• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку заповнення та подання фінансовими агентами звіту про підзвітні рахунки відповідно до багатосторонньої угоди компетентних органів про автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки

Міністерство фінансів України  | Наказ, Вимоги, Довідник, Опис, Порядок від 25.09.2023 № 516
Реквізити
  • Видавник: Міністерство фінансів України
  • Тип: Наказ, Вимоги, Довідник, Опис, Порядок
  • Дата: 25.09.2023
  • Номер: 516
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство фінансів України
  • Тип: Наказ, Вимоги, Довідник, Опис, Порядок
  • Дата: 25.09.2023
  • Номер: 516
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
25.09.2023 м. Київ № 516
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
10 жовтня 2023 р. за № 1774/40830
Про затвердження Порядку заповнення та подання фінансовими агентами звіту про підзвітні рахунки відповідно до багатосторонньої угоди компетентних органів про автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки
( Із змінами і доповненнями, внесеними  наказом Міністерства фінансів України  від 13 жовтня 2023 року № 556 )
Відповідно до підпункту 39-3.4.4 пункту 39-3.4 статті 39-3 розділу I, підпункту 53-1.1 пункту 53-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, підпункту 5 пункту 4 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 375, з метою забезпечення виконання багатосторонньої угоди компетентних органів про автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки
НАКАЗУЮ:
( преамбула із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства фінансів України від 13.10.2023 р. № 556 )
1. Затвердити Порядок заповнення та подання фінансовими агентами звіту про підзвітні рахунки відповідно до багатосторонньої угоди компетентних органів про автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки, що додається.
2. Установити, що перший звіт про підзвітні рахунки за звітний період, що розпочинається 01 липня 2023 року та завершується 31 грудня 2023 року, подається фінансовими агентами до 01 липня 2024 року.
3. Департаменту міжнародного оподаткування Міністерства фінансів України в установленому порядку забезпечити:
подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
оприлюднення цього наказу.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра фінансів України Воробей С. І. та Голову Державної податкової служби України.
 

Міністр

Сергій МАРЧЕНКО

ПОГОДЖЕНО:

 

Перший заступник Міністра
цифрової трансформації України

Олексій ВИСКУБ

В. о. Голови Державної
податкової служби України

Тетяна КІРІЄНКО
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства фінансів України
25 вересня 2023 року № 516
Порядок
заповнення та подання фінансовими агентами звіту про підзвітні рахунки відповідно до багатосторонньої угоди компетентних органів про автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки
1. Цей Порядок встановлює вимоги до форми та формату звіту про підзвітні рахунки (далі - Звіт) та визначає порядок його заповнення та подання фінансовими агентами до контролюючого органу відповідно до багатосторонньої угоди компетентних органів про автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки (далі - Багатостороння угода CRS).
2. Цей Порядок містить пояснення щодо формування Звіту Підзвітними Фінансовими Установами з метою його подання контролюючому органу для наступної передачі інформації Компетентним Органам Підзвітних Юрисдикцій відповідно до Загального стандарту звітності, як цей термін визначено відповідно до підпункту "f" пункту 1 розділу I Багатосторонньої угоди CRS (далі - автоматичний обмін інформацією).
( пункт 2 із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства фінансів України від 13.10.2023 р. № 556 )
3. Терміни, що вживаються у цьому Порядку, використовуються у значеннях, наведених у Порядку застосування загального стандарту звітності та належної перевірки інформації про фінансові рахунки (Common Standard on Reporting and Due Diligence for Financial Account Information), затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 26 травня 2023 року № 282, зареєстрованому у Міністерстві юстиції України 29 червня 2023 року за № 1090/40146 (далі - Порядок застосування загального стандарту звітності CRS), та Податковому кодексі України.
( пункт 3 із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства фінансів України від 13.10.2023 р. № 556 )
4. Звіт формується із застосуванням XML-схеми "CRS XML Schema (v2.0)", яка розроблена Організацією економічного співробітництва та розвитку (далі - ОЕСР) та використовується в процесі автоматичного обміну інформацією між Компетентними Органами. XML-схема Звіту оприлюднюється на офіційному вебпорталі контролюючого органу.
( пункт 4 із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства фінансів України від 13.10.2023 р. № 556 )
5. Звіт подається Підзвітними Фінансовими Установами до контролюючого органу засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Податкового кодексу України, Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг", Закону України "Про електронні довірчі послуги".
6. Подання Звіту засобами електронного зв'язку в електронній формі та отримання квитанцій про отримання та прийняття такого Звіту здійснюються відповідно до пункту 42.6 статті 42 глави 1 розділу II Податкового кодексу України та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261) (далі - Порядок обміну електронними документами).
7. Звіт заповнюється латиницею (крім контактних даних) та подається виключно в електронній формі одним XML-файлом, формат якого описано в додатку 1 до цього Порядку.
8. Довідники, які застосовуються при заповненні елементів Звіту, наведені в додатку 2 до цього Порядку.
9. Виправлений Звіт (звітний новий, уточнюючий), що подається Підзвітними Фінансовими Установами, повинен формуватися з дотриманням правил щодо заповнення та подання виправленого Звіту, наведених у додатку 3 до цього Порядку.
10. Вимоги до заповнення елементів Звіту, опис довідників та правила щодо заповнення та подання виправленого Звіту встановлені на основі вимог Посібника для податкових органів щодо XML-схеми Загального стандарту звітності, який є частиною Загального стандарту звітності, із відповідними уточненнями та поясненнями, необхідними для забезпечення звітування Підзвітними Фінансовими Установами в Україні.
( пункт 10 із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства фінансів України від 13.10.2023 р. № 556 )
____________
-1 Примітку виключено.
( згідно з наказом Міністерства  фінансів України від 13.10.2023 р. № 556 )
11. В описі елементів Звіту наводяться такі відомості щодо елементів файлу:
1) назва елемента: повне найменування елемента;
2) код елемента: скорочена назва, яка відповідає специфікації XML;
3) ознака типу елемента: має такі значення: "С" - складний елемент (містить вкладені елементи); "П" - простий елемент, реалізований у вигляді елемента XML-файлу; "А" - простий елемент, реалізований у вигляді атрибута елемента XML-файлу. Простий елемент не містить вкладених елементів;
4) тип даних: тип, який було призначено елементу.
Елементи, для яких дозволено зазначати обмежений перелік фіксованих кодів, наведених у довідниках, які застосовуються при заповненні елементів Звіту, містять відповідний опис у додатковій інформації (поясненнях);
5) ознака обов'язковості включення елемента: обов'язкові, необов'язкові або заповнення яких може бути обов'язковим за певних умов.
Обов'язкові елементи (позначені в описі елементів Звіту як "О") підлягають автоматичній перевірці контролюючим органом на предмет їх наявності під час прийняття Звіту з метою інформування Підзвітної Фінансової Установи про виявлені помилки та невідповідності XML-схемі Звіту.
( абзац другий підпункту 5 пункту 11 із змінами, внесеними згідно  з наказом Міністерства фінансів України від 13.10.2023 р. № 556 )
Необов'язкові елементи (позначені в описі елементів Звіту як "Н") можуть залишатися незаповненими.
Якщо передбачено вибір між двома обов'язковими елементами, а необхідно обрати один, то це позначено в описі елементів Звіту як "О(В)" (наприклад, вибір між фіксованою і довільною формою адреси). Якщо передбачено вибір між двома необов'язковими елементами, то вони позначені як "Н(В)".
Окремі елементи, які позначені в описі елементів Звіту як "Н(О)", є необов'язковими для включення до Звіту лише в певних випадках залежно від наявності інформації або юридичних факторів (наприклад, випадки, у яких не вимагається повідомляти інформацію про ідентифікаційний номер платника податків (TIN), передбачені у пунктах 3 та 4 розділу III Порядку застосування Загального стандарту звітності CRS).
У XML-схемі містяться елементи, які не вимагаються для цілей Звіту та автоматичного обміну інформацією між Компетентними Органами (наприклад, "Зведений звіт" (PoolReport), "Національність" (Nationality)). Ці елементи зазначені в описі елементів Звіту як необов'язкові з вказівкою "поза рамками CRS";
( абзац шостий підпункту 5 пункту 11 із змінами, внесеними згідно  з наказом Міністерства фінансів України від 13.10.2023 р. № 556 )
6) розмір: обмеження, які задають максимально допустиму кількість символів для введення;
7) кількість можливих реалізацій елемента (множинність):
[0..1] - елемент можна використовувати від жодного до одного разу;
[1..1] - елемент потрібно використати один раз;
[0..] - елемент можна використовувати від жодного до необмеженої кількості разів;
[1..] - елемент необхідно використовувати від одного до необмеженої кількості разів;
8) додаткова інформація (пояснення): зазначається інформація, яка стосується специфіки заповнення Звіту.
12. При заповненні елементів Звіту відповідно до XML-схеми такі символи заборонені для застосування:
Заборонений символ Опис Дозволений XML еквівалент
& амперсанд   див. зображення
;
' апостроф   див. зображення
;
< менше   див. зображення
;
> більше   див. зображення
;
" подвійні лапки   див. зображення
;
&# амперсанд-хеш еквівалент відсутній
-- подвійне тире еквівалент відсутній
/* слеш-зірочка еквівалент відсутній
13. У Звіті надається інформація про всі Підзвітні Рахунки за звітний період в обсязі, визначеному розділом III Порядку застосування Загального стандарту звітності CRS та цим Порядком. Якщо Підзвітна Фінансова Установа у звітному році не має Фінансових Рахунків або якщо після застосування процедур належної комплексної перевірки у звітному році Підзвітна Фінансова Установа не виявляє жодного Фінансового Рахунку, який є підзвітним для цілей Багатосторонньої угоди CRS, Підзвітна Фінансова Установа подає Звіт та вказує у ньому про відсутність Підзвітних Рахунків у відповідному році ("нульовий" звіт).
( пункт 13 із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства фінансів України від 13.10.2023 р. № 556 )
14. Звіт подається Підзвітними Фінансовими Установами щороку, в термін до 01 липня року, що настає за звітним.
15. Звітним періодом вважається попередній календарний рік.
16. Якщо останній день строку подання Звіту припадає на вихідний або святковий день, останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.
( пункт 16 із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства фінансів України від 13.10.2023 р. № 556 )
17. Звіт повинен бути підписаний керівником Підзвітної Фінансової Установи або уповноваженою особою. Керівник Підзвітної Фінансової Установи визначає, змінює перелік уповноважених осіб платника податків, які наділяються правом підписання, подання, отримання ними документів та інформації через електронний кабінет від імені Підзвітної Фінансової Установи, та визначає їхні повноваження.
Для надання права підпису електронних документів іншим особам, яким делеговано право підпису, Підзвітна Фінансова Установа повідомляє про таких осіб контролюючий орган, на обліку в якому перебуває Підзвітна Фінансова Установа, шляхом направлення повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованого електронного підпису в електронному вигляді відповідно до Порядку обміну електронними документами.
18. Імена XML-файлів Звіту формуються за таким принципом:
99000*********CRS00101*XXAAAAAAA512YYYY9900.xml, де:
9900 - код контролюючого органу отримувача, до якого подається Звіт, який завжди приймає значення 9900;
0********* - податковий номер (код за ЄДРПОУ / реєстраційний (обліковий) номер) Підзвітної Фінансової Установи, доповнений ліворуч нулями до 10 символів;
( абзац четвертий пункту 18 із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства фінансів України від 13.10.2023 р. № 556 )
CRS00101 - код форми документа (C_DOC, C_DOC_SUB, C_DOC_VER);
* - ознака стану документа (C_DOC_STAN), яка приймає такі фіксовані значення: 1 - звітний документ, 2 - новий звітний документ, 3 - уточнюючий документ;
XX - номер нового звітного (уточнюючого) документа у звітному періоді (значення елемента C_DOC_TYPE, доповненого ліворуч нулем до 2 символів). Для першого поданого (звітного) документа в періоді значення елемента C_DOC_TYPE дорівнює 0 (позиції XX міститимуть значення "00"), кожний наступний новий звітний (уточнюючий) документ цього самого типу для зазначеного звітного періоду має значення цього елемента, збільшеного на одиницю;
( абзац сьомий пункту 18 із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства фінансів України від 13.10.2023 р. № 556 )
AAAAAAA - номер однотипного документа в періоді (C_DOC_CNT), доповненого зліва нулями до 7 символів. Якщо в одному звітному періоді подається кілька однотипних документів, то значення елемента C_DOC_CNT містить порядковий номер для кожного документа в цьому періоді. Перший (звітний) документ має номер 1 (позиції AAAAAAA містять значення "0000001"). При формуванні електронного документа, що є новим звітним (уточнюючим) до поданого раніше (звітного) (значення елемента C_DOC_TYPE >0), нумерація в однотипних документах в періоді (значення елемента C_DOC_CNT) повинна залишатись незмінною щодо нумерації звітного документа, показники якого виправляються;
5 - код типу звітного періоду (PERIOD_TYPE), що для року приймає значення "5";
12 - значення останнього місяця у звітному періоді (PERIOD_MONTH), що для року приймає значення "12";
YYYY - значення звітного року (PERIOD_YEAR);
файл має розширення xml.
Наприклад, файл Звіту за 2023 рік матиме таке ім'я:
99000123456789CRS00101100000000151220239900.xml
19. Підставами для неприйняття Звіту засобами електронного зв'язку в електронній формі є відсутність права підпису електронного документа підписувачем, недійсність кваліфікованого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до вимог Закону України "Про електронні довірчі послуги", у тому числі у зв'язку із закінченням строку дії відповідного кваліфікованого сертифіката електронного підпису, а також невідповідність вимогам електронного документа та формату, передбаченому цим Порядком.
( пункт 19 із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства фінансів України від 13.10.2023 р. № 556 )
20. Контролюючий орган надає інформацію, отриману від Підзвітних Фінансових Установ, Компетентним Органам інших країн через портал CTS до 30 вересня року, що настає за звітним.
( пункт 20 із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства фінансів України від 13.10.2023 р. № 556 )
21. Якщо контролюючий орган отримує повідомлення про помилки у поданому Звіті від Компетентного Органу іншої юрисдикції на підставі Багатосторонньої угоди CRS, контролюючий орган протягом 5 робочих днів повідомляє Підзвітну Фінансову Установу про необхідність виправлення помилок або уточнення інформації в поданому Звіті.
( пункт 21 із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства фінансів України від 13.10.2023 р. № 556 )
22. Підзвітна Фінансова Установа зобов'язана подати виправлений Звіт або надати пояснення не пізніше 30 календарних днів після отримання повідомлення від контролюючого органу.
23. Контролюючий орган надсилає повідомлення, рішення та запити Підзвітним Фінансовим Установам, а Підзвітні Фінансові Установи надають на них відповіді засобами електронного зв'язку в електронній формі. Запити та рішення підписуються уповноваженою посадовою особою контролюючого органу із накладенням кваліфікованого електронного підпису.
24. Підзвітна Фінансова Установа, яка самостійно виявляє помилки в раніше поданому Звіті, зобов'язана подати до контролюючого органу виправлений Звіт не пізніше 10 календарних днів після виявлення помилки.
25. Контролюючий орган забезпечує захист інформації, отриманої від Підзвітних Фінансових Установ та інших Компетентних Органів відповідно до вимог Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах, ратифікованої Законом України від 17 грудня 2008 року № 677-VI "Про ратифікацію Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах", та згідно із законодавством про захист інформації. Контролюючий орган зобов'язаний не розкривати таку інформацію будь-яким третім особам, якщо це не передбачено положеннями цієї Конвенції. Державні інформаційні ресурси або інформація з обмеженим доступом, вимога щодо захисту якої встановлена законом, повинні оброблятися в системі із застосуванням комплексної системи захисту інформації з підтвердженою відповідністю.
( пункт 25 із змінами, внесеними згідно з наказом  Міністерства фінансів України від 13.10.2023 р. № 556 )
 

Директор Департаменту
міжнародного оподаткування

Людмила ПАЛАМАР
 
Додатки
до Порядку заповнення та подання фінансовими агентами звіту про підзвітні рахунки відповідно до багатосторонньої угоди компетентних органів про автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки