подання заяв до Антимонопольного комітету України про попереднє отримання дозволу Антимонопольного комітету України чи Адміністративної колегії Антимонопольного комітету України на концентрацію суб'єктів господарювання, а також їх розгляду та одержання висновків з питань концентрації суб'єктів господарювання.
1.2. Терміни та скорочення, що вживаються у цьому Положенні, мають таке значення:
1.2.1. Концентрація суб'єктів господарювання (далі - концентрація):
1) злиття суб'єктів господарювання або приєднання одного суб'єкта господарювання до іншого;
2) набуття безпосередньо або через інших осіб контролю одним або кількома суб'єктами господарювання над одним або кількома суб'єктами господарювання чи частинами суб'єктів господарювання, зокрема шляхом:
а) безпосереднього або опосередкованого (через інших осіб) придбання, набуття у власність іншим способом активів у вигляді цілісного майнового комплексу або структурного підрозділу суб'єкта господарювання, одержання в управління, оренду, лізинг, концесію чи набуття в інший спосіб права користування активами у вигляді цілісного майнового комплексу або структурного підрозділу суб'єкта господарювання, у тому числі придбання активів суб'єкта господарювання, що ліквідується;
б) призначення або обрання на посаду керівника, заступника керівника спостережної ради, правління, іншого наглядового чи виконавчого органу суб'єкта господарювання особи, яка вже обіймає одну чи кілька з перелічених посад в інших суб'єктах господарювання, або створення ситуації, при якій більше половини посад членів спостережної ради, правління, інших наглядових чи виконавчих органів двох чи більше суб'єктів господарювання обіймають одні й ті самі особи;
в) створення суб'єкта господарювання двома і більше суб'єктами господарювання, який тривалий період буде самостійно здійснювати господарську діяльність, і при цьому зазначене створення не приводить до координації конкурентної поведінки між суб'єктами господарювання, що створили цей суб'єкт господарювання, або між ними та новоствореним суб'єктом господарювання;
3) безпосереднє або опосередковане (через інших осіб) придбання, набуття у власність іншим способом чи одержання в управління часток (акцій, паїв), що забезпечує досягнення чи перевищення 25 або 50 відсотків голосів у вищому органі управління відповідного суб'єкта господарювання.
1.2.2. Органи Антимонопольного комітету України (далі - Комітет) - Комітет, постійно діюча Адміністративна колегія Комітету, тимчасова Адміністративна колегія Комітету, державний уповноважений Комітету, адміністративні колегії територіального відділення Комітету.
1.2.3. Адміністративна колегія Комітету - постійно діюча Адміністративна колегія Комітету, тимчасова Адміністративна колегія Комітету.
1.2.4. Державний уповноважений - державний уповноважений Комітету.
1.2.5. ПФГ - промислово-фінансова група.
1.2.6. ТЕО - техніко-економічне обґрунтування.
1.2.7. Генеральна угода ПФГ - Генеральна угода про сумісну діяльність щодо виробництва кінцевої продукції ПФГ.
1.2.8. ЄДРПОУ - Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України.
1.2.9. Заява - заява про надання:
дозволу на концентрацію;
висновків з питань концентрації.
1.2.10. Висновки з питань концентрації:
попередні висновки стосовно концентрації, у тому числі оренди, лізингу, концесії;
висновки щодо доцільності створення ПФГ, ТЕО та Генеральної угоди ПФГ;
висновки орендодавцеві про можливість оренди та умови договору оренди цілісного майнового комплексу підприємства чи його структурного підрозділу, що перебуває у державній, комунальній власності або належить Автономній Республіці Крим.
1.2.11. Опосередковане (через інших осіб) придбання, набуття в інший спосіб у власність, одержання в управління (користування) часток (акцій, паїв), активів (майна) у вигляді цілісного майнового комплексу суб'єкта господарювання чи його структурного підрозділу - отримання однією юридичною чи фізичною особою можливості впливати на реалізацію прав, що випливають з володіння чи управління (користування) частками (акціями, паями), активами (майном) іншої юридичної особи, завдяки:
наявності контролю над особами, які набувають у власність чи одержують в управління (користування) зазначені частки (акції, паї), активи (майно).
наявності або появі контролю над тими юридичними особами, які володіють чи управляють (користуються) зазначеними частками (акціями, паями), активами (майном);
поєднанню наведених умов.
1.2.12. Недружнє придбання, набуття в інший спосіб у власність, одержання в управління (користування) - придбання, набуття в інший спосіб у власність, одержання в управління (користування) часток (акцій, паїв), що забезпечує досягнення або перевищення 25, 50 відсотків голосів у вищому органі управління суб'єкта господарювання, в осіб, які не здійснюють контролю над ним, при відмові цього суб'єкта господарювання надати заявнику (уповноваженій ним особі) інформацію, необхідну для одержання дозволу органів Комітету.
1.2.13. Терміни "учасник ПФГ", "ініціатори створення ПФГ", "уповноважена особа (особи) ініціаторів створення ПФГ" використовуються в їхньому значенні відповідно до статті 1 Закону України "Про промислово-фінансові групи в Україні".
1.2.14. Термін "цілісний майновий комплекс" використовується в його значенні відповідно до статті 4 Закону України "Про оренду державного та комунального майна".
1.2.15. Термін "лізинг" використовується в його значенні відповідно до статті 1 Закону України "Про лізинг".
1.2.16. Термін "концесія" використовується в його значенні відповідно до статті 1 Закону України "Про концесії".
1.2.17. Терміни "товар", "органи влади", "органи адміністративно-господарського управління та контролю", "економічна конкуренція (конкуренція)", "ринок товару (товарний ринок)", "монополізація", "суб'єкт господарювання", "інформація", "контроль", "об'єднання" використовуються в їхніх значеннях відповідно до статті 1 Закону України "Про захист економічної конкуренції" (далі - Закон).
Термін "монопольне (домінуюче) становище суб'єкта господарювання" використовується у значенні відповідно до статті 12 Закону.
1.3. Порядок одержання дозволу органів Комітету на поглинання одного суб'єкта господарювання іншим шляхом придбання контрольного пакета акцій суб'єктів господарювання у процесі приватизації регламентується Положенням про порядок одержання згоди Антимонопольного комітету України на поглинання господарюючих суб'єктів у процесі приватизації, затвердженим розпорядженням Комітету від 21 червня 1994 року N 8-р і зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 5 липня 1994 року за N 148/357, окрім випадків, визначених законодавством.
Порядок одержання дозволу органів Комітету на створення холдингових компаній у процесі корпоратизації та приватизації регламентується:
Положенням про порядок одержання згоди Антимонопольного комітету України на створення холдингових компаній у процесі корпоратизації та приватизації, затвердженим розпорядженням Комітету від 21 червня 1994 року N 6-р і зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 5 липня 1994 року за N 150/359;
Положенням про порядок погодження з Антимонопольним комітетом України проектів установчих документів та планів розміщення акцій холдингових компаній, що створюються в процесі корпоратизації та приватизації, затвердженим розпорядженням Комітету від 21 червня 1994 року N 7-р і зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 5 липня 1994 року за N 149/358;
Положенням про порядок підтвердження Антимонопольним комітетом України наявності контрольного пакета акцій, затвердженим розпорядженням Комітету від 21 червня 1994 року N 9-р і зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 5 липня 1994 року за N 147/356.
Порядок повідомлення Комітету, відділення про придбання цінних паперів інвестиційними фондами та інвестиційними компаніями, а також про укладення інвестиційним керуючим договору управління активами інвестиційних фондів і компаній регулюється Положенням про особливості контролю за дотриманням антимонопольного законодавства інвестиційними фондами та інвестиційними компаніями, затвердженим розпорядженням Комітету від 18 листопада 1994 року N 13-р і зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 9 грудня 1994 року за N 297/507 (зі змінами і доповненнями).
2. Сфера застосування
2.1. Попереднє одержання дозволу Комітету або Адміністративної колегії Комітету на концентрацію є обов'язковим, коли сукупна вартість активів або сукупний обсяг реалізації товарів учасників концентрації, з урахуванням відносин контролю, за останній фінансовий рік, у тому числі за кордоном, перевищує суму, еквівалентну 12 мільйонам євро, визначену за курсом Національного банку України, що діяв в останній день фінансового року, і при цьому:
вартість (сукупна вартість) активів або обсяг (сукупний обсяг) реалізації товарів, у тому числі за кордоном, не менш як у двох учасників концентрації, з урахуванням відносин контролю, перевищує суму, еквівалентну 1 мільйону євро, визначену за курсом Національного банку України, що діяв в останній день фінансового року, у кожного, та
вартість (сукупна вартість) активів або обсяг (сукупний обсяг) реалізації товарів в Україні хоча б одного учасника концентрації, з урахуванням відносин контролю, перевищує суму, еквівалентну 1 мільйону євро, визначену за курсом Національного банку України, що діяв в останній день фінансового року,
у разі:
2.1.1. Злиття двох або більше суб'єктів господарювання.
2.1.2. Приєднання одного суб'єкта господарювання до іншого.
2.1.3. Набуття безпосередньо або через інших осіб контролю одним або кількома суб'єктами господарювання над одним або кількома суб'єктами господарювання чи частинами суб'єктів господарювання, зокрема шляхом:
2.1.3.1. Безпосереднього або опосередкованого (через інших осіб) придбання, набуття у власність іншим способом активів у вигляді цілісного майнового комплексу або структурного підрозділу суб'єкта господарювання, у тому числі придбання активів суб'єкта господарювання, що ліквідується.
2.1.3.2. Одержання в управління, оренду, лізинг, концесію чи набуття в інший спосіб права користування активами у вигляді цілісного майнового комплексу або структурного підрозділу суб'єкта господарювання, у тому числі придбання активів суб'єкта господарювання, що ліквідується.
2.1.3.3. Призначення або обрання на посаду керівника, заступника керівника спостережної ради, правління, іншого наглядового чи виконавчого органу суб'єкта господарювання особи, яка вже обіймає одну чи кілька з перелічених посад в інших суб'єктах господарювання.
2.1.3.4. Створення ситуації, при якій більше половини посад членів спостережної ради, правління, інших наглядових чи виконавчих органів двох чи більше суб'єктів господарювання обіймають одні й ті самі особи.
2.1.3.5. Створення суб'єкта господарювання двома і більше суб'єктами господарювання, який тривалий період буде самостійно здійснювати господарську діяльність, і при цьому зазначене створення не приводить до координації конкурентної поведінки між суб'єктами господарювання, що створили цей суб'єкт господарювання, або між ними та новоствореним суб'єктом господарювання.
2.1.3.6. Набуття безпосередньо або через інших осіб контролю одним або кількома суб'єктами господарювання над одним або кількома суб'єктами господарювання чи частинами суб'єктів господарювання в інший спосіб, ніж зазначено у пунктах 2.1.3.1 - 2.1.3.5 Положення.
2.1.4. Безпосереднього або опосередкованого придбання, набуття у власність іншим способом чи одержання в управління часток (акцій, паїв), що забезпечує досягнення чи перевищення 25 або 50 відсотків голосів у вищому органі управління відповідного суб'єкта господарювання.
2.2. Не вважається концентрацією і не потребує дозволу органів Комітету на концентрацію:
2.2.1. Створення суб'єкта господарювання, метою чи внаслідок створення якого здійснюється координація конкурентної поведінки між суб'єктами господарювання, що створили зазначений суб'єкт господарювання, або між ними та новоствореним суб'єктом господарювання.
Таке створення, а також внесення змін до установчих документів, на підставі яких створюються суб'єкти господарювання, об'єднання розглядаються як узгоджені дії відповідно до статті 5 Закону.
2.2.2. Придбання часток (акцій, паїв) суб'єкта господарювання особою, основним видом діяльності якої є проведення фінансових операцій чи операцій з цінними паперами, якщо це придбання здійснюється з метою їх наступного перепродажу за умови, що зазначена особа не бере участі в голосуванні у вищому органі чи інших органах управління суб'єкта господарювання. У такому разі наступний перепродаж має бути здійснений протягом одного року з дня придбання часток (акцій, паїв). На клопотання зазначених осіб із обґрунтуванням про неможливість здійснення наступного перепродажу органи Комітету можуть прийняти рішення про продовження цього строку.
2.2.3. Дії, які здійснюються між суб'єктами господарювання, пов'язаними відносинами контролю, у випадках, передбачених пунктом 2.1 Положення, крім випадків набуття такого контролю без отримання дозволу Антимонопольного комітету України, якщо необхідність отримання такого дозволу передбачена законом.
2.2.4. Набуття контролю над суб'єктом господарювання або його частиною, у тому числі завдяки праву управління та розпорядження його майном арбітражним керуючим, службовою чи посадовою особою органу державної влади.
2.3. Учасниками концентрації відповідно до статті 23 Закону є:
2.3.1. Суб'єкти господарювання, стосовно яких здійснюється або має здійснитися злиття, приєднання.
2.3.2. Суб'єкти господарювання, які набувають або мають намір набути контроль над суб'єктом господарювання, чи суб'єкти господарювання, щодо яких набувається або має набутися контроль.
2.3.3. Суб'єкти господарювання, активи (майно), частки (акції, паї) яких набуваються у власність, одержуються в управління (користування), оренду, лізинг, концесію або мають набутися, та їх покупці (одержувачі), набувачі.
2.3.4. Суб'єкти господарювання, що є або мають намір стати засновниками (учасниками) новостворюваного суб'єкта господарювання.
Якщо одним із засновників є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, орган адміністративно-господарського управління та контролю, то учасником концентрації вважається також суб'єкт господарювання, активи (майно), частки (акції, паї) якого вносяться до статутного фонду новостворюваного суб'єкта господарювання.
2.3.5. Фізичні та юридичні особи, пов'язані з учасниками концентрації, зазначеними у пунктах 2.3.1 - 2.3.4 Положення, відносинами контролю, що дає підстави визнати відповідну групу осіб згідно зі статтею 1 Закону єдиним суб'єктом господарювання.
2.4. Висновки Комітету щодо доцільності створення ПФГ, ТЕО та Генеральної угоди ПФГ надаються відповідно до статті 3 Закону України "Про промислово-фінансові групи в Україні".
2.5. Висновки органів Комітету про можливість оренди та умови договору оренди цілісного майнового комплексу підприємства чи його структурного підрозділу, що перебуває у державній, комунальній власності або належить Автономній Республіці Крим, надаються орендодавцеві відповідно до статті 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна".
2.6. Визначення складу суб'єктів господарювання - учасників концентрації, поєднаних відносинами контролю у значенні статті 1 Закону, та фактичних значень їх вартісних показників (вартості (сукупної вартості) активів, обсягів (сукупних обсягів) реалізації товарів), необхідних для порівняння з пороговими значеннями, наведеними в пункті 2.1 Положення, здійснюється відповідно до Порядку обчислення показників учасників концентрації, наведеного в додатку 5.
3. Порядок подання заяви
3.1. При перевищенні вартісними показниками учасників концентрації порогових значень, наведених у пункті 2.1 Положення, а також створенні ПФГ учасники концентрації, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю, які в межах своїх повноважень приймають рішення про концентрацію або які здійснюють концентрацію, повинні звернутися із заявою про надання:
дозволу Комітету на концентрацію, у тому числі оренду, лізинг, концесію;
висновків Комітету щодо доцільності створення ПФГ, стосовно ТЕО та Генеральної угоди ПФГ.
Подання заяви (окрім заяв про одержання висновків Комітету щодо доцільності створення ПФГ та висновків про можливість оренди та умови договору оренди цілісного майнового комплексу підприємства чи його структурного підрозділу, що перебуває у державній чи комунальній власності або належить Автономній Республіці Крим) здійснюється органами державної влади, органами місцевого самоврядування, органами адміністративно-господарського управління та контролю, орендарем, лізингоодержувачем, концесіонером, суб'єктами господарювання, фізичними та юридичними особами, які в межах своїх повноважень приймають рішення про концентрацію або які здійснюють концентрацію. Заява подається до Комітету.
Учасники концентрації, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю подають спільну заяву.
Подання заяви про одержання висновків Комітету щодо доцільності створення ПФГ, стосовно ТЕО та Генеральної угоди ПФГ здійснюється уповноваженою особою (особами) ініціаторів створення ПФГ.
Подання заяви про надання висновків про можливість оренди та умови договору оренди цілісного майнового комплексу підприємства чи його структурного підрозділу, що перебуває у державній чи комунальній власності або належить Автономній Республіці Крим, до відповідного органу Комітету здійснюється орендодавцем. Ця заява може подаватися одночасно з заявою орендаря про надання дозволу на концентрацію.
Заява та додані до неї документи мають містити повну та достовірну інформацію.
У разі подання недостовірної інформації заявники несуть відповідальність згідно із статтею 52 Закону.
Інформація з обмеженим доступом, необхідна для розгляду заяви, може подаватися до відповідних органів Комітету цими особами окремо.
3.2. У разі, якщо концентрація проводиться із застосуванням конкурсних процедур (торги, аукціони, конкурси, тендери тощо), заява може подаватись як до початку конкурсної процедури, так і після, але не пізніше тридцяти днів з дати оголошення переможця, якщо інше не передбачено законом.
3.3. У тих випадках концентрації (окрім створення ПФГ та надання висновків про можливість оренди та умови договору оренди цілісного майнового комплексу підприємства чи його структурного підрозділу, що перебуває у державній чи комунальній власності або належить Автономній Республіці Крим), які не передбачені пунктом 2.1, особи й органи, зазначені в пункті 3.1, можуть з власної ініціативи звернутися із заявою до Комітету з метою одержання дозволу на ці дії.
Суб'єкти господарювання можуть з власної ініціативи звернутися до органів Комітету із заявою про отримання попередніх висновків стосовно питань запланованої концентрації.
3.4. Попередні висновки стосовно питань запланованої концентрації не звільняють заявника від необхідності звернутися до органу Комітету із заявою про надання дозволу на концентрацію у випадках, передбачених пунктом 2.1.
3.5. За подання заяв про надання дозволу Комітету на концентрацію, надання попередніх висновків відповідно до статей 26 та 29 Закону справляється плата в розмірах, передбачених частиною другою статті 34 Закону.
3.6. Органи, особи, визначені в пункті 3.1 Положення, можуть призначити та уповноважити свого представника подати заяву до Комітету або його відділення, а також представляти інтереси учасника(ів) заявленої дії у процесі розгляду заяви.
Повноваження представника підтверджуються дорученням учасника(ів) заявленої дії, оформленим у встановленому порядку з урахуванням вимог, установлених у пункті 4 додатка 1.
3.7. Підвідомчість заяв з питань концентрації
Комітету підвідомчі питання про надання попередніх висновків стосовно концентрації та питання про надання дозволу на концентрацію:
учасником якої є підприємство, яке має стратегічне значення для економіки та безпеки держави;
учасником якої є транснаціональна корпорація, суб'єкт господарювання відповідно до статті 1 Закону, у складі якого хоча б одна юридична (фізична) особа має постійне місцезнаходження (місце проживання) за межами України;
учасником якої є суб'єкт господарювання, який за результатами концентрації досягає монопольного (домінуючого) становища, підтримує або посилює це становище;
яка призводить до створення суб'єкта господарювання, який за концентрацією досягає монопольного (домінуючого) становища, підтримує або посилює це становище, чи суттєвого обмеження конкуренції на всьому ринку чи в значній його частині;
на підставі рішень Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України;
пов'язану із забезпеченням національної безпеки, оборони, суспільних інтересів.
Комітету підвідомчі також питання про концентрацію, пов'язану із створенням ПФГ, а також про надання орендодавцеві висновків про можливість оренди та умови договору оренди цілісного майнового комплексу підприємства чи його структурного підрозділу, що перебуває у державній, комунальній власності або належить Автономній Республіці, коли такі підприємства діють на ринках, які охоплюють територію понад половину регіонів України (Автономна Республіка Крим, області, міста Київ та Севастополь), у тому числі частин цих регіонів.
Учасник концентрації та його склад визначається відповідно до пункту 2.3 Положення згідно з Порядком обчислення показників учасників концентрації, наведеним у додатку 5.
Комітет може також прийняти до розгляду будь-яке питання про концентрацію.
Адміністративній колегії Комітету підвідомчі питання про надання попередніх висновків стосовно концентрації та про концентрацію, за винятком питань, підвідомчих Комітету.
Адміністративній колегії Комітету підвідомчі також питання про надання висновків орендодавцеві про можливість оренди та умови договору оренди цілісного майнового комплексу підприємства чи його структурного підрозділу, що перебуває у державній, комунальній власності або належить Автономній Республіці, коли такі підприємства діють на регіональних ринках, які охоплюють територію декількох регіонів України (Автономна Республіка Крим, області, міста Київ та Севастополь), у тому числі частин цих регіонів.
Адміністративній колегії територіального відділення Комітету підвідомчі питання про надання орендодавцеві висновків про можливість оренди та умови договору оренди цілісного майнового комплексу підприємства чи його структурного підрозділу, що перебуває у державній, комунальній власності або належить Автономній Республіці Крим, якщо учасники концентрації зареєстровані в одному регіоні України (Автономна Республіка Крим, області, міста Київ та Севастополь) і діють на регіональному ринку, який охоплює територію одного регіону України.
Голова Комітету має право за клопотанням заявника, органу Комітету або з власної ініціативи витребувати будь-яку заяву, справу, що є в провадженні органу, уповноваженого розглядати заяву, справу, і передати її на розгляд іншого органу Комітету.
3.8. Заява подається у письмовій формі і повинна містити:
найменування органу, до якого подається заява;
посилання на відповідний нормативно-правовий акт (пункт, частина, стаття), що передбачає звернення до Комітету, відділення;
найменування, реквізити заявника та його представника (орган державної влади, орган місцевого самоврядування, орган адміністративно-господарського управління та контролю, суб'єкт господарювання, фізична особа, представництво іноземного суб'єкта господарської діяльності в Україні тощо);
зміст дії, про надання дозволу на яку звертається заявник;
найменування, реквізити (поштова адреса, факс, телефон та ін.) учасника(ів) концентрації;
перелік документів і відомостей, що додаються до заяви.
3.9. До заяви (окрім заяви про надання висновків Комітету про можливість оренди та умови договору оренди цілісного майнового комплексу підприємства чи його структурного підрозділу, що перебуває у державній, комунальній власності або належить Автономній Республіці Крим) додаються документ, що підтверджує сплату збору за її подання (платіжне доручення на перерахування збору з відміткою установи банку або квитанція), а також підготовлені згідно з вимогами, викладеними в додатку 1, такі документи:
3.9.1. При злитті суб'єктів господарювання або приєднанні одного суб'єкта господарювання до іншого:
3.9.1.1. Належним чином оформлені установчі документи (установчий договір, статут) суб'єкта господарювання, що утворюється в результаті злиття, копії установчих документів суб'єктів господарювання, які зливаються, приєднуються та до яких приєднуються, копії їхніх свідоцтв про реєстрацію, а також рішення про злиття, приєднання.
3.9.1.2. Відомості про концентрацію суб'єктів господарювання, які містять інформацію про зміст заявленої дії та розрахунок сумарних вартісних показників за обсягом, формою та змістом згідно з додатком 2.
3.9.1.3. Відомості про основні види діяльності кожного учасника концентрації, його частку на ринку (за обсягом, формою та змістом згідно з додатком 3), які, зокрема, містять інформацію про основні види діяльності суб'єктів господарювання, зазначених у пункті 2.3 Положення, дані про їх частки на загальнодержавному і регіональному товарних ринках за два останні роки і за звітний період поточного року, а також інформацію про основні види діяльності утворюваного суб'єкта господарювання, оцінки його частки на загальнодержавних і регіональних товарних ринках.
3.9.2. При набутті безпосередньо або через інших осіб контролю одним або кількома суб'єктами господарювання над одним або кількома суб'єктами господарювання чи частинами суб'єктів господарювання шляхом безпосереднього або опосередкованого придбання, набуття у власність іншим способом активів у вигляді цілісного майнового комплексу або структурного підрозділу суб'єкта господарювання, одержання в управління, оренду, лізинг, концесію чи набуття в інший спосіб права користування активами у вигляді цілісного майнового комплексу або структурного підрозділу суб'єкта господарювання, у тому числі придбання активів суб'єкта господарювання, що ліквідується:
3.9.2.1. Копії установчих документів (установчий договір, статут) суб'єктів господарювання, що набувають контроль та над якими набувається контроль, копії свідоцтв про реєстрацію підприємства, цілісний майновий комплекс або структурний підрозділ якого передається в управління, оренду, лізинг, концесію чи відносно якого набувається право користування активами у вигляді цілісного майнового комплексу або структурного підрозділу суб'єкта господарювання, у тому числі придбання активів суб'єкта господарювання, що ліквідується, та орендаря, лізингоодержувача, концесіонера, набувача прав щодо контролю.
3.9.2.2. Проект договору про управління, оренду, лізинг, концесію, набуття у власність активів іншим способом або копія зазначеного договору з відкладальною умовою та пояснення до нього.
3.9.2.3. Копії рішень, угод, документів тощо, а також проекти інших рішень, угод, документів, реалізація яких у сукупності забезпечить набуття контролю.
3.9.2.4. Копії установчих документів (установчий договір, статут) учасників концентрації, зазначених у пунктах 2.3.2 та 2.3.3 Положення.
3.9.2.5. Інформація згідно з пунктами 3.9.1.2 та 3.9.1.3 Положення.
3.9.3. При набутті безпосередньо або через інших осіб контролю одним або кількома суб'єктами господарювання над одним або кількома суб'єктами господарювання чи частинами суб'єктів господарювання шляхом призначення або обрання на посаду керівника, заступника керівника спостережної ради, правління, іншого наглядового чи виконавчого органу суб'єкта господарювання особи, яка вже обіймає одну чи кілька з перелічених посад в інших суб'єктах господарювання, або створення ситуації, при якій більше половини посад членів спостережної ради, правління, інших наглядових чи виконавчих органів двох чи більше суб'єктів господарювання обіймають одні й ті самі особи:
3.9.3.1. Належним чином оформлені копії установчих документів (установчий договір, статут) юридичних осіб - суб'єктів господарювання учасників концентрації, зазначених у пунктах 2.3.2 та 2.3.3 Положення, копії рішень суб'єктів господарювання про призначення або обрання осіб на посаду керівника, заступника керівника спостережної ради, правління, іншого наглядового чи виконавчого органу суб'єкта господарювання, інформація та перелік посад, які вже обіймають зазначені особи в інших суб'єктах господарювання.
3.9.3.2. Інформація згідно з пунктами 3.9.1.2, 3.9.1.3 та 3.9.2.4 Положення.
3.9.4. При набутті безпосередньо або через інших осіб контролю одним або кількома суб'єктами господарювання над одним або кількома суб'єктами господарювання чи частинами суб'єктів господарювання шляхом створення суб'єкта господарювання - юридичної особи двома і більше суб'єктами господарювання, який тривалий період буде самостійно здійснювати господарську діяльність, і при цьому зазначене створення не приводить до координації конкурентної поведінки між суб'єктами господарювання, що створили цей суб'єкт господарювання, або між ними та новоствореним суб'єктом господарювання:
3.9.4.1. Належним чином оформлені установчі документи суб'єкта господарювання, що створюється (установчий договір, статут), рішення про створення (протокол установчих зборів із зазначенням повноважень представників).
3.9.4.2. Інформація згідно з пунктами 3.9.1.2 , 3.9.1.3, 3.9.2.3 та 3.9.2.4 Положення.
3.9.5. При набутті контролю одним або кількома суб'єктами господарювання над одним або кількома суб'єктами господарювання чи частинами суб'єктів господарювання в інший спосіб, ніж зазначений у пунктах 2.1.3.1 - 2.1.3.5 Положення:
3.9.5.1. Копії рішень, угод, документів тощо, а також проекти інших рішень, угод, документів, реалізація яких у сукупності призведе до набуття контролю.
3.9.5.2. Інформація згідно з пунктами 3.9.1.2, 3.9.1.3, 3.9.2.3 та 3.9.2.4 Положення.
3.9.6. При безпосередньому або опосередкованому (через інших осіб) придбанні, набутті у власність іншим способом чи одержанні в управління часток (акцій, паїв), що забезпечує досягнення чи перевищення 25 або 50 відсотків голосів у вищому органі управління відповідного суб'єкта господарювання:
3.9.6.1. Копії установчих документів (установчий договір, статут), копія свідоцтва про реєстрацію покупця (одержувача).
3.9.6.2. Проект договору (купівлі-продажу, управління, користування тощо) або копія зазначеного договору з відкладальною умовою та пояснення до нього.
3.9.6.3. Копія балансу суб'єкта господарювання, що набуває частки (акції, паї), за станом на кінець останнього звітного кварталу, що передує даті подання заяви.
3.9.6.4. Інформація згідно з пунктами 3.9.1.2 , 3.9.1.3, 3.9.2.3 та 3.9.2.4 Положення.
3.9.7. При недружньому придбанні, набутті в інший спосіб у власність, одержанні в управління (користування):
3.9.7.1. Копії установчих документів (установчий договір, статут), копія свідоцтва про реєстрацію суб'єкта господарювання, що набуває частки (акції, паї).
3.9.7.2. Проект договору, відповідно до якого набуваються частки (акції, паї), або копія зазначеного договору з відкладальною умовою та пояснення до нього.
3.9.7.3. Копія балансу суб'єкта господарювання, що набуває частки (акції, паї), за станом на кінець останнього звітного кварталу, що передує даті подання заяви.
3.9.7.4. Інформація згідно з пунктами 3.9.1.2, 3.9.1.3, 3.9.2.3 та 3.9.2.4 Положення стосовно суб'єкта господарювання, що набуває частки (акції, паї), і суб'єктів господарювання, пов'язаних з ним відносинами контролю.
3.9.7.5. Копія листа (з повідомленням про його вручення) суб'єкту господарювання, частки (акції, паї) якого набуваються, про надання інформації, зазначеної у пунктах 3.9.1.2, 3.9.1.3, 3.9.2.3 та 3.9.2.4 Положення, стосовно цього суб'єкта господарювання та суб'єктів господарювання, пов'язаних з ним відносинами контролю, на який заявником не було отримано відповіді або було отримано негативну відповідь.
3.9.8. У випадках, зазначених у пунктах 3.9.1 - 3.9.7, до заяви також додаються списки осіб, які входять до складу спостережної ради чи виконавчого, контрольного органів, виконують обов'язки керівника, заступника керівника, головного бухгалтера учасника заявленої дії. За кожною особою надається інформація щодо інших суб'єктів господарювання, до складу спостережних рад чи виконавчих, контрольних органів яких вона входить, із зазначенням займаних посад за обсягом, формою та змістом згідно з додатком 4.
3.9.9. При наданні висновків щодо доцільності створення промислово-фінансових груп, стосовно техніко-економічного обґрунтування та Генеральної угоди про сумісну діяльність щодо виробництва кінцевої продукції ПФГ:
3.9.9.1. Доручення уповноваженої особи ініціаторів створення ПФГ.
3.9.9.2. Генеральна угода.
3.9.9.3. ТЕО.
3.9.9.4. Інформація згідно з пунктами 3.9.1.2 та 3.9.1.3.
3.9.10. При одержанні висновків про можливість оренди та умови договору оренди цілісного майнового комплексу підприємства чи його структурного підрозділу, що перебуває у державній, комунальній власності або належить Автономній Республіці Крим:
3.9.10.1. Копії установчих документів (установчий договір, статут), копія свідоцтва про реєстрацію підприємства, цілісний майновий комплекс якого передається в оренду.
3.9.10.2. Проект договору оренди.
3.9.10.3. Копія дозволу органу Комітету на одержання в оренду цілісного майнового комплексу підприємства чи його структурного підрозділу, що перебуває у державній, комунальній власності або належить Автономній Республіці Крим.
3.9.10.4. Інформація про підприємство, цілісний майновий комплекс якого передається в оренду, згідно з пунктами 3.9.1.2 та 3.9.1.3.
3.9.11. При одержанні в оренду, лізинг, концесію активів у вигляді цілісного майнового комплексу або структурного підрозділу суб'єкта господарювання:
3.9.11.1. Копії установчих документів (установчий договір, статут), копії свідоцтв про реєстрацію підприємства, активи у вигляді цілісного майнового комплексу або структурного підрозділу якого передаються в оренду, лізинг, концесію, та орендаря, лізингоодержувача, концесіонера.
3.9.11.2. Проект договору оренди, лізингу, концесії або копія зазначеного договору з відкладальною умовою та пояснення до нього.
3.9.11.3. Інформація згідно з пунктами 3.9.1.2 та 3.9.1.3.
3.9.12. Стосовно підприємств, які приватизуються, подаються копії: плану приватизації об'єкта; плану розміщення акцій; акта оцінки вартості майна.
3.9.13. Стосовно іноземних суб'єктів господарювання подаються виписки з торговельних (банківських) реєстрів країн, де офіційно зареєстровано головні органи управління цих суб'єктів.
Представництво іноземного суб'єкта господарської діяльності в Україні подає також копію документа про реєстрацію, виписку з торговельного (банківського) реєстру країни, де офіційно зареєстровано головний орган управління іноземного суб'єкта, та довіреність на здійснення представницьких функцій, оформлену згідно з законом країни, де офіційно зареєстровано головний орган іноземного суб'єкта господарської діяльності.
Виписка з реєстру та довіреність мають бути нотаріально засвідчені за місцем їх видачі, легалізовані належним чином у консульських установах, які представляють інтереси України, якщо міжнародними договорами України не передбачено інше, і супроводжуватися перекладом на українську мову, який засвідчується у встановленому порядку.
3.9.14. Якщо учасник концентрації входить до складу об'єднання підприємств, то потрібно подати копії установчих документів (установчий договір, статут), копію свідоцтва про реєстрацію та організаційно-правову структуру цього об'єднання. Якщо об'єднання виконує щодо підприємств, що входять до його складу, функції контролю господарської діяльності відповідно до пункту 2.3.5 Положення, то подаються ще форми звітності та відомості, перелічені в пунктах 3.9.1.2 та 3.9.1.3 Положення, про діяльність об'єднання та підприємств, що входять до його складу.
3.9.15. Подається економічне обґрунтування концентрації, вимоги щодо якого наведено в додатку 1 до Положення.
3.9.16. Письмові підтвердження повноважень представників учасників концентрації (у формі договору - доручення чи довіреності учасника(ів) заявленої дії своєму представнику представляти інтереси учасника(ів) заявленої дії перед органами Комітету).
3.10. При поданні заяви про надання попередніх висновків стосовно концентрації обсяг інформації та документів може бути розширений заявником з урахуванням особливостей концентрації.
3.11. При розгляді заяви в разі необхідності в суб'єктів господарювання - учасників концентрації, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, інших юридичних та фізичних осіб можуть бути запитані:
копії остаточних або останніх варіантів усіх документів, на основі яких здійснюється концентрація (договір між сторонами, заявка на придбання пакета акцій, заявка на участь у торгах тощо);
копії форм фінансової та статистичної звітності всіх сторін - учасниць концентрації за підсумками двох останніх фінансових років і за звітний період поточного року та відомості, а саме:
баланс підприємства (форма N 1);
звіт про фінансові результати (форма N 2);
звіт про фінансово-майновий стан (форма N 3, затверджена Міністерством фінансів України за погодженням з Державним комітетом статистики України для річної звітності 1999 року наказом від 17.11.99 N 282, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 2 грудня 1999 року за N 832/4125, далі - форма N 3);
звіт промислового підприємства (об'єднання) про продукцію (форма N 1-П, форма N 1-П натура або відповідні форми звітності за видами діяльності);
звіти за формами:
- N 1-підприємництво (річна) "Звіт про основні показники діяльності підприємства за рік";
- N 1-підприємництво (квартальна) "Звіт про основні показники діяльності підприємства";
- N 1-підприємництво (малі) - піврічна "Звіт про основні показники діяльності малих промислових та будівельних підприємств";
витяг з річних інвентаризаційних відомостей про частки (акції, паї) у майні інших суб'єктів господарювання, якими володіє, управляє (користується) учасник концентрації;
перелік суб'єктів господарювання, які володіють або управляють (користуються) частками (акціями, паями) учасника концентрації, та перелік суб'єктів господарювання, у яких учасник концентрації володіє або управляє (користується) частками (акціями, паями);
копії тих звітів, планів або проектів, які були підготовлені у зв'язку з концентрацією;
перелік і короткий опис змісту всіх аналізів, звітів, досліджень, які були підготовлені для будь-якої сторони, що робить повідомлення, або підготовлені нею самою з метою оцінки запропонованої концентрації з приводу умов конкуренції, конкурентів (явних і потенційних), а також умов на ринках (за кожним пунктом переліку мають бути вказані прізвище автора та посада, яку він займає);
додаткові відомості про джерела коштів для придбання або виконання інвестиційних зобов'язань та(або) умови фінансової підтримки для здійснення придбання (довідки банків, кредитні угоди, гарантійні зобов'язання тощо);
копії установчих документів (статут, установчий договір) з наступними змінами і доповненнями, копії свідоцтв про реєстрацію учасників концентрації, зазначених у пункті 2.3.5 Положення;
інша інформація, необхідна для розгляду заяви (справи), в межах компетенції Комітету, визначеної Законом України "Про Антимонопольний комітет України".
3.12. Якщо зазначені в пункті 3.9 документи подавалися до Комітету, відділення не більше року тому і до них після цього не вносилися зміни, то вони замінюються письмовим посиланням на дату та номер супровідного листа, яким подавалися ці документи.
У разі неможливості подання інформації щодо учасників концентрації, зазначених у пункті 2.3, обов'язково зазначаються причини неподання такої інформації.
3.13. Якщо для прийняття рішення немає потреби в одержанні усіх документів і відомостей, зазначених у пункті 3.9, то їхній перелік, за погодженням з державним уповноваженим, може бути скорочено.
4. Порядок розгляду заяви
4.1. Комітет чи Адміністративна колегія Комітету надають суб'єктам господарювання, органам влади, органам місцевого самоврядування, органам адміністративно-господарського управління та контролю на підставі заяви про надання попередніх висновків та доданої до неї інформації попередні висновки стосовно концентрації.
Строк розгляду заяв про надання попередніх висновків стосовно концентрації становить один місяць.
Попередні висновки відповідного органу Комітету надаються у формі листа, в якому зазначається про:
можливість надання дозволу на концентрацію;
можливість відмови в наданні дозволу на концентрацію;
необхідність чи відсутність необхідності одержання дозволу на концентрацію;
недостатність інформації для будь-якого висновку.
Одержання попередніх висновків стосовно концентрації не звільняє учасників концентрації, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю від необхідності звернутися до Комітету із заявою про надання дозволу на концентрацію у випадках, передбачених пунктом 2.1 Положення.
Попередні висновки надаються виключно на підставі наданої заявником інформації.
Орган Комітету надає орендодавцеві у випадках, передбачених законодавством, висновки про можливість оренди та умови договору оренди протягом п'ятнадцяти днів після надходження до нього надісланих йому матеріалів і надсилає їх орендодавцеві відповідно до статті 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна".
4.2. Розгляд заяви про надання дозволу на концентрацію суб'єктів господарювання
4.2.1. Комітет чи Адміністративна колегія Комітету розглядають заяву про надання дозволу на концентрацію протягом тридцяти днів з дня прийняття її до розгляду відповідним органом Антимонопольного комітету України.
Заява вважається прийнятою до розгляду після 15 днів з дня її надходження, якщо протягом цього часу державний уповноважений Комітету не повернув заявнику заяву із повідомленням, що вона та інші документи не відповідають встановленим Комітетом вимогам і це перешкоджає її розгляду.
4.2.2. Заява залишається без розгляду у разі надходження від заявника клопотання про відкликання заяви, про що приймається рішення відповідних органів Комітету.
4.2.3. Залишення заяви без розгляду не позбавляє заявника права звернутися до Комітету з повторною заявою.
4.2.4. Інформація щодо концентрації може бути оприлюднена, якщо така інформація раніше була публічно оголошена або заявник не заперечує проти такої публікації.
4.2.5. У разі недружнього придбання, якщо учасник концентрації відмовляє іншому учаснику концентрації - заявнику у наданні документів та іншої інформації, зокрема інформації згідно з пунктами 3.9.1.2 та 3.9.1.3, необхідної для розгляду Комітетом чи Адміністративною колегією Комітету заяви, то державний уповноважений Комітету на підставі звернення заявника приймає рішення про надання учасником концентрації такої інформації у визначений строк. Про прийняте рішення повідомляється заявнику. Заява вважається прийнятою до розгляду після отримання всієї інформації, передбаченої цим рішенням. До надходження зазначеної інформації заява залишається без руху.
4.2.6. Заява без доданих документів, що підтверджують сплату збору за її подання, залишається без руху, про що заявник повідомляється письмово. Заява залишається без розгляду у разі ненадходження від заявника документів, що підтверджують сплату збору за подання заяви, протягом 30 днів з дати отримання заявником повідомлення про залишення заяви без руху.
4.2.7. Повторна заява стосовно раніше заявленої концентрації подається до Комітету як нова заява, якщо порівняно з попередньою заявою суттєво змінюються обставини, що характеризують концентрацію, зокрема:
заявник;
учасники концентрації;
вид концентрації;