• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати податку на добавлену вартість

Головна державна податкова інспекція України  | Наказ, Перелік, Інструкція від 10.02.1993 № 3 | Документ не діє
ГОЛОВНА ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА ІНСПЕКЦІЯ УКРАЇНИ
І Н С Т Р У К Ц І Я
N 3 від 10.02.93
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
31 березня 1993 р.
за N 18
Інструкція про порядок обчислення і сплати податку на добавлену вартість
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами ГДПІ N 56 від 30.06.94 N 44 від 31.05.94 N 76 від 12.08.94 N 98 від 25.12.95 N 21 від 11.03.96 N 40 від 07.05.96 N 40 від 18.02.97 )
I. Загальні положення
1. Податок на добавлену вартість (ПДВ) є частиною новоствореної вартості і сплачується до державного бюджету на кожному етапі виробництва товарів, виконання робіт, надання послуг.
2. Відповідно до Декретів Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 р. N 14-92 "Про податок на добавлену вартість", від 9 грудня 1992 р. N 6-92 "Про оподаткування бартерних (товарообмінних) операцій в галузі зовнішньоекономічної діяльності" та Постанови Верховної Ради України від 16 вересня 1992 р. N 2603-12 "Про розмір податку на добавлену вартість на окремі м'ясні вироби" ця Інструкція визначає порядок обчислення і сплати до бюджету податку на добавлену вартість всіма платниками по товарах відвантажених, роботах виконаних, послугах наданих, починаючи з 6 січня 1993 року.
II. Платники податку
3. Платниками податку на добавлену вартість є:
а) підприємства, організації (в т. ч. будь-які неприбуткові), філіали, відділення і відокремлені підрозділи підприємства (організації) та інші юридичні особи, в яких обсяг реалізації їх товарів (робіт, послуг) перевищує 500.0 тис. крб. на рік, а також які знаходяться на території України і мають розрахункові рахунки в установах банків, самостійно реалізують товари, виконують роботи та надають послуги;
б) міжнародні об'єднання, включаючи міжнародні неурядові організації, іноземні юридичні особи і громадяни, які здійснюють від свого імені виробничу чи іншу підприємницьку діяльність на території України. У разі, якщо зазначені суб'єкти підприємницької діяльності не мають розрахункових рахунків в установах банків України і не мають постійних представництв в Україні, податок на добавлену вартість сплачується покупцями товарів, замовниками робіт (послуг)*;
в) громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю, якщо обсяг реалізації їх товарів (робіт, послуг) перевищує 500.0 тис. крб. на рік.
___________________________
*) Підприємства, організації і установи, вказані у підпунктах "а" і "б" пункту 3, надалі йменуються "підприємства".
III. Об'єкт оподаткування
4. Об'єктами оподаткування є обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), крім їх реалізації за іноземну валюту.
5. Об'єктом оподаткування товарів є обороти по відвантаженню товарів як власного виробництва, так і придбаних.
З метою оподаткування товаром вважаються також теплоенергія, газ, вода, нерухоме майно.
6. Об'єктом оподаткування робіт є обсяги виконаних будівельно-монтажних, ремонтних, науково-дослідних, дослідноконструкторських, технологічних, проектно-пошукових, геологорозвідувальних та інших робіт.
( Пункт 6 із змінами, внесеними згідно з Наказом ГДПІ N 76 від 12.08.94 )
7. Об'єктом оподаткування послуг є надання (проведення):
а) послуг транспорту, включаючи транспортування (передачу) газу, нафти, нафтопродуктів, теплової енергії, води, послуг по навантаженню, розвантаженню, перевантаженню товарів, зберіганню та інших, пов'язаних з ними операціях;
б) послуг по здаванню в оренду рухомого і нерухомого майна, в тому числі землі;
в) послуг зв'язку, побутових послуг, включаючи послуги, що надаються за договірними формами організації праці;
г) культурно-освітніх, розважальних, оздоровчих, туристично-екскурсійних послуг;
д) послуг по проведенню спортивних заходів;
е) послуг позавідомчої охорони;
є)послуг по підготовці і підвищенню кваліфікації кадрів;
ж) рекламних та інформаційних послуг;
з)послуг по обробці даних та інноваційному забезпеченню;
и) інших послуг.
8. Об'єктами оподаткування вважаються також:
а) обороти з реалізації товарів (робіт, послуг) з частковою оплатою та обороти з передачі товарів (робіт, послуг) без оплати їх вартості всередині підприємства для потреб власного споживання, витрати на які не відносяться на собівартість виробництва (обігу), а також для своїх працівників;
б) обороти з передачі товарів (робіт, послуг) без оплати їх вартості в обмін на інші товари (роботи, послуги);
в) обороти з передачі безплатно або з частковою оплатою товарів (робіт, послуг) іншим підприємствам або громадянам;
г) обороти з реалізації предметів застави, включаючи їх передачу заставодержателю при невиконанні забезпеченого заставою зобов'язання.
9. У торговельних, заготівельних, оптових, постачальницько-збутових, а також інших підприємствах, які надають посередницькі послуги, об'єктом оподаткування є різниця між цінами реалізації товарів (робіт, послуг) і цінами, за якими вони проводять розрахунки з постачальниками, включаючи суму податку на добавлену вартість.
10.
( Пункт 10 втратив чинність на підставі Наказу Мінфіну N 44 від 31.05.94 )
Для всіх суб'єктів підприємницької діяльності (включаючи громадян) об'єктом оподаткування імпортних товарів (робіт, послуг), придбаних за іноземну валюту, є різниця між цинами їх реалізації за національну валюту України та їх митною (закупівельною) вартістю, перерахованою за курсом Національного банку України, що діє на день подачі митної декларації (придбання товарів, виконання робіт, надання послуг).
11. У замовників робіт (послуг), що виконуються (надаються) міжнародними об'єднаннями, включаючи міжнародні неурядові організації, іноземними юридичними особами і громадянами, які здійснюють від свого імені виробничу чи іншу підприємницьку діяльність на території України і не мають розрахункових рахунків в установах банків України, а також постійних представництв в Україні, об'єктом оподаткування є обсяг виконаних (наданих) ними робіт (послуг) в національній валюті України.
Приклад. Суб'єкт підприємницької діяльності (іноземна фізична або юридична особа), який не має розрахункового рахунку в установах банків України та не має постійного представництва в Україні (надалі підприємство), за договором з підприємством (замовником) України виконав будівельні роботи по спорудженню складського приміщення на суму 25000.0 тис. крб. (платежі за виконані роботи виконавцю здійснені готівкою або за його дорученням іншій юридичній чи фізичній особі тощо). Оподатковуваним оборотом у цьому випадку є обсяг виконаних робіт, а сума ПДВ становитиме 4167.5 тис. крб. (25000.0 х 0.1667).
Податок на добавлену вартість у таких випадках сплачується:
а) замовником;
б) за згодою підприємства (виконавця робіт) та відповідною гарантією замовника - підприємством (іноземною юридичною особою), що виконувало роботи, якщо вказане підприємство взято на облік державною податковою інспекцією за місцем виконання робіт як платник податку на добавлену вартість.
У разі несплати до бюджету ПДВ по виконаних роботах іноземною юридичною особою ПДВ сплачується замовником вказаних робіт.
У випадках придбання за національну валюту України сировини, матеріалів тощо з податком на добавлену вартість та використання їх для виконання будівельних робіт ПДВ, сплачений постачальникам сировини і матеріалів, враховується при розрахунках з бюджетом у встановленому цією Інструкцією порядку.
12. У громадян, які займаються підприємницькою діяльністю і в яких протягом року виручка від реалізації товарів (робіт, послуг) перевищила 500.0 тис. крб., об'єктом оподаткування є різниця між сумою виручки від реалізації товарів (робіт, послуг) і матеріальними витратами (включаючи податок на добавлену вартість), що фактично використані на виробництво вказаних товарів (робіт, послуг).
13. До об'єкту оподаткування не відносяться:
а) внески, паї та інші цільові фінансові ресурси, проведені за рахунок коштів, залишених у розпорядженні підприємств, що об'єднуються за договорами для фінансування капіталовкладень, спрямованих на збільшення обсягів виробництва, виконання спільних програм та завдань, і використані на ці цілі;
б) членські внески та відрахування на утримання не госпрозрахункових (будь-яких неприбуткових) підприємств (трести, об'єднання, концерни, асоціації, спілки тощо);
в) добровільні внески та пожертвування на благодійні цілі некомерційним благодійним організаціям;
г) надходження у державні цільові фонди;
д) державні дотації (доплати), субсидії, компенсації та суми податку на добавлену вартість, які використовуються для регулювання цін на окремі види сільськогосподарської продукції, що реалізується державі;
е) тимчасовий експорт товарів (продукції) для обробки (переробки) за кордоном з наступним поверненням їх у повному обсязі;
є) різниця між цінами продажу і цінами, за якими проводять розрахунки з постачальниками, включаючи суму податку на добавлену вартість, на продовольчі товари поліпшеного асортименту та промислові товари підвищеного попиту, згідно із переліком та нормами, що встановлюються Урядом Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями, продаж яких здійснюється інвалідам та ветеранам за соціально доступними цінами за переліком, визначеним Кабінетом Міністрів України, у магазинах, секціях, відділах та інших торговельних підприємствах, що обслуговують зазначені категорії громадян.
При цьому необхідною умовою є ведення окремого обліку вказаних товарів, які безпосередньо реалізуються інвалідам і ветеранам війни, а також доходів від їх реалізації.
( Пункт 13 розділу III доповнено підпунктом "є" згідно з НаказомГДПІ N 21 від 11.03.96 )
IV. Визначення оподатковуваного обороту
14. Оподатковуваний оборот з відвантажених товарів, виконаних робіт, наданих послуг обчислюється, виходячи з їх вартості за вільними цінами і тарифами, державними фіксованими та регульованими цінами і тарифами, що включають податок на добавлену вартість за встановленою ставкою, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 1992 р. N 715 "Про регулювання цін".
15. При реалізації товарів (робіт, послуг) за державними фіксованими та регульованими цінами (тарифами), які включають податок на добавлену вартість, оподатковуваний оборот визначається, виходячи з цих цін (тарифів), за вирахуванням у відповідних випадках фактично наданих торговельних (оптово-збутових) знижок.
16. При визначенні оподатковуваного обороту до нього включаються сума акцизного збору та плата за організацію програм телебачення і радіомовлення у встановлених розмірах, а також суми інших надбавок до цін (тарифів), що передбачені чинним законодавством.
17. Оподатковуваний оборот збільшується на:
а) суми грошових коштів (крім коштів в іноземній валюті), одержаних підприємствами за реалізовані ними товари (роботи, послуги) у вигляді безвідплатної фінансової допомоги, поповнення фондів спеціального призначення, на формування статутного фонду, на збільшення прибутку та інші власні потреби;
б) обороти з реалізації конфіскованого, безхазяйного майна, скарбів і скуплених цінностей;
в) суми (крім сум штрафів), що надходять на підставі рішень судових та інших органів по розгляду спорів, стягнені з осіб, винних в розкраданні, нестачах, псуванні і пошкодженні товарів;
г) суми державних, митних та інших зборів, крім тих, які повністю надходять до бюджету, а також на суми страхових та інших зборів, пов'язаних з поставкою товарів, виконанням робіт, наданням послуг.
18. До оподатковуваного обороту не включаються:
а) обороти з реалізації (передачі) продукції, напівфабрикатів, робіт та послуг одними структурними одиницями підприємства для промислово-виробничих потреб іншим структурним одиницям цього ж підприємства (внутрішньозаводський оборот). Під структурними одиницями підприємства в даному пункті розуміються структурні одиниці, які не мають розрахункового рахунку в установі банку і перебувають на балансі основного підприємства (або такі, що мають самостійний баланс) та не здійснюють від свого імені виробничу чи іншу комерційну діяльність;
б) продаж, обмін, безплатна передача основних засобів (крім придбаних і введених в експлуатацію з 06.01.93 основних виробничих фондів та взятих на облік нематеріальних активів) та товарів для невиробничих потреб (крім сільськогосподарських підприємств), за винятком їх реалізації за цінами, що перевищують ціну придбання;
в) вартість зворотної (заставної) тари;
г) обороти по наданню гральних послуг казіно, гральних автоматів з грошовим виграшем, виграші по ставках на іподромах тощо.
19. При обміні на території України товарами (роботами, послугами) власного виробництва, при їх передачі безплатно або з частковою оплатою (включаючи натуральну оплату праці) оподатковуваний оборот обчислюється, виходячи з рівня державних фіксованих та регульованих цін (тарифів) або середніх вільних цін і тарифів по підприємству, що включають фактичну собівартість і прибуток на подібні товари (роботи, послуги), що склалися за той місяць, в якому був обмін товарами (роботами, послугами). При відсутності реалізації таких товарів (робіт, послуг) в даному місяці оподатковуваний оборот визначається за середніми вільними (ринковими) цінами по підприємству за попередній звітний період.
20. При обміні покупними товарами, при їх передачі безплатно або з частковою оплатою оподатковуваний оборот визначається, виходячи з їх купівельної ціни.
21. У випадках подальшої реалізації (обміну) покупних сировини, матеріалів, комплектуючих виробів, устаткування тощо за цінами, які менше цін придбання, від'ємна різниця між сплаченим постачальникам податком на добавлену вартість і одержаним з покупців покривається за рахунок коштів, що залишились у розпорядженні підприємств.
Приклад. Підприємство для виробничих потреб придбало у 1992 році 1 т цементу за 1280 крб., де 280 крб. - податок на добавлену вартість. У 1993 році цемент було продано працівнику цього підприємства за 240 крб. (в т. ч. ПДВ - 40 крб.). Різниця між податком на добавлену вартість за ставкою 20 проц. до ціни придбання (1000 крб.) і одержаним податком (40 крб.) в сумі 160 крб. (200 - 40) покривається власними коштами підприємства і платежі до бюджету не зменшує.
22. При продажу за цінами, нижчими цін придбання, обміну, безплатній передачі основних виробничих фондів, придбаних і введених в експлуатацію та взятих на облік нематеріальних активів з 06.01.93, оподатковуваний оборот визначається, виходячи з їх балансової вартості з урахуванням фактичного зносу. Такий же порядок визначення оподатковуваного обороту застосовується і при продажу за цінами, нижчими цін придбання, обміну, безплатній передачі основних засобів (виробничих і невиробничих), придбаних до 06.01.93, та основних виробничих фондів, придбаних і введених в експлуатацію та взятих на облік нематеріальних активів з 06.01.93. сільськогосподарськими підприємствами.
23. При використанні всередині підприємства товарів власного виробництва для потреб, не пов'язаних з виробничою діяльністю, оподатковуваний оборот обчислюється, виходячи з вартості таких або аналогічних товарів, а в разі вітсутності такої вартості - із собівартості, визначеної у день здійснення обороту.
24. При виконанні робіт чи наданні послуг для власних потреб, не пов'язаних з виробничою діяльністю, та при натуральній оплаті праці роботами (послугами) власного виробництва, оподатковуваним оборотом є сума витрат на їх виконання.
25. При виготовленні товарів з сировини і матеріалів, що надаються, оподатковуваним оборотом є вартість їх оброблення.
26. При стягненні сум з осіб, винних в крадіжках, нестачах, псуванні та пошкодженні товарів, оподатковуваний оборот визначається, виходячи з вільних цін, які діють в торгівлі на момент визначення сум, що підлягають стягненню, а по товарах, на які встановлено державні фіксовані та регульовані ціни - виходячи з цих цін.
27. У торговельних, заготівельних, оптових, постачальницько-збутових та інших підприємств, що надають торговельно-посередницькі послуги, оподатковуваний оборот визначається як сума валового доходу, одержаного у вигляді різниці між цінами реалізації товарів (робіт, послуг) і цінами, за якими вони проводять розрахунки з постачальниками, включаючи суми ПДВ (надбавок, націнок, знижок, винагород, зборів тощо). Націнки, надбавки, знижки, винагороди, збори застосовуються до вартості товарів з податком на добавлену вартість.
Приклад 1. Підприємство у січні 1993 року придбало з податком на добавлену вартість 50 магнітофонів по 40.0 тис.крб. кожний на загальну суму 2000.0 тис.крб. Потім 25 магнітофонів реалізувало по ціні 60.0 тис.крб. кожний на суму 1500.0 тис.крб. і 25 магнітофонів по ціні 20.0 тис.крб. на суму 500.0 тис.крб. Загальна сума реалізації склала 2000.0 тис.крб., або становила суму закупки.
Оподатковуваний оборот і сума ПДВ визначається:
1. Оподатковуваний оборот (25 х 60.0 тис.крб.) - (25 х 40.0 тис.крб.) - 500.0 тис.крб
2. Сума ПДВ -83.4 тис. крб. (500.0 тис.крб. х 0.1667).
Приклад 2. Станом на 01.01.93 в універмазі по обліку рахувалось в залишках 100 холодильників, які були придбані за 30.0 тис. крб. (з ПДВ) кожний. На початку січня 1993 року було одержано від постачальників 2 таких же холодильники вартістю 200.0 тис. крб. (з ПДВ) кожний, після чого холодильники (100 штук), які рахувались у залишку, було дооцінено до нової вартості, тобто до 200.0 тис. крб. кожний. Потім всі ці холодильники в кінці січня було реалізовано по 250.0 тис. крб. кожний.
Оподатковуваний оборот і сума ПДВ визначається:
а) різниця в цінах:
(100 + 2) х 250.0 -((100 х 30.0) + (2 х 200.0)) = 22100.0 тис.крб.
б) сума ПДВ - 22100.0 х 0.1667 = 3684.0 тис.крб.
28. У підприємств громадського харчування оподатковуваним оборотом є різниця між цінами реалізації покупних товарів і продукції власного виробництва, включаючи продукцію, яка реалізується через роздрібну торговельну мережу, і цінами, за якими вони оплачують товари і сировину, в тому числі імпортні, постачальникам з урахуванням податку. При цьому у калькуляцію продукції власного виробництва товари і сировина включаються за цінами, виплачуваними постачальникам з урахуванням податку на добавлену вартість.
Приклад. Підприємство громадського харчування одержало націнку (30 процентів) за приготування страв в сумі 300 крб. і торговельні знижку та надбавку по продуктах, з яких виготовлено страви, у розмірі 100 карбованців.
Крім того, підприємство одержало торговельну надбавку (25) за каву, що реалізована через роздрібну торговельну мережу за вільними роздрібними цінами, у сумі 125 карбованців і націнку (20 процентів) - 130 карбованців.
Підприємство одержало також торговельну знижку (8,5) за хліб, який реалізувався через роздрібну торговельну мережу у сумі 40 карбованців.
Оподатковуваний оборот цього підприємства громадського харчування визначиться в сумі 695 крб. (300 крб. + 100 крб. + 125 крб. + 130 крб. + 40 крб.).
Сума податку від загальної суми доходу становитиме 115 крб. 86 коп. (695 крб. х 0,1667).
В такому ж порядку визначається оподатковуваний оборот і не відокремленими підрозділами підприємств (не мають розрахункового рахунку і не складають баланс), які виготовляють і реалізують продукцію громадського харчування.
29.
( Пункт 29 втратив чинність на підставі Наказу Мінфіну N 44 від 31.05.94 )
У разі реалізації суб'єктами підприємницької діяльності (включаючи громадянами, які займаються підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи) імпортних товарів, придбаних за іноземну валюту за цінами, що перевищують митну (закупівельну) вартість, при визначенні якої іноземна валюта перераховується за курсом Національного банку України на день подачі митної декларації (придбання товарів, виконання робіт, надання послуг), оподатковуваним оборотом є різниця між цінами реалізації за національну валюту України та їх митною (закупівельною) вартістю.
Приклад 1. Підприємство України через посередника (або без нього) придбало в Австрії чоловіче взуття на суму 1000 американських доларів. За курсом (1 долар = 1000 крб.) Національного банку України митна (закупівельна) вартість становитиме 1000.0 тис. крб. Мито і митні збори становлять - 20.0 тис. крб., комісійна винагорода посереднику - 100.0 тис. крб. Взуття було реалізовано в Україні за 2000.0 тис. крб. У цьому випадку оподатковуваний оборот визначається у сумі 1000.0 тис. крб. (2000.0 -1000.0), а сума податку обчислюється у сумі 166,7 тис. крб. (1000,0 х 0,1667).
Приклад 2. Підприємство України придбало в Росії ліс на суму 25000,0 тис. російських рублів, митна вартість якого складає 36250,0 тис. крб (25000,0 х 1,45 (курс)). Мито і митні збори сплачені у сумі 80,0 тис.крб. Потім ліс було реалізовано за національну валюту України на суму 40000,0 тис.крб. У цьомувипадку оподатковуваний оборот визначається у сумі 3750,0 тис.крб (40000,0 - 36250,0), а сума ПДВ - 625,1 тис.крб. (3750,0 х 0,1667.).
Приклад 3. Підприємство України придбало на території України за іноземну валюту (російські рублі) товари на суму 600,0 тис. рублів і реалізувало їх за 1500,0 тис. українських карбованців. Оподатковуваний оборот і сума ПДВ визначається:
а) закупівельна вартість перерахована за курсом Національного банку України на день придбання товарів - 870,0 тис. українських карбованців (600,0 х 1,45 (курс));
б) оподатковуваний оборот - 630,0 тис.крб. (1500,0 - 870,0);
в) сума ПДВ - 105,0 тис.крб. (630,0 х 0,1667).
Приклад 4. Громадянин України (платник ПДВ), який займається підприємницькою діяльністю, придбав у Росії за іноземну валюту запасні частини до легкових автомобілів на суму 900,0 тис. російських рублів і на суму 700,0 тис. російських рублів придбав тканини у підприємствах України. Ці товари потім було реалізовано за національну валюту України на суму 4500,0 тис. крб.
Оподатковуваний оборот і сума ПДВ визначається:
а) митна і закупівельна вартість придбаних товарів (курс - 1,45) - 2320,0 (900,0 + 700,0) х 1,45
б) оподатковуваний оборот - 2180,0 (4500,0 - 2320,0)
в) сума ПДВ - 363,4 (2180,0 х 0,1667)
30.
( Пункт 30 втратив чинність на підставі Наказу Мінфіну N 44 від 31.05.94 )
При бартерному обміні товарами (роботами, послугами) за межі України оподатковуваний оборот визначається з митної (закупівельної) вартості продукції (робіт, послуг), що експортуються з цих операцій, перерахованої в українські карбованці за курсом Національного банку України на момент подачі декларації.
У разі, коли митна (контрактна) вартість продукції (робіт, послуг) власного виробництва, перерахована в українські карбованці, є нижчою від їхньої фактичної собівартості, податок на добавлену вартість визначається виходячи з фактичної собівартості продукції (робіт, послуг), що експортуються за бартерними (товарообмінними) операціями.
Приклад 1. Завод холодильників уклав угоди на бартерний обмін з фірмами Франції і Росії на суму відповідно 6000 американських доларів і 5000,0 тис. російських рублів. Відповідно до цих угод завод повинен відвантажити до Франції 20 холодильників і до Росії 40 холодильників і отримати із Франції 100 магнітофонів та з Росії -2 т бензину. Фактична собівартість виробництва одного холодильника складає 200,0 тис. українських карбованців.
Оподатковуваний оборот по цих угодах визначається:
а) за угодою з фірмою Росії: митна вартість холодильників, перерахована за курсом Національного банку України, що діє на день подачі митної декларації, становить - 5000 х 1,45 (курс) = 7250 тис. українських карбованців.
Фактична собівартість поставлених відповідно до угоди холодильників - 40 х 200 = 8000 тис. карбованців. В цьому випадку оподатковуваним оборотом є фактична собівартість у сумі 8000 тис. крб. ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету - 8000 х 0,1667 = 1333,6 тис. українських карбованців.
б) за угодою з фірмою Франції: митна вартість холодильників, перерахована за курсом Національного банку України, що діє на день подання митної декларації, становить - 6000 х 750 (курс) = 4500 тис. українських карбованців.
Фактична собівартість поставлених відповідно до угоди холодильників -20 х 200 = 4000 тис. українських карбованців.
В цьому випадку оподатковуваним оборотом є митна вартість в сумі 4000 тис. українських карбованців. ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету, - 4500 х 0,1667 = 750,2 тис. українських карбованців.
Довідково.
Сума податку на добавлену вартість за придбані матеріальні ресурси (роботи, послуги), які використані на виробництво холодильників, що експортуються за вказаними бартерними угодами, при розрахунках сум податку, що підлягає сплаті до бюджету, не враховується, а сплачується за рахунок коштів, що залишаються у розпорядженні заводу.
У разі подальшої реалізації придбаних за бартерними угодами товарів (бензин, магнітофони) за цінами, що перевищують митну (закупівельну) вартість, перераховану за курсом Національного банку на день подачі декларації (придбання товарів), податок на добавлену вартість обчислюється з цієї різниці.
Приклад 2. Підприємство для бартерного обміну відповідно до контракту на суму 67000 американських доларів придбало олію за 60,0 млн. крб., де ПДВ складає 10,0 млн. крб.
Митна вартість олії становить - 67000 х 750 (курс) = 50250 тис. українських карбованців. ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету, складає - 50250 х 0,1667 = 8377 тис. українських карбованців.
ПДВ, сплачений постачальником олії в сумі 10 млн.крб., з бюджету не відшкодовується і покривається за рахунок власних коштів підприємства.
V. Пільги по податку на добавлену вартість
31. Від податку на добавлену вартість звільняються:
а) експорт товарів (робіт, послуг), включаючи послуги транспортування, навантаження, розвантаження, перевантаження товарів, що експортуються, та транзит іноземних вантажів, включаючи транзитні послуги через територію України, за розрахунками у іноземній валюті, крім бартерних (товарообмінних) операцій.
У випадках, коли оплату продукції в іноземній валюті здійснює посередник, що має заборгованість у національній валюті України вантажоодержувачу, покупцю, замовнику тощо, платником податку на добавлену вартість є цей посередник.
Приклад. Підприємство - виготовлювач телефонів, в рахунок укладеної угоди з фірмою "Альфа", відвантажило продукцію на фірму "Бета". При цьому фірма "Альфа" сплатила підприємству за відвантажені телефони 200 американських доларів і мала заборгованість перед фірмою "Бета" у національній валюті України в сумі 1200 тис. крб.
По такій операції платником податку на добавлену вартість є фірма "Альфа", виходячи з оподатковуваного обороту, який визначається у сумі заборгованості у національній валюті, тобто оподаткуванню підлягає 1200 тис. крб., а сума ПДВ - 200 тис.крб. (1200 х 0,1667);
б) товари і послуги, передбачені для офіційного використання іноземних дипломатичних і прирівняних до них представництв, а також для особистого використання дипломатичного та адміністративно-технічного персоналу цих представництв, включаючи членів їх сімей, які живуть разом з ними, якщо такі звільнення для України передбачені іноземною державою;
в) вугілля, вугільні брикети, збагачене вугілля-концентрат та промпродукти, які за технологією одержуються після переробки вугілля на вуглезбагачувальних фабриках і реалізуються як вугільна продукція та електроенергія (виробництво і передача);
г) вартість робіт по будівництву, реконструкції та реставрації культових споруд, що проводяться за рахунок пожертвувань;
д) вартість робіт по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, що виконуються за рахунок коштів бюджету (пільга надається при умові документального підтвердження джерела фінансування робіт, яке видається відповідним фінансовим органом);
е) реалізація Національному банку України для Державної скарбниці дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння та інших коштовностей;
є) роботи з благоустрою, що виконуються за рахунок бюджету:
- озеленення парків, скверів, бульварів, садів спільного користування й елементів малих архітектурних форм при них, а також зелених насаджень на вулицях і дорогах;
- освітлення зовнішніми електромережами і спорудами вуличного освітлення, включно з лініями електропередач до 1000 Вт, апаратури диспетчерського зв'язку;
- експлуатація міських вулиць та доріг (земляних полотен, проїзних частин, тротуарів, пішохідних і велосипедних доріжок, дощової каналізації, засобів організації дорожнього руху, мостів, естакад, шляхопроводів, транспортних і пішохідних тунелів, водостічних і дренажних насосних станцій, горизонтальних і вертикальних дренажів, протизсувних споруд, підпірних стінок набережних, берегових укріплень, з'їздів, а також інших підпірних стінок), включаючи виконання робіт по утриманню, поточному, середньому і капітальному ремонтах вулично-шляхової мережі і споруд на ній, які виконуються власними силами або підрядним способом за рахунок коштів бюджету;
ж) прання білизни для лікарень, шкільних та дошкільних установ, навчальних закладів та інших бюджетних установ;
з) вартість робіт по будівництву об'єктів соціальної сфери і житла, що здійснюються за рахунок державних капітальних вкладень, фінансування яких проводиться з державного та місцевого бюджетів;
и) дитяче харчування, що реалізується молочними кухнями;
і) дитячі журнали і газети.
Доходи, одержані від розміщення реклами у вказаних журналах і газетах, оподатковуються на загальних підставах;
ї) науково-дослідні і дослідно-конструкторські роботи, що проводяться за рахунок державного бюджету.
При цьому від податку на добавлену вартість звільняються науково-дослідні і дослідно-конструкторські роботи і теми, що виконуються за договорами як з міністерствами та концернами, так і з іншими організаціями, яким виділяються кошти на оплату таких робіт із державного бюджету. При виконанні вказаних робіт від сплати податку звільняються не тільки головні організації, але й їх співвиконавці. В договорах на виконання таких робіт повинно бути вказано про їх фінансування за рахунок коштів бюджету.
Пільга надається при умові забезпечення обов'язкової щорічної державної реєстрації відкритих (несекретних) науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт, а також захищених дисертацій та представлення інформаційних карт про виконання етапу або закінчення робіт (постанова Кабінету Міністрів України від 31.03.92 р. N 162 "Про державну реєстрацію науково-дослідних, дослідно-конструкторських робіт і дисертацій");
й) послуги у сфері освіти: курси, гуртки, секції, студії та уроки (незалежно від того, хто їх проводить), що оплачуються учнями (батьками або неповнолітніми віком від 15 до 18 років);
к) державні, митні та інші збори, які повністю сплачуються до бюджету;
л) операції щодо страхування і перестрахування (крім страхових зборів, пов'язаних з перевезенням товарів, виконанням робіт, наданням послуг), видачі та передачі позик;
м) операції, які стосуються обігу валюти, грошей і банкнотів, що є законними засобами платежу, за винятком тих, які використовуються в нумізматичних цілях, а також цінних паперів (акцій, облігацій, сертифікатів, векселів тощо), а також операції, які здійснюються за грошовими вкладами, розрахунковими, поточними та іншими рахунками (визначені у додатку N 4). Реалізація поштових марок, крім колекційних, конвертів і листівок з поштовими марками, державних лотерейних білетів, марок державного мита та інших знаків.
Операції по виготовленню і зберіганню грошей, банкнот, цінних паперів, конвертів, листівок, білетів, марок, знаків оподатковуються ПДВ на загальних підставах.
В установах банків оподаткуванню підлягають послуги по інкасації, консультаційні, рекламні послуги та інші комерційні послуги і оренда, в тому числі сейфів (лізінг);
н) театрально-видовищні (спектаклі, вистави, демонстрація кіновідеофільмів тощо), культурно-освітні заходи (музеї, бібліотеки, лекторії, виставки творів художників, народних умільців тощо) та спортивні послуги;
о) товари спеціального призначення для інвалідів (визначені у додатку N 5);
п) підприємства, а також громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи, якщо обсяг реалізації їх товарів (робіт, послуг) не перевищує 500 тис. карбованців на рік.
Приклад. У підприємства (юридичної особи) за 1992 рік обсяг реалізації товарів склав 400,0 тис. крб. Таке підприємство відповідно до цього підпункту, починаючи з 06.01.93, за товари, відвантажені із вказаної дати, ПДВ не сплачує і в розрахункових (відвантажувальних) документах ПДВ не вказує, а ПДВ, сплачений або який підлягає сплаті постачальникам за придбані з 06.01.93 матеріальні ресурси (роботи, послуги), які відносяться на витрати виробництва, та податок за придбані і введені в експлуатацію основні виробничі фонди та взяті на облік нематеріальні активи з бюджету не відшкодовуються.
За період з 06.01.93 по 24.04.93 цим підприємством було придбано сировини і матеріалів для виготовлення продукції на суму 600,0 тис. крб., де ПДВ становив 100,0 тис. крб., а обсяг реалізації товарів до 24.04.93 - 450,0 тис. крб.
24.04.93 підприємством було підготовлено до відвантаження товарів на суму 300,0 тис. крб. У цьому випадку реалізація товарів у межах 50,0 тис. крб. не підлягає оподаткуванню ПДВ, а інші товари на суму 250,0 тис. крб. (300,0 - 50,0) оподатковуються на загальних підставах і ПДВ в розрахункових (відвантажувальних) документах на товари вартістю 250,0 тис. крб. виділяється окремим рядком.
Податок на добавлену вартість, що сплачено або який підлягає сплаті постачальникам товарів (робіт, послуг), придбаних до 24.04.93 (100,0 тис. крб.), при розрахунках з бюджетом не враховується;
р) путівки на санаторно-курортне лікування.
32. При наявності оборотів з реалізації товарів (робіт, послуг) як звільнених, так і не звільнених від оподаткування, підприємства та організації повинні вести окремий облік зазначених товарів (робіт, послуг).
33. Пільги щодо податку на добавлену вартість, зазначені вцьому розділі Інструкції, є єдиними на території України. Додаткові пільги щодо податку на добавлену вартість за окремими товарами (роботами, послугами) надаються постановами Кабінету Міністрів України.
VI. Ставки, порядок обчислення і сплати податку
34. Податок на добавлену вартість включається в державні регульовані (фіксовані) та вільні ціни (тарифи) товарів (робіт, послуг), крім варених і ліверних ковбас, зельцю, сосисок, сардельок, а також до надбавок, знижок, націнок, винагород, зборів тощо за ставкою у розмірі 20 процентів до оподатковуваного обороту, який не включає податок на добавлену вартість.
35. Реалізація товарів (робіт, послуг) підприємствами і громадянами проводиться за цінами (тарифами), збільшеними на суму податку на добавлену вартість.
36. Обчислення податку на добавлену вартість проводиться за ставкою 16,67 процента до оподатковуваного обороту.
37. Обчислення податку на добавлену вартість по варених і ліверних ковбасах, зельцю, сосисках і сардельках згідно з Постановою Верховної Ради України від 16 вересня 1992 р. N 2603-12 "Про розмір податку на добавлену вартість на окремі м'ясні вироби" проводиться за ставкою 10 процентів до оподатковуваного обороту.
Приклад 1. Підприємство -виробник реалізувало у торговельну мережу вино виноградне на суму 1200,0 тис. крб., де:
-собівартість і прибуток - 450,0 тис. крб.
-акцизний збір 450
[ -------- *100 ] *50:100 450,0 тис. крб.
(100-50)
-надбавка на розвиток виноградарства
та інші надбавки,
встановлені відповідно до чинного
законодавства 100,0 тис. крб.
-податок на добавлену вартість
[(450 + 450 + 100) х 20] : 100 200,0 тис. крб.
-ПДВ в цьому випадку обчислюється:
(1200 х 16,67) : 100 = 200,0 тис. крб.
Приклад 2. Торговельне підприємство потім це вино реалізувало населенню за 1500,0 тис. крб. ПДВ обчислюється:
(1500 - 1200) х 0,1667 = 50,0 тис. крб.
38. Сума податку на добавлену вартість, що підлягає сплаті до бюджету, визначається як різниця між сумою податку, одержаного від покупців за реалізовані товари (роботи, послуги), і сумою податку, що сплачена або підлягає сплаті постачальникам за виконані роботи, послуги, придбані матеріальні ресурси, паливо, вартість яких відноситься на витрати виробництва й обігу відповідно до Основних положень про склад витрат виробництва (обігу) і формування фінансових результатів на підприємствах і в організаціях України, за придбані і введені в експлуатацію основні виробничі фонди (відповідно до класифікації) і взяті на облік нематеріальні активи (вартість майнових та інших прав, "ноу-хау", ліцензій та ін.).
Приклад.
1. Вихідні дані:
а) собівартість продукції 1200,0 тис.крб.
в тому числі:
-матеріальні витрати 300,0 тис.крб.
-вартість придбаних основних
виробничих фондів 400,0 тис.крб.
б) ПДВ по придбаних сировині,
матеріалах, основних виробни-
чих фондах, введених в
експлуатацію [(300 + 400)] : 100 х 20 140,0 тис.крб.
в) прибуток - 400,0 тис.крб.
г) оптова ціна (1200 + 400) - 1600,0 тис.крб.
д) відпускна ціна готової
продукції з ПДВ (1600 х 1,20) - 1920,0 тис.крб.
2. Обчислення ПДВ:
а) (1920 х 16,67) : 100 = 320,0 тис.крб. (ПДВ, одержаний підприємством з покупців за реалізовану продукцію);
б) 320,0 -140,0 = 180,0 тис.крб. (ПДВ, який підлягає сплаті до бюджету).
39. У випадках, коли підприємство одночасно з виробничою діяльністю займається і торговельно-посередницькою діяльністю, обчислення ПДВ проводиться окремо по кожній діяльності (з поданням окремих декларацій, визначених у додатках N 1 і N 2). При цьому проводиться розподіл сум податку по придбаних та введених в експлуатацію основних виробничих фондах і взятих на облік нематеріальних активах, які використовуються одночасно для здійснення вказаних видів діяльності, виходячи з питомої ваги виробничої (торговельно-посередницької) діяльності в загальному обсязі реалізації товарів (робіт, послуг) власного виробництва та сум валового доходу (сум різниці між цінами реалізації товарів та цінами їх придбання) від реалізації покупних товарів за звітний місяць, в якому було введено в експлуатацію основні виробничі фонди (нематеріальні активи) з кінцевим перерахунком за поточний рік (інший звітний період - в разі припинення діяльності підприємства протягом року) та відображенням результатів розподілу у декларації за грудень (інший) місяць поточного року.
Приклад. Універмаг разом з торговельною діяльністю у торговельному залі надає послуги по рекламі спортивного взуття фірми "Спорт".
За січень 1993 р. універмагом було придбано товарів на суму 29200,0 тис.крб. і придбано та введено в експлуатацію торговельне обладнання, яке використовується для надання реклами і основної діяльності, вартістю 700,0 тис.крб., по якому сплачено ПДВ в сумі 140,0 тис. крб. Покупні товари були реалізовані у січні за 35700,0 тис. крб. і одержано доходів від рекламних послуг в сумі 900,0 тис. крб.
Розподіл сум ПДВ (140,0 тис. крб.) по придбаному торговельному обладнанню проводиться:
1. Питома вага торговельної діяльності в загальному обсязі:
а) сума валових доходів від реалізації товарів (35700,0 - 29200,0) = 6500,0 тис. крб.
б) загальний обсяг доходів (6500,0 + 900,0) = 7400,0 тис. крб.
в) питома вага (6500,0 : 7400,0)*100 = 87,8 (процентів)
2. Сума ПДВ по торговельному обладнанню, яка повинна враховуватись при обчисленні сум ПДВ, що підлягають сплаті до бюджету по торговельній діяльності:
(140,0 х 0,878) = 122,9 тис. крб.
За результатами діяльності за рік універмагом проводиться коригування сум ПДВ за видами діяльності в такому ж порядку.
40. У разі, якщо підприємства одночасно реалізують товари (роботи, послуги), які підлягають і не підлягають оподаткуванню податком на добавлену вартість при обчисленні платежів до бюджету, проводиться розподіл сум податку по придбаних і введених в експлуатацію основних виробничих фондах та взятих на облік нематеріальних активах, які використовуються для виготовлення таких товарів (робіт, послуг), виходячи з питомої ваги оподатковуваних товарів (робіт, послуг) в загальному обсязі реалізації товарів (робіт, послуг) за звітний місяць, в якому було введено в експлуатацію основні виробничі фонди та взяті на облік нематеріальні активи з кінцевим перерахунком за поточний рік (інший звітний період - в разі припинення діяльності підприємства протягом року) та відображенням результатів розподілу у декларації за грудень (інший) місяць поточного року.
Приклад.
а) Підприємство займається виготовленням товарів для інвалідів, які звільняються від оподаткування, і одночасно виготовляє товари народного споживання, які підлягають оподаткуванню. У січні підприємство придбало верстат для виготовлення вказаних товарів за 1200,0 тис. крб., де 200,0 тис. крб. податок на добавлену вартість. За січень загальний обсяг реалізації товарів (робіт, послуг) в цілому по підприємству становив 11600,0 тис. крб. (ПДВ - 1600,0 тис. крб.), з якого обсяг реалізації оподатковуваних товарів (робіт, послуг) становив 9600,0 тис. крб. (ПДВ -1600,0 тис. крб.). При визначенні суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за січень, проводиться розподіл сум податку на добавлену вартість за придбаний верстат у такому порядку:
1. Питома вага оподатковуваних оборотів в загальному обсязі реалізації товарів (робіт, послуг):
9600-1600 (ПДВ)
---------------- *100 = 80 (процентів)
11600-1600 (ПДВ)
2. Сума ПДВ за придбаний верстат, яка враховується при визначенні платежів до бюджету за січень:
200*80
--------= 160,0 тис.крб.
100
3. Сума ПДВ, що покривається власними коштами, які залишаються підприємству:
200 - 160 = 40 тис.крб.;
б) в цілому за поточний рік по цьому підприємству загальний обсяг реалізованих товарів (робіт, послуг) склав 224000 тис. крб. (ПДВ -24000 тис. крб.), з якого обсяг реалізації оподатковуваних товарів (робіт, послуг) становить 144000 тис. крб. (ПДВ -24000 тис. крб.). Перерахунок проводиться:
1. Питома вага оподатковуваного обороту в загальному обсязі реалізації товарів (робіт, послуг):
144000-24000
------------ *100= 60 (процентів)
224000-24000
2. Сума ПДВ за придбаний верстат, яка враховується при визначенні платежів до бюджету за рік:
200*60
-------=120 тис. крб.
100
3. Сума ПДВ, що збільшує платежі до бюджету по декларації за грудень: 160 -120 = 40 тис. крб.
4. Сума ПДВ, що покривається власними коштами підприємства:
200 -120 = 80 тис. крб.
41. По знову побудованих (створених) підприємствах застосовується порядок розподілу сум податку за придбаними і введеними в експлуатацію основними виробничими фондами та взятих на облік матеріальних активах відповідно до пунктів 39 і 40 цієї Інструкції з кінцевим перерахунком за перший календарний рік з початку діяльності такого підприємства.
Приклад.
а) У жовтні побудовано і введено в експлуатацію видавництво з загальною вартістю 2400 млн. крб. (в т.ч. ПДВ - 400 млн. крб.), з яких вартість основних виробничих фондів складає 1800 млн. крб. (в т.ч. ПДВ - 300 млн.крб.).
У жовтні місяці видавництвом було виготовлено та відправлено покупцям продукції на загальну суму 12000 тис.крб., в т.ч. вартість дитячих журналів (звільнені від ПДВ) становить 300 тис.крб., вартість іншої видавничої продукції (що підлягає оподаткуванню) 11700 тис.крб. (в тому числі ПДВ - 1950 тис.крб.).
Розподіл сум податку за основними виробничими фондами проводиться:
1. Питома вага оподатковуваних оборотів в загальному обсязі реалізації товарів (робіт, послуг):
11700-1950
-----------*100= 97 (процентів)
12000-1950
2. Сума ПДВ за введені в експлуатацію основні виробничі фонди, яка враховується при визначенні платежів до бюджету за жовтень:
300*97
--------=291 млн. крб.
100
3. Сума ПДВ, що покривається власними коштами підприємства:
300 -291 = 9 млн. крб.
б) у видавництва за період з жовтня поточного року по вересень (включно) наступного року питома вага виготовленої і відправленої продукції, яка підлягає оподаткуванню в загальному обсязі реалізації, становить 80 (процентів).
Перерахунок сум ПДВ проводиться:
1. Сума ПДВ по основних виробничих фондах, що враховується при кінцевому перерахунку за календарний рік:
300*80
--------=240 млн. крб.
100
2. Сума ПДВ по введених в експлуатацію основних виробничих фондах, що збільшує платежі по декларації за вересень наступного року:
291 -240 = 51 млн. крб.
3. Сума ПДВ, що покривається власними коштами підприємства:
300 -240 = 60 млн. крб.
42. Податок на сировину, матеріали, паливо, комплектуючі та інші вироби, що придбаються та використовуються для потреб основної діяльності (крім імпортних товарів (робіт, послуг)), придбаних за іноземну валюту, до витрат і обігу виробництва не відноситься.
Митна (закупівельна) вартість імпортних придбаних за іноземну валюту сировини, матеріалів, палива, комплектуючих, інших виробів, що придбаються та використовуються для потреб основної діяльності, відноситься на витрати виробництва й обігу.
Не виключається із загальної податкової суми, що підлягає сплаті до бюджету, податок з товарів (робіт, послуг), використаних на невиробничі потреби. Сплата податку з товарів (робіт, послуг), використаних на невиробничі потреби, проводиться за рахунок відповідних джерел фінансування.
43. Підприємства, які реалізують сільськогосподарську продукцію власного виробництва, суми податку на добавлену вартість до бюджету не сплачують, а перераховують на спеціальний рахунок для регулювання цін на окремі види сільськогосподарської продукції, що реалізуються державі.
У разі реалізації такими підприємствами не сільськогосподарської продукції сума податку на добавлену вартість, що підлягає сплаті до бюджету, визначається як різниця між сумою податку, одержаного від покупців за реалізовані товари (роботи, послуги), і сумами податку, що сплачені або підлягають сплаті постачальникам за виконані роботи, послуги, придбані матеріальні ресурси, паливо, вартість яких відноситься на витрати виробництва й обігу зазначених товарів (робіт, послуг).
VII. Відшкодування та кредитування податку
44. З товарів (робіт, послуг), які відповідно до підпунктів "а" - "д" пункту 31 розділу V цієї Інструкції звільняються від оподаткування, суми податку на добавлену вартість, що сплачені або підлягають сплаті постачальникам за виконані роботи, надані послуги, придбані матеріальні ресурси, паливо, придбані і введені в експлуатацію основні виробничі фонди та взяті на облік нематеріальні активи, зараховуються в рахунок чергових платежів або відшкодовуються з бюджетів за рахунок загальних надходжень доходів щомісячно, не пізніше 15-го числа наступного за звітним місяця (при умові подання декларації до 10-го числа). У разі подання підприємствами декларацій після 10-го числа відшкодування проводиться в 5-денний строк з дня їх одержання. При цьому повернення податку не проводиться по декларації, що була подана після закінчення річного строку, наступного за місяцем, в якому було одержано останню декларацію податковим органом. При відшкодуванні сум із бюджетів декларації подаються у двох примірниках.
45. Дипломатичні та прирівняні до них представництва для відшкодування податку, сплаченого за товари, придбані за карбованці у роздрібній торговельній мережі членами дипломатичного і адміністративно-технічного персоналу цих представництв, включаючи членів їх сімей, що проживають разом з ними, якщо такі звільнення для України передбачені іноземною державою, подають у відповідні податкові інспекції розрахунки і товарні чеки магазинів на здійснення закупки.
Сума податку, що підлягає поверненню, розраховується представництвами за відповідними ставками в процентах від вартості товарів (при наданні послуг по їх доставці, упаковці та інше - також від вартості послуг), вказаних у товарних чеках (квитанціях).
Виплата сум податку проводиться за рахунок загальних надходжень цього податку установами банку по чеках і висновках фінансових органів, виписаних на підставі переданих з податкових інспекцій розрахунків.