• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про внесення змін до Методики верифікації пенсійних виплат та щомісячного довічного грошового утримання

Міністерство фінансів України  | Наказ від 30.06.2026 № 347
Реквізити
  • Видавник: Міністерство фінансів України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 30.06.2026
  • Номер: 347
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство фінансів України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 30.06.2026
  • Номер: 347
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
30.06.2026 м. Київ № 347
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
15 липня 2026 р. за № 1055/46449
Про внесення змін до Методики верифікації пенсійних виплат та щомісячного довічного грошового утримання
Відповідно до підпункту 5 пункту 4 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 375,
НАКАЗУЮ:
1. Внести зміни до Методики верифікації пенсійних виплат та щомісячного довічного грошового утримання, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 13 квітня 2023 року № 190, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 травня 2023 року за № 718/39774, виклавши її в новій редакції, що додається.
2. Департаменту забезпечення координаційно-моніторингової роботи в установленому порядку забезпечити:
подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
оприлюднення цього наказу.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра Єрмоличева Р. В.
 

Міністр

Сергій МАРЧЕНКО

ПОГОДЖЕНО:

 

В. о. Голови Державної
прикордонної служби України

Валерій ВАВРИНЮК

Голова Державної
міграційної служби України

Наталія НАУМЕНКО

В. о. Голови Державної
податкової служби України

Леся КАРНАУХ

Міністр
внутрішніх справ України

Ігор КЛИМЕНКО

Перший заступник Міністра
цифрової трансформації України

Олександр БОРНЯКОВ

Міністр соціальної політики,
сім'ї та єдності України

Денис УЛЮТІН

Голова правління
Пенсійного фонду України

Євгеній КАПІНУС

Уповноважений Верховної Ради
України з прав людини

Дмитро ЛУБІНЕЦЬ

Генеральний Секретар Громадської
Спілки "Всеукраїнське Громадське
об'єднання "Національна Асамблея
людей з інвалідністю України"

Вікторія НАЗАРЕНКО

Голова
СПО об'єднань профспілок

Сергій БИЗОВ

Керівник Секретаріату СПО
сторони роботодавців
на національному рівні

Руслан ІЛЛІЧОВ
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства фінансів України
13 квітня 2023 року № 190
(у редакції наказу Міністерства фінансів України
від 30 червня 2026 року № 347)
Методика
верифікації пенсійних виплат та щомісячного довічного грошового утримання
I. Загальні положення
1. Цією Методикою визначено єдиний підхід до здійснення верифікації пенсійних виплат та щомісячного довічного грошового утримання.
2. Терміни в цій Методиці вжито у значеннях, наведених у законах України "Про верифікацію та моніторинг державних виплат", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про судоустрій і статус суддів".
3. Цю Методику розроблено з урахуванням нормативно-правових актів, що діють у сфері правового регулювання пенсійних виплат та щомісячного довічного грошового утримання і проведення верифікації.
II. Здійснення верифікації пенсійних виплат та щомісячного довічного грошового утримання
1. Верифікацію пенсійних виплат та щомісячного довічного грошового утримання здійснюють шляхом порівняння інформації про реципієнтів, їх законних представників, наданої Пенсійним фондом України, та інформації суб'єктів надання інформації.
Дані про реципієнтів, їх законних представників формує Пенсійний фонд України з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
2. Порядок та умови обміну інформацією, яку визначено законодавством України для призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат і яка впливає на встановлення права на отримання та розмір такої виплати, між органом, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат, і суб'єктами надання інформації, крім банків, визначає орган, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат, разом із суб'єктами надання інформації, якщо інше не передбачено законом, з урахуванням вимог Закону України "Про захист персональних даних".
Електронна інформаційна взаємодія між електронними інформаційними ресурсами суб'єктів надання інформації та органу, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат, здійснюється засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів "Трембіта".
Електронна інформаційна взаємодія між електронними інформаційними ресурсами органу, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат, та центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України, що є суб'єктами єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України (далі - ЄІС МВС), здійснюється засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів "Трембіта" та/або ЄІС МВС.
Дані, отримані від Міністерства внутрішніх справ України, є інформацією з електронних інформаційних ресурсів ЄІС МВС.
У разі відсутності технічної можливості передання даних із використанням інформаційних систем, визначених абзацами другим і третім цього пункту, електронна інформаційна взаємодія суб'єктів електронної взаємодії може здійснюватися з використанням інших інформаційно-комунікаційних систем із дотриманням вимог щодо захисту інформації відповідно до статті 8, пункту 1-1 статті 13 Закону України "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах".
3. Для здійснення верифікації пенсійних виплат та щомісячного довічного грошового утримання використовують інформацію з автоматизованих інформаційних систем, реєстрів, баз даних, володільцями, держателями, розпорядниками та/або адміністраторами яких є суб'єкти надання інформації, у тому числі інформацію з обмеженим доступом, зокрема з:
Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, володільцем якого є Державна податкова служба України (щодо достовірності реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії (за наявності) та номера паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті громадянина України));
Єдиного державного демографічного реєстру, розпорядником якого є Державна міграційна служба України (щодо дійсності паспорта громадянина України, документів, що підтверджують право на постійне проживання в Україні; відомостей про серію (за наявності), номер, дату видачі паспорта громадянина України та найменування уповноваженого суб'єкта, що його видав (номер, дату видачі паспорта громадянина України у формі картки та код уповноваженого суб'єкта, що його видав), а для іноземців та осіб без громадянства - реквізити паспортного документа іноземця та/або документа, що підтверджує право на постійне проживання в Україні; відомостей про оформлення документів для виїзду за кордон на постійне проживання; унікального номера запису в Єдиному державному демографічному реєстрі);
Єдиної інформаційної системи соціальної сфери, держателем якої є Міністерство соціальної політики, сім'ї та єдності України (щодо інформації про отримання державної допомоги сім'ям з дітьми; державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю; державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям; державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, у тому числі з інвалідністю, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом "гроші ходять за дитиною");
інформаційної системи Пенсійного фонду України (щодо інформації про отримання тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме; державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд; грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею, житлових субсидій і пільг громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива);
централізованого банку даних з проблем інвалідності, держателем якого є Міністерство соціальної політики, сім'ї та єдності України (щодо наявності інвалідності, групи інвалідності);
Державного реєстру актів цивільного стану громадян, держателем якого є Міністерство юстиції України (щодо народження, смерті фізичної особи, зміни імені, шлюбу та розірвання шлюбу);
Єдиного реєстру засуджених та осіб, узятих під варту, держателем якого є Міністерство юстиції України (щодо відбування покарання засудженими до обмеження волі або позбавлення волі в установах виконання покарань, їх звільнення від відбування покарання за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого Кримінальним кодексом України, у тому числі статтями 109, 110, 110-2, 111, частинами третьою - восьмою статті 111-1, статтями 111-2, 113, 114, 114-1, 258, 258-2, 258-3, 258-5, 260, 437, 438, 441, 442, 442-1, 447 Кримінального кодексу України);
інтегрованої міжвідомчої інформаційно-комунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів і вантажів, які перетинають державний кордон України, розпорядником якої є Адміністрація Державної прикордонної служби України (щодо перетину державного кордону України).
4. Для здійснення верифікації пенсійних виплат та щомісячного довічного грошового утримання зазначену інформацію використовують за умови проходження перевірки інформаційного файлу на відповідність вимогам порядків обміну інформацією, договорів про інформаційну взаємодію та/або протоколів про обмін інформацією між органом, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат, і суб'єктами надання інформації.
5. Верифікація пенсійних виплат та щомісячного довічного грошового утримання відбувається за такими етапами:
1) перевірка дотримання вимог, визначених порядками обміну інформацією, договорами про інформаційну взаємодію та/або протоколами про обмін інформацією між органом, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат, і суб'єктами надання інформації (далі - валідація), щодо персональних даних реципієнта та/або його законного представника.
Об'єктом валідації даних реципієнта та/або його законного представника є:
серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України, а для іноземців та осіб без громадянства - реквізити паспортного документа іноземця та/або документа, що підтверджує право на постійне проживання в Україні;
серія та номер свідоцтва про народження;
прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності);
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті громадянина України).
Під час валідації персональних даних реципієнта та/або його законного представника здійснюють перевірку наданої Пенсійним фондом України інформації щодо повноти та відповідності даних стосовно об'єктів перевірки, зазначених у цьому підпункті, затвердженому / встановленому формату (шаблону) або структурі, що визначені порядками обміну інформацією, договорами про інформаційну взаємодію та/або протоколами про обмін інформацією між органом, що проводить верифікацію та моніторинг державних виплат, і суб'єктами надання інформації.
У разі непроходження валідації даних реципієнта та/або його законного представника перевірку достовірності персональних даних реципієнта та/або його законного представника та правомірності призначення та виплати пенсійних виплат та щомісячного довічного грошового утримання реципієнта та/або його законного представника не здійснюють;
2) перевірка достовірності персональних даних реципієнта та/або його законного представника.
Об'єктом перевірки даних реципієнта та/або його законного представника є:
серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України, а для іноземців та осіб без громадянства - реквізити паспортного документа іноземця та/або документа, що підтверджує право на постійне проживання в Україні;
серія та номер свідоцтва про народження;
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті громадянина України);
унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності).
Перевірку здійснюють шляхом порівняння параметрів інформації, отриманої від Пенсійного фонду України, з інформацією суб'єктів надання інформації, за кожним реципієнтом та/або його законним представником, а саме щодо:
серії (за наявності) та номера паспорта громадянина України, реквізитів паспортного документа іноземця та/або документа, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземців та осіб без громадянства), згідно з даними Єдиного державного демографічного реєстру (крім інформації про серію, номер і дату видачі паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки та найменування уповноваженого суб'єкта, що його видав);
серії та номера свідоцтва про народження згідно з відомостями Державного реєстру актів цивільного стану громадян;
реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії (за наявності) та номера паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті громадянина України) згідно з даними Державного реєстру фізичних осіб - платників податків;
унікального номера запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
прізвища, власного імені, по батькові (за наявності), зокрема у разі державної реєстрації зміни імені, згідно з відомостями Державного реєстру актів цивільного стану громадян;
3) перевірка правомірності призначення та виплати пенсійних виплат та щомісячного довічного грошового утримання.
Перевірку здійснюють шляхом порівняння параметрів інформації, отриманої від Пенсійного фонду України, з інформацією суб'єктів надання інформації, за кожним реципієнтом та/або його законним представником, а саме щодо:
смерті згідно з відомостями Державного реєстру актів цивільного стану громадян;
наявності інвалідності, групи інвалідності згідно з даними централізованого банку даних з проблем інвалідності;
оформлення документів для виїзду за кордон на постійне проживання згідно з даними Єдиного державного демографічного реєстру;
відбування покарання засудженими до обмеження волі або позбавлення волі в установах виконання покарань за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого Кримінальним кодексом України, у тому числі статтями 109, 110, 110-2, 111, частинами третьою - восьмою статті 111-1, статтями 111-2, 113, 114, 114-1, 258, 258-2, 258-3, 258-5, 260, 437, 438, 441, 442, 442-1, 447 Кримінального кодексу України, згідно з даними Єдиного реєстру засуджених та осіб, узятих під варту;
звільнення від відбування покарання осіб, засуджених до обмеження волі або позбавлення волі за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого Кримінальним кодексом України, у тому числі статтями 109, 110, 110-2, 111, частинами третьою - восьмою статті 111-1, статтями 111-2, 113, 114, 114-1, 258, 258-2, 258-3, 258-5, 260, 437, 438, 441, 442, 442-1, 447, яким пенсії призначені в порядку і на умовах, передбачених законами України "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", згідно з даними Єдиного реєстру засуджених та осіб, узятих під варту;
перебування за кордоном на дату звернення за призначенням отримувача доплат до пенсії, передбачених частиною другою статті 6 Закону України "Про статус гірських населених пунктів в Україні", згідно з даними інтегрованої міжвідомчої інформаційно-комунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон України;
перебування за кордоном понад 60 календарних днів підряд (протягом трьох останніх місяців до дати проведення поточної верифікації) отримувача доплат до пенсії, передбачених частиною другою статті 6 Закону України "Про статус гірських населених пунктів в Україні", згідно з даними інтегрованої міжвідомчої інформаційно-комунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон України;
одночасне отримання доплат до пенсії відповідно до частини другої статті 6 Закону України "Про статус гірських населених пунктів в Україні" та державної допомоги в іншому населеному пункті, крім населеного пункту, якому надано статус гірського, згідно з даними інформаційних систем Пенсійного фонду України; Єдиної інформаційної системи соціальної сфери;
одночасне отримання доплат до пенсії відповідно до частини другої статті 6 Закону України "Про статус гірських населених пунктів в Україні" та житлових субсидій і пільг громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в населеному пункті, якому не надано статусу гірського, згідно з даними інформаційних систем Пенсійного фонду України.
 

Директор Департаменту забезпечення
координаційно-моніторингової роботи

Юрій КОНЮШЕНКО